مطالب مرتبط:
ناگفته هایی تکان دهنده از «فاجعه منا» از زبان یک شاهد عینی
ناگفته هایی تکان دهنده از فاجعه منا از زبان یک شاهد عینی
سخنان تکان دهنده شاهد عینی فاجعه منا در گفت وگو با فارس روزهای سخت شناسایی پیکر شهدای منا/ سرنوشت سنگ هایی که پدرم می خواست به شیطان بزند
سخنان تکان دهنده شاهد عینی فاجعه منا
حرف های تکان دهنده یک شاهد عینی از حادثه تروریستی اهواز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 12:432018-09-24سياسي

ناگفته هایی تکان دهنده از «فاجعه منا» از زبان یک شاهد عینی


محمد کاکویی، یکی از شاهدان عینی و نجات یافتگان فاجعه منا میگوید:پیاده برای انجام رمی جمرات به سمت منا حرکت کردیم.

متوجه شدیم که مسیر اصلی که در آموزش های حجاج می دهند، - ماه سال 1394 همزمان با عید قربان رسانه ملی از جان باختن شمار زیادی از لاله های سفیدی که غریبانه در لباس احرام، در سرزمین آرزوها به لقاءالله شتافتند، خبر داد.

 این خبر دلخراش موجب ناراحتی بسیاری از ایرانیان شد و پس از مدتی اخبار دردناک تری از این فاجعه مخابره شد به طوری که خانواده های حجاج را نگران کرد.

جان باختگان شمار زیادی از حجاج که در این بین حجاج ایرانی نیز بودند و هر لحظه بر تعداد قربانیان افزوده می شد که در نهایت اسامی آن ها نیز اعلام شد.

فاجعه منا به دلیل بی کفایتی شجره ملعونه آل سعود رخ داد و در این فاجعه حدود 8 هزار حاجی از جمله 464 حاجی ایرانی به شهادت رسیدند که با وجود گذشت سه سال از آن زمان دلیل این فاجعه مشخص نیست و مسؤولان سعودی نیز درباره این فاجعه اسفناک سکوت کرده و پاسخی برای آن ندارند.

در ادامه گفت وگویی با محمد کاکویی یکی از شاهدان عینی و نجات یافتگان فاجعه منا را که به تعدادی از حجاج در این فاجعه امدادرسانی کرده است، می خوانید: چه شد که به حج اعزام شدید؟ من به همراه پدر و مادرم پس از سال ها انتظار در سال 1394 از استان گیلان به حج مشرف شدم.

وقتی می خواستم به حج مشرف شوم حال و هوای خاصی داشتم و بسیار خوشحال بودم که می توانم به این سفر معنوی بروم.

شما در فاجعه منا حضور داشتید.

از روزی که این فاجعه رخ داد، بگویید.

یک روز قبل از فاجعه منا ما در مشعر بودیم و صبح همان روز پیاده برای انجام رمی جمرات به سمت منا حرکت کردیم.

حدود 500 متر پیاده همراه با سایر کاروان ها حرکت کردیم و متوجه شدیم که مسیر اصلی که در آموزش های حجاج می دهند، بسته شده است، یعنی مسیر حجاج ایرانی بسته شده بود بر همین اساس مأموران سعودی ما را به اجبار به خیابان 202 هدایت کردند که مسیر حجاج اعراب و کشورهای افریقایی بود.

بعد از حرکت در این خیابان کم کم مسیر فشرده شد و به جایی رسیدیم که حجاج به هم چسبیده بودند.

به دلیل اینکه تابلوی کاروان در دست من بود، من عقب تر از سایر اعضای کاروان بودم تا افراد به ویژه زائران که سنی و سالی از آن ها گذشته است، گم نشوند.

وقتی جلوتر حرکت کردم چند لحظه ای فشار آنقدر زیاد شد که به سختی می توانستم نفس بکشم و می دیدم که افراد جلوی من یکی یکی می افتند و بیهوش می شوند، من هم همان لحظات بود که از حال رفتم.

وقتی چشمانم را باز کردم فضای سیاهی می دیدم تا اینکه به خودم آمدم کم کم تعداد زیادی از حجاج را دیدم که روی هم افتاده اند.

