مطالب مرتبط:
فراخوان ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی
ایجاد خلاقیت راه توسعه بازار تولیدات گیاهان دارویی
توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان جنوبی
کاشت یک هزار هکتار انواع گیاهان دارویی در لرستان
توسعه کشت گیاهان دارویی مرودشت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 07:052018-09-23اقتصادي

توسعه گیاهان دارویی؛ درمانی برای اقتصاد لرستان


بهره بردن از منابع طبیعی به بهترین نحو راهی برای ثروتمند شدن کشورها محسوب می‎شود.

- اگر بتوان از منابع طبیعی به صورت کارآمد استفاده کرد تاثیر بسزایی در اقتصاد و رونق منطقه خواهد داشت.

در این میان گرایش عمومی جامعه به استفاده از داروها و درمان های گیاهی و به طور کلی فرآورده های طبیعی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا ، با توجه به اهمیت اقتصادی و بهداشتی گیاهان دارویی، این موضوع می تواند در برنامه ریزی های کلان کشور جایگاهی شایسته و درخور توجه داشته باشد؛ به ویژه اینکه این مکتب می تواند سهم قابل توجهی از صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص دهد.

لرستان نیز با توجه به شرایط آب و هوایی و توپوگرافی خاص آن ظرفیت‎های بالقوه‎ای در راستای توسعه گیاهان دارویی دارد.

چالش های متعددی در مسیر توسعه کشت و صنعت گیاهان دارویی وجود دارد که با شناخت دقیق این چالش ها و رفع آنها می توان به سمت توسعه آن حرکت کرد.

حدود 60 درصد احتیاج‎های دارویی جهان از رویشگاه های طبیعی تامین می شود اسفندیار حسنی‎مقدم، مسئول بخش بذر و نهال مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان در این باره گفت: در زمینه کشت و توسعه گیاهان دارویی تجربیات خوبی داریم و کلکسیون این گیاهان در باغ گیاهان مرکز تحقیقات در حال اجرا است.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا کار مشترکی با سازمان امور عشایر انجام شده که الگوی بسیار موفقی است.

حسنی‎مقدم با بیان اینکه برای کاشت گیاهان دارویی در استان مشکلی نداریم، افزود: هم اکنون گیاهانی مانند به‎لیمو، سیاه دانه، مرزه، مریم گلی و.

را کشت کرده و به نتایج خوبی نیز رسیده‎ایم.

این عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان بیان کرد: هم اکنون 50 گونه گیاهی در استان کاشت شده و قصد داریم کشت گیاهانی مانند آنغوزه، باریجه، آویشن و.

را توسعه دهیم.

وی با بیان اینکه در هر نقطه از استان الگوی کشت خاصی برای گیاهان دارویی وجود دارد، گفت: در همین راستا اقدامات خوبی انجام و اعتبار ویژه‎ای برای توسعه باغات در اراضی شیب‎دار در نظر گرفته شده است.

حسنی‎مقدم اظهار کرد: برای توسعه گیاهان دارویی باید ستادی با مشارکت ارگان‎های جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، امور عشایری و سایر دستگاه‎های مرتبط تشکیل شود و مقداری از هزینه‎های کاشت را به کشاورزان کمک کنند.

مسئول بخش بذر و نهال مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان ادامه داد: بحث بازار فروش این محصولات حل شود تا 5 هزار هکتار از اراضی استان را می‎توان به کشت گیاهان دارویی اختصاص داد.

وی ادامه داد: تهیه برخی از مواد موثر فعال که در صنعت دارویی اهمیت بسیاری دارند به طور مصنوعی امکان پذیر نیست.

مواد دارویی مصنوعی به طور سریع اثر می‎بخشند و دارای یک تاثیر مشخص نیز هستند ولی اکثر آنها عوارض جانبی نامطلوبی بر بدن انسان دارند در حالی‎که مواد دارویی حاصل از این گیاهان با آن که بتدریج تاثیر می‎بخشند، اما اثرهای مفید جانبی داشته و فواید زیادی از نظر دوام سلامت بر بدن دارند.

