مطالب مرتبط:
وزیر آموزش و پرورش خبر داد تأمین کتب درسی پایه دوازدهم تا چند روز آینده/ امسال تعطیلات زمستانی نداریم
وزیر آموزش و پرورش خبر داد حل مشکل تأمین کتب درسی پایه دوازدهم تا چند روز آینده/ امسال تعطیلات زمستانی نداریم
ورود "شهید حججی" به کتب درسی پایه دوازدهم
ورود "شهید حججی" به کتب درسی پایه دوازدهم
آغاز توزیع کتب درسی پایه دوازدهم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 08:422018-09-24اجتماعي

تأمین کتب درسی پایه دوازدهم تا چند روز آینده


وزیر آموزش و پرورش از حل مشکل تأمین کتاب های درسی پایه دوازدهم طی چند روز آینده خبر داد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازبطحایی به روش های دیگر تأمین نیروی انسانی در آموزش و پرورش اشاره کرد و ادامه داد: حق التدریس یکی از روش هایی است که پیش بینی شده است و چند نوع است؛ یک مدل حق التدریس معلمان رسمی است و مدل دیگر حق التدریس نیروهای آزاد است که بر اساس قانون مجلس به کار گرفته می شوند؛ ضمن اینکه در برخی از مناطق از خرید خدمات استفاده کردیم و در کل 15 تا 16 روش را برای تأمین نیروی انسانی پیش بینی کردیم.

وی با بیان اینکه امسال دانشگاه فرهنگیان جهش بسیار بالایی را برای تأمین نیروی انسانی برداشت، اضافه کرد: در سال تحصیلی جدید 33 هزار نیروی انسانی در دانشگاه فرهنگیان مشغول به تحصیل شدند.

* افزایش تعداد دانش آموزان به 16 میلیون و 800 هزار نفر تا 6 سال آیندهوزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید 14 میلیون دانش آموز در مدارس تحصیل می کنند که نسبت به سال گذشته 6 درصد افزایش دانش آموز داشتیم، گفت تعداد دانش آموزان کشور تا 6 سال آینده به 16 میلیون و 800 هزار نفر می رسد و بعد از آن 2 سال روند ثابت را طی می کند و سپس کاهش تعداد دانش آموز را خواهیم داشت.

 وی با بیان اینکه بر این اساس چالش نیروی انسانی را تا 6 سال آینده خواهیم داشت، افزود: در حال حاضر 920 هزار نیروی انسانی اداری و آموزشی داریم که 820 هزار نفر، نیروهای آموزشی در مدارس هستند.

 بطحایی در خصوص حل مشکل چالش نیروی انسانی، اظهار کرد: روش تربیت معلم تغییر می کند و انعطاف لازم را برای تأمین نیازهای آموزش و پرورش پیدا خواهد کرد، البته دانشگاه های دیگری نیز به کمک دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی می آیند.

* 85 هزار نفر؛ حداکثر ظرفیت دانشگاه فرهنگیان وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که آیا دانشگاه فرهنگیان ظرفیت جذب 150 هزار دانشجو معلم را دارد؟ ، گفت: اینکه دانشگاه فرهنگیان ظرفیت 150 هزار نفر را داشته باشد تقریباً غیر ممکن است اما در سال تحصیلی جدید 33 هزار نفر جذب شده اند.

وی ادامه داد: با یکسری حمایت ها، ظرفیت دانشگاه فرهنگیان نزدیک به 85 هزار دانشجو خواهد رسید؛ البته با تدبیر خاص و جسارت باید روش های قدیمی را تغییر دهیم.

بطحایی به استفاده از ظرفیت دانشگاه های دیگر مانند دانشگاه های خوارزمی و علامه طباطبایی اشاره کرد و افزود: از روش های متعددی استفاده خواهیم کرد که یکی از روش های این است که دانشجو معلمان بعد از دو سال تحصیل، همزمان با تحصیل بتوانند در آموزش و پرورش مشغول به تدریس شوند.

