مطالب مرتبط:
سیاست های مشاور امنیت ملی آمریکا و تامین امنیت جهان+کاریکاتور
پنتاگون: آمریکا قادر به کنترل امنیت منطقه خلیج فارس است
وزیر دفاع ایران در گفتگو با المیادین: ایران به دنبال روابط دوستانه با کشورهای منطقه است/ تامین امنیت از طریق بیگانه ممکن نیست  
وزیر کشور: امنیت در منطقه باید توسط کشورهای منطقه تامین شود/ مرز ایران-عراق مرز صلح و دوستی است
دریادار تنگسیری: خلیج فارس خانه ماست، برای تامین امنیت آن نیازی به آمریکا نداریم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 10:342018-09-22بين الملل

آمریکا شریک قابل اطمینانی برای تامین امنیت منطقه نیست


ایرنا – دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پنجشنبه گذشته بار دیگر در توییت توهین آمیزی به کشورهای عربی به ویژه سعودی حمله و ناتوان بودن آنها در تامین امنیت خود را در حالی به رخ کشید که ایران بارها نسبت به غیر قابل اطمینان بودن آمریکا برای تامین .

- دوحه – ایرنا – دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پنجشنبه گذشته بار دیگر در توییت توهین آمیزی به کشورهای عربی به ویژه سعودی حمله و ناتوان بودن آنها در تامین امنیت خود را در حالی به رخ کشید که ایران بارها نسبت به غیر قابل اطمینان بودن آمریکا برای تامین امنیت منطقه هشدار داده است.

ترامپ با بهانه قرار دادن بالا بودن قیمت نفت ، نوشت: ما از کشورهای خاورمیانه محافظت می کنیم.

امنیت آنها بدون ما مدت زیادی دوام نخواهد آورد.

اما آنها به تلاش برای بالاتر و بالاتر بردن بهای نفت ادامه می دهند.

این را به خاطر خواهیم سپرد.

نفت و سایر مسائل منطقه ای هر از چند گاهی بهانه ترامپ می شود تا به شدت به اعراب حمله کند و حاکمیت آنها را زیر سوال ببرد.

او به صراحت خواستار آن شده تا کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی برای حفظ امنیت خود باید هزینه حضور نظامی آمریکا در سوریه را پرداخت کنند.

شبکه خبری سی ان ان اواسط فروردین ماه در گزارشی به نقل از منابع آگاه در کاخ سفید فاش کرد که ترامپ در گفت و گوی تلفنی با یکی از حکام عرب خلیج فارس به او هشدار داده است در صورت خروج آمریکا از منطقه آن ها دو هفته هم نمی توانند در جایگاهی که هستند باقی بمانند.

در ارتباط با تهدیدهای امنیتی منطقه چند نکته وجود قابل ذکر است:1-این سخن که ما از کشورهای منطقه محافظت می کنیم بارها از سوی دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا بیان شده است اما او هرگز به صراحت اعلام نکرده است که واشنگتن امنیت کشورهای منطقه را در مقابل کدام کشور حفاظت می کند .

اگر منظور او ایران است که باید گفت تهران طی قرن ها سابقه حمله به هیچ کشور مستقلی را نداشته است و حتی از سوی یکی از حکام دیکتاتور منطقه و با حمایت مالی برخی مرتجعین عرب مورد حمله قرار گرفته است .

از سوی دیگر تهران طی سال های اخیر هم همواره از لزوم تامین امنیت منطقه از طریق همکاری های دو و چند جانبه امنیتی حمایت کرده است .

بی تردید ایران هراسی از سوی دولت ترامپ با هدف سرپوش گذاشتن بر این حقیقت صورت می گیرد که در حال حاضر بزرگ ترین دشمن منطقه و بلکه کل جهان ، رژیم صهیونیستی با دارا بودن صدها بمب هسته ای بدون نظارت است.

علاوه بر آن رژیم صهیونیستی سابقه طولانی در برپایی جنگ ، هدف قرار دادن کشورهای اسلامی و عربی و اشغال سرزمین های آنان طی سالهای موجودیت خود را یدک می کشد.

افکار عمومی منطقه، فلسطین را موضوع اول جهان اسلام و به تبع آن منطقه می دانند و هر گونه فرافکنی به منظور منزه جلوه دادن جنایات رژیم صهیونیستی در منطقه را غیر قابل قبول ارزیابی می کنند.