وی گفت: از کل احتیاج‎های دارویی جهان حدود 60 درصد آنها از رویشگاه های طبیعی تامین می شود.

آینده صنعت گیاهان دارویی همیشه روشن است و با بالا بردن توان داخلی می‎توان بهره‎مندی از آن را بالا برد.

در راستای توسعه این مهم، کمک گرفتن از دانش آموختگان و متخصصان طب و داروسازی است تا علاوه بر خدمت به مردم و بیماران، به آموزش و پژوهش بپردازند و زیرساخت‎های علمی این حوزه را گسترش دهند.

در صورت ورود اصولی طب ایرانی به بخش صنعت، زمینه توسعه و اشتغال در بخش کشاورزی، جمع آوری از عرصه، تولید، بسته بندی، عمده فروشی و خرده فروشی فراهم می‎شود.

لرستان پتانسیل‎های خوبی برای کشت گیاهان دارویی مانند موسیر و آویشن دارد پروین رامک، گیاه‎پزشک مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان نیز در این باره گفت: بر اساس آمارهای موجود در سال 2010 حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی بالغ بر 60 بیلیون دلار بوده است.

وی اضافه کرد: در دهه نخست قرن 21 میزان مصرف و تجارت جهانی گیاهان دارویی به بیش از دو برابر سال 2000 رسیده است.

رامک خاطرنشان کرد: پیش بینی شده است که در سال 2050 تجارت گیاهان دارویی بالغ بر 500 بیلیون دلار شود.

این گیاه پزشک گفت: با توجه به تنوع بی نظیر ژنتیکی گیاهان در استان ضروری است که در محاسبات اقتصادی و زیست محیطی به گیاهان دارویی به عنوان ثروت ملی بهای لازم داده شود.

وی افزود: مناطقی مانند لرستان که دارای عرصه های طبیعی مستعد و بالقوه برای کشت و تولید گیاهان دارویی از یک سو و نیروی جوان جویای کار از طرفی دیگر هستند، باید حضوری بسیار فعال و پررنگ در این حوزه داشته باشند.

باید استان به عنوان انکوباتور برای کشت گیاهان دارویی مدنظر قرار گیرد.

رامک بیان کرد: همچنین وجود اقلیم‎های آب و هوایی متفاوت از کوهستانی سرد در مناطق شمالی گرفته تا معتدل مرکزی گرم و خشک جنوبی، داشتن بیش از 300 روز آفتابی در سال، وجود چشمه سارها و منابع آب زیرزمینی فراوان از جمله مزایای نسبی استان برای تولید گیاهان دارویی هستند.

این عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: لرستان پتانسیل‎های خوبی برای کشت گیاهان دارویی مانند موسیر و آویشن دارد برای همین باید سیستمی طراحی شود تا از این ظرفیت‎ها استفاده کرد.

از چالش های صنعت تولید گیاهان دارویی می توان به نوسان قیمت ها و نبود خریداران از مشکلات عمده کاشت گیاهان دارویی، بالا بودن هزینه تولید، عدم بازاریابی فعال و بین المللی اشاره کرد.

حساس کردن مسئولان و سیاست گذاران و جلب توجه آنها به ظرفیت‎های علمی و اقتصادی نهفته در دل طب ایرانی و داروسازی سنتی به عنوان یک دانش بومی و ملی اقدام مهمی است که می‎تواند با توانمندسازی داخلی نقش قابل توجهی در ثروت آفرینی و افزایش اشتغال‎زایی صنعت گیاهان دارویی داشته باشد.

به محصولات وِیژه استان حدود 85 درصد تسهیلات پرداخت می‎شود حسین زینلی، مجری طرح ملی گیاهان دارویی نیز در این باره بیان کرد: در استان لرستان می توانیم بسیاری از گیاهان را کشت کنیم و برای توسعه محصولات به صورت دیم حمایت های خود را از آن داریم.

