مطالب مرتبط:
توییتر رفع فیلتر نمی شود/ درخواست مکرر وزیر ارتباطات غیر قانونی و خلاف مبانی حقوقی است/ توییتر یک شبکه اجتماعی آمریکایی است که کنترل آن در اختیار دشمن می باشد
درخواست رفع فیلتر توییتر غیر قانونی و خلاف مبانی حقوقی است
توییتر رفع فیلتر نمی شود/ درخواست مکرر وزیر ارتباطات غیر قانونی و خلاف مبانی حقوقی است
طرح توریسم درمانی منطقه کوهسار تهران در کمیسیون ماده 5 در حال بررسی است
نقش آمریکا در «کودتای 28 مرداد» فردا با حضور مسئولان دولت و مجلس بررسی می شود/ پیگیری 3 قانونی که مهجور مانده است؛ از حقوق 17 هزار شهید ترور تا ایرانیان قربانی جنگ شیمایی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 01:422018-09-23سياسي

ماده قانونی ارتداد (بررسی مبانی حقوقی ارتداد)


ارتداد و مرتد شدن از نظر قانونی و ماهیت حقوقی شامل سه عنصر است: عنصر قانونی، عنصر مادی و عنصر روانی ارتداد.

در این مطلب موضوع ارتداد را از جنبه قانونی آن مورد بررسی قرار خواهیم داد.

- مراد از عنصر قانونی، جرم شناخته شدن در قانون است؛ چون هیچ عملی جرم نیست مگر این که قبلاً قانونی آن فعل یا ترک فعل را جرم شناخته و برایش مجازات تعیین کرده باشد.

در نظام حقوقی اسلام، ارتداد جرم شناخته و مجازات آن بیان شده است.

در قوانین جزایی جمهوری اسلامی ایران، درباره ارتداد نصی وجود ندارد؛ ولی چون اصل چهارم قانون اساسی، همه قوانین جمهوری اسلامی ایران را بر احکام شریعت اسلام مبتنی دانسته است و اصل 167 قانون اساسی مقرر می دارد قاضی موظف است کوشش کند حکم هر دعوی را در قوانین مدونه بیابد و اگر نیابد، با استناد به منابع معتبر اسلامی یا فتاوای معتبر، حکم قضیه را صادر نماید و نمی ‏تواند به بهانه سکوت یا نقض یا اجمال یا تعارض قوانین مدونه، از رسیدگی به دعوی و صدور حکم امتناع ورزد و چون دعوی مذکور به دعاوی مدنی اختصاص یا انصراف ندارد، باید براساس منابع فقهی مرتد را مجرم شناخت و به مجازات حکم کرد.

عنصر مادی ارتداد:عنصر مادی یعنی عنصر خارجی، ملموس و محسوس که به سبب آن ارتداد عینیت می یابد؛ به عبارت دیگر اظهار موجبات ارتداد، عنصر مادی این پدیده به شمار می آید.

البته ارتداد با انکار قلبی حاصل می شود؛ ولی آنچه مجازات دنیوی بر آن مترتب می گردد، ارتدادی است که با گفتار یا رفتار اظهار شود؛ مانند سخنرانی، نوشتن کتاب، مقاله و.

.

ارتداد تا وقتی ابراز نشود، جرم حقوقی نیست و کسی حق تحقیق و تفحص و تفتیش عقاید ندارد.

افزون بر این، اگر مسلمانی اظهار کفر کند و پس از آن مدعی شود تحت فشار یا اکراه به چنین کاری مبادرت ورزیده است، چنانچه احتمال آن وجود داشته باشد، ادعایش پذیرفته می ‏شود.

عنصر روانی ارتداد: عنصر روانی یعنی قصد مجرمانه داشتن.

برخی از متفکران معاصر، مانند راشد الغنوشی و شیخ محمد عبده، معتقدند ارتداد، از آن جهت که جرمی سیاسی و اقدامی عملی علیه حکومت اسلامی است، مجازات دارد.

بنابراین مجازات ارتداد تعزیری است و صرف تغییر دین جرم شمرده نمی شود.

