مطالب مرتبط:
پیش بینی اعتبار خدمات رفاهی به معلمان در سال 98
پیش بینی اعتبار خدمات رفاهی به معلمان در سال 98
بطحایی: برای سال 98 ردیف اعتبارات خدمات رفاهی را برای معلمان در نظر خواهیم گرفت
اعتبار خدمات رفاهی به معلمان
بطحایی: برای سال 98 ردیف اعتبارات خدمات رفاهی را برای معلمان در نظر خواهیم گرفت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 14:322018-09-24اجتماعي

جزییات اعتبار خدمات رفاهی به معلمان در سال 98


وزیر آموزش و پرورش با ابراز "برای سال 98 ردیف اعتبارات خدمات رفاهی را برای معلمان در نظر خواهیم گرفت" گفت: تا 6 سال آینده مشکل کمبود معلم وجود دارد.

- وزیر آموزش و پرورش با ابراز "برای سال 98 ردیف اعتبارات خدمات رفاهی را برای معلمان در نظر خواهیم گرفت" گفت: تا 6 سال آینده مشکل کمبود معلم وجود دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشمانیوز: سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در برنامه گفت وگوی ویژه خبری با اشاره به آغاز سال تحصیلی با حضور 12 میلیون دانش آموز سراسر کشور و 13 هزار دانش آموز ایرانی در 110 مدرسه خارج از کشور درباره کمبود نیروی انسانی در این وزارتخانه اظهار کرد: یکی از مشکلات آموزش و پرورش کمبود نیروی انسانی است و در سال تحصیلی جدید با اتخاذ تدابیری تلاش کردیم کلاس های درس بدون معلم نباشند.

* ادامه فعالیت یک سوم معلمانی که شرایط بازنشستگی داشتند وی افزود: 16 روش مختلف از جمله به تاخیر افتادن بازنشستگی معلمان، پرداخت حق التدریس به معلمان رسمی، استفاده از نیروهای آزاد در قالب حق التدریس و خرید خدمات آموزشی در مناطق محروم برای جبران کمبود معلم به کار گرفته شد.

موفق شدیم یک سوم معلمانی را که شرایط بازنشستگی داشتند یک سال دیگر در مدارس نگهداریم.

* چالش کمبود معلم تا شش سال آینده ادامه دارد وزیر آموزش و پرورش گفت: امسال برای نخستین بار دانشگاه فرهنگیان در طول عمر خود، 33 هزار نیروی انسانی جدید را پذیرش کرد، البته تا شش سال آینده با چالش کمبود معلم مواجه هستیم، یعنی میزان خروجی نیروی و افزایش تدریجی جمعیت دانش آموزان را شاهد خواهیم بود.

بطحایی ادامه داد: در سال تحصیلی جدید 14 میلیون دانش آموز در مدارس کشور داریم که در مقایسه با سال گذشته شاهد رشد 6 درصدی جمعیت دانش آموزان هستیم؛ با استقرار پایه دوازدهم در مدارس کشور 350 هزار دانش آموز نیز در سیستم آموزشی باقی می ماندند، همچنین تا سال گذشته دوره پیش دانشگاهی 24 ساعت در هفته بود که امسال براساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش ساعات آموزش پایه دوازدهم در طول هفته 35 ساعت است که این موضوع نیز باعث افزایش نیاز ما به نیروی انسانی می شود.

* جمعیت دانش آموزان تا 6 سال آینده به 16میلیون نفر می رسد وی عنوان کرد: تا شش سال آینده جمعیت دانش آموزان کشور به 16 میلیون و 800 هزار نفر می رسد و پس از دو سال مجدد تعداد دانش آموزان کاهش می یابد، از همین رو برنامه ریزی در حوزه نیروی انسانی یکی از مهمترین مسائل آموزش و پرورش است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این که 920 هزار نیروی اداری و آموزشی در این وزارتخانه مشغول به فعالیت هستند، افزود: 720 هزار نفر در مدارس و حدود 50 تا 60 هزار نفر در ستاد فعالیت می کنند که به همراه نیروهای حق التدریس در مجموع 920 هزار نفر را شامل می شوند.

