مطالب مرتبط:
«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می دهد؟
3هزار میلیارد تومان طلب بیمه سلامت به صورت اوراق پرداخت شد
کارگران "ایران سوییچ" منتظر روشن شدن تکلیفشان هستند/هفت ماه مزد و هشت ماه حق بیمه پرداخت نشده، داریم
پرداخت بدهی های بیمه سلامت به داروخانه ها/ خدشه ای به خدمات وارد نمی شود
برنامه پرداخت سود سهام بیمه ملت اعلام شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 00:552018-09-23اقتصادي

«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می دهد؟


«بیمه مهریه» پیشنهادی بود که ابتدای دهه 90 به عنوان راه حلی برای پرداخت مهریه از سوی برخی مسئولان حوزه زنان و همراهی یکی از شرکت های بیمه ای مطرح شد؛ - بیمه مهریه پیشنهادی بود که ابتدای دهه 90 به عنوان راه حلی برای پرداخت مهریه از سوی برخی مسئولان حوزه زنان و همراهی یکی از شرکت های بیمه ای مطرح شد؛ پیشنهادی که اگرچه هیچوقت عملی نشد اما با سیر صعودی قیمت سکه و ناتوانی مردان برای پرداخت مهریه، بار دیگر قوت گرفته است.

به نقل از ایسنا، درحالی که همزمان با نوسان قیمت سکه پیشنهادات متفاوتی از پرداخت سکه مهریه به قیمت روز عقد تا سقف پرداخت 50 سکه برای حل مشکل پرداخت مهریه مطرح شده است، شهناز سجادی، دستیار حقوق شهروندی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده از طرح دوباره پیشنهاد بیمه مهریه به عنوان یکی از راه های پیش رو از سوی معاونت امور زنان صحبت کرد، راه حلی که از سوی برخی از کارشناس عملیاتی شدنش با اما و اگرهای فراوانی روبرو است.

بیمه مهریه ؛ پیشنهادی که سالها مسکوت مانده است پیشنهاد بیمه مهریه برای اولین از سوی معاونت رییس جمهوردر امور زنان و خانواده مطرح شد.

زمانیکه زهره سادات لاجوردی، مدیر وقت سیاسی فرهنگی مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری، مرداد ماه سال 91 درتشریح پیشنهاد "بیمه شدن مهریه زنان" از سوی مرکز زنان، گفته بود: براساس این پیشنهاد، مرد با توجه به وسع و توان مالی خود از ابتدای ازدواج، مبالغی را به صورت تدریجی به عنوان بخشی از مهریه برای زن پس انداز می کند.

به گفته وی بر اساس این پیشنهاد با همکاری شرکت های بیمه، شوهر مبلغی را برای زن به عنوان مهریه کنار می گذارد تا بدین ترتیب هم زن به مهریه خود می رسد و هم به مرد در پرداخت مهریه فشار نمی آید که لازم است در این زمینه با صندوق های بیمه مذاکراتی انجام شود.

اوایل سال 92 نیز لاجوردی مدیرسیاسی - فرهنگی مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری نیز گفته بود که مسئولان نسبت به عملیاتی شدن پیشنهاد بیمه مهریه نظر مساعد دارند.

با این حال منتظر تأمین اعتبار بیمه مهریه هستیم.

جلسات متعددی با رییس ستاد دیه داشته ایم و در این راستا کارگروهی با حضور مسئولان سازمان زندان ها، قوه قضاییه، روانشناسان و جامعه شناسان تشکیل داده ایم.

به گفته وی قرار بوده تا اعتبارلازم برای بیمه کردن مهریه به صورت پلکانی تخصیص یابد و ابتدا مهریه هایی که رقم خیلی بالایی ندارند مانند 14 سکه، بیمه شوند.

این درحالیست که پس از مدتی تامین نشدن اعتبار مالی و تغییر دولت، پیشنهاد بیمه مهریه بی نتیجه ماند؛ با این وجود مسوولان از آن به عنوان یک راه حل استقبال کردند و حتی بیمه ایران پیشنهاداتی در زمینه بیمه مهریه ارائه داد.

بحران سکه و مهریه در گیر و دار نوسانات ارزی اگرچه سالها از مطرح شدن پیشنهاد بیمه مهریه گذشته است اما رشد حدود دو برابری قیمت سکه از خرداد تا شهریورماه سال جاری معاونت رییس جمهور در امور زنان و خانواده را بنا داشته است تا بار دیگر این روش را به عنوان راه حل مشکل پرداخت مهریه زنان مطرح کند.

