مطالب مرتبط:
پرواز از میان ابرها با صدای استاد شجریان + فیلم
تصویری از دوران جوانی استاد شجریان در کنار خانواده
سالار عقیلی برای استاد شجریان می خواند
سالار عقیلی «بخوان جانان» را برای استاد شجریان می خواند
آخرین وضعیت از سلامتی استاد شجریان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 11:522018-09-23فرهنگي

استاد شجریان؛ از نگاه خود و دیگران


امروز زادروز کسی ست که «پاره ای از خاک وطن» می نامندش؛ مردی که از سال 52 تا کنون بازتاب وقایع تاریخ معاصر ایران است؛ استاد محمدرضا شجریان.

- امروز زادروز کسی ست که پاره ای از خاک وطن می نامندش؛ مردی که از سال 52 تا کنون بازتاب وقایع تاریخ معاصر ایران است؛ استاد محمدرضا شجریان.

خبرگزاری ایرنا - علی اسدی:" او را پیش از هر چیز مردمان این دیار به دو اثر فاخر ربنا و مرغ سحر می شناسندش.

ربنا در تابستان 58 در حال تمرین با شاگردانش برای ارائه به تلویزیون وقت ضبط می شد و قرار بر آن بود که صدای شاگردان منتشر شود که دست اندرکاران بی اذن و اطلاعش صدای اصلی یعنی صدای استاد را منتشر می کنند و این ربنا تا هنوز و همیشه در دل و جان ایرانیان خانه می کند.

و تصنیف مرغ سحر؛ سروده ملک الشعرای بهار از ساخته های مرتضی نی داوود در دستگاه ماهور که پیش از شجریان ضرابی و وزیری و .

آن را خوانده اند اما ایرانیان این تصنیف را با صدای او می شناسند و سالها در همه اجراها و کنسرت ها مشتاقانه آن را طلب می کنند.

خود او درباره علت ارتباط مردم با این دو اثر که دیگر جزیی از فرهنگ و میراث ملی ایران شده می گوید: مرغ سحر صدای اعتراض مردم ماست از جور زمانه که در گوش تاریخ جاریست مردمی که همواره به ظلم ظالم و جور صیاد معترض بوده اند.

استاد شجریان اینک جایی ایستاده که نه تنها یک خواننده که موسیقیدان نماینده فرهنگ و هنر ایران معاصر محسوب می شود.

‏سرزمین هنرخیز ایران آوای خوش کم نشنیده اما دشوار است که کسی اینچنین عصاره همه جریانهای جدی آوازی موسیقی ما باشد؛ از دوامی و ظلی و اقبال و مهرتاش و عبادی و بنان و قمر و تاج و برومند و شهناز و دادبه و طاهرزاده و پایور آموخت، اما هیچیک از آنان نیست.

او عصاره همه انهاست و شاید از این رو محمدرضا شجریان نه یک استاداواز موسیقی ایرانی، بلکه موسیقی ایرانی و صدای ایران است.

استاد شجریان از نگاه خودش برای دلم می خوانم و برای مردمم اما اگر کسی به دقت اشعار خوانده شده مرا دنبال کند می بیند صدای من بازتاب وقایع تاریخ معاصر ایران است.

استاد اصلی من زندگی و شرایطی است که بر من گذشته، چرا که من از هر پدیده ای درس گرفتم، به عبارت بهتر من هرچه دارم از آموخته هایم است.

موسیقی ایرانی بازتاب دهنده شعر و ادب غنی و کهنسال این سرزمین و نظم دقیق و مهندسی شده حیرت انگیزش بوده که در تمام طول تاریخ پربارش از خنیاگران کهن تا همه آن شاعران درخشان و گذر از همه پیچ و خم های تاریخ، تنها نمایش دهنده حیرت انسان این مرز و بوم از زیست در جهان بود و از پرستش و حمد و ثنای خالق و خلق و آواها و نواهای موسیقی ایرانی هم چیزی جز ستایش حضور در این جهان و حیرت و بهت و ستایش از این نظم و تکامل نیست.

هنرمند ایرانی، برعکس هنرمند غربی، فردیت اش یعنی مایه رسیدن و خلق و آفرینش هنری را همیشه در حیرت از کشف و شهود این جهان با نظم و اصول صرف کرده است.

