مطالب مرتبط:
بازگشت به دوران قیمت گذاری عقبگرد اقتصادی است
«فرشگرد» یا عقبگرد اپوزیسیون
تصمیم میلیاردر چینی برای بازگشت به شغل پیش از دوران ثروتمند شدنش
مقام آلمانی: ترامپ جهان را به سمت سیطره قدرت بر قانون و بازگشت به دوران قرون وسطی سوق می دهد
بازگشت به دوران قهرمانی در 6 هفته امکان پذیر نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 13:212018-09-23بين الملل

«فرشگرد» یا عقبگرد اپوزیسیون (بازگشت به دوران ناموفق «رستاخیز»)


شعارها درباره حکومت پهلوی نیز آن چنان که چندی پیش برخی تحلیلگران همچون یوسف اباذری جامعه شناس، عنوان کرد، بیش از آنکه نشان دهنده تمایل آگاهانه معترضان به حکومت پهلوی و بازگشت به دوران سلطنت باشد، - " - روزنامه ی اعتماد در گزارشی با عنوان فرشگرد یا عقبگرد اپوزیسیون / فرشگرد بازگشتی است به دوران ناموفق رستاخیز نوشت: اعلام موجودیت یکی دیگر از ده ها و بلکه صدها گروه و دسته اپوزیسیون خارج از کشور در روزهای گذشته به دلایلی نامعلوم، با استقبال شدید و عجیب تلویزیون های ماهواره ای و برخی رسانه های خارج کشور روبه رو شد.

موضوع آغاز به کار این گروه برخلاف عنوانش، فرشگرد که کمتر به گوش آشنا بود، در ادامه تبدیل به سوژه ای خبری شد و به ویژه در فضای مجازی، واکنش های بسیاری را برانگیخت و پیش از هر چیز، این سوال را ایجاد کرد که چرا فعالیت 40 فعال سیاسی عمدتا ناشناس و کم سن و سال، ناگهان اینقدر مهم شده که تلویزیون های ماهواره ای، همچون بی بی سی فارسی ، بهترین بخش از مهم ترین برنامه های سیاسی خود را، آن هم برای چندروز پیاپی به این خبر اختصاص داده اند.

یک استقبال رسانه ای عجیب و شدید البته این تنها بخش فارسی تلویزیون بی بی سی نبود که این چنین به تریبون فرشگرد تبدیل شد و شاید بیش و حداقل پیش از این شبکه ماهواره ای فارسی زبان، شبکه تلویزیونی من وتو بود که به این گروه تازه کار برانداز بال و پر داد اما باتوجه به گرایشات پیدا و پنهان فرشگرد به خاندان پهلوی و شخص رضا پهلوی ، این اقدام از جانب شبکه من وتو که تطهیر حکومت پهلوی را سرلوحه کار خود داشته و حتی از اعلام این موضع نیز ابا ندارد، چندان عجیب نبود و شاید آنچه در این مورد سوال برانگیز بود، همان شدت این تمرکز رسانه ای بود اما تکرار این رویکرد رسانه ای ازسوی بی بی سی فارسی که البته با رعایت برخی ظرافت های حرفه ای مجریان این شبکه اجرا شد، عجیب هم بود.

عقبه فرشگرد حالا دیگر عنوان عجیب و غریب فرشگرد ، وارد ادبیات سیاسی شده است حتی اگر بضاعت و توان شان نه تنها بیشتر از آن ده ها گروه دیگر نباشد، بلکه به مراتب کمتر از آنها بوده و مهم تر از آن، ایده های شان برای آنچه فردای براندازی می خوانند نیز به روشنی نشان دهنده درک سطحی و حداقلی این 40 فعال سیاسی عمدتا زیر 40 سال از اوضاع و احوال سیاسی کشور است.

گروهی که علنا در همان نخستین واژگان بیانیه اعلام موجودیتش، عقبه تاریخی رویکرد سیاسی خود را به چند ماه قبل و اعتراضات دی ماه 96 محدود ساخته و تمام اقدامات سیاسی پیش از آن، حتی همین انتخابات ریاست جمهوری اخیر در اردیبهشت ماه 96 و پیام سیاسی روشن آن در حمایت از مشی اعتدال و اصلاحات را نادیده می گیرد و مهم تر آنکه در فهم پیام سیاسی اعتراضات دی ماه که عمدتا با انگیزه های معیشتی و اقتصادی روی داد نیز صرفا به دنبال مصادره به مطلوب بوده و هر آنچه در آن اعتراضات موید ایده عجیب سلطنت طلبانه خود باشد، می پذیرد و هر آنچه در تضاد با این رویکرد، اصلا نمی بیند.

