مطالب مرتبط:
جایزه بزرگ به بدهکاران ارزی
فارس گزارش می دهد امتیاز بی نظیر دولت برای بدهکاران وام های ارزی
امتیاز دولت برای بدهکاران وام های ارزی
شریعتمداری:مقایسه واردات موز و دارو احساس مردم را جریحه دار می کند/برای مبارزه با فساد جایزه گذاشتیم
طرح جدید برای بدهکاران بانکی بالای صد میلیون تومان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 09:172018-09-22اقتصادي

جایزه بزرگ به بدهکاران ارزی


مهلت تدوین آیین نامه اجرایی ماده 20 قانون رفع موانع تولید به اتمام رسید و بلاتکلیفی برخی از بدهکاران ارزی موجب شد تا وزیر صنعت در نامه ای به سرپرست وزارت اقتصاد پیشنهادهایی را برای اصلاح روش تسویه حساب واحدهای تولیدی که سقف بدهی آنها 30 میلیون یورو باشد، - هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست جایزه بزرگ به بدهکاران ارزی مهلت تدوین آیین نامه اجرایی ماده 20 قانون رفع موانع تولید به اتمام رسید و بلاتکلیفی برخی از بدهکاران ارزی موجب شد تا وزیر صنعت در نامه ای به سرپرست وزارت اقتصاد پیشنهادهایی را برای اصلاح روش تسویه حساب واحدهای تولیدی که سقف بدهی آنها 30 میلیون یورو باشد، ارسال کند.

پیشنهادهایی که برخی از کارشناسان از آن به عنوان جایزه بزرگ به بدهکاران ارزی یاد می کنند.

براساس پیشنهاد محمد شریعتمداری این امکان برای بدهکاران ارزی در نظر گرفته شده است که بدهی آنها به نرخ روز گشایش اعتبار، تبدیل به ریال و به صورت اقساط از آنها اخذ شود.

با اتمام مهلت (پایان شهریور ماه) تعیین تکلیف آیین نامه اجرایی ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر بنگاه های تولیدی دو نامه در راستای تمدید مهلت اجرایی این ماده قانونی و چگونگی اجرای ماده 20 به دستگاه های ذی ربط از سوی متولیان امر ارسال شد.

براین اساس وزیر صنعت، معدن و تجارت به منظور مشخص شدن وضعیت بنگاه هایی که هنوز تعیین تکلیف نشده اند به سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی نامه نوشت و رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در نامه ای به معاون اول رییس جمهور خواهان تمدید مهلت اجرای این ماده قانونی به مدت سه ماه از پایان شهریور تا پایان آذرماه سال جاری شد تا به این طریق کمیته تعیین شده به جمع بندی مورد نظر برای ماده 20 قانون رفع موانع تولید دست پیدا کنند.

محمد شریعتمداری در این نامه پیشنهاداتی برای اصلاح روش تسویه حساب واحدهای تولیدی که سقف بدهی ارزی آنها 30 میلیون یورو است را به سرپرست وزارت اقتصاد ارائه کرد؛ براساس پیشنهاد وزیر صنعت این امکان برای بدهکاران ارزی در نظر گرفته شده است که بدهی آنها به نرخ روز گشایش اعتبار، تبدیل به ریال شود و به صورت اقساط از آنها اخذ شود؛ پیشنهادی که به گفته فعالان اقتصادی رانت زا بوده و ایجاد فساد می کند.

در این نامه همچنین پیشنهاداتی درخصوص اصلاح آیین نامه اجرایی ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر بنگاه های تولیدی ارائه شده که برآیند برگزاری جلسات متعدد با بانک مرکزی، سایر بانک ها و وزیر اقتصاد بوده است.

عبور از چالش بدهی ارزی بنگاه های صنعتی عمده دلیلی است که موجب شد تا وزیر صنعت، معدن و تجارت اقدام به نامه نگاری با وزیر اقتصاد کند؛ چالشی که سال هاست گریبان بخش صنعت را گرفته است.

