مطالب مرتبط:
لزوم استفاده از سوپرجاذب ها در فضای سبز شهری
بروز بحران شدید آب برای تهران دور نیست/ چالش با شهرداری برای تامین آب فضای سبز شهر تهران
استفاده از آب شرب برای آبیاری فضای سبز تخلف است
اجرای نظارت بر آبیاری مناسب فضای سبز شهری در کرج /پیمانکاران خاطی، جریمه می شوند
شرکت هلندی از رنگ برای احیای رنگ سبز گیاهان آفتاب سوخته استفاده می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 13:202018-09-23دانش

کنترل بحران آب و گرما با استفاده از گیاهان بالارونده زینتی در فضای سبز شهری


دانشیار گروه علوم باغبانی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: استفاده از گیاهان بالارونده زینتی و درختچه های دیوارپوش می تواند تاثیر به سزایی در کنترل بحران آب و گرما داشته باشد.

- کنترل بحران آب و گرما با استفاده از "گیاهان بالارونده زینتی" در فضای سبز شهری دانشیار گروه علوم باغبانی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: استفاده از گیاهان بالارونده زینتی و درختچه های دیوارپوش می تواند تاثیر به سزایی در کنترل بحران آب و گرما داشته باشد.

دکتر همایون فرهمند، مؤلف کتاب گیاهان بالارونده زینتی و درختچه های دیوارپوش در گفت وگو با خبرنگارایسنا، در خصوص این کتاب که به تازگی توسط انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد چاپ و منتشر شده است، اظهار کرد: من به عنوان یک عضو هیات علمی دانشگاه، پس از سال ها تدریس احساس کردم که مقوله گیاهان زینتی بالارونده و پیچ های زینتی مورد غفلت واقع شده است.

در زمان تدریس خود، بازخوردهای مطلوبی از سوی دانشجویان در خصوص موضوع گیاهان بالارونده زینتی و درختچه های دیوارپوش دریافت می کردم که انگیزه مرا برای تألیف چنین کتابی بیشتر می کرد.

البته انگیزه اولیه نوشتن چنین کتابی به دورانی برمی گردد که دانشجوی دکتری در دانشگاه شیراز بودم.

وی افزود: به منظور تألیف کامل کتاب گیاهان بالارونده زینتی و درختچه های دیوارپوش و گردآوری تصاویر گیاهان به استان های تهران، فارس، کرمان و شهر مشهد سفر کردم و می توان گفت حدود 15 سال از عمر خویش را به تدریج صرف گردآوری مطالب، تهیه عکس و سرانجام تألیف این کتاب کردم.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان با بیان اینکه جای خالی کتاب گیاهان بالارونده زینتی و درختچه های دیوارپوش در حوزه فضای سبز، باغبانی و شهرداری های کشور احساس می شد، اضافه کرد: اساتید دانشگاه، دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی رشته های کشاورزی، هنر و معماری، دانشجویان کارشناسی باغبانی، طراحی فضای سبز، شهرداری ها و افرادی که به دنبال تصویر یک گیاه یا گل هستند، مخاطبان این کتاب را شامل می شوند.

بنابراین این کتاب در اصل دانشنامه یا دایره المعارف گیاهان بالارونده زینتی است و برای طیف گسترده ای از کاربران مورد استفاده است.

فرهمند با بیان اینکه روش های تکثیر پیچ های زینتی در کتاب گیاهان بالارونده زینتی و درختچه های دیوارپوش اشاره شده است، گفت: روش تکثیر اکثر پیچ های زینتی از طریق قلمه زدن است و شیوه تکثیر سایر پیچ های ناشناخته و وارداتی نیز به طور دقیق در کتاب ذکر شده است.

وی عنوان کرد: راهبردهای مقابله با بحران آب در بخشی از این کتاب به طور دقیق اشاره شده و یکی از این راه حل ها، انتخاب گونه های گیاهی سازگار با اقلیم و خاک است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان بیان کرد: معمولاً گیاهان بالارونده زینتی، بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری هستند.

برخی از این پیچ ها بومی ایران بوده و برخی دیگر نیز از سایر کشورها وارد ایران شده اند.

فرهمند گفت: پیچ های بسیار کمی در ایران وجود دارند که بومی همان منطقه باشند و اکثر آن ها از مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری وارد کشور شده اند.

برخی از یاسمن ها، برخی از گونه های عشقه یا پاپیتال، برخی از گونه های کلماتیس و رازک از جمله گیاهان بالارونده زینتی بومی ایران هستند.

