مطالب مرتبط:
پاک ترین و ارزان ترین انرژی دنیا در سیستان هدر می رود/ خیابان غذا در شیراز ایجاد می شود/ رطوبت هوای دزفول به 92 درصد رسید/ نجات دریاچه در گرو حفاران تونل
نجات دریاچه در گرو حفاران تونل/متخلفان هنوز پا پس نکشیده اند
تحول دیجیتال در آذربایجان به معنای نجات دریاچه ارومیه است اجازه رشد یک رسانه در کشور و بعد فیلتر آن، یک چالش است
نجات هتل ها در گرو حمایت نهادهای تأثیرگذار گردشگری
جهرمی: نجات دریاچه ارومیه با تحول دیجیتال امکان پذیر است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 09:262018-09-23اجتماعي

نجات دریاچه در گرو حفاران تونل


اصلاح الگوی کشت، تغییر روش آبیاری، جستجوی معیشت جایگزین، تصفیه پساب برای دریاچه و انتقال آب راه های گوناگون نجات دریاچه ارومیه هستند، اما برداشت پنهانی آب همچنان کمر این طرح ها را می شکند.

- شعار سال:" در فاصله دو بار کوبیدن بیل، نفس عمیقی می کشد و می گوید: در روستای ما همه جوان بودند.

حالا همه پیرند.

گاو داشتیم، گوسفند داشتیم، گردو و بادام داشتیم، اما حالا همه به شهر رفته اند و آن هایی هم که مثل من مانده اند درآمدی ندارند.

در پاسخ به این پرسش که پس چطور زندگی می کنید می ایستد، به افق زرد رنگ دریاچه نگاه می کند، عرق از پیشانی شوره زده اش پاک می کند و می گوید: در مضیقه هستیم.

همه اقواممان به شهر رفته اند.

من چهل و پنج سالم است و حالا باید بیایم از بغل دریاچه بیل بزنم و نمک بردارم توی گونی بریزم.

بیل را کنار می اندازد، گونی پر شده را بر دوش بلند می کند، دور می شود و زیر لب واگویه می کند: شغل؟ بیکارم.

بیکار شده ام.

همه مان بیکار شده ایم.

این تپه های بیابانی زمانی زیر آب های دریاچه بود نجات دریاچه ارومیه اولین مصوبه دولت حسن روحانی بوده است.

از آن زمان مردم، رسانه ها و نهادهای گوناگون، گام های زیادی برای نجات دریاچه برداشته اند، اما دریاچه قدم به قدم عقب رفته و پرده پرده رنگ پریده تر شده است.

منطقه جبل کندی که زمانی بستر دریاچه ارومیه بود، حالا به بیابان بی آب و علفی بدل شده که تپه های ماسه ای همچون روستای مصر و کویر مرکزی ایران دارد، دو روستا را خالی از سکنه کرده و 13 کیلومتر از آب فاصله دارد! مدیر دفتر منابع طبیعی آذربایجان غربی دراین باره می گوید: منطقه جبل کندی یکی از سایت های ما در احیای دریاچه ارومیه است.

نتیجه کارهای ما در این بخش در قالب افزودن آب ورودی دریاچه نبوده و وظیفه نداشته ایم و تنها وظیفه ما در حوزه تثبیت ریزگرد بوده است.

میرصمد سیدموسوی اضافه می کند: در سایتهای مختلف، پروژه های بیولوژیکی و بیومکانیکی انجام شده است و به جرأت می توانیم بگوییم که ریزگردها را تثبیت کرده ایم.

پای بوته های قره داغ که سال 94 کشت شده، به سادگی می توان دید هر بوته گاهی تا چند تن، گرد و غبار را تثبیت کرده است.

وی یادآور می شود: یک پروژه دیگر ما احداث بادشکن غیرزنده به طول 120 کیلومتر بوده است که برای احداث این بادشکن از چوب خشک شده درخت گز استفاده کردیم و جایی که درختان گز داشت، همان ها را هرس و استفاده کردیم.

