مطالب مرتبط:
شکست آمریکا در بسترسازی حذف نفت ایران از بازار جهانی
شکست آمریکا در بسترسازی حذف نفت ایران از بازار جهانی
هشدار آژانس بین المللی انرژی به آمریکا: تحریم نفت ایران در بازار جهانی طوفان به پا می کند
انتقاد انجمن های تجاری آلمانی از تحریم های ایران /اتاق بازرگانی اروپا: بهترین راه حل مناقشه ایران و آمریکا گفت وگو است /آژانس بین المللی انرژی: تحریم ایران می تواند بازار جهانی نفت را دچار اخلال کند
هشدار آژانس بین المللی انرژی به آمریکا: تحریم نفت ایران در بازار جهانی طوفان به پا می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 12:422018-09-24اقتصادي

شکست آمریکا در بسترسازی حذف نفت ایران از بازار جهانی


برخلاف گمانه زنی هایی که در ابتدا مبنی بر کوتاه آمدن برخی اعضای اوپک در مقابل فشارهای آمریکا و موافقت آنها با افزایش فوری تولید نفت مطرح بود، - جامعه ایرانی- "تهدیدها و جوسازی های ترامپ در اعمال فشار به اعضای اوپک در نشست الجزایر که با هدف افزایش فوری تولید نفت و بسترسازی برای حذف نفت ایران از بازارهای جهانی انجام می شد به شکست انجامید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز دوشنبه ایرنا، دهمین جلسه کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک (JMMC) دیروز (یکشنبه) با حضور نمایندگانی از 24 کشور از جمله ایران در الجزیره پایتخت الجزایر برگزار شد.

برخلاف گمانه زنی هایی که در ابتدا مبنی بر کوتاه آمدن برخی اعضای اوپک در مقابل فشارهای آمریکا و موافقت آنها با افزایش فوری تولید نفت مطرح بود، اما در نهایت با مقاومت کشورهایی مانند ایران، این طرح آمریکا شکست خورد.

الجزایر، کنگو، کویت، ونزوئلا، امارات، قطر،آذربایجان، روسیه و عربستان در سطح وزیر انرژی در این نشست شرکت کردند، سایر کشورها نیز نمایندگان خود را عازم این نشست کرده بودند.

 فشار توییتری ترامپ پیش از نشست دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پیش از برگزاری این نشست با انتشار تویییتی اقدام به تهدید و انتقاد از برخی کشورهای عرب تولیدکننده نفت کرد: ما از کشورهای واقع در منطقه خاورمیانه حمایت می کنیم، این کشورها بدون ما امن نخواهند بود، با این حال باعث می شوند قیمت نفت بالاتر برود؟ ما این را به خاطر خواهیم سپرد، اوپک باید اکنون قیمت نفت را کاهش دهد.

در واکنش به این اظهارات، بیژن زنگنه وزیر نفت، توییت ترامپ را بزرگ ترین توهین به دولت ها و ملت های دوست آمریکا در منطقه دانست و تاکید کرد، امیدوارم این تهدیدها، برخی همکاران اوپکی مرا وحشت زده و به اجرای دستورهای رییس جمهوری ترامپ ترغیب نکند.

وی به نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (JMMC) اشاره و گفته بود: امیدوارم نتایج این نشست تحت تاثیر توییت تهدیدآمیز رییس جمهوری ترامپ قرار نگیرد؛ اوپک سازمانی مستقل از آمریکاست و امیدوارم همواره مستقل بماند.

دیپلماسی موفق نفتی ایران در نشست الجزایر از جمله اهداف آمریکا از فشار به تولیدکنندگان نفت در حاشیه برگزاری این نشست، بالا بردن میزان تولید نفت و آماده کردن بازارها برای تحریم نفتی ایران بود.

همچنین برخی کشورها مانند عربستان و متحدانش در کنار روسیه امید داشتند که بتوانند در صورت کاهش صادرات نفت ایران، آنها سهم ایران در بازارهای صادراتی را به خود اختصاص دهند.

