مطالب مرتبط:
قدرت خرید طبقه متوسط متناسب با رشد تورم نیست
جمعیت 11 میلیونی حاشیه نشینان در کل کشور
300 گروه جهادی به حاشیه نشینان گلستان خدمت می کنند
طرح ساخت 10 هزار خانه برای حاشیه نشینان تبریز
جمعیت 11 میلیونی حاشیه نشینان در کل کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 04:202018-09-23اقتصادي

مهاجران طبقه متوسط ، حاشیه نشینان جدید کلانشهرها


سرشماری سال 1395 حاکی از مهاجرت 350 هزار نفر طی سال های 90 تا 95 از تهران به دلیل افزایش قیمت مسکن، آلودگی هوا و .

است؛ این درحالیست که رشد دوباره قیمت مسکن و افزایش اجاره بهاء درچند ماه اخیر موج جدیدی از مهاجرت به مناطق اطراف تهران را راه انداخته است.

- شواهدی مبنی بر آسیب زا بودن مناطق حاشیه نشین در دست نیست مهاجران طبقه متوسط ، حاشیه نشینان جدید کلانشهرها سرشماری سال 1395 حاکی از مهاجرت 350 هزار نفر طی سال های 90 تا 95 از تهران به دلیل افزایش قیمت مسکن، آلودگی هوا و .

است؛ این درحالیست که رشد دوباره قیمت مسکن و افزایش اجاره بهاء درچند ماه اخیر موج جدیدی از مهاجرت به مناطق اطراف تهران را راه انداخته است.

در حالی که بسیاری از جامعه شناسان معتقدند مناطق حاشیه ای محل تجمع آسیب های اجتماعی است، یک جامعه شناس شهری این گفته ها و نظرات را رد و دلایل خود را تشریح کرد.

آذر تشکر در گفت وگو با ایسنا، با استناد بر مطالعات میدانی انجام داده در اطراف تهران گفت: مطالعات میدانی نشان می دهد به علت گرانی مسکن و اجاره بهاء در پنج سال گذشته، جمعیت قابل توجهی از مستأجران تهرانی به مناطق اطراف تهران مانند پردیس، هشتگرد و محمدشهر کرج مهاجرت کرده اند.

برآوردهای انجام شده در این زمینه حاکی از آن است که شهرهای جدید اطراف تهران و مناطق سکونتی از نظر جمعیتی در حال تبدیل به کلانشهر هستند و طبعا از نظر زیرساختها و خدمات باید برای نقش جدید آماده باشند.

در این شرایط ما چگونه به خود اجازه می دهیم مناطقی را که ممکن است در 20-30 سال آینده جزو محدوده شهر شوند "حاشیه" بنامیم و انواع مسائل و معضلات را به آنها نسبت دهیم؟.

حاشیه نشینان مجرم نیستند وی که نظری متفاوت نسبت به بسیاری از جامعه شناسان و کارشناسان که حاشیه نشینی را پدیده ای میخوانند که موجب تجمع و گسترش آسیب های اجتماعی است، افزود: بخشی از حاشیه نشینان، به دلیل مشکلات اقتصادی زندگی در کلانشهرها به حاشیه این شهرها مهاجرت کرده اند.

آنها تا همین چندی پیش میتوانستند در مناطق داخل محدوده زندگی کنند اما بحرانهای اقتصادی، اخراج از کار و ورشکستگی های مالی و.

باعث شده که این اقشار متوسط شهری به مناطق خارج از محدوده پرتاب شوند.

با نگاه منفی و برچسب زدن به چنین جمعیتی، ساکنانی که هنوز میتوانند بحرانهای شهری را تاب بیاورند خود را افرادی سالم و حاشیه نشینان را آسیب رسان به شهر تلقی می کنند؛ باید بدانیم که این تفکر در واقع نوعی موجه کردن فرآیند فقیرتر کردن و ناتوان تر کردن حاشیه نشینان است.

