مطالب مرتبط:
قطع صادرات نفت ایران امکانپذیر نیست
مقام نفتی سعودی: قطع کامل صادرات نفت ایران ممکن نیست
صادرات نفت ایران به ترکیه 71 درصد کاهش یافت!/ گرفتاری مردم ترکیه در صورت قطع صادرات گاز ایران
آمریکا قادر به قطع صادرات نفت ایران نیست
آمریکا از تصمیم قطع کامل صادرات نفت ایران پا پس کشید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 11:472018-09-24اقتصادي

قطع صادرات نفت ایران امکانپذیر نیست


الجزیره - ایرنا - نماینده ایران در هیات عامل «سازمان کشورهای تولید کننده نفت» (اوپک) گفت: با توجه به شرایط بازار و میزان تولید کشورهای عضو و غیر عضو «اوپک»، - خبرگزاری آریا - الجزیره - ایرنا - نماینده ایران در هیات عامل سازمان کشورهای تولید کننده نفت (اوپک) گفت: با توجه به شرایط بازار و میزان تولید کشورهای عضو و غیر عضو اوپک ، تهدیدها برای صفر و قطع کردن صادرات نفت ایران عملی نیست.

حسین کاظم پور اردبیلی نماینده ایران در هیات عامل اوپک روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا در الجزیره افزود: شرایط بازار و تولید کشورها به گونه ای نیست که بتوان جایگزینی برای نفت ایران پیدا کرد و آن را از بازار نفت حذف نمود .

کاظم پور اردبیلی اضافه کرد: تقاضای جهانی برای نفت در صورت اصرار برای کاهش صادرات نفت ایران در اثر تحریم آمریکا، همچنان ادامه خواهد داشت، اما سوال اینجاست که چه کسانی می توانند وارد بازار شوند و این کمبود عرضه احتمالی را جبران کنند.

وی تاکید کرد: برخی طرف ها مانند عربستان ادعا می کنند، ظرفیت مازاد دارند، اما ما تاکنون شاهد عرضه از محل افزایش تولید و ظرفیت مازاد آن نبوده ایم.

عربستان ممکن است میزانی از ظرفیت مازاد و مقداری از ذخایر قبلی را وارد بازار کند و ممکن است در ماه های آینده در فصل زمستان به دلیل کاهش مصرف داخلی تا حدودی این امکان را داشته باشند، اما به هر حال به تنهایی نمی تواند جایگزین نفت ایران شود و در نتیجه برای همراهی با رییس جمهوری آمریکا باید طرف های دیگری هم که امکان استفاده از ظرفیت مازاد را دارند، به میدان بیایند .

وی افزود: روسیه اکنون ذخایر مازاد دارد، قبلا 300 هزار بشکه از تولید خود کم کرده بود و اکنون حدود 265هزار بشکه در روز آن را به بازار بازگردانده است ، تصور می کنم مقادیر زیادی نفت در روسیه نمانده باشد تا به عنوان ظرفیت مازاد عرضه شود.

می دانیم در برخی مناطق شمال مانند سیبری در زمستان بخشی از تولید کم می شود و روسیه نمی تواند آن را ادامه دهد، همه این ها در واقع در یک تست قرار دارد.

نماینده ایران در هیات عامل اوپک گفت: ما فکر می کنیم مجموع تولید کنندگان هم نمی توانند این مقدار تولید را که دونالد ترامپ ادعا می کند، جایگزین کنند.

به همین دلیل ترامپ ناچار است در خصوص خریداران نفت ایران مقداری انعطاف به خرج دهد.

مثلا تا سقف حدود یک و نیم میلیون یا یک و دو دهم میلیون بشکه، با توجه به شرایط موجود او ناچار است از برنامه صد درصدی توقف صادرات نفت ایران کوتاه بیاید .

البته ممکن است طی مدت کوتاهی مثلا دو ماه به شدت از ذخایر استراتژیک خودشان برداشت کنند و به بازار عرضه کنند تا جایگزین تولید ایران شوند، اما این هم در طولانی مدت امکانپذیر نیست.

وی افزود: مجموعه تولید کنندگان اوپک توان اینکه تا نوامبر بتوانند دو میلیون و 300 هزار بشکه نفت ایران را در بازار این فرآورده جبران کنند، ندارند، مگر اینکه بخواهند از ذخایرخود بردارند ، این هم پاسخگوی بازار نخواهد بود، زیرا کوتاه مدت است و موجب افزایش قیمت می شود .