صادرات نفت ایران بیش از 2 میلون بشکه در روز است که حذف آن از بازار به راحتی امکان پذیر نیست، اما ترامپ تلاش دارد با اعمال فشار به عربستان و متحدانش ظرفیت تولید آنها را بالا ببرد تا بتوانند خلاء ناشی از احتمال خروج نفت صادراتی ایران از بازارهای جهانی را پر کنند.

اما ایران بار دیگر با دیپلماسی موفق نفتی تلاش کرد این دسیسه آمریکا و متحدانش را به شکست بکشاند.

بر این اساس، زنگنه وزیر نفت ایران پیش از برگزاری این نشست تاکید کرد: هر تصمیمی در اوپک که به زیان منافعش باشد را وتو می کند.

زنگنه وزیر نفت پیشتر نیز گفته بود: برخی کشورهای عضو در اوپک در پی خشنود کردن آمریکا هستند؛ ایران بر این باور است که کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک (JMMC) هیچگونه حق تصمیم گیری و اختیار قانونی ندارد و از نظر حقوقی دارای صلاحیت نیست که درباره هیچ مساله ای تصمیم گیری کند؛ نظارت آن هم تعیین کننده نیست، این نهاد تنها نظارت و بررسی می کند و به نشست وزارتی گزارش ارائه می دهد.

 تاکید ایران بر پایبندی 100 درصدی اعضای اوپک موضع ایران در نشست الجزایر، حمایت بر پایبندی 100 درصدی اعضای اوپک بود که بارها بر آن تاکید کرد.

بر این اساس، حسین کاظم پور اردبیلی نماینده ایران در هیات عامل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) گفت: جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به پایبندی 100 درصدی به توافق اوپک ممانعتی ندارد ولی بیش از آن را نمی پذیرد.

وی افزود: از همکاری همه کشورها استقبال می کنیم و حضور ما در این جلسه برای همکاری درباره وضعیت بازار است.

ماینده کشورمان در هیات عامل اوپک در ادامه تاکید کرد که ایران تولید نفت خود را همچنان ادامه می دهد.

وی در مورد موضع گیری های دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در خصوص بازار نفت و اوپک نیز گفت: او با گستاخی در امور اوپک دخالت می کند و قصد باجگیری از برخی اعضا را دارد.

ترامپ مدعی است این کشورها مورد تهدید هستند در حالی که کسی در منطقه مورد تهدید نیست.

*عقب نشینی عربستان و روسیه از افزایش فوری تولید عربستان و روسیه که پیش از برگزاری نشست الجزایر در پی زمینه سازی برای افزایش فوری نفت بودند، در نهایت، پس از مواجه شدن با واقعیت های بازار نفت و مواضع ایران، هرگونه افزایش فوری تولید نفت را منتفی دانستند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، خالد الفالح وزیر انرژی عربستان پیش از برگزاری نشست کمیته وزارتی نظارت بر توافق جهانی کاهش تولید نفت، گفت: من بر قیمت ها تأثیر نمی گذارم؛ عربستان ظرفیت مازاد برای افزایش تولید نفت را دارد اما اکنون این اقدام ضروری نیست.

وی افزود: اطلاعاتی که دارم نشان می دهد شرایط عرضه نفت در بازارها کافی است؛ هیچ پالایشگری را در جهان نمی شناسم که دنبال نفت بگردد و نتواند آن را بیابد.

الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه نیز اعلام کرد: هیچگونه افزایش فوری تولید ضروری نیست؛ با این همه، وی تأکید کرد که جنگ تجاری میان چین و آمریکا و همچنین تحریم های آمریکا ضد ایران، چالش هایی جدید برای بازار نفت ایجاد می کند.

لفالح اعلام کرد، دستیابی به پایبندی 100 درصدی به توافق جهانی کاهش تولید نفت، هدف اصلی است و باید در دو تا سه ماه آینده به آن دست یافت.

وی افزود: اجماع داریم که باید کمبود تولید را جبران کنیم و به پایبندی 100 درصدی دست یابیم؛ این یعنی اینکه در صورت وجود تقاضا، باید سطح تولید کنونی خود را بسیار بیشتر تولید کنیم.

