مطالب مرتبط:
شعله های آتش نوازنده سمفونی نابودی جنگل ها
تلاش اتحادیه اروپا برای فیلترینگ سایت های با محتوای نامناسب
تصویری دیدنی از جنگل های دریایی حرا در جزیره قشم
بی توجهی مسئولان به آتش سوزی 9 روزه جنگل های مریوان/ نابودی 1000 هکتار از جنگل
پروژه انتقال پساب به سایت جنگل کاری آغاز شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 23:452018-09-23اقتصادي

جانمایی نامناسب سایت تکثیر میگو در دیرباعث نابودی جنگل های حرا می شود


یکی از مهمترین ظرفیت های اشتغال و درآمدزایی در استان بوشهر را می توان تولید و پرورش آبزیان به ویژه تولید میگوی پرورشی عنوان کرد به گونه ای که حدود 70 درصد از میگوی پرورشی کشور در استان بوشهر تولید می شود.

- جانمایی نامناسب سایت تکثیر میگو در دیرباعث نابودی جنگل های حرا می شود " یکی از مهمترین ظرفیت های اشتغال و درآمدزایی در استان بوشهر را می توان تولید و پرورش آبزیان به ویژه تولید میگوی پرورشی عنوان کرد به گونه ای که حدود 70 درصد از میگوی پرورشی کشور در استان بوشهر تولید می شود.

مکان یابی نامناسب اجرای طرح تکثیر لارو میگو در شهرستان دیر طی روزهای اخیر موجب نگرانی هایی در بین فعالان زیست محیطی استان بوشهر شده است که می طلبد مسئولان پاسخگوی این دغدغه ها باشند.

شعارسال": فعالان محیط زیستی استان بوشهر نگران محل اجرای طرح سایت تکثیر میگو در شهرستان دیر هستند و عقیده دارند که این پروژه باعث نابودی جنگل های حرا می شود.

یکی از مهمترین ظرفیت های اشتغال و درآمدزایی در استان بوشهر را می توان تولید و پرورش آبزیان به ویژه تولید میگوی پرورشی عنوان کرد به گونه ای که حدود 70 درصد از میگوی پرورشی کشور در استان بوشهر تولید می شود.

مکان یابی نامناسب اجرای طرح تکثیر لارو میگو در شهرستان دیر طی روزهای اخیر موجب نگرانی هایی در بین فعالان زیست محیطی استان بوشهر شده است که می طلبد مسئولان پاسخگوی این دغدغه ها باشند.

با پیگیری مستمر فعالان محیط زیست و جوامع محلی بندر دیر و دیگر نقاط استان در خصوص مکان یابی نامناسب اجرای طرح تکثیر لارو میگو ، طی چند هفته اخیر اظهارات و صحبت های ضد و نقیض از سوی اداره کل محیط زیست، منابع طبیعی و راه و شهرسازی استان مطرح شد که خلاصه آن، انداختن توپ در زمین یکدیگر و سلب مسئولیت در توجیه صدور مجوز تکثیر لارو میگو در منطقه حساس زیست محیطی از جانب خود است.

بر اساس اظهارات فعالان زیست محیطی، این سایت تکثیر لارو میگو خارج از اصول و ملاحظات زیست محیطی در محدوده جزر و مدی سواحل جنوب شرق بندر دیر و خور بردستان و حوزه رویش جنگل های حرا است که پس از اخذ مجوز فعالیت، سرمایه گذار شروع به کار کرده است.

سرمایه گذار نیز در این راستا سیر دریافت مجوز مبنی بر این که با طرح فوق هیچ مخالفتی از سوی مسئولین زیربط از سایت انتخابی نشده و برابر موافقتنامه ای که به امضا مدیر کل محیط زیست استان بوشهر رسیده است، اداره کل راه و شهرسازی به عنوان مالک، زمین را جهت اجرای طرح به شرکت اجاره داد و موافقت اصولی از سوی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی صادر شده است که پیوست های آن موجود است را در رسانه ها تشریح کرد.