بنابر این اگر تهدیدی علیه کشورهای منطقه وجود داشته باشد – که دارد – چیزی جز تهدیدهای مکرر رژیم صهیونیستی برای تغییر جغرافیای منطقه خاورمیانه نیست.

پس از رژیم صهیونیستی، دومین تهدید کشورهای منطقه خود دولت آمریکا محسوب می شود.

این کشور تاکنون و در دوره های مختف دستکم سه کشور اسلامی افغانستان ، عراق و سوریه را هدف حملات تجاوزکارانه خود قرار داده و بخش هایی از خاک آنها را اشغال کرده است و بدون داشتن مجوز قانونی ، درباره حق حاکمیت آنها بر بخش هایی از خاک خود تصمیم می گیرد.

واشنگتن حتی برای بر هم زدن امنیت دریای سرخ و تنگه باب المندب ، با تحریک رژیم صهیونیستی و سپس حمایت های تسلیحاتی از ائتلاف متجاوز عربی ، در حمله نظامی به یمن مشارکت کرده است.

اشغال کشورهای افغانستان و عراق طی سال های گذشته که با ادعای مبارزه با تروریسم صورت گرفت نه تنها به رفع این پدیده شوم کمک نکرده است که با وجود حضور نظامیان آمریکایی و غربی طی سال های گذشته رشد گروههای تروریستی چند برابر شده و مردم کشورهای مذکور هم در فقر و تنگدستی هر چه بیشتر فرو رفته اند.

2-پیش از انقلاب اسلامی شاه ژاندارم آمریکا در منطقه بود.

این نقش به قدری برای آمریکا مهم بود که تمامی تاسیسات هوایی و دریایی نظامی در جنوب کشور بر اساس این نقش ایران تعریف و اجرا شده بود اما پس از انقلاب، ایران از ترتیبات امنیتی آمریکا در خلیج فارس خارج شد و در صدد ایجاد مناسبات امنیتی مستقل از بازیگران فرامنطقه ای، با اتکا بر درون و همکاری با دولت های منطقه بر آمد.

با این رویکرد، آمریکا از نقش همکار راهبردی به دشمن سیاست های ایران در منطقه تبدیل و جمهوری اسلامی ایران به مهمترین نگرانی این کشور در حوزه خلیج فارس تبدیل شد .

آمریکا به عنوان یکی از متغیرهای امنیت منطقه، همواره مانع از شکل گیری همکاری کشورهای حوزه خلیج فارس برای حفظ امنیت بوده است، چه زمانی که از محمدرضا پهلوی به عنوان ژاندرام منطقه علیه بقیه استفاده می کرد و چه اکنون که با ادعای واهی رادیکالیسم شیعه ، کشورهای منطقه را به ایران هراسی واداشته است .

در این میان برخی کشورهای منطقه هم برای کسب مشروعیت یا امنیت یا هر دوی آن به خارج از منطقه چشم دوخته و حاضرند زیر چتر حمایتی یک کشور خارجی قرار گیرند و حتی در این زمینه با یکدیگر هم مسابقه می دهند.

این کشورها با تبعیت از این نوع نگاه به جای ارتباط متقابل و تقویت همسایه ها برای توسعه و پیشرفت، خود را به کارخانه تامین مواد اولیه غرب و بازار تسلیحات آن تبدیل کرده و با یکدیگر برای ارتباط با غرب رقابت و مسابقه گذاشته اند و کشورهای غربی نیز به جهت اینکه این متعهدان قابل اطمینان را از دست ندهند، از سیاست قدیمی تفرقه بینداز و حکومت کن استفاده کرده و هر روز به دامنه ناامنی ها و بدبینی های منطقه ای افزوده اند.

جمهوری اسلامی ایران از یک سو هم مشروعیت و هم امنیت خود را مدیون روحیه استقلال طلبی مردم می داند و در این راستا حاضر به معامله با هیچ قدرتی نیست و از سوی دیگر حاضر است برای بیرون راندن بیگانگان و تقویت همکاریهای منطقه ای کشورهای همسایه، با آنان همکاری کند.

تفکر راهبردی جمهوری اسلامی ایران در تأمین امنیت خلیج فارس، مخالفت با هرگونه حضور خارجی در آن و حمایت از همکاریهای امنیتی منطقه ای است.

