مطالب مرتبط:
وزیر آموزش و پرورش خبر داد تأمین کتب درسی پایه دوازدهم تا چند روز آینده/ امسال تعطیلات زمستانی نداریم
وزیر آموزش و پرورش خبر داد حل مشکل تأمین کتب درسی پایه دوازدهم تا چند روز آینده/ امسال تعطیلات زمستانی نداریم
ورود "شهید حججی" به کتب درسی پایه دوازدهم
ورود "شهید حججی" به کتب درسی پایه دوازدهم
آغاز توزیع کتب درسی پایه دوازدهم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 08:422018-09-24اجتماعي

تأمین کتب درسی پایه دوازدهم تا چند روز آینده


وزیر آموزش و پرورش از حل مشکل تأمین کتاب های درسی پایه دوازدهم طی چند روز آینده خبر داد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازبطحایی به روش های دیگر تأمین نیروی انسانی در آموزش و پرورش اشاره کرد و ادامه داد: حق التدریس یکی از روش هایی است که پیش بینی شده است و چند نوع است؛ یک مدل حق التدریس معلمان رسمی است و مدل دیگر حق التدریس نیروهای آزاد است که بر اساس قانون مجلس به کار گرفته می شوند؛ ضمن اینکه در برخی از مناطق از خرید خدمات استفاده کردیم و در کل 15 تا 16 روش را برای تأمین نیروی انسانی پیش بینی کردیم.

وی با بیان اینکه امسال دانشگاه فرهنگیان جهش بسیار بالایی را برای تأمین نیروی انسانی برداشت، اضافه کرد: در سال تحصیلی جدید 33 هزار نیروی انسانی در دانشگاه فرهنگیان مشغول به تحصیل شدند.

* افزایش تعداد دانش آموزان به 16 میلیون و 800 هزار نفر تا 6 سال آیندهوزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید 14 میلیون دانش آموز در مدارس تحصیل می کنند که نسبت به سال گذشته 6 درصد افزایش دانش آموز داشتیم، گفت تعداد دانش آموزان کشور تا 6 سال آینده به 16 میلیون و 800 هزار نفر می رسد و بعد از آن 2 سال روند ثابت را طی می کند و سپس کاهش تعداد دانش آموز را خواهیم داشت.

 وی با بیان اینکه بر این اساس چالش نیروی انسانی را تا 6 سال آینده خواهیم داشت، افزود: در حال حاضر 920 هزار نیروی انسانی اداری و آموزشی داریم که 820 هزار نفر، نیروهای آموزشی در مدارس هستند.

 بطحایی در خصوص حل مشکل چالش نیروی انسانی، اظهار کرد: روش تربیت معلم تغییر می کند و انعطاف لازم را برای تأمین نیازهای آموزش و پرورش پیدا خواهد کرد، البته دانشگاه های دیگری نیز به کمک دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی می آیند.

* 85 هزار نفر؛ حداکثر ظرفیت دانشگاه فرهنگیان وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که آیا دانشگاه فرهنگیان ظرفیت جذب 150 هزار دانشجو معلم را دارد؟ ، گفت: اینکه دانشگاه فرهنگیان ظرفیت 150 هزار نفر را داشته باشد تقریباً غیر ممکن است اما در سال تحصیلی جدید 33 هزار نفر جذب شده اند.

وی ادامه داد: با یکسری حمایت ها، ظرفیت دانشگاه فرهنگیان نزدیک به 85 هزار دانشجو خواهد رسید؛ البته با تدبیر خاص و جسارت باید روش های قدیمی را تغییر دهیم.

بطحایی به استفاده از ظرفیت دانشگاه های دیگر مانند دانشگاه های خوارزمی و علامه طباطبایی اشاره کرد و افزود: از روش های متعددی استفاده خواهیم کرد که یکی از روش های این است که دانشجو معلمان بعد از دو سال تحصیل، همزمان با تحصیل بتوانند در آموزش و پرورش مشغول به تدریس شوند.

