مطالب مرتبط:
در گفت وگوی تفصیلی فارس با یک تولیدکننده داخلی مطرح شد بی برنامگی در صنعت لوازم خانگی بازار را بهم ریخت نه تحریم ها
بی برنامگی در صنعت لوازم خانگی بازار را بهم ریخت نه تحریم ها
آنچه بازار لوازم خانگی را بهم ریخت
آنچه بازار لوازم خانگی را بهم ریخت
آنچه بازار لوازم خانگی را بهم ریخت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 06:322018-09-22اقتصادي

بی برنامگی در صنعت لوازم خانگی بازار را بهم ریخت نه تحریم ها


علاوه بر نداشتن برنامه برای مقابله با تحریم ها، موضوع جلوگیری از عدم افزایش قیمت لوازم خانگی متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه هم در بروز وضعیت کنونی بازار لوازم خانگی مؤثر بود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری تقریب، این روزها وضعیت بازار لوازم خانگی به دلیل کمیاب بودن لوازم خانگی و گرانی بسیار مورد بحث است.

فروشندگان و فعالان بازار علت گرانی ها و کمیاب شدن لوازم خانگی را عدم عرضه لوازم خانگی از سوی تولید کنندگان به بازار عنوان می کنند در حالی که تولید کنندگان با رد این موضوع وضعیت اخیر بازار لوازم خانگی را افزایش تقاضا عنوان می کنند.

به هرحال پس از گران شدن نرخ ارز قبل از بازگشت تحریم ها قیمت لوازم خانگی آن هم در صورتی که کالای مورد نظر یافت شود بسیار گران شده و این موضوع مشکلات بسیاری را برای مردم فراهم کرده است.

برای بررسی دلایل اصلی وضعیت بازار لوازم خانگی گفت وگویی با حسین رحمانی نیا مدیرعامل یکی از شرکت های تولید کننده لوازم خانگی داخلی انجام شده که در ادامه آمده است: * برخی تولیدکنندگان لوازم خانگی تولید را کاملا متوقف کردند فارس: آقای رحمانی نیا با توجه به اینکه کمتر از یک سال پیش فروشندگان لوازم خانگی از رکود بازار لوازم خانگی گلایه مند بودند، دلایل گرانی و کمیاب شدن یکباره لوازم خانگی چیست؟ افزایش قیمت ارز بازار لوازم خانگی را بهم ریخته یا اینکه تحریم هایی که هنوز نیامده باعث بروز چنین اتفاقاتی در بازار لوازم خانگی شده است؟ رحمانی نیا: قطعا علت بروز همه اتفاقات در حوزه لوازم خانگی تحریم ها نبوده بلکه بخش زیادی از مسائل پیش آمده در این بازار به مسائل مدیریتی و بی برنامگی در بخش صنعت تولید لوازم خانگی ارتباط دارد.

در کشور ما تصمیمات و بحران های اقتصادی به سرعت در روند تولیدات صنعتی تاثیرگذار است بنابراین از آنجا که از قبل برای بحران تحریم آمادگی و برنامه ریزی نداشتیم این اتفاق افتاد و اثرات روانی هم مزید به علت شد.

علاوه بر نداشتن برنامه برای مقابله با تحریم ها، موضوع جلوگیری از عدم افزایش قیمت لوازم خانگی متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه هم در بروز وضعیت کنونی بازار لوازم خانگی مؤثر بود.

وقتی مواد اولیه تولید افزایش قیمت دارد اما تولید کننده نمی تواند قیمت نهایی محصولش را متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه افزایش دهد مجبور می شود تولید را تعطیل کند که این اتفاق در بخش تولیدات لوازم خانگی افتاد و تولید کنندگان برای جلوگیری از ضرر و زیان مجبور به توقف تولید شدند.

بنابراین اتفاق نامیمونی به طور نانوشته در بخش تولیدات لوازم خانگی به وقوع پیوست و متعاقب آن تولیدکنندگان دست از تولید برداشتند و اقدام به تعدیل نیروی انسانی کردند بطوری که در حال حاضر برخی از تولیدکنندگان لوازم خانگی بطور کامل تولیدات خود را متوقف کرده اند.

همچنین برخی از تولید کنندگان لوازم خانگی به مسئولان اعلام کرده اند که اگر تمهیدات لازم توسط مسئولان و متولیان بخش صنعت صورت نگیرد ممکن است آنها هم مجبور به تعطیلی واحد تولیدی خود شوند.