بر همین اساس شهناز سجادی دستیار حقوق شهروندی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در واکنش به اظهارات فاطمه ذوالقدر، نماینده مجلس شورای اسلامی که چندی پیش مطرح شدن پیشنهاد پرداخت سکه مهریه به نرخ روز عقد در کمیسیون اجتماعی مجلس را خبر داده بود، گفت که مشکل افزایش قیمت سکه در بازار به زنان ربطی ندارد و یک بحث اقتصادی است و قرار نیست زنان با حقوق خودشان تاوان مشکلات اقتصادی جامعه را بدهند.

این پیشنهاد زمانی مطرح شد که به گفته ذوالقدر در پی بالا رفتن قیمت سکه در ماه های اخیر، آمار محکومان مهریه افزایش یافته، همچنین عده ای به دلیل فرار از پرداخت مهریه به دنبال خروج از کشور هستند.

پیش از این نیز پیشنهاد کاهش سقف مهریه از 110 به 50 سکه به عنوان راه حلی برای این موضوع مطرح شد به طوریکه همین نماینده مجلس از بررسی این پیشنهاد در کمیسیون اجتماعی نیز خبر داده بود.

سجادی، معاون معاونت امور زنان ریاست جمهوری درباره حذف یا تغییر نحوه پرداخت مهریه براساس پیشنهادات مطرح شده در مجلس گفته بود که اگر بخواهند مهریه زنان را به دلیل شرایط اقتصادی بردارند یا کاهش دهند، تعادل حقوقی بین زنان و مردان به هم می خورد و زنان از نظر حقوقی تضعیف می شوند.

بنابراین زمانی خوب است مهریه حذف شود یا کاهش یابد که از طرف دیگر حقوق مرد محدود به شرایطی شود؛ یعنی حق طلاقش مشروط شود، حق سکونت با جلب نظر زن باشد یا حتی حق ممنوع الخروج کردن از اختیار مردان خارج شود.

به عبارت دیگر یعنی این موارد را باید همزمان انجام دهیم، نه اینکه تنها حق مهریه را از زنان سلب کنیم.

سجادی نیز از مطرح شدن دوباره پیشنهاد بیمه مهریه در این معاونت برای حل مشکل پرداخت مهریه خبر داده و گفته بود که در معاونت زنان هم شورای مشورتی فقهی و حقوقی زنان نگران این مساله است که در حقوق و اراده زنان در عرصه قانونگذاری دخالت شود اما راه کاری که مدت ها پیش نیز مطرح بوده است، بحث بیمه مهریه است تا چه زوج و چه زوجه مهریه خودشان را بیمه کنند.

این کار می تواند حداقل مشکلات مالی زنان را رفع کند و مردی که زن را به راحتی طلاق می دهد دست کم پشتوانه مالی برای زن باقی بماند تا بتواند خودش را سرپرستی و اداره کند.

بیمه مهریه مرد را از پرداخت مهریه نجات می دهد؟ این درحالیست که مرضیه محبی رییس کانون زنان حقوقدان سورا در گفت وگو با ایسنا، استفاده از بیمه مهریه برای حل این مشکل را امکان پذیر نمی داند و معتقد است: ممکن است فردی بدهی اش را بیمه کرده و اقساط یا مبلغ نقدی را برای این موضوع پرداخت کند، به طوریکه در صورت فوت یا طلاق مبلغی به همسرش پرداخت شود، اما سوال این است که آیا بیمه مهریه، مرد را از پرداخت مهریه بری الذمه می کند؟ پاسخ این سوال منفی است.

این حقوق دان مطرح کردن بیمه مهریه را در طرح دعاوی مهریه بی تاثیر می داند و می گوید: زمان پرداخت این بیمه بین بیمه گر و بیمه گذار و رابطه بین آن دو تعیین می شود و زن به عنوان شخص ثالث در شرایط عقد بیمه دخالتی ندارد.

بیمه هایی که تا کنون دیده ام نیز بحث پرداخت مهریه را در صورت طلاق و یا فوت مطرح کرده اند.

همچنین در حالت سوم نیز اگر مرد بخواهد سرمایه ای که در اختیار شرکت بیمه گذاشته است را مستردد کند، می تواند پول سرمایه گذاری شده را بردارد، ولی اینکه زن بتواند هر زمانی به این سرمایه دسترسی پیدا کند، امکان پذیر نیست.