این جامعه شناس شهری با اشاره به تاثیر دیدگاه های منفی بر مناطق حاشیه ای گفت: وقتی درون محدوده شهر را متن شهر و بیرون از آن را حاشیه بدانیم، سکونتگاه های بیرون از این محدوده را نه از زاویه مسکن، نظام کالبد و اقتصاد شهری؛ بلکه از دیدگاه اجتماعی و فرهنگی هویت جداگانه برای آنها قائل خواهیم شد و تصور خواهیم کرد حاشیه نشینان دچار آسیب هایی هستند و این آسیب ها را به ساکنان شهری منتقل می کنند.

گویی این مناطق اساساً جرم خیز هستند و پراز جمعیت مجرم (قاچاقچیان مواد مخدر، سارقان، زنان خیابانی، کودکان کار، مهاجران، فقرای شهری و.

).

به نظرم این نگاه بسیار سلطه جویانه و نشان از تسلط نظری نگاه متنی بر حاشیه های تعریف شده است.

مناطق حاشیه نشین تنها مناطق آسیب زا نیستند وی که این را نگاهی از بالا به پایین می داند معتقد است: هیچ شواهدی مبنی براینکه مناطقی از شهر مشخصاً آسیب زا هستند و منجر به آسیب رساندن به مناطق دیگر می شوند، وجود ندارد.

اگر شواهدی هم براساس آمار پلیس و .

وجود دارد باید بیشتر بررسی شود چراکه ممکن است فراوانی این آمارها به این دلیل باشد که پلیس به این مناطق حساس تر بوده و یا جرم در مناطق مرفه نشین راحت تر پنهان می شود.

تشکر با بیان اینکه حاشیه و متن کلان شهرها به هم پیوسته است، گفت: آسیب های اجتماعی در همه نقاط شهر پراکنده است و تنها به مناطق حاشیه ختم نمی شود.

ساکنان حاشیه نشین افرادی با محاسبات منطقی اقتصادی هستند مطالعات انجام شده نشان می دهد ساکنین این مناطق افرادی دقیق و محاسبه گرند و قصد دارند با منطق عقلانی- اقتصادی منافع خود را بصورت آرام و تدریجی بیشتر کنند و جایگاه اجتماعی خود را نسبت به قبل بهبود بخشند.

این جامعه شناس که معتقد است باید حاشیه نشینی از زاویه دیگری ارزیابی شود با بیان اینکه بیش از هر چیز باید این پدیده را از نظر قیمت مسکن و موضوع زمین تحلیل کرد، افزود: بر خلاف تصوراتی که از حاشیه نشینان می شود، جمعیت حاشیه ای تنها متشکل از روستاییانی که به حاشیه شهر بزرگ مهاجرت کرده اند نیست.

بخش مهمی از این جمعیت متشکل از مستأجران مهاجر از کلانشهرهایی است که به دلیل گرانی اجاره بها و افزایش قیمت مسکن، به نواحی اطراف کلانشهرها رانده می شوند؛ از این منظر باید به دافعه های کلانشهرهایی مانند تهران هم توجه کرد.

شهرهای بزرگ فقط جاذبه ندارند بلکه دافعه هم دارند.

وی تمرکز امکانات رفاهی ،خدماتی و زیرساخت های شهری در تهران زمین را علت گرانی زمین دانست و گفت: به همین دلیل ساکنان شهرستان ها برای ارتقای اجتماعی خود، با فروش دارایی های خود در شهرهای کوچک و روستاها، زمینی را نزدیک تهران می خرند و آن را مبنای رشد اجتماعی- اقتصادی خود قرار میدهند.

چرا که زمین اطراف تهران ارزش بیشتر و رشد بیشتری نسبت به مایملک آنها در سایر نقاط کشور دارد.

این کاملا یک محاسبه اقتصادی عقلانی است.

مشکلات حاشیه نشینان آذرتشکر در پاسخ به این سوال که آیا خانواده های حاشیه نشین بعد از سکونت در این مناطق با مشکلاتی مواجه هستند یا نه، افزود: امکانات فرهنگی به صورت مساوی و مناسب میان اقشار مختلف جامعه و بخش های مختلف منطقه شهری توزیع نشده، به طور مثال مدرسه مناطق حاشیه با مدرسه داخل شهر تهران در دو سطح فرهنگی و تربیتی متفاوت ظاهر می شود.