وی یادآور شد: عمده پیچ هایی که وارد کشور شده اند با اقلیم و خاک ایران سازگار بوده و بسیار ارزشمند محسوب می شوند.

به طور مثال؛ گل کاغدی، درختچه- پیچی بومی آمریکای لاتین و به ویژه کشور برزیل است که قابلیت پرورش روی سازه های مختلف داشته و همچنین حالت آویزان به خود می گیرد و به صورت درختچه نیز استفاده می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان بیان کرد: عشقه یا پاپیتال، پیچ متداول جنگل های شمال ایران است و بعضی از گونه هایش انحصارا در ایران وجود دارد.

همچنین پیچ گلایسین بسیار زیبا بوده و در فضای سبز شهری مشهد نیز استفاده شده و بومی مناطق جنوب شرق آسیا و آمریکای شمالی است.

پیچ برفی که به آن پیچ روسی، پیچ بخارا و پیچ پشم بخارا نیز گفته می شود مربوط به جغرافیای قدیم ایران بوده و بومی این کشور است.

فرهمند ادامه داد: بحث بومی بودن و یا بومزاد نبودن چندان مطرح نیست.

امروزه سازگاری گونه های گیاهی در یک گستره جغرافیایی، بیشتر از مرزهای جغرافیایی مد نظر است.

همین که گیاهی دارای ویژگی های مد نظر باشد و سازگار با اقلیم و خاک نیز باشد، ارزش استفاده را دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به کاربرد و مزایای گیاهان بالارونده و پیچ های زینتی، از پیچ ها و گیاهان بالارونده زینتی در نمادپردازی، شعر، نقش و نگار سفال ها و صنایع دستی استفاده می شود.

کاربرد گسترده تر این گیاهان در شمال و جنوب ایران دیده می شود.

حسن این گیاهان نسبت به سایر گیاهان زینتی، رشد سریع و انبوه آن بوده که آن ها را بسیار مقرون به صرفه می کند.

فرهمند افزود: ایجاد تونل، سازه های مختلف و پوشاندن آن ها با گیاهان بالارونده و ایجاد سایه به دلیل تند رشد بودن پیچ ها را می توان از دیگر کاربردهای این گیاهان زینتی دانست.

پیچ ها و گیاهان بالارونده زینتی علاوه بر فضای سبز شهری در بام های سبز نیز کاربرد دارند.

همچنین، ترکیب پیچ ها با سایر گیاهان تداعی کننده منظره جنگلی است.

وی ادامه داد: پوشش دادن نمای ناخوشایند ساختمان ها، کاهش تابش آفتاب بر روی دیوارها و برون رفت از بحران گرمایش و ایجاد تعادل گرمایی، از نتایج استفاده و به کارگیری این گیاهان و پیچ ها بر روی دیوارها است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مقوله خشک منظرسازی (Xeriscape)، خاطرنشان کرد: خشک منظرسازی، مقوله بسیار مهمی است که طی چهار دهه اخیر در فضای سبز دنیا به طور جدی پیگیری می شود.

یکی از اصول هفت گانه در خشک منظرسازی، گزینش گونه های گیاهی بومی سازگار با اقلیم های مختلف است.

وی اضافه کرد: امروز بخش علمی کشور تا حدودی به این نتیجه رسیده اند که بحران آب بسیار جدی است و خوشبختانه در اکثر محافل علمی، کتاب ها و رسانه ها در مورد خشک منظرسازی بحث می شود.

همچنین استفاده از گیاهان رونده و بخصوص پیچ های زینتی در فضای سبز شهری در حال گسترش است.

دانشیار گروه مهندسی علوم باغبانی دانشگاه شهید باهنر کرمان تشریح کرد: اگر یک گونه گیاهی کم آب باشد، تهاجمی نباشد، سازگار با شرایط آب وهوایی و خاکی ایران باشد و بدون آفت و بیماری باشد، وارد کردن این گونه به ایران هیچ مشکل و منافاتی ندارد.

همچنین از پیچ های بومی ایران نیز به کشورهای دیگر صادر می شود و تبادل ژنتیکی گیاهان در دنیا مرسوم است.

فرهمند در خصوص طبع شاعری اش در کتاب گفت: فضای شعری (ادبیاتی) خانواده، اهل استان فارس (شیراز) بودن و علاقه فردی از عواملی بود که اشعار مختلف و مناسبی با محتوای کتاب در بخش های کتاب آورده شده است.

از ابتدای تحصیل به حفظ کردن اشعار می پرداختم.

احساس کردم شعرهای کلاسیک و جدید سروده شده توسط شاعران، می تواند کمک شایانی به درک و فهم مطالب کتاب کند.

