مطالب مرتبط:
اسراف در وسایل و تجهیزات چندبار مصرف پزشکی/تاکید وزارت بهداشت بر حفظ سلامت مردم
اسراف در وسایل و تجهیزات چندبار مصرف پزشکی/تاکید وزارت بهداشت بر حفظ سلامت مردم
احتمال گسترش ایدز در اثر استفاده از وسایل چندبار مصرف
احتمال گسترش ایدز در اثر استفاده از وسایل چندبار مصرف
احتمال گسترش ایدز در اثر استفاده از وسایل چندبار مصرف
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 14:222018-09-23پزشكي

چه تضمینی برای عفونت زدایی از تجهیزات پزشکی چندبار مصرف وجود دارد؟/ریسک بالای انتقال بیماری از وسایل معاینه زنان


وسایل فلزی، در 40 درجه بخار، ضدعفونی می شوند، اما برخی ابزار برای معاینه های زنان، حتی در صورت ضدعفونی کردن باز هم ریسک بالایی برای آلودگی دارند.

- رییس انجمن میکروب شناسی باید روی روند استریلیزاسیون و عفونت زدایی آنها کنترل کیفی صورت گیرد و این تضمین داده شود که مشکلی برای انتقال آلودگی ایجاد نمی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از شهروند ، تیر به نیمه نرسیده بود که یک خبر وزارت بهداشت را به چالش کشید.

درست در دوره ای که آمریکا به تازگی از برجام خارج شده بود و اما و اگرها درباره افزایش تحریم ها و فشار بر بخش های مختلف بالا گرفته بود، دست به دست شدن نسخه الکترونیکی دستورالعمل وزارت بهداشت همه را نگران کرد؛ دستورالعملی که حکایت از استفاده مجدد از وسایل پزشکی و خرید وسایل پزشکی چندبار مصرف به جای یک بار مصرف ها داشت.

همه این دستورالعمل را به تحریم ها نسبت دادند، به گرانی ها و سیاست هایی که نشان می داد، قرار است به زودی حوزه درمان بیشترین فشار را به خود ببیند و ایران با کمبود وسایل پزشکی مواجه شود.

همان زمان اما از سخنگو تا معاون درمان وزارت بهداشت خبر را آن طور که از آن برداشت شده بود، رد کردند: موضوع استفاده مجدد از وسایل یک بارمصرف نیست، بلکه منظورمان استفاده از وسایلی است که نوع چند بار مصرف شان وجود دارد.

و در توضیح اضافه کردند: وقتی می شود از برخی وسایل چندبار مصرف با روش درست استریل استفاده کرد، چرا پول اضافه دهیم.

از آن طرف هم اعلام شد که این دستورالعمل ارتباطی به تحریم ها ندارد! حالا اما آن چه کارشناسان بهداشت و تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها روایت می کنند، ماجرای نگران کننده افزایش عفونت ها است.

این که وسایل پزشکی حتی با رعایت ضوابط اعلام شده در دستورالعمل، عفونت زدایی شوند، باز هم احتمال انتقال عفونت در برخی وسایل وجود دارد و سوال مهمتر این است که قرار است هر وسیله ای چند بار استفاده شود؟ از همه اینها گذشته در دستورالعمل وزارت بهداشت به رضایت آگاهانه بیمار برای استفاده مجدد از وسایل اشاره شده، اما به گفته یکی از کارکنان بیمارستان ها که نخواست نامش اعلام شود، بیماری که به بیمارستان دولتی مراجعه می کند، حتی اگر بداند که وسیله برای پنجمین بار برایش استفاده می شود، باز هم چاره ای جز ماندن و درمان شدن ندارد.

این ماجرا نگرانی رییس مرکز تحقیقات ایدز را هم به همراه داشت؛ به طوری که اخیرا در گفت وگویی که با ایلنا داشت، نسبت به زیاده روی در استفاده از این وسایل هشدار داد.