* تغییراتی در دوره های تربیت معلم بطحایی گفت: تلاش می کنیم با استفاده از دانشجویان ورودی به دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی که وظیفه تربیت معلم را بر عهده دارند، کمبود نیروی انسانی را جبران کنیم، البته تغییراتی هم در روش های تربیت معلم اعمال خواهیم کرد و چاره ای جز این نداریم، چرا که جبران کمبود نیروی انسانی نیازمند انعطاف لازم در روش های تربیت معلم هماهنگ با نیازهای آموزش و پرورش است.

* امکان جذب 85هزار دانشجومعلم در دانشگاه فرهنگیان وجود دارد وی در پاسخ به پرسشی درباره ظرفیت دانشگاه فرهنگیان تا پذیرش 150 هزار دانشجو معلم اظهار کرد: این رقم اغراق آمیز است چرا که هیئت علمی متخصص برای آموزش این تعداد دانشجو در دانشگاه فرهنگیان وجود ندارد، اما مهر امسال 33 هزار نفر دانشجوی جدید به دانشگاه فرهنگیان وارد شده اند در شرایطی که سال های قبل میزان پذیرش دانشجو 10 هزار نفر بود.

با همراهی سازمان امور اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه با هدف پاسخگویی به نیازهای آموزش و پرورش در حوزه نیروی انسانی، ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان را افزایش خواهیم داد و می توان تا 85 هزار دانشجو معلم جذب کرد.

* استفاده از ظرفیت دانشگاه خوارزمی و علامه طباطبایی برای تربیت معلم وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این که از تعداد 33 هزار نفر ورودی های جدید دانشگاه فرهنگیان، 17 هزار نفر از طریق آزمون استخدامی جذب شده اند عنوان کرد: این افراد پس از طی دوره یکساله تربیت معلم وارد مدارس می شوند و پیش بینی ما این است که با اتخاذ تدابیر لازم در عین جرات و جسارت با تکیه بر تغییر روش های موجود، استفاده از ظرفیت های خارجی به خصوص دانشگاه هایی که دوره های تربیت معلم را دارند مانند دانشگاه خوارزمی و علامه طباطبایی مشکل کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش را حل کنیم.

بطحایی تاکید کرد: یکی از روش ها برای جبران کمبود معلم این است که دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان پس از دو سال تحصیل بتوانند در کنار درس خواندن در مدارس هم مشغول به کار شوند.

وی درباره وضعیت کتاب های درسی اظهار کرد: یکی از مهمترین محتواهای تحول از طریق برنامه درسی است و بخش عمده ای از اهداف آموزشی و تربیتی با استفاده از برنامه درسی ارائه می شود.

در این رابطه صرفه نظر از اشکالاتی که وجود دارد که با وجود تمام دقت ها ممکن است در برخی مواقع خطاهایی هم رخ دهد، معتقدیم باید کل ماموریت برنامه درسی در حوزه آموزش عمومی مطابق سند تحول بنیادین پیش برود.

* روش های آموزشی مدارس کهنه است و منطبق با نیاز امروز دانش آموزان نیست وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: امروز رییس جمهور در مراسم نواختن زنگ مهر تاکید کرد: دانش آموزان به عنوان مخاطبان اصلی برنامه درسی، کتاب ها را نقد کنند.

صاحب نظران علوم تربیتی بارها اعلام کرده اند که آموزش و پرورش در حوزه دانش، ابزار و روش ها دچار ضعف های کارکردی است، البته در حوزه دانش این ضعف ها کمتر است اما روش آموزشی مدارس کهنه است و باعث دل زدگی دانش آموزان از مدرسه می شود، همچنین نمی تواند نیازهای فردی و اجتماعی امروز دانش آموزان را پاسخ دهد.

بطحایی با تاکید بر این که اداره مدرسه باید در اختیار معلم و مدیر قرار بگیرد، افزود: تحول زمانی رخ می دهد که مدرسه توسط این افراد اداره شود، بنابراین از سال تحصیلی جدید برای نخستین بار در دوره دوم ابتدایی و دوره متوسطه اول، دو ساعت از برنامه رسمی را در اختیار مدرسه گذاشتیم که با توجه به نیازهای آموزشی که تشخیص می دهند البته براساس چارچوبی که ابلاغ شده است، بخش هایی از کتاب درسی را کنار گذاشته و خودشان اقدام به طراحی برنامه و اجرای آن کنند.

