مطالب مرتبط:
پاک ترین و ارزان ترین انرژی دنیا در سیستان هدر می رود/ خیابان غذا در شیراز ایجاد می شود/ رطوبت هوای دزفول به 92 درصد رسید/ نجات دریاچه در گرو حفاران تونل
نجات دریاچه در گرو حفاران تونل/متخلفان هنوز پا پس نکشیده اند
تحول دیجیتال در آذربایجان به معنای نجات دریاچه ارومیه است اجازه رشد یک رسانه در کشور و بعد فیلتر آن، یک چالش است
نجات هتل ها در گرو حمایت نهادهای تأثیرگذار گردشگری
جهرمی: نجات دریاچه ارومیه با تحول دیجیتال امکان پذیر است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 09:262018-09-23اجتماعي

نجات دریاچه در گرو حفاران تونل


اصلاح الگوی کشت، تغییر روش آبیاری، جستجوی معیشت جایگزین، تصفیه پساب برای دریاچه و انتقال آب راه های گوناگون نجات دریاچه ارومیه هستند، اما برداشت پنهانی آب همچنان کمر این طرح ها را می شکند.

- شعار سال:" در فاصله دو بار کوبیدن بیل، نفس عمیقی می کشد و می گوید: در روستای ما همه جوان بودند.

حالا همه پیرند.

گاو داشتیم، گوسفند داشتیم، گردو و بادام داشتیم، اما حالا همه به شهر رفته اند و آن هایی هم که مثل من مانده اند درآمدی ندارند.

در پاسخ به این پرسش که پس چطور زندگی می کنید می ایستد، به افق زرد رنگ دریاچه نگاه می کند، عرق از پیشانی شوره زده اش پاک می کند و می گوید: در مضیقه هستیم.

همه اقواممان به شهر رفته اند.

من چهل و پنج سالم است و حالا باید بیایم از بغل دریاچه بیل بزنم و نمک بردارم توی گونی بریزم.

بیل را کنار می اندازد، گونی پر شده را بر دوش بلند می کند، دور می شود و زیر لب واگویه می کند: شغل؟ بیکارم.

بیکار شده ام.

همه مان بیکار شده ایم.

این تپه های بیابانی زمانی زیر آب های دریاچه بود نجات دریاچه ارومیه اولین مصوبه دولت حسن روحانی بوده است.

از آن زمان مردم، رسانه ها و نهادهای گوناگون، گام های زیادی برای نجات دریاچه برداشته اند، اما دریاچه قدم به قدم عقب رفته و پرده پرده رنگ پریده تر شده است.

منطقه جبل کندی که زمانی بستر دریاچه ارومیه بود، حالا به بیابان بی آب و علفی بدل شده که تپه های ماسه ای همچون روستای مصر و کویر مرکزی ایران دارد، دو روستا را خالی از سکنه کرده و 13 کیلومتر از آب فاصله دارد! مدیر دفتر منابع طبیعی آذربایجان غربی دراین باره می گوید: منطقه جبل کندی یکی از سایت های ما در احیای دریاچه ارومیه است.

نتیجه کارهای ما در این بخش در قالب افزودن آب ورودی دریاچه نبوده و وظیفه نداشته ایم و تنها وظیفه ما در حوزه تثبیت ریزگرد بوده است.

میرصمد سیدموسوی اضافه می کند: در سایتهای مختلف، پروژه های بیولوژیکی و بیومکانیکی انجام شده است و به جرأت می توانیم بگوییم که ریزگردها را تثبیت کرده ایم.

پای بوته های قره داغ که سال 94 کشت شده، به سادگی می توان دید هر بوته گاهی تا چند تن، گرد و غبار را تثبیت کرده است.

وی یادآور می شود: یک پروژه دیگر ما احداث بادشکن غیرزنده به طول 120 کیلومتر بوده است که برای احداث این بادشکن از چوب خشک شده درخت گز استفاده کردیم و جایی که درختان گز داشت، همان ها را هرس و استفاده کردیم.

