مطالب مرتبط:
روحانی : تاریخ دفاع هشت ساله ما تاریخ گذشته نیست، سرمشق و راه آینده ماست
روحانی : تاریخ دفاع 8 ساله سرمشق و راه آینده ماست
تاریخ دفاع 8 ساله سرمشق و راه آینده ما است/ تاثیر گذارترین سلاح ما امروز موشک ما است/ باید متحد، آماده و امیدوار باشیم
​روحانی : تاریخ دفاع 8 ساله سرمشق و راه آینده ما است
همه مدیون فرهنگ کربلا هستند / دفاع مقدس سرمشق راه آینده ماست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 15:512018-09-22سياسي

روحانی : تاریخ دفاع 8 ساله سرمشق و راه آینده ما است


رییس جمهوری گفت: در دوران دفاع مقدس، باوجود همه جنایت های جنگی و تجاوز صدامیان، هیچ قدرتی در جهان و سازمان های بین المللی در برابر این تجاوز نایستاد و این برای ما درس مهمی است.

- ایران > قوای سه گانه - همشهری آنلاین:رییس جمهوری گفت: در دوران دفاع مقدس، باوجود همه جنایت های جنگی و تجاوز صدامیان، هیچ قدرتی در جهان و سازمان های بین المللی در برابر این تجاوز نایستاد و این برای ما درس مهمی است.

تاریخ دفاع هشت ساله ما تاریخ گذشته نیست، سرمشق و راه آینده ما است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا ، حجت الاسلام والمسلمین با گرامیداشت سی و هشتمین سالگرد دفاع مقدس گفت:حادثه ای که بعد از ظهر 31 شهریور سال 59 رخ داد از جهات مختلف حائز اهمیت بود، اولین نکته آن است که ایران آغازگر جنگ نبود، ایران به کشوری تجاوز نکرد و قصد حمله و تجاوز به هیچ کشوری را نداشت.

روحانی خاطرنشان کرد: پیام انقلاب ما از روز اول پیام صلح و آشتی و اجرای فرامین الهی، برادری، دوستی و حسن همجواری با همسایگان ما بود و علت اینکه مردم ما یکپارچه در این دفاع مقدس جانبازی و فداکاری کردند این بود که تردید نداشتند که ایران آغازگر جنگ نبوده است.

وی تصریح کرد: این دیگران بودند که به سرزمین، کشور، استقلال و تمامیت ارضی ما هجوم آوردند و ما تنها به عنوان دفاع و ایستادگی در برابر متجاوز از حقوق، حیثیت ، عظمت و سرزمین و ملتمان دفاع کردیم.

رییس جمهوری افزود: این رمز جاودانگی و عظمت این دفاع مقدس در تاریخ 38 ساله و در قرنهای آینده خواهد بود.

ملتی که مدافع از حقش بوده است و قصد تجاوز به هیچ کشوری را نداشته است و به همین دلیل بود ملت ما با اتحاد، وحدت، اعتماد، ایمان، امید و ابتکار توانست از همه پیچ و خم های سخت دوران هشت ساله به خوبی عبور کند.

روحانی اظهار داشت: جنگی که بر ما تحمیل شد یک جنگ عادی و معمولی نبود و بارها جنایات جنگی علیه نیروهای مسلح و مردم ما رخ داد.

در همان روزهای اولیه جنگ، عراق شهرهای مسکونی ما و مردم بی گناه و بی دفاع ما را زیر حملات بمباران موشک باران و گلوله باران خود قرار می داد که نمونه روشن آن شهر دزفول بود.

وی همچنین گفت: صدامیان از ملت غیور دزفول به شدت عصبانی بودند برای این که سقوط این شهر به مفهوم سقوط خوزستان بود.

این مقاومت و ایثار مردم و بزرگترین شکستی که مردم به صدامیان تحمیل کردند باعث شد ماه های متوالی خانه های آنها زیر حملات شدید موشک باران افلقیان قرار گیرد.

