مطالب مرتبط:
تغییرات جمعیتی و اقتصادی عامل کاهش دانشجو در دانشگاه
لایحه الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور
دانشگاه علمی کاربردی لرستان در 74 کدرشته دانشجو می پذیرد
پذیرش دانشجو در پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران
آغاز پذیرش دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی کیش
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 11:392018-09-24اقتصادي

به نام دانشجو، به کام دانشگاه


ایرنا- نوسانات نرخ ارز و مشکلات حاشیه ای آن، حالا دیگر فقط محدود به قیمت دارو، تجهیزات پزشکی و غیره نمی شود، ‏بلکه با تسهیلاتی که وزارت بهداشت برای برخی دانشجویان خارج نشین در نظر گرفته، - باعث بروز اعتراضاتی از طرف دانشجویان ‏دانشگاه های علوم پزشکی شده است.

‏ به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار سلامت ایرنا، تسهیلات وزارت بهداشت برای ورود دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی که تا قبل از تیر امسال ‏در دانشگاه های خارجی درس می خواندند به دانشگاه های علوم پزشکی کشور مورد اعتراض برخی دانشجویان و فعالان صنفی ‏دانشجویی قرار گرفته است.

تسهیلاتی که به گفته معاون آموزشی وزارت بهداشت در راستای نوسانات نرخ ارز و برای رفاه حال ‏خانواده این دانشجویان در نظر گرفته شده، اما این موضوع ممکن است در دراز مدت به بروز اختلاف سطح علمی بین پزشکان ‏تربیت شده در دانشگاه های علوم پزشکی منجر شود.

‏‏*قبل از تیر بله، بعد از دی خیراوایل شهریور امسال بود که محمد باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزیر بهداشت به تقاضاهای زیاد دانشجویان رشته های علوم پزشکی که در دانشگاه های خارجی ‏مشغول به تحصیل هستند برای ورود به کشور و ادامه تحصیل اشاره کرد و گفت: با توجه به تغییرات ارزی، تسهیلاتی برای افرادی ‏که از قبل در دانشگاه های خارجی مشغول به تحصیل شدند فراهم کردیم، اما با تصویب شورای عالی برنامه ریزی، افرادی که از ‏ابتدای سال 2019 برای تحصیل از ایران خارج می شوند تا آخر دوره تحصیل نمی توانند به داخل کشور منتقل شوند و پس از تحصیل ‏اگر در دانشگاه معتبر تحصیل کرده باشند می توانند با ارزیابی های ویژه و کسب شرایط لازم وارد کشور شوند.

‏سوال این جاست که چرا طی سال های گذشته که هم نوسانات نرخ ارز وجود داشت و هم قبولی در کنکور و در رشته پزشکی دشوار ‏بود، چنین تسهیلاتی در نظر گرفته نشد و اگر این تسهیلات برای رفاه حال خانواده های دانشجویان است، چرا پیش از اینکه این ‏دانشجویان برای تحصیل به کشورهای دیگر بروند، فکری به حال آنها نشد.

‏* تسهیلات مخصوص قشر خاصی نیستحمید اکبری، رییس سابق مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت در واپسین روزهای تصدی این مسئولیت درباره این تسهیلات گفته بود: ‏شرایط جدید بازار ارز باعث شده که خانواده برخی دانشجویانی که خارج از کشور تحصیل می کنند با مشکل مواجه شوند و به همین ‏دلیل برای کمک به این خانواده ها، دانشجویانی که قبل از تیر 97 تحصیل خود را آغاز کردند، اگر واجد سایر شرایط از جمله ‏تحصیل در دانشگاه معتبر، معدل دیپلم، معدل پیش دانشگاهی و معدل واحدهای گذرانده شده مورد نظر باشند می توانند با گذراندن 36 ‏واحد بر اساس واحدهای موجود در سرفصل رشته مربوطه در دانشگاه های علوم پزشکی ایران، به داخل کشور منتقل شوند.