نوسانات نرخ ارز در سال های 90 و 91 موجب شد تا بازپرداخت تسهیلات دریافتی از حساب ذخیره ارزی به گره کور بخش تولید تبدیل شود؛ گره ای که بازکردن آن به آیین نامه اجرایی ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور سپرده شد.

اما از زمان ابلاغ این ماده قانونی تاکنون به دفعات شاهد اصلاحات گوناگون برای این ماده قانونی بوده ایم.

این امر موجب شده تا با گذشت 7 سال، اجرای این ماده قانونی نتواند آنگونه که باید گره از مشکل بنگاه های صنعتی باز کند و حال با اتمام مهلت اجرای این ماده قانونی متولیان امر به تکاپو افتاده اند تا راهکاری برای عبور از این چالش چندین ساله بیابند.

آیین نامه ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر در راستای تسویه بدهکاران ارزی که به دلیل نوسان ارزی امکان بازپرداخت بدهی خود را نداشتند به تصویب هیات دولت رسید، بر اساس این ماده قانونی دولت موظف شد نسبت به تعیین تکلیف نرخ و فرآیند تسویه بدهکاران ارزی از محل حساب ذخیره ارزی به دولت به شکلی که زمان دریافت ارز، زمان فروش محصول یا زمان تکمیل طرح (حسب مورد)، نوع کالا (نهایی، واسطه ای یا سرمایه ای) وجود یا نبود محدودیت های قیمت گذاری توسط دولت و رعایت ضوابط قیمت گذاری و عرضه توسط دریافت کننده تسهیلات، وجود یا نبود منابع ارزی در زمان درخواست متقاضی لحاظ شده باشد.

از آنجا که آیین نامه اجرایی این ماده از قانون در دولت به تصویب رسیده، اصلاح آن باید به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و با مشارکت بانک مرکزی و سازمان مدیریت و برنامه به دولت پیشنهاد شود و به تصویب هیات وزیران برسد.

** نامه نگاری وزیرنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت به سیدرحمت الله اکرمی شامل بنگاه های کوچک، متوسط و بزرگ می شود و برای خروج این بنگاه ها از چالش بدهی ارزی وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه پیشنهادی خود برای واحدهای بزرگ که اصل بدهی ارزی آنها بیشتر از 30 میلیون یورو با احتساب نرخ سود ارزی مندرج در قرارداد می شود، پیشنهاد داده است که بدهی این بنگاه ها به نرخ روز گشایش اعتبار، تبدیل به ریال شده و در اقساط پنج ساله با سود مستقل 15 درصد محاسبه و دریافت شود.

در کنار بنگاه های بزرگ برای واحدهای کوچک و متوسط که اصل بدهی ارزی آنها 30 میلیون یورو است نیز در این نامه مواردی پیش بینی شده که براساس آن شریعتمداری خواهان آن شده است تا اصل بدهی ارزی تا سقف 30 میلیون یورو بدون احتساب نرخ سود ارزی مندرج در قرارداد به نرخ روز گشایش اعتبار، تبدیل به ریال شده، پس از تنفس 2 ساله بدون سود در اقساط پنج ساله با سود مستقل 15 درصد محاسبه و از بنگاه های بدهکاردریافت شود.

این پیشنهادات برای تعیین تکلیف تسهیلات ارزی اعطایی از حساب ذخیره ارزی آن دست از واحدهای تولیدی بخش خصوصی است که نسبت به واردات ماشین آلات، تجهیزات و مواد اولیه اقدام کرده اند.

همچنین پیشنهاد شد شرایط مذکور به سایر تسهیلات اعتباری ارزی نیز تسری یابد.

به گفته فعالان اقتصادی طرح پیشنهادی از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت طرحی ضدرقابتی محسوب می شود؛ چراکه بسیاری از بنگاه ها طی سال های اخیر با نرخ بالاتر نسبت به تسویه بنگاه خود اقدام کرده اند و طبعا از بنگاه هایی که قرار است با شرایط جدید آن هم به صورت ریالی تسویه کنند عقب خواهند ماند.

