مطالب مرتبط:
نماینده ارومیه: چرا روحانی انتخاب فرماندهان نظامی با رای مردم را مطرح می کند؟/آیا می خواهد فرمانده قوا باشد؟/یک بار تجربه بنی صدر کافی بود
سرلشکر جعفری: دیدگاه لیبرالی بنی صدر مانع حضور نیروی مردمی در جنگ بود
سرلشکر جعفری: دیدگاه لیبرالی بنی صدر مانع حضور نیروی مردمی در جنگ بود
برخی مربیان از زشت ترین الفاظ در مورد داوران استفاده می کنند غیاثی: حسن زاده به گزارش داوران بیشتر دقت کند/گزارشگر آبادان حکم صادر کرد!
گزارش زنده؛ پرسپولیس به دنبال بازگشت به صدر در آبادان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 16:362018-09-22سياسي

امیر سرلشکر حسین حسنی سعدی در گفت وگویی مطرح کرد بنی صدر با شنیدن گزارش من از آبادان غش کرد!


امیر سرلشکر حسین حسنی سعدی ازجمله فرماندهان دفاع مقدس است که درروزهای خطیر محاصره شهرآبادان، درکنار آیت الله حاج شیخ غلامحسین جمی حضور داشته ودشواری های آن روزها را از نزدیک شاهد بوده است.

- خبرگزاری فارس ـ تاریخ: امیر سرلشکر حسین حسنی سعدی ازجمله فرماندهان دفاع مقدس است که در روزهای خطیر محاصره شهرآبادان، در کنار آیت الله حاج شیخ غلامحسین جمی حضور داشته و دشواری های آن روزها و نیز نقش کم بدیل آن روحانی فقید در حفظ روحیه رزمندگان و تقویت مقاومت را از نزدیک شاهد بوده است.

او در گفت و شنود حاضر، شمه ای از خاطرات خود از آن دوران را باز گفته است.

امید آنکه تاریخ پژوهان دفاع مقدس را مفید افتد.

   *جنابعالی از چه مقطعی و چگونه با مرحوم آیت الله جمی آشنا شدید؟ این آشنایی درچه شرایطی انجام شد؟ در پی حمله رژیم بعث عراق به ایران و اشغال خرمشهر و آبادان، بنده از طرف سرهنگ فروزان، فرماندهی عملیات آبادان ـ خرمشهر را به عهده گرفتم و به خسروآباد ستاد آبادان رفتم و به جای سرهنگ رضوی، کار را شروع کردم.

در آنجا اولین کسی که به سراغم آمد، حضرت آقای جمی(رحمت الله علیه) بودند.

ایشان موقعیت را برایم تشریح کردند و بعد جمله ای گفتند که هم مرا بسیار شرمنده کرد و هم هر وقت صحبت از ایشان می شود، دلم می خواهد بارها تکرار کنم، که: من هیچ مزاحمتی برای شما فراهم نمی کنم، فقط به من بگویید چه کاری از دستم ساخته است و چه کار می توانم بکنم؟ چند دقیقه هم بیشتر ننشستند و گفتند: مزاحم شما نمی شوم.

و تشریف بردند.

این جمله ایشان از همان لحظه اول آشنایی، در ذهنم نقش بست.

بعد هم که شرایط، روز به روز دشوارتر شد و در انجام مسئولیت سنگینی که به دوشم نهاده شده بود، واقعاً وجود ایشان نعمتی بود.

* از روزهای دشوار اشغال خرمشهر و آبادان برایمان بگویید.

به عبارت دیگر، آن روزها را چگونه توصیف می کنید؟ در روز سومی که در آبادان بودم، خبر آمد خرمشهر کاملاً به تصرف نیروهای عراقی در آمد و نیروهای ما از پل خرمشهر، به سمت آبادان در حرکت هستند.

شرایط بسیار حادی بود و واقعاً بعد از این همه سال، نمی توان آن وضعیت را به درستی توصیف کرد.

ما نگران بودیم نکند دشمن از پل عبور کند و به آبادان وارد شود.