مدیر پروژه احیای دریاچه ارومیه در اداره کل منابع طبیعی استان آذربایجان غربی نیز درباره این منطقه می گوید: قبل از عملیات ما ممکن نبود که اینجا بایستیم و صحبت کنیم، چندین دوربین ما خراب شد، در آذربایجان غربی که دومین استان پر آب کشور بود، نمی شد تصور کرد چنین بیابانی وجود داشته باشد.

مجید موسی زاده تأکید می کند: ماسه ها به سمت روستاها حرکت می کردند و گرد و غبارشان می توانست تا 500 کیلومتر دورتر برود، گرد و غباری که حاوی نمک و عناصر سنگین هم بود و موجب مرگ سرزمین می شد.

چندین پروژه بود که شامل مدیریت هرزآب، عملیات بیولوژیک، عملیات بیومکانیک و بیابان زدایی بود.

در منطقه جبل کندی کار را محیط زیست انجام داد و نهایتا به اداره کل منابع طبیعی تحویل شد.

مجموعا 480 هکتار عملیات کاشت داشتیم و از آن مهم تر قرق را انجام دادیم.

وی یادآور می شود: در این منطقه جنگل کاری نمی کنیم بلکه یک کمربند حفاظتی ایجاد می کنیم که گرد و غبار مهار شود.

این منطقه تا خود دریاچه در شرایط کنونی حدود 13 کیلومتر فاصله دارد، در حالیکه همین منطقه قبلا داخل دریاچه ارومیه بود و اکنون نیز درون محدوده پارک ملی دریاچه ارومیه است.

اینجا همه چیز به شدت علیه بوته بود و محدودیت شدید گونه برای کاشت داریم اما علت موفقیت پروژه این بود که از گونه های بومی منطقه استفاده شد.

دو گونه نیکتاریا یا همان قره داغ و تاماریکس یا همان شورگز را کاشته ایم که ایجاد نبکا می کند و جلوی سرعت باد را می گیرد و آن را خنثی می کند.

همه هزینه ها برای نجات دریاچه ارومیه کمتر کسی است که درباره دریاچه ارومیه خوانده باشد و سهم کشاورزی ناپایدار را در ایجاد مشکل نداند.

با این حال اکنون در بسیاری از مناطق می توان طرح های بهبود وضعیت کشاورزی را دید که در فضایی سرسبز و دلنشین به تولید محصولات کشاورزی با بازده بیشتر مشغولند و هر کدام روشی را برای کاهش مصرف آب در پیش گرفته اند.

خان ارخی یکی از مناطقی است که با 1240 هکتار زمین کشاورزی به صورت سنتی اداره می شد.

اکنون در 350 هکتار آن آبیاری تحت فشار کلید خورده است.

محمد نباتی نماینده مشاور و ناظر پروژه آبیاری تحت فشار این منطقه می گوید: تا اینجا تقریباً چهار میلیارد تومان هزینه کرده ایم و به همین میزان هم باید بیشتر هزینه کنیم تا پروژه بهره برداری شود و بتوانیم سالانه شش میلیون مترمکعب در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی کنیم.

البته الان در تأمین بودجه به مشکل برخورده ایم اما اگر بودجه محقق شود تا پایان سال پروژه به بهره برداری خواهد رسید.

چندین پروژه بهبود وضعیت بازده کشاورزی و مدیریت مصرف آب دیگر نیز در منطقه اجرا شده است.

از تغییر روش های آبیاری گرفته تا تغییر الگوی کشت و ترویج کشت محصولات کم آب بر.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارومیه درباره این اقدام ها می گوید: 5600 هکتار از اراضی کشاورزی را قطره ای کردیم و 25 میلیون متر مکعب آب صرفه جویی می شود.

اسکندر علیزاده اضافه می کند: 95 کیلومتر خط انتقال آب احداث کردیم و 238 کیلومتر لایروبی کردیم و 72 رشته قنات را مرمت کردیم که به دو میلیون مترمکعب صرفه جویی آب منجر شده است.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی نیز از همکاری و تلاش این دستگاه برای نجات دریاچه خبر می دهد.