* فارس: شما توقف تولید را در بخش لوازم خانگی در برخی برندها را عنوان می کنید در حالی که تولید کنندگان لوازم خانگی به این مساله اذعان نمی کنند و آن را نمی پذیرند؟ این گفته شما براساس چه مستنداتی است؟ رحمانی نیا: در حال حاضر علت کمبود لوازم خانگی عدم تولید برنامه ریزی و عدم حمایت از تولید کنندگان است.

اما به هرحال از شرایط آسیب پذیر یک عده سودجو هم سوءاستفاده می کنند بطوریکه به محض اینکه این سودجویان متوجه شدند، تولید کنندگان لوازم خانگی به علت شرایط پیش آمده تولید را کاهش یا متوقف می کنند به بازار وارد شدند و با خرید و احتکار لوازم خانگی وضعیت بازار لوازم خانگی را بهم ریختند.

البته دولت از این موضوع مطلع شد و با تشکیل ستاد ضد احتکار و اختفا برخورد خود با این سودجویان را آغاز کرد.

* 2 علت اصلی بهم ریختگی بازار لوازم خانگی بنابراین بطور کلی مشکل اول در بازار لوازم خانگی تامین مواد اولیه و موضوع دوم تصمیم گیری برای افزایش قیمت کالای نهایی متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه است.

ورق فولاد یکی از مواد اولیه مورد نیاز تولید کنندگان لوازم خانگی است که در حال حاضر قیمت این کالا توسط شرکت فولاد افزایش یافته و قیمت ABS هم که یکی دیگر از مواد اولیه و مهم در تولید لوازم خانگی است توسط شرکت های پتروشیمی افزایش پیدا کرده است.

طبیعتا تامین حقوق 650 نفر نیروی انسانی نیازمند سودآوری شرکت است و سودآوری باعث می شود تا شرکت از بین نرود و چرخ آن بچرخد.

فارس: شما علت بهم ریختگی بازار لوازم خانگی را عدم تامین مواد اولیه و همچنین افزایش نیافتن قیمت لوازم خانگی متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه عنوان می کنید؟ در حالی که از ابتدای امسال تاکنون دو بار لوازم خانگی افزایش قیمت یافته است یک بار در اواخر فروردین ماه مجوز افزایش قیمت لوازم خانگی صادر شد و به تازگی هم سازمان حمایت بدون ابلاغ کتبی و رسمی مجوز افزایش قیمت 20 تا 25 درصدی را برای تولید کنندگان صادر کرده است.

آیا این میزان افزایش قیمت کافی نبوده است؟ رحمانی نیا: مجوز افزایش قیمت اخیر لوازم خانگی، هنوز به صورت رسمی ابلاغ نشده است و شرکت های تولید کننده لوازم خانگی هنوز برای اعمال افزایش قیمت ابهام دارند زیرا ممکن است این افزایش قیمت را اعمال کنند و سپس مورد سوال سازمان حمایت قرار بگیرند که براساس چه مجوزی این افزایش قیمت را اعمال کرده اند.

بنابراین باید مسئولین امر تکلیف افزایش قیمت را رسما اعلام کنند و برای اینکه بازار از حالت قفل شدن خارج شود مسئولین امر باید برای اعلام رسمی افزایش قیمت سرعت عمل به خرج دهند.

وقتی اجازه افزایش قیمت محصول تمام شده متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه به تولید کنندگان داده نمی شود، تولید کننده باید به مصرف کننده سوبسید بدهد و قطعا در چنین شرایطی یک تولید کننده به حیات تولیدی خود نمی تواند ادامه دهد و مجبور می شود تولید خود را متوقف کند.

فارس: مواد اولیه چقدر افزایش قیمت داشته است؟ رحمانی نیا: قیمت مواد اولیه حدود 80 تا 90 درصد افزایش یافته است البته بخشی از این افزایش قیمت ها افسار گسیخته و به دلیل سودجویی است.

اما بهرحال ما مواد اولیه مورد نیاز بخش تولید خود را باید با چنین افزایش قیمتی خریداری کنیم.

متاسفانه به دلیل آسیب پذیر بودن اقتصاد ما هر تکانه ای که در مسائل ارزی پیش می آید تاثیر مستقیم به صورت واقعی و غیرواقعی بر روی قیمت مواد اولیه دارد.

