مطالب مرتبط:
آدرس غلط رسانه‎های سعودی درباره حادثه تروریستی اهواز/ به کاربردن عبارت «افراد مسلح» برای توصیف تروریست ها
مطالبه مردم برخورد با رسانه هایی است که تریبون اپوزیسیون شده اند/ خط مشترک رسانه های خارجی زدودن واژه تروریست از پیشانی الاحوازیه بود/ پیوند رسانه های لندن نشین و دلارهای سعودی در حادثه اهواز نمایان بود
تزویر رسانه های خبری جهان در پوشش حادثه تروریستی اهواز + عکس
ادعای رسانه های وابسته به تروریست های اهواز/ اهواز اشغال شده است!
دولت بریتانیا مانع از لغو مجوز شبکه سعودی حامی تروریست های فعال در اهواز می شود؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 15:022018-09-23سياسي

تروریست ها در اهواز، چهار روایت رسانه ای از پوشش ماجرا


بررسی پوشش رسانه ای اتفاقات دیروز اهواز، ضرورتی ناگزیر است.

نشانه ای برای اینکه جامعه ایران و ایرانی ها؛ کجای داستان ایستاده اند.

غیر از روایت رسمی، - اکوفارس: بررسی پوشش رسانه ای اتفاقات دیروز اهواز، ضرورتی ناگزیر است.

نشانه ای برای اینکه جامعه ایران و ایرانی ها؛ کجای داستان ایستاده اند.

غیر از روایت رسمی، چهار روایت از وقایع دیروز قابل تشخیص بود.

مهر نوشت: فعلا همه شوک زده ایم.

تلخی گس و بهت آور آخرین روز تابستان داغ نود و هفت، خاطره خوشی از آن باقی نگذاشت.

سربازان دلاور وطن و اهوازی های بی پناهی که دیروز برای گرامیداشت سالگرد 8 سال حماسه مقدس ایرانیان جمع شده بودند به یکباره با رگبار تیرهای سوزان مواجه شدند؛ تعداد زیادی جان باختند و خیلی نیز روانه بیمارستان های اهواز شدند.

بیمارستان هایی که احتمالا این نوع مراجعه های سرسام آور و این شتاب زدگی دکترها وپرستارها هنوز در خاطرش باقی است.

تعداد شهدای حادثه هر ساعت افزایش می یابد و ابعاد فاجعه امیز آن وسعت می گیرد.

اما شوک ناشی از این شقاوت و قساوت البته مسبوق به سابقه که منجر به از دست دادن تعدادی از فرزندان ایران شد به زودی فروکش خواهد کرد و آن وقت مواجهه با اصل ماجرا با نگاه های مختلفی میسر و ممکن می شود.

شاید زود باشد اما یکی از ماجراهای اصلی این اتفاق، نحوه عمل، چگونگی مواجهه و شیوه واکنش رسانه ها و تریبون هایی است که در سال های اخیر در جامعه ایران اهمیت فراوانی یافته اند.

نشانه های مشخص و معلوم برای اینکه جامعه ایرانی، توده ها و نخبگان و رسانه ها اکنون در کجای ماجرا ایستاده اند.

*** 1.

جدای از لشگریان همواره متوهم اکثرا توییتری که به محض اعلام خبر، آماده هلهله برای تنها اصل موضوعه زندگی شان، ضدیت با جمهوری اسلامی ایران شدند و بلافاصله انگشت های خونی شان را مثل همیشه به سمت قربانیان فاجعه گرفتند و جمهوری اسلامی و دستگاه های مختلف حکومتی و مردم ایران را مسبب این اتفاق دانستند؛ همبستگی بی سابقه و قابل توجهی در فضای مجازی در ایستادگی و تقابل علیه اتفاق صبح روز شنبه به وجود آمد.

