مطالب مرتبط:
تبریز دیگر شهر بی گدا نیست؟
تبریز دیگر شهر بی گدا نیست؟ | کودکان کار در چهارراه ها ؛ مسئولان انکار می کنند
تبریز دیگر شهر بی گدا نیست؟
تبریز دیگر شهر بی گدا نیست؟
تبریز دیگر شهر بی گدا نیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 08:252018-09-22اجتماعي

تبریز دیگر شهر بی گدا نیست؟


کودکان کار این روزها بر سر چهارراه ها و پشت چراغ قرمزهای تبریز گل و فال می فروشند اما مسئولین این شهر همچنان معتقدند تبریز شهر بدون گداست!محسن ارشدزاده، - کودکان کار این روزها بر سر چهارراه ها و پشت چراغ قرمزهای تبریز گل و فال می فروشند اما مسئولین این شهر همچنان معتقدند تبریز شهر بدون گداست!محسن ارشدزاده، مدیر کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی نیز با بیان این که شهر تبریز همانند سایر شهرهای کشور گدا دارد، توضیح داده بود: تبریز به عنوان شهر بدون گدا شناخته شده و تکدی گری در آن کمتر به چشم می خورد و دلیل اصلی آن جمع آوری و ساماندهی گدایان توسط موسسه خیریه مستمندان تبریز است.

روزنامه آفتاب یزد نوشت: شهری که سال ها ست لقب شهر بدون گدا را به خود اختصاص داده، حالا به گفته ساکنان این شهر، سر هر کوچه و بازار مهمان زنی است که با کودکی به دوش تقاضای کمک دارد، یا مرد رو سیاه و زمختی که با صدای بلند داد می زند من عاجزم، من ناتوانم به من کمک کنید! کودکان کاری هم که قرار بود هیچ وقت سر و کله شان در این شهر پیدا نشود، این روزها بر سر چهارراه ها و پشت چراغ قرمز ها جولان می دهند و گل و فال می فروشند اما مسئولین این شهر همچنان معتقدند تبریز شهر بدون گداست! اواخر سال 95 بود که تعداد متکدیان در تبریز به صورت محسوسی افزایش یافت.

مسئولان آنها را وارداتی می خواندند و معتقد بودند ظهور این متکدیان در تبریز به دلیل نزدیک بودن به نوروز است.

از همان روزها بود که مسئولان قول جمع آوری تکدی گران را داده بودند اما حالا 2 سال از آن روز ها می گذرد و همچنان سر هر کوچه خیابان بچه ای روی دوش زن جوانی خواب است و زن دستش به سوی دیگران برای گرفتن کمک دراز است یا کودکی سر چهارراه ها گل می فروشد.

شهر بدون گدا، گدا دارد! حمید اصمعی، مسئول امور پیشگیری از تکدی گری اداره مستمندان تبریز خرداد ماه سال جاری در گفت وگو با برخی رسانه ها علل اصلی ازدیاد تکدی گری در سطح شهر را بیکاری و نیاز به منابع مالی دانسته و اظهار کرده بود: بیکاری یکی از معضلاتی بوده که در کشور ما گریبان گیر مردم است از این رو منابع مالی و اقتصادی آنها ضعیف بوده و مجبور به کار تکدی گری می شوند علاوه بر این هجوم افراد غیر بومی نیز از عمده ترین عوامل ازدیاد گدایان در سطح شهر می شود.

همچنین سمیه کریمی، کارشناس امور تکدی استانداری آذربایجان شرقی در رابطه با تکدی گری در سطح شهر تبریز گفته بود: آمار ها ی ارائه شده نشان می دهد که سال گذشته 18 هزار و هشتصد و چهارده نفر متکدی در سطح شهر تبریز توسط امور رسیدگی به تکدی گران جمع آوری شده و در نهایت ساماندهی یافته اند که اینک دیگر در سطح شهر به چشم نمی خورند.

محسن ارشدزاده، مدیر کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی نیز با بیان این که شهر تبریز همانند سایر شهرهای کشور گدا دارد، توضیح داده بود: تبریز به عنوان شهر بدون گدا شناخته شده و تکدی گری در آن کمتر به چشم می خورد و دلیل اصلی آن جمع آوری و ساماندهی گدایان توسط موسسه خیریه مستمندان تبریز است.