** ایران سقف تولیدش را همچنان حفظ کرده استنماینده ایران در هیات عامل اوپک در ادامه گفت: آنچه مسلم است مقاومت تهران در مقابل شرایطی که هنوز رخ نداده، خوب بوده است.

ایران تولیدش را حفظ کرده و حدود سه میلیون و 805 هزار بشکه تولید به بازار عرضه کرده ، ما تولید خود را انجام داده ایم و در حال ادامه دادن به تولید هستیم، یعنی تولید نفت ایران حدود هفت یا هشت هزار بشکه از مقدار سهمیه تعیین شده اش در اوپک هم بیشتر است.

وی افزود: از سوی دیگر پالایشگاه های داخلی ما خود را برای تولید فرآورده، به سقف تولید رسانده است و این کار همچنان ادامه دارد و سعی می کند این عدد را با مرحله دیگر پالایشگاه خلیج فارس افزایش دهد که این به صادرات فرآورده به همسایگانی که به آن نیاز دارند، کمک می کند.

از سوی دیگر راهکارهایی برای کنترل مصرف داخلی داریم تا سطح صادرات را حفظ کنیم و بتوانیم نیازهای کشور را تامین کنیم.

** تحریم ها باعث افزایش قیمت نفت خواهد شدکاظم پور اردبیلی در خصوص تلاش های آمریکا علیه ایران گفت: ادامه طولانی شدن تحریم های آمریکا علیه ایران باعث افزایش شدید قیمت ها می شود و این امر جامعه جهانی را نسبت به آمریکا تحریک می کند و آن را سرزنش خواهد کرد، ولی باید دید که چه می شود.

** ترامپ ناچار است انعطاف نشان دهدکاظم پور اردبیلی درباره تلاش های رییس جمهوری آمریکا برای کاهش صادرات نفت ایران یا به صفر رساندن آن نیز گفت: به نظر می رسد او در این کار توفیقی نخواهد داشت و ناچار می شود از مواضعش کوتاه بیاید و در نتیجه در برخورد با برخی مصرف کنندگان برای ادامه خرید نفت از ایران انعطاف نشان دهد، زیرا بقیه تامین کنندگان نفت عملا نمی توانند جایگزین نفت ایران شوند و در نتیجه احتمالا این باعث افزایش قیمت خواهد شد و به همین دلیل آمریکایی ها ممکن است به کشورهای مختلف مجوز خرید نفت از ایران را بدهند ، حال سقف آن می تواند یک میلیون یا یک میلیون و 200هزار بشکه باشد .

این چیزی است که قبلا هم رخ داده است .

قبلا هم در سال های 2014 و 2016 چنین اتفاقی افتاده بود.

**ایران به توافق سال 2016 الجزیره احترام می گذاردکاظم پور اردبیلی در مورد بحث پایبندی کشورها به توافقنامه سال 2016 نیز گفت: ایران قبلا با کاهش تولید به میزان یک میلیون و 800 هزار بشکه نفت اوپک و غیر اوپک موافق بوده و این توافقنامه را امضا کرده بود و اکنون نیز مخالفتی با آن ندارد و موافق این توافق است که صد در صد برداشت از ذخایر صورت بگیرد.

نماینده ایران در هیات عامل اوپک در خصوص این توافق و اجرای آن نیز اعلام کرد: این توافق در سال 2016 امضا شد و اکنون دو سال از آن می گذرد ، طی این مدت سعی اعضا بر این بوده تا ذخایری که طی سال های 2014 تا 2016 اضافه کرده اند و موجب کاهش قیمت شده بودند را از بازار خارج کنند، ذخایری که ایران در تشکیل آن دخالتی نداشته ، چون در مقطع تحریم ایران بوده و سایر اعضا توافق کرده اند مقداری از آن را کم کنند، آن زمان قرار شد اوپک یک میلیون و 200هزار بشکه و غیر اوپک 600هزار بشکه تولید نفت خود را کاهش دهند که جمعا یک میلیون و 800هزار بشکه و با نسبت یک به دو بود و این ادامه داشته و وقتی می گویند 100 درصد پایبندی یعنی معادل چنین رقمی را کم کردن از تولید همه کشورها.

