مطالب مرتبط:
اجرای طرح سرشاخه کاری درختان گردو در تویسرکان
استخدام مدیر فروش با سابقه کاری مرتبط در همدان
26 درصد جمعیت همدان ورزش می کنند
رییس جبهه اعتدالگرایان در گفت و گو با فارس: همان کاری که کارگزاران با هاشمی کرد، اعتدال و توسعه با روحانی می کند/اطرافیان رییس جمهور ظرف 6 ماه محبوبیت وی را به زیر 40 درصد کاهش داده اند
تدوین 50 درصد تاریخ همدان در دوران دفاع مقدس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 13:052018-09-24سياسي

به ثمر نشستن بیش از 80 درصد پیوندهای سرشاخه کاری گردو در همدان


مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان گفت: بیش از 80 درصد گیرایی در پیوندهای سرشاخه کاری گردو در استان همدان پذیرفته شده است.

- مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان خبر داد به ثمر نشستن بیش از 80 درصد پیوندهای سرشاخه کاری گردو در همدان مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان گفت: بیش از 80 درصد گیرایی در پیوندهای سرشاخه کاری گردو در استان همدان پذیرفته شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، حجت الله شهبازی در تور رسانه ای بازدید از پروژه ملی سرشاخه کاری درخت گردو و نهالستان گردوی شهرستان تویسرکان، اظهار کرد: در سال های گذشته به علت سرمازدگی باغبات گردو، با چالشی مواجه بوده و به دنبال راهکاری برای برطرف کردن مشکل بودیم و از طرف دیگر عملکرد در هکتاری که از طریق کشور، استان و شهرستان برای گردو تعریف می شود، تفاوت دارد.

وی به دلایل روی آوردن محققان به موضوع سرشاخه کاری اشاره و عنوان کرد: کیفیت محصول و غیریکنواختی در محصول گردو بسیار آزاردهنده بوده و هزینه تولید در کشت سنتی که به صورت بذری انجام می شد، بسیار بالا بود.

شهبازی با بیان اینکه سرشاخه کاری درختان گردو، پیوندی تخصصی است که در آن تاج درخت تعویض و شاخه های جدید رشد خواهد کرد، افزود: با همکاری مؤسسات تحقیقاتی کشور توانستیم پیوندزن های خوبی را در این راستا تربیت و پیوندک مورد نیاز سطح شهرستان، استان و کشور را تأمین کنیم.

وی تأکید کرد: اعتماد باغداران بسیار قابل تقدیر است چرا که در بسیاری از موارد درختان گردو منبع درآمد خیلی از خانواده ها است و با این حال باغداران به ما اجازه قطع بازوهای منبع درآمدی خود را داده اند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان بیان کرد: مراقبت های پس از پیوند نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است که باغداران در این مسیر نیز با جهادکشاورزی نهایت همکاری را داشتند و امیدواریم در سال زراعی جدید سطح بیشتری از درختان را در این طرح وارد کنیم.

وی با بیان اینکه همدان با تولید 54 تن گردو در سال گذشته بزرگترین تولیدکننده در سطح کشور است، عنوان کرد: 19 هزار و 700 هکتار از اراضی استان همدان زیرکشت گردو است که پس از استان کرمان دومین سطح کشت گردو را داریم.

شهبازی عنوان کرد: 9 هزار هکتار از باغات استان همدان نیاز به سرشاخه کاری دارند که در شهرستان تویسرکان از 5 هزار و 500 هکتار، سه هزار هکتار نیاز به سرشاخه کاری دارند که درصددیم کار پیوندزنی توسط خود باغداران انجام شود و جهادکشاورزی از این کار کنار رود.

وی با بیان اینکه ژنتیک بومی و درختان سنتی نسبت به درختان جدید 25 روز نسبت به سایر درختان تأخیر در سرمازدگی دارند، خاطرنشان کرد: درختان سرشاخه کاری شده از سال دوم شروع به باردهی خواهند کرد اما محصول مورد انتظار از سال سوم به بار خواهد نشست.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان بیان کرد: ایران دومین کشور تولیدکننده گردو در جهان است و با این وجود کمترین صادرات از کشور ما به علت عدم یکنواختی محصول صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه در هر شاخه موردنظر دو یا سه پیوند زده می شود که در صورت خطا دادن یکی از پیوندها، بقیه گرفته شود، تأکید کرد: از سال 86 کار پیوندزنی را به صورت تک درخت آغاز کردیم اما به صورت گسترده و با اعتبارات کشوری به تازگی محقق شده است.

شهبازی با بیان اینکه 26 هزار پیوند در سطح استان انجام شده که از این تعداد 21 هزار در شهرستان تویسرکان انجام شده است، افزود: در پیوندهای سال گذشته نوع چندلر در درختان گردو استفاده می شد که برای سال بعد از گونه های دیگر استفاده خواهد شد.

