مطالب مرتبط:
تشکیل کمیته ای از 13 دانشگاه برتر برای حل بحران های اقتصادی و اجتماعی کشور/جو ناامیدی بر جامعه حاکم است
پرخاشگری اجتماعی ناشی از بحران های اقتصادی است
ابوالفضل فاتح: احیاء امید اجتماعی، کنترل بحران اقتصادی و اهتمام به وحدت سیاسی سه عامل مهم در گذار ایمن از بحران کنونی است
دشمنان با تهاجم اقتصادی، برهم زدن فضای اجتماعی جامعه را دنبال می کنند
مسؤلیت اجتماعی خبرنگاران در بحران کنونی جامعه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 09:052018-09-24سياسي

رابطه نظام اجتماعی و بحران اقتصادی از دیدگاه جامعه شناسی


یک جامعه شناس با بیان اینکه هر نظام اجتماعی متشکل از دو ساختار فرهنگی و اجتماعی است، گفت: دلیل اصلی بحران های اقتصادی و فرهنگی ما عدم هماهنگی این ساختارها است.

- سید حسین فخر زارع در گفت وگو با خبرنگار ایسنا در توصیف جامعه از لحاظ جامعه شناسی، اظهار کرد: به لحاظ جامعه شناختی، جامعه عبارت است از کنش ها و واکنش ها یا فعل و انفعالاتی که از طریق ساختارها و افراد بر یک دیگر اعمال می شود.

به عبارتی افراد چه واکنش هایی نسبت به ساختارها دارند و همچنین به صورت متقابل ساختار ها چه واکنشی نسبت به افراد دارند.

وی افزود: جامعه؛ کنش های اجتماعی حاصل جمعی از این فعل و انفعالات است.

در هر شرایطی که جامعه قرار می گیرد چه در شرایط اقتصادی، فرهنگی و بحران های سیاسی این دو عنصر(فرد و ساختار) باید به طور فعالانه با هم، هم پوشانی لازم را داشته باشند.

عضو هیئت علمی گروه فرهنگ پژوهیِ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، عنوان کرد: انتظار اینکه فقط یک سویه جامعه راپیش ببریم، مثلا انتظار مردم فقط از ساختارها و حاکمیت و دولت باشد، انتظار نابجایی است، اینکه یک شهروند فقط انتظار داشته باشد که حاکمیت کاری کند و دست رویه دست بگذارد و توقعات زیادی داشته باشد بدون اینکه کاری در قبال ساختارها و جامعه انجام دهد، اشتباه است، وبالعکس، انتظار ساختارها و حاکمیت از عاملیت ها وشهروندان بدون اینکه کاری انجام دهند، انتظار نابجایی است.

سبک زندگی اسلامی حاصل تلفیق دو عنصر مردم و حاکمیت است فخر زارع با تاکید بر سبک زندگی اسلامی که حاصل تلفیق دو عنصر مردم و حاکمیت است، افزود: در اندیشه اسلامی، مردم نسب به حاکمیت وظایفی را دارند و حاکمیت نیز در قبال مردم تعهداتی دارد، چون نظام کشورما نظامی نیست که فقط منفعت های فردی را در نظر داشته باشد و درابتدای انقلاب نیز گفته شده است که این نظام یک نظام اسلامی متعهدانه است، پس در قبال تعهد و آرمان هایی که در نظر گرفتیم باید پاسخگو باشیم، پس هر دو عنصر ساختار و افراد باید از مفاد این تعهد به خوبی اگاه باشند و به آن عمل بکنند.

این جامعه شناس بیان کرد: در مواجعه با این شرایط بد اقتصاد و هر شرایط بحرانی اجتماعی مهم شیوه مقابله است، نباید صرفا موانع اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را بر سر راه کشور ببینیم، بلکه موانع روانشناختی نیز به همان میزان اهمیت بالایی دارد.

