مطالب مرتبط:
جایزه بزرگ به بدهکاران ارزی
فارس گزارش می دهد امتیاز بی نظیر دولت برای بدهکاران وام های ارزی
امتیاز دولت برای بدهکاران وام های ارزی
شریعتمداری:مقایسه واردات موز و دارو احساس مردم را جریحه دار می کند/برای مبارزه با فساد جایزه گذاشتیم
طرح جدید برای بدهکاران بانکی بالای صد میلیون تومان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 09:172018-09-22اقتصادي

جایزه بزرگ به بدهکاران ارزی


مهلت تدوین آیین نامه اجرایی ماده 20 قانون رفع موانع تولید به اتمام رسید و بلاتکلیفی برخی از بدهکاران ارزی موجب شد تا وزیر صنعت در نامه ای به سرپرست وزارت اقتصاد پیشنهادهایی را برای اصلاح روش تسویه حساب واحدهای تولیدی که سقف بدهی آنها 30 میلیون یورو باشد، - هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست جایزه بزرگ به بدهکاران ارزی مهلت تدوین آیین نامه اجرایی ماده 20 قانون رفع موانع تولید به اتمام رسید و بلاتکلیفی برخی از بدهکاران ارزی موجب شد تا وزیر صنعت در نامه ای به سرپرست وزارت اقتصاد پیشنهادهایی را برای اصلاح روش تسویه حساب واحدهای تولیدی که سقف بدهی آنها 30 میلیون یورو باشد، ارسال کند.

پیشنهادهایی که برخی از کارشناسان از آن به عنوان جایزه بزرگ به بدهکاران ارزی یاد می کنند.

براساس پیشنهاد محمد شریعتمداری این امکان برای بدهکاران ارزی در نظر گرفته شده است که بدهی آنها به نرخ روز گشایش اعتبار، تبدیل به ریال و به صورت اقساط از آنها اخذ شود.

با اتمام مهلت (پایان شهریور ماه) تعیین تکلیف آیین نامه اجرایی ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر بنگاه های تولیدی دو نامه در راستای تمدید مهلت اجرایی این ماده قانونی و چگونگی اجرای ماده 20 به دستگاه های ذی ربط از سوی متولیان امر ارسال شد.

براین اساس وزیر صنعت، معدن و تجارت به منظور مشخص شدن وضعیت بنگاه هایی که هنوز تعیین تکلیف نشده اند به سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی نامه نوشت و رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در نامه ای به معاون اول رییس جمهور خواهان تمدید مهلت اجرای این ماده قانونی به مدت سه ماه از پایان شهریور تا پایان آذرماه سال جاری شد تا به این طریق کمیته تعیین شده به جمع بندی مورد نظر برای ماده 20 قانون رفع موانع تولید دست پیدا کنند.

محمد شریعتمداری در این نامه پیشنهاداتی برای اصلاح روش تسویه حساب واحدهای تولیدی که سقف بدهی ارزی آنها 30 میلیون یورو است را به سرپرست وزارت اقتصاد ارائه کرد؛ براساس پیشنهاد وزیر صنعت این امکان برای بدهکاران ارزی در نظر گرفته شده است که بدهی آنها به نرخ روز گشایش اعتبار، تبدیل به ریال شود و به صورت اقساط از آنها اخذ شود؛ پیشنهادی که به گفته فعالان اقتصادی رانت زا بوده و ایجاد فساد می کند.

در این نامه همچنین پیشنهاداتی درخصوص اصلاح آیین نامه اجرایی ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر بنگاه های تولیدی ارائه شده که برآیند برگزاری جلسات متعدد با بانک مرکزی، سایر بانک ها و وزیر اقتصاد بوده است.

عبور از چالش بدهی ارزی بنگاه های صنعتی عمده دلیلی است که موجب شد تا وزیر صنعت، معدن و تجارت اقدام به نامه نگاری با وزیر اقتصاد کند؛ چالشی که سال هاست گریبان بخش صنعت را گرفته است.