"* دانش آموزان کتاب های درسی را نقد می کنندوزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی در خصوص برخی محتوا در کتب درسی و اشکالاتی که به آنها گرفته می شود ، اظهار کرد: یکی از مهم ترین محورهای تحول که سند تحول به آن تأکید دارد، سر منشأ در برنامه درسی دارد؛ برنامه های ما از حیث محتوا، بخش مهمی از طریق کتاب درسی تأمین می شود بنابراین اشکال ها بلافاصله باید برطرف شود و علاوه بر اتفاقات و خطاهایی که هست، کل برنامه درسی را در دوره آموزش عمومی باید با افق سند تحول منطبق کنیم.

وی ادامه داد: رییس جمهور در مراسم نواختن زنگ مهر عنوان کرد دانش آموزان به عنوان کسانی که مخاطبین برنامه درسی هستند چقدر سهیم در تولید محتوای آن هستند و همچنین تأکید کرد که در طی یک پروژه و برنامه ای از دانش آموزان بخواهیم که کتاب درسی را نقد از حیث فیزیکی و محتوایی نقد کنند.

بطحایی به حوزه دانشی، روشی و فناوری های آموزشی اشاره کرد و گفت: در حوزه دانشی، ضعف کمتری داریم ولی در حوزه روش باید گفت که روش ها کهنه است و بچه ها را از مدرسه زده است.

وی با بیان اینکه باید به این سمت برویم که اداره مدرسه در اختیار کادر مدرسه قرار گیرد، افزود: امسال برای اولین بار در پایه های چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم و نهم، 2 ساعت از برنامه درسی رسمی در اختیار مدرسه گذاشته شده است و در چارچوبی که ابلاغ شد، محتوا را تأمین کرده و ارائه می دهند که یک قدم تحولی جدی است.

"* مشکل تأمین کتب پایه دوازدهم تا چند روز آینده برطرف می شودبطحایی در خصوص کمبود کتاب درسی پایه دوازدهم گفت: در پایه دوازدهم مشکل اداری به وجود آمده است که تا چند روز آینده برطرف می شود و کتاب پایه دوازدهم به دست تمام دانش آموزان خواهد رسید.

وی درباره فروش کتاب پایه دوازدهم به 3 برابر قیمت، افزود: برخی سوءاستفاده کنندگان از این شرایط بهره می برند اما کتاب برای همه دانش آموزان هست و به زودی در اختیارشان قرار می گیرد؛ ضمن اینکه نسخه pdf کتاب ها نیز روی سایت سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی قرار دارد.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که چرا همزمان با انتشار کتاب درسی، حل المسائل نیز به بازار می آید؟ بیان کرد: رویکرد آموزش و پرورش دولت دوازدهم کاهش این اختلال است؛ فرایند تولید کتاب درسی محرمانه نیست و ناشران با روش های مختلفی به آن دست پیدا می کنند البته این اشکالی است که باید برطرف شود و قول می دهم برای سال آینده برطرف کنم.

وی با بیان اینکه حذف آزمون های مؤسسات در مدارس و همچنین حل المسائل را از دوره ابتدایی شروع کردیم، ادامه داد: تا زمانی که اولیا همراهی نکنند جمع کردن این غائله در آموزش و پرورش بسیار سخت و دشوار است؛ استفاده از کتاب های کمک آموزشی به دلیل صدمات به دانش آموزان اکیداً ممنوع است.

* مشکل اصلی بیمه تکمیلی فرهنگیان، افزایش تعرفه های پزشکی استوزیر آموزش و پرورش در خصوص مشکلات بیمه تکمیلی فرهنگیان، اظهار کرد: دلیل اصلی این مشکل، افزایش تعرفه های پزشکی است و ما به دنبال افزایش کیفیت و کنترل سهم بیمه شده هستیم.

