مطالب مرتبط:
تصویب طرح مبارزه با مفاسد اقتصادی در کمیسیون حقوقی با حضور لاریجانی
نادری: کرمانشاه در بی مهری مسئولان به سر می برد/ لاریجانی: مساله زلزله در کمیسیون عمران پیگیری شود
لاریجانی فردا به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می رود
جلسه کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس با حضور علی لاریجانی
جزییات جلسه کمیسیون بهداشت با لاریجانی و هاشمی | هشدار به پزشکان درباره تجویز دارو
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 20:052018-09-23سياسي

لاریجانی براصلاح فرایند قانونگذاری در کمیسیون ها تاکید کرد


تهران- ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح ها و لوایح طبق آیین نامه تدوین و به کمیسیون های تخصصی ارائه می شود، گفت: - به لحاظ صرفه زمانی بهتر است تمام موارد علمی، حقوقی و قانونی در این پروسه و پیش از ارائه طرح و لایحه به صحن انجام گیرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا از خانه ملت، علی لاریجانی در مراسم تودیع و معارفه معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از امیدوار رضایی به جهت تبیین وظایف و اقدامات این معاونت، افزود: وی سوابق خود را توضیح و اقدامات انجام گرفته در طول سال های گذشته را تشریح کرد.

در دوره مسئولیت وی با توجه به تجربه حضور در مجلس و هیات رییسه و علاقمندی به این حوزه به ویژه در زمان بررسی برنامه های توسعه ای کشور و بودجه، کار با دقت و به صورت شبانه روزی دنبال می شد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان تقدیر و تشکر از امیدوار رضایی و افرادی که در این معاونت همکاری می کنند، تصریح کرد: پیشنهادات قابل استفاده و مفیدی برای هیات رییسه و نمایندگان ارائه و اجرایی شده و در این مدت زحمات زیادی کشیده اند.

هم اکنون نیز به عنوان مشاور رییس مجلس منصوب شده اند و با توجه به تجربیات وی، اقتضا می کند تا در مجلس حضور داشته باشند.

لاریجانی اضافه کرد: حسین میرمحمد صادقی نیز از شخصیت های دانشگاهی و حقوقدان است که سال ها در این حوزه تحصیل و آثار علمی از خود به جای گذاشته است.

وی از حقوقدانان بسیار خوشنام هستند، به نوعی که در مشورت با برخی از بزرگان حقوقدان برای انتخاب معاون جدید قوانین بر انتخاب وی تاکید شده است.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای صادقی همچنین دارای خلق و خوی ارتباطی خوبی است، کما اینکه مدیریت نیز نیازمند علم و بردباری در کنار یکدیگر است.

وی ایده های خوبی مطرح کرد و بخصوص در مورد ارتباط با مجامع دانشگاهی، که باید از ظرفیت اساتید حقوقدان استفاده و با جدیت این موضوع دنبال شود.

لاریجانی یادآور شد: در معاونت قوانین تقسیم کار به درستی صورت گرفته و افراد خبره و باسابقه و باتجربه نیز بکار گرفته شده اند، اما می توان کادر حقوقی ورزیده ای هم در این معاونت تعبیه کرد، زیرا افزودن نیروهای مستعد و هزینه برای تصویب قوانین و حقوق در کشور لازم است.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه بر دقت بسیار نسبت به پروسه قانونگذاری تاکید کرد و گفت: طرح و لوایح طبق آیین نامه تدوین و به کمیسیون های تخصصی ارائه می شود، اما به لحاظ صرفه زمانی بهتر است تمام موارد علمی، حقوقی و قانونی در این پروسه و پیش از ارائه طرح و لایحه به صحن انجام گیرد، زیرا اصلاح طرح و لوایح در صحن مجلس سخت و مشکل است، بنابراین این موضوع را معاونت قوانین باید در دستور کار قرار داده و در صورت نیاز برای هر کمیسیون مشاور حقوقی منصوب کند.

لاریجانی افزود: طرح و لوایحی که به صحن می آید باید از ادبیات درست، بدون مشکلات حقوقی و تعارضات برخوردار باشد، از سوی دیگر بانک قانون که در این معاونت ایجاد شده باید تکمیل شود، زیرا کار بسیاری از نمایندگان را برای تسلط به قوانین تسهیل می کند.

