مطالب مرتبط:
یش بینی اتفاقات پس از آزادسازی قیمت خودرو
ابزارهای آزادسازی قیمت خودرو
راه حل یک نماینده برای آزادسازی قیمت خودرو
شرط آزادسازی قیمت گذاری خودرو
شرظ آزادسازی قیمت خودرو
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 18:012018-09-22اقتصادي

یش بینی اتفاقات پس از آزادسازی قیمت خودرو


درصورت آزادسازی قیمت خودرو، مصرف کننده نهایی کالای مورد تقاضای خود را بدون واسطه دریافت خواهد کرد و خودروساز نیز حداقل قیمت تمام شده محصول تولیدی خود را دریافت خواهد کرد.

- "، درصورت آزادسازی قیمت خودرو، مصرف کننده نهایی کالای مورد تقاضای خود را بدون واسطه دریافت خواهد کرد و خودروساز نیز حداقل قیمت تمام شده محصول تولیدی خود را دریافت خواهد کرد و دچار مشکلات جدید ناشی از قیمت دستوری خودرو نخواهد شد علی رغم ایجاد ظرفیت تولید بیش از دو میلیونی خودرو طی دو دهه منتهی به سال 90 و تولید بیش از یک میلیون و 650 هزار دستگاه در آن سال، سرمایه گذاری های صورت گرفته از عمق لازم برخوردار نبوده، به طوری که ساختار این صنعت در ایران مونتاژ محور شده است.

بدین معنی که حتی مجموعه های شکل گرفته تحت عنوان قطعه سازی نیز بخشی از نیازمندی های خود را از طریق واردات تامین می کنند.

وابستگی صنعت خودرو ایران به نرخ ارز در واقع صنعت خودرو ایران به واردات قطعات خارجی و نرخ ارز وابستگی بالایی دارد و به همین دلیل با نمایان شدن اولین نشانه های تحریم، به صنعت خودرو آسیب های جدی وارد شد، به طوری که طی سال های 91 و 92 علاوه بر کاهش بیش از 55 درصدی تولید و رسیدن آن به سطح 740 هزار دستگاه، قیمت تمام شده خودرو های تولیدی نیز به دلیل افزایش چند صد درصدی نرخ ارز، با جهش قیمتی مواجه شد.

به طور کلی در اقتصاد ایران، سهم کالا های واسطه ای و مواد اولیه وارداتی حدود 20 درصد تولید ناخالص داخلی برآورد می شود، که بسته به نوع صنعت، سهم واردات از ارزش افزوده آن صنعت نیز متفاوت میباشد، لیکن این نسبت در صنعت خودرو سهم بالایی دارد، به طوری که در بخش مونتاز، فقط 14 درصد ارزش خودرو (مونتاژ بعلاوه رنگ) داخلی محسوب شده و مابقی وارداتی محسوب می شود.

در این خصوص حتی در خودرو هایی مثل پراید یا سمند که داخلی محسوب می شوند، بخشی از مواد اولیه، وارداتی است.

به طور کلی مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که سهم قطعات از ارزش خودرو های تولیدی 60 درصد است و از این سهم 60 درصدی قطعات، حدود 50 درصد آن مربوط به قطعات خارجی است، به عبارت دیگر 30 درصد ارزش خودرو مربوط به قطعات خارجی است و این نشان دهنده حساسیت بالای قیمت خودرو به تغییرات نرخ ارز است.

گفتنی است با توجه به این که عمده مواد اولیه نظیر فلزات پایه و محصولات شیمیایی که توسط قطعه ساز های مختلف برای تولید و تکمیل قطعات تولیدی خود مورد استفاده قرار می گیرد، با نرخ ارز آزاد قیمت گذاری می شود و همچنین در تامین قطعات خارجی خود بر خلاف خودرو ساز ها که از ارز ترجیحی بهره مند هستند، عمدتا با ارز آزاد تامین می کنند، لذا با جهش نرخ ارز، افزایش قیمت قطعات تولید داخل بیشتر از افزایش قیمت قطعات خارجی تامین شده توسط خودرو ساز است.

در واقع قیمت خودرو از افزایش نرخ ارز در بخش غیرمستقیم بیشتر از بخش مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرد.

علاوه بر این قطعات وارد شده در یک بستر تثبیت شده تولید می شود، این در حالی است که تولید در ایران در بستر نااطمینانی، نرخ سود و تورم بالای 20 درصد، کمبود نقدینگی، کمبود مواد اولیه که در شرایط تحریم و جهش نرخ ارز و با تشدید مشکلات انجام می شود که همه عوامل فوق در بالا بودن قیمت تمام شده موثر هستند.

