مطالب مرتبط:
توییتر رفع فیلتر نمی شود/ درخواست مکرر وزیر ارتباطات غیر قانونی و خلاف مبانی حقوقی است/ توییتر یک شبکه اجتماعی آمریکایی است که کنترل آن در اختیار دشمن می باشد
درخواست رفع فیلتر توییتر غیر قانونی و خلاف مبانی حقوقی است
توییتر رفع فیلتر نمی شود/ درخواست مکرر وزیر ارتباطات غیر قانونی و خلاف مبانی حقوقی است
طرح توریسم درمانی منطقه کوهسار تهران در کمیسیون ماده 5 در حال بررسی است
نقش آمریکا در «کودتای 28 مرداد» فردا با حضور مسئولان دولت و مجلس بررسی می شود/ پیگیری 3 قانونی که مهجور مانده است؛ از حقوق 17 هزار شهید ترور تا ایرانیان قربانی جنگ شیمایی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 01:422018-09-23سياسي

ماده قانونی ارتداد (بررسی مبانی حقوقی ارتداد)


ارتداد و مرتد شدن از نظر قانونی و ماهیت حقوقی شامل سه عنصر است: عنصر قانونی، عنصر مادی و عنصر روانی ارتداد.

در این مطلب موضوع ارتداد را از جنبه قانونی آن مورد بررسی قرار خواهیم داد.

- مراد از عنصر قانونی، جرم شناخته شدن در قانون است؛ چون هیچ عملی جرم نیست مگر این که قبلاً قانونی آن فعل یا ترک فعل را جرم شناخته و برایش مجازات تعیین کرده باشد.

در نظام حقوقی اسلام، ارتداد جرم شناخته و مجازات آن بیان شده است.

در قوانین جزایی جمهوری اسلامی ایران، درباره ارتداد نصی وجود ندارد؛ ولی چون اصل چهارم قانون اساسی، همه قوانین جمهوری اسلامی ایران را بر احکام شریعت اسلام مبتنی دانسته است و اصل 167 قانون اساسی مقرر می دارد قاضی موظف است کوشش کند حکم هر دعوی را در قوانین مدونه بیابد و اگر نیابد، با استناد به منابع معتبر اسلامی یا فتاوای معتبر، حکم قضیه را صادر نماید و نمی ‏تواند به بهانه سکوت یا نقض یا اجمال یا تعارض قوانین مدونه، از رسیدگی به دعوی و صدور حکم امتناع ورزد و چون دعوی مذکور به دعاوی مدنی اختصاص یا انصراف ندارد، باید براساس منابع فقهی مرتد را مجرم شناخت و به مجازات حکم کرد.

عنصر مادی ارتداد:عنصر مادی یعنی عنصر خارجی، ملموس و محسوس که به سبب آن ارتداد عینیت می یابد؛ به عبارت دیگر اظهار موجبات ارتداد، عنصر مادی این پدیده به شمار می آید.

البته ارتداد با انکار قلبی حاصل می شود؛ ولی آنچه مجازات دنیوی بر آن مترتب می گردد، ارتدادی است که با گفتار یا رفتار اظهار شود؛ مانند سخنرانی، نوشتن کتاب، مقاله و.

.

ارتداد تا وقتی ابراز نشود، جرم حقوقی نیست و کسی حق تحقیق و تفحص و تفتیش عقاید ندارد.

افزون بر این، اگر مسلمانی اظهار کفر کند و پس از آن مدعی شود تحت فشار یا اکراه به چنین کاری مبادرت ورزیده است، چنانچه احتمال آن وجود داشته باشد، ادعایش پذیرفته می ‏شود.

عنصر روانی ارتداد: عنصر روانی یعنی قصد مجرمانه داشتن.

برخی از متفکران معاصر، مانند راشد الغنوشی و شیخ محمد عبده، معتقدند ارتداد، از آن جهت که جرمی سیاسی و اقدامی عملی علیه حکومت اسلامی است، مجازات دارد.

بنابراین مجازات ارتداد تعزیری است و صرف تغییر دین جرم شمرده نمی شود.