اتفاق موجه و ستایش برانگیزی که بار دیگر ثابت کرد که عموم مردم ایران، حتی قشر طبیعی انتخاب نشده ی فضای مجازی به محض مواجهه با اتفاقاتی که پای چیزی به نام منفعت ملی وسط است؛ اختلاف نظرهای حتی بنیادی و عقاید بعضا متضاد را کنار می گذارند و در ماجرایی که منافع ملی را این چنین درگیر می کند در کنار یکدیگرند.

علاوه بر این نمایشِ جالب ایستادگی، فعالین فضای مجازی به صرف تسلیت و محکوم کردن ماجرا نیز بسنده نکردند و کارهای رسانه ای شبه هنری مثل تصویرسازی های متنوع و شباهت سازی های جالب توجهی بلافاصله بعد از این واقعه در فضای مجازی منتشر شد که با استقبال قابل توجهی از سوی مردم هم مواجه شد و نشانه جالبی برای به خود آمدن جریان مردمی مدافع منافع ملی در بحران های این شکلی و آماده بودن برای مواجهه با تلیغات معمولا منفی ای است که از سوی همان جماعت توییتری به سرعت آماده و پخش می شود.

استفاده از تصاویر فیلم ماجرای نیمروز و همچنین تصویر پرهیبتی که یک نیروی امنیتی را در حمله به مجلس استوار و افروخته نشان می داد و همین طور استفاده از تصاویر هشت سال دفاع مقدس برای نمایش ادامه پیدا کردن راه آرمانگرایی در ایران از ابتکارات قابل توجهی که در لحظات اولیه به شدت تاثیرگذار شد.

این همان گمشده ای است که به خصوص در سال های اخیر به شدت به آن نیازمند بودیم و آنقدر در توقف و ایستادن بر سرش تعلل کردیم که اینگونه به رویمان آورده شد: منافع ملی نجاتمان می دهد و منافع ملی دیروز دیگر اصلاح طلب و اصولگرا و اعتدالی نداشت.

شبکه های مجازی دیروز یکصدا برای منافع ملی ایران فریاد زدند و ناله های کم رمق همیشه ناراضیان بی کارکرد پشت کیبردنشسته کمتر دیده می شد.

2.

آیا موقعیتی متناقض نما تر از خبرنگار ایرانی بودن یک رسانه فارسی زبان خارجی در این جور مواقع وجود دارد ؟ ماجرای تلخ اهواز اما یک حسرت بزرگ و بلند برای اهالی رسانه داشت.

سندی دوباره اما دیگر قطعی شده برای جدایی فرزندان ملت از ایران؛ جدایی تلخ استعدادهای ناب رسانه ای اما کاملا تلف شده در رسانه های فارسی زبان غیرایرانی از موجودیتی به نام ایران.

همان هایی که چند سال پیش در ایران و در کنار دیگر رسانه ای های ایران زیست می کردند؛ حالا به مرحله ای رسیده اند که به روایت های غربی ها برای توصیف اتفاقات ایران نیز دیگر راضی نمی شوند توییت های خبرنگاری از دویچه وله که از همان ابتدا اعلام کرد حمله فقط به یگان های سپاه بوده است و آرایشی جنگی در ذهنش تصور کرد؛ نوشته های خبرنگار بی بی سی که ماجرا را با تعبیر حیف ایران؛ شادترین ملت منطقه نیست؟ گزارش کرد و توییت مجری شبکه من و تو که درست در هنگام شنیدن اخبار شهادت هم وطنان کنایه به امنیت کشور زد؛ آب سردی بود بر سر همه آنهایی که خوش خیالانه تصور می کردند کار کردن در رسانه های خارجی فارسی زبان،در نهایت در محدوده یک اعتراض سیاسی به حکومت ایرانی باقی می ماند و هم وطنان، همشهریان، همکلاسی ها؛ هم محله ای ها و خانواده خودشان را تهدید نخواهد کرد و تضادی با شرافت انسانی آدم ها نخواهد داشت.

