مطالب مرتبط:
بازی آمریکا با کارت سعودی در مدیریت بازار نفت
یادداشت میهمان؛ بازی آمریکا با کارت سعودی در مدیریت بازار نفت
روسیه آماده همکاری با آمریکا برای جبران تولید نفت در بازار است
بازار داغ حمل نفت ایران در آستانه تحریم های آمریکا
بازار شایعات مذاکره ایران و آمریکا،چه تاثیری بر بازار نفت دارد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 12:502018-09-22اقتصادي

بازی آمریکا با کارت سعودی در مدیریت بازار نفت


برخی تحلیلگران معتقدند که عربستان سعودی در بازه زمانی طولانی مدت قادر به ادامه روند افزایش تولید نفت به صورت قابل توجه نخواهد بود؛ - چراکه این کشور جهت استمرار صادرات نفت، نیازمند تثبیت منابع انرژی است.

سیده مهدیه قرشی در یاداشتی نوشت: اظهارات اخیر ریک پری ، وزیر انرژی آمریکا مبنی بر جبران کاهش صادرات نفت ایران توسط آمریکا، روسیه و عربستان، در حالی مطرح شد که نزدیک شدن به زمان اجرای تحریم های نفتی علیه ایران و به دنبال آن، افزایش قیمت نفت با حذف نفت ایران در بازار جهانی و کمبود عرضه موجی از نگرانی ها را در سطح جهانی پدید آورده است؛ به طوری که وضعیت بازار انرژی که با افت و خیز هایی در قیمت و میزان صادرات نفت مواجه بوده کارشناسان و تحلیلگران سیاسی و اقتصادی را با پیش بینی ها و فرضیات متعددی روبرو ساخته است.

از جمله این فرضیات بازی آمریکا با کارت عربستان سعودی در بازار انرژی است.

در شرایطی که عربستان سعودی برای نخستین بار از اواخر سال 2017، مبادرت به افزایش صادارت نفت خود به آمریکا به میزان یک میلیون بشکه در روز کرده است، برخی تحلیلگران معتقدند که این کشور در بازه زمانی طولانی مدت قادر به ادامه روند افزایش تولید نفت به صورت قابل توجه نخواهد بود؛ چراکه این کشور جهت استمرار صادرات نفت، نیازمند تثبیت منابع انرژی است، لذا باید ظرفیت های نفتی خود را افزایش دهد.

اما به نظر می رسد عربستان به دلیل وجود برخی عوامل، نمی تواند این روند را با شتاب ادامه دهد.

این کشور برای سرعت بخشیدن به افزایش صادارت نفت خود در غیاب ایران به واسطه نقشی که آمریکا برای این کشور در بازار نفت تعریف کرده است، باید موانعی را پشت سر بگذارد.

پایان دادن به مناقشات میان عربستان و کویت بر سر مناطق مرزی نفت خیز به عنوان یکی از منابع تثبیت کننده نفت عربستان در طولانی مدت می تواند تضمین کننده رشد صادارت نفت عربستان به آمریکا در ماه های آتی باشد.

اگرچه بررسی پیشینه فعالیت نفتی عربستان در سال گذشته نشان می دهد که تولید نفت این کشور به دلیل همراهی با پیمان کاهش تولید اوپک و غیر اوپک در سال 2017، از رکورد سالانه ای که در سال 2016 داشت، دچار روند نزولی شده بود و گزارش ماه سپتامبر اوپک با توجه به منابع ثانویه نیز بر این مهم صحه گذاشت که تولید نفت عربستان به 10 میلیون و 401 هزار بشکه در روز رسیده که 343 هزار بشکه بیشتر از تعهد این کشور بر مبنای تصمیم گیری نشست 171 این سازمان در سال 2016 است و همین امر هم، سبب شد که موسسه های پلاتس و پترولیوم اینتلیجنس، دو منبع از منابع ثانویه تولید نفت عربستان، اعتبار خود را از دست بدهند.

اما با توجه به این موارد، چنین برآوردی محتمل است که تداوم اجرای سیاست نفتی جدید از سوی عربستان در قبال صدور نفت در منطقه و جهان، به اتصال به منابع پایدار نفتی و حداکثر استفاده از قابلیت های این کشور در تولید نفت خام دارد.

در چنین حالتی می توان متصور بود که عربستان سعودی می تواند در روندی دائمی قیمت جهانی نفت را کاهش داده و در موازنه منفی با ایران، جایگزین این کشور در شرایط تحریم باشد.