نوسانات نرخ ارز در سال های 90 و 91 موجب شد تا بازپرداخت تسهیلات دریافتی از حساب ذخیره ارزی به گره کور بخش تولید تبدیل شود؛ گره ای که بازکردن آن به آیین نامه اجرایی ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور سپرده شد.

اما از زمان ابلاغ این ماده قانونی تاکنون به دفعات شاهد اصلاحات گوناگون برای این ماده قانونی بوده ایم.

این امر موجب شده تا با گذشت 7 سال، اجرای این ماده قانونی نتواند آنگونه که باید گره از مشکل بنگاه های صنعتی باز کند و حال با اتمام مهلت اجرای این ماده قانونی متولیان امر به تکاپو افتاده اند تا راهکاری برای عبور از این چالش چندین ساله بیابند.

آیین نامه ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر در راستای تسویه بدهکاران ارزی که به دلیل نوسان ارزی امکان بازپرداخت بدهی خود را نداشتند به تصویب هیات دولت رسید، بر اساس این ماده قانونی دولت موظف شد نسبت به تعیین تکلیف نرخ و فرآیند تسویه بدهکاران ارزی از محل حساب ذخیره ارزی به دولت به شکلی که زمان دریافت ارز، زمان فروش محصول یا زمان تکمیل طرح (حسب مورد)، نوع کالا (نهایی، واسطه ای یا سرمایه ای) وجود یا نبود محدودیت های قیمت گذاری توسط دولت و رعایت ضوابط قیمت گذاری و عرضه توسط دریافت کننده تسهیلات، وجود یا نبود منابع ارزی در زمان درخواست متقاضی لحاظ شده باشد.

از آنجا که آیین نامه اجرایی این ماده از قانون در دولت به تصویب رسیده، اصلاح آن باید به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و با مشارکت بانک مرکزی و سازمان مدیریت و برنامه به دولت پیشنهاد شود و به تصویب هیات وزیران برسد.

** نامه نگاری وزیرنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت به سیدرحمت الله اکرمی شامل بنگاه های کوچک، متوسط و بزرگ می شود و برای خروج این بنگاه ها از چالش بدهی ارزی وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه پیشنهادی خود برای واحدهای بزرگ که اصل بدهی ارزی آنها بیشتر از 30 میلیون یورو با احتساب نرخ سود ارزی مندرج در قرارداد می شود، پیشنهاد داده است که بدهی این بنگاه ها به نرخ روز گشایش اعتبار، تبدیل به ریال شده و در اقساط پنج ساله با سود مستقل 15 درصد محاسبه و دریافت شود.

در کنار بنگاه های بزرگ برای واحدهای کوچک و متوسط که اصل بدهی ارزی آنها 30 میلیون یورو است نیز در این نامه مواردی پیش بینی شده که براساس آن شریعتمداری خواهان آن شده است تا اصل بدهی ارزی تا سقف 30 میلیون یورو بدون احتساب نرخ سود ارزی مندرج در قرارداد به نرخ روز گشایش اعتبار، تبدیل به ریال شده، پس از تنفس 2 ساله بدون سود در اقساط پنج ساله با سود مستقل 15 درصد محاسبه و از بنگاه های بدهکاردریافت شود.

این پیشنهادات برای تعیین تکلیف تسهیلات ارزی اعطایی از حساب ذخیره ارزی آن دست از واحدهای تولیدی بخش خصوصی است که نسبت به واردات ماشین آلات، تجهیزات و مواد اولیه اقدام کرده اند.

همچنین پیشنهاد شد شرایط مذکور به سایر تسهیلات اعتباری ارزی نیز تسری یابد.

به گفته فعالان اقتصادی طرح پیشنهادی از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت طرحی ضدرقابتی محسوب می شود؛ چراکه بسیاری از بنگاه ها طی سال های اخیر با نرخ بالاتر نسبت به تسویه بنگاه خود اقدام کرده اند و طبعا از بنگاه هایی که قرار است با شرایط جدید آن هم به صورت ریالی تسویه کنند عقب خواهند ماند.