وی اضافه کرد: در این روزها نیز درگیر بررسی پیشنهاداتی هستیم که شرکت های بیمه ارائه می دهند تا سهم بیمه شده را حفظ کرده و کیفیت را نیز افزایش دهیم و امیدواریم تا قبل از انقضای بیمه تکمیلی فعلی که یکی دو هفته دیگر پایان می یابد، به نتیجه برسیم و اعلام کنیم.

"* سرمایه ای از معلمان تا امروز به هدر نرفته استبطحایی درباره وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: در خصوص صندوق ذخیره فرهنگیان گزارش های متعدد و فراوانی به اطلاع صاحبان سهام رسیده است و اکنون این اطلاعات روی سامانه وزارت آموزش و پرورش موجود است که می توانند جزییات صورت های مالی را ببینند.

 وی بیان بیان اینکه آن چیزی که در بین همکاران بنده است ناشی از سوء برداشت هاست، تصریح کرد: سرمایه ای از معلمان تا امروزه در نرفته است و عمده آن مواردی که مطرح می شود مربوط به مؤسسه ای وابسته به صندوق است که بخش عمده ای از آن اعتبار با همکاری دستگاه های قضایی به خزانه برمی گردد و البته سوءمدیریت در بخشی از معاملات صندوق ذخیره، ضرر و زیان هایی را به سیستم وارد کرده است اما خواهش می کنم فرهنگیان آن چیزی که در شبکه های غیر معتبر و مجازی می بینند را باور نکنند و برای کسب اطلاع به سامانه آموزش و پرورش مراجعه کنند.

وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: سود پیش بینی شده در سال مالی منتهی به مهر 97 صندوق ذخیره فرهنگیان 2.

2 برابر سود سال گذشته بوده است.

وی ادامه داد: البته صندوق ذخیره به مانند بنگاه های اقتصادی سرمایه گذاری کرده است که برخی ممکن است با مشکل مواجه شده باشد اما فرهنگیان نگران نباشند و اطمینان خاطر می دهم که نمایندگی از حفظ و صیانت سرمایه آنها را به عهده دارم.

بطحایی اضافه کرد: امسال برای اولین بار 3 نفر از فرهنگیان با رأی مستقیم معلمان در هیأت امنای صندوق عضو صندوق شده اند .

"* وضعیت ساعات آموزشی پایه دوازدهم در اختیار مدارسوزیر آموزش و پرورش درباره کاهش 35 ساعت آموزش در پایه دوازدهم، گفت: ملاحظاتی را در شورای عالی آموزش و پرورش داشتیم که این دانش آموزان باید امتحان نهایی بدهند ضمن اینکه در کنکور هم شرکت کنند و 35 ساعت آموزش در هفته به آنها فشار زیادی وارد می کند.

وی ادامه داد: به دنبال روشی بودیم که اگر به تأیید برسد بخشی از ساعات آموزشی را در اختیار مدرسه قرار بدهیم که برای برخی از دروس امتحان نهایی ندارند و امکان ارائه آن به صورت مجازی وجود دارد و با موافقت اولیا به صورت غیر حضوری ارائه شود.

بطحایی در پاسخ به این پرسش که آیا این توجه به کنکور نقض غرض با حذف کنکور نیست؟ ، افزود: تا زمانی که کنکور را به این روش داریم این نقض غرض وجود دارد؛ تا زمانی که شاهد سیطره عمیق کنکور در آموزش و پرورش هستیم چاره ای جز چنین تصمیم گیری های نداریم.

وی در خصوص زمان شکسته شدن شاخ غول کنکور اظهار کرد: در شورای سنجش و پذیرش دانشجو، آخرین تصمیم این بود که 20 درصد امتیاز ورود به دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی و قطعی و 10 درصد تأثیر مثبت باشد که این کمترین قدم برای کاهش سهم کنکور است.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: با این شرایط که وجود دارد بعید می دانم ظرف 4،5  سال آینده کنکور را بتوانیم جمع کنیم هرچند هر چقدر سهم کنکور کاهش و سهم سوابق تحصیلی افزایش یابد در شکستن شاخ غول کنکور گام برداشتیم و در این مسیر باید جرأت و جسارت داشته باشیم.