پیکرهای شمار زیادی از حجاج بر روی هم امدادرسانی را سخت تر می کرد شما یکی از افرادی بودید که در فاجعه منا به امدادرسانی پرداختید، با ضعف بدنی و حال و هوای آن لحظه از چه طریقی به حجاج کمک کردید؟ در دمای بالای 50 درجه خودم را روی جمعیت کشیدم و در کناری تکیه دادم و بعد از چند دقیقه که متوجه شدم در کجا قرار دارم، یادم افتاد که اعضای کاروان و خانواده ام هم در میان جمعیت هستند.

با توان کمی که داشتم آب آوردم و روی جمعیت ریختم و به امدادرسانی پرداختم اما آنقدر حاجی روی هم افتاده بودند که دیدن این صحنه حالم را بدتر می کرد و امدادرسانی هم به سختی امکان پذیر بود.

با این وجود من به سختی توانستم چند بطری آب و نوشابه تهیه کنم و در اختیار حجاج قرار دهم.

اگر از مسیر اصلی حجاج ایرانی در منا می رفتیم گروه های امداد و نجات سازمان حج و زیارت در آنجا مستقر بودند، اما به خاطر اینکه نیروهای سعودی ما را به سمت دیگری هدایت کردند و نیروهای سازمان هم اطلاعی نداشتند، طبیعتا امداد و نجات در مسیر دیگر وجود نداشت.

سعودی ها حتی از دادن یک قطره آب هم دریغ کردند واکنش نیروهای سعودی مستقر در مسیر چگونه بود؟ در آن لحظات بسیاری از حجاج تقاضای آب داشتند، اما نیروهای سعودی با وجود اینکه درخواست آن ها را می شنیدند و امکان کمک داشتند از جای خود تکان نمی خوردند و توجهی به حجاج نمی کردند.

در مجموع باید بگویم که سعودی ها اصلا کمک نکردند حتی ماشین هایی آورده بودند که مثلا بر روی حجاج آب بریزد، اما این ماشین ها نمادین بودند و نه تنها با وجود اصرار ما آبی بر روی مجروحان و حجاج نریخت، بلکه دود گازوییل آن ها حجاج را بدتر خفه می کرد.

خودم به ماشین زدم که آب بپاش تا حجاج که زنده اند دوام بیاوردند، اما اصلا طوری رفتار می کرد که صدای مرا نمی شنود.

در آن موقعیت شما چگونه آب تهیه کردید؟ در مسیر منا مسؤولان کشورهای مالزی و فیلیپین دکه هایی ایجاد کرده بودند که در آنجا آب به فروش می رسید.

وقتی به سمت آن ها رفتم آن ها می گفتند که هر چه می خواهید رایگان برای حجاج ببرید.

من هم به همین بر گردن ماست کمک نمی کنند.

برای نجات حال او پرچم را در آوردیم و با زبان لالی گفتیم حال این حاجی خراب است و کمک کنید که با این وضع او را سوار آمبولانس کردند و اکنون این حاجی در سلامت است.

وقتی نیروهای تازه کار سعودی وارد منطقه شدند، بعد از ساعت 14 امکان امدادرسانی را به کسی نمی دادند و گفتند اگر اینجا بمانید شما را بازداشت می کنیم.

شما در این فاجعه پدرتان را از دست دادید.

لحظات آخر حضورتان با پدر چگونه گذشت؟ آخرین دیدار من با پدرم این بود که در چادرهای منا سنگ های رمی جمرات را در کیسه کفش قرمزرنگی گذاشتیم که این کیسه در دست من بود.

پدرم آمد کنارم گفت تابلو دستت است سنگ را به من بده تا به مقصد رسیدیم کیسه را به تو می دهم.

اما دیگر پدرم را ندیدم و این آخرین مکالمات من و پدرم بود.

روز فاجعه منا پیکر هفت تن از اعضای کاروانمان را دیدم که چشمانشان باز بود و احرامشان نیز باز شده بود.

من چشمانشان را بستم و روی آن ها را پوشاندم.

اما پدر خودم را در بین جمعیت ندیدم.

