مطالب مرتبط:
آدرس غلط رسانه‎های سعودی درباره حادثه تروریستی اهواز/ به کاربردن عبارت «افراد مسلح» برای توصیف تروریست ها
مطالبه مردم برخورد با رسانه هایی است که تریبون اپوزیسیون شده اند/ خط مشترک رسانه های خارجی زدودن واژه تروریست از پیشانی الاحوازیه بود/ پیوند رسانه های لندن نشین و دلارهای سعودی در حادثه اهواز نمایان بود
تزویر رسانه های خبری جهان در پوشش حادثه تروریستی اهواز + عکس
ادعای رسانه های وابسته به تروریست های اهواز/ اهواز اشغال شده است!
دولت بریتانیا مانع از لغو مجوز شبکه سعودی حامی تروریست های فعال در اهواز می شود؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 15:022018-09-23سياسي

تروریست ها در اهواز، چهار روایت رسانه ای از پوشش ماجرا


بررسی پوشش رسانه ای اتفاقات دیروز اهواز، ضرورتی ناگزیر است.

نشانه ای برای اینکه جامعه ایران و ایرانی ها؛ کجای داستان ایستاده اند.

غیر از روایت رسمی، - اکوفارس: بررسی پوشش رسانه ای اتفاقات دیروز اهواز، ضرورتی ناگزیر است.

نشانه ای برای اینکه جامعه ایران و ایرانی ها؛ کجای داستان ایستاده اند.

غیر از روایت رسمی، چهار روایت از وقایع دیروز قابل تشخیص بود.

مهر نوشت: فعلا همه شوک زده ایم.

تلخی گس و بهت آور آخرین روز تابستان داغ نود و هفت، خاطره خوشی از آن باقی نگذاشت.

سربازان دلاور وطن و اهوازی های بی پناهی که دیروز برای گرامیداشت سالگرد 8 سال حماسه مقدس ایرانیان جمع شده بودند به یکباره با رگبار تیرهای سوزان مواجه شدند؛ تعداد زیادی جان باختند و خیلی نیز روانه بیمارستان های اهواز شدند.

بیمارستان هایی که احتمالا این نوع مراجعه های سرسام آور و این شتاب زدگی دکترها وپرستارها هنوز در خاطرش باقی است.

تعداد شهدای حادثه هر ساعت افزایش می یابد و ابعاد فاجعه امیز آن وسعت می گیرد.

اما شوک ناشی از این شقاوت و قساوت البته مسبوق به سابقه که منجر به از دست دادن تعدادی از فرزندان ایران شد به زودی فروکش خواهد کرد و آن وقت مواجهه با اصل ماجرا با نگاه های مختلفی میسر و ممکن می شود.

شاید زود باشد اما یکی از ماجراهای اصلی این اتفاق، نحوه عمل، چگونگی مواجهه و شیوه واکنش رسانه ها و تریبون هایی است که در سال های اخیر در جامعه ایران اهمیت فراوانی یافته اند.

نشانه های مشخص و معلوم برای اینکه جامعه ایرانی، توده ها و نخبگان و رسانه ها اکنون در کجای ماجرا ایستاده اند.

*** 1.

جدای از لشگریان همواره متوهم اکثرا توییتری که به محض اعلام خبر، آماده هلهله برای تنها اصل موضوعه زندگی شان، ضدیت با جمهوری اسلامی ایران شدند و بلافاصله انگشت های خونی شان را مثل همیشه به سمت قربانیان فاجعه گرفتند و جمهوری اسلامی و دستگاه های مختلف حکومتی و مردم ایران را مسبب این اتفاق دانستند؛ همبستگی بی سابقه و قابل توجهی در فضای مجازی در ایستادگی و تقابل علیه اتفاق صبح روز شنبه به وجود آمد.

اتفاق موجه و ستایش برانگیزی که بار دیگر ثابت کرد که عموم مردم ایران، حتی قشر طبیعی انتخاب نشده ی فضای مجازی به محض مواجهه با اتفاقاتی که پای چیزی به نام منفعت ملی وسط است؛ اختلاف نظرهای حتی بنیادی و عقاید بعضا متضاد را کنار می گذارند و در ماجرایی که منافع ملی را این چنین درگیر می کند در کنار یکدیگرند.

