مطالب مرتبط:
در گفت وگوی تفصیلی فارس با یک تولیدکننده داخلی مطرح شد بی برنامگی در صنعت لوازم خانگی بازار را بهم ریخت نه تحریم ها
بی برنامگی در صنعت لوازم خانگی بازار را بهم ریخت نه تحریم ها
آنچه بازار لوازم خانگی را بهم ریخت
آنچه بازار لوازم خانگی را بهم ریخت
آنچه بازار لوازم خانگی را بهم ریخت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 06:322018-09-22اقتصادي

بی برنامگی در صنعت لوازم خانگی بازار را بهم ریخت نه تحریم ها


علاوه بر نداشتن برنامه برای مقابله با تحریم ها، موضوع جلوگیری از عدم افزایش قیمت لوازم خانگی متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه هم در بروز وضعیت کنونی بازار لوازم خانگی مؤثر بود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری تقریب، این روزها وضعیت بازار لوازم خانگی به دلیل کمیاب بودن لوازم خانگی و گرانی بسیار مورد بحث است.

فروشندگان و فعالان بازار علت گرانی ها و کمیاب شدن لوازم خانگی را عدم عرضه لوازم خانگی از سوی تولید کنندگان به بازار عنوان می کنند در حالی که تولید کنندگان با رد این موضوع وضعیت اخیر بازار لوازم خانگی را افزایش تقاضا عنوان می کنند.

به هرحال پس از گران شدن نرخ ارز قبل از بازگشت تحریم ها قیمت لوازم خانگی آن هم در صورتی که کالای مورد نظر یافت شود بسیار گران شده و این موضوع مشکلات بسیاری را برای مردم فراهم کرده است.

برای بررسی دلایل اصلی وضعیت بازار لوازم خانگی گفت وگویی با حسین رحمانی نیا مدیرعامل یکی از شرکت های تولید کننده لوازم خانگی داخلی انجام شده که در ادامه آمده است: * برخی تولیدکنندگان لوازم خانگی تولید را کاملا متوقف کردند فارس: آقای رحمانی نیا با توجه به اینکه کمتر از یک سال پیش فروشندگان لوازم خانگی از رکود بازار لوازم خانگی گلایه مند بودند، دلایل گرانی و کمیاب شدن یکباره لوازم خانگی چیست؟ افزایش قیمت ارز بازار لوازم خانگی را بهم ریخته یا اینکه تحریم هایی که هنوز نیامده باعث بروز چنین اتفاقاتی در بازار لوازم خانگی شده است؟ رحمانی نیا: قطعا علت بروز همه اتفاقات در حوزه لوازم خانگی تحریم ها نبوده بلکه بخش زیادی از مسائل پیش آمده در این بازار به مسائل مدیریتی و بی برنامگی در بخش صنعت تولید لوازم خانگی ارتباط دارد.

در کشور ما تصمیمات و بحران های اقتصادی به سرعت در روند تولیدات صنعتی تاثیرگذار است بنابراین از آنجا که از قبل برای بحران تحریم آمادگی و برنامه ریزی نداشتیم این اتفاق افتاد و اثرات روانی هم مزید به علت شد.

علاوه بر نداشتن برنامه برای مقابله با تحریم ها، موضوع جلوگیری از عدم افزایش قیمت لوازم خانگی متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه هم در بروز وضعیت کنونی بازار لوازم خانگی مؤثر بود.

وقتی مواد اولیه تولید افزایش قیمت دارد اما تولید کننده نمی تواند قیمت نهایی محصولش را متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه افزایش دهد مجبور می شود تولید را تعطیل کند که این اتفاق در بخش تولیدات لوازم خانگی افتاد و تولید کنندگان برای جلوگیری از ضرر و زیان مجبور به توقف تولید شدند.

بنابراین اتفاق نامیمونی به طور نانوشته در بخش تولیدات لوازم خانگی به وقوع پیوست و متعاقب آن تولیدکنندگان دست از تولید برداشتند و اقدام به تعدیل نیروی انسانی کردند بطوری که در حال حاضر برخی از تولیدکنندگان لوازم خانگی بطور کامل تولیدات خود را متوقف کرده اند.

