مطالب مرتبط:
نجات مرد 31 ساله در استخر دهکده تفریحی چادگان
تاکید استاندار بر استفاده جوانان از ظرفیت ها و امکانات ورزشی و تفریحی در استان
تصاویر/ دهکده تفریحی عجیب ایران در دل کویر
مجتمعی تفریحی در سمیرم نگین گردشگری استان اصفهان
مسئول اعزام مبلغ اوقاف استان تهران در گفت وگو با فارس: اجرای طرح نشاط معنوی در 60 بقعه متبرکه استان تهران/ برپایی اردوی تفریحی برای 1700 نفر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 09:122018-09-24اقتصادي

دهکده تفریحی در هشت استان


شناسایی نقاط مستعد در 8 استان برای احداث دهکده های تفریحی، گردشگری و مسکونی آغاز شد.

گزارش دبیرخانه طرح ایجاد بازار رسمی ویلاسازی نشان می دهد در یک سالگی مصوبه هیات دولت مبنی بر تخصیص اراضی دولتی در استان های شمالی برای شهرک سازی، - متولی اصلی شناسایی اراضی و برنامه ریزی برای ساخت دهکده های گردشگری است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد ، تا شهریور سال گذشته که هیات وزیران در قالب مصوبه ای به وزارتخانه ها و سازمان ذکر شده ماموریت داد با شناسایی اراضی دولتی در نقاط مختلف کشور به خصوص استان های شمالی، مناطق مستعد را برای احداث و ایجاد دهکده های گردشگری شناسایی و اقدامات لازم را برای ساخت این دهکده ها برای پاسخ به تقاضای موجود و پایان بخشیدن به ویلاسازی های بی ضابطه انجام دهند، عملا بازار رسمی برای ویلاسازی در کشور وجود نداشت.

با گذشت یکسال از مصوبه ضدجنگل خواری و ساخت وسازهای بی ضابطه در زمین های کشاورزی، هم اکنون ستاد شهرک سازی با حضور نمایندگان چهار وزارتخانه و یک سازمان ذکر شده فعال است که دبیرخانه آن در شرکت عمران شهرهای جدید مستقر شده است؛ در گام بعدی تمام شهرک هایی که پیش از این در شهرهای کشور احداث شده اند نیز مورد آسیب شناسی قرار گرفتند و مشخص شد همه شهرک ها وشهرهای جدیدی که در سال های گذشته با مقاصد مختلف در کشور احداث شده اند نواقصی دارند که باید در طرح های جدید شناسایی و برطرف شوند.

مطالعات انجام شده نشان می دهد موضوع ساخت دهکده های تفریحی، گردشگری و سکونتی از دهه 40 در کشور مطرح بوده و تجارب خوبی هم در این زمینه به دست آمده که در قالب آن اقداماتی نیز برای ساخت این دهکده ها و شهرک ها در عرصه های دارای جاذبه های طبیعی انجام شده است.

به عنوان مثال از دهه 40، در و شهرسازی شرکت عمران شهرهای جدید در این باره به دنیای اقتصاد اعلام کرد: در این راستا، در برخی شهرهای جدید نسل اول مانند پرند، هشتگرد، فولادشهر، سهند، بهارستان و.

.

.

برای مدیریت آسیب های ایجاد شده در سال های گذشته، فضاهایی که قابلیت تطبیق با طرح ایجاد شهرک های توریستی و گردشگردی دارند شناسایی شده اند و با مصوباتی که از کمیسیون های ماده 5 استان ها اخذ خواهد شد، با تغییر تراکم و قطعه بندی ها، به این منظور اختصاص می یابند؛ این اقدام نیز به نوبه خود می تواند باعث به حداقل رساندن آسیب ها واصلاح رویکردهای اشتباه گذشته شود.

همتعلی عبدی نژاد افزود: همچنین در قالب نسل دوم شهرهای جدید که در حال مکان یابی هستند تنوع نقش عملکرد یکی از ویژگی های این شهرهاست و از همان ابتدای مطالعات نسل دوم شهرهای جدید این رویکرد به عنوان بخشی از رویکردهای مطالعاتی در نظر گرفته خواهد شد تا بتوان در فضاسازی ها، فضاهای مناسب را در کنار سکونت دائم برای سکونت موقت تعریف کرد و از این طریق سرانه های تفریحی وتوریستی برای اقشار مختلف مردم تامین شود؛ در این زمینه می توان از شهر جدید تیس به عنوان شهری با محوریت و نقش غالب گردشگری در میان شهرهای جدید نسل دوم یاد کرد.

