مطالب مرتبط:
ناگفته هایی تکان دهنده از «فاجعه منا» از زبان یک شاهد عینی
ناگفته هایی تکان دهنده از فاجعه منا از زبان یک شاهد عینی
سخنان تکان دهنده شاهد عینی فاجعه منا در گفت وگو با فارس روزهای سخت شناسایی پیکر شهدای منا/ سرنوشت سنگ هایی که پدرم می خواست به شیطان بزند
سخنان تکان دهنده شاهد عینی فاجعه منا
حرف های تکان دهنده یک شاهد عینی از حادثه تروریستی اهواز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 12:432018-09-24سياسي

ناگفته هایی تکان دهنده از «فاجعه منا» از زبان یک شاهد عینی


محمد کاکویی، یکی از شاهدان عینی و نجات یافتگان فاجعه منا میگوید:پیاده برای انجام رمی جمرات به سمت منا حرکت کردیم.

متوجه شدیم که مسیر اصلی که در آموزش های حجاج می دهند، - ماه سال 1394 همزمان با عید قربان رسانه ملی از جان باختن شمار زیادی از لاله های سفیدی که غریبانه در لباس احرام، در سرزمین آرزوها به لقاءالله شتافتند، خبر داد.

 این خبر دلخراش موجب ناراحتی بسیاری از ایرانیان شد و پس از مدتی اخبار دردناک تری از این فاجعه مخابره شد به طوری که خانواده های حجاج را نگران کرد.

جان باختگان شمار زیادی از حجاج که در این بین حجاج ایرانی نیز بودند و هر لحظه بر تعداد قربانیان افزوده می شد که در نهایت اسامی آن ها نیز اعلام شد.

فاجعه منا به دلیل بی کفایتی شجره ملعونه آل سعود رخ داد و در این فاجعه حدود 8 هزار حاجی از جمله 464 حاجی ایرانی به شهادت رسیدند که با وجود گذشت سه سال از آن زمان دلیل این فاجعه مشخص نیست و مسؤولان سعودی نیز درباره این فاجعه اسفناک سکوت کرده و پاسخی برای آن ندارند.

در ادامه گفت وگویی با محمد کاکویی یکی از شاهدان عینی و نجات یافتگان فاجعه منا را که به تعدادی از حجاج در این فاجعه امدادرسانی کرده است، می خوانید: چه شد که به حج اعزام شدید؟ من به همراه پدر و مادرم پس از سال ها انتظار در سال 1394 از استان گیلان به حج مشرف شدم.

وقتی می خواستم به حج مشرف شوم حال و هوای خاصی داشتم و بسیار خوشحال بودم که می توانم به این سفر معنوی بروم.

شما در فاجعه منا حضور داشتید.

از روزی که این فاجعه رخ داد، بگویید.

یک روز قبل از فاجعه منا ما در مشعر بودیم و صبح همان روز پیاده برای انجام رمی جمرات به سمت منا حرکت کردیم.

حدود 500 متر پیاده همراه با سایر کاروان ها حرکت کردیم و متوجه شدیم که مسیر اصلی که در آموزش های حجاج می دهند، بسته شده است، یعنی مسیر حجاج ایرانی بسته شده بود بر همین اساس مأموران سعودی ما را به اجبار به خیابان 202 هدایت کردند که مسیر حجاج اعراب و کشورهای افریقایی بود.

بعد از حرکت در این خیابان کم کم مسیر فشرده شد و به جایی رسیدیم که حجاج به هم چسبیده بودند.

به دلیل اینکه تابلوی کاروان در دست من بود، من عقب تر از سایر اعضای کاروان بودم تا افراد به ویژه زائران که سنی و سالی از آن ها گذشته است، گم نشوند.

وقتی جلوتر حرکت کردم چند لحظه ای فشار آنقدر زیاد شد که به سختی می توانستم نفس بکشم و می دیدم که افراد جلوی من یکی یکی می افتند و بیهوش می شوند، من هم همان لحظات بود که از حال رفتم.