پس از نگرانی های زیاد از نبود پدرم، با خواهرم در تهران تماس گرفتم و به او اطلاع دادم بدون اینکه به مادرمان زنگ بزند و چیزی بگوید، به حرم عبدالعظیم حسنی (ع) برود و دعا کند پدر پیدا شود تا دوباره با او تماس برقرار کنم.

خودم هر وقت دلتنگ می شدم به شهرری و حرم عبدالعظیم می رفتم برای همین هم از خواهرم چنین درخواستی داشتم تا کمی آرام شوم.

پیکر پدرتان را چگونه پیدا کردید؟ در سردخانه ها عکس پیکرها را گذاشته بودند که روز چهارم فاجعه منا، مدیر کاروان پیکر پدرم را دیده بود و به من اطلاع داد.

پدرم همچنان کیسه سنگ ها را محکم گرفته بود.

عکس پیکر پدرم را گرفتم و به داخل سردخانه های شهدای ایرانی فرستادم اما اعراب کارشکنی کردند و جنازه را در مکه دفن کردند؛ در صورتی که ما گفته بودیم می خواهیم پیکر را به ایران منتقل کنیم.

وقتی به مسؤولان کشورمان این موضوع را اطلاع رسانی کردم، آقای اوحدی گفتند حتما اشتباهی شده و پیکر ایشان پیدا نشده است اما زمانی که عکس پیکر پدرم را نشان دادم، قبول کردند و پیگیری ها صورت گرفت.

بعد از 45 روز با آزمایش DNA پیکر متلاشی شده پدرم را تحویل گرفتیم.

سعودی ها حدود 60 تن از شهدای منا را بی اجازه دفن کرده بودند و با آزمایشات شناسایی شدند و برخی هم همچنان شناسایی و پیدا نشده اند و خانواده های آن ها منتظر پیکر عزیزشان هستند.

نحوه شناسایی پیکر شهدا در عربستان به چه صورت بود؟ بعد از این فاجعه اجازه گرفتم و به بعثه مقام معظم رهبری رفتم از آقای اوحدی اجازه گرفتم تا با نیروهای تجسس سازمان حج و زیارت و بعثه به شناسایی ایرانیان بپردازم.

هوا خیلی گرم بود و همانجا شناسایی جنازه ها سخت بود و پیکرها روی هم افتاده بودند و پوست ها کنده شده بود و برخی جنازه ها متلاشی شدند.

تصاویر دلخراشی بود که حتی گفتن آن هم سخت است.

در روزهای نخست با پرچم هایی که روی آن ها بود شناسایی صورت می گرفت.

روزهای بعد مجبور بودیم از سایز و اندازه بدن و رنگ پوست شناسایی کنیم.

حتی یک سری از پیکرها به ایران منتقل شد اما پس از انجام آزمایشات متوجه شدند که پیکرهای حجاج پاکستانی و ترکیه ای بوده است و مجدد پیکر را به عربستان منتقل کردند.

در تهران هم شهید بهرام پرور در کهریزک هنوز متلاشی نشده بود و قابل شناسایی بود اما یک سری از جمله پیکر پدرم قابل شناسایی نبود و از طریق آزمایشات شناسایی اصلی صورت می گرفت چرا که یک قسمت هایی از صورت مثل چشم و لب و بینی به سرعت از بین می رود در آن دمای گرم توقع زیادی نمی توان داشت.

از کاروان شما چند نفر شهید شدند؟ 25 نفر شهید شدند که پیکر 20 نفر را به ایران آوردند و پیکر 5 نفر نیز در مکه دفن شده بود که با پیگیر های صورت گرفته پیکر سه تن از شهدا به ایران منتقل شد و پیکر دو شهید دیگر در عربستان است.

عکس یکی از این شهدا را دیدیم که اکسیژن به او وصل بود اما چون رفتار خوبی با ایرانیان نداشتند متوجه شدیم، شهید شده ست البته خود شهید موسوی وصیت کرده بود که اگر اتفاقی افتاد، در مکه دفن شود.