وی در خصوص خواص دارویی و جنبه های اقتصادی این گیاهان و پیچ ها خاطرنشان کرد: برخی از پیچ ها که مربوط به تمدن های جنوب شرق آسیا، آمریکای جنوبی و بخشی از اروپا است، خواص و کاربردهای دارویی و حتی صنعتی دارند.

به طور مثال، گیاه عشقه به دلیل مکنده های چسبناک در ساخت نانو ذرات طلا به کار می رود.

عضو هیات علمی دانشگاه باهنر کرمان ادامه داد: برخی از پیچ ها به دلیل رشد زیاد و خوب و خواص دارویی که دارند، از لحاظ اقتصادی کاملاً به صرفه بوده و بعضاً می توان از طریق کاشت این پیچ ها، مثلاً اسفناج مالابار، درآمدزایی کرد.

فرهمند اضافه کرد: گیاه تمشک ویژگی هایی نظیر فنس زنده بودن (سیم خاردار زنده)، کاربرد دارویی داشتن و میوه را دارا است.

پیچ امین الدوله از جمله پیچ هایی است که میوه اش آنتی اکسیدان بسیار بالایی دارد و یکی از گونه های آن از دیرباز در کشورهای شوروی سابق، چین، کره و ژاپن استفاده می شده است.

می توانیم این گیاه و میوه را به ایران بیاوریم و از خواص آن بهره ببریم.

وی عنوان کرد: با توجه به تجربیات، صنعت گل و گیاهان زینتی دارای پارادوکس و تضاد است.

از طرفی صنعت گل و گیاه، صنعتی لوکس به شمار می رود و از سویی دیگر رغبت مردم به خرید گل و گیاهان زینتی با توجه به فشارهای روانی، تنش ها و استرس های اقتصادی وارد شده، کم نشده است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان افزود: انتظار داشتم با وجود این فشارها، صنعت گل و گیاه هم افول کند اما شاهد آن هستیم که از این صنعت به عنوان یک پناهگاه یاد می شود چرا که در شرایط سخت و بحرانی کشور، علاقه مردم به خرید گل و گیاهان زینتی کاهش نیافته است.

فرهمند یادآور شد: نکته مهم این است که صنعت گل و گیاه نیاز به مدیریت و رهبری دارد تا در مسیر درست خودش قرار بگیرد.

داشتن متولی یکی از نیازهای اصلی این صنعت است.

علاوه بر این موارد باید بسیار قوی و حرفه ای با این صنعت رفتار شود و از مواردی مانند قاچاق، جابه جایی های غیر قرنطینه ای و غیرقانونی و شبه مافیایی شدن در آن جلوگیری شود.

وی تصریح کرد: در نگاه کلی، وضعیت برای صنعت گل و گیاهان زینتی امیدوارکننده است.

یک زن خانه دار به راحتی می تواند وارد چرخه این صنعت شده و کسب در آمد کند.

به همین دلیل صنعت گل و گیاهان زینتی فوق العاده اشتغال زا است.

می توانیم با نگاهی حرفه ای، کشورهای همسایه را به عنوان کشور های بازار مصرف هدف قرار دهیم.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: در ایران، آب وهوا و اقلیم های متفاوت و انرژی خورشیدی قابل توجهی داریم که می توان از آن ها استفاده خوبی کرد چرا که صنعت گل وگیاه می تواند به بخشی از صنعت کشور تبدیل شود و در آینده می تواند وابستگی ایران به نفت سیاسی - چالشی را هم کاهش دهد.

همه این موارد جز با نگاه حرفه ای بدست نمی آید.

وی تشریح کرد: زمانی از کارهای بزرگ و تحقیقات میدانی سخن به میان می آید، نتایج و انگیزه های درونی فرد باعث دلگرمی او می شود.

بحث معنوی تالیف کتاب از بحث مادی آن برایم ارزشمندتر است.

با توجه به پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی، اگر نتوانیم کارهای بزرگی همانند نوشتن شاهنامه توسط فردوسی انجام دهیم، رسالت علمی خود را به سرانجام نرسانده ایم.

منظور این است که در گذشته و در شرایط امکانات آن روزگار، شاهکارهایی آفریده شده است و حیف است که در این روزگار که شرایط راحت تر شده است، کارهای خوبی انجام نشود.