وقتی چشمانم را باز کردم فضای سیاهی می دیدم تا اینکه به خودم آمدم کم کم تعداد زیادی از حجاج را دیدم که روی هم افتاده اند.

پیکرهای شمار زیادی از حجاج بر روی هم امدادرسانی را سخت تر می کرد شما یکی از افرادی بودید که در فاجعه منا به امدادرسانی پرداختید، با ضعف بدنی و حال و هوای آن لحظه از چه طریقی به حجاج کمک کردید؟ در دمای بالای 50 درجه خودم را روی جمعیت کشیدم و در کناری تکیه دادم و بعد از چند دقیقه که متوجه شدم در کجا قرار دارم، یادم افتاد که اعضای کاروان و خانواده ام هم در میان جمعیت هستند.

با توان کمی که داشتم آب آوردم و روی جمعیت ریختم و به امدادرسانی پرداختم اما آنقدر حاجی روی هم افتاده بودند که دیدن این صحنه حالم را بدتر می کرد و امدادرسانی هم به سختی امکان پذیر بود.

با این وجود من به سختی توانستم چند بطری آب و نوشابه تهیه کنم و در اختیار حجاج قرار دهم.

اگر از مسیر اصلی حجاج ایرانی در منا می رفتیم گروه های امداد و نجات سازمان حج و زیارت در آنجا مستقر بودند، اما به خاطر اینکه نیروهای سعودی ما را به سمت دیگری هدایت کردند و نیروهای سازمان هم اطلاعی نداشتند، طبیعتا امداد و نجات در مسیر دیگر وجود نداشت.

سعودی ها حتی از دادن یک قطره آب هم دریغ کردند واکنش نیروهای سعودی مستقر در مسیر چگونه بود؟ در آن لحظات بسیاری از حجاج تقاضای آب داشتند، اما نیروهای سعودی با وجود اینکه درخواست آن ها را می شنیدند و امکان کمک داشتند از جای خود تکان نمی خوردند و توجهی به حجاج نمی کردند.

در مجموع باید بگویم که سعودی ها اصلا کمک نکردند حتی ماشین هایی آورده بودند که مثلا بر روی حجاج آب بریزد، اما این ماشین ها نمادین بودند و نه تنها با وجود اصرار ما آبی بر روی مجروحان و حجاج نریخت، بلکه دود گازوییل آن ها حجاج را بدتر خفه می کرد.

خودم به ماشین زدم که آب بپاش تا حجاج که زنده اند دوام بیاوردند، اما اصلا طوری رفتار می کرد که صدای مرا نمی شنود.

در آن موقعیت شما چگونه آب تهیه کردید؟ در مسیر منا مسؤولان کشورهای مالزی و فیلیپین دکه هایی ایجاد کرده بودند که در آنجا آب به فروش می رسید.

وقتی به سمت آن ها رفتم آن ها می گفتند که هر چه می خواهید رایگان برای حجاج ببرید.

من هم به همین بر گردن ماست کمک نمی کنند.

برای نجات حال او پرچم را در آوردیم و با زبان لالی گفتیم حال این حاجی خراب است و کمک کنید که با این وضع او را سوار آمبولانس کردند و اکنون این حاجی در سلامت است.

وقتی نیروهای تازه کار سعودی وارد منطقه شدند، بعد از ساعت 14 امکان امدادرسانی را به کسی نمی دادند و گفتند اگر اینجا بمانید شما را بازداشت می کنیم.

شما در این فاجعه پدرتان را از دست دادید.

لحظات آخر حضورتان با پدر چگونه گذشت؟ آخرین دیدار من با پدرم این بود که در چادرهای منا سنگ های رمی جمرات را در کیسه کفش قرمزرنگی گذاشتیم که این کیسه در دست من بود.

پدرم آمد کنارم گفت تابلو دستت است سنگ را به من بده تا به مقصد رسیدیم کیسه را به تو می دهم.

اما دیگر پدرم را ندیدم و این آخرین مکالمات من و پدرم بود.

روز فاجعه منا پیکر هفت تن از اعضای کاروانمان را دیدم که چشمانشان باز بود و احرامشان نیز باز شده بود.

