مطالب مرتبط:
قانون تغییر ساختار اداری حوزه راه در استان سمنان اجرا شود
تغییر ساعات کار ادارات در استان سمنان
تغییر ساعات کار ادارات در استان سمنان
ارتقای شاخص های اشتغال روستایی اولویت مسئولان استان سمنان است
هر شب با اخبار ورزش استان سمنان+ فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 21:552018-09-23اقتصادي

وقتی اولویت های استان سمنان تغییر می کنند


با وجود اینکه کودهای کشاورزی به خصوص کود معدنی فاقد مواد شیمیایی در شاهرود تولید می شود کماکان شاهد واردات کود شیمیایی در استان هستیم که با شعار حمایت از تولید ملی مغایرت دارد.

- شعار سال: "محمد حسین عابدی: وقتی رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار سال97 را با عنوان حمایت از کالای ایرانی تبیین فرمودند، دل های بسیاری از تولیدکنندگان در استان سمنان میزبان بارقه های امید شد اما شش ماه از ابلاغ معظم له گذشته و هنوز شاهد واردات برخی محصولات هستیم که نمونه آن ها در داخل استان تولید می شود، نمونه بارز آن اما کود معدنی است که یکی از بزرگ ترین ذخایر آن در شاهرود قرار دارد اما هنوز آزومیت آمریکا در گمرکترخیص می شود.

معدن از ابتدا بنا بود سنگ آهن را از دل طبیعت به اقتصاد استان هدیه دهد اما مسئولانش با یک توده سرخ رنگ خاک در مقابل دهانه آن مواجه شدند، در ابتدا اما به فکر ضایعات بودن آن بودند هرچند آزمایش ها نشان داد این خاک چیزی است که تمام آهن درون معدن نیز باارزش تر است.

کود معدنی آنچه که مردم در اصطلاح به بهساز خاک و تقویت کننده رشد گیاهان می گویند.

عناصری که یک قاشق آن می تواند یک گلدان را در ظرف دو هفته با تغییرات شگفت انگیز و بعضاً غیرقابل باوری روبرو کند آن هم با بیش از 60 ماده معدنی .

مشابه آنچه آزومیت آمریکا می سازد با این تفاوت که هم ارزان تر است، هم وطنی است و هم مواد معدنی بیشتری دارد.

بااین حال اقبال از کود شیمایی وارداتی گویا قرار نیست تمام شود از یک سو مسئولان استان سمنان می گویند واردات بازهم باید باشد چراکه ما نمی توانیم به کشاورزان تکلیف کنیم از کود معدنی یا با نام علمی و صحیح تر بهساز خاک استفاده کنند حتی اگر معجزه از آن دیده باشیم، از سوی دیگر معدن کاران می گویند این بازی با الفاظ است تا حمایتی از تولید داخلی نشود و جا برای جولان مافیای کود در ایران باقی بماند.

حمایتی از تولید نمی شود آن گونه که سید مصطفی طباطبایی کارشناس اقتصادی و آگاه به مسائل واردات استان سمنان می گوید، آنچه مسلم است دست هایی پشت پرده هستند، امروز بازار 4.

5 میلیون تن کود وارداتی به کشور در دست عده ای معدود است که حتی خط و مشی ها را نیز تعیین می کنند یعنی درواقع مسئولان جهاد کشاورزی استان سمنان هم نمی توانند جلوی آن را بگیرند چه برسد به رییس جهاد شاهرود! اما از سوی دیگر این بهانه ای برای عدم حمایت از تولید داخلی نیست.

وی می گوید: اگر می خواهیم شعار سال97، مدنظر رهبر معظم انقلاب اسلامی تحقق یابد می بایست به حمایت واقعی از تولید دست بزنیم یعنی برویم پای صحبت تولیدکننده بنشینیم از او بخواهیم مشکلاتش را بیان کند و تا جایی که از دستمان برمی آید به آن کمک کنیم این کمک می تواند در مقوله تسهیلات بهین یاب ویژه واحدهای تولیدی باشد که دراین بین انصافاً عملکرد استانداری خوب بوده و هم می تواند ترویجی باشد یعنی شرایط را برای بازار فروش محصولات تسهیل کنیم که فکر نمی کنم در این بخش جهاد کشاورزی شاهرود عملکردی درباره کود معدنی مذکور داشته باشد آن هم خوش بینانه و اگر نگوییم سنگ اندازی هایی هم در این راه شده است.

