مطالب مرتبط:
فراخوان ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی
ایجاد خلاقیت راه توسعه بازار تولیدات گیاهان دارویی
توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان جنوبی
کاشت یک هزار هکتار انواع گیاهان دارویی در لرستان
توسعه کشت گیاهان دارویی مرودشت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 07:052018-09-23اقتصادي

توسعه گیاهان دارویی؛ درمانی برای اقتصاد لرستان


بهره بردن از منابع طبیعی به بهترین نحو راهی برای ثروتمند شدن کشورها محسوب می‎شود.

- اگر بتوان از منابع طبیعی به صورت کارآمد استفاده کرد تاثیر بسزایی در اقتصاد و رونق منطقه خواهد داشت.

در این میان گرایش عمومی جامعه به استفاده از داروها و درمان های گیاهی و به طور کلی فرآورده های طبیعی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا ، با توجه به اهمیت اقتصادی و بهداشتی گیاهان دارویی، این موضوع می تواند در برنامه ریزی های کلان کشور جایگاهی شایسته و درخور توجه داشته باشد؛ به ویژه اینکه این مکتب می تواند سهم قابل توجهی از صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص دهد.

لرستان نیز با توجه به شرایط آب و هوایی و توپوگرافی خاص آن ظرفیت‎های بالقوه‎ای در راستای توسعه گیاهان دارویی دارد.

چالش های متعددی در مسیر توسعه کشت و صنعت گیاهان دارویی وجود دارد که با شناخت دقیق این چالش ها و رفع آنها می توان به سمت توسعه آن حرکت کرد.

حدود 60 درصد احتیاج‎های دارویی جهان از رویشگاه های طبیعی تامین می شود اسفندیار حسنی‎مقدم، مسئول بخش بذر و نهال مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان در این باره گفت: در زمینه کشت و توسعه گیاهان دارویی تجربیات خوبی داریم و کلکسیون این گیاهان در باغ گیاهان مرکز تحقیقات در حال اجرا است.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا کار مشترکی با سازمان امور عشایر انجام شده که الگوی بسیار موفقی است.

حسنی‎مقدم با بیان اینکه برای کاشت گیاهان دارویی در استان مشکلی نداریم، افزود: هم اکنون گیاهانی مانند به‎لیمو، سیاه دانه، مرزه، مریم گلی و.

را کشت کرده و به نتایج خوبی نیز رسیده‎ایم.

این عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان بیان کرد: هم اکنون 50 گونه گیاهی در استان کاشت شده و قصد داریم کشت گیاهانی مانند آنغوزه، باریجه، آویشن و.

را توسعه دهیم.

وی با بیان اینکه در هر نقطه از استان الگوی کشت خاصی برای گیاهان دارویی وجود دارد، گفت: در همین راستا اقدامات خوبی انجام و اعتبار ویژه‎ای برای توسعه باغات در اراضی شیب‎دار در نظر گرفته شده است.

حسنی‎مقدم اظهار کرد: برای توسعه گیاهان دارویی باید ستادی با مشارکت ارگان‎های جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، امور عشایری و سایر دستگاه‎های مرتبط تشکیل شود و مقداری از هزینه‎های کاشت را به کشاورزان کمک کنند.

مسئول بخش بذر و نهال مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان ادامه داد: بحث بازار فروش این محصولات حل شود تا 5 هزار هکتار از اراضی استان را می‎توان به کشت گیاهان دارویی اختصاص داد.

وی ادامه داد: تهیه برخی از مواد موثر فعال که در صنعت دارویی اهمیت بسیاری دارند به طور مصنوعی امکان پذیر نیست.

مواد دارویی مصنوعی به طور سریع اثر می‎بخشند و دارای یک تاثیر مشخص نیز هستند ولی اکثر آنها عوارض جانبی نامطلوبی بر بدن انسان دارند در حالی‎که مواد دارویی حاصل از این گیاهان با آن که بتدریج تاثیر می‎بخشند، اما اثرهای مفید جانبی داشته و فواید زیادی از نظر دوام سلامت بر بدن دارند.

