مطالب مرتبط:
حمایت وزارت اقتصاد آلمان از شرکتهای آلمانی فعال در ایران
حمایت آلمان از برجام و حفظ روابط تجاری و مالی با ایران
وزیر خارجه آلمان: از شرکت های آلمانی در تجارت با ایران حمایت می کنیم
سفیر آلمان در دیدار با فلاحت پیشه: آلمان از ایران در برجام حمایت می کند
آلمان از ایران در برجام حمایت می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 08:352018-09-22بين الملل

غیرممکن بودن حمایت های برجامی آلمان از ایران


هرچند مسئولین کشور خواستار حفظ کشورهای اروپایی ازجمله آلمان در برجام هستند تا این توافق را حفظ کنند؛ ولی آلمانی­ ها تمایلی به تداوم همکاری با ایران به دلیل تحریم های ثانویه آمریکا ندارند.

- هرچند مسئولین کشور خواستار حفظ کشورهای اروپایی ازجمله آلمان در برجام هستند تا این توافق را بدون آمریکا حفظ کنند؛ ولی آلمانی­ ها تمایلی به تداوم همکاری با ایران به دلیل تحریم های ثانویه آمریکا ندارند.

پس از خروج آمریکا از برجام مقامات اروپایی ضمن اظهار تأسف، اعلام کردند که خواستار حفظ برجام بدون آمریکا هستند؛ چنانچه اخیراً هم مایا کوچیانچیک سخنگوی موگرینی اعلام کرد: اروپا با همکاری دیگر طرف های برجام در حال انجام اقداماتی در جهت حفظ توافق هسته ای است .

این در حالی است که برخی از شرکت­های اروپایی از جمله شرکت های آلمانی از ایران خارج شدند، که این موضوع قابل اعتماد نبودن کشورهای اروپایی را نشان می دهد.

سیاست یک بام و دوهوای اروپایی ها و قابل اعتماد نبودن طرف های اروپایی برجام ازجمله دغدغه هایی بود که در همان روزهای ابتدایی اعلام خروج آمریکا از برجام توسط رهبر انقلاب مطرح شد؛ چنانچه ایشان در این زمینه عنوان کردند: من به این سه کشور هم اعتماد ندارم و می گویم به این ها هم اعتماد نکنید.

اگر می خواهید قراردادی ببندید، تضمین واقعی و عملی بگیرید وَالّا فردا این ها هم همان کار امروز آمریکا را به شیوه دیگری خواهند کرد .

اخیراً نیز ایشان در دیدار با رییس جمهور و اعضای هیئت دولت فرمودند: ارتباط و ادامه مذاکره با اروپا ایراد ندارد اما باید ضمن ادامه این کار، از آن ها درباره مسائلی نظیر برجام و یا اقتصاد، قطع امید کنید .

ایشان با انتقاد از رفتار نامناسب اروپا در مسائلی نظیر برجام و تحریم ها خاطرنشان کردند: باید با نگاه شک آلود به وعده های آن ها، از روند مسائل مراقبت جدی کرد .

وعده ­های آلمان برای همکاری با ایران پس از اعلام خروج آمریکا از برجام، مسئولین آلمانی وعده های زیادی در مورد همکاری با ایران دادند.

مشاییل کلور برشتولد سفیر آلمان در تهران در این زمینه گفته است: تحکیم و تقویت مناسبات با جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف همواره موردتوجه و اهتمام مسئولان آلمانی قرار دارد .

همچنین پیتر التمایر، وزیر اقتصاد آلمان گفته است: به واشنگتن اجازه نمی دهیم به ما دیکته کند که با چه کشوری دادوستد داشته باشیم و ازاین رو به توافق هسته ای وین پایبند می مانیم به نحوی که ایران نتواند به سلاح اتمی دست یابد .

التمایر با اشاره به اینکه شرکت های آلمانی باید از امکان ادامه سرمایه گذاری در ایران به میزان دلخواه برخوردار باشند گفته است: دولت آلمان همراه متحدان اروپایی خود در جستجوی راه هایی هستند تا تضمین شود که امکان تبادلات مالی همچنان وجود دارد .

