مطالب مرتبط:
مهاجران طبقه متوسط ، حاشیه نشینان جدید کلانشهرها
مهاجران طبقه متوسط ، حاشیه نشینان جدید کلانشهرها
قدرت خرید طبقه متوسط متناسب با رشد تورم نیست
جمعیت 11 میلیونی حاشیه نشینان در کل کشور
300 گروه جهادی به حاشیه نشینان گلستان خدمت می کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 06:512018-09-23اقتصادي

مهاجران طبقه متوسط ، حاشیه نشینان جدید کلانشهرها


سرشماری سال 1395 حاکی از مهاجرت 350 هزار نفر طی سال های 90 تا 95 از تهران به دلیل افزایش قیمت مسکن، آلودگی هوا و .

است؛ این درحالیست که رشد دوباره قیمت مسکن و افزایش اجاره بهاء درچند ماه اخیر موج جدیدی از مهاجرت به مناطق اطراف تهران را راه انداخته است.

- " آذر تشکر با استناد بر مطالعات میدانی انجام داده در اطراف تهران گفت: مطالعات میدانی نشان می دهد به علت گرانی مسکن و اجاره بهاء در پنج سال گذشته، جمعیت قابل توجهی از مستأجران تهرانی به مناطق اطراف تهران مانند پردیس، هشتگرد و محمدشهر کرج مهاجرت کرده اند.

برآوردهای انجام شده در این زمینه حاکی از آن است که شهرهای جدید اطراف تهران و مناطق سکونتی از نظر جمعیتی در حال تبدیل به کلانشهر هستند و طبعا از نظر زیرساختها و خدمات باید برای نقش جدید آماده باشند.

در این شرایط ما چگونه به خود اجازه می دهیم مناطقی را که ممکن است در 20-30 سال آینده جزو محدوده شهر شوند "حاشیه" بنامیم و انواع مسائل و معضلات را به آنها نسبت دهیم؟ حاشیه نشینان مجرم نیستند وی که نظری متفاوت نسبت به بسیاری از جامعه شناسان و کارشناسان که حاشیه نشینی را پدیده ای میخوانند که موجب تجمع و گسترش آسیب های اجتماعی است، افزود: بخشی از حاشیه نشینان، به دلیل مشکلات اقتصادی زندگی در کلانشهرها به حاشیه این شهرها مهاجرت کرده اند.

آنها تا همین چندی پیش میتوانستند در مناطق داخل محدوده زندگی کنند اما بحرانهای اقتصادی، اخراج از کار و ورشکستگی های مالی و.

باعث شده که این اقشار متوسط شهری به مناطق خارج از محدوده پرتاب شوند.

با نگاه منفی و برچسب زدن به چنین جمعیتی، ساکنانی که هنوز میتوانند بحرانهای شهری را تاب بیاورند خود را افرادی سالم و حاشیه نشینان را آسیب رسان به شهر تلقی می کنند؛ باید بدانیم که این تفکر در واقع نوعی موجه کردن فرآیند فقیرتر کردن و ناتوان تر کردن حاشیه نشینان است.

این جامعه شناس شهری با اشاره به تاثیر دیدگاه های منفی بر مناطق حاشیه ای گفت: وقتی درون محدوده شهر را متن شهر و بیرون از آن را حاشیه بدانیم، سکونتگاه های بیرون از این محدوده را نه از زاویه مسکن، نظام کالبد و اقتصاد شهری؛ بلکه از دیدگاه اجتماعی و فرهنگی هویت جداگانه برای آنها قائل خواهیم شد و تصور خواهیم کرد حاشیه نشینان دچار آسیب هایی هستند و این آسیب ها را به ساکنان شهری منتقل می کنند.

گویی این مناطق اساساً جرم خیز هستند و پراز جمعیت مجرم (قاچاقچیان مواد مخدر، سارقان، زنان خیابانی، کودکان کار، مهاجران، فقرای شهری و.

).

به نظرم این نگاه بسیار سلطه جویانه و نشان از تسلط نظری نگاه متنی بر حاشیه های تعریف شده است.