‏ظاهرا تسهیلات در نظر گرفته شده برای افرادی است که از ارز دولتی استفاده نمی کنند و به گفته اکبری قرار نیست ‏مخصوص قشر خاصی باشد، اما در عمل باید دید که چرا تسهیلات گذراندن 36 واحد تا پیش از این برای همه دانشجویان در نظر ‏گرفته نشده است و اکنون به منظور رفاه حال خانواده های دانشجویان پزشکی خارج از کشور این تسهیلات برقرار شده، تسهیلاتی که دانشجویان پذیرفته شده داخلی را در دانشگاه های معتبر که از رتبه های بالای کنکور بوده اند، معترض کرده و البته کمبود امکانات آموزشی و افت کیفیت آموزشی را نیز سبب می شودوزارت بهداشت البته تا پیش از شرایط فعلی، همواره دانشجویان علوم پزشکی و خانواده های آنها را از اعتماد به دانشگاه های غیرمعتبر خارجی بر حذر می داشت و ‏تاکید می کرد که جوانان داوطلب تحصیل در این رشته ها به دانشگاه های خارج از فهرست مورد تایید وزارت بهداشت که دانشگاه های غیر معتبر هستند، نروند.

*مصاحبه دانشگاه ها با دانشجویان خارج نشینیکی از دانشجویان دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که خواست اسمش را ذکر نکنیم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ‏از ورود 100 دانشجوی دندانپزشکی از کشور مجارستان به این دانشگاه خبر داد و گفت: این دانشجویان سالانه حدود 100 میلیون تومان در دانشگاه های ‏کشورهایی مثل مجارستان می پردازند و بعد از گذراندن 36 واحد برای تحصیل به داخل کشور می آیند.

اکثر این دانشجویان معدل دیپلم ‏پایینی دارند و حتی در ایران کنکور نداده اند، این دانشجویان حمایت می شوند و در واقع به علت مشکلات مالی، دانشگاه های علوم ‏پزشکی به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شدند و از این راه به دنبال کسب درآمد هستند.

‏این دانشجو اضافه کرد: گفته شده که این دانشجویان باید با مصاحبه پذیرش شوند.

در حال حاضر نیز مصاحبه این افراد شروع شده و احتمال ‏پذیرش آنها بسیار زیاد است، زیرا در صورت جذب، درآمد خوبی برای دانشگاه خواهد داشت.

‏این در حالی که برخی دانشگاه های مطرح علوم پزشکی از جمله دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گذشته حتی با انتقال یک دانشجوی داخلی از یک دانشگاه معتبر کشور مثلا از یک دانشگاه دولتی در استانی دیگر به تهران مخالفت می کردند و کمبود استاد و امکانات آموزشی از جمله کمبود شدید یونیت دندانپزشکی را مهمترین علت مخالفت اعلام می کردند.

حال سوال اینجاست که کمبود امکانات آموزشی با حضور تعداد قابل توجه دانشجوی جدید که اغلب از سطح علمی پایین تری برخوردارند و در کنکور داخلی قبول نشده اند، چگونه جبران می شود؟امیر محسن ضیایی، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و معاون آموزشی سابق وزیر بهداشت به خبرنگار می گوید: سال هاست دانشجویان ایرانی از دانشگاه های خارجی می توانند ‏به داخل کشور انتقال پیدا کنند، اما در گذشته باید 72 واحد در دانشگاه خارجی می گذراندند.

او می افزاید: در گذشته فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه ها می توانستند با گذراندن 36 واحد و با داشتن ‏شرایط لازم از دانشگاه های خارجی به دانشگاه های داخلی منتقل شوند، اما طی دو تا سه ماه گذشته به علت نوسانات نرخ ارز و مشکلاتی که برای خانواده های ‏دانشجویان به وجود آمد، وزارت بهداشت یک بند از مصوبه را تغییر داد و تعداد واحدهایی که باید دانشجویان در دانشگاه های خارجی ‏بگذرانند را برای همه دانشجویان به 36 واحد کاهش داد.