رزمنده ها مدت ها بود درگیر جنگ و فوق العاده خسته بودند، اما چاره ای نداشتیم.

آنها را جمع کردیم و مسئولیت حفاظت از پل خرمشهر را به آنها سپردیم و شهید اقارب پرست را هم مسئول آنها قرار دادیم.

بعد هم با عجله تعدادی مین را روی پل ریختیم که اگر دشمن خواست شبانه حمله کند، به نوعی مانع شویم.

روز چهارم آبان تصمیم گرفتیم علیه نیروهای دشمن عملیاتی انجام بدهیم، چون نگران بودیم از پل ایستگاه 7 و 12،وارد آبادان شوند.

تمام توان نیروهای موجود در آبادان را به کار گرفتیم و تا حدی نیروهای عراقی را از آبادان دور کردیم.

* نقش مرحوم آقای جمی در این وضعیت دشوار چه بود؟ در آن شرایط دشوار فقط می شد با معنویات و توجه به لطف و یاری خدا، روحیه رزمنده ها را تقویت کرد و این کار فقط از دست امثال ایشان برمی آمد که در جنگ نقش بسیار مؤثری داشتند.

پیام های حضرت امام و حضرت آقا - که آن موقع درجنگ حضوری فعال داشتند - در کنار سخنان دلگرم کننده مرحوم آقای جمی، در تقویت روحیه رزمندگان تأثیر تعیین کننده داشت.

وجود ایشان در آبادان حقیقتاً نعمت بزرگی بود.

در روز پنجم آبان، احساس کردیم پل ایستگاه 7 و 12 در معرض خطر است و دشمن، هر لحظه امکان دارد وارد آبادان شود.

ساعت 11 شب بود که برای مرحوم آقای جمی پیام فرستادیم و وضعیت را تشریح کردیم و گفتیم: ضروری است تمام نیروهایمان را به ایستگاه 7 و 12 اعزام کنیم! خودمان هم به طرف مسجد جامع رفتیم تا در نماز جماعت شرکت کنیم.

رزمندگان فوق العاده خسته بودند و می خواستند در آنجا استراحت کنند، ولی ما آنها را حرکت دادیم تا به ایستگاه 7 و 12 برویم و در آنجا، در برابر نیروهای عراق بایستیم.

در هفتم آبان، نیروهای عراق به طرف نخلستان های شمال بهمنشیر حرکت کردند و در همان شب، شهید تندگویان در جاده ماهشهر ـ آبادان اسیر شد.

آن شب نیروهای عراق از نخلستان رفتند، ولی فردای آن روز آمدند و نخلستان را اشغال کردند! بعد از ظهر روز هشتم، به طرف نخلستان ها رفتیم.

مرحوم سرهنگ شکرریز- که در آن روزها جانشین دانشکده افسری بودند- به کمک ما آمدند.

گروهی به نام فداییان اسلام هم به فرماندهی شهید مجتبی هاشمی در منطقه، در کنار ما می جنگیدند.

ما داشتیم با ماشین ایشان به منطقه می رفتیم و نزدیک بود اسیر شویم! شب نهم تصمیم گرفتیم هر طور شده، به آن سوی بهمنشیر برویم و عراقی ها را از نخلستان بیرون کنیم، ولی نشد! تا ساعت 5 صبح در قبرستان آبادان بودیم و صدای غرش ماشین ها و ارابه ها را می شنیدیم و نمی دانستیم این سر و صداها از کجا می آید؟ ساعت یک ربع به 7 صبح، به قرارگاه آبادان برگشتیم تا کمی استراحت کنیم.

هنوز ده دقیقه نگذشته بود که خبر آوردند عراقی ها وارد آبادان شده اند! به سرعت نیروها را که شامل گردان 153 سرهنگ کهتری، نیروهای ژاندارمری، نیروهای شهربانی، نیروهای سپاه آبادان و نیروهای فداییان اسلام بودند، به طرف کوی ذوالفقاری حرکت دادیم و خداوند واقعاً لطف کرد که توانستیم تا غروب، آنها را از ذوالفقاری و بهمنشیر بیرون کنیم.