این کار شاید ساده و کم اهمیت جلوه دهد اما گام نخستین است که باید گسترش یابد تا برنامه درسی را متناسب با نیازهای فردی و اجتماعی دانش آموزان ارائه دهیم.

وی درباره توزیع کتاب های درسی پایه دوازدهم خاطر نشان کرد: در پایه دوازدهم به دلیل تاخیر در ارسال کتاب های درسی در برخی مناطق هنوز دانش آموزان کتاب ندارند، البته برای آن که خللی در جریان آموزش رخ ندهد می توانند از نسخه PDF کتاب های این پایه که بر روی سامانه کتاب های درسی قرار گرفته است، استفاده کنند تا زمانی که کتاب ها به دست دانش آموزان برسد.

* چرا ناشران کتاب های کمک آموزشی قبل از دانش آموزان به کتاب های درسی دسترسی پیدا می کنند؟ وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که چرا در شرایطی که کتاب های پایه دوازدهم هنوز به دست دانش آموزان نرسیده، اما کتاب های کمک آموزشی تولید شده است، گفت: فرایند برنامه درسی محرمانه نیست و ناشرانی که به دنبال چاپ کتاب های کمک آموزشی هستند با روش های مختلف به نسخه کتاب های درسی دست پیدا می کنند و بر همین اساس قبل از این که کتاب به دست دانش آموز برسد، حل المسائل آن تولید و به بازار عرضه شده است که این اشکال باید برطرف شود.

بطحایی عنوان کرد: تا زمانی که خانواده ها با ما همراهی نکنند جمع کردن کتاب های کمک آموزشی دشوار است، البته بخشنامه ای را به مدارس ابتدایی ابلاغ کرده ایم، مبنی بر این که استفاده از این کتاب ها ممنوع بوده و تقاضا داریم که با ما همراهی کنند تا تعلیم و تربیت به مسیر اصلی خود بازگردد، البته در فرایند اداری نیز کنترل های بیشتری باید اعمال شود تا قبل از چاپ کتاب های درسی حل المسائل ها به بازار عرضه نشود.

* وضعیت بیمه تکمیلی فرهنگیان وی در پاسخ به پرسشی درباره بیمه تکمیلی فرهنگیان، بیان کرد: یکی از مشکلات در این رابطه کاهش کیفیت و افزایش تعرفه های پزشکی در بخش های مختلف بود.

بنابراین مجبور بودیم برای حفظ کیفیت بیمه تکمیلی، سهم بیمه شده و دولت را افزایش دهیم اما نمی توانستیم به معلم بگوییم به ازای هر فرد 50 تا 60 هزار تومان حق بیمه پرداخت کند، هم اکنون در حال بررسی پیشنهادات شرکت های بیمه ای هستیم تا هم سهم بیمه شده افزایش زیادی نداشته باشد و هم رضایت نسبی معلمان ایجاد شود.

* سوءاستفاده در برخی شرکت های زیرمجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان و این که چرا در این باره شفاف سازی انجام نمی شود، گفت: گزارش های متعدد درباره وضعیت این صندوق به اطلاع صاحبان سهام رسیده است و آنها می توانند این گزارش ها را در سایت صندوق ذخیره فرهنگیان مطالعه کنند.

باید به معلمان بگویم در اتفاقاتی که رخ داد، تخلفات مالی مربوط به یکی از بانک ها بود که هم اکنون با همراهی قوه قضاییه پول ها در حال برگرداندن است، البته می پذیرم که سوء مدیریت هایی در برخی شرکت های زیرمجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان رخ داد که ضرر و زیان هایی را وارد کرد.

* سود صندوق ذخیره نسبت به سال گذشته 2درصد افزایش داشت بطحایی تاکید کرد: معلمان در بحث صندوق ذخیره فرهنگیان اخبار را از شبکه های مجازی و غیرمعتبر دریافت نکنند، بلکه با مراجعه به سایت این صندوق ارزش افزوده سرمایه گذاری را بررسی کنند، همچنین سود پیش بینی شده صندوق ذخیره فرهنگیان در سال مالی منتهی به مهر سالجاری، 2.

2 برابر سال گذشته بود که این سود تحقق یافته است، البته در برخی موارد هم سرمایه گذاری هایی بوده که بازگذشت سرمایه موفق نبوده است، اما فرهنگیان نگران نباشند چرا که در سیانت از اموال آنها تلاش کافی را انجام می دهیم.

