مطالب مرتبط:
حمایت وزارت اقتصاد آلمان از شرکتهای آلمانی فعال در ایران
حمایت آلمان از برجام و حفظ روابط تجاری و مالی با ایران
وزیر خارجه آلمان: از شرکت های آلمانی در تجارت با ایران حمایت می کنیم
سفیر آلمان در دیدار با فلاحت پیشه: آلمان از ایران در برجام حمایت می کند
آلمان از ایران در برجام حمایت می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 08:352018-09-22بين الملل

غیرممکن بودن حمایت های برجامی آلمان از ایران


هرچند مسئولین کشور خواستار حفظ کشورهای اروپایی ازجمله آلمان در برجام هستند تا این توافق را حفظ کنند؛ ولی آلمانی­ ها تمایلی به تداوم همکاری با ایران به دلیل تحریم های ثانویه آمریکا ندارند.

- هرچند مسئولین کشور خواستار حفظ کشورهای اروپایی ازجمله آلمان در برجام هستند تا این توافق را بدون آمریکا حفظ کنند؛ ولی آلمانی­ ها تمایلی به تداوم همکاری با ایران به دلیل تحریم های ثانویه آمریکا ندارند.

پس از خروج آمریکا از برجام مقامات اروپایی ضمن اظهار تأسف، اعلام کردند که خواستار حفظ برجام بدون آمریکا هستند؛ چنانچه اخیراً هم مایا کوچیانچیک سخنگوی موگرینی اعلام کرد: اروپا با همکاری دیگر طرف های برجام در حال انجام اقداماتی در جهت حفظ توافق هسته ای است .

این در حالی است که برخی از شرکت­های اروپایی از جمله شرکت های آلمانی از ایران خارج شدند، که این موضوع قابل اعتماد نبودن کشورهای اروپایی را نشان می دهد.

سیاست یک بام و دوهوای اروپایی ها و قابل اعتماد نبودن طرف های اروپایی برجام ازجمله دغدغه هایی بود که در همان روزهای ابتدایی اعلام خروج آمریکا از برجام توسط رهبر انقلاب مطرح شد؛ چنانچه ایشان در این زمینه عنوان کردند: من به این سه کشور هم اعتماد ندارم و می گویم به این ها هم اعتماد نکنید.

اگر می خواهید قراردادی ببندید، تضمین واقعی و عملی بگیرید وَالّا فردا این ها هم همان کار امروز آمریکا را به شیوه دیگری خواهند کرد .

اخیراً نیز ایشان در دیدار با رییس جمهور و اعضای هیئت دولت فرمودند: ارتباط و ادامه مذاکره با اروپا ایراد ندارد اما باید ضمن ادامه این کار، از آن ها درباره مسائلی نظیر برجام و یا اقتصاد، قطع امید کنید .

ایشان با انتقاد از رفتار نامناسب اروپا در مسائلی نظیر برجام و تحریم ها خاطرنشان کردند: باید با نگاه شک آلود به وعده های آن ها، از روند مسائل مراقبت جدی کرد .

وعده ­های آلمان برای همکاری با ایران پس از اعلام خروج آمریکا از برجام، مسئولین آلمانی وعده های زیادی در مورد همکاری با ایران دادند.

مشاییل کلور برشتولد سفیر آلمان در تهران در این زمینه گفته است: تحکیم و تقویت مناسبات با جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف همواره موردتوجه و اهتمام مسئولان آلمانی قرار دارد .

همچنین پیتر التمایر، وزیر اقتصاد آلمان گفته است: به واشنگتن اجازه نمی دهیم به ما دیکته کند که با چه کشوری دادوستد داشته باشیم و ازاین رو به توافق هسته ای وین پایبند می مانیم به نحوی که ایران نتواند به سلاح اتمی دست یابد .

التمایر با اشاره به اینکه شرکت های آلمانی باید از امکان ادامه سرمایه گذاری در ایران به میزان دلخواه برخوردار باشند گفته است: دولت آلمان همراه متحدان اروپایی خود در جستجوی راه هایی هستند تا تضمین شود که امکان تبادلات مالی همچنان وجود دارد .