جعفر ایرانی می گوید: سه طرح را کلید زده ایم.

یکی ظرفیت سازی برای معیشت جایگزین پایدار در 36 روستای پایلوت استان است که در این طرح دارایی های روستا را مشخص می کنیم و بسته به آن ها کسب و کار پیشنهادی مان را معرفی می کنیم و برای پیشبرد آن تسهیل گری هم می کنیم.

تمرکزمان هم بر بوم گردی و گیاهان دارویی است.

وی ادامه می دهد: همچنین در نه شهرستان استان، در هر شهرستان یک هکتار کشت گیاهان دارویی پربازده و کم آب بر به صورت پایلوت انجام می شود و خرید تضمینی داریم و به این ترتیب امیدواریم که این روند ترویج پیدا کند.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی اضافه می کند: حدود یک سال است که تولید و بسته بندی و ارائه نقل ارومیه را با کاربرد گیاهان دارویی مثل گل محمدی، آویشن، به لیمو، زنجبیل و … شروع کرده ایم و برای بیماری هایی مثل کبد چرب، دیابت، چاقی و لاغری، و فشار خون بسته های دارویی تعریف کرده ایم تا به جای برخی داروهای وارداتی مصرف شود.

ایرانی می گوید: راه اندازی مرکز مشاوره گیاهان دارویی هم از دیگر برنامه های ماست تا مردم برای نیازهای دارویی خود از یک مرکز معتبر مشاوره بگیرند.

دستگاه های حفار تونل، آب را به دریاچه می برند اصلاح کشاورزی تنها راه نجات دریاچه ارومیه نیست.

تصفیه پساب و تأمین آب بیشتر برای دریاچه ارومیه از دیگر اقداماتی است که توسط ستاد احیا پیگیری و توسط نهادهای دیگر به اجرا گذاشته شده است.

اما این گام های کوچک اما پرشمار، تنها تلاش ها برای نجات دریاچه ارومیه نیستند.

ماشین آلات سنگین عمرانی و دستگاه های حفاری هم به کار افتاده اند.

حفاری برای طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه از سال 1394 آغاز شده و دو دستگاه TBM (ماشین حفار تونل) از دو جبهه کاری، ماهانه 700 تا 950 متر حفاری می کنند و پیش می روند.

طرح انتقال آب برای دریاچه ارومیه از سد کانی سیب آغاز می شود، تونلی 36 کیلومتری را به دنبال دارد و 56 کیلومتر مابقی بخشی در کانال و بخشی در بستر رودخانه گدار ادامه پیدا می کند تا به دریاچه برسد.

انتقال آب در این مسیر ثقلی است و نیاز به ایستگاه پمپاژ ندارد.

دستگاه های حفار در بخشی از مسیر به گرانیت سخت برخورده اند اما کار همچنان پیش می رود و تونل با شیب 0.

08 درصد ساخته می شود.

قطر تمام شده تونل 5.

5 متر است که 80 درصد مقطع آن را آب پر خواهد کرد و سالانه 600 میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه خواهد رساند.

زمان بندی پایان کار پروژه و آغاز بهره برداری پایان سال 1398 است و مسئولان پروژه می گویند تمام جنبه های زیست محیطی پروژه لحاظ شده، زون های گسله و مخاطرات آبدهی چشمه های مسیر بررسی شده، و تبعات اجتماعی هم بررسی شده و در مجموع پروژه بدون مشکل ارزیابی شده و به پیش می رود.

دریاچه ارومیه سالانه سه میلیارد مترمکعب تبخیر و بنابراین نیاز آبی دارد در حالی که در حالت متوسط 2400 میلیون مترمکعب بارندگی را در سطح دریاچه شاهدیم بنابراین به طور طبیعی دریاچه 600 میلیون مترمکعب کمبود آب دارد که این پروژه به دنبال تأمین این میزان آب است.

