مطالب مرتبط:
اجرای طرح سرشاخه کاری درختان گردو در تویسرکان
استخدام مدیر فروش با سابقه کاری مرتبط در همدان
26 درصد جمعیت همدان ورزش می کنند
رییس جبهه اعتدالگرایان در گفت و گو با فارس: همان کاری که کارگزاران با هاشمی کرد، اعتدال و توسعه با روحانی می کند/اطرافیان رییس جمهور ظرف 6 ماه محبوبیت وی را به زیر 40 درصد کاهش داده اند
تدوین 50 درصد تاریخ همدان در دوران دفاع مقدس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 13:052018-09-24سياسي

به ثمر نشستن بیش از 80 درصد پیوندهای سرشاخه کاری گردو در همدان


مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان گفت: بیش از 80 درصد گیرایی در پیوندهای سرشاخه کاری گردو در استان همدان پذیرفته شده است.

- مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان خبر داد به ثمر نشستن بیش از 80 درصد پیوندهای سرشاخه کاری گردو در همدان مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان گفت: بیش از 80 درصد گیرایی در پیوندهای سرشاخه کاری گردو در استان همدان پذیرفته شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، حجت الله شهبازی در تور رسانه ای بازدید از پروژه ملی سرشاخه کاری درخت گردو و نهالستان گردوی شهرستان تویسرکان، اظهار کرد: در سال های گذشته به علت سرمازدگی باغبات گردو، با چالشی مواجه بوده و به دنبال راهکاری برای برطرف کردن مشکل بودیم و از طرف دیگر عملکرد در هکتاری که از طریق کشور، استان و شهرستان برای گردو تعریف می شود، تفاوت دارد.

وی به دلایل روی آوردن محققان به موضوع سرشاخه کاری اشاره و عنوان کرد: کیفیت محصول و غیریکنواختی در محصول گردو بسیار آزاردهنده بوده و هزینه تولید در کشت سنتی که به صورت بذری انجام می شد، بسیار بالا بود.

شهبازی با بیان اینکه سرشاخه کاری درختان گردو، پیوندی تخصصی است که در آن تاج درخت تعویض و شاخه های جدید رشد خواهد کرد، افزود: با همکاری مؤسسات تحقیقاتی کشور توانستیم پیوندزن های خوبی را در این راستا تربیت و پیوندک مورد نیاز سطح شهرستان، استان و کشور را تأمین کنیم.

وی تأکید کرد: اعتماد باغداران بسیار قابل تقدیر است چرا که در بسیاری از موارد درختان گردو منبع درآمد خیلی از خانواده ها است و با این حال باغداران به ما اجازه قطع بازوهای منبع درآمدی خود را داده اند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان بیان کرد: مراقبت های پس از پیوند نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است که باغداران در این مسیر نیز با جهادکشاورزی نهایت همکاری را داشتند و امیدواریم در سال زراعی جدید سطح بیشتری از درختان را در این طرح وارد کنیم.

وی با بیان اینکه همدان با تولید 54 تن گردو در سال گذشته بزرگترین تولیدکننده در سطح کشور است، عنوان کرد: 19 هزار و 700 هکتار از اراضی استان همدان زیرکشت گردو است که پس از استان کرمان دومین سطح کشت گردو را داریم.

شهبازی عنوان کرد: 9 هزار هکتار از باغات استان همدان نیاز به سرشاخه کاری دارند که در شهرستان تویسرکان از 5 هزار و 500 هکتار، سه هزار هکتار نیاز به سرشاخه کاری دارند که درصددیم کار پیوندزنی توسط خود باغداران انجام شود و جهادکشاورزی از این کار کنار رود.

وی با بیان اینکه ژنتیک بومی و درختان سنتی نسبت به درختان جدید 25 روز نسبت به سایر درختان تأخیر در سرمازدگی دارند، خاطرنشان کرد: درختان سرشاخه کاری شده از سال دوم شروع به باردهی خواهند کرد اما محصول مورد انتظار از سال سوم به بار خواهد نشست.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان بیان کرد: ایران دومین کشور تولیدکننده گردو در جهان است و با این وجود کمترین صادرات از کشور ما به علت عدم یکنواختی محصول صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه در هر شاخه موردنظر دو یا سه پیوند زده می شود که در صورت خطا دادن یکی از پیوندها، بقیه گرفته شود، تأکید کرد: از سال 86 کار پیوندزنی را به صورت تک درخت آغاز کردیم اما به صورت گسترده و با اعتبارات کشوری به تازگی محقق شده است.