خلف وعده آلمان در عمل باوجودآنکه آلمانی ها در صحبت ها و بیانیه های خود، موضع حمایتی از ایران دارند ولی در عمل چنین حمایت هایی مشاهده نمی شود.

برای نمونه پیتر التمایر وزیر اقتصاد آلمان در اظهارنظر دیگری گفته است: ما ازنظر حقوقی هیچ امکانی نداریم که شرکت های آلمانی را علیه تصمیمات دولت آمریکا در این راستا حمایت کنیم یا برای آن ها استثنا قائل شویم .

آنگلا مرکل نیز، سخنان وزیر امور خارجه خود که خواستار بازنگری در روابط آلمان با آمریکا در مورد تحریم­ها علیه ایران بوده است را نظر شخصی او دانسته بود.

چنین موضع گیری های متناقض مقامات آلمانی باعث شده است که بسیاری از شرکت های اروپایی با آغاز دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران، به صورت یک طرفه از قراردادها خارج و ایران را ترک کنند، بااین حال توجیه دولت های اروپایی، خصوصی بودن این شرکت ها بود اما خبر خروج شرکت راه آهن دولتی آلمان، گواهی بر این مدعا است که اروپایی ها و به ویژه آلمانی­ها اراده ای برای حفظ منافع ایران در برجام ندارند.

یک نشریه ایتالیایی هم در گزارشی با عنوان خداحافظی شرکت های المانی دویچه تلکام و دویچه باهن از ایران نوشت: این دو شرکت که اولی مربوط به شرکت مخابراتی آلمان و دومی مربوط به شرکت راه آهن این کشور است، در پی بازگشت تحریم های آمریکا به تدریج ایران را ترک می کنند ، خبری که از سوی روزنامه آلمانی هندرز بلات نیز تایید شده است.

این دو شرکت قطع همکاری خود با ایران را به خاطر اعمال تحریم های آمریکا مطرح کردند.

همچنین جو کاریزر مدیرعامل زیمنس آلمان در اردیبهشت ماه امسال در گفت وگو با CNN اعلام کرد: این شرکت دیگر قادر به تحمل فشارهای آمریکا نیست و از تحریم های جدید آمریکا علیه ایران تبعیت می کند .

رویترز نیز در اواسط مردادماه اعلام کرد شرکت خودروسازی دایملر که تولیدکننده خودرو بنز است به دلیل شروع تحریم های آمریکا علیه ایران، طرح توسعه کسب وکار خود در ایران را متوقف می کند.

غیرممکن بودن حمایت های آلمان از ایران شواهد نشان می دهد که آلمانی ها شریک غیرقابل اعتمادی در راستای حفظ برجام هستند؛ چراکه آن ها در روابطشان با ایران به خاطر وابستگی که به دلار آمریکا دارند، از سیاست­های تحریمی آمریکا علیه ایران تبعیت می کنند.

چنانچه علی ماجدی سفیر ایران در آلمان در این زمینه می گوید: رییس بانک مرکزی آلمان یا رییس بافین آلمان نیز عملاً ترس از این دارند که با ایران رابطه مالی داشته باشند و بنابراین شرایط نامناسب و سهم دلار در بانک ها برای آن ها اجازه نمی دهد که با ایران همکاری داشته باشند .

با این اوصاف نمی توان به گشایش های اقتصادی حاصل از اعتماد به آلمان و سایر کشورهای اروپایی، امید داشت.

چراکه اروپا نمی تواند روابط بانکی خودش را با ایران بدون توجه به ملاحظات آمریکا ادامه دهد.