وی گفت: از کل احتیاج‎های دارویی جهان حدود 60 درصد آنها از رویشگاه های طبیعی تامین می شود.

آینده صنعت گیاهان دارویی همیشه روشن است و با بالا بردن توان داخلی می‎توان بهره‎مندی از آن را بالا برد.

در راستای توسعه این مهم، کمک گرفتن از دانش آموختگان و متخصصان طب و داروسازی است تا علاوه بر خدمت به مردم و بیماران، به آموزش و پژوهش بپردازند و زیرساخت‎های علمی این حوزه را گسترش دهند.

در صورت ورود اصولی طب ایرانی به بخش صنعت، زمینه توسعه و اشتغال در بخش کشاورزی، جمع آوری از عرصه، تولید، بسته بندی، عمده فروشی و خرده فروشی فراهم می‎شود.

لرستان پتانسیل‎های خوبی برای کشت گیاهان دارویی مانند موسیر و آویشن دارد پروین رامک، گیاه‎پزشک مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان نیز در این باره گفت: بر اساس آمارهای موجود در سال 2010 حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی بالغ بر 60 بیلیون دلار بوده است.

وی اضافه کرد: در دهه نخست قرن 21 میزان مصرف و تجارت جهانی گیاهان دارویی به بیش از دو برابر سال 2000 رسیده است.

رامک خاطرنشان کرد: پیش بینی شده است که در سال 2050 تجارت گیاهان دارویی بالغ بر 500 بیلیون دلار شود.

این گیاه پزشک گفت: با توجه به تنوع بی نظیر ژنتیکی گیاهان در استان ضروری است که در محاسبات اقتصادی و زیست محیطی به گیاهان دارویی به عنوان ثروت ملی بهای لازم داده شود.

وی افزود: مناطقی مانند لرستان که دارای عرصه های طبیعی مستعد و بالقوه برای کشت و تولید گیاهان دارویی از یک سو و نیروی جوان جویای کار از طرفی دیگر هستند، باید حضوری بسیار فعال و پررنگ در این حوزه داشته باشند.

باید استان به عنوان انکوباتور برای کشت گیاهان دارویی مدنظر قرار گیرد.

رامک بیان کرد: همچنین وجود اقلیم‎های آب و هوایی متفاوت از کوهستانی سرد در مناطق شمالی گرفته تا معتدل مرکزی گرم و خشک جنوبی، داشتن بیش از 300 روز آفتابی در سال، وجود چشمه سارها و منابع آب زیرزمینی فراوان از جمله مزایای نسبی استان برای تولید گیاهان دارویی هستند.

این عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: لرستان پتانسیل‎های خوبی برای کشت گیاهان دارویی مانند موسیر و آویشن دارد برای همین باید سیستمی طراحی شود تا از این ظرفیت‎ها استفاده کرد.

از چالش های صنعت تولید گیاهان دارویی می توان به نوسان قیمت ها و نبود خریداران از مشکلات عمده کاشت گیاهان دارویی، بالا بودن هزینه تولید، عدم بازاریابی فعال و بین المللی اشاره کرد.

حساس کردن مسئولان و سیاست گذاران و جلب توجه آنها به ظرفیت‎های علمی و اقتصادی نهفته در دل طب ایرانی و داروسازی سنتی به عنوان یک دانش بومی و ملی اقدام مهمی است که می‎تواند با توانمندسازی داخلی نقش قابل توجهی در ثروت آفرینی و افزایش اشتغال‎زایی صنعت گیاهان دارویی داشته باشد.

به محصولات وِیژه استان حدود 85 درصد تسهیلات پرداخت می‎شود حسین زینلی، مجری طرح ملی گیاهان دارویی نیز در این باره بیان کرد: در استان لرستان می توانیم بسیاری از گیاهان را کشت کنیم و برای توسعه محصولات به صورت دیم حمایت های خود را از آن داریم.