من چشمانشان را بستم و روی آن ها را پوشاندم.

اما پدر خودم را در بین جمعیت ندیدم.

پس از نگرانی های زیاد از نبود پدرم، با خواهرم در تهران تماس گرفتم و به او اطلاع دادم بدون اینکه به مادرمان زنگ بزند و چیزی بگوید، به حرم عبدالعظیم حسنی (ع) برود و دعا کند پدر پیدا شود تا دوباره با او تماس برقرار کنم.

خودم هر وقت دلتنگ می شدم به شهرری و حرم عبدالعظیم می رفتم برای همین هم از خواهرم چنین درخواستی داشتم تا کمی آرام شوم.

پیکر پدرتان را چگونه پیدا کردید؟ در سردخانه ها عکس پیکرها را گذاشته بودند که روز چهارم فاجعه منا، مدیر کاروان پیکر پدرم را دیده بود و به من اطلاع داد.

پدرم همچنان کیسه سنگ ها را محکم گرفته بود.

عکس پیکر پدرم را گرفتم و به داخل سردخانه های شهدای ایرانی فرستادم اما اعراب کارشکنی کردند و جنازه را در مکه دفن کردند؛ در صورتی که ما گفته بودیم می خواهیم پیکر را به ایران منتقل کنیم.

وقتی به مسؤولان کشورمان این موضوع را اطلاع رسانی کردم، آقای اوحدی گفتند حتما اشتباهی شده و پیکر ایشان پیدا نشده است اما زمانی که عکس پیکر پدرم را نشان دادم، قبول کردند و پیگیری ها صورت گرفت.

بعد از 45 روز با آزمایش DNA پیکر متلاشی شده پدرم را تحویل گرفتیم.

سعودی ها حدود 60 تن از شهدای منا را بی اجازه دفن کرده بودند و با آزمایشات شناسایی شدند و برخی هم همچنان شناسایی و پیدا نشده اند و خانواده های آن ها منتظر پیکر عزیزشان هستند.

نحوه شناسایی پیکر شهدا در عربستان به چه صورت بود؟ بعد از این فاجعه اجازه گرفتم و به بعثه مقام معظم رهبری رفتم از آقای اوحدی اجازه گرفتم تا با نیروهای تجسس سازمان حج و زیارت و بعثه به شناسایی ایرانیان بپردازم.

هوا خیلی گرم بود و همانجا شناسایی جنازه ها سخت بود و پیکرها روی هم افتاده بودند و پوست ها کنده شده بود و برخی جنازه ها متلاشی شدند.

تصاویر دلخراشی بود که حتی گفتن آن هم سخت است.

در روزهای نخست با پرچم هایی که روی آن ها بود شناسایی صورت می گرفت.

روزهای بعد مجبور بودیم از سایز و اندازه بدن و رنگ پوست شناسایی کنیم.

حتی یک سری از پیکرها به ایران منتقل شد اما پس از انجام آزمایشات متوجه شدند که پیکرهای حجاج پاکستانی و ترکیه ای بوده است و مجدد پیکر را به عربستان منتقل کردند.

در تهران هم شهید بهرام پرور در کهریزک هنوز متلاشی نشده بود و قابل شناسایی بود اما یک سری از جمله پیکر پدرم قابل شناسایی نبود و از طریق آزمایشات شناسایی اصلی صورت می گرفت چرا که یک قسمت هایی از صورت مثل چشم و لب و بینی به سرعت از بین می رود در آن دمای گرم توقع زیادی نمی توان داشت.

از کاروان شما چند نفر شهید شدند؟ 25 نفر شهید شدند که پیکر 20 نفر را به ایران آوردند و پیکر 5 نفر نیز در مکه دفن شده بود که با پیگیر های صورت گرفته پیکر سه تن از شهدا به ایران منتقل شد و پیکر دو شهید دیگر در عربستان است.