"* دانش آموزان کتاب های درسی را نقد می کنندوزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی در خصوص برخی محتوا در کتب درسی و اشکالاتی که به آنها گرفته می شود ، اظهار کرد: یکی از مهم ترین محورهای تحول که سند تحول به آن تأکید دارد، سر منشأ در برنامه درسی دارد؛ برنامه های ما از حیث محتوا، بخش مهمی از طریق کتاب درسی تأمین می شود بنابراین اشکال ها بلافاصله باید برطرف شود و علاوه بر اتفاقات و خطاهایی که هست، کل برنامه درسی را در دوره آموزش عمومی باید با افق سند تحول منطبق کنیم.

وی ادامه داد: رییس جمهور در مراسم نواختن زنگ مهر عنوان کرد دانش آموزان به عنوان کسانی که مخاطبین برنامه درسی هستند چقدر سهیم در تولید محتوای آن هستند و همچنین تأکید کرد که در طی یک پروژه و برنامه ای از دانش آموزان بخواهیم که کتاب درسی را نقد از حیث فیزیکی و محتوایی نقد کنند.

بطحایی به حوزه دانشی، روشی و فناوری های آموزشی اشاره کرد و گفت: در حوزه دانشی، ضعف کمتری داریم ولی در حوزه روش باید گفت که روش ها کهنه است و بچه ها را از مدرسه زده است.

وی با بیان اینکه باید به این سمت برویم که اداره مدرسه در اختیار کادر مدرسه قرار گیرد، افزود: امسال برای اولین بار در پایه های چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم و نهم، 2 ساعت از برنامه درسی رسمی در اختیار مدرسه گذاشته شده است و در چارچوبی که ابلاغ شد، محتوا را تأمین کرده و ارائه می دهند که یک قدم تحولی جدی است.

"* مشکل تأمین کتب پایه دوازدهم تا چند روز آینده برطرف می شودبطحایی در خصوص کمبود کتاب درسی پایه دوازدهم گفت: در پایه دوازدهم مشکل اداری به وجود آمده است که تا چند روز آینده برطرف می شود و کتاب پایه دوازدهم به دست تمام دانش آموزان خواهد رسید.

وی درباره فروش کتاب پایه دوازدهم به 3 برابر قیمت، افزود: برخی سوءاستفاده کنندگان از این شرایط بهره می برند اما کتاب برای همه دانش آموزان هست و به زودی در اختیارشان قرار می گیرد؛ ضمن اینکه نسخه pdf کتاب ها نیز روی سایت سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی قرار دارد.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که چرا همزمان با انتشار کتاب درسی، حل المسائل نیز به بازار می آید؟ بیان کرد: رویکرد آموزش و پرورش دولت دوازدهم کاهش این اختلال است؛ فرایند تولید کتاب درسی محرمانه نیست و ناشران با روش های مختلفی به آن دست پیدا می کنند البته این اشکالی است که باید برطرف شود و قول می دهم برای سال آینده برطرف کنم.

وی با بیان اینکه حذف آزمون های مؤسسات در مدارس و همچنین حل المسائل را از دوره ابتدایی شروع کردیم، ادامه داد: تا زمانی که اولیا همراهی نکنند جمع کردن این غائله در آموزش و پرورش بسیار سخت و دشوار است؛ استفاده از کتاب های کمک آموزشی به دلیل صدمات به دانش آموزان اکیداً ممنوع است.

* مشکل اصلی بیمه تکمیلی فرهنگیان، افزایش تعرفه های پزشکی استوزیر آموزش و پرورش در خصوص مشکلات بیمه تکمیلی فرهنگیان، اظهار کرد: دلیل اصلی این مشکل، افزایش تعرفه های پزشکی است و ما به دنبال افزایش کیفیت و کنترل سهم بیمه شده هستیم.