وی با اشاره به اینکه امسال قصد داریم لرستان را ویژه بیینیم و به آن کمک کنیم، اضافه کرد: این کمک‎ها در قالب تسهیلات بانکی و پرداخت یارانه نهال خواهد بود که در اراضی شیب دار 60 تا 70 درصد و زراعی 30 تا 40 درصد پرداخت نهال خواهیم داشت.

زینلی با اشاره به یارانه حمایت از کشت و توسعه گیاهان دارویی گفت: به محصولات وِیژه استان حدود 85 درصد و گیاهانی که پتانسیل کشت در منطقه را دارند 15 درصد تسهیلات داده می‎شود.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی افزود: آموزش و ترویج در زمینه توسعه گیاهان دارویی اهمیت زیادی دارد و در این خصوص کلاس ها و کارگاه های متعددی برگزار شده است.

زینلی ادامه داد: همچنین دانشگاه هایی در رابطه با طب سنتی فعالیت می کنند و اقبال عمومی بیشتر شده اما عموماً تصور می شود که تمام گیاهان دارویی در صنایع دارویی استفاده می شود درحالی که اینطور نیست و این مقدار خیلی جزیی است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: بیشتر گیاهان دارویی به عنوان صنایع غذایی مصرف می شوند که ارزش افزوده خود را پیدا کرده اند.

هم اکنون گیاهی مانند کرفس کوهی در صنایع لبنی استفاده می شود که ارزش غذایی بالایی دارد.

وی گفت: هم اکنون در کشور حدود 190 هزار هکتار از اراضی به کشت گیاهان دارویی اختصاص داده شده است که امیدواریم این آمار به 220 هزار هکتار ارتقا یابد.

زینلی، ارزش اقتصادی گیاهان دارویی را در حدود 1.

5 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: حدود 450 میلیون دلار صارات داریم و بقیه در کارخانجات دارویی و صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‎گیرند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه طی سال گذشته 700 میلیارد تومان برای توسعه گیاهان دارویی اختصاص یافته است، ادامه داد: در سال 96 تلاش زیادی کردیم که یک ردیف اعتباری بگیریم و حدود 700 میلیارد تومان تسهیلات گرفته شد.

وی بیان کرد: این تسهیلات قرار بود توسط بانک‎ها داده شود که تعداد افراد متقاضی زیاد بود و مشکلاتی مانند عدم پرداخت وثیقه یا تضامین بانکی داشتیم که امیدواریم در سال‎های آینده این موضوع رفع شود.

این تسهیلات در لرستان و سایر روستاها 6 درصد و نقاط مرزی 4 درصد است.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه این تسهیلات هر ساله ادامه دارد و در زمینه مکانیزاسیون هم یارانه پرداخت می‎کنیم، خاطرنشان کرد: امسال قصد داریم در زمینه فرآوری، کارخانجات اسانس گیری و داروسازی هم کمک‎هایی داشته باشیم.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه لرستان در زمینه موسیر، کلوس، مورد، آویشن، مرزه خوزستانی و یا حتی زعفران پتانسیل قطب شدن را دارد، افزود: بیشتر به دنبال توسعه و کشت گل محمدی، کلوس و موسیر در استان هستیم.

صنعت گیاهان دارویی از معدود صنایع دارای رشد دو رقمی در دنیا است.

علی رغم اینکه در کشور نهادهای مختلفی توانایی و مسئولیت حمایت از این صنعت را دارا هستند، اما به دلیل عدم شناخت کافی، در عمل توجه چندانی به این مقوله نمی شود.

گیاهان دارویی با مصرف کم آب را تولید کنیم عبدالرضا بازدار، رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز استان را خاستگاه گونه های متعدد گیاهان دارویی عنوان کرد و گفت: قطعات اختصاص داده شده به کشت گیاهان دارویی کوچک هستند بنابراین باید روی ارزش زراعی آنها کار کرد.

