مطالب مرتبط:
عدم نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت در تولید، عرضه و کنترل بازار
باید با نظارت و بازرسی دقیق بازار را کنترل کنیم
مسوولان بر کنترل قیمت ها در بازار نظارت کافی داشته باشند
مسوولان بر کنترل قیمت ها در بازار نظارت کافی داشته باشند
رییس جدید بانک مرکزی بازار ثانویه ارز را سریعا راه اندازی و اجرایی کند/ پیشنهاداهایمان را برای کنترل حجم نقدینگی به بانک مرکزی داده ایم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 19:152018-09-24اقتصادي

بدون نظارت؛ بازار ثانویه در کنترل دلال ها خواهد بود


- است.

کامران ندری با انتقاد از اینکه تاکنون خیلی به جزییات بازار ثانویه پرداخت نشده تصریح کرد: به نظر می رسد چیزی شبیه بورس کالا است و افراد می توانند براساس سازوکار قیمت عمل کنند و مانند سازمان بورس عمل شود.

به عبارت دیگر حقوق دولت در این معاملات نیز پرداخت می شود و مدیریت کننده در زمان شوک اقتصادی، بازار ارز را مدیریت می کند.

بنابراین با فرض ثابت بودن سایر عوامل اقتصادی، این بازار می تواند به کاهش نرخ ارز منجر شود.

او با اشاره به اینکه اگر میزان فروش نفت به عنوان یکی از منابع اصلی تامین ارز با مشکل مواجه شود، اثر منفی بر بازار خواهد گذاشت تصریح کرد: اثر کاهش ارز دولت در یک بازار اصلی اثر منفی کمتر بر اقتصاد خواهد داشت تا زمانی که بازاری ساختارمند وجود نداشته باشد و ارز در خیابان خرید و فروش شود.

از طرف دیگر باید توجه داشت که در این بازار می تواند به معاملات کمک کند و از آنجایی که قرار است تنها 20 درصد ارز صادرات غیرنفتی را پوشش دهد و 80 درصد صادرات غیرنفتی و ارز حاصل از صادرات نفت هنوز ساماندهی نشده است، اثرات آن زیاد نمود پیدا نمی کند.

با این حال این 20 درصد ارز نیز می تواند اثر مثبتی در بازار بگذارد و اگر این بازار توسعه داده شود و تمام ارز حاصل از صادرات در این بازار معامله شود از این طریق سیاست های بانک مرکزی در نتیجه تبدیل ارز به ریال در این بازار خنثی می شود.

او با تاکید بر اینکه بحث نظارت در معاملات بازار ثانویه باید در چارچوب قوانین و مقرارت انجام شود گفت: بانک مرکزی دچار تورم قانون گذاری شد و حتی در سطح خرد نیز ورود کرده است برای نمونه اینکه مسافر چقدر باید ارز بگیرد.

حال در شرایط کنونی بخش نظارت باید روی قانون گذاری و کنترل تمرکز کند و این وظیفه در مورد بازار ثانویه بین بانک مرکزی و سازمان بورس اوراق بهادار تقسیم می شود.

او با بیان اینکه در تمام دنیا حقوق ذینغعان در این بازارها رعایت می شود تصریح کرد: وظیفه دیگر بانک مرکزی مربوط به سیاست گذاری ارزی است که از سوی بانک مرکزی انجام می شود و بر پایه پیش بینی های که از آینده دارند، نرخ سیاستی برای ارز تعیین می شود و با استفاده از منابع و ابزارهای که در اختیار دارد تلاش می کند تا نرخ بازار را به سمت، نرخ معینی هدایت کند.

حال اگر نظارت به خوبی در بازار انجام شود، اما سیاست گذاری مطلوب نباشد، یا برعکس ممکن سیاست گذاری به خوبی انجام شود، اما چارچوب قانونی رعایت نشود.

در این دو حالت مشکلاتی در بازار به وجود خواهد آمد.

در واقع باید توجه داشت که دو بعد نظارت و سیاست گذاری مقدمه ای برای عملکرد بهتر اقتصاد است و اجرای آن دلیلی برای رشد فزاینده اقتصادی نخواهد بود، بلکه در تمام دنیا این قواعد وجود دارد و بعد قانونگذاری معاملات را ساماندهی می کند و از آنجایی که ما پیش از این، بازار ساختارمندی نداشته ایم، اثر این سیاست ها مثبت خواهد بود، زیرا حوزه سیاست گذاری با هدف مداخله برای تعیین نرخ مناسب ارز برای مقابله با شوک های تورمی است و حوزه قانونگذاری در راستای سلامت معاملات حرکت می کند.