موسیقی ایرانی، جشن و شور درک این حیرت، این کشف و شهود، این شکوه و عظمت است.

من در تمام طول این نیم قرن کوشیدم تا این سنت ریشه دار خنیاگری ایرانی را با همه زوایا و گوشه ها، همه غنا و عظمت و تنوعش حفظ کنم و پاس بدارم و سپس آن را به آیندگان منتقل کنم.

کوشیدم که این سنت خنیاگری را که در عمق این تمدن کهنسال ریشه دارد، از چنگ نوازان هخامنشی تا موسیقیدانان ساسانی و سپس قاریان کلام وحی پاسداری کنم و اگر می توانم چیزی بر آن بیفزایم.

یکی از نکات مهم که تاثیر فراوانی در بارور شدن هنر هنرمند دارد و مستقیما در مردم نیز تاثیر می گذارد، اخلاق و رفتار خوب هنرمند است و مردم هنرمند را باید به گونه ای بشناسند که ارزش هنرمندی داشته باشد چرا که هنر برای انسانیت است و یک هنرمند نباید زندگی خود را با شک و قضاوت های بی جا پیش ببرد.

یکی دیگر از مسائلی که باید رعایت شود این است که هنر خود را دست کم نگیریم و در هر محفلی هنرمان را عرضه نکنیم.

هیچ هنرمندی در تمام حوزه های هنری نمی تواند در پشت دفتر نگاه خود پنهان شود؛ چرا که دو پدیده در وجود همه انسان ها وجود دارد که به صورت فرستنده و گیرنده در ارتباط های اجتماعی تاثیر گذار است یکی از این دو عنصر صدا و دیگری نگاه است و من با این دو پدیده سالهای سال زندگی کرده ام.

یک زمانی در نوجوانی و جوانی فکر می کردم که باید به دیگران نشان دهم که خواندن یعنی چی؟ اما اکنون دنبال این نیستم.

یک وقت دیگر انگیزه ام این شد که باید حرمت فرهنگ و هنر را دودستی نگه دارم تا اعتبار پیدا کند.

امروز انگیزه من این است که آن چه را در غالب اشعار تحویل داده ایم.

به کار ببندند.

من حتی یک معلم آوازهم نداشتم ، تمامی معلمان من نوازنده بودند، فقط آقای دوامی بود که ردیف دان و تصنیف خوان بود؛ هیچ کدام آواز خوان و معلم آواز نبودند که من شیوه آواز را از آنها یاد بگیرم ، ردیف آوازی را هم به شیوه خودم آموختم ؛همه اینها را من از روی شعور خودم فراگرفتم.

نوار شنیدم، صفحه شنیدم، آثارقدیمی، جدید، رادیو و.

خوب ها را گرفتم و بدها را رها کردم تا اینکه خودم شد شجریان .

شجریان از نگاه دیگران آیدین آغداشلو نقاش، گرافیست و نویسنده، می گوید: اواخر دهه پنجاه بود که شجریان در ذهن من عمده تر شد و این بار نه به خاطر حنجره اش که به خاطر سر انگشتان چیره وچابکش؛ خوشنویس قابلی شده بود و مرا که سال ها بود خوشنویسی دغدغه ام بود به تعقیب و تماشای راهی که می رفت واداشت و می دیدم چه نستعلیق نویس قابلی دارد می شود و دریافتم آدمی در این میان هست که پروای امر عمده تری دارد و دارد معنای منهدم و پراکنده شده ای را دنبال و جست وجو می کند که بیشتر- خیلی بیشتر -از ها ها ها های مرسوم و معمول است.

چه طور می شود هنرمندی راوی روح مردمش می شود؟ در درازمدت و در کوتاه مدت؟ فردوسی می شود برای همیشه و حافظ و مولوی و استاد علی اکبر بناء اصفهانی و کمال الدین بهزاد می شوند در درازمدت، تولستوی و شکسپیر و سنان معمار و دانته می شوند در درازمدت.

واگنر می شود در کوتاه مدت- و گاندی- که هنوز بر روی پایه هایشان بی تزلزل ایستاده اند.

