مطالب مرتبط:
قانون تغییر ساختار اداری حوزه راه در استان سمنان اجرا شود
تغییر ساعات کار ادارات در استان سمنان
تغییر ساعات کار ادارات در استان سمنان
ارتقای شاخص های اشتغال روستایی اولویت مسئولان استان سمنان است
هر شب با اخبار ورزش استان سمنان+ فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 21:552018-09-23اقتصادي

وقتی اولویت های استان سمنان تغییر می کنند


با وجود اینکه کودهای کشاورزی به خصوص کود معدنی فاقد مواد شیمیایی در شاهرود تولید می شود کماکان شاهد واردات کود شیمیایی در استان هستیم که با شعار حمایت از تولید ملی مغایرت دارد.

- شعار سال: "محمد حسین عابدی: وقتی رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار سال97 را با عنوان حمایت از کالای ایرانی تبیین فرمودند، دل های بسیاری از تولیدکنندگان در استان سمنان میزبان بارقه های امید شد اما شش ماه از ابلاغ معظم له گذشته و هنوز شاهد واردات برخی محصولات هستیم که نمونه آن ها در داخل استان تولید می شود، نمونه بارز آن اما کود معدنی است که یکی از بزرگ ترین ذخایر آن در شاهرود قرار دارد اما هنوز آزومیت آمریکا در گمرکترخیص می شود.

معدن از ابتدا بنا بود سنگ آهن را از دل طبیعت به اقتصاد استان هدیه دهد اما مسئولانش با یک توده سرخ رنگ خاک در مقابل دهانه آن مواجه شدند، در ابتدا اما به فکر ضایعات بودن آن بودند هرچند آزمایش ها نشان داد این خاک چیزی است که تمام آهن درون معدن نیز باارزش تر است.

کود معدنی آنچه که مردم در اصطلاح به بهساز خاک و تقویت کننده رشد گیاهان می گویند.

عناصری که یک قاشق آن می تواند یک گلدان را در ظرف دو هفته با تغییرات شگفت انگیز و بعضاً غیرقابل باوری روبرو کند آن هم با بیش از 60 ماده معدنی .

مشابه آنچه آزومیت آمریکا می سازد با این تفاوت که هم ارزان تر است، هم وطنی است و هم مواد معدنی بیشتری دارد.

بااین حال اقبال از کود شیمایی وارداتی گویا قرار نیست تمام شود از یک سو مسئولان استان سمنان می گویند واردات بازهم باید باشد چراکه ما نمی توانیم به کشاورزان تکلیف کنیم از کود معدنی یا با نام علمی و صحیح تر بهساز خاک استفاده کنند حتی اگر معجزه از آن دیده باشیم، از سوی دیگر معدن کاران می گویند این بازی با الفاظ است تا حمایتی از تولید داخلی نشود و جا برای جولان مافیای کود در ایران باقی بماند.

حمایتی از تولید نمی شود آن گونه که سید مصطفی طباطبایی کارشناس اقتصادی و آگاه به مسائل واردات استان سمنان می گوید، آنچه مسلم است دست هایی پشت پرده هستند، امروز بازار 4.

5 میلیون تن کود وارداتی به کشور در دست عده ای معدود است که حتی خط و مشی ها را نیز تعیین می کنند یعنی درواقع مسئولان جهاد کشاورزی استان سمنان هم نمی توانند جلوی آن را بگیرند چه برسد به رییس جهاد شاهرود! اما از سوی دیگر این بهانه ای برای عدم حمایت از تولید داخلی نیست.

وی می گوید: اگر می خواهیم شعار سال97، مدنظر رهبر معظم انقلاب اسلامی تحقق یابد می بایست به حمایت واقعی از تولید دست بزنیم یعنی برویم پای صحبت تولیدکننده بنشینیم از او بخواهیم مشکلاتش را بیان کند و تا جایی که از دستمان برمی آید به آن کمک کنیم این کمک می تواند در مقوله تسهیلات بهین یاب ویژه واحدهای تولیدی باشد که دراین بین انصافاً عملکرد استانداری خوب بوده و هم می تواند ترویجی باشد یعنی شرایط را برای بازار فروش محصولات تسهیل کنیم که فکر نمی کنم در این بخش جهاد کشاورزی شاهرود عملکردی درباره کود معدنی مذکور داشته باشد آن هم خوش بینانه و اگر نگوییم سنگ اندازی هایی هم در این راه شده است.

