مطالب مرتبط:
رفتند تا بمانیم!
خودروسازان به تعطیلات رفتند
چرا رییس دفترها جای ورزشکاران رژه رفتند
مادر محمود کریمی: شهدا رفتند تا انقلاب بماند
تازه کردن دیدار با ابوالحسن خان صبا/هنرمندان و مدیرانی که به موزه صبا رفتند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 11:282018-09-23سياسي

رفتند تا بمانیم


ایرنا- هفته دفاع مقدس هفته تجلیل از بزرگ مردان و زنان دلاوری است که سال های سال در جبهه های دفاع مقدس حماسه آفریدند، آنانی که با ایثار و از خودگذشتگی برای احتزاز پرچم جمهوری اسلامی ایران هشت سال دانشجوی دانشگاه جهاد و شهادت بودند.

- رژیم سابق تا دندان مسلح حاکم بر بغداد با همکاری و پشتیبانی قدرت های بزرگ از جمله سردمداران آمریکای جهانخوار در 31 شهریور 1359 با یورشی وحشیانه تعدادی از شهرهای مرزی ایران را زیر گلوله های خود گرفت اما رزمندگان دلیر و جان برکف اسلام در طول دوران دفاع مقدس جواب دندان شکنی به او دادند.

هشت سال دفاع مقدس، بی تردید آزمونی بزرگ برای اثبات قدرت ایمان، حقانیت و پایداری پیروز ملت ایران است.

دوباره به یاد آن روزهای سراسر حماسه و ایثار با خود نجوا می کنم، ذوق و شوق، نینوا کرده دلم، چون هوای جبهه ها کرده دلم، بود سنگر بهترین مأوای من، آه جبهه کو برادرهای من، سنگر خوب و قشنگی داشتیم، روی دوش خود تفنگی داشتیم، جنگ ما را لایق خود کرده بود، جبهه ما را عاشق خود کرده بود، آسمان تکبیر ما را دوست داشت، هر حسینی کربلا را دوست داشت.

روزها در عشق پر پر می زدیم، در دل شبها منور می زدیم، یاد روزی که بسیجی می شدیم، شمع شبهای دو گیتی می شدیم، یاد آن روزی که در خمپاره ها، جمع می کردیم پاره پاره ها، هر بسیجی اقتدا بر شمع کرد، پاره های جان خود را جمع کرد، تا ابد شام پریشانی ما، داغ قربت روی پیشانی ما.

هنوز هم صدای ترکش ها و خمپاره ها را به گوش خود می شنوم.

هنوز هم صدای ضجه ها و ناله ها را که از خاک به افلاک می رسید را به چشم می بینم، هنوز به یاد می آورم که چگونه پسر بر بالین پدر در سنگر دفاع مقدس جان را هدیه می کرد و آتش، سینه جوانان را می درید.

بمب های خوشه ای به یکباره آهن را پودر می کرد و هیچ اثری از حاج حسین ها و حاج محمدها دیده نمی شد، شاید از آن روزها، سالها گذشته باشد، من هنوز به یاد دارم که چگونه فرشتگان الهی به دفاع از ارزش ها می پرداختند، کم نبودند جوانانی که با شور و شادی فراوان عزم را جزم کرده و راهی دیاری می شدند که بوی خوش شهادت، بوی تند باروت را از بین برده بود.

با آمدن هفته دفاع مقدس به یاد تقدیس فرشتگانی می افتیم که شبانه از زن و فرزند خود خداحافظی کرده و بی نشان در جبهه های حق علیه باطل برای رضای خدا و دفاع از ناموس کشور عازم میدان نبرد می شدند، کم نبودند جوانانی که لباس دامادی را از تن به در کرده و عازم میدان جنگ می شدند و سرانجام پلاک آنها را به عنوان تنها یادگاری برای تازه عروسشان می فرستادند.

به حقیقت چه چیز جز عشق به حق، ایمان به انبیاء و اولیاء می توانست این گونه زمینه دل کندن از خانه و خانواده را فراهم کند و دنیا را با همه خوبی ها و زیبایی هایش کوچک و بی مقدار بشمارد.

در هفته دفاع مقدس با نگاه کردن به جوانانی که هرگز روی پدر را ندیده اند و با عکس، پلاک، تسبیح و قرآن به جا مانده از او، بوی پدر را استنشاق کرده اند بهتر می توان به ارزش این هفته پی برد و به این نتیجه رسید که هفته دفاع مقدس هفته تقدیس از بزرگمردانی است که عزت، آزادگی و سربلندی را به عنوان برترین ارمغان برای نسل امروز و دیروز برجا گذاشتند و رفتند تا ما با سربلندی زندگی کنیم.