عکس یکی از این شهدا را دیدیم که اکسیژن به او وصل بود اما چون رفتار خوبی با ایرانیان نداشتند متوجه شدیم، شهید شده ست البته خود شهید موسوی وصیت کرده بود که اگر اتفاقی افتاد، در مکه دفن شود.

برای همین هم خانواده اش پیگیری برای بازگشت پیکرش نداشتند، اما می خواستند بدانند که قبر عزیزشان کجاست و در کجا دفن شده است که این حق طبیعی آن ها نیز بود اما اکنون با گذشت سه سال از این فاجعه هنوز مکان تدفین عزیزشان را نمی دانند.

سال گذشته که من به حج اعزام شدم پیگیری زیادی کردم اما با وجود تلاش های مسؤولان به ویژه آقای قاضی" عسکر پیدا شدن جای قبر او بی نتیجه بود.

پیکر یکی دیگر از شهدای منا که در عربستان بدون اجازه دفن شده، شهید مصطفی زاده است که با وجود تلاش ها هنوز خانواده اش نتوانستند پیکرش را به ایران منتقل کنند.

اینکه چگونه و به چه دلیل این فاجعه رخ داد، مشخص نیست.

یک عده می گفتند گاز سیانور خفیف در هوا زدند تا مسؤولان سپاه را از جمعیت پیدا کنند و کار اسراییل بود.

برخی هم می گفتند که ماشینی جلوی عبور حجاج را بسته بود که البته خودم این صحنه را دیدم که ماشین وانت باری جلوی عبور و تردد زائران را گرفته بود و ویلچرها له شده بود و جانبازان بسیاری هم مجروح شده و به شهادت رسیدند.

زمانی که برای شناسایی می رفتم در گرما می ماندم تا دیروقت به هتل بازگردم تا خانواده ها را نبینم اما آن ها حتی تا دیروقت منتظر بودند تا خبری از عزیزانشان بشنوند.

اصلا فضای آن زمان را نمی توان توصیف کرد اما هنوز هم بسیاری از حجاج تحت درمان هستند و به حالت پیری زودرس رسیده اند.

دیدن آن لحظات و قرارگیری در آن موقعیت واقعا سخت و غیرقابل تحمل بود.

علاوه بر این ها، دولت بیمه ها را کامل نکرده بود به همین دلیل دیه حجاج پرداخت نشده است.

برخی از خانواده ها سرپرست خانواده را از دست دادند و الان وضعیت زندگی سخت و نگران کننده ای دارند و دولت اصلا پیگیر این موضوع نیست.

امیدواریم رهبر معظم انقلاب همچون سال نخست که به داد خانواده های شهدای منا رسیدند و سعودی ها را مجبور به دادن پیکرهای شهدایمان کردند، اکنون نیز کاری کنند تا مسؤولان به فکر احقاق حقوق این خانواده ها بی افتند.


کلید واژه ها: فاجعه - حجاج - ایرانی - نجات یافتگان - حجاج ایرانی - پیاده - خیابان - امدادرسانی - همراه - سعودی - آموزش - عید قربان - رسانه ملی - محمد - حاجی - بسته - نجات - قربانیان - ایرانیان - لحظه - خانواده - دردناک - انتظار - زائران - چسبیده - اعراب - اخبار - استان - اعزام - رسانه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کباب سرای کدبانو در سیرجان

جهانگیری: آمریکایی ها بدانند که ایران حبس نشدنی است

استخدام همکار خانم جهت دفتر کابینت در سیرجان

استخدام شرکت دانش بنیان طب پلاستیک نوین

استخدام 5 نفر سالندار آقا برای فست فودی در اهواز

دانشگاه و دانشجو نباید پیاده نظام احزاب یا نظام سیاسی کشور شود

استخدام دفتردار آقا جهت یک آژانس در سیرجان

طولانی شدن ایجاد کانال مالی بین ایران و اروپا منجر به بی اعتمادی می شود

بیانیه ستاد حقوق بشر ایران درباره خشونت های فرانسه

استخدام شرکت بزرگ لئونارد

استخدام اساتید زبان انگلیسی در مرکز تخصصی آیلتس آپادانا

استخدام کارمند ثبت سفارشات (تلفنی) در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام منشی در مجموعه اقامتی جاده ابریشم در تهران