شهری در مقیاس 4 هزار هکتار برای سکونت دائم 150 هزار نفر یا سیراف در شهر جدید عسلویه که قبلا مراحل تصویب خود را طی کرده و با محوریت نقش گردشگری مورد توجه است.

به گفته وی، مطالعات متعدد دیگری در سایر شهرهای کشور و عمدتا در مناطق ساحلی و در راستای رویکرد توسعه دریامحور و دریا مبنا در حال انجام است.

شرط توقف ویلاسازی های بی ضابطه یافته های دنیای اقتصاد از وضعیت اجرای طرح ساخت دهکده های گردشگری، در شهرهای مختلف کشور نشان می دهد اجرای این طرح علاوه بر وجود دو مانع عمده، مستلزم در نظر گرفتن یک ملاحظه مهم نیز هست.

در برخی مکان ها نوعی منافع پنهان از بابت ادامه ویلاسازی های بی ضابطه وجنگل خواری برای عده ای از مقامات محلی وجود دارد که لازم است برخوردهای لازم در این زمینه صورت بگیرد؛ با این حال مدیرکل دفتر شهرسازی و معماری شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه هم اکنون و در راستای اجرای این مصوبه در سطوح دستگاه های حاکمیتی و اجرایی همراستایی و همفکری خوبی وجود دارد و تلاش های مطلوبی هم برای اجرای این سیاست ها انجام می شود، افزود:در برخی مواقع ممکن است نوعی منافع پنهان بین برخی از سطوح مدیریتی و بعضی مقامات محلی ایجاد شود که این منافع پنهان موجب کندشدن توقف سریع و بی قید وشرط روندهای قبلی می شود.

اما آنچه مسلم است اینکه روند جنگل خواری ها و ویلاسازی های بی ضابطه با وجود این مصوبه وبرخورد فعال دستگاه های نظارتی و قضایی و پیگیری های وزارت جهادکشاورزی، وزارت غیرکشاورزی در این مناطق بسیار محدود است.

هر چند در این زمینه باید توجه داشت که افزایش تراکم در هر محدوده و منطقه ای باید متناسب با توان اکولوژیک همان منطقه باشد، بنابراین برای همه مناطق نمی توان نسخه و الگوی واحدی را پیاده کرد.

از سوی دیگر موضوع تامین خدمات در این زمینه مطرح است؛ به این معنا که اگر حتی 10 درصد تعداد و تراکم جمعیت در سطح شهر افزایش می یابد، باید به همین میزان سطح خدمات رسانی نیز افزایش یابد.

یافته ها همچنین نشان می دهد، ممکن است این تصور ایجاد شود که شهرک ها محیط های بسته و حصارکشی شده و مخصوص افرادی هستند که در آنجا سکونت و مالکیت دارند.

در بسیاری از مفاهیم قبلی شهرک ها نیز مفهوم محصور بودن همواره وجود داشته است اما در مفهوم جدید از شهرک و آنچه در طرح ایجاد شهرک ها و دهکده های گردشگری مدنظر است اینگونه مفاهیم تغییر می کند؛ یعنی مفهوم شهرک یا دهکده گردشگری این نیست که کل فضای آن تنها متعلق به افرادی باشد که مالک ویلاهای ساخته شده در آن هستند.

عبدی نژاد همچنین تصریح کرد: این شهرک ها در وهله اول تنها شهرک های اقامتی نیستند بلکه شهرهای گردشگری هستند؛ شهرک های گردشگری هم تعریف خودشان را دارند یعنی شهربازی، هتل، متل، باغ وحش و امکانات تفریحی در سطوح مختلف مانند انواع پیست های دوچرخه، موتورسیکلت، اتومبیل و کارتینگ و.

را در خود جای داده اند که منجر به تامین سرانه های تفریحی و فرهنگی و ورزشی می شود و در اختیار عموم قرار می گیرد؛ بخشی از این شهرک ها می تواند اقامتگاه هایی باشد که در اختیار مالکان قرار می گیرد و بخشی هم واحدهای اقامتی باشد که به اشکال دیگر همچون مالکیت زمانی (time sharing) در اختیار افراد قرار می گیرد، به گونه ای که اقشار مختلف در برنامه های زمانی متفاوت بتوانند از یک فضا استفاده کنند.

در واقع این شهرک ها انواعی از کاربری ها و کارکردهای مختلف معطوف به گردشگری را خواهند داشت.