 بیانیه پایانی نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک در پایان نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک (JMMC) بدون دستیابی به هدف افزایش فوری تولید نفت که آمریکا آن را دنبال می کرد، بیانیه ای صادر شد.

در این بیانیه آمده است: کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیر اوپک گزارش ماهانه کمیته مشترک فنی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JTC) و تحولات کوتاه مدت بازارهای جهانی نفت خام شامل دورنمای سال 2019 را بررسی کردند.

کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک اشاره کرد که بر خلاف افزایش تردیدها در بنیان های بازار نفت شامل اقتصاد، عرضه و تقاضا، کشورهای حاضر در توافق همکاری کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به تلاش خود برای بازار متوازن و پایدار نفت به نفع مصرف کنندگان، تولیدکنندگان، صنایع و اقتصاد کلان جهان ادامه می دهند.

این کمیته همچنین رضایت خاطر خود را از چشم انداز کنونی بازارهای جهانی نفت خام و وجود تعادل سالم بین عرضه و تقاضا اعلام کرد.

افزون بر این، کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک اشاره کرد که پایبندی کشورهای حاضر در توافق همکاری اوپک و غیراوپک به سهمیه های تولید و سقف تولید در ماه اوت 2018 (مرداد-شهریور) در مجموع 129 درصد و در ماه ژوییه (تیر-مرداد) 109 درصد بوده است.

این ارقام نشان دهنده پیشرفت منطقی به سوی اجرای مصوبه نشست 174 وزیران نفت و انرژی اوپک و چهارمین نشست مشترک وزیران نفت و انرژی اوپک و غیر اوپک در ژوئن 2108 (تیر) در وین مبنی بر پایبندی 100 درصدی به سقف تولید بوده است.

کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک همچنین رضایت کلی خود را از عملکرد کشورهای حاضر در توافق از زمان برگزاری نشست این کمیته در وین، اظهار و اشاره کرد که برای پایبندی 100 درصدی به سهمیه های تولید تلاش ها ادامه داشته و این روند سبب کاهش سطح ذخیره سازی های نفت خام شده است.

این کمیته اعلام کرد که کشورهای دارای مازاد ظرفیت تولید به منظور پاسخگویی به نیازهای مشتریان در ماه های باقیمانده از سال 2018 با آنها همکاری کنند.

کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک، کمیته فنی نظارت بر این توافق را مامور رصد و بررسی اوضاع بازارهای جهانی نفت خام و سطح پایبندی کشورهای حاضر در توافق همکاری اوپک و غیراوپک همسو با تلاش ها برای رعایت پایبندی 100 درصدی به سقف تولید، کرد.

افزون بر این، کمیته مشترک فنی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک مسئول مطالعه چشم انداز 2019 و گزینه های کنونی سطح تولید در سال 2019 برای جلوگیری از برهم خوردن توازن در بازارهای جهانی نفت خام شد.

نشست آینده کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک 11 نوامبر 2018 (20 آبان ماه 97) در ابوظبی (امارات متحده عربی) برگزار می شود.


کلید واژه ها: آمریکا - ایران - اوپک - کشور - رییس جمهوری - تولید - الجزایر - نفت ایران - امید - بازار - جمهوری - برگزار - افزایش - رییس جمهوری آمریکا - کاهش - قیمت نفت - تحریم نفتی ایران - عربستان - شکست - صادرات - هایی - دونالد ترامپ - بازار جهانی - روسیه - منطقه - توافق - نظارت - جهانی - صادرات نفت - تحریم نفتی

آخرین اخبار سرویس:
ادامه وزش طوفان در نیمه شمالی سیستان و بلوچستان تا شنبه شب

چه زمانی آیپدهای کوچک اپل عرضه می شوند؟

پایگاه داده ای از اطلاعات هویتی تمام مشتریان بانکی راه اندازی شد

یوروی نیمایی 10 هزار تومان را رد کرد

هزینه ساخت مسکن به 2.5 تا 4 میلیون تومان رسید

بانوان بسیاری پا به عرصه میناکاری نهاده اند

آبِ پاکی عضو کمیسیون تلفیق روی دستِ پزشکان

انتقال وجه حساب های دولتی مکانیزه شد

سامانه صدور حواله الکترونیک برای دستگاه های اجرایی راه اندازی شد

معاون وزیر کشور: وزارت کشور حمایت های لازم برای تسریع در اجرای خط دو متروی اصفهان را انجام می دهد