وی اضافه کرد: در این روزها نیز درگیر بررسی پیشنهاداتی هستیم که شرکت های بیمه ارائه می دهند تا سهم بیمه شده را حفظ کرده و کیفیت را نیز افزایش دهیم و امیدواریم تا قبل از انقضای بیمه تکمیلی فعلی که یکی دو هفته دیگر پایان می یابد، به نتیجه برسیم و اعلام کنیم.

"* سرمایه ای از معلمان تا امروز به هدر نرفته استبطحایی درباره وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: در خصوص صندوق ذخیره فرهنگیان گزارش های متعدد و فراوانی به اطلاع صاحبان سهام رسیده است و اکنون این اطلاعات روی سامانه وزارت آموزش و پرورش موجود است که می توانند جزییات صورت های مالی را ببینند.

 وی بیان بیان اینکه آن چیزی که در بین همکاران بنده است ناشی از سوء برداشت هاست، تصریح کرد: سرمایه ای از معلمان تا امروزه در نرفته است و عمده آن مواردی که مطرح می شود مربوط به مؤسسه ای وابسته به صندوق است که بخش عمده ای از آن اعتبار با همکاری دستگاه های قضایی به خزانه برمی گردد و البته سوءمدیریت در بخشی از معاملات صندوق ذخیره، ضرر و زیان هایی را به سیستم وارد کرده است اما خواهش می کنم فرهنگیان آن چیزی که در شبکه های غیر معتبر و مجازی می بینند را باور نکنند و برای کسب اطلاع به سامانه آموزش و پرورش مراجعه کنند.

وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: سود پیش بینی شده در سال مالی منتهی به مهر 97 صندوق ذخیره فرهنگیان 2.

2 برابر سود سال گذشته بوده است.

وی ادامه داد: البته صندوق ذخیره به مانند بنگاه های اقتصادی سرمایه گذاری کرده است که برخی ممکن است با مشکل مواجه شده باشد اما فرهنگیان نگران نباشند و اطمینان خاطر می دهم که نمایندگی از حفظ و صیانت سرمایه آنها را به عهده دارم.

بطحایی اضافه کرد: امسال برای اولین بار 3 نفر از فرهنگیان با رأی مستقیم معلمان در هیأت امنای صندوق عضو صندوق شده اند .

"* وضعیت ساعات آموزشی پایه دوازدهم در اختیار مدارسوزیر آموزش و پرورش درباره کاهش 35 ساعت آموزش در پایه دوازدهم، گفت: ملاحظاتی را در شورای عالی آموزش و پرورش داشتیم که این دانش آموزان باید امتحان نهایی بدهند ضمن اینکه در کنکور هم شرکت کنند و 35 ساعت آموزش در هفته به آنها فشار زیادی وارد می کند.

وی ادامه داد: به دنبال روشی بودیم که اگر به تأیید برسد بخشی از ساعات آموزشی را در اختیار مدرسه قرار بدهیم که برای برخی از دروس امتحان نهایی ندارند و امکان ارائه آن به صورت مجازی وجود دارد و با موافقت اولیا به صورت غیر حضوری ارائه شود.

بطحایی در پاسخ به این پرسش که آیا این توجه به کنکور نقض غرض با حذف کنکور نیست؟ ، افزود: تا زمانی که کنکور را به این روش داریم این نقض غرض وجود دارد؛ تا زمانی که شاهد سیطره عمیق کنکور در آموزش و پرورش هستیم چاره ای جز چنین تصمیم گیری های نداریم.

وی در خصوص زمان شکسته شدن شاخ غول کنکور اظهار کرد: در شورای سنجش و پذیرش دانشجو، آخرین تصمیم این بود که 20 درصد امتیاز ورود به دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی و قطعی و 10 درصد تأثیر مثبت باشد که این کمترین قدم برای کاهش سهم کنکور است.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: با این شرایط که وجود دارد بعید می دانم ظرف 4،5  سال آینده کنکور را بتوانیم جمع کنیم هرچند هر چقدر سهم کنکور کاهش و سهم سوابق تحصیلی افزایش یابد در شکستن شاخ غول کنکور گام برداشتیم و در این مسیر باید جرأت و جسارت داشته باشیم.