ویژگی های کود تولید داخل یک کارشناس کشاورزی درباره ویژگی های بهسازهای خاک یا همان طور که مردم می شناسند کودهای معدنی می گوید: این بهسازها یا با نام مصطلح آن، کودهای فقر زمین از عناصر معدنی موردنیاز گیاهان را جبران می کند یعنی علناً چیزی به گیاه می دهد که 50 سال پیش در درون زمین به صورت خدادادی بوده و ما انسان ها آن را به واسطه برداشت مضاعف، استفاده از کودهای شیمایی، برداشت خاک، تخریب خاک، کشاورزی نادرست و .

آن را از زمین گرفته ایم درنتیجه کودهای معدنی با بازگرداندن این عناصر به زمین فقط مواد مغذی را به گیاهان بازمی گردانند.

مریم میرحسنی بابیان اینکه کود معدنی مانند مکمل های غذایی برای بدن سازی نیست بلکه مانند نان و میوه و گوشتی است که به یک انسان لاغر می خورانند تازندگی اش بهبود یابد نه اینکه فقط فربه شودلذا تفاوت بین کودهای شیمایی و معدنی نیز در این هستند، کارکرد کودهای شیمایی درست همان مکمل های قاچاق بدن سازی هستند که فقط انسان لاغر را در ظاهر حجم می بخشند اما در درون چه؟ آیا جایگزین غذا هم می شوند؟ لذا اگر امروز از کود معدنی حمایت کنیم درواقع از خاک آبا و اجدادی مان حمایت کردیم.

وی می گوید: امروز خاک ما فقیر است یعنی آن قدر کودها و مکمل های شیمایی به خاک خورانده ایم که این خاک نه آهن دارد و نه عناصری که برای گیاه مفید هستند، آنچه در درونشان یافت می شود یک خاک شور، آهکی و فقیر که اگر کودهای شیمایی نباشند چیزی در آن رشد نمی کند، وقتی کود معدنی بیش از 60 عنصر موردنیاز گیاه ازجمله آهن، منیزیوم، سزیوم، کلسیم، فسفر، زیرکانیم، روی، منگنز و ده ها و ده ها عنصر دیگر را به زمین تزریق می کند دیگر نیازی به کود شیمایی و مکمل نیست.

این کارشناس کشاورزی درباره مصارف کودهای معدنی نیزمی گوید: بزرگ ترین مزیت کودهای معدنی مصارف آن هستند، همگان می دانند که این کودها در زراعت، باغداری و گلخانه های خانگی و صنعتی مصرف دارند اما با یک مورد مصرف گسترده دیگر این کودها شاید همگان آشنا نباشند و آن هم مصرف در شیلات است.

میرحسنی می گوید: کود معدنی با عناصر فراوانی که دارد اگر در استخرهای پرورش ماهی مثلاً قزل آلاهای فرحزاد شاهرود پاشیده شوند در کف استخرها باعث رشد ریزمغذی هایی می شود که ماهی می تواند مواد معدنی موردنیاز برای رشد و طراوتش را از آن ها بگیرد، یک کیسه کود معدنی می تواند رشد ماهی یک استخر را چندین درصد بهبود بخشد از سوی دیگر می تواند به رشد بهتر در فضای بهتر ماهی ها نیز کمک کند و این مزیتی است که کودهای شیمایی ندارند و کافی است یک قاشق آن ها در استخر پاشیده شود تا شاهد مرگ تمام ماهی ها باشیم.

وی می گوید: یک مورد مصرف دیگر درباره کودهای شیمایی که شاید کمتر به آن توجه شود اراضی کشاورزی و باغی هستند که سن و سالی از آن ها گذشته می خواهند دوباره بازاری شوند پس نیاز است تمام درختانشان با درخت های نو تعویض و یا زمین کشاورزی به باغ بدل شود در این بخش غالب کارشناسان متفق القول نظر بر این دارند که خاک این گونه باغ ها دیگر فقیر است پس تلفیق آن ها با کود معدنی می تواند باغ و یا زمین تازه را ازاین رو به آن رو کند.