به گفته وی امکان سوء استفاده های نظیر انجام طلاق توافقی نیز از جمله پیامدهای احتمالی این پیشنهاد خواهد بود.

بیمه ایران تا کنون چنین چیزی را مطرح کرده اما این طرح ربطی به دعاوی مهریه ندارد بلکه برای مثال اگر مردی به ناگاه فوت کند زن او می تواند به مهریه اش برسد.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت فرهنگسازی در این حوزه معتقد است: به نظر می رسد فعلا باید قانون گذاری در حوزه را کنار بگذاریم و به جای آن فرهنگ سازی کنیم و بر شروط ضمن عقد متمرکز شویم.

یعنی زوجین جوان را در معرض دو انتخاب قرار دهیم که یکی انتخاب قانون مدنی مبنی بر اینکه خانواده سنتی همان حقوق ناشی از قانون مدنی را بپذیرد است.

یعنی زن در تمکین شوهر باشد، بدون اجازه از کشور خارج نشود، اشتغال و تحصیلش تحت ریاست شوهر باشد و در مقابل نیز به هر میزان که مورد توافق است تعیین شود و یا اینکه یک سری شروط ضمن عقد، مثل اشتغال، تحصیل، خروج از کشور، محل سکونت، حضانت فرزند، طلاق و .

در سند ازدواج درج شود و در مقابل نیز یا زن مهریه ناچیزی داشته باشد یا اصلا نداشته باشد.

این فعال حقوق زنان می افزاید: با توجه به وضعیت حال حاضر به نظر می رسد بیشتر مطالبات مهریه مربوط به حق دیگری است که در قانون مدنی نادیده انگاشته شده است و مهریه ابزاری برای تحت فشار قرار دادن مرد بوده است.

اما می توان از این وضعیت مهریه که تبدیل به راه مشقت بار شده است با شروط ضمن عقد مشکل را حل کرد و زن و شوهر از حالت بدهکار نسبت به هم دربیایند و تبدیل به دو شهروند برابر با حقوق و تکالیف مشترک شوند.

یک بام و دو هوا بودن صندوق های بیمه ای در قبال بیمه مهریه اگرچه بیش از 5 سال از مطرح شدن پیشنهاد بیمه مهریه و اعلام آمادگی بیمه ایران در این مورد می گذرد اما یکی از کارشناسان این بیمه می گوید با وجود درج اطلاعاتی در سایت بیمه ایران به دلیل به صرفه نبودن و نداشتن توجیه اقتصادی، این طرح هیچگاه عملیاتی نشده است.

رئوفی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه پیشنهاد بیمه مهریه برای مدت کوتاهی در بیمه ایران مطرح شد اما هیچوقت عملیاتی نشد، می گوید: به دلیل آنکه معمولا سقف مهریه مبالغ بالایی را نشان می دهد و جزییات این طرح نیازمند صرف زمان زیادی است، بیمه ایران نیز این طرح را در دستور کار خودش قرار نداده است.

این درحالیست که سایت بیمه ایران در بخش بیمه مهریه توضیح داده است:که بیمه مهریه تضمینی مطمئن برای پرداخت تمام یا قسمتی از مهریه و پشتیبانی مالی مناسب است که زوجه می تواند از مزایای آن بهره مند شود .

در صورت فوت زوجه در طول مدت اعتبار بیمه نامه ( پس از گذشت حداقل 6 ماه از تاریخ شروع بیمه نامه و پرداخت حق بیمه مربوطه ) ارزش بازخرید بیمه نامه در وجه بیمه گذار پرداخت خواهد شد.

به نقل از ایسنا، اگرچه به تازگی رییس مرکز آمار و اطلاعات قوه قضاییه از مطالبه مهریه به عنوان پنجمین خواسته قضایی در کشور خبر داده و پیشنهاد بیمه مهریه نیز بار دیگر از سوی دولت به عنوان راه حلی برای پرداخت مهریه زنان و کاهش تعداد مردان زندانی ناشی از جرائم مربوطه مطرح شده است، اما بررسی ها نشان می دهد صندوق های بیمه ای نیز به دلیل نبود توجیه اقتصادی تمایلی به وارد شدن به حوزه بیمه مهریه از خود نشان نمی دهند.

