مطالب مرتبط:
لزوم استفاده از سوپرجاذب ها در فضای سبز شهری
بروز بحران شدید آب برای تهران دور نیست/ چالش با شهرداری برای تامین آب فضای سبز شهر تهران
استفاده از آب شرب برای آبیاری فضای سبز تخلف است
اجرای نظارت بر آبیاری مناسب فضای سبز شهری در کرج /پیمانکاران خاطی، جریمه می شوند
شرکت هلندی از رنگ برای احیای رنگ سبز گیاهان آفتاب سوخته استفاده می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 13:202018-09-23دانش

کنترل بحران آب و گرما با استفاده از گیاهان بالارونده زینتی در فضای سبز شهری


دانشیار گروه علوم باغبانی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: استفاده از گیاهان بالارونده زینتی و درختچه های دیوارپوش می تواند تاثیر به سزایی در کنترل بحران آب و گرما داشته باشد.

- کنترل بحران آب و گرما با استفاده از "گیاهان بالارونده زینتی" در فضای سبز شهری دانشیار گروه علوم باغبانی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: استفاده از گیاهان بالارونده زینتی و درختچه های دیوارپوش می تواند تاثیر به سزایی در کنترل بحران آب و گرما داشته باشد.

دکتر همایون فرهمند، مؤلف کتاب گیاهان بالارونده زینتی و درختچه های دیوارپوش در گفت وگو با خبرنگارایسنا، در خصوص این کتاب که به تازگی توسط انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد چاپ و منتشر شده است، اظهار کرد: من به عنوان یک عضو هیات علمی دانشگاه، پس از سال ها تدریس احساس کردم که مقوله گیاهان زینتی بالارونده و پیچ های زینتی مورد غفلت واقع شده است.

در زمان تدریس خود، بازخوردهای مطلوبی از سوی دانشجویان در خصوص موضوع گیاهان بالارونده زینتی و درختچه های دیوارپوش دریافت می کردم که انگیزه مرا برای تألیف چنین کتابی بیشتر می کرد.

البته انگیزه اولیه نوشتن چنین کتابی به دورانی برمی گردد که دانشجوی دکتری در دانشگاه شیراز بودم.

وی افزود: به منظور تألیف کامل کتاب گیاهان بالارونده زینتی و درختچه های دیوارپوش و گردآوری تصاویر گیاهان به استان های تهران، فارس، کرمان و شهر مشهد سفر کردم و می توان گفت حدود 15 سال از عمر خویش را به تدریج صرف گردآوری مطالب، تهیه عکس و سرانجام تألیف این کتاب کردم.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان با بیان اینکه جای خالی کتاب گیاهان بالارونده زینتی و درختچه های دیوارپوش در حوزه فضای سبز، باغبانی و شهرداری های کشور احساس می شد، اضافه کرد: اساتید دانشگاه، دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی رشته های کشاورزی، هنر و معماری، دانشجویان کارشناسی باغبانی، طراحی فضای سبز، شهرداری ها و افرادی که به دنبال تصویر یک گیاه یا گل هستند، مخاطبان این کتاب را شامل می شوند.

بنابراین این کتاب در اصل دانشنامه یا دایره المعارف گیاهان بالارونده زینتی است و برای طیف گسترده ای از کاربران مورد استفاده است.

فرهمند با بیان اینکه روش های تکثیر پیچ های زینتی در کتاب گیاهان بالارونده زینتی و درختچه های دیوارپوش اشاره شده است، گفت: روش تکثیر اکثر پیچ های زینتی از طریق قلمه زدن است و شیوه تکثیر سایر پیچ های ناشناخته و وارداتی نیز به طور دقیق در کتاب ذکر شده است.

وی عنوان کرد: راهبردهای مقابله با بحران آب در بخشی از این کتاب به طور دقیق اشاره شده و یکی از این راه حل ها، انتخاب گونه های گیاهی سازگار با اقلیم و خاک است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان بیان کرد: معمولاً گیاهان بالارونده زینتی، بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری هستند.

