مطالب مرتبط:
چالش های حوزه سلامت در شرایط تحریم/گلایه از بیمه ها
پرداخت بدهی های بیمه سلامت به داروخانه ها/ خدشه ای به خدمات وارد نمی شود
بدهی بیمه ها، بازار دارو را بهم ریخته/داروخانه ها سهمیه بیمار را می گیرند اما توزیع نمی کنند
تغییر آیین نامه تاسیس داروخانه ها؛ چالش جدید داروسازان
آخرین وضعیت پرداخت بدهی بیمه سلامت به داروخانه ها / حذف دفترچه بیمه در 601 بیمارستان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 06:512018-09-22پزشكي

معوقات بیمه ای چالش پیش روی داروخانه ها


ایرنا- داروخانه ها حلقه مهمی از زنجیره نظام سلامت هستند اما امروزه بدلیل خرید نقدی دارو و تاخیر بیمه ها در پرداخت بدهی ، دچار چالش و مشکلاتی برای عرضه دارو شده اند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا ، تاثیرگذاری داروخانه ها بر سلامت بیماران و کاهش فشار روانی بر بستگان بیمار بر کسی پوشیده نیست و داروخانه ها را می توان یکی از حلقه های درمانی و ارکان مهم نظام سلامت دانست.

حوزه دارویی کشور به عبارتی آخرین حلقه ارائه خدمات درمانی به بیماران می باشد که ارتباط مستقیم با سلامت بیماران و تسکین دردهای آنان دارد و این در حالی است که به دلیل بدهکاری بیمه ها به داروخانه تا حدودی اقتصاد این مراکز دچار مشکل شده است.

به گفته کارشناسان طرح تحول سلامت یکی از اقدامات ارزنده دولت تدبیر و امید به شمار می رود و تاثیرات قابل توجهی در سطح رضایت مندی اقشار جامعه داشته است.

در این میان بدهکاری بیمه ها به داروخانه مستلزم پیگیری و توجه مسئولان در راستای رفع این مشکل جهت پیشگیری از آسیب بر بدنه ارزشمند طرح تحول سلامت خواهد بود چرا که اغلب داروخانه ها خصوصی و با سرمایه گذاری شخصی اداره می شوند و در صورت وجود بدهی سنگین دچار بحران خواهند شد.

**یکهزار و 500 شغل توسط داروخانه های لرستان ایجاد شده استرییس انجمن داروسازان لرستان با بیان اینکه در حال حاضر حدود 200 داروخانه در نقاط مختلف استان فعال است، افزود: اغلب داروخانه های استان خصوصی و با سرمایه شخصی راه اندازی شده اند و هیچ اعتبار دولتی را دریافت نکرده اند.

محسن اسدبیگی با اشاره به اینکه حدود یکهزار و 500 نفر اشتغالزایی توسط داروخانه های استان ایجاد شده است، اظهار داشت:در حال حاضر 14 شرکت پخش داروی فعال در استان وجود دارد.

اسدبیگی ادامه داد: با توجه به میزان اشتغالزایی داروخانه های استان بدون استفاده از هرگونه تسهیلات خدماتی این مراکز خدمات ارزنده ای علاوه بر حوزه درمان استان بلکه به بحث اشتغالزایی استان داشته اند.

وی گفت: یکی از مشکلات داروخانه های استان بحث سرمایه می باشد که اکنون با بدهی که بیمه ها به این مراکز دارند عملا کار را برای داروخانه داران مشکل کرده است.

اسدبیگی با بیان اینکه مسولان حوزه دارویی استان متقاضی دیدار با استاندار و مسولان مربوطه جهت رفع مشکلات داروخانه ها هستند ادامه داد: حمایت داروخانه ها و شرکت های پخش دارو و تامین مالی داروخانه جهت ادامه فعالیت ها ضروری به نظر می رسد.