رییس دولت دوازدهم یادآور شد: عراق در میدان جنگ بر خلاف همه موازین بین المللی از سلاح شیمیایی استفاده کرد و مردم بی گناه سردشت و حتی مردم بی گناه شهر خودش حلبچه را با بمباران شیمیایی مصدوم و شهید کرد.

روحانی اضافه کرد: تنها این سه جنایت جنگی نبود؛ عراق اسرای ما را هم مورد شکنجه قرار داد و آنها را در زیر شکنجه به شهادت رساند از جمله شهید وزیر نفت ما تندگویان.

این هم جنایت جنگی دیگری بود که عراق مرتکب شد.

باوجود همه جنایت های جنگی و تجاوز صدامیان هیچ قدرتی در جهان و سازمان های بین المللی تمام قد در برابر این تجاوز ایستادگی نکرد و این برای ما درس مهمی است.

رییس شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: تاریخ دفاع هشت ساله ما تاریخ گذشته نیست، سرمشق و راه آینده ما است.

تاریخ دفاع مقدس هشت ساله ما زنده است وبرای همیشه زنده خواهد ماند مصباح هدایت و چراغ راهنمای ما است.

جنگ تحمیلی هشت ساله به ما آموخت در شرایط سختی باید روی پای خود بایستیم تحت فرمان رهبری باشیم و متحد باشیم.

روحانی ادامه داد: باید متحد و آماده فداکاری و به پیروزی نهایی امیدوار باشیم، به همدیگر و به مسئولان اعتماد داشته باشیم و بدانیم با ابتکار ایثار و فداکاری و ایمان پیروزی نهایی از آن ما است.

وی همچنین گفت: آغاز این جنگ با یک علامت و بهانه شروع شد و آن زیر پا گذاشتن یک معاهده و قرارداد دوجانبه بین ایران و عراق بود.

رییس جمهوری افزود: تجاوز صدام به این بهانه آغاز شد که معاهده 1975 را به اصطلاح خود معاهده خوبی برای خود و عراق نمی دانست در حالی که مدت ها برای این قرارداد و معاهده مذاکره و شخص صدام پای این معاهده امضا کرده بود.

در واقع شروع این جنگ با پاره کردن این معاهده روبروی دوربین تلویزیون آغاز و بعد هم حملات ناجوانمردانه آنها شروع شد.

وی ادامه داد: امروز بعد از 38 سال از تجاوز صدام و زیرپا گذاشتن معاهده آن حادثه یک بار دیگر تکرار شده است، همان دولتی که مشوق سایر دولت ها برای نشستن پای میز مذاکره بود و همان دولتی که برای یک جمله 17 شبانه روز وقت مذاکره کنندگان ما را گرفت و همان دولتی که بعد از 12 سال فشار بر ملت ایران در برابر منطق مستحکم دیپلمات های ما سرفرود آورد و به یک قراردادی تن داد و امضا کرد که به نفع همه منطقه و جهانیان بود.

رییس جمهوری با بیان این که عین داستان صدام تکرار شد، گفت: باردیگر متجاوزی و فردی که به هیچ یک از قوانین و مقررات بین المللی احترام نمی گذارد در برابر تعهدش مقابل یک امضا و توافق چندجانبه که با تایید سازمان بین المللی و شورای امنیت توافق بین المللی شده است، آن را زیر پا گذاشته است.

پیمان شکنی و خارج شدن از عهد و پیمان را او آغاز کرده است.

روحانی افزود: در اولین مرحله ملت بزرگ ما آمریکا را مایوس کرد، همانطور که در اولین روزهای جنگ با ایستادگی مبارزین ما از ارتش و سپاه، بسیج و نیروی انتظامی صدامیان را از اهدافشان مایوس کردند.

وی تاکید کرد: ظاهرا این اقدام صدام قرارداد 1975 بود اما باطنش از بین بردن انقلاب اسلامی و نظام اسلامی بود.

