مطالب مرتبط:
روحانی : تاریخ دفاع هشت ساله ما تاریخ گذشته نیست، سرمشق و راه آینده ماست
روحانی : تاریخ دفاع 8 ساله سرمشق و راه آینده ماست
تاریخ دفاع 8 ساله سرمشق و راه آینده ما است/ تاثیر گذارترین سلاح ما امروز موشک ما است/ باید متحد، آماده و امیدوار باشیم
​روحانی : تاریخ دفاع 8 ساله سرمشق و راه آینده ما است
همه مدیون فرهنگ کربلا هستند / دفاع مقدس سرمشق راه آینده ماست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 15:512018-09-22سياسي

روحانی : تاریخ دفاع 8 ساله سرمشق و راه آینده ما است


رییس جمهوری گفت: در دوران دفاع مقدس، باوجود همه جنایت های جنگی و تجاوز صدامیان، هیچ قدرتی در جهان و سازمان های بین المللی در برابر این تجاوز نایستاد و این برای ما درس مهمی است.

- ایران > قوای سه گانه - همشهری آنلاین:رییس جمهوری گفت: در دوران دفاع مقدس، باوجود همه جنایت های جنگی و تجاوز صدامیان، هیچ قدرتی در جهان و سازمان های بین المللی در برابر این تجاوز نایستاد و این برای ما درس مهمی است.

تاریخ دفاع هشت ساله ما تاریخ گذشته نیست، سرمشق و راه آینده ما است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا ، حجت الاسلام والمسلمین با گرامیداشت سی و هشتمین سالگرد دفاع مقدس گفت:حادثه ای که بعد از ظهر 31 شهریور سال 59 رخ داد از جهات مختلف حائز اهمیت بود، اولین نکته آن است که ایران آغازگر جنگ نبود، ایران به کشوری تجاوز نکرد و قصد حمله و تجاوز به هیچ کشوری را نداشت.

روحانی خاطرنشان کرد: پیام انقلاب ما از روز اول پیام صلح و آشتی و اجرای فرامین الهی، برادری، دوستی و حسن همجواری با همسایگان ما بود و علت اینکه مردم ما یکپارچه در این دفاع مقدس جانبازی و فداکاری کردند این بود که تردید نداشتند که ایران آغازگر جنگ نبوده است.

وی تصریح کرد: این دیگران بودند که به سرزمین، کشور، استقلال و تمامیت ارضی ما هجوم آوردند و ما تنها به عنوان دفاع و ایستادگی در برابر متجاوز از حقوق، حیثیت ، عظمت و سرزمین و ملتمان دفاع کردیم.

رییس جمهوری افزود: این رمز جاودانگی و عظمت این دفاع مقدس در تاریخ 38 ساله و در قرنهای آینده خواهد بود.

ملتی که مدافع از حقش بوده است و قصد تجاوز به هیچ کشوری را نداشته است و به همین دلیل بود ملت ما با اتحاد، وحدت، اعتماد، ایمان، امید و ابتکار توانست از همه پیچ و خم های سخت دوران هشت ساله به خوبی عبور کند.

روحانی اظهار داشت: جنگی که بر ما تحمیل شد یک جنگ عادی و معمولی نبود و بارها جنایات جنگی علیه نیروهای مسلح و مردم ما رخ داد.

در همان روزهای اولیه جنگ، عراق شهرهای مسکونی ما و مردم بی گناه و بی دفاع ما را زیر حملات بمباران موشک باران و گلوله باران خود قرار می داد که نمونه روشن آن شهر دزفول بود.

وی همچنین گفت: صدامیان از ملت غیور دزفول به شدت عصبانی بودند برای این که سقوط این شهر به مفهوم سقوط خوزستان بود.

این مقاومت و ایثار مردم و بزرگترین شکستی که مردم به صدامیان تحمیل کردند باعث شد ماه های متوالی خانه های آنها زیر حملات شدید موشک باران افلقیان قرار گیرد.