صنعت خودرو ایران بعد از اجرایی شدن برجام و گشایش در تامین قطعات و گشایش اعتبار به دلیل کندی فرایند رفع تحریم ها، نبود استراتژی مشخص، دولتی بودن و دخالت دولت در بنگاه داری و ارکان حاکمیت شرکتی و مشکلات فضای کسب و کار در ایران دچار تغییرات بنیادی نشده است و به غیر از چند قرارداد که با زمزمه تحریم ها بلافاصله از ایران خارج شدند، کار خاصی طی پنج سال گذشته برای توسعه صنعت و نوآوری آن صورت نگرفته است و صنعت خودرو ایران همچنان با چالش هایی نظیر ضعف دانش فنی، شکاف تکنولوژی و سهم پایین از زنجیره تولید جهانی برخوردار است.

به عبارت دیگر عمده محصولات تولیدی در کشور قدیمی و وابسته به واردات قطعات خارجی است.

گفتنی است که صنعت خودرو از اوایل تابستان سال جاری همانند سال های نخستین دهه جاری به دنبال شوک ارزی ناشی ازتحریم ها و تشدید آن در ماه های آتی، به چالش ها و مشکلات همان دوران دچار شده است: 1: تعیین دستوری قیمت خودرو علی رغم افزایش چند صد درصدی نرخ ارز به ویژه افزایش چند برابری قیمت قطعات تولید داخل 2: مشکلات و چالش های مربوط به تحریم نظیر خروج شرکای تجاری، مشکل تامین قطعات و گشایش Lc 3: افزایش شکاف قیمت کارخانه و بازار آزاد و در نتیجه ایجاد زمینه های فساد و رانت و افزایش نارضایتی 4: کاهش کیفیت خودرو های تولید داخل کاهش تولید، افزایش قیمت، افت کیفیت، دپو انبار ها از خودرو های ناقص و کاهش عرضه خودرو به بازار به همراه سفته بازی ناشی از شرایط تورمی اقصاد و جهش نرخ ارز (حفظ قدرت خرید از طریق خرید کالای مصرفی بادوام) منجر به افزایش بیشتر قیمت خودرو می شود.

راه حل چیست؟ در چنین شرایطی پا فشاری دولت بر دخالت در قیمت گذاری خودرو، وضعیت بنگاه های فعال در این صنعت را از لحاظ مالی و اعتباری با چالش اساسی مواجه می کند و خودروساز برای ادامه حیات بخشی از فشار مالی خودرو را به قطعه ساز منتقل می کند و قطعه ساز نیز در این شرایط برای ادامه حیات، متوسل به تولید محصول با کیفیت پایین می شود که نتیجه چنین وضعیتی عرضه محصول با کیفیت پایین به بازار است.

طی هفته های اخیر مجموعه دولت تصمیم گرفته است، به منظور کنترل بازار خودرو و تثبیت نوسانات قیمت، مجموعا 40 هزار خودرو توسط خودرو سازان به بازار عرضه کند.

لازم به ذکر است که با توجه به محیط ملتهب اقتصاد کلان ایران، حجم انبوه نقدینگی و فضای نااطمینانی ناشی از التهابات نرخ ارز و تشدید تحریم ها به همراه اشباع عمده بازار های موازی، به نطر نمی رسد که عرضه مشخصی خودرو به بازار به تثبیت بازار خودرو کمکی بکند.

چرا که کاهش تولید خودرو طی ماه های اخیر و همچنین تشدید تحریم ها و خروج شرکای تجاری از ایران به همراه افزایش نرخ ارز به فعالان این بخش و مشتریانی که به دنبال حفط قدرت خرید خود هستند، این نوید را می دهد که خرید خودرو و انبار آن برای ماه های آتی یک سرمایه گذاری جذاب محسوب می شود، لذا هرگونه عرضه خودرو به بازار بلعیده خواهد شد و ممکن است چند روزی قیمت کاهش یابد، لیکن دوباره قیمت ها بر خواهند گشت.

در صورت آزادسازی قیمت خودرو، مصرف کننده نهایی کالای مورد تقاضای خود را بدون واسطه دریافت خواهد کرد و خودروساز نیز حداقل قیمت تمام شده محصول تولیدی خود را دریافت خواهد کرد و دچار مشکلات جدید ناشی از قیمت دستوری خودرو نخواهد شد و مشکلات خودروساز به بخش های دیگر صنعت سرایت نخواهد کرد و تامین کننده و قطعه ساز خود را در وضعیت تحمیل بار مالی نخواهند دید و مصرف کننده نهایی نیز از پرداخت قیمت اضافی (مبلغی که عمدتا ناشی از سفته بازی است و بالاتر از قیمت واقعی خودرو است) معاف خواهد شد.