* کمبود مربی پرورشی در مدارسبطحایی در خصوص مشکل کمبود مربی پرورشی در مدارس، گفت: متأسفانه با کمبود بیشتری از حیث نیروی انسانی به خصوص نیروی تخصصی در بخش پرورشی نسبت به سایر بخش ها مواجهیم.

وی تصریح کرد: برای رسیدن به آنچه سند تحول تأکید دارد به مقدمات و همراهی خانواده ها نیاز داریم چرا که خانواده و مدرسه دو شریک تربیتی هستند.

"* ایجاد ردیف خدمات رفاهی برای فرهنگیان در بودجه 98وزیر آموزش و پرورش در خصوص پرداخت مطالبات فرهنگیان گفت: علی رغم همه مضایق اعتباری دولت، امسال پرداخت معوقات بهتر از گذشته بود و 15 درصد عملکرد نسبت به سال های گذشته در پرداخت مطالبات بهتر بوده است.

 وی به تبعیض هایی که در بخش رفاهی برای فرهنگیان نسبت به سایر کارکنان دولت وجود دارد، افزود: برای سال 98 به دنبال ایجاد ردیف اعتباری خدمات رفاهی مانند سایر دستگاه ها برای فرهنگیان هستیم هر چند عدد آن قابل توجه نیست اما مطمئناً به کاهش تبعیض بین فرهنگیان و کارکنان سایر دستگاه ها می انجامد البته منظورم شرکت های دولتی نیست.

 بطحایی به رتبه بندی فرهنگیان نیز اشاره کرد و ادامه داد: مهمترین برنامه که می تواند در ارتقای شایستگی و توانمندی معلمان نقش داشته باشد، طرح رتبه بندی است که حدود 20 روز پیش، لایحه را به دولت ارائه کردیم و با دستور معاون اول رییس جمهور به کمیسیون های تخصصی ارجاع شد و به زودی بررسی می شود؛ این لایحه یکی از مواردی است که تبعیض.

ها را کاهش می دهد.

"* بعید می دانم تعطیلات زمستانی به امسال برسدوزیر آموزش و پرورش در خصوص تعطیلات زمستانی نیز گفت: بررسی کارشناسی روی تعطیلات زمستانی تمام نشده است؛ برخی می گویند نیازمند مصوبه مجلس است و برخی نیز عنوان می کنند که بر اساس قانون شوراها می توان تعطیلات را پیش بینی کرده اما هنوز به جمع بندی نرسیدیم و بعید می دانم به امسال برسد البته اگر نیاز به مصوبه مجلس نباشد، زودت.

به سرانجام خواهد رسید.

وی در خاتمه تأکید کرد: یکی از رویکردهای ما در آموزش و پرورش، تبدیل مدرسه به محیطی برای تمرین زندگی است و اینکه مدرسه را از فضای خشک خارج کرد و بچه ها در 31 شهریور ماه غمگین نشوند که به مدرسه می آیند؛ باید فضا را عوض کنیم و مدرسه کارگاهی برای تمرین مهارت زندگی بر اساس الگوی زندگی اسلامی باشد.