برخی از این پیچ ها بومی ایران بوده و برخی دیگر نیز از سایر کشورها وارد ایران شده اند.

فرهمند گفت: پیچ های بسیار کمی در ایران وجود دارند که بومی همان منطقه باشند و اکثر آن ها از مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری وارد کشور شده اند.

برخی از یاسمن ها، برخی از گونه های عشقه یا پاپیتال، برخی از گونه های کلماتیس و رازک از جمله گیاهان بالارونده زینتی بومی ایران هستند.

وی یادآور شد: عمده پیچ هایی که وارد کشور شده اند با اقلیم و خاک ایران سازگار بوده و بسیار ارزشمند محسوب می شوند.

به طور مثال؛ گل کاغدی، درختچه- پیچی بومی آمریکای لاتین و به ویژه کشور برزیل است که قابلیت پرورش روی سازه های مختلف داشته و همچنین حالت آویزان به خود می گیرد و به صورت درختچه نیز استفاده می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان بیان کرد: عشقه یا پاپیتال، پیچ متداول جنگل های شمال ایران است و بعضی از گونه هایش انحصارا در ایران وجود دارد.

همچنین پیچ گلایسین بسیار زیبا بوده و در فضای سبز شهری مشهد نیز استفاده شده و بومی مناطق جنوب شرق آسیا و آمریکای شمالی است.

پیچ برفی که به آن پیچ روسی، پیچ بخارا و پیچ پشم بخارا نیز گفته می شود مربوط به جغرافیای قدیم ایران بوده و بومی این کشور است.

فرهمند ادامه داد: بحث بومی بودن و یا بومزاد نبودن چندان مطرح نیست.

امروزه سازگاری گونه های گیاهی در یک گستره جغرافیایی، بیشتر از مرزهای جغرافیایی مد نظر است.

همین که گیاهی دارای ویژگی های مد نظر باشد و سازگار با اقلیم و خاک نیز باشد، ارزش استفاده را دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به کاربرد و مزایای گیاهان بالارونده و پیچ های زینتی، از پیچ ها و گیاهان بالارونده زینتی در نمادپردازی، شعر، نقش و نگار سفال ها و صنایع دستی استفاده می شود.

کاربرد گسترده تر این گیاهان در شمال و جنوب ایران دیده می شود.

حسن این گیاهان نسبت به سایر گیاهان زینتی، رشد سریع و انبوه آن بوده که آن ها را بسیار مقرون به صرفه می کند.

فرهمند افزود: ایجاد تونل، سازه های مختلف و پوشاندن آن ها با گیاهان بالارونده و ایجاد سایه به دلیل تند رشد بودن پیچ ها را می توان از دیگر کاربردهای این گیاهان زینتی دانست.

پیچ ها و گیاهان بالارونده زینتی علاوه بر فضای سبز شهری در بام های سبز نیز کاربرد دارند.

همچنین، ترکیب پیچ ها با سایر گیاهان تداعی کننده منظره جنگلی است.

وی ادامه داد: پوشش دادن نمای ناخوشایند ساختمان ها، کاهش تابش آفتاب بر روی دیوارها و برون رفت از بحران گرمایش و ایجاد تعادل گرمایی، از نتایج استفاده و به کارگیری این گیاهان و پیچ ها بر روی دیوارها است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مقوله خشک منظرسازی (Xeriscape)، خاطرنشان کرد: خشک منظرسازی، مقوله بسیار مهمی است که طی چهار دهه اخیر در فضای سبز دنیا به طور جدی پیگیری می شود.

یکی از اصول هفت گانه در خشک منظرسازی، گزینش گونه های گیاهی بومی سازگار با اقلیم های مختلف است.