رییس قوه مقننه کشور یادآور شد: درخصوص تنقیح قوانین نیز همچون بسیاری از کشورها باید در سال های متمادی دنبال شود، زیرا این کار زمانبر است.

در این زمینه قوانینی که مربوط به 50 ساله اخیر است، باید در اولویت قرار گیرد.

وی استفاده از ظرفیت بخش های حقوقی سایر دستگاه ها و همکاری با معاونت های حقوقی ریاست جمهوری و قوه قضاییه را نیز مفید قلمداد کرد و گفت: برخی از این بخش ها فعالیت کمتری دارند که لازم است در این زمینه همکاری ها افزایش یابد.

لاریجانی یادآور شد: درخصوص تطبیق مقررات با قوانین، بخشی مربوط به آیین نامه هایی است که دولت تصویب می کند که طبق قانون قانون اساسی رییس مجلس باید بررسی کند در هیات تطبیق مصوبات مطرح می شود.

معاونت قوانین نیز می تواند پیشنهادات خود را به هیات تطبیق مصوبات ارائه دهد، اما در مورد سایر مقررات، معاونت قوانین می تواند نظر دهد.

رییس مجلس شورای اسلامی درخصوص مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این مصوبات براساس نظر رهبری تصویب شده اند و بعید است که معاونت قوانین بتواند آنها را رد کند، البته شاید بتوان اشکالات آن را به شورای عالی انقلاب فرهنگی گوشزد کرد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی جایگاه و شأن سیاستگذاری دارد.

لاریجانی درخصوص وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: مجمع نیز از سویی وظیفه تدوین سیاست های کلی نظام را برعهده دارد که باید به تایید رهبری برسد و از طرف دیگر نیز موارد اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان را رفع می کند، اما اگر نظری را پذیرفت و التزامی به نظری کند، با اذن رهبری می تواند ورود پیدا کند.

وی ادامه داد: در موارد مُعضِل نیز مجمع تشخیص مصلحت نظام با اذن رهبری می تواند ورود پیدا کند، همانند اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر.

در مورد نظارت بر سیاست های کلی که رهبری معظم به مجمع تشخیص ارجاع داده اند نیز کمیته ای در سطحی آن را بررسی و نظر مشورتی را به کمیسیون ها می دهد، در صورتی که مجلس با شورای نگهبان نیز اختلاف پیدا کند، صحن مجمع تشخیص موضع را بررسی می کند.

رییس نهاد قانونگذاری کشور یادآور شد: بر همین اساس زمان بررسی بودجه، مجمع تشخیص نظر مشورتی خود را به کمیسیون ارائه می کند، لذا روابط با بخش هایی که به نحوی به تنقیح قوانین مرتبط است باید روشن و مشخص باشد.

امیدوارم حضور آقای میرمحمدصادقی در این سمت سبب ارتقای کار، اصلاح امور و تقویت کار در بخش قوانین شود.

** همکاری با سایر قوا بخصوص دولت برای تصویب و تنقیح قوانین ضروری استحسین میرمحمدصادقی نیز ضمن تسلیت ایام محرم و حادثه تروریستی روز گذشته اهواز با بیان اینکه مجلس موظف به قانونگذاری و حاکمیت قوانین است، گفت: از این رو رفع قوانینی که بدون توجه به نیاز و امکانات تصویب شده را در دستور کار قرار خواهم داد، هر چند که در قانون تنقیح قوانین نیز این اصول پیش بینی شده است.

تقویت هیات مشاوران، شورای عالی و راهبردی قوانین نیز با استفاده از ظرفیت دانشکده های حقوق را در دستور کار قرار خواهم داد.

وی تاکید کرد: زمانی که سخنگوی قوه قضاییه بودم، تلاش کردم دیوار بلند بی اعتمادی که بین قوه قضاییه و دانشکده های حقوقی بود را از بین ببرم.

هم اکنون نیز مصمم هستم تا رابطه نزدیکی بین جامعه حقوقدان دانشگاهی و مجلس شورای اسلامی برقرار کنم.

از سوی دیگر همکاری با سایر قوا بخصوص دولت نیز برای تصویب و تنقیح قوانین ضروری است.

معاون جدید قوانین مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رفع کاستی نیروی انسانی این معاونت، حضور در جلسات علنی برای مشورت و رفع مشکلات قوانین را نیز در دستور کار قرار خواهم داد و سایر وظایف را اولویت بندی خواهم کرد.