(تعریف تعزیر: تعزیر کیفری است برای جرائمی غیر از آنهایی که در حقوق جزای اسلامی برایشان حد، قصاص و دیه در نظر گرفته شده است.

) اما آیات و روایات نشان می دهد خود ارتداد، یعنی صرف تغییر دین و عقیده ، موضوع حکم است نه همراه شدن آن با جرائم دیگر؛ برای نمونه توجه به آیات سوره محمد آیه 25، مائده آیه 54، بقره آیه 217 و روایاتی که شیعه و سنی از رسول اکرم (ص) نقل فرمودند: و نیز روایات نقل شده از امام باقر (ع) و علی بن جعفر از امام کاظم (ع) سودمند می ‏نماید.

در آیات و روایات دیگر، جزییات بحث آمده است؛ ولی قیدی که بتوان به یاری آن ارتداد را جرمی سیاسی و اقدام علیه نظام حاکم اسلامی قلمداد کرد، به چشم نمی خورد.

البته برخی آیات از جمله آیه 217 سوره بقره و مخصوصاً آیه 72 سوره آل عمران نشان می دهد ارتداد به عنوان یک جریان فتنه انگیز برای ایجاد تزلزل در باورهای دینی مسلمانان از سوی دشمنان داخلی و خارجی مطرح بود.

خداوند متعال می فرماید: و جمعی از اهل کتاب‏ گفتند به آنچه بر مؤمنان نازل شده، در آغاز روز ایمان بیاورید و در پایان روز کافر شوید شاید آن‏ها از آیین خود بازگردند این آیه صریح در تلقی ارتداد به عنوان یک توطئه است.

در واقع نه اسلام آوردن آنان حقیقی بود و نه کفرشان در تحقیق علمی ریشه داشت.

این کردار آن‏ها مقدمه ‏ای بود برای ایجاد تزلزل در باورهای دینی مردم مسلمان تا آنان از خود بپرسند اگر اسلام حق و درست است، پس چرا اهل کتاب که از بشارات آسمانی پیشین آگاهند، از آن بازگشتند؟ این کار آن‏ها به واسطه حسادت بود نه خیرخواهی.

عامل سوم هوس برخی از مسلمانان است.

شیطان این کار ناروا را نزد آنان خوب جلوه می دهد و از جاه‏ طلبی و دیگر مطامع پست دنیوی برای فریفتن و پیوند زدنشان با دشمنان بهره می‏برد.

چه بسا بتوان به واسطه قرائن و شواهد مذکور در این آیات، مجازات مذکور در روایات را به ترتب آثار اجتماعی بر ارتداد افراد مقید دانست؛ یعنی هر گاه کسی که از دین خارج شده، با تبلیغ ارتداد خود، در اذهان عمومی تردید و شبهه پدید آورد و روحیه ایمانی جامعه را تضعیف کند، با آن مجازات رو به ‏رو می ‏شود.

بنابراین، ارتداد به عنوان اخلال در نظم عمومی تردید و فتنه انگیزی جرم شمرده می شود نه به عنوان یک جرم سیاسی و اقدام علیه نظام حاکم.

پس، بر خلاف نظر شیخ محمد عبده و راشد الغنوشی، مجازات ارتداد از باب حدود الهی است نه تعزیرات؛ (تعریف تعزیر: تعزیر کیفری است برای جرائمی غیر از آن هایی که در حقوق جزای اسلامی برایشان حد، قصاص و دیه در نظر گرفته شده است.

) به همین جهت، در روایات آمده است: بر امام واجب است؛ علی الامام نه امام می تواند؛ للأمام که ناظر به تعزیر باشد.

با تعلیل مذکور، فتنه انگیزی به عنوان قصد مجرمانه در جرم ارتداد، عنصر روانی آن را تشکیل می دهد؛ ولی فتاوای فقها، مانند عمده یا همه روایات، مطلق است.

بدین ترتیب، شاید جرم ارتداد در زمره جرائم صرفاً مادی قرار گیرد.

جرائم صرفاً مادی جرائمی است که تنها باانجام عمل مادی از سوی افراد و بدون در نظر گرفتن قصد مجرمانه یا وجود تقصیر جزایی از ناحیه مرتکب، عنصر روانی جرم تحقق پیدا می کند؛ مانند صدور چک بی ‏محل.