البته نباید اقدامات عربستان در شتاب دادن به صادرات نفت خود به آمریکا را مدیریت بازار جهانی نفت توسط عربستان تلقی کرد؛ چراکه این کشور نمی تواند در حالی که هنوز درخصوص منابع پایدار نفتی خود به ثبیت نرسیده است، به مدیریت این بازار بپردازد.

از طرفی تا زمانی که آمریکا و روسیه در منطقه حضور فعال داشته و سهم عمده ای از بازار انرژری را در اختیار دارند، عربستان صرفا می تواند به عنوان یک بازیگر مزدور که سیاست مستقل نفتی ندارد و براساس استراتژی نفتی ترامپ، به حضور خود ادامه دهد.

بر همین اساس یکی از راه های دستیابی به مدیریت بازار نفت از طریق ثبیت منابع نفتی، تسلط بر منابع نفت خیز است و از آنجا که یکی از مهمترین مناطق در این باره، مناطق مورد مناقشه میان عربستان و کویت است، پایان دادن به اختلافات این دستیابی را سهولت می بخشد.

مناقشه عربستان و کویت البته این مناقشه محدود به عربستان و کویت نبوده و سایر کشور های عربی نیز دچار چنین اختلافاتی هستند.

در واقع کشور های عربی در دهه های گذشته گام هایی جدی برای پایان بخشیدن به این اختلافات برداشته اند، اما این اقدامات مؤثر نبوده و ویژگی اختلافات ارضی و مرزی در این منطقه پایداری آنهاست.

این واقعیت به عوامل متعددی از جمله تحمیلی بودن مرزها، کشف نفت و منابع انرژی، موقعیت استراتژیک برخی مناطق یا جزایر، تمایلات توسعه طلبانه دولت های منطقه در قبال یکدیگر و دخالت قدرت های فرامنطقه ای باز می گردد و در این بین، تمایلات توسعه طلبانه کشور های منطقه در قبال یکدیگر و موقعیت استراتژیک مناطق مورد مناقشه، در ایجاد بن بست اختلافات مرزی در منطقه نقش اساسی دارد به طوری که حل این اختلافات منوط به رفع این عوامل است.

اختلافات کویت و عربستان نیز که به اوایل قرن بیستم باز می گردد، تاکنون با وجود انعقاد چند تفاهم نامه میان این دو کشور، همچنان لاینحل باقی مانده است.

علنی شدن درگیری میان عربستان و کویت در سال 2015 موجب شد که کویت از اقدام ریاض پیرامون بستن میادین نفتی مشترک با کویت در منطقه الخفجی با قابلیت صدور 300 هزار بشکه نفت در روز، متحمل خسارات هنگفت شود.

این در حالی بود که کویت مشغول برنامه ریزی برای ساخت پالایشگاه بزرگی در منطقه بود.

علاوه بر این، ابهاماتی به علت روشن نشدن وضع جزایر ام المرادم و کارو وجود دارد که کویت خواستار ضمیمه شدن آن ها به خاک خود است، اما عربستان حاکمیت مشترک با کویت بر این جزایر را خواستار است.

در عین حال این اقدام عربستان مبنی بر بستن میادین نفتی مشترک میان دو کشور، به منطقه صفر و میدان وفرا نیز تسری یافت؛ منطقه ای به مساحت 6200 مایل مربع که طبق برآورد های اداره اطلاعات انرژی امریکا و ژورنال نفت و گاز، ظرفیت تولید میلیارد بشکه نفت و یک تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی را دارا بوده و تا قبل از علنی شدن اختلافات میان دو کشور، هر دو طرف سهم مساوی از این منابع دریافت می کردند.

بر همین اساس، عربستان برای تامین ظرفیت های بیشتر در تولید نفت نیازمند چرخش برخی رویه ها و سیاست ها در قبال کشور هایی مانند کویت است.

به نظر می رسد تشکیل جبهه نفتی آمریکا با روسیه و عربستان در مقابل ایران با هدف جایگزین شدن نفت این کشور ها به جای نفت ایران نمی تواند در درازمدت ادامه یابد؛ چراکه تحریم نفت ایران به هر صورت قیمت جهانی نفت را افزایش خواهد داد.

این در حالی است که اگرچه قرار است عربستان در نقش تعدیل کننده بازار نفت، موجب کاهش قیمت جهانی نفت شود و با افزایش میزان صادرات خود این کمبود را جبران کند، اما از طرف دیگر برداشت ذخایر نفتی از سوی آمریکا نیز نمی تواند امری دنباله دار در نظر گرفته شود، زیرا کشور های صنعتی به مدت 30 روز ذخایر انرژی و 60 روز ذخایر تجاری دارند و براساس مقررات آژانس انرژی باید 90 روز ذخیره انرژی داشته باشند؛ بنابراین ادامه روند استفاده از ذخایر انرژی برای امریکا به طور دائمی در درازمدت نیز فراهم نیست.