**اصلاح فرایند ارایه پیشنهاد نمایندگان در مورد طرح و لوایح/ 4هزار پیشنهاد برنامه ششم و 7 هزار پیشنهاد بودجه 97 در معاونت قوانین بررسی شده استامیدوار رضایی معاون سابق قوانین مجلس شورای اسلامی نیز ضمن تسلیت به مناسبت ایام سوگواری امام شهیدان و تسلیت به جهت حادثه تروریستی اخیر در اهواز، از علی لاریجانی و هیات رییسه مجلس تشکر کرد و گفت: اقداماتی را برای اولین بار در این معاونت رقم زدیم و از سال 91 تاکنون که در سمت معاونت قوانین قرار گرفتم دو وظیفه مهم قانونگذاری و تنقیح قوانین را جامع عمل پوشاندم.

معاون سابق قوانین مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: 312 سال سابقه قانونگذاری در کشور را داریم و به جهت عدم تنقیح قوانین از سال 1350 در سال 89 قانون تنقیح قوانین در مجلس تصویب و برعهده این معاونت گذاشته شد.

بسیاری از روسای دستگاه های اجرایی و قوه قضاییه نیز موظف به همکاری با این معاونت هستند.

وی ادامه داد: مشکلات اساسی با راه اندازی سامانه قانونگذاری رفع و فرآیند پیشنهادات بخصوص زمان بررسی برنامه های توسعه و بودجه کشور استاندارد شده است.

بانک قوانین نیز ایجاد شده که نیاز به تکمیل شدن دارد.

همچنین گزارش عملکرد 3 ماهه، 6 ماهه و سالانه به هیات رییسه می دهیم تا در جریان فرآیندها قرار گیرند.

رضایی تصریح کرد: معاونت قوانین نظر کارشناسی خود را در زمان های مختلف ارائه و طرح و لوایح را با سیاست های کلان و قوانین بالادستی تطبیق می دهد.

تطبیق مقررات با قوانین نیز از دیگر برنامه های این معاونت است به نوعی که مقررات را با اسناد بالادستی تطبیع و اشکال آن به دستگاه های مربوطه انعکاس پیدا می کند.

وی یادآور شد: در راستای بررسی پیشنهادات و استانداردسازی ارائه پیشنهاد نمایندگان در زمان بررسی برنامه ششم توسعه، 4 هزار پیشنهاد و در زمان بررسی بودجه سال 97 در حدود 7 هزار پیشنهاد در این معاونت بررسی شده است.

در امور تنقیح قوانین نیز شورای عالی تنقیح و شورای راهبردی تشکیل دادیم که در این شوراها نیز احکام قانونی مورد بررسی قرار می گیرد.

معاون سابق قوانین مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در صورتی که کسی بخواهد مجموعه قوانینی را چاپ کند باید مجوز معاونت قوانین را اخذ کند.

از سوی دیگر برای افزایش نظارت قوانینی را که تصویب می شود در طول یک سال بررسی می کنیم و نواقص موارد تنقیحی را در پایان به دولت ابلاغ می کنیم.

هر چند تاکنون پاسخی از دولت دریافت نکرده ایم.

جلسات منظمی نیز با سایر معاونت های مجلس و هیات رییسه برقرار شده که امیدواریم تداوم یابد.


کلید واژه ها: رییس مجلس شورای اسلامی - مجلس شورای اسلامی - رییس مجلس - مجلس - حقوق - لاریجانی - معاون - اسلامی - شورای - امیدوار رضایی - قوانین - مراسم تودیع و معارفه - تودیع و معارفه - علمی - انتخاب - نامه - علی لاریجانی - مراسم تودیع - اصلاح - ایرنا - صادقی - رضایی - حقوقدانان - آیین - صورت - کشور - معارفه - مدیریت - برنامه - منصوب

آخرین اخبار سرویس:
دسته عزاداری دختران نورا در قزوین

اعلام عزای عمومی در ایذه

توهین نماینده مجلس به یک کارمند /فیلم

«انفاق» معامله پرسود با خداست

آیین بزرگداشت دکتر عباس سعیدی پیشگام برنامه ریزی توسعه فضایی

سفیر جدید ایران استوارنامه خود را تقدیم امیر کویت کرد

تأسیس مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی مشترک در حوزه اورژانس ایران و آلمان