* وضعیت کاهش زمان آموزش در پایه دوازدهم وی درباره کاهش ساعت آموزش پایه دوازدهم خاطر نشان کرد: فعلا زمان آموزش در این پایه 35 ساعت است اما ملاحظاتی را داریم مبنی بر این که این دانش آموزان امسال علاوه بر شرکت در امتحانات نهایی باید کنکور هم بدهند، بنابراین 35 ساعت آموزش در هفته می تواند فشارهایی را به آنها وارد کند.

از همین رو در حال بررسی هستیم تا برخی دروسی که امکان ارائه آنها به صورت مجازی وجود دارد و جزو امتحانات نهایی نیستند در صورت موافقت خانواده ها در مدارس متقاضی به صورت غیرحضوری ارائه شود.

* بعید است کنکور تا 5 سال آینده حذف شود وزیر آموزش و پرورش درباره حذف کنکور عنوان کرد: در شورای برنامه ریزی کنکور آخرین تصمیم این بود که سهم سوابق تحصیلی 20 درصد به صورت قطعی و 10 درصد به صورت مثبت باشد که این کمترین گام برای کاهش قدرت کنکور است و باید به سمتی برویم که سهم کنکور در پذیرش دانشگاه ها کمرنگ شود، البته بعید است در چند سال آینده بتوانیم کنکور را به صورت کامل حذف کنیم.

بطحایی مطرح کرد: اگر بخواهیم کنکور را تضعیف کنیم باید روش های موجود را تغییر دهیم و با تدبیر در مسیری حرکت کنیم که آینده دانش آموزان نیز به خطر نیفتد.

البته برای تضعیف کنکور نیازمند جسارت برای تغییر روش ها هستیم.

وی درباره کمبود مربی پرورشی در مدارس افزود: در حوزه پرورش با کمبود بیشتر نیروی انسانی نسبت به سایر بخش ها مواجه هستیم، البته در آموزش و پرورش برای رسیدن به وضعیت مطلوب نیازمند بسترسازی و همراهی خانواده ها هستیم و نمی توان تصمیمات شتابزده و هیجانی اتخاذ کرد؛ خانواده و مدرسه 2 شریک تربیتی هستند که بچه ها در اختیار آنها قرار دارند و تا زمانی که نگرش خانواده ها نسبت به تعلیم و تربیت تغییر نکند بنده به عنوان وزیر نمی توانم به دبیر فیزیک بگویم اهداف تربیتی را هم پیگیری کند، چرا که اگر این کار انجام شود، خانواده به مدرسه مراجعه کرده و معترض می شود چرا معلم به جای تدریس فیزیک، مهارت زندگی کردن را به بچه ها می آموزد.

* پرداخت مطالبات معلمان نسبت به سال های گذشته وضعیت بهتری داشت وزیر آموزش و پرورش درباره پرداخت مطالبات فرهنگیان عنوان کرد: با وجود تمام مضیقه های اعتباری دولت به ویژه در سالجاری، پرداخت معوقات معلمان نسبت به گذشته وضعیت بهتری داشت و عملکرد ما حدود 15 درصد بهتر بود.

بطحایی ادامه داد: در آموزش و پرورش نسبت به سایر دستگاه ها با تبعیض هایی مواجه هستیم که باید دولت و مجلس برای کاهش آن همراهی کنند.

معلمان از برخی مزایای کارمندان دولت به ویژه در حوزه خدمات رفاهی بی بهره هستند به گونه ای که خدمات رفاهی در آموزش و پرورش به جز سهم دولت در بیمه تکمیلی صفر است، برای سال 98 ردیف اعتبارات خدمات رفاهی را با همراهی مجلس ارائه خواهیم کرد تا این موضوع برای معلمان همانند سایر دستگاه ها شود و آنها دیگر در مقایسه با کارکنان سایر وزارتخانه ها احساس تبعض نکنند.

وی بیان کرد: رتبه بندی معلمان می تواند در ارتقای شایستگی ها کمک کند که هم اکنون به دولت ارائه شده است که در صورت تصویب در دولت و مجلس می تواند بخشی از تفاوت ها و تبعض های موجود میان معلمان و سایر کارمندان را کاهش دهد.