مدیر پروژه احیای دریاچه ارومیه در اداره کل منابع طبیعی استان آذربایجان غربی نیز درباره این منطقه می گوید: قبل از عملیات ما ممکن نبود که اینجا بایستیم و صحبت کنیم، چندین دوربین ما خراب شد، در آذربایجان غربی که دومین استان پر آب کشور بود، نمی شد تصور کرد چنین بیابانی وجود داشته باشد.

مجید موسی زاده تأکید می کند: ماسه ها به سمت روستاها حرکت می کردند و گرد و غبارشان می توانست تا 500 کیلومتر دورتر برود، گرد و غباری که حاوی نمک و عناصر سنگین هم بود و موجب مرگ سرزمین می شد.

چندین پروژه بود که شامل مدیریت هرزآب، عملیات بیولوژیک، عملیات بیومکانیک و بیابان زدایی بود.

در منطقه جبل کندی کار را محیط زیست انجام داد و نهایتا به اداره کل منابع طبیعی تحویل شد.

مجموعا 480 هکتار عملیات کاشت داشتیم و از آن مهم تر قرق را انجام دادیم.

وی یادآور می شود: در این منطقه جنگل کاری نمی کنیم بلکه یک کمربند حفاظتی ایجاد می کنیم که گرد و غبار مهار شود.

این منطقه تا خود دریاچه در شرایط کنونی حدود 13 کیلومتر فاصله دارد، در حالیکه همین منطقه قبلا داخل دریاچه ارومیه بود و اکنون نیز درون محدوده پارک ملی دریاچه ارومیه است.

اینجا همه چیز به شدت علیه بوته بود و محدودیت شدید گونه برای کاشت داریم اما علت موفقیت پروژه این بود که از گونه های بومی منطقه استفاده شد.

دو گونه نیکتاریا یا همان قره داغ و تاماریکس یا همان شورگز را کاشته ایم که ایجاد نبکا می کند و جلوی سرعت باد را می گیرد و آن را خنثی می کند.

همه هزینه ها برای نجات دریاچه ارومیه کمتر کسی است که درباره دریاچه ارومیه خوانده باشد و سهم کشاورزی ناپایدار را در ایجاد مشکل نداند.

با این حال اکنون در بسیاری از مناطق می توان طرح های بهبود وضعیت کشاورزی را دید که در فضایی سرسبز و دلنشین به تولید محصولات کشاورزی با بازده بیشتر مشغولند و هر کدام روشی را برای کاهش مصرف آب در پیش گرفته اند.

خان ارخی یکی از مناطقی است که با 1240 هکتار زمین کشاورزی به صورت سنتی اداره می شد.

اکنون در 350 هکتار آن آبیاری تحت فشار کلید خورده است.

محمد نباتی نماینده مشاور و ناظر پروژه آبیاری تحت فشار این منطقه می گوید: تا اینجا تقریباً چهار میلیارد تومان هزینه کرده ایم و به همین میزان هم باید بیشتر هزینه کنیم تا پروژه بهره برداری شود و بتوانیم سالانه شش میلیون مترمکعب در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی کنیم.

البته الان در تأمین بودجه به مشکل برخورده ایم اما اگر بودجه محقق شود تا پایان سال پروژه به بهره برداری خواهد رسید.

چندین پروژه بهبود وضعیت بازده کشاورزی و مدیریت مصرف آب دیگر نیز در منطقه اجرا شده است.

از تغییر روش های آبیاری گرفته تا تغییر الگوی کشت و ترویج کشت محصولات کم آب بر.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارومیه درباره این اقدام ها می گوید: 5600 هکتار از اراضی کشاورزی را قطره ای کردیم و 25 میلیون متر مکعب آب صرفه جویی می شود.

اسکندر علیزاده اضافه می کند: 95 کیلومتر خط انتقال آب احداث کردیم و 238 کیلومتر لایروبی کردیم و 72 رشته قنات را مرمت کردیم که به دو میلیون مترمکعب صرفه جویی آب منجر شده است.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی نیز از همکاری و تلاش این دستگاه برای نجات دریاچه خبر می دهد.

