مطالب مرتبط:
قدرت خرید طبقه متوسط متناسب با رشد تورم نیست
جمعیت 11 میلیونی حاشیه نشینان در کل کشور
300 گروه جهادی به حاشیه نشینان گلستان خدمت می کنند
طرح ساخت 10 هزار خانه برای حاشیه نشینان تبریز
جمعیت 11 میلیونی حاشیه نشینان در کل کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 مهر 1397 ساعت 04:202018-09-23اقتصادي

مهاجران طبقه متوسط ، حاشیه نشینان جدید کلانشهرها


سرشماری سال 1395 حاکی از مهاجرت 350 هزار نفر طی سال های 90 تا 95 از تهران به دلیل افزایش قیمت مسکن، آلودگی هوا و .

است؛ این درحالیست که رشد دوباره قیمت مسکن و افزایش اجاره بهاء درچند ماه اخیر موج جدیدی از مهاجرت به مناطق اطراف تهران را راه انداخته است.

- شواهدی مبنی بر آسیب زا بودن مناطق حاشیه نشین در دست نیست مهاجران طبقه متوسط ، حاشیه نشینان جدید کلانشهرها سرشماری سال 1395 حاکی از مهاجرت 350 هزار نفر طی سال های 90 تا 95 از تهران به دلیل افزایش قیمت مسکن، آلودگی هوا و .

است؛ این درحالیست که رشد دوباره قیمت مسکن و افزایش اجاره بهاء درچند ماه اخیر موج جدیدی از مهاجرت به مناطق اطراف تهران را راه انداخته است.

در حالی که بسیاری از جامعه شناسان معتقدند مناطق حاشیه ای محل تجمع آسیب های اجتماعی است، یک جامعه شناس شهری این گفته ها و نظرات را رد و دلایل خود را تشریح کرد.

آذر تشکر در گفت وگو با ایسنا، با استناد بر مطالعات میدانی انجام داده در اطراف تهران گفت: مطالعات میدانی نشان می دهد به علت گرانی مسکن و اجاره بهاء در پنج سال گذشته، جمعیت قابل توجهی از مستأجران تهرانی به مناطق اطراف تهران مانند پردیس، هشتگرد و محمدشهر کرج مهاجرت کرده اند.

برآوردهای انجام شده در این زمینه حاکی از آن است که شهرهای جدید اطراف تهران و مناطق سکونتی از نظر جمعیتی در حال تبدیل به کلانشهر هستند و طبعا از نظر زیرساختها و خدمات باید برای نقش جدید آماده باشند.

در این شرایط ما چگونه به خود اجازه می دهیم مناطقی را که ممکن است در 20-30 سال آینده جزو محدوده شهر شوند "حاشیه" بنامیم و انواع مسائل و معضلات را به آنها نسبت دهیم؟.

حاشیه نشینان مجرم نیستند وی که نظری متفاوت نسبت به بسیاری از جامعه شناسان و کارشناسان که حاشیه نشینی را پدیده ای میخوانند که موجب تجمع و گسترش آسیب های اجتماعی است، افزود: بخشی از حاشیه نشینان، به دلیل مشکلات اقتصادی زندگی در کلانشهرها به حاشیه این شهرها مهاجرت کرده اند.

آنها تا همین چندی پیش میتوانستند در مناطق داخل محدوده زندگی کنند اما بحرانهای اقتصادی، اخراج از کار و ورشکستگی های مالی و.

باعث شده که این اقشار متوسط شهری به مناطق خارج از محدوده پرتاب شوند.

با نگاه منفی و برچسب زدن به چنین جمعیتی، ساکنانی که هنوز میتوانند بحرانهای شهری را تاب بیاورند خود را افرادی سالم و حاشیه نشینان را آسیب رسان به شهر تلقی می کنند؛ باید بدانیم که این تفکر در واقع نوعی موجه کردن فرآیند فقیرتر کردن و ناتوان تر کردن حاشیه نشینان است.

این جامعه شناس شهری با اشاره به تاثیر دیدگاه های منفی بر مناطق حاشیه ای گفت: وقتی درون محدوده شهر را متن شهر و بیرون از آن را حاشیه بدانیم، سکونتگاه های بیرون از این محدوده را نه از زاویه مسکن، نظام کالبد و اقتصاد شهری؛ بلکه از دیدگاه اجتماعی و فرهنگی هویت جداگانه برای آنها قائل خواهیم شد و تصور خواهیم کرد حاشیه نشینان دچار آسیب هایی هستند و این آسیب ها را به ساکنان شهری منتقل می کنند.

