مطالب مرتبط:
یش بینی اتفاقات پس از آزادسازی قیمت خودرو
یش بینی اتفاقات پس از آزادسازی قیمت خودرو
ابزارهای آزادسازی قیمت خودرو
راه حل یک نماینده برای آزادسازی قیمت خودرو
شرط آزادسازی قیمت گذاری خودرو
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 17:322018-09-24اقتصادي

​یش بینی اتفاقات پس از آزادسازی قیمت خودرو


درصورت آزادسازی قیمت خودرو، مصرف کننده نهایی کالای مورد تقاضای خود را بدون واسطه دریافت خواهد کرد و خودروساز نیز حداقل قیمت تمام شده محصول تولیدی خود را دریافت خواهد کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری تقریب، درصورت آزادسازی قیمت خودرو، مصرف کننده نهایی کالای مورد تقاضای خود را بدون واسطه دریافت خواهد کرد و خودروساز نیز حداقل قیمت تمام شده محصول تولیدی خود را دریافت خواهد کرد و دچار مشکلات جدید ناشی از قیمت دستوری خودرو نخواهد شد علی رغم ایجاد ظرفیت تولید بیش از دو میلیونی خودرو طی دو دهه منتهی به سال 90 و تولید بیش از یک میلیون و 650 هزار دستگاه در آن سال، سرمایه گذاری های صورت گرفته از عمق لازم برخوردار نبوده، به طوری که ساختار این صنعت در ایران مونتاژ محور شده است.

بدین معنی که حتی مجموعه های شکل گرفته تحت عنوان قطعه سازی نیز بخشی از نیازمندی های خود را از طریق واردات تامین می کنند.

وابستگی صنعت خودرو ایران به نرخ ارز در واقع صنعت خودرو ایران به واردات قطعات خارجی و نرخ ارز وابستگی بالایی دارد و به همین دلیل با نمایان شدن اولین نشانه های تحریم، به صنعت خودرو آسیب های جدی وارد شد، به طوری که طی سال های 91 و 92 علاوه بر کاهش بیش از 55 درصدی تولید و رسیدن آن به سطح 740 هزار دستگاه، قیمت تمام شده خودرو های تولیدی نیز به دلیل افزایش چند صد درصدی نرخ ارز، با جهش قیمتی مواجه شد.

به طور کلی در اقتصاد ایران، سهم کالا های واسطه ای و مواد اولیه وارداتی حدود 20 درصد تولید ناخالص داخلی برآورد می شود، که بسته به نوع صنعت، سهم واردات از ارزش افزوده آن صنعت نیز متفاوت میباشد، لیکن این نسبت در صنعت خودرو سهم بالایی دارد، به طوری که در بخش مونتاز، فقط 14 درصد ارزش خودرو (مونتاژ بعلاوه رنگ) داخلی محسوب شده و مابقی وارداتی محسوب می شود.

در این خصوص حتی در خودرو هایی مثل پراید یا سمند که داخلی محسوب می شوند، بخشی از مواد اولیه، وارداتی است.

به طور کلی مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که سهم قطعات از ارزش خودرو های تولیدی 60 درصد است و از این سهم 60 درصدی قطعات، حدود 50 درصد آن مربوط به قطعات خارجی است، به عبارت دیگر 30 درصد ارزش خودرو مربوط به قطعات خارجی است و این نشان دهنده حساسیت بالای قیمت خودرو به تغییرات نرخ ارز است.

گفتنی است با توجه به این که عمده مواد اولیه نظیر فلزات پایه و محصولات شیمیایی که توسط قطعه ساز های مختلف برای تولید و تکمیل قطعات تولیدی خود مورد استفاده قرار می گیرد، با نرخ ارز آزاد قیمت گذاری می شود و همچنین در تامین قطعات خارجی خود بر خلاف خودرو ساز ها که از ارز ترجیحی بهره مند هستند، عمدتا با ارز آزاد تامین می کنند، لذا با جهش نرخ ارز، افزایش قیمت قطعات تولید داخل بیشتر از افزایش قیمت قطعات خارجی تامین شده توسط خودرو ساز است.

در واقع قیمت خودرو از افزایش نرخ ارز در بخش غیرمستقیم بیشتر از بخش مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرد.

علاوه بر این قطعات وارد شده در یک بستر تثبیت شده تولید می شود، این در حالی است که تولید در ایران در بستر نااطمینانی، نرخ سود و تورم بالای 20 درصد، کمبود نقدینگی، کمبود مواد اولیه که در شرایط تحریم و جهش نرخ ارز و با تشدید مشکلات انجام می شود که همه عوامل فوق در بالا بودن قیمت تمام شده موثر هستند.

