مطالب مرتبط:
تشکیل کمیته ای از 13 دانشگاه برتر برای حل بحران های اقتصادی و اجتماعی کشور/جو ناامیدی بر جامعه حاکم است
پرخاشگری اجتماعی ناشی از بحران های اقتصادی است
ابوالفضل فاتح: احیاء امید اجتماعی، کنترل بحران اقتصادی و اهتمام به وحدت سیاسی سه عامل مهم در گذار ایمن از بحران کنونی است
دشمنان با تهاجم اقتصادی، برهم زدن فضای اجتماعی جامعه را دنبال می کنند
مسؤلیت اجتماعی خبرنگاران در بحران کنونی جامعه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 09:052018-09-24سياسي

رابطه نظام اجتماعی و بحران اقتصادی از دیدگاه جامعه شناسی


یک جامعه شناس با بیان اینکه هر نظام اجتماعی متشکل از دو ساختار فرهنگی و اجتماعی است، گفت: دلیل اصلی بحران های اقتصادی و فرهنگی ما عدم هماهنگی این ساختارها است.

- سید حسین فخر زارع در گفت وگو با خبرنگار ایسنا در توصیف جامعه از لحاظ جامعه شناسی، اظهار کرد: به لحاظ جامعه شناختی، جامعه عبارت است از کنش ها و واکنش ها یا فعل و انفعالاتی که از طریق ساختارها و افراد بر یک دیگر اعمال می شود.

به عبارتی افراد چه واکنش هایی نسبت به ساختارها دارند و همچنین به صورت متقابل ساختار ها چه واکنشی نسبت به افراد دارند.

وی افزود: جامعه؛ کنش های اجتماعی حاصل جمعی از این فعل و انفعالات است.

در هر شرایطی که جامعه قرار می گیرد چه در شرایط اقتصادی، فرهنگی و بحران های سیاسی این دو عنصر(فرد و ساختار) باید به طور فعالانه با هم، هم پوشانی لازم را داشته باشند.

عضو هیئت علمی گروه فرهنگ پژوهیِ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، عنوان کرد: انتظار اینکه فقط یک سویه جامعه راپیش ببریم، مثلا انتظار مردم فقط از ساختارها و حاکمیت و دولت باشد، انتظار نابجایی است، اینکه یک شهروند فقط انتظار داشته باشد که حاکمیت کاری کند و دست رویه دست بگذارد و توقعات زیادی داشته باشد بدون اینکه کاری در قبال ساختارها و جامعه انجام دهد، اشتباه است، وبالعکس، انتظار ساختارها و حاکمیت از عاملیت ها وشهروندان بدون اینکه کاری انجام دهند، انتظار نابجایی است.

سبک زندگی اسلامی حاصل تلفیق دو عنصر مردم و حاکمیت است فخر زارع با تاکید بر سبک زندگی اسلامی که حاصل تلفیق دو عنصر مردم و حاکمیت است، افزود: در اندیشه اسلامی، مردم نسب به حاکمیت وظایفی را دارند و حاکمیت نیز در قبال مردم تعهداتی دارد، چون نظام کشورما نظامی نیست که فقط منفعت های فردی را در نظر داشته باشد و درابتدای انقلاب نیز گفته شده است که این نظام یک نظام اسلامی متعهدانه است، پس در قبال تعهد و آرمان هایی که در نظر گرفتیم باید پاسخگو باشیم، پس هر دو عنصر ساختار و افراد باید از مفاد این تعهد به خوبی اگاه باشند و به آن عمل بکنند.

این جامعه شناس بیان کرد: در مواجعه با این شرایط بد اقتصاد و هر شرایط بحرانی اجتماعی مهم شیوه مقابله است، نباید صرفا موانع اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را بر سر راه کشور ببینیم، بلکه موانع روانشناختی نیز به همان میزان اهمیت بالایی دارد.