گویی این مناطق اساساً جرم خیز هستند و پراز جمعیت مجرم (قاچاقچیان مواد مخدر، سارقان، زنان خیابانی، کودکان کار، مهاجران، فقرای شهری و.

).

به نظرم این نگاه بسیار سلطه جویانه و نشان از تسلط نظری نگاه متنی بر حاشیه های تعریف شده است.

مناطق حاشیه نشین تنها مناطق آسیب زا نیستند وی که این را نگاهی از بالا به پایین می داند معتقد است: هیچ شواهدی مبنی براینکه مناطقی از شهر مشخصاً آسیب زا هستند و منجر به آسیب رساندن به مناطق دیگر می شوند، وجود ندارد.

اگر شواهدی هم براساس آمار پلیس و .

وجود دارد باید بیشتر بررسی شود چراکه ممکن است فراوانی این آمارها به این دلیل باشد که پلیس به این مناطق حساس تر بوده و یا جرم در مناطق مرفه نشین راحت تر پنهان می شود.

تشکر با بیان اینکه حاشیه و متن کلان شهرها به هم پیوسته است، گفت: آسیب های اجتماعی در همه نقاط شهر پراکنده است و تنها به مناطق حاشیه ختم نمی شود.

ساکنان حاشیه نشین افرادی با محاسبات منطقی اقتصادی هستند مطالعات انجام شده نشان می دهد ساکنین این مناطق افرادی دقیق و محاسبه گرند و قصد دارند با منطق عقلانی- اقتصادی منافع خود را بصورت آرام و تدریجی بیشتر کنند و جایگاه اجتماعی خود را نسبت به قبل بهبود بخشند.

این جامعه شناس که معتقد است باید حاشیه نشینی از زاویه دیگری ارزیابی شود با بیان اینکه بیش از هر چیز باید این پدیده را از نظر قیمت مسکن و موضوع زمین تحلیل کرد، افزود: بر خلاف تصوراتی که از حاشیه نشینان می شود، جمعیت حاشیه ای تنها متشکل از روستاییانی که به حاشیه شهر بزرگ مهاجرت کرده اند نیست.

بخش مهمی از این جمعیت متشکل از مستأجران مهاجر از کلانشهرهایی است که به دلیل گرانی اجاره بها و افزایش قیمت مسکن، به نواحی اطراف کلانشهرها رانده می شوند؛ از این منظر باید به دافعه های کلانشهرهایی مانند تهران هم توجه کرد.

شهرهای بزرگ فقط جاذبه ندارند بلکه دافعه هم دارند.

وی تمرکز امکانات رفاهی ،خدماتی و زیرساخت های شهری در تهران زمین را علت گرانی زمین دانست و گفت: به همین دلیل ساکنان شهرستان ها برای ارتقای اجتماعی خود، با فروش دارایی های خود در شهرهای کوچک و روستاها، زمینی را نزدیک تهران می خرند و آن را مبنای رشد اجتماعی- اقتصادی خود قرار میدهند.

چرا که زمین اطراف تهران ارزش بیشتر و رشد بیشتری نسبت به مایملک آنها در سایر نقاط کشور دارد.

این کاملا یک محاسبه اقتصادی عقلانی است.

مشکلات حاشیه نشینان آذرتشکر در پاسخ به این سوال که آیا خانواده های حاشیه نشین بعد از سکونت در این مناطق با مشکلاتی مواجه هستند یا نه، افزود: امکانات فرهنگی به صورت مساوی و مناسب میان اقشار مختلف جامعه و بخش های مختلف منطقه شهری توزیع نشده، به طور مثال مدرسه مناطق حاشیه با مدرسه داخل شهر تهران در دو سطح فرهنگی و تربیتی متفاوت ظاهر می شود.

چرا باید مدرسه ای در بالا شهر از نظر امکانات فرهنگی و نظام تربیتی با مدرسه در جنوب تهران متفاوت باشد؟ باید بدانیم که این تفاوت باعث شکاف طبقات اجتماعی- فضایی در شهر می شود، بنابراین نیاز است که علت و معلول را در تحلیل مسئله درست شناسایی کنیم.

