مطالب مرتبط:
رفتند تا بمانیم!
خودروسازان به تعطیلات رفتند
چرا رییس دفترها جای ورزشکاران رژه رفتند
مادر محمود کریمی: شهدا رفتند تا انقلاب بماند
تازه کردن دیدار با ابوالحسن خان صبا/هنرمندان و مدیرانی که به موزه صبا رفتند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 11:282018-09-23سياسي

رفتند تا بمانیم


ایرنا- هفته دفاع مقدس هفته تجلیل از بزرگ مردان و زنان دلاوری است که سال های سال در جبهه های دفاع مقدس حماسه آفریدند، آنانی که با ایثار و از خودگذشتگی برای احتزاز پرچم جمهوری اسلامی ایران هشت سال دانشجوی دانشگاه جهاد و شهادت بودند.

- رژیم سابق تا دندان مسلح حاکم بر بغداد با همکاری و پشتیبانی قدرت های بزرگ از جمله سردمداران آمریکای جهانخوار در 31 شهریور 1359 با یورشی وحشیانه تعدادی از شهرهای مرزی ایران را زیر گلوله های خود گرفت اما رزمندگان دلیر و جان برکف اسلام در طول دوران دفاع مقدس جواب دندان شکنی به او دادند.

هشت سال دفاع مقدس، بی تردید آزمونی بزرگ برای اثبات قدرت ایمان، حقانیت و پایداری پیروز ملت ایران است.

دوباره به یاد آن روزهای سراسر حماسه و ایثار با خود نجوا می کنم، ذوق و شوق، نینوا کرده دلم، چون هوای جبهه ها کرده دلم، بود سنگر بهترین مأوای من، آه جبهه کو برادرهای من، سنگر خوب و قشنگی داشتیم، روی دوش خود تفنگی داشتیم، جنگ ما را لایق خود کرده بود، جبهه ما را عاشق خود کرده بود، آسمان تکبیر ما را دوست داشت، هر حسینی کربلا را دوست داشت.

روزها در عشق پر پر می زدیم، در دل شبها منور می زدیم، یاد روزی که بسیجی می شدیم، شمع شبهای دو گیتی می شدیم، یاد آن روزی که در خمپاره ها، جمع می کردیم پاره پاره ها، هر بسیجی اقتدا بر شمع کرد، پاره های جان خود را جمع کرد، تا ابد شام پریشانی ما، داغ قربت روی پیشانی ما.

هنوز هم صدای ترکش ها و خمپاره ها را به گوش خود می شنوم.

هنوز هم صدای ضجه ها و ناله ها را که از خاک به افلاک می رسید را به چشم می بینم، هنوز به یاد می آورم که چگونه پسر بر بالین پدر در سنگر دفاع مقدس جان را هدیه می کرد و آتش، سینه جوانان را می درید.

بمب های خوشه ای به یکباره آهن را پودر می کرد و هیچ اثری از حاج حسین ها و حاج محمدها دیده نمی شد، شاید از آن روزها، سالها گذشته باشد، من هنوز به یاد دارم که چگونه فرشتگان الهی به دفاع از ارزش ها می پرداختند، کم نبودند جوانانی که با شور و شادی فراوان عزم را جزم کرده و راهی دیاری می شدند که بوی خوش شهادت، بوی تند باروت را از بین برده بود.

با آمدن هفته دفاع مقدس به یاد تقدیس فرشتگانی می افتیم که شبانه از زن و فرزند خود خداحافظی کرده و بی نشان در جبهه های حق علیه باطل برای رضای خدا و دفاع از ناموس کشور عازم میدان نبرد می شدند، کم نبودند جوانانی که لباس دامادی را از تن به در کرده و عازم میدان جنگ می شدند و سرانجام پلاک آنها را به عنوان تنها یادگاری برای تازه عروسشان می فرستادند.

به حقیقت چه چیز جز عشق به حق، ایمان به انبیاء و اولیاء می توانست این گونه زمینه دل کندن از خانه و خانواده را فراهم کند و دنیا را با همه خوبی ها و زیبایی هایش کوچک و بی مقدار بشمارد.

در هفته دفاع مقدس با نگاه کردن به جوانانی که هرگز روی پدر را ندیده اند و با عکس، پلاک، تسبیح و قرآن به جا مانده از او، بوی پدر را استنشاق کرده اند بهتر می توان به ارزش این هفته پی برد و به این نتیجه رسید که هفته دفاع مقدس هفته تقدیس از بزرگمردانی است که عزت، آزادگی و سربلندی را به عنوان برترین ارمغان برای نسل امروز و دیروز برجا گذاشتند و رفتند تا ما با سربلندی زندگی کنیم.