وی اضافه کرد: امروز بخش علمی کشور تا حدودی به این نتیجه رسیده اند که بحران آب بسیار جدی است و خوشبختانه در اکثر محافل علمی، کتاب ها و رسانه ها در مورد خشک منظرسازی بحث می شود.

همچنین استفاده از گیاهان رونده و بخصوص پیچ های زینتی در فضای سبز شهری در حال گسترش است.

دانشیار گروه مهندسی علوم باغبانی دانشگاه شهید باهنر کرمان تشریح کرد: اگر یک گونه گیاهی کم آب باشد، تهاجمی نباشد، سازگار با شرایط آب وهوایی و خاکی ایران باشد و بدون آفت و بیماری باشد، وارد کردن این گونه به ایران هیچ مشکل و منافاتی ندارد.

همچنین از پیچ های بومی ایران نیز به کشورهای دیگر صادر می شود و تبادل ژنتیکی گیاهان در دنیا مرسوم است.

فرهمند در خصوص طبع شاعری اش در کتاب گفت: فضای شعری (ادبیاتی) خانواده، اهل استان فارس (شیراز) بودن و علاقه فردی از عواملی بود که اشعار مختلف و مناسبی با محتوای کتاب در بخش های کتاب آورده شده است.

از ابتدای تحصیل به حفظ کردن اشعار می پرداختم.

احساس کردم شعرهای کلاسیک و جدید سروده شده توسط شاعران، می تواند کمک شایانی به درک و فهم مطالب کتاب کند.

وی در خصوص خواص دارویی و جنبه های اقتصادی این گیاهان و پیچ ها خاطرنشان کرد: برخی از پیچ ها که مربوط به تمدن های جنوب شرق آسیا، آمریکای جنوبی و بخشی از اروپا است، خواص و کاربردهای دارویی و حتی صنعتی دارند.

به طور مثال، گیاه عشقه به دلیل مکنده های چسبناک در ساخت نانو ذرات طلا به کار می رود.

عضو هیات علمی دانشگاه باهنر کرمان ادامه داد: برخی از پیچ ها به دلیل رشد زیاد و خوب و خواص دارویی که دارند، از لحاظ اقتصادی کاملاً به صرفه بوده و بعضاً می توان از طریق کاشت این پیچ ها، مثلاً اسفناج مالابار، درآمدزایی کرد.

فرهمند اضافه کرد: گیاه تمشک ویژگی هایی نظیر فنس زنده بودن (سیم خاردار زنده)، کاربرد دارویی داشتن و میوه را دارا است.

پیچ امین الدوله از جمله پیچ هایی است که میوه اش آنتی اکسیدان بسیار بالایی دارد و یکی از گونه های آن از دیرباز در کشورهای شوروی سابق، چین، کره و ژاپن استفاده می شده است.

می توانیم این گیاه و میوه را به ایران بیاوریم و از خواص آن بهره ببریم.

وی عنوان کرد: با توجه به تجربیات، صنعت گل و گیاهان زینتی دارای پارادوکس و تضاد است.

از طرفی صنعت گل و گیاه، صنعتی لوکس به شمار می رود و از سویی دیگر رغبت مردم به خرید گل و گیاهان زینتی با توجه به فشارهای روانی، تنش ها و استرس های اقتصادی وارد شده، کم نشده است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان افزود: انتظار داشتم با وجود این فشارها، صنعت گل و گیاه هم افول کند اما شاهد آن هستیم که از این صنعت به عنوان یک پناهگاه یاد می شود چرا که در شرایط سخت و بحرانی کشور، علاقه مردم به خرید گل و گیاهان زینتی کاهش نیافته است.

فرهمند یادآور شد: نکته مهم این است که صنعت گل و گیاه نیاز به مدیریت و رهبری دارد تا در مسیر درست خودش قرار بگیرد.

داشتن متولی یکی از نیازهای اصلی این صنعت است.

علاوه بر این موارد باید بسیار قوی و حرفه ای با این صنعت رفتار شود و از مواردی مانند قاچاق، جابه جایی های غیر قرنطینه ای و غیرقانونی و شبه مافیایی شدن در آن جلوگیری شود.