صدام را به عنوان آغازگر جنگ شناخت و تمام کشورهایی که به صدام کمک کرده بودند بعدا به نوعی اظهار پشیمانی و به جنایت خود اعتراف کردند.

رییس جمهوری تصریح کرد: عین این ماجرا برای ترامپ خواهد بود و آنچه بر سر صدام آمده است بر سر ترامپ خواهد آمد، ما آغازگر جنگ نیستیم همانطور که در سال 59 نبودیم و تنها دفاع وایستادگی و دشمن را منهدم کردیم.

روحانی با یادآوری این که امروز هم ما آغازگر جنگ نبودیم، اظهارداشت: توطئه های فراوانی در دو سال گذشته رخ داد تا ما را به نحوی تحریک کنند ئو از برجام خارج شویم و همه مسئولیت های سیاسی و حقوقی بر دوش ما بیافتد.

وی افزود: متانت، تدبیر، ایستادگی و آرامش جمهوری اسلامی ایران باعث خنثی شدن توطئه شد و درمرحله دوم ترامپ فکر می کرد روزی که از برجام خارج شود ساعت بعد ما هم خارج می شویم و با خروج ما پرونده را به شورای امنیت خواهد برد ولی در این راه هم موفق نشد.

رییس جمهوری اضافه کرد: در مرحله سوم تلاش کرد، متحدان خود را پشت سرش جمع کند و در لاهه شکایت بردیم و آمریکایی ها از این شکایت ما بسیار عصبانی هستند و این دیوان هر حکمی را صادر کند ما از لحاظ وجدان عمومی پیروز این ماجرا هستیم، ما به عهدمان وفادار بودیم وبه قانون بین المللی و شورای امنیت احترام گذاشتیم.

وی افزود: جنگ اقتصادی و روانی را آمریکا علیه ما آغاز کرد و پایان این جنگ خوش تر از پایان جنگ هشت ساله خواهد بود، هم زمان آن بسیار کوتاه تر و هم تجربه ما بسیار بیشتر و هم دشمن از هر زمان دیگر ضعیف تر است.

رییس جمهوری اضافه کرد: آن روز همه شرق و غرب پشت صدام جمع شدند و امروز همه شرق و غرب در کنار ما هستند و اقدام آمریکا را محکوم می کنند، ما با همان تجربه در برابر ترامپ پیروز خواهیم شد.

روحانی گفت: در جنگ تحمیلی البته که مردم ما را آزار و رنج دادند ومشکلاتی را برای مردم ایجاد کردند و برخی از عزیزان ما را شهید، مصدوم و مجروح و اسیر کردند ولی به هدف خود نرسیدند وملت ما سرو وار ایستاد و مقاومت کرد و دشمن را به شکست کشاند و پشیمان کرد.

وی تاکید کرد: امروز هم همان حادثه تکرار خواهد شد و نخواهیم گذاشت آمریکایی ها ملت بزرگ ما را به زانو درآورند.

رییس جمهوری یادآور شد: بی تردید مشکلاتی را در این ایام برای مردم بوجود آورده اند و بوجود خواهند آورد، اما ما از این پیچ تاریخی با عزت و سربلندی عبور خواهیم کرد و بی تردید مردم می توانند به آینده خودشان به تدبیر نظام خودشان به راهنمایی و هدایت راهبری معظم خودشان به تلاش دولتشان حودشان مطمئن باشند اگر همه باهم در کنارهم باشیم راحت تر و سریعترو کم هزینه تر از این ماجرا عبور خواهیم کرد.

روحانی گفت: تاریخ هشت ساله جنگ تحمیلی گذشت، امروز دنیا قضاوت کند آیا ملت ایران ملت پیروز بود یا افلقیان ؟ امروز دنیا قضاوت کند بعد از هشت سال عزت و سربلند ازآن مردم ایران بود یا صدامیان؟ وی ادامه داد: تاریخ ماه های آینده نیز قضاوت خواهد کرد شکست خورده این جنگ اقتصادی، روانی و سیاسی امریکا خواهد بود وملت ایران پیروز خواهد بود همانطور که درهمه صحنه ها پیروز میدان بوده است.

