مطالب مرتبط:
مهاجران طبقه متوسط ، حاشیه نشینان جدید کلانشهرها
مهاجران طبقه متوسط ، حاشیه نشینان جدید کلانشهرها
قدرت خرید طبقه متوسط متناسب با رشد تورم نیست
جمعیت 11 میلیونی حاشیه نشینان در کل کشور
300 گروه جهادی به حاشیه نشینان گلستان خدمت می کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 06:512018-09-23اقتصادي

مهاجران طبقه متوسط ، حاشیه نشینان جدید کلانشهرها


سرشماری سال 1395 حاکی از مهاجرت 350 هزار نفر طی سال های 90 تا 95 از تهران به دلیل افزایش قیمت مسکن، آلودگی هوا و .

است؛ این درحالیست که رشد دوباره قیمت مسکن و افزایش اجاره بهاء درچند ماه اخیر موج جدیدی از مهاجرت به مناطق اطراف تهران را راه انداخته است.

- " آذر تشکر با استناد بر مطالعات میدانی انجام داده در اطراف تهران گفت: مطالعات میدانی نشان می دهد به علت گرانی مسکن و اجاره بهاء در پنج سال گذشته، جمعیت قابل توجهی از مستأجران تهرانی به مناطق اطراف تهران مانند پردیس، هشتگرد و محمدشهر کرج مهاجرت کرده اند.

برآوردهای انجام شده در این زمینه حاکی از آن است که شهرهای جدید اطراف تهران و مناطق سکونتی از نظر جمعیتی در حال تبدیل به کلانشهر هستند و طبعا از نظر زیرساختها و خدمات باید برای نقش جدید آماده باشند.

در این شرایط ما چگونه به خود اجازه می دهیم مناطقی را که ممکن است در 20-30 سال آینده جزو محدوده شهر شوند "حاشیه" بنامیم و انواع مسائل و معضلات را به آنها نسبت دهیم؟ حاشیه نشینان مجرم نیستند وی که نظری متفاوت نسبت به بسیاری از جامعه شناسان و کارشناسان که حاشیه نشینی را پدیده ای میخوانند که موجب تجمع و گسترش آسیب های اجتماعی است، افزود: بخشی از حاشیه نشینان، به دلیل مشکلات اقتصادی زندگی در کلانشهرها به حاشیه این شهرها مهاجرت کرده اند.

آنها تا همین چندی پیش میتوانستند در مناطق داخل محدوده زندگی کنند اما بحرانهای اقتصادی، اخراج از کار و ورشکستگی های مالی و.

باعث شده که این اقشار متوسط شهری به مناطق خارج از محدوده پرتاب شوند.

با نگاه منفی و برچسب زدن به چنین جمعیتی، ساکنانی که هنوز میتوانند بحرانهای شهری را تاب بیاورند خود را افرادی سالم و حاشیه نشینان را آسیب رسان به شهر تلقی می کنند؛ باید بدانیم که این تفکر در واقع نوعی موجه کردن فرآیند فقیرتر کردن و ناتوان تر کردن حاشیه نشینان است.

این جامعه شناس شهری با اشاره به تاثیر دیدگاه های منفی بر مناطق حاشیه ای گفت: وقتی درون محدوده شهر را متن شهر و بیرون از آن را حاشیه بدانیم، سکونتگاه های بیرون از این محدوده را نه از زاویه مسکن، نظام کالبد و اقتصاد شهری؛ بلکه از دیدگاه اجتماعی و فرهنگی هویت جداگانه برای آنها قائل خواهیم شد و تصور خواهیم کرد حاشیه نشینان دچار آسیب هایی هستند و این آسیب ها را به ساکنان شهری منتقل می کنند.

گویی این مناطق اساساً جرم خیز هستند و پراز جمعیت مجرم (قاچاقچیان مواد مخدر، سارقان، زنان خیابانی، کودکان کار، مهاجران، فقرای شهری و.

).

به نظرم این نگاه بسیار سلطه جویانه و نشان از تسلط نظری نگاه متنی بر حاشیه های تعریف شده است.

