مطالب مرتبط:
شعله های آتش نوازنده سمفونی نابودی جنگل ها
تلاش اتحادیه اروپا برای فیلترینگ سایت های با محتوای نامناسب
تصویری دیدنی از جنگل های دریایی حرا در جزیره قشم
بی توجهی مسئولان به آتش سوزی 9 روزه جنگل های مریوان/ نابودی 1000 هکتار از جنگل
پروژه انتقال پساب به سایت جنگل کاری آغاز شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 23:452018-09-23اقتصادي

جانمایی نامناسب سایت تکثیر میگو در دیرباعث نابودی جنگل های حرا می شود


یکی از مهمترین ظرفیت های اشتغال و درآمدزایی در استان بوشهر را می توان تولید و پرورش آبزیان به ویژه تولید میگوی پرورشی عنوان کرد به گونه ای که حدود 70 درصد از میگوی پرورشی کشور در استان بوشهر تولید می شود.

- جانمایی نامناسب سایت تکثیر میگو در دیرباعث نابودی جنگل های حرا می شود " یکی از مهمترین ظرفیت های اشتغال و درآمدزایی در استان بوشهر را می توان تولید و پرورش آبزیان به ویژه تولید میگوی پرورشی عنوان کرد به گونه ای که حدود 70 درصد از میگوی پرورشی کشور در استان بوشهر تولید می شود.

مکان یابی نامناسب اجرای طرح تکثیر لارو میگو در شهرستان دیر طی روزهای اخیر موجب نگرانی هایی در بین فعالان زیست محیطی استان بوشهر شده است که می طلبد مسئولان پاسخگوی این دغدغه ها باشند.

شعارسال": فعالان محیط زیستی استان بوشهر نگران محل اجرای طرح سایت تکثیر میگو در شهرستان دیر هستند و عقیده دارند که این پروژه باعث نابودی جنگل های حرا می شود.

یکی از مهمترین ظرفیت های اشتغال و درآمدزایی در استان بوشهر را می توان تولید و پرورش آبزیان به ویژه تولید میگوی پرورشی عنوان کرد به گونه ای که حدود 70 درصد از میگوی پرورشی کشور در استان بوشهر تولید می شود.

مکان یابی نامناسب اجرای طرح تکثیر لارو میگو در شهرستان دیر طی روزهای اخیر موجب نگرانی هایی در بین فعالان زیست محیطی استان بوشهر شده است که می طلبد مسئولان پاسخگوی این دغدغه ها باشند.

با پیگیری مستمر فعالان محیط زیست و جوامع محلی بندر دیر و دیگر نقاط استان در خصوص مکان یابی نامناسب اجرای طرح تکثیر لارو میگو ، طی چند هفته اخیر اظهارات و صحبت های ضد و نقیض از سوی اداره کل محیط زیست، منابع طبیعی و راه و شهرسازی استان مطرح شد که خلاصه آن، انداختن توپ در زمین یکدیگر و سلب مسئولیت در توجیه صدور مجوز تکثیر لارو میگو در منطقه حساس زیست محیطی از جانب خود است.

بر اساس اظهارات فعالان زیست محیطی، این سایت تکثیر لارو میگو خارج از اصول و ملاحظات زیست محیطی در محدوده جزر و مدی سواحل جنوب شرق بندر دیر و خور بردستان و حوزه رویش جنگل های حرا است که پس از اخذ مجوز فعالیت، سرمایه گذار شروع به کار کرده است.

سرمایه گذار نیز در این راستا سیر دریافت مجوز مبنی بر این که با طرح فوق هیچ مخالفتی از سوی مسئولین زیربط از سایت انتخابی نشده و برابر موافقتنامه ای که به امضا مدیر کل محیط زیست استان بوشهر رسیده است، اداره کل راه و شهرسازی به عنوان مالک، زمین را جهت اجرای طرح به شرکت اجاره داد و موافقت اصولی از سوی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی صادر شده است که پیوست های آن موجود است را در رسانه ها تشریح کرد.