تداوم عرضه نفت خام در بورس انرژی نیازمند حمایت است

تداوم عرضه نفت خام در بورس انرژی نیازمند حمایت است

هزینه ساخت مسکن به 2.5 تا 4 میلیون تومان رسید

آخرین خبرها از کارت سوخت/چاره ای جز سهیه بندی بنزین وجود ندارد

تثبیت 304 هزار شغل با حمایت از 1400 بنگاه اقتصادی

خرید و فروش های قبور خارج از تعرفه های مصوب شورای شهر نداریم

سایپا دوباره قیمت محصولاتش را افزایش داد + لیست

تثبیت 304 هزار شغل با حمایت از 1400 بنگاه اقتصادی

قول اروپا قول نیست!

مخالفت بانک مرکزی با ترخیص خودروهای خارجی مصداق استقلال آن است

اعلام نرخ قبر در بهشت زهرا

قیمت روز مسکن 1397/10/28| قیمت خانه در شوش متری 5 میلیون، جوادیه 5.5 میلیون تومان

/اختصاصی فارس/ فارس من| افزایش 20 درصدی حقوق برای همه کارکنان در سال آینده/مالیات پلکانی می شود

کاهش میزان گردوغبار

ترکیه وارد کننده محصولات پتروشیمی کشورمان

واریز بسته حمایتی 200هزار تومانی از شنبه به حساب روستاییان وعشایر

آیپد مینی جدید همراه با یک آیپد اقتصادی احتمالا در نیمه ی اول 2019 عرضه می شوند

افزایش دوباره قیمت محصولات سایپا+ لیست قیمت های جدید

بازار داغ باردزدی در پایانه های بار/ مقاومت در برابر شفاف سازی

مشاور نوبخت: کارگران فاقد بیمه هم بسته حمایتی دولت را می گیرند

سکه پشت در 4میلیون تومان ایستاد

صعود دلار در بازارهای جهانی

برگزاری مرحله حضوری آزمون استخدام بخش خصوصی در اهواز

قول اروپا قول نیست!

ضرورت حمایت از بنگاه های اقتصادی استان مازندران

اولویت در معافیت های گمرکی با تولیدکنندگان است

صادرات فلزات و سنگهای گرانبها 25 درصدی افزایش یافت

اروپا در قضیه برجام با آمریکا هماهنگ است

سامانه ی صدور حواله ی الکترونیک راه اندازی شد

آماده باش برای جلوگیری ازوقوع سیلاب/50 خانوار عشایری جابه جا شدند

سکه پشت در 4میلیون تومان ایستاد

صادرات فلزات و سنگهای گرانبها 25 درصدی افزایش یافت

اولویت در معافیت های گمرکی با تولیدکنندگان است

با تلاش مامورین فنی محور ریلی زاهدان-تهران بازگشایی شد

افزایش مجدد قیمت تیبا و پراید

سایپا دوباره محصولاتش را گران کرد/ لیست جدید قیمت خودروها

کمک مدرنتیه به سنت سوزن دوزی

15 هزار هکتار اراضی زراعی فسا زیر کشت پاییزه

برنامه ریزی برای راه اندازی 16 میدان عرضه دام زنده در کلانشهرها/ ساماندهی محل های فروش دام زنده در کشور کلید خورد

آلودگی نفتی و انسانی و صید غیر مجاز زندگی این گونه های ارزشمند خزری را با تهدید و نیستی مواجه کرد

مهمترین مشکل کم آبی حاکم بر کشور ناشی از مصرف بی رویه آن در حوزه کشاورزی است

تثبیت 304 هزار شغل با حمایت از 1400 بنگاه اقتصادی

اروپا در قضیه برجام با آمریکا هماهنگ است

قیمت قبر در بهشت زهرا چند؟!