گفتنی است اگر این آزاد سازی قیمت خودرو توام با واگذاری صنعت به بخش خصوصی واقعی در قالب اصل 44 انجام شود و دولت بستر های قانونی لازم را برای توسعه صنعت خودرو فراهم بکند که در آن محصول بر اساس اصول اقتصادی و صرفه های ناشی از مقیاس تولید شود و در عین حال در مدیریت آن ارکان حاکمیت شرکتی رعایت شود، نتیجتا محصول نهایی با قیمت رقابتی و با کیفیت قابل قیاس با مدل های خارجی عرضه خواهد شد.

به نظر می رسد با توجه به تجربه بنگاه داری دولت در صنعت خودرو و کارنامه مشخص صنعت خودرو، وقت آن رسیده باشد که دولت این صنعت را در کنار صنایع دیگر به بخش خصوصی واگذار کند، چرا که دولت بنگاه دار خوبی نیست.

تجارت نیوز 110
کلید واژه ها: خودرو - تولید - قیمت - قیمت خودرو - صنعت خودرو - قیمت تمام شده - واردات - نرخ ارز - درصد - صنعت - ایران - آزاد - صورت - وابستگی - هایی - نشان - سرمایه گذاری - ارزش افزوده - تامین - قطعه سازی - مصرف - ارز آزاد - شیمیایی - سرمایه - ساختار - متفاوت - حساسیت - مشکلات - افزایش - اقتصاد

آخرین اخبار سرویس:
امروز چه خبر بود؟ از پیش بینی کاهش دلار زیر 7هزار تومان و افزایش قیمت نفت بالای 100 دلار تا زمزمه های سرنگونی بن سلمان

23متخلف عرضه فرآورده های دامی در مهاباد به دادگاه معرفی شدند

ساخت بند سرشاخه گیر برای سیل در غرب مازندران ضروری است

کهگیلویه و بویراحمد جزء پنج استان با بحران خشکسالی است

بازار نگران کننده میوه در استان

ساخت بند سرشاخه گیر برای سیل در غرب مازندران ضروری است

ساخت بند سرشاخه گیر برای سیل در غرب مازندران ضروری است

مرغداران با کمبود دان مواجه هستند/بحران در کمین تولید مرغ

طلا 14 دلار گران شد

جمع آوری دلالان از بازار فردوسی

ساخت بند سرشاخه گیر برای سیل در غرب مازندران ضروری است

23متخلف عرضه فرآورده های دامی در مهاباد به دادگاه معرفی شدند

عربستان در مخمصه| آیا سلاح شگفت انگیز عربستان نجات بخش خواهد بود؟

نحوه استعلام فوری اعتبار چک

دفاع مقدس ادامه دارد

اشتغال250نفر در کاخانه پگاه لرستان

ابلاغ سازوکار واردات کالاهای سرمایه ای و مصرفی با دوام

روان سازی خدمات بانک صادرات برای فعالان بازار سرمایه

ساماندهی نشدن رودخانه ها عامل تشدید آسیب های سیل

ثروتمندترین اتباع آمریکایی معرفی شدند

از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت سازوکار واردات کالاهای سرمایه ای و مصرفی با دوام را ابلاغ شد

پای میلیاردها تومان پول در میان است چه کسی پای سلبریتی ها را به کرمانشاه باز کرد!

وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: رشد 31 درصدی توزیع روغن موتور در سال جاری + جدول

