مطالب مرتبط:
تبریز دیگر شهر بی گدا نیست؟
تبریز دیگر شهر بی گدا نیست؟ | کودکان کار در چهارراه ها ؛ مسئولان انکار می کنند
تبریز دیگر شهر بی گدا نیست؟
تبریز دیگر شهر بی گدا نیست؟
تبریز دیگر شهر بی گدا نیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 08:252018-09-22اجتماعي

تبریز دیگر شهر بی گدا نیست؟


کودکان کار این روزها بر سر چهارراه ها و پشت چراغ قرمزهای تبریز گل و فال می فروشند اما مسئولین این شهر همچنان معتقدند تبریز شهر بدون گداست!محسن ارشدزاده، - کودکان کار این روزها بر سر چهارراه ها و پشت چراغ قرمزهای تبریز گل و فال می فروشند اما مسئولین این شهر همچنان معتقدند تبریز شهر بدون گداست!محسن ارشدزاده، مدیر کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی نیز با بیان این که شهر تبریز همانند سایر شهرهای کشور گدا دارد، توضیح داده بود: تبریز به عنوان شهر بدون گدا شناخته شده و تکدی گری در آن کمتر به چشم می خورد و دلیل اصلی آن جمع آوری و ساماندهی گدایان توسط موسسه خیریه مستمندان تبریز است.

روزنامه آفتاب یزد نوشت: شهری که سال ها ست لقب شهر بدون گدا را به خود اختصاص داده، حالا به گفته ساکنان این شهر، سر هر کوچه و بازار مهمان زنی است که با کودکی به دوش تقاضای کمک دارد، یا مرد رو سیاه و زمختی که با صدای بلند داد می زند من عاجزم، من ناتوانم به من کمک کنید! کودکان کاری هم که قرار بود هیچ وقت سر و کله شان در این شهر پیدا نشود، این روزها بر سر چهارراه ها و پشت چراغ قرمز ها جولان می دهند و گل و فال می فروشند اما مسئولین این شهر همچنان معتقدند تبریز شهر بدون گداست! اواخر سال 95 بود که تعداد متکدیان در تبریز به صورت محسوسی افزایش یافت.

مسئولان آنها را وارداتی می خواندند و معتقد بودند ظهور این متکدیان در تبریز به دلیل نزدیک بودن به نوروز است.

از همان روزها بود که مسئولان قول جمع آوری تکدی گران را داده بودند اما حالا 2 سال از آن روز ها می گذرد و همچنان سر هر کوچه خیابان بچه ای روی دوش زن جوانی خواب است و زن دستش به سوی دیگران برای گرفتن کمک دراز است یا کودکی سر چهارراه ها گل می فروشد.

شهر بدون گدا، گدا دارد! حمید اصمعی، مسئول امور پیشگیری از تکدی گری اداره مستمندان تبریز خرداد ماه سال جاری در گفت وگو با برخی رسانه ها علل اصلی ازدیاد تکدی گری در سطح شهر را بیکاری و نیاز به منابع مالی دانسته و اظهار کرده بود: بیکاری یکی از معضلاتی بوده که در کشور ما گریبان گیر مردم است از این رو منابع مالی و اقتصادی آنها ضعیف بوده و مجبور به کار تکدی گری می شوند علاوه بر این هجوم افراد غیر بومی نیز از عمده ترین عوامل ازدیاد گدایان در سطح شهر می شود.

همچنین سمیه کریمی، کارشناس امور تکدی استانداری آذربایجان شرقی در رابطه با تکدی گری در سطح شهر تبریز گفته بود: آمار ها ی ارائه شده نشان می دهد که سال گذشته 18 هزار و هشتصد و چهارده نفر متکدی در سطح شهر تبریز توسط امور رسیدگی به تکدی گران جمع آوری شده و در نهایت ساماندهی یافته اند که اینک دیگر در سطح شهر به چشم نمی خورند.

محسن ارشدزاده، مدیر کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی نیز با بیان این که شهر تبریز همانند سایر شهرهای کشور گدا دارد، توضیح داده بود: تبریز به عنوان شهر بدون گدا شناخته شده و تکدی گری در آن کمتر به چشم می خورد و دلیل اصلی آن جمع آوری و ساماندهی گدایان توسط موسسه خیریه مستمندان تبریز است.