فوریتِ اصلاحات در نظام بانکی

بخش صنعت و تولید در کشور پژوهش را باور نکرده اند/برخی از پژوهش های طرح های اقتصادی دکوری هستند

نمایشگاه «اسناد پژوهش» در یزد گشایش یافت

مرحله استانی مسابقات دفاع سه دقیقه ای پایان نامه های دانشجویی در چهارمحال و بختیاری برگزار شد

دستاوردهای انقلاب با زبان نو و بدیع برای جوانان تبیین شود

نقد منصفانه موجب تعالی جامعه می شود

استخدام راننده لودر جهت همکاری در مازندران

استخدام نماینده علمی در شرکت داروسازی باریج اسانس در زنجان

واکنش نماینده مجلس به انتشار فیلم توهین اش به یک کارمند: 2 کارمند گفتند که هر چه می کشیم از دست امثال شماست

معاون فرماندار اسدآباد: ارتقای سطح روابط عمومی از مهمترین اهداف تشکیل این شوراست

ابوترابی فرد: استانداران تقریباً اختیاری ندارند/ ابزار اخلاق است که کشور را اداره می کند

محاکمه 5 صراف به اتهام اخلال در نظام ارزی

وزیر اقتصاد : اصلاح بخشی از نظام بانکی در اولویت

سوال صباغیان از رییس مجلس چه بود؟ + فیلم

تاکید محسنی بندپی بر تفکیک صف و ستاد در دوره جدید استانداری تهران

برجام گره گشای مشکلات کشور نبود

اروپا نمی خواهد مقابل تحریم های آمریکا ایستادگی کند

گریه ما به خاطر جا ماندن از قافله شهداست

امروز با جمود علمی مواجه هستیم

جهانگیری: تامین خودروسازان از اولویت های مهم دولت است

رییس جمهوری جدید گرجستان کیست؟

آب برخی مناطق زاهدان قطع شد

نمایندگان اصفهان در مجلس با برگزاری تجمع مخالفت کردند

«باد برگ ها را سمت دره ها می برد» قصه ای از قهرمانان جنگ

واکنش نماینده مجلس به انتشار فیلم توهین اش به یک کارمند

فساد اداری، سرگردانی مردم و ترافیک نتیجه چیست؟

سپا: 9 دی سال 88 همه پرسی واقعی و تأیید دوباره انقلاب اسلامی بود

کاریکاتور/ محاکمه نظام لیبرالیستی توسط طبقات فراموش شده

بررسی پیش نویس طرح الزامی شدن آموزش حین ازدواج در کمیسیون فرهنگی

برخی افراد رفتن به مسجد را ریاکاری می دانند!!

ارائه گزارش سه ماهه از اقدامات انجام شده به شهروندان تهرانی

ویژه برنامه های شبکه دو سیما در شب یلدا

امیر کویت: علاقه مند به توسعه و گسترش همکاری با ایران هستیم

کارگاه آشنایی با بودجه 98 شهرداری ها در پیرانشهر برگزار شد

آب برخی مناطق زاهدان قطع شد

کشتیرانی ایران در جایگاه سیزدهم جهان قرار دارد

آغاز به کارنمایشگاه بین المللی دریایی جمهوری اسلامی ایران در جزیره کیش

جزیره کیش می تواند حلقه اتصال اقتصاد ملی به بین المللی باشد

گذر موفق از شرایط تحریم در سایه وحدت ملی و استفاده هوشمندانه از ظرفیت های کشور محقق می شود

ایران اسلامی باید ظرفیت های ژئوپلیتیکی خود را در بخش های ساحلی و دریایی فعال کند

بهترین کفش ها برای سفرهای هوایی

تقدیم استوارنامه سفیر جدید ایران به امیر کویت

آقایان ضرغامی و احمدی نژاد! یک بار مناظرات 88 را با هم ببینید

مراسم تودیع و معارفه استاندار جدید تهران

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده: سیاست گذاران حوزه خانواده نگاه مهندسی دارند و تغییرات اجتماعی را نمی بینند

