مطالب مرتبط:
نجات مرد 31 ساله در استخر دهکده تفریحی چادگان
تاکید استاندار بر استفاده جوانان از ظرفیت ها و امکانات ورزشی و تفریحی در استان
تصاویر/ دهکده تفریحی عجیب ایران در دل کویر
مجتمعی تفریحی در سمیرم نگین گردشگری استان اصفهان
مسئول اعزام مبلغ اوقاف استان تهران در گفت وگو با فارس: اجرای طرح نشاط معنوی در 60 بقعه متبرکه استان تهران/ برپایی اردوی تفریحی برای 1700 نفر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 09:122018-09-24اقتصادي

دهکده تفریحی در هشت استان


شناسایی نقاط مستعد در 8 استان برای احداث دهکده های تفریحی، گردشگری و مسکونی آغاز شد.

گزارش دبیرخانه طرح ایجاد بازار رسمی ویلاسازی نشان می دهد در یک سالگی مصوبه هیات دولت مبنی بر تخصیص اراضی دولتی در استان های شمالی برای شهرک سازی، - متولی اصلی شناسایی اراضی و برنامه ریزی برای ساخت دهکده های گردشگری است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد ، تا شهریور سال گذشته که هیات وزیران در قالب مصوبه ای به وزارتخانه ها و سازمان ذکر شده ماموریت داد با شناسایی اراضی دولتی در نقاط مختلف کشور به خصوص استان های شمالی، مناطق مستعد را برای احداث و ایجاد دهکده های گردشگری شناسایی و اقدامات لازم را برای ساخت این دهکده ها برای پاسخ به تقاضای موجود و پایان بخشیدن به ویلاسازی های بی ضابطه انجام دهند، عملا بازار رسمی برای ویلاسازی در کشور وجود نداشت.

با گذشت یکسال از مصوبه ضدجنگل خواری و ساخت وسازهای بی ضابطه در زمین های کشاورزی، هم اکنون ستاد شهرک سازی با حضور نمایندگان چهار وزارتخانه و یک سازمان ذکر شده فعال است که دبیرخانه آن در شرکت عمران شهرهای جدید مستقر شده است؛ در گام بعدی تمام شهرک هایی که پیش از این در شهرهای کشور احداث شده اند نیز مورد آسیب شناسی قرار گرفتند و مشخص شد همه شهرک ها وشهرهای جدیدی که در سال های گذشته با مقاصد مختلف در کشور احداث شده اند نواقصی دارند که باید در طرح های جدید شناسایی و برطرف شوند.

مطالعات انجام شده نشان می دهد موضوع ساخت دهکده های تفریحی، گردشگری و سکونتی از دهه 40 در کشور مطرح بوده و تجارب خوبی هم در این زمینه به دست آمده که در قالب آن اقداماتی نیز برای ساخت این دهکده ها و شهرک ها در عرصه های دارای جاذبه های طبیعی انجام شده است.

به عنوان مثال از دهه 40، در و شهرسازی شرکت عمران شهرهای جدید در این باره به دنیای اقتصاد اعلام کرد: در این راستا، در برخی شهرهای جدید نسل اول مانند پرند، هشتگرد، فولادشهر، سهند، بهارستان و.

.

.

برای مدیریت آسیب های ایجاد شده در سال های گذشته، فضاهایی که قابلیت تطبیق با طرح ایجاد شهرک های توریستی و گردشگردی دارند شناسایی شده اند و با مصوباتی که از کمیسیون های ماده 5 استان ها اخذ خواهد شد، با تغییر تراکم و قطعه بندی ها، به این منظور اختصاص می یابند؛ این اقدام نیز به نوبه خود می تواند باعث به حداقل رساندن آسیب ها واصلاح رویکردهای اشتباه گذشته شود.

همتعلی عبدی نژاد افزود: همچنین در قالب نسل دوم شهرهای جدید که در حال مکان یابی هستند تنوع نقش عملکرد یکی از ویژگی های این شهرهاست و از همان ابتدای مطالعات نسل دوم شهرهای جدید این رویکرد به عنوان بخشی از رویکردهای مطالعاتی در نظر گرفته خواهد شد تا بتوان در فضاسازی ها، فضاهای مناسب را در کنار سکونت دائم برای سکونت موقت تعریف کرد و از این طریق سرانه های تفریحی وتوریستی برای اقشار مختلف مردم تامین شود؛ در این زمینه می توان از شهر جدید تیس به عنوان شهری با محوریت و نقش غالب گردشگری در میان شهرهای جدید نسل دوم یاد کرد.