این موضوع به ویژه در مخالفت با حضور نظامی آمریکا در منطقه عینیت می یابد.

در مجموع ایران در طول سه دهه بعد از وقوع انقلاب اسلامی، خواستار مبتنی ساختن امنیت و ثبات خلیج فارس بر همکاری و مشارکت بازیگران منطقه ای و پایان دادن به مداخله و حضور نیروهای خارجی در منطقه بوده است.

چرا که حضور و نقش آفرینی بازیگران خارجی را باعث اختلاف در نظم طبیعی خلیج فارس و تعاملات و همکاریهای بومی که در نهایت به تداوم ناامنی ها و حتی تشدید معضل امنیت می انجامد.

بر این اساس محورهایی از جمله کاهش حضور نیروهای خارجی، تنش زدایی و اعتمادسازی در سطح منطقه و افزایش تعاملات و روابط در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و حتی نظامی همواره از مسائل مورد توجه ایران در خلیج فارس بوده است.

3-رقابت های تسلیحاتی و اختلافات سیاسی و ایدئولوژیک در سطح منطقه ای از موانع عمده شکل گیری امنیت پایدار در خلیج فارس محسوب می شوند.

آمریکا به عنوان بازیگری مداخله گر در مجموعه امنیتی خلیج فارس محسوب می شود که مانع از توسعه همکاری های منطقه ای شده است و حتی سیاست های آن به تشدید رقابت ها و خصومت ها انجامیده است.

در این راستا با توجه به موانع درون منطقه ای و برون منطقه ای ایجاد امنیت پایدار در خلیج فارس، الگوی امنیتی مشارکتی و همکاری جویانه و سازوکارهای مرتبط با آن برای بهبود شرایط امنیتی در خلیج فارس پیشنهاد می شود.

در حال حاضر کشورهای حوزه خلیج فارس در شبکه ای از تعاملات و وابستگی های متقابل امنیتی به هم پیوند خورده اند.

این مسئله لزوم شکل گیری یک مجموعه امنیتی منطقه ای در خلیج فارس را سبب گردیده است.

بنابراین کشورهای منطقه از لحاظ امنیتی به شدت تحت تاٌثیر اقدامات همدیگر خواهند بود.

از سوی دیگر این کشورها عمدتا نگرانیهای مشترکی در خصوص تهدیدات و چالشهای امنیتی در سطح منطقه دارند.

این مسئله بیش از هر چیز دیگر بیان کننده این مطلب می باشد که مقابله با این چالشها تنها از طریق اقدام دسته جمعی با مشارکت تمامی کشورهای منطقه میسر خواهد بود.

بدین ترتیب سیستم امنیت دسته جمعی در منطقه خلیج فارس سیستمی بر پایه مشارکت تمامی اعضا خواهد بود و به عنوان محلی مناسب برای طرح مسایل و دغدغه های امنیتی و نگرانیهای مشترک اعضا و همچنین مکانی برای شکل گیری الگوهای اعتماد ساز میان اعضا عمل خواهد نمود.

با این حال این مسئله تا حدود زیادی به برداشتها و ادراکات کشورهای منطقه از این واقعیت بستگی خواهد داشت.

بنابراین فارغ از هرگونه پیش زمینه های ذهنی گذشته یک برداشت واقع گرایانه از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس مطمئناً سودمندی های بسیاری در جهت مقابله با تهدیدات و چالش های موجود در سطح منطقه به همراه خواهد داشت.


کلید واژه ها: منطقه - امنیت - آمریکا - کشور - دونالد ترامپ - قابل اطمینان - رییس جمهوری آمریکا - رییس جمهوری - تامین - رژیم صهیونیستی - کشورهای عربی - ایران - حمله - جمهوری - صهیونیستی - سعودی - کشورهای اسلامی - عربستان سعودی - عربی - تهران - هشدار - حمایت - ایرنا - حضور نظامی - خاورمیانه - خلیج فارس - بزرگ ترین - صورت - رژیم - کاخ سفید