جعفر ایرانی می گوید: سه طرح را کلید زده ایم.

یکی ظرفیت سازی برای معیشت جایگزین پایدار در 36 روستای پایلوت استان است که در این طرح دارایی های روستا را مشخص می کنیم و بسته به آن ها کسب و کار پیشنهادی مان را معرفی می کنیم و برای پیشبرد آن تسهیل گری هم می کنیم.

تمرکزمان هم بر بوم گردی و گیاهان دارویی است.

وی ادامه می دهد: همچنین در نه شهرستان استان، در هر شهرستان یک هکتار کشت گیاهان دارویی پربازده و کم آب بر به صورت پایلوت انجام می شود و خرید تضمینی داریم و به این ترتیب امیدواریم که این روند ترویج پیدا کند.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی اضافه می کند: حدود یک سال است که تولید و بسته بندی و ارائه نقل ارومیه را با کاربرد گیاهان دارویی مثل گل محمدی، آویشن، به لیمو، زنجبیل و … شروع کرده ایم و برای بیماری هایی مثل کبد چرب، دیابت، چاقی و لاغری، و فشار خون بسته های دارویی تعریف کرده ایم تا به جای برخی داروهای وارداتی مصرف شود.

ایرانی می گوید: راه اندازی مرکز مشاوره گیاهان دارویی هم از دیگر برنامه های ماست تا مردم برای نیازهای دارویی خود از یک مرکز معتبر مشاوره بگیرند.

دستگاه های حفار تونل، آب را به دریاچه می برند اصلاح کشاورزی تنها راه نجات دریاچه ارومیه نیست.

تصفیه پساب و تأمین آب بیشتر برای دریاچه ارومیه از دیگر اقداماتی است که توسط ستاد احیا پیگیری و توسط نهادهای دیگر به اجرا گذاشته شده است.

اما این گام های کوچک اما پرشمار، تنها تلاش ها برای نجات دریاچه ارومیه نیستند.

ماشین آلات سنگین عمرانی و دستگاه های حفاری هم به کار افتاده اند.

حفاری برای طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه از سال 1394 آغاز شده و دو دستگاه TBM (ماشین حفار تونل) از دو جبهه کاری، ماهانه 700 تا 950 متر حفاری می کنند و پیش می روند.

طرح انتقال آب برای دریاچه ارومیه از سد کانی سیب آغاز می شود، تونلی 36 کیلومتری را به دنبال دارد و 56 کیلومتر مابقی بخشی در کانال و بخشی در بستر رودخانه گدار ادامه پیدا می کند تا به دریاچه برسد.

انتقال آب در این مسیر ثقلی است و نیاز به ایستگاه پمپاژ ندارد.

دستگاه های حفار در بخشی از مسیر به گرانیت سخت برخورده اند اما کار همچنان پیش می رود و تونل با شیب 0.

08 درصد ساخته می شود.

قطر تمام شده تونل 5.

5 متر است که 80 درصد مقطع آن را آب پر خواهد کرد و سالانه 600 میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه خواهد رساند.

زمان بندی پایان کار پروژه و آغاز بهره برداری پایان سال 1398 است و مسئولان پروژه می گویند تمام جنبه های زیست محیطی پروژه لحاظ شده، زون های گسله و مخاطرات آبدهی چشمه های مسیر بررسی شده، و تبعات اجتماعی هم بررسی شده و در مجموع پروژه بدون مشکل ارزیابی شده و به پیش می رود.

دریاچه ارومیه سالانه سه میلیارد مترمکعب تبخیر و بنابراین نیاز آبی دارد در حالی که در حالت متوسط 2400 میلیون مترمکعب بارندگی را در سطح دریاچه شاهدیم بنابراین به طور طبیعی دریاچه 600 میلیون مترمکعب کمبود آب دارد که این پروژه به دنبال تأمین این میزان آب است.

پروژه ای که در صورت بهره برداری در کنار ده ها و صدها گام کوچک و بزرگ دیگر به یاری طبیعت در معرض خطر پارک ملی دریاچه ارومیه خواهد آمد.