از سوی دیگر در سطح کلان نیز این اقدام به ضرر اقتصاد خواهد بود، چراکه تسهیلات به صورت ارزی به متقاضیان پرداخت شده و دریافت آن به صورت ریالی با نرخ کمتر به نفع اقتصاد کشور نخواهد بود که این امر ایجاد رانت می کند؛ چه رانت اطلاعاتی و چه رانت اقتصادی که هیچ کدام از آنها به نفع اقتصاد نخواهد بود.

با تمام این شرایط این نکته نیز قابل تامل است که در شرایط کنونی که با پرش نرخ ارز مواجه هستیم باید روشی نیز برای عبور از این چالش نیز در نظر گرفته شود اما آنچه مسلم است برای عبور از چالش نباید صورت مساله را پاک کرد، بلکه باید به فکر راهکار دیگری بود.

** درخواست تمدید مهلتاز چالش چگونگی تسویه بدهی که بگذریم از زمان تدوین آیین نامه ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، بنگاه های تولیدی همواره با چالش مهلت پرداخت بدهی نیز مواجه بوده اند؛ به طوری که در این مدت به دفعات متولیان و صنعتگران از نبود فرصت کافی برای پرداخت بدهی از سوی بنگاه های بدهکار خبر داده اند.

حال با اتمام شهریور ماه (اتمام اجرای ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر بنگاه های تولیدی) محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس به اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری در نامه ای خواستار تمدید این مهلت شده است.

در نامه رییس کمیسیون اقتصادی مجلس آمده است به دلیل شرایط موجود و نبود فرصت کافی کمیته تعیین شده متشکل از نمایندگان مجلس، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اقتصاد و اتاق بازرگانی برای تدوین آیین نامه اجرایی ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر جمع بندی موردنظر خود را ارائه نکرده است و فعالان اقتصادی مشمول ماده فوق امکان تعیین تکلیف را نیافته اند لذا با توجه به اتمام مهلت اجرای ماده فوق (پایان شهریور ماه)، امید است موافقت فرمایید مهلت مذکور حداقل به سه ماه از پایان شهریور تا پایان آذرماه سال جاری تمدید و بر تشکیل جلسات و اتخاذ تصمیم در این خصوص در دستگاه های دولتی مربوطه تاکید جدی شود تا در پایان مهلت تمدید، موجبات اجرای دقیق و کامل ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر فراهم شود.


کلید واژه ها: پیشنهاد - تولید - نامه - اقتصاد - قانون - وزارت اقتصاد - وزیر صنعت - ماده - محمد شریعتمداری - وزیر صنعت، معدن و تجارت - اقتصادی - وزارت - مهلت - اصلاح - وزیر - صنعت - شریعتمداری - کمیسیون اقتصادی مجلس - معاون اول رییس جمهور - آیین - هایی - جایزه - یورو - بزرگ - شهریور - امور اقتصادی - اطلاع رسانی - وزیر اقتصاد - رییس جمهور - بانک

آخرین اخبار سرویس:
افزایش 160 میلیارد روپیه ای اخذ مالیات شرط پرداخت وام به پاکستان

عطرهای فلوریس برای 2018

تعیین قیمت بلیت پروازها، آزاد و بر اساس عرضه و تقاضا

پارچه فروش و نذر حجاب

سازمان تعزیرات: مخالف افزایش ضابطه مند قیمت خودرو نیستیم

استخدام کارشناس توسعه و بازار در بخش بازرگانی داخلی و خارجی

استخدام نیرو مسلط به زبان برنامه نویسی PHP در تهران

استخدام نیرو جهت انجام پروژه موبایل و وب اپلیکیشن در تهران

یزد شهر انسان محور یا خودرو محور?