فرهمند ادامه داد: انگیزه های درونی و نگاه به تاریخ و گذشته و توجه به اینکه برخی از درختان کهن سال به منزله پرچم ایران هستند، خستگی سفرهای طولانی و گاه 12 هزار کیلومتری (سفرهای تحقیقیاتی برای عکاسی و گردآوری اطلاعات در مورد درختان کهن سال ایران و به ویژه سروهای کهن سال) را از من دور می کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: گیاهان - گیاه - دانشگاه - کتاب - بحران آب - دانشجویان - بحران - کرمان - هیات علمی - گرما - باهنر - عضو هیات - شهرداری - جهاد دانشگاهی - شهید - انگیزه - احساس - دکتر - علمی - علوم - مشهد - تحصیلات - تصاویر - طراحی - دکتری - منتشر - استان - تصویر - شیراز - رشته

آخرین اخبار سرویس:
سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی موسیقی - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی تکنولوژی و طراحی دوخت - دولتی 92

تخلف میلیاردی مدیرکل یک نهاد فرهنگی در مازندران

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی حقوق قضایی - دولتی 92

جزییات برنامه های هفته پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی

سقوط آزاد مادربزرگ 102 ساله استرالیایی (فیلم)

دورریز 70 درصدی پایان نامه ها در ایران

بزرگداشت حافظ؛ داستانی که سر درازی دارد

جنبش دانشجویی نه فاعل نقد، بلکه موضوع نقد شده است

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی علوم انتظامی - دولتی 92

انتخاب فناور تبریزی به عنوان پژوهشگر برتر کشور دانشگاه تنها مقصر بیکاری دانشجویان نیست

به خانه برو و پول نقد بیاور!

معرفی نیروی انسانی در قالب تحقیقات و مقالات

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی حسابداری - دولتی 92

گره مشکلات آموزش عالی با استیضاح و تغییر وزیر علوم باز نمی شود

پردیس بین المللی کیش دانشگاه امیرکبیر دانشجو می پذیرد

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی تربیت بدنی و علوم ورزشی - دولتی 92

فردا آخرین مهلت ثبت نام ارشد 98 + آمار تا امروز

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی باستان شناسی - دولتی 92

انتخاب فناور تبریزی به عنوان پژوهشگر برتر کشور/تجهیز آزمایشگاه های دانشگاه تبریز

دانشگاه بریتانیایی خطاب به دانشجوی ایرانی: به خانه برو و پول نقد بیاور!

استخدام مدرس حسابداری در موسسه آموزش عالی آزاد هادی در تهران

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی تربیت مربی امور تربیتی - دولتی 92

حرکت دانشگاه فرهنگیان به سمت جذب نخبگان و نخبه پروری

دانشگاه بریتانیایی خطاب به دانشجوی ایرانی: به خانه برو و پول نقد بیاور!

دانشگاه بریتانیایی خطاب به دانشجوی ایرانی: به خانه برو و پول نقد بیاور!

بیش از 40 درصد از درآمد شرکت های خارجی صرف پژوهش و تحقیقات می شود

اختراع سیستم لیزری برای انتقال داده ها

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی آموزش علوم تجربی - دولتی 92

47 پژوهشگر دانشگاه تهران 27 آذر تجلیل می شوند/ سال گذشته قرارداد 450 طرح پژوهشی کاربردی منعقد شد

دانشگاه بریتانیایی خطاب به دانشجوی ایرانی: به خانه برو و پول نقد بیاور!

کاهش نرخ مهاجرت دانشجویان/ لیسانسه ها دارای بیشترین میزان بیکاری

کارگاه های آموزشی مرکز رشد و نوآوری دانشگاه علامه رایگان شد

یک کلاس ویژه در دانشگاه حکیم سبزواری برای دانشجویان معلول اختصاص یافت

افتتاح نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری در خرم آباد

13 غرفه برتر نمایشگاه پژوهش خراسان شمالی تقدیر می شود

دانشجویان دانشگاه الزهرا با استارت آپ ها آشنا می شوند

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی آموزش ریاضی - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی آمار - دولتی 92

فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها تزیینی نیست

سخنرانی شهریار زرشناس در دانشگاه علامه طباطبایی

47 پژوهشگر دانشگاه تهران 27 آذر تجلیل می شوند

تقدیر از 47 پژوهشگر برتر دانشگاه تهران/ترفیع اساتید دارای طرح های پژوهشی کاربردی

فرهیختگان دانشگاه آزاد معرفی می شوند

روزیاتو: بورسیه های جدید نروژ، استرالیا و آلمان 2019

دورریز 70 درصدی پایان نامه ها در ایران

گزارش عملکرد پژوهشی دانشگاه تهران/ 47 پژوهشگر 27 آذر ماه تجلیل می شوند

دانشگاه تهران 164 پژوهشگر پسادکتری جذب کرده است

اعطای جایزه ایده یابی فناوری پزشکی به طرح میکروربات با الگوی حرکت باکتری

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی پرورش زنبور عسل - دولتی 92