نگرانی فعالان زیست محیطی برخی از فعالان محیط زیست از جمله اعضای انجمن توسعه سبز اقلیم پاک بوشهر، انجمن سوکا بندر دیر، انجمن نجوم شهرستان بوشهر، انجمن رشد و توسعه نجیرم دیر، انجمن حافظان مند بردخون و انجمن پرونگ آبدان با تیم کارشناسی، به منظور شفاف سازی در فضای عمومی و رسانه ای و جلوگیری از تکرار تجربیات تلخ و نامطلوب گذشته در مناطق حساس طبیعی، همچنین گام برداشتن در راستای توسعه پایدار بر اساس برنامه آمایش سرزمینی استان با مشارکت جوامع محلی اقدام به بازدید میدانی از منطقه و سایت انتخابی تکثیر لارو کردند.

این انجمن ها نتایج بررسی و مطالعات میدانی خود را در چند بند به صورت مستدل بدین شرح اعلام کردند.

بررسی نقشه های موجود نشان می دهد که سایت تکثیر میگو با ابعاد مشخص شده ( چهار هکتار ) دقیقا در محدوده جزر و مدی دریا و حریم جدید شهر دیر و خور بردستان قرار گرفته و در مواقع مد کاملا به زیر آب می رود.

وجود سواحل عریض و پست، شیب بسیار ملایم، وجود خور و شبه تالابی بودن منطقه سبب شده که گستردگی دامنه جزر و مد، سطح وسیعی از اراضی کم شیب ساحلی را پوشش دهد و شرایط رویش گیاهان حرا را فراهم نماید به طوری که در قسمت جنوبی شهرداری بندر دیر با احداث خاکریز مانع ورود آب به منازل مسکونی همجوار ساحل شده است.

ایجاد موج شکن و کاشت درخت جهت تثبیت خاکریز ضروری به نظر می رسد.

احداث جاده مواصلاتی ورود به سایت انتخابی مانع ورود سیلاب های فصلی و اتفاقی و بهره مندی جنگل های حرا از منابع آب شیرین ناشی از بارش می شود که قطعا این مسئله نابودی حراها را به دنبال خواهد داشتاحداث جاده مواصلاتی ورود به سایت انتخابی بر اساس عکس های ماهواره ای، عملا در محدوده جزر و مدی و حریم دریا، مانع ورود سیلاب های فصلی و اتفاقی و بهره مندی جنگل های حرا از منابع آب شیرین ناشی از بارش می شود که قطعا این مسئله نابودی حراها را به دنبال خواهد داشت.

با توجه به شیب ساحل به سمت منازل مسکونی، تالابی بودن منطقه مورد نظر، وجود خور وخلیج های کوچک، جزر و مدهای شدیدتری در طول سال نسبت به دیگر مناطق اتفاق می افتد که با احداث این جاده ارتباطی امکان پیشروی آب دریا به درون خشکی بیشتر شده و سبب بالا آمدگی آب دریا در مواقع طوفانی و اغتشاشات جوی، آسیب دیدگی تاسیسات ساحلی و خانه ساحل نشینان را در پی خواهد داشت.

جنگل های شورزی حرا مهمترین محل زیست آبزیان دریایی و مکانی مناسب جهت تخم ریزی و تکثیر این آبزیان است که ارزش زیست محیطی فراوانی دارند و کارشناسان محیط زیست کاملا به این مسئله واقف هستند، هرگونه ورود به حریم حرا و دستکاری انسانی از قبیل تجهیزات و سازه مصنوعی با هر درجه از آلایندگی در محدوده زیست آن ها در این نقطه حیات دیگر آبزیان را به خطر می اندازد.