ترس از فقر، مردم را به فقر می کشاند فخر زارع با اشاره به سخن امام علی(ع) الناس من خوف الذل فی ذل ومن خوف الفقر فی فقر عنوان کرد: مهم ترین دلیل فقر مردم، بحران اقتصادی که جامعه دچار آن شده، نیست، این حالت روانشناختی و خوف و ذهنیت فقر است که در زندگی مردم تاثیر میگذارد، چون ذهنیت و روان مردم آلوده ذلت و فقر شده است، همین ترس از فقر، مردم را به خفت می کشاند، این ذهنیت مردم و نظام روانشناختی مردم دراین شرایط اقتصادی بحرانی، باید از آلودگی ها نجات پیدا کند.

عضو هیئت علمی گروه فرهنگ پژوهیِ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، گفت: هر نظام اجتماعی متشکل از دو طیف و اجزای ساختاری است؛ اولی ساختار فرهنگی است که در حوزه تفکر و گفت وگو و تولید اندیشه و بعد نمادین حیات اجتماعی است، دیگری ساختار اجتماعی است که حوزه تعاملات است و طبق آن در الگوهای نهادی باید هماهنگی وجود داشته باشد.

دلیل اصلی بحران ها عدم هماهنگی ساختار فرهنگی و اجتماعی است وی افزود: این دو طیف همواره باید باهم عمل کنند، امروز در کشور ناهماهنگی بین این دو طیف از ساختارها را شاهد هستیم، اگر این دو همزمان با هم حرکت نکنند یک نابسامانی اجتماعی، سیاسی و فرهنگی بوجود می آید، اگر فرهنگ در ذهنیت مردم در وظیفه خود موفق نباشد و از نهاد های اجتماعی عقب بماند ممکن است سنت گرایی خشن و مناسِک گرایی، کنش غالب مردم شود، از طرفی اگر ساختار ها موفق نباشند و از فرهنگ عقب بمانند هنجار شکنی ها و بدعت ها و نو آوری ها بوجود می آید.

این جامعه شناس گفت: اگر هر دو به خوبی کار نکردند ما دچار وا پس گرایی و بحران و نابسامانی می شویم، دلیل اصلی بحران های اقتصادی و فرهنگی ما هماهنگ وهم ردیف نبودن این ساختارها است و اگر این اجزا هماهنگ کار می کردند ما هیچ گاه دچار وا پس گرایی نمی شدیم.

نمی شود از مردم توقع حمایت و صبوری داشت ولی تعهدات حاکمیت زمین بماند فخر زارع با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری، افزود: مقام معظم رهبری در پیام های اخیر فرمودند که پشت دولت را نباید خالی کرد، از آن طرف مکرر به دولت سفارش می کند که از ملت حمایت کند، نمیشود که از مردم فقط توقع حمایت و صبوری خواست ولی تعهدات حاکمیت و دولت بر زمین گذاشته شود، آنها با مردم عهد بستند که با مردم باشند ولی متاسفانه این دغدغه در ذهن دولت مردان دیده نمی شود، مردم هم وقتی حمایت کارگزاران را ببینید حتما از دولت و حاکمیت حمایت می کنند و پشت دولت را خالی نمی کنند، در برنامه هایی که تا الان اجرا شده، دولت و ساختارها تهعداتی دادند که باید به آن ها عمل کند.

فخر زارع ادامه داد: در نهج البلاغه، حضرت علی(ع) در نامه ای به مالک اشتر فرموده اند که مردم در قبال حاکیمیت وظایفی دارند و تو حاکمیت هم در قبال مردم وظایفی داری، تو وظایفت بیش از مردم است و باید اقدام کنی تا اعتماد مردم جلب شود، در دوران جنگ تحمیلی نه تنها در زمینه های اقتصادی، بلکه مردم نفس و جان و آبرویشان را برای نظام فدا کردند، چون حاکمیت و دولت بیشتر در اندیشه مردم بود، متاسفانه امروز بیشتر نا بسامانی ها و اختلاس از ناحیه کارگزاران مشاهده می شود، بیشتر رانت خواری ها در دستگاه های اداری اتفاق می افتد و مطمئننا مردم در این اوضاع بد اقتصادی، کمتر دخیل هستند.

