مطالب مرتبط:
بازی آمریکا با کارت سعودی در مدیریت بازار نفت
یادداشت میهمان؛ بازی آمریکا با کارت سعودی در مدیریت بازار نفت
روسیه آماده همکاری با آمریکا برای جبران تولید نفت در بازار است
بازار داغ حمل نفت ایران در آستانه تحریم های آمریکا
بازار شایعات مذاکره ایران و آمریکا،چه تاثیری بر بازار نفت دارد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 12:502018-09-22اقتصادي

بازی آمریکا با کارت سعودی در مدیریت بازار نفت


برخی تحلیلگران معتقدند که عربستان سعودی در بازه زمانی طولانی مدت قادر به ادامه روند افزایش تولید نفت به صورت قابل توجه نخواهد بود؛ - چراکه این کشور جهت استمرار صادرات نفت، نیازمند تثبیت منابع انرژی است.

سیده مهدیه قرشی در یاداشتی نوشت: اظهارات اخیر ریک پری ، وزیر انرژی آمریکا مبنی بر جبران کاهش صادرات نفت ایران توسط آمریکا، روسیه و عربستان، در حالی مطرح شد که نزدیک شدن به زمان اجرای تحریم های نفتی علیه ایران و به دنبال آن، افزایش قیمت نفت با حذف نفت ایران در بازار جهانی و کمبود عرضه موجی از نگرانی ها را در سطح جهانی پدید آورده است؛ به طوری که وضعیت بازار انرژی که با افت و خیز هایی در قیمت و میزان صادرات نفت مواجه بوده کارشناسان و تحلیلگران سیاسی و اقتصادی را با پیش بینی ها و فرضیات متعددی روبرو ساخته است.

از جمله این فرضیات بازی آمریکا با کارت عربستان سعودی در بازار انرژی است.

در شرایطی که عربستان سعودی برای نخستین بار از اواخر سال 2017، مبادرت به افزایش صادارت نفت خود به آمریکا به میزان یک میلیون بشکه در روز کرده است، برخی تحلیلگران معتقدند که این کشور در بازه زمانی طولانی مدت قادر به ادامه روند افزایش تولید نفت به صورت قابل توجه نخواهد بود؛ چراکه این کشور جهت استمرار صادرات نفت، نیازمند تثبیت منابع انرژی است، لذا باید ظرفیت های نفتی خود را افزایش دهد.

اما به نظر می رسد عربستان به دلیل وجود برخی عوامل، نمی تواند این روند را با شتاب ادامه دهد.

این کشور برای سرعت بخشیدن به افزایش صادارت نفت خود در غیاب ایران به واسطه نقشی که آمریکا برای این کشور در بازار نفت تعریف کرده است، باید موانعی را پشت سر بگذارد.

پایان دادن به مناقشات میان عربستان و کویت بر سر مناطق مرزی نفت خیز به عنوان یکی از منابع تثبیت کننده نفت عربستان در طولانی مدت می تواند تضمین کننده رشد صادارت نفت عربستان به آمریکا در ماه های آتی باشد.

اگرچه بررسی پیشینه فعالیت نفتی عربستان در سال گذشته نشان می دهد که تولید نفت این کشور به دلیل همراهی با پیمان کاهش تولید اوپک و غیر اوپک در سال 2017، از رکورد سالانه ای که در سال 2016 داشت، دچار روند نزولی شده بود و گزارش ماه سپتامبر اوپک با توجه به منابع ثانویه نیز بر این مهم صحه گذاشت که تولید نفت عربستان به 10 میلیون و 401 هزار بشکه در روز رسیده که 343 هزار بشکه بیشتر از تعهد این کشور بر مبنای تصمیم گیری نشست 171 این سازمان در سال 2016 است و همین امر هم، سبب شد که موسسه های پلاتس و پترولیوم اینتلیجنس، دو منبع از منابع ثانویه تولید نفت عربستان، اعتبار خود را از دست بدهند.

اما با توجه به این موارد، چنین برآوردی محتمل است که تداوم اجرای سیاست نفتی جدید از سوی عربستان در قبال صدور نفت در منطقه و جهان، به اتصال به منابع پایدار نفتی و حداکثر استفاده از قابلیت های این کشور در تولید نفت خام دارد.

در چنین حالتی می توان متصور بود که عربستان سعودی می تواند در روندی دائمی قیمت جهانی نفت را کاهش داده و در موازنه منفی با ایران، جایگزین این کشور در شرایط تحریم باشد.

