مطالب مرتبط:
چالش های حوزه سلامت در شرایط تحریم/گلایه از بیمه ها
پرداخت بدهی های بیمه سلامت به داروخانه ها/ خدشه ای به خدمات وارد نمی شود
بدهی بیمه ها، بازار دارو را بهم ریخته/داروخانه ها سهمیه بیمار را می گیرند اما توزیع نمی کنند
تغییر آیین نامه تاسیس داروخانه ها؛ چالش جدید داروسازان
آخرین وضعیت پرداخت بدهی بیمه سلامت به داروخانه ها / حذف دفترچه بیمه در 601 بیمارستان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 06:512018-09-22پزشكي

معوقات بیمه ای چالش پیش روی داروخانه ها


ایرنا- داروخانه ها حلقه مهمی از زنجیره نظام سلامت هستند اما امروزه بدلیل خرید نقدی دارو و تاخیر بیمه ها در پرداخت بدهی ، دچار چالش و مشکلاتی برای عرضه دارو شده اند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا ، تاثیرگذاری داروخانه ها بر سلامت بیماران و کاهش فشار روانی بر بستگان بیمار بر کسی پوشیده نیست و داروخانه ها را می توان یکی از حلقه های درمانی و ارکان مهم نظام سلامت دانست.

حوزه دارویی کشور به عبارتی آخرین حلقه ارائه خدمات درمانی به بیماران می باشد که ارتباط مستقیم با سلامت بیماران و تسکین دردهای آنان دارد و این در حالی است که به دلیل بدهکاری بیمه ها به داروخانه تا حدودی اقتصاد این مراکز دچار مشکل شده است.

به گفته کارشناسان طرح تحول سلامت یکی از اقدامات ارزنده دولت تدبیر و امید به شمار می رود و تاثیرات قابل توجهی در سطح رضایت مندی اقشار جامعه داشته است.

در این میان بدهکاری بیمه ها به داروخانه مستلزم پیگیری و توجه مسئولان در راستای رفع این مشکل جهت پیشگیری از آسیب بر بدنه ارزشمند طرح تحول سلامت خواهد بود چرا که اغلب داروخانه ها خصوصی و با سرمایه گذاری شخصی اداره می شوند و در صورت وجود بدهی سنگین دچار بحران خواهند شد.

**یکهزار و 500 شغل توسط داروخانه های لرستان ایجاد شده استرییس انجمن داروسازان لرستان با بیان اینکه در حال حاضر حدود 200 داروخانه در نقاط مختلف استان فعال است، افزود: اغلب داروخانه های استان خصوصی و با سرمایه شخصی راه اندازی شده اند و هیچ اعتبار دولتی را دریافت نکرده اند.

محسن اسدبیگی با اشاره به اینکه حدود یکهزار و 500 نفر اشتغالزایی توسط داروخانه های استان ایجاد شده است، اظهار داشت:در حال حاضر 14 شرکت پخش داروی فعال در استان وجود دارد.

اسدبیگی ادامه داد: با توجه به میزان اشتغالزایی داروخانه های استان بدون استفاده از هرگونه تسهیلات خدماتی این مراکز خدمات ارزنده ای علاوه بر حوزه درمان استان بلکه به بحث اشتغالزایی استان داشته اند.

وی گفت: یکی از مشکلات داروخانه های استان بحث سرمایه می باشد که اکنون با بدهی که بیمه ها به این مراکز دارند عملا کار را برای داروخانه داران مشکل کرده است.

اسدبیگی با بیان اینکه مسولان حوزه دارویی استان متقاضی دیدار با استاندار و مسولان مربوطه جهت رفع مشکلات داروخانه ها هستند ادامه داد: حمایت داروخانه ها و شرکت های پخش دارو و تامین مالی داروخانه جهت ادامه فعالیت ها ضروری به نظر می رسد.