برای همین هم خانواده اش پیگیری برای بازگشت پیکرش نداشتند، اما می خواستند بدانند که قبر عزیزشان کجاست و در کجا دفن شده است که این حق طبیعی آن ها نیز بود اما اکنون با گذشت سه سال از این فاجعه هنوز مکان تدفین عزیزشان را نمی دانند.

سال گذشته که من به حج اعزام شدم پیگیری زیادی کردم اما با وجود تلاش های مسؤولان به ویژه آقای قاضی" عسکر پیدا شدن جای قبر او بی نتیجه بود.

پیکر یکی دیگر از شهدای منا که در عربستان بدون اجازه دفن شده، شهید مصطفی زاده است که با وجود تلاش ها هنوز خانواده اش نتوانستند پیکرش را به ایران منتقل کنند.

اینکه چگونه و به چه دلیل این فاجعه رخ داد، مشخص نیست.

یک عده می گفتند گاز سیانور خفیف در هوا زدند تا مسؤولان سپاه را از جمعیت پیدا کنند و کار اسراییل بود.

برخی هم می گفتند که ماشینی جلوی عبور حجاج را بسته بود که البته خودم این صحنه را دیدم که ماشین وانت باری جلوی عبور و تردد زائران را گرفته بود و ویلچرها له شده بود و جانبازان بسیاری هم مجروح شده و به شهادت رسیدند.

زمانی که برای شناسایی می رفتم در گرما می ماندم تا دیروقت به هتل بازگردم تا خانواده ها را نبینم اما آن ها حتی تا دیروقت منتظر بودند تا خبری از عزیزانشان بشنوند.

اصلا فضای آن زمان را نمی توان توصیف کرد اما هنوز هم بسیاری از حجاج تحت درمان هستند و به حالت پیری زودرس رسیده اند.

دیدن آن لحظات و قرارگیری در آن موقعیت واقعا سخت و غیرقابل تحمل بود.

علاوه بر این ها، دولت بیمه ها را کامل نکرده بود به همین دلیل دیه حجاج پرداخت نشده است.

برخی از خانواده ها سرپرست خانواده را از دست دادند و الان وضعیت زندگی سخت و نگران کننده ای دارند و دولت اصلا پیگیر این موضوع نیست.

امیدواریم رهبر معظم انقلاب همچون سال نخست که به داد خانواده های شهدای منا رسیدند و سعودی ها را مجبور به دادن پیکرهای شهدایمان کردند، اکنون نیز کاری کنند تا مسؤولان به فکر احقاق حقوق این خانواده ها بی افتند.


کلید واژه ها: فاجعه - حجاج - ایرانی - نجات یافتگان - حجاج ایرانی - پیاده - خیابان - امدادرسانی - همراه - سعودی - آموزش - عید قربان - رسانه ملی - محمد - حاجی - بسته - نجات - قربانیان - ایرانیان - لحظه - خانواده - دردناک - انتظار - زائران - چسبیده - اعراب - اخبار - استان - اعزام - رسانه

آخرین اخبار سرویس:
در جلسه امروز کمیسیون آموزش مجلس مقرر شد تاثیر قطعی معدل در پذیرش دانشجو برداشته شود

امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه فنی وحرفه ای و مراکز پژوهشی آلمان

دانشگاه ها باید از آفات لهو، لعب و لغو نجات یابند

استیضاح وزیر کشور با 24 امضا تقدیم هیئت رییسه می شود

معسومه ابتکار: از توانمندی های زنان سیستان و بلوچستان در امور مختلف استفاده شود

کتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون» رونمایی می شود

مجلس انگلیس خواستار لغوقانون منع سقط جنین در ایرلند شمالی شد

دستگاه ها بر حسن انجام کار و استاندارد خدمات نظارت کنند

عکس/ واکنش عباس آخوندی به توییت جعلی عجیب

قرار نیست فرمان رهبری با ملاحظه کاری دوستان روی زمین بماند/ شأن هیات نظارت بر سیاست های کلی بالاتر از مجمع است