‏معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره انجام مصاحبه با دانشجویان ایرانی از خارج نیز گفت: وزارت بهداشت برای انجام ‏مصاحبه دانشجویان خارج از کشور، این افراد را بین دانشگاه های علوم پزشکی مختلف توزیع کرده که چیزی حدود 300 نفر نیز ‏برای انجام مصاحبه به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی معرفی شده اند.

همه این افراد باید در نهایت نامه خود را برای پذیرش از ‏وزارت بهداشت دریافت کنند و بعد به دنبال دریافت پذیرش از دانشگاه های مختلف علوم پزشکی کشور باشند.

‏ضیایی ادامه داد: دانشگاه های علوم پزشکی در ورود دانشجویان کاملا متفاوت عمل می کنند و به طور مثال دانشگاه علوم پزشکی شهید ‏بهشتی، دانشجویی را پذیرش می کند که واقعا نخبه باشد.

از طرفی باید توجه کرد که ورود دانشجو به معنی فارغ التحصیلی نیست و ‏وقتی واحدهای این دانشجویان به میزان مشخصی برسد باید در آزمون جامع علوم پایه شرکت کرده و سپس باید در آزمون پره انترنی ‏نیز شرکت کنند.

‏مرجعیت علمی پزشکان ایرانی یکی از اهداف مورد توجه وزارت بهداشت است که در فاز چهارم طرح تحول سلامت که فاز تحول آموزشی است نیز مطرح شده است.

حالا باید دید آیا با حضور دانشجویانی که کنکور را دور زده اند و حالا می توانند در کنار دانشجویانی بنشینند که به زحمت از ‏سد کنکور گذشته اند، مرجعیت علمی ایران در حوزه علوم پزشکی به چه سرنوشتی می رسد.

ضیایی می گوید: فقط آزمون کنکور را نباید ملاک نخبه بودن دانشجو دانست.

یعنی نباید فکر کرد که اگر دانشجویی از ‏یک آزمون با عنوان کنکور عبور نکرده، حتما بی استعداد است.

‏معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می افزاید: این مصوبه را شورای عالی گسترش آموزش پزشکی کشور مصوب کرده و هیچ شائبه ای در این رابطه وجود ندارد.

در واقع ‏وزارت بهداشت با این مصوبه به دانشجویان ایرانی کمک کرده و این تسهیلات را برای رفاه حال خانواده های آنان در نظر گرفته ‏است.

از طرفی این شرایط برای دانشجویانی که از ابتدای سال 2019 شروع به تحصیل می کنند وجود نخواهد داشت.

‏ضیایی درباره میزان شهریه دریافتی از این دانشجویان می گوید: این دانشجویان در ‏دانشگاه های خارج از کشور مقدار مشخصی شهریه پرداخت می کنند که معادل همان میزان، اما به ریال از آنها توسط دانشگاه های ‏علوم پزشکی و به صلاحدید هیئت امنای هر دانشگاه دریافت می شود.

او به رقم شهریه دریافتی از این دانشجویان اشاره نکرد، اما دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رقم تقریبی دریافتی از هر دانشجوی ایرانی از خارج آمده را حدود 100 میلیون تومان برای هر ترم تخمین زد.


کلید واژه ها: دانشجویان - دانشگاه - تسهیلات - تحصیل - وزارت بهداشت - پزشکی - بهداشت - خانواده - کشور - وزارت - نرخ ارز - علوم - شرایط - دانشجویان پزشکی - تجهیزات پزشکی - اعتراض - وزیر بهداشت - ادامه تحصیل - معاون - دندانپزشکی - بازار ارز - رفاه - مشکل - رشته - خبرنگار - مشکلات - پزشکان - برنامه - شهریور - بازار