حیات جنگل حرا به خطر می افتد خور بردستان و جنگل حرای واقع شده در این منطقه آخرین نقطه تنفسی شهر دیر و مکانی با پتانسیل گردشگری فراوان است، همچنین در امتداد دهکده گردشگری کنگان، بنک ، بردستان و دیر قرار دارد و جاده گردشگری وفاق دیر – کنگان در نزدیکی این منطقه می گذرد با توجه به این که بخش زیادی از سواحل دیر درگیر آلودگی های صنایع پتروشیمی هستند باید به کاربری گردشگری و اکوتوریسم این بخش از ساحل توجه شود.

اجرای این گونه طرح ها سبب محروم شدن مردم از ساحل و از دست دادن محدوده گردشگری ساحلی خواهند شد.

حرا به عنوان گیاه بوم – محور روندی روبه گسترش در سواحل جنوب شرق دیر و خور بردستان دارد و مطالعات نشان داده که حرا از درختان گرمسیری حساس است.

بذر این گیاه با جریان آب و جزر و مد مکان مناسب برای رشد و نمو را انتخاب می کند و در اقدام اخیر فعالان محیط زیست دیر نیز با کاشت 15 هزار نهال حرا در این محدوده، رو به افزایش است.

هرگونه واگذاری اراضی در محدوده خور و مجاورت جنگل های حرا، حریم رویش آن ها را در معرض خطر قرار می دهد.

مطالعه عکس های ماهواره ای، بررسی نقشه شیب و جهت باد غالب نشان می دهد که احداث جاده و جاده کشی با توجه به شیب زمین و شیب حوضه آبریز منطقه موجب تغییر مسیر رواناب های فصلی ومانع ورود آن به خور بردستان می شود و حیات جنگل حرا به خطر می افتد و زندگی ساحل نشینان در مواقع بارش های سیلابی را تهدید می کند.

با مد نظر قرار دادن روند رو به گسترش شهرنشینی، کمبود فضای سبزشهر در شرایط اقلیمی خشک و توجه به طرح توسعه شهری، هرگونه تغییر کاربری، واگذاری، اجاره و فروش زمین که در حریم شهر واقع شده به بخش خصوصی برای هرنوع فعالیت کشاورزی، صنعت، شیلات و.

اداره کل راه و شهر سازی، شورای شهر و شهرداری مسئولیت دارند که مطابق آیین نامه های توسعه شهری عمل کنند.

واگذاری اراضی حریم شهر جهت تکثیر میگو چه به صورت موقت یا دائم در مکانی با پتانسیل گردشگری طبیعی اقدامی نسنجیده است.

لزوم جلوگیری از تخریب محیط زیست فعالان محیط زیست با بررسی شرایط و وضعیت موجود و ارزیابی توان طبیعی منطقه که در محدوده شهری بندر دیر قرار دارد، مواردی را با رعایت ملاحظات زیست محیطی پیشنهاد می کنند.

با توجه به پتانسیل منطقه و جلوگیری از ورود آب به منازل مسکونی مجاور ساحل، کشت جنگل های حرا گسترش یابد تا به عنوان یک سد طبیعی از ساحل محافظت کند.

با عبورجاده گردشگری وفاق دیر – کنگان از نزدیکی این منطقه و با در نظر گرفتن نوع گذران اوقات فراغت شهروندان، گسترش تاسیسات پتروشیمی در سواحل بندر دیر و مجاورت با حوزه شهری، حداکثر تعریفی که برای کابری این منطقه می توان داشت، توسعه گردشگری و اکوتوریسم بدون تخریب بیشتر زیست محیطی است.

این منطقه با گسترش پهنه جزر ومدی، پیشروی آب در خشکی، شرایط طبیعی مناسب، شیب ملایم، وضعیت حوضه آبریز، سرازیر شدن سیلابهای فصلی و روان آب های سطحی و وجود درختان خودرو حرا می تواند به عنوان یک تالاب معرفی شود.

با توجه به تمایل سرمایه گذار و دغدغه ایشان به اشتغال زایی و سرمایه گذاری در منطقه، می توان از اراضی روستای جبرانی، روستاهای غرب دیر مانند روستای گزنگ و.