چرا باید مدرسه ای در بالا شهر از نظر امکانات فرهنگی و نظام تربیتی با مدرسه در جنوب تهران متفاوت باشد؟ باید بدانیم که این تفاوت باعث شکاف طبقات اجتماعی- فضایی در شهر می شود، بنابراین نیاز است که علت و معلول را در تحلیل مسئله درست شناسایی کنیم.

این جامعه شناس در ادامه ضمن تحلیل مفهوم حاشیه نشینی با بیان اینکه به طور کلی این پدیده امری مدرن و اغلب مربوط به شهرهای بزرگ و یاکلانشهرهاست گفت: در دوران جدید هرچقدر شهرها بزرگ تر شوند در کنار خود سکونتگاه هایی را ایجاد می کنند که این سکونتگاه ها از نظر برنامه ریزان و مدیران شهری حاشیه نامیده می شود.

آذرتشکر معتقد است در واژه حاشیه نشینی نگاه سلطه گرایانه حاکم است و در این باره اظهار کرد: وقتی می گوییم منطقه ای حاشیه است یعنی متنی را برای شهر قائل هستیم؛ جایی از شهر که به لحاظ اجتماعی، اقتصادی و نظام برنامه ریزی شهری متن اصلی شهر تعریف شده است.

او ادامه داد: حاشیه کلمه ای نسبتی است؛ یعنی حاشیه نسبت به چیز دیگری حاشیه است و آن متنی است که ما تعریف کرده ایم و به آن جایگاه متنی داده ایم.

درحالی که اگر مناطقی که حاشیه نشین تلقی می شوند را از نزدیک مشاهده کنیم، خواهیم دید این مناطق نه تنها حاشیه نیستند بلکه خود وجودی مستقل دارند.

"حاشیه ها" مراکز اشتغال و فعالیت وی با بیان اینکه مناطق حاشیه نشین گاه خود دارای هویت و عملکردی مستقل هستند، گفت: برخی تصور می کنند که حاشیه با متن شهر در ارتباط است در حالی که مطالعات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که حاشیه ها بیشتر وقتها به طور مستقل حیات و ماسبات اجتماعی- اقتصادی دارند.

این جامعه شناس دو مسئله را روشنگر این موضوع دانست و با بیان اینکه حاشیه ها مراکز اشتغال و فعالیت هستند ،افزود: باتوجه به اینکه این مناطق دائم در حال گسترش هستند، فعالیت در حوزه ساختمان سازی مانند فروش مصالح و خدمات وابسته به ساختمان سازی که صنعت بسیار اشتغال آوری است در این مناطق بسیار دیده می شود.

همچنین صنعت اتومبیل سازی ،تعمیرات ماشین و قطعات یدکی از فعالیت هایی است که در این مناطق مشاهده می شود.

تشکر با بیان اینکه کارشناسان شهری، برنامه ریزان و شهرسازان با پشتیبانی دولت و نهادهای مربوط با محاسباتی مساحتی را برای شهر و رشد آینده آن در نظر می گیرند، ادامه داد: آنها محدوده و حریم شهرها را تعیین و نواحی خارج از آن را "حاشیه" قلمداد می کنند.

باید در کاربرد کلمه سکونتگاه های حاشیه نشین تجدید نظر کنیم به گفته وی جابه جایی خطوط مرزی تعریف شده در شهرها توسط برنامه ریزان یکی دیگر از دلایلی است که ثابت می کند اصطلاح سکونتگاه های حاشیه نشین تعریف غلطی است در این باره عنوان کرد: در تهران از دوره ناصری به بعد محدوده شهری دائم گسترده شده است، چه بسا مناطقی که در حال حاضر مناطق مرفه و یا مرکزی شهر هستند در یک زمانی حاشیه محدوده تعیین شده برای شهر محسوب میشده اند.