علاوه بر این نمایشِ جالب ایستادگی، فعالین فضای مجازی به صرف تسلیت و محکوم کردن ماجرا نیز بسنده نکردند و کارهای رسانه ای شبه هنری مثل تصویرسازی های متنوع و شباهت سازی های جالب توجهی بلافاصله بعد از این واقعه در فضای مجازی منتشر شد که با استقبال قابل توجهی از سوی مردم هم مواجه شد و نشانه جالبی برای به خود آمدن جریان مردمی مدافع منافع ملی در بحران های این شکلی و آماده بودن برای مواجهه با تلیغات معمولا منفی ای است که از سوی همان جماعت توییتری به سرعت آماده و پخش می شود.

استفاده از تصاویر فیلم ماجرای نیمروز و همچنین تصویر پرهیبتی که یک نیروی امنیتی را در حمله به مجلس استوار و افروخته نشان می داد و همین طور استفاده از تصاویر هشت سال دفاع مقدس برای نمایش ادامه پیدا کردن راه آرمانگرایی در ایران از ابتکارات قابل توجهی که در لحظات اولیه به شدت تاثیرگذار شد.

این همان گمشده ای است که به خصوص در سال های اخیر به شدت به آن نیازمند بودیم و آنقدر در توقف و ایستادن بر سرش تعلل کردیم که اینگونه به رویمان آورده شد: منافع ملی نجاتمان می دهد و منافع ملی دیروز دیگر اصلاح طلب و اصولگرا و اعتدالی نداشت.

شبکه های مجازی دیروز یکصدا برای منافع ملی ایران فریاد زدند و ناله های کم رمق همیشه ناراضیان بی کارکرد پشت کیبردنشسته کمتر دیده می شد.

2.

آیا موقعیتی متناقض نما تر از خبرنگار ایرانی بودن یک رسانه فارسی زبان خارجی در این جور مواقع وجود دارد ؟ ماجرای تلخ اهواز اما یک حسرت بزرگ و بلند برای اهالی رسانه داشت.

سندی دوباره اما دیگر قطعی شده برای جدایی فرزندان ملت از ایران؛ جدایی تلخ استعدادهای ناب رسانه ای اما کاملا تلف شده در رسانه های فارسی زبان غیرایرانی از موجودیتی به نام ایران.

همان هایی که چند سال پیش در ایران و در کنار دیگر رسانه ای های ایران زیست می کردند؛ حالا به مرحله ای رسیده اند که به روایت های غربی ها برای توصیف اتفاقات ایران نیز دیگر راضی نمی شوند توییت های خبرنگاری از دویچه وله که از همان ابتدا اعلام کرد حمله فقط به یگان های سپاه بوده است و آرایشی جنگی در ذهنش تصور کرد؛ نوشته های خبرنگار بی بی سی که ماجرا را با تعبیر حیف ایران؛ شادترین ملت منطقه نیست؟ گزارش کرد و توییت مجری شبکه من و تو که درست در هنگام شنیدن اخبار شهادت هم وطنان کنایه به امنیت کشور زد؛ آب سردی بود بر سر همه آنهایی که خوش خیالانه تصور می کردند کار کردن در رسانه های خارجی فارسی زبان،در نهایت در محدوده یک اعتراض سیاسی به حکومت ایرانی باقی می ماند و هم وطنان، همشهریان، همکلاسی ها؛ هم محله ای ها و خانواده خودشان را تهدید نخواهد کرد و تضادی با شرافت انسانی آدم ها نخواهد داشت.

بی بی سی، دویچه وله، صدای آمریکا و دستپخت تازه تاسیسی به نام ایران اینترنشنال به شکل واضحی سیاست های مشخصی را که در جهت پوشش خاص واقعه به آنها سپرده شده بود اجرا می کردند؛ تعجبی هم نداشت.

سرمایه گذاران و سیاست گذاران این رسانه ها سالهاست که مشغول ضدیت با منافع ملی ایران هستند.

اما خبرنگاران ایرانی این رسانه ها در فضای مجازی و گزارش های رسانه ای شان، شاید برای کاهش عذاب وجدانی که آنها را اینگونه بر سر راه دوراهی حمایت و دفاع و تقلیل حمله مرگبار به هموطنان خودش یا مقابله با آن قرار داده بود؛ دست به انتحارهای کوچک اما ناامید کننده ای زده اند.