تکدی گری در تبریز بارز نیست! این در حالی است که برخی مسئولان از جمله بعضی از نمایندگان مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی و همچنین برخی اعضای شورای شهر این شهر هنوز هم بر این باورند که در شهر تبریز تکدی گری وجود ندارد و تبریز همچنان شهر بدون گدا است! علی رضا بیگی، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با آفتاب یزد در این باره می گوید: تکدی گری در شهر تبریز یک پدیده بارز نیست، ما همچنان در حوزه جمع آوری متکدیان تلاش می کنیم اما مهم ترین موضوع این است که مردم تبریز این فرهنگ را دارند که به هیچ عنوان به متکدیان کمک نمی کنند، بنابراین همین کمک نکردن ها سبب شده که این پدیده بروز و ظهور چندانی نداشته باشد اما خیلی کم و به ندرت دیده می شود که اشخاصی با هدف تکدی گری همراه با مسافران تابستانی وارد تبریز شده اند.

اما ما همچنان به این موضوع افتخار می کنیم که توانسته ایم فرهنگ عدم کمک به تکدی گران را در شهر رواج بدهیم.

او در ادامه توضیح داد: بیشتر موضوع تکدی گری بازمی گردد به فرهنگی که بین مردم رایج است، کمک ها یی که به متکدیان می شود باعث شده که این موضوع توسعه پیدا کند.

البته ما در شهر تبریز شاهد مراجعه افراد مختلف به در مغازه ها برای دریافت کمک هستیم و این موضوع خود گویای شرایط بد اقتصادی در کشور است.

من در شهر گدایی ندیدم! شهاب الدین بیمقدار، دیگر نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی نیز در این باره می گوید: من تازگی ها در تبریز گدایی ندیدم اما باید بپرسم! اگر گدایی در تبریز باشد معمولا از جاهای دیگر می آیند و معمولا آنها را می گیرند و بیرون می کنند، فعلا در تبریز گدایی نداریم، هنوز به آنجا نرسیده ایم و دعا می کنیم که هیچ وقت هم نرسیم.

او در ادامه توضیح داد: همین چند روز پیش تبریز بودم اما گدایی ندیدم، گاهی گداهایی دیده می شود که معمولا کولی و بنگلادشی هستند، معمولا چند روزی طول می کشد تا آنها را جمع آوری و بیرون کنند.

از خود مردم تبریز تا به حال ندیده ایم که کسی گدایی بکند! موسسات زیادی نیز در این حوزه فعالیت می کنند.

امیدواریم که چرخ اقتصادی تبریز همچنان بچرخد و این شهر بدون گدا باقی بماند.

تکدی گری رواج پیدا نکرده است! اما محمد باقر بهشتی، عضو شورای شهر تبریز در گفت و گو با آفتاب یزد در این باره می گوید: این درست نیست که بگوییم تکدی گری در تبریز رواج پیدا کرده است.

در این شهر قبل از انقلاب عده ای از مردم که بسیار متدین بودند دور هم جمع شدند و صندوق حمایت از مستمندان را تشکیل دادند، در واقع کمیته امداد از این صندوق ایده گرفته و صندوقی در شهر ها ی مختلف ایجاد کرده است.

این صندوق در شهر تبریز دارای مجوز است و اگر شخصی در این شهر تکدی گری انجام دهد متولیان این صندوق می توانند با قوه قضاییه هماهنگ کنند و شخص متکدی را دستگیر کنند که در آن صورت اگر شخص واقعا نیازمند بود به او کمک می کنند و تحت پوشش قرار می گیرد اما اگر این طور نبود مسلما جلو او را خواهند گرفت.

او در ادامه تاکید کرد: گاهی افرادی از شهر ها یا کشور ها ی دیگر وارد تبریز می شوند و به تکدی گری می پردازند، معمولا این افراد توسط پلیس دستگیر می شوند و به محل اقامت خود بازمی گردند.

این موضوع را نمی توان کتمان کرد که کمک کردن به افرادی که واقعا نیاز مند هستند وظیفه دولت است و دولت باید طبق قانون اساسی به این اقشار کمک کند.

در واقع در قانون اساسی آمده که وظیفه دولت ریشه کن کردن محرومیت در کشور است اما عده ای هم هستند که افراد حرفه ای در تکدی گری به شمار می آیند، این افراد و عده ای را استثمار می کنند تا برای آنها گدایی کنند و از این راه کسب و کار راه می اندازند.

دولت اگر مشکل اقتصادی را حل کند خواه ناخواه بستر برای این گونه سوءاستفاده ها فراهم نمی شود.

