مطالب مرتبط:
تصویب طرح مبارزه با مفاسد اقتصادی در کمیسیون حقوقی با حضور لاریجانی
نادری: کرمانشاه در بی مهری مسئولان به سر می برد/ لاریجانی: مساله زلزله در کمیسیون عمران پیگیری شود
لاریجانی فردا به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می رود
جلسه کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس با حضور علی لاریجانی
جزییات جلسه کمیسیون بهداشت با لاریجانی و هاشمی | هشدار به پزشکان درباره تجویز دارو
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 20:052018-09-23سياسي

لاریجانی براصلاح فرایند قانونگذاری در کمیسیون ها تاکید کرد


تهران- ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح ها و لوایح طبق آیین نامه تدوین و به کمیسیون های تخصصی ارائه می شود، گفت: - به لحاظ صرفه زمانی بهتر است تمام موارد علمی، حقوقی و قانونی در این پروسه و پیش از ارائه طرح و لایحه به صحن انجام گیرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا از خانه ملت، علی لاریجانی در مراسم تودیع و معارفه معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از امیدوار رضایی به جهت تبیین وظایف و اقدامات این معاونت، افزود: وی سوابق خود را توضیح و اقدامات انجام گرفته در طول سال های گذشته را تشریح کرد.

در دوره مسئولیت وی با توجه به تجربه حضور در مجلس و هیات رییسه و علاقمندی به این حوزه به ویژه در زمان بررسی برنامه های توسعه ای کشور و بودجه، کار با دقت و به صورت شبانه روزی دنبال می شد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان تقدیر و تشکر از امیدوار رضایی و افرادی که در این معاونت همکاری می کنند، تصریح کرد: پیشنهادات قابل استفاده و مفیدی برای هیات رییسه و نمایندگان ارائه و اجرایی شده و در این مدت زحمات زیادی کشیده اند.

هم اکنون نیز به عنوان مشاور رییس مجلس منصوب شده اند و با توجه به تجربیات وی، اقتضا می کند تا در مجلس حضور داشته باشند.

لاریجانی اضافه کرد: حسین میرمحمد صادقی نیز از شخصیت های دانشگاهی و حقوقدان است که سال ها در این حوزه تحصیل و آثار علمی از خود به جای گذاشته است.

وی از حقوقدانان بسیار خوشنام هستند، به نوعی که در مشورت با برخی از بزرگان حقوقدان برای انتخاب معاون جدید قوانین بر انتخاب وی تاکید شده است.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای صادقی همچنین دارای خلق و خوی ارتباطی خوبی است، کما اینکه مدیریت نیز نیازمند علم و بردباری در کنار یکدیگر است.

وی ایده های خوبی مطرح کرد و بخصوص در مورد ارتباط با مجامع دانشگاهی، که باید از ظرفیت اساتید حقوقدان استفاده و با جدیت این موضوع دنبال شود.

لاریجانی یادآور شد: در معاونت قوانین تقسیم کار به درستی صورت گرفته و افراد خبره و باسابقه و باتجربه نیز بکار گرفته شده اند، اما می توان کادر حقوقی ورزیده ای هم در این معاونت تعبیه کرد، زیرا افزودن نیروهای مستعد و هزینه برای تصویب قوانین و حقوق در کشور لازم است.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه بر دقت بسیار نسبت به پروسه قانونگذاری تاکید کرد و گفت: طرح و لوایح طبق آیین نامه تدوین و به کمیسیون های تخصصی ارائه می شود، اما به لحاظ صرفه زمانی بهتر است تمام موارد علمی، حقوقی و قانونی در این پروسه و پیش از ارائه طرح و لایحه به صحن انجام گیرد، زیرا اصلاح طرح و لوایح در صحن مجلس سخت و مشکل است، بنابراین این موضوع را معاونت قوانین باید در دستور کار قرار داده و در صورت نیاز برای هر کمیسیون مشاور حقوقی منصوب کند.

لاریجانی افزود: طرح و لوایحی که به صحن می آید باید از ادبیات درست، بدون مشکلات حقوقی و تعارضات برخوردار باشد، از سوی دیگر بانک قانون که در این معاونت ایجاد شده باید تکمیل شود، زیرا کار بسیاری از نمایندگان را برای تسلط به قوانین تسهیل می کند.