از سوی دیگر، در یک دهکده گردشگری انواع مختلفی از زیرساخت های خدماتی مستقر می شوند که هر کدام از آنها تعداد قابل توجهی خدمه و کارمند دارند که نیاز است در آنجا حضور دائم داشته باشند یا افرادی که تمایل دارند در این شهرک ها و دهکده ها سکونت دائم داشته باشند؛ بی تردید برای این افراد در این شهرک ها و دهکده های گردشگری فضای سکونتی دائمی نیز درنظر گرفته می شود.


کلید واژه ها: دهکده - گردشگری - جدید - استان - دنیای اقتصاد - کشور - تفریحی - اقتصاد - دولت - طرح های جدید - برنامه ریزی - هیات وزیران - گزارش - بازار - عمران - هیات دولت - نشان - هایی - بهارستان - زمین - توریستی - شهرسازی - اشتباه - شهریور - برنامه - مدیریت - تراکم - سالگی - طبیعی - مناطق

آخرین اخبار سرویس:
وزیر کشور: شاهد ثبات و آرامش نسبی در بازار هستیم

خروج 1.1 میلیارد دلار سرمایه از عربستان به علت قتل خاشقچی

لاستیک ارزان می شود

دینار را در عراق ارزانتر بخرید

اگر قیمت بنزین4-5برابر شود،باز هم قاچاقچی ها سود می برند

خودداری تعاونی های ترمینال غرب تهران از فروش بلیت به زائران اربعین/نرخ بلیت 50 درصد افزایش می یابد+تصاویر

مرز مهران پرترددترین گذرگاه مرزی کشور

عادی شدن سرویس دهی ارزی در مرز مهران

مناطق ییلاقی که در یزد قلع و قمع شدند

قیمت خودرو به سمت گرانی می پیچد یا ارزانی؟!

​اعلام امادگی و اقدمات بخش ترابری آستان قدس عباسی جهت حمل و نقل زائران

تشریح آخرین وضعیت پرداخت ارز اربعین توسط بانک ملی

پرونده این نفر سوم مفسد اقتصادی کارتنی است!

سوییفت، پای ایران و اعتبار خود می ایستد؟

پرداخت مطالبات گندم کاران

جریمه میلیاردی قاچاقچی گازوییل در شیراز

خودداری تعاونی های ترمینال غرب تهران ازفروش بلیت به زائران اربعین/نرخ بلیت 50درصدافزایش می یابد

رفتار شناسی جبهه معاندین در تخریب یاران انقلاب

خلیج فارس به ثبت جهانی رسید

زاهدان، دومین شهر حاشیه نشین کشور

خارشتر منبع جدید اقتصادی علوفه برای دام

خسارت 15 میلیاردی طوفان مهران به جاده های ایلام

خسارت 15 میلیاردی طوفان مهران به جاده های ایلام

بازارهای مالی باید باهم تعامل داشته باشند/ ضریب نفوذ بیمه در کشور طی 7 ماه اخیر به 15درصد رسید

مرز مهران پرتردد ترین مرز کشور

رستوران های بی مشتری پایتخت/اقشار کم درآمد سه دهم درصد از درآمد خود را برای رفتن به رستوران اختصاص می دهند

وزیر کشور: شاهد ثبات و آرامش نسبی در بازار هستیم

وزیر پیشنهادی اقتصاد چه برنامه ای دارد؟

بولتون: آمریکا و روسیه هر دو از تحریم های نفتی ایران سود می برند

پرداخت 127 میلیارد تومان مستمری به مددجویان گیلانی

شاهد ثبات و آرامش نسبی در بازار هستیم

فرار مالیاتی با کارتهای بازرگانی یک بارمصرف

بازخوانی کارنامه عباس آخوندی؛ متخصص ایجاد تورم و رکود

وزیر کشور: شاهد ثبات و آرامش نسبی در بازار هستیم

سایه نداری بر سر مرکز باروری ابرها در یزد

ینکو شورولت قاتل دیمون را تولید کرد

خروج صدهامیلیون دلار سرمایه از عربستان به خاطر یک قتل

آیا کافیین کمکی به کاهش وزن می کند؟

آیا کافیین کمکی به کاهش وزن می کند

عکس جدیدی از نیکبخت واحدی و همسرش + عکس

آخرین وضعیت پرداخت ارز اربعین

چین روابط تجاری خود با آمریکا را محدود نمی کند

تولیدکننده باید بر عوامل تولید تسلط کامل داشته باشد

نیروگاه خورشیدی سیار در اراک رونمایی شد

بازدید خبرنگاران اصفهانی از شهرستان گلپایگان

قیمت طلا و ارز در 30 مهرماه 97/ چرا قیمت برخی مسکوکات ثابت است؟!