پرفروش ترین رمان های ایرانی در 5دهه اخیر

قصه، تدبیر آموزشی و درمانی برای کودکان

نمایشگاه گروهی عکس در سمنان

منطقه سبز باسوادی، طرحی برای ریشه کنی بیسوادی

نشست علمی «اقراء» در قم برگزار می شود

25 مربی قرآن از کهگیلویه و بویراحمد به قم اعزام می شوند

صفحه نخست روزنامه های سه شنبه

با گفت و گو می توان به رشد اجتماعی رسید/نباید به کرسی های آزاد اندیشی نگاه امنیتی داشت

دعوای زن و شوهر چه فوایدی دارد؟

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | سه شنبه 20 آذر 97

سی ان ان: ترامپ به قانون شکنی متهم است

مهمترین اخبار جهان (7-19)

مطهری: نمی توانیم دور خودمان دیوار بکشیم

مرگ در می زند؛ آیا مذاکرات «استکهلم» می تواند به این محنت، نقطه پایانی بگذارد؟

احکام حکومتی رهبری بیشتر به نفع کدام جریان بوده است؟

حجت الاسلام نقیب، سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن شد 

آشنایی با اختلال افسردگی فصلی

اینفوگرافی/ سرنوشت همه استبضاح های مجلس دهم

رییس مرکز مطالعات فقهی تعلیم و تربیت در گفت وگو با فارس مطرح کرد دخالت بیش از اندازه در حیطه اختیارات مدرسه/ به گوشه رانده شدن مدارس

پرواز های سه شنبه 20 آذر فرودگاه شیراز

براندازی نظام در حد آرزوی براندازان باقی می ماند

جلسه مدیران ارشدراه و شهرسازی با روحانی

98 درصد از میزان آورد رودخانه هیرمند از سمت افغانستان کم شده است

جمالی: توانایی مقابله با تروریسم و قاچاق موادمخدر با ادامه تحریم ها کاهش می یابد

جمالی: توانایی مقابله با تروریسم و قاچاق مواد مخدر با ادامه تحریم ها کاهش می یابد

عکس معنادار روحانی در اینستاگرامش: معرفی شعاردهندگان با جیب مردم (اینستاپست)

بیانیه ستاد حقوق بشر ایران درباره خشونت های فرانسه

سردار نقدی: هر جا انقلابی عمل کردیم، موفق شدیم/رحیمیان: بیداری ناشی از انقلاب از نشانه های ظهور است

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | سه شنبه 20 آذر 97

عکس معنی داری که در اینستاگرام روحانی منتشر شد

استخدام حسابدار آقا در یک شرکت معتبر در کرمانشاه

استخدام کارشناس بازرگانی خانم در یک شرکت نمایندگی خارجی معتبر

امکان آموزش موازی دوره تخصصی و فوق تخصصی در برخی رشته های تحصیلی

محمود تاری، شاعر و مداح مبارز در گفت وگو با فارس: اولین شعرم را برای اعلامیه برادر شهیدم گفتم/ روزی که آیت الله علم الهدی فراری ام داد

حاشیه سازی کارگران فولاد در نشست تخصصی آب و فاضلاب اهواز

جمالی: توانایی مقابله با تروریسم و قاچاق مواد مخدر با ادامه تحریم ها کاهش می یابد

طولانی شدن ایجاد کانال مالی بین ایران و اروپا منجر به بی اعتمادی می شود

تناقض های ضرغامی

احمدی نژاد به ماکرون: به حرف معترضان گوش کن +عکس

3 گزینه پیشنهادی استانداری تهران به وزیر کشور اعلام شد

سالروز شهادت غلامعلی پیچک

آشنایی با ماهیت و روش های ارتکاب تروریسم سایبری

فامیلی اصلی اسحاق جهانگیری چیست؟/استقبال خاله از معاون اول در هرمزگان (عکس)