نگرانی فعالان زیست محیطی برخی از فعالان محیط زیست از جمله اعضای انجمن توسعه سبز اقلیم پاک بوشهر، انجمن سوکا بندر دیر، انجمن نجوم شهرستان بوشهر، انجمن رشد و توسعه نجیرم دیر، انجمن حافظان مند بردخون و انجمن پرونگ آبدان با تیم کارشناسی، به منظور شفاف سازی در فضای عمومی و رسانه ای و جلوگیری از تکرار تجربیات تلخ و نامطلوب گذشته در مناطق حساس طبیعی، همچنین گام برداشتن در راستای توسعه پایدار بر اساس برنامه آمایش سرزمینی استان با مشارکت جوامع محلی اقدام به بازدید میدانی از منطقه و سایت انتخابی تکثیر لارو کردند.

این انجمن ها نتایج بررسی و مطالعات میدانی خود را در چند بند به صورت مستدل بدین شرح اعلام کردند.

بررسی نقشه های موجود نشان می دهد که سایت تکثیر میگو با ابعاد مشخص شده ( چهار هکتار ) دقیقا در محدوده جزر و مدی دریا و حریم جدید شهر دیر و خور بردستان قرار گرفته و در مواقع مد کاملا به زیر آب می رود.

وجود سواحل عریض و پست، شیب بسیار ملایم، وجود خور و شبه تالابی بودن منطقه سبب شده که گستردگی دامنه جزر و مد، سطح وسیعی از اراضی کم شیب ساحلی را پوشش دهد و شرایط رویش گیاهان حرا را فراهم نماید به طوری که در قسمت جنوبی شهرداری بندر دیر با احداث خاکریز مانع ورود آب به منازل مسکونی همجوار ساحل شده است.

ایجاد موج شکن و کاشت درخت جهت تثبیت خاکریز ضروری به نظر می رسد.

احداث جاده مواصلاتی ورود به سایت انتخابی مانع ورود سیلاب های فصلی و اتفاقی و بهره مندی جنگل های حرا از منابع آب شیرین ناشی از بارش می شود که قطعا این مسئله نابودی حراها را به دنبال خواهد داشتاحداث جاده مواصلاتی ورود به سایت انتخابی بر اساس عکس های ماهواره ای، عملا در محدوده جزر و مدی و حریم دریا، مانع ورود سیلاب های فصلی و اتفاقی و بهره مندی جنگل های حرا از منابع آب شیرین ناشی از بارش می شود که قطعا این مسئله نابودی حراها را به دنبال خواهد داشت.

با توجه به شیب ساحل به سمت منازل مسکونی، تالابی بودن منطقه مورد نظر، وجود خور وخلیج های کوچک، جزر و مدهای شدیدتری در طول سال نسبت به دیگر مناطق اتفاق می افتد که با احداث این جاده ارتباطی امکان پیشروی آب دریا به درون خشکی بیشتر شده و سبب بالا آمدگی آب دریا در مواقع طوفانی و اغتشاشات جوی، آسیب دیدگی تاسیسات ساحلی و خانه ساحل نشینان را در پی خواهد داشت.

جنگل های شورزی حرا مهمترین محل زیست آبزیان دریایی و مکانی مناسب جهت تخم ریزی و تکثیر این آبزیان است که ارزش زیست محیطی فراوانی دارند و کارشناسان محیط زیست کاملا به این مسئله واقف هستند، هرگونه ورود به حریم حرا و دستکاری انسانی از قبیل تجهیزات و سازه مصنوعی با هر درجه از آلایندگی در محدوده زیست آن ها در این نقطه حیات دیگر آبزیان را به خطر می اندازد.

حیات جنگل حرا به خطر می افتد خور بردستان و جنگل حرای واقع شده در این منطقه آخرین نقطه تنفسی شهر دیر و مکانی با پتانسیل گردشگری فراوان است، همچنین در امتداد دهکده گردشگری کنگان، بنک ، بردستان و دیر قرار دارد و جاده گردشگری وفاق دیر – کنگان در نزدیکی این منطقه می گذرد با توجه به این که بخش زیادی از سواحل دیر درگیر آلودگی های صنایع پتروشیمی هستند باید به کاربری گردشگری و اکوتوریسم این بخش از ساحل توجه شود.