در این گونه موارد، قانون‏گذار صرف تحقق کاری را اماره قانونی یا فرض قانونی بر قصد فاعل منظور می ‏کند؛ مثلاً در مسأله حرمت اجتماع زن و مرد نامحرم، فق ها معتقدند اجتماع زن و مرد نامحرم در یک فضای بسته، هر چند قصد گناه نداشته باشند، حرام و ممنوع است.

حکمت منع از ارتداد در این استنباط جلوگیری از نفوذ بیگانگان و استفاده از ضعف فکری افراد سست ایمان است؛ به عبارت دیگر، آن قدر این شیوه برای ایجاد تزلزل درباورهای دینی مردم مؤثر و رایج و در عین حال شیوه ساده است که قانون گذار به کسی اجازه نمی دهد به آن نزدیک شود، خواه مرتد قصد مجرمانه داشته باشد یا نه.

فلسفه مجازات مرتد از نگاه حقوق اسلامی در تفکر الحادی اومانیستی غرب، انسان جایگزین خدا شده است و محور همه ارزش‏ها قلمداد می شود؛ حقوق و قانون چیزی است که انسان‏ها وضع می ‏کنند و براساس میل آن‏ها تنظیم می ‏گردد.

در این نظام، معیار حقانیت و مشروعیت هر قانون و حکومتی، خواست مردم است.

از این رو، انسان حاکم بر سرنوشت خویش است و هیچ کسِ دیگر، حتی خدای متعال حق ندارد برایش تصمیم بگیرد.

به همین سبب، اومانیسم به لیبرالیسم، یعنی اباحه‏ گری، می ‏انجامد و دولت نیز جز تأمین رفاه و لذت‏های مادی افراد وظیفه‏ای ندارد.

در فرهنگ لیبرالیسم سخن از امیال، شهوت و تمنیات است نه حکمت و مصلحت؛ قواعد و مقررات آن گاه اعتبار دارند که در جهت برخورداری مردم از خواسته ‏های نفسانی و رسیدن به هوس‏ هایشان تنظیم شوند؛ به گونه‏ای که حتی عقل نیز در این ساحت فقط خدمت گزار و ابزار سنجش کم و کیف لذت است.

بر این اساس، حق همجنس بازی به همان اندازه مقدس و قابل دفاع و از حقوق طبیعی انسان قلمداد می ‏شود که حق پرستش خدای متعال در عقاید مذهبی مقدس و قابل دفاع است؛ و چون حق پرستش خدا این قدر بی ‏ارزش شمرده می ‏شود، تغییر مذهب به سلیقه افراد و مطلقاً آزاد است و کسی حق ندارد از آن جلوگیری کند.

اما در فرهنگ اسلامی، انسان موجودی دو بُعدی (مادی و معنوی) است؛ حکومت باید در جهت تأمین منافع مادی (دنیوی) و اخروی (معنوی) مردم تلاش کند و منافع مادی باید مقدمه‏ای برای تأمین منافع اخروی و معنوی به شمار آید.

از این رو، هنگام تزاحم و تعارض، مصالح معنوی مقدم است.

خدای متعال به مقتضای لطف و حکمتش برای تأمین مصالح دنیوی و اخروی، شریعتی آسمانی به بشر ارزانی داشته است.

در این زمان، پذیرش عقاید اسلامی و اجرا کردن قوانین آن تنها راه نیل به آن مصالح شمرده می ‏شود.

دین مقدس اسلام بنیان ‏های اصلی ساختار فکری خود را بر پایه خردمندی بشر نهاده، همواره انسان‏ها را به بهره‏ گیری از فروغ عقل و تعالیِ اندیشه و جدال فکری صحیح سفارش کرده است.

از این رو، بزرگ‏ترین خیانت به بشر آن است که با فتنه انگیزی فضای فکری جامعه را آلوده ساخت و اذهان عمومی را در تشخیص حق و باطل مشوش کرد.

اعدام و مجازات مرتد در برابر جنگ روانی و تبلیغاتی علیه اسلام و مسلمانان، سدّی مستحکم به شمار می ‏آید.