خلف وعده آلمان در عمل باوجودآنکه آلمانی ها در صحبت ها و بیانیه های خود، موضع حمایتی از ایران دارند ولی در عمل چنین حمایت هایی مشاهده نمی شود.

برای نمونه پیتر التمایر وزیر اقتصاد آلمان در اظهارنظر دیگری گفته است: ما ازنظر حقوقی هیچ امکانی نداریم که شرکت های آلمانی را علیه تصمیمات دولت آمریکا در این راستا حمایت کنیم یا برای آن ها استثنا قائل شویم .

آنگلا مرکل نیز، سخنان وزیر امور خارجه خود که خواستار بازنگری در روابط آلمان با آمریکا در مورد تحریم­ها علیه ایران بوده است را نظر شخصی او دانسته بود.

چنین موضع گیری های متناقض مقامات آلمانی باعث شده است که بسیاری از شرکت های اروپایی با آغاز دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران، به صورت یک طرفه از قراردادها خارج و ایران را ترک کنند، بااین حال توجیه دولت های اروپایی، خصوصی بودن این شرکت ها بود اما خبر خروج شرکت راه آهن دولتی آلمان، گواهی بر این مدعا است که اروپایی ها و به ویژه آلمانی­ها اراده ای برای حفظ منافع ایران در برجام ندارند.

یک نشریه ایتالیایی هم در گزارشی با عنوان خداحافظی شرکت های المانی دویچه تلکام و دویچه باهن از ایران نوشت: این دو شرکت که اولی مربوط به شرکت مخابراتی آلمان و دومی مربوط به شرکت راه آهن این کشور است، در پی بازگشت تحریم های آمریکا به تدریج ایران را ترک می کنند ، خبری که از سوی روزنامه آلمانی هندرز بلات نیز تایید شده است.

این دو شرکت قطع همکاری خود با ایران را به خاطر اعمال تحریم های آمریکا مطرح کردند.

همچنین جو کاریزر مدیرعامل زیمنس آلمان در اردیبهشت ماه امسال در گفت وگو با CNN اعلام کرد: این شرکت دیگر قادر به تحمل فشارهای آمریکا نیست و از تحریم های جدید آمریکا علیه ایران تبعیت می کند .

رویترز نیز در اواسط مردادماه اعلام کرد شرکت خودروسازی دایملر که تولیدکننده خودرو بنز است به دلیل شروع تحریم های آمریکا علیه ایران، طرح توسعه کسب وکار خود در ایران را متوقف می کند.

غیرممکن بودن حمایت های آلمان از ایران شواهد نشان می دهد که آلمانی ها شریک غیرقابل اعتمادی در راستای حفظ برجام هستند؛ چراکه آن ها در روابطشان با ایران به خاطر وابستگی که به دلار آمریکا دارند، از سیاست­های تحریمی آمریکا علیه ایران تبعیت می کنند.

چنانچه علی ماجدی سفیر ایران در آلمان در این زمینه می گوید: رییس بانک مرکزی آلمان یا رییس بافین آلمان نیز عملاً ترس از این دارند که با ایران رابطه مالی داشته باشند و بنابراین شرایط نامناسب و سهم دلار در بانک ها برای آن ها اجازه نمی دهد که با ایران همکاری داشته باشند .

با این اوصاف نمی توان به گشایش های اقتصادی حاصل از اعتماد به آلمان و سایر کشورهای اروپایی، امید داشت.

چراکه اروپا نمی تواند روابط بانکی خودش را با ایران بدون توجه به ملاحظات آمریکا ادامه دهد.