فارسانتهای پیام/*
کلید واژه ها: دانشگاه فرهنگیان - نیروی انسانی - آموزش و پرورش - دانشگاه - فرهنگیان - دانش آموز - وزیر آموزش و پرورش - سال تحصیلی جدید - آموزش - تحصیل - دانش آموزان - حق التدریس - آینده - کتاب های درسی - دانشجو - وزیر - معلم - پیش بینی - علامه طباطبایی - افزایش - روش های قدیمی - جدید - معلمان - مدارس - شهید رجایی - مشکل - کتاب - بینی - طباطبایی - کتب درسی

آخرین اخبار سرویس:
راه اندازی اتاق اسباب بازی در مدارس از اول بهمن

روش نگهداری طولانی مدت پنیر فتا

کودکان را باید به کدام مهدکودک فرستاد؟

کلانتری: هدردهنده نخست آب در دنیا هستیم

پژوهشگر حوزه آب و محیط زیست تشریح کرد قرارگیری اکثر نیروگاه ها در دشت های ممنوعه/ ایران وارد تنش آبی شده است

معاون عمره و حج سازمان حج و زیارت به فارس خبر داد تکمیل اطلاعات بیش از 150 هزار ودیعه گذار حج تمتع تاکنون

مدیریت بحران: آبرسانی 8 هزار روستا با تانکر

حیوان وحشی کلاس های درس مدرسه را بهم ریخت + جزییات

شادپیمایی عروسک ها در دیار آناهیتا

تصادفات عجیب در جاده های جهان

آغاز ساخت واحد آموزشی روستایی در مُهر

بالاخره درناها به تالاب شادگان افتخار دادند

لغو محدودیت تردد در محور هراز از دوشنبه

هوای پایتخت با شاخص 38 پاک است

کسب مدال طلا توسط یک ایرانی در رقابتهای پرورش اندام (عکس)