آنها تا نزدیکی های جاده خسروآباد آمده و موشک های 400، 500 متری را در آنجا مستقر کرده بودند تا محاصره آبادان را تکمیل کنند.

مرحوم آقای جمی یک لحظه آرام و قرار نداشتند و بین رزمنده ها در حرکت بودند و به همه جا سرکشی می کردند.

انسان وقتی این مرد بزرگوار را با آن وضعیت جسمی می دید که چگونه تلاش می کرد، واقعاً نمی توانست در وظیفه اش کوتاهی کند! ایشان نهایت تلاش را برای تهیه امکانات می کردند و در همه جا حضور داشتند و واقعاً ستون محکمی برای همه بودند.

* در آن روزها، محاصره آبادان در چه شرایطی بود؟ دشمن تقریباً 320 درجه از آبادان را در اختیار داشت و فقط 30، 40 درجه از شهر، در اختیار ما بود و بدیهی است در چنین شرایطی، تهیه امکانات فوق العاده دشوار بود، به همین دلیل ایشان به ما مجوز دادند که مایحتاج نیروها و خانواده هایی را که از شهر نرفته بودند، از مغازه های آبادان تهیه کنیم.

ایشان واقعاً نقش بسیار مؤثری داشتند.

هر وقت وارد ستاد می شدند، چند دقیقه می نشستند و بعد هم همان جمله معروفشان را می گفتند که: از دست من چه کمکی برمی آید؟ * شکسته شدن حصر آبادان یکی از فرازهای مهم دفاع مقدس است.

از آن شرایط و روزها برایمان بگویید.

واقعیت این است که نقش خرمشهر و آبادان در سرنوشت جنگ تحمیلی، تا به حال به درستی برای همه تشریح نشده است.

اگر آبادان سقوط می کرد و به دست دشمن می افتاد، با توجه به اهمیت بهمنشیر،دشمن یک نیروی دفاعی قوی را برای حفظ آبادان در آنجا مستقر می کرد و دیگر به آسانی نمی توانستیم به آبادان دسترسی پیدا کنیم و سرنوشت جنگ تغییر می کرد.

دشمن به دلیل اینکه در دزفول و هویزه متوقف شده و نتوانسته بود به اهداف از پیش تعیین شده خود برسد، تمام توانش را به کار گرفته بود تا آبادان را تصرف کند.

رزمندگان ما واقعاً جانفشانی کردند و با امکانات فوق العاده اندک از آبادان دفاع کردند.

در این شرایط، زندگی مرحوم آقای جمی در آبادان، واقعاً معجزه بود.

ایشان به دلیل عمل جراحی، وضعیت جسمی خاصی داشتند و باید دست کم از نظر غذ،ا به ایشان رسیدگی های خاصی می شد، اما همیشه از همان غذای رزمنده ها می خوردند.

در هر حال نیروهای ما، دشمن را از بهمنشیر بیرون کردند.

سه چهار روز بعد، دشمن با قطع کردن نخل های حاشیه بهمنشیر، سعی کرد از فیاضیه عبور کند.

به لطف خدا گردان 136 لشکر 77 رسید و ما توانستیم شبانه گروهانی را بفرستیم و دشمن را از فیاضیه عقب برانیم و در امتداد ایران گاز مستقر شویم.

این اخبار، دقیقاً به عرض حضرت امام می رسید و ایشان کاملاً به وضعیت آبادان اشراف داشتند.

رسیدن نیرو و تدارکات از طریق زمین ممکن نبود و یا باید از طریق آب، تدارکات را به ما می رساندند و یا با هلیکوپتر که امکان بسیار محدودی داشت.

دشمن هم از همه طرف آبادان را می کوبید! هر مهماتی که به دست ما می رسید، در همان روز مصرف می کردیم و برای روز بعد، ذخیره ای نمی ماند! با این همه به هر زحمتی که بود، در برابر عراق یک خط دفاعی ایجاد کردیم.