رییس دولت دوازدهم یادآور شد: عراق در میدان جنگ بر خلاف همه موازین بین المللی از سلاح شیمیایی استفاده کرد و مردم بی گناه سردشت و حتی مردم بی گناه شهر خودش حلبچه را با بمباران شیمیایی مصدوم و شهید کرد.

روحانی اضافه کرد: تنها این سه جنایت جنگی نبود؛ عراق اسرای ما را هم مورد شکنجه قرار داد و آنها را در زیر شکنجه به شهادت رساند از جمله شهید وزیر نفت ما تندگویان.

این هم جنایت جنگی دیگری بود که عراق مرتکب شد.

باوجود همه جنایت های جنگی و تجاوز صدامیان هیچ قدرتی در جهان و سازمان های بین المللی تمام قد در برابر این تجاوز ایستادگی نکرد و این برای ما درس مهمی است.

رییس شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: تاریخ دفاع هشت ساله ما تاریخ گذشته نیست، سرمشق و راه آینده ما است.

تاریخ دفاع مقدس هشت ساله ما زنده است وبرای همیشه زنده خواهد ماند مصباح هدایت و چراغ راهنمای ما است.

جنگ تحمیلی هشت ساله به ما آموخت در شرایط سختی باید روی پای خود بایستیم تحت فرمان رهبری باشیم و متحد باشیم.

روحانی ادامه داد: باید متحد و آماده فداکاری و به پیروزی نهایی امیدوار باشیم، به همدیگر و به مسئولان اعتماد داشته باشیم و بدانیم با ابتکار ایثار و فداکاری و ایمان پیروزی نهایی از آن ما است.

وی همچنین گفت: آغاز این جنگ با یک علامت و بهانه شروع شد و آن زیر پا گذاشتن یک معاهده و قرارداد دوجانبه بین ایران و عراق بود.

رییس جمهوری افزود: تجاوز صدام به این بهانه آغاز شد که معاهده 1975 را به اصطلاح خود معاهده خوبی برای خود و عراق نمی دانست در حالی که مدت ها برای این قرارداد و معاهده مذاکره و شخص صدام پای این معاهده امضا کرده بود.

در واقع شروع این جنگ با پاره کردن این معاهده روبروی دوربین تلویزیون آغاز و بعد هم حملات ناجوانمردانه آنها شروع شد.

وی ادامه داد: امروز بعد از 38 سال از تجاوز صدام و زیرپا گذاشتن معاهده آن حادثه یک بار دیگر تکرار شده است، همان دولتی که مشوق سایر دولت ها برای نشستن پای میز مذاکره بود و همان دولتی که برای یک جمله 17 شبانه روز وقت مذاکره کنندگان ما را گرفت و همان دولتی که بعد از 12 سال فشار بر ملت ایران در برابر منطق مستحکم دیپلمات های ما سرفرود آورد و به یک قراردادی تن داد و امضا کرد که به نفع همه منطقه و جهانیان بود.

رییس جمهوری با بیان این که عین داستان صدام تکرار شد، گفت: باردیگر متجاوزی و فردی که به هیچ یک از قوانین و مقررات بین المللی احترام نمی گذارد در برابر تعهدش مقابل یک امضا و توافق چندجانبه که با تایید سازمان بین المللی و شورای امنیت توافق بین المللی شده است، آن را زیر پا گذاشته است.

پیمان شکنی و خارج شدن از عهد و پیمان را او آغاز کرده است.

روحانی افزود: در اولین مرحله ملت بزرگ ما آمریکا را مایوس کرد، همانطور که در اولین روزهای جنگ با ایستادگی مبارزین ما از ارتش و سپاه، بسیج و نیروی انتظامی صدامیان را از اهدافشان مایوس کردند.

وی تاکید کرد: ظاهرا این اقدام صدام قرارداد 1975 بود اما باطنش از بین بردن انقلاب اسلامی و نظام اسلامی بود.

صدام را به عنوان آغازگر جنگ شناخت و تمام کشورهایی که به صدام کمک کرده بودند بعدا به نوعی اظهار پشیمانی و به جنایت خود اعتراف کردند.