هنوز هم بسیاری از خانواده ها چشم انتظار بازگشت عزیزان مفقود الاثر خود هستند.

کودکان و نوزادان آن زمان به جوانانی رشید و برومند تبدیل شده اند، تلاش کنیم تا این نسل را بیشتر با آرمانها و اهداف شهدا آشنا سازیم.

برای نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت وصیتنامه های شهدا را به کتابی تبدیل کنیم که راهنمای ما در تمام دوران باشد، خانوادهای ایثارگران را به عنوان بهترین یادگاران به جا مانده از شهدا در خود بپذیریم و همواره در همه دورانها در کنار آنها و با آنها گام برداریم و قبول کنیم که خانواده های ایثارگران بهترین سرمایه های این نظام هستند.

تلاش کنیم با بیان واقعیت های جنگ و به تصویر کشیدن ایثار و شجاعت جوانان ایرانی در طول هشت سال دفاع مقدس در جهت نهادینه کردن فرهنگ مقاومت و شهادت در جامعه تلاش کنیم و به نسلی که انقلاب و جنگ را ندیده تفهیم کنیم که آرامش و امنیت امروز حاکم بر جامعه مدیون خون هایی است که غریبانه در هر گوشه ایران اسلامی به دفاع از حریم اسلام و آزادگی برزمین ریخت.

* آزادی و امنیت امروز مدیون خون هزاران شهید استبه نسل امروز بگوییم که این آزادی مدیون خون هزاران شهید زیر 20 سال است که رفتند تا امروز جوانان معنی درست رهایی از ظلم را بچشند و آزاد و سربلند افتخارات فراوانی را برای ایران اسلامی به ارمغان آورند.

هفته دفاع مقدس یادآور نخستین روز جنگ تحمیلی است، روزی که دشمن با بی رحمی تمام کیان و تمامیت ارضی ما را نشانه گرفت و با تحریم اقتصادی جنگ را مقدمه ای برای سلطه بر ایران آغاز کرد غافل از آنکه ملت ایران به واسطه ایمان بالا و رهبری بزرگمرد تاریخ این سرزمین حضرت امام روح الله الموسوی خمینی کبیر هرگز تسلیم زور نشد و اجازه نداد حتی یک وجب از خاک ما به بیگانه سپرده شود.

اگر چه طی این سالها مردم ما آواره شدند، کودکان، زنان و مردان فراوانی جان خود را هدیه کردند و از نظر اقتصادی با بحران های فراوانی روبه رو شدیم اما اجازه ندادیم بیگانه برما حکومت کند، هنوز هم با گذر در کوچه پس کوچه های خرمشهر و آبادان، هویزه، بستان و مهران، دهلران، سومار، سرپل ذهاب و قصرشیرین می توان بوی غربت و جنگ را استنشاق کرد، اکنون پس از سالها از اتمام جنک باگذر در گلزار پاک و مطهر شهدا در هر شهری و چین های نشسته بر پیشانی پدران و مادران شهدا و با مرور خاطرات آزادگان سرافراز بهتر می توان خاطرات جنگ را به تصویر کشید.

اختصاص دادن بخشی از کتاب های تاریخ مدارس به تاریخ انقلاب ایران می تواند نقش مهمی در ارائه اطلاعات و پیوند بین نسل امروز با نسل جنگ باشد، برپایی نمایشگاههای مربوط به آثار شهدا و ایثارگران در مدارس، حضور بیشتر جوانان در برپایی برنامه های هفته دفاع مقدس و به نمایش گذاشتن تصاویر جنگ در همه زمانها برای این قشر نقش موثری در آشنایی با فرهنگ شهادت و پایمردی دارد.

در این روزهای حماسه و ایثار بیاییم همه با هم تلاش کنیم و نه تنها در هفته دفاع مقدس که در همه هفته ها از بزرگترین سرمایه های این کشور که موجب به اهتزاز درآمدن پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی در سراسر جهان شد به بهترین نحو ممکن دفاع کنیم و راه را برای اشاعه این فرهنگ در بین نسل های آینده هموار کنیم.