رییس قوه مقننه کشور یادآور شد: درخصوص تنقیح قوانین نیز همچون بسیاری از کشورها باید در سال های متمادی دنبال شود، زیرا این کار زمانبر است.

در این زمینه قوانینی که مربوط به 50 ساله اخیر است، باید در اولویت قرار گیرد.

وی استفاده از ظرفیت بخش های حقوقی سایر دستگاه ها و همکاری با معاونت های حقوقی ریاست جمهوری و قوه قضاییه را نیز مفید قلمداد کرد و گفت: برخی از این بخش ها فعالیت کمتری دارند که لازم است در این زمینه همکاری ها افزایش یابد.

لاریجانی یادآور شد: درخصوص تطبیق مقررات با قوانین، بخشی مربوط به آیین نامه هایی است که دولت تصویب می کند که طبق قانون قانون اساسی رییس مجلس باید بررسی کند در هیات تطبیق مصوبات مطرح می شود.

معاونت قوانین نیز می تواند پیشنهادات خود را به هیات تطبیق مصوبات ارائه دهد، اما در مورد سایر مقررات، معاونت قوانین می تواند نظر دهد.

رییس مجلس شورای اسلامی درخصوص مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این مصوبات براساس نظر رهبری تصویب شده اند و بعید است که معاونت قوانین بتواند آنها را رد کند، البته شاید بتوان اشکالات آن را به شورای عالی انقلاب فرهنگی گوشزد کرد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی جایگاه و شأن سیاستگذاری دارد.

لاریجانی درخصوص وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: مجمع نیز از سویی وظیفه تدوین سیاست های کلی نظام را برعهده دارد که باید به تایید رهبری برسد و از طرف دیگر نیز موارد اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان را رفع می کند، اما اگر نظری را پذیرفت و التزامی به نظری کند، با اذن رهبری می تواند ورود پیدا کند.

وی ادامه داد: در موارد مُعضِل نیز مجمع تشخیص مصلحت نظام با اذن رهبری می تواند ورود پیدا کند، همانند اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر.

در مورد نظارت بر سیاست های کلی که رهبری معظم به مجمع تشخیص ارجاع داده اند نیز کمیته ای در سطحی آن را بررسی و نظر مشورتی را به کمیسیون ها می دهد، در صورتی که مجلس با شورای نگهبان نیز اختلاف پیدا کند، صحن مجمع تشخیص موضع را بررسی می کند.

رییس نهاد قانونگذاری کشور یادآور شد: بر همین اساس زمان بررسی بودجه، مجمع تشخیص نظر مشورتی خود را به کمیسیون ارائه می کند، لذا روابط با بخش هایی که به نحوی به تنقیح قوانین مرتبط است باید روشن و مشخص باشد.

امیدوارم حضور آقای میرمحمدصادقی در این سمت سبب ارتقای کار، اصلاح امور و تقویت کار در بخش قوانین شود.

** همکاری با سایر قوا بخصوص دولت برای تصویب و تنقیح قوانین ضروری استحسین میرمحمدصادقی نیز ضمن تسلیت ایام محرم و حادثه تروریستی روز گذشته اهواز با بیان اینکه مجلس موظف به قانونگذاری و حاکمیت قوانین است، گفت: از این رو رفع قوانینی که بدون توجه به نیاز و امکانات تصویب شده را در دستور کار قرار خواهم داد، هر چند که در قانون تنقیح قوانین نیز این اصول پیش بینی شده است.

تقویت هیات مشاوران، شورای عالی و راهبردی قوانین نیز با استفاده از ظرفیت دانشکده های حقوق را در دستور کار قرار خواهم داد.

وی تاکید کرد: زمانی که سخنگوی قوه قضاییه بودم، تلاش کردم دیوار بلند بی اعتمادی که بین قوه قضاییه و دانشکده های حقوقی بود را از بین ببرم.

هم اکنون نیز مصمم هستم تا رابطه نزدیکی بین جامعه حقوقدان دانشگاهی و مجلس شورای اسلامی برقرار کنم.

از سوی دیگر همکاری با سایر قوا بخصوص دولت نیز برای تصویب و تنقیح قوانین ضروری است.

معاون جدید قوانین مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رفع کاستی نیروی انسانی این معاونت، حضور در جلسات علنی برای مشورت و رفع مشکلات قوانین را نیز در دستور کار قرار خواهم داد و سایر وظایف را اولویت بندی خواهم کرد.