البته نباید اقدامات عربستان در شتاب دادن به صادرات نفت خود به آمریکا را مدیریت بازار جهانی نفت توسط عربستان تلقی کرد؛ چراکه این کشور نمی تواند در حالی که هنوز درخصوص منابع پایدار نفتی خود به ثبیت نرسیده است، به مدیریت این بازار بپردازد.

از طرفی تا زمانی که آمریکا و روسیه در منطقه حضور فعال داشته و سهم عمده ای از بازار انرژری را در اختیار دارند، عربستان صرفا می تواند به عنوان یک بازیگر مزدور که سیاست مستقل نفتی ندارد و براساس استراتژی نفتی ترامپ، به حضور خود ادامه دهد.

بر همین اساس یکی از راه های دستیابی به مدیریت بازار نفت از طریق ثبیت منابع نفتی، تسلط بر منابع نفت خیز است و از آنجا که یکی از مهمترین مناطق در این باره، مناطق مورد مناقشه میان عربستان و کویت است، پایان دادن به اختلافات این دستیابی را سهولت می بخشد.

مناقشه عربستان و کویت البته این مناقشه محدود به عربستان و کویت نبوده و سایر کشور های عربی نیز دچار چنین اختلافاتی هستند.

در واقع کشور های عربی در دهه های گذشته گام هایی جدی برای پایان بخشیدن به این اختلافات برداشته اند، اما این اقدامات مؤثر نبوده و ویژگی اختلافات ارضی و مرزی در این منطقه پایداری آنهاست.

این واقعیت به عوامل متعددی از جمله تحمیلی بودن مرزها، کشف نفت و منابع انرژی، موقعیت استراتژیک برخی مناطق یا جزایر، تمایلات توسعه طلبانه دولت های منطقه در قبال یکدیگر و دخالت قدرت های فرامنطقه ای باز می گردد و در این بین، تمایلات توسعه طلبانه کشور های منطقه در قبال یکدیگر و موقعیت استراتژیک مناطق مورد مناقشه، در ایجاد بن بست اختلافات مرزی در منطقه نقش اساسی دارد به طوری که حل این اختلافات منوط به رفع این عوامل است.

اختلافات کویت و عربستان نیز که به اوایل قرن بیستم باز می گردد، تاکنون با وجود انعقاد چند تفاهم نامه میان این دو کشور، همچنان لاینحل باقی مانده است.

علنی شدن درگیری میان عربستان و کویت در سال 2015 موجب شد که کویت از اقدام ریاض پیرامون بستن میادین نفتی مشترک با کویت در منطقه الخفجی با قابلیت صدور 300 هزار بشکه نفت در روز، متحمل خسارات هنگفت شود.

این در حالی بود که کویت مشغول برنامه ریزی برای ساخت پالایشگاه بزرگی در منطقه بود.

علاوه بر این، ابهاماتی به علت روشن نشدن وضع جزایر ام المرادم و کارو وجود دارد که کویت خواستار ضمیمه شدن آن ها به خاک خود است، اما عربستان حاکمیت مشترک با کویت بر این جزایر را خواستار است.

در عین حال این اقدام عربستان مبنی بر بستن میادین نفتی مشترک میان دو کشور، به منطقه صفر و میدان وفرا نیز تسری یافت؛ منطقه ای به مساحت 6200 مایل مربع که طبق برآورد های اداره اطلاعات انرژی امریکا و ژورنال نفت و گاز، ظرفیت تولید میلیارد بشکه نفت و یک تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی را دارا بوده و تا قبل از علنی شدن اختلافات میان دو کشور، هر دو طرف سهم مساوی از این منابع دریافت می کردند.

بر همین اساس، عربستان برای تامین ظرفیت های بیشتر در تولید نفت نیازمند چرخش برخی رویه ها و سیاست ها در قبال کشور هایی مانند کویت است.

به نظر می رسد تشکیل جبهه نفتی آمریکا با روسیه و عربستان در مقابل ایران با هدف جایگزین شدن نفت این کشور ها به جای نفت ایران نمی تواند در درازمدت ادامه یابد؛ چراکه تحریم نفت ایران به هر صورت قیمت جهانی نفت را افزایش خواهد داد.

این در حالی است که اگرچه قرار است عربستان در نقش تعدیل کننده بازار نفت، موجب کاهش قیمت جهانی نفت شود و با افزایش میزان صادرات خود این کمبود را جبران کند، اما از طرف دیگر برداشت ذخایر نفتی از سوی آمریکا نیز نمی تواند امری دنباله دار در نظر گرفته شود، زیرا کشور های صنعتی به مدت 30 روز ذخایر انرژی و 60 روز ذخایر تجاری دارند و براساس مقررات آژانس انرژی باید 90 روز ذخیره انرژی داشته باشند؛ بنابراین ادامه روند استفاده از ذخایر انرژی برای امریکا به طور دائمی در درازمدت نیز فراهم نیست.