دولت اسلامی، همان گونه که موظف است در صورت مسموم شدن آب شهر آفت زدایی کند و آب سالم برای مردم فراهم آورد، وظیفه دارد در صورت مسمومیت یا آلودگی فضای فکری جامعه و شیوع عقاید گمراه کننده در جهت سالم سازی آن بکوشد.

اسلام به جهت آن که فرصت طلبان و نیرنگ بازان، نتوانند خود را به رنگ اسلام درآورند و پس از مدتی با خروج از اسلام، جنگ روانی علیه آن به راه بیندازند، حکم اعدام مرتد را وضع نمود تا اگر کسی می‏خواهد به دین وارد شود، با تحقیق وارد شود و نیز کسی نتواند با برنامه ‏ریزی علیه مسلمانان، جنگ تبلیغاتی و تخریب عقیده به راه بیندازد مسأله دیگری که باید مورد توجه باشد آن که: بسیاری از مردم به جهت فطرت پاک توحیدی خود، دین را می پذیرند.

اینان نیز دارای حق و حقوقی در حراست از عقیده خویش هستند.

همه مردم که نمی‏توانند ابن ‏سینا و ملاصدرا باشند.

بسیاری از آنان با ادله ‏ای ساده و فطری، به دین رو کرده و آمال خود را در آن می‏ بینند.

حال اگر بنا باشد این دین ساده و فطری، مورد حمله مجادله‏ گران قرار گیرد و هر روز به صورتی القای شک و تردید شود، این طیف قادر نخواهند بود از عقیده حق خویش دفاع کنند.

پس بایستی برای حراست از آرمان این گروه - که علی‏رغم پیمودن راه حق، در دفاع از آن چندان کارآمد نیستند - برنامه ‏ای اندیشیده شود از جمله برنامه‏ های اسلام در این زمینه، جلوگیری از سوء استفاده مرتدان است هم‏چنین باید دانست که اگر شخص تنها در نزد خود مرتد شود و آن را اعلام نکند، کسی نمی‏ تواند متعرض او شود؛ بلکه مرتدی مستحق مرگ است که ارتداد خویش را اعلام می‏کند و ارتداد او به همین دلیل نزد قاضی اثبات می ‏گردد.

و نکته آخر آن که حکم اعدام مرتد، تنها برای مردان است و اگر او نیز قبل از ثبوت ارتداد در نزد قاضی توبه کند، اعدام نمی شود.

بنابراین، مجازات مرتد اقدامی شایسته و بازدارنده است تا دیگران دریابند نمی ‏توانند ارزش‏های جامعه را نادیده بگیرند و هر روز به دینی جدید روی آورند.

مجازات ارتداد برای استفاده بهینه از آزادی مذهبی و ایجاد فضای سالم برای بهره‏ برداری شایسته از آن است نه محدود ساختن آزادی مذهبی.

اسلام از پیروان خود پیروی کورکورانه و بی ‏دلیل را نمی ‏پذیرد.

هر گاه کسی تحت تأثیر پدر و مادر و محیط و عوامل دیگر به اسلام گردن نهد با توبیخ این آیین روبه‏رو می ‏شود.

اسلام معتقد است پیروانش باید براساس دلیل‏های منطقی و دور از ابهام و پیچیدگی که فرا راه همگان قرار دارد، به مبانی مذهبی پایبند گردند وگرنه صرف اظهار ایمان و به کار بستن مقررات دینی، بدون اتکا به اصول علمی درست، هیچ ارزشی ندارد.

اسلام مانند مسیحیت کنونی و دیگر مذاهب ساختگی نیست که قلمرو ایمان را از قلمرو منطق و استدلال جدا بداند.

در اسلام، ایمان به مبادی مذهب و ریشه‏ های عقاید باید از منطق و استدلال سرچشمه گیرد.

اگر از مسیحیان کنونی بپرسیم: چگونه ممکن است خدا در عین آن که یکی است، سه تا(أب و ابن و روح القدس)باشد؟ پاسخ می‏ دهند: قلمرو ایمانی از قلمرو عقل و منطق جدا است! ولی اسلام می ‏گوید: به بندگانم آن‏هایی که همه گونه حرف‏ها را می ‏شنوند و در میان آن‏ها نیکوترینشان را انتخاب می‏کنند، بشارت بده اینان کسانی هستند که از ناحیه خدا هدایت یافتند و اینان صاحبان خردند .

