مطالب مرتبط:
پرواز از میان ابرها با صدای استاد شجریان + فیلم
تصویری از دوران جوانی استاد شجریان در کنار خانواده
سالار عقیلی برای استاد شجریان می خواند
سالار عقیلی «بخوان جانان» را برای استاد شجریان می خواند
آخرین وضعیت از سلامتی استاد شجریان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 11:522018-09-23فرهنگي

استاد شجریان؛ از نگاه خود و دیگران


امروز زادروز کسی ست که «پاره ای از خاک وطن» می نامندش؛ مردی که از سال 52 تا کنون بازتاب وقایع تاریخ معاصر ایران است؛ استاد محمدرضا شجریان.

- امروز زادروز کسی ست که پاره ای از خاک وطن می نامندش؛ مردی که از سال 52 تا کنون بازتاب وقایع تاریخ معاصر ایران است؛ استاد محمدرضا شجریان.

خبرگزاری ایرنا - علی اسدی:" او را پیش از هر چیز مردمان این دیار به دو اثر فاخر ربنا و مرغ سحر می شناسندش.

ربنا در تابستان 58 در حال تمرین با شاگردانش برای ارائه به تلویزیون وقت ضبط می شد و قرار بر آن بود که صدای شاگردان منتشر شود که دست اندرکاران بی اذن و اطلاعش صدای اصلی یعنی صدای استاد را منتشر می کنند و این ربنا تا هنوز و همیشه در دل و جان ایرانیان خانه می کند.

و تصنیف مرغ سحر؛ سروده ملک الشعرای بهار از ساخته های مرتضی نی داوود در دستگاه ماهور که پیش از شجریان ضرابی و وزیری و .

آن را خوانده اند اما ایرانیان این تصنیف را با صدای او می شناسند و سالها در همه اجراها و کنسرت ها مشتاقانه آن را طلب می کنند.

خود او درباره علت ارتباط مردم با این دو اثر که دیگر جزیی از فرهنگ و میراث ملی ایران شده می گوید: مرغ سحر صدای اعتراض مردم ماست از جور زمانه که در گوش تاریخ جاریست مردمی که همواره به ظلم ظالم و جور صیاد معترض بوده اند.

استاد شجریان اینک جایی ایستاده که نه تنها یک خواننده که موسیقیدان نماینده فرهنگ و هنر ایران معاصر محسوب می شود.

‏سرزمین هنرخیز ایران آوای خوش کم نشنیده اما دشوار است که کسی اینچنین عصاره همه جریانهای جدی آوازی موسیقی ما باشد؛ از دوامی و ظلی و اقبال و مهرتاش و عبادی و بنان و قمر و تاج و برومند و شهناز و دادبه و طاهرزاده و پایور آموخت، اما هیچیک از آنان نیست.

او عصاره همه انهاست و شاید از این رو محمدرضا شجریان نه یک استاداواز موسیقی ایرانی، بلکه موسیقی ایرانی و صدای ایران است.

استاد شجریان از نگاه خودش برای دلم می خوانم و برای مردمم اما اگر کسی به دقت اشعار خوانده شده مرا دنبال کند می بیند صدای من بازتاب وقایع تاریخ معاصر ایران است.

استاد اصلی من زندگی و شرایطی است که بر من گذشته، چرا که من از هر پدیده ای درس گرفتم، به عبارت بهتر من هرچه دارم از آموخته هایم است.

موسیقی ایرانی بازتاب دهنده شعر و ادب غنی و کهنسال این سرزمین و نظم دقیق و مهندسی شده حیرت انگیزش بوده که در تمام طول تاریخ پربارش از خنیاگران کهن تا همه آن شاعران درخشان و گذر از همه پیچ و خم های تاریخ، تنها نمایش دهنده حیرت انسان این مرز و بوم از زیست در جهان بود و از پرستش و حمد و ثنای خالق و خلق و آواها و نواهای موسیقی ایرانی هم چیزی جز ستایش حضور در این جهان و حیرت و بهت و ستایش از این نظم و تکامل نیست.