هرچند که اروپایی­ها بحث اجرای قانون مسدودسازی سال 1996 را مطرح می کنند ولی این ادعا صرفاً در حد حرف است و در عمل نمی تواند کارایی داشته باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارین پالیسی تهدید اروپا به مقابله با تحریم های آمریکا علیه ایران توخالی است چراکه تحریم های آمریکا در سال 1996 ناچیز بود و به همین دلیل شرکت های خارجی سود سرشار ناشی از تجارت با ایران را به پایبندی به تحریم های آمریکا ترجیح می دادند اما در سال 2010 قانون جدیدی در کنگره آمریکا (در قالب تحریم­های ثانویه) تصویب شد که قانون مسدودسازی اروپا را منسوخ کرد.

این قانون که به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارین پالیسی، تهدید به قطع دسترسی شرکت­های اروپایی به نظام مالی آمریکاست ، به اهرم قدرتمند آمریکا علیه سیاست­های ضد تحریمی تبدیل شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازالجزیره قانون مسدودسازی اروپا برای شرکت های کوچک می توانست مناسب باشد، اما شرکت های چندملیتی بزرگ که با دلار سروکار داشتند، راهکار مناسبی نبوده است چنانچه این شرکت­ها به تجارت با ایران ادامه دهند تحریم خواهند شد .

چنانچه به گزارش سایت قطره و به نقل ازاسپوتنیک، یکی از مقامات آمریکایی می گوید: طی 90 روز ما می بینیم که چه شرکت هایی از ایران خارج می شوند و شکی نیست که تحریم ها کار می کنند.

تقریباً 100 شرکت از بخش مالی و انرژی اعلام کرده اند که قصد خروج از ایران را دارند .

ریشه همه این مشکلات به نقش دلار، در پیشبرد اهداف آمریکا و تسلیم شدن سایر کشورها در برابر آمریکا برمی گردد.

همانطور که والری ژیسکار دستن رییس جمهور اسبق فرانسه می گوید: دلار امتیاز فوق العاده ای به آمریکا داده است .

پائول ­کریگ­ رابرتز، معاون اسبق وزارت خزانه داری آمریکا نیز، در مورد نقش محوری دلار در سیاست های آمریکا در همراه کردن کشورهای دیگر با خود می گوید: تنها دلیلی که آمریکا را به چنین قدرتی رسانده، تسلیم شدن و همراهی احمقانه کشورهای دیگر با سازوکار امپریالیستی دلار آمریکاست .

وجود چنین سازوکارهایی موجب شده است که مقامات آمریکایی نسبت به قانون مسدودسازی اروپا چندان واکنشی نشان ندهند؛ چراکه می دانند اعمال چنین قانونی اساساً غیرممکن است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری آسوشیتدپرس ، یک مقام ارشد آمریکایی در این زمینه می گوید: واشنگتن از تلاش های اروپا در حمایت از شرکت های فعالش در ایران درزمینه اعمال مجدد تحریم ها نگرانی ندارد .

براین اساس مسئولین به جای اینکه امیدشان به آلمان و دیگر کشورهای اروپایی برای گشایش اقتصادی باشد، بهتر است که راهکارهای عملیاتی تری را برای شکوفایی و پویایی اقتصاد کشور دنبال کنند.

چنانچه جهت گیری سیاست خارجی به سمت کشورهای غیراروپایی و نوظهور و همچنین همسایگان، ازجمله الزامات سیاست خارجی در این برهه زمانی محسوب می شود.


کلید واژه ها: آلمان - اروپا - اروپایی - آمریکا - کشورهای اروپایی - ایران - آلمانی - کشور - توافق هسته ای - توافق - توافق هسته - تحریم - هسته ای - جمهوری اسلامی - اقتصاد - خروج - وعده - وزیر اقتصاد - رهبر انقلاب - رییس جمهور - هسته - نشان - موگرینی - نامناسب - مسئولان - واشنگتن - ابتدایی - جمهوری - انتقاد - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
مادورو از قطع روابط دیپلماتیک ونزوئلا با آمریکا خبر داد