هرچند که اروپایی­ها بحث اجرای قانون مسدودسازی سال 1996 را مطرح می کنند ولی این ادعا صرفاً در حد حرف است و در عمل نمی تواند کارایی داشته باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارین پالیسی تهدید اروپا به مقابله با تحریم های آمریکا علیه ایران توخالی است چراکه تحریم های آمریکا در سال 1996 ناچیز بود و به همین دلیل شرکت های خارجی سود سرشار ناشی از تجارت با ایران را به پایبندی به تحریم های آمریکا ترجیح می دادند اما در سال 2010 قانون جدیدی در کنگره آمریکا (در قالب تحریم­های ثانویه) تصویب شد که قانون مسدودسازی اروپا را منسوخ کرد.

این قانون که به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارین پالیسی، تهدید به قطع دسترسی شرکت­های اروپایی به نظام مالی آمریکاست ، به اهرم قدرتمند آمریکا علیه سیاست­های ضد تحریمی تبدیل شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازالجزیره قانون مسدودسازی اروپا برای شرکت های کوچک می توانست مناسب باشد، اما شرکت های چندملیتی بزرگ که با دلار سروکار داشتند، راهکار مناسبی نبوده است چنانچه این شرکت­ها به تجارت با ایران ادامه دهند تحریم خواهند شد .

چنانچه به گزارش سایت قطره و به نقل ازاسپوتنیک، یکی از مقامات آمریکایی می گوید: طی 90 روز ما می بینیم که چه شرکت هایی از ایران خارج می شوند و شکی نیست که تحریم ها کار می کنند.

تقریباً 100 شرکت از بخش مالی و انرژی اعلام کرده اند که قصد خروج از ایران را دارند .

ریشه همه این مشکلات به نقش دلار، در پیشبرد اهداف آمریکا و تسلیم شدن سایر کشورها در برابر آمریکا برمی گردد.

همانطور که والری ژیسکار دستن رییس جمهور اسبق فرانسه می گوید: دلار امتیاز فوق العاده ای به آمریکا داده است .

پائول ­کریگ­ رابرتز، معاون اسبق وزارت خزانه داری آمریکا نیز، در مورد نقش محوری دلار در سیاست های آمریکا در همراه کردن کشورهای دیگر با خود می گوید: تنها دلیلی که آمریکا را به چنین قدرتی رسانده، تسلیم شدن و همراهی احمقانه کشورهای دیگر با سازوکار امپریالیستی دلار آمریکاست .

وجود چنین سازوکارهایی موجب شده است که مقامات آمریکایی نسبت به قانون مسدودسازی اروپا چندان واکنشی نشان ندهند؛ چراکه می دانند اعمال چنین قانونی اساساً غیرممکن است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری آسوشیتدپرس ، یک مقام ارشد آمریکایی در این زمینه می گوید: واشنگتن از تلاش های اروپا در حمایت از شرکت های فعالش در ایران درزمینه اعمال مجدد تحریم ها نگرانی ندارد .

براین اساس مسئولین به جای اینکه امیدشان به آلمان و دیگر کشورهای اروپایی برای گشایش اقتصادی باشد، بهتر است که راهکارهای عملیاتی تری را برای شکوفایی و پویایی اقتصاد کشور دنبال کنند.

چنانچه جهت گیری سیاست خارجی به سمت کشورهای غیراروپایی و نوظهور و همچنین همسایگان، ازجمله الزامات سیاست خارجی در این برهه زمانی محسوب می شود.


کلید واژه ها: آلمان - اروپا - اروپایی - آمریکا - کشورهای اروپایی - ایران - آلمانی - کشور - توافق هسته ای - توافق - توافق هسته - تحریم - هسته ای - جمهوری اسلامی - اقتصاد - خروج - وعده - وزیر اقتصاد - رهبر انقلاب - رییس جمهور - هسته - نشان - موگرینی - نامناسب - مسئولان - واشنگتن - ابتدایی - جمهوری - انتقاد - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
صفحه نخست روزنامه های امروز سه شنبه 22 آبان

جمهوری آذربایجان می تواند عضو سازمان پیمان امنیت جمعی شود

حیرت و نفرت مانع از شناخت دقیق غرب شد/مدرنیزاسیون بدون عبور از مدرنیسم خطرناک است