بی بی سی، دویچه وله، صدای آمریکا و دستپخت تازه تاسیسی به نام ایران اینترنشنال به شکل واضحی سیاست های مشخصی را که در جهت پوشش خاص واقعه به آنها سپرده شده بود اجرا می کردند؛ تعجبی هم نداشت.

سرمایه گذاران و سیاست گذاران این رسانه ها سالهاست که مشغول ضدیت با منافع ملی ایران هستند.

اما خبرنگاران ایرانی این رسانه ها در فضای مجازی و گزارش های رسانه ای شان، شاید برای کاهش عذاب وجدانی که آنها را اینگونه بر سر راه دوراهی حمایت و دفاع و تقلیل حمله مرگبار به هموطنان خودش یا مقابله با آن قرار داده بود؛ دست به انتحارهای کوچک اما ناامید کننده ای زده اند.

در شرایطی که اکثر رسانه های خارجی مشغول انعکاس این واقعه با کلیدواژه های حمله تروریستی و حمله به مردم و جان باختن غیرنظامی ها بودند؛ چند ایرانی در کره زمین مشغول تقلیل این فاجعه به یک حمله نظامی و یا تطهیر آن با کلیدواژه هایی مثل ظلم به اعراب و.

بودند و هیچ کدام از واکنش های رسانه ای به این ماجرا به اندازه لکه ای که ای ن تلاش های ناموفق بر جریان رسانه ای سیاسی معاصر در جهان و ایران می اندازند اهمیت ندارد.

این ها همه در حالی است که در سالهای اخیر جریان رسانه ای مستقلی در دنیا در حال تثبیت موقعیت افشاگرانه و آزادیخواهانه ضداستعماری و ضداستکباری است و اصلی ترین پروژه جریان رسانه ای کشورهای مستقل در همه این سالها؛ رویارویی با روایت های هزاربار تکرار شده رسانه های جریان اصلی سرمایه داری بوده است و حالا خبرنگارانی ایرانی پیدا شده اند که از روایت غربی درباره واقعه ای که به شکلی آشکار در حال ضربه زدن به منافع ملی ایران است هم فراتر رفته و نکته غم انگیز رسانه ای ماجرا این است.

در جریان بی رسانه گی ایران در فضای بین المللی، استعدادهای مسلم ایرانی که می توانستند صدایی برای ایران باشند؛ این گونه به قهقهرا افتاده اند.

ساده لوحی مهمترین برداشت یک آدم رسانه ای از اتفاقات رسانه ای دیروز آنهاست.

مسلم است که بی بی سی برخلاف جریان اصلی رسانه ای در دنیا قدمی برنخواهد داشت؛ اما لیست بلندبالای ایرانی های حاضر در این شبکه و مدیریت کلان آن توسط روزنامه نگاران و مستندسازان ایرانی و این همه دست وپا زدن برای بازنشر هزارباره یک روایت پرطرفدار غربی از یک فاجعه ملی غم انگیزتر از آن است که دروغ های این بیست و چهار ساعت تحت تاثیرش قرار دهد.

گزارش کسری ناجی از عبور ناو هواپیمابر یو اس اس آبراهام لینکلن آمریکا از تنگه هرمز چنین پایانی را هم شایسته بود.

حالا آنها با ما بیگانه اند.

بیگانه تر از تمامی چهل سالی که با برچسب رسانه بیگانه راندیم شان.

3.

چهار سال پیش در اوج اتفاقات تلخ محاصره غزه و حمله بی رحمانه رژیم صهیونیستی به فلسطینی ها، در حالی که بسیاری از هنرمندان غربی و آمریکایی به حملات بی سابقه اسراییل به غیرنظامیان در غزه معترض شده بودند و اعتراضات تند و شدیدالحنی علیه رژیم کودک کش صهیونیستی به راه انداخته بودند اصغر فرهادی، مشهورترین فیلمساز ایرانی و جمعی دیگر از سینماگران و سلبریتی های ایرانی به شیوه ای دیگر اعتراض کردند.