پنج کیلومتر لوله آب دزدی که هیچ کس نمی بیند در قلب کوه های سرسبز آذربایجان غربی و در 26 کیلومتری شمال غربی ارومیه مخزن سد نازلو قرار گرفته است.

آن گونه که تصاویر هوایی منطقه نشان می دهد در بالادست سد، نه تنها زمین های کشاورزی کاهش نیافته و مصرف آبشان کمتر نشده که هکتارها زمین کشاورزی به منطقه اضافه شده است.

خطی پنج کیلومتری هم دیده می شود، که بر تمام تلاش ها برای نجات دریاچه ارومیه خط بطلان می کشد.

کدام کشاورز ساده می تواند برای آبیاری زمینش پنهانی و غیرقانونی پنج کیلومتر لوله بکشد؟ مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در این باره می گوید: توسعه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه کمر ما را می شکند و واقعاً ظلم به حقابه محیط زیست و دریاچه ارومیه است.

فرهاد سرخوش تأکید می کند: دولت و مردم این همه هزینه داده اند تا با این فشار در بحث کشاورزی با اصلاح الگوی کشت، آبیاری تحت فشار، تجمیع، آبیاری قطره ای، انتقال آب با لوله، و همه این راهکارها شاهد 40 درصد کاهش آب کشاورزی باشیم و با این هزینه هایی که می کنیم صرفه جویی در مصرف آب را شاهد باشیم و آب را به دریاچه ارومیه برسانیم.

وی تصریح می کند: تازه همین هم طی سال ها و ذره ذره فراهم خواهد شد اما کسانی که توسعه می دهند از خود سرچشمه و از اصل حقابه ما آب را برداشت می کنند که قطعاً ظلم به دریاچه ارومیه است و با این کار تمام هزینه ای که ما می کنیم و تلاش های همه دستگاه ها را از میان می برند.

وی در پاسخ به اینکه آیا به دستگاه های متولی برای برخورد با این تخلف گزارش داده یا نه می گوید: به ستاد مرکزی نامه دادیم و آن ها هم به معاونت دستگاه مربوطه گزارش کتبی دادند و نماینده شان هم محل را بازدید کرد و تخلف محرز شد اما باز شاهد توسعه کشاورزی هستیم.

سرخوش تأکید می کند: پنج کیلومتر لوله کشی برای توسعه کشاورزی بدون شک تخلف است.

دستگاه متولی می گوید کتبی به ما بگویند قطعاً برخورد می کنیم.

ما نه تنها نامه فرستادیم که مختصات دقیق هم ارائه کردیم که ببینند اما نهاد متولی مقاومت می کند و می گوید ما خبر نداشتیم! شما الان پشت دیوار خانه تان چاه بزنید بلافاصله می آیند و پلمبش می کنند، چطور پنج کیلومتر لوله را می گویند خبردار نشدیم؟ شاید اکنون تنها باید منتظر ورود دستگاه های عالی رتبه نظارتیدر حمایت از هزینه های سنگین انجام شده به دست دولت، مردم و … برای حفظ دریاچه ارومیه بود تا با تخلفات متعدد و برداشت های غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه برخورد شود.

اگر چنین نشود، سرنشینان هر هواپیمایی که از فرودگاه ارومیه بلند شود، از یک پنجره چشم انداز سرسبز و پربار باغ ها و زمین های کشاورزی منطقه را خواهند دید، و از پنجره دیگر، شوره زاری بی جان، که زمانی دریاچه ارومیه نام داشت.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ 27 شهریور 97، کد مطلب: 4405539:
کلید واژه ها: دریاچه - دریاچه ارومیه - ارومیه - آذربایجان غربی - منابع طبیعی - آذربایجان - نجات - پروژه - منطقه - روستا - دولت حسن روحانی - روستای - بیابان - ریزگرد - برداشت - وظیفه - طبیعی - حسن روحانی - گرد و غبار - ریزگردها - مدیر - درخت - پرده - دوربین - انتقال - گوسفند - واگویه - روحانی - درختان - زندگی