همچنین برخی از تولید کنندگان لوازم خانگی به مسئولان اعلام کرده اند که اگر تمهیدات لازم توسط مسئولان و متولیان بخش صنعت صورت نگیرد ممکن است آنها هم مجبور به تعطیلی واحد تولیدی خود شوند.

* فارس: شما توقف تولید را در بخش لوازم خانگی در برخی برندها را عنوان می کنید در حالی که تولید کنندگان لوازم خانگی به این مساله اذعان نمی کنند و آن را نمی پذیرند؟ این گفته شما براساس چه مستنداتی است؟ رحمانی نیا: در حال حاضر علت کمبود لوازم خانگی عدم تولید برنامه ریزی و عدم حمایت از تولید کنندگان است.

اما به هرحال از شرایط آسیب پذیر یک عده سودجو هم سوءاستفاده می کنند بطوریکه به محض اینکه این سودجویان متوجه شدند، تولید کنندگان لوازم خانگی به علت شرایط پیش آمده تولید را کاهش یا متوقف می کنند به بازار وارد شدند و با خرید و احتکار لوازم خانگی وضعیت بازار لوازم خانگی را بهم ریختند.

البته دولت از این موضوع مطلع شد و با تشکیل ستاد ضد احتکار و اختفا برخورد خود با این سودجویان را آغاز کرد.

* 2 علت اصلی بهم ریختگی بازار لوازم خانگی بنابراین بطور کلی مشکل اول در بازار لوازم خانگی تامین مواد اولیه و موضوع دوم تصمیم گیری برای افزایش قیمت کالای نهایی متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه است.

ورق فولاد یکی از مواد اولیه مورد نیاز تولید کنندگان لوازم خانگی است که در حال حاضر قیمت این کالا توسط شرکت فولاد افزایش یافته و قیمت ABS هم که یکی دیگر از مواد اولیه و مهم در تولید لوازم خانگی است توسط شرکت های پتروشیمی افزایش پیدا کرده است.

طبیعتا تامین حقوق 650 نفر نیروی انسانی نیازمند سودآوری شرکت است و سودآوری باعث می شود تا شرکت از بین نرود و چرخ آن بچرخد.

فارس: شما علت بهم ریختگی بازار لوازم خانگی را عدم تامین مواد اولیه و همچنین افزایش نیافتن قیمت لوازم خانگی متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه عنوان می کنید؟ در حالی که از ابتدای امسال تاکنون دو بار لوازم خانگی افزایش قیمت یافته است یک بار در اواخر فروردین ماه مجوز افزایش قیمت لوازم خانگی صادر شد و به تازگی هم سازمان حمایت بدون ابلاغ کتبی و رسمی مجوز افزایش قیمت 20 تا 25 درصدی را برای تولید کنندگان صادر کرده است.

آیا این میزان افزایش قیمت کافی نبوده است؟ رحمانی نیا: مجوز افزایش قیمت اخیر لوازم خانگی، هنوز به صورت رسمی ابلاغ نشده است و شرکت های تولید کننده لوازم خانگی هنوز برای اعمال افزایش قیمت ابهام دارند زیرا ممکن است این افزایش قیمت را اعمال کنند و سپس مورد سوال سازمان حمایت قرار بگیرند که براساس چه مجوزی این افزایش قیمت را اعمال کرده اند.

بنابراین باید مسئولین امر تکلیف افزایش قیمت را رسما اعلام کنند و برای اینکه بازار از حالت قفل شدن خارج شود مسئولین امر باید برای اعلام رسمی افزایش قیمت سرعت عمل به خرج دهند.

وقتی اجازه افزایش قیمت محصول تمام شده متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه به تولید کنندگان داده نمی شود، تولید کننده باید به مصرف کننده سوبسید بدهد و قطعا در چنین شرایطی یک تولید کننده به حیات تولیدی خود نمی تواند ادامه دهد و مجبور می شود تولید خود را متوقف کند.

فارس: مواد اولیه چقدر افزایش قیمت داشته است؟ رحمانی نیا: قیمت مواد اولیه حدود 80 تا 90 درصد افزایش یافته است البته بخشی از این افزایش قیمت ها افسار گسیخته و به دلیل سودجویی است.