بازدار با اشاره به اینکه گندم و جو از نظر اقتصادی اقناع کننده نیستند، ادامه داد: هم اکنون وضعیت منابع آبی بسیار نگران کننده است و باید گیاهان دارویی با مصرف کم آب را تولید کنیم.

وی با بیان اینکه باید مردم را به طبیعت وصل کنیم، اضافه کرد: گیاهان دارویی یک نسخه اصلی است و همگی روی این موضوع تجمیع نظر داریم که توسعه آنها یک ضرورت است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اینکه تسهیلات خوبی برای کشت و توسعه گیاهان دارویی در استان درنظر گرفته شده است، افزود: سال گذشته در استان 5 میلیارد و 800 میلیون تومان اعتبار در این رابطه درنظر گرفته شد که حدود 1200 هکتار در جهاد کشاورزی کار شده است.

وی با بیان اینکه 11 شهرستان داریم که باید کشت گیاهان دارویی را در آنها رواج داد، افزود: می توانیم یک یا دو روستا را در هر شهرستان به عنوان پایلوت کشت گیاهان دارویی درنظر بگیریم و تمام مسائل مربوط به مطالعه، کاشت و فرآوری را در این مناطق پیش بینی کنیم.

به گفته بازدار، باید یارانه خاصی نیز برای این موضوع درنظر گرفت.

همچنین گیاهان دارویی می‎توانند به کمک صنعت گردشگری بیایند و گردشگران داخلی و خارجی که در طلب استفاده از شیوه های قدیمی برای درمان بیماری هستند را به مراکز طب سنتی بکشانند.

تشکل‎های گیاهان دارویی راه اندازی شوند محمد آصفی، مدیر سازمان تعاونی روستایی لرستان نیز در این باره گفت: کشت گیاهان دارویی با توجه به شرایط اقلیمی و غنای زیستی استان از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه زنجیره فروش و بحث بازاریابی گیاهان دارویی از جمله مشکلات این بخش است، اضافه کرد: در همین راستا راه اندازی تشکل‎های گیاهان دارویی می‎توانند این مشکلات را حل کنند.

آصفی بیان کرد: در سطح پنج شهرستان مجوز برای ایجاد این تشکل‎ها صادر شده اما هم اکنون تنها در خرم‎آباد فعال است.

مدیر سازمان تعاونی روستایی لرستان خاطرنشان کرد: در شهرستان الیگودرز تشکل ویژه گل محمدی و خرم‎آباد زعفران را داریم.

از صنعت گیاهان دارویی کمترین حمایت عملی و تأثیرگذار صورت می پذیرد، البته حمایت از این صنعت فقط به حمایت های مالی محدود نمی شود، بلکه مسائل مربوط به آموزش، توسعه تکنولوژی، بازاریابی و اقتصاد، مدیریت، قوانین و مقررات و غیره را نیز در بر می گیرد.

خطر انقراض گیاهان دارویی به دلیل برداشت بی رویه و قاچاق و نبود سیستم دیده بانی سلامت گیاهان دارویی نیز از دیگر مشکلات تولید این گیاهان است.

باید سیاست توسعه گیاهان دارویی با مطالعه بیشتری مدنظر قرار گیرد تا ضمن گسترش این صنعت، مانع از عوارض سوء و چالش‎های بعد از آن شد.

گزارش از: سمیرا عزیزی، خبرنگار ایسنا، منطقه لرستان
کلید واژه ها: گیاهان دارویی - گیاهان - منابع طبیعی - مرکز تحقیقات - توسعه - طبیعی - لرستان - کشاورزی - استان - اقتصاد - کاشت - برنامه ریزی - ثروتمند شدن - گیاهی - درمان - عشایر - هیئت علمی - کشاورزان - کشور - کلکسیون - ثروتمند - اقتصادی - صادرات - برنامه - بهترین - شرایط - اهمیت - هوایی - ایسنا - تامین