مناطق حاشیه نشین تنها مناطق آسیب زا نیستند وی که این را نگاهی از بالا به پایین می داند معتقد است: هیچ شواهدی مبنی براینکه مناطقی از شهر مشخصاً آسیب زا هستند و منجر به آسیب رساندن به مناطق دیگر می شوند، وجود ندارد.

اگر شواهدی هم براساس آمار پلیس و .

وجود دارد باید بیشتر بررسی شود چراکه ممکن است فراوانی این آمارها به این دلیل باشد که پلیس به این مناطق حساس تر بوده و یا جرم در مناطق مرفه نشین راحت تر پنهان می شود.

تشکر با بیان اینکه حاشیه و متن کلان شهرها به هم پیوسته است، گفت: آسیب های اجتماعی در همه نقاط شهر پراکنده است و تنها به مناطق حاشیه ختم نمی شود.

ساکنان حاشیه نشین افرادی با محاسبات منطقی اقتصادی هستند مطالعات انجام شده نشان می دهد ساکنین این مناطق افرادی دقیق و محاسبه گرند و قصد دارند با منطق عقلانی- اقتصادی منافع خود را بصورت آرام و تدریجی بیشتر کنند و جایگاه اجتماعی خود را نسبت به قبل بهبود بخشند.

این جامعه شناس که معتقد است باید حاشیه نشینی از زاویه دیگری ارزیابی شود با بیان اینکه بیش از هر چیز باید این پدیده را از نظر قیمت مسکن و موضوع زمین تحلیل کرد، افزود: بر خلاف تصوراتی که از حاشیه نشینان می شود، جمعیت حاشیه ای تنها متشکل از روستاییانی که به حاشیه شهر بزرگ مهاجرت کرده اند نیست.

بخش مهمی از این جمعیت متشکل از مستأجران مهاجر از کلانشهرهایی است که به دلیل گرانی اجاره بها و افزایش قیمت مسکن، به نواحی اطراف کلانشهرها رانده می شوند؛ از این منظر باید به دافعه های کلانشهرهایی مانند تهران هم توجه کرد.

شهرهای بزرگ فقط جاذبه ندارند بلکه دافعه هم دارند.

وی تمرکز امکانات رفاهی ،خدماتی و زیرساخت های شهری در تهران زمین را علت گرانی زمین دانست و گفت: به همین دلیل ساکنان شهرستان ها برای ارتقای اجتماعی خود، با فروش دارایی های خود در شهرهای کوچک و روستاها، زمینی را نزدیک تهران می خرند و آن را مبنای رشد اجتماعی- اقتصادی خود قرار میدهند.

چرا که زمین اطراف تهران ارزش بیشتر و رشد بیشتری نسبت به مایملک آنها در سایر نقاط کشور دارد.

این کاملا یک محاسبه اقتصادی عقلانی است.

مشکلات حاشیه نشینان آذرتشکر در پاسخ به این سوال که آیا خانواده های حاشیه نشین بعد از سکونت در این مناطق با مشکلاتی مواجه هستند یا نه، افزود: امکانات فرهنگی به صورت مساوی و مناسب میان اقشار مختلف جامعه و بخش های مختلف منطقه شهری توزیع نشده، به طور مثال مدرسه مناطق حاشیه با مدرسه داخل شهر تهران در دو سطح فرهنگی و تربیتی متفاوت ظاهر می شود.

چرا باید مدرسه ای در بالا شهر از نظر امکانات فرهنگی و نظام تربیتی با مدرسه در جنوب تهران متفاوت باشد؟ باید بدانیم که این تفاوت باعث شکاف طبقات اجتماعی- فضایی در شهر می شود، بنابراین نیاز است که علت و معلول را در تحلیل مسئله درست شناسایی کنیم.