تکدی گری در تبریز بارز نیست! این در حالی است که برخی مسئولان از جمله بعضی از نمایندگان مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی و همچنین برخی اعضای شورای شهر این شهر هنوز هم بر این باورند که در شهر تبریز تکدی گری وجود ندارد و تبریز همچنان شهر بدون گدا است! علی رضا بیگی، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با آفتاب یزد در این باره می گوید: تکدی گری در شهر تبریز یک پدیده بارز نیست، ما همچنان در حوزه جمع آوری متکدیان تلاش می کنیم اما مهم ترین موضوع این است که مردم تبریز این فرهنگ را دارند که به هیچ عنوان به متکدیان کمک نمی کنند، بنابراین همین کمک نکردن ها سبب شده که این پدیده بروز و ظهور چندانی نداشته باشد اما خیلی کم و به ندرت دیده می شود که اشخاصی با هدف تکدی گری همراه با مسافران تابستانی وارد تبریز شده اند.

اما ما همچنان به این موضوع افتخار می کنیم که توانسته ایم فرهنگ عدم کمک به تکدی گران را در شهر رواج بدهیم.

او در ادامه توضیح داد: بیشتر موضوع تکدی گری بازمی گردد به فرهنگی که بین مردم رایج است، کمک ها یی که به متکدیان می شود باعث شده که این موضوع توسعه پیدا کند.

البته ما در شهر تبریز شاهد مراجعه افراد مختلف به در مغازه ها برای دریافت کمک هستیم و این موضوع خود گویای شرایط بد اقتصادی در کشور است.

من در شهر گدایی ندیدم! شهاب الدین بیمقدار، دیگر نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی نیز در این باره می گوید: من تازگی ها در تبریز گدایی ندیدم اما باید بپرسم! اگر گدایی در تبریز باشد معمولا از جاهای دیگر می آیند و معمولا آنها را می گیرند و بیرون می کنند، فعلا در تبریز گدایی نداریم، هنوز به آنجا نرسیده ایم و دعا می کنیم که هیچ وقت هم نرسیم.

او در ادامه توضیح داد: همین چند روز پیش تبریز بودم اما گدایی ندیدم، گاهی گداهایی دیده می شود که معمولا کولی و بنگلادشی هستند، معمولا چند روزی طول می کشد تا آنها را جمع آوری و بیرون کنند.

از خود مردم تبریز تا به حال ندیده ایم که کسی گدایی بکند! موسسات زیادی نیز در این حوزه فعالیت می کنند.

امیدواریم که چرخ اقتصادی تبریز همچنان بچرخد و این شهر بدون گدا باقی بماند.

تکدی گری رواج پیدا نکرده است! اما محمد باقر بهشتی، عضو شورای شهر تبریز در گفت و گو با آفتاب یزد در این باره می گوید: این درست نیست که بگوییم تکدی گری در تبریز رواج پیدا کرده است.

در این شهر قبل از انقلاب عده ای از مردم که بسیار متدین بودند دور هم جمع شدند و صندوق حمایت از مستمندان را تشکیل دادند، در واقع کمیته امداد از این صندوق ایده گرفته و صندوقی در شهر ها ی مختلف ایجاد کرده است.

این صندوق در شهر تبریز دارای مجوز است و اگر شخصی در این شهر تکدی گری انجام دهد متولیان این صندوق می توانند با قوه قضاییه هماهنگ کنند و شخص متکدی را دستگیر کنند که در آن صورت اگر شخص واقعا نیازمند بود به او کمک می کنند و تحت پوشش قرار می گیرد اما اگر این طور نبود مسلما جلو او را خواهند گرفت.

او در ادامه تاکید کرد: گاهی افرادی از شهر ها یا کشور ها ی دیگر وارد تبریز می شوند و به تکدی گری می پردازند، معمولا این افراد توسط پلیس دستگیر می شوند و به محل اقامت خود بازمی گردند.

این موضوع را نمی توان کتمان کرد که کمک کردن به افرادی که واقعا نیاز مند هستند وظیفه دولت است و دولت باید طبق قانون اساسی به این اقشار کمک کند.

در واقع در قانون اساسی آمده که وظیفه دولت ریشه کن کردن محرومیت در کشور است اما عده ای هم هستند که افراد حرفه ای در تکدی گری به شمار می آیند، این افراد و عده ای را استثمار می کنند تا برای آنها گدایی کنند و از این راه کسب و کار راه می اندازند.

دولت اگر مشکل اقتصادی را حل کند خواه ناخواه بستر برای این گونه سوءاستفاده ها فراهم نمی شود.