صنعت خودرو ایران بعد از اجرایی شدن برجام و گشایش در تامین قطعات و گشایش اعتبار به دلیل کندی فرایند رفع تحریم ها، نبود استراتژی مشخص، دولتی بودن و دخالت دولت در بنگاه داری و ارکان حاکمیت شرکتی و مشکلات فضای کسب و کار در ایران دچار تغییرات بنیادی نشده است و به غیر از چند قرارداد که با زمزمه تحریم ها بلافاصله از ایران خارج شدند، کار خاصی طی پنج سال گذشته برای توسعه صنعت و نوآوری آن صورت نگرفته است و صنعت خودرو ایران همچنان با چالش هایی نظیر ضعف دانش فنی، شکاف تکنولوژی و سهم پایین از زنجیره تولید جهانی برخوردار است.

به عبارت دیگر عمده محصولات تولیدی در کشور قدیمی و وابسته به واردات قطعات خارجی است.

گفتنی است که صنعت خودرو از اوایل تابستان سال جاری همانند سال های نخستین دهه جاری به دنبال شوک ارزی ناشی ازتحریم ها و تشدید آن در ماه های آتی، به چالش ها و مشکلات همان دوران دچار شده است: 1: تعیین دستوری قیمت خودرو علی رغم افزایش چند صد درصدی نرخ ارز به ویژه افزایش چند برابری قیمت قطعات تولید داخل 2: مشکلات و چالش های مربوط به تحریم نظیر خروج شرکای تجاری، مشکل تامین قطعات و گشایش Lc 3: افزایش شکاف قیمت کارخانه و بازار آزاد و در نتیجه ایجاد زمینه های فساد و رانت و افزایش نارضایتی 4: کاهش کیفیت خودرو های تولید داخل کاهش تولید، افزایش قیمت، افت کیفیت، دپو انبار ها از خودرو های ناقص و کاهش عرضه خودرو به بازار به همراه سفته بازی ناشی از شرایط تورمی اقصاد و جهش نرخ ارز (حفظ قدرت خرید از طریق خرید کالای مصرفی بادوام) منجر به افزایش بیشتر قیمت خودرو می شود.

راه حل چیست؟ در چنین شرایطی پا فشاری دولت بر دخالت در قیمت گذاری خودرو، وضعیت بنگاه های فعال در این صنعت را از لحاظ مالی و اعتباری با چالش اساسی مواجه می کند و خودروساز برای ادامه حیات بخشی از فشار مالی خودرو را به قطعه ساز منتقل می کند و قطعه ساز نیز در این شرایط برای ادامه حیات، متوسل به تولید محصول با کیفیت پایین می شود که نتیجه چنین وضعیتی عرضه محصول با کیفیت پایین به بازار است.

طی هفته های اخیر مجموعه دولت تصمیم گرفته است، به منظور کنترل بازار خودرو و تثبیت نوسانات قیمت، مجموعا 40 هزار خودرو توسط خودرو سازان به بازار عرضه کند.

لازم به ذکر است که با توجه به محیط ملتهب اقتصاد کلان ایران، حجم انبوه نقدینگی و فضای نااطمینانی ناشی از التهابات نرخ ارز و تشدید تحریم ها به همراه اشباع عمده بازار های موازی، به نطر نمی رسد که عرضه مشخصی خودرو به بازار به تثبیت بازار خودرو کمکی بکند.

چرا که کاهش تولید خودرو طی ماه های اخیر و همچنین تشدید تحریم ها و خروج شرکای تجاری از ایران به همراه افزایش نرخ ارز به فعالان این بخش و مشتریانی که به دنبال حفط قدرت خرید خود هستند، این نوید را می دهد که خرید خودرو و انبار آن برای ماه های آتی یک سرمایه گذاری جذاب محسوب می شود، لذا هرگونه عرضه خودرو به بازار بلعیده خواهد شد و ممکن است چند روزی قیمت کاهش یابد، لیکن دوباره قیمت ها بر خواهند گشت.

در صورت آزادسازی قیمت خودرو، مصرف کننده نهایی کالای مورد تقاضای خود را بدون واسطه دریافت خواهد کرد و خودروساز نیز حداقل قیمت تمام شده محصول تولیدی خود را دریافت خواهد کرد و دچار مشکلات جدید ناشی از قیمت دستوری خودرو نخواهد شد و مشکلات خودروساز به بخش های دیگر صنعت سرایت نخواهد کرد و تامین کننده و قطعه ساز خود را در وضعیت تحمیل بار مالی نخواهند دید و مصرف کننده نهایی نیز از پرداخت قیمت اضافی (مبلغی که عمدتا ناشی از سفته بازی است و بالاتر از قیمت واقعی خودرو است) معاف خواهد شد.