قرآن کریم از کسانی که برای خدا شریک قائل شده‏ اند یا به سبب تعصب مذهبی و غرور ملی بهشت را مخصوص خود و خود را ملت برگزیده خدا می‏ دانند، دلیل و برهان می‏ خواهد و می‏فرماید: قل هاتوا برهانکم ان کنتم صادقین ؛ بنابراین، اسلام پیش از آن که کسی را به عنوان پیرو بپذیرد، به او هشدار می ‏دهد چشم و گوش خود را باز کند و درباره آیینی که می‏ خواهد بپذیرد، آزادانه بیندیشد؛ چنانچه از لحاظ عمق و استدلال روحش را قانع ساخت؛ در شمار پیروانش در آید و گرنه حق دارد هر چه بیش‏تر درباره‏اش تحقیق و بررسی کند.

قرآن مجید به پیامبرش دستور می‏ دهد: اگر یکی از مشرکان به تو پناهنده شد به او پناه بده تا گفتار خدا را بشنود آنگاه به امانگاهش برسان ؛ این به خاطر آن است که آن‏ها مردمی نادانند در پی این فرمان، فردی به نام صفوان خدمت پیامبر اسلام(ص) شرفیاب گردید و از حضرتش خواست اجازه دهد دو ماه در مکه بماند و درباره اسلام تحقیق کند شاید حقیقت و درستی آن برایش روشن گردد و در زمره پیروانش درآید.

پیامبر فرمود: من، به جای دو ماه، چهار ماه به تو مهلت و امان می‏ دهم.

بر همین اساس، اسلام هشدار می‏ دهد چشم و گوش خود را باز و دلایل و منطق این دین را دقیقاً بررسی کنید، اگر شما را قانع نکرد و مجذوب اصالت و واقعیت خود نساخت، در برابرش گردن ننهید: لا اکراه فی الدین ؛ ولی هر گاه مسلمان شدید، دیگر نمی ‏توانید از آن باز گردید.

این سختگیری، علاوه بر آن که سبب می ‏شود مردم دین را امری سرسری و تشریفاتی ندانند و در پذیرش و انتخابش بیش‏تر دقت کنند، راه سودجویی را بر مغرضان و دشمنان کینه توز اسلام می ‏بندد تا نتوانند از این راه، آیین میلیون‏ها مسلمان را بازیچه امیال شوم خود قرار دهند و در انظار عمومی آن را از اعتبار ساقط کنند.

البته اسلام برای زنان مرتد، بدان سبب که از نظر سازمان دفاعی و فکری نوعاً از مردها ضعیف ترند و زودتر تحت تأثیر قرار می‏گیرند، کیفری آسان‏تری در نظر گرفته است.

در این مطلب سعی گردید مبانی حقوقی و قانونی ارتداد و مجازات مرتد در قانون جمهوری اسلامی ایران بررسی شود.


کلید واژه ها: قانون - مجازات - اسلام - اسلامی - جمهوری اسلامی - قوانین - قانون اساسی - حقوق - جمهوری - تحقیق و تفحص - جرائم - ایران - محمد - سیاسی - همراه - انکار - پدیده - حکومت - مقاله - رفتار - نظام - قصاص - نشان - مدنی - فقهی - شیعه - سوره - قاضی

آخرین اخبار سرویس:
روسای کمیسیونهای تحقیق و اصول 107 و 109 قانون اساسی انتخاب شدند

وزیر بهداشت چند مرکز درمانی را افتتاح کرد

برگزاری نشست مطالبه گری دانشجویان مازندران دربابلسر

ایران: اعمال فشار برای ایجاد کمیته قانون اساسی سوریه غیرقابل قبول است

جهانگیری: شخصیت های سیاسی ما از هم دور شدند/برخی ها خانه نشین شدند و برخی را خانه نشین کردند