حمایتی صورت نگرفته است مدیر جهاد کشاورزی شاهرود در پاسخ به این سؤال که آیا حمایتی از شرکت تولیدکننده کود معدنی داشته است یا خیر گفت: این محصول کود نیست بلکه ماده معدنی است مجوز برای کود باید از موسسه تحقیقات آب وخاک کشور گرفته شود، این شرکت هم از آن موسسه مجوزی دارند اما نه تحت عنوان کود چراکه کلمه کود در مجوز نیاورده شده اما این افراد معتقد هستند ماده معدنی تولیدی شان دارای برخی ترکیبات موردنیاز خاک است و تحت همین عنوان نیز مجوز گرفته اند.

بحث محلی و منطقه ای و صرفاً مرتبط به ما نیست.

محمدرضا قاسمی افزود: توصیه کردن برای این موارد از سوی جهاد نیاز به آنالیز شیمایی ترکیبات و تفسیر کارشناسی کارشناسان خاک شناسی است و این طور نیست که هر تولیدکننده ای محصولش توصیه شود البته خود تولیدکننده می تواند درباره محصولش با داشتن مجوزهای لازمه از مراجع قانونی مربوطه تبلیغ کند اما ارتباطی به ما به عنوان دستگاه دولتی ندارد.

وی گفت: نکته دیگر این که فعالیت تبلیغی باید صرفاً درباره همین کاری باشد که مجوز می گیرد و نه در حوزه کارهای دیگر چون بعضاً دیده شده که برخی در حوزه حرص درختان هم توصیه هایی به کشاورزان می کردند که ما همواره می گفتیم نباید به کاری که در حوزه شما نیست ورود کنید شما اگر می خواهید توصیه و تبلیغی کنید، روی همان محصول که دارای مجوز و گواهی از مراجع مربوطه است، محصول را معرفی کنید اما نباید روی حوزه های کاری غیرتخصصی باشد.

تعریف کود چیست! رییس هیئت مدیره شرکتی که مالک معدن تولیدکننده بهساز خاک است ضمن بیان اینکه یکی از مشکلات این شرکت با جهاد کشاورزی در معنای کلمه کود خلاصه می شود، گفت: در لغت نامه هر آنچه به خاک اضافه شود و به رشد گیاه کمک کند کود نام دارد از سوی دیگر جهاد به محصول ما عنوان بهساز خاک و تقویت کننده گیاه می دهد پس یعنی پذیرفته که این محصول چیزی را به خاک می افزاید که باعث رشد گیاه می شود اما همچنان اسم این محصول را کود نمی گذارند! محمدمهدی غنی پور بیان کرد: جهاد کشاورزی اما ماده ای را که تولید شود کود می نامد نه اینکه از دل معدن فقط استخراج شود لذا سؤال ما این است که مگر کود مرغ و گاوی تولید می شوند که سال های سال است بانام کود عرضه می شوند؟ از سوی دیگر جهاد عنوان می کند که آنالیز شیمایی،که درباره آن نیز باید گفت مگر استفاده در یک، دو و 10 هزار زمین کشاورزی و گلدان و مشاهده نتایج آن پذیرفته نیست که فقط آنالیز کارشناس جهاد کشاورزی باید پذیرفته شود؟ نمی شود که خود جهاد هم قاضی باشد و هم داور یعنی هم خودش آنالیز کند و هم خودش حکم صادر کند، محصول معدنی بارها و بارها در همین استان سمنان استفاده و در نمونه های بسیار وسیع جواب گرفته شده است اما همچنان با مشکلاتی روبرو است.

وی افزود: موضوع بعد مقوله مجوز از آب و خاک است مگر این مرکز تحت نظارت خود جهاد کشاورزی نیست! پس چطور مجوز آن دریافت شده اما جهاد معتقد است باید آنالیز دوباره ای صورت گیرد، یعنی جهاد موسسه آب وخاک خود را قبول ندارد؟ لذا باید گفت متأسفانه حالتی از تعارض در بین جهاد کشاورزی متأسفانه دیده می شود.

وی همچنین معتقد است تا زمانی که مافیای کود در کشور وجود داشته باشد متأسفانه جهاد هم علی رغم تمام تلاش ها و زحماتی که صورت می دهد نمی تواند کاری کند.