از دوره ناصری به بعد همیشه در تهران مناطقی داشته ایم که خارج از حصار ناصری بوده و حاشیه شهر تلقی می شدند اما اکنون موقعیت این مناطق تغییر کرده و این روند هنوز هم ادامه دارد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: حاشیه - مناطق - تهران - مهاجرت - قیمت مسکن - آسیب های اجتماعی - جدید - افزایش - افزایش قیمت - جامعه - مسکن - آلودگی هوا - قیمت - اجاره - جمعیت - اقتصادی - سرشماری - مهاجران - اجتماعی - مشکلات اقتصادی - آلودگی - میدانی - اخراج از کار - حاشیه نشینی - زندگی - تجمع - ورشکستگی - محمدشهر - مشکلات - هشتگرد

آخرین اخبار سرویس:
تنظیم بازار ارز از ملزومات کاهش نرخ طلا است

بازدهی امسال شاخص بورس 90 درصد شد

صادرات گازطبیعی جایگزین مناسب نفت خام/توان داریم؛ بازار هم مهیاست

افزایش قیمت نفت در واکنش به تحریم های نفتی ایران

قیمت های جدید خودرو در انتظار مصوبه ستاد تنظیم بازار

تصویب مقررات ناظر بر شعب بانک های خارجی

رفع هیجان بازار خودرو نیازمند منطقی شدن نرخ های کارخانه است

تصویب دستورالعمل نحوه تأسیس نمایندگی بانک های خارجی در ایران

بررسی طرح دولت برای احیای کارت سوخت

دلالان در بازار خودرو فروشنده شدند/کاهش قیمت سرعت گرفت

رفع هیجان بازار خودرو نیازمند منطقی شدن نرخ های کارخانه است

ایران 11 سال است که درگیر خشکسالی است

انگشت اتهام بازار سرمایه به سمت حقوق ها

بررسی فعال سازی کارت سوخت در کمیسیون انرژی

افزایش قیمت نفت در واکنش به تحریم های نفتی ایران

ایران 11 سال است که درگیر خشکسالی است

21 میلیارد تومان به پروژه های آبخیزداری استان سمنان اختصاص یافت

از عرضه زیر قیمت تا تخلف در فروش بلوکی سهام

بازار دینار عراق داغ شد + قیمت

برج های کبوتر شاهکار معماری ایرانی

تصویب مقررات ناظر بر شعب و دفاتر نمایندگی بانک های خارجی

بررسی فعال سازی کارت سوخت ها در دستور کار هفته آتی کمیسیون انرژی مجلس

مقررات مربوط به نمایندگی بانک های خارجی در ایران تصویب شد

آمار جدید دولت/قاچاق روزانه 20 تا 40 میلیون لیتر سوخت

فعال شدن کارت سوخت بنزین در حال بررسی است

یارانه دریافتی هر ایرانی به 4.148.000 تومان رسید

افزایش صادرات نفتی ایران در ماه اکتبر

آمار غریق دریا در دولت تدبیر و امید حدود 80 درصد کاهش یافت

ترافیک در مرز مهران روان است

استخدام با شرایط خاص؛ نه به سوء پیشینه

فعال شدن کارت سوخت بنزین در حال بررسی است

بررسی فعال سازی کارت های سوخت در دستور کار هفته آتی کمیسیون انرژی

آخرین میزان تولید نفت ایران

پیام رسان لاین ارز دیجیتالی خود را عرضه کرد

یارانه دریافتی هر ایرانی به 4.148.000 تومان رسید

بررسی فعال سازی کارت سوخت ها در دستور کار هفته آتی کمیسیون انرژی

رایزنی برای دریافت حکم دادستانی برای ورود به پارکینگ دو شرکت بزرگ خودروساز

آسیب شناسی دفاتر خدمات الکترونیک شهر

تصویب مقررات مربوط به نمایندگی بانک های خارجی در ایران

افزایش عمر انسان ها به حدود 78 سال تا سال 2040

چهل میلیون دلار جریمه صد و سی سال ساخت و ساز بدون مجوز

واگذاری 457 میلیارد ریال سهام شرکت های زیرمجموعه ایران خودرو

ساماندهی چرخه معاینه فنی خودروهای دوگانه سوز

احتمال ادغام دو خودروساز آلمانی و آمریکایی

تصمیم افزایش نرخ سود بانکی در سال 96 اشتباه بود