که عوارض زیست محیطی کم تری در پی دارد سود برد.

مجوز زیست محیطی از کانال منابع طبیعی عبور نکرد به گفته سهیل مهاجری مدیرکل منابع طبیعی استان بوشهر، حریم 60 متری دریا در واقع برای دریای عمان و خلیج فارس به صورت فاصله افقی (60متر) از آخرین نقطه مد در نظر گرفته شده است.

این اراضی از سوی منابع طبیعی به راه و شهرسازی واگذار شده و در محدوده شهر دیر قرار می گیرد و شخصی که قصد احداث سایت تکثیر را داشته، از کانال اخذ مجوز منابع طبیعی عبور نکرده استوی افزود: دو بحث در این جا وجود دارد که یکی حریم 60 متری دریا و یکی سمن ها و فعالان زیست محیطی که مخالفتشان ارتباطی به حریم 60 متری ندارد.

این که آیا این مزرعه تکثیر بر روی دریا و یا جنگل های حرای دیر اثر منفی اکوسیستمی دارد یا نه را ما نمی دانیم.

آنچه ما انجام دادیم این بود که به محض اطلاع، یگان حفاظت خود در آن منطقه خواستیم که سریعا مساله را بررسی کند و آن ها صورت جلسه ای را برای ما ارسال و عنوان کردند که این مزرعه در این حریم قرار نگرفته است.

مهاجری تاکید کرد: این اراضی از سوی منابع طبیعی به راه و شهرسازی واگذار شده و در محدوده شهر دیر قرار می گیرد و شخصی که قصد احداث سایت تکثیر را داشته، از کانال اخذ مجوز منابع طبیعی عبور نکرده است.

محدوده مورد اشاره، در حریم شهر دیر قرار گرفته است و در این محدوده نیز متولی، راه شهرسازی و شهرداری است و ارتباطی با منابع طبیعی ندارد.

در سال 95 اداره کل حفاظت محیط زیست، حریم 60 متری این محدوده را از منابع طبیعی استعلام می کند و طبق نظر کارشناسان ما، این سایت تکثیر که از ما استعلام شده است در محدوده حریم 60 متری دریا قرار نگرفته است.

اما مسائل زیست محیطی آن به عهده منابع طبیعی نیست.

برخورد با هرگونه تصرف در جنگل های حرا مدیرکل منابع طبیعی استان بوشهر تصریح کرد: واگذاری این اراضی به استثنای جنگل های حرا است و هرگونه تصرفی در محدوده جنگل های حرا انجام شود از طرف هر شخصی که باشد، قاطعانه با آن برخورد می شود.

سهیل مهاجری همچنین می گوید: طبق اطلاعی که ما داریم تاکنون هیچ تصرف یا ورود به منطقه جنگل حرا در آن جا نبوده و این سایت، جاده ای را برای دسترسی احداث می کرده که ظاهرا هم متوقف شده ولی تعرضی به جنگل نکرده است.

مهاجری در پاسخ به این سوال که آیا این جاده، شاهراه آبرسانی به این جنگل ها را مسدود می کند یا خیر، گفت: بعید می دانم این اتفاق بیفتد.

اگر این جاده مانع جریان و موج دریا به سمت جنگل بشود شک نکنید که جنگل از بین می رود اما کارشناسان ما می گویند جاده و محل احداث این مزرعه با جنگل فاصله دارد.

البته این توضیحات جدای از آلودگی یا آسیب ناشی از فعالیت حوضچه های تکثیر بر دریا و اکوسیستم است که کارشناسان حفاظت محیط زیست باید آن را بررسی کنند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار: 1مهر 1397 ، کدخبر: 4409448،www.

mehrnews.

com
کلید واژه ها: استان بوشهر - استان - میگو - بوشهر - تولید - زیست - محیط - نامناسب - محیط زیست - سرمایه گذار - نابودی - اشتغال - جنگل - مسئولان - شهرسازی - کشور - مجوز - درصد - سرمایه - منابع طبیعی - نظام مهندسی - اداره - بندر - زمین - هایی - انتخابی - کشاورزی - طبیعی - اجاره - پروژه