آن چنان که احتمالا به واسطه شعار گروهی از معترضان در حمایت از حکومت پهلوی، بی توجه به تحلیل علل و عوامل طرح شعارهایی از این دست، رضا پهلوی را در جایگاه رهبری خود قرار داده و در مقابل، این مهم را نادیده می گیرد که باتوجه به انگیزه های معیشتی معترضان، علی الاصول آنها با هرگونه ناآرامی در فضای سیاسی و اجتماعی کشور که اوضاع معیشتی را با مشکلاتی دوچندان روبه رو خواهد کرد، همراه نخواهند بود؛ کما اینکه برخی ناظران و تحلیلگران، یکی از علل کوتاه مدت بودن آن اعتراضات و فروکش کردن فوری موج نسبتا خشمگین اولیه ظرف چند روز را همین نگرانی معترضان از نتیجه طولانی شدن اوضاع ناآرام و اثرات منفی آن بر اوضاع معیشتی عنوان کردند.

همزمان شعارها درباره حکومت پهلوی نیز آن چنان که چندی پیش برخی تحلیلگران همچون یوسف اباذری جامعه شناس، عنوان کرد، بیش از آنکه نشان دهنده تمایل آگاهانه معترضان به حکومت پهلوی و بازگشت به دوران سلطنت باشد، نشان از عدم بلوغ سیاسی جامعه و ناشی از عدم انتقال صحیح تجربه سیاسی نسل انقلاب به نسل های بعد بوده است.

بعضی تناقضات فرشگرد اینها اما تنها تناقضات درونی فرشگرد نیست.

گروهی که خود را طرفدار حکومتی سکولار و حامی جدایی دین از سیاست می داند اما عنوانی مذهبی برگرفته از دین زرتشت و به معنای رستاخیز و معاد بر خود گذاشته، شبکه ای که می گوید خواهان استقرار جمهوری است و مخالف هرگونه رانت خانوادگی و آقازادگی اما رضا پهلوی را شخصیتی محوری برای رهبری دوران گذار معرفی کرده، چهره های سیاسی که دم از وطن پرستی و مردم داری می زنند و تنها سابقه فعالیت سیاسی و تشکیلاتی شان در کنار هم، تهیه نامه ای به دونالد ترامپ برای اعمال تحریم های سنگین تر علیه ایران بوده است.

جالب آنکه این 40 فعال برانداز باوجود آنکه شاهد انتقادات فراوان پس از نگارش نامه به ترامپ بودند، همچنان با افتخار بر این خط و ربط تاکید دارند، آنجا که حتی در بیانیه اعلام موجودیت گروه جدیدشان نیز به آن نامه اشاره کرده و نوشته اند: اینک 20 ماه پس از نگارش آن نامه، بسیاری از خواسته های مطرح شده در آن یا اجرایی شده اند یا در آینده نزدیک محقق خواهند شد.

جای خالی همه حامیان ترامپ نکته حائز اهمیت در بحث ارتباط نویسندگان نامه به ترامپ و آنچه حالا با عنوان فرشگرد اعلام موجودیت کرده این است که باوجود تمامی انتقادها به آن نامه و این اعلام حیات تحت عنوان شبکه ای از فعالان سیاسی، مساله اینجاست که حتی برخی از چهره های اصلی امضاکننده نامه به ترامپ هم حاضر به همراهی با این گروه جدید نشده اند و در نتیجه، کار به جایی رسیده که عمده اعضای این هیات موسس 40 نفره را افرادی ناشناس تشکیل می دهد که اساسا سابقه ای در فعالیت و اقدام سیاسی ندارند؛ چه این سابقه بخواهد محل افتخار باشد یا همچون آن نامه ضدایرانی به ترامپ، اسباب سرخوردگی.

این چنین است که در میان این 40 نام گمنام، حتی اسامی نسبتا شناخته شده تری همچون مجید محمدی جامعه شناس ساکن امریکا که محور اصلی تهیه نامه به ترامپ بود و نیز سعید قاسمی نژاد، جوانی که خود را سخنگوی تشکلی تحت عنوان دانش آموختگان لیبرال معرفی می کند، نیز به چشم نمی آید.