این جامعه شناس در ادامه ضمن تحلیل مفهوم حاشیه نشینی با بیان اینکه به طور کلی این پدیده امری مدرن و اغلب مربوط به شهرهای بزرگ و یاکلانشهرهاست گفت: در دوران جدید هرچقدر شهرها بزرگ تر شوند در کنار خود سکونتگاه هایی را ایجاد می کنند که این سکونتگاه ها از نظر برنامه ریزان و مدیران شهری حاشیه نامیده می شود.

آذرتشکر معتقد است در واژه حاشیه نشینی نگاه سلطه گرایانه حاکم است و در این باره اظهار کرد: وقتی می گوییم منطقه ای حاشیه است یعنی متنی را برای شهر قائل هستیم؛ جایی از شهر که به لحاظ اجتماعی، اقتصادی و نظام برنامه ریزی شهری متن اصلی شهر تعریف شده است.

او ادامه داد: حاشیه کلمه ای نسبتی است؛ یعنی حاشیه نسبت به چیز دیگری حاشیه است و آن متنی است که ما تعریف کرده ایم و به آن جایگاه متنی داده ایم.

درحالی که اگر مناطقی که حاشیه نشین تلقی می شوند را از نزدیک مشاهده کنیم، خواهیم دید این مناطق نه تنها حاشیه نیستند بلکه خود وجودی مستقل دارند.

"حاشیه ها" مراکز اشتغال و فعالیت وی با بیان اینکه مناطق حاشیه نشین گاه خود دارای هویت و عملکردی مستقل هستند، گفت: برخی تصور می کنند که حاشیه با متن شهر در ارتباط است در حالی که مطالعات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که حاشیه ها بیشتر وقتها به طور مستقل حیات و ماسبات اجتماعی- اقتصادی دارند.

این جامعه شناس دو مسئله را روشنگر این موضوع دانست و با بیان اینکه حاشیه ها مراکز اشتغال و فعالیت هستند ،افزود: باتوجه به اینکه این مناطق دائم در حال گسترش هستند، فعالیت در حوزه ساختمان سازی مانند فروش مصالح و خدمات وابسته به ساختمان سازی که صنعت بسیار اشتغال آوری است در این مناطق بسیار دیده می شود.

همچنین صنعت اتومبیل سازی ،تعمیرات ماشین و قطعات یدکی از فعالیت هایی است که در این مناطق مشاهده می شود.

تشکر با بیان اینکه کارشناسان شهری، برنامه ریزان و شهرسازان با پشتیبانی دولت و نهادهای مربوط با محاسباتی مساحتی را برای شهر و رشد آینده آن در نظر می گیرند، ادامه داد: آنها محدوده و حریم شهرها را تعیین و نواحی خارج از آن را "حاشیه" قلمداد می کنند.

باید در کاربرد کلمه سکونتگاه های حاشیه نشین تجدید نظر کنیم به گفته وی جابه جایی خطوط مرزی تعریف شده در شهرها توسط برنامه ریزان یکی دیگر از دلایلی است که ثابت می کند اصطلاح سکونتگاه های حاشیه نشین تعریف غلطی است در این باره عنوان کرد: در تهران از دوره ناصری به بعد محدوده شهری دائم گسترده شده است، چه بسا مناطقی که در حال حاضر مناطق مرفه و یا مرکزی شهر هستند در یک زمانی حاشیه محدوده تعیین شده برای شهر محسوب میشده اند.

از دوره ناصری به بعد همیشه در تهران مناطقی داشته ایم که خارج از حصار ناصری بوده و حاشیه شهر تلقی می شدند اما اکنون موقعیت این مناطق تغییر کرده و این روند هنوز هم ادامه دارد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: حاشیه - مناطق - تهران - مهاجرت - قیمت مسکن - آسیب های اجتماعی - جدید - افزایش - افزایش قیمت - جامعه - مسکن - آلودگی هوا - قیمت - اجاره - جمعیت - اقتصادی - سرشماری - مهاجران - اجتماعی - مشکلات اقتصادی - آلودگی - میدانی - اخراج از کار - حاشیه نشینی - زندگی - تجمع - ورشکستگی - محمدشهر - مشکلات - هشتگرد