آخرین اخبار سرویس:
آزمایش کیفیت لوله پلی اتیلن و استعلام اعتبار فروشنده

شاخص کل بورس به پایان تابستان بازگشت/ فولاد بیشترین تاثیر منفی را داشت

سازمان حمایت: قیمت خودروها نهایی نشده است

احداث فرودگاه جدید ممنوع شد

قیمت طلا کاهش یافت

واریز بسته حمایتی کارگران از امروز

فکر تو ؛ محسن یگانه

قائم مقام بانک مرکزی: دلار را رام کردیم

سکه چند؟ / ارز مسافرتی 11 هزار و 525 تومان

اجرای طرح نظارت ویژه شب یلدا

تغییرات اندک قیمت طلا و سکه

ریزش 1900 واحدی شاخص بورس

تملک اولین بانک استان در بازار تاریخی اراک

توقیف محموله هشت میلیارد ریالی پارچه قاچاق

هیچ مشکلی در تامین گوشت مرغ در کشور وجود ندارد

استعفای داماد رییس جمهور از ریاست سازمان زمین شناسی

سرمایه گذاری عظیم بانک ملی در توسعه گردشگری سمنان با هتل ساران

قدردانی عضو سازمان جهانی اسکان بشر از خدمات رسانی بانک شهر به کلان شهرهای ایران

ارز نیمایی به سانچی نرسید

یارانه ها امشب واریز می شود

دولت 75 هزار میلیارد تومان مالیات گرفت

150 میلیارد ریال برای تکمیل تصفیه خانه روانسر نیاز است

امسال 2.5 میلیون اصله نهال در سمنان تولید شد

13 هزار راننده در کرمان بیمه شدند

10 هزار حلقه لاستیک در چهارمحال و بختیاری توزیع شد

شب یلدا و جیب های پر از خالی

نمایشگاه دست سازه های بانوان کارآفرین بروجرد برپا شد

ساوه با کمبود 60 میلیون متر مکعب آب در سال مواجه است

کاهش سهم اقتصادی آذربایجان شرقی هشدار دهنده است

بارش در اردبیل 50 درصد کاهش یافت

تعداد بازنشستگان آذربایجان غربی سر به فلک می رود!

دعوا در کف رودخانه های مازندران!

موافقت دولت برای استفاده از منابع سه دهک یارانه بگیران

آغاز فروش مرغ منجمد 8900 تومانی

آجیل شب یلدا چند تومان است؟

وضعیت افزایش قیمت گوشت قرمز و قاچاق دام در کشور

بازی Subnautica را به صورت رایگان از شبکه اپیک گیمز دریافت کنید!

سریع ترین راه رونق اقتصادی اردبیل، توجه به گردشگری است

رشد 16 درصدی پرداخت زکات در خراسان رضوی

کامبیز مهدی زاده استعفا داد

استفاده از کارت سوخت چه زمانی اجرایی می شود؟

با همکاری دولت و مجلس ریال در برابر دلار تقویت شد

راه اندازی فرودگاه های کوچک در آینده نزدیک

کشورهای اروپایی به هواپیماهای ایرانی سوخت نمی دهند

آخرین تغییرات قیمت سکه، طلا و ارز (97/9/26)

استعفای داماد رییس جمهور تایید شد

نرخ انواع دوربین فیلم برداری سونی + جدول

برگزاری نشست شورای برنامه ریزی منطقه ای اکو؛ حجم تجارت بین کشور های اکو باید به 120 میلیارد دلار برسد