کار زیادی می برد تا استاد محمد رضا شجریان به چنین قامتی برسد، اما فقط کار نیست، درست بودن و فروتنی و مهربانی هم هست.

همیشه همراه مردم بودن به تأسی از شیخ نجم الدین کبری هم هست.

لحظه را درست سنجیدن و خم نشدن در برابر مال و منال و منصب هم هست.

یک پارچه کردن آرزو های پراکنده مردمی که گم می شوند و نمی دانند چه می خواهند هم هست… و خیلی چیز های دیگر هم هست.

محمدعلی معلم دامغانی شاعر و ترانه سرا، در وصف شجریان سروده است: دوستدار تو و صدای تواند/ پارت تا پارس سیستان تا ماد .

نغمه و شعر و نقش ایرانی/ بنمیرد که خود از ایران زاد.

تا شب ما به ربنا روشن/ به تو آسیب چشم بد مرساد داریوش پیرنیاکان نوازنده تار و سه تار و پژوهشگر موسیقی، معتقد است: در تمام 35 سالی که محمدرضا شجریان را می شناسم و 15 سالی که با او نشست وبرخاست دارم، ویژگی های ممتازی در او دیده ام اما بزرگ ترین حسن او در ارتباط با مردم، این است که هیچ وقت به آنها و سرزمینش دروغ نگفته و همیشه آنچه فکر و احساس کرده را با مردم در میان گذاشته است.

مردم البته هم این صداقت را می فهمند و هم برای آن ارزش قائل هستند.

از سوی دیگر، نخبگان بسیاری آوازش را تأیید کرده و گفته اند که تکرارشدنی نیست.

در کنار این، هم ساز می زند و هم یک ادیب است.

در طول تمام این سال ها یک بار هم ندیده ام کسی برای آوازش شعر انتخاب کند، خودش همیشه این کار را می کند.

بالاتر از همه اینها اشراف کاملش بر قرآن است؛ شجریان قرآن را می خواند، خواندنی که هم معنی و هم تجویدش را می داند.

خطش هم خوب است، ایرانگرد قهاری هم هست و یک متخصص پرورش گل و گیاه به شمار می رود.

می خواهم بگویم او، ذوالفنون است.

اگر اقبال السلطان، تاج، بنان و.

هرکدام گلی هستند در موسیقی ایرانی، شجریان یک گلستان است.

اصغر فرهادی کارگردان ایرانی به فریاد می گوید : فخر هنر ایران، استاد شجریان! تاب ساز خاموش ات را نداریم و دل مجنون مان، از آسمان عشق ، بوی باران مهر را طلب می کند.

(.

) معترفیم بی تو به سر نمی شود .

سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با کارنامه ای که از او شخصیتی فرهنگی ساخته، به تعبیر زیبای مولانا در مثنوی متوسل می شود: او (مولانا ) سرودن مثنوی را همچون ساختن جویی می داند که قرار است آبش تا قرن ها آیندگان را مستفیض کند.

بی شک جویی که مولانا و خیام و حافظ و سعدی و بزرگان دیگری چون ایشان، سده ها پیش ساخته بودند، نیاز به میراب هایی داشته؛ کسانی که در این مدت طولانی هر دم راه آب را هموار کنند، سنگ ها و موانع را از مسیرش بردارند تا چیزی سد راهش نشود و هرچه زلال تر و بهتر به آینده برسد و گوارای وجودشان شود.

یکی از بهترین میراب های این جوی، استاد شجریان است.

از نخستین کارهای استاد شجریان تا به امروز همه کارهایی که از ایشان شنیده ایم درخشان بوده؛ یعنی ایشان کار متوسط ندارد.

به همین سبب هیچ تعریفی از ایشان اغراق نیست.

استاد محمدرضا شجریان از قبیل همین آینه هاست که در دوره معاصر ورای موسیقی ایرانی به بهترین وجه فرهنگ ایرانی را نمایندگی کرده است.

علی نصیریان بازیگر پیشکسوت معتقد است: به هیچ وجه قصد انکار استعدادها و صداهای زیبایی که در زمینه موسیقی فعالیت می کنند را ندارم ولی دو نفر، در این زمینه، روی من تأثیر فوق العاده ای گذاشتند، یکی غلامحسین بنان و دیگری محمدرضا شجریان.