به گفته مینو محرز هر چیزی بیش از حد استریل شود، درنهایت به ضرر بیمار تمام می شود: متخصصان باید بگویند از چه لوازمی می توان استفاده مجدد کرد؛ چرا که بعضی از تجهیزات پزشکی و نه همه آنها امکان استفاده دوباره دارند.

نگرانی او اما تنها به این موضوع محدود نمی شود و کمبود وسایل و تجهیزات پزشکی هم در دایره نگرانی هایش قرار می گیرد: در بخش تجهیزات پزشکی به خصوص مواردی که مصرف آن برای کنترل بیماری های عفونی است، با کمبود مواجه شده ایم.

ماجرا چه بود؟20 دی ماه سال گذشته نامه ای با امضای معاون درمان وزارت بهداشت به روسای دانشگاه های علوم پزشکی فرستاده شد.

نامه دستورالعمل فرآوری مجدد ایمن وسایل پزشکی بود که در بخش هایی از آن آمده: از استفاده بی ‎رویه وسایل پزشکی یک بار مصرف اجتناب شود، کمیته پیشگیری و کنترل عفونت بیمارستانی در مراکز درمانی تحت پوشش وزارت بهداشت فعال شود و درنهایت گزارش ناشی از صرفه جویی مستقیم و غیرمستقیم به کار بستن دستورالعمل پیوست در بیمارستان ها به صورت فصلی فرستاده شود.

در دستورالعمل پیوست که 21 صفحه ای است، تمام موارد و نحوه ضدعفونی کردن وسایل پزشکی مورد اشاره قرار گرفته و وسایل پزشکی به سه دسته حیاتی، نیمه حیاتی و غیرحیاتی دسته بندی شده اند.

غیرحیاتی ها ابزارهایی هستند که تماس پوستی و غیرتهاجمی با بدن بیمار دارند، مثل کاف فشارسنج.

نیمه حیاتی ها وسایلی هستند که در زمان انجام رویه ها در تماس با غشـای مخاطی سالم یا پوست آسیب دیده قرار می گیرند و به طور معمول به داخل بافت نفوذ پیدا نمی کنند.

درنهایت هم ابزارهای حیاتی هستند که در تماس با بافت و فضاهای استریل بدن قرار می گیرند و در صورتی که آلوده به میکروارگانیسم های پاتوژن باشند، احتمال خطر بالایی برای ایجاد عفونت دارند.

در بخش دیگری از این دستورالعمل آمده که بیمارستان باید خط مشی و روش های اجرایی مکتوب در مورد استفاده مجدد از وسایل یک بار مصرف را به تأیید کمیته پیشگیری و کنترل عفونت بیمارستان برساند و فرآوری مجدد وسیله پزشکی یک بار مصرف در شرکت های ثالثیه تخصصی مورد تأیید وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و اداره کل تجهیزات پزشکی قرار بگیرد.

در این دستورالعمل حتی به این نکته اشاره شده که وسایل یک بار مصرف غیرحیاتی با احتمال خطر پایین انتقال عفونت و ریسک پایین خرابی وسیله پزشکی یا تجهیزات قابل فرآوری مجدد بوده اما وسایل پزشکی یک بار مصرف نیمه حیاتی با احتمال خطر متوسط انتقال عفونت و ریسک متوسط خرابی وسیله پزشکی یا تجهیزات بعد از فرآوری مواجهند.

در بخش دیگری از این دستورالعمل روش های ضدعفونی و استریلیزاسیون ایمن برخی از وسایل پزشکی نیمه حیاتی مثل تونومتر، حلقه اتصالات دیافراگم، پروب های واژینال، پروب های اولترا سوند، پروب های جراحی های کرایو، ابزار وسایل پزشکی مورد استفاده در دندانپزشکی و.

تشریح و عنوان شده که در استفاده مجدد از وسایل پزشکی یک بار مصرف باید از بیماران رضایت آگاهانه گرفته شود و کاهش هزینه ناشی از استفاده مجدد از وسایل پزشکی یک بار مصرف به طور مستقیم شامل حال آنها شود.