همچنین این مهم را نباید از نظر دور داشت که ذخیره سازی ها عموما محدود بوده و در صورت برداشت مداوم از ذخایر و افزایش آن، بازار نفت، دوباره با افزایش قیمت نفت مواجه خواهد بود و این مغایر با دیپلماسی نفتی کشور ها از جمله جبهه نفتی برساخته آمریکاست؛ بنابراین آنچه در حال حاضر در بازار نفت در جریان است امری موقتی و گذراست.

منبع: فارس
کلید واژه ها: عربستان - آمریکا - نفت عربستان - صادرات نفت - عربستان سعودی - افزایش - تولید - کشور - انرژی - بازار - صادرات - ایران - سعودی - طولانی - بازار نفت - نفت ایران - صادرات نفت ایران - اوپک - نفتی - بازار جهانی - افزایش قیمت - میزان - جهانی - تصمیم گیری - کاهش - بازی - قیمت - صورت - قیمت نفت - پیش بینی

آخرین اخبار سرویس:
750 هزار تن سیب در سردخانه ها ذخیره شد

بارش های امسال در کهگیلویه و بویراحمد چگونه خواهد بود؟

قیمت های جدید خودرو و دغدغه هایی که باقی ماند

واردات اسکناس ارز بدون محدودیت آزاد شد

باغ شهری که کانون ریزگرد شده

تحویل یک میلیون و 720 هزار واحد مسکن مهر

هر بند کاغذ تحریر؛ 265 هزار تومان

روزنامه جمهوری اسلامی: آقای روحانی درباره همکارانتان تجدیدنظر کنید

از جیب هر ایرانی چقدر بابت موسسات اعتباری رفت؟

دلیل کاهش قیمت بلیت هواپیما در روز های اخیر چیست؟

قیمت نفت از مرز 62دلار گذشت

دلیل عجیب گرانی های اخیر خودرو !

کارگران امسال چقدر عیدی می گیرند؟

«حلقه دوم طرح ترافیک» آلودگی هوا را کاهش نمی دهد

چگونه از میزان بدهی طرح ترافیک خود آگاه شویم؟

نیازمندی های استخدامی همدان 19 اذر 97

تکلیف کارت سوخت بعد از خرید و فروش خودرو چیست؟

چشم انداز مثبت صنعت خودرو در برزیل

بازی Company of Heroes 2 را به صورت رایگان تجربه کنید

یک دلیل آشنا اما عجیب برای گرانی های اخیر خودرو !

استخدام سرپرست برنامه ریزی آقا جهت رکت دارویی در تهران

فساد اصلی ناشی از ساختار دولت است ... اما زنده باد FATF و CFT!

استخدام تنظیم موتورکار و CNG کار در حومه مهرشهر کرج

امسال 40 درصد اعتبارهای عمرانی بصورت نقدی پرداخت می شود

استخدام تعدادی بازاریاب جهت همکاری در همدان

استخدام نیروی خدمات در یک شرکت معتبر تولید پوشاک درتهران

استخدام فروشنده جهت کار در عطاری در همدان

استخدام کارشناس تغذیه خانم با مجوز تهران

محصولات 370 واحد تولیدی استان اردبیل استاندارد است

طرح ویژه نظارت بر بازار شب یلدا در مازندران

استخدام نصاب و تعمیرکار جهت کار در کولر اسپیلت در بندر عباس

کنسولگری ترکیه برای سرمایه گذاری در تبریز اعتمادسازی کند

167 میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد

استخدام جلوبندی ساز ماهر جهت خودروهای دو دیفرانسیل - کرج

طرح بخشودگی تعدیل بدهی های واحدهای صنعتی اردبیل تمدید شد

استخدام فروشنده جهت فروش محصولات دکوراسیون داخلی - همدان

یک میلیون و 720 هزار واحد مسکن مهر تحویل شده است

افزایش سرقت از منازل و خودرو در ملکان

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش(کشاورزی)/هرمزگان،خراسان،تهران