وی اضافه کرد: در سال 96 اعتباری افزون بر یک میلیارد و 375 میلیون تومان از اعتبارات استانی و 300 میلیون تومان نیز از اعتبارات ملی برای این پروژه اختصاص یافته است.

شهبازی با بیان اینکه هزینه ای برای سرشاخه کاری دریافت نمی شود، عنوان کرد: هر پیوندکی برای هر درخت 4500 تومان هزینه خواهد داشت.

وی با اشاره به پیش بینی برنامه 5 ساله برای سرشاخه کاری بیان کرد: با وجود حجم بالای کار، پیش بینی می شود در پایان برنامه 5 ساله باغداران، خودشان اقدام به سرشاخه کاری کنند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان تأکید کرد: تنها درختانی که از لحاظ کمیت یا کیفیت دچار مشکل هستند برای این اقدام هدفگذاری خواهند شد.

وی در ادامه در بازدید از نهالستان باغ مادری نیز گفت: برای تولید نهال گواهی شده نیاز به پیوندک داریم که این پیوندک در باغ مادری تولید و نیاز شهرستان، استان و حتی کشور را برطرف خواهد کرد.

شهبازی با بیان اینکه مهمترین اقدام در راه ایجاد این نهالستان، پیدا کردن سرمایه گذار بود که خوشبختانه این مشکل نیز برطرف شد، تأکید کرد: طرح زنجیره تولید نهال گواهی شده گردوی پیوندی در سه بخش احداث باغ مادری گردو، احداث خزانه تولید نهال گردو و احداث گلخانه تولید نهال گردوی پیوندی انجام شده است.

وی بیان کرد: باغ مادری با ظرفیت تولید سالانه دو میلیون پیوندک سه چشمه ای در روستای مرادآباد شهرستان تویسرکان در مساحتی افزون بر 6 هکتار شامل 5 هکتار باغ و یک هکتار خیابان و فضای پیرامون ساخته شد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان درباره خزانه تولید نهال نیز گفت: این خزانه به مساحت 2 هکتار در جوار باغ مادری احداث و با کاشت 280 هزار بذر گردوی سوزنی که از باغات کشور تهیه شده، در زمستان 96 احداث شده است.

وی درباره گلخانه نیز بیان کرد: طراحی و ساخت گلخانه تولید نهال گردوی پیوندی به مساحت 3 هکتار در حال انجام است که پایه های تولید شده در خزانه به این مکان انتقال یافته و سپس پیوندک های تولید شده در باغ مادری روی پایه ها پیوند زده می شود و در نهایت موفق به تولید نخستین نهال های گردوی پیوندی گواهی شده در کشور خواهیم شد.

شهبازی به دستاوردهای احداث زنجیره تولید نهال گواهی شده اشاره و عنوان کرد: تولید سالانه بیش از دو میلیون شاخه پیوندک 25 سانتی سه چشمه، تولید 150 هزار پایه نهال گردو و تولید 100 هزار نهال گواهی شده گردوی پیوندی بخشی از دستاوردها است.

وی درباره مزایای طرح نیز گفت: کاهش دوره نونهالی باغات گردو، افزایش عملکرد در هکتار باغات گردو، افزایش چشمگیر کیفیت محصولات تولیدی، یکنواختی محصولات تولیدی، افزایش ضریب مکانیزاسیون باغات گردو، ایجاد زمینه صادرات و ارزآوری و .

بخشی از مزایا است.

قائم مقام سازمان جهادکشاورزی استان همدان نیز گفت: پروژه نهالستان مادری اتفاقی کم نظیر در کشور و منطقه است که امیدواریم در سال آینده شاهد عرضه پیوند این درختان به باغداران و بازار باشیم.

رضا عباسی تأکید کرد: یکی از مشکلات تعاونی ها، ریسک پذیر بودن آنها است اما خوشبختانه سازمان جهادکشاورزی در استان این انگیزه را در بین کشاورزان و باغداران ایجاد کرد تا امروز شاهد به ثمر نشستن زحمات تعاونی داران باشیم به طوریکه توفیق در مسیر این پروژه می تواند نقطه امیدی برای بهره برداران کشاورزی باشد.

یکی از باغداران درباره اقدامات انجام شده بر روی درختان گردو به خبرنگار ایسنا گفت: با کمک سازمان جهادکشاورزی، درختان بی کیفیت بازسازی و به درختان مثمر و مفید تبدیل شد.

وی افزود: در گذشته به صورت آزمایشی کار پیوند زدن گردو را انجام داده ام و پس از پیشنهاد جهاد کشاورزی، با اعتماد بیشتر سرشاخه درختان را بریده و آنها را پیوند زدند.