**عمده ترین مشکل داروخانه های لرستان بدهی بیمه ها استرییس انجمن داروسازان لرستان عمده ترین دلیل حال ناخوش داروخانه های استان را بدهکاری سازمان های بیمه گر به داروخانه های این استان برشمرد و گفت: در حال حاضر بدهی سه ماه آخر سال 96 به داروخانه ها پرداخت نشده و حدود پنج ماه نیز از سال جاری نیز بدهکار هستند.

وی افزود: تاخیر در پرداخت بدهی بیمه ها به داروخانه ها اکنون یکی از چالش های بزرگ داروخانه های لرستان است.

اسدبیگی اظهار داشت:در حالیکه در شرایط فعلی بسیاری از داروها باید به صورت نقد خریداری شود تاخیر در پرداخت بدهی داروخانه ها توان خرید نقدی داروخانه ها را کاهش داده است.

وی تاکید کرد: این امر باعث کاهش ذخیره دارویی داروخانه ها و مشکلاتی در تهیه داروی مورد نیاز مردم شده است.

رییس انجمن داروسازان لرستان گفت: پرداخت به موقع بدهی بیمه ها به داروخانه در حقیقت ذخیره منابع دارویی، امنیت دارویی و رونق اقتصادی در استان را به دنبال دارد و این در حالی است که حتی در مراکز بخش های استان نیز داروخانه های خصوصی راه اندازی شده است.

وی تاکید کرد که در صورت عدم پرداخت بدهی بیمه ها به داروخانه ها یا پرداخت با تاخیر شرایط اشتغال و تهیه دارو در سطح استان را دچار چالش خواهد کرد.

وی با ضرورت حمایت داروخانه ها توسط مسئولان مربوطه تاکید کرد و اظهار کرد: هر داروخانه به طور مستقیم حداقل پنج نفر اشتغالزایی دارد و از طرفی هیچگونه اعتبار دولتی را دریافت نمی کنند.

اسدبیگی بیان کرد: متاسفانه برخی از داروخانه های استان رونق چندانی ندارند و بدهی بیمه ها نیز مشکل را بیشتر کرده است.

وی افزود: متاسفانه با شرایط موجود برخی داروخانه ها در حال تعدیل نیرو هستند **برخی شرکت های پخش دارو چک های داروخانه ها را به اجرا گذاشته اندرییس انجمن داروسازان لرستان همچنین گفت: متاسفانه برخی شرکت های پخش دارو در لرستان که وابسته به تامین اجتماعی هستند ، به صورت نقدی دارو به داروخانه ها ارائه می کنند و حتی چک های داروخانه ها را به اجرا می گذارند.

اسدبیگی گفت: حضور شرکت پخش دارو در استان بسیار ضروری تر از راه اندازی داروخانه هلال احمر در استان بوده و این در حالی است که در حال حاضر داروی انحصاری وجود ندارد که تنها داروخانه هلال احمر بتواند آن را تهیه کند.

وی افزود: از طرفی داروخانه ها در حال واگذاری به بخش خصوصی هستند و حتی دانشگاه علوم پزشکی نیز در حال پیگیری واگذاری داروخانه به بخش خصوصی است چراکه دولت ها ارائه دهنده خدمات خوبی نیستند و بخش خصوصی به نحو مطلوبتری قادر به ارائه خدمات است.

اسدبیگی بیان کرد: در حال حاضر هیچگونه کمبود دارویی حتی برای بیماران خاص و پیوندی نیز در استان وجود ندارد و عمده ترین مشکلات دارخانه ها بدهی بیمه ها است.

دبیر انجمن داروسازان لرستان نیز با اشاره به اینکه داروخانه ها به صورت خصوصی و با سرمایه گذاری شخصی راه اندازی می شوند، گفت: سرمایه داروخانه ها شخصی وبدون استفاده از اعتبارات دولتی است که در صورت عدم پرداخت بدهی بیمه ها داروخانه ها را با مشکل جدی سرمایه گذاری روبرو می کند.