**عمده ترین مشکل داروخانه های لرستان بدهی بیمه ها استرییس انجمن داروسازان لرستان عمده ترین دلیل حال ناخوش داروخانه های استان را بدهکاری سازمان های بیمه گر به داروخانه های این استان برشمرد و گفت: در حال حاضر بدهی سه ماه آخر سال 96 به داروخانه ها پرداخت نشده و حدود پنج ماه نیز از سال جاری نیز بدهکار هستند.

وی افزود: تاخیر در پرداخت بدهی بیمه ها به داروخانه ها اکنون یکی از چالش های بزرگ داروخانه های لرستان است.

اسدبیگی اظهار داشت:در حالیکه در شرایط فعلی بسیاری از داروها باید به صورت نقد خریداری شود تاخیر در پرداخت بدهی داروخانه ها توان خرید نقدی داروخانه ها را کاهش داده است.

وی تاکید کرد: این امر باعث کاهش ذخیره دارویی داروخانه ها و مشکلاتی در تهیه داروی مورد نیاز مردم شده است.

رییس انجمن داروسازان لرستان گفت: پرداخت به موقع بدهی بیمه ها به داروخانه در حقیقت ذخیره منابع دارویی، امنیت دارویی و رونق اقتصادی در استان را به دنبال دارد و این در حالی است که حتی در مراکز بخش های استان نیز داروخانه های خصوصی راه اندازی شده است.

وی تاکید کرد که در صورت عدم پرداخت بدهی بیمه ها به داروخانه ها یا پرداخت با تاخیر شرایط اشتغال و تهیه دارو در سطح استان را دچار چالش خواهد کرد.

وی با ضرورت حمایت داروخانه ها توسط مسئولان مربوطه تاکید کرد و اظهار کرد: هر داروخانه به طور مستقیم حداقل پنج نفر اشتغالزایی دارد و از طرفی هیچگونه اعتبار دولتی را دریافت نمی کنند.

اسدبیگی بیان کرد: متاسفانه برخی از داروخانه های استان رونق چندانی ندارند و بدهی بیمه ها نیز مشکل را بیشتر کرده است.

وی افزود: متاسفانه با شرایط موجود برخی داروخانه ها در حال تعدیل نیرو هستند **برخی شرکت های پخش دارو چک های داروخانه ها را به اجرا گذاشته اندرییس انجمن داروسازان لرستان همچنین گفت: متاسفانه برخی شرکت های پخش دارو در لرستان که وابسته به تامین اجتماعی هستند ، به صورت نقدی دارو به داروخانه ها ارائه می کنند و حتی چک های داروخانه ها را به اجرا می گذارند.

اسدبیگی گفت: حضور شرکت پخش دارو در استان بسیار ضروری تر از راه اندازی داروخانه هلال احمر در استان بوده و این در حالی است که در حال حاضر داروی انحصاری وجود ندارد که تنها داروخانه هلال احمر بتواند آن را تهیه کند.

وی افزود: از طرفی داروخانه ها در حال واگذاری به بخش خصوصی هستند و حتی دانشگاه علوم پزشکی نیز در حال پیگیری واگذاری داروخانه به بخش خصوصی است چراکه دولت ها ارائه دهنده خدمات خوبی نیستند و بخش خصوصی به نحو مطلوبتری قادر به ارائه خدمات است.

اسدبیگی بیان کرد: در حال حاضر هیچگونه کمبود دارویی حتی برای بیماران خاص و پیوندی نیز در استان وجود ندارد و عمده ترین مشکلات دارخانه ها بدهی بیمه ها است.

دبیر انجمن داروسازان لرستان نیز با اشاره به اینکه داروخانه ها به صورت خصوصی و با سرمایه گذاری شخصی راه اندازی می شوند، گفت: سرمایه داروخانه ها شخصی وبدون استفاده از اعتبارات دولتی است که در صورت عدم پرداخت بدهی بیمه ها داروخانه ها را با مشکل جدی سرمایه گذاری روبرو می کند.