رییس جمهوری تصریح کرد: عین این ماجرا برای ترامپ خواهد بود و آنچه بر سر صدام آمده است بر سر ترامپ خواهد آمد، ما آغازگر جنگ نیستیم همانطور که در سال 59 نبودیم و تنها دفاع وایستادگی و دشمن را منهدم کردیم.

روحانی با یادآوری این که امروز هم ما آغازگر جنگ نبودیم، اظهارداشت: توطئه های فراوانی در دو سال گذشته رخ داد تا ما را به نحوی تحریک کنند ئو از برجام خارج شویم و همه مسئولیت های سیاسی و حقوقی بر دوش ما بیافتد.

وی افزود: متانت، تدبیر، ایستادگی و آرامش جمهوری اسلامی ایران باعث خنثی شدن توطئه شد و درمرحله دوم ترامپ فکر می کرد روزی که از برجام خارج شود ساعت بعد ما هم خارج می شویم و با خروج ما پرونده را به شورای امنیت خواهد برد ولی در این راه هم موفق نشد.

رییس جمهوری اضافه کرد: در مرحله سوم تلاش کرد، متحدان خود را پشت سرش جمع کند و در لاهه شکایت بردیم و آمریکایی ها از این شکایت ما بسیار عصبانی هستند و این دیوان هر حکمی را صادر کند ما از لحاظ وجدان عمومی پیروز این ماجرا هستیم، ما به عهدمان وفادار بودیم وبه قانون بین المللی و شورای امنیت احترام گذاشتیم.

وی افزود: جنگ اقتصادی و روانی را آمریکا علیه ما آغاز کرد و پایان این جنگ خوش تر از پایان جنگ هشت ساله خواهد بود، هم زمان آن بسیار کوتاه تر و هم تجربه ما بسیار بیشتر و هم دشمن از هر زمان دیگر ضعیف تر است.

رییس جمهوری اضافه کرد: آن روز همه شرق و غرب پشت صدام جمع شدند و امروز همه شرق و غرب در کنار ما هستند و اقدام آمریکا را محکوم می کنند، ما با همان تجربه در برابر ترامپ پیروز خواهیم شد.

روحانی گفت: در جنگ تحمیلی البته که مردم ما را آزار و رنج دادند ومشکلاتی را برای مردم ایجاد کردند و برخی از عزیزان ما را شهید، مصدوم و مجروح و اسیر کردند ولی به هدف خود نرسیدند وملت ما سرو وار ایستاد و مقاومت کرد و دشمن را به شکست کشاند و پشیمان کرد.

وی تاکید کرد: امروز هم همان حادثه تکرار خواهد شد و نخواهیم گذاشت آمریکایی ها ملت بزرگ ما را به زانو درآورند.

رییس جمهوری یادآور شد: بی تردید مشکلاتی را در این ایام برای مردم بوجود آورده اند و بوجود خواهند آورد، اما ما از این پیچ تاریخی با عزت و سربلندی عبور خواهیم کرد و بی تردید مردم می توانند به آینده خودشان به تدبیر نظام خودشان به راهنمایی و هدایت راهبری معظم خودشان به تلاش دولتشان حودشان مطمئن باشند اگر همه باهم در کنارهم باشیم راحت تر و سریعترو کم هزینه تر از این ماجرا عبور خواهیم کرد.

روحانی گفت: تاریخ هشت ساله جنگ تحمیلی گذشت، امروز دنیا قضاوت کند آیا ملت ایران ملت پیروز بود یا افلقیان ؟ امروز دنیا قضاوت کند بعد از هشت سال عزت و سربلند ازآن مردم ایران بود یا صدامیان؟ وی ادامه داد: تاریخ ماه های آینده نیز قضاوت خواهد کرد شکست خورده این جنگ اقتصادی، روانی و سیاسی امریکا خواهد بود وملت ایران پیروز خواهد بود همانطور که درهمه صحنه ها پیروز میدان بوده است.