خیران به سمت نیازهای واقعی شهرستان سوق داده شوند

برگزاری دوره «حفظ تصویری قرآن کریم» در یزد

توضیح بیمه سلامت درباره رای دیوان عدالت اداری

ابوترابی فرد : مسائل کشور جز با اجماع حل نمی شود

اولین واکنش نماینده مجلس به انتشار فیلم توهین اش به یک کارمند

توجه بیش از حد به تکنولوژی در موزه انقلاب اسلامی نقص است

نمایندگان اصفهان در مجلس با برگزاری تجمع مخالفت کردند

ری شهری: مردم تهران منتظر فعالیت عملی شهردار جدید هستند

البرز با ظرفیت های کم نظیر بهشت سرمایه گذاران است/هیچ توقفی در حوزه رونق کسب و کار جایز نیست

مراسم تودیع و معارفه استاندار تهران

 بحران قانون اساسی در انگلیس

محاکمه 5 صراف متخلف به اتهام اخلال در نظام ارزی

ماجرای توهین نماینده مجلس به یک کارمند +عکس

غفلت از جنسیت در سیاستگذاری جنسیتی و خانواده

ببینید مردم برای امور کوچک اداری با چه گرفتاری روبه رو هستند

توضیحات لاریجانی درباره نظر رهبری پیرامون اصلاح بودجه

در قصه برجام بسیار درست و عاقلانه عمل کردیم

قانونی استفاده از شبکه های اجتماعی فیلترشده را ممنوع نکرده است

نرگس محمدی برای بررسی بیماری به پزشکی قانونی منتقل می شود

جالب ترین آداب و رسوم شب یلدا در شهر های مختلف ایران+تصاویر

آمریکا می ترسد از روسیه کمک بخواهد

یک مرد در چین پس از بو کردن جراب هایش به کُما رفت

هیت خاص امریکا با طالبان ملاقات کرد

گرفتاری اخاذی کننده گان و نماینده گان غیر قانونی پولیس در شهر کابل

استاندار تهران: هر 3 ماه گزارش اقدامات را ارائه می کنیم

ارائه گزارش سه ماهه از اقدامات انجام شده به شهروندان تهرانی

فساد اداری، سرگردانی مردم و ترافیک از نتایج بروکراسی در کشور است

محاکمه 5 صراف متخلف به اتهام اخلال در نظام ارزی

پاسخ کوبنده ظریف به شروط 12 گانه پامپئو

استاندار تهران در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها بیشتر دخالت داده شود

توضیح سازمان بیمه سلامت درباره رای دیوان عدالت اداری

سفیر جدید ایران استوارنامه خود را تقدیم امیر کویت کرد

هرمزگان میزبان رییس مجلس شورای اسلامی

جاده ارتباطی بین مدیران با دانشگاهیان باید دوطرفه باشد

تاکید سلطانی فر بر توسعه همکاری رسانه ای ایران و افغانستان

وحدت حوزه و دانشگاه برای احیای تمدن اسلامی ضروری است

نخستین کنگره بین المللی سرباز صلح

واکنش نماینده مجلس به ادعای استخدامش در وزارت نفت

روایت یک نماینده مجلس از ادامه تخلف در آلومینیوم المهدی

ساماندهی مرزها موجب کاهش قاچاق می شود

نماینده مجلس: آموزش زوجین قبل از ازدواج اجباری می شود

استاندار جدید تهران: مدیران استان، خود را به وزیران نچسبانند

ضرورت برنامه ریزی برای دفع حمله های فرهنگی دشمن/ باید ایران را به اتاق فکر تبدیل کنیم

اگر دولت نیمی از وقتی که برای اجماع با جامعه جهانی را گذاشته برای اجماع در داخل می گذاشت برجام به روانی و سهولت بیشتری پیش می رفت

توضیح سازمان بیمه سلامت درباره رای دیوان عدالت اداری

اچ تی سی دیزایر 12 اس معرفی شد؛ اسنپدراگون 435 در کنار نمایشگر 5.7 اینچی

توسعه اقتصادی با عبور از پل مستحکمی به نام حمل ونقل امکان پذیر است/اعتراض کامیون داران سیاسی نبود

نشست صمیمی معاون پژوهش جامعه الزهرا با اساتید و پژوهشگران برگزار شد

لاریجانی براصلاح فرایند قانونگذاری در کمیسیون ها تاکید کرد

لاریجانی براصلاح فرایند قانونگذاری در کمیسیون ها تاکید کرد