پروژه ای که در صورت بهره برداری در کنار ده ها و صدها گام کوچک و بزرگ دیگر به یاری طبیعت در معرض خطر پارک ملی دریاچه ارومیه خواهد آمد.

پنج کیلومتر لوله آب دزدی که هیچ کس نمی بیند در قلب کوه های سرسبز آذربایجان غربی و در 26 کیلومتری شمال غربی ارومیه مخزن سد نازلو قرار گرفته است.

آن گونه که تصاویر هوایی منطقه نشان می دهد در بالادست سد، نه تنها زمین های کشاورزی کاهش نیافته و مصرف آبشان کمتر نشده که هکتارها زمین کشاورزی به منطقه اضافه شده است.

خطی پنج کیلومتری هم دیده می شود، که بر تمام تلاش ها برای نجات دریاچه ارومیه خط بطلان می کشد.

کدام کشاورز ساده می تواند برای آبیاری زمینش پنهانی و غیرقانونی پنج کیلومتر لوله بکشد؟ مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در این باره می گوید: توسعه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه کمر ما را می شکند و واقعاً ظلم به حقابه محیط زیست و دریاچه ارومیه است.

فرهاد سرخوش تأکید می کند: دولت و مردم این همه هزینه داده اند تا با این فشار در بحث کشاورزی با اصلاح الگوی کشت، آبیاری تحت فشار، تجمیع، آبیاری قطره ای، انتقال آب با لوله، و همه این راهکارها شاهد 40 درصد کاهش آب کشاورزی باشیم و با این هزینه هایی که می کنیم صرفه جویی در مصرف آب را شاهد باشیم و آب را به دریاچه ارومیه برسانیم.

وی تصریح می کند: تازه همین هم طی سال ها و ذره ذره فراهم خواهد شد اما کسانی که توسعه می دهند از خود سرچشمه و از اصل حقابه ما آب را برداشت می کنند که قطعاً ظلم به دریاچه ارومیه است و با این کار تمام هزینه ای که ما می کنیم و تلاش های همه دستگاه ها را از میان می برند.

وی در پاسخ به اینکه آیا به دستگاه های متولی برای برخورد با این تخلف گزارش داده یا نه می گوید: به ستاد مرکزی نامه دادیم و آن ها هم به معاونت دستگاه مربوطه گزارش کتبی دادند و نماینده شان هم محل را بازدید کرد و تخلف محرز شد اما باز شاهد توسعه کشاورزی هستیم.

سرخوش تأکید می کند: پنج کیلومتر لوله کشی برای توسعه کشاورزی بدون شک تخلف است.

دستگاه متولی می گوید کتبی به ما بگویند قطعاً برخورد می کنیم.

ما نه تنها نامه فرستادیم که مختصات دقیق هم ارائه کردیم که ببینند اما نهاد متولی مقاومت می کند و می گوید ما خبر نداشتیم! شما الان پشت دیوار خانه تان چاه بزنید بلافاصله می آیند و پلمبش می کنند، چطور پنج کیلومتر لوله را می گویند خبردار نشدیم؟ شاید اکنون تنها باید منتظر ورود دستگاه های عالی رتبه نظارتیدر حمایت از هزینه های سنگین انجام شده به دست دولت، مردم و … برای حفظ دریاچه ارومیه بود تا با تخلفات متعدد و برداشت های غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه برخورد شود.

اگر چنین نشود، سرنشینان هر هواپیمایی که از فرودگاه ارومیه بلند شود، از یک پنجره چشم انداز سرسبز و پربار باغ ها و زمین های کشاورزی منطقه را خواهند دید، و از پنجره دیگر، شوره زاری بی جان، که زمانی دریاچه ارومیه نام داشت.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ 27 شهریور 97، کد مطلب: 4405539:
کلید واژه ها: دریاچه - دریاچه ارومیه - ارومیه - آذربایجان غربی - منابع طبیعی - آذربایجان - نجات - پروژه - منطقه - روستا - دولت حسن روحانی - روستای - بیابان - ریزگرد - برداشت - وظیفه - طبیعی - حسن روحانی - گرد و غبار - ریزگردها - مدیر - درخت - پرده - دوربین - انتقال - گوسفند - واگویه - روحانی - درختان - زندگی