اجرای این گونه طرح ها سبب محروم شدن مردم از ساحل و از دست دادن محدوده گردشگری ساحلی خواهند شد.

حرا به عنوان گیاه بوم – محور روندی روبه گسترش در سواحل جنوب شرق دیر و خور بردستان دارد و مطالعات نشان داده که حرا از درختان گرمسیری حساس است.

بذر این گیاه با جریان آب و جزر و مد مکان مناسب برای رشد و نمو را انتخاب می کند و در اقدام اخیر فعالان محیط زیست دیر نیز با کاشت 15 هزار نهال حرا در این محدوده، رو به افزایش است.

هرگونه واگذاری اراضی در محدوده خور و مجاورت جنگل های حرا، حریم رویش آن ها را در معرض خطر قرار می دهد.

مطالعه عکس های ماهواره ای، بررسی نقشه شیب و جهت باد غالب نشان می دهد که احداث جاده و جاده کشی با توجه به شیب زمین و شیب حوضه آبریز منطقه موجب تغییر مسیر رواناب های فصلی ومانع ورود آن به خور بردستان می شود و حیات جنگل حرا به خطر می افتد و زندگی ساحل نشینان در مواقع بارش های سیلابی را تهدید می کند.

با مد نظر قرار دادن روند رو به گسترش شهرنشینی، کمبود فضای سبزشهر در شرایط اقلیمی خشک و توجه به طرح توسعه شهری، هرگونه تغییر کاربری، واگذاری، اجاره و فروش زمین که در حریم شهر واقع شده به بخش خصوصی برای هرنوع فعالیت کشاورزی، صنعت، شیلات و.

اداره کل راه و شهر سازی، شورای شهر و شهرداری مسئولیت دارند که مطابق آیین نامه های توسعه شهری عمل کنند.

واگذاری اراضی حریم شهر جهت تکثیر میگو چه به صورت موقت یا دائم در مکانی با پتانسیل گردشگری طبیعی اقدامی نسنجیده است.

لزوم جلوگیری از تخریب محیط زیست فعالان محیط زیست با بررسی شرایط و وضعیت موجود و ارزیابی توان طبیعی منطقه که در محدوده شهری بندر دیر قرار دارد، مواردی را با رعایت ملاحظات زیست محیطی پیشنهاد می کنند.

با توجه به پتانسیل منطقه و جلوگیری از ورود آب به منازل مسکونی مجاور ساحل، کشت جنگل های حرا گسترش یابد تا به عنوان یک سد طبیعی از ساحل محافظت کند.

با عبورجاده گردشگری وفاق دیر – کنگان از نزدیکی این منطقه و با در نظر گرفتن نوع گذران اوقات فراغت شهروندان، گسترش تاسیسات پتروشیمی در سواحل بندر دیر و مجاورت با حوزه شهری، حداکثر تعریفی که برای کابری این منطقه می توان داشت، توسعه گردشگری و اکوتوریسم بدون تخریب بیشتر زیست محیطی است.

این منطقه با گسترش پهنه جزر ومدی، پیشروی آب در خشکی، شرایط طبیعی مناسب، شیب ملایم، وضعیت حوضه آبریز، سرازیر شدن سیلابهای فصلی و روان آب های سطحی و وجود درختان خودرو حرا می تواند به عنوان یک تالاب معرفی شود.

با توجه به تمایل سرمایه گذار و دغدغه ایشان به اشتغال زایی و سرمایه گذاری در منطقه، می توان از اراضی روستای جبرانی، روستاهای غرب دیر مانند روستای گزنگ و.

که عوارض زیست محیطی کم تری در پی دارد سود برد.

مجوز زیست محیطی از کانال منابع طبیعی عبور نکرد به گفته سهیل مهاجری مدیرکل منابع طبیعی استان بوشهر، حریم 60 متری دریا در واقع برای دریای عمان و خلیج فارس به صورت فاصله افقی (60متر) از آخرین نقطه مد در نظر گرفته شده است.