* کمبود مربی پرورشی در مدارسبطحایی در خصوص مشکل کمبود مربی پرورشی در مدارس، گفت: متأسفانه با کمبود بیشتری از حیث نیروی انسانی به خصوص نیروی تخصصی در بخش پرورشی نسبت به سایر بخش ها مواجهیم.

وی تصریح کرد: برای رسیدن به آنچه سند تحول تأکید دارد به مقدمات و همراهی خانواده ها نیاز داریم چرا که خانواده و مدرسه دو شریک تربیتی هستند.

"* ایجاد ردیف خدمات رفاهی برای فرهنگیان در بودجه 98وزیر آموزش و پرورش در خصوص پرداخت مطالبات فرهنگیان گفت: علی رغم همه مضایق اعتباری دولت، امسال پرداخت معوقات بهتر از گذشته بود و 15 درصد عملکرد نسبت به سال های گذشته در پرداخت مطالبات بهتر بوده است.

 وی به تبعیض هایی که در بخش رفاهی برای فرهنگیان نسبت به سایر کارکنان دولت وجود دارد، افزود: برای سال 98 به دنبال ایجاد ردیف اعتباری خدمات رفاهی مانند سایر دستگاه ها برای فرهنگیان هستیم هر چند عدد آن قابل توجه نیست اما مطمئناً به کاهش تبعیض بین فرهنگیان و کارکنان سایر دستگاه ها می انجامد البته منظورم شرکت های دولتی نیست.

 بطحایی به رتبه بندی فرهنگیان نیز اشاره کرد و ادامه داد: مهمترین برنامه که می تواند در ارتقای شایستگی و توانمندی معلمان نقش داشته باشد، طرح رتبه بندی است که حدود 20 روز پیش، لایحه را به دولت ارائه کردیم و با دستور معاون اول رییس جمهور به کمیسیون های تخصصی ارجاع شد و به زودی بررسی می شود؛ این لایحه یکی از مواردی است که تبعیض.

ها را کاهش می دهد.

"* بعید می دانم تعطیلات زمستانی به امسال برسدوزیر آموزش و پرورش در خصوص تعطیلات زمستانی نیز گفت: بررسی کارشناسی روی تعطیلات زمستانی تمام نشده است؛ برخی می گویند نیازمند مصوبه مجلس است و برخی نیز عنوان می کنند که بر اساس قانون شوراها می توان تعطیلات را پیش بینی کرده اما هنوز به جمع بندی نرسیدیم و بعید می دانم به امسال برسد البته اگر نیاز به مصوبه مجلس نباشد، زودت.

به سرانجام خواهد رسید.

وی در خاتمه تأکید کرد: یکی از رویکردهای ما در آموزش و پرورش، تبدیل مدرسه به محیطی برای تمرین زندگی است و اینکه مدرسه را از فضای خشک خارج کرد و بچه ها در 31 شهریور ماه غمگین نشوند که به مدرسه می آیند؛ باید فضا را عوض کنیم و مدرسه کارگاهی برای تمرین مهارت زندگی بر اساس الگوی زندگی اسلامی باشد.

فارسانتهای پیام/*
کلید واژه ها: دانشگاه فرهنگیان - نیروی انسانی - آموزش و پرورش - دانشگاه - فرهنگیان - دانش آموز - وزیر آموزش و پرورش - سال تحصیلی جدید - آموزش - تحصیل - دانش آموزان - حق التدریس - آینده - کتاب های درسی - دانشجو - وزیر - معلم - پیش بینی - علامه طباطبایی - افزایش - روش های قدیمی - جدید - معلمان - مدارس - شهید رجایی - مشکل - کتاب - بینی - طباطبایی - کتب درسی