نظر سنجی مارکا برای انتخاب بهترین استادیوم جهان

روسای کمیسیونهای تحقیق و اصول 107 و 109 قانون اساسی انتخاب شدند

حفظ نظام جمهوری اسلامی بر آحاد مردم واجب است

روسای کمیسیونهای تحقیق و اصول 107 و 109 قانون اساسی انتخاب شدند

آگاهی بخشی عمومی نقش مهمی در پیشگیری از اعتیاد دارد

اعلام بسته های اشتغال در دوره تحریم به رییس جمهور

آیت الله نوری همدانی: جدایی حوزه و دانشگاه سیاست غرب بود

لایحه قانون مطبوعات به زودی به مجلس ارسال می شود پیش نویش جدید نظام جامع رسانه ای آماده ارجاع به دولت

بزرگداشت روحانی شهید حادثه تروریستی اهواز در مشهد برگزار شد

کدخدایی: جلسه امروز شورای نگهبان بنا به درخواست دولت برگزار شد

غبارروبی مزار شهدای شهر فیض آباد

معرفی مدیرکل جدید راه و ترابری استان سمنان

انگور دره جوزان ملایر قابلیت جهانی شدن دارد

دانلود آهنگ جدید محب بنام زخم کاری

الفت: پیشگیری از جرم امری فراقوه ای است

فتاح: 6هزار دانش آموز تحت حمایت در کنکور امسال قبول شدند

برنج گران و میوه ارزان شد

کمیته رصد مجلس جلساتی درباره قاچاق لوازم آرایشی برگزار کرده است

چرا روزبه روز بر تعداد حاشیه نشینان مشهد افزوده می شود؟

آقای رییس جمهور از گزینه های سوخته برای تصدی وزراتخانه ها استفاده نکند

چرا روزبه روز بر تعداد حاشیه نشینان مشهد افزوده می شود؟

بهره گیری شورای نگهبان از نظرات کارشناسان

آغاز هشتمین نمایشگاه بین المللی «کتاب دوشنبه» با حضور ایران

تشکیل جلسه هیات بیعت دربار سعودی برای انتخاب جانشین محمد بن سلمان/ چه کسی جانشین بن سلمان می شود؟

درگذشت یک هنرمند مجسمه ساز

کاریکاتورمفهومی وپرمعنا

دیدار گروه دوستی پارلمانی ایران با رییس مجلس اروگوئه

نظامی که آدم ربایی می کند لیاقت اظهارنظر در شورای امنیت را ندارد

آیت الله محقق داماد: خودبرتربینی دینی معضل دنیای امروز است

یهودیان آمریکا از ترامپ رضایت ندارند در انتخابات به یک دموکرات رای می دهند

لایحه قانون مطبوعات به زودی به مجلس ارسال می شود/پیش نویش جدید نظام جامع رسانه ای آماده ارجاع به دولت

کمیته امداد امسال 28 هزار شغل ایجاد کرد

چرا روزبه روز بر تعداد حاشیه نشینان مشهد افزوده می شود؟

رسانه حسینی قدرتمند ترین رسانه حاضر در جهان است

هواداران پدیده علیه مسئولان مشهد شعار سر دادند

جدایی حوزه و دانشگاه سیاست غرب بود/ آموزش و پرورش باید برای انقلاب اسلامی کادر سازی کند

راکعی دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش باقی ماند

مدیرانی که زمانی بصورت کوپنی کشور را اداره کردند، الان هم می توانند کمک کار باشند

آگاهی بخشی عمومی نقش مهمی در پیشگیری از اعتیاد دارد

بزرگداشت روحانی شهید حادثه تروریستی اهواز در مشهد برگزار شد

بابلسر میزبان نشست مطالبه گری دانشجویان مازندران

بزرگداشت روحانی شهید حادثه تروریستی اهواز در مشهد برگزار شد

دبیرسیاقی احیا کننده آثار قدما بود

فرهنگ ایثار و شهادت؛ پشتوانه نسل های سوم و چهارم انقلاب در ادامه راه

بانوان طلبه یزدی با کمبود فضای آموزشی مواجه هستند

چرا روزبه روز بر تعداد حاشیه نشینان مشهد افزوده می شود؟

صدور کیفرخواست برای عاملان نصب بنر جنجالی

آنچه در اجلاسیه اساتید مراکز تخصصی حوزه علمیه قم گذشت

شرایط برپایی موکب های اربعین در بیجار مهیاست

اعتاب مقدس معصومین(س) در الگوی پیشرفت ایران مسئولیت دارند

آسیب ها در اعتاب معصومین(ع) با کارهای پژوهشی شناسایی شود

مردمی بودن رمز محبوبیت امام جمعه ورامین است / دیدار آیت الله محمودی از علی زندی طغان