همچنین این مهم را نباید از نظر دور داشت که ذخیره سازی ها عموما محدود بوده و در صورت برداشت مداوم از ذخایر و افزایش آن، بازار نفت، دوباره با افزایش قیمت نفت مواجه خواهد بود و این مغایر با دیپلماسی نفتی کشور ها از جمله جبهه نفتی برساخته آمریکاست؛ بنابراین آنچه در حال حاضر در بازار نفت در جریان است امری موقتی و گذراست.

منبع: فارس
کلید واژه ها: عربستان - آمریکا - نفت عربستان - صادرات نفت - عربستان سعودی - افزایش - تولید - کشور - انرژی - بازار - صادرات - ایران - سعودی - طولانی - بازار نفت - نفت ایران - صادرات نفت ایران - اوپک - نفتی - بازار جهانی - افزایش قیمت - میزان - جهانی - تصمیم گیری - کاهش - بازی - قیمت - صورت - قیمت نفت - پیش بینی

آخرین اخبار سرویس:
قیمت های پایه صادراتی باید واقعی باشد

6 پیشنهاد برای حل مشکلات شرکت های خدماتی

گروگذاری کارت یارانه برای خرید مواد غذایی

خروج بانک ملت، سایپا و مپنا و 14 شرکت /حذف نوسان دو سهم منفی

دفاع رییس سازمان بورس از مدیریت فناوری و نوسان 20 درصد

تجمع تعدادی از رانندگان مینی بوس در مقابل شورای شهر تهران

مهاجرت ایرانی ها به مازندران در آینده

مونسان خبر داد: اجرای 1900 پروژه گردشگری در سطح کشور/ به دنبال توسعه نرم افزاری در امر گردشگری هستیم

تامین دینار زائران اربعین در 250 نقطه

لزوم محاسبه مهریه بر مبنای قیمت سکه زمان عقد

60 درصد بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل بگیرند

چرا دبی تبدیل به یک شهر هوشمند می شود؟

سه بسته برای گردشگران عراقی

گوگل کمپانی های اروپایی را به پرداخت تعرفه مجبور می کند

دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

گرانی قطعه همچنان بزرگترین مشکل کامیون داران

جدیدترین اخبار از طرح پیش فروش لوازم خانگی

تولید بی ام و ایکس 7 از 2019

کاهش درآمد مرسدس بنز در 2018

احتمال عرضه سهام پورشه

افزایش تیراژ خودروسازان خصوصی

جهت گیری سازمان حمایت در تعیین قیمت

کاهش دلار های خانگی با تثبیت نرخ ارز

پنج میلیارد یورو پروژه در حال تکمیل در مناطق کمتر توسعه یافته

صندوق توسعه ملی 3.2 هزار میلیارد تومان تسهیلات ریالی پرداخت کرد

صدور کیفرخواست برای 8مدیر دولتی

برنامه ویژه بازرسی میدانی از ایرلاین ها در ایام اربعین

استخدام طراح مسلط به فتوشاپ با بیمه در خراسان رضوی

استخدام آشپز و کارگر ساده در رستوران نارنج

تزریق 9میلیون یورو ارز به بازار ثانویه

استخدام فروشنده حرفه ای خانم جهت مزون لباس در اصفهان

پست بانک، بانک عامل صنعت مخابرات می شود

صندوق امداد ولایت 68 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد

یک شبکه اجتماعی چینی از مرز 500 میلیون نفر گذشت

مدرسه طبیعت؛ نوزاد سر راهی

التهاب بازار روغن خوراکی در آذربایجان شرقی فروکش کرد

1400 میلیارد تومان برای بازآفرینی تبریز نیاز است

مشاوران املاک خراسان شمالی از ارائه آمار معاملات طفره می روند

دادگر: بازار کار ایران در اختیار دستگاه های شبه حکومتی است

مشتریان ایران عزم خود را برای ادامه خرید نفت جزم کرده اند

نمایشگاه کیش اینوکس 2018

آغاز آمارگیری مساکن روستایی در مهاباد

برگزاری بزرگترین نمایشگاه توانمندی های صنایع

نفت 80 دلاری برای دنیا ضرر دارد

پوشک بچه را چند بخریم؟

3169 نفر با ادعای نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کردند

بیش از 14 هزار تُن آسفالت در سنندج تولید شد

129 فرصت شغلی در قشم ایجاد می شود

مشکل اصلی صادرات کشور تفاوت قیمت ارز است

حسابرسی ده ساله تامین اجتماعی غیرقانونی است/وقتی در منابع کسر می آورند دست به هر اقدامی می زنند