اما بهرحال ما مواد اولیه مورد نیاز بخش تولید خود را باید با چنین افزایش قیمتی خریداری کنیم.

متاسفانه به دلیل آسیب پذیر بودن اقتصاد ما هر تکانه ای که در مسائل ارزی پیش می آید تاثیر مستقیم به صورت واقعی و غیرواقعی بر روی قیمت مواد اولیه دارد.

حتی تولید کنندگان مواد اولیه هم باید بخشی از مواد اولیه تولید را از طریق واردات تامین کنند بنابراین افزایش قیمت ارز بر قیمت تمام شده مواد اولیه تأثیرگذار است و از آنجا که ما تولید کنندگان مواد اولیه خود را از بازار تامین می کنیم به ناچار قیمت محصول نهایی مان افزایش می یابد.

حدود 85 درصد از قیمت تولیدات لوازم خانگی بستگی به مواد اولیه و بقیه بستگی به هزینه های حامل های انرژی و هزینه کارگری دارد بنابراین قیمت ارز به صورت مستقیم روی 85 درصد از قیمت مواد اولیه اثرگذار است.

فارس: چقدر از قطعات مورد نیاز برای تولید شما از طریق واردات تامین می شود و با توجه به تحریم ها چه مشکلاتی برای تامین این قطعات دارید؟ رحمانی نیا: نزدیک به 30 درصد مواد اولیه مورد نیاز ما مانند فوم، کمپرسور و موتور فن از طریق واردات تامین می شود.

فارس: با توجه به تحریم ها مشکلی هم برای تامین این قطعات و مواد اولیه دارید؟ رحمانی نیا: بله داریم، اما سعی کرده ایم این موارد را با تهیه از کشورهای مختلف تامین کنیم.

قبلا قطعات مورد نیازمان را از کره تهیه می کردیم اما با آغاز تحریم ها و با توجه به روابط نزدیکی که بین کره و آمریکا وجود دارد کشور کره دیگر حاضر به فروش این قطعات به ما نیست بنابراین ما هم با تغییر کشور مبدا برای واردات قطعات و مواد اولیه مورد نیاز لوازم خانگی سعی کرده ایم تا مشکلاتمان را حل کنیم.

* فارس: پس از بروز گرانی ها و کمبود در حوزه لوازم خانگی شما اعلام کردید که برای جبران کمبود در بازار لوازم خانگی آمادگی دارید که به صورت سه شیفت تولید کنید؟ این اتفاق افتاد؟ رحمانی نیا: ما به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی تصمیم گرفتیم که در این بخش به کمک دولت بیاییم و اعلام کردیم که حاضر هستیم در صورت کمک دولت و رفع موانع، به صورت سه شیفت کار کرده تا بخشی از نیاز بازار را تامین کنیم، اما به طور عملی تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

* فارس: چرا این اتفاق نیفتاد؟ رحمانی نیا: دولت کمک نکرد.

البته ما در صدد تامین مواد اولیه از مبادی مختلف هستیم و انشاء الله برای تولید در ماه های آتی مشکلی نخواهیم داشت ولی از دولت انتظار داریم که در رفع برخی مشکلات از جمله تامین ورق از فولاد به ما کمک کند.

در حال حاضر ورق فولاد در بازار موجود نیست و باید آن را از بازار سیاه تامین کرد.

بنابراین وقتی یک ماده اولیه آنقدر گران می شود که به شدت قیمت تمام شده را تحت تاثیر قرار می دهد تولید کننده هم در چنین شرایطی ترجیح می دهد که مدتی تولید را متوقف کند تا مجبور به پرداخت قیمت نامتعارف مواد اولیه نشود و همین موضوع کمبود در کالا در بازار را رقم می زند.

در شرایطی که ما آمادگی خود را برای تولید در سه شیفت اعلام کردیم از وزارت صنعت، معدن و تجارت انتظار داشتیم تا ورق فولاد مورد نیاز ما را از شرکت های زیر مجموعه خود تامین کند که این اتفاق نیفتاد.

برای تامین ABS هم که شرکت تولید کننده آن زیر مجموعه پتروشیمی ها و ستاد اجرایی فرمان امام هستند وزارت صنعت می توانست به ما کمک کند که در این راستا هم اتفاقی صورت نگرفت.