شهبازی با بیان اینکه 26 هزار پیوند در سطح استان انجام شده که از این تعداد 21 هزار در شهرستان تویسرکان انجام شده است، افزود: در پیوندهای سال گذشته نوع چندلر در درختان گردو استفاده می شد که برای سال بعد از گونه های دیگر استفاده خواهد شد.

وی اضافه کرد: در سال 96 اعتباری افزون بر یک میلیارد و 375 میلیون تومان از اعتبارات استانی و 300 میلیون تومان نیز از اعتبارات ملی برای این پروژه اختصاص یافته است.

شهبازی با بیان اینکه هزینه ای برای سرشاخه کاری دریافت نمی شود، عنوان کرد: هر پیوندکی برای هر درخت 4500 تومان هزینه خواهد داشت.

وی با اشاره به پیش بینی برنامه 5 ساله برای سرشاخه کاری بیان کرد: با وجود حجم بالای کار، پیش بینی می شود در پایان برنامه 5 ساله باغداران، خودشان اقدام به سرشاخه کاری کنند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان تأکید کرد: تنها درختانی که از لحاظ کمیت یا کیفیت دچار مشکل هستند برای این اقدام هدفگذاری خواهند شد.

وی در ادامه در بازدید از نهالستان باغ مادری نیز گفت: برای تولید نهال گواهی شده نیاز به پیوندک داریم که این پیوندک در باغ مادری تولید و نیاز شهرستان، استان و حتی کشور را برطرف خواهد کرد.

شهبازی با بیان اینکه مهمترین اقدام در راه ایجاد این نهالستان، پیدا کردن سرمایه گذار بود که خوشبختانه این مشکل نیز برطرف شد، تأکید کرد: طرح زنجیره تولید نهال گواهی شده گردوی پیوندی در سه بخش احداث باغ مادری گردو، احداث خزانه تولید نهال گردو و احداث گلخانه تولید نهال گردوی پیوندی انجام شده است.

وی بیان کرد: باغ مادری با ظرفیت تولید سالانه دو میلیون پیوندک سه چشمه ای در روستای مرادآباد شهرستان تویسرکان در مساحتی افزون بر 6 هکتار شامل 5 هکتار باغ و یک هکتار خیابان و فضای پیرامون ساخته شد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان درباره خزانه تولید نهال نیز گفت: این خزانه به مساحت 2 هکتار در جوار باغ مادری احداث و با کاشت 280 هزار بذر گردوی سوزنی که از باغات کشور تهیه شده، در زمستان 96 احداث شده است.

وی درباره گلخانه نیز بیان کرد: طراحی و ساخت گلخانه تولید نهال گردوی پیوندی به مساحت 3 هکتار در حال انجام است که پایه های تولید شده در خزانه به این مکان انتقال یافته و سپس پیوندک های تولید شده در باغ مادری روی پایه ها پیوند زده می شود و در نهایت موفق به تولید نخستین نهال های گردوی پیوندی گواهی شده در کشور خواهیم شد.

شهبازی به دستاوردهای احداث زنجیره تولید نهال گواهی شده اشاره و عنوان کرد: تولید سالانه بیش از دو میلیون شاخه پیوندک 25 سانتی سه چشمه، تولید 150 هزار پایه نهال گردو و تولید 100 هزار نهال گواهی شده گردوی پیوندی بخشی از دستاوردها است.

وی درباره مزایای طرح نیز گفت: کاهش دوره نونهالی باغات گردو، افزایش عملکرد در هکتار باغات گردو، افزایش چشمگیر کیفیت محصولات تولیدی، یکنواختی محصولات تولیدی، افزایش ضریب مکانیزاسیون باغات گردو، ایجاد زمینه صادرات و ارزآوری و .

بخشی از مزایا است.

قائم مقام سازمان جهادکشاورزی استان همدان نیز گفت: پروژه نهالستان مادری اتفاقی کم نظیر در کشور و منطقه است که امیدواریم در سال آینده شاهد عرضه پیوند این درختان به باغداران و بازار باشیم.

رضا عباسی تأکید کرد: یکی از مشکلات تعاونی ها، ریسک پذیر بودن آنها است اما خوشبختانه سازمان جهادکشاورزی در استان این انگیزه را در بین کشاورزان و باغداران ایجاد کرد تا امروز شاهد به ثمر نشستن زحمات تعاونی داران باشیم به طوریکه توفیق در مسیر این پروژه می تواند نقطه امیدی برای بهره برداران کشاورزی باشد.

یکی از باغداران درباره اقدامات انجام شده بر روی درختان گردو به خبرنگار ایسنا گفت: با کمک سازمان جهادکشاورزی، درختان بی کیفیت بازسازی و به درختان مثمر و مفید تبدیل شد.

