مطالب مرتبط:
یش بینی اتفاقات پس از آزادسازی قیمت خودرو
ابزارهای آزادسازی قیمت خودرو
راه حل یک نماینده برای آزادسازی قیمت خودرو
شرط آزادسازی قیمت گذاری خودرو
شرظ آزادسازی قیمت خودرو
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 18:012018-09-22اقتصادي

یش بینی اتفاقات پس از آزادسازی قیمت خودرو


درصورت آزادسازی قیمت خودرو، مصرف کننده نهایی کالای مورد تقاضای خود را بدون واسطه دریافت خواهد کرد و خودروساز نیز حداقل قیمت تمام شده محصول تولیدی خود را دریافت خواهد کرد.

- "، درصورت آزادسازی قیمت خودرو، مصرف کننده نهایی کالای مورد تقاضای خود را بدون واسطه دریافت خواهد کرد و خودروساز نیز حداقل قیمت تمام شده محصول تولیدی خود را دریافت خواهد کرد و دچار مشکلات جدید ناشی از قیمت دستوری خودرو نخواهد شد علی رغم ایجاد ظرفیت تولید بیش از دو میلیونی خودرو طی دو دهه منتهی به سال 90 و تولید بیش از یک میلیون و 650 هزار دستگاه در آن سال، سرمایه گذاری های صورت گرفته از عمق لازم برخوردار نبوده، به طوری که ساختار این صنعت در ایران مونتاژ محور شده است.

بدین معنی که حتی مجموعه های شکل گرفته تحت عنوان قطعه سازی نیز بخشی از نیازمندی های خود را از طریق واردات تامین می کنند.

وابستگی صنعت خودرو ایران به نرخ ارز در واقع صنعت خودرو ایران به واردات قطعات خارجی و نرخ ارز وابستگی بالایی دارد و به همین دلیل با نمایان شدن اولین نشانه های تحریم، به صنعت خودرو آسیب های جدی وارد شد، به طوری که طی سال های 91 و 92 علاوه بر کاهش بیش از 55 درصدی تولید و رسیدن آن به سطح 740 هزار دستگاه، قیمت تمام شده خودرو های تولیدی نیز به دلیل افزایش چند صد درصدی نرخ ارز، با جهش قیمتی مواجه شد.

به طور کلی در اقتصاد ایران، سهم کالا های واسطه ای و مواد اولیه وارداتی حدود 20 درصد تولید ناخالص داخلی برآورد می شود، که بسته به نوع صنعت، سهم واردات از ارزش افزوده آن صنعت نیز متفاوت میباشد، لیکن این نسبت در صنعت خودرو سهم بالایی دارد، به طوری که در بخش مونتاز، فقط 14 درصد ارزش خودرو (مونتاژ بعلاوه رنگ) داخلی محسوب شده و مابقی وارداتی محسوب می شود.

در این خصوص حتی در خودرو هایی مثل پراید یا سمند که داخلی محسوب می شوند، بخشی از مواد اولیه، وارداتی است.

به طور کلی مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که سهم قطعات از ارزش خودرو های تولیدی 60 درصد است و از این سهم 60 درصدی قطعات، حدود 50 درصد آن مربوط به قطعات خارجی است، به عبارت دیگر 30 درصد ارزش خودرو مربوط به قطعات خارجی است و این نشان دهنده حساسیت بالای قیمت خودرو به تغییرات نرخ ارز است.

گفتنی است با توجه به این که عمده مواد اولیه نظیر فلزات پایه و محصولات شیمیایی که توسط قطعه ساز های مختلف برای تولید و تکمیل قطعات تولیدی خود مورد استفاده قرار می گیرد، با نرخ ارز آزاد قیمت گذاری می شود و همچنین در تامین قطعات خارجی خود بر خلاف خودرو ساز ها که از ارز ترجیحی بهره مند هستند، عمدتا با ارز آزاد تامین می کنند، لذا با جهش نرخ ارز، افزایش قیمت قطعات تولید داخل بیشتر از افزایش قیمت قطعات خارجی تامین شده توسط خودرو ساز است.

در واقع قیمت خودرو از افزایش نرخ ارز در بخش غیرمستقیم بیشتر از بخش مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرد.

علاوه بر این قطعات وارد شده در یک بستر تثبیت شده تولید می شود، این در حالی است که تولید در ایران در بستر نااطمینانی، نرخ سود و تورم بالای 20 درصد، کمبود نقدینگی، کمبود مواد اولیه که در شرایط تحریم و جهش نرخ ارز و با تشدید مشکلات انجام می شود که همه عوامل فوق در بالا بودن قیمت تمام شده موثر هستند.