* فارس: با توجه به اینکه اکنون در شرایط تحریم باید قطعات مورد نیاز تولیدات را از کشورهای مختلف تهیه کنید این امر بر روی کاهش کیفیت کالای تولیدی تاثیر نگذاشته است؟ رحمانی نیا: خیر، چه بسا برخی قطعات را با کیفیت بهتری تهیه می کنیم.

شرکت تولیدی ما هر قطعه و هر نوع ماده اولیه را قبل از ورود به چرخه تولید تست می کند و در صورت اخذ استانداردهای لازم آن را وارد چرخه تولید می کند، بنابراین تغییر مبادی واردات قطعات تاثیری در کیفیت محصول تولیدی ما نخواهد داشت و با وجود تمام مشکلات از تولید محصولات کیفی صرف نظر نخواهیم کرد.

در حال حاضر روزانه 350 دستگاه لوازم خانگی تولید و به بازار عرضه می کنیم در حالی که پیش از این روزانه 250 دستگاه تولید می کردیم.

فارس: یک تولید کننده برای ادامه تولید چه انتظاری از دولت دارد؟ رحمانی نیا: انتظار ما تثبیت قیمت ارز با هر نرخ مورد تایید دولت است.

تثبیت نرخ ارز در هر نرخی تکلیف تولید کنندگان را روشن می کند.

در بازار متلاطم تولید لوازم خانگی، عدم ثبات نرخ ارز منجر شده است که بسیاری از تولید کنندگان جرات تولید دوباره را نداشته باشند و تصور من آن است که اگر نرخ ارز تثبیت شود تولید کننده ها هم بتوانند برای تولید برنامه ریزی کنند.

*الان بهترین فرصت برای تقویت تولید کنندگان داخلی است فارس: چند درصد بازار لوازم خانگی را تولیدات داخلی تشکیل می دهد؟ رحمانی نیا: به دلیل سیاست های غلط ، قاچاق لوازم خانگی و واردات بین 50 تا 70 درصد از بازار لوازم خانگی وارداتی است و حدود 30 درصد از تولیدات داخلی تامین می شود.

* فارس: در سال حمایت از کالای ایرانی چه انتظاری از مسئولان می رود؟ رحمانی نیا: در سالی که به نام حمایت از تولید داخلی و کالای ایرانی مزین شده انتظار می رفت که وضعیت تولید داخلی شرایط بهتری داشته باشد اما مسائل مختلف باعث شده که صنعت لوازم خانگی در بلاتکلیفی تصمیم گیری بسر ببرد.

اکنون بهترین فرصت برای تقویت شرکت های تولید کننده داخلی است.

کشور ژاپن در جنگ جهانی با آمریکا با خاک یکسان شد ولی بر روی پای خودش ایستاد و همه نیازهایش را خودش تامین کرد ما هم باید از تمام نیرو و توان خودمان استفاده کنیم تا بتوانیم روی پای خودمان بایستیم.

تولید محصولات خارجی با نام و برند خارجی در کشور ما به معنای تولید داخلی نیست و تولید با این شرایط، یک استراتژی غلط است و هدف مقام معظم رهبری از حمایت از تولید داخلی، حمایت از اینگونه تولید نیست.

برای یک تولید کننده خارجی تولید در داخل کشور ما بسیار به صرفه تر از واردات آن کالا است زیرا در این شرایط از پرداخت تعرفه واردات معاف می شود و در مقابل کالایی که در کشور ما تولید می شود را به قیمت تمام شده نهایی که در خارج از کشور تولید می شود عرضه می کند.

ما باید کالای ایرانی تولید کنیم و فرمایش رهبری در حمایت از تولید کالای ایرانی حمایت از تولید برندهای ایرانی در داخل کشور نبوده است.

ما ظرفیت بلااستفاده بسیار فراوانی داریم که با تقویت این ظرفیت ها می توانیم تولید را افزایش دهیم.


کلید واژه ها: لوازم خانگی - بازار لوازم خانگی - افزایش قیمت - تولید - بازار - افزایش - قیمت لوازم خانگی - تولید کنندگان - قیمت - تحریم - رحمانی - برنامه - گرانی - افزایش قیمت ارز - قیمت ارز بازار - صنعت - برنامه ریزی - بحران - مدیرعامل - خبرگزاری - هایی - قیمت ارز - اقتصادی - نرخ ارز - مشکلات - تعطیل - صورتی - گزارش - کشور - مردم

آخرین اخبار سرویس:
فرصت اوراسیا را از دست ندهیم!

