مطالب مرتبط:
3هزار میلیارد تومان طلب بیمه سلامت به صورت اوراق پرداخت شد
کارگران "ایران سوییچ" منتظر روشن شدن تکلیفشان هستند/هفت ماه مزد و هشت ماه حق بیمه پرداخت نشده، داریم
پرداخت بدهی های بیمه سلامت به داروخانه ها/ خدشه ای به خدمات وارد نمی شود
برنامه پرداخت سود سهام بیمه ملت اعلام شد
شرکت های بیمه حقوق مردم در پرداخت خسارت را رعایت کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 00:302018-09-23اقتصادي

«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می دهد؟


«بیمه مهریه» پیشنهادی بود که ابتدای دهه 90 به عنوان راه حلی برای پرداخت مهریه از سوی برخی مسئولان حوزه زنان و همراهی یکی از شرکت های بیمه ای مطرح شد؛ - بیمه مهریه پیشنهادی بود که ابتدای دهه 90 به عنوان راه حلی برای پرداخت مهریه از سوی برخی مسئولان حوزه زنان و همراهی یکی از شرکت های بیمه ای مطرح شد؛ پیشنهادی که اگرچه هیچوقت عملی نشد اما با سیر صعودی قیمت سکه و ناتوانی مردان برای پرداخت مهریه، بار دیگر قوت گرفته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، درحالی که همزمان با نوسان قیمت سکه پیشنهادات متفاوتی از پرداخت سکه مهریه به قیمت روز عقد تا سقف پرداخت 50 سکه برای حل مشکل پرداخت مهریه مطرح شده است، شهناز سجادی، دستیار حقوق شهروندی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده از طرح دوباره پیشنهاد بیمه مهریه به عنوان یکی از راه های پیش رو از سوی معاونت امور زنان صحبت کرد، راه حلی که از سوی برخی از کارشناس عملیاتی شدنش با اما و اگرهای فراوانی روبرو است.

بیمه مهریه ؛ پیشنهادی که سالها مسکوت مانده است پیشنهاد بیمه مهریه برای اولین از سوی معاونت رییس جمهوردر امور زنان و خانواده مطرح شد.

زمانیکه زهره سادات لاجوردی، مدیر وقت سیاسی فرهنگی مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری، مرداد ماه سال 91 درتشریح پیشنهاد "بیمه شدن مهریه زنان" از سوی مرکز زنان، گفته بود: براساس این پیشنهاد، مرد با توجه به وسع و توان مالی خود از ابتدای ازدواج، مبالغی را به صورت تدریجی به عنوان بخشی از مهریه برای زن پس انداز می کند.

به گفته وی بر اساس این پیشنهاد با همکاری شرکت های بیمه، شوهر مبلغی را برای زن به عنوان مهریه کنار می گذارد تا بدین ترتیب هم زن به مهریه خود می رسد و هم به مرد در پرداخت مهریه فشار نمی آید که لازم است در این زمینه با صندوق های بیمه مذاکراتی انجام شود.

اوایل سال 92 نیز لاجوردی مدیرسیاسی - فرهنگی مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری نیز گفته بود که مسئولان نسبت به عملیاتی شدن پیشنهاد بیمه مهریه نظر مساعد دارند.

با این حال منتظر تأمین اعتبار بیمه مهریه هستیم.

جلسات متعددی با رییس ستاد دیه داشته ایم و در این راستا کارگروهی با حضور مسئولان سازمان زندان ها، قوه قضاییه، روانشناسان و جامعه شناسان تشکیل داده ایم.

به گفته وی قرار بوده تا اعتبارلازم برای بیمه کردن مهریه به صورت پلکانی تخصیص یابد و ابتدا مهریه هایی که رقم خیلی بالایی ندارند مانند 14 سکه، بیمه شوند.

این درحالیست که پس از مدتی تامین نشدن اعتبار مالی و تغییر دولت، پیشنهاد بیمه مهریه بی نتیجه ماند؛ با این وجود مسوولان از آن به عنوان یک راه حل استقبال کردند و حتی بیمه ایران پیشنهاداتی در زمینه بیمه مهریه ارائه داد.

بحران سکه و مهریه در گیر و دار نوسانات ارزی اگرچه سالها از مطرح شدن پیشنهاد بیمه مهریه گذشته است اما رشد حدود دو برابری قیمت سکه از خرداد تا شهریورماه سال جاری معاونت رییس جمهور در امور زنان و خانواده را بنا داشته است تا بار دیگر این روش را به عنوان راه حل مشکل پرداخت مهریه زنان مطرح کند.