صنعت خودرو ایران بعد از اجرایی شدن برجام و گشایش در تامین قطعات و گشایش اعتبار به دلیل کندی فرایند رفع تحریم ها، نبود استراتژی مشخص، دولتی بودن و دخالت دولت در بنگاه داری و ارکان حاکمیت شرکتی و مشکلات فضای کسب و کار در ایران دچار تغییرات بنیادی نشده است و به غیر از چند قرارداد که با زمزمه تحریم ها بلافاصله از ایران خارج شدند، کار خاصی طی پنج سال گذشته برای توسعه صنعت و نوآوری آن صورت نگرفته است و صنعت خودرو ایران همچنان با چالش هایی نظیر ضعف دانش فنی، شکاف تکنولوژی و سهم پایین از زنجیره تولید جهانی برخوردار است.

به عبارت دیگر عمده محصولات تولیدی در کشور قدیمی و وابسته به واردات قطعات خارجی است.

گفتنی است که صنعت خودرو از اوایل تابستان سال جاری همانند سال های نخستین دهه جاری به دنبال شوک ارزی ناشی ازتحریم ها و تشدید آن در ماه های آتی، به چالش ها و مشکلات همان دوران دچار شده است: 1: تعیین دستوری قیمت خودرو علی رغم افزایش چند صد درصدی نرخ ارز به ویژه افزایش چند برابری قیمت قطعات تولید داخل 2: مشکلات و چالش های مربوط به تحریم نظیر خروج شرکای تجاری، مشکل تامین قطعات و گشایش Lc 3: افزایش شکاف قیمت کارخانه و بازار آزاد و در نتیجه ایجاد زمینه های فساد و رانت و افزایش نارضایتی 4: کاهش کیفیت خودرو های تولید داخل کاهش تولید، افزایش قیمت، افت کیفیت، دپو انبار ها از خودرو های ناقص و کاهش عرضه خودرو به بازار به همراه سفته بازی ناشی از شرایط تورمی اقصاد و جهش نرخ ارز (حفظ قدرت خرید از طریق خرید کالای مصرفی بادوام) منجر به افزایش بیشتر قیمت خودرو می شود.

راه حل چیست؟ در چنین شرایطی پا فشاری دولت بر دخالت در قیمت گذاری خودرو، وضعیت بنگاه های فعال در این صنعت را از لحاظ مالی و اعتباری با چالش اساسی مواجه می کند و خودروساز برای ادامه حیات بخشی از فشار مالی خودرو را به قطعه ساز منتقل می کند و قطعه ساز نیز در این شرایط برای ادامه حیات، متوسل به تولید محصول با کیفیت پایین می شود که نتیجه چنین وضعیتی عرضه محصول با کیفیت پایین به بازار است.

طی هفته های اخیر مجموعه دولت تصمیم گرفته است، به منظور کنترل بازار خودرو و تثبیت نوسانات قیمت، مجموعا 40 هزار خودرو توسط خودرو سازان به بازار عرضه کند.

لازم به ذکر است که با توجه به محیط ملتهب اقتصاد کلان ایران، حجم انبوه نقدینگی و فضای نااطمینانی ناشی از التهابات نرخ ارز و تشدید تحریم ها به همراه اشباع عمده بازار های موازی، به نطر نمی رسد که عرضه مشخصی خودرو به بازار به تثبیت بازار خودرو کمکی بکند.

چرا که کاهش تولید خودرو طی ماه های اخیر و همچنین تشدید تحریم ها و خروج شرکای تجاری از ایران به همراه افزایش نرخ ارز به فعالان این بخش و مشتریانی که به دنبال حفط قدرت خرید خود هستند، این نوید را می دهد که خرید خودرو و انبار آن برای ماه های آتی یک سرمایه گذاری جذاب محسوب می شود، لذا هرگونه عرضه خودرو به بازار بلعیده خواهد شد و ممکن است چند روزی قیمت کاهش یابد، لیکن دوباره قیمت ها بر خواهند گشت.

در صورت آزادسازی قیمت خودرو، مصرف کننده نهایی کالای مورد تقاضای خود را بدون واسطه دریافت خواهد کرد و خودروساز نیز حداقل قیمت تمام شده محصول تولیدی خود را دریافت خواهد کرد و دچار مشکلات جدید ناشی از قیمت دستوری خودرو نخواهد شد و مشکلات خودروساز به بخش های دیگر صنعت سرایت نخواهد کرد و تامین کننده و قطعه ساز خود را در وضعیت تحمیل بار مالی نخواهند دید و مصرف کننده نهایی نیز از پرداخت قیمت اضافی (مبلغی که عمدتا ناشی از سفته بازی است و بالاتر از قیمت واقعی خودرو است) معاف خواهد شد.