**اصلاح فرایند ارایه پیشنهاد نمایندگان در مورد طرح و لوایح/ 4هزار پیشنهاد برنامه ششم و 7 هزار پیشنهاد بودجه 97 در معاونت قوانین بررسی شده استامیدوار رضایی معاون سابق قوانین مجلس شورای اسلامی نیز ضمن تسلیت به مناسبت ایام سوگواری امام شهیدان و تسلیت به جهت حادثه تروریستی اخیر در اهواز، از علی لاریجانی و هیات رییسه مجلس تشکر کرد و گفت: اقداماتی را برای اولین بار در این معاونت رقم زدیم و از سال 91 تاکنون که در سمت معاونت قوانین قرار گرفتم دو وظیفه مهم قانونگذاری و تنقیح قوانین را جامع عمل پوشاندم.

معاون سابق قوانین مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: 312 سال سابقه قانونگذاری در کشور را داریم و به جهت عدم تنقیح قوانین از سال 1350 در سال 89 قانون تنقیح قوانین در مجلس تصویب و برعهده این معاونت گذاشته شد.

بسیاری از روسای دستگاه های اجرایی و قوه قضاییه نیز موظف به همکاری با این معاونت هستند.

وی ادامه داد: مشکلات اساسی با راه اندازی سامانه قانونگذاری رفع و فرآیند پیشنهادات بخصوص زمان بررسی برنامه های توسعه و بودجه کشور استاندارد شده است.

بانک قوانین نیز ایجاد شده که نیاز به تکمیل شدن دارد.

همچنین گزارش عملکرد 3 ماهه، 6 ماهه و سالانه به هیات رییسه می دهیم تا در جریان فرآیندها قرار گیرند.

رضایی تصریح کرد: معاونت قوانین نظر کارشناسی خود را در زمان های مختلف ارائه و طرح و لوایح را با سیاست های کلان و قوانین بالادستی تطبیق می دهد.

تطبیق مقررات با قوانین نیز از دیگر برنامه های این معاونت است به نوعی که مقررات را با اسناد بالادستی تطبیع و اشکال آن به دستگاه های مربوطه انعکاس پیدا می کند.

وی یادآور شد: در راستای بررسی پیشنهادات و استانداردسازی ارائه پیشنهاد نمایندگان در زمان بررسی برنامه ششم توسعه، 4 هزار پیشنهاد و در زمان بررسی بودجه سال 97 در حدود 7 هزار پیشنهاد در این معاونت بررسی شده است.

در امور تنقیح قوانین نیز شورای عالی تنقیح و شورای راهبردی تشکیل دادیم که در این شوراها نیز احکام قانونی مورد بررسی قرار می گیرد.

معاون سابق قوانین مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در صورتی که کسی بخواهد مجموعه قوانینی را چاپ کند باید مجوز معاونت قوانین را اخذ کند.

از سوی دیگر برای افزایش نظارت قوانینی را که تصویب می شود در طول یک سال بررسی می کنیم و نواقص موارد تنقیحی را در پایان به دولت ابلاغ می کنیم.

هر چند تاکنون پاسخی از دولت دریافت نکرده ایم.

جلسات منظمی نیز با سایر معاونت های مجلس و هیات رییسه برقرار شده که امیدواریم تداوم یابد.


کلید واژه ها: رییس مجلس شورای اسلامی - مجلس شورای اسلامی - رییس مجلس - مجلس - حقوق - لاریجانی - معاون - اسلامی - شورای - امیدوار رضایی - قوانین - مراسم تودیع و معارفه - تودیع و معارفه - علمی - انتخاب - نامه - علی لاریجانی - مراسم تودیع - اصلاح - ایرنا - صادقی - رضایی - حقوقدانان - آیین - صورت - کشور - معارفه - مدیریت - برنامه - منصوب

آخرین اخبار سرویس:
ثبت نام یک میلیون و 200 هزار نفر برای راهپیمایی اربعین

طراحی اپلیکیشن زبان یار اربعین گام جدید طلاب در خدمت به زائران حسینی

شورای اسلامی حق دخالت در امور اجرایی شهرداری را دارد

نامه تعدادی استاد به شورای نگهبان: نیازی به عضویت ایران در CFT نیست/ مشکل بانکی ایران حل نخواهد شد