ترس از فقر، مردم را به فقر می کشاند فخر زارع با اشاره به سخن امام علی(ع) الناس من خوف الذل فی ذل ومن خوف الفقر فی فقر عنوان کرد: مهم ترین دلیل فقر مردم، بحران اقتصادی که جامعه دچار آن شده، نیست، این حالت روانشناختی و خوف و ذهنیت فقر است که در زندگی مردم تاثیر میگذارد، چون ذهنیت و روان مردم آلوده ذلت و فقر شده است، همین ترس از فقر، مردم را به خفت می کشاند، این ذهنیت مردم و نظام روانشناختی مردم دراین شرایط اقتصادی بحرانی، باید از آلودگی ها نجات پیدا کند.

عضو هیئت علمی گروه فرهنگ پژوهیِ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، گفت: هر نظام اجتماعی متشکل از دو طیف و اجزای ساختاری است؛ اولی ساختار فرهنگی است که در حوزه تفکر و گفت وگو و تولید اندیشه و بعد نمادین حیات اجتماعی است، دیگری ساختار اجتماعی است که حوزه تعاملات است و طبق آن در الگوهای نهادی باید هماهنگی وجود داشته باشد.

دلیل اصلی بحران ها عدم هماهنگی ساختار فرهنگی و اجتماعی است وی افزود: این دو طیف همواره باید باهم عمل کنند، امروز در کشور ناهماهنگی بین این دو طیف از ساختارها را شاهد هستیم، اگر این دو همزمان با هم حرکت نکنند یک نابسامانی اجتماعی، سیاسی و فرهنگی بوجود می آید، اگر فرهنگ در ذهنیت مردم در وظیفه خود موفق نباشد و از نهاد های اجتماعی عقب بماند ممکن است سنت گرایی خشن و مناسِک گرایی، کنش غالب مردم شود، از طرفی اگر ساختار ها موفق نباشند و از فرهنگ عقب بمانند هنجار شکنی ها و بدعت ها و نو آوری ها بوجود می آید.

این جامعه شناس گفت: اگر هر دو به خوبی کار نکردند ما دچار وا پس گرایی و بحران و نابسامانی می شویم، دلیل اصلی بحران های اقتصادی و فرهنگی ما هماهنگ وهم ردیف نبودن این ساختارها است و اگر این اجزا هماهنگ کار می کردند ما هیچ گاه دچار وا پس گرایی نمی شدیم.

نمی شود از مردم توقع حمایت و صبوری داشت ولی تعهدات حاکمیت زمین بماند فخر زارع با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری، افزود: مقام معظم رهبری در پیام های اخیر فرمودند که پشت دولت را نباید خالی کرد، از آن طرف مکرر به دولت سفارش می کند که از ملت حمایت کند، نمیشود که از مردم فقط توقع حمایت و صبوری خواست ولی تعهدات حاکمیت و دولت بر زمین گذاشته شود، آنها با مردم عهد بستند که با مردم باشند ولی متاسفانه این دغدغه در ذهن دولت مردان دیده نمی شود، مردم هم وقتی حمایت کارگزاران را ببینید حتما از دولت و حاکمیت حمایت می کنند و پشت دولت را خالی نمی کنند، در برنامه هایی که تا الان اجرا شده، دولت و ساختارها تهعداتی دادند که باید به آن ها عمل کند.

فخر زارع ادامه داد: در نهج البلاغه، حضرت علی(ع) در نامه ای به مالک اشتر فرموده اند که مردم در قبال حاکیمیت وظایفی دارند و تو حاکمیت هم در قبال مردم وظایفی داری، تو وظایفت بیش از مردم است و باید اقدام کنی تا اعتماد مردم جلب شود، در دوران جنگ تحمیلی نه تنها در زمینه های اقتصادی، بلکه مردم نفس و جان و آبرویشان را برای نظام فدا کردند، چون حاکمیت و دولت بیشتر در اندیشه مردم بود، متاسفانه امروز بیشتر نا بسامانی ها و اختلاس از ناحیه کارگزاران مشاهده می شود، بیشتر رانت خواری ها در دستگاه های اداری اتفاق می افتد و مطمئننا مردم در این اوضاع بد اقتصادی، کمتر دخیل هستند.

عضو هیئت علمی گروه فرهنگ پژوهیِ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، اظهار کرد: در اغلب استان ها کالاهایی مانند آهن و پوشاک و سکه احتکار می شود، دلیل تزریق نشدن این مواد احتکاری به جامعه، عدم کنترل منافذ احتکاری از طرف حاکمیت و دولت است.