مجتبی کلانی افزود: با وجود فعالیت شرکت دارویی خارج از استان که همکاری چندانی با داروخانه های استان ندارند عدم رضایت انجمن داروسازان از تعامل این شرکت ها به دانشگاه علوم پزشکی استان اعلام شده است.

وی تاکید کرد این شرکت ها بدون توجه به سهمیه بندی داروخانه ها در نظام دارویی استان اخلال ایجاد می کنند.

وی با بیان اینکه داروخانه ها داروها را به صورت پیش فاکتور یا با پرداخت در مهلتی مقرر از شرکت های پخش دارو خرید می کنند و برگه های نسخه دفترچه بیماران را به سازمان های بیمه گر جهت دریافت بدهی بیمه ها ارائه می دهند افزود: به طور معمول روال ارائه برگه های دفترچه به بیمه ها 2 تا سه ماه طول می کشد که متاسفانه به دلیل مشکلات کسری بودجه این سازمان ها زمان پرداخت بدهی ها به داروخانه ها طولانی می شود.

کلانی همچنین با بیان اینکه فاصله بین فرصت خرید از شرکت های پخش دارو تا پرداخت بدهی ها زیاد است، گفت: میانگین مهلت شرکت ها به داروخانه ها چندماه است در حالیکه طولانی شدن زمان پرداخت بدهی بیمه ها به داروخانه باعث سنگینی بدهی داروخانه ها به شرکت ها می شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که سرمایه داروخانه ها به دلیل نبود هیچگونه تسهیلات و اعتبارات دولتی محدود است و این بدهی های سنگین وضعیت اقتصادی داروخانه ها را تهدید می کند.

به گفته وی از طرف دیگر به دلیل مشکلات کسری بودجه سازمان های بیمه گر سقف اعتباری در نظر گرفته شده برای داروخانه های استان نیز یکی دیگر از معضلات پیش روی داروخانه های استان است.

دبیر انجمن داروسازان لرستان با بیان اینکه این سقف اعتباری قائل شده از طرف سازمان های بیمه گر برای داروخانه های استان حیات اقتصادی آنها را تهدید می کند اظهار داشت: این مسئله نه تنها باعث سرگردانی بیمارن در داروخانه ها و حجم بالای تقاضاهای بدون جواب بیماران می شود بلکه رقابت سالم میان داروخانه ها را از بین می برد.

وی تاکید کرد که حیات داروخانه ها وابسته به وجود داروهای مورد نیاز بیماران است و مشکل عدم پرداخت بدهی بیمه ها و یا سقف های قراردادی سازمان های بیمه گر داروخانه های استان را تهدید به ورشکستگی می کند.

** بدهی بیمه سلامت لرستان به زودی به روز می شودمدیرکل بیمه سلامت لرستان نیز با بیان اینکه بیمه سلامت در راستای پرداخت بدهی های داروخانه ها موفق عمل کرده است، گفت: در حال حاضر بیمه سلامت کمترین بدهی به داروخانه ها در سطح استان را دارد.

شاهدخت فتحی بیرانوند افزود: با توجه به اینکه 95 درصد از منایع و اعتبارات بیمه سلامت دولتی است در صورت تحقق اعتبارات مورد نیاز تاخیری در پرداخت معوقات ایجاد نخواهد شد.

وی بیان کرد: بیمه سلامت بیش از 10 میلیون نفر را در قالب طرح تحول سلامت به صورت رایگان بیمه کرده است و اقدامات قابل توجهی در راستای اجرای موفقیت آمیز این طرح داشته است.

مدیرکل بیمه سلامت لرستان اظهار داشت: با توجه به رویکرد جدید بیمه سلامت 70درصد بدهی های سال جاری پس از دریافت اسناد و 30 درصد باقیمانده نیز پس از پذیرش اسناد پرداخت می شود.