(تعریف تعزیر: تعزیر کیفری است برای جرائمی غیر از آنهایی که در حقوق جزای اسلامی برایشان حد، قصاص و دیه در نظر گرفته شده است.

) اما آیات و روایات نشان می دهد خود ارتداد، یعنی صرف تغییر دین و عقیده ، موضوع حکم است نه همراه شدن آن با جرائم دیگر؛ برای نمونه توجه به آیات سوره محمد آیه 25، مائده آیه 54، بقره آیه 217 و روایاتی که شیعه و سنی از رسول اکرم (ص) نقل فرمودند: و نیز روایات نقل شده از امام باقر (ع) و علی بن جعفر از امام کاظم (ع) سودمند می ‏نماید.

در آیات و روایات دیگر، جزییات بحث آمده است؛ ولی قیدی که بتوان به یاری آن ارتداد را جرمی سیاسی و اقدام علیه نظام حاکم اسلامی قلمداد کرد، به چشم نمی خورد.

البته برخی آیات از جمله آیه 217 سوره بقره و مخصوصاً آیه 72 سوره آل عمران نشان می دهد ارتداد به عنوان یک جریان فتنه انگیز برای ایجاد تزلزل در باورهای دینی مسلمانان از سوی دشمنان داخلی و خارجی مطرح بود.

خداوند متعال می فرماید: و جمعی از اهل کتاب‏ گفتند به آنچه بر مؤمنان نازل شده، در آغاز روز ایمان بیاورید و در پایان روز کافر شوید شاید آن‏ها از آیین خود بازگردند این آیه صریح در تلقی ارتداد به عنوان یک توطئه است.

در واقع نه اسلام آوردن آنان حقیقی بود و نه کفرشان در تحقیق علمی ریشه داشت.

این کردار آن‏ها مقدمه ‏ای بود برای ایجاد تزلزل در باورهای دینی مردم مسلمان تا آنان از خود بپرسند اگر اسلام حق و درست است، پس چرا اهل کتاب که از بشارات آسمانی پیشین آگاهند، از آن بازگشتند؟ این کار آن‏ها به واسطه حسادت بود نه خیرخواهی.

عامل سوم هوس برخی از مسلمانان است.

شیطان این کار ناروا را نزد آنان خوب جلوه می دهد و از جاه‏ طلبی و دیگر مطامع پست دنیوی برای فریفتن و پیوند زدنشان با دشمنان بهره می‏برد.

چه بسا بتوان به واسطه قرائن و شواهد مذکور در این آیات، مجازات مذکور در روایات را به ترتب آثار اجتماعی بر ارتداد افراد مقید دانست؛ یعنی هر گاه کسی که از دین خارج شده، با تبلیغ ارتداد خود، در اذهان عمومی تردید و شبهه پدید آورد و روحیه ایمانی جامعه را تضعیف کند، با آن مجازات رو به ‏رو می ‏شود.

بنابراین، ارتداد به عنوان اخلال در نظم عمومی تردید و فتنه انگیزی جرم شمرده می شود نه به عنوان یک جرم سیاسی و اقدام علیه نظام حاکم.

پس، بر خلاف نظر شیخ محمد عبده و راشد الغنوشی، مجازات ارتداد از باب حدود الهی است نه تعزیرات؛ (تعریف تعزیر: تعزیر کیفری است برای جرائمی غیر از آن هایی که در حقوق جزای اسلامی برایشان حد، قصاص و دیه در نظر گرفته شده است.

) به همین جهت، در روایات آمده است: بر امام واجب است؛ علی الامام نه امام می تواند؛ للأمام که ناظر به تعزیر باشد.

با تعلیل مذکور، فتنه انگیزی به عنوان قصد مجرمانه در جرم ارتداد، عنصر روانی آن را تشکیل می دهد؛ ولی فتاوای فقها، مانند عمده یا همه روایات، مطلق است.

بدین ترتیب، شاید جرم ارتداد در زمره جرائم صرفاً مادی قرار گیرد.

جرائم صرفاً مادی جرائمی است که تنها باانجام عمل مادی از سوی افراد و بدون در نظر گرفتن قصد مجرمانه یا وجود تقصیر جزایی از ناحیه مرتکب، عنصر روانی جرم تحقق پیدا می کند؛ مانند صدور چک بی ‏محل.