اجازه ندهیم برخی با ندانم کاری های خود زمینه جدایی و شکاف بین این دو نسل را فراهم آورند چرا که درخت تنومند انقلاب اسلامی با خون شهدا، مقاومت ده ها هزار آزاده و جانباز آبیاری و تقویت شده و نباید اجازه داد دست هایی از بیرون در جهت آسیب رساندن به ابن درخت تنومند اقدام کنند.

روزهای حساس و سرنوشت ساز دفاع مقدس ملت مسلمان ایران سرشار از حماسه آفرینی ها و سلحشوری های بهترین و دلاورترین فرزندان این امت است که با ایستادگی مومنانه و حیرت انگیز خود در مقابل دشمن تابن دندان مسلح، میهن خویش را از آسیب های گوناگون حفظ کردند و با نثار جان پاک و شیرین خود به دفاع از شرف، استقلال و آزادی ملت به پا خاسته ایران برخاستند.

در طول سالهای دفاع مقدس جای جای جبهه های نبرد حق با باطل و مناطق مرزی در جنوب و غرب کشورمان ناظر و شاهد حماسه سازی دلیرمردان و شیرزنانی بود که در جبهه و پشت جبهه خاطره های ماندگاری از دفاع و رزم شرافتمندانه را به یادگار گذاشتند و با قطره های خون خویش در دشت و صحرا و نخلستان و کوهستان نشانه های مقدس و ایثار و فداکاری در راه دفاع از خاک میهن نشاندند.

آری روز به روز دفاع مقدس با نام و یاد استوار قامتانی پیوند خورده است که جان مطهر خویش را نثار کردند تا جان اهریمنان سفاک و متجاوز را از تن دژخیمان بدر کنند و طمع تلخ شکست و ذلت و خواری را به تجاوزگران زشت اندیش بچشانند.

در این دفاع مقدس بی تردید آحاد ملت شرکت داشتند.

بسیاری از آنان که حماسه های تاریخی آفریدند، گاهی به دلیل فروتنی و پرهیز آنان از بازگو کردن آن حماسه ها اغلب ناگفته مانده است و حقیقتا جا دارد آنان که با تاریخ سر و کار دارند، حکایت ناگفته آنان را برای ثبت در تاریخ بنویسند و داستان قهرمانی هایشان را سالیان متمادی به سان اسطوره های دیرپا سینه به سینه نقل کنند تا فداکاری های شورانگیز یک ملت در دفاع از آرمان های میهنش، هرگز به دست فراموشی سپرده نشود و سرمشق و راهنمای همه ملت های آزاده و ظلم ستیز جهان باشد.

آری تاریخ جنگ ما از نخستین روزها تا آخرین روزهای آن مملو از رشادت های سلحشوران رزمنده ای است که ذکر و بیان ایثارگری هایشان به آسانی ممکن نیست.

کدام فرد است که در درازنای تاریخ هشت سال دفاع خونین به درستی نظر کند و هیمنه راز آلود شکوهمندی این عرصه را با تمام وجود در نیابد.

تنها مرور پاره ای از این رشادتها یادآور نهایت ارزش و ایمان انسانهای خدایی است که در برهه ای از تاریخ این ملت همیشه سرافراز ظهور کردند و اگر هنوز هم کسانی از آنان مانده باشند، آماده اند تا هر گونه تجاوز و تعدی به یک وجب از سرزمین خود را با تمام قدرت و صلابت پاسخی دندان شکن دهند.

در تمام سالهای دفاع مقدس قامت بلند جسارت و دلاوری نیروهای توانمند ما چونان صنوبران بلند قامت، سبز و ایستا، در هجوم وحشیانه بادهای نابهنگام ایستاد و سرافرازی کرد، آنچنان که چشمان ناپاک دشمنان از برق صاعقه خشم مقدس ملت قهرمان ما به خون نشست.

و این چنین بود که هشت سال دفاع مقدس آکنده از خون و عشق بر صفحه تاریخ نوین ایران رقم زده شد و این گونه بود که امام راحل در پیامی جاودانه فرمودند: مبارک باد بر بقیه الله ارواحناله الفداء وجود چنین رزمندگانی ارزشمند و مجاهدان فی سبیل الله که آبروی اسلام را حفظ و ملت ایران را روسپید و مجاهدان راه خدا را سرافراز نمودید.

آفرین بر شما که میهن خود را بر بال ملائکه نشاندید و در میان ملل جهان سرافراز نمودید.

این جانب از دور، دست و بازوی قدرتمند شما را که دست خداوند بالای آن است می بوسم و بر این بوسه افتخار می کنم.