ویژگی های کود تولید داخل یک کارشناس کشاورزی درباره ویژگی های بهسازهای خاک یا همان طور که مردم می شناسند کودهای معدنی می گوید: این بهسازها یا با نام مصطلح آن، کودهای فقر زمین از عناصر معدنی موردنیاز گیاهان را جبران می کند یعنی علناً چیزی به گیاه می دهد که 50 سال پیش در درون زمین به صورت خدادادی بوده و ما انسان ها آن را به واسطه برداشت مضاعف، استفاده از کودهای شیمایی، برداشت خاک، تخریب خاک، کشاورزی نادرست و .

آن را از زمین گرفته ایم درنتیجه کودهای معدنی با بازگرداندن این عناصر به زمین فقط مواد مغذی را به گیاهان بازمی گردانند.

مریم میرحسنی بابیان اینکه کود معدنی مانند مکمل های غذایی برای بدن سازی نیست بلکه مانند نان و میوه و گوشتی است که به یک انسان لاغر می خورانند تازندگی اش بهبود یابد نه اینکه فقط فربه شودلذا تفاوت بین کودهای شیمایی و معدنی نیز در این هستند، کارکرد کودهای شیمایی درست همان مکمل های قاچاق بدن سازی هستند که فقط انسان لاغر را در ظاهر حجم می بخشند اما در درون چه؟ آیا جایگزین غذا هم می شوند؟ لذا اگر امروز از کود معدنی حمایت کنیم درواقع از خاک آبا و اجدادی مان حمایت کردیم.

وی می گوید: امروز خاک ما فقیر است یعنی آن قدر کودها و مکمل های شیمایی به خاک خورانده ایم که این خاک نه آهن دارد و نه عناصری که برای گیاه مفید هستند، آنچه در درونشان یافت می شود یک خاک شور، آهکی و فقیر که اگر کودهای شیمایی نباشند چیزی در آن رشد نمی کند، وقتی کود معدنی بیش از 60 عنصر موردنیاز گیاه ازجمله آهن، منیزیوم، سزیوم، کلسیم، فسفر، زیرکانیم، روی، منگنز و ده ها و ده ها عنصر دیگر را به زمین تزریق می کند دیگر نیازی به کود شیمایی و مکمل نیست.

این کارشناس کشاورزی درباره مصارف کودهای معدنی نیزمی گوید: بزرگ ترین مزیت کودهای معدنی مصارف آن هستند، همگان می دانند که این کودها در زراعت، باغداری و گلخانه های خانگی و صنعتی مصرف دارند اما با یک مورد مصرف گسترده دیگر این کودها شاید همگان آشنا نباشند و آن هم مصرف در شیلات است.

میرحسنی می گوید: کود معدنی با عناصر فراوانی که دارد اگر در استخرهای پرورش ماهی مثلاً قزل آلاهای فرحزاد شاهرود پاشیده شوند در کف استخرها باعث رشد ریزمغذی هایی می شود که ماهی می تواند مواد معدنی موردنیاز برای رشد و طراوتش را از آن ها بگیرد، یک کیسه کود معدنی می تواند رشد ماهی یک استخر را چندین درصد بهبود بخشد از سوی دیگر می تواند به رشد بهتر در فضای بهتر ماهی ها نیز کمک کند و این مزیتی است که کودهای شیمایی ندارند و کافی است یک قاشق آن ها در استخر پاشیده شود تا شاهد مرگ تمام ماهی ها باشیم.

وی می گوید: یک مورد مصرف دیگر درباره کودهای شیمایی که شاید کمتر به آن توجه شود اراضی کشاورزی و باغی هستند که سن و سالی از آن ها گذشته می خواهند دوباره بازاری شوند پس نیاز است تمام درختانشان با درخت های نو تعویض و یا زمین کشاورزی به باغ بدل شود در این بخش غالب کارشناسان متفق القول نظر بر این دارند که خاک این گونه باغ ها دیگر فقیر است پس تلفیق آن ها با کود معدنی می تواند باغ و یا زمین تازه را ازاین رو به آن رو کند.

حمایتی صورت نگرفته است مدیر جهاد کشاورزی شاهرود در پاسخ به این سؤال که آیا حمایتی از شرکت تولیدکننده کود معدنی داشته است یا خیر گفت: این محصول کود نیست بلکه ماده معدنی است مجوز برای کود باید از موسسه تحقیقات آب وخاک کشور گرفته شود، این شرکت هم از آن موسسه مجوزی دارند اما نه تحت عنوان کود چراکه کلمه کود در مجوز نیاورده شده اما این افراد معتقد هستند ماده معدنی تولیدی شان دارای برخی ترکیبات موردنیاز خاک است و تحت همین عنوان نیز مجوز گرفته اند.