آخرین اخبار سرویس:
آبگیری تالاب بین المللی «قوری گول» از اول آبان ماه

231 هزار زائر اربعین حسینی از مرزهای غربی کشور تردد می کنند

خدمات دهی یگان ویژه کرمان به زائران اربعین

فینسک ، شمالی در کویر + تصاویر

خبر خوش سردار کمالی به سربازان محقق/ سربازی به تعویق می افتد؟

آلودگی هوا در راه است

ظرفیت پارکینگ بزرگ برکت مهران تکمیل شد

تکذیب بدهی 123 میلیاردی آموزش و پرورش به آتیه سازان/ شیر مدارس در انتظار تخصیص اعتبار

آلودگی هوا در راه است

رییس محیط زیست: آلودگی هوا در راه است

کشف آثار عصر مفرغ در خراسان شمالی+عکس

یک قلاده خرس قهوه ای دیگر هم تلف شد

کاهش مدرسان قرآن ویژه آقایان در الجزایر

توقف ورود و خروج خودروهای شخصی به مرز مهران

معرفی بند عمر شاه در بیرجند +تصاویر

کاهش مدرسان قرآن ویژه آقایان در الجزائر

سلطان عاشق برانکو شد

آیین تجلیل از اعضای ارکستر سمفونیک تهران در دوران دفاع مقدس

آلودگی هوا در راه است

بطحایی: کتب کمک آموزشی سم دوره ابتدایی است

وثیقه زیارت دانشجویان اربعین حذف شد

ساحل و روستای شگفت انگیز « دَرَک » زرآباد

ظرفیت پارکینگ بزرگ برکت مهران تکمیل شد

ضرب و شتم محیط بان مازنی توسط یک گردشکر

نابود کردن اعتماد به نفس و تصویر سازی غلط از ایران

مراسم زیارت عاشورا در جوار مسجد کوفه

ساماندهی بیش از 60 مسجد کرمانشاه

دستورالعمل تقویت و اجرای فرهنگ نماز در مدارس به اجرا درمی آید

در همه مدارس امام جماعت انتخاب و منصوب شود

یک قلاده خرس قهوه ای دیگر هم تلف شد

طرح ایران مهارت، گامی در جهت مهارت آموزی دانش آموزان است

طرح ایران مهارت، گامی در جهت مهارت آموزی دانش آموزان است

احداث راه به 7 روستای محروم منطقه دول دره

تردد زائران در گذرگاه های مرزی خوزستان روان است

تصاویر/ اعزام مبلغین افتخاری اربعین

تردد زائران در گذرگاه های مرزی خوزستان روان است

احیای تالاب های فارس نیازمند همت همگانی

غربالگری مددجویان در گرمخانه ها

کربلا در آستانه اربعین حسینی

تردد زائران در گذرگاه های مرزی خوزستان روان است

رییس محیط زیست: آلودگی هوا در راه است/ در تهران بیش از 70 درصد آلودگی هوا ناشی از خودروهاست

صدور 14 هزار و 725 سند تک برگی کاداستری در خراسان شمالی

رتبه بندی خودروهای مردودی در تست آلودگی

راه ثبت نام و دریافت دینار برای زائران اربعین

سازمان هواشناسی باید اضطرار آلودگی هوا را 4 روز زودتر اعلام کند

مطالعات سیاهه محیط زیست در هشت کلان شهر اجرا می شود

ثبت نام بالغ بر 20 هزار زائر گیلانی اربعین در سامانه سماح

تعداد روزهای ناسالم تهران امسال افزایش یافت

رفع ابهامات مرزی در شهرستان مشگین شهر

توصیه های پزشکی برای زائران سفر اربعین

با این خوراکی ها سحر خیز شوید

زیارت اربعین در یکصد سال پیش! +عکس

برگزاری کارگاه آموزشی علوم عصب شناسی

30 مدرسه سقز تخریبی است

سازمان هواشناسی باید اضطرار آلودگی هوا را 4 روز زودتر اعلام کند

ظرفیت پارکینگ بزرگ برکت مهران تکمیل شد

آلودگی هوا در راه است/ در تهران بیش از 70 درصد آلودگی هوا ناشی از خودروهاست

شهرک های مدرن، آماده استقبال از زائران اربعین

مطالعات سیاهه محیط زیست در هشت کلان شهر اجرا می شود

مهلت 4 روزه به سازمان هواشناسی برای پیش بینی شرایط اضطرار آلودگی هوا

منچستریونایتد برای ترافیک جریمه شد!