جالب آنکه بلافاصله بعد از اعلام حیات فرشگرد می گذرد، قاسمی نژاد حتی بیش از 40 عضو موسس این گروه و احتمالا به دلیل ناشناخته بودن آنها هدف انتقادها قرار گرفته و عجیب آن که، خود نیز اشاره ای به این مهم نکرده و صرفا به جانبداری از فرشگرد و دفاع از خود در برابر انتقادها مشغول است.

سلطنت؛ از رستاخیز ِ حاکم تا فرشگرد ِ برانداز گفتیم اعلام موجودیت فرشگرد در روزهای گذشته واکنش های بسیاری برانگیخت اما نگفتیم این واکنش ها لزوما به معنای تایید این گروه و خواسته هایش نبود.

همین طور نگفتیم لااقل به اعتبار رویت شخصی مان در فضای مجازی و مشخصا در توییتر فارسی که حال و هوایی سیاسی تر از دیگر شبکه های اجتماعی دارد، عمده این واکنش ها، برخوردی انتقادی در بازگویی انبوه تناقضات درونی در گفتار فرشگرد نسبت به رفتارش و البته در متن گفتارش بوده و همچنین قطعا نمی گوییم آنچه جدای نقد و تحلیل، در تمسخر و مضحکه آنها گفته و نوشته شد.

اما آنچه در نهایت باید بر آن تاکید کنیم اینکه فرشگرد که حالا در چهلمین سالگرد انحلال حزب رستاخیز به دستور محمدرضا پهلوی اعلام موجودیت کرده، به طرزی عجیب و باورنکردنی انگار بازگشتی است به همان دوران ناموفق رستاخیز ؛ حزبی که در اسفندماه 53 به دستور محمدرضا پهلوی و ازقضا پس از انحلال دو حزب حکومتی دیگر تاسیس شد و تنها 3 سال بعد، در پاییز 57 و در شرایطی که فعالیت کوتاه مدتش به جز برملا شدن ناکارآمدی حکومت پهلوی نتیجه ای به همراه نداشت، باز به دستور موسس، منحل شد.

حالا انگار فرشگرد هم که تحت لوای فرزند شاه مخلوع آغاز به کار کرده، به واسطه آنچه در بدو مسیر از خود نشان می دهد، قرار است نمادی باشد برای ناکارآمدی و ناتوانی تشکیلات براندازی خواهِ آن حکومت سلطنتی.

تشکلی که البته مدعی است تصمیم گیری درباره نظام حاکم در فردای براندازی را به رای مردم واگذاشته اما آن چنان که حامد شفیعی راد یکی از اعضای ناشناس هیات موسس فرشگرد در مصاحبه با من وتو ، احتمالا از سر ناپختگی اعتراف کرد، آنها عملا خواستار بازگشت سلطنت هستند.

اگرچه به گفته شفیعی راد که خود را جمهوریخواهی سرسخت معرفی می کرد که درعین حال، مجذوب شخصیت شاهزاده شده، قرار است رفراندومی برای انتخاب میان سلطنت مشروطه یا جمهوری لیبرال برگزار شود.

اما رفراندومی که گویا شخص شاهزاده برگزار می کند و به این اعتبار، پیش بینی نتیجه این رفراندوم خیالی، آسان تر و البته روشن تر از آینده سیاسی فرشگرد خواهد بود.

منبع: روزنامه اعتماد / شنبه 31 شهریور 97
کلید واژه ها: سیاسی - تلویزیون - حکومت پهلوی - بی بی سی فارسی - بی بی سی - ماهواره - انتخابات ریاست جمهوری - عجیب - فارسی - رسانه - شبکه - حکومت - رستاخیز - شبکه تلویزیونی - کشور - ناموفق - ریاست جمهوری - عجیب و غریب - انتخابات - نشان - اعتراضات - معترضان - روزنامه - تاریخی - نخستین - بیانیه - برنامه - جمهوری - ادبیات - بهترین