در این گونه موارد، قانون‏گذار صرف تحقق کاری را اماره قانونی یا فرض قانونی بر قصد فاعل منظور می ‏کند؛ مثلاً در مسأله حرمت اجتماع زن و مرد نامحرم، فق ها معتقدند اجتماع زن و مرد نامحرم در یک فضای بسته، هر چند قصد گناه نداشته باشند، حرام و ممنوع است.

حکمت منع از ارتداد در این استنباط جلوگیری از نفوذ بیگانگان و استفاده از ضعف فکری افراد سست ایمان است؛ به عبارت دیگر، آن قدر این شیوه برای ایجاد تزلزل درباورهای دینی مردم مؤثر و رایج و در عین حال شیوه ساده است که قانون گذار به کسی اجازه نمی دهد به آن نزدیک شود، خواه مرتد قصد مجرمانه داشته باشد یا نه.

فلسفه مجازات مرتد از نگاه حقوق اسلامی در تفکر الحادی اومانیستی غرب، انسان جایگزین خدا شده است و محور همه ارزش‏ها قلمداد می شود؛ حقوق و قانون چیزی است که انسان‏ها وضع می ‏کنند و براساس میل آن‏ها تنظیم می ‏گردد.

در این نظام، معیار حقانیت و مشروعیت هر قانون و حکومتی، خواست مردم است.

از این رو، انسان حاکم بر سرنوشت خویش است و هیچ کسِ دیگر، حتی خدای متعال حق ندارد برایش تصمیم بگیرد.

به همین سبب، اومانیسم به لیبرالیسم، یعنی اباحه‏ گری، می ‏انجامد و دولت نیز جز تأمین رفاه و لذت‏های مادی افراد وظیفه‏ای ندارد.

در فرهنگ لیبرالیسم سخن از امیال، شهوت و تمنیات است نه حکمت و مصلحت؛ قواعد و مقررات آن گاه اعتبار دارند که در جهت برخورداری مردم از خواسته ‏های نفسانی و رسیدن به هوس‏ هایشان تنظیم شوند؛ به گونه‏ای که حتی عقل نیز در این ساحت فقط خدمت گزار و ابزار سنجش کم و کیف لذت است.

بر این اساس، حق همجنس بازی به همان اندازه مقدس و قابل دفاع و از حقوق طبیعی انسان قلمداد می ‏شود که حق پرستش خدای متعال در عقاید مذهبی مقدس و قابل دفاع است؛ و چون حق پرستش خدا این قدر بی ‏ارزش شمرده می ‏شود، تغییر مذهب به سلیقه افراد و مطلقاً آزاد است و کسی حق ندارد از آن جلوگیری کند.

اما در فرهنگ اسلامی، انسان موجودی دو بُعدی (مادی و معنوی) است؛ حکومت باید در جهت تأمین منافع مادی (دنیوی) و اخروی (معنوی) مردم تلاش کند و منافع مادی باید مقدمه‏ای برای تأمین منافع اخروی و معنوی به شمار آید.

از این رو، هنگام تزاحم و تعارض، مصالح معنوی مقدم است.

خدای متعال به مقتضای لطف و حکمتش برای تأمین مصالح دنیوی و اخروی، شریعتی آسمانی به بشر ارزانی داشته است.

در این زمان، پذیرش عقاید اسلامی و اجرا کردن قوانین آن تنها راه نیل به آن مصالح شمرده می ‏شود.

دین مقدس اسلام بنیان ‏های اصلی ساختار فکری خود را بر پایه خردمندی بشر نهاده، همواره انسان‏ها را به بهره‏ گیری از فروغ عقل و تعالیِ اندیشه و جدال فکری صحیح سفارش کرده است.

از این رو، بزرگ‏ترین خیانت به بشر آن است که با فتنه انگیزی فضای فکری جامعه را آلوده ساخت و اذهان عمومی را در تشخیص حق و باطل مشوش کرد.

اعدام و مجازات مرتد در برابر جنگ روانی و تبلیغاتی علیه اسلام و مسلمانان، سدّی مستحکم به شمار می ‏آید.