ارگانیک افتخار تولید ایرانی مدیر فنی شرکت تولیدکننده این محصول گفت: پس از اطمینان از خاصیت های این ماده معدنی و تأثیر آن در اصلاح کننده خاک های کشاورزی (که متأسفانه سرعت نابودی خاک های کشاورزی در ایران تبدیل به مثال شده است) و همچنین تأثیرات مثبت آن بر تقویت و تغذیه گیاهان درحالی که می توانستیم بدون دردسر مانند خیلی از کسانی که دغدغه مادی آن ها بیشتر از دغدغه شرایط کشور و تولید و اشتغال است اقدام به خام فروشی این ماده معدنی باارزش کنیم.

اما با درک شرایط کشور و پیرو تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی، تولید ملی، اقتصاد پویا و ایجاد اشتغال پس از دریافت مجوز ثبت مواد کودی از موسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزیکه آن هم بدون دردسر نبود، وارد عرصه تولید و فرآوری این ماده معدنی باارزش و معرفی آن به بخش کشاورزی شدیم، تا شاید هم ادای دین کرده وهم نقش مثبتی در سلامت غذای جامعه داشته باشیم آن هم بدون ذره ای حمایت.

رضا رهگذر بیان کرد: در این شرایط تحریم، در این شرایط بحران کم آبی و نابودی کشاورزی ما آمادگی داریم تا با تولید سالیانه 300 هزار تن و در صورت وجود حمایت با بالا بردن ظرفیت تولید خود ضمن نجات کشاورز و کشاورزی از بلای خانمان سوز کود و سموم شیمیایی و جلوگیری از نابودی زمین های کشاورزی به تولید محصول سالم و ارگانیک کمک کنیم و با تولید یک محصول پرافتخار برای ایران ضمن خروج ارز، از طریق صادرات گامی در راستای اقتصاد بدون نفت برداریم و در این مبارزه اقتصادی بازهم نقش سربازی خود را ثابت نماییم.

وی افزود: اما گویا دشمن ما در خارج نیست بلکه ما باید با مافیای کودها و سموم شیمیایی در داخل هم مبارزه کنیم، سال ها است برای توسعه کشاورزی سالم و عدم استفاده از کود و سموم شیمیایی در کشاورزی داخلی در حال دست وپنجه نرم کردن هستیم واز سوی دیگر نکته جالب این است که کشورهای تولیدکننده کودها و سموم شیمیایی با علمی وانمود کردن استفاده از این دشمنان سلامتی بشر این امر را نهادینه کرده اند به طوری که اگر کسی قصد رواج مجدد کشت ارگانیک و سالم را داشته باشد توسط نهادهای مسئول کشاورزی مورد بی مهری و بعضاً دشمنی واقع می شوند.

سلامتی مردم یا سود دلالان آنان که به خلاقیت و علم مطلق خداوند ایمان دارند می دانند که خلقت خداوند بی نقص و کامل است بنابراین اعتقاد و تجربیات بشر درگذشته که بشر در طبیعت دست نبرده بود تمامی درختان و محصولات کشاورزی درنهایت سلامت، زیبایی، عطروطعم، ماندگاری و سرشار از انواع مواد معدنی و ویتامین ها بودند و به همین جهت هم خوردن آن میوه ها، سبزی ها و مواد غذایی حاصل از آنان،نان، غذاها، منشأ سلامتی، قوت و قدرت حیوانات و انسان ها بودند.

متأسفانه پس ازاینکه بشر اقدام به استفاده از کودهای شیمیایی کرد با واردکردن کودهای شیمیایی به خاک و محیط زندگی گیاهان و حیوانات به تدریج آفات گیاهی پدیدار شدند، عطروطعم میوه ها از دست رفتند، ویتامین ها و عناصر معدنی از میان میوه ها و مواد غذایی بشر فرار کرد و بیماری های مختلف در درون بدن حیوانات مورد تغذیه بشر و خود انسان که از این سبزی ها، میوه ها و گوشت حیوانات مصرف می کرد پدیدار شد.

درنهایت باید گفت سود دلالان از واردات کودهای شیمیایی آمریکایی و اسراییلی با برندهای ترکیه ای عرضه می شوند بر قدرت کشاورزان ما می چربد تا تولیدات داخلی همچنان بی دفاع بمانند نمونه آن را در گزارش پیش رو مشاهده کردید.

این در حالی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید ویژه ای بر تحقق شعار سال دارند شعاری که در پناه آن می توان به وضعیت تولید در استان سمنان نیز سامان بخشید.