مطالعات سیاهه محیط زیست در 8 کلان شهر اجرا می شود

ایجاد تحولات اساسی در اقامتگاه گردشگری《مال آقا》در شهرستان باغملک

مطالعات سیاهه محیط زیست در 8 کلان شهر اجرا می شود

نظم حلقه های آموزش و تولید در هنرستان های گلستان + فیلم

اعزام کاروان خادمان گرمساری موکب اسکان در نجف اشرف + فیلم

سازمان هواشناسی 4 روز برای پیش بینی شرایط اضطرار آلودگی هوا فرصت دارد

ایجاد تحولات اساسی در اقامتگاه گردشگری《مال آقا》در شهرستان باغملک

افتتاح نمایشگاه «از کربلا تا شام» در کرمانشاه

سربازانی با ریش های سفید در مرکز 08 خاش

​استقرار گیت های خواهران در مرزها/ افزایش 40 درصدی تردد در مرز مهران

رونمایی از طرح اعطای بورس تحصیلی به دانش آموزان مناطق کم برخوردار خوزستان

افتتاح مدرسه خیر ساز فدک در بویین میاندشت

سایپا و ایران خودرو با تیم مشترک پلیس و مرکز معاینه فنی همکاری نکردند

رونمایی از طرح اعطای بورس تحصیلی به دانش آموزان مناطق کم برخوردار خوزستان

سایپا وایران خودرو با تیم مشترک پلیس و مرکز معاینه فنی همکاری نکردند

تجهیز مدرسه صبح رویش در هرندی

پدیده طلاق در استان قزوین نیازمند آسیب شناسی است

توقف تردد خودروهای شخصی به مرز مهران

وثیقه زیارت دانشجویان اربعین حذف شد

رزمایش ترافیک اربعین حسینی

​معاوضه پرچم های حرمین شریفین به همت برنامه «چهل منزل»

ساماندهی فاضلاب و پسماند مراکز اقامتی مسیر رودخانه کرج - چالوس

در بحث پیش بینی هوا مشکل داریم مهمترین مسئله برای ما سلامتی جان مردم است

جهاددانشگاهی امکان برگزاری دوره های آموزشی را در خلخال فراهم می کند

ثبت نام بیش از 37 هزار نفر برای پیاده روی اربعین قطع فرآیند صدور روادید 48 ساعت مانده به اربعین

خلیل فاتح را بیشتر بشناسیم

آذربایجان غربی بارانی می شود

بازگشایی محور ماهنشان – پری

عدم همکاری سایپا و ایران خودرو با تیم پلیس و معاینه فنی

تصاویری از یک هیولای خشمگین به نام؛ Ford Mustang Bullitt 2019

تالاب بین المللی قوری گول از اوایل دهه 1370 دچار کم آبی شد

ساماندهی فاضلاب و پسماند مراکز اقامتی مسیر رودخانه کرج - چالوس

در بحث پیش بینی هوا مشکل داریم/ مهمترین مسئله برای ما سلامتی جان مردم است

بازگشایی محور ماهنشان – آق کند

وزیر آموزش و پرورش: در همه مدارس امام جماعت انتخاب و منصوب شود

تردد در مرز های شلمچه و چذابه روان است

در 300 کیلومتری کربلا

سایپا وایران خودرو با تیم مشترک پلیس و مرکز معاینه فنی همکاری نکردند

اعزام 132 دانشجوی دانشگاه بیرجند به پیاده روی اربعین

تأمین کتب درسی پایه دوازدهم تا چند روز آینده

تأمین کتب درسی پایه دوازدهم تا چند روز آینده