امید نداریم بخش خصوصی به تئاتر چهارمحال و بختیاری کمکی کند

جایگزینی نسخه های الکترونیکی به جای نسخه های دفترچه ای بزودی در سیستان وبلوچستان

مشمولان بسته حمایتی دولت کدامند؟

ارائه پیشنهاد کاهش 5 درصدی از مالیات تولید و بسته معافیت های مالیاتی به دولت

اهدای کمک هزینه اربعین حسینی به نخبگان قرآنی خراسان رضوی

افزایش 7 درصدی صدور بارنامه در استان مرکزی

دانشجویان بیشترین متقاضیان اجاره لپ تاپ هستند

مدارس فرسوده از اولویت های آموزش وپرورش جاماند

مردم و تولیدکنندگان فدای پرمصرف ها می شوند؟

بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می شود

کالاهای دریافت کننده یارانه ارزی تا 74درصد گران شدند

دستگاه های اجرایی از تمام ظرفیت های قانون بودجه بهره بگیرند

قیمت روز موبایل در بازار تهران + جدول

وعده های سرپرست وزارت صنعت برای تامین کالای اساسی و حمایت از تولید

ابتکار: مهریه باید با قیمت سکه زمان عقد محاسبه شود

سرپرست وزارت رفاه: مشمولان بسته حمایتی دولت معرفی شدند

نیمی از مردم جهان کمتر از 5.5 دلار در روز درآمد دارند

با افزایش نرخ دلار به توسعه صادرات خوش بین هستیم

خواب یک روزه در بازار ارز بین بانکی+جدول قیمت

فروش جدید محصولات ایران خودرو آغاز می شود+ جدول

بیمه حکمت به دنبال خلق محصولات جدید باشد

رکورد حفظ توانگری مالی صنعت بیمه در اختیار بیمه ملت

حضور گروه مالی سامان در نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری کیش

بیمه تعاون در پنجمین نمایشگاه بورس بانک ،بیمه و خصوصی سازی جزیره کیش

مهمترین اخبار بیمه ایران و جهان در تازه های 60 منتشر شد

رشد 50 درصدی ترانزیت ریلی در شش ماهه اول سال 97

آغاز صدور پلاک موقت خودروهای ورودی ازمرز در سرخس

گرانی قطعه همچنان بزرگترین معضل کامیون داران

وزن خودروهای آینده نصف می شود

مدل های بسیار جذاب تونیک زمستانی

محمودزاده، نماینده مجلس: تعداد زندانیان 4 برابر ظرفیت زندان ها است

وضعیت زاینده رود قرمز شد

صندوق امداد ولایت 68 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد

محدودیت ترافیکی در تردد خودروهای ترانزیت در ایام اربعین

تسخیر بازارهای جهانی با توسعه صادرات

بازدید معاون وزیر نیرو از روند نیروگاه سیکل ترکیبی اندیمشک

آغاز طرح واکسیناسیون احشام در چایپاره

استعفای پرحاشیه

1400 میلیارد تومان برای بازآفرینی تبریز نیاز است

التهاب بازار روغن خوراکی در آذربایجان شرقی فروکش کرد

افزایش معقول نرخ ارز فرصت منحصربفردی برای تولیدکنندگان و صنعت گران کشور است

صندوق امداد ولایت 68 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد

آسیب پذیری سفرهای زیارتی در برابر نوسانات ارزی

دام های عشایر سمنان دستکاری ژنتیک شده اند؟

آغاز فرآیند تولید بنزین یورو 5 در فاز سوم نفت ستاره خلیج فارس

استخدام منشی خانم مسلط به امور اداری، ورد و اکسل در شرکت تولید

استخدام نیروی ماهر و نیمه ماهر رنگ کار مبل در یزد

استخدام نیرو جهت کار در کارگاه ساخت کابین آسانسور در شهر قم

استخدام منشی خانم آشنا به حسابداری در بازار بلور شوش

استخدام اپراتور CNC فرز جهت شرکت تولیدی در یزد

بازی آمریکا با کارت سعودی در مدیریت بازار نفت

بازی آمریکا با کارت سعودی در مدیریت بازار نفت