بدون تردید این دو کسانی هستند که مرا دگرگون کردند، با موسیقی آشنا نمودند و لذت زندگی، هنر و فرهنگ را به من چشاندند؛ به من آموختند که زندگی بدون فرهنگ، بدون هنر، بدون موسیقی، بدون نقش و نمایش، بی رنگ و کسل کننده است.

حسین علیزاده ردیف دان، آهنگ ساز، پژوهش گر و نوازنده تار و سه تار در باره شجریان می گوید: کارهایی که شجریان برای موسیقی ایران کرده است موجب شده تا موسیقی ادامه داشته باشد.

شجریان یک ارزش در هنر است و جایگاهش در تاریخ ابدی خواهد بود.

شجریان سال های بسیار در زمینه موسیقی تلاش کرده و این می تواند الگویی برای هنرمندان جوان باشد تا بتوانند جایگاه شجریان ها را به دست آورند نه اینکه شرایط جامعه ما و نگاه به هنر را به سمت و سوی تجاری شدن پیش ببرند.

تکرار جایگاهی چون شجریان انگیزه و معنویت خاص خودش را می خواهد و به محض اینکه جامعه فرصت بیابد که به سمت معنویت هنر سوق پیدا کند قطعاً شجریان ها دوباره متولد خواهند شد.

شجریان شهرتش به همین چند ساله خلاصه نمی شود.

شجریان خیلی سال ها پیش شجریان شده است و با منع ها از یادها نمی رود.

کیخسرو پورناظری نوازنده و از شاگردان کلنل علینقی وزیری معتقد است که خواننده ای بالاتر از شجریان نیامده است.

فرهاد فخرالدینی موسیقی دان، آهنگساز و رهبر ارکستر، شجریان را استاد یگانه آواز ایران می داند و می گوید: توانایی های او واقعاً ستودنی است.

من بارها شاهد هنرنمایی های او حین اجرا بوده ام و دیده ام چگونه حیرت همکارانم را برانگیخته است.

او انسانی شریف، نجیب، شجاع و میهن پرست و به عبارت دیگر، انسان کاملی ست.

درواقع او به نصایح بزرگان و استادان موسیقی که می گفتند اول انسان باشید و بعد هنرمند، به درستی عمل کرده است و باید به این استاد عالی قدر گفت آنچه خوبان همه دارند، تو تنها داری .

و سروده ای که شفیعی کدکنی به مناسبت هفتاد سالگی وی سرود و در شماره 80 مجله بخارا ، منتشر شد.

بخوان که از صدای تو سپیده سر برآورد/ وطن ز نو جوان شود دمی دگر برآورد بخوان که از صدای تو در آسمانِ باغ ما/ هزار قمری جوان دوباره پر برآورد به روی نقشه وطن صدات چون کند سفر/کویر، سبز گردد و سر از خزر برآورد پادشاه صورت و معنا شاید به خانه هر ایرانی بروید در کنار حافظ، صدا و آوایی از شجریان باشد.

صدایی آمیخته و گداخته با دوران که معرف شادی، غم، نگرانی و امید ایرانیان بوده و هست.

و به قول رفیق شفیقش فریدون مشیری او هنرمندی ست که از خراسان برخاسته تا آفاق آواز این سرزمین را چون خورشید خاوری گرم و روشن کند.

و به تعبیر ابتهاج ما چه خوشبختیم که در زمان صدای او زندگی می کنیم.

باری! دلشدگان صدایش بی شمارند و شاید برای توصیف چون اویی تنها می توان از کلام کامل حضرت لسان الغیب وام گرفت: ای پادشاه صورت و معنا که مثل تو/ نادیده هیچ دیده و نشنیده هیچ گوش زادروزت فرخنده باد صدای ایران!
کلید واژه ها: ایران - موسیقی ایرانی - شجریان - محمدرضا شجریان - موسیقی - ایرانی - استاد شجریان - تاریخ - بازتاب - مردم - ایرانیان - ملک الشعرای بهار - خبرگزاری ایرنا - زادروز - منتشر - فرهنگ و هنر - فرهنگ - امروز - تلویزیون - خبرگزاری - تابستان - خواننده - برومند - کهنسال - اعتراض - درخشان - شاعران - میراث - کنسرت - نمایش

آخرین اخبار سرویس:
افشای راز آقای بازیگر پس از 15 سال

افشای راز آقای بازیگر پس از 15 سال!