پاورپوینت آموزش درس سوّم کتاب مطالعات اجتماعی پایه پنجم ابتدایی

امداد گران اعتماد اجتماعی را جلب کنند

تجلیل کلانتری از راهداران نجات دهنده یک قلاده گرگ+عکس

امداد گران اعتماد اجتماعی را جلب کنند

معلمان فاروجی در پرسش مهر استان صاحب رتبه های برتر شدند

ثبت تصویر پلنگ ایرانی در طارم سفلی

معلمان فاروجی در پرسش مهر استان صاحب رتبه های برتر شدند

مشکل افت فشار آب و گرفتگی فاضلاب اهواز روی میز مناظره

مشکل افت فشار آب و گرفتگی فاضلاب اهواز روی میز مناظره

مشکل افت فشار آب و گرفتگی فاضلاب اهواز روی میز مناظره

سیاست گذاری های کلان، خانواده محور نیست/ شناسایی 21 نوع خانواده در تهران

کاهش 22 درصدی آمار تصادفات فوتی درون شهری

کلانتری: هدردهنده نخست آب در دنیا هستیم

حدود 300 شهر کشور بدون نقشه است

لغو محدودیت تردد در محور هراز از دوشنبه

فضای خشک و بی روح در مدارس یک آسیب جدی است

لغو محدودیت تردد در محور هراز از دوشنبه

ساخت بزرگ ترین زیرگذر کربلا به دست ایرانی ها + عکس

تمرکزی جدی تر بر آموزش داوطلبان هلال احمر شود

تجهیزات آموزشی به 37 مدرسه روستایی گیلان ارسال شد

دانش آموزان صفاشهر در راه سرزمین نور

زخمه برساز زندگی

لغو محدودیت تردد در محور هراز از دوشنبه

تجهیزات آموزشی به 37 مدرسه روستایی گیلان ارسال شد

سد معبرهای ساختمان سازی

برداشت خرمالو از باغ های خفر

کوچه باغ های پیشوا از دریچه دوربین

ماهیت و تصادف قمرهای مصنوعی در فضا

ارتفاع برف در گردنه ی تته به یک و نیم متر رسید

همیشه پای کوروش در میان است

هدر دهنده نخست آب در دنیا هستیم

تقارن ابرماه و ماه گرفتگی کامل در رویداد نادر سماوی

شام شب عید فضایی ها رسید

معلم همه کاره

طرح کودکان امروز مدیران فردا در قزوین اجرا شد

احتمال کاهش ساعات آموزشی پایه دوازدهم

ادعای جدید رییس محیط زیست در یاسوج

مدارس شاهد نیازمند ارائه سبک منسجم مدیریتی است

احتمال کاهش ساعات آموزشی پایه دوازدهم

دلیل برخورد با تجمعات غیرقانونی

حدود 300 شهر کشور بدون نقشه است

ضرورت حفظ محیط زیست برای نسل های آینده

می توان علیه بازنشستگان شاغل اعلام جرم کرد

آیین تجلیل از خیرین خوشنام در دامغان

مسمومیت تربیتی نظام آموزشی با تبلیغات کتب کمک درسی در صدا وسیما

سه شنبه ها دور خودرو را خط بکشیم

سمن ها برنامه های راهبردی خود را بر روی چالش ها متمرکز کنند

معاون شهردار تهران: با حمایت شورای شهر خطوط مترو تکمیل شود

مدرسه 9 کلاسه خیرساز در منطقه 4 تهران افتتاح شد

احتمال کاهش ساعات آموزشی پایه دوازدهم

خبر های کوتاه بخش خبری 20 هجدهم آذر 97+ فیلم

عکس روز خبری

مجتمع خیرساز دامغان برای نگهداری کودکان بی سرپرست اهدا شد

جاذبه های پیست سافاری جزیره قشم

ضرورت حفظ حس معنوی خدمت در موکب های اربعین

عکس روز: مارماهی در بینی فک

نکته ای که باید آنرا جدی گرفت/ تبلیغات صداوسیما دانش آموزان و خانواده ها را دچار مسمومیت تربیتی کرده است

سوالات ضمن خدمت سبک زندگی مبتنی بر آموزه های قرانی

گلخانه آموزشی کودکان در تربت حیدریه بهره برداری شد

مردم می توانند علیه بازنشستگان شاغل اعلام جرم کنند

چگونه از میزان بدهی طرح ترافیک خود آگاه شویم؟

استخدام راننده با نیسان یخچالدار آقا در یک شرکت معتبر

فردا اعزام مشمولان فوق دیپلم ،دیپلم و زیر دیپلم

فضای خشک و بی روح در مدارس یک آسیب جدی است

جزیره ای که پوشیده از پاپ کورن است (+ تصاویر)

سمن ها برنامه های راهبردی خود را بر روی چالش ها متمرکز کنند

ثبت تصویر پلنگ ایرانی در طارم سفلی

ساخت بزرگ ترین زیرگذر کربلا به دست ایرانی ها + عکس

معاون شهردار تهران: با حمایت شورای شهر خطوط مترو تکمیل شود

ثبت نام اعزام های دی ماه عتبات آغاز شد

3 گروه راهداری در جاده های تربت حیدریه مستقر شدند

تصویر پلنگ ایرانی در طارم سفلی ثبت شد

ثبت تصویر پلنگ ایرانی در طارم سفلی

خاطره یک روز جنگ با ضدانقلاب در کردستان

مقام کشوری دانش آموزان ایلامی در محاسبات ذهنی

باران همچنان میهمان دست و دلباز منطقه

تصویر پلنگ ایرانی در طارم سفلی ثبت شد

درباره آموزش مسائل جنسی به کودک مقاومت نکنید/یک سوم قربانیان آزار جنسی زیر هشت سال دارند

لحظات پایانی زندگی یک ماهی +عکس

640 مرکز فرزندان بی سرپرست در کشور فعال است

اجرای صحیح طرح آبخیزداری موجب توانمندسازی روستاییان می شود

زمان دریافت کارت ورود به جلسه ارشد فراگیر 98

ایمن سازی خط عابر پیاده کمتر از 48 ساعت

اجرای صحیح طرح آبخیزداری موجب توانمندسازی روستاییان می شود

اجرای صحیح طرح آبخیزداری موجب توانمندسازی روستاییان می شود

تأمین کتب درسی پایه دوازدهم تا چند روز آینده

تأمین کتب درسی پایه دوازدهم تا چند روز آینده