وقتی شرایط مالی خوبی نداریم، نمی توانیم مثل پولدارها رفتار کنیماین دستورالعمل با تمام جزییاتش یکم اسفند سال گذشته از سوی مدیران دانشگاه علوم پزشکی ایران به بیمارستان های تحت پوشش فرستاده شد و آنها هم موظف شدند تا تمام موارد را اجرا کنند.

با این که ماجرای استفاده مجدد از وسایل پزشکی از نیمه تیرماه بر سر زبان ها افتاد، اما بهزاد کلانتری، مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت به شهروند می گوید که ابلاغیه این دستورالعمل در دی ماه سال گذشته به بیمارستان ها داده شده و پس از آن هم تغییری در روند دستورالعمل ایجاد نشده بود؛ یعنی تحریم ها هیچ نقشی در این دستورالعمل نداشته است: ماجرای ری یوزکردن وسایل پزشکی در همه جای دنیا مطرح است؛ زمانی که ما در شرایط مطلوبی به سر نمی بریم و از نظر مالی هم تحت فشاریم، باید به سمت کنترل هزینه ها برویم، نمی توانیم مثل آدم های پولدار رفتار کنیم؛ چرا وقتی وسایل چندبار مصرف وجود دارد، باید از وسایل یک بار مصرف استفاده کرد.

دستور خرید وسایل چندبار مصرف داده شده استماجرا اما به خرید وسایل پزشکی محدود نمی شود، موضوع زمانی نگران کننده می شود که پای وسایل چندبار مصرف و ضدعفونی کردن و استفاده دوباره از آنها به میان می آید؛ با این که در دستورالعمل فرستاده شده برای بیمارستان ها به جزییات این ضدعفونی کردن ها اشاره شده اما به گفته کارمند بخش تهیه تجهیزات پزشکی یکی از بیمارستان ها استفاده مجدد از برخی وسایل چند بار مصرف با وجود ضدعفونی کردن آنها، باز هم خطرناک است: از اواخر سال گذشته که دستورالعمل وزارت بهداشت ابلاغ شد، به ما تأکید کرده اند که تجهیزات و وسایل پزشکی یک بار مصرف را نخریم مثل ونتیلاتورها یا ساکشن ها و تجهیزات احیا و.

درحالی که قبل از این، ما وسایلی مثل پمپ های قلبی یا وسایل آندوسکوپی و.

را به دلیل احتمال عفونت بالا یک بار مصرف می خریدیم و پس از مصرف دور می انداختیم، در همه جای دنیا هم وضع همین است، اما حالا به ما گفته اند که به جای سینگل یوزها (یک بار مصرف ها) از وسایلی استفاده کنیم که ری یوز (چندبار مصرف) هستند.

به گفته کارمند این بیمارستان که نخواست نامش آورده شود، تجهیزات یک بار مصرف تحت شرایطی می توانند شست وشو داده و عفونت زدایی شوند.

در ادامه هم قرار است به بیمار اعلام شود که این وسیله برای چندمین بار است که برایش استفاده می شود.

اسمش را هم گذاشته اند رضایت آگاهانه.

اما آیا بیمار می تواند قبول نکند؟ کنگره ای که همه را نگران کردچند ماه پس از ابلاغ این دستورالعمل، کنگره بین المللی کنترل عفونت و استریلیزاسیون در حوزه تجهیزات پزشکی برگزار شد که نکته های قابل تأملی داشت، یکی برپایی کارگروهی درباره نحوه استفاده مجدد از وسایل پزشکی بود.

همان کارمند اداره تجهیزات پزشکی بیمارستان، در کارگروه حضور داشت و از جزییات آن برای شهروند می گوید: سخنران این کارگروه، پزشک و مشاور یکی از شرکت های داروهای شیمیایی بود، او در آن جلسه، از روی دستورالعمل وزارت بهداشت، به روش های استریلیزه کردن وسایل یک بار مصرف پزشکی اشاره کرد و این مثال را زد که از این روش ها در کشورهای ونزوئلا، برزیل و هند استفاده می شود، درحالی که این کشورها، اوضاع پزشکی خوبی ندارند.