در شرایطی که اکثر رسانه های خارجی مشغول انعکاس این واقعه با کلیدواژه های حمله تروریستی و حمله به مردم و جان باختن غیرنظامی ها بودند؛ چند ایرانی در کره زمین مشغول تقلیل این فاجعه به یک حمله نظامی و یا تطهیر آن با کلیدواژه هایی مثل ظلم به اعراب و.

بودند و هیچ کدام از واکنش های رسانه ای به این ماجرا به اندازه لکه ای که ای ن تلاش های ناموفق بر جریان رسانه ای سیاسی معاصر در جهان و ایران می اندازند اهمیت ندارد.

این ها همه در حالی است که در سالهای اخیر جریان رسانه ای مستقلی در دنیا در حال تثبیت موقعیت افشاگرانه و آزادیخواهانه ضداستعماری و ضداستکباری است و اصلی ترین پروژه جریان رسانه ای کشورهای مستقل در همه این سالها؛ رویارویی با روایت های هزاربار تکرار شده رسانه های جریان اصلی سرمایه داری بوده است و حالا خبرنگارانی ایرانی پیدا شده اند که از روایت غربی درباره واقعه ای که به شکلی آشکار در حال ضربه زدن به منافع ملی ایران است هم فراتر رفته و نکته غم انگیز رسانه ای ماجرا این است.

در جریان بی رسانه گی ایران در فضای بین المللی، استعدادهای مسلم ایرانی که می توانستند صدایی برای ایران باشند؛ این گونه به قهقهرا افتاده اند.

ساده لوحی مهمترین برداشت یک آدم رسانه ای از اتفاقات رسانه ای دیروز آنهاست.

مسلم است که بی بی سی برخلاف جریان اصلی رسانه ای در دنیا قدمی برنخواهد داشت؛ اما لیست بلندبالای ایرانی های حاضر در این شبکه و مدیریت کلان آن توسط روزنامه نگاران و مستندسازان ایرانی و این همه دست وپا زدن برای بازنشر هزارباره یک روایت پرطرفدار غربی از یک فاجعه ملی غم انگیزتر از آن است که دروغ های این بیست و چهار ساعت تحت تاثیرش قرار دهد.

گزارش کسری ناجی از عبور ناو هواپیمابر یو اس اس آبراهام لینکلن آمریکا از تنگه هرمز چنین پایانی را هم شایسته بود.

حالا آنها با ما بیگانه اند.

بیگانه تر از تمامی چهل سالی که با برچسب رسانه بیگانه راندیم شان.

3.

چهار سال پیش در اوج اتفاقات تلخ محاصره غزه و حمله بی رحمانه رژیم صهیونیستی به فلسطینی ها، در حالی که بسیاری از هنرمندان غربی و آمریکایی به حملات بی سابقه اسراییل به غیرنظامیان در غزه معترض شده بودند و اعتراضات تند و شدیدالحنی علیه رژیم کودک کش صهیونیستی به راه انداخته بودند اصغر فرهادی، مشهورترین فیلمساز ایرانی و جمعی دیگر از سینماگران و سلبریتی های ایرانی به شیوه ای دیگر اعتراض کردند.

پارچه نوشته ای در مقابل خود گرفتند که روی آن نوشته شده بود: کشتار همنوعان خود را متوقف کنید و با آن عکس و فیلم گرفتند.

این شیوه اعتراض که به شکلی آشکار سیاست زدا، محافظه کارانه و با لحاظ کردن همه شرایط های ذهنی و عینی پذیرش در دنیای غرب بود با انتقاد رسانه های ایرانی مواجه شد.

اما شیوه ای پیشنهادی برای حرکت های بعدی سلبریتی های ایرانی شد.

اینکه در مواقع این چنینی که موافقت یا مخالفت با پدیده ای منجر به قرار گرفتن در صف حکومت می شود و موضع نگرفتن نیز ممکن نیست؛ در نهایت محافظه کاری بدون اینکه موضعی مشخص شود با ژستی صلح کل گونه همه را به آشتی و صلح فرابخوانیم و حالا سلبریتی های ایرانی در مخمصه ای قرار گرفته اند که رهایی از آن به این راحتی ها ممکن نیست.