کلید واژه ها: آموزش و پرورش - وزیر آموزش و پرورش - دانش آموز - آموزش - نیروی انسانی - دانش آموزان - معلم - معلمان - آینده - سال تحصیلی جدید - بازنشستگی - جمعیت - وزیر - کشور - حق التدریس - دانشگاه فرهنگیان - مدارس - دانشگاه - آغاز سال تحصیلی - برنامه - افزایش - جدید - عالی - مشکل - برنامه ریزی - شرایط - ساعت - فرهنگیان - طول عمر - نخستین

آخرین اخبار سرویس:
فرصت مجدد به مردم برای اخذ معاینه فنی داده می شود

نیازی به دانش آموز تک بعدی نداریم

مشارکت اجتماعی 10 میلیون دانش آموز به نمایش گذاشته شد

نخستین روستای پاک خراسان رضوی معرفی شد

سوء استفاده های جنسی گریبان گیر کودکان کار

هوای خوزستان ، رگباری ، تندباد لحظه ای و احتمال تگرگ

تداوم جو پایدار در استان سمنان + فیلم

فرار 5 گورخر از قرنطینه کویر

صدور روزانه 3 هزار ویزای اربعین در کرمانشاه

حضور زائران اربعین در موکب مردمی امام خامنه ای خرم‎آباد

ماهیانه تخلف 6هزار راننده در سیرجان ثبت می شود

خشکی تالاب سیران گلی نقده طبیعی است

نیاز به دانش آموز تک بعدی نداریم

عرضه نرم افزار رایگان «موکب یاب» پیاده روی اربعین

​آغاز اجرای نمایش«ظهر روز دهم» در سینماتئاتر کانون

رییس مدارس غیردولتی: مشارکت مسیر رسیدن به آموزش وپرورش باکیفیت است

5 گور سالم طرح احیای گورخر فرار کردند

5 گور سالم طرح احیای گورخر فرار کردند

انتخابات شوراهای دانش آموزی در 365 مدرسه بوکان برگزار شد

غربالگری تنبلی چشم 53 هزار و 884 کودک استان مرکزی آغاز شد

سردار مهری:ظرفیت پارکینگ ها در مهران افزایش یافت

56 ایستگاه صلواتی برای جاماندگان اربعین در ری دایر می شود

احتمال رگبار و رعد و برق پراکنده در خراسان جنوبی

شهرداری مشهد آماده خدمت رسانی به زائران دهه آخر صفر

حمله دانش آموز به ناظم مدرسه

مدارس کم برخوردار ری از امکانات رایگان ورزشی بهره مند می شوند

تهران پنجشنبه بارانی می شود

راه ارتباطی 2 روستای شهرستان بندرعباس مسدود شد

زائران اربعین حسینی در مرز شلمچه

سوء استفاده های جنسی گریبان گیر کودکان کار

ما ز یاران چشم یاری داشتیم ...

امنیت زائران اربعین به خوبی تامین شده است

قرارداد بیمه تکمیلی فرهنگیان یک ماه تمدید شد

فراهم سازی زمینه شکوفایی هرچه بیشتر خلاقیت کودکان و نوجوانان

آموزش سوارکاری برای ارتقای سلامت معلولان

صدور ویزا کمتر از 8 ساعت در هرمزگان

غربالگری تنبلی چشم 53 هزار و 884 کودک استان مرکزی آغاز شد

توشه ات از اربعین چیست، زائر

بازدید کارشناسان ایسکارسا از بناهای تاریخی قزوین

عرضه نرم افزار رایگان «موکب یاب» پیاده روی اربعین

انتخابات شوراهای دانش آموزی در6 هزار مدرسه استان برگزار شد

انتخابات شوراهای دانش آموزی در6 هزار مدرسه استان برگزار شد

توزیع تجهیزات ورزشی در 300 مدرسه فارس آغاز شد

انعقاد تفاهم‎نامه میان میراث فرهنگی خوزستان و دانشگاه شهید چمران اهواز

برگزاری کارگاه عملی مرمت آثار باستانی در پایگاه شوش

افت شدید دما و بارش باران آذربایجان غربی را فرا می گیرد

رنج ماسوله ای ها برای جهانی شدن

پیش بینی باران در 16 استان

افزایش نمود بیرونی فعالیت های کانون پرورش فکری کودکان

چانه زنی آموزش و پرورش و مجلس بر سر تاثیر سوابق تحصیلی در «کنکور»