از سوی دیگر در سطح کلان نیز این اقدام به ضرر اقتصاد خواهد بود، چراکه تسهیلات به صورت ارزی به متقاضیان پرداخت شده و دریافت آن به صورت ریالی با نرخ کمتر به نفع اقتصاد کشور نخواهد بود که این امر ایجاد رانت می کند؛ چه رانت اطلاعاتی و چه رانت اقتصادی که هیچ کدام از آنها به نفع اقتصاد نخواهد بود.

با تمام این شرایط این نکته نیز قابل تامل است که در شرایط کنونی که با پرش نرخ ارز مواجه هستیم باید روشی نیز برای عبور از این چالش نیز در نظر گرفته شود اما آنچه مسلم است برای عبور از چالش نباید صورت مساله را پاک کرد، بلکه باید به فکر راهکار دیگری بود.

** درخواست تمدید مهلتاز چالش چگونگی تسویه بدهی که بگذریم از زمان تدوین آیین نامه ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، بنگاه های تولیدی همواره با چالش مهلت پرداخت بدهی نیز مواجه بوده اند؛ به طوری که در این مدت به دفعات متولیان و صنعتگران از نبود فرصت کافی برای پرداخت بدهی از سوی بنگاه های بدهکار خبر داده اند.

حال با اتمام شهریور ماه (اتمام اجرای ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر بنگاه های تولیدی) محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس به اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری در نامه ای خواستار تمدید این مهلت شده است.

در نامه رییس کمیسیون اقتصادی مجلس آمده است به دلیل شرایط موجود و نبود فرصت کافی کمیته تعیین شده متشکل از نمایندگان مجلس، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اقتصاد و اتاق بازرگانی برای تدوین آیین نامه اجرایی ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر جمع بندی موردنظر خود را ارائه نکرده است و فعالان اقتصادی مشمول ماده فوق امکان تعیین تکلیف را نیافته اند لذا با توجه به اتمام مهلت اجرای ماده فوق (پایان شهریور ماه)، امید است موافقت فرمایید مهلت مذکور حداقل به سه ماه از پایان شهریور تا پایان آذرماه سال جاری تمدید و بر تشکیل جلسات و اتخاذ تصمیم در این خصوص در دستگاه های دولتی مربوطه تاکید جدی شود تا در پایان مهلت تمدید، موجبات اجرای دقیق و کامل ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر فراهم شود.


کلید واژه ها: پیشنهاد - تولید - نامه - اقتصاد - قانون - وزارت اقتصاد - وزیر صنعت - ماده - محمد شریعتمداری - وزیر صنعت، معدن و تجارت - اقتصادی - وزارت - مهلت - اصلاح - وزیر - صنعت - شریعتمداری - کمیسیون اقتصادی مجلس - معاون اول رییس جمهور - آیین - هایی - جایزه - یورو - بزرگ - شهریور - امور اقتصادی - اطلاع رسانی - وزیر اقتصاد - رییس جمهور - بانک

آخرین اخبار سرویس:
استخدام شرکت توسعه صنایع تابان انرژی پاسارگاد (مشورتی)

اختلاس 150 میلیاردی در مسکن مهر

عرضه یورو در بازار ثانویه کاهش یافته است

آزادسازی دوباره نرخ سود بانکی

زمان تاثیرگذاری کاهش ارز بر بازار لوازم خانگی حداقل 3 ماه/ قیمت ها تغییری نکرده است

صادرات نفت ایران به چین افزایش قابل توجهی داشته است

بر سر خودروهای ژاپنی صادره به ایران چه بلایی می آید +ویدئو

پشت پرده موافقت ها و مخالفت ها با FATF از دید اعتماد/مخاطبان سخنان جهانگیری چه کسانی هستند؟ /سلاخی انسانیت پشت عابربانک بن سلمان