تجلیل ازخانواده های کامیون داران و راهداران کشور

خروج دام بدون مجوز از ورودی های استان ممنوع است

آغاز آبرسانی به شهرک ولایت سعادتشهر

10 مورد از مرگبارترین و خشونت بار ترین شورش ها و جنبش های اعتراضی تاریخ [قسمت اول]

در سال 2019 کدام بدافزارها و جرایم سایبری افزایش می یابند؟

فروش قطعی هفتیمن اختراع در بازار دارایی فکری فرابورس ایران

اوخر دی ماه رقم می خورد/ بازار اول و سوم فرابورس ایران میزبان دو عرضه عمده سهام کنترلی

افزایش ارزش معاملات فرابورس ایران

یک شرکت زراعی دیگر به تابلو بازار فرابورس آمد

با اتکاء به توان داخلی متخصصین شرکت مخابرات ایران/ فراهم شدن امکان مدیریت مصرف ترافیک برای مشتریان مخابرات

با 13 واحد رشد در نخستین روز کاری /هفته آیفکس به سطح یک هزار و 858 واحدی رسید

جزییات دورزدن تحریم سوخت هواپیما

پست ایران برای دومین بار موفق به دریافت گواهینامه استاندارد آدرس نویسی شد

ریزش قیمتی اوراق تسهیلات مسکن مورد معامله در فرابورس ایران

میزبانی فرابورس از مبادله 755 میلیون ورقه بهادار در دومین روز کاری آذرماه

«آناهیتا خلج امیرحسینی» رییس اداره کل برنامه ریزی و کنترل برنامه پست بانک شد

اساسنامه صندوق توسعه حمل و نقل تصویب شد

آغاز ساخت پروژه جدید مسکن مهر پردیس

قرارداد خرید 15 هزار تن ریل ملی امضا شد

کلید 80 واحد مسکونی ساخته شده بانک صادرات ایران تحویل زلزله زدگان کرمانشاه شد

عملیات ارزیابی املاک بانک تجارت در حال انجام است

کمک 10 میلیارد ریالی بانک تجارت برای آزادی زندانیان غیرعمد

بانک ها مقصر اصلی رکود کارخانه ها نیستند / معوقات بانک ملی در آذربایجان غربی به 2040میلیارد ریال رسیده است

تحقیق و تفحص از خودروسازان کلید خورد

14هزار کلاس در آذربایجان شرقی نیازمند نوسازی و مقام سازی است

معاون اقتصادی استانداری قزوین: خروج دام بدون مجوز از ورودی های استان ممنوع است

آغاز بکار نمایشگاه فن بازار در شهر یزد

تکمیل چرخه خودکفایی صنعت نفت و گاز

تصویب جهت گیری ها و شاخص های کلان بودجه 98

100 هکتار از اراضی شیب دار کردکوی باغ می شود

مانور نابودی 1200 قطعه مرغ با علائم آنفلوآنزا در انار

سقوط طلا به کانال 200 هزار تومان

تقاضای گاز طبیعی مایع آسیا تا سال 2020 چهار برابر می شود

کدام کشورها بیشترین نفت را در 2018 کشف کردند؟

4 دلیل قاچاق بنزین اعلام شد

مسئله آب در آینده از نان هم واجب تر است

ممکن است مرغ 14هزار تومان هم فروش رود!

استخدام کادر دفتری خانم در شرکت تولیدی

استخدام کمک حسابدار آشنا با اصول حسابداری در گیلان

طرح ارتقا سلامت محصولات کشاورزی در آذربایجانشرقی اجرا می شود

مردان صاحبان اصلی فضا های شهری اند

سقوط 4 درصدی قیمت نفت

تعهد مسئولان حوزه حمل و نقل جاده به راننده ها و تشکل ها

لاستیک کامیون ها باید با قیمت 4 میلیون تومان توزیع شود

جاستین ترودو می خواهد یک قرارداد تسلیحاتی با عربستان را متوقف کند

شریعتمداری: دعوای حیدری، نعمتی بین وزارت بهداشت و وزارت کار باید خاتمه یابد

عربستان صادرات نفت خود در اکتبر را افزایش داد

وقتی یارانه پولدار ها چند برابر فقراست

واگذاری پروژه های بزرگ شهری نمادی از امنیت سرمایه گذاری در کشور است

فرماندار تفت: پروژه های این شهرستان معطل تخصیص اعتبار است

عضو هیات مدیره بانک کشاورزی: بانک کشاورزی زمینه ساز توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی است