گفتنی است اگر این آزاد سازی قیمت خودرو توام با واگذاری صنعت به بخش خصوصی واقعی در قالب اصل 44 انجام شود و دولت بستر های قانونی لازم را برای توسعه صنعت خودرو فراهم بکند که در آن محصول بر اساس اصول اقتصادی و صرفه های ناشی از مقیاس تولید شود و در عین حال در مدیریت آن ارکان حاکمیت شرکتی رعایت شود، نتیجتا محصول نهایی با قیمت رقابتی و با کیفیت قابل قیاس با مدل های خارجی عرضه خواهد شد.

به نظر می رسد با توجه به تجربه بنگاه داری دولت در صنعت خودرو و کارنامه مشخص صنعت خودرو، وقت آن رسیده باشد که دولت این صنعت را در کنار صنایع دیگر به بخش خصوصی واگذار کند، چرا که دولت بنگاه دار خوبی نیست.

تجارت نیوز 110
کلید واژه ها: خودرو - تولید - قیمت - قیمت خودرو - صنعت خودرو - قیمت تمام شده - واردات - نرخ ارز - درصد - صنعت - ایران - آزاد - صورت - وابستگی - هایی - نشان - سرمایه گذاری - ارزش افزوده - تامین - قطعه سازی - مصرف - ارز آزاد - شیمیایی - سرمایه - ساختار - متفاوت - حساسیت - مشکلات - افزایش - اقتصاد

آخرین اخبار سرویس:
ناراحتی روزنامه اصولگرا از بازدید روحانی از وزارت ارتباطات/سیب گران شده،از فیلترینگ حرف می زنید؟

کلیه استخدامی های قم - 2 بهمن 97

زندان و جریمه میلیونی برای تولید و فروش کیسه های پلاستیکی! +عکس

«مد و فشن» آلوده ترین صنعت دنیا بعد از نفت

چرا برخی کارگران سبد کالا نگرفتند؟

ریزش بورس های آسیایی

استخدام مدیر فروش و مارکتینگ در شرکت پارسی تک در تهران

نسخه پیچی «نظام پزشکی» برای دورزدن قانون

نرخ لحظه ای و آنلاین ارز آزاد؛کشورهایی که ایرانیان برای سفر و تجارت انتخاب می کنند

کاسبی به سبک انگلیسی ها! +عکس

استخدام کارشناس ارشد فروش آقا در یک گروه تولیدی معتبر

حق مسکن کارگران 60 هزار تومان بیشتر شد

نسخه پیچی «نظام پزشکی» برای دورزدن قانون

استخدام مسئول دفتر،مدیر فروش و مارکتینگ در شرکت پارسی تک-تهران

طرح جامع حمل و نقل، محور پروژه های راه آهن است

شاخص های FATF برای شناسایی شرکت های دور زننده تحریم ها

رانت واردات کالاهای اساسی دو برابر کل یارانه نقدی است

کاهش ارتفاع امواج تورمی

افت بازار با چاشنی هیجان

جدول قیمت آپارتمان های پیر در تهران

کاهش ارتفاع امواج تورمی

کاهش 30 درصدی تلفات جاده ای منطقه آزاد ماکو نسبت به سال گذشته

کارگرانی که سبد کالا نگرفتند بخوانند

جانمایی محدوده مناطق آزاد در ایران غلط است/ دستگاه های اجرایی کشور قائل به استقلال عمل مناطق نیستند

توقف ارائه خدمات بانکی برای 2.7 میلیون نفر اتباع خارجی بدون اطلاع قبلی

خلاقیت عامل تحرک بازار بیمه ای

واسپاری پُز رسانه ای وزارت ارشاد است/روضه کاغذ را در دولت بخوانید

آغاز ثبت نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان کشوری

راهکار های طبیعی برای کاهش فشارخون

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی: روضه کاغذ را در دولت بخوانید

