مطالب مرتبط:
شکست آمریکا در بسترسازی حذف نفت ایران از بازار جهانی
شکست آمریکا در بسترسازی حذف نفت ایران از بازار جهانی
هشدار آژانس بین المللی انرژی به آمریکا: تحریم نفت ایران در بازار جهانی طوفان به پا می کند
انتقاد انجمن های تجاری آلمانی از تحریم های ایران /اتاق بازرگانی اروپا: بهترین راه حل مناقشه ایران و آمریکا گفت وگو است /آژانس بین المللی انرژی: تحریم ایران می تواند بازار جهانی نفت را دچار اخلال کند
هشدار آژانس بین المللی انرژی به آمریکا: تحریم نفت ایران در بازار جهانی طوفان به پا می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 12:422018-09-24اقتصادي

شکست آمریکا در بسترسازی حذف نفت ایران از بازار جهانی


برخلاف گمانه زنی هایی که در ابتدا مبنی بر کوتاه آمدن برخی اعضای اوپک در مقابل فشارهای آمریکا و موافقت آنها با افزایش فوری تولید نفت مطرح بود، - جامعه ایرانی- "تهدیدها و جوسازی های ترامپ در اعمال فشار به اعضای اوپک در نشست الجزایر که با هدف افزایش فوری تولید نفت و بسترسازی برای حذف نفت ایران از بازارهای جهانی انجام می شد به شکست انجامید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز دوشنبه ایرنا، دهمین جلسه کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک (JMMC) دیروز (یکشنبه) با حضور نمایندگانی از 24 کشور از جمله ایران در الجزیره پایتخت الجزایر برگزار شد.

برخلاف گمانه زنی هایی که در ابتدا مبنی بر کوتاه آمدن برخی اعضای اوپک در مقابل فشارهای آمریکا و موافقت آنها با افزایش فوری تولید نفت مطرح بود، اما در نهایت با مقاومت کشورهایی مانند ایران، این طرح آمریکا شکست خورد.

الجزایر، کنگو، کویت، ونزوئلا، امارات، قطر،آذربایجان، روسیه و عربستان در سطح وزیر انرژی در این نشست شرکت کردند، سایر کشورها نیز نمایندگان خود را عازم این نشست کرده بودند.

 فشار توییتری ترامپ پیش از نشست دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پیش از برگزاری این نشست با انتشار تویییتی اقدام به تهدید و انتقاد از برخی کشورهای عرب تولیدکننده نفت کرد: ما از کشورهای واقع در منطقه خاورمیانه حمایت می کنیم، این کشورها بدون ما امن نخواهند بود، با این حال باعث می شوند قیمت نفت بالاتر برود؟ ما این را به خاطر خواهیم سپرد، اوپک باید اکنون قیمت نفت را کاهش دهد.

در واکنش به این اظهارات، بیژن زنگنه وزیر نفت، توییت ترامپ را بزرگ ترین توهین به دولت ها و ملت های دوست آمریکا در منطقه دانست و تاکید کرد، امیدوارم این تهدیدها، برخی همکاران اوپکی مرا وحشت زده و به اجرای دستورهای رییس جمهوری ترامپ ترغیب نکند.

وی به نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (JMMC) اشاره و گفته بود: امیدوارم نتایج این نشست تحت تاثیر توییت تهدیدآمیز رییس جمهوری ترامپ قرار نگیرد؛ اوپک سازمانی مستقل از آمریکاست و امیدوارم همواره مستقل بماند.

دیپلماسی موفق نفتی ایران در نشست الجزایر از جمله اهداف آمریکا از فشار به تولیدکنندگان نفت در حاشیه برگزاری این نشست، بالا بردن میزان تولید نفت و آماده کردن بازارها برای تحریم نفتی ایران بود.

همچنین برخی کشورها مانند عربستان و متحدانش در کنار روسیه امید داشتند که بتوانند در صورت کاهش صادرات نفت ایران، آنها سهم ایران در بازارهای صادراتی را به خود اختصاص دهند.