آخرین اخبار سرویس:
دولت بی حساب شد

پیمان سپاری ارزی مانع مهم صادرات است

416 تن شیر مازاد بر نیاز یزد در استان های همجوار مصرف می شود

ده تا 12 هزار میلیارد تومان برای تقویت قدرت خرید مردم پیش بینی شد

استیضاح وزیر کشور با 24 امضا تقدیم هیئت رییسه می شود

استخدام کارشناس استقرار در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نیروی بازرگانی خارجی جهت شرکت فعال در زمینه دارو

طرح های بزرگ در تسهیلات اشتغالزایی در اولویت قرار گیرد

افزایش امدادگران طرح «همسفران خورشید» در خراسان رضوی

چهل درصد زنان و دختران افغان با مشکل کم خونی مواجه هستند

صرفه جویی میلیاردی با واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی

تسعیر ارز، نمی تواند سود فعلی را در نیمه دوم سال تکرار کند

آغاز برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم/ معاینه بیش از 3 میلیون کودک در سال 96

10 تا 12 هزار میلیارد تومان برای تقویت قدرت خرید مردم در سال 1398 پیش بینی شده است

بررسی روند اجرای طرحهای اقتصاد مقاومتی در قلعه گنج

تولید بیش از 60 درصد شیشه دارویی کشور در قزوین

راندمان نیروگاهی کشور به 40 درصد افزایش می یابد

4 کالای جدید سیم کارت خور مشمول رجیستری می شوند

التهابات بازار ارز کم شده است

دستگیری 53 متهم ارزی در 10 روز گذشته/ فردی 240 میلیون دلار ارز دولتی در بازار آزاد فروخته است

آخرین تغییرات قیمت خودروهای داخلی + جدول

بنزین در تایوان رایگان شد!

استخدام نیروی ساده جهت فروشگاه کالای برق مرکزی در قم

افت 100 هزار تومانی قیمت سکه/ کاهش قیمت ارزها+جدول

یک جهیزیه ایرانی چقدر هزینه دارد؟

تصاویر/ جلسه دادگاه واردکننده ای که بازار موبایل را بهم ریخت

راننده اتوبوس کیفی با ارزش 6 میلیارد ریال را به صاحبش بازگرداند

خودرویی ها همچنان در سراشیبی کاهش قیمت

قاچاق سوخت؛ معضل دیرینه اقتصاد ایران

416 تن شیر مازاد بر نیاز یزد در استان های همجوار مصرف می شود

پیمان سپاری ارزی مانع مهم صادرات است

«بسته حمایتی» دولت مشخص شد؛ هر سبد 600هزار تومان در 3 مرحله

صندلی های خالی در کنفرانس داووس صحرا + عکس

هدف جهانی دستیابی به گرسنگی صفر تا سال 2030، بدون توسعه مناطق روستایی امکان پذیر نیست

یک قاره، سه کشور، یک بندر

لیلیوم ، پاشنه آشیل واردات پیازگل

توزیع سبد حمایتی در سه مرحله 200هزار تومانی تا پایان سال

آزمایش خودروهای خودران فورد در واشنگتن کلید می خورد

آخرین مهلت ثبت نام سفر اربعین اعلام شد

کشف 24500 سکه طلا از کولر یک خانه در تهران!

آخرین اخبار از ارز اربعین

چگونه خرید خانه تبدیل به مشکل بسیاری از افراد شده است؟

دلار ارزان شد/افت 100 هزار تومانی قیمت سکه+جدول

کشفیات قاچاق انسان در گمرک بازرگان به 214 نفر رسید

نقش دولت در بازآفرینی شهری، حمایت است نه دخالت

47 تن فرآورده خام دامی در آذربایجان غربی معدوم شد

برنده «حرفه ای امروز» چه روزنامه ای است

بند زنان از زندان مرکزی اردبیل جدا می شود

خودروی فوق لوکس سفیر آلمان در ایران + عکس

افتتاح سالن ورزشی روستایی در میانه

عملیات اینترپل برای مقابله با خرید و فروش داروهای غیرقانونی

احیای منابع طبیعی با هدف اشتغال برای جوانان

نقش دولت در بازآفرینی شهری، حمایت است نه دخالت

افزایش 11 درصدی جوجه ریزی در مرغداری های هرمزگان

شیر تاریخ مصرف گذشته را دور نریزید!