بحث محلی و منطقه ای و صرفاً مرتبط به ما نیست.

محمدرضا قاسمی افزود: توصیه کردن برای این موارد از سوی جهاد نیاز به آنالیز شیمایی ترکیبات و تفسیر کارشناسی کارشناسان خاک شناسی است و این طور نیست که هر تولیدکننده ای محصولش توصیه شود البته خود تولیدکننده می تواند درباره محصولش با داشتن مجوزهای لازمه از مراجع قانونی مربوطه تبلیغ کند اما ارتباطی به ما به عنوان دستگاه دولتی ندارد.

وی گفت: نکته دیگر این که فعالیت تبلیغی باید صرفاً درباره همین کاری باشد که مجوز می گیرد و نه در حوزه کارهای دیگر چون بعضاً دیده شده که برخی در حوزه حرص درختان هم توصیه هایی به کشاورزان می کردند که ما همواره می گفتیم نباید به کاری که در حوزه شما نیست ورود کنید شما اگر می خواهید توصیه و تبلیغی کنید، روی همان محصول که دارای مجوز و گواهی از مراجع مربوطه است، محصول را معرفی کنید اما نباید روی حوزه های کاری غیرتخصصی باشد.

تعریف کود چیست! رییس هیئت مدیره شرکتی که مالک معدن تولیدکننده بهساز خاک است ضمن بیان اینکه یکی از مشکلات این شرکت با جهاد کشاورزی در معنای کلمه کود خلاصه می شود، گفت: در لغت نامه هر آنچه به خاک اضافه شود و به رشد گیاه کمک کند کود نام دارد از سوی دیگر جهاد به محصول ما عنوان بهساز خاک و تقویت کننده گیاه می دهد پس یعنی پذیرفته که این محصول چیزی را به خاک می افزاید که باعث رشد گیاه می شود اما همچنان اسم این محصول را کود نمی گذارند! محمدمهدی غنی پور بیان کرد: جهاد کشاورزی اما ماده ای را که تولید شود کود می نامد نه اینکه از دل معدن فقط استخراج شود لذا سؤال ما این است که مگر کود مرغ و گاوی تولید می شوند که سال های سال است بانام کود عرضه می شوند؟ از سوی دیگر جهاد عنوان می کند که آنالیز شیمایی،که درباره آن نیز باید گفت مگر استفاده در یک، دو و 10 هزار زمین کشاورزی و گلدان و مشاهده نتایج آن پذیرفته نیست که فقط آنالیز کارشناس جهاد کشاورزی باید پذیرفته شود؟ نمی شود که خود جهاد هم قاضی باشد و هم داور یعنی هم خودش آنالیز کند و هم خودش حکم صادر کند، محصول معدنی بارها و بارها در همین استان سمنان استفاده و در نمونه های بسیار وسیع جواب گرفته شده است اما همچنان با مشکلاتی روبرو است.

وی افزود: موضوع بعد مقوله مجوز از آب و خاک است مگر این مرکز تحت نظارت خود جهاد کشاورزی نیست! پس چطور مجوز آن دریافت شده اما جهاد معتقد است باید آنالیز دوباره ای صورت گیرد، یعنی جهاد موسسه آب وخاک خود را قبول ندارد؟ لذا باید گفت متأسفانه حالتی از تعارض در بین جهاد کشاورزی متأسفانه دیده می شود.

وی همچنین معتقد است تا زمانی که مافیای کود در کشور وجود داشته باشد متأسفانه جهاد هم علی رغم تمام تلاش ها و زحماتی که صورت می دهد نمی تواند کاری کند.

ارگانیک افتخار تولید ایرانی مدیر فنی شرکت تولیدکننده این محصول گفت: پس از اطمینان از خاصیت های این ماده معدنی و تأثیر آن در اصلاح کننده خاک های کشاورزی (که متأسفانه سرعت نابودی خاک های کشاورزی در ایران تبدیل به مثال شده است) و همچنین تأثیرات مثبت آن بر تقویت و تغذیه گیاهان درحالی که می توانستیم بدون دردسر مانند خیلی از کسانی که دغدغه مادی آن ها بیشتر از دغدغه شرایط کشور و تولید و اشتغال است اقدام به خام فروشی این ماده معدنی باارزش کنیم.