آخرین اخبار سرویس:
کاهش سرفاصله زمانی ناوگان اتوبوسرانی

اقدام پژوهی چگونه توانستم نگارش خلاقانه و ارتباط موثر را با مهارت های نوشتاری در دانش آموزان کلاسم ایجاد نمایم ؟

برف مدارس راز و جرگلان را به تعطیلی کشاند

برگزاری همایش کنکور بدون اخذمجوز در آذربایجان غربی ممنوع است

مدارس کدام استان ها فردا یکشنبه تعطیل است

احداث مرکز اطلاع رسانی گردشگری مرند

راه ارتباطی 20 روستای میاندوآب بازگشایی شد

520 نفر برفروبی معابر شهر قزوین را بر عهده دارند

از انرژی های نو درآمدزایی می کنیم

راه ارتباطی 20 روستای میاندوآب بازگشایی شد

حرم منور رضوی سیاهپوش شد

سرمای 40 درجه زیر صفر در کانادا

سوالات آزمونهای استخدامی کارشناسان رسمی دادگستری-داروسازی - سم و سم شناسی (دفع آفات نباتی)1375

زوج های معروفی که ست می پوشند (+عکس ها)

نمایشگاه کاریکاتور و صنایع دستی در سردشت گشایش یافت

حرم منور رضوی یکدست سیاهپوش شد

زنگ هوای پاک در مدارس خراسان شمالی

پارک، خانه شما نیست! سگ ها را ببندید

راه ارتباطی 20 روستای میاندوآب بازگشایی شد

520 نفر برفروبی معابر شهر قزوین را بر عهده دارند

برنامه ریزی پشت چراغ قرمز

موتورسیکلت؛ متهم اصلی آلودگی هوای قم

استخدام جوشکار ماهر co2،کارگر ساده ی جوان در تهران

استخدام نیرو در رشته ابزار دقیق خانم جهت شرکت معتبر در کرج

مدارس هزارجریب گلوگاه و یانه سر بهشهر فردا تعطیل است

25 هزار هکتار از اراضی بیابانی البرز کانون ریزگرد داخلی است

البرز بار مشکلات نیمی از جمعیت کشور را به دوش می کشد

مدارس چند مقطع تحصیلی در برخی مناطق خراسان رضوی تعطیل شد

اقدام پژوهی به کمک چه راهکار هایی توانستم دانش آموزانم را به رشته کامپیوتر علاقمند کنم؟

برخی مدارس شهرهای خراسان رضوی صبح یکشنبه تعطیل اعلام شد

مدارس هزارجریب گلوگاه و یانه سر بهشهر فردا تعطیل است

وضعیت جوی تا 3 روز آینده نسبتاً پایدار است

استخدام سرپرست فروش آقا در استان بوشهر

حال «ناخوش» هوای شهر

خروج سامانه بارشی از استان سمنان + فیلم

پیش بینی وضع هوا با اپ Klara Weather؛ هواشناسی با جذاب ترین ویجت ها

استخدام کارشناس اداری در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام شرکت خرم پخش ایرانیان / تبریز

برخی مدارس شهرهای خراسان رضوی صبح یکشنبه تعطیل اعلام شد

25 هزار هکتار از اراضی بیابانی البرز کانون ریزگرد داخلی است

البرز بار مشکلات نیمی از جمعیت کشور را به دوش می کشد

90 درصد آلودگی برخی کلانشهرها از ناوگان حمل و نقل فرسوده است

برخی مدارس گلستان فردا یکشنبه تعطیل است

سیل دز را می برد و روستاها آب ندارند / ترسالی در خوزستان، زمینه ساز وقوع سیلاب

شهرهایی که خسوف اول بهمن 1397 را می بینند

مدارس چند مقطع تحصیلی در برخی مناطق خراسان رضوی تعطیل شد

90 درصد آلودگی برخی کلانشهرها از ناوگان حمل و نقل فرسوده است

دنیای آینده از آن زنان است

برخی مدارس گلستان فردا یکشنبه تعطیل است

مدارس ابتدایی الیگودرز تعطیل شد

مدارس ابتدایی الیگودرز تعطیل شد

سوالات آزمونهای استخدامی کارشناسان رسمی دادگستری - معماری داخلی و تزیینات و دکوراسیون 1377

