مطالب مرتبط:
مصرف داروی بیماری های مزمن در ایران کمتر از متوسط جهانی است
20 پیشنهاد عضو خبرگان برای درمان بیماری مزمن اقتصاد
توصیه اثر بخش متخصصان برای درمان بیماری مزمن عرق کردن
توصیه اثر بخش متخصصان برای درمان بیماری مزمن عرق کردن
20 پیشنهاد عضو خبرگان برای درمان بیماری مزمن اقتصاد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 10:232018-09-23سياسي

درمان بیماری مزمن دیپلماسی ایران


ایرنا- دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران، چه بخواهیم چه نخواهیم، چه رسما پذیرفته شده باشد یا نشده باشد با نوعی خلأهایی در روابط دوجانبه بین المللی مواجه است.

- هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست درمان بیماری مزمن دیپلماسی ایران تهران- ایرنا- دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران، چه بخواهیم چه نخواهیم، چه رسما پذیرفته شده باشد یا نشده باشد با نوعی خلأهایی در روابط دوجانبه بین المللی مواجه است.

روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم سید علی خرم نماینده پیشین ایران در مقر اروپایی سازمان ملل متحد، آورده است: طی چهار دهه گذشته، دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران هنوز نتوانسته است روابط پایدار و گفت وگوهای مستمری با شرکای خارجی در سطح بین المللی ایجاد کند.

این به معنای فقدان گفت وگو با مقام های خارجی نیست، بلکه به معنای فقدان استمرار و پایداری در روابط است.

گهگاه، جسته و گریخته گفت وگوهایی با کشورهای مختلف در زمینه های متفاوت آغاز می شود، اما زمینه سازی برای پایداری این رایزنی ها و گفت وگوها به درستی انجام نشده و هنوز ساختارهای مستحکمی در روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران با جهان خارج ایجاد نشده است که بتوان انتظار داشت منافع ثابت مشترک با کشورهای مختلف باعث استمرار دائم گفت وگوها و مذاکرات، فارغ از شرایط جهانی شود.

برای مثال در شرایطی که گفت وگوها با اروپا در مورد برجام ادامه دارد، ناگهان حادثه ای مبهم در مورد یکی از دیپلمات های ایرانی در یک کشور اروپایی باعث می شود تا کشور قدرتمندی مانند فرانسه، یک گام از روابط خود با ایران به عقب بردارد و اعلام کند که برای معرفی سفیر جدید در ایران شروطی گذاشته است.

چنین دست اندازهایی در رابطه ایران با کشورهای جهان طی دهه های گذشته بارها تکرار شده است و شاهد کاهش روابط، قطع گفت وگوها و توقف رایزنی ها با کشورهای مختلف در مقاطع مختلف بودیم.

این خلأها و دست اندازها به صورت مقطعی و موقتی باعث شده است تا دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران از فرصت ارتباط مستمر و گفت وگوهای دائمی با بسیاری از کشورهای خارجی محروم باشد.

این مشکل مزمن غیرقابل حل نیست، قاعدتا با بسترسازی های بیشتر، اعتمادسازی و تغییر برخی رفتارها در درازمدت قابل درمان است، اما در کوتاه مدت باید وجود آن را پذیرفت و برای درمان آن برنامه ریزی بلندمدتی انجام داد.

نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، یک درمان موقتی و مسکن سالانه برای پرکردن این خلأ مزمن در روابط خارجی کشور است.

نشست سالانه سازمان ملل متحد یک تالار گفت وگوی آزاد برای مقام های بلندپایه همه کشورهای جهان است که روسای هیچ یک از دولت های جهان برای حضور در آن نیازی به دعوت شدن ندارند.

بسیاری از گفت وگوهایی که ایران مایل به انجام آن است، اما به دلیل فقدان روابط پایدار و مستمر و گفت وگوهای دائمی با کشورهای خارجی امکان انجام آنها در شرایط عادی وجود ندارد، در حاشیه نشست مجمع عمومی قابل انجام هستند.

در این شرایط پروتکل های تشریفاتی رایج در سفرهای رسمی رهبران خارجی وجود ندارد و با هماهنگی های سریع می توان دیدارهای مهمی را با سران کشورهای مختلف انجام داد.

دیدار رییس جمهور اسلامی ایران با صدراعظم آلمان، نخست وزیر بریتانیا یا رییس جمهور فرانسه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل به راحتی قابل برنامه ریزی است، در حالی که سفرهای این مقام ها به تهران یا سفر رییس جمهور اسلامی ایران به کشورهای متبوع آنان، با پروتکل های دست و پاگیر و رایزنی های طولانی مدت ممکن است ماه ها و سال ها زمان ببرد، بگذریم که صدها دست، چه از طرف خود ما، چه از طرف کشورهای مقابل و چه از طرف دشمنان ایران در کار است که با مانع تراشی و بهانه جویی های مختلف چنین دیدارهای رسمی را غیرممکن کنند.