کلید واژه ها: دفاع مقدس - هفته دفاع مقدس - مقدس - جبهه - جوانان - ایران - جمهوری اسلامی - بزرگ - شهرهای مرزی - لباس دامادی - ایثار - اسلام - شهادت - حماسه - دندان - شبها - دانشگاه - پایداری - یادگاری - شهریور - دلاوری - بهترین - اسلامی - جمهوری - نینوا - فرزند - مردان - حسینی - تجلیل - کربلا

آخرین اخبار سرویس:
گمان می کنند ایران «ترسناک» است

استخدام مسئول تدارکات دریک شرکت معتبر/شهرک صنعتی کاسپین قزوین

استخدام راننده خانم و آقا در یک شرکت معتبر در همدان

سوغاتی بیاورید

فال آنلاین دیوان حافظ چهارشنبه 26 دی ماه 97

برای ترامپ کار پیدا کنید!

اعلام آمادگی یک سناتور دموکرات برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

فهرست اموال امام خمینی (ره) در زمان رهبری

موسوی خویینی ها در روز روشن دروغ می گوید!

پیش بینی دهقانی از نتیجه اجلاس ضد ایرانی لهستان

سمینار همزیستی مسالمت آمیز ادیان در مالزی برگزار شد

استخدام مسئول دفتر در یک موسسه فرهنگی هنری در تهران

استخدام نماینده علمی در شرکت فروغ سلامت مهرگان/آذربایجان شرقی

استخدام نماینده علمی در شرکت فروغ سلامت مهرگان در خراسان رضوی

استخدام کارشناس تولید محتوا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نگهبان آقا در یک شرکت معتبر تولیدی در البرز

دانشگاه باید پاسخگوی نیازهای جامعه باشد

اعلام جنگ علیه مشهد !

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز چهارشنبه

چگونه ظرفیتم را بالا ببرم؟ + راهکار

محمد هاشمی: موسوی خویینی ها باید در پیشگاه خدا پاسخگو باشد

اگر به دنبال برکت در مال, عمر و زندگیتان هستید، بخوانید

ایران از هر اقدامی که منجر به نابودی تروریسم شود حمایت می کند

مجبوریم از سلبریتی ها دعوت کنیم/ نمی خواهم با صحبت درباره خط قرمزها برنامه را داغ کنم

انتصابات در سازمان های حمایتی را سیاسی نکنید

یادداشت/ رسول سنایی راد نقش مردم در مقابله با توطئه تحریم

استخدام منشی و مسئول امور دفتری در شرکت بازرگانی مردان نشان

دولت بازنده

اولویت جذب نیروی بومی در درمانگاه تامین اجتماعی راور

وجود بیش از 70 هزار تبعه افغانستانی در رفسنجان

تشییع پیکر مدیر حوزه علمیه صالحیه و معصومیه کرمان

یادواره شهدای شهرستان رفسنجان برگزار می شود

10 مصلی در استان کرمان در حال ساخت است

شورای امنیت روز چهارشنبه برای بحث پیرامون اوضاع الحدیده تشکیل جلسه می دهد

ادعای سنگین توکلی علیه سران قوا

مناظره 7 ساعته مکرون با 600 شهردار

طرح جامع تربیتی عطر قرآنی را در مدارس علمیه کرمانشاه شکوفا کرد

پارلمان ما در حد یک نظام دموکراتیک نیست

توهین شبکه من وتو به دختران بلوچ

ظریف بر سر مزار رییس جمهور فقید عراق حاضر شد/ عکس

پس لرزه های مصاحبه خویینی ها

لزوم ادغام برخی از بندهای برنامه توسعه سوم

یادداشت/ سیدسعید نجیبی چرا پروژه پرتاب ماهواره پیام ناکام ماند؟

کیک های عصرانه پای ثابت مهمانی های دورهمی

ایدز؛ بیماری یا جرم کدامیک؟!

نامه مهم تیم توسعه دهنده ماهواره پیام امیرکبیر به رییس جمهور

تناقض گویی جهانگیری بخاطر مصلحت!

چرا داستان حضرت یوسف زیباترین قصه در قرآن است؟

پارلمان ما در حد یک نظام دموکراتیک نیست

مرتضوی از زندان برای وکیل زندان برید!