آخرین اخبار سرویس:
نظارت بر تولید و شماره گذاری وسایل نقلیه تشدید شد

آیا دریاچه های شگفت انگیز اطراف تهران را می شناسید؟ / عکس

واکنش پلیس به شایعه آزار و اذیت کودکان از سوی نگهبان پارک

خون خواری عادت همیشگی آمریکایی هاست

حرم عسکریین علیهم السلام: سه تصویر بسیار قدیمی و نادر

نظارت بر تولید و شماره گذاری وسایل نقلیه تشدید شد

نظارت بر تولید و شماره گذاری وسایل نقلیه تشدید شد

دمای تهران از شنبه افزایش می یابد

آماده باش مدیریت بحران فارس برای مقابله با حوادث احتمالی بارندگی شدید

کشف سوپرزمین در نزدیکی زمین

روش جالب راهنمایی و رانندگی برای جریمه خودروها+فیلم

سوره هایی که برای اموات فضیلت دارد

خلاصه بازی ایران - ترینیداد و توباگو+فیلم

رودخانه بالارود اندیمشک طغیان کرد

پیش بینی بارش برف در ارتفاعات خراسان شمالی از فردا

بارش برف ارتفاعات اردبیل را سفید پوش کرد

بارش برف و باران در محورهای 16 استان کشور

تصویری از منزل مرحوم نوربخش بعد از تصادف امروز

دریاچه های شگفت انگیز اطراف تهران را بشناسید+ عکس

کتابخانه ها سحرآمیزترین مکان های روی زمین! + تصاویر

تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی

نجات دانش آموز شیرازی از چنگ آدم ربایان پژوسوار !

بازنشستگی پایانی بر تعلیم و تربیت معلمان بازنشسته نیست

پلی که به دلیل بی توجهی میراث فرهنگی محل ریختن زباله شده است+تصاویر

تشییع پیکر مدیرعامل ومعاون سازمان تامین اجتماعی فردا درگرگان

مدیریت بحران قزوین نسبت به بارندگی های فصلی هشدار داد

واکنش علی ربیعی به فوت «رییس سازمان تامین اجتماعی» +عکس

مه شدید و ترافیک روان در هراز و فیروزکوه

اعلام موارد نقص معاینه فنی برای خودروها

مردم قدر شناس گلستان و بدرقه مهمانان فقید

مراسم وداع با مرحوم نوربخش و معاونش فردا ساعت 8:30 در گرگان برگزار می شود

یک یوزپلنگ ماده در جاده سنخاست جان سپرد

ترافیک نیمه سنگین در هراز و فیروزکوه

مراسم وداع با مرحوم نوربخش و معاونش فردا ساعت 8:30 در گرگان برگزار می شود

شهرداری یاسوج به همکاری دیگر دستگاه ها نیاز دارد

چه مواردی شامل نقص معاینه فنی می شود؟

بارش برف گردنه های الیگودرز را مسدود کرد

رییس سازمان تأمین اجتماعی بر اثر شدت جراحت تصادف درگذشت

یک یوزپلنگ ماده در جاده سنخاست جان سپرد

شریعتمداری: مرحوم نوربخش مورد احترام خانواده بزرگ کارگری بود/درگذشت وی صدمه بزرگی به تأمین اجتماعی وارد کرد

ساخت نخستین مدرسه مداخله زودهنگام استان در اسفراین آغاز شد

ترنم صدای باران در فارس

320 هکتار زمین در جوین رفع تداخل شد

320 هکتار زمین در جوین رفع تداخل شد

تصاویری از حال و هوای بیمارستان گرگان بعد از حادثه رانندگی رییس و معاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی

خدمت رسانی موکب های حسینی به زائران عسکریین(ع)+تصاویر

آب شرب اهواز تا اطلاع ثانوی دچار افت فشار و قطعی است

آب شرب اهواز تا اطلاع ثانوی دچار افت فشار و قطعی است

ساکت و 5بازنشسته دیگر درمجمع آذرماه ازفدراسیون می روند؟

قیمت خرید آپارتمان در برخی مناطق تهران

فصل سرما اهدای خون را کاهش داد

سارگپه زخمی به محیط زیست سردشت تحویل داده شد

طرح پایش پرندگان زمستان گذران استان بوشهر آغاز شد

ساخت 4 بیمارستان تخصصی سرطان

ادامه بارش برف و باران در مناطق مختلف استان اصفهان

برقراری انضباط اجتماعی نیازمند همکاری شهرداری و پلیس است

بارش83 میلی متری باران در یاسوج/بارشها ادامه دارد

مه گرفتگی شدید در گردنه های مواصلاتی شهرستان کوهرنگ

فصل سرما اهدای خون را کاهش داد

سبقت تعداد فرهنگیان بازنشسته از معلمان شاغل

اختلال در روند صدور معاینه فنی خودروها در تهران

مردها رسما با ریش جذابتراند!

دمای هوا در استان بوشهر کاهش می یابد/ وزش باد شدید

اعلام موارد نقص معاینه فنی برای خودروها

بارندگی منجر به آبگرفتگی خیابان های دزفول شد

مراسم تجلیل از بیش از 350 دانش آموز برتر کیش

تدوام بارندگی ها در سمنان تا روز شنبه + فیلم

برای نخستبن بار اجرای طرح تحکیم بنیاد خانواده در مدارس

دانش آموزان مداح پایتخت تجلیل شدند

تصاویر/ طرح تخریب دام های هوایی غیر مجاز

اعزام 10 هزار دانش آموز مازندرانی به اردوهای راهیان نور

افتتاح آموزشگاه خیر ساز در شیراز

احتمال بارش برف در خوزستان

ستاد معاینه فنی تهران: از مردم عذرخواهی می کنیم

شریعتمداری تصادف کرد

ترافیک نیمه سنگین در هراز و فیروزکوه

تردد در جاده های کهگیلویه وبویراحمد روان است

رسیدگی به مشکل تخلیه زباله در مجاور باغ های شهرک صنعتی سمنان + فیلم

خیران برای ساخت کتابخانه در روستاهای مهریز همکاری کنند

ترافیک نیمه سنگین در هراز و فیروزکوه

بارش برف در محورهای کوهستانی قزوین/ احتمال بارش برف در ارتفاعات خوزستان

ترافیک نیمه سنگین در هراز و فیروزکوه/ لغزندگی محورها بسیار زیاد است

سه هزار کتاب در جهرم اهدا شد

ماجرای عجیب معلق ماندن یک تکه سنگ درزمان معراج پیامبر(ص)

مدیریت بحران استان ایلام در آماده باش قرار گرفت

طرح تخریب دام های هوایی غیر مجاز

طرح آمبلیوپی در 100 درصد از روستاهای کامیاران اجرا شد

لغزندگی محورهای مواصلاتی استان اصفهان

پیش‎بینی تشدید باران و برف

کاریکاتور کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش

به یاد شهدای عملیات محرم

ستاد معاینه فنی تهران: از طرف دولت عذرخواهی می کنیم

توزیع بسته های حمایتی غذایی به مناسبت هفته وقف

تاکید پلیس بر استفاده از زنجیر چرخ در سه محور مواصلاتی

شرایط جوی اعزام کاروان راهیان نور مازندران را به تعویق انداخت

کارت ملی هوشمند در دست 85 درصد واجدین شرایط در هرمزگان

ترفند جالب مولر برای فرار از خبرنگاران

افزایش اعتبارات ملی مبارزه با ریزگردها در لرستان ضروری است

خواندن چه سوره هایی برای اموات فضیلت بیشتری دارد؟

طغیان رودخانه راه ارتباطی 10 روستای اندیکا را مسدود کرد

نجات دریاچه در گرو حفاران تونل

نجات دریاچه در گرو حفاران تونل