آخرین اخبار سرویس:
ولیعهد عربستان همه اصول و قوانین را زیر پا گذاشته است

رسانه های فارسی زبان به ابزار جنگی محمد بن سلمان علیه تهران تبدیل شدند

نتانیاهو: به تاخیر افتادن تخریب روستای خان الاحمر موقتی است

اردن دیگر مناطق الباقوره و الغمر را به اسراییل اجاره نمی دهد

انگلیس: توضیحات سعودی ها درباره پرونده قتل خاشقجی معتبر نیست

تداوم سریال تحریم کنفرانس سرمایه گذاری عربستان

روایت جدید عربستان از مرگ خاشقچی + جزییات

قدردانی ائتلاف 14 فوریه بحرین از مقاومت مردم انقلابی قطیف

رییس سازمان سینمایی را پشت درهای بسته انتخاب نکنید/درخواست سینماگران برای انتخاب رییس جدید به شیوه رای گیری

رازهایی از برنامه مجری معروف که خودکشی کرد

حمایت انگلیس از تصمیم جنجالی ترامپ

بالاگرفتن درگیری در کشمیر 8 نفر را به کام مرگ کشاند

منبع سعودی ابعاد هولناک جدید از قتل خاشقجی را افشا کرد

گزارش تصویری| برداشت یاقوت سرخ هورامان

اعتراف ایهود باراک: در 3 دقیقه 300 فلسطینی را کُشتم

وزارت خارجه عراق: تاکنون 1.1 میلیون ویزای اربعین صادر شده است

مسکو به پیمان شکنی آمریکا پاسخ خواهد داد

دو زیردریایی مدرن آمریکایی به آب انداخته شد

نگرانی رژیم صهیونیستی از ترامپ

خیز اتحادیه عرب برای نجات عربستان؛ پرونده خاشقجی نباید سیاسی شود

حمایت کویت از مواضع پادشاه سعودی در موضوع قتل خاشقجی

افشای جزییات نقش 2 مقام ارشد سعودی در توطئه قتل خاشقجی

جو بایدن: نگران علاقه بیش از حد ترامپ به دیکتاتورها هستم

عراق از صدور 1.1 میلیون روادید برای زائرین اربعین خبر داد

نتانیاهو: تخریب روستای فلسطینی به تعویق افتاده، متوقف نشده است!

تشدید تدابیر امنیتی برای تأمین امنیت زائران اربعین

سناتور روس: آمریکا مدرکی دال بر نقض پیمان تسلیحاتی از سوی روسیه ندارد

رایزنی دستیار ظریف با رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ درباره شرایط انسانی در حلب

شوک هسته ای دونالد ترامپ به جهان!

زمین را انسان ها به این روز انداختند + عکس

پشت پرده کارشکنی آمریکا در قرارداد 15 میلیاردی زیمنس با عراق

اختلاف جمهوری خواهان و ترامپ بر سر مرگ خاشقچی بالا گرفت

طالبان: آمریکا در انتخابات افغانستان تصمیم گیرنده است

11 غیر نظامی در «ننگرهار» افغانستان کشته شدند

مسکو می تواند به پیمان شکنی آمریکا پاسخ نظامی بدهد

گزارش صدای آمریکا از «گردهمایی وزرای دفاع 18 کشور» در آ.سه.آن/ فیلم

ترامپ می خواهد نماینده آمریکا در سازمان ملل یک زن باشد

خرید سوخو 35 روسی توسط اندونزی

آمار کشته شدگان عملیات های نظامی روسیه در سوریه

خنثی شدن طرح داعش برای نفوذ به ایران

کشته و زخمی شدن چهارده نفر در انفجار شهر ادلب سوریه

55 کشته در درگیری های قومی شمال نیجریه

ناسا رسما درخواست کمک کرد

اردن قرارداد اجاره زمین های «الباقوره و الغمر» به رژیم صهیونیستی را لغو کرد

نماینده مجلس عراق آمریکا را به اخراج زوری تهدید کرد!