آخرین اخبار سرویس:
سیاست های زورگویانه آمریکا علیه ایران به جایی نمی رسد

ماهاتیر خواستار مداخله آسه آن برای پایان خشونت ها علیه روهینگیا شد

پاکستان و امارات میزبان مذاکرات آمریکا و طالبان

وزیر کشور ترکیه: با کمک ایران مانع شکل گیری دولت در اقلیم کردستان شدیم

ادعای زرداری: دولت جدید تشکیل می دهیم

عکس/ مراسم تحلیف نخستین رییس جمهور زن گرجستان

جزییات عملیات نیرو های ارتش ترکیه علیه شبه نظامیان کُرد در شمال و شمال شرق سوریه؛ اشغال 165 منطقه در حدفاصل شمال شرق حلب و شمال شرق حسکه در دستور کار آنکارا

عمران خان: عزم پاکستان برای مبارزه با تروریسم جدی است

الکترون تاسواره های ناسا را به فضا برد

درخواست فلسطین و سازمان ملل برای دریافت کمک 350 میلیون دلاری

کاخ سفید درباره تعطیلی دولت آمریکا هشدار داد

عکس های رنگی نادر از جنگ جهانی دوم

«دختر کولی» به خانه بازگشت

برگزاری نشست مهم اطلاعاتی بین عراق، سوریه، روسیه و ایران در بغداد

بازگشت دهها دهها هزار آواره سوری

بن سلمان تصور می کرد چک سفید امضا از کاخ سفید دارد

چند جانبه گرایی و همکاری های بین المللی در معرض خطر قرار دارد

تظاهرات در اعتراض به قوانین جدید کار در مجارستان

هر نظامی اسراییلی که وارد غزه شود یا کشته می شود و یا اسیر خواهد شد

بالا گرفتن مناقشه میان عربستان و کویت بر سر میادین نفتی/ سفر ناگهانی رییس جمهور سودان به سوریه و دیدار با بشار اسد/واکنش وزبر مشاور امارات به اظهارات مقام آلمانی در مورد طرح حمله به قطر/شرط ترکیه برای آغاز همکاری ها با بشار اسد

مسجدی: برای سازندگی هم در کنار عراق می ایستیم

تهدید آمریکا به توقف همکاری نظامی در بندر حیفا در صورت تداوم حضور چین در این بندر

تظاهرات گسترده در بروکسل علیه توافق مهاجرتی سازمان ملل

اولین سفر رسمی یک رییس کشور به سوریه بعد از 8 سال

نظرسنجی درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

درگیری نظامیان صهیونیست با فلسطینیان در یورش به کرانه باختری

آمریکا می خواهد سناریوی خود در سوریه را در ونزوئلا تکرار کند

صفحه فرزند نتانیاهو در فیسبوک به دلیل توهین به مسلمانان مسدود شد

سفر عمر البشیر به دمشق و تکاپوی کشورها برای ازسرگیری روابط با سوریه

یک هیات سوری آوریل 2019 به کریمه می رود

از صدای مریخ تا جراحی در فضا!

تشکیل اتاق مشترک تجاری بین سوریه و کریمه

تظاهرات مردم نیجریه در حمایت از تشکیل کشور فلسطین

عمران خان هند را به ارجاع مساله کشتار کشمیری ها به سازمان ملل تهدید کرد

فیسبوک حساب پسر نتانیاهو را 24 ساعت تعلیق کرد

کشف آرامگاه 4 هزار و 400 ساله کاهن مصری! /تصاویر

اعتراض خانواده شهدای قره باغ به برخورد تند پلیس با آنها/فیلم

مهاجران بسترساز رشد کسب و کارها

خیزشی از وجدان های بیدار جهانی برای توقف جنگ در یمن آغاز شده است

احتمال اخراج فتح الله گولن از آمریکا قوت گرفت

سرقت به زور چاقو در ایالت کالیفرنیا + فیلم

مسجدی: برای سازندگی هم در کنار عراق می ایستیم

تظاهرات مرد نیجریه در حمایت از ملت فلسطین

نخست وزیر فرانسه اعتراف کرد؛ به حرف مردم گوش نکردیم

یک موسسه غیردولتی اعلام کرد: از ژانویه سال 2016 بیش از 60 هزار نفر در یمن کشته شده اند

رژیم صهیونیستی سیستم جاسوسی در اختیار عربستان قرار داد

آموزش و دوزبانگی در ایران - مهدی حمیدی شفیق*

عکس/ کشف مقبره ای بی نظیر از مصر باستان

سفر وزیر خارجه هلند به عراق

رییس جمهوری عراق تابعیت انگلیسی خود را لغو کرد

حماس: مشارکت گسترده در سالروز تاسیس حماس نشانه حمایت از مقاومت است

همایش صلح و ثبات در غرب آسیا؛ یک منطقه، یک سرنوشت برگزار شد

رایزنی عجیب پامپئو با وزیر خارجه اسلوونی

سی ان ان: فشار ها بر ترامپ به شدت افزایش یافته

هلاکت چند نظامی سعودی در نجران

نیاز آمریکا به روسیه برای تمرین در قطب شمال

کشور های عربی به دنبال رابطه با قدرتمندان هستند!