وی افزود: در گذشته به صورت آزمایشی کار پیوند زدن گردو را انجام داده ام و پس از پیشنهاد جهاد کشاورزی، با اعتماد بیشتر سرشاخه درختان را بریده و آنها را پیوند زدند.

این باغدار تویسرکانی با بیان اینکه چندین درخت گردو را با آموزش های جهادکشاورزی پیوند زده ایم، تصریح کرد: بار درختان نسبت به قبل از پیوندزنی بهتر و مقاوم تر شده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: گردو - استان - همدان - درختان - درخت - درصد - تویسرکان - مدیر - کشور - تولید - استان کرمان - نشستن - درآمد - بزرگترین - سنتی - جدید - خانواده - مراقبت - محققان - کرمان - تربیت - رسانه - تفاوت - پروژه - اهمیت - هزینه - گزارش - صورت - مشکل

آخرین اخبار سرویس:
چسبندگی در مقابل بازنشستگی!

اعتراض سازندگان فیلم «عرق سرد»جواب داد / افزایش مدت زمان اکران این فیلم

دست کم 6 کشته بر اثرطوفان و سیل در جنوب فرانسه

آخرین خبر از بمب گذاری سفارت ایران در ترکیه

جشنواره انار ، گردشگری «اورامان» را رونق می دهد

دوره اسلحه شناسی ویژه بانوان شهرداری باقرشهر برگزار شد

مشمولان وظیفه حداکثر تا یک سال پس از فراغت از تحصیل تکلیف خود را مشخص کنند

تعطیلی اجراهای تالارمولوی به مناسبت شهادت امام حسن(ع)

زائران اربعین توصیه های پلیس را جدی بگیرند

عزاداری شهادت حضرت رقیه(س) در حرم رضوی/ تصاویر

خبری خوش برای بازنشستگان

پاسخ رهبر انقلاب به استفتاء درباره اخذ ویزای اربعین + پاسخ به 22 سؤال اربعینی

استخدام برنامه نویسPHP

استخدام برنامه نویس

استخدام کارگر ماهر

4 علت اصلی فوت ایرانیان

استخدام کارگر ساده

استخدام کارمند بیمه

مسئولان دانشگاه صنعتی ارومیه اطلاعیه تفکیک جنسیتی را تکذیب کردند/ با فرد خاطی برخورد می شود

خدمات کاروان سلامت احسان به مردم سیل زده ی استان های شمالی+ عکس

اصلاح قانون انتخابات ضرورتی انکارناپذیر است

سفیر ایران در ترکیه: حمله انتحاری تنها یک تهدید بود

تاسیس صندوق خطرپذیر 500 میلیارد ریالی در حوزه نانو توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)

ستاد امر به معروف و نهی از منکر باید پناهگاه مردم باشد

شناسایی ساختمان های روی گسل زلزله البرز در دستور کارقرارگرفت

جعفرزاده: وزرا از مجلس فرار نکنند؛ حمله کنند

دلیل برگزاری نشست خبری کی روش در پک چه بود؟

نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه - 23 مهر 1397

پارسایی: دلایل مخالفان FATF متقن نیست

جعفرزاده: وزرا از مجلس فرار نکنند؛ حمله کنند

مدیرامور شعب و بازاریابی: آموزش توانمندسازی نیروی انسانی از اولویت های پست بانک ایران است

ضرورت توسعه مراکز تخصصی حوزوی خواهران

40 کشور دنیا با محصولات تراریخته مقابله می کنند

22 اثر در سومین جشنواره استانی علامه حلی بوشهر برگزیده شدند

رای گیری اسکار آنلاین است/اعلام نامزدهای اولیه اسکار 26 آذر

مرگ پسر 7 ساله در استخر کشاورزی

حوزه ایلام پشتیبان و درکنار نماینده ولی فقیه در استان است

کشف سایت 3 هزار ساله در جاراش مصر +تصویر

زائران اربعین برای پیاده روی این نکات را رعایت کنند

آیت الله ناصری یزدی: بخش عمده ای از مشکلات اقتصادی کشور ریشه فرهنگی دارد

استخدام منشی جهت امور اداری و حسابداری در فروشگاه رنگ

استخدام نیروی ظرفشویی جهت کار در رستورانی در تهران

استخدام کارگر ساده جهت کارگاه mdf واقع در تهران

حجت الاسلام صدیقی جایگزین آیت الله جنتی در ستاد امر به معروف شد

استخدام کارگر ساده جهت کارگاه mdf در تهران

استخدام مونتاژکار خانم در محدوده والاییان شمالی تهران

استخدام منشی مسلط به تایپ در دفتر وکالت

استخدام تعدادی مدرس مجرب جهت آموزشگاهی در تهران

استخدام تعدادی مشاور تحصیلی و کنکوری در تهران

استخدام نیروی خدماتی و سالن دار در رستوران عالی کباب

مصوبه ای برای توسعه ی مراکز رشد داشته باشید/ از ظرفیت های مجلس دانش آموزی برای ایجاد سکوهای آزاد اندیشی در مدارس استفاده کنید