رییس جمهوری افزود: آنها می گویند ما از سلاح های دفاعی دست برداریم و برای اینکه به برجام برگردیم موشک های خود را کنار بگذاریم و به تعبیر خودشان در امور منطقه مداخله ای نداشته باشند.

روحانی تاکید کرد: ایران نه سلاح های دفاعی خود راکنار خواهد کذاشت و نه توانمندی دفاعی خود را کم خواهد کرد، روز به روز بر قدرت دفاعی خود خواهیم افزود.

وی همچنین گفت: این که شما از موشک های ما عصبانی هستید، معنایش آن است که تاثیر گذارترین سلاح ما امروز موشک ما است پس با حرف شما، امروز قدر موشک های خود را بیش از گذشته می دانیم.

رییس دولت دوازدهم همچنین اظهارداشت: شما می گویید در منطقه حضور نداشته باشیم، شما از هزاران کیلومتر به منطقه آمده اید چه کنید؟ ما همیشه حافظ خلیج فارس و دریای عمان، اقیانوس هند و باب المندب بودیم.

روحانی گفت: امروز کشتی های ما از این منطقه حفاظت می کند، آمار نیز این را می گوید و کشتی های تجاری از کشورهای مختلف هم این واقعیت را اعتراف می کنند.

وی تصریح کرد: ملت بزرگ ایران در قلب مردم عراق، سوریه، لبنان و یمن جای دارد.

شما کجا هستید.

شما بمب و موشک و امکانات را به دو کشور دادید تا مردم فقیر یمن را زیر بمباران قرار دهد و میلیون ها نفر را تحت قحطی قرار دهد.

رییس جمهوری ادامه داد: ایران که کشور بزرگ تاثیرگذار در خاورمیانه است در برابر تجاوز به ملت های مظلوم منطقه سکوت و تحمل نخواهد کرد.

ما درس را از حسین مان آموختیم که حسین منی و انا من حسین، احب الله من احب حسین .

روحانی تصریح کرد: عشق ما کربلا، عاشورا و فرهنگ کربلاست، دستاورد ما از کربلا ایمان، قدرت، انگیزه، ایستادگی، استقامت و فداکاری و در نهایت ذلت دشمنان حق و حقیقت است.

وی در پایان از همه نیروهای مسلح که در جنگ هشت ساله از ارتش و سپاه و بسیج و نیروی انتظامی و از همه ملت ایران که در آن سال ها از میهن خود دفاع کردند، سپاسگذاری کرد.

رییس جمهوری همچنین به روح همه شهیدان و امام شهیدان سلام و درود فرستاد و برای همه جانبازان از خداوند بزرگ شفای عاجل آرزو کرد.


کلید واژه ها: دفاع مقدس - تجاوز - رییس جمهوری - بین المللی - مردم - ایران - تاریخ - باران - مقدس - روحانی - جمهوری - آینده - کشوری - سلاح شیمیایی - نیروهای مسلح - جنایات جنگی - جنایت - دزفول - پیام - موشک - جهان - سقوط - امید - بزرگترین - عراق - خوزستان - شیمیایی - بمباران - استقلال - سالگرد

آخرین اخبار سرویس:
روزنامه شرق مجرم شناخته شد

تذکر نماینده بوکان نسبت به اظهارات کریمی قدوسی/ برانداز واقعی کسانی هستند که بدون ملاحظه هر حرفی می زنند