پارچه نوشته ای در مقابل خود گرفتند که روی آن نوشته شده بود: کشتار همنوعان خود را متوقف کنید و با آن عکس و فیلم گرفتند.

این شیوه اعتراض که به شکلی آشکار سیاست زدا، محافظه کارانه و با لحاظ کردن همه شرایط های ذهنی و عینی پذیرش در دنیای غرب بود با انتقاد رسانه های ایرانی مواجه شد.

اما شیوه ای پیشنهادی برای حرکت های بعدی سلبریتی های ایرانی شد.

اینکه در مواقع این چنینی که موافقت یا مخالفت با پدیده ای منجر به قرار گرفتن در صف حکومت می شود و موضع نگرفتن نیز ممکن نیست؛ در نهایت محافظه کاری بدون اینکه موضعی مشخص شود با ژستی صلح کل گونه همه را به آشتی و صلح فرابخوانیم و حالا سلبریتی های ایرانی در مخمصه ای قرار گرفته اند که رهایی از آن به این راحتی ها ممکن نیست.

آنها باید دقیق و مشخص اعلام موضع کنند.

چرا؟ منطق انتظار ما از سلبریتی های ایرانی برای اعلام موضع در برابر واقعه اهواز چیست؟ پاسخ واضح است.

سلبریتی ها ایرانی گونه ای خاص و نادر از سلبریتی ها هستند که فقط تاریخچه یکساله پست های اینستاگرامی ده تن از آنان نشان می دهد که آنها رسالتی بر دوش خود احساس می کنند تا به هر اتفاق ریز و درشتی در جامعه ایران واکنش نشان دهند.

این رفتار رسانه ای به طور معمول سبب به وجود آمدن یک عادت رسانه ای در بین مخاطبان ایرانی آنها برای تماشا کردن نحوه واکنش آنها در مواجهه با اتفاقات مختلف شده است.

چاره ای نیست و به همین ترتیب است که وقتی فاجعه ای به این عظمت رخ می دهد که واکنش به آن دیگر پز متفاوت بودن و همه چیز دان بودن ندارد؛ حساسیت برای رصد واکنش آنها چندین و چند برابر می شود.

واکنش نشان ندادن به این اتفاق با چه مواجه می شود؟ هیچ.

فقط تاییدی بر استانداردهای دوگانه سلبریتی های ایرانی است.

اما اگر می خواند دوپهلو و محافظه کارانه و سیاست زدایانه واکنش نشان بدهند چه بهتر است که سکوت کنند.

آن اعلام موضع های محافظه کارانه هم دیگر دردی دوا نمی کند.

صف بندی به قدری واضح شده است که نایستادن در طرف حق به ماندن در طرف باطل منجر می شود.

سلبریتی های ایرانی منتظریم.

4.

چهارمین رویکرد رسانه ای در پردازش ماجرای اهواز که از دیشب طرفداران صحیح النیتی هم پیدا کرده است آنها هستند که معتقدند بی عدالتی در تخصیص منابع، نابسامانی وضع معیشتی، بیکاری گسترده در این منطقه، آلودگی و و منابع زیستی و مسائلی از این دست در منطقه خوزستان، موجب این تحرک خشونت آمیز شده است و ضمن محکوم کردن هر نوع خشونت باید راه حل را در بهبود وضعیت مردم این منطقه جستجو کرد.

جدای از امکان اثبات نادرست بودن این مدعا باده ها دلایل موردی (یعنی بررسی و جستجوی مشکلات معیشتی در انگیزه های موارد قبلی حملات تروریستی به ایران از اول انقلاب به بعد، این گزاره به شکل واضحی در حال تئوریزه کردن چند فرهنگ گرایی و تکثر دوره جدید است.