شهری در مقیاس 4 هزار هکتار برای سکونت دائم 150 هزار نفر یا سیراف در شهر جدید عسلویه که قبلا مراحل تصویب خود را طی کرده و با محوریت نقش گردشگری مورد توجه است.

به گفته وی، مطالعات متعدد دیگری در سایر شهرهای کشور و عمدتا در مناطق ساحلی و در راستای رویکرد توسعه دریامحور و دریا مبنا در حال انجام است.

شرط توقف ویلاسازی های بی ضابطه یافته های دنیای اقتصاد از وضعیت اجرای طرح ساخت دهکده های گردشگری، در شهرهای مختلف کشور نشان می دهد اجرای این طرح علاوه بر وجود دو مانع عمده، مستلزم در نظر گرفتن یک ملاحظه مهم نیز هست.

در برخی مکان ها نوعی منافع پنهان از بابت ادامه ویلاسازی های بی ضابطه وجنگل خواری برای عده ای از مقامات محلی وجود دارد که لازم است برخوردهای لازم در این زمینه صورت بگیرد؛ با این حال مدیرکل دفتر شهرسازی و معماری شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه هم اکنون و در راستای اجرای این مصوبه در سطوح دستگاه های حاکمیتی و اجرایی همراستایی و همفکری خوبی وجود دارد و تلاش های مطلوبی هم برای اجرای این سیاست ها انجام می شود، افزود:در برخی مواقع ممکن است نوعی منافع پنهان بین برخی از سطوح مدیریتی و بعضی مقامات محلی ایجاد شود که این منافع پنهان موجب کندشدن توقف سریع و بی قید وشرط روندهای قبلی می شود.

اما آنچه مسلم است اینکه روند جنگل خواری ها و ویلاسازی های بی ضابطه با وجود این مصوبه وبرخورد فعال دستگاه های نظارتی و قضایی و پیگیری های وزارت جهادکشاورزی، وزارت غیرکشاورزی در این مناطق بسیار محدود است.

هر چند در این زمینه باید توجه داشت که افزایش تراکم در هر محدوده و منطقه ای باید متناسب با توان اکولوژیک همان منطقه باشد، بنابراین برای همه مناطق نمی توان نسخه و الگوی واحدی را پیاده کرد.

از سوی دیگر موضوع تامین خدمات در این زمینه مطرح است؛ به این معنا که اگر حتی 10 درصد تعداد و تراکم جمعیت در سطح شهر افزایش می یابد، باید به همین میزان سطح خدمات رسانی نیز افزایش یابد.

یافته ها همچنین نشان می دهد، ممکن است این تصور ایجاد شود که شهرک ها محیط های بسته و حصارکشی شده و مخصوص افرادی هستند که در آنجا سکونت و مالکیت دارند.

در بسیاری از مفاهیم قبلی شهرک ها نیز مفهوم محصور بودن همواره وجود داشته است اما در مفهوم جدید از شهرک و آنچه در طرح ایجاد شهرک ها و دهکده های گردشگری مدنظر است اینگونه مفاهیم تغییر می کند؛ یعنی مفهوم شهرک یا دهکده گردشگری این نیست که کل فضای آن تنها متعلق به افرادی باشد که مالک ویلاهای ساخته شده در آن هستند.

عبدی نژاد همچنین تصریح کرد: این شهرک ها در وهله اول تنها شهرک های اقامتی نیستند بلکه شهرهای گردشگری هستند؛ شهرک های گردشگری هم تعریف خودشان را دارند یعنی شهربازی، هتل، متل، باغ وحش و امکانات تفریحی در سطوح مختلف مانند انواع پیست های دوچرخه، موتورسیکلت، اتومبیل و کارتینگ و.

را در خود جای داده اند که منجر به تامین سرانه های تفریحی و فرهنگی و ورزشی می شود و در اختیار عموم قرار می گیرد؛ بخشی از این شهرک ها می تواند اقامتگاه هایی باشد که در اختیار مالکان قرار می گیرد و بخشی هم واحدهای اقامتی باشد که به اشکال دیگر همچون مالکیت زمانی (time sharing) در اختیار افراد قرار می گیرد، به گونه ای که اقشار مختلف در برنامه های زمانی متفاوت بتوانند از یک فضا استفاده کنند.

در واقع این شهرک ها انواعی از کاربری ها و کارکردهای مختلف معطوف به گردشگری را خواهند داشت.

از سوی دیگر، در یک دهکده گردشگری انواع مختلفی از زیرساخت های خدماتی مستقر می شوند که هر کدام از آنها تعداد قابل توجهی خدمه و کارمند دارند که نیاز است در آنجا حضور دائم داشته باشند یا افرادی که تمایل دارند در این شهرک ها و دهکده ها سکونت دائم داشته باشند؛ بی تردید برای این افراد در این شهرک ها و دهکده های گردشگری فضای سکونتی دائمی نیز درنظر گرفته می شود.