وی افزود: این مقدار بین اعضای اوپک و غیر اوپک تقسیم شد تا تولید نفت خود را کم کنند.

تا آخر ماه آگوست اوپک 118 درصد و غیر اوپک هم به میزان 119 درصد به این توافق پایبند بوده است ( کاهش تولید نفت کشورها از یک میلیون و 800هزار بشکه هم بیشتر بوده است ) اکنون عددی حدود 360هزار بشکه کاهش تولید در خصوص توافق صد درصدی وجود دارد و در نتیجه افزایش تولید تا این سقف مورد تایید ایران است.

** عوامل روانی و تبلیغات در قیمت نفت تاثیر گذار استکاظم پور اردبیلی در پاسخ به این سوال که در صورت ورود حدود 350 هزار بشکه نفت به بازار بر اساس این توافقنامه ، آیا این موجب کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی می شود نیز گفت: آنچه را که درباره قیمت نفت می توان گفت این است که اکنون قیمت بیشتر تحت تاثیر عوامل روانی، تبلیغات ، تهدید برای تحریم بوده است.

وی افزود: این عوامل به گونه ای در بازار نفت اثرگذار بوده که حتی افزایش تولید هم موجب کاهش قیمت نشده است.

البته ذخایر نفتی روزی به قیمت فشار خواهد آورد و در اثر تراکم این شرایط ، طبیعتا ممکن است قیمت های نفت را به سمت 60 دلار هم سقوط دهد، به همین دلیل اعضای اوپک متوجه این موضوع هستند ، البته طرف هایی که آمریکا از آن ها خواسته است افزایش تولید داشته باشند ، سعی می کنند مقادیری نفت به بازار عرضه کنند تا آمریکایی ها را راضی کنند و در نتیجه فشار قیمت ها را هم تحمل می کنند.

** قیمت 80 دلار برای هر بشکه نفت است نماینده ایران در هیات عامل اوپک در خصوص دیدگاه کشورهای عضو اوپک در خصوص قیمت نفت نیز گفت: همه کشورها در پی آن هستند سطحی از قیمت یعنی حدود 80 دلار حفظ شود ، اعضای اوپک و از جمله عربستان تا آنجا که ما می دانیم موافق قیمت 80 دلاری هستند .

اینکه آن ها مقدار تولید خود را در اثر فشارهای خارجی حتی به میزان کمی کاهش مثلا چند دلاری قیمت نفت تن بدهند و تولید را افزایش دهند، شاید به دلیل انگیزه سیاسی و همراهی با آمریکا در تحریم ها باشد.

وی افزود: عربستان و امارات ممکن است چنین کاری را انجام دهند، البته روسیه هم با توجه به توافقی که با اوپک داشته، ممکن است تا حدودی افزایش تولید داشته باشد تا سهم خود را در آینده تثبیت کند و بعد بتواند بر همان مبنا ادامه دهد .

به هر حال نباید اجازه داد سهمیه اوپک به کشورهای غیر عضو اوپک داده شود.

** ایران اجازه نمی دهد منافعش در بازار نفت به خطر بیفتد کاظم پور اردیبلی درباره دستور کار نشست الجزیره و حضور ایران در آن گفت: ما عضو کمیته نظارت بر بازار نیستیم، این کمیته 6 عضو دارد، اما حضور ما در آن مطابق مقررات آزاد است و البته ما حق رای نداریم، اما برای جلوگیری از اقداماتی که ممکن است علیه ما به کار برده شود، حضور داشتیم، بقیه کشورها جدا از 6 کشور عضو که اینجا حضور یافته اند ، به خاطر سالگرد توافق سال 2016 است نه اینکه دستور جلسه خیلی خاص له یا علیه ایران باشد .

وی افزود: این نشست همچنین برای ارائه گزارش شرایط آینده بازار و مراعات تولید توسط اعضا و انتظاری که از بازار طی چند ماه آینده می رود برگزار شد.

تا اینجا بحث تحقق توافق بوده و درخواست ادامه آن تا پایان سال، جایی برای نگرانی وجود ندارد.