امروز کود، فردا دیگر محصولات متأسفانه یکی پس از دیگری باوجود تولید در داخل استان، قربانی واردات می شوند تا سلامت انسان یا سود دلالان دو طرف معادله کودهای شیمایی باشد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ 27 شهریور 97، کد مطلب: 4391757:
کلید واژه ها: تولید - رهبر معظم انقلاب اسلامی - استان - واردات - معدن - رهبر معظم انقلاب - حمایت - انقلاب اسلامی - سمنان - مسئولان - شاهرود - کشاورزی - شیمیایی - اسلامی - اقتصاد - آمریکا - تقویت کننده - ایران - شگفت انگیز - مواد معدنی - بزرگ ترین - کشاورزان - طباطبایی - جهاد - رهبر - اقتصادی - کارشناس - سنگ آهن - گیاهان - آزمایش

آخرین اخبار سرویس:
مهلت ثبت نام کارت سوخت المثنی تمدید شد

174 میلیارد تومان اعتبارات اشتغال مناطق زلزله زده جذب شد

قم رتبه پنجم را در پرداخت تسهیلات رونق تولید دارد

برای پنجمین بار برگزار می کند! بامیلو مبدع حراج شب یلدا در ایران

چگونه کمبود خواب باعث افزایش وزن می شود ؟

وضع بد بهداشتی و مشکل فاضلاب مسکن مهر بندرگز+گزارش

سکه و طلا به قیمت 5 ماه پیش برگشت

استفاده از ظرفیت زیر ساخت های فناورانه برای اعمال سیاست های نظارتی در بازار پول و ارز

هاشمی: دولت بدهی مالیاتی شهرداری را تهاتر کرده است

قیمت مسکن در تهران 59.6 درصد گران شد

مهلت ثبت نام کارت سوخت المثنی تا اول دی تمدید شد

عرضه 60 میلیون یورو در نیما

تحقیق و پژوهش در بانک موضوعی درون زا است

اول دی؛ آخرین مهلت ثبت درخواست کارت سوخت المثنی

نشست هیات نمایندگان اتاق ایران با حضور وزیر اقتصاد

92 درصد از بیمه شدگان کمتر از 3 میلیون تومان درآمد دارند

صراف ها بی مشتری ماندند

تمدید مهلت ثبت درخواست کارت سوخت المثنی

سناریوهای کاهش نرخ دلار در بانک مرکزی

استخدام کارشناس بازرگانی جهت یک شرکت معتبر در تهران

استخدام راننده وانت مسقف جهت پخش در تهران

استخدام شرکت هیوا تک کاسپین در رشت

استخدام راسته دوز، زیگزاگ دوز و بسته بند جهت کار ورزشی در تهران

استخدام دو نفر شابلون زن ماهر جهت تریکو در تهران

استخدام رنگ کار ماهر MDF در چهار دانگه تهران

نرخ های فضای مجازی کاذب است

تامین تایر با ارز 4200 تومانی برای کامیون داران

توزیع کالاهای اساسی به صورت عادلانه انجام نمی شود

افزایش مساحت حرم امام حسین(ع) تا نیم میلیون مترمربع + عکس

کالبد شکافی مشکلات گروه ملی فولاد/ راه اندازی خطوط تولید یا اداره سهامی؟

39 فروند هواپیمای هما زمینگیر است/ ورود 2 فروند هواپیمای دست دوم

صراف ها مشتری ندارند!

قیمت ارز در صرافیها امروز 97/09/25

قیمت کالاهای اساسی مردم، علیرغم کاهش نرخ ارز، سیر صعودی را طی می کند/ استعفای نمایندگان اصفهان به قید فوریت رسیدگی شود

پیشرفت 25 درصدی کاداستر ، طرحی برای کاهش زمین خواری

هشدار سازمان هواشناسی | هوا آلوده تر می شود

درخواست ساخت وساز در تهران زیاد شد

قیمت خرید دلار در بانک‎ها؛ کاهش قیمت خرید تمام ارزها

قیمت طلا، سکه و ارز در بازار

استخدام تعدادی بازاریاب جهت همکاری در شیراز

ادامه طرح نظارتی یلدا تا جمعه 30 آذر

دیپورت 4 مسافر دیگر از گرجستان به ایران

دولت حدود 70 میلیارد بدهی مترو را تهاتر کرده است/تشکیل کمیسیون نظارت بر انتصابات شهرداری شایعه است

توقیف 23 دستگاه حفاری غیر مجاز چاه آب در اصفهان

وقت برای مشاور طلاست!