این جامعه شناس در ادامه ضمن تحلیل مفهوم حاشیه نشینی با بیان اینکه به طور کلی این پدیده امری مدرن و اغلب مربوط به شهرهای بزرگ و یاکلانشهرهاست گفت: در دوران جدید هرچقدر شهرها بزرگ تر شوند در کنار خود سکونتگاه هایی را ایجاد می کنند که این سکونتگاه ها از نظر برنامه ریزان و مدیران شهری حاشیه نامیده می شود.

آذرتشکر معتقد است در واژه حاشیه نشینی نگاه سلطه گرایانه حاکم است و در این باره اظهار کرد: وقتی می گوییم منطقه ای حاشیه است یعنی متنی را برای شهر قائل هستیم؛ جایی از شهر که به لحاظ اجتماعی، اقتصادی و نظام برنامه ریزی شهری متن اصلی شهر تعریف شده است.

او ادامه داد: حاشیه کلمه ای نسبتی است؛ یعنی حاشیه نسبت به چیز دیگری حاشیه است و آن متنی است که ما تعریف کرده ایم و به آن جایگاه متنی داده ایم.

درحالی که اگر مناطقی که حاشیه نشین تلقی می شوند را از نزدیک مشاهده کنیم، خواهیم دید این مناطق نه تنها حاشیه نیستند بلکه خود وجودی مستقل دارند.

"حاشیه ها" مراکز اشتغال و فعالیت وی با بیان اینکه مناطق حاشیه نشین گاه خود دارای هویت و عملکردی مستقل هستند، گفت: برخی تصور می کنند که حاشیه با متن شهر در ارتباط است در حالی که مطالعات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که حاشیه ها بیشتر وقتها به طور مستقل حیات و ماسبات اجتماعی- اقتصادی دارند.

این جامعه شناس دو مسئله را روشنگر این موضوع دانست و با بیان اینکه حاشیه ها مراکز اشتغال و فعالیت هستند ،افزود: باتوجه به اینکه این مناطق دائم در حال گسترش هستند، فعالیت در حوزه ساختمان سازی مانند فروش مصالح و خدمات وابسته به ساختمان سازی که صنعت بسیار اشتغال آوری است در این مناطق بسیار دیده می شود.

همچنین صنعت اتومبیل سازی ،تعمیرات ماشین و قطعات یدکی از فعالیت هایی است که در این مناطق مشاهده می شود.

تشکر با بیان اینکه کارشناسان شهری، برنامه ریزان و شهرسازان با پشتیبانی دولت و نهادهای مربوط با محاسباتی مساحتی را برای شهر و رشد آینده آن در نظر می گیرند، ادامه داد: آنها محدوده و حریم شهرها را تعیین و نواحی خارج از آن را "حاشیه" قلمداد می کنند.

باید در کاربرد کلمه سکونتگاه های حاشیه نشین تجدید نظر کنیم به گفته وی جابه جایی خطوط مرزی تعریف شده در شهرها توسط برنامه ریزان یکی دیگر از دلایلی است که ثابت می کند اصطلاح سکونتگاه های حاشیه نشین تعریف غلطی است در این باره عنوان کرد: در تهران از دوره ناصری به بعد محدوده شهری دائم گسترده شده است، چه بسا مناطقی که در حال حاضر مناطق مرفه و یا مرکزی شهر هستند در یک زمانی حاشیه محدوده تعیین شده برای شهر محسوب میشده اند.

از دوره ناصری به بعد همیشه در تهران مناطقی داشته ایم که خارج از حصار ناصری بوده و حاشیه شهر تلقی می شدند اما اکنون موقعیت این مناطق تغییر کرده و این روند هنوز هم ادامه دارد.