صادرات نفت ایران بیش از 2 میلون بشکه در روز است که حذف آن از بازار به راحتی امکان پذیر نیست، اما ترامپ تلاش دارد با اعمال فشار به عربستان و متحدانش ظرفیت تولید آنها را بالا ببرد تا بتوانند خلاء ناشی از احتمال خروج نفت صادراتی ایران از بازارهای جهانی را پر کنند.

اما ایران بار دیگر با دیپلماسی موفق نفتی تلاش کرد این دسیسه آمریکا و متحدانش را به شکست بکشاند.

بر این اساس، زنگنه وزیر نفت ایران پیش از برگزاری این نشست تاکید کرد: هر تصمیمی در اوپک که به زیان منافعش باشد را وتو می کند.

زنگنه وزیر نفت پیشتر نیز گفته بود: برخی کشورهای عضو در اوپک در پی خشنود کردن آمریکا هستند؛ ایران بر این باور است که کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک (JMMC) هیچگونه حق تصمیم گیری و اختیار قانونی ندارد و از نظر حقوقی دارای صلاحیت نیست که درباره هیچ مساله ای تصمیم گیری کند؛ نظارت آن هم تعیین کننده نیست، این نهاد تنها نظارت و بررسی می کند و به نشست وزارتی گزارش ارائه می دهد.

 تاکید ایران بر پایبندی 100 درصدی اعضای اوپک موضع ایران در نشست الجزایر، حمایت بر پایبندی 100 درصدی اعضای اوپک بود که بارها بر آن تاکید کرد.

بر این اساس، حسین کاظم پور اردبیلی نماینده ایران در هیات عامل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) گفت: جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به پایبندی 100 درصدی به توافق اوپک ممانعتی ندارد ولی بیش از آن را نمی پذیرد.

وی افزود: از همکاری همه کشورها استقبال می کنیم و حضور ما در این جلسه برای همکاری درباره وضعیت بازار است.

ماینده کشورمان در هیات عامل اوپک در ادامه تاکید کرد که ایران تولید نفت خود را همچنان ادامه می دهد.

وی در مورد موضع گیری های دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در خصوص بازار نفت و اوپک نیز گفت: او با گستاخی در امور اوپک دخالت می کند و قصد باجگیری از برخی اعضا را دارد.

ترامپ مدعی است این کشورها مورد تهدید هستند در حالی که کسی در منطقه مورد تهدید نیست.

*عقب نشینی عربستان و روسیه از افزایش فوری تولید عربستان و روسیه که پیش از برگزاری نشست الجزایر در پی زمینه سازی برای افزایش فوری نفت بودند، در نهایت، پس از مواجه شدن با واقعیت های بازار نفت و مواضع ایران، هرگونه افزایش فوری تولید نفت را منتفی دانستند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، خالد الفالح وزیر انرژی عربستان پیش از برگزاری نشست کمیته وزارتی نظارت بر توافق جهانی کاهش تولید نفت، گفت: من بر قیمت ها تأثیر نمی گذارم؛ عربستان ظرفیت مازاد برای افزایش تولید نفت را دارد اما اکنون این اقدام ضروری نیست.

وی افزود: اطلاعاتی که دارم نشان می دهد شرایط عرضه نفت در بازارها کافی است؛ هیچ پالایشگری را در جهان نمی شناسم که دنبال نفت بگردد و نتواند آن را بیابد.

الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه نیز اعلام کرد: هیچگونه افزایش فوری تولید ضروری نیست؛ با این همه، وی تأکید کرد که جنگ تجاری میان چین و آمریکا و همچنین تحریم های آمریکا ضد ایران، چالش هایی جدید برای بازار نفت ایجاد می کند.

لفالح اعلام کرد، دستیابی به پایبندی 100 درصدی به توافق جهانی کاهش تولید نفت، هدف اصلی است و باید در دو تا سه ماه آینده به آن دست یافت.

وی افزود: اجماع داریم که باید کمبود تولید را جبران کنیم و به پایبندی 100 درصدی دست یابیم؛ این یعنی اینکه در صورت وجود تقاضا، باید سطح تولید کنونی خود را بسیار بیشتر تولید کنیم.