به شهر تهران هم که نگاه کنیم، بر سر خیلی از چهارراه ها و پشت خیلی از چراغ قرمز ها متکدیانی وجود دارند که از نوع گویش و لهجه آنها متوجه می شویم که اهل این حوالی نیستند، خیلی از آنها از شهرهای دیگر به تهران آمده اند و در اینجا مشغولند.

اما مسئولان شهر تهران وجود این متکدیان را انکار نمی کنند بلکه در پی یافتن راه چاره ای برای آنها هستند راه چاره ای که سال ها ست در پی آنند اما پیدا نمی شود! سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجویان ایران تاریخ انتشار 27شهریور 97، کدمطلب: 97062713934، www.

isna.

ir
کلید واژه ها: تبریز - تکدی گری - کودکان کار - آذربایجان شرقی - کودکان - آذربایجان - مسئولان - متکدیان - بیکاری - چراغ - استان - کشور - مالی - روزنامه - اقتصادی - بهزیستی - پیشگیری - کارشناس - افزایش - خیابان - رسانه - خرداد - اداره - بازار - نوروز - موسسه - جوانی - رابطه - مدیر - مردم

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی وضع هوای خراسان شمالی

مرگ بیش از 3400 تن در حوادث رانندگی زمستان 96

طرح هر دانش آموز یک نهال در کهگیلویه وبویراحمد اجرا می شود

طرح هر دانش آموز یک نهال در کهگیلویه وبویراحمد اجرا می شود

هوا تا 10 درجه سردتر می شود

طرح هر دانش آموز یک نهال در کهگیلویه وبویراحمد اجرا می شود

یکتا ناصر و دخترش سوفیا +عکس

خراسان شمالی، جزء 3 استان نخست کشور در ازدواج زودهنگام دختران

کتاب های درسی تا 1400 تغییر نمی یابد

کتاب های درسی تا 1400 تغییر نمی یابد

استقبال از زمستان با سمفونی رنگ ها +تصاویر

پیگیر برقراری بیمه تامین اجتماعی بانوان سرپرست خانوار هستیم

آلودگی رودخانه های رشت از دلایل آمار بالای سرطان در گیلان

بارش شهابی پاییزی در شامگاه فردا

بارش برف و یخبندان در چین +تصاویر

مشارکت آموزش و پرورش وشرکت آبفا در مدیریت مصرف آب

جزییات برنامه ریزی راهداری زمستانی اعلام شد

کتاب های درسی تا 1400 تغییر نمی یابد

بی مهری هایی که کتاب و مدرسه به امام زمان(عج) می کنند

مردم توصیه های امدادی را در زمستان جدی بگیرند

ترافیک در برخی مقاطع آزادراه تهران -کرج-قزوین نیمه سنگین است

آشپز خطاب کردن معلمان یک عقده گشایی سیاسی بود

دومین جشنواره زیست محیطی شرق کرمانشاه پایان یافت

شهرداری در 300 نقطه زندگی شهروندان ارتباط دارد

تولیت آستان قدس رضوی: چهارمین اجلاسیه تولیت های آستان مقدس و بقاع متبرکه جهان اسلام در قم برگزار می شود