ساخت سازه های دریایی در مازندران

برخلاف دروغ آمریکا، دارو هم تحریم است

جزییات اسنادی که ظریف برای پامپئو رو کرد

آمریکا دروغ می گوید، دارو هم تحریم است

شمار کشته های آتش سوزی کالیفرنیا به 42 تن افزایش یافت

لحظه انهدام اتوبوس حامل نظامیان رژیم صهیونیستی با موشک مقاومت + ویدئو

بازگشایی دو گذرگاه مرزی جدید در قبرس بعد از 8 سال

فایل صوتی قتل خاشقچی؛ به رییس بگو ماموریت انجام شد

بازداشت 63 نظامی در اتیوپی به اتهام فساد مالی

لحظه اصابت دقیق موشک به اتوبوس حامل نظامیان صهیونیست + فیلم

عضو تیم ترور خاشقجی در تماس با عربستان: به رییست بگو، ماموریت انجام شد

دارو هم تحریم است

دادستان کل عربستان با هدف کارشکنی در پرونده قتل خاشقجی به ترکیه سفر کرد

تلاش صهیونیست ها برای در امان ماندن از موشک حماس+تصاویر

اعتراف صهیونیست ها به ضعف گنبد آهنین 

دستور قتل از سوی مقامات بلندپایه سعودی صادر شده است

مدارک جدید از نقش بن سلمان در قتل خاشقچی

صلح در یمن به شیوه آمریکایی ها!

دو گذرگاه مرزی جدید در قبرس گشایش یافت

7 کشته و زخمی در انفجار تروریستی در کشور آفریقایی مالی

شمار کشته های آتش سوزی کالیفرنیا به 42 تن افزایش یافت

شعار نخست آمریکای ترامپ به معنای آمریکای منزوی شده است

دولت انگلیس هرگونه توافق برگزیت را به هر قیمتی نمی پذیرد

به رغم مخالفت کره شمالی رزمایش با آمریکا برگزار می شود

شرکت های کوچک، برگ برنده ایران

نافرمانی سعودی و دورویی آمریکایی

آمریکا در تحریم علیه ایران تنها مانده است

قتل خاشقجی با دستور مقامات عالی رتبه سعودی

تمامی تحریم های مجدداً اعما ل شده آمریکا نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت هستند

انتخابات پارلمانی بحرین، فرمایشی است/ رژیم آل خلیفه،5هزار جوان معترض را زندانی کرده است

آمریکا: کره شمالی 13 پایگاه موشکی سیار و پنهان دارد

جنگ خونین در بندر حدیده ده ها کشته بر جای گذاشت

جزییات اسنادی که ظریف برای پامپئو رو کرد

بلینکن: ترامپ، آمریکا را در جهان منزوی کرد

اشرف غنی: طالبان در نبرد افغانستان برنده نشده است

ظریف و پمپئو در توییتر رو در روی هم ایستادند

خاله زنک بازی های «بولتون» علیه ایران

زخم تولید داخلی از برجام تا تحریم/ پیشخوان

شکایت ایران از آمریکا؛ این بار در لندن

تلفات حمله ائتلاف آمریکا به دیرالزور سوریه به 60 تن رسید

شریعتمداری: آقای ظریف متوجه هستید که... ؟!

ارتش اروپایی

صفحه اول روزنامه های امروز (عکس|)

فتح: حمله اسراییل خللی در اراده ملت فلسطین ایجاد نخواهد کرد

دروغ بزرگ آمریکا؛ دارو هم تحریم است

افزایش شمار کشته های آتش سوزی کالیفرنیا

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛ سه شنبه 22 آبان ماه 1397 /تصاویر

شکایت ایران از آمریکا؛ این بار در لندن

اردوغان: از سرنوشت جسد خاشقجی اطلاعی نداریم

موضوع قتل خاشقجی را در سطح بین المللی دنبال می کنیم/دستور قتل خاشقجی از سوی مقامات بالاتر عربستان صادر شده است