آخرین اخبار سرویس:
انتقاد نماینده تهران از نحوه قیمت گذاری خودروها

تمدید مهلت بیمه محصولات کشاورزی در کردستان

توسعه کشت های گلخانه ای راهبرد اصلی جهاد کشاورزی

راه اندازی کانال ویژه مالی بین سوییس و ایران

استاندار فارس: بانک ها، متناسب با شرایط تحریم عمل کنند

پتروشیمی تخت جمشید «شرکت صنعتی برگزیده صنایع سبز کشور»شد

سیمای کشاورزی کشور از زراعی به باغبانی در حال تغییر است

شهرداری های اصفهان بدنبال درآمد پایدار از طریق گردشگری باشند

دولت 4000 میلیارد تومان به صنعت خودروسازی تزریق می کند

تهیه نقشه ساختمانی در خراسان شمالی 14.5 درصد کاهش یافت

لزوم معدوم سازی محصولات کشاورزی قاچاق

حسینی: سطح زندگی مردم نسبت به قبل انقلاب بهتر شده است

قیمت سکه دوباره صعودی شد/کسی به فکر بدهکاران مهریه نیست!

واردات مسافری گوشی آزاد شد

انتقاد نماینده تهران از نحوه قیمت گذاری خودروها

نماینده جیرفت: به جای واردات میوه از خارج، از کشاورزان نجیب ما میوه بخرید

لزوم سرمایه گذاری خارجی در صنعت نفت و گاز کشور

استخدام کارشناس فروش، کارمند فروش،کارشناس پذیرش/منشی

گودرزی: دستگاه قضایی و بانک مرکزی به متخلفان ارزی رسیدگی کنند

آخرین اخبار از سهمیه بنزین به هر ایرانی

پرداخت 880 هزار فقره وام ازدواج از ابتدای سال تا کنون

اصلاح روش انتقال آب کشاورزی با کمترین هزینه

رکود اقتصادی چین رکورد زد

قیمت انواع محصولات ایران خودرو در روز سه شنبه 1397/11/02

صادرات گوجه فرنگی ازاد شد

سیاست اصلی دولت حفظ تولید فعلی است

295 طرح کشاورزی در کردستان به بهره برداری می رسد

تعرض به منابع طبیعی از مظاهر فساد اقتصادی است

ساخت 25 هزار مسکن جدید در صدرا

اصلاح روش انتقال آب کشاورزی با لوله رایگان و پرداخت 15 در صد هزینه اجرایی

ذوب آهن، مادر صنعت فولاد پیشتاز در عرصه صنعت کشور

طلا 2 دلار گران شد

ذره بین چهل و هشتم؛ هر ایرانی یک لیتر بنزین

ضرورت اصلاح نظام کارمزد خدمات پرداخت

راهنمای خرید و تشخیص ایرادات سنسور اکسیژن + قیمت

کلاهبرداری 22 میلیاردی یک بیمارستان خصوصی

افزایش 250هزار تومانی سکه در 3روز / سکه 4میلیون و 135 هزار تومان شد

استخدام بازرس و سوپروایزر فروش جهت شرکتی در تهران

استخدام راننده موزع با حداقل مدرک فوق دیپلم در تهران

استخدام طراح گرافیست برای شرکت معتبر تولیدی در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم و آقا برای شرکتی در تهران

راه اندازی پتروپالایشگاه در هند با سرمایه گذاری 850 میلیون دلاری

سامسونگ گلکسی A30 در Geekbench حاضر شد

تقاضای جلسه غیرعلنی برای بررسی گرانی های اخیر

قیمت سکه دوباره صعودی شد/ کسی به فکر بدهکاران مهریه نیست!

تکمیل کنارگذر شمالی بجنورد نیازمند 60 میلیارد ریال اعتبار

مراسم امضاء قرارداد طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت

قیمت مرغ دو نرخی شد!

رکود شدید در بازار خودرو

ایران؛دومین تولید انرژی برق آبی خاورمیانه

تشخیص آلزایمر با آزمایش خون

صادرات 5 میلیون دلاری کارخانه صنایع لبنی و طعم دهنده در رزن

افتتاح سایت نمایشگاه های بین المللی استان تا 8 ماه دیگر

سوییس ساز و کار مالی مستقل خود با ایران را آماده کرد

افزایش فضای حرم مطهر رضوی پس از پیروزی انقلاب تاکنون

گودرزی: دستگاه قضایی و بانک مرکزی به متخلفان ارزی رسیدگی کنند

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری اصفهان: شهرک خوار و بار اصفهان تابستان 98 بهره برداری می شود/ راه اندازی بازارهای محله ای کوثر در مناطق کم جمعیت شهر