آلمان به تصمیم آمریکا برای لغو پیمان منع موشک های هسته ای واکنش نشان داد

واکنش سناتور روس به خروج یکجانبه آمریکا

عربستان نتوانست آقای وزیر را قانع کند

رژیم صهیونیستی دو گذرگاه غزه را باز کرد

گزارش تصویری| پیاده روی عظیم اربعین حسینی در راه ناصریه به خضر

رازهایی از برنامه سرآشپز معروف که خودکشی کرد

درخواست رییس کمیسیون خارجی مجلس آلمان برای اخراج دیپلمات های عربستان

آسوشیتدپرس: خاشقجی ترکیه را پایگاهی برای خاورمیانه نوین می دانست

ربودن و کشن 4 ناظر انتخاباتی افغانستان

مجتهد: اعتراف بن سلمان به قتل خاشقجی به درخواست پمپئو بود

منبع دادستانی ترکیه: قتل خاشقجی از قبل برنامه ریزی شده بود

وزیر خزانه داری آمریکا: هنوز زود است درباره تحریم عربستان صحبت کنیم/ به ریاض می روم

روایت جدید عربستان از ماجرای قتل خاشقجی

ترامپ اقدام جدی علیه عربستان اتخاذ نخواهد کرد

اکتشافات تازه در مورد هسته قلب کره زمین

ابعاد هولناک جدید از قتل خاشقجی

درگیری قومی در نیجریه 55 کشته برجای گذاشت

خنثی شدن طرح داعش برای نفوذ به ایران

اتحادیه کشورهای عربی : پرونده خاشقجی نباید سیاسی شود

آمریکا آماده است از پرونده خاشقجی عبور کند

تکرار لفاظی های ضد ایرانی نتانیاهو در دیدار با مقام آمریکایی

هنوز نمی توان درباره تحریم علیه عربستان اظهارنظر کرد

وال استریت ژورنال: واکنش های جهانی به قتل کمال خاشقچی اعطای قدرت بیشتر به بن سلمان را متوقف نکرده!

وزیر خزانه داری آمریکا: صحبت در مورد تحریم عربستان زود است

‍ لیست جدید شرکت های تحریم شده ایران

سیاست خارجی

حواس واشینگتن به شرکت هایی که هنوز در ایران مانده اند باشد!

درگیری قومی در نیجریه؛ 55 نفر کشته شدند

مهم/ خنثی شدن طرح داعش برای نفوذ به ایران

در آینده ایستگاه های فضایی مجهز به سلاح هسته ای کلاهک هایشان را روی زمین فرود می آورند

پارلمان عراق جلوی تحمیل شرکت برق آمریکایی را می گیرد

الجزایر بزرگترین مشتری سلاح های آلمانی در جهان است

ویدئو | فناوری جدید در خدمت حفاظت از مرزهای اروپا

خنثی شدن طرح داعش برای نفوذ به ایران

واشنگتن پست: ولیعهد عربستان از خشم آمریکا هیچ هراسی ندارد

عربستان اعترافات پانزده متهم قتل خاشقجی را در اختیار ترکیه قرار داد

پارلمان عراق جلوی تحمیل شرکت برق آمریکایی را می گیرد

گزارش: 60 سالگی خاشقجی و پاشنه آشیل آل سلمان

عکس های جالب و دیدنی روز یکشنبه 29 مهر

خنثی شدن طرح داعش برای نفوذ به ایران

کمک به عربستان در جنگ یمن را محدود کنید

کشته شدن 4 ناظر انتخاباتی در ولایت «بلخ» افغانستان

علت واقعی ترور خاشقجی از نگاه رسانه عربی

روسیه آمریکا را به اقدام تلافی جویانه تهدید کرد

خنثی شدن طرح داعش برای نفوذ به ایران

شورشیان سوری سلاح های سنگین خود را از غرب حلب خارج کردند

فیلم/ چرا سعودی ها به دنبال خرید باشگاه منچستریونایتد هستند؟

اعتراف بن سلمان به قتل خاشقجی به درخواست پمپئو بود

رایزنی جابری انصاری با رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ درباره شرایط انسانی در حلب

هنوز نمی توان درباره تحریم علیه عربستان اظهارنظر کرد

خروج آمریکا از پیمان هسته ای پیامدهایی فاجعه باری دارد

عمرو موسی: فلسطین هرگز رها نخواهد شد

55 کشته در خشونت های قومی شمال نیجریه

تیلور آمریکایی: کشتی با یزدانی یک جنگ بود

«شیپورچی جنگ» در منطقه به دنبال چیست- محمد علی حیدری هایی*

«فرشگرد» یا عقبگرد اپوزیسیون (بازگشت به دوران ناموفق «رستاخیز»)

«فرشگرد» یا عقبگرد اپوزیسیون (بازگشت به دوران ناموفق «رستاخیز»)