مناطق حاشیه نشین تنها مناطق آسیب زا نیستند وی که این را نگاهی از بالا به پایین می داند معتقد است: هیچ شواهدی مبنی براینکه مناطقی از شهر مشخصاً آسیب زا هستند و منجر به آسیب رساندن به مناطق دیگر می شوند، وجود ندارد.

اگر شواهدی هم براساس آمار پلیس و .

وجود دارد باید بیشتر بررسی شود چراکه ممکن است فراوانی این آمارها به این دلیل باشد که پلیس به این مناطق حساس تر بوده و یا جرم در مناطق مرفه نشین راحت تر پنهان می شود.

تشکر با بیان اینکه حاشیه و متن کلان شهرها به هم پیوسته است، گفت: آسیب های اجتماعی در همه نقاط شهر پراکنده است و تنها به مناطق حاشیه ختم نمی شود.

ساکنان حاشیه نشین افرادی با محاسبات منطقی اقتصادی هستند مطالعات انجام شده نشان می دهد ساکنین این مناطق افرادی دقیق و محاسبه گرند و قصد دارند با منطق عقلانی- اقتصادی منافع خود را بصورت آرام و تدریجی بیشتر کنند و جایگاه اجتماعی خود را نسبت به قبل بهبود بخشند.

این جامعه شناس که معتقد است باید حاشیه نشینی از زاویه دیگری ارزیابی شود با بیان اینکه بیش از هر چیز باید این پدیده را از نظر قیمت مسکن و موضوع زمین تحلیل کرد، افزود: بر خلاف تصوراتی که از حاشیه نشینان می شود، جمعیت حاشیه ای تنها متشکل از روستاییانی که به حاشیه شهر بزرگ مهاجرت کرده اند نیست.

بخش مهمی از این جمعیت متشکل از مستأجران مهاجر از کلانشهرهایی است که به دلیل گرانی اجاره بها و افزایش قیمت مسکن، به نواحی اطراف کلانشهرها رانده می شوند؛ از این منظر باید به دافعه های کلانشهرهایی مانند تهران هم توجه کرد.

شهرهای بزرگ فقط جاذبه ندارند بلکه دافعه هم دارند.

وی تمرکز امکانات رفاهی ،خدماتی و زیرساخت های شهری در تهران زمین را علت گرانی زمین دانست و گفت: به همین دلیل ساکنان شهرستان ها برای ارتقای اجتماعی خود، با فروش دارایی های خود در شهرهای کوچک و روستاها، زمینی را نزدیک تهران می خرند و آن را مبنای رشد اجتماعی- اقتصادی خود قرار میدهند.

چرا که زمین اطراف تهران ارزش بیشتر و رشد بیشتری نسبت به مایملک آنها در سایر نقاط کشور دارد.

این کاملا یک محاسبه اقتصادی عقلانی است.

مشکلات حاشیه نشینان آذرتشکر در پاسخ به این سوال که آیا خانواده های حاشیه نشین بعد از سکونت در این مناطق با مشکلاتی مواجه هستند یا نه، افزود: امکانات فرهنگی به صورت مساوی و مناسب میان اقشار مختلف جامعه و بخش های مختلف منطقه شهری توزیع نشده، به طور مثال مدرسه مناطق حاشیه با مدرسه داخل شهر تهران در دو سطح فرهنگی و تربیتی متفاوت ظاهر می شود.

چرا باید مدرسه ای در بالا شهر از نظر امکانات فرهنگی و نظام تربیتی با مدرسه در جنوب تهران متفاوت باشد؟ باید بدانیم که این تفاوت باعث شکاف طبقات اجتماعی- فضایی در شهر می شود، بنابراین نیاز است که علت و معلول را در تحلیل مسئله درست شناسایی کنیم.

این جامعه شناس در ادامه ضمن تحلیل مفهوم حاشیه نشینی با بیان اینکه به طور کلی این پدیده امری مدرن و اغلب مربوط به شهرهای بزرگ و یاکلانشهرهاست گفت: در دوران جدید هرچقدر شهرها بزرگ تر شوند در کنار خود سکونتگاه هایی را ایجاد می کنند که این سکونتگاه ها از نظر برنامه ریزان و مدیران شهری حاشیه نامیده می شود.