ماجرای فروش بخش شمالی پارک جمشیدیه چیست؟

هیات انتخاب بخش مستند جشنواره 37 فیلم فجر اعلام شد

تصادف زنجیره ای خونین در شوش

هشدار «مطهری» درباره بدعت مجمع تشخیص مصلحت نظام

«جن زیبا»دی ماه در ایران و ترکیه اکران می شود

محسن هاشمی: تشکیل کمیسیون انتصابات شهری شایعه است

تولید و مصرف بی رویه مرغ ساختار بیوسفر زمین را بهم ریخته

فلاحت پیشه: احتمالا مواد منفجره حادثه چابهار از راه دریا به کشور وارد شده است

انتقاد یک نماینده به عملکرد کارخانجات دولتی خصوصی شده

کشف یک مقبره شگفت انگیز در مصر + عکس

ذوالقدر: در واگذاری کارخانه ها به حقوق کارگران توجه شود

پیشنهاد مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن برای تبریک سال نو میلادی

نشریات برتر دفتر تبلیغات اسلامی معرفی شدند

استیضاح ظریف رسما منتفی شد

نماینده شیراز: حقوق بازنشستگان و شاغلان همسان سازی شود

حمایت از شرکت های دانش بنیان و پارک های علمی در بودجه سال 98

اورهال اولین هواپیمای پسابرجامی در شرایط تحریم

گفت وگو | اقتدار نظام جمهوری اسلامی برای دنیا نمایان شده است/ پیوستگی بین اقوام ایرانی ناگستنی است

پنج مرزبان ربوده شده در سلامت کامل هستند/ ادامه تلاش ها برای آزادی مرزبانان

محقق داماد: تفسیر شمس عاری از موضع گیری و تفرقه است

تذکر عثمانی در مورد تعریف واژه «برانداز»

برخی کشورهای اسلامی مانع آزادی فلسطین هستند/ کشتار مردم فلسطین روز به روز در حال افزایش است

استیضاح ظریف منتفی شد

یک دکور عجیب در برنامه تلویزیونی، حاشیه ساز شد

جامعه روحانیت مبارز تغییر نام داد

معرفی اعضای شورای فنی شهرداری تهران

5 سوال نمایندگان از ظریف اعلام وصول شد

گسترش روابط تهران و مسکو باوجود تحریم های آمریکا

آیت الله نوری همدانی: ملت ها بدون زنان انسان ساز شکست می خورند/ اسلام کرامت واقعی زنان را آشکار کرد

ازدواج با معیارهای اسلامی یاس و ناامیدی را از زندگی می زداید

پایتخت ضعیف ترین خدمات زیرساختی مخابرات را دارد

نمایندگان اصفهان به مجلس نرفتند و تجمع کردند

وقتی داماد روحانی شهر را به هم ریخت

هم اندیشی برای گرامیداشت چهلمین سالگرد انقلاب در گیلان

گزارش مکتوب ..... هنرصنعتی کهن که از یاد نمی رود

راه اندازی خط دریایی بندر جاسک به بندر سویق عمان

برپایی مراسم چله انقلاب در 4 نقطه سبزوار

اصلاح طلبان و عبور از خود، اصولگرایان و پرهیز از دگرگونی

پایتخت ضعیف ترین خدمات زیرساختی مخابرات را دارد

جزییاتی از احتمالات چگونگی ورود مواد منفجره در حادثه چابهار

جزییاتی از احتمالات چگونگی ورود مواد منفجره برای حادثه چابهار

راهنمای انتخاب فرش برای قسمت های مختلف خانه

«شرق» و «چشم انداز ایران» مجرم شناخته شدند

پیام دریادار خانزادی بمناسبت هفته پژوهش دستاوردهای بی شمار نیروی دریایی مرهون تلاش پژوهشگران، محققان و اندیشمندان است

محسن هاشمی: تشکیل کمیسیون انتصابات شهری شایعه است

محور اصلی در پژوهش باید مدرسه باشد/ تکالیف باید منجر به تقویت تفکر و تنظیم تفکر شود

فلاحت پیشه: احتمالا مواد منفجره حادثه چابهار از راه دریا به کشور وارد شده است

نامه نمایندگان غرب و جنوب غربی کشور به سران قوا درباره موضوع آب

جلسات سران قوا برای تعدیل بودجه/غیبت نمایندگان اصفهان در جلسه علنی/پاسخ وزیر ارشاد به نمایندگان