بر همین اساس شهناز سجادی دستیار حقوق شهروندی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در واکنش به اظهارات فاطمه ذوالقدر، نماینده مجلس شورای اسلامی که چندی پیش مطرح شدن پیشنهاد پرداخت سکه مهریه به نرخ روز عقد در کمیسیون اجتماعی مجلس را خبر داده بود، گفت که مشکل افزایش قیمت سکه در بازار به زنان ربطی ندارد و یک بحث اقتصادی است و قرار نیست زنان با حقوق خودشان تاوان مشکلات اقتصادی جامعه را بدهند.

این پیشنهاد زمانی مطرح شد که به گفته ذوالقدر در پی بالا رفتن قیمت سکه در ماه های اخیر، آمار محکومان مهریه افزایش یافته، همچنین عده ای به دلیل فرار از پرداخت مهریه به دنبال خروج از کشور هستند.

پیش از این نیز پیشنهاد کاهش سقف مهریه از 110 به 50 سکه به عنوان راه حلی برای این موضوع مطرح شد به طوریکه همین نماینده مجلس از بررسی این پیشنهاد در کمیسیون اجتماعی نیز خبر داده بود.

سجادی، معاون معاونت امور زنان ریاست جمهوری درباره حذف یا تغییر نحوه پرداخت مهریه براساس پیشنهادات مطرح شده در مجلس گفته بود که اگر بخواهند مهریه زنان را به دلیل شرایط اقتصادی بردارند یا کاهش دهند، تعادل حقوقی بین زنان و مردان به هم می خورد و زنان از نظر حقوقی تضعیف می شوند.

بنابراین زمانی خوب است مهریه حذف شود یا کاهش یابد که از طرف دیگر حقوق مرد محدود به شرایطی شود؛ یعنی حق طلاقش مشروط شود، حق سکونت با جلب نظر زن باشد یا حتی حق ممنوع الخروج کردن از اختیار مردان خارج شود.

به عبارت دیگر یعنی این موارد را باید همزمان انجام دهیم، نه اینکه تنها حق مهریه را از زنان سلب کنیم.

سجادی نیز از مطرح شدن دوباره پیشنهاد بیمه مهریه در این معاونت برای حل مشکل پرداخت مهریه خبر داده و گفته بود که در معاونت زنان هم شورای مشورتی فقهی و حقوقی زنان نگران این مساله است که در حقوق و اراده زنان در عرصه قانونگذاری دخالت شود اما راه کاری که مدت ها پیش نیز مطرح بوده است، بحث بیمه مهریه است تا چه زوج و چه زوجه مهریه خودشان را بیمه کنند.

این کار می تواند حداقل مشکلات مالی زنان را رفع کند و مردی که زن را به راحتی طلاق می دهد دست کم پشتوانه مالی برای زن باقی بماند تا بتواند خودش را سرپرستی و اداره کند.

بیمه مهریه مرد را از پرداخت مهریه نجات می دهد؟ این درحالیست که مرضیه محبی رییس کانون زنان حقوقدان سورا در گفت وگو با ایسنا، استفاده از بیمه مهریه برای حل این مشکل را امکان پذیر نمی داند و معتقد است: ممکن است فردی بدهی اش را بیمه کرده و اقساط یا مبلغ نقدی را برای این موضوع پرداخت کند، به طوریکه در صورت فوت یا طلاق مبلغی به همسرش پرداخت شود، اما سوال این است که آیا بیمه مهریه، مرد را از پرداخت مهریه بری الذمه می کند؟ پاسخ این سوال منفی است.

این حقوق دان مطرح کردن بیمه مهریه را در طرح دعاوی مهریه بی تاثیر می داند و می گوید: زمان پرداخت این بیمه بین بیمه گر و بیمه گذار و رابطه بین آن دو تعیین می شود و زن به عنوان شخص ثالث در شرایط عقد بیمه دخالتی ندارد.

بیمه هایی که تا کنون دیده ام نیز بحث پرداخت مهریه را در صورت طلاق و یا فوت مطرح کرده اند.

همچنین در حالت سوم نیز اگر مرد بخواهد سرمایه ای که در اختیار شرکت بیمه گذاشته است را مستردد کند، می تواند پول سرمایه گذاری شده را بردارد، ولی اینکه زن بتواند هر زمانی به این سرمایه دسترسی پیدا کند، امکان پذیر نیست.