رییس جمهوری افزود: آنها می گویند ما از سلاح های دفاعی دست برداریم و برای اینکه به برجام برگردیم موشک های خود را کنار بگذاریم و به تعبیر خودشان در امور منطقه مداخله ای نداشته باشند.

روحانی تاکید کرد: ایران نه سلاح های دفاعی خود راکنار خواهد کذاشت و نه توانمندی دفاعی خود را کم خواهد کرد، روز به روز بر قدرت دفاعی خود خواهیم افزود.

وی همچنین گفت: این که شما از موشک های ما عصبانی هستید، معنایش آن است که تاثیر گذارترین سلاح ما امروز موشک ما است پس با حرف شما، امروز قدر موشک های خود را بیش از گذشته می دانیم.

رییس دولت دوازدهم همچنین اظهارداشت: شما می گویید در منطقه حضور نداشته باشیم، شما از هزاران کیلومتر به منطقه آمده اید چه کنید؟ ما همیشه حافظ خلیج فارس و دریای عمان، اقیانوس هند و باب المندب بودیم.

روحانی گفت: امروز کشتی های ما از این منطقه حفاظت می کند، آمار نیز این را می گوید و کشتی های تجاری از کشورهای مختلف هم این واقعیت را اعتراف می کنند.

وی تصریح کرد: ملت بزرگ ایران در قلب مردم عراق، سوریه، لبنان و یمن جای دارد.

شما کجا هستید.

شما بمب و موشک و امکانات را به دو کشور دادید تا مردم فقیر یمن را زیر بمباران قرار دهد و میلیون ها نفر را تحت قحطی قرار دهد.

رییس جمهوری ادامه داد: ایران که کشور بزرگ تاثیرگذار در خاورمیانه است در برابر تجاوز به ملت های مظلوم منطقه سکوت و تحمل نخواهد کرد.

ما درس را از حسین مان آموختیم که حسین منی و انا من حسین، احب الله من احب حسین .

روحانی تصریح کرد: عشق ما کربلا، عاشورا و فرهنگ کربلاست، دستاورد ما از کربلا ایمان، قدرت، انگیزه، ایستادگی، استقامت و فداکاری و در نهایت ذلت دشمنان حق و حقیقت است.

وی در پایان از همه نیروهای مسلح که در جنگ هشت ساله از ارتش و سپاه و بسیج و نیروی انتظامی و از همه ملت ایران که در آن سال ها از میهن خود دفاع کردند، سپاسگذاری کرد.

رییس جمهوری همچنین به روح همه شهیدان و امام شهیدان سلام و درود فرستاد و برای همه جانبازان از خداوند بزرگ شفای عاجل آرزو کرد.


کلید واژه ها: دفاع مقدس - تجاوز - رییس جمهوری - بین المللی - مردم - ایران - تاریخ - باران - مقدس - روحانی - جمهوری - آینده - کشوری - سلاح شیمیایی - نیروهای مسلح - جنایات جنگی - جنایت - دزفول - پیام - موشک - جهان - سقوط - امید - بزرگترین - عراق - خوزستان - شیمیایی - بمباران - استقلال - سالگرد

آخرین اخبار سرویس:
امنیت ایران و اروپا به هم وابسته است

حکم اعدام وحید مظلومین و محمد سالم تایید شد

تیراندازی پلیس اطراف حوزه علمیه اهواز

اتهام 5 متهم پرونده محیط زیست به افساد فی الارض تغییرکرد

عکس/ شناسنامه دکتر علی شریعتی

دلیل تیراندازی امشب اهواز مشخص شد

مشاهده شیء ناشناس بر فراز بیت آیت الله موسوی جزایری / تیراندازی محافظان به سمت شیء

4 ناظر انتخابات پارلمانی در ولایت «بلخ» افغانستان کشته شدند

قیمت سبوس گندم در بازار

فراخوان مسابقه طراحی پلاسکوی نو منتشر شد

طرح های کارشناسی شده در حوزه فرهنگ و هنر حمایت می شود

چهارمین سالگرد ارتحال آیت الله مهدوی کنی(ره)