مجتبی کلانی افزود: با وجود فعالیت شرکت دارویی خارج از استان که همکاری چندانی با داروخانه های استان ندارند عدم رضایت انجمن داروسازان از تعامل این شرکت ها به دانشگاه علوم پزشکی استان اعلام شده است.

وی تاکید کرد این شرکت ها بدون توجه به سهمیه بندی داروخانه ها در نظام دارویی استان اخلال ایجاد می کنند.

وی با بیان اینکه داروخانه ها داروها را به صورت پیش فاکتور یا با پرداخت در مهلتی مقرر از شرکت های پخش دارو خرید می کنند و برگه های نسخه دفترچه بیماران را به سازمان های بیمه گر جهت دریافت بدهی بیمه ها ارائه می دهند افزود: به طور معمول روال ارائه برگه های دفترچه به بیمه ها 2 تا سه ماه طول می کشد که متاسفانه به دلیل مشکلات کسری بودجه این سازمان ها زمان پرداخت بدهی ها به داروخانه ها طولانی می شود.

کلانی همچنین با بیان اینکه فاصله بین فرصت خرید از شرکت های پخش دارو تا پرداخت بدهی ها زیاد است، گفت: میانگین مهلت شرکت ها به داروخانه ها چندماه است در حالیکه طولانی شدن زمان پرداخت بدهی بیمه ها به داروخانه باعث سنگینی بدهی داروخانه ها به شرکت ها می شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که سرمایه داروخانه ها به دلیل نبود هیچگونه تسهیلات و اعتبارات دولتی محدود است و این بدهی های سنگین وضعیت اقتصادی داروخانه ها را تهدید می کند.

به گفته وی از طرف دیگر به دلیل مشکلات کسری بودجه سازمان های بیمه گر سقف اعتباری در نظر گرفته شده برای داروخانه های استان نیز یکی دیگر از معضلات پیش روی داروخانه های استان است.

دبیر انجمن داروسازان لرستان با بیان اینکه این سقف اعتباری قائل شده از طرف سازمان های بیمه گر برای داروخانه های استان حیات اقتصادی آنها را تهدید می کند اظهار داشت: این مسئله نه تنها باعث سرگردانی بیمارن در داروخانه ها و حجم بالای تقاضاهای بدون جواب بیماران می شود بلکه رقابت سالم میان داروخانه ها را از بین می برد.

وی تاکید کرد که حیات داروخانه ها وابسته به وجود داروهای مورد نیاز بیماران است و مشکل عدم پرداخت بدهی بیمه ها و یا سقف های قراردادی سازمان های بیمه گر داروخانه های استان را تهدید به ورشکستگی می کند.

** بدهی بیمه سلامت لرستان به زودی به روز می شودمدیرکل بیمه سلامت لرستان نیز با بیان اینکه بیمه سلامت در راستای پرداخت بدهی های داروخانه ها موفق عمل کرده است، گفت: در حال حاضر بیمه سلامت کمترین بدهی به داروخانه ها در سطح استان را دارد.

شاهدخت فتحی بیرانوند افزود: با توجه به اینکه 95 درصد از منایع و اعتبارات بیمه سلامت دولتی است در صورت تحقق اعتبارات مورد نیاز تاخیری در پرداخت معوقات ایجاد نخواهد شد.

وی بیان کرد: بیمه سلامت بیش از 10 میلیون نفر را در قالب طرح تحول سلامت به صورت رایگان بیمه کرده است و اقدامات قابل توجهی در راستای اجرای موفقیت آمیز این طرح داشته است.

مدیرکل بیمه سلامت لرستان اظهار داشت: با توجه به رویکرد جدید بیمه سلامت 70درصد بدهی های سال جاری پس از دریافت اسناد و 30 درصد باقیمانده نیز پس از پذیرش اسناد پرداخت می شود.

وی ادامه داد: در سال 96 هزینه کرد بیش از اعتبارات ابلاغی بوده است و تلاش می شود در سال جاری از هزینه کرد غیر ضروری پرهیز شود و برابر با سقف اعتبارات ابلاغی هزینه خواهد شد.