حتی تولید کنندگان مواد اولیه هم باید بخشی از مواد اولیه تولید را از طریق واردات تامین کنند بنابراین افزایش قیمت ارز بر قیمت تمام شده مواد اولیه تأثیرگذار است و از آنجا که ما تولید کنندگان مواد اولیه خود را از بازار تامین می کنیم به ناچار قیمت محصول نهایی مان افزایش می یابد.

حدود 85 درصد از قیمت تولیدات لوازم خانگی بستگی به مواد اولیه و بقیه بستگی به هزینه های حامل های انرژی و هزینه کارگری دارد بنابراین قیمت ارز به صورت مستقیم روی 85 درصد از قیمت مواد اولیه اثرگذار است.

فارس: چقدر از قطعات مورد نیاز برای تولید شما از طریق واردات تامین می شود و با توجه به تحریم ها چه مشکلاتی برای تامین این قطعات دارید؟ رحمانی نیا: نزدیک به 30 درصد مواد اولیه مورد نیاز ما مانند فوم، کمپرسور و موتور فن از طریق واردات تامین می شود.

فارس: با توجه به تحریم ها مشکلی هم برای تامین این قطعات و مواد اولیه دارید؟ رحمانی نیا: بله داریم، اما سعی کرده ایم این موارد را با تهیه از کشورهای مختلف تامین کنیم.

قبلا قطعات مورد نیازمان را از کره تهیه می کردیم اما با آغاز تحریم ها و با توجه به روابط نزدیکی که بین کره و آمریکا وجود دارد کشور کره دیگر حاضر به فروش این قطعات به ما نیست بنابراین ما هم با تغییر کشور مبدا برای واردات قطعات و مواد اولیه مورد نیاز لوازم خانگی سعی کرده ایم تا مشکلاتمان را حل کنیم.

* فارس: پس از بروز گرانی ها و کمبود در حوزه لوازم خانگی شما اعلام کردید که برای جبران کمبود در بازار لوازم خانگی آمادگی دارید که به صورت سه شیفت تولید کنید؟ این اتفاق افتاد؟ رحمانی نیا: ما به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی تصمیم گرفتیم که در این بخش به کمک دولت بیاییم و اعلام کردیم که حاضر هستیم در صورت کمک دولت و رفع موانع، به صورت سه شیفت کار کرده تا بخشی از نیاز بازار را تامین کنیم، اما به طور عملی تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

* فارس: چرا این اتفاق نیفتاد؟ رحمانی نیا: دولت کمک نکرد.

البته ما در صدد تامین مواد اولیه از مبادی مختلف هستیم و انشاء الله برای تولید در ماه های آتی مشکلی نخواهیم داشت ولی از دولت انتظار داریم که در رفع برخی مشکلات از جمله تامین ورق از فولاد به ما کمک کند.

در حال حاضر ورق فولاد در بازار موجود نیست و باید آن را از بازار سیاه تامین کرد.

بنابراین وقتی یک ماده اولیه آنقدر گران می شود که به شدت قیمت تمام شده را تحت تاثیر قرار می دهد تولید کننده هم در چنین شرایطی ترجیح می دهد که مدتی تولید را متوقف کند تا مجبور به پرداخت قیمت نامتعارف مواد اولیه نشود و همین موضوع کمبود در کالا در بازار را رقم می زند.

در شرایطی که ما آمادگی خود را برای تولید در سه شیفت اعلام کردیم از وزارت صنعت، معدن و تجارت انتظار داشتیم تا ورق فولاد مورد نیاز ما را از شرکت های زیر مجموعه خود تامین کند که این اتفاق نیفتاد.

برای تامین ABS هم که شرکت تولید کننده آن زیر مجموعه پتروشیمی ها و ستاد اجرایی فرمان امام هستند وزارت صنعت می توانست به ما کمک کند که در این راستا هم اتفاقی صورت نگرفت.

* فارس: با توجه به اینکه اکنون در شرایط تحریم باید قطعات مورد نیاز تولیدات را از کشورهای مختلف تهیه کنید این امر بر روی کاهش کیفیت کالای تولیدی تاثیر نگذاشته است؟ رحمانی نیا: خیر، چه بسا برخی قطعات را با کیفیت بهتری تهیه می کنیم.