آنها باید دقیق و مشخص اعلام موضع کنند.

چرا؟ منطق انتظار ما از سلبریتی های ایرانی برای اعلام موضع در برابر واقعه اهواز چیست؟ پاسخ واضح است.

سلبریتی ها ایرانی گونه ای خاص و نادر از سلبریتی ها هستند که فقط تاریخچه یکساله پست های اینستاگرامی ده تن از آنان نشان می دهد که آنها رسالتی بر دوش خود احساس می کنند تا به هر اتفاق ریز و درشتی در جامعه ایران واکنش نشان دهند.

این رفتار رسانه ای به طور معمول سبب به وجود آمدن یک عادت رسانه ای در بین مخاطبان ایرانی آنها برای تماشا کردن نحوه واکنش آنها در مواجهه با اتفاقات مختلف شده است.

چاره ای نیست و به همین ترتیب است که وقتی فاجعه ای به این عظمت رخ می دهد که واکنش به آن دیگر پز متفاوت بودن و همه چیز دان بودن ندارد؛ حساسیت برای رصد واکنش آنها چندین و چند برابر می شود.

واکنش نشان ندادن به این اتفاق با چه مواجه می شود؟ هیچ.

فقط تاییدی بر استانداردهای دوگانه سلبریتی های ایرانی است.

اما اگر می خواند دوپهلو و محافظه کارانه و سیاست زدایانه واکنش نشان بدهند چه بهتر است که سکوت کنند.

آن اعلام موضع های محافظه کارانه هم دیگر دردی دوا نمی کند.

صف بندی به قدری واضح شده است که نایستادن در طرف حق به ماندن در طرف باطل منجر می شود.

سلبریتی های ایرانی منتظریم.

4.

چهارمین رویکرد رسانه ای در پردازش ماجرای اهواز که از دیشب طرفداران صحیح النیتی هم پیدا کرده است آنها هستند که معتقدند بی عدالتی در تخصیص منابع، نابسامانی وضع معیشتی، بیکاری گسترده در این منطقه، آلودگی و و منابع زیستی و مسائلی از این دست در منطقه خوزستان، موجب این تحرک خشونت آمیز شده است و ضمن محکوم کردن هر نوع خشونت باید راه حل را در بهبود وضعیت مردم این منطقه جستجو کرد.

جدای از امکان اثبات نادرست بودن این مدعا باده ها دلایل موردی (یعنی بررسی و جستجوی مشکلات معیشتی در انگیزه های موارد قبلی حملات تروریستی به ایران از اول انقلاب به بعد، این گزاره به شکل واضحی در حال تئوریزه کردن چند فرهنگ گرایی و تکثر دوره جدید است.

درست است که خشونت بد است اما خب.

آنها هم یک جورهایی حق داشته اند.

از نوع همان حقی که هیلتر هم حتما با گذشته دردآلود و وضعیت نامناسب آلمان قبل از جنگ برای خود قائل می شده است.

تعدی تروریستی به غیرنظامیان، شر مطلقی است که اما و اگر بر نمی دارند و تلاش های چند فرهنگ گرایانه برای زدودن سیاست و تقلیل دعوا به دعوایی بر سر نان که نهایتا به دعوایی بیهوده برسر دو سبک زندگی متفاوت ختم خواهد شد مسلما هم غیرواقعی و هم نادرست و بی فایده است.

چنان بی فایده که تغییر سرنوشت مردمان منطقه را به تروریست ها پیوند می زند.

فعلا شوک زده ایم و جای این حرفها نیست؛ اما در موقع مقتضی باید بپردازیم به رسانه ای که دو ماه هر چه توانست تلاش کرد تا بین مردم ایران و عرب ها فاصله بیندازد و حالا در هنگام انتشار عکس های فاجعه اهواز هم باز عقب نمی نشیند و ادیتور عکس سرویس از عکس هایی استفاده می کند که نیروی نظامی سلحشور ایرانی را ترسیده و هراسناک و به زمین افتاده نشان دهد.