دستگاههای اجرایی تامین اعتبار طرح های عمرانی را دنبال کنند

برگزاری نشست شورای گفت وگوی بخش خصوصی و دولت دراستان چهارمحال وبختیاری

مراسم یادبود دکتر دبیرسیاقی در کتابخانه ملی ایران برگزار شد

دستگاههای اجرایی تامین اعتبار طرح های عمرانی را دنبال کنند

انتقاد برخی تشکلهای دانشجویی از برنامه های کلیشه ای 13 آبان

دانلود آهنگ جدید مهدی یراحی بنام صورتک

نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

روحانی استعفای آخوندی و شریعتمداری را پذیرفت

با سرپرست جدید «وزارت راه و شهرسازی» آشنا شوید

ایران دشمن را در جنگ اقصادی شکست داد / شهدای مدافع حرم سند پیروزی ایران در جنگ فرهنگی است

مصاحبه پخش نشده جمال خاشقجی

نصیحتی که باعث اور دوز شد! + فیلم

دستگاههای اجرایی تامین اعتبار طرح های عمرانی را دنبال کنند

مسئولان نباید آسیب های جامعه را به حال خود واگذارند

آخرین گمانه زنی ها از فهرست وزرای پیشنهادی دولت به مجلس/ مجلس به کارآمدی رأی می دهد، نه به لابی گری

امیر حاتمی: دستاورد های بزرگ دریایی بزودی رونمایی می شود

مردم به دلیل مشکلات اقتصادی نباید از خدمات درمانی محروم شوند

شکست پذیری آمریکا را انقلاب ایران ثابت کرد

پاسخ ایران به ادعاهای آمریکا مبنی بر دخالت در انتخابات این کشور

نامه تعدادی استاد به شورای نگهبان: نیازی به عضویت ایران در CFT نیست/ مشکل بانکی ایران حل نخواهد شد

شکست پذیری آمریکا را انقلاب ایران ثابت کرد

آخرین اربعین شهید

رییس کل بانک مرکزی از چالش های نظام بانکی گزارش داد

خرید و فروش اجزای حرام دام ها غیرقانونی است

پاسخ ایران به ادعاهای جدید آمریکا

محمد اسلامی به عنوان سرپرست «وزارت راه و شهرسازی» منصوب شد

رییس جمهوری با استعفای آخوندی و شریعتمداری موافقت کرد

همسان سازی حقوق و مزایای کارمندان رسمی و قراردادی/ ارائه بسته حمایتی دولت از آبان

وزاری اقتصادی که روحانی به مجلس معرفی می کند

استخدام کارشناس امور مرکز تماس در تهران

واکنش عبدالله عبدالله و شهروندان افغانستان به انتخابات مجلس نمایندگان

مراسم یادبود دکتر دبیرسیاقی در کتابخانه ملی ایران برگزار شد

مردم به دلیل مشکلات اقتصادی نباید از خدمات درمانی محروم شوند

شکست پذیری آمریکا را انقلاب ایران ثابت کرد

نامه تعدادی استاد مخالف به شورای نگهبان: نیازی به عضویت ایران در CFT نیست/ مشکل بانکی ایران حل نخواهد شد

ردپای مجوزهای دولتی در بناهای حریم رودها/واکنش رسایی به استعفای آخوندی/عامل ارسال پیامک به نمایندگان: مسیر های دیگری جز پیامک دادن دارم که آن را نمی گویم/باز هم مسمومیت الکلی در بندرعباس