هنرمند ایرانی، برعکس هنرمند غربی، فردیت اش یعنی مایه رسیدن و خلق و آفرینش هنری را همیشه در حیرت از کشف و شهود این جهان با نظم و اصول صرف کرده است.

موسیقی ایرانی، جشن و شور درک این حیرت، این کشف و شهود، این شکوه و عظمت است.

من در تمام طول این نیم قرن کوشیدم تا این سنت ریشه دار خنیاگری ایرانی را با همه زوایا و گوشه ها، همه غنا و عظمت و تنوعش حفظ کنم و پاس بدارم و سپس آن را به آیندگان منتقل کنم.

کوشیدم که این سنت خنیاگری را که در عمق این تمدن کهنسال ریشه دارد، از چنگ نوازان هخامنشی تا موسیقیدانان ساسانی و سپس قاریان کلام وحی پاسداری کنم و اگر می توانم چیزی بر آن بیفزایم.

یکی از نکات مهم که تاثیر فراوانی در بارور شدن هنر هنرمند دارد و مستقیما در مردم نیز تاثیر می گذارد، اخلاق و رفتار خوب هنرمند است و مردم هنرمند را باید به گونه ای بشناسند که ارزش هنرمندی داشته باشد چرا که هنر برای انسانیت است و یک هنرمند نباید زندگی خود را با شک و قضاوت های بی جا پیش ببرد.

یکی دیگر از مسائلی که باید رعایت شود این است که هنر خود را دست کم نگیریم و در هر محفلی هنرمان را عرضه نکنیم.

هیچ هنرمندی در تمام حوزه های هنری نمی تواند در پشت دفتر نگاه خود پنهان شود؛ چرا که دو پدیده در وجود همه انسان ها وجود دارد که به صورت فرستنده و گیرنده در ارتباط های اجتماعی تاثیر گذار است یکی از این دو عنصر صدا و دیگری نگاه است و من با این دو پدیده سالهای سال زندگی کرده ام.

یک زمانی در نوجوانی و جوانی فکر می کردم که باید به دیگران نشان دهم که خواندن یعنی چی؟ اما اکنون دنبال این نیستم.

یک وقت دیگر انگیزه ام این شد که باید حرمت فرهنگ و هنر را دودستی نگه دارم تا اعتبار پیدا کند.

امروز انگیزه من این است که آن چه را در غالب اشعار تحویل داده ایم.

به کار ببندند.

من حتی یک معلم آوازهم نداشتم ، تمامی معلمان من نوازنده بودند، فقط آقای دوامی بود که ردیف دان و تصنیف خوان بود؛ هیچ کدام آواز خوان و معلم آواز نبودند که من شیوه آواز را از آنها یاد بگیرم ، ردیف آوازی را هم به شیوه خودم آموختم ؛همه اینها را من از روی شعور خودم فراگرفتم.

نوار شنیدم، صفحه شنیدم، آثارقدیمی، جدید، رادیو و.

خوب ها را گرفتم و بدها را رها کردم تا اینکه خودم شد شجریان .

شجریان از نگاه دیگران آیدین آغداشلو نقاش، گرافیست و نویسنده، می گوید: اواخر دهه پنجاه بود که شجریان در ذهن من عمده تر شد و این بار نه به خاطر حنجره اش که به خاطر سر انگشتان چیره وچابکش؛ خوشنویس قابلی شده بود و مرا که سال ها بود خوشنویسی دغدغه ام بود به تعقیب و تماشای راهی که می رفت واداشت و می دیدم چه نستعلیق نویس قابلی دارد می شود و دریافتم آدمی در این میان هست که پروای امر عمده تری دارد و دارد معنای منهدم و پراکنده شده ای را دنبال و جست وجو می کند که بیشتر- خیلی بیشتر -از ها ها ها های مرسوم و معمول است.

چه طور می شود هنرمندی راوی روح مردمش می شود؟ در درازمدت و در کوتاه مدت؟ فردوسی می شود برای همیشه و حافظ و مولوی و استاد علی اکبر بناء اصفهانی و کمال الدین بهزاد می شوند در درازمدت، تولستوی و شکسپیر و سنان معمار و دانته می شوند در درازمدت.