گفتنی است اگر این آزاد سازی قیمت خودرو توام با واگذاری صنعت به بخش خصوصی واقعی در قالب اصل 44 انجام شود و دولت بستر های قانونی لازم را برای توسعه صنعت خودرو فراهم بکند که در آن محصول بر اساس اصول اقتصادی و صرفه های ناشی از مقیاس تولید شود و در عین حال در مدیریت آن ارکان حاکمیت شرکتی رعایت شود، نتیجتا محصول نهایی با قیمت رقابتی و با کیفیت قابل قیاس با مدل های خارجی عرضه خواهد شد.

به نظر می رسد با توجه به تجربه بنگاه داری دولت در صنعت خودرو و کارنامه مشخص صنعت خودرو، وقت آن رسیده باشد که دولت این صنعت را در کنار صنایع دیگر به بخش خصوصی واگذار کند، چرا که دولت بنگاه دار خوبی نیست.


کلید واژه ها: خودرو - تولید - قیمت - صنعت خودرو - قیمت خودرو - قیمت تمام شده - واردات - نرخ ارز - درصد - صنعت - ایران - صورت - آزاد - وابستگی - نشان - هایی - سرمایه گذاری - ارزش افزوده - تامین - قطعه سازی - خبرگزاری - مصرف - ارز آزاد - شیمیایی - ساختار - متفاوت - حساسیت - سرمایه - مشکلات - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
بی ام و X7 معرفی شد؛ لوکس تر از همیشه! +عکس

تصفیه هوا را با چه قیمتی میتوان خرید؟

مروری بر خبرهای کوتاه استان قزوین+فیلم

قیمت نفت کاهش یافت

حامیان 44 میلیارد ریال به ایتام کهگیلویه و بویراحمد کمک کردند

سه میلیون تبعه خارجی در ایران حضور دارند

بسته های اشتغال به دولت پیشنهاد شد

استخدام کارشناس فروش با مزایا در شرکت کارا ماشین آرنا

جزییات خرید بلیت قطارهای اربعین اعلام شد

اقدام عجیب هواپیمایی «زاگرس»؛ چند پرواز خارجی به طور ناگهانی کنسل شد / افزایش قیمت بلیت پرواز استانبول chr(8211) تهران تا 15 میلیون تومان / ده ها مسافر ایرانی در استانبول سردرگم هستند / سازمان هواپیمایی کشوری دقیقا کجاست؟

گرانی افسارگسیخته اقلام خوراکی تایید شد؛ تورم تخم مرغ 74 درصد و میوه به 61 درصد رسید!

ولوو با تام تام به هم زد، گوگل شاد شد

شورولت کاماروی 1000 اسب بخاری آمد

حراج موتورسیکلت های کلاسیک با قیمت فضایی

​تقدیرانجمن نابینایان کشور از مدیرعامل بانک صادرات ایران

زمان سفر استانی رییس جمهور به آذربایجان غربی

بخش خصوصی به سرمایه گذاری درحوزه کودک و نوجوان جذب شود

بخش خصوصی به سرمایه گذاری درحوزه کودک و نوجوان جذب شود

بخش عمده بدهی های بیمه سلامت بوشهر تسویه شد

توسعه تجارت الکترونیک در کردستان

قیمت نفت به زیر 80 دلار سقوط کرد

استخدام منشی خانم در شرکت طرح و ایده پردازان اشل در تهران

برای اقتصادی شدن تولید و تامین امنیت در محصولات ICT، تقویت صنعت میکروالکترونیک ضروری است

توصیه رییس اماراتی اوپک به اعضا؛ از قیمت نفت حرف نزنید

بخش عمده بدهی های بیمه سلامت بوشهر تسویه شد

پرورش آرتمیا در بوشهر بررسی شد

با کیفیت ترین خودروهای 100 میلیون تومانی بازار

پلمپ مغازه به دلیل فروش کوسه بجای شیرماهی

بسته های اشتغال در دوره تحریم به رییس جمهور اعلام شد

نگران رسید کاغذی تراکنش های بانک ملّی ایران نباشید

استفاده دوباره از آب با زهکشی زمین های کشاورزی

روز های بسیار دشوار در انتظار «دلار»