جهانگیری: سفر آتی من به دمشق خواهد بود

اهداف سفر هیات اردنی به دمشق

وقوع انفجار در شهر «کرکوک» عراق

کانادا رییس جمهوری موقت ونزوئلا را به رسمیت می شناسد

شناسایی و انهدام یک گروهک تروریستی در تونس

ترامپ: همه گزینه ها علیه ونزوئلا روی میز است

برزیل و کلمبیا رییس جمهور خودخوانده ونزوئلا را به رسمیت شناختند

رویترز: کانادا رییس جمهور موقت ونزوئلا را به رسمیت می شناسد

پامپئو: مادورو کنار برود/ ترامپ: همه گزینه ها روی میز است

وزیر خارجه فرانسه: SPV به زودی راه اندازی می شود

آلمان با تحریم ماهان ایر کنوانسیون شیکاگو را نقض کرد

واکنش 4 کشور آمریکایی به اعلام ریاست جمهوری گوآیدو در ونزوئلا

مادورو: تسلیم نمی شوم

ادامه دخالت های کاخ سفید در ونزوئلا و خط دهی به مخالفان دولت

پوتین: اجلاس سه جانبه ترکیه، ایران و روسیه را در مسکو برگزار می کنیم

رویترز: کانادا رییس جمهوری موقت ونزوئلا را به رسمیت می شناسد

نتانیاهو: پاسخ دردناکی به غزه خواهیم داد

جنگ لفظی فرانسه و ایتالیا تشدید شد

«ترزا می» 3 گزینه پیش روی پارلمان را مطرح کرد

برگزاری محکمهٔ غیابی رپ خوان داعشی در ایتالیا

ویدئو/حضور گسترده مردم ونزوئلا در خیابان ها

رویترز: کانادا رییس جمهوری موقت ونزوئلا را به رسمیت می شناسد

وزیر اقتصاد آلمان: باید از «خروج بدون توافق» انگلیس جلوگیری کنیم

کشته شدن 30 شبه نظامی در جنوب عربستان

اعتراف ژنرال آمریکایی به قدرت سردار سلیمانی

خط دهی پامپئو به مخالفان دولت ونزوئلا

دادگاه مرضیه هاشمی در واشنگتن آغاز شد

پوتین: خروج آمریکا از سوریه اقدامی مثبت است

ترامپ: همه گزینه ها علیه ونزوئلا روی میز است

ترامپ: همه گزینه ها علیه ونزوئلا روی میز است

پامپئو: مادورو کنار برود/ ترامپ: همه گزینه ها روی میز است

ادعای روزنامه کویتی درباره سردار سلیمانی

نام سردار قاسم سلیمانی در بین 10 متفکر برتر امنیتی-دفاعی جهان

ترامپ: همه گزینه ها علیه ونزوئلا روی میز است

روسیه: اسراییل به حملات بی هدف خود در سوریه پایان دهد

بازداشت سرکرده داعش در سامرا

پامپئو: از تلاش های شورای ملی ونزوئلا برای تشکیل دولت انتقالی حمایت می کنیم

بعیدی نژاد: ایران در حفظ ارزش پول ملی عملکرد مناسبی داشته است

کره جنوبی خرید نفت از ایران را از سر می گیرد

اجلاس داووس 2019

پوتین: خروج آمریکا از سوریه اقدامی مثبت است

ترامپ رییس جمهور خود خوانده را به رسمیت شناخت!

پامپئو: مادورو کنار برود/ ترامپ: همه گزینه ها روی میز است

سازمان ملل می خواهد الحدیده را تحویل دشمن دهد

حملات تروریستی در جهان به پایین ترین میزان از سال 2011 رسید

کاهش تعداد درخواست پناهجویان برای ورود به آلمان

اردوغان: همکاری بین ترکیه و روسیه به ثبات منطقه کمک می کند

هلاکت سرکرده داعش در سامرا

توافق روسیه و ترکیه برای نابودی تروریست ها در ادلب سوریه

تدابیر شدید امنیتی در مصر

همسر بن سلمان برای نخستین بار در ملاعام +عکس

لحظه دستگیری عامل هواپیماربایی در روسیه + فیلم

ترامپ: همه گزینه ها علیه ونزوئلا روی میز است

علمای جهان اسلام در پایتخت سوریه دور هم جمع می شوند

هشدار امنیتی در پی انفجار نزدیک کنسولگری آمریکا در ژنو

دیرالزور از لوث وجود داعشی ها پاک شد

لغو شهادت کوهن از ترس ترامپ!