وی با اشاره به اینکه امسال قصد داریم لرستان را ویژه بیینیم و به آن کمک کنیم، اضافه کرد: این کمک‎ها در قالب تسهیلات بانکی و پرداخت یارانه نهال خواهد بود که در اراضی شیب دار 60 تا 70 درصد و زراعی 30 تا 40 درصد پرداخت نهال خواهیم داشت.

زینلی با اشاره به یارانه حمایت از کشت و توسعه گیاهان دارویی گفت: به محصولات وِیژه استان حدود 85 درصد و گیاهانی که پتانسیل کشت در منطقه را دارند 15 درصد تسهیلات داده می‎شود.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی افزود: آموزش و ترویج در زمینه توسعه گیاهان دارویی اهمیت زیادی دارد و در این خصوص کلاس ها و کارگاه های متعددی برگزار شده است.

زینلی ادامه داد: همچنین دانشگاه هایی در رابطه با طب سنتی فعالیت می کنند و اقبال عمومی بیشتر شده اما عموماً تصور می شود که تمام گیاهان دارویی در صنایع دارویی استفاده می شود درحالی که اینطور نیست و این مقدار خیلی جزیی است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: بیشتر گیاهان دارویی به عنوان صنایع غذایی مصرف می شوند که ارزش افزوده خود را پیدا کرده اند.

هم اکنون گیاهی مانند کرفس کوهی در صنایع لبنی استفاده می شود که ارزش غذایی بالایی دارد.

وی گفت: هم اکنون در کشور حدود 190 هزار هکتار از اراضی به کشت گیاهان دارویی اختصاص داده شده است که امیدواریم این آمار به 220 هزار هکتار ارتقا یابد.

زینلی، ارزش اقتصادی گیاهان دارویی را در حدود 1.

5 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: حدود 450 میلیون دلار صارات داریم و بقیه در کارخانجات دارویی و صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‎گیرند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه طی سال گذشته 700 میلیارد تومان برای توسعه گیاهان دارویی اختصاص یافته است، ادامه داد: در سال 96 تلاش زیادی کردیم که یک ردیف اعتباری بگیریم و حدود 700 میلیارد تومان تسهیلات گرفته شد.

وی بیان کرد: این تسهیلات قرار بود توسط بانک‎ها داده شود که تعداد افراد متقاضی زیاد بود و مشکلاتی مانند عدم پرداخت وثیقه یا تضامین بانکی داشتیم که امیدواریم در سال‎های آینده این موضوع رفع شود.

این تسهیلات در لرستان و سایر روستاها 6 درصد و نقاط مرزی 4 درصد است.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه این تسهیلات هر ساله ادامه دارد و در زمینه مکانیزاسیون هم یارانه پرداخت می‎کنیم، خاطرنشان کرد: امسال قصد داریم در زمینه فرآوری، کارخانجات اسانس گیری و داروسازی هم کمک‎هایی داشته باشیم.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه لرستان در زمینه موسیر، کلوس، مورد، آویشن، مرزه خوزستانی و یا حتی زعفران پتانسیل قطب شدن را دارد، افزود: بیشتر به دنبال توسعه و کشت گل محمدی، کلوس و موسیر در استان هستیم.

صنعت گیاهان دارویی از معدود صنایع دارای رشد دو رقمی در دنیا است.

علی رغم اینکه در کشور نهادهای مختلفی توانایی و مسئولیت حمایت از این صنعت را دارا هستند، اما به دلیل عدم شناخت کافی، در عمل توجه چندانی به این مقوله نمی شود.

گیاهان دارویی با مصرف کم آب را تولید کنیم عبدالرضا بازدار، رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز استان را خاستگاه گونه های متعدد گیاهان دارویی عنوان کرد و گفت: قطعات اختصاص داده شده به کشت گیاهان دارویی کوچک هستند بنابراین باید روی ارزش زراعی آنها کار کرد.

بازدار با اشاره به اینکه گندم و جو از نظر اقتصادی اقناع کننده نیستند، ادامه داد: هم اکنون وضعیت منابع آبی بسیار نگران کننده است و باید گیاهان دارویی با مصرف کم آب را تولید کنیم.