به گفته وی امکان سوء استفاده های نظیر انجام طلاق توافقی نیز از جمله پیامدهای احتمالی این پیشنهاد خواهد بود.

بیمه ایران تا کنون چنین چیزی را مطرح کرده اما این طرح ربطی به دعاوی مهریه ندارد بلکه برای مثال اگر مردی به ناگاه فوت کند زن او می تواند به مهریه اش برسد.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت فرهنگسازی در این حوزه معتقد است: به نظر می رسد فعلا باید قانون گذاری در حوزه را کنار بگذاریم و به جای آن فرهنگ سازی کنیم و بر شروط ضمن عقد متمرکز شویم.

یعنی زوجین جوان را در معرض دو انتخاب قرار دهیم که یکی انتخاب قانون مدنی مبنی بر اینکه خانواده سنتی همان حقوق ناشی از قانون مدنی را بپذیرد است.

یعنی زن در تمکین شوهر باشد، بدون اجازه از کشور خارج نشود، اشتغال و تحصیلش تحت ریاست شوهر باشد و در مقابل نیز به هر میزان که مورد توافق است تعیین شود و یا اینکه یک سری شروط ضمن عقد، مثل اشتغال، تحصیل، خروج از کشور، محل سکونت، حضانت فرزند، طلاق و .

در سند ازدواج درج شود و در مقابل نیز یا زن مهریه ناچیزی داشته باشد یا اصلا نداشته باشد.

این فعال حقوق زنان می افزاید: با توجه به وضعیت حال حاضر به نظر می رسد بیشتر مطالبات مهریه مربوط به حق دیگری است که در قانون مدنی نادیده انگاشته شده است و مهریه ابزاری برای تحت فشار قرار دادن مرد بوده است.

اما می توان از این وضعیت مهریه که تبدیل به راه مشقت بار شده است با شروط ضمن عقد مشکل را حل کرد و زن و شوهر از حالت بدهکار نسبت به هم دربیایند و تبدیل به دو شهروند برابر با حقوق و تکالیف مشترک شوند.

یک بام و دو هوا بودن صندوق های بیمه ای در قبال بیمه مهریه اگرچه بیش از 5 سال از مطرح شدن پیشنهاد بیمه مهریه و اعلام آمادگی بیمه ایران در این مورد می گذرد اما یکی از کارشناسان این بیمه می گوید با وجود درج اطلاعاتی در سایت بیمه ایران به دلیل به صرفه نبودن و نداشتن توجیه اقتصادی، این طرح هیچگاه عملیاتی نشده است.

رئوفی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه پیشنهاد بیمه مهریه برای مدت کوتاهی در بیمه ایران مطرح شد اما هیچوقت عملیاتی نشد، می گوید: به دلیل آنکه معمولا سقف مهریه مبالغ بالایی را نشان می دهد و جزییات این طرح نیازمند صرف زمان زیادی است، بیمه ایران نیز این طرح را در دستور کار خودش قرار نداده است.

این درحالیست که سایت بیمه ایران در بخش بیمه مهریه توضیح داده است:که بیمه مهریه تضمینی مطمئن برای پرداخت تمام یا قسمتی از مهریه و پشتیبانی مالی مناسب است که زوجه می تواند از مزایای آن بهره مند شود .

در صورت فوت زوجه در طول مدت اعتبار بیمه نامه ( پس از گذشت حداقل 6 ماه از تاریخ شروع بیمه نامه و پرداخت حق بیمه مربوطه ) ارزش بازخرید بیمه نامه در وجه بیمه گذار پرداخت خواهد شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، اگرچه به تازگی رییس مرکز آمار و اطلاعات قوه قضاییه از مطالبه مهریه به عنوان پنجمین خواسته قضایی در کشور خبر داده و پیشنهاد بیمه مهریه نیز بار دیگر از سوی دولت به عنوان راه حلی برای پرداخت مهریه زنان و کاهش تعداد مردان زندانی ناشی از جرائم مربوطه مطرح شده است، اما بررسی ها نشان می دهد صندوق های بیمه ای نیز به دلیل نبود توجیه اقتصادی تمایلی به وارد شدن به حوزه بیمه مهریه از خود نشان نمی دهند.