بهبود تراز بازرگانی کشاورزی با افزایش صادرات

بنزین با فعال شدن کارت سوخت دو نرخی می شود

سامانه جامع آمار مسافران پروازهای داخلی کشور کجاست؟

بدهی 16 میلیون دلاری ایرلاین های ایرانی به فرودگاه نجف

عسگر اولادی: دور دوم روحانی از احمدی نژاد بدتر بود

برای ثبت نام کارت سوخت به کجا مراجعه کنیم؟

واکسن آنفلوآنزا چند؟

بانک مسکن: متقاضیان مسکن مهر را جریمه نمی کنیم

بنزین با فعال شدن کارت سوخت دو نرخی می شود

فاضلی: دولت هزینه‎های نانوایان را کاهش دهد

واگذاری جنجالی سهام صندوق فولاد

کالاهای اساسی تا 50 درصد گران شدند

کسب دانش فنی ساخت کوئل قبل از تحریم

جزییات طرح ویژه بخش خصوصی برای مدیریت سوخت

پیشنهاد یارانه 250 هزار تومانی نقدی به جای 60 لیتر بنزین/ محبوب ترین مقصد برای کارگران خارجی/ تب و تاب دلالان برای فروش خودرو/ افت 33درصدی سفر ایرانی ها به همسایه شمالی/ نرخ بیش از 8 هزار تومان ارز بازی دلالان است

آبیاری نوین در 410 هکتار اراضی خوشاب اجرا شد

خودروهای ساخت مشترک ایران و آذربایجان به روسیه صادر می شود

مظنه فروش انواع ترشی در بازار چقدر است؟

خرید زرشک، کیلویی چند تمام می شود؟

قیمت انواع ماکارانی در فروشگاه های زنجیره ای + جدول

جوانه گندم با چه قیمتی در بازار به فروش می رسد؟

کاهش قیمت محصولات هیوندای در بازار

قیمت کره در فروشگاه های زنجیره ای+ جدول

واکسن آنفلوآنزا چند؟

یارانه 250 هزار تومانی نقدی به جای 60 لیتر بنزین/ محبوب ترین مقصد برای کارگران خارجی/ تب و تاب دلالان برای فروش خودرو/ خرید طلا اولویت اصلی روس ها/ افت 33درصدی سفر ایرانی ها به همسایه شمالی/ نرخ بیش از 8 هزار تومان ارز بازی دلالان است

رویترز: اوپک در افزایش تولید نفت ناکام ماند

کاهش نرخ طلا در سایه تنظیم بازار ارز

جریمه دیرکرد اقساط متقاضیان مسکن مهر ممنوع یا قانونی؟!

قیمت زمین در مناطق 22 گانه تهران چند است؟

برای ثبت نام کارت سوخت به کجا مراجعه کنیم؟

واکسن آنفلوآنزا چند؟

عکس/ برداشت شلغم 4 کیلو گرمی در روستای «سرغایه» مشهد!