او به موضوع مهمتر و در عین حال قابل تأمل تری هم اشاره می کند: در این سخنرانی، حتی اعلام شد که چگونه می توان دستگاه پیس میکر که برای تنظیم ضربان قلب است را از بدن بیمار فوت شده خارج و دوباره برای بیمار دیگری استفاده کرد.

با این توضیح که آن دستگاه حداقل باید 70 درصد از باطری اش قابل استفاده باشد.

این دستگاه بالای 70، 80 میلیون تومان قیمتش است و به دلیل همین قیمت بالا، ماجرای استفاده مجدد از آن مطرح شد.

مگر می شود دستگاه قلبی را از بدن بیمار فوت شده خارج و دوباره استفاده کرد؟جزییات این جلسه را با کلانتری، مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت در میان گذاشتیم که واکنش جدی او را همراه داشت: مگر می شود چنین کاری کرد؟ این که دستگاهی از بدن بیمار فوت شده خارج و دوباره استفاده شود، به هیچ وجه قابل قبول نیست.

حتی با رضایت بیمار هم نباید این کار را انجام داد.

این مسئول در وزارت بهداشت، با تأیید جزییات آمده در دستورالعمل وزارت بهداشت، می گوید: وسایل نیمه حیاتی که قابلیت شست وشو داشته باشند، حتما با مواد ضدعفونی به درستی ضدعفونی و دوباره استفاده می شوند، ما حتی به بیمارستان ها اعلام کرده ایم که کمیته ری یوز، تشکیل دهند.

کلانتری خبر از تشکیل کمیته ری یوز در بیمارستان ها می دهد، درحالی که کارمند همان بیمارستان خصوصی می گوید که چنین اتفاقی هنوز نیفتاده است.

با این که حالا حرف و حدیث ها درباره نحوه استفاده مجدد از وسایل پزشکی بالا گرفته، مدیر دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت می گوید که لیست ارایه شده به بیمارستان ها برای ری یوز کردن، چندین بار بررسی و تعدادی از اقلام آن حذف شده تا درنهایت به 62 قلم رسیده است.

او می گوید که پیش از این بیمارستان ها بدون حساب و کتاب، وسایل پزشکی را ری یوز می کردند و دستورالعمل مشخصی برای آن وجود نداشته است.

با این که کلانتری، حرف های اطمینان بخشی می زند اما جزییات مطرح شده در همان کنگره، خیلی ها را متعجب و در عین حال نگران کرد: بیشتر شرکت کنندگان در آن کارگروه مسئولان کنترل عفونت بیمارستان ها یا کارشناسان بهداشت محیط مراکز درمانی بودند، همه از موضوعاتی که درباره استریلیزه و ضدعفونی کردن وسایل پزشکی مطرح می شد، تعجب کرده بودند، سوال شان این بود که اگر بیمار رضایت ندهد از آن وسیله برای چندمین بار برایش استفاده شود، تکلیف چیست؟ کارمند بخش تجهیزات پزشکی بیمارستان می گوید، استفاده بی رویه از وسایل پزشکی یک بار مصرف، می تواند عفونت های بیمارستانی را بیشتر کند: بیمارستان ما خصوصی است و قبل از این ابلاغیه وسایل پزشکی را ری یوز نمی کردیم، اما حالا باید به فکر باشیم.

چرا که به ما گفته اند تا جایی که می توانید وسایل پزشکی ری یوز بخرید.

سینگل یوزها را می توان چند بار استفاده کرد؟نکته دیگر اما جنس وسایل پزشکی است که در گروه ری یوزها قرار می گیرند.

وسایل پزشکی فلزی، قابلیت عفونت زدایی بهتری نسبت به وسایل پلیمری دارند.