افزایش قیمت گوشت نظارت جدی می طلبد

طلا 2 دلار گران شد

پایش مستمر سوسک حنایی خرما در قیر و کارزین

پیش فروش یک میلیون خودرو توسط خودروسازان

در تولید گندم خودکفاییم

توانمندسازی پیمانکاران مهم ترین هدف طرح نگهداشت و تولید است

ورود تعزیرات به بازار مرغ شرایط را بدتر می کند

دلار آزاد به دلار بانکی نگاه کرد؛ تفاوت 7450 تومانی از بانکی تا آزاد

قیمت انواع تلویزیون سایز بزرگ دربازار تهران

قیمت انواع گوشی موبایل در بازار

جنگ تعرفه آمریکا و چین اعتماد تجاری در جهان را کاهش داد

اصلاح رفتار سازمانی در تامین اجتماعی لازم است

پژمانفر: نان و غذای مردم روی هواست

34 طرح عمرانی در نمین افتتاح می شود

دادستان تهران: ارزهای دولتی به شرکت های دارویی چگونه هزینه شد؟ |ماجرای متهمی که 400 میلیون دلار ارز گرفته، فروخته و کارخانه ماشین سازی تبریز را خرید| صدور کیفر خواست برای یک مقام دولتی به دلیل اظهار نظر درباره حصر

دلار آزاد به دلار بانکی نگاه کرد و ثابت ماند؛ تفاوت 7450 تومانی از بانکی تا آزاد

استخدام حسابدار،کارشناس فروش تلفنی در تهران

تقاضای عجیب وزیر کار از وزیر نفت

استخدام مدرس زبان انگلیسی ،منشی در یک آموزشگاه زبان در تهران

شایعه استعفای دسته جمعی وزرا/ یک سناریوی دیگر علیه دولت

رابطه بین جرم و بیکاری

قیمت طلا، سکه و ارز در 2 بهمن ماه

طلا 2 دلار گران شد

دادستان تهران: ارزهای دولتی به شرکت های دارویی چگونه هزینه شد؟ |ماجرای متهمی که 400 میلیون دلار ارز گرفته، فروخته و کارخانه ماشین سازی تبریز را خرید/صدور کیفر خواست برای یک مقام دولتی به دلیل اظهار نظر درباره حصر

ممنوعیت فروش خودروهای بنزینی و دیزلی در سوئد

بهای نفت برنت کاهش یافت

شرکت ذوب آهن مادر صنعت فولاد پیشتاز در عرصه صنعت کشور

پیش بینی عبور تورم اسفند ماه از 40 درصد !

قانون بیمه بیکاری از ثمرات انقلاب اسلامی است

انتقادات تند وزیر راه از فساد گسترده مالی در وزارت راه و شهرسازی

یک میلیارد و 500 میلیون ریال خشکبار قاچاق در مرند کشف شد

افزایش کشت گلخانه ای به 50 هزار هکتار نیازمند تجهیزات است

افزایش قیمت گوشت نظارت جدی می طلبد

تقابل دولت و مجلس بر سر افزایش وام مسکن

روزیاتو: درباره عرضه اولیه، بازار اولیه، بازار ثانویه، معاملات بلوکی و معاملات عمده در بورس بیشتر بدانید

بیمه ها افزایش قیمت دارو را نمی پردازند

استخدام کارشناس فروش،کارمند فروش در تهران

دادستان تهران: برخی مسئولان از اعلام منافذ وقوع فساد ناراحت می شوند

جزییات تورم 39 درصدی در دی ماه

دعوت به همکاری کارشناس بازاریابی و فروش در شرکت توان مدار

موانع صادرات مستقیم محصولات ایران به روسیه برطرف شود

قیمت انواع پیکان وانت (از 1380 تا 1393)

اختصاص تسهیلات اشتغالزایی به روستاییان آذربایجانغربی

به نام دانشجو، به کام دانشگاه

به نام دانشجو، به کام دانشگاه