این اراضی از سوی منابع طبیعی به راه و شهرسازی واگذار شده و در محدوده شهر دیر قرار می گیرد و شخصی که قصد احداث سایت تکثیر را داشته، از کانال اخذ مجوز منابع طبیعی عبور نکرده استوی افزود: دو بحث در این جا وجود دارد که یکی حریم 60 متری دریا و یکی سمن ها و فعالان زیست محیطی که مخالفتشان ارتباطی به حریم 60 متری ندارد.

این که آیا این مزرعه تکثیر بر روی دریا و یا جنگل های حرای دیر اثر منفی اکوسیستمی دارد یا نه را ما نمی دانیم.

آنچه ما انجام دادیم این بود که به محض اطلاع، یگان حفاظت خود در آن منطقه خواستیم که سریعا مساله را بررسی کند و آن ها صورت جلسه ای را برای ما ارسال و عنوان کردند که این مزرعه در این حریم قرار نگرفته است.

مهاجری تاکید کرد: این اراضی از سوی منابع طبیعی به راه و شهرسازی واگذار شده و در محدوده شهر دیر قرار می گیرد و شخصی که قصد احداث سایت تکثیر را داشته، از کانال اخذ مجوز منابع طبیعی عبور نکرده است.

محدوده مورد اشاره، در حریم شهر دیر قرار گرفته است و در این محدوده نیز متولی، راه شهرسازی و شهرداری است و ارتباطی با منابع طبیعی ندارد.

در سال 95 اداره کل حفاظت محیط زیست، حریم 60 متری این محدوده را از منابع طبیعی استعلام می کند و طبق نظر کارشناسان ما، این سایت تکثیر که از ما استعلام شده است در محدوده حریم 60 متری دریا قرار نگرفته است.

اما مسائل زیست محیطی آن به عهده منابع طبیعی نیست.

برخورد با هرگونه تصرف در جنگل های حرا مدیرکل منابع طبیعی استان بوشهر تصریح کرد: واگذاری این اراضی به استثنای جنگل های حرا است و هرگونه تصرفی در محدوده جنگل های حرا انجام شود از طرف هر شخصی که باشد، قاطعانه با آن برخورد می شود.

سهیل مهاجری همچنین می گوید: طبق اطلاعی که ما داریم تاکنون هیچ تصرف یا ورود به منطقه جنگل حرا در آن جا نبوده و این سایت، جاده ای را برای دسترسی احداث می کرده که ظاهرا هم متوقف شده ولی تعرضی به جنگل نکرده است.

مهاجری در پاسخ به این سوال که آیا این جاده، شاهراه آبرسانی به این جنگل ها را مسدود می کند یا خیر، گفت: بعید می دانم این اتفاق بیفتد.

اگر این جاده مانع جریان و موج دریا به سمت جنگل بشود شک نکنید که جنگل از بین می رود اما کارشناسان ما می گویند جاده و محل احداث این مزرعه با جنگل فاصله دارد.

البته این توضیحات جدای از آلودگی یا آسیب ناشی از فعالیت حوضچه های تکثیر بر دریا و اکوسیستم است که کارشناسان حفاظت محیط زیست باید آن را بررسی کنند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار: 1مهر 1397 ، کدخبر: 4409448،www.

mehrnews.

com
کلید واژه ها: استان بوشهر - استان - میگو - بوشهر - تولید - زیست - محیط - نامناسب - محیط زیست - سرمایه گذار - نابودی - اشتغال - جنگل - مسئولان - شهرسازی - کشور - مجوز - درصد - سرمایه - منابع طبیعی - نظام مهندسی - اداره - بندر - زمین - هایی - انتخابی - کشاورزی - طبیعی - اجاره - پروژه