به اعتقاد من این دوساختار یعنی مردم و حاکمیت، اگر با همکاری هم و در موازات هم حمایت هایی از زوایای مختلف داشته باشند، مطمئنا جامعه به سامان خوبی می رسد، به شرط اینکه حاکمیت و دولت بتواند منافذ اصلی اقتصادی و سیاسی را کنترل کند و کنترل شده قدم بردارد حمایت ها دو جانبه می شود.

اگر حمایت ها دو جانبه شود الگوهای واحدی برای خلاها مطرح می شود که هم آسیب ها و هم حل و دفع آنها را می شناسد.

تا آسیب ذهنی مردم برطرف نشود، شرایط بد اقتصادی و سیاسی و فرهنگی حل نخواهد شد این جامعه شناس تاکید کرد: حضرت امیر المومنین در نامه ای به حاکم بحره می نویسد "من شنیدم که شما در یک مهمانی شرکت کردید که در این مهمانی چند نوع غذا سر سفره بوده است، اگر باز هم همچین رفتار هایی ببینم تو را عزل می کنم".

مردم چگونه به کارگزار و مدیری که رانت های آنچنانی خورده است و نمی شود او را کنترل کرد و به دست محاکمه سپرد اعتماد کنند؟ وی تصریح کرد: به لحاظ جامعه شناختی هروقت این دو جزء، هم جهت حرکت نکنند، عوامل دیگر این نا بسامانی را تشدید می کند، مثلا در شبکه های اجتماعی و گروه های جمعی، حرف مخالفت ها دیده می شود، متاسفانه در تحلیل ها، متخصصان در مورد وضعیت بد اقتصادی و سیاسی هم جهت با مخالفین حرکت می کنند، همه این ها به این دلیل است که حاکمیت و دولت نتوانسته از مردم حمایت کنند و مردم هم برای حمایت منتظر اقدامات حاکمیت هستند، درد اصلی جامعه ما ناهماهنگی و نا هم ردیف بودن این دو طیف است که باعث شده ذهن مردم آلوده شود، امروز از لحاظ روانشناختی ذهن مردم دچار آسیب شده است و تا این آسیب ذهنی مردم حل نشود هیچ شرایط بد اقتصادی و سیاسی و فرهنگی حل نخواهد شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: ساختار - جامعه - اجتماعی - انتظار - اقتصاد - اقتصادی - سبک زندگی اسلامی - اسلامی - مردم - بحران اقتصادی - بحران - فرهنگ - نظام - شرایط - فرهنگی - سبک زندگی - تعهد - واکنش - اندیشه - نظام اسلامی - زندگی - سیاسی - روانشناختی - هیئت علمی - هایی - پژوهشگاه - کشور - خبرنگار - اشتباه - ایسنا

آخرین اخبار سرویس:
نماینده کویت در سازمان ملل: شورای امنیت نباید در برابر جنایات اسراییل بی کار بنشیند

ستاد احیای زاینده رود با دستور رییس جمهوری تشکیل می شود

جهت گیری ها و شاخص های کلان بودجه 98 تصویب شد

سرنوشتی بدتر از صدام در انتظار آل سعود است

تئوری «مرد دیوانه» مقابل ایران جواب نمی دهد

غرب آسیا و کشورهای سلطه گر

آیت الله مکارم شیرازی: دولت بودجه کمیته امداد را افزایش دهد/ مردم باید از عملکرد کمیته امداد با خبر شوند

تازه ترین جزییات از مذاکرات حج 98

رشد 35درصد کمک خیرین به کمیته امداد امام خمینی(ره)

تکذیب خبر روزنامه قانون درباره اطلس مال

تأکید ایران و روسیه بر گسترش همکاری ها در زمینه تامین امنیت بین المللی اطلاعات

جهت گیری ها و شاخص های کلان بودجه 98 تصویب شد

اولین واکنش نماینده مجلس به انتشار فیلم توهین اش به یک کارمند: با بی احترامی من را بیرون انداختند / گفتند که هر چه می کشیم از دست امثال شماست

مشارکت دانشجویان استان یزد در امورمختلف اجتماعی ناچیز است

32 واحد مسکونی در سرپل ذهاب به بهره برداری رسید

وثیقه 500 هزار متری «هنگامه شهیدی» برای آزادی «درمنی»

حوزه و دانشگاه دو بال پرواز یک جامعه به شمار می روند

دستور رییس جمهور برای تشکیل ستاد احیای زاینده رود

تکذیب فروش زمین از طرف ستاد اجرایی فرمان امام به پروژه اطلس مال

مسئولان گفتند هیچ مدرسه نفتی در کشور وجود ندارد!