وی با بیان اینکه باید مردم را به طبیعت وصل کنیم، اضافه کرد: گیاهان دارویی یک نسخه اصلی است و همگی روی این موضوع تجمیع نظر داریم که توسعه آنها یک ضرورت است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اینکه تسهیلات خوبی برای کشت و توسعه گیاهان دارویی در استان درنظر گرفته شده است، افزود: سال گذشته در استان 5 میلیارد و 800 میلیون تومان اعتبار در این رابطه درنظر گرفته شد که حدود 1200 هکتار در جهاد کشاورزی کار شده است.

وی با بیان اینکه 11 شهرستان داریم که باید کشت گیاهان دارویی را در آنها رواج داد، افزود: می توانیم یک یا دو روستا را در هر شهرستان به عنوان پایلوت کشت گیاهان دارویی درنظر بگیریم و تمام مسائل مربوط به مطالعه، کاشت و فرآوری را در این مناطق پیش بینی کنیم.

به گفته بازدار، باید یارانه خاصی نیز برای این موضوع درنظر گرفت.

همچنین گیاهان دارویی می‎توانند به کمک صنعت گردشگری بیایند و گردشگران داخلی و خارجی که در طلب استفاده از شیوه های قدیمی برای درمان بیماری هستند را به مراکز طب سنتی بکشانند.

تشکل‎های گیاهان دارویی راه اندازی شوند محمد آصفی، مدیر سازمان تعاونی روستایی لرستان نیز در این باره گفت: کشت گیاهان دارویی با توجه به شرایط اقلیمی و غنای زیستی استان از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه زنجیره فروش و بحث بازاریابی گیاهان دارویی از جمله مشکلات این بخش است، اضافه کرد: در همین راستا راه اندازی تشکل‎های گیاهان دارویی می‎توانند این مشکلات را حل کنند.

آصفی بیان کرد: در سطح پنج شهرستان مجوز برای ایجاد این تشکل‎ها صادر شده اما هم اکنون تنها در خرم‎آباد فعال است.

مدیر سازمان تعاونی روستایی لرستان خاطرنشان کرد: در شهرستان الیگودرز تشکل ویژه گل محمدی و خرم‎آباد زعفران را داریم.

از صنعت گیاهان دارویی کمترین حمایت عملی و تأثیرگذار صورت می پذیرد، البته حمایت از این صنعت فقط به حمایت های مالی محدود نمی شود، بلکه مسائل مربوط به آموزش، توسعه تکنولوژی، بازاریابی و اقتصاد، مدیریت، قوانین و مقررات و غیره را نیز در بر می گیرد.

خطر انقراض گیاهان دارویی به دلیل برداشت بی رویه و قاچاق و نبود سیستم دیده بانی سلامت گیاهان دارویی نیز از دیگر مشکلات تولید این گیاهان است.

باید سیاست توسعه گیاهان دارویی با مطالعه بیشتری مدنظر قرار گیرد تا ضمن گسترش این صنعت، مانع از عوارض سوء و چالش‎های بعد از آن شد.

گزارش از: سمیرا عزیزی، خبرنگار ایسنا، منطقه لرستان
کلید واژه ها: گیاهان دارویی - گیاهان - منابع طبیعی - مرکز تحقیقات - توسعه - طبیعی - لرستان - کشاورزی - استان - اقتصاد - کاشت - برنامه ریزی - ثروتمند شدن - گیاهی - درمان - عشایر - هیئت علمی - کشاورزان - کشور - کلکسیون - ثروتمند - اقتصادی - صادرات - برنامه - بهترین - شرایط - اهمیت - هوایی - ایسنا - تامین