پرداخت 3 برابری یارانه برق به پرمصرف ها

پرورش آرتمیا در بوشهر بررسی شد

قیمت نفت کاهش یافت

مبارزه با پولشویی باید از کجا شروع شود؟

رد پای دلالان در افزایش قیمت آجیل و خشکبار

راهنمای کامل نظافت و شستشوی پرده در خانه

پارک لیان بوشهر به شهرداری واگذار می شود

پارک لیان بوشهر به شهرداری واگذار می شود

ایدرو و چین قرارداد انتقال فناوری و ساخت آب شیرین کن امضا کردند

فاز 2 پتروشیمی بجنورد اجرا شود

نیاز آبی ناحیه صنعتی خمین از سد کوچری تامین شد

17 عضو کابینه به مجلس پاسخ می دهند

قیمت طلا و سکه افت کرد + جدول

ارز کاهش یافت / دلار 13400

قیمت طلا و سکه امروز پنج شنبه 26 مهر 97 + جدول

منتظر کاهش 40 درصدی ارزش جهانی دلار باشید!

قیمت طلا همچنان کاهشی است

رشد همزمان طلا و دلار

یارانه ها امشب واریز می شود

سرقت مسلحانه از بانک لردگان با پوشش زنانه/ شلیک گلوله در بانک

قیمت عصر 5 شنبه سکه

دارا خسروشاهی کیست و چگونه میلیاردر شد؟

قیمت نفت کاهش یافت

نبود سوخت مایع به گلخانه داران خمین 20 میلیارد ریال خسارت زد

نیاز آبی ناحیه صنعتی خمین از سد کوچری تامین شد

ابلاغ مرحله دوم تسهیلات اشتغال روستایی با ارز نیمایی

قیمت طلا و سکه افت کرد+ جدول

قیمت نفت به زیر 80 دلار سقوط کرد

تقویت اقتصاد اندونزی با اصلاحات مالیاتی

هفت هزار میلیارد ریال به آبخیزداری اختصاص یافت

کمیته امداد 29 هزار شغل ایجاد کرد

در بازار قیمت های نجومی موبایل، خرید این دو گوشی را فراموش نکنید!

بسته های اشتغال به دولت پیشنهاد شد

نیاز آبی ناحیه صنعتی خمین از سد کوچری تامین شد

نبود سوخت مایع به گلخانه داران خمین 20 میلیارد ریال خسارت زد

نیاز آبی ناحیه صنعتی خمین از سد کوچری تامین شد

انگور دره جوزان ملایر قابلیت جهانی شدن دارد

برنج های وارداتی مغایرتی با استاندارد ندارند

روزهای بسیار دشواری در انتظار «دلار» خواهد بود

تجلیل از تولیدی های نمونه شیراز

برنج های وارداتی مغایرتی با استاندارد ندارند

اسکان برترین های رویداد استارت آپی اسلامی قرآنی در مرکز رشد هنرهای قرآنی

برنج های وارداتی مغایرتی با استاندارد ندارند

کراس اوور برقی Eupheme در چین معرفی شد، محصول مشترک GAC و میتسوبیشی

استخدام مشاور فروش در گروه مهندسی شار جردن در تهران

روند نوسانی ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا

نمایشگاه معرفی و حمایت از کالاهای استاندارد

افت سهام جهان با بازگشت ریسک های تجاری

قیمت نفت به زیر 80 دلار سقوط کرد

تهدیدهای ارزی با برنامه ریزی به فرصت تبدیل می شود

رصد مستمر فرآیند واردات و توزیع نهاده های کشاورزی و دامی

تامین اعتبار برای حل مشکلات آب آشامیدنی بابلسر

هفت هزار میلیارد ریال به آبخیزداری اختصاص یافت

با 300 میلیون کجا می توان خانه خرید؟ +جدول

قیمت عصر 5 شنبه سکه

برنج های وارداتی مغایرتی با استاندارد ندارند

انگور دره جوزان ملایر قابلیت جهانی شدن دارد

قیمت طلا و سکه افت کرد+ جدول

هرمزگان در کسب درآمد جلوتر از برنامه است

سه میلیون و 100 هزار نفر در کشور بیمه ورزشی شدند

تعهد اشتغال کمیته امداد سمنان امسال بیش سه هزار شغل است

افزایش تولید لاستیک در کرمان

خودکفایی ایران در تولید سرنگ های یکبار مصرف

هرمزگان در کسب درآمد جلوتر از برنامه است

تهدیدهای ارزی با برنامه ریزی به فرصت تبدیل می شود

بازار خودرو از دور جدید تحریم ها تاثیر می گیرد؟

درآمد Call of Duty: Black Ops 4 تنها در سه روز از 500 میلیون دلار گذشت

هشدار به پیش خریداران مسکن

​یش بینی اتفاقات پس از آزادسازی قیمت خودرو

​یش بینی اتفاقات پس از آزادسازی قیمت خودرو