7 مددجو در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور شرکت کردند

صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی راه اندازی می شود

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی بازیافت - دولتی 92

85 برنامه علوم انسانی تدوین شد/ 280 عنوان کتاب در دست تالیف است

مدیریت گرایی آفت اجتماع است

کارگاه « سالم سالاری و معلول سازی؛ سخنی در باب اخلاق معلولیت» برگزار می شود

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی مرتع و آبخیزداری - دولتی 92

معرفی دانشگاه های جهان؛ دانشگاه لیدز؛ دانشگاه برتر در رشته زمین شناسی

13 فناوری در نماشگاه هفته پژوهش رونمایی شد

نیروی انسانی متخصص در حوزه پژوهش کمبود داریم

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی گیاه پزشکی - دولتی 92

ثبت نام در کنکور ارشد 98 فردا به پایان می رسد

21 درصد از استنادات علمی در جهان به دستاورد های ایرانیان

رونمایی از 2 اختراع محققان جوان بسیجی گلستان + مصاحبه

نیروی انسانی متخصص در حوزه پژوهش کمبود داریم

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی علوم و صنایع غذایی - دولتی 92

تجلیل از دانشجویان و استادان برتر پژوهشی در سبزوار

4000 مترمربع از دانشگاه خوارزمی به نمایشگاه هفته پژوهش اختصاص یافت

افزایش 12 درصدی موسسات آموزش عالی در کشور

رونمایی از دو اختراع محققان جوان بسیجی گلستان + مصاحبه

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی چوب شناسی و صنایع چوب - دولتی 92

استخدام فارغ التحصیل رشته مکانیک از دانشگاه های معتبر دولتی

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی شیلات - دولتی 92

فعالیت شورای تحول و ارتقای علوم انسانی در ایران

تولید نانومالچ طبیعی برای نخستین بار در کشور

بیش از 700 دانش آموز از پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان بازدید کردند+ تصاویر

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی جنگلداری - دولتی 92

رشد 210 برابری اعضای هیئت علمی در بخش زنان پس از انقلاب/ نشریات علمی و پژوهشی نیز 53 برابر شده است

سهم 2 درصدی ایران در تولید علم جهان

رشد 210 برابری اعضای هیئت علمی در بخش زنان پس از انقلاب/ تعداد دانشجویان از 180 هزار نفر به 4.5 میلیون نفر رسیده است

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی تولیدات گیاهی - دولتی 92

حمایت از بخش های پژوهشی دانشگاهی کافی نیست

حمایت از بخش های پژوهشی دانشگاهی کافی نیست

حمایت دانشگاه علمی و کاربردی از شرکت های دانش بنیان

روند ارزیابی آموزشی دانشگاه خواجه نصیر از 4 دی آغاز می شود

حمایت دانشگاه علمی و کاربردی از شرکت های دانش بنیان

آغاز ارزیابی آموزشی دانشگاه خواجه نصیر از 4 دی

مسابقات شطرنج جایزه بزرگ در رویان

نرخ مهاجرت دانشجویان ایرانی کاهش یافته است/ لیسانس ها دارای بیشترین میزان بیکاری هستند!

معرفی برنده جایزه ایده یابی فناوری پزشکی در علوم و تحقیقات

افتتاح نمایشگاه دستاوردهای دانشجویی در مراغه

کارگاه آموزشی مدیریت بحران در دانشگاه خوارزمی برگزار شد

4000 مترمربع از دانشگاه خوارزمی برای برپایی نمایشگاه هفته پژوهش اختصاص داده شد

پرسنل بازنشسته دانشگاه فردوسی در اعتراض به پرونده زمین های شاندیز تجمع کردند

فردا آخرین مهلت ثبت نام آزمون ارشد

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی آبیاری - دولتی 92

حلقه مفقوده بین دانشگاه و دستگاه اجرایی در موضوع پژوهش وجود دارد/ کمیته جشنواره دانشجویی برای اولین بار در کشور ایجاد شد

چاپ 93 کتاب دانشگاهی در همدان

همایش آشنایی با مفاهیم استارت آپ در دانشگاه آزاد کرمانشاه برگزار شد+ عکس

بیش از 700 دانش آموز از مجموعه پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان بازدید کردند+ تصاویر

کنترل بحران آب و گرما با استفاده از گیاهان بالارونده زینتی در فضای سبز شهری

کنترل بحران آب و گرما با استفاده از گیاهان بالارونده زینتی در فضای سبز شهری