کارگران اولین قربانیان تفکرات اقتصادی اشتباه دولت

پیام تسلیت سردار برای امیر

یادداشت/ حامد حاجی حیدری امید زایمان ادب از مادر تاریخ

«خصوصی سازی رشته های پزشکی» فرصتی برای ورود مادی گراها به جامعه پزشکی

رنگ هایی که خانه شما را بزرگ تر نشان می دهند

استخدام مسئول کنترل کیفی خانم با توانایی کنترل پروژه در البرز

پژمان فر در گفت وگو با فارس با استانی شدن انتخابات کمترین توجه به حوزه انتخابیه کوچک صورت می گیرد

توصیه ای که امام علی(ع) در قبرستان به کمیل فرمود

رییس بعدی قوه قضاییه از دیدگاه محسنی اژه ای

گمان می کنند ایران «ترسناک» است

اجازه ندهیم دشمن چهل سالگی انقلاب را مصادره کند

والدین انگلیسی مانع شرکت فرزندانشان در کلاس های اسلام شناسی می شوند !

حکایت زائری، آقامیری و جوان های اهل دل/ سیاسی کردن موضوع به نفع کیست؟

شریک و متهم دوره مدیریت شما بود حالا شد «وزیر دولت نهم»؟!(خبر ویژه)

اظهارات جدید علم الهدی درباره فتنه سال 98

اولویت های دستگاه قضا در دوره جدید

واکنش ها به ازدواج مجدد همسر شهید حججی +عکس

دولت موظف به آگاه سازی مردم درباره بودجه است

اراده آقای روحانی فاصله از اصلاح طلبان است؟ /لباس شخصی ها و گزارش مجلس درباره سال 88 در مناظره تاجزاده و زاکانی/ایرانی ها از کی مصرف گرا شدند؟

تاکنون 7 هزار نفر در دستگاه های مختلف بازنشسته شده اند/ قانون منع به کارگیری بازنشستگان نباید فراموش شود

سروش: اعمال محدودیت در فضای مجازی به معنای واگذاری عرصه به دشمنان است

استخدام ناخن کار حرفه ای در محدوده شمال و غربِ تهران

رییس جمهوری برزیل، هیتلر مُدرن است

اینجا تهران؛ به وقت محرومیت! +عکس

از حل اختلافات مردم تا انتشار نشریه و تهیه جهیزیه

ویژگی های یک مرد ایده آل برای خانم ها

زاکانی: نمی دانم امروز با کدام تاج زاده روبه رو هستم؛ چریک یا برانداز؟/ تاج زاده: چرا بعد 25 سال با گروه فشار برخورد نمی شود

انتصاب مدیرکل تبلیغات اسلامی استان تهران

مشاور استاندار در امور آب منصوب شد

ارامنه جزو اقشار ممتاز شهر تبریز هستند

سرپرست اداره کل بازرسی استانداری خراسان جنوبی منصوب شد

حمایت منافقین از حزب راست گرای اسپانیا در انتخابات پارلمانی اروپا

پذیرش شکست پرتاب ماهواره توسط ایران نشانه ای از بلوغ برنامه فضایی ایران است

علم بهتر است یا ثروت؟ درکلام امام علی(ع)

البرادعی درخصوص تلاش ها درمصربرای تغییر قانون اساسی هشدارداد

سروش: اعمال محدودیت در فضای مجازی به معنای واگذاری عرصه به دشمنان است

نخستین بانوی شهردار در صومعه سرا حکم انتصاب دریافت کرد

اسناد محرمانه جنگ سال آینده منتشر می شود

رییس بعدی قوه قضاییه از دیدگاه محسنی اژه ای

انتقاد سالاری به عدم بررسی کارشناسی ایجاد 13 ساختار جدید در برنامه سوم شهر تهران

ماجرای کمین نظامی های اسراییل و ترکیه برای مستندساز ایرانی

فرافکنی مدیرکل پُرمدعا با کارنامه غیرقابل دفاع!

«خوداظهاری» ملاک وفاداری نامزدها به نظام است

تبیین مبانی انقلاب اسلامی از منظر دینی، رسالت مهم حوزویان است

حمایت آشنا از رویکرد دولت نسبت به تحریم ها

استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی در قانون اساسی محقق شد

آیا موشکهای ایرانی یادگار هاشمی رفسنجانی است؟

تداوم ابهامات اقتصادی هلال احمر

رییس بعدی قوه قضاییه هنوز مشخص نشده است

مجلس انگلیس به توافق برگزیت رای منفی داد

رفتند تا بمانیم

رفتند تا بمانیم