وی ادامه داد: در سال 96 هزینه کرد بیش از اعتبارات ابلاغی بوده است و تلاش می شود در سال جاری از هزینه کرد غیر ضروری پرهیز شود و برابر با سقف اعتبارات ابلاغی هزینه خواهد شد.

در حال حاضر 200 داروخانه در سطح این استان خدمات دارویی ارایه می کنند که 150 داروخانه خصوصی هستند.


کلید واژه ها: داروخانه - دارو - استان - سلامت - مشکل - بیمه - طرح تحول سلامت - لرستان - بیماران - بیمار - مشکلات - سرمایه - دولت تدبیر و امید - داروی - درمان - سرمایه گذاری - تدبیر و امید - تاثیرگذاری - ایرنا - نظام - دولت - استاندار - مسئولان - تسهیلات - پیشگیری - اقتصاد - بحران - گزارش - دیدار - اداره

آخرین اخبار سرویس:
هرچیزی که باید درباره سرطان سینه بدانید

چرا «تفکرات منفی» بر نگرش مثبت غالب تر است؟

علت گرم شدن کف پا ها

چرا «تفکرات منفی» بر نگرش مثبت غالب تر است؟

بازدید وزیر بهداشت از درمانگاه جمعیت هلال احمر در نجف

کپسول لانسوپرازول چیست و در چه مواردی مصرف می شود؟

وقتی لثه عامل بیماری می شود

یک رژیم خوراکی ویژه چه تاثیری بر طول عمر دارد؟

اینفوگرافی / چگونه در خواب لاغر شویم؟

آشنایی با منابع خوراکی سرشار از ویتامین D

این گاو، یک مدل فشن است + ویدئو

اینفوگرافی / چگونه در خواب لاغر شویم؟

چگونه فرآورده های سنتی مجاز و عطاری های قانونی را شناسایی کنیم؟

نگاهی به 12 باور رایج، اما غلط درباره سرماخوردگی و آنفولانزا

ناخن مصنوعی چه بلایی سرتان می آورد؟

چگونه فرآورده های سنتی مجاز و عطاری های قانونی را شناسایی کنیم؟

چه ساعتی شام بخوریم تا لاغر شویم؟

راز بزرگ درباره شکلات تلخ

این شکل از آب معدنی را هیچگاه مصرف نکنید

سیستم هیدروپونیک چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

حل مشکلات حوزه سلامت نیازمند اصلاح سبک زندگی/بیمه سلامت موهبتی که باید قدر دانست

7 دمنوش گیاهی خواب آور که بهتر از هر قرص خوابی هستند!

علائم مرتبط با بدکاری تیرویید

بهترین زمان برای جویدن آدامس

چه ساعتی شام بخوریم تا لاغر شویم؟

خارج کردن 120 کرم 25 سانتی از معده یک زن (+ عکس)

پوست این میوه ها را حتما بخورید

علت رشد موهای زائد دور سینه

پوست این میوه ها را حتما بخورید

بهترین درمان فوری دندان درد با مسکن طبیعی

معجزه خوردن مویز به صورت ناشتا

ذرت کبابی یا آب پز؟ کدام سالم تر است؟

بهترین روش طبیعی برای داشتن موهای لخت و براق

شیر سرد نخورید

شیر تاریخ مصرف گذشته را دور نریزید!

نپوشیدن جوراب مضراتی فراتر از تصور به همراه دارد

بیماران قلبی چگونه طول عمر خود را افزایش دهند؟

علائم شایع افسردگی پاییزی چیست؟

پرتقال را با پوست بخورید!