دولت اسلامی، همان گونه که موظف است در صورت مسموم شدن آب شهر آفت زدایی کند و آب سالم برای مردم فراهم آورد، وظیفه دارد در صورت مسمومیت یا آلودگی فضای فکری جامعه و شیوع عقاید گمراه کننده در جهت سالم سازی آن بکوشد.

اسلام به جهت آن که فرصت طلبان و نیرنگ بازان، نتوانند خود را به رنگ اسلام درآورند و پس از مدتی با خروج از اسلام، جنگ روانی علیه آن به راه بیندازند، حکم اعدام مرتد را وضع نمود تا اگر کسی می‏خواهد به دین وارد شود، با تحقیق وارد شود و نیز کسی نتواند با برنامه ‏ریزی علیه مسلمانان، جنگ تبلیغاتی و تخریب عقیده به راه بیندازد مسأله دیگری که باید مورد توجه باشد آن که: بسیاری از مردم به جهت فطرت پاک توحیدی خود، دین را می پذیرند.

اینان نیز دارای حق و حقوقی در حراست از عقیده خویش هستند.

همه مردم که نمی‏توانند ابن ‏سینا و ملاصدرا باشند.

بسیاری از آنان با ادله ‏ای ساده و فطری، به دین رو کرده و آمال خود را در آن می‏ بینند.

حال اگر بنا باشد این دین ساده و فطری، مورد حمله مجادله‏ گران قرار گیرد و هر روز به صورتی القای شک و تردید شود، این طیف قادر نخواهند بود از عقیده حق خویش دفاع کنند.

پس بایستی برای حراست از آرمان این گروه - که علی‏رغم پیمودن راه حق، در دفاع از آن چندان کارآمد نیستند - برنامه ‏ای اندیشیده شود از جمله برنامه‏ های اسلام در این زمینه، جلوگیری از سوء استفاده مرتدان است هم‏چنین باید دانست که اگر شخص تنها در نزد خود مرتد شود و آن را اعلام نکند، کسی نمی‏ تواند متعرض او شود؛ بلکه مرتدی مستحق مرگ است که ارتداد خویش را اعلام می‏کند و ارتداد او به همین دلیل نزد قاضی اثبات می ‏گردد.

و نکته آخر آن که حکم اعدام مرتد، تنها برای مردان است و اگر او نیز قبل از ثبوت ارتداد در نزد قاضی توبه کند، اعدام نمی شود.

بنابراین، مجازات مرتد اقدامی شایسته و بازدارنده است تا دیگران دریابند نمی ‏توانند ارزش‏های جامعه را نادیده بگیرند و هر روز به دینی جدید روی آورند.

مجازات ارتداد برای استفاده بهینه از آزادی مذهبی و ایجاد فضای سالم برای بهره‏ برداری شایسته از آن است نه محدود ساختن آزادی مذهبی.

اسلام از پیروان خود پیروی کورکورانه و بی ‏دلیل را نمی ‏پذیرد.

هر گاه کسی تحت تأثیر پدر و مادر و محیط و عوامل دیگر به اسلام گردن نهد با توبیخ این آیین روبه‏رو می ‏شود.

اسلام معتقد است پیروانش باید براساس دلیل‏های منطقی و دور از ابهام و پیچیدگی که فرا راه همگان قرار دارد، به مبانی مذهبی پایبند گردند وگرنه صرف اظهار ایمان و به کار بستن مقررات دینی، بدون اتکا به اصول علمی درست، هیچ ارزشی ندارد.

اسلام مانند مسیحیت کنونی و دیگر مذاهب ساختگی نیست که قلمرو ایمان را از قلمرو منطق و استدلال جدا بداند.

در اسلام، ایمان به مبادی مذهب و ریشه‏ های عقاید باید از منطق و استدلال سرچشمه گیرد.

اگر از مسیحیان کنونی بپرسیم: چگونه ممکن است خدا در عین آن که یکی است، سه تا(أب و ابن و روح القدس)باشد؟ پاسخ می‏ دهند: قلمرو ایمانی از قلمرو عقل و منطق جدا است! ولی اسلام می ‏گوید: به بندگانم آن‏هایی که همه گونه حرف‏ها را می ‏شنوند و در میان آن‏ها نیکوترینشان را انتخاب می‏کنند، بشارت بده اینان کسانی هستند که از ناحیه خدا هدایت یافتند و اینان صاحبان خردند .