هنوز هم بسیاری از خانواده ها چشم انتظار بازگشت عزیزان مفقود الاثر خود هستند.

کودکان و نوزادان آن زمان به جوانانی رشید و برومند تبدیل شده اند، تلاش کنیم تا این نسل را بیشتر با آرمانها و اهداف شهدا آشنا سازیم.

برای نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت وصیتنامه های شهدا را به کتابی تبدیل کنیم که راهنمای ما در تمام دوران باشد، خانوادهای ایثارگران را به عنوان بهترین یادگاران به جا مانده از شهدا در خود بپذیریم و همواره در همه دورانها در کنار آنها و با آنها گام برداریم و قبول کنیم که خانواده های ایثارگران بهترین سرمایه های این نظام هستند.

تلاش کنیم با بیان واقعیت های جنگ و به تصویر کشیدن ایثار و شجاعت جوانان ایرانی در طول هشت سال دفاع مقدس در جهت نهادینه کردن فرهنگ مقاومت و شهادت در جامعه تلاش کنیم و به نسلی که انقلاب و جنگ را ندیده تفهیم کنیم که آرامش و امنیت امروز حاکم بر جامعه مدیون خون هایی است که غریبانه در هر گوشه ایران اسلامی به دفاع از حریم اسلام و آزادگی برزمین ریخت.

* آزادی و امنیت امروز مدیون خون هزاران شهید استبه نسل امروز بگوییم که این آزادی مدیون خون هزاران شهید زیر 20 سال است که رفتند تا امروز جوانان معنی درست رهایی از ظلم را بچشند و آزاد و سربلند افتخارات فراوانی را برای ایران اسلامی به ارمغان آورند.

هفته دفاع مقدس یادآور نخستین روز جنگ تحمیلی است، روزی که دشمن با بی رحمی تمام کیان و تمامیت ارضی ما را نشانه گرفت و با تحریم اقتصادی جنگ را مقدمه ای برای سلطه بر ایران آغاز کرد غافل از آنکه ملت ایران به واسطه ایمان بالا و رهبری بزرگمرد تاریخ این سرزمین حضرت امام روح الله الموسوی خمینی کبیر هرگز تسلیم زور نشد و اجازه نداد حتی یک وجب از خاک ما به بیگانه سپرده شود.

اگر چه طی این سالها مردم ما آواره شدند، کودکان، زنان و مردان فراوانی جان خود را هدیه کردند و از نظر اقتصادی با بحران های فراوانی روبه رو شدیم اما اجازه ندادیم بیگانه برما حکومت کند، هنوز هم با گذر در کوچه پس کوچه های خرمشهر و آبادان، هویزه، بستان و مهران، دهلران، سومار، سرپل ذهاب و قصرشیرین می توان بوی غربت و جنگ را استنشاق کرد، اکنون پس از سالها از اتمام جنک باگذر در گلزار پاک و مطهر شهدا در هر شهری و چین های نشسته بر پیشانی پدران و مادران شهدا و با مرور خاطرات آزادگان سرافراز بهتر می توان خاطرات جنگ را به تصویر کشید.

اختصاص دادن بخشی از کتاب های تاریخ مدارس به تاریخ انقلاب ایران می تواند نقش مهمی در ارائه اطلاعات و پیوند بین نسل امروز با نسل جنگ باشد، برپایی نمایشگاههای مربوط به آثار شهدا و ایثارگران در مدارس، حضور بیشتر جوانان در برپایی برنامه های هفته دفاع مقدس و به نمایش گذاشتن تصاویر جنگ در همه زمانها برای این قشر نقش موثری در آشنایی با فرهنگ شهادت و پایمردی دارد.

در این روزهای حماسه و ایثار بیاییم همه با هم تلاش کنیم و نه تنها در هفته دفاع مقدس که در همه هفته ها از بزرگترین سرمایه های این کشور که موجب به اهتزاز درآمدن پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی در سراسر جهان شد به بهترین نحو ممکن دفاع کنیم و راه را برای اشاعه این فرهنگ در بین نسل های آینده هموار کنیم.