استخدام سرپرست کارگاه آقا در شرکت پیمانکاری خمش در تهران

دومین جشنواره زیست محیطی شرق کرمانشاه پایان یافت

رویای کودکان کار بر روی دیوار خیابانی در شیراز

ترافیک در برخی مقاطع آزادراه تهران -کرج-قزوین نیمه سنگین است

مشاهده آخرین بارش شهابی پاییزی در شامگاه فردا

نمایشگاه کلپورگان سفالینه های دختران و زنان

استخدام راننده همراه با نیسان یخچالدار با حقوق و مزایای عالی

ترافیک در برخی مقاطع آزادراه تهران -کرج-قزوین نیمه سنگین است

مشاهده آخرین بارش شهابی پاییزی در شامگاه فردا

امروز آخرین مهلت دریافت کارت آزمون ارشد فراگیر

150 پژوهشگر آموزش و پرورش خراسان شمالی تقدیر شدند

اهدای 770 نسخه کتاب به کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی

انسداد برخی از محورها در اثر آبگرفتگی و یخ زدگی

امشب آخرین مهلت دریافت کارت آزمون فراگیر ارشد/ 48 درصد کارت گرفت

150 پژوهشگر آموزش و پرورش خراسان شمالی تقدیر شدند

نخستین سالانه شهرپژوهی شهرداری رشت برگزار می شود

آمادگی پدافند غیرعامل، هزینه بحران ها را کاهش می دهد

کوچه باغ های قدیمی میامی

360 امدادگر و نجاتگر زنجانی در طرح زمستانه مشارکت می کنند

اجرای طرح مبارزه با خودروهای دودزا وآلاینده در مهاباد

360 امدادگر و نجاتگر زنجانی در طرح زمستانه مشارکت می کنند

جایگزینی تکالیف مهارتی با مشق شب سنتی

تشییع مادر شهیدان بابازاده در مازندران

تصاویر/ آستان مقّدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام

کتاب های درسی تا 1400 تغییر نمی یابد

مادر شهیدان بابازاده به فرزندان شهیدش پیوست

تکالیف مهارتی جایگزین مشق شب سنتی شده است

مراکز یادگیری محلی ،راهی برای توانمند سازی قشر محروم

مراکز یادگیری محلی ،راهی برای توانمند سازی قشر محروم

معلمان همدان به صدا و سیما اعتراض کردند+عکس

رویای کودکان کار بر روی دیوار خیابانی در شیراز ترسیم شد

همایش طرح تربیتی شهید محمدی در مدارس آذربایجان غربی

پنج راهدارخانه جدید در کردستان احداث می شود

پیگیری سوژه مردم | یزد شهر جهانی، اما بدون پارکینگ طبقاتی فارس من | مدیر مهندسی و ایمنی ترافیک شهرداری یزد: شهر یزد دارای چهار پارکینگ طبقاتی است

رویای کودکان کار بر روی دیوار خیابانی در شیراز ترسیم شد

همایش کتابخوانی درون مدرسه ای در گنبدکاووس+ فیلم

جایگزینی تکالیف مهارتی با مشق شب سنتی

بومی سازی دستگاه ردیاب خودرو

محدودیت های ترافیکی پرترددترین جاده های کشور

4 دلیل برای ناکارآمدی طرح زوج و فرد

انسداد برخی محورها در اثر آبگرفتگی و یخ زدگی

معاون وزیر آموزش و پرورش: جایگزینی تکالیف مهارتی با مشق شب سنتی

روح انسان ها در دنیای امروز سخت نیازمند صیقل دادن است

برگزاری جشنواره سراسری قلم امسال در مهاباد

تکالیف مهارتی جایگزین مشق شب سنتی شده است

پنج راهدارخانه جدید در کردستان احداث می شود

فضای رقابت سالم در مدارس ایجاد شود

تکالیف مهارتی جایگزین مشق شب سنتی شده است

پنج راهدارخانه جدید در کردستان احداث می شود

282 دانش آموز برتر بندر انزلی تجلیل شدند

فرماندار شمیرانات در گفت وگو با فارس: امنیت مسیر پیست شمشک تأمین نشود آن را مسدود می کنیم

تلفن همراه بلای جان رانندگان در ایتالیا

هزاران زیستمند گرفتار در رودخانه بشار یاسوج نجات یافتند

مسابقات تورنی تیم های ریاضی دانش آموزان میبد برگزار شد

تجمع اعتراض آمیز تعدادی از فرهنگیان همدان

اولین پیشنهاد دهنده نهضت سوادآموزی ایران که بود؟

هزاران زیستمند گرفتار در رودخانه بشار یاسوج نجات یافتند

مسابقات تورنی تیم های ریاضی دانش آموزان میبد برگزار شد

اولین پیشنهاد دهنده نهضت سوادآموزی ایران که بود؟+عکس

آسمان امشب شهاب باران می شود

مبلغان فارس آموزش های تخصصی می بینند

حمایت های اجتماعی از سالمندان؛ اولویت اصلی سازمان بهزیستی اردبیل

سردار جلالی از ژن مردم یمن گفت

توزیع بسته های حمایتی فرهنگی آموزشی به دانش آموزان روستایی خاتم

نیاز40 درصد مدارس هشترود به بازسازی

ادامه هوای سرد در خراسان جنوبی

بزرگترین چرخ و فلک دنیا + تصاویر

تصاویر / دنیای عقاب ها‎

ایرانی ها غذای مردم یک کشور را اسراف می کنند و دور می ریزند

تداوم هوای سرد در خراسان جنوبی

انرژی، انگیزه، تلاش

انسداد برخی محورها در اثر آبگرفتگی و یخ زدگی

موفقیت 16 دانش آموز هرمزگان در مسابقه جهانی محاسبات ذهنی مالزی

سرشماری حیات وحش منطقه حفاظت شده سفید کوه انجام شد

هزار دانش آموز در مهریز پیشگیری از معلولیت ها را آموزش دیدند

تبریز دیگر شهر بی گدا نیست؟

تبریز دیگر شهر بی گدا نیست؟