آخرین اخبار سرویس:
50 میلیارد ریال صرف توسعه ورزش روستایی شد

50 میلیارد ریال برای توسعه ورزش در روستاها هزینه شد

برگزاری نمایشگاه مواد غذایی و شب یلدا در قزوین

برداشت نیشکر در صومعه سرا‎

دور دوم توزیع سبد حمایتی آغاز شد

کارشناس سیاسی جمهوری آذربایجان علت تاخیر در اجرای خط آهن رشت-آستارا را به وجود مشکلاتی از طرف ایران نسبت داد

نبود نفت سفید هم به مشکلات مردم استان بوشهر افزوده شد/ عدم دسترسی روستانشینان به درگاه الکترونیکی بر ای دریافت سهیمه نفت سفید

50 میلیارد ریال برای توسعه ورزش در روستاها هزینه شد

قیمت آجیل شب چله مشخص شد + لیست قیمت

34 سال، میانگین سنی زندانیان مهریه در گلستان

دور دوم توزیع سبد حمایتی آغاز شد/ این بار چه کسانی مشمول هستند؟

صادرات 23 هزار تن قیر و عایق رطوبتی از بورس کالا

نقدی بر پیشنهاد یارانه 910 هزار تومانی احمدی نژاد

بلاک چین می تواند موجب توسعه اقتصادی کشور شود/ بیش از 140 کشور دنیا از این فناوری بهره می برند

برگزاری نمایشگاه مواد غذایی و شب یلدا در قزوین

قیمت لبنیات پس از ابلاغیه ستاد تنظیم بازار افزایش یافت

دردسری جدید که برای خارج کنندگان غیرمجاز سوخت از مرز تمرچین ایجاد شده

اولین خرید پرسپولیس کیست ؟

ساعت هوشمند جدید آنر به پردازنده مدیاتک مجهز می شود

تفویض ثبت سفارش واردات به استانها

گردشگران گیلان در مسافر کاشانه های غیرمجاز اقامت نکنند

شریعتمداری: دعوای حیدری نعمتی با وزارت بهداشت نداریم

احتمال افزایش نرخ جرائم راهنمایی و رانندگی

10 موتور برتر سال 2019 مشخص شدند؛ هیوندای و فورد در صدر جدول

پایان ثبت نام کارت سوخت المثنی تا ساعت 24

خبر وزیر صمت از جایگزین درآمد نفتی

گردشگران گیلان در مسافر کاشانه های غیرمجاز اقامت نکنند

مدل های تزیین سفره شب یلدا+تصاویر

86درصد مساجد گچساران زیر پوشش کانون های فرهنگی و هنری است

محتکر برنج در مراغه به 190 میلیون ریال جریمه محکوم شد

150 تن میوه شب عید در کهگیلویه وبویراحمد ذخیره سازی شد

متخصصان پتروشیمی خراسان مشکل کلوخه شدن اوره را حل کردند

گره کور شهرداری در شهرک آجیلی مشهد

تغییرات امروز در بازار طلا، سکه و ارز

قیمت جدید محصولات سایپا

استخدام تعدادی راننده بدون خودرو جهت کار در بازار آهن شاد آباد

وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان : گردش تجاری جمهوری آذربایجان و روسیه 30 درصد رشد داشت

آخرین قیمت خودرو در بازار تهران/ سمند 62 میلیون تومانی شد

محتکر برنج در مراغه به 190 میلیون ریال جریمه محکوم شد

شریعتمداری: اگر نمی توانیم دو هیئت مدیره را هماهنگ کنیم باید برویم!