طلا 14 دلار گران شد

8 دستگاه پل بزرگ در جاده های هرمزگان بهسازی شد

صدور کارت بازرگانی به استانها سپرده شد

اخبار ورزشی 14:30 دوشنبه 23 مهر 97

مشمولان سهام عدالت تا آخر مهر برای ثبت شبای بانکی مهلت دارند

تامین مستمر، قیمت رقابتی و کیفیت پایدار از اهداف اصلی شرکت رنا است

صنعت خودرو پیشقراول نبرد اقتصادی است

وام های گذشته و بلاتکلیفی مدیریت شهری موانع تحقق انتشاراوراق مشارکت

افزایش صادرات غیرنفتی ایران به اروپا

واحدهای مسکونی211 روستای زنجان تا 21 آبان آمارگیری می شوند

مشمولان سهام عدالت تا آخر مهر برای ثبت شبای بانکی مهلت دارند

8 دستگاه پل بزرگ در جاده های هرمزگان بهسازی شد

تصویب افزایش 10 تا 12.5 درصدی نرخ سرویس مدارس در هیأت انطباق

46 میلیارد تومان از مطالبات متقاضیان صندوق ذخیره کارکنان شهرداری پرداخت شد

هر سهم داروسازی آوه سینا 3300 ریال کشف قیمت شد

شاخص بورس دوباره مثبت شد

عامل اختلال دیروز سامانه معاملات اعلام شد

کتاب رفتار سرمایه گذاران در بورس منتشر شد

: یارانه 200 میلیارد تومانی برای حمایت از صنایع کوچک

وزارت اطلاعات: باند قاچاق سوخت در فارس منهدم شد

همکاری سازمان همکاری های بین المللی ژاپن با بخش تعاون

از سال 94 آمار ورودی زندانیان سیر نزولی داشته است

طلا گران شد

تمامی داروهای موردنیاز بیمارستان ها خریداری و ذخیره شده است

جدیدترین گزارش ارزیابی کیفی خودروهای داخلی

نقدی بر نامه دوم اقتصاددانان به روسای قوا

واحدهای مسکونی211 روستای زنجان تا 21 آبان آمارگیری می شوند

برنامه ریزی برای برقرای مسیرهای پروازی جدید در فرودگاه پیام

رکورد جدید در تولید تایر

چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

سکه ارزان شد/ هرگرم طلای 18 عیار 388 هزار تومان

توقف کالاها در خط تولید به دلیل کمبود کاغذ و کارتن

مشمولان سهام عدالت تا آخر مهر برای ثبت شبای بانکی مهلت دارند

واحدهای مسکونی211 روستای زنجان تا 21 آبان آمارگیری می شوند

نرخ پارکینگ ایام اربعین در مرز مهران اعلام شد

28میلیارد ریال سرمایه گذاری در بخش معدن استان زنجان

«فرسفج» احیا می شود

زبان مردم در برابر زبان دولت و بازار

توجیه تازه در شهریه گرفتن از دانشجویان روزانه

صدور 45 جواز تاسیس برای احداث واحد صنعتی جدید در شهرستان ماسال

100 میلیون یورو به مجتمع فولاد دزفول اختصاص یافت

ارز خانگی، سرمایه گذاری وسوسه انگیز

عشایر استان مرکزی 4475 تن محصولات دامی و کشاورزی تولید کردند

گردشگران پنج کشور خارجی به خراسان جنوبی سفر می کنند

سازوکار واردات کالاهای سرمایه ای و مصرفی با دوام را ابلاغ شد

برنامه ریزی برای برقرای مسیرهای پروازی جدید در فرودگاه پیام

ماجرای خاشقجی، ارزش ریال عربستان را کاهش داد

رفع ممنوعیت صادرات کالاهای ایرانی از گمرک ابونصرفراهی افغانستان

تعیین بانک های عامل برای تبدیل ارز زوار در خاک عراق

برندگان چهلمین مرحله قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک سپه مشخص شدند

عشایر استان مرکزی 4475 تن محصولات دامی و کشاورزی تولید کردند

100 میلیون یورو به مجتمع فولاد دزفول اختصاص یافت

ثروتمندترین اتباع آمریکایی معرفی شدند

راه اندازی تابلوی معاملات استارت آپ ها تا 2 ماه آینده در فرابورس

​تشکیل کمیته ای با حضور 3 وزارتخانه،گمرک و ناجا برای تقویت تجارت مرزی

طلا باز گران شد

علت ترخیص خودرو با وجود ممنوعیت واردات

100 میلیون یورو به مجتمع فولاد دزفول اختصاص یافت

عکس/ جواهرات برند De Laur

گزارش میدانی از بازار طلا و ارز امروز پایتخت / دوشنبه 23 مهر

دبیر اجرایی گروه اقدام مالی: FATF اطمینان می دهد که ایران محلی امن برای سرمایه گذاری است FATF

قند نوشابه ها کم می شود

مشارکت جهاد دانشگاهی در توسعه مترو تهران

تولید روغن موتور در 6ماهه امسال 24 درصد رشد کرد

اصلاح الگوی مصرف بسیاری از مشکلات کشور را رفع می کند

صدور کارت بازرگانی به استانها سپرده شد

توزیع 218 تن سبوس گندم یارانه دار در محمودآباد

کاهش بارندگی های تهران در چهار دهه اخیر بی سابقه بوده است

زیرساخت های دانش بنیان در بانک پارسیان در حال شکل گیری است

لزوم اهمیت بهداشت اعتباری در نظام بانکی

رییس کل اسبق بانک مرکزی: بانک ها سود موهوم می دهند

قیمت خودرو امروز 1397/07/23

استخدام برنامه نویس Windows،کارشناس فروش در تهران

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/07/23

استخدام کارشناس مسئول منابع انسانی در یک شرکت معتبر در تهران

قیمت ارز مسافرتی امروز 97/07/23

قیمت خرید دلار در بانک‎ها امروز 97/07/23

یش بینی اتفاقات پس از آزادسازی قیمت خودرو

یش بینی اتفاقات پس از آزادسازی قیمت خودرو