مجمع عمومی این فرصت را ایجاد می کند که فارغ از هر یک از این مشکلات، گفت وگوهای مستقیمی میان مقام های بلندپایه ایران با کشورهای مختلف جهان شکل بگیرد.

گفت وگوهای امسال حسن روحانی، رییس جمهور اسلامی ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با همتایان خارجی اش بسیار مهم و سرنوشت ساز خواهند بود.

روحانی در دیدارهایش با برخی از سران گروه 1+4می تواند آنها را از سیاست های آینده ایران در مورد برجام آگاه کند و از جایگاه بلندپایه ترین مقام اجرایی جمهوری اسلامی ایران در مورد همکاری های آینده با آنها اطمینان دهد، تا این مقام های تصمیم ساز، از اعتماد و اطمینان کافی در استمرار حمایت از برجام برخوردار باشند.

همچنین این دیدارها و مشورت ها باعث می شود تا ایران هم از سیاست های کلی کشورهای شریک ایران در برجام با خبر شود و بتواند در ادامه سیاست های خود را با آن هماهنگ کند و در عین حال در بالاترین سطح حاکمیتی از آنها بخواهد تا اقدام های امریکا را در ترک برجام و فشار به ایران شدیدتر از گذشته محکوم کنند.

اما این مسائل محدود به کشورهای اروپایی و اعضای 1+4 نیست، استمرار روابط تجاری و اقتصادی ایران با شرق و غرب جهان در حین تحریم های یک جانبه امریکا، مسائل منطقه ای و برطرف کردن سوءتفاهم ها یا گسترش همکاری ها با همسایگان و برخی کشورهای عربی منطقه که ممکن است تحت تاثیر همکاری با عربستان یا حتی اسراییل مواضعی علیه ایران اتخاذ کنند، از جمله موضوع هایی است که در شرایط حاضر از اهمیت بسیاری برخوردارند.

جمهوری اسلامی ایران ممکن است که با گروه های سیاسی و موثر در بسیاری از کشورهای منطقه روابط منظم، مستمر و خوبی داشته باشد، اما لازم است که این ارتباط های مستمر با دولت های همه کشورهای جهان نیز همواره ادامه یابد.

به هر حال این اشتیاق در میان مقام های کشورهای مختلف وجود دارد تا از دیدگاه ایران در برخی مسائل باخبر شوند، موضع ایران در مورد مسائل جاری سوریه، نتیجه گفت وگوهای سه جانبه سران ایران، ترکیه و روسیه در مورد آینده سوریه و سیاست های آینده ایران در منطقه و در مورد توافق هسته ای از جمله مسائلی است که بسیاری از کشورهای اروپایی خواهان باخبر شدن از آن هستند.

همان گونه که در مقدمه نوشتم، دیپلماسی ایران دچار یک خلأ مزمن در روابط با دولت های خارجی است.

هر دیداری با مقام های خارجی می تواند گامی در جهت بهبود این خلأ مزمن باشد.

مقام های جمهوری اسلامی ایران در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ضمن رایزنی در مورد مشکلات حاد و فوری ایران و منطقه، می توانند هدف بلندمدت تر بسترسازی برای ایجاد روابط دائم و پایدار با جهان را نیز دنبال کنند.

هر دیداری می تواند گام اول بسترسازی برای روابط بلندمدت باشد.

امروز ایران علاقه مند است که روابط تجاری خود را با اروپا گسترش دهد و از10 میلیارد دلار کنونی با بالاتر از 35 میلیارد دلار در چند دهه قبل برگرداند.

چنین هدفی شاید در کوتاه مدت و با فشارهای کنونی امریکا امکان پذیر نباشد، اما در بلندمدت امکان پذیر است، به شرط اینکه گفت وگوهای مستمر، رایزنی ها، هماهنگی های دائمی و مشورت ها در سطوح مختلف میان ایران و اروپا برقرار باشد و گفت وگوهای دو جانبه و چندجانبه میان مقام های کشورهای اروپایی و ایران دچار سکته های گاه و بی گاه نشود.