به شهر تهران هم که نگاه کنیم، بر سر خیلی از چهارراه ها و پشت خیلی از چراغ قرمز ها متکدیانی وجود دارند که از نوع گویش و لهجه آنها متوجه می شویم که اهل این حوالی نیستند، خیلی از آنها از شهرهای دیگر به تهران آمده اند و در اینجا مشغولند.

اما مسئولان شهر تهران وجود این متکدیان را انکار نمی کنند بلکه در پی یافتن راه چاره ای برای آنها هستند راه چاره ای که سال ها ست در پی آنند اما پیدا نمی شود! سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجویان ایران تاریخ انتشار 27شهریور 97، کدمطلب: 97062713934، www.

isna.

ir
کلید واژه ها: تبریز - تکدی گری - کودکان کار - آذربایجان شرقی - کودکان - آذربایجان - مسئولان - متکدیان - بیکاری - چراغ - استان - کشور - مالی - روزنامه - اقتصادی - بهزیستی - پیشگیری - کارشناس - افزایش - خیابان - رسانه - خرداد - اداره - بازار - نوروز - موسسه - جوانی - رابطه - مدیر - مردم

آخرین اخبار سرویس:
انجمن های اولیا و مربیان نقشی مهم در کنترل آسیب ها دارند

خیران دانشکده پیراپزشکی سرخه را کمک کنند

زائران اربعین از ظرفیت توقفگاه های پلیس استفاده کنند

آمادگی سپاه برای فراهم کردن زیرساخت موکب های خدمت رسان

فال روزانه - Daily Horoscope

انجمن های اولیا و مربیان نقشی مهم در کنترل آسیب ها دارند

ترافیک پر حجم در محور ایلام_ مهران

ورود زائران حسینی از افغانستان به مرز سیستان و بلوچستان

ترافیک پر حجم در محور ایلام_ مهران

دانش آموز با بطری شیشه ای به ناظم مدرسه حمله کرد

رنگی ترین گردشگری طبیعی

با رفع نقص اتوبوس؛زائران جمهوری آذربایجان از قزوین راهی کربلا شدند

وارونگی دما 4 روز قبل از وقوع قابل پیش بینی است

رنگی ترین گردشگری طبیعی

14موکب آذربایجان غربی در پیاده روی اربعین امسال خدمت می کنند

ضرورت ساماندهی دست فروشان در اطراف پایانه چذابه

فیلم / برافراشته شدن بیرق نوکری موکب العباس(ع) خرم آباد

توصیه رییس پلیس راه کشور به زائران اربعین

ممنوعیت بکارگیری نیروهای شرکت های خدماتی برای نگهبانی

کیفیت هوای مشهد سالم است

بزرگداشت روز ملی پارالمپیک در قم

استاندار :300 هزار زائر از 2 مرز خوزستان عبور کردند

50 پرونده تخلف آب در خراسان شمالی بررسی شد

استاندار :300 هزار زائر از 2 مرز خوزستان عبور کردند

سردار حمیدی: زوار از رها کردن خودرو در حاشیه جاده ها و زمین های کشاورزی خودداری کنند

ترافیک در محور ایلام_ مهران پرحجم و روان است

50 پرونده تخلف آب در خراسان شمالی بررسی شد

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در یک شرکت معتبر- تهران

بیش از 100 دستگاه ناوگان اتوبوسی استان در خدمت زائران اربعین

اعلام محدودیت های ترافیکی برای جاماندگان اربعین

آمادگی سپاه برای فراهم کردن زیرساخت موکب های خدمت رسان

خدمات رسانی نیروهای امدادگر پس از اربعین ادامه دارد

معلم بوشهری پس از نجات دانش آموزان از آتش سوزی به کما رفت

آخرین وضعیت ترافیکی صبح امروز

گروه جهادی کوثر راهپیمایی اربعین حسینی به کربلا اعزام شدند

تردد زائران با سهولت در مرز های کشور انجام می شود/ زوار از رها کردن خودرو در حاشیه جاده ها و زمین های کشاورزی خودداری کنند

گزارش تصویری (7) : پیاده روی زائران اربعین حسینی به سوی کربلای معلی

برپایی 20 موکب بین راهی در بقاع متبرکه فارس

موکب خدمتگزاران حسینی ماهان؛ پذیرای 85 هزار نفر زائر اربعین

نیازمندی های استخدامی البرز 1 آبان 97

پیش بینی وضعیت جوی

اوقات شرعی امروز

آمادگی سپاه برای فراهم کردن زیرساخت موکب ها

سبزترین خیابان همدان که دچار «پاییز» زودرس مدیریتی شد

موکب خدمتگزاران حسینی ماهان پذیرای 85 هزار نفر زائر پیاده روی اربعین

حریق و سیل در نقاط پرخطر قابل پیش بینی است

عکس | نمایی شگفت انگیز از قله دماوند

خدمات رسانی نیروهای امدادگر پس از اربعین ادامه دارد

برپایی موکب های دانشجویی اربعین در شرقی ترین نقطه کشور/ وقتی زوار پاکستانی به عشق خادمان اباعبدلله(ع) بر خاک ایران بوسه می زنند