کاهش تبانی ارزی بین واردکننده و صادرکننده یک اقتصاددان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اعلام اینکه مشکل ارز 4200 تومانی این بود که در در هاله ای از ابهام توزیع می شد، گفت: از آنجایی که این ارز به افرادی محدود داده می شد و به موقع نیز به بازار عرضه نمی شد، مردم قیمت محصولات حاصل از آن ارز را همچنان با نرخ ارز آزاد احساس کردند.

چراکه افرادی که ارز 4200 تومانی دریافت کرده بودند، محصولات را با همان نرخ ارز بازارهای موازی با نرخ آزاد به بازار عرضه می کردند.

در واقع مشکل سیاست ارزی بانک مرکزی این بود که کسبه ها در معاملات خرد و دارندگان ارز نقش واسطه ایفا می کردند.

البرت بغزیان با تاکید بر اینکه پیش از این 20 درصد درآمد ارزی صادرکننده ها از طریق معامله با واردکننده ها انجام می شد افزود: در بازار ثانویه، صرافی ها نقش واسطه خواهند داشت و این مسئله تا حدودی می تواند اثرات منفی ناشی از تبانی بین واردکننده ها و صادرکننده ها برای تعیین نرخ ارز واردات بالاتر را کاهش دهد.

البرت بغزیان" با اشاره به اینکه بانک مرکزی نیز بدون اینکه شکست سیاست قبلی را اعلام کند بازار ثانویه تشکیل داده است افزود: اعتراف بانک مرکزی به این معناست که به مردم حق داده شود که ناراضی باشند، اما در شرایط کنونی دولت باید با ایجاد شفافیت مانع از تخلفات بعدی در بازار ثانویه شود.

از طرف دیگر مانع از تبانی در تعیین نرخ توافقی بین خریداران و صادرکننده های ارزی شود.

به عبارت دیگر نباید تنها روی کاغذ و به صورت صوری معامله با نرخ 4200 تومانی اعلام شود و در عالم واقعیت واردکننده مابه التفاتی از نرخ ارز معامله شده را به صادر کننده بدهد و در نهایت محصولی به قیمتی نه چندان متفاوت از بازار آزاد به مردم داده شود.

این اقتصاددان با بیان اینکه باوجود اینکه بیش از 80 درصد ارز با نرخ 4200 تومانی تخصیص داده شد، اما نوسانات کم نشده تصریح کرد: در نگاه نخست تخصیص 20 درصد ارز با نرخ توافقی نباید بازار محصولات را چندان تحت تاثیر قرار می داد، اما در واقعیت زمانی که 20 درصد ارز صادراتی برای معاملات خرد با تبانی بین واردکننده و صادرکننده ها با نرخی بسیار بالاتر تعیین شد، قیمت تمام بازار کالا را تحت تاثیر قرار گرفت و این مسئله ناشی از ضعف بانک مرکزی و دیگر مجموعه ها همچون وزارت صنعت، معدن و تجارت برای نظارت بر روند تخصیص ارز تا عرضه محصولات وارداتی به بازار بود.

او درباره تاثیر بازار ثانویه بر قیمت کالاهای وارداتی گفت: اگر نظارت کافی انجام نشود، به نوعی بازار ثانویه صورت قانونی به افزایش قیمت محصولات وارداتی خواهد داد، چرا که با وجود تخصیص ارز 4200 تومانی، دولت هنوز نتوانسته قیمت بازار را تثبیت کند.

بغزیان با اشاره به عواملی که تهدیدی برای بازار ثانویه ارز است، تصریح کرد: در حال حاضر بازار ثالث ارزی که از سوی دلال ها تشکیل شده، بازار ثانویه را مدیریت می کند، این در حالی است که برنامه دولت این بود، که بازار ثانویه، بازار ثالث را کنترل کند.

این مسئله ناشی از ضعف بانک مرکزی در کنترل بازار ثانویه برای هدایت بازار ارز است و در شرایط کنونی بازار ثانویه، مسکنی موقتی ایجاد کرده است و اگر دولت از سرچشمه بازار ارز را کنترل نکند و وزارت صنعت، معدن و تجارت دامنه قیمت محصولات وارد شده با ارز 4200 تومانی را تعیین نکند، مشکلات قبلی به بازار ثانویه نیز منتقل خواهد شد.

بنابراین تنها با نظارت جدی دولت می تواند فضای امنی در بازار ثانویه ایجاد کند و آن را به سمت ثبات سوق دهد و قیمت بازار ثالت دلال های نیز روند نزولی به خود بگیرد.