کلید واژه ها: صادرات نفت ایران - نفت ایران - ایران - تولید - صادرات نفت - بازار - اوپک - صادرات - شرایط - رییس جمهوری آمریکا - روسیه - کاظم پور - میزان - ایرنا - عربستان - تولید کنندگان - زمستان - آمریکا - دونالد ترامپ - رییس جمهوری - کاهش مصرف - بازار نفت - خبرگزاری - کاهش - جمهوری - دوشنبه - برنامه - افزایش - آینده - جهانی

آخرین اخبار سرویس:
دیوانسالاری اداری وضعیت تولید را مختل می کند

هفته آرام طلای گران

آغاز حمل ریلی از منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

تلخ و شیرین پسته خندان

کاهش 30 متری سطح آب سد کوثر تراز

انعقاد قرارداد مطالعات بهسازی فرودگاه های جهرم و داراب

چرا نوسان نرخ ارز آجیل و خشکبار را گران کرد؟

استارت دوباره برای گران شدن خودروهای داخلی + جدول

پسته استان تهران برند می شود

نعمت زاده: دخترم بدهکار است که باید پرداخت کند

همه چیز در بورس روانشناسی است و بس !

​whatsapp چگونگی کارکرد قابلیت حذف پیام را تشریح کرد

آئودی به خاطر دستکاری موتور خودرو 800 میلیون یورو جریمه شد

قیمت گوجه و سیب زمینی رضایت مردم را جلب نکرد + جدول قیمت

کاهش 120هزار تومانی قیمت سکه

صعود شاخص بورس/رشد ارز بین بانکی/خریداران خودرو بخوانند

سن فرسودگی انواع خودرو و موتورسیکلت تعیین شد

طلا هفته ای آرام داشت

کمک 14.5 میلیارد دلاری جام جهانی به اقتصاد روسیه

نشست نمایندگان کارگری بامعاون وزیرکار/تشکیل فوری شورایعالی کار

اجرای 3 طرح آبخیزداری در شهرستان فارسان آغاز شد

28 هزار یزدی برای اربعین حسینی ثبت نام کردند

اجرای 3 طرح آبخیزداری در شهرستان فارسان آغاز شد

2392 میلیارد ریال تسهیلات صرف اشتغال در گلستان شد

جابجایی مسافر از راه ریلی درهرمزگان پنج درصد افزایش یافت

افزایش 4 برابری تولید ماهیان خاویاری در قزوین

هر آنچه که برای خرید دوربین عکاسی و لنز نیاز دارید

افزایش تولیدات صنعتی و معدنی

قیمت گوجه و سیب زمینی رضایت مردم را جلب نکرد + جدول قیمت

افزایش یک میلیون تومانی قیمت پراید

وضعیت صادرات و واردات در شش ماه اول 97 + جزییات

نامه وزارت صنعت به دادستان تهران درباره اخلال در بازار خودرو

به دنبال افزایش یارانه مطبوعات هستیم/ یارانه مطبوعات راه حل نیست ولی مسکن است

ورود خودروهای سواری به عراق ممنوع شد

فروشگاه های شهروند ویترین اقتصادی شهرداری تهران است

چین همچنان بزرگترین طلبکار آمریکا باقی ماند

آخرین قیمت خودروهای تولید داخل+ جدول

بی ام و X7 از راه رسید؛ باواریایی لوکس و غول پیکر!

افزایش قیمت یک میلیون تومانی پراید / نوسان 20 میلیونی خودروهای مونتاژی

سفر به عراق با خودرو شخصی در ایام اربعین ممنوع شد

بررسی طرحهای نیروگاهی در آذربایجان شرقی

افزایش نگران کننده مهاجرت روستاییان به شهر ها

کمبودی در جایگاه سوخت منطقه ویژه خلیج فارس وجود ندارد

2392 میلیارد ریال تسهیلات صرف اشتغال در گلستان شد

4 طرح آب و فاضلاب روستایی در شهرستان ری اجرا شد

جابجایی مسافر از راه ریلی درهرمزگان پنج درصد افزایش یافت

پنل تخصصی صادرات اپلیکیشن های موبایل در عصر تحریم

پراید، 206 و 405 خودرو هایی با بیشترین مراجعه به مراکز معاینه فنی/راه اندازی 5 خط معاینه فنی جدید

تیم اقتصادی دولت دلار را گران کرد/ پیامد 3 تا 4 برابر کردن قیمت دلار می تواند بسیار نگران کننده باشد