یک روز سرهنگ فروزان تماس گرفت و گفت: بعد از ظهر با بنی صدر برای بازدید می آییم! با هلیکوپتر به بازدید منطقه رفتند و به ستاد آبادان برگشتند.

نزدیک غروب در سالن بانک ملی میزی گذاشتیم و قرار شد من وضعیت منطقه را روی تخته سیاه تشریح کنم.

شهدای گرانقدر فلاحی، فکوری، نامجو و چند نظامی دیگر هم حضور داشتند.

من شروع کردم به توضیح دادن که فقط 30 درجه از آبادان در اختیار ماست، با این همه نیروها با نهایت فداکاری آبادان را حفظ کرده اند و برای اینکه بتوانیم به مقاومت ادامه بدهیم، به مهمات و تدارکات نیاز داریم.

داشتم توضیح می دادم که بنی صدر غش کرد!دکتر شیبانی بالای سرش آمدند و او را به زیرزمین بانک بردند و سرم وصل کردند.

فردا صبح سحر هم آمدند و او را بردند.

او با چنین روحیه ای فرمانده کل قوا بود و می خواست به رزمنده ها روحیه بدهد! حالا او را با مرحوم آقای جمی مقایسه کنید که با آن سن و سال و بیماری، همچون شمع فروزانی می سوخت و به رزمنده ها نور امید می داد و فرمانده کل قوا، فقط با شنیدن توصیف شرایط غش کرد! در هر حال حضرت امام از طرق مختلف فرماندهان سپاه، نمایندگان مجلس و امثال اینها اطلاعات کاملی را از آبادان دریافت می کردند.

گذشته از همه اینها، از طریق خط تلفن مستقیم دائماً با آقای جمی در تماس بودند.

اگر جنگ طول کشید، به این علت بود که عراق بعد از پیروزی انقلاب، ارتش خود را از 6 لشکر به 12 لشکر رساند، تجهیزاتش را کامل کرد و آموزش داد و با برنامه ریزی دقیق خود را برای حمله به ایران آماده کرد، اما در این فاصله، ارتش ما از هم پاشید و دولت موقت سربازیِ دو ساله را یک سال کرد و دیگر سربازی باقی نماند! واقعاً لطف خدا بود که ما با آن ارتش مضمحل شده و امکانات اندک، توانستیم در برابر عراق -که از همه دنیا امکانات و کمک دریافت می کرد- مقاومت کنیم.

مرحوم ظهیرنژاد می گفت: من در اول جنگ، در جبهه ای به طول هزار و خرده ای کیلومتر، با 50 هزار سرباز وارد جنگ شدم!.

بنابراین ارتش نیرو پای کار آورد، ولی امکاناتی نداشت.

هدف اصلی دشمن هم تسخیر آبادان بود.

همه این شرایط به اطلاع حضرت امام می رسید و این گونه بود که پیام تاریخی شکستن حصر آبادان را دادند و در روز 19 دی ماه سال 1359، عملیات توکل انجام شد.

قرار بود از دو جبهه آبادان و جاده خرمشهر به دشمن ضرباتی زده شود.

این کار انجام شد، ولی متأسفانه حصر آبادان شکسته نشد.

عراقی ها یک لشکر کامل زرهی را در جاده ماهشهر ـ آبادان مستقر کرده بودند.

ما عملیات شناسایی را توسط ارتش و نیروهای سپاه- که از همه استان ها آمده و در آبادان مستقر شده بودند، از جمله شهید باکری که فرمانده گردان آذربایجان شرقی بود- شروع کردیم.

گردان ایشان که 230 پرسنل داشت، اولین واحد منظمی بود که به کمک ما آمد.

به تدریج نیروهای ما در آبادان و خرمشهر تقویت شدند و لشکر 77 خراسان هم به طور کامل آمد و همراه با سپاه و نیروهای مردمی، سه عملیات از جمله عملیات مدن را انجام دادیم تا روز پنجم مهر سال 1360 ، طی عملیات ثامن الائمه حصر آبادان شکسته شد.