از آن کانال تلگرامی که بودجه مالی اش از بیت المال میلیاردی است و حالا در وقت بزنگاه در نفی خشونت و بازگشت خشونت به خودمان کاریکاتور می زند و .

لیست طولانی تر هم می شود.

اما فعلا جای آن نیست و جای ستایش ایستادگی پرشور مردمی است که در تنگنای اقتصادی عجیبی گیر افتاده اند و باز هم منافع ملی را تشخیص می دهند و پایش می ایستند.


کلید واژه ها: ایران - فضای مجازی - جمهوری اسلامی - اهواز - رسانه - ایرانی - جامعه - بیمارستان - مجازی - اسلامی - داستان - جمهوری - فاجعه - از دست دادن - مردم - هایی - ایرانیان - قربانیان - سربازان - فرزندان - تابستان - همبستگی - انتخاب - افزایش - سالگرد - نخبگان - زندگی - واکنش - درگیر - همیشه

آخرین اخبار سرویس:
ششمین یادواره سردار شهید لک زایی در نیمروز

ناتوانی جامعه از گفت و گو بسترساز انواع خشونت ها می شود

10 پایگاه فرهنگی اجتماعی در مناطق آسیب پذیر کرج راه اندازی شد

جلسه مجمع تشخیص با معاونین روحانی درباره لایحه جنجالی دولت

مخالفان FATF: کسی ما را با پیامک تهدید نکرده است

بررسی لایحه CFT در هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام

دشمن با شکست در جبهه نظامی قصد انتقام در جبهه اقتصادی دارد

چرا حضور در اربعین اینقدر اهمیت دارد؟

لزوم فعال شدن خیرین برای ضمانت تسهیلات اشتغال زایی مددجویان کمیته امداد

کدخدایی: وزیر راه بیراهه نرود / آخوندی: کین ره که تو می روی به ترکستان است

من گربه دارم و بچه ندارم!/با مرگ رابطه عاشقانه ای دارم

رتبه 130 ایران در شاخص آزادی های اقتصادی/ریسک اعتباری 6 درصد شد

پیشنهادات اصلاح نظام بانکی به جلسه سران قوا ارائه می شود

مجازات مدیران بازنشسته ای که ترک پست نکنند، «حبس» است

روایتی خواهرانه از 36 سال فراق برادر شهیدش

جزییات برنامه های اشتغالزایی کمیته امداد/ اشتغال بیش از 34 هزار مددجو در شش ماهه نخست امسال

​سهم شهرداری به حساب خزانه می رود یا ناجا؟

تسهیلات رفاهی برای زائران پاکستانی اربعین فراهم می شود.

لایحه CFT در هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد

انتصاب جدید در فرمانداری تهران

نهضت حسینی جهان را از آفت ها و خطرات نجات داد

استخدام مدرس زبان

استعفا وزیر راه و شهرسازی + تصویر نامه

استخدام کمک انباردار

نظام رتبه بندی معلمان پیش از بستن بودجه 98 به مجلس ارسال شود

استخدام مدرس

استخدام کارشناس مامایی

استخدام ماما

بعد از مشاجرات چگونه همسرتان را ببخشید

استخدام نقشه کش

استخدام نقشه بردار

استخدام مدیر بازرگانی

استخدام مدیر

استخدام مربی نوپا

استخدام مشاور

گزینه های وزارت راه فقط در حد بررسی نمایندگان مطرح شده اند/ باید دید روحانی استعفای آخوندی را می پذیرد یا خیر

دشمنان، دیگر در پی بکارگیری گزینه نظامی علیه ایران نیستند

تامین نیازهای ضروری محرومان و نیازمندان اصلی ترین وظیفه موسسه خیریه حکیم

اربعین حسینی مانوری از جبهه حق در مقابل باطل است

اعلام زمان برگزاری مرحله کشوری مسابقات قرآن سازمان فنی و حرفه ای

همه چیز درباره «دانشنامه قرآن شناسی»