کلید واژه ها: دهکده - گردشگری - جدید - استان - دنیای اقتصاد - کشور - تفریحی - اقتصاد - دولت - طرح های جدید - برنامه ریزی - هیات وزیران - گزارش - بازار - عمران - هیات دولت - نشان - هایی - بهارستان - زمین - توریستی - شهرسازی - اشتباه - شهریور - برنامه - مدیریت - تراکم - سالگی - طبیعی - مناطق

آخرین اخبار سرویس:
28 باب کتابخانه عمومی مشارکتی در استان کردستان فعالیت دارد

افزایش 160 میلیارد روپیه ای اخذ مالیات شرط پرداخت وام به پاکستان

عطرهای فلوریس برای 2018

تعیین قیمت بلیت پروازها، آزاد و بر اساس عرضه و تقاضا

پارچه فروش و نذر حجاب

سازمان تعزیرات: مخالف افزایش ضابطه مند قیمت خودرو نیستیم

استخدام کارشناس توسعه و بازار در بخش بازرگانی داخلی و خارجی

استخدام نیرو مسلط به زبان برنامه نویسی PHP در تهران

استخدام نیرو جهت انجام پروژه موبایل و وب اپلیکیشن در تهران

یزد شهر انسان محور یا خودرو محور?

تجلیل ازخانواده های کامیون داران و راهداران کشور

خروج دام بدون مجوز از ورودی های استان ممنوع است

آغاز آبرسانی به شهرک ولایت سعادتشهر

10 مورد از مرگبارترین و خشونت بار ترین شورش ها و جنبش های اعتراضی تاریخ [قسمت اول]

در سال 2019 کدام بدافزارها و جرایم سایبری افزایش می یابند؟

فروش قطعی هفتیمن اختراع در بازار دارایی فکری فرابورس ایران

اوخر دی ماه رقم می خورد/ بازار اول و سوم فرابورس ایران میزبان دو عرضه عمده سهام کنترلی

افزایش ارزش معاملات فرابورس ایران

یک شرکت زراعی دیگر به تابلو بازار فرابورس آمد

با اتکاء به توان داخلی متخصصین شرکت مخابرات ایران/ فراهم شدن امکان مدیریت مصرف ترافیک برای مشتریان مخابرات

با 13 واحد رشد در نخستین روز کاری /هفته آیفکس به سطح یک هزار و 858 واحدی رسید

جزییات دورزدن تحریم سوخت هواپیما

پست ایران برای دومین بار موفق به دریافت گواهینامه استاندارد آدرس نویسی شد

ریزش قیمتی اوراق تسهیلات مسکن مورد معامله در فرابورس ایران

میزبانی فرابورس از مبادله 755 میلیون ورقه بهادار در دومین روز کاری آذرماه

«آناهیتا خلج امیرحسینی» رییس اداره کل برنامه ریزی و کنترل برنامه پست بانک شد

اساسنامه صندوق توسعه حمل و نقل تصویب شد

آغاز ساخت پروژه جدید مسکن مهر پردیس

قرارداد خرید 15 هزار تن ریل ملی امضا شد

کلید 80 واحد مسکونی ساخته شده بانک صادرات ایران تحویل زلزله زدگان کرمانشاه شد

عملیات ارزیابی املاک بانک تجارت در حال انجام است

کمک 10 میلیارد ریالی بانک تجارت برای آزادی زندانیان غیرعمد

بانک ها مقصر اصلی رکود کارخانه ها نیستند / معوقات بانک ملی در آذربایجان غربی به 2040میلیارد ریال رسیده است

تحقیق و تفحص از خودروسازان کلید خورد

14هزار کلاس در آذربایجان شرقی نیازمند نوسازی و مقام سازی است

معاون اقتصادی استانداری قزوین: خروج دام بدون مجوز از ورودی های استان ممنوع است

آغاز بکار نمایشگاه فن بازار در شهر یزد

تکمیل چرخه خودکفایی صنعت نفت و گاز

تصویب جهت گیری ها و شاخص های کلان بودجه 98

100 هکتار از اراضی شیب دار کردکوی باغ می شود

مانور نابودی 1200 قطعه مرغ با علائم آنفلوآنزا در انار

سقوط طلا به کانال 200 هزار تومان

تقاضای گاز طبیعی مایع آسیا تا سال 2020 چهار برابر می شود

کدام کشورها بیشترین نفت را در 2018 کشف کردند؟

4 دلیل قاچاق بنزین اعلام شد

مسئله آب در آینده از نان هم واجب تر است

ممکن است مرغ 14هزار تومان هم فروش رود!