از سوی دیگر تاکنون نیز پیشنهاد جدی حمایت و یا تامین اعتبار نیز از سوی دولت به صندوق های بیمه ای ارائه نشده است، به همین دلیل امکان به سرانجام رسیدن این پیشنهاد و چگونگی اجرای آن با هاله ای از ابهام رو به رو شده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مهریه - پیشنهاد - پرداخت مهریه - بیمه - امور زنان - زنان - نهاد ریاست جمهوری - مسئولان - خانواده - معاون رییس جمهور در امور زنان - ریاست جمهوری - رییس جمهور - قیمت سکه - معاون رییس جمهور - معاون - جمهوری - رییس ستاد دیه - فرهنگی - قیمت - حقوق شهروندی - سیاسی - مالی - مدیر - صورت - ستاد دیه - کارشناس - جامعه - زندان - صندوق - مردان

آخرین اخبار سرویس:
خشکسالی 100 درصدی هرمزگان

هشدار سازمان بهزیستی درباره افزایش شمار کودکان کار

قطب تولید گوجه فرنگی کشور اسیر مشکلات متعدد/ کشاورزان حمایت شوند

کوچک ترین خانه تاریخی مشهد فرو ریخت، چون...

20 دانشگاه برتر روسیه آذر ماه به ایران می آیند/دولت مابه التفاوت ارز دانشگاه ها را تخصیص دهد

آغاز جلسه علنی دادگاه 11 اخلالگر اقتصادی در شیراز

چرا آجیل و خشکبار گران شد؟

هند و چین خرید نفت از ایران را ادامه می دهند

ظرفیت بالای منطقه آزاد ارس برای حضور سرمایه گذاران اندونزی

دلالان، قیمت خودرو در بازار را غیرواقعی کرده اند

سود بانک های خصوصی از 18 تا 23 درصد/ بانک مرکزی مجوز داد؟

استخدام مهندسی مکانیک،مهندسی برق در رشت

استخدام مهندس فروش (شیمی،مهندس شیمی) در شرکت مهندسی بازرگانی

9 میلیون تن کالای اساسی وارد کشور شد

پازل حمایت از تولید داخل چگونه باید چیده شود؟

سهمی به اندازه آشغال گوشت های پایتخت

پیشرفت 34درصدی خط آهن چابهار-زاهدان/آستان قدس پیشنهاد کتبی بدهد

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان یزد خبر داد محکومیت 6.5 میلیاردی یک شرکت به اتهام قاچاق در یزد