کلید واژه ها: بازار - بانک مرکزی - مرکزی - نظارت - صادرات - سازمان بورس اوراق بهادار - معاملات - سازمان بورس - بانک - اقتصاد - بورس اوراق بهادار - قانون - درصد - بورس - مدیریت - کاهش نرخ ارز - خرید و فروش - وظیفه - صادرات نفت - بورس کالا - بازار ارز - مشکل - فروش - حقوق - منفی - دولت - کاهش - فروش نفت - پیش بینی - نرخ ارز

آخرین اخبار سرویس:
پیشگامی بانوان گالیکش در طرح های اقتصادی و اشتغالزا

جرائم خشن 4 درصد کاهش داشت

قیمت طلا، سکه و ارز در بازار شهرکرد

مدیر کل صنایع نساجی وزارت صنعت از نساجی بروجرد بازدید کرد

نبود مهارت، مشاغل موجود را هم در معرض ناپایداری قرار می دهد

چهار تن گوشت قرمز منجمد در سلسله توزیع می شود

صادرات صنایع نساجی 28 درصد رشد داشت

کشفیات قاچاق سوخت در کشور 200 درصد افزایش یافته است

ورود دلار به کانال 9هزارتومان/ ریزش ها ادامه دارد؟

از «اقتصاد خر» چه می دانید؟

نیاز واحدهای تولیدی به سرمایه در گردش بیشتر شده است

بازار سهام رشد کرد/افت پوند با تشدید تردید درباره برگزیت

قیمت نفت در 2019 حوالی 60 دلار می ماند

نفت یک درصد گران شد

صعود دلار در برابر تضعیف پوند

واکنش وزارت کشاورزی به گرانی مرغ

برای ثبت نام کارت سوخت المثنی تنها 3 روز دیگر فرصت دارید

قیمت مرغ حداکثر 10 هزار تومان /دلیل الزام کارت ملی برای خرید گوشت منجمد

این میوه خوشمزه را با شاخه درختش می خورند!

نیلی به آشنا: فایل جلسه ارزی را منتشر کنید

حرکت معکوس در بازار دلا ر

فیل های سفید اقتصاد ایران

پارک آبی در خانه نوساز سلبریتی مشهور

صورت های مالی یک ساله وپاسار منتشر شد

ایجاد فاصله طبقاتی با افزایش قیمت و اجاره مسکن

آمریکا بزرگترین تولید کننده نفت جهان می شود

نباید مواد اولیه تولید در گمرک بماند

سقوط ارز و طلا به کف چهار ماهه

ابطال بیش از 8 هزار کارت سوخت مهاجر

استقبال پالایشگران از خروج قطر

اثر توافق نفتی از دو دوربین

پیشنهاد جدید بنزینی؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

ابطال معاملات کلیه بازارهای فرابورس

9 نگاه به ارتقای جایگاه بورس

عقبگرد 4/ 0 درصدی شاخص سهام

سهام، شانس اول رونق بازارها؟

تامین مالی با ابزار «جایزه»

صادرات نظام مند پتروشیمی با استفاده از سامانه یکپارچه معاملات ارزی

محمدرضا سبزعلیپور اقتصاددان: آقای رییس جمهور! بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

آغاز طرح نظارتی شب یلدا از 26 اذرماه/ گران فروشی در صدر شکایات مردمی است

دلار 9 هزاری شد/ صف فروش طولانی مقابل صرافی های دولتی تشکیل شد

قیمت ارز مسافرتی امروز 97/09/21| یورو 11672 تومان شد

نشنال اینترست: عملکرد بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا در سه سال نخست

با افزایش سهام آسیا قیمت نفت افزایش و تولید اوپک کاهش یافت

صادرات صنایع نساجی 28 درصد رشد داشت

کاریکاتور پول دو خانه بده، یک قوطی کبریت ببر

مدیر عامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران در گفت وگو با فارس: تخصیص اعتبارات برای بیمه تاکسیران ها/یک سال است رانندگان در صف نوسازی هستند

چهار تن گوشت قرمز منجمد در سلسله توزیع می شود

دو هزار تومان نرخ خرید هر لیتر شیر از دامداری ها/ قیمت هر کیلو مرغ حول و حوش 10 هزار تومان است/ تایید عرضه گوشت یارانه ای با ارائه کارت ملی