کلید واژه ها: حاشیه - مناطق - تهران - مهاجرت - جمعیت - اقتصاد - قیمت مسکن - جدید - مسکن - آسیب های اجتماعی - اجتماعی - اقتصادی - مشکلات اقتصادی - میدانی - افزایش - اخراج از کار - حاشیه نشینی - افزایش قیمت - جامعه - اجاره - زندگی - آلودگی هوا - قیمت - ورشکستگی - نشان - منفی - سرشماری - محمدشهر - کودکان - هشتگرد

آخرین اخبار سرویس:
اولویت های ساماندهی نظام بانکی

بانک ها ارز دیجیتال را قبول می کنند؟

خرید موتورسیکلت کارکرده چقدر هزینه دارد؟

ایجاد پاورقی در ورد (Microsoft Word) و اعمال تغییرات مختلف بر روی آن

3 هزار و 720 تن دارو به کشور وارد شده است

مظنه واحد های 85 متری در تهران

بازیافت زباله های پلاستیکی چالش پیش روی شوراهای محلیِ انگلیس

سبحانی فر: تقی زاده خامسی، افشانی، اسلامی و رزم حسینی گزینه های وزارت راه

عمر مشاغل در سال 96 کوتاه شد/ حداکثر سابقه کاری شاغلان 15 سال

راز شوم اتاق مشاوره روانشناس پیر در خیابان پاسداران تهران

قوه قضاییه برای کاهش زندانیان مهریه چه می کند؟

رشد اقتصادی چین کُند شد

شیطنتی پشت قیمت بلیت هواپیما است؟ /ریزش سفرهای خارجی ادامه دارد

بازیافت زباله های پلاستیکی چالش پیش روی شوراهای محلیِ انگلیس

آشنایی با علائم و نشانه های خیانت زوجین

آپارتمان های قیمت مناسب در تهران

زمان اتمام طرح ها نباید بیشتر از موعد اعلام شده باشد

طراح روسی سکه متحرک +ویدئو

شگردهای برخی کارفرمایان در بهره کشی از کارگران!

خبر مهم مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره افزایش مرخصی زایمان

انسداد بیش از 5 هزار چاه غیرمجاز در کشور

شش مانع توسعه صادرات

دروازه ورود به بازار جهانی

رییس جمهور فردا وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی می کند

گندم کاران ابرکوه نگران تامین کودشیمیایی کشت پاییزه نباشد

عرضه غیرنقدی آپارتمان به 6 شکل در پایتخت

دبیر شورای اصناف کشور: بی توجهی به مطالبات بازرسان، بازرسی ها را از حالت کیفی خارج کرده است

کیفیت تجهیزات پزشکی تولید ایران چطور تضمین می شود؟

باورنکردنی ترین استفاده از بیمه در تاریخ!+عکس

بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می شود

در مصرف چه محصولاتی نباید عجله کرد؟

صدور 19 هزار روادید اربعین در کرمانشاه

روند بازسازی واحدهای تخریبی روستایی باید سرعت بگیرد

11شهر ارزان برای اجاره در آمریکا کدامند؟

مؤمنی: کلید نرخ ارز و رانت آن دست دولت است

ماجرای وام 100 میلیاردی محمدرضا گلزار

روش های تمیز کردن کاغذ دیواری

پژو به دنبال تولید مدل های اسپرت

از دست رفتن 90 درصد محصول پسته کرمان

قیمت کارواش خنگی در بازار

کیفیت تجهیزات پزشکی ایرانی چگونه تضمین می شود؟

هشدار ایران خودرو در خصوص فروش غیرقانونی خودرو

سالانه چه میزان آب در ایران تبخیر می شود؟

بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می شود

واردات 2 میلیون دلاری اتوی برقی به کشور + جدول

صعود 19 پله ای شاخص آزادی های اقتصادی ایران/ لفظ صادرات غیرنفتی یک تعارف است/ جزییات اختصاص ارز به زائران اربعین/ 20 هزار نفر سه ساعته خودرو خریدند

قیمت خرید دلار و یورو در بانک ها

تخمین سرانگشتی یارانه بنزین

تکالیف مهم مالیاتی اشخاص حقوقی

تردید در روند صعودی تیراژ

جایگاه ایران در رقابت پذیری

جهالت؛ بزرگ ترین مشکل اقتصاد ما

«خطر» زلزله تهران و «خونسردی» مدیران

دیوار کوتاه خرد اقتصادی

شاخص ارزی از مرز 14 هزار تومانی دورتر شد

28 مهر؛ بازار آزاد تهران | هر گرم طلای 18 عیار 401 هزار و 200 تومان شد

رییس جمهور استعفای آخوندی و شریعتمداری را پذیرفت / انتصاب محمد اسلامی و رضا رحمانی به عنوان سرپرست وزارتخانه های راه و شهر سازی و صنعت، معدن و تجارت