تجهیزاتی که جنس شان از پلیمر است، دسترسی برای عفونت زدایی شان، سخت است و احتمال باقی ماندن آلودگی در آنها، بیشتر است: وسایل فلزی، در 40 درجه بخار، ضدعفونی می شوند، اما برخی ابزار برای معاینه های زنان، حتی در صورت ضدعفونی کردن باز هم ریسک بالایی برای آلودگی دارند.

این را همان کارمند بیمارستان به شهروند می گوید: در کنار همه محدودیت هایی که به دلیل تحریم ها و افزایش قیمت وجود دارد، باید ماجرای خطای پزشکی و حالا هم عفونت های بیمارستانی را اضافه کرد.

به گفته او، محصولاتی که از کارخانه روی آنها نوشته یک بار مصرف، با این دستورالعمل جدید می توانند در گروه مصرف مجدد قرار گیرند: سوال اینجاست که سینگل یوزها را چند بار می توان استفاده کرد؟ برخی وسایل هستند که لوله ای شکلند، آنها را چطور می خواهند عفونت زدایی کنند که آلودگی حتما از همه جایش برود.

آیا این ضوابط در همه بیمارستان ها رعایت می شود، حتی در یک بیمارستان مناطق محروم؟ همه وسایل پزشکی قابلیت استریلیزه شدن ندارندعفونت زدایی از وسایل پزشکی فلزی، کم دردسر تر از وسایلی با جنس های دیگر است، آقای رحیمی که وارد کننده تجهیزات پزشکی است، به شهروند می گوید بیشتر وسایلی که وارد می کنند، فلزی یا تیتانیوم است، مثل پروتز ستون فقرات یا پروتز گردن و زانو که در همه جای دنیا امکان استفاده مجدد از آنها وجود دارد، اما برای وسایلی با جنس های دیگر، ریسک استریلیزه کردن بالا می رود: این وسایل باید در خلأ ضدعفونی شوند، بیمارستان ها به دستگاه های ضدعفونی کننده مجهز هستند اما وسایلی که از جنس پلاستیک هستند، عملا توانایی تحمل درجه حرارت بالا را ندارند.

در کارگروه استفاده دوباره از وسایل پزشکی چه گذشت؟سوال اینجاست که در کارگروه دو روزه روش های استفاده دوباره از وسایل پزشکی برگزار شد، چه گذشت که خیلی ها را نگران کرد؟ سخنران این کارگروه یک پزشک بود که تمام آن چه کارشناسان بهداشت محیط بیمارستان ها پیش از آن در ارتباط با استفاده مجدد از وسایل پزشکی می دانستند و به کار می گرفتند را به چالش کشید، یکی از آنها همان استفاده دوباره از دستگاه پیس میکر قلب بود: طول عمر باطری قلب، 7 تا 10 سال است، فوق العاده هم گران است و بین 50 تا 80 میلیون تومان قیمت دارد، اگر در بدن بیمار قرار دادیم و بیمار 6 ماه بعد فوت کرد، شاید خوشایند نباشد، اما در برخی از کشورها مثل برزیل، هند، ونزوئلا و اندونزی، دستگاه را بیرون می آورند و برای بیمار دیگر استفاده می کنند، این دستگاه را هم می توان در کشور ری یوز کرد و در بدن بیمار دیگری قرار داد.

سخنران این موضوع را که مطرح می کند، صدای هیاهو در سالن بلند می شود و سوال ها یکی پس از دیگری شروع می شود.

سخنران در جای دیگری هم درباره سینگل یوز و ری یوزها توضیح می دهد: دو بحث وجود دارد، یکی این که سینگل یوز را ری یوز کنیم و یکی هم از همان ابتدا ری یوز بخریم و ری یوز کنیم.

در درمان بیماری های گوارش و تشخیص های لاپاراسکوپی، معادل ری یوز وجود دارد و دیگر نباید سینگل یوز خرید، اگر ری یوز خریدید و ری یوز کردید، دیگر نیازی به رضایت بیمار نیست، 60 بار هم می شود از آن استفاده کرد.

او می گوید برخی وسایل را تا همیشه می توان استفاده کرد.