آخرین اخبار سرویس:
70 کیلومتر مسیر ویژه دوچرخه سواری در قزوین پیش بینی شده است

افزون بر 2 هزار تن گوشت مرغ به افغانستان صادر شد

شرط جدید بانک مسکن برای پرداخت وام به خانه اولی ها

کاهش 100 درصدی سوانح در راه آهن جنوب شرق

گرانی سیگار در مهرماه رکورد زد

استخدام دفتردار خانم با مدرک لیسانس معماری در البرز

استخدام پذیرشگر خانم جهت کلینیک دندانپزشکی در فردیس

استخدام سنگ کار و کارگر سنگ کار در خراسان جنوبی

جنگل کاری اقتصادی باید ترویج شود

4 مجوز معدنی در سرایان صادر شد

افزون بر 2 هزار تن گوشت مرغ به افغانستان صادر شد

تصویب تاسیس بانک فرهنگیان برای معیشت معلمان / زمان اجرای رتبه بندی

لیست جدید سریع ترین خودروهای دنیا + تصاویر

قیمت خودرو میتسوبیشی ASX کارکرده در بازار + جدول

استخدام مهندس عمران در یک شرکت معتبر در گلستان

اقتصاد دانش بنیان باکسب وکارهای خلاقانه

خراسان جنوبی در قاب عکاسان کشوری

نگرانی جهانی از سیستم های پیام رسان خودکار

ترمیم دستمزد کارگران در انتظار دستور وزیر جدید

قیمت مرغ آرام گرفت

مدل های راحت تونیک بارداری زمستانی

محکومیت اعضای بزرگترین باند ضرب سکه های تقلبی در کشور به بیش از 66 سال حبس/ کشف بیش از هفت هزار سکه تقلبی آماده فروش

کمیته بررسی ساماندهی مصرف سوخت ظرف سه هفته باید اعلام نتیجه کند

استخدام بازاریاب،بازاریاب برون استانی درشرکت ظریف پلیمر سپاهان

استخدام حسابداری فروش،خزانه داری،حسابداری مالی در تدبیر حساب

استخدام کارشناس فروش خانم با حقوق ثابت،بیمه و پورسانت ویژه

استخدام برنامه نویس Net.در شرکت سامانه های مدیریت در تهران

همت دولت و مجلس برای وزارتخانه های در انتظار

شهربازی کیو خرم آباد پارکینگ شد!

دخالتی در نگارش عبارت «توزیع عادلانه خلق پول بانکی» در الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت نداشته ام

کمیته بررسی ساماندهی مصرف سوخت ظرف سه هفته باید اعلام نتیجه کند

احتمال افزایش تعرفه برق پرمصرف ها از آذر ماه

گران ترین خانه تهران چقدر قیمت دارد؟

برای خرید خودروی چری چقدر باید هزینه کرد؟

عمق بازار مالی ایران

استخدام کارشناس فروش حضوری خانم با مزایا در یک شرکت معتبر

استخدام کارشناس تولید محتوا خانم در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام بازاریاب با مزایای عالی در صنایع غذایی تامسا در تبریز

استخدام کارشناس بازاریابی تلفنی در شرکت جهان خودرو در تهران

جنگ جهانی کاهش مصرف بنزین

استخدام کارشناس روابط عمومی و ارتباط با مشتریان در تهران

استخدام 2 ردیف شغلی در شرکت جهان خودرو در تهران

بحث افزایش قیمت بنزین برای چه کسانی مطرح است؟

استخدام برنامه نویس وب سایت و اپ موبایلی در رشت

برای خرید آپارتمان در منطقه اکباتان چقدر باید هزینه کرد؟+جدول

کشف 24500 سکه و 108 کیلو طلا در منزل یک زن !