از سوی دیگر تاکنون نیز پیشنهاد جدی حمایت و یا تامین اعتبار نیز از سوی دولت به صندوق های بیمه ای ارائه نشده است، به همین دلیل امکان به سرانجام رسیدن این پیشنهاد و چگونگی اجرای آن با هاله ای از ابهام رو به رو شده است.


کلید واژه ها: مهریه - پیشنهاد - پرداخت مهریه - بیمه - امور زنان - زنان - نهاد ریاست جمهوری - مسئولان - خانواده - معاون رییس جمهور در امور زنان - ریاست جمهوری - رییس جمهور - قیمت سکه - معاون رییس جمهور - معاون - قیمت - رییس ستاد دیه - فرهنگی - جمهوری - حقوق شهروندی - سیاسی - مدیر - صورت - مالی - ستاد دیه - کارشناس - تامین - زندان - جامعه - مردان

آخرین اخبار سرویس:
افزایش 12 درصدی نرخ سرویس مدارس

اجرای سهمیه بندی بنزین در نیمه دوم آبان ماه؛ ابهام در مورد نرخ بنزین آزاد

مردی که با پراید 1 میلیون کیلومتر رانندگی کرده است! + عکس

بالاخره برنامه نود پخش میشود یا نه؟

استخدام ناخن کار حرفه ای جهت سالن زیبایی در تهران

کالاهای ساخت استان یزد در بازار 93 کشور عرضه می شود

جزییات تامین سوخت زائران اربعین/استقرار12جایگاه سیاردر4نقطه مرزی

سرمایه گذاران سینماهای ارومیه را احیا می کنند

معاون استاندار تهران: مشکلات چند پروژه متوقف بررسی شد

تالار بورس کیش

کارگاه های اردوگاه فشافویه افتتاح شد

اقبال کمیسیون صنایع و معادن از وزیر پیشنهادی صمت

نان از شنبه در استان سمنان گران می شود

نان از شنبه در استان سمنان گران می شود

استفاده از آخرین تکنولوژی های حمل و نقل روز دنیا

افزایش ظرفیت آب شهرمهران برای300هزارنفر

بهره مندی از ظرفیت گردشگری همدان در توسعه

طرز تهیه کوکو لوبیا مجلسی

طرز تهیه رولت گوشت به سبکی خوشمزه

طرز تهیه نان همبرگر در خانه به سبکی خوشمزه

طرز تهیه کلم پلو به سبکی خوشمزه و متفاوت

افزایش 128 هزار تنی تولید لیموترش در کشور/ جاروک جادوگر در کنترل است

رتبه 71 ایران در شاخص سرمایه انسانی

مصوبه کمیسیون برنامه درباره صندوق ذخیره فرهنگیان

قیمتهای بلیت قطار رسما اعلام شد

مصوبه کمیسیون برنامه درباره صندوق ذخیره فرهنگیان

لازانیا قالبی | طرز تهیه لازانیا قالبی

طرز تهیه خورش هویج به سبکی خوشمزه

طرز تهیه سالاد کلم قرمز ماستی ، متفاوت و خوشمزه

طرز تهیه کوفته قلقلی در سس گوجه فرنگی

طرز تهیه کیک ماست و لیمو به سبکی خوشمزه

اختلاف جهانگیری و شریعتمداری چقدر جدی است؟ +تصاویر

بررسی 2 نرخی شدن بنزین در کمیسیون انرژی مجلس

نان از شنبه در استان سمنان گران می شود

نرخ یورو در سامانه نیما 9 هزار و 414 تومان اعلام شد

جزییات طرح ایجاد 300هزار شغل جدید به تفکیک استان +نمودار

افت 500تومانی قیمت ارز صادراتی در بازار ثانویه

حوادث جاده ای ماکو 54 درصد کاهش یافت

طرح بهسازی و ساماندهی معابر شهری آبادان آغاز شد

پرداخت ارز فقط به اتباع ایرانی ثبت نام شده در سامانه سماح

گیاهان با نیاز آبی کم جایگزین«چمن»می شوند

مهاجرت ایرانی ها به مازندران در آینده/ وجود فساد در ادارات استان

طرز تهیه کباب اسکندر خانگی به سبکی خوشمزه

با 100 میلیون تومان کجای تهران می توان خانه خرید؟

رکورد تولید کلزا در کشور شکسته شد

نان از شنبه در استان سمنان گران می شود

دفن ژاپن زیر زباله های بازیافتی به دلیل توقف واردات چین