بازیگر محبوب «دلدادگان» درمیان زائرین کربلا /عکس

بازگشت بازیگر مشهور برای همیشه به تهران

جدول پخش برنامه های رادیو و تلویزیون قزوین در 29 مهر ماه

عکس یادگاری بازیگران در پشت صحنه سریال دلدادگان

عکس دیدنی مهسا هاشمی و منوچهر آذر در پشت صحنه سریال نقابها

پوشش عجیب فاطمه معتمدآریا در جشنواره بین المللی سلیمانیه

اهدای منابع تاریخ شناسی به کتابخانه های آستان قدس

لرستان ، بخش خبری 20:00 شنبه 28 مهر

اوقات شرعی شنبه به افق قزوین + فیلم

«آغاز فصلی سرد» مهمان پاییزی تماشاخانه ماه حوزه هنری می شود

«عاشقانه 2» به مراحل ساخت میرود

بازیگر محبوب «دلدادگان» درمیان زائرین کربلا /عکس

افشای راز آقای بازیگر پس از 15 سال!

سریال های وحشتناک و تاریخچه آن ها؟+ عکس

پرچم حرمین شریفین امام حسین(ع) و امام رضا(ع)، معاوضه می شود

البرز/تقویم روز واوقات شرعی+فیلم

54 گردشگر خارجی از جاذبه های تاریخی شوش دیدن کردند

مهسا هاشمی بازیگر سریال «بازی نقاب ها»: برای نقش صحرا بازیگران بسیاری کاندیدا بودند

بازگشت بازیگر مشهور برای همیشه به تهران

54 گردشگر خارجی از جاذبه های تاریخی شوش دیدن کردند

هفت سینما درآمد اکران جام جهانی را تحویل دادند

نذر کتاب در جامعه جدی گرفته شود

9 روز مانده به اربعین + فیلم

ظاهر متفاوت «هانیه توسلی» خبرساز شد/عکس

فراخوان نمایشگاه خوشنویسی و نقاشی خط نی ناله

عکس دیده نشده از جنگل گردی مهناز افشار و پیمان معادی

کتاب سبب ماندگاری اندیشه و نشر دین می شود

اوضاع تئاتر امروز فاجعه آمیز و ناامید کننده است/آذر ماه برای همیشه به تهران باز می گردم

فرهاد آییش: به خودکشی فکر می کنم

عکس دیده نشده از جنگل گردی مهناز افشار و پیمان معادی

مهناز افشار در حال آرایش+عکس

ساخت درِ جدید «وی آی پی» برای تالار وحدت!

سازمان سینمایی دست از محافظه کاری بردارد

بازیگر نقش مختار تکذیب کرد+عکس

واکنش محمدرضا گلزار به شرکت کننده‎ای در مسابقه برنده باش+فیلم

معرفی جشنواره ی خطرناک در آسیا+عکس

گریم دید هانیه توسلی+عکس

افشاگری فرهاد آییش درباره علت اصلی بچه دار نشدنش!

وقتی شاخک جاعلان تیز می شود

پست جدید بازیگر مرد جنجالی این روزهای سینما+عکس

پیوستن 5 بازیگر دیگر به نمایش پرسروصدای «بینوایان»

جدیدترین عکسی که مادر سینمای ایران منتشر کرد

اگر کسی می خواهد به معراج یا به سعات برسد، باید هر شب یک صفحه «معراج السعاده» بخواند

سازهای خاکی به صدا درآمد/ گله های محمد گلریز

چرا شعرها کمتر در خاطر می مانند؟

بزرگترین مجموعه کوکاکولا+عکس

همسر «شهاب حسینی»، آزرده از همه چیز! /عکس

موفقیت زوج جدید سینمای ایران در گیشه

«صبح جمعه با شما» دوباره سر پا می شود؟

«بهاره رهنما» ؛ بیوه شد!