آغاز انتخابات شورا های دانش آموزی در مشهد

قاسمی درگذشت خبرنگار ایرنا را تسلیت گفت

پیام تسلیت استاندار اصفهان در پی درگذشت حاج احمد خالقی، رزمنده دوران دفاع مقدس

رسانه ها مراقب دام تبلیغاتی دشمنان باشند

انیمیشن/ دیرین دیرین: بازآفرینی شهری

ویدئو/ آخرین وضعیت پرونده هشت فعال محیط زیست

نظر آیت الله سیستانی درباره حضور زنان در زیارت اربعین

شمار مسمومان الکلی بندرعباس به 44 نفر رسید/31 نفر ترخیص شدند

وزیر پیشنهادی اقتصاد: کوررنگی سیاسی دارم/ اصولگرا و اصلاح طلب برایم فرق ندارد

توضیحات شریعتمداری درباره پروسه معرفی اش به عنوان وزیر کار، دیدار با عارف، حواشی اظهارات اخیر جهانگیری و تکذیب استعفای معاون اول

ناظمی: تحریم های یک جانبه، نمونه ای واضح از نقض حقوق اساسی آسیب پذیرترین اقشار است

قاسمی درگذشت خبرنگار ایرنا را تسلیت گفت

مرز«اسلام قلعه» در هرات افغانستان باز شد

بررسی کلیات برنامه سوم شهر تهران در مجمع استانداران کلید خورد

راه آهن لرستان به زائرین اربعین حسینی خدمات ارائه می دهد

از کدام دموکراسی حرف می زنید؟

معامله به قصد فرار از دین چیست؟

رییس گروه دوستی پارلمانی فرانسه: فرانسه از تمام امکانات خود برای تحقق توافق هسته ای استفاده خواهد کرد

چرا جامعه شرایط را تیره تر از واقعیت احساس می کند؟

جو برای «شریعتمداری» مساعد شده است/ «دژپسند» زود عصبانی می شود/ «اسلامی» نمی تواند وزارتخانه راه را اداره کند

تأمین خدمات و مبارزه با فساد باید در رأس اولویت های دولت جدید باشد

سند راهبردی پدافند غیرعامل در حوزه فضایی بررسی شد

انتقاد دستوری نباشد، جامعه نگران فردا نباشد

استناد به قرآن برای تبیین صلح طلبی اسلام در سمینار الازهر

سید محمد بطحایی: می خواهیم روش اداره آموزش وپرورش را تغییر دهیم

دانشگاه علامه مسابقه موت کورت دیوان عدالت اداری را برگزار می کند

​پیام رییس بنیاد شهید درپی شهادت جانباز 70 درصد و رییس سابق ستاد رسیدگی به امور آزادگان

در پیاده روی اربعین نماز اول وقت را فراموش نکنیم

شریعتمداری: مطالبات مردم نباید یواشکی و درگوشی بیان شود

خانواده های ایرانی کمتر از نیم ساعت در روز با هم صحبت می کنند

شریعتمداری: مطالبات مردم نباید یواشکی بیان شود

روحانی: انتقاد نباید دستوری باشد/ کشور نیرومندی هستیم؛ جامعه نباید نگران فردا باشد/ آمریکا در زمینه برجام شکست خورده تاریخ است

لوح سپاس روابط عمومی ایران به روابط عمومی بانک سرمایه اعطا شد

مراسم تجلیل از فرزندان شاهد و ایثارگر حائز رتبه های زیر 100 آزمون سراسری برگزار شد

دستگیری 53 متهم ارزی/ افزایش تعداد شکات پرونده ی سکه ثامن

ترکیب پرسپولیس مقابل السد اعلام شد

برگزاری همایش بین المللی غدیر در 4 نقطه از جهان

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در یک شرکت معتبر در محدوده الهیه