ایدرو: ارایه ی پیشنهاد اصلاح قیمت از سوی خودروسازان، به مفهوم پذیرش آن نیست

نشست چالشها و فرصتهای تجارت با پول ملی در آنکارا برگزار شد

اختصاص 100 هزار دینار ویژه زائرین اربعین

اگر بانک مرکزی را به من بسپارند 2 ماهه مسئله ارز را حل می کنم

بسته حمایتی دولت برای بازنشستگانی که زیر 3میلیون حقوق می گیرند

مسافرت شهروندان آذربایجانی به ایران افزایش یافت

ثبت بدترین عملکرد اقتصادی انگلیس در یک دهه اخیر

آیا مرگ زن، مهریه را ساقط می کند؟

خودروهای ساخت مشترک تهران وباکو به روسیه صادر می شود

حذف پوشاک قاچاق 260 هزار شغل را احیا می کند

آیا مرگ زن، مهریه را ساقط می کند؟

قیمت طلا و سکه افت کرد + جدول آخرین قیمت

کدام بانکها 23درصد سود سپرده می دهند؟

دلالان خودرو فروشنده شدند

20 پرسش ارزی در سرمقاله دنیای اقتصاد

خودروسازان حق افزایش قیمت ندارند

بسته حمایتی دولت برای بازنشستگانی که زیر 3میلیون حقوق می گیرند

نوسانات بازار دلار قطعا ادامه دار است

بازار خودرو به نقطه تعادل قیمتی نزدیک می شودا

قیمت روز مسکن امروز 1397/7/28/قیمت خانه در خاوران متری 3 میلیون

چین و روسیه دلار را از مبادلات تجاری دوجانبه حذف می کنند

مقدونیه یک گام دیگر برای تغییر نام خود برداشت

عسگر اولادی: دور دوم روحانی از دوره احمدی نژاد بدتر بود

خودروسازان حق افزایش خودسرانه قیمت ها را ندارند

خودروسازان حق افزایش قیمت ندارند

چالش های اجرای طرح تحول صنایع دریایی/غفلت صنعت ایران از تجربه تحریم ها

سهام آسیایی ضررها را جبران کرد

واحدهای برتر بانک رفاه در حوزه خدمت رسانی مورد تجلیل واقع شدند

تبعات نوسانات ارزی دامن گیر دانشجویان دکتری متقاضی فرصت مطالعاتی

امسال طغیان آنفلوانزای پرندگان نخواهیم داشت

فاضلی: دولت هزینه‎های نانوایان را کاهش دهد

نسخه لوکس اپل واچ با قیمت یک میلیون دلار در راه است

خودروهای ساخت مشترک ایران و آذربایجان به روسیه صادر می شود

نوسازی بیش از هزار تاکسی فرسوده

ثروتمندان جهان در هر ساعت چه قدر درآمد دارند؟

برداشت انار از باغ های خوزستان

میرسلیم: دولت با گرانی ارز بدهی خود را داد

بسته حمایتی برای بازنشستگان زیر 3میلیون حقوق

صادرات خودروهای ساخت ایران و آذربایجان به روسیه

ایجاد تسهیلات برای ورود ارز و طلا به کشور روی میز مجلس

بازار خودرو به نقطه تعادل قیمتی نزدیک می شودا

نتیجه جالب یک تحقیق؛ خودروهای بنزینی و دیزلی پاک تر از خودروهای برقی هستند

کاهش قابل توجه قیمت بلیت هواپیمایی خارجی

رویترز: اوپک در افزایش تولید نفت ناکام ماند

آیا بازی های ویدیویی گران تر می شوند؟

طوفان مایکل 3 میلیارد دلار به صنعت چوب آمریکا خسارت وارد کرد

رشد اقتصادی چین به پایین ترین سطح 9 ساله خود می رسد

افت یک پله ای کشور در گزارش مجمع جهانی اقتصاد

نخستین کمپ یک هفته ای کارآفرینی کشور در آمل برپا شد

متقاضیان مسکن مهر را جریمه نمی کنیم

سکان وزارتخانه های اقتصادی به چه کسانی سپرده شود

حقوق 95 درصد بازنشستگان کشور کمتر از سه میلیون تومان است

با تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات زیتون تولید ملی این محصول ضربه خورد

تعرفه های بندری بر اساس نرخ سامانه نیما محاسبه می شود

جذب نقدینگی با معامله حواله های نفتی

اعلام قیمت بلیت اتوبوس تهران تا مهران برای اربعین

چرا نوسان نرخ ارز آجیل و خشکبار را گران کرد؟

FATF چگونه ایران را دچار خود تحریمی سیستمی می کند؟

نرخ بلیت اتوبوس تهران تا مهران برای اربعین

قاچاقچیان سوخت هر دقیقه 138 تا 277 میلیون تومان به جیب می زنند!

جایزه بزرگ به بدهکاران ارزی

جایزه بزرگ به بدهکاران ارزی