درست است که خشونت بد است اما خب.

آنها هم یک جورهایی حق داشته اند.

از نوع همان حقی که هیلتر هم حتما با گذشته دردآلود و وضعیت نامناسب آلمان قبل از جنگ برای خود قائل می شده است.

تعدی تروریستی به غیرنظامیان، شر مطلقی است که اما و اگر بر نمی دارند و تلاش های چند فرهنگ گرایانه برای زدودن سیاست و تقلیل دعوا به دعوایی بر سر نان که نهایتا به دعوایی بیهوده برسر دو سبک زندگی متفاوت ختم خواهد شد مسلما هم غیرواقعی و هم نادرست و بی فایده است.

چنان بی فایده که تغییر سرنوشت مردمان منطقه را به تروریست ها پیوند می زند.

فعلا شوک زده ایم و جای این حرفها نیست؛ اما در موقع مقتضی باید بپردازیم به رسانه ای که دو ماه هر چه توانست تلاش کرد تا بین مردم ایران و عرب ها فاصله بیندازد و حالا در هنگام انتشار عکس های فاجعه اهواز هم باز عقب نمی نشیند و ادیتور عکس سرویس از عکس هایی استفاده می کند که نیروی نظامی سلحشور ایرانی را ترسیده و هراسناک و به زمین افتاده نشان دهد.

از آن کانال تلگرامی که بودجه مالی اش از بیت المال میلیاردی است و حالا در وقت بزنگاه در نفی خشونت و بازگشت خشونت به خودمان کاریکاتور می زند و .

لیست طولانی تر هم می شود.

اما فعلا جای آن نیست و جای ستایش ایستادگی پرشور مردمی است که در تنگنای اقتصادی عجیبی گیر افتاده اند و باز هم منافع ملی را تشخیص می دهند و پایش می ایستند.


کلید واژه ها: ایران - فضای مجازی - جمهوری اسلامی - اهواز - رسانه - ایرانی - جامعه - بیمارستان - مجازی - اسلامی - داستان - جمهوری - فاجعه - از دست دادن - مردم - هایی - ایرانیان - قربانیان - سربازان - فرزندان - تابستان - همبستگی - انتخاب - افزایش - سالگرد - نخبگان - زندگی - واکنش - درگیر - همیشه

آخرین اخبار سرویس:
عصر علامه ها به پایان رسیده است

استخدام طراح مدارات آنالوگ و دیجیتال،برنامه نویس در کرمان

استخدام انباردار در یک شرکت معتبر در اصفهان

ورود نماینده ویژه رییس جمهور به ترکیه

عبادت واقعی چیست؟

رونمایی دیپلمات های اروپایی از طرح برخی از اعضای دولت ترامپ: تحریک ایران به واکنش تند در جهت بوجود آوردن بهانه ای برای حمله نظام

مساجد بلک برن بیش از 11 هزار و 500 بسته غذایی برای اطعام نیازمندان آماده کردند

استخدام ویتر،سالن کار در یک رستوران معتبر در البرز

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در قزوین

مشهورترین روحانیون توییتر چه افرادی هستند؟/ از روحانی استرالیانشین تا متخصص شیطان شناسی

برای انسانی که دارای معرفت باشد، موهبتی از این برتر نیست که احساس کند ولیّ خدا، با او و در کنار اوست

پیشنهاد وکیل باقری درمنی برای توقف اجرای حکم اعدام

انتقاد روحانی به معاهدات کاهش گازهای گلخانه ای

لایحه قانون جدید بانک مرکزی تصویب شد

موفقیت سازمان اقتصادی کوثر در پیاده سازی اقتصاد مقاومتی به رهبرمعظم انقلاب گزارش می شود

گفت وگو با استاد دانشگاه امام صادق (ع) درباره الهیات عصب شناسی خطر الهیات عصب شناسانه برای دین/ از تجارب عرفانی تا بیماری های روانی

روز دانشجوی امسال دانشگاه های کشور چگونه گذشت/ از مراسم های پر از هیجان تا برنامه هایی که بی جهت لغو شدند!