رویترز: کانادا رییس جمهوری موقت ونزوئلا را به رسمیت می شناسد

رییس رژیم صهیونیستی در پاریس: ایران دشمن ماست

ابراز امیدواری نماینده سازمان ملل در امور سوریه برای سفر به ایران و ترکیه

نام سردار سلیمانی در بین 10 متفکر برتر دفاعی جهان

انفجار در نزدیکی کنسولگری آمریکا در سوییس

دادگاه مرضیه هاشمی در واشنگتن آغاز شد

محبوبیت ترامپ باز هم کاهش یافت

اعتراض آمریکایی ها به بازداشت مرضیه هاشمی

گوآیدو خود را رییس جمهوری موقت ونزوئلا خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

ادامه دخالتهای کاخ سفید در ونزوئلا و خط دهی به مخالفان دولت

ترامپ گفت سخنرانی سالانه وی در کنگره انجام می شود

شبکه های اجتماعی دریچه ورود به دنیای جدید در صدر اخبار پربازدید این هفته شارا

پوتین: اجرای طرح خروج آمریکا از سوریه قدمی مثبت است

ترکیه: آمریکا زمینه اجرای نقشه راه منبج را فراهم کند

پامپئو: از تلاش های شورای ملی ونزوئلا برای تشکیل دولت انتقالی حمایت می کنیم

پوتین: برای میزبانی نشست درباره سوریه با حضور ایران و ترکیه آماده ایم

رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رییس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

سفر آبی اناری ها برای رویارویی با سویا در کوپادل ری + ویدئو

درخواست آلمان از روسیه درباره معاهده تسلیحات هسته ای

دیدار اردوغان و پوتین در مسکو

کاهش میزان حملات تروریستی در جهان

مسکو: ادلب تحت کنترل النصره است

معلمان «دنور» نیز به دلیل دستمزدهای پایین اعتصاب می کنند

بیتومین طلای سیاه زاگرس

آثار برگزیده پنجمین جشنواره هنر مقاومت

تبدیل هواپیما به رینگ بوکس در آسمان! + فیلم

روسیه موشک جدیدش را به نمایش گذاشت

دموکراسی اسراییلی؛ کشتار با مصونیت، دروغگویی بدون عقوبت

آلمان: روسیه به نقض معاهده سلاح های هسته ای میانبرد پایان دهد

اظهارات ماجدی نظرشخصی او بوده نه دیدگاه وزارت خارجه

شناسایی و انهدام یک گروهک تروریستی در غرب تونس

شناسایی و انهدام یک گروهک تروریستی در غرب تونس

در دیدار پوتین و اردوغان چه گذشت؟

روز بسکتبالی بازیکنان دورتموند + ویدئو

روزنامه لیبراسیون: اجلاس داووس، چهارمین انقلاب صنعتی و رشد افسار گسیخته و خطرناک نابرابری اقتصادی در جهان

کشته و زخمی شدن 43 داعشی در ضد حمله حشد شعبی در مرزهای عراق

نشست کابینه رژیم صهیونیستی برای بررسی تنش در مرز غزه

نگرانی اسکاتلندیارد از بازگشت احتمالی 200 تروریست از سوریه

رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رییس جمهور خواند

رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رییس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

رییس رژیم صهیونیستی در پاریس: ایران دشمن ماست

نتانیاهو: مواضع ارتش ایران در سوریه را هدف قرار می دهیم

غیرممکن بودن حمایت های برجامی آلمان از ایران

غیرممکن بودن حمایت های برجامی آلمان از ایران