استخدام بازاریاب خانم در زمینه دکوراسیون داخلی - کرج

مقام مسئول بنیاد مستضعفان اعلام کرد ظرفیت های بالقوه گردشگری ایران در منطقه

استخدام منشی خانم مسلط به 3dmax در اصفهان

استخدام نیروی گرافیست جهت گروه ارتباطی شبکیه در اصفهان

استخدام نیروی خانم جهت کار دفتری ساختمان در اصفهان

استخدام فروشنده لوازم رنگ مو و آرایشی در فروشگاه چهره

امکان پیشنهاد سبد خودرو به مشتریان به جای خودروهای ثبت نامی

کدام گروه از بازنشستگان می توانند وام ضروری دریافت کنند؟

استخدام کارشناس کامپیوتر خانم جهت همکاری در مشهد

استخدام ویزیتور مویرگی وانباردار در جزیره کیش

استخدام رویه کوب ماهر جهت مبل خوش نشین در اصفهان

استخدام ویزیتور فروش گرم آقا در شرکت مهرآب بهشت/خوزستان

استخدام کارگر نیمه ماهر جهت کارگاه چوب و mdf در اصفهان

بیمه اعتمادبخش بازارهای کسب و کار

تغییرات نظارتی و پیشگیرانه بانک تجارت

جزییات نتایج نشست تعیین تکلیف تسهیلات گیرندگان حساب ذخیره ارزی

ریزش بورس های آسیایی

10ونیم میلیارد دلار از حساب ارزی، پرداخت شده به فعالان اقتصادی تسویه نشده است

بررسی طرح ساماندهی بازار خودرو در مجلس

ثبت نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان کشوری

تعدیل 7 درصد از کارکنان تسلا

کدام گروه از بازنشستگان می توانند وام ضروری دریافت کنند؟

تولید 200 هزار تن کاتد برای نخستین بار طی ده ماه

نحوه محاسبه عیدی کارگران ساعتی و پاره وقت

خانه های قدیمی ارزان قیمت در بازار مسکن

افتتاح تونل و واریانت ریگ ـ زرین در دهه فجر

استخدام منشی در وب سایت کمک سفر

فروشگاه اینترنتی عجیب بچه پولدار انگلیسی به محکومیت اش منجر شد

استخدام راننده پایه 1 در شرکت پخش رازی

پیش بینی رییس اتحادیه از اوضاع بازار مسکن در سال آینده

جدول/ قیمت خودروهای خارجی در بازار

قیمت جهانی نفت امروز 1397/11/02

تسلا مدل 3 پرفروش ترین خودروی لوکس بازار آمریکا شد

صدور بیش از 68 هزار سند مالکیت در استان کرمان در 9 ماه نخست امسال

رتبه نخست خیران هیدجی در کمک به ایتام

وزارت ورزش چقدر به فدراسیون ها اعتبار داده است

سارقان با بیل مکانیکی در بانک را از جا کندند+فیلم

حق مسکن کارگران 60 هزار تومان بیشتر شد

تاکتیک های آمریکا برای کنترل صادرات نفت ایران / میانبر طلای سیاه ایران از مسیر طوفانی سیاست داخلی ایالات متحده

ساخت 400 هزار مسکن تا 2 سال آینده در کشور

افتتاح2 طرح فولادسازی و گندله سازی میدکو در کرمان و بردسیر

10ونیم میلیارد دلار از منابع حساب ارزی، پرداخت شده به فعالان اقتصادی تسویه نشده است

استفاده دولت از کدملی افراد در طرح کارت سوخت

جدول قیمت آپارتمان های پیر در تهران

نباید بازار افغانستان را به هندی ها واگذار کنیم

استخدام مدیر تولید،سرپرست انبارها در مرکزی

بودجه ی آب و برق به نحو احسن تامین شد

رجیستری گوشی موفقیت آمیز بود؟

استخدام دستیار معاونت فروش در یک شرکت تولیدی معتبر در تهران

پشت پرده فروش واحد مسکونی کشورهای دیگر به ایرانیان

کارگران پاره وقت چقدر عیدی می گیرند؟

ادامه اتهامات بی پایان علیه گوسن

استخدام فروشنده، حسابدار و مهندس صنایع در شرکت پخش رازی

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی خانم در یک شرکت معتبر – تهران

خودروسازان ضرر 11 هزار میلیاردی را جبران می کنند

خودروسازان ضرر 11 هزار میلیاردی را جبران می کنند؟

استخدام طراح فرش جهت شرکت تولیدی و طراحی فرش در تهران

ترمز افزایش قیمت طلا کشیده شد

چرایی و چگونگی بارورسازی ابرها با پهپاد

بنزین سهمیه بندی می شود؟

خودروسازان 80 درصدتولیدات را به تعهداتشان اختصاص دهند

سهام آسیایی و آمریکایی با نگرانی از رشد اقتصادی جهان افت کرد

پیش بینی رییس اتحادیه از اوضاع بازار مسکن در سال آینده

استخدام کارشناس برنامه نویس موبایل،طراح گرافیست صفحات وب

استخدام کارشناس مهندسی معدن آقا در فارس

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (سه شنبه 2 بهمن 1397)/ قیمت صبح

استخدام 4 ردیف شغلی در شرکت حساب سازان پارسیان در اصفهان

استخدام یکنفر خانم جهت جهت کار خدماتی در اصفهان

استخدام سالن دار جهت کار در فست فود در اصفهان

استخدام فروشنده خانم جهت شیشه و بلور - اصفهان

یش بینی اتفاقات پس از آزادسازی قیمت خودرو

یش بینی اتفاقات پس از آزادسازی قیمت خودرو