ایران و حوزه ای پردرآمد به نام گردشگری پزشکی

رایج ترین روش های جستجوی شغل

مشاهده غول تویوتا در ایران + عکس

استخدام کارمند فروش (رشته مدیریت و مکانیک) خانم در شرکت معتبر

استخدام طراح وب در شرکت مهندسی راه و ساختمان در گیلان

مروارید خلیج فارس ثب جهانی شد+عکس

صرفه جویی 17.4 میلیارد لیتری بنزین با اضافه شدن 2000 واگن جدید به مترو

استخدام نگهبان(حراست) آقا در یک هلدینگ معتبر در مامونیه ساوه

استخدام کارشناس فروش با مزایا در شرکت حنان طب پارس در تهران

استخدام تدوینگر و موشن گرافیست،نیروی خدماتی،کارشناس فروش

استخدام مدیر شبکه های اجتماعی و سایت تولید کننده محتوا

استخدام 4 ردیف شغلی در گروه آموزشی اسطوره سازان در خوزستان

استخدام کارمند فروش در یک شرکت تبلیغاتی معتبر در تهران

استخدام مسئول کیفیت آزمایشگاه (رشته صنایع و مکانیک) در تهران

استخدام کارشناس خدمات پس از فروش،حسابدار انبار در تهران

استخدام مدیر فروش در هلدینگ لوازم آرایشی بهداشتی پانوراما

استخدام مدیر فروش،منشی حسابدار با حقوق و مزایای ویژه در تهران

نرخ لحظه ای و آنلاین طلا و سکه در بازار امروز

توسعه گردشگری در سایه جاذبه سازی

تخفیف های مکالمه تلفنی عراق با ایران در اربعین

اقتصاد کشور نیازمند دولت سالم ،جامعه ی صبور و بازار کارآمد ورقابتی است

مهر تایید مجدد استاندارد بر محصولات تولیدی نفت پاسارگاد

استخدام 5 ردیف شغلی در گروه صنعتی کارمانیا دنا در تهران

استخدام مدیر فنی آزمایشگاه شیمی دستگاهی در تهران

استخدام تکنسین جهت نصب و راه اندازی آسانسور در رشت

استخدام کارمند بازاریابی و فروش در استان تهران

استخدام کارمند بازاریابی و فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس نرم افزار در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس فروش ،رییس دفتر در یک شرکت معتبر در تهران

وزیر نفت: شدت مصرف انرژی در کشور وحشتناک است

واکنش بازار به تغییر نرخ خوراک پالایشگاه ها/ چگونه ارز نیمایی مبنای خوراک پالایشگاه ها شد؟

استخدام مدیر تحقیق و توسعه R&D(صنایع ،مکانیک)/ شهرک صنعتی پرند

استخدام کارشناس برنامه ریزی،کارشناس مالی،کارشناسی مکانیک

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در شرکت ماکسیم در شهر اراک

استخدام مدیر بازرگانی حرفه ای در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مسئول تامین کالا،مسئول بازرگانی/گروه صنایع غذایی بیژن

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت فروش آهن آلات معتبر-اصفهان

انواع مدل کیف بافتنی قلاب بافی+عکس

یک اقلیم شناس در گفت و گوی تفصیلی با فارس: «گرمایش زمین» آب گل آلودی که استعمار از آن ماهی می گیرد/ القاء دروغین تولید گاز گلخانه ای از سوی تولید کنندگان نفت

قول مجلس برای تهیه طرح دوفوریتی افزایش مجدد دستمزد کارگران

تقویت پول ملی وظیفه اصلی دولت است/ جلوی موسسات غیرمجاز گرفته شود

تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین نداریم/برنامه دولت برای پرمصرف ها

افزایش نرخ خرید تضمینی گندم با تصمیم دولت در سال زراعی جاری

قاچاق10تا35میلیون لیتر سوخت/مصرف305میلیون بشکه نفت خام درحمل ونقل

رییس کل بانک مرکزی با مراجع تقلید دیدار کرد

کیفیت گازوییل کشور مطلوب است/باید امید را در بین مردم تقویت کنیم

دوازدهمین نمایشگاه بین المللی دام در قزوین گشایش یافت

دولت روزانه 35 میلیون دلار یارانه بنزین می دهد

تهیه طرح دوفریتی افزایش مجدد دستمزد کارگران درسال97

عربستان بازهم وعده افزایش تولید داد/قیمت نفت 5درصد سقوط کرد

استخدام برنامه نویس در شرکت پیشگامان صنعت طاها در تهران

استخدام کارشناس منابع انسانی در یک شرکت معتبر تولیدی

استخدام کارشناس ارشد مهندس شیمی، مهندس مکانیک در البرز

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در البرز

جانمایی نامناسب سایت تکثیر میگو در دیرباعث نابودی جنگل های حرا می شود

جانمایی نامناسب سایت تکثیر میگو در دیرباعث نابودی جنگل های حرا می شود