استخدام نیروی خدماتی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام برنامه نویس،تحلیل گر،برنامه نویس ارشد وب در تهران

استخدام حسابدار انبار در یک شرکت معتبر در تهران

جهانگیری: آمریکا با قلدری سعی در دیکته کردن تحریم ها به ایران دارد

بحران جلیقه زرها، بحران دموکراسی است/ ادعای دخالت خارجی در تظاهرات فرانسه بی معناست/ برگزاری انتخابات زودهنگام دور از ذهن نیست

زاینده رود دیگر جایی برای سعی و خطا ندارد

تقسیم سهم مسعود بارزانی میان نیچروان و مسرور

استخدام منشی خانم در شرکت مهندسی معتبر در تهران

استخدام برنامه نویس آقا در یک شرکت معتبر در کرمان

استخدام نگهبان شب آقا در شرکت معتبر تولید پوشاک در تهران

توضیح مدیرکل امور اداری در مورد شرایط استخدام معلمان حق التدریسی

فال آنلاین دیوان حافظ سه شنبه 20 آذرماه 97

میرسلیم: شکاف طبقاتی در کشور در حال افزایش است/فساد فاحش است

لزوم افزایش رقابت پذیری در صنعت پتروشیمی

یادداشت میهمان؛ تقسیم سهم مسعود بارزانی میان نیچروان و مسرور

روایت فتح جبهه های علم با اراده ایرانی/3 تعجب اروپایی ها از فناوری پیشرفته صد در صد ایرانی/ جسارت حضور در رقابت نابرابر با دست خالی و تلاش عالی

استخدام طراح گرافیست،کارشناس سئو SEO در خراسان رضوی

استخدام طراح وبسایت،کارشناس سیستم ها و روش ها در خراسان رضوی

استخدام مسئول دفتر/ منشی در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام 7 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام کارمند اداری خانم با حقوق ثابت و بیمه در تهران

تحقیر فقیر

برای احمدرضا دالوند در باب مدیریت قرائت متن - محمود رییسی*

کدام اسلام؛ آیا روحانی حرف حساب زده است؟

با چه عملی خدای متعال را مسخره می کنیم؟!

آیت الله روز آخر عمر به وزیر بهداشت چه گفت؟

استخدام پشتیبان تلفنی آقا در شرکت میهن استور در زنجان

استخدام روانشناس کودک و نوجوان در یک مرکز مشاوره معتبر

استخدام کارمند اداری در شرکت حمل و نقل بین المللی و کشتیرانی

استخدام طراح و گرافیست،کارشناس رسانه در تهران

استخدام برنامه نویس #C در شرکت نیکو داده مجازی زیگورات-اصفهان

استخدام کارشناس اداری در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام مسئول امور دفتری(منشی) در شرکت نیکا پرداز آفاق مهر

استخدام بازاریاب بامزایا در شرکت آفتاب زرین ساحل در بندرعباس

درخت پاییزی

تعیین وثیقه برای مدیر بازداشتی هوآوی به تعویق انداخت

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز سه شنبه

سوره ای کخه با خواندن آن به مال عظیم و خیر فراوان می رسید

برای احمدرضا دالوند در باب مدیریت قرائت متن - محمود رییسی*

«تکرار می کنم» دیگر برش ندارد/ رضا پهلوی و حسین شریعتمداری در حذف اصلاحات تفاوتی ندارند

آن معنویتی که شخصیتی مثل شهید آیت اللَّه دستغیب مظهر آن بود، از مرکز فیاضِ تمام نشدنی اهل بیت(علیهم السّلام) سرچشمه گرفته است

اقدامات اروپادرحفظ برجام آغازنشود به مسیرهای جایگزین روی می آوریم

استخدام مهندس الکترونیک در شرکت دانش بنیان بسامدگسترفردا-تهران

استخدام ناظر کشتارگاه،تکنسین فنی،نگهبان در گلستان

ناگفته هایی تکان دهنده از «فاجعه منا» از زبان یک شاهد عینی

ناگفته هایی تکان دهنده از «فاجعه منا» از زبان یک شاهد عینی