انتقال وجه حساب های دولتی مکانیزه شد

مظنه اجاره بهای آپارتمان نوساز در تهران؟ /جدول

صورت مردم دیگر به کبودی می زند از بس آن را سرخ نگه داشته اند

کودکان کار قربانیان جامعه

سازوکار مالی اروپا برای ایران به خانه آخر رسید؟

اعلام قیمت قبر در بهشت زهرا

مسیر ریلی فهرج به زاهدان بازگشایی شد

در حوزه صادرات نفتی مشکل داریم

چهارمین نمایشگاه بین المللی لجستیک و زنجیره تامین

فرونشست در مناطق گذر خطوط لوله گاز و آب

اعلام نرخ قبر در بهشت زهرا/ قبرهای نجومی واقعیت ندارند

نرخ دام دو نرخی شد!

افزایش حقوق؛ 30 یا 25 درصد یا حداقل 3 میلیون

واریز بسته حمایتی از شنبه به حساب روستاییان و عشایر

معادل سازی خودروهای ثبت نامی/ دستور افزایش عرضه خودرو صادر شد

حسن نژاد در گفت وگو با فارس: کمیته ویژه تعیین تکلیف نرخ «ارز» و «حامل های انرژی» تشکیل شد

بارش برف در ارتفاعات دزفول باعث مسدود شدن راه های ارتباطی شد

محور زاهدان بازگشایی شد و قطار به مسیر خود ادامه داد

سازوکار مالی اروپا برای ایران به خانه آخر رسید؟

تهدیدات پالرمو برای دارو و غذا چگونه کنوانسیون پالرمو مسیرهای دور زدن تحریم را می بندد؟

پلمب 110 فروشگاه قاچاق پوشاک تا روز دوشنبه

اعلام نرخ قبر در بهشت زهرا/ قبرهای نجومی واقعیت دارند؟

نوبخت: با پدیده شوم آمریکایی مواجه هستیم| در صادرات نفت مشکل داریم| برای صادرات نفت مجبوریم از کشتی استفاده کنیم اما کشتیرانی ما نیز تحریم است| از این گردنه سخت عبور خواهیم کرد

مهره چینی دولت در برابر خصوصی سازها

اعلام نرخ «خانه آخرت» در تهران

کدام خودروها در 5 روز دوبار گران شدند؟

بازگشت پارکبان ها، از شایعه تا واقعیت

آخرین خبرها از کارت سوخت

اتصال بورس ایران به کمیته سازمان جهانی کمیسیون های اوراق بهادار

اعلام نرخ قبر در بهشت زهرا/ قبرهای نجومی واقعیت ندارند

تداوم عرضه نفت خام در بورس انرژی نیازمند حمایت

طرح قیمت تضمینی در بورس مشکل خرید ارزان محصولات را حل کرد

نوبخت: برای صادرات نفت به شدت مشکل داریم

قیمت سکه در 28 دی 97 اعلام شد

واریز بسته حمایتی 200 هزار تومانی به حساب روستاییان و عشایر از شنبه

نوبخت: برای صادرات نفت به شدت مشکل داریم

راه اندازی سامانه ی صدور حواله ی الکترونیک

اقبال حقیقی ها، شاخصی برای جذابیت بازار سهام

پتروشیمی؛ اولویت نخست ارز آور کشور است

عرضه خودرو با قیمت بالا به بازار با ادعای خودروسازان مبنی بر نبود قطعه سازگار نیست

سرنوشت مبهم 2000 ملک شهرداری تهران

بهره برداری از 9 پروژه در شهرکهای صنعتی استان زنجان

اعلام نرخ قبر در بهشت زهرا/ قبرهای نجومی واقعیت ندارند

استماع گزارش کنترل و پیشگیری از ایدز در دستور کار کمیسیون های تخصصی مجلس

سایپا باز هم گران کرد + لیست قیمت های جدید

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت های جدید

شکست آمریکا در بسترسازی حذف نفت ایران از بازار جهانی

شکست آمریکا در بسترسازی حذف نفت ایران از بازار جهانی