در حال حاضر 200 داروخانه در سطح این استان خدمات دارویی ارایه می کنند که 150 داروخانه خصوصی هستند.


کلید واژه ها: داروخانه - دارو - استان - سلامت - مشکل - بیمه - طرح تحول سلامت - لرستان - بیماران - بیمار - مشکلات - سرمایه - دولت تدبیر و امید - داروی - درمان - سرمایه گذاری - تدبیر و امید - تاثیرگذاری - ایرنا - نظام - دولت - استاندار - مسئولان - تسهیلات - پیشگیری - اقتصاد - بحران - گزارش - دیدار - اداره

آخرین اخبار سرویس:
همایش آزمایش همگانی ایدز در آستارا برگزار شد

همایش آزمایش همگانی ایدز در آستارا برگزار شد

علائمی که به آن اهمیت نمی دهید ولی نشانه سرطان است!

بهبود گردش خون با چای زعفران

تشخیص کلسترول بالا از روی چشم!

سردرد های یک طرفه را جدی بگیرید

آیا می دانستید ویتامین D این فواید را هم دارد؟

5 میوه را هر روز بخورید، تا چاق نشوید!

خطر مرگ در اپیلاسیون ناحیه تناسلی

لخته شدن خون در پا نشانه چه بیماری است؟

این مدل بستنی خوردن بیمارتان می کند

با این دمنوش زخم معده را برای همیشه درمان کنید

علت وجود خون در ادرار چیست؟

30 پزشک متخصص به کادر درمانی شمال خوزستان افزوده شد

30 پزشک متخصص به کادر درمانی شمال خوزستان افزوده شد

روشهایی برای آب کردن صورت

کالری این خوراکی ها تقریبا صفر است

نمایشگاه توسعه و سلامت رفاه اجتماعی در اصفهان

سلول های جدید برای تولید «نورو ویروس های انسانی» ایجاد می شوند

این نوع نور باع? - کاهش فشارخون می شود

چه غذایی برای شب یلدا تهیه کنیم؟+ تصاویر

بیماری های شایع کودکان در فصل پاییز و زمستان | مراقب روتا ویروس باشید؛ کشنده است

اهدا عضوی دیگر در استان قزوین

کارگاه ملی تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی در مشهد آغاز شد

آرامش اعصاب و اخلاق وامدار این نوع تغذیه است

راه های افزایش قد قبل و بعد از بلوغ

با 10 روش طبیعی و مؤثر برای درمان شکنندگی ناخن ها آشنا شوید

گشایش نمایشگاه خیریه شب یلدا در ارومیه

مراقبت از موها در فصل سرد زمستان

فواید درمانی یخ بر روی گردن

این رژیم غذایی جهت داشتن قلب سالم است

این کارها بعد از غذا خوردن اکیدا ممنوع است

مرکز بهداشت حتی اجازه صحبت درباره ایدز به دانش آموزان را ندارد

درصورت پریدن غذا در گلو چه باید کرد؟

چگونه کمبود خواب باعث افزایش وزن می شود؟

علل و علایم بروز سکته مغزی

فواید مصرف ماهی با استخوان

72 درصد تعهد اشتغالزایی در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل محقق شد

یک حبه سیر در روز برای پرهیز از بیماری قلبی

استقرار اتوبوس سیار برای معاینه چشم کودکان در صدرا

برای درمان افسردگی با این میکروب بازی کنید!

سبز بودن سینه مرغ دلیل بر عفونت گوشت نیست

هدیه میلیاردی تاجر برای همسرش درحین طلاق

خواص آب جعفری / خواص آب جعفری برای پوست و مو / خواص آب جعفری برای دیابت

سبز بودن سینه مرغ دلیل بر عفونت گوشت نیست

راه های افزایش قد قبل و بعد از بلوغ

قدرت آتشفشان ها

چه کنیم که به مرض ابولا گرفتار نشویم؟

پارک آبی اُپارک هیجان انگیزترین پارک آبی تهران

مجید خراطها از بیماری مرموزی رنج می برد

استخدام کاردان یا کارشناس ایمنی و بهداشت حرفه ای در مشهد

مرکز بهداشت حتی اجازه صحبت درباره ایدز به دانش آموزان را ندارد

سمومی که سلامت بدن را گروگان می گیرند!