آذرتشکر معتقد است در واژه حاشیه نشینی نگاه سلطه گرایانه حاکم است و در این باره اظهار کرد: وقتی می گوییم منطقه ای حاشیه است یعنی متنی را برای شهر قائل هستیم؛ جایی از شهر که به لحاظ اجتماعی، اقتصادی و نظام برنامه ریزی شهری متن اصلی شهر تعریف شده است.

او ادامه داد: حاشیه کلمه ای نسبتی است؛ یعنی حاشیه نسبت به چیز دیگری حاشیه است و آن متنی است که ما تعریف کرده ایم و به آن جایگاه متنی داده ایم.

درحالی که اگر مناطقی که حاشیه نشین تلقی می شوند را از نزدیک مشاهده کنیم، خواهیم دید این مناطق نه تنها حاشیه نیستند بلکه خود وجودی مستقل دارند.

"حاشیه ها" مراکز اشتغال و فعالیت وی با بیان اینکه مناطق حاشیه نشین گاه خود دارای هویت و عملکردی مستقل هستند، گفت: برخی تصور می کنند که حاشیه با متن شهر در ارتباط است در حالی که مطالعات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که حاشیه ها بیشتر وقتها به طور مستقل حیات و ماسبات اجتماعی- اقتصادی دارند.

این جامعه شناس دو مسئله را روشنگر این موضوع دانست و با بیان اینکه حاشیه ها مراکز اشتغال و فعالیت هستند ،افزود: باتوجه به اینکه این مناطق دائم در حال گسترش هستند، فعالیت در حوزه ساختمان سازی مانند فروش مصالح و خدمات وابسته به ساختمان سازی که صنعت بسیار اشتغال آوری است در این مناطق بسیار دیده می شود.

همچنین صنعت اتومبیل سازی ،تعمیرات ماشین و قطعات یدکی از فعالیت هایی است که در این مناطق مشاهده می شود.

تشکر با بیان اینکه کارشناسان شهری، برنامه ریزان و شهرسازان با پشتیبانی دولت و نهادهای مربوط با محاسباتی مساحتی را برای شهر و رشد آینده آن در نظر می گیرند، ادامه داد: آنها محدوده و حریم شهرها را تعیین و نواحی خارج از آن را "حاشیه" قلمداد می کنند.

باید در کاربرد کلمه سکونتگاه های حاشیه نشین تجدید نظر کنیم به گفته وی جابه جایی خطوط مرزی تعریف شده در شهرها توسط برنامه ریزان یکی دیگر از دلایلی است که ثابت می کند اصطلاح سکونتگاه های حاشیه نشین تعریف غلطی است در این باره عنوان کرد: در تهران از دوره ناصری به بعد محدوده شهری دائم گسترده شده است، چه بسا مناطقی که در حال حاضر مناطق مرفه و یا مرکزی شهر هستند در یک زمانی حاشیه محدوده تعیین شده برای شهر محسوب میشده اند.

از دوره ناصری به بعد همیشه در تهران مناطقی داشته ایم که خارج از حصار ناصری بوده و حاشیه شهر تلقی می شدند اما اکنون موقعیت این مناطق تغییر کرده و این روند هنوز هم ادامه دارد.


کلید واژه ها: حاشیه - مناطق - تهران - مهاجرت - جمعیت - اقتصاد - قیمت مسکن - جدید - مسکن - آسیب های اجتماعی - اجتماعی - اقتصادی - مشکلات اقتصادی - میدانی - افزایش - اخراج از کار - حاشیه نشینی - افزایش قیمت - جامعه - اجاره - زندگی - آلودگی هوا - قیمت - ورشکستگی - نشان - منفی - سرشماری - محمدشهر - کودکان - هشتگرد

آخرین اخبار سرویس:
چگونه بورسیه تحصیلی بگیریم؟

روستاییان توان پرداخت قیمت زمین را ندارند

عرضه گوشت سگ در مشهد تکذیب شد

ادویه اصل را با این ترفندها به راحتی تشخیص دهید

نظر کارشناسان رسمی دادگستری برای «شمس العماره»