واگنر می شود در کوتاه مدت- و گاندی- که هنوز بر روی پایه هایشان بی تزلزل ایستاده اند.

کار زیادی می برد تا استاد محمد رضا شجریان به چنین قامتی برسد، اما فقط کار نیست، درست بودن و فروتنی و مهربانی هم هست.

همیشه همراه مردم بودن به تأسی از شیخ نجم الدین کبری هم هست.

لحظه را درست سنجیدن و خم نشدن در برابر مال و منال و منصب هم هست.

یک پارچه کردن آرزو های پراکنده مردمی که گم می شوند و نمی دانند چه می خواهند هم هست… و خیلی چیز های دیگر هم هست.

محمدعلی معلم دامغانی شاعر و ترانه سرا، در وصف شجریان سروده است: دوستدار تو و صدای تواند/ پارت تا پارس سیستان تا ماد .

نغمه و شعر و نقش ایرانی/ بنمیرد که خود از ایران زاد.

تا شب ما به ربنا روشن/ به تو آسیب چشم بد مرساد داریوش پیرنیاکان نوازنده تار و سه تار و پژوهشگر موسیقی، معتقد است: در تمام 35 سالی که محمدرضا شجریان را می شناسم و 15 سالی که با او نشست وبرخاست دارم، ویژگی های ممتازی در او دیده ام اما بزرگ ترین حسن او در ارتباط با مردم، این است که هیچ وقت به آنها و سرزمینش دروغ نگفته و همیشه آنچه فکر و احساس کرده را با مردم در میان گذاشته است.

مردم البته هم این صداقت را می فهمند و هم برای آن ارزش قائل هستند.

از سوی دیگر، نخبگان بسیاری آوازش را تأیید کرده و گفته اند که تکرارشدنی نیست.

در کنار این، هم ساز می زند و هم یک ادیب است.

در طول تمام این سال ها یک بار هم ندیده ام کسی برای آوازش شعر انتخاب کند، خودش همیشه این کار را می کند.

بالاتر از همه اینها اشراف کاملش بر قرآن است؛ شجریان قرآن را می خواند، خواندنی که هم معنی و هم تجویدش را می داند.

خطش هم خوب است، ایرانگرد قهاری هم هست و یک متخصص پرورش گل و گیاه به شمار می رود.

می خواهم بگویم او، ذوالفنون است.

اگر اقبال السلطان، تاج، بنان و.

هرکدام گلی هستند در موسیقی ایرانی، شجریان یک گلستان است.

اصغر فرهادی کارگردان ایرانی به فریاد می گوید : فخر هنر ایران، استاد شجریان! تاب ساز خاموش ات را نداریم و دل مجنون مان، از آسمان عشق ، بوی باران مهر را طلب می کند.

(.

) معترفیم بی تو به سر نمی شود .

سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با کارنامه ای که از او شخصیتی فرهنگی ساخته، به تعبیر زیبای مولانا در مثنوی متوسل می شود: او (مولانا ) سرودن مثنوی را همچون ساختن جویی می داند که قرار است آبش تا قرن ها آیندگان را مستفیض کند.

بی شک جویی که مولانا و خیام و حافظ و سعدی و بزرگان دیگری چون ایشان، سده ها پیش ساخته بودند، نیاز به میراب هایی داشته؛ کسانی که در این مدت طولانی هر دم راه آب را هموار کنند، سنگ ها و موانع را از مسیرش بردارند تا چیزی سد راهش نشود و هرچه زلال تر و بهتر به آینده برسد و گوارای وجودشان شود.

یکی از بهترین میراب های این جوی، استاد شجریان است.

از نخستین کارهای استاد شجریان تا به امروز همه کارهایی که از ایشان شنیده ایم درخشان بوده؛ یعنی ایشان کار متوسط ندارد.

به همین سبب هیچ تعریفی از ایشان اغراق نیست.

استاد محمدرضا شجریان از قبیل همین آینه هاست که در دوره معاصر ورای موسیقی ایرانی به بهترین وجه فرهنگ ایرانی را نمایندگی کرده است.