قرآن کریم از کسانی که برای خدا شریک قائل شده‏ اند یا به سبب تعصب مذهبی و غرور ملی بهشت را مخصوص خود و خود را ملت برگزیده خدا می‏ دانند، دلیل و برهان می‏ خواهد و می‏فرماید: قل هاتوا برهانکم ان کنتم صادقین ؛ بنابراین، اسلام پیش از آن که کسی را به عنوان پیرو بپذیرد، به او هشدار می ‏دهد چشم و گوش خود را باز کند و درباره آیینی که می‏ خواهد بپذیرد، آزادانه بیندیشد؛ چنانچه از لحاظ عمق و استدلال روحش را قانع ساخت؛ در شمار پیروانش در آید و گرنه حق دارد هر چه بیش‏تر درباره‏اش تحقیق و بررسی کند.

قرآن مجید به پیامبرش دستور می‏ دهد: اگر یکی از مشرکان به تو پناهنده شد به او پناه بده تا گفتار خدا را بشنود آنگاه به امانگاهش برسان ؛ این به خاطر آن است که آن‏ها مردمی نادانند در پی این فرمان، فردی به نام صفوان خدمت پیامبر اسلام(ص) شرفیاب گردید و از حضرتش خواست اجازه دهد دو ماه در مکه بماند و درباره اسلام تحقیق کند شاید حقیقت و درستی آن برایش روشن گردد و در زمره پیروانش درآید.

پیامبر فرمود: من، به جای دو ماه، چهار ماه به تو مهلت و امان می‏ دهم.

بر همین اساس، اسلام هشدار می‏ دهد چشم و گوش خود را باز و دلایل و منطق این دین را دقیقاً بررسی کنید، اگر شما را قانع نکرد و مجذوب اصالت و واقعیت خود نساخت، در برابرش گردن ننهید: لا اکراه فی الدین ؛ ولی هر گاه مسلمان شدید، دیگر نمی ‏توانید از آن باز گردید.

این سختگیری، علاوه بر آن که سبب می ‏شود مردم دین را امری سرسری و تشریفاتی ندانند و در پذیرش و انتخابش بیش‏تر دقت کنند، راه سودجویی را بر مغرضان و دشمنان کینه توز اسلام می ‏بندد تا نتوانند از این راه، آیین میلیون‏ها مسلمان را بازیچه امیال شوم خود قرار دهند و در انظار عمومی آن را از اعتبار ساقط کنند.

البته اسلام برای زنان مرتد، بدان سبب که از نظر سازمان دفاعی و فکری نوعاً از مردها ضعیف ترند و زودتر تحت تأثیر قرار می‏گیرند، کیفری آسان‏تری در نظر گرفته است.

در این مطلب سعی گردید مبانی حقوقی و قانونی ارتداد و مجازات مرتد در قانون جمهوری اسلامی ایران بررسی شود.


کلید واژه ها: قانون - مجازات - اسلام - اسلامی - جمهوری اسلامی - قوانین - قانون اساسی - حقوق - جمهوری - تحقیق و تفحص - جرائم - ایران - محمد - سیاسی - همراه - انکار - پدیده - حکومت - مقاله - رفتار - نظام - قصاص - نشان - مدنی - فقهی - شیعه - سوره - قاضی

آخرین اخبار سرویس:
آیت الله مکارم شیرازی: باید دولت بودجه کمیته امداد را افزایش دهد

روحانی روز ملی قطر را تبریک گفت

بیانیه ستاد پشتیبانی کمک های مردمی یمن در محکومیت جنایات سعودی

ایران و روسیه در خصوص تامین امنیت بین المللی اطلاعات رایزنی کردند

تعداد زنان درپست معاونت دانشگاه ها از انگشتان دست کمتر است

رشد شاخص های پژوهش از نمادهای بالندگی فرهنگی در جامعه است

محمد علی موحد: نظام آموزشی ایران، سترون و اشتیاق کش است

عذرخواهی رییس سازمان راهداری از راننده ها

بررسی سؤال از وزیر دادگستری در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس

نشست ظریف، لاوروف، چا ووش اوغلو و دی میستورا درباره کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو

زندگی هاشمی رفسنجانی را در دوم شخص ورق بزنید

ایران، روسیه و ترکیه بر استقلال و تمامیت ارضی سوریه تاکید کردند

مکارم شیرازی: هر روز صدقه خود را در صندوق صدقات کمیته امداد می اندازم

دو کاریکاتور در مورد فاجعه قطار آنکارا

با حکم شریعتمداری ؛ « دستیار وزیر و رییس امورپیگیریهای ویژه حوزه وزارتی» وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منصوب شد

اعتماد مردم به کمیته امداد بیشتر شده است

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح چهارشنبه 28 آذر 97

استخدام نیروی آقا در موسسه حسابداری مالیاتی امجد حساب

در تقویم دفاع مقدس، 4دی ماه روز کازرون است/تقدیم 80 شهید در کمتر از 8ساعت به نظام جمهوری اسلامی، از افتخارات کازرون است

طرح جایگزین زندان در افغانستان به اجرا گذاشته می شود

غرب راهکار تحت رهبری سوری ها را پذیرفته

توافق سه کشور درمورد کمیته قانون اساسی سوریه

فرصت یک روزه مجلس برای بررسی پرونده جنجالی فیلم نماینده سراوان

اهدای نشان عالی یونسکو به محمدعلی موحد

ستاد احیای زاینده رود تشکیل می شود

بیادی:جوسازی ها را کثیف می دانم/ واعظ آشتیانی:موضوع «داماد» با «ژن خوب»متفاوت است

دستور رییس جمهور برای تشکیل ستاد احیای زاینده رود

برگزاری نشست وحدت حوزه و دانشگاه در اردبیل

تکریم معاون سابق تشریفات دفتر رییس جمهور

هدفمندسازی پژوهشی راهکار حل مشکلات و کلید توسعه استان است

سه قانون الهی در وقایع یمن

قشر ضعیف جامعه وضعیت مطلوبی ندارد

ترکیه از طرح سازمان ملل برای کمیته قانون اساسی سوریه حمایت می کند

روحانی روز ملی قطر را تبریک گفت

بیانیه مشترک وزیران امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه در پی نشست ژنو

تاکید ایران و روسیه بر اهمیت همکاری های دوجانبه در حوزه تامین امنیت بین المللی اطلاعات

چگونه زنگ موبایل خود را تغییر دهیم؟

15 طرح برای بازآفرینی مسیر راه آهن تهران - تبریز نهایی شد

فشار هندوهای افراطی برای ساخت معبد در مکان مسجد بابری

آیت الله مکارم شیرازی: قشر ضعیف جامعه وضعیت مطلوبی ندارد

دستور رییس جمهور برای تشکیل ستاد احیای زاینده رود

حمایت تعجب برانگیز برخی از نمایندگان از رفتار و سخنان رکیک نماینده سراوان / میرزایی نیکو: درِ آن اداره را باید ‏گل گرفت / مافی: رفتار مراجعه کننده با نماینده سراوان بسیار بسیار زشت بود

استخدام حسابدار با ظاهری آراسته در هرمزگان

گام نخست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش برای توسعه صنایع دریایی درکیش