آیت الله مقتدایی: اختلاف افکنی بین حوزه و دانشگاه ترفند دشمن برای ضربه به انقلاب است

بی کیفیت ترین ناوگان و لاستیک چینی را به ما می دهند/ عملکرد مسئولان بیشتر ازآمریکا و تحریم مشکل زاست

مخالفان اصلاح طلبان و اصولگرایان، جریان جدید ایجاد کنند

ایرنا می تواند در توسعه خراسان شمالی نقشی موثر داشته باشد

لاریجانی: جنگ هراسی تئوری مرد دیوانه در منطقه است

غربی ها مجبور شده اند راه حل تحت هدایت سوری ها را بپذیرند

ایجاد اصلاحات در لایحه مالیات بر ارزش افزوده

جهت گیری ها و شاخص های کلان بودجه 98 تصویب شد

تثبیت مالکیت موقوفات نقش موثری در جلوگیری از موقوفه خواری دارد

شکوفایی و پیشرفت با تلاش محققان و پژوهشگران حاصل می شود

بررسی سؤال از وزیر دادگستری در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس

ایجاد ستادی عالی رتبه برای وحدت حوزه دانشگاه/باید حوزه و دانشگاه در عین استقلال به وحدت برسند

شهدای حوزه و دانشگاه با خون خود وحدت واقعی را نشان دادند

برای خاتمی کیفرخواست صادر می شود

جهت گیری ها و شاخص های کلان بودجه 98 تصویب شد

همدلی منطقه 10 با خانواده های بی بضاعت در طولانی ترین شب سال

آیت الله علوی گرگانی خطاب به مسئولان: از صبر مردم سوء استفاده نکنید/ محبت خود را به جامعه نشان دهید

جهت گیری ها و شاخص های کلان بودجه 98 تصویب شد

تکلیف سه وزارت خانه عراق مشخص شد

شهدای فاجعه منا؛ راهگشای رهایی اسلام از تزویر

نکوداشت محمدعلی موحد

جهت گیری ها و شاخص های کلان بودجه 98 تصویب شد

در اوج آمادگی و اقتدار دفاعی هستیم

اصلاحات باید شناسنامه خود را روشن کند

عکس | نماینده جنجالی در مجلس

تمام خیرات انسان در سایه پرتو اهل بیت(ع) رقم می خورد

ارسال استیضاح حجتی برای بررسی در صحن علنی به هیات رییسه

راهکارهای وزارت نفت در زمینه عرضه گسترده تر نفت در بورس انرژی تصویب شد

ابعاد حادثه تروریستی چابهار در کمیسیون امنیت ملی بررسی شد

درخواست مازنی برای توضیح علت فوت وحید صیادی نصیری

​وضع باغ های تهران تعیین تکلیف شود

استخدام کارآموز برنامه نویسی وب ASP.NET MVC در تهران

دیدار دوستم، نور و محقق در کابل

استخدام مهندس شیمی جهت شرکت فعال در زمینه داروهای دامپزشکی

استخدام بازاریاب طراحی سایت در شرکت وب سایت نگار

اقدام جالب و آموزنده یک شهروند طبیعت دوست + فیلم

توصیه مراجع تقلید به دولت درباره وضعیت اقتصادی

تصویب جهت گیری ها وشاخص های کلان بودجه 98

جمهوری اسلامی انعطاف زیادی دارد/ باید شعار اصلاح طلب اصولگرا، دیگه تمامه ماجرا را جدی گرفت

مجلس حادثه زاهدان را پیگیری می کند

حجت الاسلام سعیدی: کمیته امداد در حوزه اشتغال زایی می تواند به دولت کمک کند

درخواست مقام صنفی از مجلس برای تامین منابع بیمه رانندگان

جنگ هراسی تئوری مرد دیوانه در منطقه است/ وزارت راه در تصمیم گیری برای صنعت حمل و نقل از نمایندگان تشکل ها نظرخواهی کند