حجتی:تمام مسائل دنیا به هم گره خورده

استخدام جوشکار آرگون جهت یک شرکت در خراسان رضوی

مالیات بر عایدی مسکن؛ بلاتکیف/رشدقیمت مسکن چرا تدبیر نمی شود؟

پیشنهاد افزایش 20 درصدی نرخ طرح ترافیک در سال آینده/سهمیه خبرنگاران حذف نشد

استخدام نیروی خانم جهت کارگاهی در محدوده رباط اصفهان

استخدام دو نفر مدیر بازرگانی خانم در اصفهان

استخدام فروشنده آقا آشنا به فروش ماشین های اداری در اهواز

خالی شدن سفره مردم از مرغ و گوشت

استخدام تعدادی کارگر ساده آقا در کارگاه صنایع دستی در اصفهان

استخدام مهندس صنایع جهت شرکت گرماسان - زنجان

محدودیت اعتبار ثبت سفارش کالا های اساسی لغو می شود

استخدام مهندس مکانیک جهت همکاری در زنجان

استخدام کارگر ساده جهت کار در رستوران در اصفهان

استخدام نیرو جهت کار در فست فود در اصفهان

استخدام تعدادی ویزیتور جهت فروش محصولات روغن خوراکی در قم

استخدام پیک موتوری جهت کار در تهیه غذای پایتخت در قم

تبدیل بخش رخ به منطقه اقتصادی مهم در خراسان رضوی

استخدام تعدادی نیروی ساده خانم و آقا جهت همکاری در قم

استخدام کارشناس مالی و اداری در 1stQuest در تهران

ورود وزیر نفت به عسلویه

نهضت صرفه جویی را با راه اندازی نیروگاه های خورشیدی آغاز کنید

قیمت بنزین در سال 98 افزایش نمی یابد

عکس های جدیدی از اروپا گردی ترلان پروانه در روزهای گرانی ارز و دلار

پیش بینی اوضاع صنعت هوایی در سال 2019

کاهش 23درصدی معاملات ملکی در تهران

میزان فرار مالیاتی پزشکان چقدر است؟

شاخص کسب و کار در خراسان رضوی ارتقا یافت

پروژه های عمرانی مسکن مهر پردیس سال 98 تعیین تکلیف می شوند

29 هکتار به فضاهای گلخانه ای استان مرکزی افزوده شد

چگونه ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین دچار فقر و بحران سیاسی شد؟ اپوزیسیون و دولت ونزوئلا چه می‎گویند؟

برگزاری جلسه برنامه ریزی اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان بردسکن

661 خانوار محروم خراسان شمالی صاحب خانه شدند

آبرسانی به 1257 روستای سیستان و بلوچستان با استفاده از ناوگان آبرسانی سیار

سامانه پایش حفاری ها ضامن کاهش تخریب و تحمیل هزینه های آسفالت است

تازه ترین قیمت خودروهای خارجی در بازار

قیمت مسکن به متری 10 میلیون رسید + جدول قیمت ها

پالرمو و محورهای چهارگانه ضربه پذیری اقتصاد ملی

متن کامل طرح نمایندگان برای سهمیه بندی بنزین: هر ایرانی، یک لیتر در هر روز

استخدام نیروی چیدمان خانم در محدوده جی و هشت بهشت اصفهان

استخدام شرکت فرجاد رایان کوشا

طرح نظارت و پایش قیمت ها در تهران آغاز شد

هدف گذاری تورمی مانع رشد اقتصاد و سرمایه گذاری می شود

مسیر 98 اقتصاد ایران

استخدام نیروی خانم جهت کار در کارگاه و فروشگاه در قم

استخدام تعدادی نیروی قالیباف با حقوق عالی در قم

استخدام پیک موتوری جهت کار در قم

خشن ترین ماشین پلیس دنیا

استخدام پشتیبان سخت افزار و سیستم در تهران

استخدام کمک حسابدار خانم با سابقه کار ترجیحاً در جنوب تهران

استخدام راننده با ماشین جهت همکاری در زنجان

استخدام یکنفر حسابدار خانم جهت همکاری در ورامین

طرح های دارای ردیف ملی براساس برنامه زمان بندی اجرا شود+فیلم

افزایش سرمایه موسسه ملل به 8 هزار میلیارد ریال

اختصاص 145 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه به مددجویان بوشهری