افزایش صادرات نفتی ایران در ماه اکتبر

برنامه قطعی برق برخی نقاط قزوین اعلام شد

چند درصد مواد اولیه دستمال کاغذی و پوشک بچه وارداتی است؟

هزینه ای که سرمایه می شود

کاهش نرخ مکالمه زائران اربعین

آخرین خبرها از تعیین قیمت جدید خودروها

15 هزار کیلوگرم بذر کلزا در پارس آباد توزیع شد

ساماندهی چرخه معاینه فنی خودروهای دوگانه سوز در آینده نزدیک

اختصاص 13.5 میلیارد دلار برای 25 قلم کالای اساسی

ایران 11 سال است که در خشکسالی به سر می برد

تست انعطاف پذیری؛ آیا بیش از اندازه انعطاف ناپذیر هستید؟

همسایگان چقدر کالای ایرانی خریدند؟

کاهش آتش سوزی مراتع در شیراز

15 هزار کیلوگرم بذر کلزا در پارس آباد توزیع شد

22 میلیون بشکه نفت ایران پیش از تحریم ها به دالیان چین می رسد

تاکید بر استفاده بهینه از همه امکانات صنعت برق در شرایط جنگ اقتصادی

بررسی فعال سازی کارت سوخت ها در دستور کار هفته آتی کمیسیون انرژی

دعوای شهرداری ها و ایرلاین ها بر سر عوارض

هوآوی برای تأمین نمایشگر میت 20 پرو به سراغ هم وطنش BOE رفته است

آخرین خبرها از تعیین قیمت جدید خودروها

15 هزار کیلوگرم بذر کلزا در پارس آباد توزیع شد

فعال شدن کارت سوخت بنزین در حال بررسی است

فعال شدن کارت سوخت بنزین در حال بررسی است

هشدار چین به آمریکا: ارز را سیاسی نکنید

قیمت های جدید خودرو در راه است!

شَلَم نسخه سنتی و کهن سر سفره بیجاری ها

ممانعت دو خودروساز بزرگ با بررسی میزان آلایندگی سرویس کارکنان!

بررسی فعال سازی کارت سوخت ها در دستور کار هفته آتی کمیسیون انرژی

یارانه مهرماه واریز شد

پیگرد برخی عناصر گمرک در پرونده های قاچاق خودرو

انجام اقدامات تشویقی برای کاهش آمار سزارین

افزایش نرخ سود بانکی در سال 96 اشتباه بود

موسسات قرآنی خراسان شمالی کمبود اعتبار دارند

آپارتمان هایی که با کم تر از 300 میلیون تومان معامله شد +جدول

مقررات ناظر بر شعب بانک های خارجی در ایران تصویب شد

کارخانه های تولید کاغذ داخل توان تامین نیاز ما را ندارند/ هنوز کاغذ های کتاب های درسی سال بعد را تحویل نگرفته ایم

تصویب مقررات مربوط به نمایندگی بانک های خارجی در ایران

رشد اقتصادی چین کاهش یافت

مغایرت لایحه حفاظت از خاک با قانون برنامه ششم و اسناد بالادستی

اسنپ: 15 هزار راننده زن در تهران داریم

افزایش 10درصدی اشتغال در حوزه صنعت،معدن و تجارت در استان

رشد اقتصادی چین کاهش یافت

رشد اقتصادی چین کاهش یافت

اختصاص 13.5 میلیارد دلار برای 25 قلم کالای اساسی

نرخ اجاره بها در مناطق مرفه نشین پایتخت +جدول

پیام رسان لاین ارز دیجیتالی خود را عرضه کرد

احتمال ادغام دو خودروساز آلمانی و آمریکایی قوت گرفت

بیکاری زنان در کدام استان ها بیشتر است؟

آخرین میزان تولید نفت ایران/توتال اسناد فنی فاز 11 را به CNPC تحویل داد

سفر با قطار را برای خود آسان و سرگرم کننده کنید؛ از لباس راحتی تا غذای خانگی

مدیرعامل هواوی از عرضه موبایل تاشو و 5G این کمپانی در سال 2019 می گوید

وضعیت سفید پوشک و دستمال کاغذی

انگشت اتهام بازار سرمایه به سمت حقوق ها

موز و لبنیات پیشتاز گرانی

قیمت جهانی نفت امروز 1397/07/27

مهاجران طبقه متوسط ، حاشیه نشینان جدید کلانشهرها

مهاجران طبقه متوسط ، حاشیه نشینان جدید کلانشهرها