* برای نسل های سوم و چهارم انقلاب چه پیامی دارید؟ کشور ما به دلیل شرایط خاص سیاسی جغرافیایی، همواره مورد طمع بیگانگان بوده است.

ایران سه قاره اروپا، آسیا و افریقا را به یکدیگر وصل می کند و این ویژگی ممتازی است که هیچ یک از کشورهای دنیا آن را ندارند.

همچنین کشور ما پر از ثروت ها و منابع سرشار و غنی است.

به همین دلیل ابرقدرت ها، همواره در پی حضور در کشور ما هستند.

شهدای ما با نثار جان خود، این کشور را در مقاطع مختلف تاریخ حفظ کرده اند.

نسل های سوم و چهارم باید حماسه های تاریخی کشور خود، به ویژه انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس را بشناسند.

واقعاً در این زمینه، آن هم در شرایطی که دشمن با تمام توان، تکنولوژی و تجربه خود در صدد تحریف تاریخ ماست، متأسفانه بسیار کم کاری کرده و آن گونه که باید رشادت های رزمندگان  شهد ایمان را به نسل ها منتقل نکرده ایم، اما تاریخ نشان داده است ملت ایران هر بار که کشور مورد تعرض قرار گرفته، با تمام قوا به میدان آمده و دشمن را از خاک خود رانده است.

با این همه، این توانمندی چیزی از وظیفه خطیر ما، برای شناساندن این تاریخ پر از حماسه، به نسل های فعلی نمی کاهد.

منبع: موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران انتهای پیام/ http://fna.

ir/boip51
کلید واژه ها: آبادان - خرمشهر - دفاع مقدس - آیت الله - شرایط - خبرگزاری فارس - مقدس - محاصره - آشنا - تاریخ - فوق العاده - عراق - حمله - خبرگزاری - بنی صدر - روحانی - مقاومت - ایران - نهاده - درگیر - گزارش - شبانه - اولین - لحظه - امید - شروع - پرست - فارس - رژیم - شنود

آخرین اخبار سرویس:
محور گردشگری زاگرس میانی بین 5 استان ایجاد شود

تطهیر متوفی مکانیزه می شود! + تصاویر

پروژه عبور از روحانی به اسحاق رسید

اگر به صندوق های بازنشستگی نپردازیم کشور دچار مشکل خواهد شد/

سپاه: ممکن است برخی مرزبانان ربوده شده جیش العدل وسط راه فرار کرده باشند

تعداد مرزبانان ربوده شده در میرجاوه چند نفر است؟

تصویب الزامات حاکم بر اینترنت اشیاء در شبکه ملی اطلاعات

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح سه شنبه 1 آبان 97

احزاب سیاسی: ادعای شفافیت در روند انتخابات شرم آور است

رکورددار طنابزنی جهان در پی ثبت شدن نامش در کتاب گینس + فیلم

نماینده مجلس: پپسی و کوکاکولا باید از ایران بروند

تعیین تکلیف وظایف اجرایی شورای عالی انفورماتیک

«بیومتریک» سیستمی ناکارآمد در انتخابات افغانستان

اصول دکوراسیونی ست کردن کوسن با مبل

عراقچی: برجام از بین برود، تجربه موفق دیپلماسی با شکست روبرو خواهد شد

بازدید مدیران ارشد مخابرات کشور از شلمچه افزودن 20 دکل همراه اول به ظرفیت موجود

بیان عواقب سوء اعتیاد در کهگیلویه و بویراحمد فراگیرتر شود

جامعه نیازمند ترویج تفکر و عقیده شهدا است

تعیین تکلیف وظایف اجرایی شورای عالی انفورماتیک/ تصویب الزامات حاکم بر اینترنت اشیاء در شبکه ملی اطلاعات