مرعوب نشدن در برابر یزیدیان، بزرگ ترین درس اربعین حسینی

خانواده های ایرانی کمتر از نیم ساعت در روز با هم صحبت می کنند

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر در اصفهان

اهدای مدال شهروندی به فعالان پذیرایی از زائران رضوی

رییس جمهور در جلسه با جامعه شناسان | انتقاد بدون راهکار قابل پذیرش نیست

یگان های مرزی و دریایی در ایام اربعین تقویت می شوند

چرا جامعه شرایط را تیره تر از واقعیت احساس می کند؟

حضور منافقین در فرانسه یک نکته منفی در اذهان مردم ایران ایجاد کرده است

«میراث یاران» به انجمن های میراث فرهنگی اضافه شدند

دهقان: شأن هیئت نظارت بر سیاست های کلی نظام از شأن مجمع تشخیص مصلحت بالاتر است

آمریکا در زمینه برجام شکست خورده تاریخ است

آیت الله علوی بروجردی: غذای حلال مورد توجه بسیاری از غیرمسلمانان قرار گرفته است

پیروزبخت: برای واحدهای تولیدی گواهی حلال صادر می شود

عکس/ خواهران بازیگر در واتیکان

شریعتمداری: مطالبات مردم نباید یواشکی بیان شود

لزوم توجه به تامین داروهای خاص جانبازان

طرح نمایندگان برای استانی شدن انتخابات مجلس | 121 نماینده امضا کردند

توضیحی اداره کل زندان های استان تهران درباره وضعیت دراویش در زندان

کنترل عصبانیت؛ معجزه ای برای رسیدن به موفقیت

مدیریت صحیح منابع از عوامل تداوم طرح تحول سلامت

لزوم بهره گیری از آمار دقیق برای دستیابی کشور به توسعه پایدار

آقازاده ای که هیچ گاه درپی تعیین‏ کردن سیاست و جریانات نبود

130 امضاء برای استفساریه درباره رفتن یا ماندن شهردار تهران!

تغییر شرایط تحویل ارز در مرز مهران

ارتقاء رتبه ایران در استاندارد جهانی

روسیه قهرمان کشتی آزاد جهان شد/ کوبا به دنبال تصاحب جایگاه چهارمی ایران

برپایی 53 موکب خدمت رسانی به زائران اربعین با کمک های مردمی و موقوفات

ازشوخ طبعی آقا مصطفی در یک قهوه خانه تا مرگ مشکوک فرزند ارشد امام (ره)

آخوندی باید محاکمه شود/وزیر مستعفی در 5 سال اخیر برای مردم چه کار مثبتی انجام داده است؟

مجموعه پاسارگاد در روز کوروش تعطیل نیست

دروس زبان روسی: درس سی و یکم

زبان آموزی به شوق پرواز!

استخدام کمک انباردار

رییس جمهور : جامعه نگران فردا نباشد

برگزاری نشست تأملی در فلسفه یک علم در دانشگاه تهران

دشمنی حکومت فعلی آمریکا با ایران کم سابقه است/ جامعه نباید نگران فردا باشد

آمریکا برگزاری انتخابات مجلس افغانستان را موفق توصیف کرد

فرانسه از تمام امکانات برای حفظ برجام استفاده می کند

مطهری: اقدام هیات نظارت مجمع تشخیص بدعت در روند قانون گذاری است

انتخاب واحد صنعتی مستقر در شهرک صنعتی بزرگ شیراز بعنوان صادر کننده نمونه ملی کشور

تمام تلاش دشمن،حذف دین از جامعه ما است/ تا زمانی که عشق به شهادت در جامعه باشد، این کشور بیمه است

دهقان: شأن هییت نظارت بر سیاست های کلی نظام از شأن مجمع تشخیص مصلحت بالاتر است

آغاز رسمی ششمین کنفرانس بین المللی رباتیک و مکاترونیک از فردا

لرزاده، صنعتی، ممیز، شعرباف و... مهمان فرهنگستان هنر

فضای شخصی چیست و چه میزان است؟

کنفرانس همکاری دانشگاه های ایران و آلمان برگزار شد

تصمیم اتحادیه آفریقا برای اصلاحات در این نهاد

مجلس سکه وزرای اقتصادی را ضرب می کند؟

پیام تشکرآمیز رهبر انقلاب در مسیر راهپیمایی اربعین+عکس

حرکت زائران پیاده از مسیر خاصی آغاز شود

فوری/ تکذیب حضور عباس آخوندی در توییتر

روایتی متفاوت از ماجرای ازدواج «شهید علیمحمدی» از زبان همسرش

ناگفته هایی تکان دهنده از «فاجعه منا» از زبان یک شاهد عینی

ناگفته هایی تکان دهنده از «فاجعه منا» از زبان یک شاهد عینی