اجازه ندهیم برخی با ندانم کاری های خود زمینه جدایی و شکاف بین این دو نسل را فراهم آورند چرا که درخت تنومند انقلاب اسلامی با خون شهدا، مقاومت ده ها هزار آزاده و جانباز آبیاری و تقویت شده و نباید اجازه داد دست هایی از بیرون در جهت آسیب رساندن به ابن درخت تنومند اقدام کنند.

روزهای حساس و سرنوشت ساز دفاع مقدس ملت مسلمان ایران سرشار از حماسه آفرینی ها و سلحشوری های بهترین و دلاورترین فرزندان این امت است که با ایستادگی مومنانه و حیرت انگیز خود در مقابل دشمن تابن دندان مسلح، میهن خویش را از آسیب های گوناگون حفظ کردند و با نثار جان پاک و شیرین خود به دفاع از شرف، استقلال و آزادی ملت به پا خاسته ایران برخاستند.

در طول سالهای دفاع مقدس جای جای جبهه های نبرد حق با باطل و مناطق مرزی در جنوب و غرب کشورمان ناظر و شاهد حماسه سازی دلیرمردان و شیرزنانی بود که در جبهه و پشت جبهه خاطره های ماندگاری از دفاع و رزم شرافتمندانه را به یادگار گذاشتند و با قطره های خون خویش در دشت و صحرا و نخلستان و کوهستان نشانه های مقدس و ایثار و فداکاری در راه دفاع از خاک میهن نشاندند.

آری روز به روز دفاع مقدس با نام و یاد استوار قامتانی پیوند خورده است که جان مطهر خویش را نثار کردند تا جان اهریمنان سفاک و متجاوز را از تن دژخیمان بدر کنند و طمع تلخ شکست و ذلت و خواری را به تجاوزگران زشت اندیش بچشانند.

در این دفاع مقدس بی تردید آحاد ملت شرکت داشتند.

بسیاری از آنان که حماسه های تاریخی آفریدند، گاهی به دلیل فروتنی و پرهیز آنان از بازگو کردن آن حماسه ها اغلب ناگفته مانده است و حقیقتا جا دارد آنان که با تاریخ سر و کار دارند، حکایت ناگفته آنان را برای ثبت در تاریخ بنویسند و داستان قهرمانی هایشان را سالیان متمادی به سان اسطوره های دیرپا سینه به سینه نقل کنند تا فداکاری های شورانگیز یک ملت در دفاع از آرمان های میهنش، هرگز به دست فراموشی سپرده نشود و سرمشق و راهنمای همه ملت های آزاده و ظلم ستیز جهان باشد.

آری تاریخ جنگ ما از نخستین روزها تا آخرین روزهای آن مملو از رشادت های سلحشوران رزمنده ای است که ذکر و بیان ایثارگری هایشان به آسانی ممکن نیست.

کدام فرد است که در درازنای تاریخ هشت سال دفاع خونین به درستی نظر کند و هیمنه راز آلود شکوهمندی این عرصه را با تمام وجود در نیابد.

تنها مرور پاره ای از این رشادتها یادآور نهایت ارزش و ایمان انسانهای خدایی است که در برهه ای از تاریخ این ملت همیشه سرافراز ظهور کردند و اگر هنوز هم کسانی از آنان مانده باشند، آماده اند تا هر گونه تجاوز و تعدی به یک وجب از سرزمین خود را با تمام قدرت و صلابت پاسخی دندان شکن دهند.

در تمام سالهای دفاع مقدس قامت بلند جسارت و دلاوری نیروهای توانمند ما چونان صنوبران بلند قامت، سبز و ایستا، در هجوم وحشیانه بادهای نابهنگام ایستاد و سرافرازی کرد، آنچنان که چشمان ناپاک دشمنان از برق صاعقه خشم مقدس ملت قهرمان ما به خون نشست.

و این چنین بود که هشت سال دفاع مقدس آکنده از خون و عشق بر صفحه تاریخ نوین ایران رقم زده شد و این گونه بود که امام راحل در پیامی جاودانه فرمودند: مبارک باد بر بقیه الله ارواحناله الفداء وجود چنین رزمندگانی ارزشمند و مجاهدان فی سبیل الله که آبروی اسلام را حفظ و ملت ایران را روسپید و مجاهدان راه خدا را سرافراز نمودید.

آفرین بر شما که میهن خود را بر بال ملائکه نشاندید و در میان ملل جهان سرافراز نمودید.

این جانب از دور، دست و بازوی قدرتمند شما را که دست خداوند بالای آن است می بوسم و بر این بوسه افتخار می کنم.