آخرین اخبار سرویس:
مردم از گران فروشی محصولات و کالاها ناراضی هستند

قول مساعد خودروسازان برای تسریع در تحویل خودروهای ثبت نامی

تب خرید آجیل در آستانه شب یلدا فروکش کرد

تامین لوازم یدکی موردنیاز کامیون داران تسهیل شود

جزییات دستورالعمل جدید خرید و فروش ارز برای صرافی ها

افزایش قیمت طلا در گرو یک رویداد سرنوشت ساز در 2019

مهلت ثبت نام کارت سوخت المثنی تمدید شد

تعهدات خود را به صندوق های کشاورزی انجام دهیم

شورای شهر تهران یک فوریت انتشار اوراق مشارکت را تصویب کرد

بدهی های شهرداری تهران به بانک هامانع انتشاراوراق مشارکت است

آغاز ساخت سیلوی 15 هزار تنی در هفته دولت

زمان مزایده و واگذاری 2 باشگاه استقلال و پرسپولیس اعلام شد

قدیمی ترین عکس از خیابان پاسداران تهران

تامین لوازم یدکی موردنیاز کامیون داران تسهیل شود

عرضه مرغ منجمد 8900 تومانی برای تنظیم بازار

شمار تلفات حمله به بازار کریسمس در استراسبورگ به پنج نفر رسید

تخصیص آب شرب روستایی از برخی سدهای لرستان

فرودگاه اردبیل ضررده است

آب شیرین کن ها؛ چالش زیست محیطی یا فرصتی برای خلق ثروت

تصمیمات نادرست بانک مرکزی از مهم ترین آسیب های مبارزه با فساد است

ترافیک جاده چالوس در سال 1340 +عکس

اعلام هزینه تولید جنگده نسل شش امریکا

صراف ها دلار و سکه را چند خریدند؟

عرضه مرغ منجمد 8 هزار و 900 تومانی برای تنظیم بازار

احیای عرصه های جنگلی سوخته «زرشک چال» کردکوی

استفاده بی حساب و کتاب از خاک سمنان!

برجام دستاورد خوبی برای کشور داشت

بازیگر «پدر سالار» و دخترش +عکس

درآمد ماهیانه روستاییان1میلیون و680هزار تومان شد

مظنه آپارتمان نزدیک ایستگاه مترو؟ +جدول

وزیر راه: لاستیک و مواد اولیه آن ارز 4200 تومانی می گیرد

آمار هزینه ها و درآمد یک خانوار شهری و روستایی در سال گذشته

دفاع وزیر صنعت از افزایش قیمت کارخانه ای خودرو

خروج زیلایی از بن بست اینترنت

کاهش حساب های غیرمتمرکز دولت

توضیحات سفیر ایران در عراق درباره تبادل تجاری با عراق

خروج زیلایی از بن بست اینترنت

خودروسازان برای تسریع در تحویل خودروهای ثبت نامی قول دادند

عرضه خودرو5درصد زیر نرخ بازار

انار و هندوانه شب یلدا را چند بخریم

خرید طلا در بازی Red Dead Online با پول واقعی میسر شد!

پرفروش ترین کنسول های بازی جهان در یک تصویر

وزیر صنعت: خودرو ها پنج درصد زیر قیمت بازار عرضه می شود

دادستان کشور: صنوف کامیون داران مطالبات بحقی داشتند/ در هیچ بخشی اجازه اخلال در امر حمل و نقل داده نشود

سفیر ایران دربغداد:تبادل تجاری با عراق می تواند به 20 میلیارد دلار برسد

فعالیت در متروی تهران - پرند سرعت می گیرد

مشتریان عظیم خودرو مقابل وزارت صنعت تجمع کردند

مقاومت بازار سکه شکسته شد

درآمد یک دستفروش در تهران چقدر است؟

شرایط فروش آذر ماه محصولات ایران خودرو اعلام شد!/فروش وپیش فروش از فردا

دور جدید رقابت بانک ها در زمین کارت سوخت!

بنزین سوپر بزنیم یا یورو4؟

سرمایه گذاری 450 میلیون دلاری چین در راه آهن چابهار

دولت حرف خودش را می زند قیمت ها راه خودشان را می روند!