تظاهرات هزاران لبنانی علیه فساد و ناکارآمدی مسئولان سیاسی

خشم ریاض از قطعنامه های سنای آمریکا

تظاهرات در لبنان علیه طبقه سیاسی حاکم/ اهتزاز پرچم های قرمز در خیابان های بیروت

کشته شدن 16 دستیار ارشد ابوبکر بغدادی در حملات ارتش عراق در سوسه سوریه

نمایندگان طالبان و آمریکا در امارات دیدار می کنند

الجزیره از توطئه مشترک عربستان، امارات و بحرین برای اشغال قطر در سال 1996 پرده برداشت

تهدید آمریکا به توقف همکاری نظامی در بندر حیفا در صورت تداوم حضور چین در این بندر

فوران آتشفشان سوپوتان مرکز اندونزی را در شرایط امنیتی قرار داد

حقوق انسانی توانیابان مغفول مانده است

کشته شدن کودکان یمنی در البیضا

حمله تروریستی در عفرین سوریه با 4 کشته و 20 زخمی

نشست فوق العاده اتحادیه عرب درباره فلسطین

سرازیر شدن تروریستهای القاعده به سوی ادلب سوریه

سفر بازیگر زن مشهور ترکیه ای به ایران

بدمینتون بازان به آنکارا سفر کردند

پاسخ تند عربستان به مجلس سنای آمریکا

ظریف: تحریم ها هرگز موثر نبوده اند

کشته شدن 17 غیرنظامی در حمله ائتلاف آمریکا در شرق سوریه

تظاهرات هزاران لبنانی علیه فساد و ناکارآمدی مسئولان سیاسی

در مرز های آمریکا چه بر سر کودکان مهاجر می آید؟

عمر البشیر با بشار اسد دیدار کرد

تشکیل جلسه فوق العاده اتحادیه عرب در خصوص مساله فلسطین

قطر از تحریم های آمریکا علیه ایران انتقاد کرد

دومینوی «همکاری با اسد» در آنکارا

وزیراسبق اطلاع رسانی پاکستان در گفت وگو با فارس: ایران و پاکستان رسانه های مشترک اردو و فارسی زبان راه اندازی کنند

روسیه از بی بی سی شکایت می کند

عربستان و این همه نفوذ در کاخ سفید و واشنگتن؛ چگونه؟!

اولین شاسی بلند برقی ژاپنی در راه است

اعتراف نخست وزیر فرانسه درباره جلیقه زردها؛ اشتباه کردیم

ادعا های بی اساس برایان هوک درباره ایران

ارتش روسیه برای تبعات خروج احتمالی آمریکا از آی ان اف آماده می شود

پیشرفت های بی سابقه حماس مرهون حمایت های ایران است

افزایش شمار زخمی های انفجار در ژاپن به 42 نفر

تظاهرات گسترده در بروکسل علیه توافق مهاجرتی سازمان ملل

تداوم اعتراضات مجارستانی ها علیه خودکامگی دولت ویکتور اوربان

واردات حیوان از روسیه و اوکراین!

جنگ سرد گوی رقابت جوایز فیلم اروپا را ربود

قدردانی بشار اسد از تلاش های جمهوری اسلامی ایران

ریاض تصویب قطعنامه ضد سعودی در سنا را محکوم کرد

مرگ ومیر ناشی از شلیک گلوله در آمریکا رکورد زد

بازار غذا های سنتی در کشمیر +عکس

اگر در کشور های دیگر این کار ها را انجام دهید، به زندان می افتید!

قانونی برای اخراج خانواده های عاملان عملیات ضدصهیونیستی

آمریکا شریک قابل اطمینانی برای تامین امنیت منطقه نیست

آمریکا شریک قابل اطمینانی برای تامین امنیت منطقه نیست