وی تصریح کرد: در نگاه کلی، وضعیت برای صنعت گل و گیاهان زینتی امیدوارکننده است.

یک زن خانه دار به راحتی می تواند وارد چرخه این صنعت شده و کسب در آمد کند.

به همین دلیل صنعت گل و گیاهان زینتی فوق العاده اشتغال زا است.

می توانیم با نگاهی حرفه ای، کشورهای همسایه را به عنوان کشور های بازار مصرف هدف قرار دهیم.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: در ایران، آب وهوا و اقلیم های متفاوت و انرژی خورشیدی قابل توجهی داریم که می توان از آن ها استفاده خوبی کرد چرا که صنعت گل وگیاه می تواند به بخشی از صنعت کشور تبدیل شود و در آینده می تواند وابستگی ایران به نفت سیاسی - چالشی را هم کاهش دهد.

همه این موارد جز با نگاه حرفه ای بدست نمی آید.

وی تشریح کرد: زمانی از کارهای بزرگ و تحقیقات میدانی سخن به میان می آید، نتایج و انگیزه های درونی فرد باعث دلگرمی او می شود.

بحث معنوی تالیف کتاب از بحث مادی آن برایم ارزشمندتر است.

با توجه به پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی، اگر نتوانیم کارهای بزرگی همانند نوشتن شاهنامه توسط فردوسی انجام دهیم، رسالت علمی خود را به سرانجام نرسانده ایم.

منظور این است که در گذشته و در شرایط امکانات آن روزگار، شاهکارهایی آفریده شده است و حیف است که در این روزگار که شرایط راحت تر شده است، کارهای خوبی انجام نشود.

فرهمند ادامه داد: انگیزه های درونی و نگاه به تاریخ و گذشته و توجه به اینکه برخی از درختان کهن سال به منزله پرچم ایران هستند، خستگی سفرهای طولانی و گاه 12 هزار کیلومتری (سفرهای تحقیقیاتی برای عکاسی و گردآوری اطلاعات در مورد درختان کهن سال ایران و به ویژه سروهای کهن سال) را از من دور می کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: گیاهان - گیاه - دانشگاه - کتاب - بحران آب - دانشجویان - بحران - کرمان - هیات علمی - گرما - باهنر - عضو هیات - شهرداری - جهاد دانشگاهی - شهید - انگیزه - احساس - دکتر - علمی - علوم - مشهد - تحصیلات - تصاویر - طراحی - دکتری - منتشر - استان - تصویر - شیراز - رشته

آخرین اخبار سرویس:
امروز آخرین مهلت ثبت نام جشنواره دانشجویان نمونه

تسهیلات ویژه برای پذیرفته شدگان پزشکی دانشگاه آزاد اعلام شد

دانشجویان دانشگاه آزاد و مصیبتی به اسم پایان نامه/ چه شد که این شد؟

موفقیت استاد تبریزی در ساخت سلول های خورشیدی پلیمر/ این سلول ها جایگزین سلول های خورشیدی می شود

افزایش اعتیاد در زنان و نگرانی خانواده ها از رواج گل

نفس دادن نانو به اقتصاد تب دار ایران در هوای تحریم

امکان بورسیه یک هزار و 300 نفر در دانشگاه تهران

چهار کانون دانشجویی جدید در دانشگاه علوم پزشکی تبریز مجوز فعالیت گرفتند

ارسال نامه به شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تغییر نام «دانشگاه فرهنگیان»