توافق استقلال با اولین بازیکن اسم و رسم دار در نقل و انتقالات زمستانی

رونمایی از 100 بسته سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار

چند راهکار برای جلوگیری از هدررفت آب

وصول 100 هزار میلیارد تومان مالیات و عوارض در سال جاری

سایپا: پراید ارزانترین خودرو جهان است!

جریان شناسی این روزهای بازار ارز

خودروهای دپو شده؛ گوشت قربانی دعوای دولت و بانک مرکزی

تشریح دلایل به سرانجام نرسیدن پرونده مفاسد اقتصادی و خصوصی سازی و پشت پرده انتقال آب دریای خزر و خلیج فارس به دشت های مرکزی ایران

قیمت آپارتمانهای 80 تا 100 متر

صادرکنندگان چگونه دولت را دور می زنند؟

استخدام کارمند فروش/پروموتر در اصفهان

استخدام کارمند فروش/پروموتر،فروشنده حضوری و تلفنی در اصفهان

تاکید بر گسترش مبادلات تجاری ایران و افغانستان

سنجش میل جنسی از روی چشم

نرخ چند تور دریا و دریاچه گردی در ایران/گذران چند روز بر لب آب چقدر هزینه برمی دارد؟

افتتاح طرح توسعه معدن ذغالسنگ چشمه پودنه

آماده سازی 55 هزا واحد مسکونی افراد تحت پوشش درسال آینده/پرداخت تسهیلات 30 میلیون تومانی مسکن به خانواده های دارای دو معلول/60 درصد افراد تحت پوشش بهزیستی صاحب مسکن مناسب نیستند

قیمت انواع چری در بازار + جدول

از لغو جواز برخی غلات و اجناس انحصاری تا احتیاط ایرباس در فروش هواپیما به ایران

سندرم تهیه طرح های شهری در پایتخت / تعارض سازمان زیباسازی با معاونت شهر سازی

اینفوگرافی / 6 خوراکی برای کاهش سردردهای میگرنی

استخدام کارشناس اداری و منابع انسانی،کارشناس حسابداری مدیریت

چند راهکار برای جلوگیری از هدررفت آب

قیمت لپ تاپ امروز 26 دی 97

قیمت انواع لیفان در بازار

استخدام بازاریاب توسعه کسب و کار با مزایای استثنایی در تهران

استخدام مدیر کارخانه در یک کارخانه تولید لوازم خانگی در تهران

استخدام مسئول صادرات در شرکت پیشتاز طب زمان در تهران

استخدام مدیر تولید در شرکت مهندسی طراحی هفت گوهر در تهران

مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد بودجه وزارت بهداشت 88 هزار میلیارد تومان است/مخالفت با افزایش اعتبارات بیمه سلامت

جزییات بسته حمایتی برای 28 میلیون ایران؛ هر خانوار چه رقمی دریافت می کند؟

ضرب العجل برای تحویل خودروهای پیش فروش شده

قیمت طلا در سقف 5ماهه تثبیت شد

استخدام نیروی خدماتی آقا در شرکت سامان پویش تامین در اکباتان

استخدام کارگر خط تولید،بازرس خط تولید( شهرک صنعتی شمس آباد)

استخدام 6 ردیف شغلی در یک هلدینگ معتبر در تهران

اقدام پژوهی چگونه توانستم مراقبت از ابزار آلات و سایت و اموال… را در هنر جویان نهادینه سازم ؟

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز چهارشنبه 26 دی 97 + تغییرات

دو مزیت صادرات فرآورده به جای نفت خام

استخدام حسابدار آقا در یک شرکت معتبر در اصفهان

سود افزایش قیمت دارو در جیب بانک ها!/ قوانین عجیب ارز دولتی در حوزه سلامت

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام سرپرست حسابداری در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام فروشنده آقا در یک شرکت معتبر در پاساژ فردوسی

همتی در بانک مرکزی به دنبال چیست؟

استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت جهان خودرو قائم در تهران