باید روی روند عفونت زدایی کنترل کیفی شودمحمد مهدی فیض آبادی، رییس انجمن میکروب شناسی در گفت وگو با شهروند در پاسخ به این سوال که آیا استفاده چندباره از یک وسیله پزشکی، می تواند احتمال انتقال عفونت یا ماندگاری آلودگی را همراه داشته باشد، می گوید: مدت هاست که در ارتباط با وسایلی که امکان استفاده مجدد از آنها در بیمارستان ها وجود دارد، صحبت می شود، به هرحال این مسائل به دلیل تحریم ها و مشکلات مالی مطرح شده، اما مهم این است که روی روند استریلیزاسیون و عفونت زدایی آنها کنترل کیفی صورت گیرد و این تضمین داده شود که مشکلی برای انتقال آلودگی ایجاد نمی شود.

ولی باید در نظر داشت که استریل کردن با روش های فیزیکی و شیمیایی ممکن است در ماهیت مواد تغییر ایجاد کند که این موضوع در برخی موارد مخاطراتی را به همراه دارد، از این نظر، کارشناسان باید به ماهیت مواد در این خصوص توجه کنند.

به گفته او، در بیمارستان ها، بخش بهداشت محیط وجود دارد که روی استریل کردن وسایل و مواد، نظارت می کنند.

بر این اساس در این مراکز ممکن است از نظر انتشار باکتری یا ویروس ها مشکلی ایجاد نشود ولی باید کیفیت مواد مورد توجه قرار گیرد: اگر کنترل خوبی روی نحوه عفونت زدایی و ماهیت و کاربرد مواد انجام شود، مشکلی برای استفاده مجدد از وسایل پزشکی ایجاد نمی شود، در گذشته هم خیلی از وسایل پزشکی مثل وسایل تزریقات، با جوشاندن استریل می شدند.

البته در مواردی مشکلی هم برای بیماران ایجاد می شد.

رییس انجمن میکروب شناسی می گوید بهتر است تصمیم درخصوص چند بار مصرف کردن وسایل پزشکی با توجه به نوع آنها در اختیار کمیته های کنترل عفونت قرار داده شود.

جایی که امکان صرفه جویی وجود دارد باید این کار انجام شود: البته در این میان بحث استریل کردن و آلودگی زدایی وسایل پزشکی یک موضوع است و بحث کیفیت کالا و کاربرد راحت آن یک بحث دیگر است که مسئولان بیمارستان ها در این زمینه صاحب نظر هستند.

فیض آبادی با این همه تأکید می کند که مسئولان واحدهای کنترل عفونت و متخصصان میکروب شناسی که در بیمارستان ها مستقر هستند، باید روی روند عفونت زدایی و انتخاب وسایل چند بار مصرف نظارت مستقیم داشته باشند: از نظر فنی و علمی این روند، بسیار دقیق است که اگر دقت نشود و کار از سوی افراد غیرکارشناس انجام شود، حتی مواد یک بار مصرف هم می توانند آلوده شوند و آلودگی را وارد بدن کنند.


کلید واژه ها: وسایل - وزارت بهداشت - پزشکی - بیمار - بهداشت - بیمارستان - تجهیزات پزشکی - عفونت - مصرف - وزارت - انتقال - تحریم - درمان - بیمارستان دولتی - افزایش تحریم ها - انتقال بیماری - افزایش - آلودگی - بیماری - مرکز تحقیقات - گرانی - سلامت نیوز - درست - زنان - صورت - کارکنان - برداشت - میکروب - آمریکا - همراه

آخرین اخبار سرویس:
آخرین وضعیت مصدومان حادثه آتش سوزی زاهدان/برای دختران ایران دعا کنید

تاثیرگذاری نمایشگاه های تقاضا محور در رفع نیاز ارگان ها

با چند راهکار ساده سلامتی توی مشت تان است

معاون اجرایی حوزه معاونت درمان وزارت بهداشت تشریح کرد آخرین وضعیت مصدومان حادثه آتش سوزی زاهدان/برای دختران ایران دعا کنید