کلید واژه ها: جمهوری اسلامی - ایران - سازمان ملل متحد - روابط - دیپلماسی - کشور - اسلامی - جمهوری - بین المللی - سازمان ملل - درمان - بیماری مزمن - مجمع عمومی سازمان ملل - ایرنا - اروپا - پایداری - اروپایی - روزنامه اعتماد - بیماری - جهان - کشورهای جهان - سیاست خارجی - برنامه ریزی - اطلاع رسانی - شرایط - دیپلمات - روزنامه - سید علی - علی خرم - مستمری

آخرین اخبار سرویس:
ماجرای فرار «حسین» از دست افسر شاهنشاهی

روحانی: همه باید بدانند که حساب مالی مسئولین و نهادهای مختلف چقدر است

تحریم های آمریکا نتوانسته به اهدافش برسد

نوازنده شهیر پن فلوت دوباره به ایران می آید

بازگشت سرباز به وطن پس از 30 سال

قیمت داروهای صرع گران تر شد/یک سوم بیماران داروهای خارجی مصرف می کنند

وزارت ارتباطات نقشی در مانور قطع اینترنت ندارد

کنفرانس علمی- بین المللی زن و مقاومت در اندیشه دانشمندان جهان برگزار می شود

آیا سخنان امسال روحانی درباره حجاب با 40 سال قبل تناقض دارد؟

مقاومت در برابر استکبار بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی ایران است

چه برنامه های تلویزیونی به جام جم راه یافتند؟

مشاوران سازمان تامین اجتماعی از 30 به 9 نفر کاهش یافت

دیدار جمعی از مسئولان و محققان پژوهشکده علوم شناختی با رهبر انقلاب

دیدار جمعی از مسئولان و محققان پژوهشکده علوم شناختی با رهبر انقلاب

لایحه جامع انتخابات هفته آینده تقدیم مجلس می شود

وزیر کشور: تصویب لایحه اصلاح قانون انتخابات در هیات دولت

جزییات حکم یاشار سلطانی

تمدید مهلت ارسال مقاله به پنجمین کنفرانس ملی مهندسی برق

خط و نشان پلیس برای قاچاقچیان مواد مخدر

دیدار محققان پژوهشکده علوم شناختی با رهبر انقلاب

تهیه طرحی در مجلس برای ممنوعیت تبلیغ موسسات کنکور در صداوسیما

کیفر خواست امیرسالار داودی صادر شد/ پرونده به شعبه 15 دادگاه انقلاب رفت

هنوز درباره دعوت ایران به نشست «ورشو» تصمیمی گرفته نشده است

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام موتورسوار جهت کار در نانو واش در تهران

شهری که مالیات بیشتری پرداخت کند نباید انتظار بودجه بیشتر داشته باشد

جلسه هیات دولت

اختتامیه نخستین جشنواره نماهنگ فجر شنبه برگزار می شود

ماجرای تنخواه رییس جمهور و رییس مجلس چیست؟

در پی درگذشت حجت الاسلام سید محمدصدری

دستاورد های نظام در مقیاس جهانی مطرح شود

اولین جلسه کمیته مقابله با گرانفروشی در دادستانی تهران

تجمع اعتراضی به دستگیری مرضیه هاشمی

توضیحات دادستان تهران درباره سگ گردانی در معابر و پارک ها/ نظارت هدفمند و هوشمندانه دادستان‎ها بر توزیع کالاهای اساسی

588 تن مواد مخدر از ابتدای سال تا کنون

خبری برای روستاییان، عشایر، مرزنشینان، مددجویان و بازنشستگان

یاشار سلطانی به حبس محکوم شد

بشنوید از حواشی نصب کارتخوان ها در مطب پزشکان

واریز عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن

شهری که مالیات بیشتری پرداخت کند نباید انتظار بودجه بیشتر داشته باشد

سهام عدالت و بانکداری بدون ربا موضوع صحبت پورابراهیمی با مراجع

شوخی ناشیانه و جنجالی وزیر با لباس شمشیربازی و توجیه وزارتخانه!

پشت پرده استانی شدن انتخابات به روایت عضو شورای مرکزی موتلفه

وزیر کشور: تصویب لایحه اصلاح قانون انتخابات در هیات دولت

رییس سازمان بسیج مستضعفین: در کشور 8 میلیون جوان انقلابی تربیت شود دیگر نگران تداوم انقلاب نخواهیم بود

روحانی: تحریم های آمریکا را دور میزنیم و به خواسته هایشان نمی رسند / همه باید بدانند که حساب مالی مسئولین و نهادهای مختلف چه میزان است/ امیدواریم برای تصویب لوایح 4 گانه اقدامات با سرعت بیشتری انجام شود، تا توطئه آمریکا در موضوع مالی و بانکی را خنثی کنیم