عدم ثبات در انتخاب مدیران خودروسازی

تقدیر فرمانده سپاه اردبیل از تلاش های یک مداح در دفاع مقدس

بررسی لایحه CFT در هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص

48 هزار روادید در فارس برای زائران اربعین صادر شده است

اصفهان فرودگاه احتیاطی 60 درصد پروازهای عبوری آسمان کشور است

نشست های تخصصی در جایزه پژوهش سینمایی برگزار می شود

نوشابه به جای حقوق

افتتاح سه طرح آبرسانی در شهرک مهرگان محمدیه

پیشنهاد عجیب محمود صادقی برای عبور از حکم امام درباره نهضت آزادی و جبهه ملی

سه مرکز CNG و توزیع کپسول گاز پر خطر در کرمان پلمپ شد

همسان سازی حقوق کارمندان رسمی و قراردادی

تولیدکنندگان میداندار عرصه جنگ اقتصادی هستند

مخالفانFATF: کسی ما را با پیامک تهدید نکرده است

لایحه CFT در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص بررسی شد

توسعه دولت الکترونیک در استان ها باید با جدیت دنبال شود/320 هزار میلیارد تومان از بودجه کشور صرف هزینه های جاری می شود

CFT باز هم در مجمع تشخیص مصلحت تصویب نشد

افتتاح دانشگاه استاد فرشچیان در هفته جاری/تربیت سراستادان هنری، رسالت اصلی دانشگاه

لایحه CFT در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص بررسی شد

بازی شطرنج در لاهه : ناگفته های پیروزی حقوقی ایران در دیوان بین المللی دادگستری +تصاویر

تصادف مرگبار در جاده روستایی مشایخ به شیراز

اردنی ها از ارزانی قیمت کالاها در دمشق بُهت زده شده اند

بهره برداری از بخش شمالی بزرگراه صیاد شیرازی پایتخت

رییس سابق ام آی6: قتل خاشقجی به دستور یکی از نزدیکان بن سلمان انجام شد

پاسخ در غیبت

پربازدیدترین و مشهورترین جاذبه کشور برزیل + عکس

شناخت جریان های فتنه ضروری است

آموزه های دینی بهترین منبع برای تربیت فرزندان است

فعالیت گروه جهادی مرصاد در پایانه مرزی مهران به روایت تصویر

​ وقف مرکز تمدن سازی و ایجاد مشارکت های اجتماعی است

​برگزاری نشست آموزشی حوزه های سکولار و مذهبی در قرقیزستان

​ در حوزه لباس عاشورایی شاهد حملات فرهنگی سازمان یافته هستیم

در اطراف کعبه چند پیامبر دفن شده اند؟

همسان سازی حقوق کارمندان رسمی و قراردادی

مجلس کار را به کاردان می سپارد/ شریعتمداری برای وزارت کار به مجلس معرفی می شود

ابلاغیه فرمانده کل سپاه برای کمک به زائران پاکستانی اربعین

استخدام کارشناس پشتیبانی فنی در شرکت سند پرداز

استخدام موتور سوار در محدوده وکیل آباد مشهد

استخدام نگهبان

استخدام 5 رده شغلی جهت یک شرکت معتبر بازرگانی در خراسان رضوی

استخدام طراح وب سایت

محل دیدار بعدی پوتین و ترامپ روشن شد

استخدام آبدارچی

استخدام نظافتچی

استخدام طراح

استخدام سرایدار

استخدام روانشناس

استخدام نیروی خدماتی

استخدام سالن کار

علوی: برای بازگرداندن امید به جامعه دولت مشکلات اقتصادی مردم را مرتفع سازد

ابلاغ سرلشکر جعفری به فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان برای کمک به زائران پاکستانی اربعین

صیغه یابی | راهی برای درآمد های میلیاردی به نام شرع

مسیر پیش روی همراه با مدیرعامل جدید گروه خودروسازی سایپا

بررسی لایحه CFT در هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام

اموربانوان استانداری فارس پیشگام همکاری با خراسان رضوی شد

اردوهای دانشجویی محور تقویت همگرایی اجتماعی است

مدیران بیمه سلامت با آرمانهای امام راحل تجدید میثاق کردند

دستور سرلشکر جعفری برای کمک به زائران پاکستانی اربعین

شناسنامه یگانی لشگر 31عاشورا منتشر شد

قاسم سلیمانی جایگزین احتمالی آخوندی

تروریست ها در اهواز، چهار روایت رسانه ای از پوشش ماجرا

تروریست ها در اهواز، چهار روایت رسانه ای از پوشش ماجرا