عضو هیئت علمی گروه فرهنگ پژوهیِ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، اظهار کرد: در اغلب استان ها کالاهایی مانند آهن و پوشاک و سکه احتکار می شود، دلیل تزریق نشدن این مواد احتکاری به جامعه، عدم کنترل منافذ احتکاری از طرف حاکمیت و دولت است.

به اعتقاد من این دوساختار یعنی مردم و حاکمیت، اگر با همکاری هم و در موازات هم حمایت هایی از زوایای مختلف داشته باشند، مطمئنا جامعه به سامان خوبی می رسد، به شرط اینکه حاکمیت و دولت بتواند منافذ اصلی اقتصادی و سیاسی را کنترل کند و کنترل شده قدم بردارد حمایت ها دو جانبه می شود.

اگر حمایت ها دو جانبه شود الگوهای واحدی برای خلاها مطرح می شود که هم آسیب ها و هم حل و دفع آنها را می شناسد.

تا آسیب ذهنی مردم برطرف نشود، شرایط بد اقتصادی و سیاسی و فرهنگی حل نخواهد شد این جامعه شناس تاکید کرد: حضرت امیر المومنین در نامه ای به حاکم بحره می نویسد "من شنیدم که شما در یک مهمانی شرکت کردید که در این مهمانی چند نوع غذا سر سفره بوده است، اگر باز هم همچین رفتار هایی ببینم تو را عزل می کنم".

مردم چگونه به کارگزار و مدیری که رانت های آنچنانی خورده است و نمی شود او را کنترل کرد و به دست محاکمه سپرد اعتماد کنند؟ وی تصریح کرد: به لحاظ جامعه شناختی هروقت این دو جزء، هم جهت حرکت نکنند، عوامل دیگر این نا بسامانی را تشدید می کند، مثلا در شبکه های اجتماعی و گروه های جمعی، حرف مخالفت ها دیده می شود، متاسفانه در تحلیل ها، متخصصان در مورد وضعیت بد اقتصادی و سیاسی هم جهت با مخالفین حرکت می کنند، همه این ها به این دلیل است که حاکمیت و دولت نتوانسته از مردم حمایت کنند و مردم هم برای حمایت منتظر اقدامات حاکمیت هستند، درد اصلی جامعه ما ناهماهنگی و نا هم ردیف بودن این دو طیف است که باعث شده ذهن مردم آلوده شود، امروز از لحاظ روانشناختی ذهن مردم دچار آسیب شده است و تا این آسیب ذهنی مردم حل نشود هیچ شرایط بد اقتصادی و سیاسی و فرهنگی حل نخواهد شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: ساختار - جامعه - اجتماعی - انتظار - اقتصاد - اقتصادی - سبک زندگی اسلامی - اسلامی - مردم - بحران اقتصادی - بحران - فرهنگ - نظام - شرایط - فرهنگی - سبک زندگی - تعهد - واکنش - اندیشه - نظام اسلامی - زندگی - سیاسی - روانشناختی - هیئت علمی - هایی - پژوهشگاه - کشور - خبرنگار - اشتباه - ایسنا

آخرین اخبار سرویس:
مسئولان برای تسهیل سفر زائران اربعین تلاش کنند

فضانوردان برای استفراغ در فضا چه کار می کنند؟

5 مرحله خواب را بشناسید تا بهتر بخوابید

صحبت های مهم حجت الاسلام و المسلمین پناهیان درباره راهپیمایی اربعین

بیش از 30 درصد برنامه توسعه ششم در تهران محقق شده است

دنیا باید در مقابل تضییع حقوق فلسطینیان مقاومت کند

نماینده ایران در سازمان ملل: آمریکا قاتل 66 کودک ایرانی است

195 میلیون بار مراجعه سالانه به 45 هزار ارائه دهنده خدمات سلامت

جهانگیری: گرفتار فرسایش سرمایه اجتماعی شده ایم؛ یک شایعه اقبال بیشتری از حرف یک مقام رسمی دارد