شی پرنده مشکوک در اهواز ساقط شد

سمن های قزوین در حوزه مدیریت بحران توانمند می شوند

معرفی 4 وزیر پیشنهادی/ فریاد «دو دو» نمایندگان در مخالفت با لیست روحانی/ افشاگری جهانگیری در مورد اختیاراتش در دولت/ لغو طرح دوفوریتی استثنا کردن برخی بازنشستگان/ کارت زرد مجلس به وزیر نیرو

تلاش اروپا برای اتصال یک بانک ایرانی به سوییفت تا چهارم نوامبر

آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

زن ها از این کار متنفرند!

رییسی: دشمن می خواهد با اعمال فشار مردم را خسته کند

سردار پاکپور: ربودن تعدادی از بسیجیان در نقطه صفر مرزی مصداق نفوذ بود

مجلس تکلیف شهردار تهران را مشخص کرد

طرح مستثنی شدن شهرداران از قانون منع به کارگیری بازنشستگان متوقف شد

«وقودِ» آتش جهنم سران استکبار هستند

جلسه علنی مجلس 29 مهر 1397

بنابر قانون چه کسانی از ارث محروم اند؟

هدف ما از ورود به حوزه کاملاً الهی باشد/ طلاب به سلاح علم و دانش مجهز باشند

خروج ناگهانی کودک از داخل دستگاه ایکس ری ایستگاه قطار! +فیلم

برنامه ا ی برای دونرخی کردن بنزین از سوی دولت و مجلس دنبال نمی شود

صلاحیت وزیران پیشنهادی عصر شنبه در مجلس بررسی می شود

سمن های قزوین در حوزه مدیریت بحران توانمند می شوند

جوان گرایی یک شعار برای جلب توجه نیست، بلکه ضرورتی عملی است/ اکثر مسئولین وزارت ارتباطات از جوانان دهه 50 و 60 انتخاب شدند

تا چند روز آینده مشکل دانشجویان پذیرش شده پزشکی دانشگاه آزاد حل می شود

رییسی: آیت الله مهدوی کنی یک چهره عالم، ربانی و روشنفکر انقلابی بود

متن کامل بیانیه پایانی نشست اکتبرFATF درباره ایران

لزوم همکاری دستگاه های مرتبط در تامین هزینه های سرسام آور آسیب دیده اجتماعی

دو عکس متفاوت در پیاده روی اربعین از یک شهید مدافع حرم

آیین تکریم و معارفه رییس سازمان اوقاف

برق 5 مجموعه جهاد دانشگاهی قطع شد

مشاور مدیر عامل بانک کشاورزی: هرکجا مسئولیتی به ایثارگران سپرده شده به نحو احسن انجام وظیفه کرده اند

نخستین همایش حسابرسی داخلی بانک ها برگزار شد

استقرار موکب درمانی بیمارستان بانک ملّی ایران در مسیر زائران اربعین

صلاحیت وزیران پیشنهادی عصر شنبه در مجلس بررسی می شود

فیلم/ مسیح علی نژاد رسوا شد!

تهدیدات مدرن دشمن علیه ایران

طرح مستثنی شدن شهرداران ازقانون منع به کارگیری بازنشستگان متوقف شد

قانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل شهرداران نمی شود

نشست «پاسخگویی معارف علوی به نیازهای جامعه»برگزار شد

زیارت عاشورا + متن کامل و صوت

پاسخ ظریف به اظهارات ضدایرانی نماینده آذربایجان

شکنجه بی رحمانه سگ زبان بسته توسط راننده خودروی سواری +فیلم

صندوق بازنشستگی کشوری از گزینه پیشنهادی وزارت رفاه حمایت کرد

لزوم همکاری دستگاه های مرتبط در تامین هزینه های سرسام آور آسیب دیده اجتماعی

کامران: دولت نمی تواند حق آبه را بفروشد

قوه قضاییه به جای آفتابه دزدها جلوی آقازاده ها را بگیرد

متن کامل بیانیه پایانی نشست FATF درباره ایران

دربی های میلان در یک قاب

به صدا درآمدن آژیر خطر در سرزمین های اشغالی

خدایی ‏ که واژگون شد!