گفتگوی AFC با مرتضی پورعلی گنجی

استخدام شاگرد جهت یک سفره خانه در زنجان

استخدام ظرفشوی کافی شاپ در محدوده احمد آباد مشهد

آغاز مذاکرات مزد 98 با محور کاهش شکاف دستمزد و سبد معیشت

لایحه اصلاح قانون انتخابات در هیات دولت تصویب شد

استخدام کارگر ماهر کارواش با جای خواب در تهران

به قاچاقچیان و خرده فروشان مواد مخدر اجازه جولان نمی دهیم

استخدام کترینگ فرهاد در مشهد

روحانی: مسیرها و راه های مختلفی را برای فروش نفت دنبال می کنیم

مسئولان تمام تلاش خود را برای آزادی «مرضیه هاشمی» به کار گیرند

پرداخت کمک هزینه 970 میلیون تومانی به خانواده های دختران شین آبادی

استخدام نیروی کار خانم در مزون لباس عروس هیستیا

حقوق بازنشستگان جوابگوی گرانی های اخیر نیست

قاتل نامریی 2 قربانی گرفت

معمای حل نشده پول های کثیف/ «شهرزاد» یک قربانی است

دیدار جمعی از مسئولان و محققان پژوهشکده علوم شناختی با امام خامنه ای

حدود و رابطه مشروعیت و مقبولیت ولایت فقیه

استخدام تعدادی کارگر ماهر با جای خواب جهت کار در کارواش

ارتش آمریکا: ایران تنها پیروز حمله 2003 آمریکا به عراق بود

استخدام حسابدار جهت آژانس مسافرتی در فارس

معاون اول قوه قضاییه از خبرگزاری مهر بازدید کرد

برخورد خاص سردار سپاه با یک جوان

عملکرد ضعیف رسانه ها در تبلیغ دستاوردهای انقلاب

استخدام راننده به صورت نیمه وقت و تمام وقت در زنجان

احتمال خروج نقش جهان از فهرست ثبت جهانی یونسکو

استخدام تعدادی سالن دار و پیک موتوری در مشهد

تصاویر/ دیدار اعضای هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با آیت الله اعرافی

آغاز به کار سومین دوره کشوری تربیت راهنمایان سواد مجازی

یادواره شهدای طلبه و روحانی خراسان شمالی برگزار می شود

دیدار جمعی از مسئولان و محققان پژوهشکده علوم شناختی با رهبر انقلاب

استخدام کمک قالب ساز پلاستیک در محدوده تهرانپارسِ تهران

کلیه پیش فروش های فعلی خودروسازی خلاف قانون است

استخدام شهر سنگ ایرانیان

مونسان: تهیه بسته تبلیغاتی معرفی جاذبه های گردشگری برای پخش در شبکه های بین المللی/ حوزه گردشگری متکی به تبلیغات است

مونسان، تهران را به مقصد مادرید ترک کرد

آغاز بکار کمیته مبارزه با گران فروشی در تهران

استخدام ظرفشوی جهت یک رستوران در خراسان رضوی

توضیحات واعظی درباره نامه 8 وزیر به رهبر معظم انقلاب: رهبری پاسخ نامه را داده اند/ از خبرسازی ها متأسفم؛ به هیچ وجه بحث استعفا مطرح نبوده

استخدام چند نفر نیروی خانم جهت کارگاه تولیدی در زنجان

استخدام بسته بند در شرکت سبز اندیش

عشوه با لباس خلبانی یا پرستاری؛ مسئله این است؟!

ارتباط دولت با دفتر رهبر انقلاب خیلی نزدیک است/ نامه دو هفته اخیر درباره حضور 8 وزیر در شورای مبارزه با پولشویی بوده است

عکس و متن پر احساس سمیرا حسینی

فرماندار برکنار شده با سمت مدیرکل سیاسی به استانداری یزد برگشت

انقلاب اسلامی در وهله اول انقلاب فرهنگی است/تشریح برنامه های کارگروه فرهنگی چهلمین سال انقلاب

عملکرد 7 ساله اوقاف خراسان رضوی؛ تربیت 90 هزار قرآن آموز

فراگیری تلاوت قرآن؛ بخش اصلی سوادآموزی در قم

تداوم جنگ 40 ساله با استکبار در 6 جبهه/ معامله شیطان با انسان، معامله برد برد نیست

حکومت اسلامی بدون ولایت فقیه، حکومت طاغوت است

آموزش معارف تخصصی مهدویت در اهواز

لزوم افزایش سرکشی ها و نظارت در بازار

2500 نقطه یادمان شهدا در کردستان شناسایی و ثبت شد

افتتاح ستاد حفظ قرآن کریم در دامغان

برگزاری محفل انس با قرآن در شادگان

درمان بیماری مزمن دیپلماسی ایران

درمان بیماری مزمن دیپلماسی ایران