علی نصیریان بازیگر پیشکسوت معتقد است: به هیچ وجه قصد انکار استعدادها و صداهای زیبایی که در زمینه موسیقی فعالیت می کنند را ندارم ولی دو نفر، در این زمینه، روی من تأثیر فوق العاده ای گذاشتند، یکی غلامحسین بنان و دیگری محمدرضا شجریان.

بدون تردید این دو کسانی هستند که مرا دگرگون کردند، با موسیقی آشنا نمودند و لذت زندگی، هنر و فرهنگ را به من چشاندند؛ به من آموختند که زندگی بدون فرهنگ، بدون هنر، بدون موسیقی، بدون نقش و نمایش، بی رنگ و کسل کننده است.

حسین علیزاده ردیف دان، آهنگ ساز، پژوهش گر و نوازنده تار و سه تار در باره شجریان می گوید: کارهایی که شجریان برای موسیقی ایران کرده است موجب شده تا موسیقی ادامه داشته باشد.

شجریان یک ارزش در هنر است و جایگاهش در تاریخ ابدی خواهد بود.

شجریان سال های بسیار در زمینه موسیقی تلاش کرده و این می تواند الگویی برای هنرمندان جوان باشد تا بتوانند جایگاه شجریان ها را به دست آورند نه اینکه شرایط جامعه ما و نگاه به هنر را به سمت و سوی تجاری شدن پیش ببرند.

تکرار جایگاهی چون شجریان انگیزه و معنویت خاص خودش را می خواهد و به محض اینکه جامعه فرصت بیابد که به سمت معنویت هنر سوق پیدا کند قطعاً شجریان ها دوباره متولد خواهند شد.

شجریان شهرتش به همین چند ساله خلاصه نمی شود.

شجریان خیلی سال ها پیش شجریان شده است و با منع ها از یادها نمی رود.

کیخسرو پورناظری نوازنده و از شاگردان کلنل علینقی وزیری معتقد است که خواننده ای بالاتر از شجریان نیامده است.

فرهاد فخرالدینی موسیقی دان، آهنگساز و رهبر ارکستر، شجریان را استاد یگانه آواز ایران می داند و می گوید: توانایی های او واقعاً ستودنی است.

من بارها شاهد هنرنمایی های او حین اجرا بوده ام و دیده ام چگونه حیرت همکارانم را برانگیخته است.

او انسانی شریف، نجیب، شجاع و میهن پرست و به عبارت دیگر، انسان کاملی ست.

درواقع او به نصایح بزرگان و استادان موسیقی که می گفتند اول انسان باشید و بعد هنرمند، به درستی عمل کرده است و باید به این استاد عالی قدر گفت آنچه خوبان همه دارند، تو تنها داری .

و سروده ای که شفیعی کدکنی به مناسبت هفتاد سالگی وی سرود و در شماره 80 مجله بخارا ، منتشر شد.

بخوان که از صدای تو سپیده سر برآورد/ وطن ز نو جوان شود دمی دگر برآورد بخوان که از صدای تو در آسمانِ باغ ما/ هزار قمری جوان دوباره پر برآورد به روی نقشه وطن صدات چون کند سفر/کویر، سبز گردد و سر از خزر برآورد پادشاه صورت و معنا شاید به خانه هر ایرانی بروید در کنار حافظ، صدا و آوایی از شجریان باشد.

صدایی آمیخته و گداخته با دوران که معرف شادی، غم، نگرانی و امید ایرانیان بوده و هست.

و به قول رفیق شفیقش فریدون مشیری او هنرمندی ست که از خراسان برخاسته تا آفاق آواز این سرزمین را چون خورشید خاوری گرم و روشن کند.

و به تعبیر ابتهاج ما چه خوشبختیم که در زمان صدای او زندگی می کنیم.