تمدن سازی اسلامی ، هدف اصلی و والای انقلاب اسلامی ایران

تثبیت سند مالکیت موقوفات کمک به سنت حسنه وقف است

ارتقای کمی و کیفی تجهیزات هوانیروز ارتش در آینده نزدیک

دیدار عراقچی و هوک مربوط به پیش از خروج آمریکا از برجام بود

پیکر های مطهر 46 شهید به میهن بازگشت

اراکی: جنایت سعودی ها در یمن باعث ذبح تمامی ارزش های انسانی شده است

دادستان تهران خطاب به مهناز افشار: حق ندارید در کاری که به شما مربوط نیست دخالت کنید

ادامه خط 4 مترو تهران بعد از یکسال تکمیل نشد

مسئولین گرانی را مهار کنند/ اهل بیت(ع) در رسیدگی به مردم، پیشقدم بودند

رهنمودهای رهبر انقلاب در عرصه انقلابی گری شاخص حوزه های علمیه باشد

دستور بازداشت مدیر و مربی آموزشی مدرسه زاهدان صادر شد

نامزدهای جایزه خلاقیت و استعداد درخشان (فیلمسازان اول)

پایان مذاکرات حج 98 میان ایران و عربستان

آیت الله علوی گرگانی: مسئولان از صبر مردم سواستفاده نکنند

جنیدی: اقدامات ضدایرانی آمریکا نامشروع است

عملکرد کمیته امداد مصداق حسن تدبیر است/ دولت از کمیته امداد در حوزه اشتغال استفاده کند

وضعیت نظام آموزشی ما مایه شرمساری است/ فرزندان مان را از علم و ادب و هنر فراری می دهند

جهت گیری ها و شاخص های کلان بودجه 98 تصویب شد

قاضی به مشاور سابق ترامپ: شما کشورتان را فروختید

رییس جمهوری خواهان طرح تشکیل ستاد احیای زاینده رود در هیات دولت شد

تصویب جهت گیری ها و شاخص های کلان بودجه 98/ ارائه نقشه راه و برنامه کلی اصلاح ساختار بودجه عمومی در افق 99-98 / تصویب راهکارهای وزارت نفت در زمینه عرضه گسترده تر نفت در بورس انرژی

وزیر راه مدیران راهداری و حمل ونقل جاده ای را به خط کرد

جهت گیری ها و شاخص های کلان بودجه 98 تصویب شد

استاد موحد: نظام ناکارآمد آموزش رسمی عامل خاموشی شوق جوانان است

لقمه حلال، شهدای مدافع حرم را به چنین درجه ای رسانده است

بیانیه نشست سه جانبه مشورتی درباره سوریه

جواد عزتی در دوازدهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی

اراکی: جنایت سعودی ها در یمن باعث ذبح تمامی ارزش های انسانی شده است

شهربانو منصوریان قهرمان ووشو آسیا به دهمین قهرمانی در دوران حرفه ای خود رسید

مسئولان از صبر مردم سواستفاده نکنند؛ گرانی ها را کنترل کنند

حضور احسان خواجه امیری در کنسرت علی زندوکیلی

تأکید ایران و روسیه بر گسترش همکاری ها در زمینه تامین امنیت بین المللی اطلاعات

چرا نماینده سراوان در گمرک شروع به فحاشی کرد؟

دبیرکل مجلس وحدت پاکستان کشتار اخیر مردم کشمیر توسط نظامیان هند را محکوم کرد

واکنش نیروی انتظامی ایران به ویدیوی لت و کوب شهرواندان افغانستانی توسط یک سرباز این کشور

آبشار رویایی و دوست داشتنی پیرغار در گالیکش + فیلم

عضو جنبش انصارالله یمن: روایت خسارت چهار ساله جنگ علیه مردم یمن/ بدترین شکست ها را نصیب آل سعود کردیم

رابطه نظام اجتماعی و بحران اقتصادی از دیدگاه جامعه شناسی

رابطه نظام اجتماعی و بحران اقتصادی از دیدگاه جامعه شناسی