 بیانیه پایانی نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک در پایان نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک (JMMC) بدون دستیابی به هدف افزایش فوری تولید نفت که آمریکا آن را دنبال می کرد، بیانیه ای صادر شد.

در این بیانیه آمده است: کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیر اوپک گزارش ماهانه کمیته مشترک فنی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JTC) و تحولات کوتاه مدت بازارهای جهانی نفت خام شامل دورنمای سال 2019 را بررسی کردند.

کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک اشاره کرد که بر خلاف افزایش تردیدها در بنیان های بازار نفت شامل اقتصاد، عرضه و تقاضا، کشورهای حاضر در توافق همکاری کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به تلاش خود برای بازار متوازن و پایدار نفت به نفع مصرف کنندگان، تولیدکنندگان، صنایع و اقتصاد کلان جهان ادامه می دهند.

این کمیته همچنین رضایت خاطر خود را از چشم انداز کنونی بازارهای جهانی نفت خام و وجود تعادل سالم بین عرضه و تقاضا اعلام کرد.

افزون بر این، کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک اشاره کرد که پایبندی کشورهای حاضر در توافق همکاری اوپک و غیراوپک به سهمیه های تولید و سقف تولید در ماه اوت 2018 (مرداد-شهریور) در مجموع 129 درصد و در ماه ژوییه (تیر-مرداد) 109 درصد بوده است.

این ارقام نشان دهنده پیشرفت منطقی به سوی اجرای مصوبه نشست 174 وزیران نفت و انرژی اوپک و چهارمین نشست مشترک وزیران نفت و انرژی اوپک و غیر اوپک در ژوئن 2108 (تیر) در وین مبنی بر پایبندی 100 درصدی به سقف تولید بوده است.

کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک همچنین رضایت کلی خود را از عملکرد کشورهای حاضر در توافق از زمان برگزاری نشست این کمیته در وین، اظهار و اشاره کرد که برای پایبندی 100 درصدی به سهمیه های تولید تلاش ها ادامه داشته و این روند سبب کاهش سطح ذخیره سازی های نفت خام شده است.

این کمیته اعلام کرد که کشورهای دارای مازاد ظرفیت تولید به منظور پاسخگویی به نیازهای مشتریان در ماه های باقیمانده از سال 2018 با آنها همکاری کنند.

کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک، کمیته فنی نظارت بر این توافق را مامور رصد و بررسی اوضاع بازارهای جهانی نفت خام و سطح پایبندی کشورهای حاضر در توافق همکاری اوپک و غیراوپک همسو با تلاش ها برای رعایت پایبندی 100 درصدی به سقف تولید، کرد.

افزون بر این، کمیته مشترک فنی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک مسئول مطالعه چشم انداز 2019 و گزینه های کنونی سطح تولید در سال 2019 برای جلوگیری از برهم خوردن توازن در بازارهای جهانی نفت خام شد.

نشست آینده کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک 11 نوامبر 2018 (20 آبان ماه 97) در ابوظبی (امارات متحده عربی) برگزار می شود.


کلید واژه ها: آمریکا - ایران - اوپک - کشور - رییس جمهوری - تولید - الجزایر - نفت ایران - امید - بازار - جمهوری - برگزار - افزایش - رییس جمهوری آمریکا - کاهش - قیمت نفت - تحریم نفتی ایران - عربستان - شکست - صادرات - هایی - دونالد ترامپ - بازار جهانی - روسیه - منطقه - توافق - نظارت - جهانی - صادرات نفت - تحریم نفتی

آخرین اخبار سرویس:
200 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در سیستان وبلوچستان پرداخت شد

تقدیر معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اقدامات مدیرعامل بانک ملی

تقویت قدرت وام دهی برای بهبود شرایط اقتصادی

تامین سرمایه نوین درج شد

تاثیر جو روانی تحریم های چهار نوامبر بر بازار بورس

قطع صدای باد در گوش موتورسواران با کلاه ایمنی جدید

قاچاق چوب با زانتیا

عکس| وحید مظلومین در حال نوشتن وصیت نامه

در نشست شورای عالی کار؛ وزیر کار: با جامعه کارگری همراه بوده و هستم

گفتگو با همدست سلطان سکه: شاخ بازار بودیم!