مشارکت10میلیون دانش آموز در انتخابات شوراهای دانش آموزی / اعلام نتایج؛ امروز

واکنش سازمان محیط زیست به تعویق اجرای سراسری طرح «کاهش»

گستره هزارکیلومتری امداد سایپا در اربعین 97

جزییات معاینه فنی خودروها در طرح کاهش

برگزاری همایش کیمیاگران جوان در گله دار

تصاویری ناب از حضور زائران اربعین حسینی در کاظمین

حمله دانش آموز با بطری شیشه ای به ناظم مدرسه

سخنگوی ستاد اربعین: بازگشایی مرز خسروی منتفی شد

گردنه الماس یا جاده زیبای اسالم به خلخال معروف به رویایی ترین جاده جنگلی کشور

مراسم تکریم ومعارفه مدیر کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان

زیرساخت های اجرای طرح «کاهش» آماده است

طرح نهضت ملی حفظ قرآن در مدارس؛ دلبرانه یا سخت گیرانه

دستخطی بر قبر امام حسین (ع) که راهنمای اولین زائران اربعین شد

پرچم های برافراشته در عزای حسین(ع)

توزیع تجهیزات ورزشی در 300 مدرسه فارس آغاز شد

درخواست ادهم از نمایندگان مجلس/ پیشنهاد بی تاثیر کردن سابقه تحصیلی در کنکور رای بیاورد

قرارگاه اربعین ناجا

پیش بینی باران در 16 استان

اعمال مخصوص پیاده روی اربعین

تصاویر / اجلاسیه مدیران و معاونین آموزش مدارس علمیه استان تهران

پیش بینی باران در 16 استان

پیوند دانش آموزان با دین در قالب «زنگ هنر»

پلیس طرح کاهش شهرداری را متوقف کرد؟

کاروان زائران افغانستانی اربعین حسینی وارد مرز میلک شد

ظرفیت پارکینگ ها در مهران افزایش یافت/رانندگان در مسیر استراحت لازم را داشته باشند

97 درصد مساحت خراسان شمالی درگیر لایه های مختلف خشکسالی

افت شدید دما و بارش باران آذربایجان غربی را فرا می گیرد

آغاز خدمت رسانی کاروان های سلامت احسان به هموطنان زائر اربعین

لباس کردی گنجینه تاریخ

هشدار به انبوه سازان منطقه3تهران/ احتمال تخریب ساختمان به خاطرگسل

آخرین جزییات توفان و آبگرفتگی در 5 استان/ امداد رسانی به زائران اربعین ادامه دارد

نمایندگان مجلس به دنبال بی تاثیر کردن سوابق تحصیلی در کنکور هستند

آمادگی پلیس برای عبور 6 میلیون زائر اربعین از مرزها

تداوم بارش باران در کشور/ افزایش دما و وزش باد شدید درسواحل دریای خزر

عکس/ تنفس اژدها

مهران، سرای شور و اشتیاق حسینی

زائران اربعین توصیه های بهداشتی و ایمنی را جدی بگیرند

قرارداد بیمه تکمیلی فرهنگیان یک ماه تمدید شد

شور حسینی در مرز چذابه

مشارکت اجتماعی 10 میلیون دانش آموز به نمایش گذاشته شد

افزایش ابر و سرعت وزش باد در استان

آخر هفته بارانی است

اعزام کاروان خودرویی شهرداری خرم آباد به مرز مهران

صدور بالغ بر 22 هزار ویزا برای زائران گیلانی اربعین

تأمین نان موکب های مستقر در سامرا توسط زنجانی ها

مشارکت 3 هزار نیروی آموزشی ناجا در مأموریت اربعین

اعزام 150 دانش آموز طارمی به اردوی راهیان نور

آمادگی پلیس گیلان برای تأمین امنیت زائران خارجی اربعین حسینی

زیرساخت های اجرای طرح «کاهش» آماده است

واکنش سازمان محیط زیست به تعویق اجرای سراسری طرح «کاهش»

جزییات اعتبار خدمات رفاهی به معلمان در سال 98

جزییات اعتبار خدمات رفاهی به معلمان در سال 98