گره کور شهرداری در شهرک آجیلی مشهد

متخصصان پتروشیمی خراسان مشکل کلوخه شدن اوره را حل کردند

150 تن میوه شب عید در کهگیلویه وبویراحمد ذخیره سازی شد

شرط عجیب یک بانک برای ضمانت وام

سنگ فرش باب القبله حرم امامین عسکریین (ع) 

استخدام ویزیتور با مزایا در شهر چوب در استان مازندران

وزارت صنعت اختیار ثبت سفارش ها را به استان ها تفویض کرد

در نهمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین المللی سازه و فولاد عنوان شد: اهتمام به استفاده از محصولات فولادی نوردی باعث افزایش ایمنی و صرفه اقتصادی می شود

اوپک برآورد تقاضای نفت در 2019 را کاهش داد

گزارشی از وضعیت نابسامان توزیع گوشت منجمد

یارانه 45500 تومانی آذرماه دوشنبه واریز می شود

افزایش 400 درصدی قیمت تکت ورودی به تاج محل

صادرات 23 هزار تن قیر و عایق رطوبتی از بورس کالا

150 تن میوه شب عید در کهگیلویه وبویراحمد ذخیره سازی شد

‍ هشدار رییس کل بانک مرکزی کارساز شد

بسته های حمایتی میان کارگران توزیع نشده است

احتمال افزایش نرخ جرائم راهنمایی و رانندگی

نقدی بر پیشنهاد یارانه 910 هزار تومانی

نرخ دلار در سال 98 چگونه تعیین می شود؟

خسارت میلیاردی به کشاورزان استان تهران بر اثر سرما

آموزش شهروندی حلقه گمشده گردشگری آذربایجان غربی است

4 نیکوکار اصفهانی تجلیل شدند

28 واحد صنفی قصاب متخلف در یاسوج شناسایی شد

آغاز فعالیت کارخانه نشاسته پس از 10 سال تعطیلی

حسن پور: هر کس تریبون دارد از سیاه نمایی پرهیز کند

جمعیت هلال احمر چرا باید فعالیت اقتصادی داشته باشد؟/ پاسخ یک مقام مسئول هلال احمر

ممنوعیت جدید برای واردات برخی کالاها

توضیحات همتی در خصوص محدودیت سقف تراکنش های بانکی

سوابق سکاندار جدید ایمیدرو

مسکن ارزان می شود؟

استخدام کارشناس تحقیقات بازار در شرکت معتبر در تبریز

امشب آخرین مهلت ثبت نام کارت سوخت المثنی

هوای آلوده ما را تنبل می کند؟

استخدام سرپرست کارگاه ساختمانی در بابل

مطمئن ترین خودرو جهان

متخصصان پتروشیمی خراسان مشکل کلوخه شدن اوره را حل کردند

گره کور شهرداری در شهرک آجیلی مشهد

آموزش شهروندی حلقه گمشده گردشگری آذربایجان غربی است

شرکت فروش گستر، رو به رشدترین شرکت طراحی سایت در سال 97

اسقاط خودروهای فرسوده در خراسان رضوی 70 درصد کاهش یافت

طرح های تد بیکر برای 2018

معاون ثبت اسناد کشور: قولنامه های دستی در محاکم فاقد اعتبار است

استفاده از ظرفیت زیرساخت های فناورانه برای اعمال سیاست های نظارتی

حذف 45 تا 60 درصد سوخت پایه خودرو های سنگین

28 واحد صنفی قصاب متخلف در یاسوج شناسایی شد

4 نیکوکار اصفهانی تجلیل شدند

هزار و 600 جانباز شیمیایی سردشت شناسایی شده اند

خیران از 5139 کودک در کهگیلویه و بویراحمد حمایت می کنند

نتایج یک پژوهش | مهاجرت ده ها هزار متخصص خارجی از آلمان

48 درصد سالمندان بیمه نیستند

ایجاد 350 شغل جدید با تکمیل کارخانه شیرآلات نوآوران در گرمی

روند نزولی تولید مسکن | کمبود 4 میلیونی واحد مسکونی در بازار

گزارش میدانی ایرنا از وضعیت نابسامان توزیع گوشت منجمد

28 واحد صنفی قصاب متخلف در یاسوج شناسایی شد

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز امروز 1397/09/24

یارانه 45500 تومانی آذرماه کی واریز می شود؟

امیرآبادی: قوانین ناکارآمد تولید کالای ایرانی را نابود می کند

استخدام مدیر فروش خانم در اصفهان

استخدام برنامه نویس و مدیر پروژه نرم افزار در پوشاک خانواده

امروز در بازار ارز و سکه چه گذشت / سقوط قیمت سکه به زیر 3.5 میلیون

مهاجران طبقه متوسط ، حاشیه نشینان جدید کلانشهرها

مهاجران طبقه متوسط ، حاشیه نشینان جدید کلانشهرها