باری! دلشدگان صدایش بی شمارند و شاید برای توصیف چون اویی تنها می توان از کلام کامل حضرت لسان الغیب وام گرفت: ای پادشاه صورت و معنا که مثل تو/ نادیده هیچ دیده و نشنیده هیچ گوش زادروزت فرخنده باد صدای ایران!
کلید واژه ها: ایران - موسیقی ایرانی - شجریان - محمدرضا شجریان - موسیقی - ایرانی - استاد شجریان - تاریخ - بازتاب - مردم - ایرانیان - ملک الشعرای بهار - خبرگزاری ایرنا - زادروز - منتشر - فرهنگ و هنر - فرهنگ - امروز - تلویزیون - خبرگزاری - تابستان - خواننده - برومند - کهنسال - اعتراض - درخشان - شاعران - میراث - کنسرت - نمایش

آخرین اخبار سرویس:
بیماری ناشناخته،خواننده مشهور را گرفتار کرد!/ اوضاع خواننده ایرانی وخیم است

بیماری ناشناخته،خواننده مشهور را گرفتار کرد!/ اوضاع خواننده ایرانی وخیم است

دلیل کم کاری خواننده مشهور ایرانی

برای فارغ التحصیلان موسیقی نه کاری است و نه ضبطی!

جدیدترین پستی که «آزاده نامداری» منتشر کرد/ عکس

جدیدترین پستی که «آزاده نامداری» منتشر کرد/ عکس

ژست خودمانی «فاطمه معتمدآریا» درکنار آقای بازیگر/ عکس

آهای شمایی که مسخره م می کنی! اصلا موسیقی بلدی؟

از انتقاد یک مستندساز به یک شیوه تا شاعرانگی در حیات وحش

آدور، مجموعه ای متفاوت در صنعت گردشگری جنوب کرمان

زمان، فیلمی در مورد مهاجران ایرانی است/مردی که در آستانه سقوط است

کودکان محروم منبع آب / عکس

قدم زدن در دنیای زنانه با این کتاب

پرنده های صلح کودکان ایرانی به آلمان رسید

آمده ایم سَر بدهیم+فیلم

فیلم/گل 3 امتیازی پورعلی گنجی برای یوپن

دو رمان دراماتیک در بازار کتاب ایران

شغل عجیب «فریبرز عرب نیا» در کانادا/ عکس

«کارتن خواب» سریال جدید شبکه سه

کوه دوبرادران و گنبد نمکی قم ثبت ملی شد

مدیر حامی فتنه، حمایت از دیکتاتور را توجیه کرد

داوری جشنواره رسانه های شهری به انجمن صنفی روزنامه نگاران رسید

چه کسانی بر تبلیغات تلویزیون نظارت می کنند؟

در گفت وگو با فارس عنوان شد «کارتن خواب» سریال جدید شبکه سه/ داستان تکدی گرایی کودکان خیابانی

تیزر بانک ملی ایران تندیس و دیپلم افتخار جشنواره بین المللی LAMPA روسیه را کسب کرد

آخرین وضعیت خیابان های شهر پاریس +فیلم

مدیرعامل اتحادیه تاکسی رانی های شهری: لاستیک دولتی را از شهرداری ها بخواهید +فیلم