سازمان ملل روند بازگشت افغانستانی ها از پاکستان را متوقف کرد

غزه در روزی که گذشت

اردوغان: فایل صوتی قتل خاشقجی وحشتناک است

کره شمالی موشک های خود را در نقاط دورافتاده مخفی کرده است

سناریوهای 3 گانه دولت برای کاهش فشار

تهران در یکی، دو هفته آینده درباره اروپا تصمیم بگیرد/ با وجود «بن سلمان»، امیدی به بهبود روابط ایران و عربستان نیست

گزارش: تشییع پیکر 7 شهید مقاومت در غزه

انفجار در شمال مالی؛ 3 غیرنظامی کشته شدند

گزارش: مسکو؛ مذاکرات صلح افغانستان بدون آمریکا

دارو هم تحریم است

صفحه اول روزنامه های 22 آبان

توطئه سعودی علیه اقتصاد ایران

گزارش ویژه گاردین از منافقین؛ تروریست هایی که مورد علاقه دولت ترامپ هستند

پاشخ موشکی مقاومت فلسطین به حملات صهیونیست ها

عناوین روزنامه های 22 آبان در خراسان رضوی

حمله صهیونیست ها به ساختمان شبکه تلویزیونی «الاقصی»

جنگ کثیف یمن باید متوقف شود

پاسخ مقاومت به صهیونیست ها؛ 400 موشک شلیک شد

حمله تروریستی در غرب عراق؛ 9 نفر کشته شدند

پایگاههای موشکی مخفی کره شمالی فعال هستند

آمریکا: درباره ابزار ویژه مالی اروپا نگرانی نداریم/ شرکت های زیادی در حال خروج از ایران هستند

پیش به سوی شهامت و تصمیم های بزرگ

سئول: به رغم مخالفت کره شمالی رزمایش با آمریکا برگزار می شود

فیلم کامل از انهدام اتوبوس اسراییلی توسط نیروهای مقاومت

یک پایگاه اطلاع رسانی چینی: آمریکا در تحریم ایران تنها مانده است

افشای بخشی از فایل صوتی قتل خاشقچی

چراغ سبز آمریکا به جنایات جنگی در یمن

نخست وزیر کانادا تایید کرد؛ نوار قتل خاشقجی را دریافت کرده ایم

استراتژی آمریکا در قبال ایران چیست؟

مدارک جدید از نقش بن سلمان در قتل خاشقچی

صفحه اول روزنامه های اصفهان- سه شنبه 22 آبان

واکنش دبیرکل سازمان ملل به جنگ جدید در غزه

تلفات حمله ائتلاف آمریکا به دیرالزور به 60 تن رسید

ظریف: پمپئو مسئولیت آنچه را که گفته بپذیرد

مهمترین اخبار جهان (07-19)

پ.ک.ک:دخالت آمریکا عواقب خونبار خواهد داشت

آیا کاخ سفید واقعا به دنبال گفتگو با ایران است؟

ترور فرمانده حماس با لباس زنانه!

صفحه اول روزنامه های اصفهان- سه شنبه 22 آبان

راه های پیدا و پنهان ایران برای دور زدن تحریم های ترامپ

آغاز مسابقات قهرمانی تیرو کمان نظامیان جهان

دروغ بزرگ آمریکا؛ دارو هم تحریم است

بلوف ترامپ

رقیب مرکل در تهران به دنبال چیست؟

در دیدار دستیار ارشد ظریف و بشار اسد چه گدشت؟

در حمله ای انتحاری در شمال مالی سه غیرنظامی کشته شدند

افزایش تلفات غیرنظامیان در یمن با وجود تضمین های ادعایی از سوی آمریکا؛ تحولات یمن پس از مرگ خاشقجی به کدام سو می‎رود؟

غیرممکن بودن حمایت های برجامی آلمان از ایران

غیرممکن بودن حمایت های برجامی آلمان از ایران