استخدام کادر دفتری خانم در شرکت تولیدی

استخدام کمک حسابدار آشنا با اصول حسابداری در گیلان

طرح ارتقا سلامت محصولات کشاورزی در آذربایجانشرقی اجرا می شود

مردان صاحبان اصلی فضا های شهری اند

سقوط 4 درصدی قیمت نفت

تعهد مسئولان حوزه حمل و نقل جاده به راننده ها و تشکل ها

لاستیک کامیون ها باید با قیمت 4 میلیون تومان توزیع شود

جاستین ترودو می خواهد یک قرارداد تسلیحاتی با عربستان را متوقف کند

شریعتمداری: دعوای حیدری، نعمتی بین وزارت بهداشت و وزارت کار باید خاتمه یابد

عربستان صادرات نفت خود در اکتبر را افزایش داد

وقتی یارانه پولدار ها چند برابر فقراست

واگذاری پروژه های بزرگ شهری نمادی از امنیت سرمایه گذاری در کشور است

فرماندار تفت: پروژه های این شهرستان معطل تخصیص اعتبار است

عضو هیات مدیره بانک کشاورزی: بانک کشاورزی زمینه ساز توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی است

نصب دومین سکوی گازی فاز 13 پارس جنوبی+ تصاویر

نرخ رانا، این خودروی دست دوم وطنی چند؟

ماهی پلو شب یلدا با طعم کوسه

روسیه میلیاردها دالر در اوراق بدهی ملی امریکا سرمایه گذاری کرده است

لاستیک کامیون ها باید با قیمت 4 میلیون تومان توزیع شود

تجلیل از خانواده های کامیون داران و راهداران خدوم کشور

مصرف شیشه در بین دانشجویان اسلام اباد افزایش یافت

استخدام مهندس نساجی در یک شرکت تولیدی

استخدام مهندس مکانیک جهت سرپرستی واحد مکانیک در تهران

7900 فقره وام به مددجویان کمیته امداد خراسان رضوی پرداخت شد

کاهش قیمت برخی خودروها + جدول

نحوه دریافت کارت های سوخت برگشت خورده اعلام شد

استخدام همکار خانم آشنا به photoshop و ICDL در یک شرکت بازرگانی

استخدام سر آشپز ایرانی، فرنگی، ایتالیایی در تهران

لاستیک کامیون ها باید با قیمت 4 میلیون تومان توزیع شود

10 شرکت تجاری در آذربایجان شرقی 92 میلیارد تومان تخلف کردند

دولت در اجرای وعده های خود نه امید داشت، نه تدبیر/ مشکل ما عملکرد نادرست مسئولان است، نه تحریم آمریکا

تجربه رانندگی با سایپا آریو S300 ؛ انتخابی عجیب برای شرایط سخت

مقایسه ای بر بودجه نظامی ایران با دیگر کشور ها

تکمیل طرح های عمرانی ورزشی به سرعت در دستور کار است سلطانی فر: سرعت اجرای پروژه ها بهتر از گذشته شده اما منابع ما محدود است

وزیر پاکستان: 75 درصد دانشجویان دختر از موسسات آموزشی شناخته شده، شیشه مصرف می کنند

نرخ رانا، این خودروی دست دوم وطنی چند؟

دلار افتاد و قیمت جهانی طلا بالا رفت

بدهی بانک های خصوصی به بانک مرکزی برای هر ایرانی چقدر گران تمام شد؟

ادامه واکنش ها به استفاده از ذرت دامی در محصولات 2 کارخانه پفک

پژو پارس و پراید یک میلیون از قیمت افتادند+جدول

آمار مهاجرت ها هر ساله افزایش می یابد

وزیر راه: پرواز چارتری در شرکت های فاقد سیستم فروش، تخلف است

دولت نه تدبیر دارد و نه امید

شفافیت معامله و امنیت سرمایه با دفاتر اسناد رسمی + گزارش

عنوان شهر جهانی منبت در سر برگ ادارات آباده

افتتاح فاز اول طرح جامع حمل و نقل تا پایان امسال

تحمیل کامیون های چینی بی کیفیت به سرمایه گذاران

قیمت تضمینی گندم، 1600 تومان

پرواز چارتری در شرکت های فاقد سیستم فروش، تخلف است

استخدام متخصص کنترل و هوش مصنوعی جهت شرکتی در تهران

چرا امروز طلا در جهان گران شد و در ایران ارزان؟

استخدام متخصص الکترونیک خودرو برای شرکتی در تهران

استخدام متخصص شبکه جهت یک شرکت واقع در تهران

دهکده تفریحی در هشت استان

دهکده تفریحی در هشت استان