برخورد با مدیران چند شغله اولین آزمون فساد ستیزی شریعتمداری/اسامی مدیران وزارت کار که چند جا عضو هیات مدیره هستند

سکه 200 هزار تومان ریخت

کاهش صادرات نفت ایران به 90 هزار بشکه در روز

کوچ اجباری عوامل غیرمجاز تفکیک پسماند از اراضی تقی آباد

آخرین گفته های سلطان سکه: یک دیپلمه معمولی هستم/ معتمد بانک مرکزی بودم

وضعیت عادی تامین آب و برق در مناطق زلزله زده کرمانشاه/ برق رسانی به 75 هزار کانکس و مکان اسکان موقت

ارتباط زمستان های گرم با افزایش جرم !

زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه مشخص شد

قیمت جدید خودرو ها تا اوایل هفته آینده اعلام می شود

اولین آزمون فساد ستیزی شریعتمداری/اسامی مدیران وزارت کار که چند جا عضو هیات مدیره هستند

نبرد پادشاهان؛ مسابقه درگ لامبورگینی اوروس با مرسدس بنز G CLASS، رنجرور اسپرت و تسلا X [تماشا کنید]

تخلف 40 درصد نانوایی های استان سمنان

تخفیف 30 درصدی بیمارستان برای سنجش تراکم استخوان به مناسبت روز کیش

قطع صدای باد در گوش موتورسواران با کلاه ایمنی جدید

​7.4 میلیارد دلار محصول پتروشیمی در 7 ماه نخست امسال صادر شد

مسئولان کشور شوک ناشی از تحریم ها را در طول 8 ماه تا یک سال گذشته تخلیه کردند / این کار به صورت کاملا مدیریت شده و قطره چکانی انجام شد / نیمه اول بازی را پشت سر گذاشته ایم؛ برای نیمه دوم باید برنامه و نقشه های عمیق تری داشته باشیم

حرف های شنیدنی وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی سلاطین سکه قبل از اعدام + فیلم

آخرین گفت وگو با محمد اسماعیل قاسمی همدست سلطان سکه + عکس

عکس: وحید مظلومین معروف به سلطان سکه در حال نوشتن وصیت نامه

قیمت انواع خودرو در بازار امروز چهارشنبه 1397/08/23

جزییات اجرای حکم وحید مظلومین معروف به سلطان سکه منتشر شد

روایتی از 26 سال اخلالگری وحید مظلومین معروف به سلطان سکه

دردسر جدید: فرانسوی ها تاجران ایرانی را به نمایشگاه راه ندادند

استخدام تکنسین فنی

کم تحرکی و تغذیه ناسالم ازعوامل ابتلا به دیابت

بوروکراسی مسیر پیشرفت دندانپزشکی را سد کرده است

قیمت جدید خودروها تا اوایل هفته آینده اعلام می شود

قیمت خودرو امروز 1397/08/23/ دنا 79 میلیونی شد

انتخاب یزد به عنوان نخستین پایگاه کتاب و کتابخوانی زندان های سراسر کشور

آژانس بین المللی انرژی: کاهش صادرات نفت ایران به 90 هزار بشکه در روز

طرح تاپ تا پایان امسال در کشور نهایی می شود

از سوی وزارت راه منتشر شد رشد 83 درصد قیمت مسکن تهران در مهر ماه

مردم و اعدام اختاپوس ها

اسامی مدیران وزارت کار که چند جا عضو هیات مدیره هستند/اولین آزمون فساد ستیزی شریعتمداری

سهم 68.7 درصدی مخابرات از بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات

سند ملی آب به روزرسانی شود

قیمت نفت بعد از تحریم؛ راز سقوط به جای صعود

زمینه سرمایه گذاری در چهارمحال و بختیاری فراهم شده است

یک آگهی عجیب غریب!