نصب دومین سکوی گازی فاز 13 پارس جنوبی+ تصاویر

نرخ رانا، این خودروی دست دوم وطنی چند؟

ماهی پلو شب یلدا با طعم کوسه

روسیه میلیاردها دالر در اوراق بدهی ملی امریکا سرمایه گذاری کرده است

لاستیک کامیون ها باید با قیمت 4 میلیون تومان توزیع شود

تجلیل از خانواده های کامیون داران و راهداران خدوم کشور

مصرف شیشه در بین دانشجویان اسلام اباد افزایش یافت

استخدام مهندس نساجی در یک شرکت تولیدی

استخدام مهندس مکانیک جهت سرپرستی واحد مکانیک در تهران

7900 فقره وام به مددجویان کمیته امداد خراسان رضوی پرداخت شد

کاهش قیمت برخی خودروها + جدول

نحوه دریافت کارت های سوخت برگشت خورده اعلام شد

استخدام همکار خانم آشنا به photoshop و ICDL در یک شرکت بازرگانی

استخدام سر آشپز ایرانی، فرنگی، ایتالیایی در تهران

لاستیک کامیون ها باید با قیمت 4 میلیون تومان توزیع شود

10 شرکت تجاری در آذربایجان شرقی 92 میلیارد تومان تخلف کردند

دولت در اجرای وعده های خود نه امید داشت، نه تدبیر/ مشکل ما عملکرد نادرست مسئولان است، نه تحریم آمریکا

تجربه رانندگی با سایپا آریو S300 ؛ انتخابی عجیب برای شرایط سخت

مقایسه ای بر بودجه نظامی ایران با دیگر کشور ها

تکمیل طرح های عمرانی ورزشی به سرعت در دستور کار است سلطانی فر: سرعت اجرای پروژه ها بهتر از گذشته شده اما منابع ما محدود است

وزیر پاکستان: 75 درصد دانشجویان دختر از موسسات آموزشی شناخته شده، شیشه مصرف می کنند

نرخ رانا، این خودروی دست دوم وطنی چند؟

دلار افتاد و قیمت جهانی طلا بالا رفت

بدهی بانک های خصوصی به بانک مرکزی برای هر ایرانی چقدر گران تمام شد؟

ادامه واکنش ها به استفاده از ذرت دامی در محصولات 2 کارخانه پفک

پژو پارس و پراید یک میلیون از قیمت افتادند+جدول

آمار مهاجرت ها هر ساله افزایش می یابد

وزیر راه: پرواز چارتری در شرکت های فاقد سیستم فروش، تخلف است

دولت نه تدبیر دارد و نه امید

شفافیت معامله و امنیت سرمایه با دفاتر اسناد رسمی + گزارش

عنوان شهر جهانی منبت در سر برگ ادارات آباده

افتتاح فاز اول طرح جامع حمل و نقل تا پایان امسال

تحمیل کامیون های چینی بی کیفیت به سرمایه گذاران

قیمت تضمینی گندم، 1600 تومان

پرواز چارتری در شرکت های فاقد سیستم فروش، تخلف است

استخدام متخصص کنترل و هوش مصنوعی جهت شرکتی در تهران

چرا امروز طلا در جهان گران شد و در ایران ارزان؟

استخدام متخصص الکترونیک خودرو برای شرکتی در تهران

استخدام متخصص شبکه جهت یک شرکت واقع در تهران

استخدام مهندس نرم افزار یک شرکت فعال در صنعت خودرو

جایزه بزرگ به بدهکاران ارزی

جایزه بزرگ به بدهکاران ارزی