نرخ سکه طرح جدید امروز 28 مهرماه، 4 میلیون و 220 هزار تومان

چهار وزیر پیشنهادی روحانی یکشنبه به مجلس معرفی می شوند +سوابق

قیمت طلا نسبت به هفته گذشته کاهش یافت

از دست رفتن 90 درصد محصول پسته کرمان

خرید 100هزار دینار عراق با نرخ هر دینار 96 ریال

قیمت خودرو امروز 1397/07/28|پژو207 اتوماتیک 106 میلیون تومان شد

احتمالاً دو نرخی شدن بنزین تا دو هفته آینده

نشست خبری مدیرکل بیمه سلامت استان یزد

چهار وزیر پیشنهادی روحانی یکشنبه به مجلس معرفی می شوند +سوابق

آشنایی با لباس های بدون جنسیت

رضا رحمانی سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت شد

روحانی استعفای آخوندی و شریعتمداری را پذیرفت

فروش تکه ای از «ماه»/ عکس

افزایش اعتماد به نفس با روزی 30 دقیقه پیاده روی

رازهای بزرگ در مورد شکلات که شما را شگفت زده می‎ کند!

صادرات باید در ایران تعریف شود

نقش آفرینی ایران در بازار ال ان جی آسیا

فرشاد مومنی: 99 درصد کالاهای وارداتی قاچاق مصرفی است

3 میلیون نفر در ایران بیکارند

پاکت سیمان 117 درصد گران شد+ سند

پاکت سیمان 117 درصد گران شد+ سند

کیفیت تجهیزات پزشکی ایرانی چگونه تضمین می شود؟

کیش اینوکس 2018 فرصتی برای تعامل و تبادل دستاوردهای اقتصادی ملی و بین المللی

افتتاح 4 پروژه گردشگری در استان اصفهان

اجرای 1900 پروژه گردشگری در سطح کشور/ به دنبال توسعه نرم افزاری در امر گردشگری هستیم

تکذیب بدهی 123 میلیاردی آموزش و پرورش به آتیه سازان / شیر مدارس در انتظار تخصیص اعتبار

دریای مازندران متولی واحدی ندارد/خدمات ملی در برابر بودجه محدود استانی/بیمه مطالبه جدی ناجیان

چهار وزیر پیشنهادی روحانی امروز به مجلس معرفی می شوند +سوابق

قیمت روز خودرو

ثبت نام یک میلیون و 200 هزار نفر برای راهپیمایی اربعین

چرا میوه ایرانی برای صادرات تولید نمی شود؟

ویدئو / خطر فرونشست بیخ گوش چند فرودگاه مهم کشور

کیش اینوکس 2018 فرصتی برای تعامل و تبادل دستاوردهای اقتصادی ملی و بین المللی

خودکفایی و رشد 6 درصدی گندم با وجود کاهش بارندگی

کاهش عرضه یورو در بازار ثانویه

عجیب اما واقعی! وجود تاج خروس در کالباس!

ویدئو / خطر فرونشست بیخ گوش چند فرودگاه مهم کشور

افزایش نیروهای الحشد الشعبی در اطراف کربلا

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 29مهر

ماجرای اختصاص وام 100 میلیاردی به محمدرضا گلزار چه بود؟ +عکس

وام 100 میلیاردی گلزار صحت دارد؟

فرشاد مومنی: قاچاق در ایران سازمان یافته است

مسؤولیت ناپذیری دولتی ها در حوزه اقتصادی: به ما ربطی ندارد!

مهاجران طبقه متوسط ، حاشیه نشینان جدید کلانشهرها

مهاجران طبقه متوسط ، حاشیه نشینان جدید کلانشهرها