اول بهمن ماه می گیرد

مدارس همدان در نوبت صبح فردا یکشنبه تعطیل شد

تعطیلی مدارس یکشنبه 30 دی 97

مدارس کدام استان فردا یکشنبه 30 دی تعطیل است؟

ماه گرفتگی زمستانی در نخستین روز بهمن/ کدام شهرها ماه را نمی بینند؟

65 راه روستایی در استان زنجان بازگشایی شد

هلال احمر بجنورد به 250 مسافر امدادرسانی کرد

فعالیت مدارس چهارمحال و بختیاری روز یکشنبه با تاخیر آغاز می شود

صنوف آلاینده در یاسوج ساماندهی می شود

خط سه مترو شیراز بمهن ماه کلنگ زنی می شود

سبزوار ایستگاه سنجش آلودگی هوا ندارد

محله های سنتی شهر پر از سبک زندگی است/ مدیون جوادیه هستیم

65 راه روستایی در استان زنجان بازگشایی شد

استخدام کارشناس خرید خانم یا آقا در رشته تحصیلی پلیمر

65 راه روستایی در استان زنجان بازگشایی شد

استخدام کارمند اداری خانم در شرکت حسابداری ترازپردازان طاها

اول بهمن «ماه» می گیرد/شهر هایی که خسوف را می بینند

فعالیت مدارس چهارمحال و بختیاری روز یکشنبه با تاخیر آغاز می شود

صنوف آلاینده در یاسوج ساماندهی می شود

هلال احمر بجنورد به 250 مسافر امدادرسانی کرد

بهشت گمشده خوزستان +تصاویر

سبزوار ایستگاه سنجش آلودگی هوا ندارد

بار ترافیک جاده یاسوج به کاکان سبک می شود

برخی از مدارس همدان یکشنبه تعطیل شد

مصوبات شورای آموزش و پرورش برای رشد تحصیلی دانش آموزان است

خط سه مترو شیراز بمهن ماه کلنگ زنی می شود

دبیرستان عرفان نهاوند، نمونه کشور

اول بهمن ماه می گیرد/شهرهایی که خسوف را می بینند

بار ترافیک جاده یاسوج به کاکان سبک می شود

اول بهمن ماه می گیرد/شهرهایی که خسوف را می بینند

تأخیر در آغاز فعالیت آموزشی مدارس چهارمحال و بختیاری

بار ترافیک جاده یاسوج به کاکان سبک می شود

برخی مدارس استان همدان یکشنبه تعطیل شد

برخی از مدارس همدان یکشنبه تعطیل شد

10 واحد صنعتی به علت تخلف زیست محیطی در اردبیل پلمب شد

نقش متروی تهران در کاهش آلودگی هوای پایتخت

استخدام کارشناس مکانیک ساخت و تولید – ماشین ابزار در کرج

مصوبات شورای آموزش و پرورش برای رشد تحصیلی دانش آموزان است

برگزاری همایش پیاده روی روز هوای پاک در بجستان

تردد کامیون در گردنه امین الله بجنورد ممنوع شد

10 واحد صنعتی به علت تخلف زیست محیطی در اردبیل پلمب شد

عوامل موثر بر احساس بیشتر سرما

بودجه خرید لباس های دوربین دار پلیس تأمین نشد

اول بهمن ماه می گیرد/شهرهایی که خسوف را می بینند

اتمام ساخت مهمانسرای حرم حضرت زینب (س) تا تابستان 98+تصاویر

اول بهمن ماه می گیرد/شهر هایی که خسوف را می بینند

برگزاری یک جشنواره دانش‎آموزی برای فرهنگ سازی در مصرف سوخت

اخبار جدید درباره استخدام معلمان حق التدریس

نجات دریاچه در گرو حفاران تونل

نجات دریاچه در گرو حفاران تونل