حامیان گروهک «جیش الظلم» منتظر پاسخ قاطع ایران باشند

کلید پاداش الهی درکلام امام حسن(ع)

عکس قدیمی و کمتر دیده شده محسن رضایی در جوانی

واکنش آشنا به فرافکنی های حسن عباسی:‏جای سخنران، زندان نیست اما ...

دوره سخت اقتصادی تا پایان سال 97 به اتمام می رسد

همایش «نه به CFT»

جدایی حوزه و دانشگاه سیاست غرب بود

انصراف وزیر تجارت انگلیس از شرکت در کنفرانس ریاض

پلیس ترکیه دو منطقه جدید را تفتیش می کند

خاندان آل سعود در آینده نه چندان دور سقوط خواهند کرد

وام های اشتغال در برج سازی ها صرف شده ارائه بسته های اشتغال به دولت

نمایندگان بجنورد در مجلس بر توسعه پتروشیمی تاکید کردند

حمایت از محیط بانان بیشتر می شود

طرح کاهش آسیب های اجتماعی حاشیه نشینی یزد هدفمند و دقیق است

جامعه در برابر ناهنجاری های اجتماعی، حساس باشد

وام های اشتغال در برج سازی ها صرف شده/ ارائه بسته های اشتغال به دولت

آیت الله نوری همدانی: جدایی حوزه و دانشگاه سیاست غرب بود

اعزام 180 هزار مددجوی کمیته امداد به مشهد مقدس

برخی رسانه ها مسئله ی انتقال دانشجویان خارجی را بزرگنمایی کردند

10 هزار بانوی ایرانی به رهبرانقلاب نامه نوشتند

نیازی: برای غنی سازی خطبه های نماز جمعه مطالعه و تحقیق شود

تغییر هویت ها و نقش ها مهمترین تغییر در خانواده ها

مراسم شهادت امام حسن مجتبی(ع) در حرم امامین عسکریین(ع) برگزار شد+ تصاویر

خدمت به زائران اربعین تمرین ولایت پذیری است

نگین آلتونی به نیمه نهایی المپیک آرژانتین راه یافت

اعلام اسامی 11 بازیکن اصلی «نود ارومیه» برابر پرسپولیس

لزوم پشتیبانی از اقدامات صحیح دولت/با تشکیل داعش، مردم جهان را از اسلام می ترسانند

مراسم ترحیم مادر شهیدان جهاد، فواد و عماد مغنیه

تعهد اشتغال کمیته امداد سمنان امسال بیش سه هزار شغل است

درخواست فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور

شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نو اندیش انتخاب شدند / منصوری و کولایی رفتند

نمایندگان بجنورد در مجلس بر توسعه پتروشیمی تاکید کردند

نیازی: برای غنی سازی خطبه های نماز جمعه مطالعه و تحقیق شود

دوربین های پیشرفته آستان حسینی برای شمارش زائران در اربعین + فیلم

نمایندگان بجنورد در مجلس بر توسعه پتروشیمی تاکید کردند

کمیته امداد امسال 28 هزار شغل ایجاد کرد

شرایط موجود صرفا محصول عوامل اقتنصادی نیست،

سارقان صرافی گرگان در چنگال پلیس آگاهی

حافظ حافظه تاریخی ایرانیان است

فرهنگ دینی مددجویان کمیته امداد مورد توجه باشد

ایجاد منطق «گفت و شنود» به جای «خود برتربینی»

الفت: پیشگیری از جرم امری فراقوه ای است

تغییر هویت ها و نقش ها مهمترین تغییر در خانواده ها

ماده قانونی ارتداد (بررسی مبانی حقوقی ارتداد)

ماده قانونی ارتداد (بررسی مبانی حقوقی ارتداد)