توقف تردد خودروهای شخصی به مرز مهران

حملات تروریستی امروز افغانستان 28 کشته برجای گذاشت

بیان دستاوردهای 40 ساله نظام؛ انعکاس حکومت دینی در کشور

حالا نوبت دوچرخه ها و پیاده مداران است

سوء استفاده سخیف مجری جنجالی صدا و سیما از استعفای عباس آخوندی

تکذیب ادعای دخالت ایران در انتخابات میان دوره ای آمریکا

مردم در پیاده روی اربعین استقبال کنند

​چه طور به دخترم بگویم محجبه باش؟

پاسخ ایران به ادعاهای آمریکا مبنی بر دخالت تهران در انتخابات پیش روی این کشور

بزرگداشت سالگرد رهبر مسلمانان بوسنی در سارایوو

عکس/ازدحام عجیب عاشقان برای دریافت ویزای عراق

بررسی لایحه CFT در هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام

خرید و فروش اجزای حرام دام ها غیرقانونی است

خدمات بیمه سلامت به درستی در جامعه اطلاع رسانی شود

انتقاد پزشکیان از حضور نیافتن وزیر فرهنگ و ارشاد در نمایشگاه کتاب تبریز

دولت پاکستان در آزادی مرزبانان ایران نقش موثر ایفا کند

نمایندگان برای رشد بودجه حوزه فرهنگ کمک کنند

برگزاری مانور لحظه صفر در خراسان شمالی

تکذیب ادعای دخالت ایران در انتخابات میان دوره ای آمریکا

طرح های «ابتر» برای شهرها

تنفر همسرتان از شما با 5عادت ساده!

«محمد اسلامی» و «رضا رحمانی» سرپرست شدند

حمایت از اربعین بر دولتمردان واجب است!

پاسخ ایران به ادعاهای آمریکا مبنی بر دخالت تهران در انتخابات پیش روی این کشور

حمایت ⁧ ترامپ ⁩ از «نو تروریسم» سعودی، روزی واشنگتن را هم هدف قرار می دهد.

سازمان بازرسی: بازنشستگانی که استعفا ندهند تحت تعقیب قضایی قرار می گیرند

سرپرست وزارت راه و شهرسازی کیست؟ + سوابق

تنها مشکل در پایانه های خروجی روادید جعلی است

نامه جمعی از استادان مخالف CFT به شورای نگهبان

رونمایی چینی ها از بزرگترین هواپیمای آبی-خاکی + فیلم

خرید و فروش اجزای حرام دام ها غیرقانونی است

استفاده از کالای غیراستاندارد بازی با جان مردم است

مشکل عبور کامیون های حامل تدارکات اربعین از مرز عراق حل شد

عبور کامیون ها از مرز عراق بشکل روان انجام می شود

استفاده از کالای غیراستاندارد بازی با جان مردم است

خرید و فروش اجزای حرام دام ها غیرقانونی است

نامه جمعی از استادان مخالف CFT به شورای نگهبان

پاسخ ایران به ادعاهای آمریکا مبنی بر دخالت تهران در انتخابات پیش روی این کشور

اشک ریختن ستارخان+ فیلم و عکس

شش ماه حبس برای 5 الجزایری که مسلمانی را مجبور به تغییر دین کردند

​ششمین انتقام سپاه از تروریست ها چه زمانی و چگونه خواهد بود؟

راهکارهای طلایی برای غافل نشدن از نماز اول وقت

واکنش حمید رسایی به استعفای وزیر راه

بن سلمان این طوری به قتل اعتراف کرد!/ کاریکاتور

غرب زده ها هستند که وجود بن بست در کشور را تبلیغ می کنند

خدمات بیمه سلامت به درستی در جامعه اطلاع رسانی شود

نامه جمعی از استادان مخالف CFT به شورای نگهبان

جشنواره خیریه غذای همسران سفرای خارجی در تهران + عکس

سوابق چهار وزیر پیشنهادی روحانی که به مجلس معرفی می شوند

کتاب های کانون بر بال های «مداد آبی» پرواز کردند

روحانی استعفای شریعتمداری را پذیرفت

دستگیری سریع ربایندگان مرزبانان را از پاکستان خواستاریم

گزارش تصویری | برداشت انار در هورامان

انتقاد تشکلهای دانشجویی از برنامه های کلیشه ای 13 آبان

رضا رحمانی به عنوان سرپرست «وزارت صنعت، معدن و تجارت» منصوب شد

تکذیب ادعای دخالت ایران در انتخابات میان دوره ای آمریکا

حمایت ⁧ ترامپ ⁩ از «نو تروریسم» سعودی، روزی واشنگتن را هم هدف قرار می دهد.

انجمن پیشگیری سرطان نسترن مشهد به پویش ملی همه به پیش برای پیشگیری پیوست

خواهرانه ای از 36 سال فراق برادر + فیلم

خانه ای که با اسکان به زائرین امام حسین(ع) افتتاح شد

لاریجانی براصلاح فرایند قانونگذاری در کمیسیون ها تاکید کرد

لاریجانی براصلاح فرایند قانونگذاری در کمیسیون ها تاکید کرد