آزادسازی بیش از 690 هکتار از اراضی ملی / بازگشت بیش از 111 میلیارد ریال به بیت المال /رشد 80 درصدی رفع تصرف از اراضی ملی در شهرستان جاسک

سهم هر ایرانی از بنزین،روزانه یک لیتر اعلام شد+سند

صادرات 3 میلیارد دلار طلای ازبکستان در سال 2018

با گرایش به سمت انرژی هسته ای واردات نفت توسط ژاپن به کمترین میزان رسید

هفته نامه سماع قلم: حراج واقعی، اراک من

یخ زدن دریاچه بایکال در روسیه

اجرای آبیاری نوین در اراضی شهرستان میرجاوه

بخش خبری 20 سوم بهمن 97 مرکز قزوین+ فیلم

پرداخت بیش از یک هزار میلیارد ریال خسارت بیمه های درمان توسط بیمه سامان

باهنر: در بودجه سال 98 دولت 900 هزار میلیارد تومان یارانه مخفی پرداخت می کند

عرضه گوشت سگ در مشهد تکذیب شد

مهاجرت معکوس از دستاوردهای مهم طرح اشتغال پایدار روستایی

اقتصاد ایران «بیماری هلندی» گرفته است/ ستاد بحران ارزش پول ملی تشکیل شود

قیمت طلا امروز 4 بهمن 97

قیمت سکه امروز 4 بهمن 97

استخدام نیروی ساده، رویه کوب و رنگ کار در اصفهان

کمپانی VUHL نسخه تولیدی سلاح مسابقه ای خود را رونمایی کرد

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در تهران

آیا گرانی به اقلام اساسی شب عید می رسد؟

پالرمو، مجازات غربی ها یا پاداش به آنها؟

چند درصد کودکان ایرانی کوتاه قد هستند؟

وزیر نفت مصر اعلام کرد یارانه 2.42 میلیارد دلاری مصربرای بنزین در 6 ماه

لغو محدودیت اعتبار ثبت سفارش کالاهای اساسی

استخدام یک نفر خانم با مدرک لیسانس مسلط به حسابداری

قیمت انواع تندر پیکاپ کارکرده (از 1393 تا 1397)

استخدام همکار خانم یا آقا در کارگاه قلع کاری در زنجان

قیمت انواع شاسی بلند تولید داخل + جدول

استخدام کارشناس پشتیبانی(برق و کامپیوتر) در شرکت ایران ارقام

661 خانوار محروم خراسان شمالی صاحب خانه شدند

پوشش غربالگری نوزادان زنجانی به 90 درصد رسید

آیا گرانی به اقلام اساسی شب عید می رسد؟

خیران آذربایجان غربی امسال 178 مدرسه ساخته اند

نکاتی که باید بعد از جراحی بینی رعایت کرد

/آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته/ ایران بزرگ ترین واردکننده الیاف پنبه ازبکستان/ قزاقستان عضو کمیته نظارتی «اوپک»

برق پایدار صنایع بزرگ خلخال تامین می شود

16 طرح هادی روستایی دهه فجر در قزوین افتتاح می شود

طرح های تشویقی ،برای سرمایه گذاران در ناحیه صنعتی دلگان

بیش از 50 درصد رشته های صنایع دستی اصفهان در حال فراموشی است

شهرک صنعتی کشت و صنعت در 4 محور فعال خواهد بود

قیمت دلار امروز 4 بهمن 97

استخدام سالن دار جهت سرای سفره خانه سنتی در اصفهان

مهاجران طبقه متوسط ، حاشیه نشینان جدید کلانشهرها

مهاجران طبقه متوسط ، حاشیه نشینان جدید کلانشهرها