شنبه؛ بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی

برگزاری نشست ارزش های تربیتی عاشورا در لبنان

اسماعیلی: پرونده مشایی در دادگاه تجدید نظراست

تشییع و دفن حجت الاسلام شجاعی در خاک مقدس کربلا

دیدار و گفت وگوی هیات پارلمانی فرانسه با معاون سیاسی وزیر امور خارجه

کنایه تند سخنگوی جمنا به دلخوری ضرغامی:علت دلخوری بعضی‎ این است که گزینه نهایی نشدند

سردار نجات: اتفاق مرز میرجاوه با فریب دادن یکی از عناصر رخ داد

مصباحی مقدم: کار هیات عالی نظارت مجمع، وتوی مصوبات مجلس نیست

دولت و ضرورت یک جلسه جدی

سردار جعفری فرمانده نیروی زمینی سپاه را به پاکستان اعزام کرد

واکنش سردار جلالی به خبر قطع اینترنت ایران توسط آمریکا

زائران اربعین سفیران جمهوری اسلامی اند

بدهکارم؛ می توانم به سفر اربعین بروم؟

پپسی و کوکاکولا باید از ایران بروند

پرونده مشایی به دادگاه تجدیدنظر رفت/ زمان اجرای حکم سلطان سکه هنوز تعیین نشده است

رییس‎ قوه قضاییه: انسان از حبس و اعدام افراد و وضعیت خانواده های آنها غصه دار می شود| ادعای خودسرانه بودن قتل خاشقجی برای تطهیر نظام فاسد سعودی است| رییس‎جمهور آمریکا یک فرد غیرمتعادل است

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر+تصاویر

چگونه خواب آلودگی صبحگاهی را به سرعت محو کنیم؟

بیان عواقب سوء اعتیاد در کهگیلویه و بویراحمد فراگیرتر شود

127 هزار هکتار بافت فرسوده و ناپایدار در کشور وجود دارد

خدعه ای جهانگیر

سردارپاکپور: پیگیری برای آزادی مرزبانان ایرانی ادامه دارد

تصویب الزامات حاکم بر اینترنت اشیاء در شبکه ملی اطلاعات

تعیین تکلیف وظایف اجرایی شورای عالی انفورماتیک/ تصویب الزامات حاکم بر اینترنت اشیاء در شبکه ملی اطلاعات

پوتین دستور اعمال تحریم های متقابل علیه اوکراین را امضا کرد

ابراز علاقه در دوران نامزدی چگونه باشد بهتر است؟

گزارش تصویری : مراسم بیست و هفتمین سالگرد درگذشت مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی خویی در لندن

برجام ازبین برود، یک تجربه موفق دیپلماسی باشکست روبرو می شود

209 پرونده کودتای نافرجام ترکیه مختومه شد

بازدید مدیران ارشد مخابرات کشور از شلمچه/ افزودن 20 دکل همراه اول به ظرفیت موجود

نماینده مجلس: پپسی و کوکاکولا باید از ایران بروند

آخوندی خطاب به لاریجانی: اقدام فراقانون اساسی هیات نظارت مجمع جای نگرانی جدی دارد

دیدار و گفت وگوی هیات پارلمانی فرانسه با معاون سیاسی وزیر امور خارجه

خبر مهم رییس کمیسیون امنیت ملی درباره تحریم ها/روحانی با جامعه شناسان دیدار می کند/واکنش مجری زن ممنوع التصویر به مواضع ضرغامی/همه تکذیب شده های کریمی قدوسی

شگفتی تابش از تغییر عنوان اتهامی فعالان بازداشتی محیط زیست

آخوندی خطاب به لاریجانی: اقدام فراقانون اساسی هیات نظارت مجمع جای نگرانی جدی دارد

برجام از بین برود، تجربه موفق دیپلماسی با شکست روبرو خواهد شد

جبیر: بن سلمان در جریان قتل خاشقجی نبود/ اردوغان: سه شنبه حقایق را فاش می کنم

عقد آریایی، به همراه رسوم دینی و فرهنگ غربی

آمریکا؛ امپراتوری محکوم به شکست

اتفاق مرز میرجاوه با فریب دادن یکی از عناصر رخ داد

​ابهاماتی درباره کوروش؛ از تولد تا مرگ

اصفهانی زرنگ در دیدار با رهبر انقلاب

چرا خداوند نماز را واجب کرد؟ /حدیث حضرت زهرا(س)