زمان تحویل ب ام و i4 مشخص شد

قیمت بلیت بازی پرسپولیس-السد: 1 میلیون تومان/ عکس

طرح بهسازی و ساماندهی معابر شهری آبادان آغاز شد

اعتباربهسازی سرویس بهداشتی مدارس15شهرستان خوزستان تخصیص یافت

طرح بهسازی و ساماندهی معابر شهری آبادان آغاز شد

مشکلات 6 واحد تولیدی در جلسه کارگروه رفع موانع تولید بررسی شد

وقوع قتل در جیرفت 36 درصد کاهش یافت

25 درصد گلخانه های عنبرآباد در دولت تدبیر راه اندازی شد

طرز تهیه خورشت فسنجان با کوفته ریزه به سبکی خوشمزه

بزرگترین مروارید دنیا+عکس

خروج کالاهای اساسی و یارانه ای توسط مسافرین خارجی ممنوع شد

قطعیت اعدام سلطان سکه ایران

گلایه مشاور رییس جمهوری از تناقض های قانونی در مناطق آزاد

فروش پوشاک خارجی و برند ممنوع شد

اعتباربهسازی سرویس بهداشتی مدارس15شهرستان خوزستان تخصیص یافت

حوادث جاده ای ماکو 54 درصد کاهش یافت

در سال های اخیر توزیع نابرابر نقدینگی صورت گرفته است

هزینه بیش از 7 میلیارد ریال برای تجهیزات ورزشی کهگیلویه

آیین تکریم و معارفه فرمانده انتظامی فریدونشهر

مصوبه کمیسیون برنامه درباره صندوق ذخیره فرهنگیان

حضور رحمانی در جلسه امروز کمیسیون صنایع/ برنامه وزیر پیشنهادی در حوره های حوزه صنعت، معدن و تجارت

توسعه کشور با صادرات غیرنفتی

افزایش 17 درصدی صادرات از اصفهان

راهکارهای طبیعی که هورمون رشد را در بدنتان افزایش می دهد

استخدام ویزیتور در پخش روغن موتور

استخدام برنامه نویس و طراح Frontend در تهران

11شهر ارزان برای اجاره در آمریکا کدامند؟

عجیب اما واقعی ؛ قیمت 10 میلیون تومانی بلیت بازی پرسپولیس و السد !

130 هزار صندلی برای جا به جایی زائران اربعین ایجاد شد

عملیات ساخت خانه بهداشت روستای منصور خانی کاکان آغاز شد

34 هزار میلیارد ریال به حساب دهیاریها واریز شد

مشکلات 6 واحد تولیدی در جلسه کارگروه رفع موانع تولید بررسی شد

ایران در فهرست صادرکنندگان محصول کشاورزی به ویتنام قرار گرفت

تداوم نوسان قیمت میوه های وارداتی

دولت در بخش مسکن 5 سال فقط حرف زد

تجمع متقاضیان مسکن مهر مقابل ساختمان شرکت عمران

مشکلات ارزی یقه خمیرمایه نان را هم گرفت

هزینه های دولت در سال جاری 25 درصد افزایش یافت

عملیات ساخت خانه بهداشت روستای منصور خانی کاکان آغاز شد

وقوع قتل در جیرفت 36 درصد کاهش یافت

نهاوند قطب تولید لبنیات استان همدان

نرخ یورو در سامانه نیما 9 هزار و 414 تومان اعلام شد

مجوز ایران برای صادرات محصولات کشاورزی با منشاء گیاهی به ویتنام

خوش وبش تاجر معروف با وزیر مستعفی+عکس

خبر های کوتاه بخش خبری 20 بیست و نهم مهر 97+ فیلم

فروش اینترنتی کالا باید با نظارت بیشتری صورت گیرد

حق العمل کارانی که 1 کیلو صادرات ندارند صادرکننده نمونه می شوند

بانک جهانی: نصف جمعیت جهان فقیرند

استخدام تعدادی فروشنده (بازاریاب) در رشت

چشم انداز قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

پست بانک، بانک عامل صنعت مخابرات می شود

25 درصد گلخانه های عنبرآباد در دولت تدبیر راه اندازی شد

34 هزار میلیارد ریال به حساب دهیاری ها واریز شد

«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می دهد؟

«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می دهد؟