برای سالروز تولد «مهر»ی های سینمای ایران

صحنه بازداشت بازیگر مشهور ایرانی توسط پلیس/عکس

طنز نوشته های کوتاه جدید و جالب (105)

تصویر لیلا حاتمی در اینستاگرام بازیگر زن هالیوودی/عکس

نخستین نمایشگاه یادمان استاد محصص در قزوین گشایش یافت

نخستین نمایشگاه یادمان استاد محصص در قزوین گشایش یافت

سکوت وزیر ارشاد درباره تغییر رییس سازمان سینمایی

سازهای خاکی در تالار وحدت به یاد شهدا نواختند

سازهای خاکی در تالار وحدت به یاد شهدا نواختند

سکوت وزیر ارشاد درباره تغییر رییس سازمان سینمایی

نویسنده معروف در 100 سالگی+عکس

وزیر ارشاد درباره تغییر رییس سازمان سینمایی سکوت کرد

«عرق سرد» در بخش رقابتی جشنواره فیلم استکهلم

ابراز تاسف بازیگر زن از مقایسه با الناز شاکر دوست+فیلم

وزیر ارشاد درباره تغییر رییس سازمان سینمایی سکوت کرد

فستیوال بین المللی فیلم دهوک آغاز بکار کرد

رامبد جوان شبیه بازیگر مرد هالیوود می شود+عکس

«حوالی پاییز» به زودی از شبکه سه سیما

عنایت بازیگر دلدادگان به سوگ مادر نشست+عکس

درخواست از وزیر ارشاد برای کمک به مستند راه یافته به اسکار

پاسخ های وزیر ارشاد به چند سوال

یک قلاده خرس قهوه ای دیگر هم تلف شد

اجرای نمایش میدانی همزمان با اربعین حسینی

از حضور خواننده شیمیایی با ایمو تا هشدارهای محمد گلریز به مسئولان

زندگی جالب آفتاب پرستان در یک نگاه +فیلم

برگزاری جشنواره ترشی «هفت بیجار» در بیجار

واکنش وزیر ارشاد به تاثیر نوسانات ارزی بر جشنواره های فجر

عکاس سنندجی دو عنوان برگزیده جشنواره دانشگاه ورشو لهستان را از آن خود کرد

فروش بالغ بر یک و نیم میلیارد تومان کتاب در هشتمین نمایشگاه کتاب کردستان

طرح تحریم سالن های حوزه هنری/ غلامرضا موسوی:کانون پخش کنندگان باید به سمتی بروند که از فیلم دادن به حوزه هنری خودداری شود/ آن وقت مجبورند همان فیلم های خودشان را نمایش دهند

منتقدان درباره ساخت فیلم های تلخ چه می گویند؟

جایزه جشنواره ی انگلستانی برای مستندساز ایرانی

بالغ بر یک و نیم میلیارد تومان کتاب در هشتمین نمایشگاه کتاب کردستان به فروش رفت

یک قلاده خرس قهوه ای دیگر هم تلف شد

عناوین مجموعه خبری ساعت 20 شبکه اترک. 28مهر

مانی حقیقی «تفریق» را با پریناز ایزدیار می سازد +عکس

وقتی کودکان با افسانه ها آثار هنری خلق می کنند

رونمایی از اولین پوستر فیلم سینمایی «آستیگمات» +عکس

10 فیلمی که شوکه کننده ترین و غیرمنتظره ترین پیچش های داستانی را داشتند [قسمت دوم]

سوپراستارهای «شهرزاد» چقدر دستمزد گرفتند؟

رسانه ها به شفافیت در حوزه تئاتر کمک کنند

تار عنکبوت هزار متری در یونان! +فیلم

روزیاتو: 10 فیلمی که شوکه کننده ترین و غیرمنتظره ترین پیچش های داستانی را داشتند

سلفی هانیه توسلی در اتاق گریم «گرگ بازی»+عکس

آیین نامه شصت و دومین جشنواره منطقه ای سینمای جوان- شبدیز اعلام شد

مرمت آب بندانهای گلستان با60 درصد اعتبارملی و 15 درصد سهم خودیاری+فیلم

جشنواره پرش از ارتفاع برای دیوانگان هیجان + فیلم

ماجرای ورود پول کثیف در ساخت «شهرزاد»

استاد شجریان؛ از نگاه خود و دیگران

استاد شجریان؛ از نگاه خود و دیگران