این باغدار تویسرکانی با بیان اینکه چندین درخت گردو را با آموزش های جهادکشاورزی پیوند زده ایم، تصریح کرد: بار درختان نسبت به قبل از پیوندزنی بهتر و مقاوم تر شده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: گردو - استان - همدان - درختان - درخت - درصد - تویسرکان - مدیر - کشور - تولید - استان کرمان - نشستن - درآمد - بزرگترین - سنتی - جدید - خانواده - مراقبت - محققان - کرمان - تربیت - رسانه - تفاوت - پروژه - اهمیت - هزینه - گزارش - صورت - مشکل

آخرین اخبار سرویس:
جدال بر سر حضور دو نماینده زن مسلمان در مجلس نمایندگان آمریکا!

جنبش دانشجویی باید به دنبال ترویج گفتمان انقلابی باشد

حمایت از برجام باعث نمی شود از مسائل دیگر چشم پوشی کنیم/ ایران از نفوذش بر حوثی ها برای آغاز مذاکرات سوئد استفاده کرد

تربیت اسلامی در جامعه ترویج داده شود

چمران: توطئه دشمن در ناامید کردن ملت ایران محکوم به شکست است

صدور احکام 40 شرکت متخلف حمل ونقل جاده ای

نشست شورای اداری هرمزگان با حضور معاون اول رییس جمهور

بازدید معاون مرکز ملی فضای مجازی از ایکنا

احمدی نژاد مکرون را نصیحت کرد/پاسخ ذوالنور به ادعایی در مورد رفع حصر/ضرغامی: فیلترینگ تلگرام با دستور روحانی انجام شد/پاسخ تند آشنا به کسانی که مسئولان را خائن می دانند

ضرورت نصب برچسب اصالت روی کالاهای سلامت محور

استخدام بازاریاب حضوری(ویزیتور)،حقوق ثابت،پورسانت(درصدی)پاداش

جهانگیری: می توانیم محرومیت را از مناطق محروم برطرف کنیم

جامعه ما استعداد بازگشتن به دوران احمدی نژاد را دارد

استخدام برنامه نویس،منشی در شرکت پارس فناوران خوارزم در تهران

برداشت جنبشی از فعالیت های دانشجویی موجب سردرگمی می شود

افتتاح رسمی مرکز توسعه مدیریت اطلاعلات بلایا برای آسیا و اقیانوسیه

اسب های وحشی و آزاد در طبیعت برفی گلستان + فیلم

تربیت اسلامی در جامعه ترویج داده شود

قیاس حجاریان بین خودسرها و عسگر گاریچی!

تجلیل از معلولان توانمند و موفق شهرستان خاتم

پایان نشست سران شورای همکاری خلیج فارس با تشدید اختلافات از جمله درخصوص روابط با ایران

آخرین اظهارات موگرینی درمورد برجام و برنامه موشکی

کنفرانس بین المللی «زن و رسانه» پاکستان به کار خود پایان داد

طرح آتش بس سازمان ملل در جنوب یمن

چمران: توطئه دشمن در ناامید کردن ملت ایران محکوم به شکست است

مرگ آقای آبی

استیضاح ظریف از دستور کار خارج شده است

تضارب آرا لازمه پیشرفت و ارتقای سطح آموزش در دانشگاه ها است

احکام 40 شرکت متخلف حمل و نقل جاده ای صادر شد

پژوهش هنوز به مطالبه اجتماعی تبدیل نشده است

مدیرکل جدید دفتر دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر معرفی شد

کدام مرجع بیش ترین همراهی را با حضرت امام داشت+جدول

عقب نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت

تحلیل سعید حجاریان از خودسری

علیرضابیگی: مردم باید از آرای نمایندگان مطلع شوند

پس لرزه های برکناری دبیرکل هلال احمر/استعفای مدیران هلال احمر به خاطر مسائل غیرشفاف مالی

زوایای پنهان پرونده باقری درمنی/از ارتباط با خاوری تا دستور فرار به اعضای شبکه

پزشکیان: ادبیات گفت و گو در دانشگاه های ما از دست رفته است

دولت توان افزایش یارانه ها را دارد/لزوم اعطای تسهیلات به کارمندان

تضارب آرا لازمه پیشرفت و ارتقای سطح آموزش در دانشگاه ها است

سالن به سالن در جستجوی واقعیت

احکام 40 شرکت متخلف حمل و نقل جاده ای صادر شد

نخستین جلسه ستاد مرکزی اربعین سال 98 برگزار شد

سوگند افسران پلیس ازبکستان به قرآن برای نگرفتن رشوه

توافق دولت و مجلس برای کاهش فقر در کشور

دیدار معتمدین ومصلحان ایل شوهان با امام جمعه ایلام

نخست وزیر پیشین مالزی بار دیگر بازداشت شد

جامعه ما استعداد بازگشتن به دوران احمدی نژاد را دارد

انگشت فرزندان انقلاب برای دفاع روی ماشه است

آمادگی مجلس برای تدوین قانون مدون برای حراست ها

هوشنگ جاوید

82میلیارد ریال کمک هزینه ازدواج در لرستان پرداخت شد

حجاریان: وظیفه دانشجویان در برابر گروه های خودسر افشاگری است/ بعد از «دولت معجزه» من از دانشگاه اخراج شدم