اولویت تجهیز و تاسیس خانه های ورزش در مناطق روستایی

بازیگران «ممنوعه» جان سالم به در بردند

نوای خوش استاد داود آزاد در رشت

گذری بر یک دهه تلاش در تاریخ و یک نمایشگاه

ظاهر عجیب «مریلا زارعی» در تئاتر جدیدش +عکس

یکتا ناصر و منوچهر هادی در جشن تولد دخترشان+عکس

واکنش داروغه زاده به نامه 200 سینماگر

حضور سه فیلم ایرانی در جشنواره پالم اسپرینگز

طنین نوای خوش استاد داود آزاد در رشت‎

گودزیلا سلطان هیولاها/بازگشت دوباره موجودی عجیب به سینمای هالیوود

تمرین ارکستر ملی ایران

اخراج به دلیل ناخنک زدن به پیتزای مشتری! + فیلم

درام خیابانی با سطل

در سینما و تئاتر چه خبر است؟

به پیشواز یلدا می رویم

فراخوان شب شعر فاطمی در داراب

پرفروش ترین و کم فروش ترین فیلم های 2018

دانلود زیرنویس فیلم Ashes and Snow 2005

دانلود زیرنویس فیلم Agoraphobia 2015

«برد پیت» از امشب به شبکه نمایش می رود

محب اهری باز هم راهی بیمارستان شد

حیدریان حکم گرفت/ معرفی اعضای کارگروه سینما

«محب اهری» دوباره بستری شد/ تشنج سر صحنه فیلمبرداری

تجلیل از سیدمحمود رضوی به عنوان چهره برتر هنر انقلاب اسلامی

فیلم/خلاصه دیدار اینترمیلان-اودینزه

فیلم/تاتنهام یک - برنلی صفر؛ گل اریکسن دقیقه 1+90

انگشتان دست چگونه خم می شوند؟ +فیلم

آغاز اکران گسترده و همزمان فیلم پیشونی سفید 2 برای مدارس

گذری بر یک دهه تلاش در تاریخ و یک نمایشگاه

گذری بر یک دهه تلاش در تاریخ و یک نمایشگاه

گریم عجیب عاطفه رضوی+عکس

استایل در آستانه یلدا آزاده صمدی+عکس

آلبوم کُردی «شوانی شوانی» منتشر شد

سینمای مقاومت و نسبت آن با دستگاه دیپلماسی

خانم بازیگر با پستی تولد اسطوره باشگاه استقلال را تبریک گفت

ذره بین به کسی برنخوره 24 آذر

بازیگر مشهور ایرانی بالاخره از بیمارستان مرخص شد

آلبوم تازه شاهو عندلیبی منتشر شد

حسین محب اهری به دلیل وخامت حال دوباره در بیمارستان بستری شد

ستاره یا بازیگر؟

فیلم/خلاصه دیدار وایادولید- اتلتیکومادرید

102 اثر هنرهای تجسمی به نمایشگاه ایران ساخت راه یافت

6 اثر طبیعی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی ثبت شد

جشنواره انار اورامان در نیاوران

دومین نمایشگاه عکس و ابزار استادکاران قدیم سنندج برپا شد

عدم نمایش «محمد رسول الله» در آمریکا

خداحافظی «ممنوعه» با نیما شعبان نژاد!

اشتباه تایپی، عامل جا افتادن نام «تنگه ابوقریب»

دومین نمایشگاه عکس و ابزار استادکاران قدیم سنندج برپا شد

«محب اهری» دوباره بستری شد/ تشنج سر صحنه فیلمبرداری

«محب اهری» دوباره بستری شد

نمایش فیلمهای جشنواره سینما حقیقت در مشهد آغاز شد

دومین جلسه هفتگی پژوهشی شعر و موسیقی فولکلور عاشیقی

تئاتر آبادان حامی ندارد

دلیل کم کاری خواننده مشهور ایرانی از زبان خودش

فیلم/برد پرگل بایرن در خانه هانوفر

موسیقی متن فیلم سینمایی پیانو ؛ مایکل نایمن

تئاتر آبادان حامی ندارد

معافیت پرداخت عوارض فروش بلیط نمایش و موسیقی ضروری است

صدای مردم؛ بیان مشکلات روی خط تلفنی + فیلم

«محب اهری» دوباره بستری شد

درهای گِل گرفته خانه «سرهنگ ایرج» باز شد

معافیت پرداخت عوارض فروش بلیط نمایش و موسیقی ضروری است

سوء مدیریت هایی که سینماهای آذربایجان غربی را به تعطیلی کشاند

«محب اهری» دوباره بستری شد

میراث فرهنگی، مهمترین رکن در بازآفرینی شهری است

دو مجسمه اسکار فروخته شد

تیپ دوچرخه سواری خانم بازیگر مشهور ایرانی + عکس

جشنواره گل بایرن مونیخ در خانه هانوفر

جاسوس مشهور بریتانیایی ها معتاد از آب در آمد

تئاتری ها دوشنبه اجرا ندارند

تیزر بانک ملی ایران تندیس و دیپلم افتخار جشنواره بین المللی LAMPA روسیه را کسب کرد

«لوتوس» فینالیست جشنواره مقدونیه شد

استاد شجریان؛ از نگاه خود و دیگران

استاد شجریان؛ از نگاه خود و دیگران