موقع پوست کندن پیاز تا می توانید اشک بریزید

برای دختر دار شدن، روش هایی که واقعا جواب می دهد

شیراز، میزبان همایش بین المللی علوم اعصاب

دارو های ضد سرفه و درمان سرماخوردگی که کودکان نباید به آن ها لب بزنند + اسامی

خواص عالی 7 میوه منحصربه فرد پاییزی برای سلامتی + اینفوگرافی

در فصل پاییز این خوراکی ها را بخورید

زائران کربلای معلی لباس گرم همراه داشته باشند

تامین پتاسیم بدن با مصرف قیسی

خواص آب گلابی ، لیمو و کلم

از خواص فلفل دلمه چه می دانید؟

حقایقی عجیب از جنین که شما را انگشت به دهان می کند

درمان بیماری ها با آتش+عکس

دارو های ضد سرفه و سرماخوردگی که کودکان نباید به آن ها لب بزنند

راه جدید مبارزه با سرطان با داروی 150 ساله

موقع پوست کندن پیاز تا می توانید اشک بریزید

چرا پاییز فصل حمله قلبی است؟

بیمه سلامت 631 هزار نفر در خراسان شمالی

شایع ترین نوع کمر درد چیست؟

با این حرکت ساده، 27 مرض را درمان کنید!

خودکفایی درمصرف داروی ایرانی از بیماران سرطانی شروع نشود

با این 6 ماده غذایی بر آپنه خواب غلبه کنید

20 درصد کودکان مبتلا به سرطان کشور تحت پوشش محک هستند

این میوه را فقط بو کنید تا سلامت باشید

کشف سیگنال مغزی موثر در انتخاب غذا

عمل قلب باز چه عوارضی دارد؟

آلودگی میکروبی غذا علت مسمومیت دانشجویان بجنورد اعلام شد

کافیین با بدن چه می کند؟

علت مسمومیت دانشجویان بجنورد اعلام شد

مصرف کنندگان مشروبات مسموم شاید به تدریج کور شوند/بچه 12 ساله در میان مسموم شدگان کرجی

شایع ترین نوع کمر درد چیست

راز بزرگ درباره شکلات تلخ

اتفاق عجیبی که بعد از خوردن نوشابه در بدن تان می افتد

با این حرکت ساده، 27 مرض را درمان کنید!

علت گرم شدن کف پاها

اگر با زنگ موبایل بیدار می شوید؛ بخوانید

آلودگی میکروبی غذا علت مسمومیت دختران دانشجوی بجنورد اعلام شد

یک هفته ای 5کیلو کم کنید و مانکن شوید!

داخل گوشتان پیاز بگذارید!

آیا می دانید آب نخود با بدن چه می کند؟

جزییات ارائه خدمات درمانی رایگان به زائران اربعین حسینی

آلودگی میکروبی غذا علت مسمومیت دختران دانشجوی بجنورد اعلام شد

آلودگی میکروبی غذا علت مسمومیت دانشجویان بجنورد اعلام شد

زائران کربلای معلا لباس گرم همراه داشته باشند

کشاورزی در فضا ممکن می شود؟

چرا پاییز فصل حمله قلبی است؟

آلودگی میکروبی غذا علت مسمومیت دختران دانشجوی بجنورد اعلام شد

طرز تهیه کلم پلو و نکاتی برای طبخ آن

مصرف ترشی در شب ممنوع!

زمان مناسب برای داشتن رابطه جنسی

اگر رابطه جنسی بهتری می خواهید، به این نکته توجه کنید

ایتالیایی ها بیشتر با مصرف الکل می میرند

فال روزانه دوشنبه 30 مهر ماه 97

پیشرفت در ساخت نورون های مصنوعی

وظیفه جدید برای همراهان مریض در بیمارستان ها

جشنواره دلخراش گیاهخواران در تایلند

طرز تهیه مرغ بریان به سبکی خوشمزه و متفاوت

طرز تهیه فینگر فود به سبکی خوشمزه

آب آشامیدنی رابر بدون مشکل بهداشتی

طرز تهیه مرغ خامه ای درفر به سبکی خوشمزه

طرز تهیه شیرین پلو با مرغ به سبکی خوشمزه

طرز تهیه شیرینی نارگیلی به سبکی خوشمزه و متفاوت

معوقات بیمه ای چالش پیش روی داروخانه ها

معوقات بیمه ای چالش پیش روی داروخانه ها