تلاش برای کاهش پلکانی تعرفه واردات خودروهای هیبریدی

چاله های وحشتناک در دشت های قروه، دهگلان و چاردولی / هشدار

چرا ایران مبداء قاچاق بنزین شده است ؟ +اینفوگرافیک

نیروگاه خورشیدی سیار در اراک رونمایی شد

مطالبات گندمکاران به طور کامل پرداخت شد

تولیدکننده باید بر عوامل تولید تسلط کامل داشته باشد

افزایش چاقوکشی با جراحت های خطرناک در انگلیس

گذر از تلاطم و حرکت به سوی اقتصاد با ثبات سرلوحه برنامه هاست

تولید نفت لیبی افزایش می یابد

پیش بینی 5ساله صنعت پتروشیمی ایران تا سال 2022 توسط بیزریپورت

ضوابط حاکم بر«اینترنت اشیاء» در شبکه ملّی اطلاعات تصویب شد

بیانیه جنبش عدالتخواه دانشجویی در پی استعفای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی

افزایش چاقوی کشی با جراحت های خطرناک در انگلیس

تدوین برنامه های متفاوت برای جذب سرمایه گذاری در مناطق آزاد

دهل؛ ویژگی ها و انواع ساز دهل

آرامش کامل در اعزام زوار به زیارت اربعین

بالغ بر30 موکب در چذابه دچار خسارت شدند

تاکتیک جدید دلالان ارزی برای پایین نیامدن نرخ ارز

6 محصول استراتژیک ایرانی ثبت جهانی شد

مروری بر برنامه های وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی

شناخت و تامین نیازهای روز مشتریان،در دستور کار بانک ملی ایران

بازنگری طرح تفصیلی فرصتی برای افزایش انضباط شهری

گروه صنعتی بارز واحد تولیدی نمونه شد

تخفیف 40 درصدی بلیت قطار ترکیبی تهران-مهران

احیای کارت سوخت با نرخ اضطراری

عربستان: کاهش صادرات نفت ایران را نمی توانیم جبران کنیم

واکاوی تخریب بخشی از خانه تاریخی سیدان در مشهد، ضعف قانون یا ضعف اجرای قانون

صادرات بیش از 81 میلیون دلار کالا از سمنان

تولید لاستیک 10 درصد افزایش یافت

دلالان ارزی نباید آزاد شوند

استعفای معاون وزیر صنعت

نمایشگاه بورس و بیمه و سرمایه گذاری در کیش

آمریکا ناوهای جنگی به تنگه تایوان اعزام کرد

وجه منصرفان ارز مسافری سه روزه عودت داده می شود

تشریح آخرین وضعیت پرداخت ارز اربعین توسط عضو هیات مدیره بانک ملی ایران

عربستان: کاهش صادرات نفت ایران را نمی توانیم جبران کنیم

24 نانوایی در آستارا برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شد

24 نانوایی در آستارا برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شد

در گفت وگو با فعالان و دست اندرکاران بررسی شد؛پیدا و پنهان دو نرخی شدن روادید اربعین

صادرات بیش از 81میلیون دلار کالا از سمنان + فیلم

مردم یک ریال بیشتر از 234 هزار تومان برای ویزای اربعین پرداخت نکنند/ ثبت نام یک میلیون 600 هزار نفر در سامانه سماح

قیمت سبد نفتی اوپک به کمتر از 79 دلار رسید

افتتاح نخستین مرکز معاینه فنی خودرو در بیضا

چرا برنامه 10 ساله مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل شکست خورد؟

طرح های بربری برای بهار و تابستان 2018

تخلف شرکت های مسافربری در نرخ بلیت اتوبوس مسیر تهران - مهران

نظارت بیشتری باید برای فروش اینترنتی کالا صورت گیرد

تصویب بسته 14 بندی در حوزه ICT /مالیات اپراتورهای ارتباطی کاهش می یابد

آخرین وضعیت پرداخت ارز اربعین

14 هزار هکتار از مزارع دورود به کشت گندم اختصاص می یابد

معاون اقتصادی رییس جمهور: زبان تهدید را علیه مزدوران تحریم بکار ببرید نه بازارگشایان تولید

79 درصد معتقدند اقتصاد ایران تیره تر می شود

 مجردها هم تسهیلات مسکن خانه اولی می گیرند

قیمت سکه افزایش یافت/ طلا گران شد

دهکده تفریحی در هشت استان

دهکده تفریحی در هشت استان