کلید واژه ها: دفاع مقدس - هفته دفاع مقدس - مقدس - جبهه - جوانان - ایران - جمهوری اسلامی - بزرگ - شهرهای مرزی - لباس دامادی - ایثار - اسلام - شهادت - حماسه - دندان - شبها - دانشگاه - پایداری - یادگاری - شهریور - دلاوری - بهترین - اسلامی - جمهوری - نینوا - فرزند - مردان - حسینی - تجلیل - کربلا

آخرین اخبار سرویس:
واکنش فضای مجازی به فیلم درگیری یک پزشک ایذه ای با بیمارش

5 گزینه نهایی شهرداری مشهد مشخص شدند

مناطق مرزی اولویت ماست

فلسفه علم باید به شرایط تاریخی و امکان های توسعه علم بپردازد

اجرای 188 پروژه عمرانی در حوزه موقوفات و بقاع متبرکه گیلان

پیش نشست همایش «امام رضا(ع) و گفت وگو با ادیان» برگزار می شود

راه اندازی اتاق فکر یهودیان و مسلمانان در آلمان

نماز جماعت چیست؟ (فضیلت و شرایط نماز جماعت)

سومین جلسه شورای شهر نکا با موضوع استعفای شهردار/ نشستی که پیشاپیش بوی لغو می دهد

آمریکا در سیاست خود نسبت به ایران دچار تناقض عمیقی است

همایش پیشگیری از آسیب های اجتماعی در اسفراین

رایزنی برای سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی آغاز شد

واکنش آشنا به سخنان ظریف درباره پولشویی

اسامی نامتعارفی که در سال 95 تغییر یافته‎اند+عکس

آخرین مهلت ترک خدمت بازنشستگان 15 آذر ماه است

انسان استوارتر، بر جامعه تاثیر بیشتری خواهد داشت

5 گزینه نهایی شهرداری مشهد مشخص شدند

افشاگری زاکانی از علی لاریجانی

دولت آبادی: 1500 نفر در پرونده اخیر اقتصادی احضار شدند

فعالیت 2732 تشکل زنان و خانواده در کشور

آمریکا در سیاست خود نسبت به ایران دچار تناقض عمیقی است

نامزدهای بهترین بازی های سال 2018 مشخص شدند

دیدار بشار اسد با زنان و کودکان آزاد شده از اسارت داعش + تصاویر

متن شکواییه 10 بندی نمایندگان از آخوندی

کاری که خواندن قرآن با دلهایتان می کند

پنج گزینه شهرداری مشهد انتخاب شدند

ابتکار: سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در جذب سرمایه اجتماعی دارند

خرازی: رهبری از روحانی حمایت می کنند

سیاستمدار عراقی درباره سردار سلیمانی و نفوذ ایران چه گفت؟

ورود دشمنان سوریه به فاز فشارهای سیاسی بعد از شکست در فاز نظامی

نخستین فیلم از مرزبانان ربوده شده ایرانی

جزییات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد

اسلام آباد بر تقویت همکاری فرهنگی با تهران عزم جدی دارد

بعیدی نژاد: بازگشت ایران به سیاست غنی سازی صفر، غیرممکن است

سن اعتیاد در خراسان شمالی به 33 سال رسیده است

نامه نگاری محسن هاشمی با وزارت اطلاعات

ابتکار: نقش آفرینی تشکل ها نیازمند توانمندسازی است

تاکید آیت الله حسینی بوشهری بر حفظ موقوفات/ اموال وقفی حق الناس است

اعلام 5 گزینه شهرداری مشهد

برگزاری مراسم یادبود شهید مدافع حرم محمدرضا دهقان امیری

جاسوس همجنس گرای انگلیسی که در قامت یک مجتهد برای ثبت نام در خبرگان آمده بود!

احتمال رفع فیلتر تلگرام قوت گرفت

نظریه مارپیچ سکوت

سرمایه معنوی وقف در جامعه کمرنگ نشود

سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در جذب سرمایه اجتماعی دارند

کنایه هشدار آمیز آشنا به مشاور ترامپ: اگر هسته ما بیرون بزند هستی شما را خواهد سوزاند

ویلاسازی در دل کوه های فشم! + فیلم

نشست خبری احمد مرادی نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی

پیاده راه سازی خیابان خیام قزوین به سود شهروندان و کسبه است

ضرورت تدوین و ترویج سبک زندگی اسلامی

پورفرد: مبانی فلسفی و نظری مردم سالاری در تحلیل فلسفی علامه طباطبایی وجود دارد

برگزاری مراسم تودیع و معارفه مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس تهران

در جنگ رسانه ای نمیتوان از رسانه ای توقع عملیات داشت

نوشدارویی با طعم تلخ بی توجهی درکهگیلویه و بویراحمد +تصاویر

شنود جوش و خروش قلیان های رشت/ از دامن بلند ناکارآمدی تا عروسی در کوچه ی ما!