تذکر نماینده دشتی در واکنش به ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی

معدنی ها و فلزی ها ترمز بورس را کشیدند

ایران موفق به تولید گلوله های بارورسازی ابرها شد

بورس 2 هزار و 778 واحد کاهش یافت

موعد برقراری آتش بس در الحدیده

شمارش معکوس حذف کنکور

آغاز فروش شاسی بلند برقی هیوندای + قیمت

قیمت خودرو/ قیمت نمایندگی و بازار تمام خودروهای وارداتی (یکشنبه 25 آذر 1397)

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (یکشنبه 25 آذر 1397)/ قیمت نیمروز

کسب و کارهای الکترونیک به عنوان پروژه پیشران اقتصادی حمایت می شود

385 میلیارد ریال به طرح بازآفرینی شهری قزوین اختصاص یافت

ناهماهنگی ها به تعاون آسیب زده است

تامین ارز دانشجویان بورسیه از سامانه نیما

برای پنجمین بار حراج شب یلدای بامیلو برگزار می شود

اول دی؛ آخرین مهلت ثبت درخواست کارت سوخت المثنی

افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف در نوبت تصویب هیات وزیران

اورهال کامل یک هواپیمای برجامی در ایران

انتظارات تورمی نمی گذارد قیمت ها با نرخ دلار کم شود

ارزانی سکه و طلا همچنان ادامه دارد

واگذاری 204 میلیون متر مربع زمین به روستاییان در 4 دهه اخیر

درآمد یک دستفروش در تهران چقدر است؟

افزایش قیمت طلا در گرو یک رویداد سرنوشت ساز در 2019

کشف بزرگترین الماس زردرنگ در قطب شمال

صراف ها مشتری ندارند!

سناریوهای کاهش نرخ دلار در بانک مرکزی

با اجرای 4 درصد باقیمانده شبکه فاضلاب فلاورجان در آینده نزدیک بعنوان یک شهر سبز معرفی می گردد

کاهش قیمت 150 هزار تومانی سکه در یک روز

فین تک ها به بورس نمی روند

قاچاق دام در روز روشن

رکورد گونه جدی پرنده ای در تالاب میقان اراک خورده شد

تا کی باید شاهد رانتخواری در کشور باشیم؟

پیش بینی تولید 3 هزار تن محصولات زراعی در بابلسر

رونمایی از طرح جامع گردشگری سدگیلارلوی گرمی

تجلیل از پژوهشگران برتر

بهزیستی: دو سوم کودکان کار خارجی و اغلب افغان هستند

اولویت بانک صنعت و معدن تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی است

امضای چهار تفاهم نامه همکاری در حوزه صنعت برق

محصولات جانبی عسل کدامند؟

ناوگان حمل و نقل جاده ای استان مرکزی درگیر کمبود 7 هزار حلقه لاستیک

انتقاد از عملکرد کارخانجات خصوصی شده

دیده شدن یک خودروی جدید چینی دیگر در خیابان های تهران

ناهماهنگی ها به تعاون آسیب زده است

مذاکره با مدیرعامل شستا برای اولویت دادن به بخش تعاون

رییس جدید سازمان حج به عربستان رفت

6 هزار طرح کشاورزی قزوین تسهیلات دریافت کردند

تسهیلات ارزان قیمت به شرکتهای مبتنی بر دانش اعطا می شود

مثال جالب رشیدپور برای عدم کاهش قیمت ها در بازار (فیلم)

آمادگی واگذاری پروژه زیستگاه مرال ماسال به بخش خصوصی/ راه اندازی 3 کارخانه کمپوست در لاکان، تالش و لاهیجان

افزایش 4 برابری ورودیه «تاج محل» برای حفاظت از آن

افزایش تعرفه برق مشترکان پرمصرف در نوبت انتظار

ارزانی سکه و طلا همچنان ادامه دارد

مهلت ثبت نام کارت سوخت المثنی تمدید شد

سهمیه 60 لیتری بنزین برای خودروهای شخصی

منطقه آزاد ارس؛ قطب جدید آموزش در کشور

تولید در گروه عظام با قوت جریان دارد

وقتی اولویت های استان سمنان تغییر می کنند

وقتی اولویت های استان سمنان تغییر می کنند