استخدام مشاور داروخانه خانم در یک شرکت معتبر در مرکزی

تهرانی ها هم چنان منتظر دریافت تجهیزات کاهنده مصرف

رشد اقتصادی کشور منفی شد/ رشد منفی هشت درصدی بخش مسکن +جدول

با سرمایه میلیون ها معلم چگونه برخورد می شود؟

تورم‎های نجومی را دولت رقم زد یا تحریم؟

سه سناریوی افزایش حق مسکن مشمولان قانون کار

گسترش آسیب های اجتماعی در منطقه خلازیر

تشریح یارانه درمان معتادان در مراکز نگهداری را برای سال آینده

فروش نفت در بورس برای سال 98 ماهیانه می شود

تولیدکنندگان نان صنعتی مشکل آرد دارند

درباره تراریخته نبودن کریسپر اختلاف نظر وجود دارد

ویلانشین های فقیر تهران

میادین نفتی و گازی که بعد از انقلاب کشف و بهره برداری شدند

رفع همپوشانی بیمه ای با اتمام اعتبار دفترچه ها/ چند دفترچه ای ها باید یکی را انتخاب کنند

کم فروشی صنایع لبنی/ ظرف ماست ها نصف شده!

ایرانی ها روزانه 8000 کیلومتر سیگار می کشند

حذف صفر از پول و اثر روانی آن در جامعه/ اثر انباشت نقدینگی در تورم هنوز خودنمایی نکرده است

آغاز خصو صی سازی آموزش!

آخرین وضعیت نشت نفت در مزارع شهر ری

جان آدم به قیمت 60 هزار تومان!

3 مصوبه مهم تلفیق درباره مالیات پزشکان، بنزین و فروش نفت

مالیات بساط سفته بازان و سلاطین را جمع کرد؟!

یک مقام مسئول در بورس انرژی در گفت وگو با فارس: انتظار می رود شاهد حضور پررنگ بخش خصوصی در سومین عرضه نفت در بورس باشیم

خداحافظی شهرداری تهران از فروشگاه رفاه

شرایط استفاده از شیرین کننده های طبیعی در موادغذایی

دردسر زوج های جوان برای دریافت یارانه

کباب مکزیکی

دانه ای سیاه با بهره ای طلایی

سن استخدام افزایش می یابد؟

قیمت قطعه سازان باید بین 80 تا 140 درصد تعدیل شود/ مطالبات از سوی خودروسازان پرداخت نشده است

رفع همپوشانی بیمه ای با اتمام اعتبار دفترچه ها/ چند دفترچه ای ها باید یکی را انتخاب کنند

تجمعات پیمانکاران با چراغ سبز شهرداری

رفتار فرهنگی خانوار در ایران در وضعیت هشدار

دعوا بر سر خودروهای وارداتی

دعوای شهرداری و مالک بر سر خانه نیما

تاثیر مخرب مشکلات داخلی بیش از تحریم ها بر اقتصاد ایران

حذف صفرها از پول، نیازمند استدلال محکم و مستدل است

آغاز تحویل خودروهای پیش فروش شده در آینده نزدیک

باور اشتباه درباره قلعه 7000 ساله

تازه ها و پرفروش ترین های موسیقی این روزها کدامند؟

برای خرید 206 چقدر باید هزینه کرد؟

وصول 100 هزار میلیارد تومان مالیات و عوارض در سال 97

قیمت انواع خودرو در بازار و کارخانه

قیمت آپارتمان های با متراژ 80 تا 100 در تهران

گران ترین املت جهان!/ عکس

استخدام نیروی دفتر فنی مسلط به نرم افزار سالیدورک در اصفهان

دورهمی غول های فناوری!

10 هزار میلیارد تومانی که سالانه دود می شود

عوامل سه گانه گرانی مرغ

دویدن برای آب، برای آینده کودکان!

عکس/ توقیف موتورسیکلت یک میلیاردی در تهران!

سایه سنگین گرانی و رکود در بازار « بندر دیر»

بی برنامگی در صنعت لوازم خانگی بازار را بهم ریخت نه تحریم ها

بی برنامگی در صنعت لوازم خانگی بازار را بهم ریخت نه تحریم ها