اما با درک شرایط کشور و پیرو تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی، تولید ملی، اقتصاد پویا و ایجاد اشتغال پس از دریافت مجوز ثبت مواد کودی از موسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزیکه آن هم بدون دردسر نبود، وارد عرصه تولید و فرآوری این ماده معدنی باارزش و معرفی آن به بخش کشاورزی شدیم، تا شاید هم ادای دین کرده وهم نقش مثبتی در سلامت غذای جامعه داشته باشیم آن هم بدون ذره ای حمایت.

رضا رهگذر بیان کرد: در این شرایط تحریم، در این شرایط بحران کم آبی و نابودی کشاورزی ما آمادگی داریم تا با تولید سالیانه 300 هزار تن و در صورت وجود حمایت با بالا بردن ظرفیت تولید خود ضمن نجات کشاورز و کشاورزی از بلای خانمان سوز کود و سموم شیمیایی و جلوگیری از نابودی زمین های کشاورزی به تولید محصول سالم و ارگانیک کمک کنیم و با تولید یک محصول پرافتخار برای ایران ضمن خروج ارز، از طریق صادرات گامی در راستای اقتصاد بدون نفت برداریم و در این مبارزه اقتصادی بازهم نقش سربازی خود را ثابت نماییم.

وی افزود: اما گویا دشمن ما در خارج نیست بلکه ما باید با مافیای کودها و سموم شیمیایی در داخل هم مبارزه کنیم، سال ها است برای توسعه کشاورزی سالم و عدم استفاده از کود و سموم شیمیایی در کشاورزی داخلی در حال دست وپنجه نرم کردن هستیم واز سوی دیگر نکته جالب این است که کشورهای تولیدکننده کودها و سموم شیمیایی با علمی وانمود کردن استفاده از این دشمنان سلامتی بشر این امر را نهادینه کرده اند به طوری که اگر کسی قصد رواج مجدد کشت ارگانیک و سالم را داشته باشد توسط نهادهای مسئول کشاورزی مورد بی مهری و بعضاً دشمنی واقع می شوند.

سلامتی مردم یا سود دلالان آنان که به خلاقیت و علم مطلق خداوند ایمان دارند می دانند که خلقت خداوند بی نقص و کامل است بنابراین اعتقاد و تجربیات بشر درگذشته که بشر در طبیعت دست نبرده بود تمامی درختان و محصولات کشاورزی درنهایت سلامت، زیبایی، عطروطعم، ماندگاری و سرشار از انواع مواد معدنی و ویتامین ها بودند و به همین جهت هم خوردن آن میوه ها، سبزی ها و مواد غذایی حاصل از آنان،نان، غذاها، منشأ سلامتی، قوت و قدرت حیوانات و انسان ها بودند.

متأسفانه پس ازاینکه بشر اقدام به استفاده از کودهای شیمیایی کرد با واردکردن کودهای شیمیایی به خاک و محیط زندگی گیاهان و حیوانات به تدریج آفات گیاهی پدیدار شدند، عطروطعم میوه ها از دست رفتند، ویتامین ها و عناصر معدنی از میان میوه ها و مواد غذایی بشر فرار کرد و بیماری های مختلف در درون بدن حیوانات مورد تغذیه بشر و خود انسان که از این سبزی ها، میوه ها و گوشت حیوانات مصرف می کرد پدیدار شد.

درنهایت باید گفت سود دلالان از واردات کودهای شیمیایی آمریکایی و اسراییلی با برندهای ترکیه ای عرضه می شوند بر قدرت کشاورزان ما می چربد تا تولیدات داخلی همچنان بی دفاع بمانند نمونه آن را در گزارش پیش رو مشاهده کردید.

این در حالی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید ویژه ای بر تحقق شعار سال دارند شعاری که در پناه آن می توان به وضعیت تولید در استان سمنان نیز سامان بخشید.

امروز کود، فردا دیگر محصولات متأسفانه یکی پس از دیگری باوجود تولید در داخل استان، قربانی واردات می شوند تا سلامت انسان یا سود دلالان دو طرف معادله کودهای شیمایی باشد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ 27 شهریور 97، کد مطلب: 4391757:
کلید واژه ها: تولید - رهبر معظم انقلاب اسلامی - استان - واردات - معدن - رهبر معظم انقلاب - حمایت - انقلاب اسلامی - سمنان - مسئولان - شاهرود - کشاورزی - شیمیایی - اسلامی - اقتصاد - آمریکا - تقویت کننده - ایران - شگفت انگیز - مواد معدنی - بزرگ ترین - کشاورزان - طباطبایی - جهاد - رهبر - اقتصادی - کارشناس - سنگ آهن - گیاهان - آزمایش

آخرین اخبار سرویس:
چرا زنان عاشق طلا هستند؟!