پیاده روی همگانی درق گرمه

برنی سندرز: نمی توانیم رییس جمهوری داشته باشیم که مستبدی قاتل تحسین می کند

ایرانیان و نیرانیان

رییسی:امروز فقه بر کشور حکومت می کند /تمایل به غرب تاریک اندیشی است نه روشنفکری

جان باختن 2 شهروند کرجی با تاریکی معابر

عقب ماندگی در تجهیز کتابخانه های شهر تهران

استخدام پژوهشگر در رشته های مهندسی برق، مکانیک، عمران و معماری

اتهام 5 متهم پرونده محیط زیست به افساد فی الارض تغییرکرد

طرح مستثنی شدن شهرداران از قانون منع به کارگیری بازنشستگان متوقف شد

امکان صدور و ارسال پستی پروانه انتشار رسانه ها مهیا شد

مطهری: با رسانه آزاد قتل های زنجیره ای رخ نمی داد

اتفاق جدیدی در نیمه آبان با آغاز دور جدید تحریم های آمریکا رخ نمی دهد

4 ناظر انتخابات پارلمانی در ولایت «بلخ» افغانستان کشته شدند

مدیران پدافند غیرعامل ادارات استان البرز از شهرک صنعتی اشتهارد بازدید کردند

ارزیابان یونسکو ثبت جهانی زیلوی میبد را بررسی می کنند

مدیریت شهری برای احیای حقوق عامه تلاش کند

شهرداری در حفظ خانه های تاریخی مثبت عمل نکرده است

ارسال مقاله به همایش ملی الگوی عفاف در قم فراخوان شد

لزوم افزایش مشارکت مردمی برای کاهش آسیب های اجتماعی

«سفیر عشق»؛روایتگر واقعه کربلا برای مخاطبان جهانی

امنیت کامل در مرزهای ایران وعراق برقرار است

مسابقات دارالقرآن امام علی (ع) در قم برگزار می شود/ 12 آبان آغاز ثبت نام

شاه آبادی: 77عنوان برنامه برای نکوداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تولید می شود

چرت زدن چه فایده ای برای شما دارد؟

استخدام برنامه نویس در شرکت یکتا فلز خاورمیانه

نگاره های از روز دوم انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان

بررسی طرح ساماندهی زندانیان در دستورکار نمایندگان

اتهام 5 متهم پرونده محیط زیست به افساد فی الارض تغییرکرد

همه چیز درباره چهار گزینه آقای رییس جمهور

ناجی بارسلونا معرفی شد+کاریکاتور

برنامه امپراطوری رسانه ای استکبار، خالی کردن دل مردم جهان است

تمدید حالت فوق العاده در مصر به مدت 3 ماه دیگر

شهردار تهران باید استعفا دهد

ارزیابان یونسکو ثبت جهانی زیلوی میبد را بررسی می کنند

لزوم کنترل فعالیت کانال های غیرمجاز - فاطمه مهرابی*

مدیران پدافند غیرعامل ادارات استان البرز از شهرک صنعتی اشتهارد بازدید کردند

معاون لاریجانی: شهردار فعلی تهران باید استعفا دهد

لزوم افزایش مشارکت مردمی برای کاهش آسیب های اجتماعی

تسریع درتهیه فهرست املاک شهرداری های مناطق

تصویب جزییات طرح الزام شهرداری به انتشار عمومی اطلاعات شهرسازی

خادمی: دانش آموزان نگران تاثیر معدل در کنکور نباشند

استخدام پشتیبان در کانون فرهنگی آموزش قلم چی

روحانی : تاریخ دفاع 8 ساله سرمشق و راه آینده ما است

روحانی : تاریخ دفاع 8 ساله سرمشق و راه آینده ما است