اگر می خواهید دعاهایتان مستجاب شود در این 3 زمان دعا کنید

خانواده سلطنتی عربستان به دنبال خرید منچستریونایتد

آزمون: به خاطر خانواده ام تصمیم به خداحافظی گرفتم

چهل اندرز اخلاقی ـ تربیتی از امام خمینی-2

مخالفت نمایندگان با حضور شریعتمداری در سایر وزارتخانه ها

تتلو، از رییسی تا بی بی سی

فضای شهری دامغان برای حضور نابینایان مناسب نیست

قاضی نهاوندی سه زندانی را به نظافت سراب محکوم کرد

عاشقان وطن به ادبیات پایداری گیلان پیوست

یک مورد خطا هم در دستگاه قضایی پذیرفتنی نیست

مراسم بزرگداشت سالگرد آیت الله اشرفی اصفهانی برگزار شد

جزییات 7 ماه حبس برای متهم توهین کننده به رییس جمهوری و وزیر راه و شهرسازی/ حکم قطعی و قابل اجراست

نظر رهبر انقلاب درباره «پوشیدن لباس مخصوص زنان توسط مردان و برعکس»

انتقال کامل زندانیان تهران از البرز در آینده نزدیک

آبگیری تالاب گندمان

اقبال روحانی به گفت وگوی ملی حول معضلات اقتصادی کشور

روحانی: ارسال لایحه به مجلس برای نداشتن دانشجوی ستاره دار

اصلاح فوری قانون انتخابات؛ ضرورتی انکارناپذیر

داشتن 5 شهید از یک خانواده در پاکدشت از افتخارات است

المان سازی از شهدا سبب ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می شود

عملکرد موفق اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی مایه سرافرازی و افتخار استان است

همایش «سه ساله های حسینی» در سمنان برگزار شد

پیام آیت الله العظمی مکارم شیرازی به مناسبت رحلت حجت الاسلام شجاعی

برگزاری مسابقات قرائت قرآن در نیجریه

سفیر فلسطین از موزه و کتابخانه آستان مقدس حرم حضرت معصومه(س) دیدن کرد

جشنواره شهید رجایی از سوی وزارت تعاون برگزار می شود

اعلام فراخوان داستان کوتاه «سربازان وطن» در البرز

اربعین؛ جلوه فداکاری برای عقیده ای مقدس و ثبات قدم در برابر طاغوت

دوره تربیت مربی تدبر در قرآن برگزار می شود

نشست خبری سومین نمایشگاه لباس عاشورایی

توزیع 250 هزار پرس غذای گرم توسط موکب اوقاف زنجان

توجه به نذورات بخش فرهنگی ضعیف است/ برگزاری مسابقه کتابخوانی «راز خون 2» همزمان با اربعین

صحن حضرت زهرا(س) فردا به روی زائران گشوده می شود

امر به معروف و نهی از منکر از راه های مبارزه با نفس اماره است

درخشش بانوان قرآنی البرز در چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآن

دستاوردهای نظام اطلاع رسانی شود

فراخوان تأسیس دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

مشاوره حقوقی رایگان؛ نیازی مهم برای جامعه

محمدی:فرهنگ قرآنی به برکت خون شهدا و وجود رهبر انقلاب در کشور جاری است

تقدیر رییس سازمان شهرداری ها از همسر سردار شهید مهدی باکری

تاکید بر بازتاب مطلوب کنگره 3000 شهید استان قزوین

صحن حضرت زهرا (س) در نجف فردا به روی زائران گشوده می شود

نقش ستون «الو سلام» در افشاگری اختلاس بانک صادرات

دشت امید مامنی التیام بخش برای دردهای روشندلان ساوجی

وقتی استاندار پای حرف مردم می نشیند!

حقوق شهروندی را به گفتمان ملی تبدیل کنیم

فضای شهری دامغان برای حضور نابینایان مناسب نیست

روحانی: ارسال لایحه به مجلس برای نداشتن دانشجوی ستاره دار

هجوم وحشتناک گرد و غبار به شهرهای جنوبی/تصاویر

به ثمر نشستن بیش از 80 درصد پیوندهای سرشاخه کاری گردو در همدان

به ثمر نشستن بیش از 80 درصد پیوندهای سرشاخه کاری گردو در همدان