اولین نمونه تصویر دوربین وان پلاس 6T منتشر شد

الزامات حاکم بر اینترنت اشیاء در شبکه ملی اطلاعات تصویب شد

دیدار هیأت پارلمانی فرانسه با عراقچی

یادواره شهید ترور در قزوین

استقرار دو سازمان تعزیرات و حمایت در فرودگاه ها

شماری از احزاب افغانستان: آراء مخدوش را نمی پذیریم

اعلام نحوه مشارکت عمومی در پذیرایی از زائران اربعین/جاماندگان از کاروان اربعین این فرصت معنوی را از دست ندهند

مورچه ای غوطه ور در قطره! +عکس

دیدار و گفتگوی هیات پارلمانی فرانسه با معاون سیاسی وزیر امور خارجه

توضیحات سردار نجات درباره اتفاقات مرز میرجاوه

شکست تفکر تکفیری پیام بزرگ پیاده روی اربعین است

شکست تفکر تکفیری پیام بزرگ پیاده روی اربعین است

400 نقطه دچار بالازدگی فاضلاب در اهواز شناسایی شده است

مدیر فرودگاه بجنورد خواستار افزایش پروازها به تهران شد

62 طرح عمرانی توسط 140 گروه جهادی یزد اجرا شد

پپسی و کوکاکولا باید از ایران بروند

سرخط اخبار هواپیمایی،فرودگاه ها و سفر در 29 مهر 1397

تصویب الزامات حاکم بر اینترنت اشیاء در شبکه ملی اطلاعات

رضا نظر آهاری: کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر در نیمه راه است

دشمنان با استفاده از شبکه های مجازی درپی ایجاد التهاب هستند

رحیمی جهان آبادی: در هیچ قراردادی بین ایران و روسیه سهم 50 درصدی مطرح نشده است

پرونده مشایی در دادگاه تجدید نظراست/ زمان اجرای حکم اعدام سلطان سکه تعیین نشده است

ویدئو؛ مصاحبه تلویزیون AFC با علیرضا بیرانوند

جنگ در راه است؛ آئودی E-Tron GT به مصاف قوی ترین نسخه تسلا مدل S می رود

«هفته بیداری اسلامی» دانشگاهی در کارولینا برگزار می شود

الزامات حاکم بر اینترنت اشیاء در شبکه ملی اطلاعات تصویب شد

استخدام وکیل یاقاضی بازنشسته در شرکت حافظان عدالت گستر نواندیش

زمان اعدام وحید مظلومین هنوز مشخص نشده است

حجت الاسلام حریزاوی معاون آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی شد

وقوع سیل در شهرهای مختلف ایتالیا + فیلم

ایجاد استثنا در قانون بازنشستگی طرفدار ندارد

آخرین وضعیت پرونده مشایی و حکم اعدام سلطان سکه از زبان رییس دادگستری تهران

کوشنر: راهبرد ما در خاورمیانه متکی به سعودیها نیست

62 طرح عمرانی توسط 140 گروه جهادی یزد اجرا شد

سهم فضای مجازی درتربیت کودکان و نوجوانان بیشترشده است

یزید هیچ گاه از کشتن خاندان امام حسین (ع) پشیمان نشد/پاسبانهای زندان شام رومی بوده اند/در اول کار یزید در خیال کشتن تمامی اهل بیت بود

کتابخانه های شهر پردیس تجهیز می شوند

امیر سرلشکر حسین حسنی سعدی در گفت وگویی مطرح کرد بنی صدر با شنیدن گزارش من از آبادان غش کرد!

امیر سرلشکر حسین حسنی سعدی در گفت وگویی مطرح کرد بنی صدر با شنیدن گزارش من از آبادان غش کرد!