واکنش تلگرام به بازگشت خبرگزاری ها

آموزش ارتباط جنسی در دانشگاه فردوسی مشهد!

سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در جذب سرمایه اجتماعی دارند

ابتکار: نقش آفرینی تشکل ها نیازمند توانمندسازی است

برگزاری هشت پیش نشست همایش سیره امام رضا(ع)/دعوت از 200 میهمان خارجی

3700 شرکت دانش بنیان در کشور شکل گرفته است

واکنش آشنا به اظهارات اخیر جان بولتون + عکس

نشست صمیمی فرمانده نیروی هوایی ارتش با خلبانان پایگاه مهرآباد

گزارش ابتکار از آمار تحصیلات زنان در ایران

ابتکار: نقش آفرینی تشکل ها نیازمند توانمندسازی است

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | چهارشنبه 23 آبان 97

در جلسه امروز شورای عالی کار چه گذشت؟ نظر مثبت شریعتمداری برای ترمیم مزد؛ دستور روحانی برای ارائه سبد حمایتی به کارگران

روی کار آمدن ترامپ بر اساس تئوری دیوانه/افول اقتصادی آمریکا چالشی جدی/تفکر آمریکایی منشاء افول قدرت ایالات متحده

70 هزار خانه در کمتر از 9 ماه در استان کرمانشاه ساخته شد

سمنان مجری طرح مدیریت خطر شرکت گاز ایران شد

پیروز حناچی کیست؟

با شادی فراوان خداحافظی می کنم

از پا نمی نشینیم

2333 شرکت دانش بنیان از مالیات معاف شدند + سند

تقدیر نماینده آیت الله سیستانی از تیم رسانه‎ای پوشش اربعین حسینی

هلند: به حمایت از برجام ادامه می دهیم

چگونه فلسفه بخوانیم؟

آخرین مهلت ترک خدمت بازنشستگان15 آذر است

رایزنی برای سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی آغاز شد

سوخت گیری جت های F-35B بر فراز دریای چین شرقی + ویدیو

وسیله ای هیجان انگیز مشابه پهپاد، مخصوص حمل انسان + فیلم

همایش ملی شعر در کوچه آفتاب در گتوند برگزار شد

در مصاحبه با «سی ان ان»: بعیدی نژاد: بازگشت ایران به سیاست غنی سازی صفر، غیرممکن است

نوای کودکان شیرازی به امید صلح و دوستی طنین انداز شد

سمنان مجری طرح مدیریت خطر شرکت گاز ایران شد

قُرق کانون های ریزگرد از کشت نهال بهتر و کم هزینه تر است

ماجرای قتل دو شهروند آبادانی

فراوانی نام در دختران و پسران چگونه است؟

مداحی حسین سیب سرخی «ارباب ای روح تنم»+صوت

اهالی فرهنگ به حرم امام خمینی (ره) می روند

سیدباقری: رفتارها و گفتارها در عرصه سیاست باید به دور از تهمت و غیبت باشد

حضور بیش از 3725 روحانی در مدارس/ تربیت 80 مدرس روحانی سند تحول

سرلشکر باقری شهادت سیدنورخدا موسوی، را تسلیت گفت

طلبه ای که با مرگش به 7 نفر حیات دوباره بخشید

قیمت امروز خودروهای داخلی در بازار تهران

اعتماد به رهبری و توسل به اهل بیت(ع) از ضرورت های امروز است

جسارت و عقلانیت شورای شهر یزد

کدام تجهیزات در آخرین رزمایش مشترک ارتش و سپاه بکارگیری شدند؟

عباس زاده مشکینی چشم و چراغ ملت و رسالت نظارتی آن

در مصاحبه با «سی ان ان»: بعیدی نژاد: آمریکا در ایجاد اجماع بر سر تحریم های ایران شکست خورده است

رفتند تا بمانیم

رفتند تا بمانیم