مشکل دانشجویان پذیرش شده پزشکی طی چند روز آینده حل می شود

رقم خبر: 600 مرکز علمی کاربردی تعطیل شدند

بالاخره مشکل ورودی های جدید دانشجویان پزشکی حل شد

400 دانشجوی ایرانی به دلیل مشکلات ارزی به داخل کشور منتقل شدند

چرا یک دانشجو به سراغ «سیگار» می رود؟

تمهیدات وزارت علوم برای تخصیص ارز دانشجویی

توافق برای ادامه تحصیل بخشی از دانشجویان انصرافی

نشست کارآفرینی گیاهان دارویی در دانشگاه منابع طبیعی گرگان برگزار می شود

حل بلاتکلیفی ورودی های جدید دانشجویان پزشکی

خبر خوش طهرانچی برای حل بلاتکلیفی ورودی های جدید دانشگاه آزاد

حل مشکلات دانشجویان پزشکی تازه وارد

حل بلاتکلیفی ورودی های جدید دانشجویان پزشکی

دانشگاه رازی به جمع دانشگاه های نفتی ایران پیوست

مسئول جدید بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد بندرعباس معارفه شد

سختی هایی که شیرینی تحصیل را به کام دانشجو تلخ می کند/ ساخت خوابگاه؛ مطالبه دانشجویان کرمانشاهی از وزیر علوم

سرپرست دانشگاه آزاد از توافق برای ادامه تحصیل بخشی از دانشجویان انصرافی خبر داد

کنکور تا سال 1400 حذف خواهد شد

تفاهم نامه دانشگاه شهرضا با فنی و حرفه ای و برق منطقه ای

مدارس ویژه فناوری نانو در دانشگاه آزاد راه اندازی می شود

پذیرش و تکمیل ظرفیت دانشگاه علمی کاربردی از فردا

سالن بدنسازی پردیس شهید بهشتی مشهد افتتاح شد

آغاز پذیرش و تکمیل ظرفیت دانشگاه علمی کاربردی از فردا

ناهمسازی های اندیشه عبدالکریمی/ نبود وجه ایجابی در متفکران دینی

پذیرش دانشجو بیش از ظرفیت در دانشگاه آزاد

زمینه های همکاری دانشگاه با دستگاه های اجرایی فراهم شود

دانشگاه آزاد خرم آباد برای اسکان زائران اربعین اعلام آمادگی کرد

همایش عصای سفید در دانشگاه تهران

بازدید 1000 استاد دانشگاه از مراکز ویژه فناوری کشور

پذیرش و تکمیل ظرفیت دانشگاه علمی کاربردی از فردا آغاز می شود

آمریکا از هر زمانی وحشی تر شده است

امکان کشاورزی در فضا فراهم شد

نماینده مجلس: تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد فعلا منتفی است

نیروی های دفاعی برای امور تحقیقاتی شان به سراغ دانشگاه آمده اند/حضور اعضای هیات علمی باعث هم افزایی بیشتر علمی می شود

شیوه ­نامه تاسیس مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی آزاد اسلامی ابلاغ شد

پنجمین آزمون و مسابقه کشوری جاواکاپ در دانشگاه یزد برگزار شد

درخشش پیام نور فارس در رقابت های قرآنی

پیاده روی عمومی دانشجویان واحد دانشور نیشابور

نیروی انتظامی و دفاعی برای امور تحقیقاتی سراغ دانشگاهیان آمدند

طراحی ربات هایی که زبان حیوانات را بلدند

ضرورت فراهم سازی زمینه های همکاری دانشگاه ها و مراکز پژوهشی با دستگاه های اجرایی

برگزاری دوره های رایگان در برترین دانشگاه های دنیا

یک گام بزرگ به سمت ساخت نورون های مصنوعی

وزیر بهداشت آب پاکی را روی دست دانشگاه آزاد ریخت: ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته های علوم پزشکی به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد

ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور از امروز آغاز شد

«صبح جمعه با شما» همچنان پرشنونده ترین برنامه رادیو ایران

9مرکز و واحد دانشگاه پیام نور در ایلام فعال است

وزیر بهداشت آب پاکی را روی دست دانشگاه آزاد ریخت! + جزییات

جشن بیستمین سال تاسیس کانون های فرهنگی دانشجویان دانشگاه تهران برگزار می شود

9مرکز و واحد دانشگاه پیام نور در ایلام فعال است

هشدار درباره نشر ویروس های اینترنتی توسط دشمن

اخبار کوتاه از دانشگاه ها

رویداد کارآفرینی و تغذیه سالم در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد

اگر موضوع پایان نامه دانشجویان بر اساس نیاز های کشور باشد، یافتن شغل بسیار راحت است

افتتاح «آزمایشگاه بازی سازی» در دانشگاه فردوسی

ارتباط حافظه فضایی با حس بویایی

سفر وزیر علوم به کرمانشاه

ارتباط حافظه فضایی با حس بویایی

کشاورزی و گیاهان دارویی در صدر اولویت های پژوهشی استان گلستان

قدیمی ترین زندانی دیه در خراسان رضوی آزاد شد

کنکور در حال بلعیدن آموزش وپرورش و دانشگاه است / جریان علمی کشور یک جریان پاک و سالم است

ارسال نامه به شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تغییر نام «دانشگاه فرهنگیان»

پذیرش بدون آزمون دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت

ارسال نامه به شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تغییر نام «دانشگاه فرهنگیان»

تعیین تکلیف دانشجویان دانشگاه آزاد در کمیسیون آموزش

مرکز جامع فناوری نوین آموزشی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد راه اندازی می شود

نام نویسی در دانشگاه پیام نور فقط از طریق سازمان سنجش

نام نویسی در تکمیل ظرفیت کارشناسی دانشگاه پیام نور

بخشی از فضای دانشگاه آزاد رباط کریم به مدرسه اجاره داده شد!/ درگیری و تنش بین دانش آموزان و دانشجویان +فیلم

برکناری 7 مدیر متخلف دانشگاه آزاد در رسوایی فروش صندلی های پزشکی

پذیرش بدون آزمون مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

کنکور در حال بلعیدن آموزش وپرورش و دانشگاه است/جریان علمی کشور یک جریان پاک و سالم است

پذیرش بدون آزمون مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

«دلدادگان» امشب پخش نمی شود

­نام نویسی آزمون ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور

ارسال نامه به شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تغییر نام «دانشگاه فرهنگیان»

دانشجویان در استرالیا گرسنه به دانشگاه می روند

وزیر علوم به کرمانشاه سفر می کند

روسای چهار انجمن فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب شدند

ساخت دستگاهی برای کاهش مصرف برق در زمان اوج

ارائه 25 درصد دوره PHD بصورت مجازی

افتضاح آزاد (اتفاقی عجیب در پذیرش دانشجویان تکمیل ظرفیت پزشکی)

شبیه سازی عملکرد نورون ها در مغزهای الکترونیکی

با شرایط مهاجرت تحصیلی به سوئد آشنا شوید

واحد های ساحلی دانشگاه آزاد اسلامی وظیفه حل مشکلات دریا را برعهده دارند

غول کنکور در حال بلعیدن آموزش و پرورش و دانشگاه است/ ایران 2 درصد از تولید علم جهان را داراست

تأثیر جدید ژنتیک روی تحصیلات دانشگاهی کشف شد

کاروان هیئت دانشگاه پیام نور بجنورد عازم کربلا شد/ حس و حال خوب سفر+ فیلم

دانشجویان پزشکی میبد، همچنان منتظر تعیین تکلیف خود هستند

کاروان هیئت دانشگاه پیامنور بجنورد عازم کربلا شد/ حس و حال خوب سفر+ فیلم

معضل کنکور اجرای برنامه های کلان علمی و فناوری را با مشکل مواجه کرده است

نیوکمپ رویایی

کنترل بحران آب و گرما با استفاده از گیاهان بالارونده زینتی در فضای سبز شهری

کنترل بحران آب و گرما با استفاده از گیاهان بالارونده زینتی در فضای سبز شهری