10 انبار احتکار کالا در مشهد کشف شدند

شاهد هرج ومرج قیمتی هستیم/ در بازار ایران هر کسی قیمت تعیین می کند و این مسئله عجیب است

امسال هر 18 ساعت یک روستا از نعمت گاز بهره مند شده اند

پل شهید ناجیان شوش با حضور معاون رییس جمهور افتتاح شد

پل شهید ناجیان شوش با حضور معاون رییس جمهور افتتاح شد

محسن هاشمی: دولت مطالبات شهرداری پایتخت را حسابرسی کند/ صحبت بر سر رقمی بیش از 140 هزار میلیارد ریال است

واگذاری 457 میلیارد ریال سهام شرکت های زیرمجموعه ایران خودرو درنیمه نخست امسال

استخدام مهندسی صنایع در شرکت سند پرداز

اولین عواقب یک فاجعه جهانی

قیمت سکه طرح جدید امروز 26مهر به 4میلیون و 300هزار تومان رسید

2 میلیون و 100 هزار تن نهاده دامی وارد می شود

آبخیزداری حوزه سدهای خراسان شمالی 34میلیارد ریال اعتبار دارد

تردد خودروها نسبت به روز گذشته 8 درصد رشد کرد + جدول

دولت مصوبه انتقال زندان های کرج به خارج شهر را عملیاتی کند

به روزرسانی 90 درصد ماشین آلات راهداری اجرای برای طرح زمستانی استان اردبیل

مشکل جدی در زمینه تامین دارو و تجهیزات پزشکی نداریم

آبخیزداری حوزه سدهای خراسان شمالی 34میلیارد ریال اعتبار دارد

توزیع لوازم التحریر میان بورس شدگان جامعه نیکوکاری ابرار در کهگیلویه وبویراحمد

امسال هر 18 ساعت یک روستا از نعمت گاز بهره مند شده اند

تجلیل از برترین های حوزه استاندارد استان

10 تن کالای قاچاق در مشهد نابود شد

پل شهید ناجیان شوش با حضور معاون رییس جمهور افتتاح شد

تکلیف ارز مسافری زائران اربعین به زودی مشخص می شود

افزایش قاچاق سوخت از مرزهای شرقی کشور

محبوبیت مخدر شیشه در میان دختران نوجوان

پیش بینی 1885 دستگاه اتوبوس برای خدمت رسانی به زائران اربعین

همکاری بین المللی در تحریم ایران متزلزل است/ ادامه صادرات غلات آمریکا به ایران باوجود تحریم ها

قیمت 27 ارز بانکی در 26 مهر 97

استخدام مهندس معماری مسلط به طراحی غرفه و دکوراسیون

تامین اجتماعی در بی اثر کردن تحریم دشمنان نقش اساسی دارد

غوغای مهندسان شریف در زمینه خودروی هوشمند

سوانح رانندگی در جاده های روستایی خراسان رضوی کاهش یافت

عرضه بلیت قطارهای اربعین از طریق سایت رجا

19 درصد واحدهای تولیدی کشور زیر پوشش استاندارد است

19 درصد واحدهای تولیدی کشور زیر پوشش استاندارد است

هدف گذاری عرضه یک میلیارد مترمکعبی گاز در افق 1400

خسارت 50 میلیاردی توفان شن در ریگان 150 روستا در محاصره شن های روان 16 روستا خالی از سکنه شدند

160 میلیارد ریال به موسسات بیمه سلامت مرکزی پرداخت می شود

سارقان مسلح به بانکی در لردگان دستبرد زدند

تجلیل از 19 واحد نمونه صنعتی در حوزه استاندارد

19 درصد واحدهای تولیدی کشور زیر پوشش استاندارد است

بحران صنعت خودروسازی و موتورسیکلت؛ روند افزایش قیمت ها متوقف نمی شود

دلالان دلار دینار فروش شدند/ افزایش 500 تومانی قیمت ارز عراق

​قاچاق سوخت، تلفن همراه و رب گوجه فرنگی در صدر پرونده های تعزیرات در یک هفته گذشته

​کاهش 25درصدی نرخ های یک شرکت اتوبوسرانی برای زائران اربعین

دلالان دلار دینار فروش شدند/ افزایش 500 تومانی قیمت ارز عراق

توضیح بانک سینا درباره تحریم آمریکا: با دلار کار نمی کنیم و اثر ندارد

کاهش قیمت پوند و یورو

بهترین سن برای درمان «لکنت زبان»