آیا قانون از معلولین حمایت می کند؟/ ما فرشته نیستیم!

سردار حاجی زاده: تحریم های دشمنان را باید بی خاصیت کنیم

افزایش یارانه ها یک شعار انتخاباتی است/ احمدی نژاد در ماجرای یارانه ها صورت مساله را پاک کرد

ضرورت تشکیل جلسه رؤسای 3 فراکسیون در مورد مرجع تشخیص فردی که جایگزین ندارد

مجلس نمایندگان آمریکا: مسلمانان روهینگیا قربانی نسل کشی شده اند

جامعه با احکام اسلامی منطبق باشد تا گرفتار ظلم نشود

لیسیدنی ابلیس لقب کدام گناه کبیره است؟!

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی قم بازداشت شد

سرنخ حجاب اختیاری به تحریم رسید

پوربابایی: مشکلات اجرایی نشان از عدم دقت لازم در تصویب قوانین دارد

برگزاری کارگاه نسخ خطی ایرانی در دانشگاه لایدن هلند

نمایندگان ایران وایرلندبرگسترش همکاری های دوجانبه تاکیدکردند

نمایندگان ایران وایرلندبرگسترش همکاری های دوجانبه تاکیدکردند

باید و نباید های استخاره که شاید ندانید

متن و شعر تبریک شب یلدا 97

ضرورت تشکیل جلسه رؤسای 3 فراکسیون در مورد مرجع تشخیص فردی که جایگزین ندارد

ضرورت تشکیل جلسه رؤسای 3 فراکسیون در مورد مرجع تشخیص فردی که جایگزین ندارد

واکنش آشنا به دعوت احمدی نژاد از روحانی برای مناظره: یک بار به اسم مناظره، 19 دقیقه وقت سفارشی گرفتید؛ در همیشه بر یک پاشنه نمی چرخد

وحدت حوزه و دانشگاه زمینه ساز پیشرفت کشور است

منشأ شعارهای «نه شرقی، نه غربی»‏ و «مرگ بر آمریکا»‏ در دوران پهلوی

رسانه هایی که بخار کله مردم را خالی می کنند!

چشم انداز نرگسی

با یک تیر نمی توان پاسخ صدها تیر شلیک شده به افکار عمومی را داد

آمادگی یک زن برای سلب قدرت از بن سلمان

تجهیزات جدید دفاعی ارتش رونمایی می شوند

چگونگی بازنشستگی کارمندانی که بیمه سلامت دارند

با یک تیر نمی توان پاسخ صدها تیر شلیک شده به افکار عمومی را داد

تبدیل خیابان 16 آذر به راسته علمی ـ دانشجویی

لایحه بودجه 98، پاسخگوی توقعات حداقلی نیست

زمین و آب مناطق ویژه اقتصادی خراسان جنوبی فراهم شد

داعش مسئولیت تیراندازی استراسبورگ را به عهده گرفت

جامعه امروز نیاز به معرفی الگوهای پسندیده دارد

گرجستان از مردم ایران عذرخواهی کند

توییت حسام الدین آشنا درباره بودجه سال آینده +عکس

مدیریت صحیح حجم نقدینگی، لازمه بهبود وضعیت اقتصادی است

برگزاری یادواره شهدای کردمحله جویبار

گرجستان از مردم ایران عذرخواهی کند

انتقاد شدید رییس دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا از ترامپ

استقبال وزارت خارجه از توافقات اولیه میان یمنی ها

پوربابایی: مشکلات اجرایی نشان از عدم دقت لازم در تصویب قوانین دارد

تحریم ها نمونه ای از مخدوش شدن حق رضایت دولت هاست/NPT؛ فرش قرمزی برای بازرسی و تحریم