افزایش سیل با از بین رفتن پوشش گیاهی/اهمیت پوشش گیاهی در اقتصاد

270 برنامه هفته تربیت بدنی در سیستان و بلوچستان اجرا می شود

بیش از 1.5 میلیارد ریال کمک هزینه ازدواج در مهاباد پرداخت شد

جیره بندی آب در روستاهای مهاباد پایان یافت

کمبودی در جایگاه سوخت منطقه ویژه خلیج فارس وجود ندارد

چهارمین نیروگاه گازی البرز به بهره برداری رسید

قیمت مزدا وانت در بازار + جدول

دلار و یورو مسافرتی در بانک ها چند؟

سقوط دوباره قیمت سکه و طلا در بازار

چرا آمریکا با وجود تحریم ها صادرات غلات به ایران را ادامه می دهد؟

کارخانجات چرا به شرکت تعاونی لاستیک نمی دهند؟

16 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به کشور برنگشته است

چرا لاستیک با قیمت دولتی به دست مردم نمی رسد؟

راه اندازی دامداری های صنعتی خُرد در مناطق محروم

فاجعه بزرگ در کمین صنعت ساختمان با حذف آزمایش های تیرچه

فروشنده ترکی: افغان ها حق خرید از این مغازه را ندارند + عکس

پسته استان تهران برند می شود

28 هزار یزدی برای اربعین حسینی ثبت نام کردند

جابجایی مسافر از راه ریلی درهرمزگان پنج درصد افزایش یافت

4 طرح آب و فاضلاب روستایی در شهرستان ری اجرا شد

جامعه شناسان باید به پرسش های اساسی نئولیبرالیسم پاسخ دهند

2392 میلیارد ریال تسهیلات صرف اشتغال در گلستان شد

تجهیز 2 میلیون هکتار زمین کشور به سامانه آبیاری نوین

با تصویب CFT همکاری با بیمه گران اتکایی در دنیا تسهیل می شود

تیم اقتصادی دولت، دلار را گران کرد/ پیامد های 3 تا 4 برابر کردن قیمت دلارمی تواند بسیار نگران کننده باشد

افتتاح دو طرح در راه آهن تبریز

درباره پرداخت ارز مسافری به زائران اربعین تصمیم گیری می شود

بخشی از مشکلات ما ناشی از سوء مدیریت هاست+فیلم

وزیر صنعت ساز و کارهای جدید واردات کالاهای سرمایه ای و مصرفی بادوام را ابلاغ کرد

قیمت برخی خودرو های تولید داخل در بازار (25/مهر/97)

استقبال وزارت کشور از ایده های خلاقانه در خصوص توسعه مترو

انتقاد از اقدام شهرداری تهران برای اعمال محدودیت برکامیون داران

قیمت خرید دلار در بانک‎ها امروز 97/07/25

قیمت خودرو امروز 1397/07/25

آغاز طرح پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو از 29 مهرماه + جدول

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/07/25

پیش نویس آیین نامه ورود تعاونیهای متعارف به فرابورس در انتظار تصویب

رشد سهم تعاونی های حوزه پتروشیمی در معاملات بورس کالا

یک جایگاه سوخت دولتی قسطی واگذار می شود

بورس در گیر و دار عرضه اولیه و تحریم

آیت الله جنتی: امیدواریم عملکرد ما درباره FATF به نفع اسلام و انقلاب باشد

پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو از یکشنبه 29 مهر +شرایط ثبت نام

کاهش قیمت مسکن با آغاز تحریم های آمریکا در آبان ماه/ ورود بازار مسکن به دوره چند ساله رکود

حدود 70 درصد هزینه بخش داروی بیمه سلامت برای 10 داروخانه هزینه می شود

کمبودی در جایگاه سوخت منطقه ویژه خلیج فارس وجود ندارد

17 تن کیوی صادراتی ایران در جمهوری آذربایجان امحا شد

بیش از 1.5 میلیارد ریال کمک هزینه ازدواج در مهاباد پرداخت شد

جیره بندی آب در روستاهای مهاباد پایان یافت

37درصد پروازهای تابستان با تاخیر انجام شد

قیمت روز تمام محصولات ایران خودرو در بازار / چهارشنبه 25 مهر + جدول

طرح های توسعه قطار شهری ها در اولویت وزارت کشور

قطع صادرات نفت ایران امکانپذیر نیست

قطع صادرات نفت ایران امکانپذیر نیست