ضرب و شتم پدر شهید «بازگیر» توسط اراذل و اوباش در دهدشت

اشکالات وارد شده به پیاده روی اربعین و پاسخ به آن ها

6 هشدار جدی اربعینی +عکس

تعبیر خواب قاشق و چنگال و دیدن آن ها در خواب چیست؟

سوال و جواب های جالب از مارادونا

داستان سرمربیگری در اروپا

تفسیر آیه 60 سوره توبه

نشست مطالبه گری «به وقت مردم» در بابلسر برگزار شد

ارسال کالاهای جمع آوری شده ستاد اربعین میاندورود به سمت کربلا

برگزاری مسابقات تنیس روی میز جانبازان و معلولین در میاندورود

نمایشگاه عکس سفر به قطب شمال

شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نواندیش انتخاب شدند

حکم دادگاه لاهه درباره رفع تحریم ها لازم الاجراست

آیا بر فرض تشدید بیماری در سفر اربعین، می توان به این سفر رفت؟

دشمنان دست به هر ترفندی می زنند که راهپیمایی 13 آبان کم فروغ باشد

سردار نقدی: اگر مشکلی در کشور وجود دارد گردن انقلاب نیست بلکه به خاطر انتخاب مردم است/

اعتراض وزیر راه به رییس مجلس

پایان عصر شبکه های اجتماعی دور از تصور نیست

وقتی که 6ساعت تمام در «چمدان» هستید!

جلسات قرائت قرآن را همیشه برگزار کنید

ضرب و شتم یک روحانی دیگر در قم

اشکالات وارد شده به پیاده روی اربعین و پاسخ به آن ها

حضور پرشور یک (زن)

امیرعبدالهیان: عربستان در بازی آمریکایی صهیونیستی گرفتار شده است

همه خصلت های خوب آخرین بازمانده از شاگردان علامه دهخدا

راه اندازی مجمع ملی خانواده در آینده نزدیک

قتل خاشقجی ذات عقب مانده و خشن آل سعود را برای جهانیان آشکار کرد/ واکنش آمریکا؛ دوشیدن بیشتر «گاو شیرده»

جزییات بخشنامه رییس قوه قضاییه درباره مهریه

مسئولیت جدید آیت الله جنتی در مجلس خبرگان رهبری

گذر از شرایط اقتصادی به همکاری همه نهادها نیاز دارد

آیات 75-96 سوره واقعه+صوت

دسترسی به اطلاعات کامل شهدای تهران و البرز در سامانه گلزار

همایش تحولات و چشم اندازهای بازرگانی تهران - لندن با حضور مقامات ارشد انگلیس

تصاویر/ مراسم بزرگداشت آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) در قم

تاسیس دانشگاه ادیان آرزوی مؤسس حوزه علمیه قم بود/با خشونت و تکفیر دیگران کار به جایی نمی رسد