استخدام پیک موتوری جهت کار در رستوران در کرج

توزیع هفت هزار بطری روغن مایع احتکاری در بازار تایباد

قیمت های جدید خودرو و دغدغه هایی که باقی ماند

توزیع 120 نوبت غذای گرم در مهدهای مناطق حاشیه ای

استخدام ویزیتور حضوری خانم جهت معرفی محصولات لبنی - کرج

شرکت های بیمه به جای رقابت های تخریبی، بازار را مدیریت کنند

بررسی سموم مصرفی تولیدات کشاورزی استان تهران

بهار در پاییز نرگس زارهای خوسف

کیهان: وظیفه دولت، کاهش تورم است نه افزایش بی فایده حقوق

19 آذر| پیشخوان روزنامه های صبح ایران

امسال 40 درصد اعتبارهای عمرانی بصورت نقدی پرداخت می شود

بهار در پاییز نرگس زارهای خوسف

چشمهایی که به دنبال نرخ ارز می دوند

رشد قیمت مسکن به جنوب شهر سرایت کرد+ آمار

کارگران امسال چقدر عیدی می گیرند؟

اما و اگرها و 5 ابهام درباره معافیت جدید در مناطق آزاد

فروش نفت که نشد کار!

علی اصلانی: عیدی امسال کارگران حداقل دو میلیون و 222 هزار تومان و حداکثر سه میلیون و 337 هزار تومان خواهد بود

استخدام هاست و سالن کار در کافه رستوران ماتریکس

توافق کاهش تولید چه نفعی برای صنعت نفت آمریکا دارد؟

استخدام نیروی فروش جهت شرکت آماج صنعت آذر در قم

استخدام منشی نیمه وقت خانم در اصفهان

روسیه ویزا و مستر کارت را کنار می گذارد

نقاط تاریک عملکرد صندوق توسعه ملی در حمایت از اقتصاد ایران

معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت وگو با فارس: تعیین تکلیف زمین راه آهن در منطقه 17 و 18 /شهرداری و دولت توافق کردند

تثبیت رتبه های برتر بانک ملی در گزارش مهرماه شاپرک

بورس زاهدان؛ نوپا اما امیدوار

جزییات 40 هزار میلیارد تومان تسهیلات ریالی از منابع ارزی

وصول و تعیین تکلیف 30 میلیارد ریال از بدهی های منقضی شده بیمه تعاون

آغاز مبادلات بانکی ایران و چین از امروز

ردیابی تورم مشمولا ن 4200

امسال 40 درصد اعتبارهای عمرانی بصورت نقدی پرداخت می شود

محصولات 370 واحد تولیدی استان اردبیل استاندارد است

استخدام بازاریاب مجرب و توانا جهت همکاری در بندر عباس

ورود ارز به کشور بدون محدودیت آزاد شد

استخدام جوشکار نقره ماهر آقا با مدرک دیپلم در کرج

استخدام تکنسین برق آقا جهت واحد تولید در کرج

ایجاد 1191 فرصت شغلی در خراسان جنوبی

استخدام کارشناس بازرگانی با سابقه کار در کرج

استخدام بازاریاب خانم و آقا جهت همکاری در کرج

استخدام تکنسین داروخانه جهت پخش سراسری در اصفهان

استخدام ویزیتور جهت پخش سراسری در اصفهان

استخدام منشی خانم جهت مطب پزشک در شهر اصفهان

استخدام صنایع چوب سپیداران در بندر عباس

استخدام تعدادی بازاریاب جهت همکاری در کرج

طرح بخشودگی تعدیل بدهی های واحدهای صنعتی اردبیل تمدید شد

167 میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد

کنسولگری ترکیه برای سرمایه گذاری در تبریز اعتمادسازی کند

محصولات 370 واحد تولیدی استان اردبیل استاندارد است

استخدام کارشناس فروش حضوری با مزایای عالی در کوانتوم/غرب تهران

تسهیلات 4 میلیارد تومانی «بانک خاورمیانه» به عضو غیرموظف هیات مدیره خود +سند

خودروهای فرسوده دولتی را تا آذرماه بفروشید

لوازم خانگی ارزان می شود؟

پشت پرده دستگیری مدیر مالی شرکت هوآوی

آینده قلیان خانه های مشهد

آخرین وضعیت بارش های ایران

آغاز مبادلات بانکی ایران و چین از امروز

دست Arden بر سر جگوار F تایپ

غیبت جگوار در نمایشگاه خودروی ژنو

توزیع 120 نوبت غذای گرم در مهدهای کودک مناطق حاشیه ای

ریشه حساسیت عمومی به قیمت خودرو

بازی آمریکا با کارت سعودی در مدیریت بازار نفت

بازی آمریکا با کارت سعودی در مدیریت بازار نفت