ارز نیمایی به دانشجویان پرداخت می شود

وزارت صنعت استعفای معاونت معادن را تکذیب کرد

شش ماه اشتراک هدیه سرویس‌های یکساله اطلاع‌رسانی مناقصات و مزایدات از ۲۵ آذر

اخبار اقتصادی یکشنبه 25 آذر 1397+ فیلم

خبر20 ، یکشنبه 25 آذر 97

جزییات دستورالعمل جدید خرید و فروش ارز برای صرافی ها

قیمت های یکشنبه بازار طلا، سکه و ارز

عذرخواهی مهناز افشار؛ هر مجازاتی را می پذیرم! +عکس

روحانی دیگر از گرانی خودرو مکدر نمی شود؟

تبادل تجاری با عراق می تواند به 20 میلیارد دلار برسد

بسیج اصناف در خدمت دولت است

توزیع لاستیک بین خودروهای عمومی البرز

تجربه رانندگی با پژو 207i صندوقدار؛ لباس تازه بر تن پیرمرد خسته

روح اله خدارحمی:پژوهش در پیشبرد اهداف بانک کشاورزی، نقش کلیدی دارد.

تحویل 80 باب منزل مسکونی ساخته شده توسط خیرین بانک صادرات ایران در مناطق زلزله زده کرمانشاه

دکتر دیواندری: آینده درخشانی برای بانک کشاورزی پیش بینی می کنم

مراسم اهدای جوایز ویژه قرعه کشی حساب های پس انداز بانک ملی ایران برگزار شد

توزیع لاستیک بین خودروهای عمومی البرز

سامانه الکترونیکی توزیع بار راه اندازی شد/حذف واسطه های توزیع بار

مبادله نیمی از حجم و ارزش کل دادوستدهای فرابورس در بازارهای اول و دوم

جزییات دستورالعمل جدید خرید و فروش ارز برای صرافی ها

اعلام هزینه تولید جنگنده نسل ششم امریکا

کتابخانه مرکزی اسفراین تا پایان سال گشایش می یابد

تعیین تکلیف شرکت های استقلال و پرسپولیس در هیات دولت

عبور از میان فیل ها در عکس روز نشنال جئوگرافیک

بررسی ضعف حمل و نقل عمومی در پایتخت +جدول

جزییات دستورالعمل جدید خرید و فروش ارز برای صرافی های مجاز

مدیرعامل سایپا: تولید خودرو افزایش یافته است

خودرو ها 5 درصد زیر قیمت بازار عرضه می شود

منتظری: صنوف کامیون داران مطالبات به حقی داشتند

توزیع چهار تن گوشت گرم وارداتی در بجنورد آغاز شد

ظرفیت ها و توانمندی های جزیره کیش به روایت دکتر مظفری

سفارش هواپیمای جدید برای مرکل پس از نقص فنی پرواز به آرژانتین

نورسیده های جذاب؛ 10 سریال جدید و دیدنی سال 2018 که باید حتماً دید [قسمت اول]

رو در رو با مدیران دیجی کالا؛ تجارت الکترونیکی از پشت دیوارهای شیشه ای

تصمیمات نادرست بانک مرکزی از مهم ترین آسیب های مبارزه با فساد است

نارضایتی مردم از گرانی ها

ظرفیت ها و توانمندی های جزیره کیش به روایت دکتر مظفری

توزیع چهار تن گوشت گرم وارداتی در بجنورد آغاز شد

واگذاری شرکت های استقلال و پرسپولیس در هیات دولت به تصویب رسید

درآمد سالانه خانوار 37میلیون تومان است

جزییات دستورالعمل جدید خرید و فروش ارز برای صرافی ها

سواحل دریایی بندر ترکمن پتانسیل بالایی در تولید انواع آبزیان دارد

چاوش اوغلو: بسیاری از کشورهای اروپایی بر قتل خاشقجی چشم بسته اند

قیمت فروش نقدی محصولات ایران خودرو اعلام شد

بانک مرکزی: حجم نقدینگی از 1693 هزار میلیارد تومان گذشت

توسعه گیاهان دارویی؛ درمانی برای اقتصاد لرستان

توسعه گیاهان دارویی؛ درمانی برای اقتصاد لرستان