امکانات لازم برای میزبانی زائران اربعین در لرستان فراهم است

خودروهای فاقد معاینه فنی توسط دوربین های ترافیکی ثبت می شوند/خودروهای سنگین فعلا آزادند

باز هم باید باور کنید این دو عکس از گیلان است!

گزارش تصویری (6) : پیاده روی زائران اربعین حسینی به سوی کربلای معلی

همای، «حلاج» را به ورزشگاه های ایران می برد

عکس | موکب خارجی ها در کربلا

استخدام طراح معمار خانم در شرکت سازینه چوب در البرز

ترافیک معظل همیشگی کلان شهرها

زائرین اربعین 14 استان از لرستان عبور می کنند

زائرین اربعین 14 استان از لرستان عبور می کنند

تالاب درگه سنگی آذربایجان غربی خشک شد

وقتی امام(ره) 150 شهر و روستا را نجات داد

وقتی زوار پاکستانی به عشق خادمان اباعبدلله(ع) بر خاک ایران بوسه می زنند/ برپایی موکب های دانشجویی اربعین در شرقی ترین نقطه کشور

کویر تشنه بر بستر آب

جملات عاشقانه کوتاه؛ 75 جمله عاشقانه ناب و زیبا

کویر تشنه بر بستر آب

آسمان فارس نیمه ابری تا ابری همراه با وزش باد

زائران بدون گذرنامه و ویزا بازگردانده می شوند

خشک شدن تالاب درگه سنگی آذربایجان غربی

خشک شدن تالاب درگه سنگی آذربایجان غربی

پرواز تهران- کیش از شیراز راهی مقصد شد

فاز دوم کاهش آلودگی هوای تهران کلید خورد

فاز دوم کاهش آلودگی هوای تهران کلید خورد

نزدیکترین دروازه کربلا امسال هم بسته ماند

اعمال قانون خودروهای فاقد معاینه فنی با 1200 دوربین از اول آبان

چه سرنوشتی در انتظار هورالعظیم است؟

تصاویر/ عاشقان حسینی در مسیر کربلاء

استخدام بازاریاب خانم / نوشهر و چالوس

عدم استقبال زائران از کشتی برای سفر به عراق

ساخت 250 زمین چمن مصنوعی برای مدارس/ ایجاد نظام غربالگری ورزشی

ساخت 250 زمین چمن مصنوعی برای مدارس/ ایجاد نظام غربالگری ورزشی

خودداری ترمینال غرب ازفروش بلیت به زائران اربعین

اولین عکس از خونگیری جنجالی پسر17 ساله از دختران دبیرستانی در تاکستان

ثبت نام 8 هزار و 820 زائر اربعین از خراسان شمالی تاکنون

توصیه های ترافیکی پلیس راهور به زائران اربعین

توزیع 5 هزار و 933 کارت سیار طرح ترافیک در تهران

خیابانی که بازارچه تاریخی سرخاب را نصف می کند

اخطار سازمان هواشناسی نسبت به وزش طوفان تندری

بالغ بر30 موکب در چذابه دچار خسارت شدند

گزارش تصویری مواکب اربعین حسینی در شهرستان حمیدیه

خسارت 15 میلیاردی طوفان مهران به جاده های ایلام

تخریب ساخت و ساز های غیر مجاز در منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان

جدول آدرس سایت و اطلاعیه های ادارات کل آموزش و پرورش

گزارش تصویری از قلعه پور اشرف در ایلام

توصیه های ترافیکی پلیس راهور به زائران اربعین

تصاویر/ اتوبوس هایی با کابین فرست کلاس!

سمی ترین هوای جهان متعلق به کجاست؟

تصاویر/ پیاده روی زائران اربعین در مسیر بهشت (6)

کمک های مردم یزد با 90 دستگاه کامیون به عراق ارسال شد

زائران جمهوری آذربایجان از قزوین راهی کربلا شدند

کمک های مردم یزد با 90 دستگاه کامیون به عراق ارسال شد

تبریز دیگر شهر بی گدا نیست؟

تبریز دیگر شهر بی گدا نیست؟