چند خبر کوتاه

پزشکیان: طول عمر مدیریت های ما زیاد نیستند

مهار فتنه داعش کمترین دستاورد برجام بود

تعدادی دانشجوی دانشگاه امام خواستار بررسی مسایل صنفی شدند

دیدار مردمی معاون اول رییس جمهور در روستای کوهشاه احمدی

فعالیت 50 هزار نیروی داوطلب در جمعیت هلال احمر استان اردبیل 

گویا: قدیمی ترین معدن مس ایران در اهر

سرانجام نمایندگانی که ملت را نمایندگی نمی کنند

مهار فتنه داعش کمترین دستاورد برجام بود

بعیدی نژاد: آغوش کشور به روی بازگشت مهاجران ایرانی باز است

پزشکیان: طول عمر مدیریت های ما زیاد نیستند

اعتراض های فرانسه تحقق پیش بینی رهبر انقلاب است

کتاب «سرباز کوچک امام (ره)» رونمایی می شود

حیف ومیل اموال چندهزار میلیاردی آموزش وپرورش/قوه قضاییه ورود کند

تصمیمات شورای هماهنگی قوا منجر به حل مشکلات اقتصادی نشد

نالایقی برخی مسؤولان عافیت طلب و اشرافی نباید به پای انقلاب نوشته شود| مشکلات امروز نتیجه بی توجهی به سند چشم انداز 20 ساله است

استخدام کارشناس فروش با مزایا در انتشارات سنجش و دانش

​نشست هم اندیشی فرمانده ارتش با تعدادی از دانشجویان دافوس برگزارشد

آیین نامه اجرایی نحوه برگزاری دوره های آموزشی حین خدمت ضابطان نظامی ابلاغ شد

«اجل» در نگاه امیرمومنان(ع)

بعد از 40 سال وقت ارزیابی خودمان است

واکنش مهناز افشار به حواشی اخیر

سهم خواهی مدیریتی در شهرداری و شورای شهر

افتتاح همزمان 1200 طرح اشتغال شهری و روستایی در سطح کشور

پزشکیان: طول عمر مدیریت های ما زیاد نیستند

چند خبر کوتاه

بعیدی نژاد: آغوش کشور به روی بازگشت مهاجران ایرانی باز است

آیت الله دژکام: راه انقلاب، جاده آسفالته اتوبان نیست

مهار فتنه داعش کمترین دستاورد برجام بود

عضویت 6000 نفر در سامانه انتشار و دسترسی آزاد

تعدادی دانشجوی دانشگاه امام خواستار بررسی مسایل صنفی شدند

افزایش سازمان های مردم نهاد در میبد مورد توجه باشد

کیفیت را جایگزین آمارهای کلی در برنامه های فرهنگی کنیم

تاریخ خواهد نوشت چه افرادی، درپی فروپاشی نظام و این مرز و بوم بودند

گویا آقای رییس جمهور و تیم اقتصادی شان هنوز شرایط ‎جنگ اقتصادی را باور ندارند!

انجام برنامه های فرهنگی حوزه خانواده در اولویت است

تخلیه 17 تریلی لجن پالایشگاهی از عسلویه در سایت محمدآباد دفن زباله های صنعتی بدون مجوز و موارد زیست محیطی در سایت

دوره آموزشی، تربیتی پیشگیری از اعتیاد در مشهد آغاز شد

برترین های تفسیر قرآن شهرستان دشتی تجلیل شدند

یازده هزار معتاد در استان ایلام تحت درمان هستند  

دانلود آهنگ جدید روزبه نعمت الهی بنام نهان مکن

هیچ منتقدی نگفته با امضای FATF اسلام درخطر است/ روحانی عذرخواهی کند

موسسات قرآنی از ظرفیتهای رسانه استفاده کنند

علیرضابیگی: مردم باید از آرای نمایندگان مطلع شوند

فرزندان معلول شهدا از بنیاد رانده،از بهزیستی مانده

روحانی: می گویند فلان کنوانسیون را امضا کنیم اسلام از دست می رود

وقتی اصول گرایان فقط گوشهٔ پرده اختلافات را بالا زدند

به ثمر نشستن بیش از 80 درصد پیوندهای سرشاخه کاری گردو در همدان

به ثمر نشستن بیش از 80 درصد پیوندهای سرشاخه کاری گردو در همدان