سه هزار و 226 میلیارد تومان بودجه شهرهای استان تهران در سال 97

پازل تهران - پکن - واشنگتن در حوزه پتروشیمی

قیمت پیشنهادی دلار در لایحه بودجه سال آینده

گسترش واردات برنج در شرایط ضرورت خودکفایی

صنعت مرغداری با مشکل تأمین نقدینگی و بحران مواد اولیه مواجه هستند

نیاز کشور به 500 فروند هواپیما

اجرای پایلوت توسعه تولید محصولات ارگانیک در چهار استان کشور

تعطیلات زمستانه؛ فرصتی برای سفر به سیستان وبلوچستان

افزایش 60 درصدی سرمایه گذاری در استان اردبیل

سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش در گفت وگو با فارس خبر داد ابطال 15 هزار کارت سوخت در سیستان و بلوچستان/مهلت ثبت نام فقط تا 24 آذر ماه

کشفیات قاچاق سوخت در کشور 200 درصد افزایش یافته است

فارس گزارش می دهد تجمع اعتراضی متقاضیان پروژه مسکن آزادگان

روحانی در جلسه هیات دولت: واگذاری مساله یارانه ها به استاندارها در لایحه بودجه/ با تعادل قیمت ها در بازار، نباید گذاشت به مردم اجحاف شود

سبقت از راست تاکسی های اینترنتی از حمل و نقل عمومی

صنعت چاپ در گیرودار گرانی کاغذ و خرابی بازار نشر

نبود مهارت، مشاغل موجود را هم در معرض ناپایداری قرار می دهد

مدیر کل صنایع نساجی وزارت صنعت از نساجی بروجرد بازدید کرد

استخدام شهربازی جدید بوستان علوی در قم

استخدام منشی مسلط به ICDL جهت همکاری در قم

استخدام فروشنده خانم در مجتمع توحید مرکزی در قم

استخدام گروه تولیدی ابراهیمی جهت همکاری در قم

استخدام کارشناس فروش لوازم مصرفی پزشکی در یک شرکت معتبر

استخدام نیرو جهت همکاری در بستنی آی شاد در قم

استخدام نیروی آقا در کارگاه دمپایی سازی در قم

افتتاح فاز اول آب شیرین کن بندرعباس با حمایت بانک صنعت و معدن

«پله آهنی»، محلی که قیمت های کاذب دلار و طلا در آنجا تعیین می شود / معامله روزانه یک تن طلای آب شده به صورت کاغذی / معامله سکه در تلگرام، جابجایی پول در پارک شهر / سلطان سکه در اینجا فعال بود + عکس

دلار 9 هزاری شد/صف فروش طولانی مقابل صرافی های دولتی

نه تشکل دارند و نه حرفشان خریدار

قیمت اجناسی که بی جهت افزایش یافته است باید پایین بیایید

نقد و بررسی هیوندا النترا جی تی مدل 2018

چالش های الکترونیکی شدن نسخ و حذف دفترچه های بیمه در تهران

روشی جالب برای آموزش تفکیک زباله

طبیعت آمازون در محاصره ی معادن طلای غیرقانونی

نوسازی سالانه 200هزار واحد فرسوده روستایی در کشور

افتتاح فاز نخست پارکینگ طبقاتی میدان فرهنگ در سال آینده

ریزش چشمگیر قیمت دلار در بازار

ادامه ثبت نام کارت سوخت تا 3 روز دیگر

نرخ جنگنده سو-57 گران تر می شود

هزینه های مشارکت ندادن تعاونی ها در اقتصاد را کارگران هفت تپه می پردازند

مهلت سه روزه برای ثبت نام کارت سوخت المثنی

نرخ دلار در بازار آزاد وارد کانال 9 هزار تومان شد

ماجرای عرضه گوشت منجمد با کارت ملی چه بود؟

پرداخت 74 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در گچساران

افت قیمت سکه و ارز در بازار ادامه دارد

نرخ دلار در بازار آزاد به زیر 10 هزار تومان رسید

تورم در بخش مسکن لرستان از میانگین کشور بالاتر است

سازمان حمایت از مصرف کننده بر نرخ لبنیات و مرغ نظارت می کند

نرخ دلار در بازار آزاد به زیر 10 هزار تومان رسید

سازمان حمایت از مصرف کننده بر نرخ لبنیات و مرغ نظارت می کند

تورم در بخش مسکن لرستان از میانگین کشور بالاتر است

نرخ دلار در بازار آزاد به زیر 10 هزار تومان رسید

بدون نظارت؛ بازار ثانویه در کنترل دلال ها خواهد بود

بدون نظارت؛ بازار ثانویه در کنترل دلال ها خواهد بود