کشف یک مقبره شگفت انگیز در مصر + عکس

انتقاد یک نماینده به عملکرد کارخانجات دولتی خصوصی شده

تمام اقوام حسن روحانی که در دولت پست گرفتند + جدول

حسی نهفته در وجودتان که شخصیت شما را لو می دهد+ تست روانشناسی

تذکر صباغیان در مورد اعتیاد و وضعیت معتادان

چرخ زندگی 3 هزار معلول چرخید

مشاهده عقاب دریایی دم سفید در خراسان شمالی

ممنوعیت صادرات کالاهای اساسی از مرز مهران

تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: استیضاح ظریف منتفی شد

برنامه ریزی برای حمایت از شرکت های خلاق از سوی صندوق نوآوری

دشمنان سعی در تغییر تفکر و فرهنگ ما دارند/باید ذائقه مخاطب را بشناسیم

کرامات امام عسکری(ع)

سوال نمایندگان از ظریف

دوران رهبری آقا دوران امام صادق و امام باقر (ع) را تداعی می کند

تشکیل کمیسیون انتصابات شهری شایعه است

مجید انصاری: لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی یک موضوع داخلی است

مدیرکل بهزیستی استان تهران: دو سوم کودکان کار خارجی و اغلب افغانستانی هستند

حال دانشجو و دانشگاه خراب تر از این حرف هاست

مدیرعامل شرکت متروی تهران و حومه در گفت وگو با فارس: ترخیص 70 و اکن مترو از گمرک بندرعباس تا پایان هفته

صحن علنی مجلس شورای اسلامی

200 کیلومتر راه روستایی در اصفهان ساخته می شود

تفسیر شمس رونمایی شد+پیام ظریف

توافق انتقال مالکیت کاروانسراهای سنگی و آجری آهوان به دولت

تشکیل کمیسیون نظارت بر انتصابات شهرداری شایعه است

مقابل جان و مال جمعیت 3 میلیون نفری البرز مسئولیم/ ضرورت کار شبانه روزی مدیران برای تحقق اهداف نظام و دولت

تفاهم نامه همکاری وزارت دادگستری با سازمان اسناد

ارسال 3 هزار ویلچر هدیه ای به معلولان مناطق محروم و کم برخوردار

تغییرات در اداره کل حوزه ریاست، روابط عمومی و اموربین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

بصیرت؛ نیاز جامعه کنونی

برگزاری کرسی تلاوت در دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

مشارکت خیران خراسان جنوبی در طرح «شفا»

وزیر راه: پروازهای چارتری خلاف است و با آن برخورد خواهم کرد

پوشاندن محور تاریخی چهارباغ با بتن

گزارش تصویری: آجیل شب یلدا (لطفا دست نزنید گرونه!)

13 سوال از وزرای دولت اعلام وصول شد

تعامل دستگاه قضایی و مرزبانی جرم را در جامعه کاهش می دهد

توسعه فرهنگی دانشگاه ها زمینه ساز بالندگی علمی جامعه است

مشکل کودکان خیابانی با نگاه اداری حل نمی شود

امام جمعه خمین: توانمندسازی محور برنامه نهادهای حمایتی باشد

انتخاب شهردار اسدآباد، آزمون کارآمدی شورا

91 کلاس سواد آموزی در روانسر دایر شده است

تلاش نافرجام برای دیده شدن

هنرنمایی خواهر و برادر روشندل ایلامی در جشنواره رضوی

پروژه «روحانی2» روی میز اصولگرایان

سومین نمایشگاه بین الملل حمل و نقل و صنایع وابسته

حزب افتراق و توطئه

نمایشگاه دستاوردهای دانش بنیان در مازندران راه اندازی شود

شغل جدید آقای خاص!

روحانی : تاریخ دفاع 8 ساله سرمشق و راه آینده ما است

روحانی : تاریخ دفاع 8 ساله سرمشق و راه آینده ما است