آبخیزداری حوزه سدهای خراسان شمالی 34میلیارد ریال اعتبار دارد

19 درصد واحدهای تولیدی کشور زیر پوشش استاندارد است

مشکل جدی در زمینه تامین دارو و تجهیزات پزشکی نداریم

سارقان مسلح به بانکی در لردگان دستبرد زدند

160 میلیارد ریال به موسسات بیمه سلامت مرکزی پرداخت می شود

چین 6 هزار میلیارد دلار بدهی پنهان دارد

تاکید مشاور نخست وزیر پاکستان برگسترش تجارت با ایران

زنگ خطر افزایش جمعیت در استان تهران به صدا درآمده است

خسارت 50 میلیاردی توفان شن در ریگان/ 150 روستا در محاصره شن های روان/ 16 روستا خالی از سکنه شدند

جوی آرام همراه با افزایش ابر در خراسان جنوبی

چتر بیمه سلامت برای 40 درصد مردم مرکزی

پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان را از عرصه خارج می کند

انعقاد تفاهم نامه توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار با وزارت علوم

زنگ خطر افزایش جمعیت در استان تهران به صدا درآمده است

قیمت نفت جهانی بالا رفت؛ عامل: قتل خبرنگار سعودی

خبری از افزایش دستمزد کارگران نیست

قیمت فعلی دلار امروز 26 مهرماه در بازار آزاد/کاهش قیمت سکه و طلا

محاسبه قیمت وام های گوناگون مسکن

قاچاقچیان سوخت هر دقیقه 138تا 277میلیون تومان به جیب می زنند

برخی افراد حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده اند

تصاویر/ ربات ها در کار و تفریح‎

چرا نرخ دلار عمدا بالا نگه داشته شده است؟

راهنمای سفر با پرطرفدارترین تورهای ساحلی در پاییز

پیش بینی افزایش چشمگیر قیمت جهانی طلا

هشدار! مراقب کپی اطلاعات کارت های بانکی با کارتخوان های جدید باشید + عکس

قیمت طلا پس از کاهش شب گذشته بار دیگر با افزایش روبرو شد

سودهای میلیاردی خرید و فروش دلار سلیمانیه و هرات در جیب دلالان/ تاثیر قیمت ارز در کشورهای همسایه بر بازار ایران

استخدام نیرو با آشنایی کامل به لوله و اتصالات در شیراز

سهم هر ایرانی از بدهی خارجی در مرداد ماه سال جاری به چقدر رسیده است؟

چین 6 هزار میلیارد دلار بدهی پنهان دارد

پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان را از عرصه خارج می کند

اصرار بر پیمانسپاری ارزی صادرکنندگان را از عرصه خارج می کند

30 هزار زایمان طبیعی در استان بوشهر انجام شد

پیوندی بین دانشجویان با محیط کار وجود ندارد

برگزاری سومین جلسه کارگروه تنظیم بازار کیش

برخی افراد با دریافت 240 میلیون یورو ارز کالایی وارد نکرده اند !

کاهش برداشت هشت میلیارد مترمکعب آب های زیرزمینی تدوین شد

حساب یارانه بگیران امشب شارژ می شود

اروپایی ها چند سال کار می کنند؟

ارز سامانه نیما مبنای تعرفه خدمات دریایی و بندری شد

استخدام کارشناس فروش،کارشناس شبکه های اجتماعی در تهران

تولید صنعتی آمریکا اوج گرفت/ فرصت های شغلی رکورد زد

استخدام کارمند فروش در آژانس مسافرتی لوح سلیمانی در تهران

محموله ارز قاچاق در مشهد کشف شد

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جدید و ایجاد تبعیض منطقه ای!

قیمت ارز باید بین 7 تا 8 هزار تومان می ماند/ می خواهند عصای موسی را از دست رهبر انقلاب بگیرند/ خود را برای عملیات انقلابی 13 آبان آماده کنید

اصرار بر پیمانسپاری ارزی صادرکنندگان را از عرصه خارج می کند

پیوندی بین دانشجویان با محیط کار وجود ندارد

کاهش برداشت هشت میلیارد مترمکعب آب های زیرزمینی تدوین شد

آیا واقعا خودروهای برقی پاک هستند؟

وقتی اولویت های استان سمنان تغییر می کنند

وقتی اولویت های استان سمنان تغییر می کنند