انواع صلح و شرایط عقد انها چیست

رییس کل بیمه مرکزی خواب است

کسری بودجه خانوار های تهرانی با تورم دو رقمی امسال، به کجا خواهد رسید؟

چگونه شغل مناسب پیدا کنیم  / با انجام این روشها شغل مورد علاقه خود را بیابید

ردیاب سلامتی جدید ویتینگز با عمر باتری 20 روز معرفی شد

آخرین حرف های سلطان سکه قبل از اعدام: روزی یک میلیارد درآمد دارم!

ثبت 38 میلی متر بارندگی در کشور

قیمت جدید خودروها تا اوایل هفته آینده اعلام می شود

قیمت دلار امروز چهارشنبه 23 آبان 97

قیمت سکه وارد کانال 3 میلیون تومان شد + جدول قیمت ها

ارائه پیشنهاد واردات اتوبوس های دست دوم

استخدام صندوقدار شیفت صبح در مجموعه غذایی رفتاری در تهران

​ریزش قیمت دلار صرافی ملی به کانال 12هزار تومان

سیر نزولی قیمت دلار در بازار

دولت تولید را رها کرده و مدام حرف از بسته حمایتی می زند

بازگشت دلار به کانال 12 هزار تومان / قیمت سکه کاهش یافت

قیمت خودرو امروز 1397/08/23

اجرای حکم اعدام سلطان سکه

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/23

روایتی از 26 سال اخلالگری سلطان سکه

ریزش قیمت ارز و سکه در بازار/ دلار صرافی ملی 12 هزار و 950 تومان

تقدیر معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اقدامات مدیرعامل بانک ملی ایران

اظهارات اخیر ظریف ایجاد امیدواری برای مقابله با فساد است

شوکِ بازار، سقوط آزاد نرخ طلا و سکه در تبریز/ امیدها برای کاهش قیمت ارز زنده شد

سکه امروز چند؟/ قیمت سکه و طلا امروز 23 آبان 97

قیمت طلا امروز 23 آبان 97

طلا 10 درصد ارزان شد

استخدام کارمند آژانس هواپیمایی

عکس| سلطان سکه در حال نوشتن وصیت نامه

طرح تاپ تا پایان امسال در کشور نهایی می شود

امروز در بازار مشخص شد قیمت برخی خودروهای تولید داخلی / 207 دنده ای 92 میلیون تومان +جدول

حاجی آباد ری به قطب گردشگری جنوب پایتخت تبدیل می شود

زمینه سرمایه گذاری در چهارمحال و بختیاری فراهم شده است

توتال، صنعت هوایی ایران را تحریم کرد

پروازهای امروز فرودگاه رامسر کنسل شد

معاون وزیر صنعت:قیمت جدید خودروها تا اوایل هفته آینده اعلام می شود

کمک صد میلیاردی شهرداری تهران به مناطق زلزله زده کرمانشاه

آخرین گفت وگوی سلطان سکه:به هیچ عنوان هفتصد میلیارد حجم پول بالایی نیست/گرانترین سیگار ایران را می کشم

اجرای عملیات پیشگیری و کنترل آفات و بیماری های جنگلی در لرستان

ثبت بیست وقف جدید در مهاباد

آغاز هفته پژوهش از فردا

ریزش قیمت دلار صرافی ملی به کانال 12هزار تومان

افزایش فرو ریزش زمین، زنگ خطری برای تهران

گوجه فرنگی گلخانه ای 11 هزار تومان شد

آقای زنگنه، در وزارت نفت چه خبر است؟

ریزش قیمت دلار صرافی ملی به کانال 12هزار تومان

لحظاتی پیش از اجرای حکم اعدام وحید مظلومین محمد اسماعیل قاسمی +تصاویر

پشیمانم از اینکه با کارتهای مردم کار کردم من و وحید شاخ بازار بودیم

درخواست کارگران برای تشکیل جلسه فوق العاده شورای عالی کار برای افزایش مزد

احتمال اعطای سهمیه بنزین به افراد به جای خودرو

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/23

شکست آمریکا در بسترسازی حذف نفت ایران از بازار جهانی

شکست آمریکا در بسترسازی حذف نفت ایران از بازار جهانی