استخدام منشی با فن بیان بالا در هرمزگان

استخدام کارشناس منابع انسانی در شرکت ماشین سازی آسیا کار باختر

نماینده سراوان ول کن ماجرا نیست: تا پای استیضاح وزیر ایستاده ام

سرقت آشکار بیش از 9000 دلار پول نقد در فرودگاه+فیلم

آیت الله اختری: سرنوشتی بدتر از صدام در انتظار آل سعود است

کنایه ای جالب به سخنان اخیر رضا پهلوی +عکس

تازه ترین جزییات مذاکرات حج 98

باید از ساخت وسازهای غیرمجاز در حاشیه رودخانه ها جلوگیری شود

حوزه و دانشگاه باید با یکدیگر به توافق برسند

علم الهدی: باید با فمینیسم اسلامی مقابله کرد

ارسال اعاده دادرسی باقری درمنی به دیوان عالی کشور

جزییات آتش سوزی در مجلس

جزییات جلسه نمایندگان اصفهان با نوبخت

استخدام نماینده و بازاریاب فعال شرکت فرانوگرایان در کرمان

استخدام فروشنده آقا با مدرک حداقل مدرک دیپلم در احمد آباد

دستور رییس جمهور برای تشکیل ستاد احیای زاینده رود

«بنیاد خیریه» ترامپ منحل می شود

حقوق عقب افتاده کارکنان شهرداری زنجان پرداخت می شود

نظام آموزشی ایران، سترون و اشتیاق کش است

یادواره شهدای انتظامی و مدافع حرم ملایر

هنر دستان بانوان آران و بیدگل در نجف اشرف

تکریم معاون سابق مراسم و تشریفات دفتر رییس جمهور

ادامه خط 4 مترو تهران بعد از یکسال تکمیل نشد

هزینه غیر باغ بودن را به گردن شورا نیاندازید

گزارش دیوان محاسبات از عملکرد مالی مجلس بررسی شد

استیضاح حجتی برای بررسی در صحن علنی به هیات رییسه ارسال شد

حضرت آیت الله جوادی آملی: مردم هرگز خدمت صادقانه را فراموش نمی کنند

فجایع یمن ذبح ادیان، انسانیت و ایمان است/ یمن پیروز است همان طور که حزب الله پیروز شد

پرداخت معوقات کارکنان، کارگران و نگهبانان شهرداری زنجان تا شب یلدا

دولت آبادی: اتمام تحقیقات از مدعی تقلب در انتخابات سال 88

توضیح سخنگوی وزارت خارجه درباره دیدار عراقچی و برایان هوک

استخدام طراح وبسایت،کارشناس سیستم ها و روش ها در خراسان رضوی

استخدام طراح گرافیست،کارشناس سئو SEO در خراسان رضوی

اتمام تحقیقات از خاتمی/ماجرای احضار خانم بازیگر

نامه نمایندگان اصفهان به رییس جمهور +متن

95 درصد دستگاه های کشور آمادگی ورود به تحول دیجیتال را ندارند

حضرت معصومه (س) نقش ویژه ای در بین زنان متعلق به خاندان عصمت و طهارت دارد

بدون عنوان

لحظه فوت پدر شهیدان «فناخسرو» حین سخنرانی +فیلم

واکنش نیروی انتظامی به کلیپ ضرب وشتم اتباع افغانستانی از سوی یک سرباز

مجلس به سرعت حادثه زاهدان را پیگیری می کند/ مسؤولان گفتند هیچ مدرسه نفتی در کشور وجود ندارد!

هنر گرافیک بخاطر زبان بین المللی اش برای انتقال مفاهیم انقلاب اسلامی حائز اهمیت است/ هنر در اینجا باید به میدان بیاید

خیرین به هر یتیم ماهانه 220 هزار تومان کمک می کنند

نظام بانکی کشور نیازمند حضور متخصصان علوم انسانی است

بازدید «سعید جلیلی» از نمایشگاه کارتون-گرافیک

ایتام اهل سنت تحت سرپرستی حامیان شیعه قرار دارند

ظریف: غرب راهکار سیاسی تحت رهبری سوری ها را پذیرفته است

ریزش ساختمان در حال ساخت یاسوج توسط متولیان بررسی شود

جلسه مشترک با وزیر کشور برای توسعه مرزهای شرقی و غربی

اعتماد مردم به کمیته امداد بیشتر شده است

استیضاح وزیر آموزش و پرورش منتفی شد

رییس بیمارستان امام رضا(ع) آمل به دلیل توهین به بیمار برکنار شد

روحانی روز ملی قطر را تبریک گفت

استخدام طراح گرافیک در یک شرکت بازرگانی معتبر در تهران

آغاز به کار کنگره ستون فقرات از 28 آذر در کیش

فرش قرمز برای نورچشمی ها پهن می شود؟!

ماده قانونی ارتداد (بررسی مبانی حقوقی ارتداد)

ماده قانونی ارتداد (بررسی مبانی حقوقی ارتداد)