کشف 3 انبار احتکار کالا در کاشمر

تسهیلات اشتغال پایدار برای رونق روستاها +فیلم

اهدای ساختمان 6میلیارد تومانی برای اسکان دانشجویان دامغان + فیلم

یکی از ما 4 نفر و تیله ای به نام رشوه

ارزش صادرات گل و گیاه در شش ماه نخست امسال صددرصد افزایش داشته است

ثبت سفارش و ترخیص 4 وسیله ارتباطی منوط به دریافت شناسه کالا شد

احتمال اجباری شدن نصب سیم کارت در خودرو؛ رصد 24 ساعته رانندگان توسط پلیس راهور

تشریح برنامه دولت برای مدیریت قیمت ارز

کاهش قیمت خودروهای داخلی در بازار

تورم مهر ماه 13.4 درصد اعلام شد

قیمت خانه در منطقه 5 تهران 2 برابر شد!

افزایش قیمت نان در استان فارس/ جدول قیمت جدید نان

خریداری 32 هزار سکه توسط یک خانواده

فشار بر جیب مسافران

یورو در بازار ثانویه چند؟

اقامتگاه های بوم گردی در اردبیل توسعه می یابد

منبت آباده، در انتظار جهانی شدن

ضرورت حمایت دولت از قشر های کم درآمد در شرایط دشوار اقتصادی

سرگردانی زائران اربعین برای دریافت ارز در شلمچه عراق

مشاغل آلاینده در صورت رعایت شاخص های زیست محیطی در تهران می مانند/تغییر بدنه کیوسک های مطبوعات

استاندار قم: برندسازی غذای حلال با محوریت استان قم پیگیری شود

شاخص بورس در قزوین کاهش یافت

همدان رتبه سوم کاهش بیکاری در کشور

سند راهبردی فرآوری گیاهان دارویی امسال تکمیل می شود

برگزاری نشست های «راهکارهای کوتاه مدت اصلاح نظام بانکی» و «بانک ها و پویایی روابط تجاری بین المللی»

مدیرعامل شرکت بورس تهران: واگذاری نظارت ها به تالارهای منطقه ای

مدیرعامل فرابورس: تامین مالی استارت آپ های فین تک سریع تر می شود

خواب زمستانی در بازار خودروهای وارداتی + جدول

انجام 5.5 میلیون دقیقه مکالمه بین عراق و ایران

نظارت ها به تالارهای منطقه ای واگذار می شود

ارسال زغال سنگ به ذوب آهن اصفهان متوقف شد + سند

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/01

وزیر پیشنهادی صنعت: 7 معاون وزیر با آمدن من عوض می شوند

هند 16 میلیارد دلار اوراق قرضه آمریکا را فروخت

استخدام کارمند بخش صادرات در شرکت معظم چند ملیتی در تهران

مقایسه ای بین وام و صکوک

جزییات خروج از پروژه مشهدمال/ دارایی ها و سرمایه های آستان قدس منتشر می شود

تعدیل حق بیمه به دلیل افزایش نرخ ارز

تورم مهرماه به 13.4 درصد رسید

قیمت فروش ارز مسافرتی امروز 97/08/01

خریداری 32 هزار سکه توسط یک خانواده

تورم مهر ماه 13.4 درصد اعلام شد

فراکسیون امید نگاه مثبتی به گزینه های پیشنهادی دارد

جزییات بسته حمایتی دولت اعلام شد / هر سبد 600 هزار تومان

اهدای ساختمان 6 میلیارد تومانی برای اسکان دانشجویان دامغان+ فیلم

توسعه گیاهان دارویی؛ درمانی برای اقتصاد لرستان

توسعه گیاهان دارویی؛ درمانی برای اقتصاد لرستان