نقرس بیشتر درمردان شایع هست یا در خانم ها+ درمان

آرامش اعصاب و اخلاق وامدار تغذیه سالم است

علائم صورتتان نشان دهنده چیست؟

اهداء اعضای هجدهمین بیمار مرگ مغزی استان

مرکز بهداشت حتی اجازه صحبت درباره ایدز به دانش آموزان را ندارد

برای داشتن قلبی سالم رژیم غذایی مدیترانه ای داشته باشید

اپلیکیشنی که خطر ابتلا به آسم را در کودکان تشخیص می دهد

نجات جان بیماران قلبی در طرح 247 اورژانس تهران

رژیم تخم مرغ برای کاهش وزن سریع و آسان

سرریزفاضلاب پس ازبارندگی عامل بروز بسیاری بیماری ها است

نکته بهداشتی: لخته شدن خون

مرکز بهداشت حتی اجازه صحبت درباره ایدز به دانش آموزان را ندارد

اعطای جایزه ایده یابی فناوری پزشکی به طرح میکروربات با الگوی حرکت باکتری

سرریزفاضلاب پس ازبارندگی عامل بروز بسیاری بیماری ها است

مطب این پزشک در روده شماست

برای داشتن قلبی سالم رژیم غذایی مدیترانه ای داشته باشید

رژیم غذایی گام با سلامت شما چه می کند؟

سالم ترین پیشنهادها برای کاهش علائم آنفلوآنزای معده!

خانه مشارکت های مردمی در کرمانشاه راه اندازی می شود

ماجرای تولید پفک با ذرت های تراریخته دامی واقعیت دارد؟

82 درصد مرگ ها براثر بیماری های غیرواگیر است

صدای پسماندهای عفونی اراک به وزارت بهداشت هم رسید

اطمینان خاطر وزارت بهداشت از کیفیت تجهیزات پزشکی ایرانی

10 هزار نوزاد هر سال به علت نارسایی می میرند

گشایش نمایشگاه شب یلدای خیریه در ارومیه

بهره برداری از 15 طرح بهداشتی - درمانی در دهه فجر + مصاحبه

شناخت تغذیه مناسب برای تقویت حافظه

دلایل غیر منتظره حمله قلبی

دلایل غیر منتظره حمله قلبی

دلایل غیر منتظره حمله قلبی

آزمایش هایی که خانم ها باید حتما انجام دهند

فاصله گرفتن از زندگی به واسطه گرفتن سلفی

هوای آلوده افراد را فراموشکار و تنبل می کند

ساخت 52 مرکز درمانی تامین اجتماعی در کشور

برداشت میوه از گیاه کاکتوس در یزد

5 ماده غذایی برای بهبود کیفیت خون

چگونه لاغر شویم؟

تقویت رابطه زناشویی با یک روش ساده ولی عجیب!

کیست تخمدان با چه روش هایی درمان می شود؟

درمان جوش زیرپوستی با خمیر دندان

کاهش کلسترول با بدبوی پرخاصیت!

عکس/ بیماری ناشناخته، مجید خراطها را گرفتار کرد

چگونه صبحانه کودکان را اشتها برانگیز کنیم؟

رژیم غذایی مدیترانه ای برای داشتن قلبی سالم

مواردی که باید از خوردن سیر پرهیز کنید

چگونه کمبود خواب باعث افزایش وزن می شود؟

بیماری هایی که زنان را بیشتر از مردان درگیر می کنند !

معوقات بیمه ای چالش پیش روی داروخانه ها

معوقات بیمه ای چالش پیش روی داروخانه ها