ورود خیرین بسیاری از مشکلات حوزه سلامت را رفع می کند

سس هزار جزیره خانگی را با این دستور متفاوت درست کنید

مشاور وزیر بهداشت: روند درمان چشم شوخان متوقف نشده است

تکذیب خبر درگذشت سومین مصدوم سانحه آتش سوزی مدرسه زاهدان

بدترین راه های مقابله با اضطراب را بشناسید

کشف قرص و لوازم آرایشی بهداشتی غیرمجاز در مهاباد

با خواسته های نامطلوب کودک مان چه کنیم؟ (سه راه بسیار ساده)

خواص آب سیر / مضرات آب سیر / خواص آب سیر برای قلب

آیا مغز شما بیشتر از سن واقعی تان رشد کرده؟

بلع دردناک، خبر از این بیماری ها می دهد

نماینده وزیر بهداشت بربالین دانش آموزان زاهدانی حضور یافت

طرز تهیه سس فلفل چیلی

تاثیرات منفی استرس در این زمان به بیشترین مقدار می رسد

دیپلمات ارشد آلمانی در حال خوردن شلغم

خواص معجزه آسای پودر سنجد

تقویم آزمون های علوم پزشکی سال 98 منتشر شد

برکناری رییس بیمارستان آمل

کمپین اورژانس تهران برای اهدای خون

ارتباط میگرن با کاهش خطر دیابت

پزشکان روسی یک تومور هفت کیلوگرمی از یک زن برداشتند

مصرف بیش از اندازه مکمل عارضه دارد/ لزومی به مصرف مکمل خارجی نیست

خواص نیاسین / خواص نیاسین برای قلب / مضرات نیاسین

باورهای غلط در مورد عوامل سرطان

غذا هایی که بدن شما را در مقابل آلودگی ضد ضربه می کند!