دلیل نمایش تصویر ترامپ پس از جست وجوی کلمه احمق در گوگل

ماجرای حرمت گوشت منجمد توسط امام(ره) چه بود

لایحه بودجه 98، پاسخگوی توقعات حداقلی نیست

به مردم بگویید 4 میلیون پروژه عمرانی طی 40 سال افتتاح شد

بحرانی که با یک اشاره ی امام خمینی حل شد+ فیلم

وعده های روحانی برای آب زاینده رود،«سراب» بود

واکنش کاربران فضای مجازی به انتصاب اتوبوسی هواداران روحانی+ تصاویر

بانک مرکزی ابزارهای لازم برای افزایش قدرت پول ملی را در اختیار دارد

پاپ 2 کاردینال را به جرم فساد جنسی برکنار کرد

مهاجم حمله تروریستی استراسبورگ کشته شد

لحظاتی از حضور سردار سلیمانی در میان خانواده های شهدا +فیلم

ماجرای جایزه پادشاه عربستان به حافظ قرآن ایرانی/ دعای پدرم مستجاب شد

استاندار آذربایجان شرقی این صورتجلسه را امضا نمی کند+توضیحات

تضاد منافع، زیربنای کشمکش های درون حرفه پزشکی

استفساریه تسری یک مقطع تحصیلی بالاتر به رزمندگان

حکم ارث کسانی که در یک حادثه کشته شده اند

شبکه فاضلاب، تهران را می بلعد!

صالحی : نظام اراده کند غنی سازی 20 درصد را در فردو از سر می گیریم

بهاروند عضو کمیته رصد تحریم مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری شد

حذف تکلیف دانش آموزان اشتباه است

وقوع تیراندازی در استراسبورگ

نقص در بیان مطالبات مهمترین چالش دانشجوی امروز/عدم توجه کافی به پتانسیل جوانان+فیلم

به مردم بگویید بعد از انقلاب 4 میلیون پروژه عمرانی طی 40 سال افتتاح شد

ماجرای جایزه پادشاه عربستان به حافظ قرآن ایرانی/ پدرم دعایش مستجاب شد

سند دانشگاه اسلامی به زودی در سند راهبردی دانشگاه ها اعمال می شود

قول مساعد پاکستان برای پیگیری آزادی مرزبانان ربوده شده

تأمین برق روستای «چهار تخته» از توابع بخش سوسنِ ایذه

بیدار باش

تشکیل جلسه شورای امنیت درباره اجرای قطعنامه 2231

مسکن مهر پردیس به ما واگذار نشده است

تعمقی درباره اطلاق لقب «دشمن مردم» با هدفی متفاوت / چرا مسعود نیلی را به عرش بردند؟

بازخوانی جنبش دانشجویی توسط شکوری راد در دانشگاه فردوسی

صعود سویا و ویارئال و توقف چلسی در لیگ اروپا

حدیث امام صادق(ع) درباره آموختن ادب

ترویج کتاب و کتاب خوانی توسعه جوهره فرهنگ پروری است/ فعالیت 26 هزار کانون فرهنگی و مساجد در کشور

یک زن مورد حمایت دیوان سلطنتی رییس مجلس رژیم آل خلیفه شد

سوگواره عکس عاشورایی در جیرفت

سند دانشگاه اسلامی به زودی در سند راهبردی دانشگاه ها اعمال خواهد شد

هیچ ممنوعیتی برای تست نداریم

دشمنان آرزوی براندازی نظام را به گور خواهند برد

آلودگی بسیاری از کشتی ها به بدافزار، ویروس و جاسوس افزار

نخستین موسسه تولید محتوای فرهنگی دیجیتال حوزه علمیه کاشان افتتاح شد

تروریست ها در اهواز، چهار روایت رسانه ای از پوشش ماجرا

تروریست ها در اهواز، چهار روایت رسانه ای از پوشش ماجرا