شهرداریها باید به فکر درآمدزایی و استقلال باشند

اعلام جزییات امضای دومین IPC

خبر خوشِ ضدتحریم/ 9 میلیون تن کالای اساسی وارد کشور شد

شاخص رقابت پذیری اقتصادی ایران

پروژه سبزه میدان زنجان با یک دهم منابع مالی قبلی اجرا می شود

128 فقره پرونده تخلف برای اصناف مهاباد تشکیل شد

برداشت سالیانه بیش از 19314 تن انار در شهرستان یزد

اشتغالزایی 250 نفر در دو معدن فلورین طبس

پروژه سبزه میدان زنجان با یک دهم منابع مالی قبلی اجرا می شود

روحانی وقت مجلس را هدر ندهد، شریعتمدرای رای اعتماد نخواهد گرفت

ایران به دنبال برقراری تبادل برقی با روسیه

تحریم نفتی ایران عرضه را با مشکل مواجه می کند

سن فرسودگی انواع خودرو و موتور تعیین شد

برداشت 4 هزار تن نارنگی پیش رس در مازندران

تولید محصولات گلخانه ای، گامی برای کاهش بحران آب

گیاه دارویی باریجه در عرصه های بجنورد کشت شد

چرا مصرف بادام مامایی برای زنان باردار محدودیت دارد؟

اگر ایران در لیست سیاه FATF قرارگیرد چه اتفاقی برای اقتصاد ایران می افتد؟

استخدام فروشنده حرفه ای آشنا به نرم افزار فروش در اصفهان

استخدام کادر فنی در شرکت تولیدی بهداشتی باران بسپار

استخدام نیروی خانم مسلط به زبان عربی جهت کانتر تاکسی در قم

استخدام هتل قصر در قم

تسهیل امور زائران راهپیمایی اربعین حسینی با اقدامات همه جانبه بانک ملت

استخدام راننده ماشین سنگین پایه یک با بیمه در سلفچگان

استخدام کارگر پرسکار و پرداخت کار در البرز

استخدام کارگر ساده جهت کارواشی در میدلان 15 خرداد مشهد

استخدام فروشنده پوشاک آشنا به زبان عربی در خراسان رضوی

سود بانک های خصوصی از 18 تا 23 درصد/ بانک مرکزی مجوز داد؟

جدول نرخ سکه و ارز در 1397/7/24

قیمت خودروهای داخلی در 1397/7/24

از مهار فاضلاب های خانگی در کوتاه ترین زمان تا دفع بهداشتی زباله ها

130 میلیارد ریال در شبکه تعاون روستایی خراسان رضوی جذب شد

2800 تن نخود در مهاباد برداشت شد

دید فعالا ن اقتصادی به آینده

گیاه دارویی باریجه در عرصه های بجنورد کشت شد

8700 متر شبکه آبرسانی شیروان اصلاح شد

قیمت نان در اصفهان 10 درصد افزایش یافت

انگور ملایر؛ یک گام تا ثبت جهانی

دپو لیر در بازار ارز

زائران اربعین حسینی بیمه می شوند

استخدام تکنسین اتاق عمل و بیهوشی جهت کار در مرکز MMT

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر محدوده حسن آباد

برگ سبز خودرو ببرید، لاستیک بگیرید + مدارک مورد نیاز

استخدام طراح خانم یا آقا مسلط به کرل و فتوشاپ در تهران

قیمت آپارتمان های تا 70 متر در تهران + جدول

استخدام پرستار یا بهیار جهت همکاری در مرکز MMT در تهران

سود سپرده بانک های خصوصی از 18 تا 23 درصد!

چرا لاستیک با قیمت دولتی به دست مصرف کننده نمی رسد؟

استخدام راننده با وانت تمام وقت و نیمه وقت جهت وانت تلفنی

قوانین نور بالا در آمریکا تغییر کرد

استخدام نیرو جهت چیدمان در هایپر مارکت در شهر مشهد

یک جایگاه سوخت دولتی قسطی واگذار می شود

استخدام حسابدار خانم به صورت نیمه وقت در شهر اصفهان

قیمت لاستیک ایرانی و خارجی مناسب برای تندر و سمند + جدول

قیمت خودروهای زیر 50 میلیون تومان در بازار + جدول

امسال هر سهامدار چقدر سود سهام عدالت می گیرد؟

استخدام استادکار ماهر جهت رویه کوبی مبل استیل در مشهد

استخدام طراح کابینت مسلط به آنالیز در شهرک صنعتی خاوران

استخدام اپراتور دستگاه الکس جهت کار در مطب زیبایی

تولید محصولات گلخانه ای، گامی برای کاهش بحران یک میلیاردمتر مکعبی آب خراسان رضوی

استخدام کارگر ماهر جوشکاری آبگرمکن و مونتاژ در شهر مشهد

استخدام طراح خانم مسلط به 3Dmax در تهران

پیشرفت 30 درصدی آب بند سنجوزان تویسرکان

استخدام ماشین ون با راننده جهت شرکت پزشکی در شهر اصفهان

ملکه های بومی گلستان رکورد دار افزایش تولید عسل+فیلم

شهر قدیم تفلیس

بازرسی استانداری تهران: رشوه و زیرمیزی بیشترین درصد تخلف در ادارات

نوسان قیمت مرغ بین 9350 تا 9800تومان

اولین اظهارنظر ترامپ علیه ایران پس از معامله جدید!

ریلی که با شمش هندی تولید شود،ملی نیست

توزیع 6500 کیلوگرم گوشت قرمز منجمد و گرم در گنبد آغاز شد

استاندار قم: تلاش دستگاه های مسؤل در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید همسو و مستمر باشد

در 5ماهه نخست امسال اتفاق افتاد: افزایش 50درصدی جذب سرمایه های خارجی

قیمت نان در اصفهان 10 درصد افزایش یافت

قیمت روز موبایل در بازار تهران + جدول

چهارمحال و بختیاری رکورد دار تولید بادام مامایی کشور/
 
 بادام مامایی موثر در تقویت حافظه

تولید سالانه 80 هزار اصله نهال پسته در ساوه

عضو فراکسیون امید: رییس جمهور وقت تلف نکند؛ به شریعتمداری رای اعتماد نمی دهیم

قیمت خودرو در مسیر کاهش؛ رکود بلند مدت بازار خودرو آغاز می شود

پوستر | دکترای دست فروشی!!!

آژیر ریزش شاخص بورس به صدا در آمد

عرضه 198 هزار تن فولاد و 2 هزار تن سیمان در بورس کالا

«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می دهد؟

«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می دهد؟