اجرای طرح کاهش آسیب اعتیاد در روستاهای فسا آغاز شد

هنرمند نوجوان شیرازی به بیماران نیازمند زندگی دوباره بخشید

مواد خوشبوکننده هوا چه بلایی سرمان می آورد؟

فریب مغز با کاشت ابزاری در بدن برای نبرد با چاقی

ابداع تست 100 درصد دقیق سرطان دهانه رحم

تقویم زمانی کنکورهای پزشکی 98

سرطان کلیه چه علائمی دارد

امیدهای تازه محققان ایرانی در درمان زخم دیابت با پلاسما

پایش بیماری سالمونلا در مزارع پرورش طیور استان قزوین

استفاده کنندگان از ذرت دامی در موادغذایی پیگرد قانونی می شوند

چهار روش ست کردن کاپشن چرم موتورسواری

آغاز به کار کنگره ستون فقرات از 28 آذر در کیش

پزشکانی که با ما بدرفتاری می کنند خودشان هرگز مریض نمی شوند؟

مرگ بیمار زیر دستان پزشک بی سواد

آزمون دکترای تخصصی اردیبهشت و آزمون ارشد علوم پزشکی خرداد ماه برگزار می شود

پایش بیماری سالمونلا در مزارع پرورش طیور

آستارا از کمبود پزشک رنج می برد

مکمل های ایرانی استاندارد هستند/ مصرف بیش از اندازه عارضه دارد

رییس بیمارستان آمل برکنار شد

تا? - یرات منفی استرس در این زمان به بیشترین مقدار می رسد

10 عادت نادرست را ترک کنید تا زیباتر شوید

ترفندهای ساده برای پیشگیری از سرطان

در این ساعت از روز بیشتر باید مراقب قلبتان باشید

نشستن پای تلویزیون چه بلایی سرتان می آورد

نیمی از ایرانیان بالای 55 سال فشار خون بالا دارند

نشست خبری رییس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان

استخدام مدیر ارشد برنامه نویسی (Full Stack Developer) در تهران

سمزدایی روده بزرگ با کمک رژیم غذایی

روماتیسم شایع ترین علت اختلال قلبی در کودکان است

آزمون دکترای تخصصی اردیبهشت و آزمون ارشد علوم پزشکی خرداد ماه برگزار می شود

بدنه خودرو را پولیش بزنیم یا واکس کنیم؟

پژوهشگاه رویان

هانیه روی پاهای خود به کرمانشاه آمد

تعطیلی مرکز خدمات پوستی غیرمجاز در نی ریز

میگرن خطر دیابت را کاهش می دهد

10 عادت نادرست را ترک کنید تا زیباتر شوید

مرگ به خاطر بوییدن جوراب

استفاده از پرتو فروسرخ برای درمان خارش پوست

افزایش بی سابقه مبتلایان بیماری های تنفسی در کابل

درمانگاه شبانه روزی ندامتگاه قزلحصار راه اندازی شد

بازدید معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی از بیمارستان ضیایی اردکان +فیلم

13 سرطان که با سیگار کشیدن به وجود می آیند

غبار ماه باعث ابتلای انسان به بیماری های مرگبار می شود

درمانگاه شبانه روزی ندامتگاه قزلحصارافتتاح شد

خواص معجزه آسای پودر سنجد

آغاز طرح غربالگری اضطراب کودکان در چهارمحال و بختیاری

ساماندهی درس اخلاق در دانشگاه های علوم پزشکی

تأیید فوت 2 دانش آموز/ دستور بازداشت مدیر مدرسه صادر شد

تمام امکانات درمانی جهت رسیدگی به کودکان آتش سوزی زاهدان وجود دارد

آزمون دکترای تخصصی اردیبهشت و آزمون ارشد علوم پزشکی خرداد ماه برگزار می شود

منیزیم تنظیم کننده ویتامین D در بدن

10 عامل مؤثر در افزایش وزن که ارتباطی به رژیم غذایی ندارند

غذایی محلی برای رفع خس خس سینه

مزاج بدن خود را از بوعلی سینا بپرسید

تایید اعتباربخشی آموزشی بیمارستان های آیت ا.. روحانی، شهید بهشتی و کودکان امیرکلا توسط وزارت بهداشت

تنها شهر ایران که بانوان چادرسفید سر می کنند

رفتار شرم آور مدیر بیمارستان آمل با یک بیمار

کاهش انرژی روزانه شاید به دلیل 7 وضعیت پزشکی باشد

آیا پیاز خام واقعا سرماخوردگی را درمان می کند؟

فعالیت 2 کارخانه پفک متوقف می شود؟

از کجا بفهمیم لوازم آرایش مان فاسد شده است؟

عوارض ناشی از کمبود ید و کارکرد تیرویید

در این ساعت از روز بیشتر باید مراقب قلبتان باشید

استفاده از پرتو فروسرخ برای درمان خارش پوست

جنجال سازی ها پیرامون رای دیوان عدالت ارتباطی به کارکنان سازمان بیمه سلامت ندارد

رشد 63 درصدی شمار تخت های بیمارستانی خراسان شمالی

13 سرطان که با سیگار کشیدن به وجود می آیند

برکناری رییس بیمارستان آمل به دلیل عدم رعایت اخلاق پزشکی در برخورد با یک بیمار

احتمال تعطیلی دو برند معروف پفک به علت استفاده از ذرت دامی

توقف فعالیت دو کارخانه تولیدکننده پفک به دلیل استفاده از خوراک دام

این مواد غذایی می توانند به باز شدن رگ ها کمک کنند

سرطان سینه شایع ترین سرطان در کشور/ اصفهان و یزد بالاترین آمار سرطان سینه

چه تضمینی برای عفونت زدایی از تجهیزات پزشکی چندبار مصرف وجود دارد؟/ریسک بالای انتقال بیماری از وسایل معاینه زنان

چه تضمینی برای عفونت زدایی از تجهیزات پزشکی چندبار مصرف وجود دارد؟/ریسک بالای انتقال بیماری از وسایل معاینه زنان