کلنگ زنی و افتتاح دو پروژه در بخش های سلامت و راه سازی در شهرستان شوش

«سامانه تدبیر حسینی» راهی بازار کتاب شد

قضات مکلف هستند از مجازات های جایگزین حبس استفاده کنند

روابط اقتصادی ایران و انگلیس اهمیت راهبردی پیدا کرده است

همایش تحولات و چشم اندازهای بازرگانی تهران - لندن با حضور مقامات ارشد انگلیس

قیمت ترشی بادمجان در بازار

آخوندی خواستار ورود مجلس به اظهار نظر سخنگوی شورای نگهبان شد

بزرگترین راهپیمایی جهان به واسطه رهبری مقتدر و ملتی وفادار انجام می شود

لازمه نقد برنامه 50 ساله کشور آسیب شناسی 40 سال گذشته است

مردم کشورمان الگوی مقاومت ملت های مسلمانند

قضات مکلف هستند از مجازات های جایگزین حبس استفاده کنند

ضرب و شتم پدر شهید عنایت الله بازگیر در دهدشت

خیز دموکرات ها برای ترغیب مردم آمریکا به شرکت در انتخابات کنگره + فیلم

تمرینات نظامی قوای دریایی روسیه

وحدت دعوت انبیاء چگونه بر توحید دلالت می کند؟

مشکلات خروج کامیون های حامل وسایل موکب های اربعین در مرز مهران + فیلم

ششمین یادواره سردار شهید لک زایی

وزیر بهداشت: فرهنگ سلامت به اندازه تجهیزات پزشکی ضرورت دارد

ماجرای عکس یادگاری با امام(ره) بعد از عملیات اچ3

دونرخی کردن بنزین از سوی دولت ممنوع است

تنگه هرمز را باید ‎اقتصادی بست/ طرحی را به رهبر انقلاب و سران سه قوه ارائه دادیم

فتاح: همه موظفیم به دولت روحانی کمک کنیم

ژنرال رازق، فرمانده قدرتمند جنوب افغانستان کشته شد+عکس

فرماندار: تعامل مردم و مسئولان اقتصاد ابرکوه را شکوفا می کند

دچار فرسایش سرمایه های کشور شده ایم

نجات پرنده شکاری توسط دوستدار محیط زیست+فیلم

مردم کشورمان الگوی مقاومت ملت های مسلمانند

پاسخ توییتری حسام الدین آشنا به سعید جلیلی درباره هلو و لولو

خواب شیرین هنگام سخنرانی جهانگیری در همایش/ عکس

لازمه نقد برنامه 50 ساله کشور آسیب شناسی 40 سال گذشته است

قضات مکلف هستند از مجازات های جایگزین حبس استفاده کنند

کتک خوردن شدید یک روحانی در قم

قیمت خانه های فروشی در تهران

برگزاری سمینار استاندارد سیم بکسل آسانسو

کشور از طریق صنعت میکروالکترونیک تهدید می شود

مردم کشورمان الگوی مقاومت ملت های مسلمانند

آیت الله مظاهری: حفظ وحدت ملی بیش از گذشته اهمیت دارد

لازمه نقد برنامه 50 ساله کشور آسیب شناسی 40 سال گذشته است

دولت برای افزایش حقوق ها از مجلس مجوز بگیرد

برخی عناصر گمرک در پرونده های قاچاق خودرو تحت تعقیب هستند

بیست وهشتمین شماره فصلنامه حلقه وصل منتشر شد

تازه ترین تصویر و خبر از نوه ارشد امام خمینی(ره)

لازمه نقد برنامه 50 ساله کشور آسیب شناسی 40 سال گذشته است

سردار پاکپور: تروریست ها وحدت مردم سیستان و بلوچستان را هدف قرار دادند

وحدت مردم سیستان وبلوچستان را هدف قرار داده اند

کدام مجموعه بر عملکرد شورای اسلامی روستاها نظارت می کند ؟

نظر خانواده هیتلر درباره ترامپ

پرچم عربستان عوض شد+تصاویر

تازه ترین تصویر و خبر از نوه ارشد امام خمینی(ره)

مرحوم حجت الاسلام والمسلمین عرفان در عبودیت بی مانند بود

فال روزانه جمعه 27 مهر 1397

سروری: ساختار انتخاباتی کشور صفر و صدی است

فرماندار: تعامل مردم و مسئولان اقتصاد ابرکوه را شکوفا می کند

قیمت فروش کالسکه و کریر در بازار

علت مشکلات کشور از دیدگاه سردار نقدی

هشتمین نشست شب یزد در خانه فرهنگ صدوقی

رابطه نظام اجتماعی و بحران اقتصادی از دیدگاه جامعه شناسی

رابطه نظام اجتماعی و بحران اقتصادی از دیدگاه جامعه شناسی