توزیع گوشت منجمد طرح تنظیم بازار در میادین شهرستان

گزارش از تالار شیشه ای؛ افت 1958 واحدی شاخص بورس

آغاز طرح فروش جدید ایران خودرو

افزایش 75 درصدی تولید و توزیع گازوییل یورو 4 و 5

ثبت نام 2.2میلیون نفر برای کارت سوخت المثنی

معاون امور گمرکی گمرک شهید رجایی بندر عباس تغییر کرد

قیمت سکه طرح جدید امروز، دوشنبه26 آذر به 3.5میلیون تومان رسید

قطعات خودرو به سمت داخلی سازی می رود

داماد روحانی ازسمت ریاست سازمان زمین شناسی استعفا داد

سازوکار مالی اروپا شامل همه کالاها می شود

بدهی خودروسازها 80 کارگر ساوجی را بیکار کرد

رشد کیفی خودروسازی کارمانیا در سه ماهه دوم

قیمت جدید خودرو در بازار تهران + جدول

قیمت خرید دلار در بانک‎ها امروز 26 آذر 97

قیمت روز ماشین های ایران خودرو 26 آذر97/تحویل 30 روزه پژو پارس LX

کاهش 15 درصدی این فرودگاه امام از ابتدای امسال

رییس سازمان هواپیمایی: آمریکا قصد توقف پروازهای بین المللی ما را دارد، اما موفق نمی شود

صیادان به کارگری روی آورده اند

کارگران باورس فولاد و صنایع گاز ایران 18 ماه معوقات مزدی طلبکارند

16 ماه معوقات مزدی کارگران کنتورسازی

جریمه قطع درخت در تهران 12.5 درصد افزایش یافت

داماد روحانی استعفا داد

کالاهای احتکاری 11 انبار درملأعام و با نرخ مصوب به فروش می رسند

استخدام کارگزاری املاک کارا

استخدام سالندار جهت کافی شاپ واقع در اهواز

استخدام تعمیرکار جهت یک شرکت معتبر در تهران

استخدام فروشگاه لوازم خانگی چوبندپور

استخدام عکاس فیلمبردار جهت شرکت بازرگانی در تهران

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 1397/09/26

جدیدترین قیمت سکه و طلا در بازار

داماد رییس جمهور استعفا داد

بورس همچنان در سراشیبی کاهش قیمت

کمیجانی: دلار را رام کردیم

هزینه 7 هزار میلیارد تومانی در صنعت فرودگاهی کشور

سرمایه گذاری 830 میلیاردی برای 39 واحد تولیدی ماندران

رصد آخرین وضعیت کالا های موجود در بازار لوازم خانگی

ابزارهای غیرقیمتی کنترل قاچاق/طرح کدینگ فعال شود

قطر 35 درصد از 3 میدان نفتی مکزیک را خرید

رشوه های نجومی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به غربی ها

حجم عظیم بازار کالاهای بدلی در جهان

بانک ها دلار را 9900 تومان می خرند

قطعات وارداتی به سرعت در اختیار واحدهای تولیدی قرار می گیرد/ میزان تولید خودرو در حال افزایش است

داماد رییس جمهور استعفا داد+ متن استعفا

کارگران باورس فولاد و صنایع گاز ایران 18 ماه معوقات مزدی طلبکارند

قیمت طلا ، قیمت سکه و قیمت ارز امروز دوشنبه 26 آذر

حرفه ای ها درباره عمر مفید لاستیک چه می گویند؟

قیمت خودرو/ قیمت نمایندگی و بازار تمام خودروهای وارداتی (دوشنبه 26 آذر 1397)

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 26 آذر 1397)/ قیمت نیمروز

قیمت گوشی Huawei Honor 7A + مشخصات

چه عواملی بر واقعی سازی قیمت خودرو تاثیرگذار هستند؟

قیمت طلا کاهش یافت

فارس از آن سوی تالار شیشه ای گزارش می دهد عقب گرد 1958 واحدی شاخص کل بورس/ ترس معامله گران از ریزش مستمر شاخص

جانمایی نامناسب سایت تکثیر میگو در دیرباعث نابودی جنگل های حرا می شود

جانمایی نامناسب سایت تکثیر میگو در دیرباعث نابودی جنگل های حرا می شود