شرکت تولیدی ما هر قطعه و هر نوع ماده اولیه را قبل از ورود به چرخه تولید تست می کند و در صورت اخذ استانداردهای لازم آن را وارد چرخه تولید می کند، بنابراین تغییر مبادی واردات قطعات تاثیری در کیفیت محصول تولیدی ما نخواهد داشت و با وجود تمام مشکلات از تولید محصولات کیفی صرف نظر نخواهیم کرد.

در حال حاضر روزانه 350 دستگاه لوازم خانگی تولید و به بازار عرضه می کنیم در حالی که پیش از این روزانه 250 دستگاه تولید می کردیم.

فارس: یک تولید کننده برای ادامه تولید چه انتظاری از دولت دارد؟ رحمانی نیا: انتظار ما تثبیت قیمت ارز با هر نرخ مورد تایید دولت است.

تثبیت نرخ ارز در هر نرخی تکلیف تولید کنندگان را روشن می کند.

در بازار متلاطم تولید لوازم خانگی، عدم ثبات نرخ ارز منجر شده است که بسیاری از تولید کنندگان جرات تولید دوباره را نداشته باشند و تصور من آن است که اگر نرخ ارز تثبیت شود تولید کننده ها هم بتوانند برای تولید برنامه ریزی کنند.

*الان بهترین فرصت برای تقویت تولید کنندگان داخلی است فارس: چند درصد بازار لوازم خانگی را تولیدات داخلی تشکیل می دهد؟ رحمانی نیا: به دلیل سیاست های غلط ، قاچاق لوازم خانگی و واردات بین 50 تا 70 درصد از بازار لوازم خانگی وارداتی است و حدود 30 درصد از تولیدات داخلی تامین می شود.

* فارس: در سال حمایت از کالای ایرانی چه انتظاری از مسئولان می رود؟ رحمانی نیا: در سالی که به نام حمایت از تولید داخلی و کالای ایرانی مزین شده انتظار می رفت که وضعیت تولید داخلی شرایط بهتری داشته باشد اما مسائل مختلف باعث شده که صنعت لوازم خانگی در بلاتکلیفی تصمیم گیری بسر ببرد.

اکنون بهترین فرصت برای تقویت شرکت های تولید کننده داخلی است.

کشور ژاپن در جنگ جهانی با آمریکا با خاک یکسان شد ولی بر روی پای خودش ایستاد و همه نیازهایش را خودش تامین کرد ما هم باید از تمام نیرو و توان خودمان استفاده کنیم تا بتوانیم روی پای خودمان بایستیم.

تولید محصولات خارجی با نام و برند خارجی در کشور ما به معنای تولید داخلی نیست و تولید با این شرایط، یک استراتژی غلط است و هدف مقام معظم رهبری از حمایت از تولید داخلی، حمایت از اینگونه تولید نیست.

برای یک تولید کننده خارجی تولید در داخل کشور ما بسیار به صرفه تر از واردات آن کالا است زیرا در این شرایط از پرداخت تعرفه واردات معاف می شود و در مقابل کالایی که در کشور ما تولید می شود را به قیمت تمام شده نهایی که در خارج از کشور تولید می شود عرضه می کند.

ما باید کالای ایرانی تولید کنیم و فرمایش رهبری در حمایت از تولید کالای ایرانی حمایت از تولید برندهای ایرانی در داخل کشور نبوده است.

ما ظرفیت بلااستفاده بسیار فراوانی داریم که با تقویت این ظرفیت ها می توانیم تولید را افزایش دهیم.


کلید واژه ها: لوازم خانگی - بازار لوازم خانگی - افزایش قیمت - تولید - بازار - افزایش - قیمت لوازم خانگی - تولید کنندگان - قیمت - تحریم - رحمانی - برنامه - گرانی - افزایش قیمت ارز - قیمت ارز بازار - صنعت - برنامه ریزی - بحران - مدیرعامل - خبرگزاری - هایی - قیمت ارز - اقتصادی - نرخ ارز - مشکلات - تعطیل - صورتی - گزارش - کشور - مردم

آخرین اخبار سرویس:
کاهش نرخ مرغ در بازار

توقیف خودروی حمل طیور فاقد مجوز در مود

بیمه اجتماعی خراسان شمالی فعالان صنایع دستی را پایش می کند

صفایی فراهانی: انحصار اقتصادی عامل بروز فساد است

بازگشت واحدهای معدنی غیر فعال هرمزگان به چرخه تولید

تصمیم جدیدی درباره پیمان سپاری ارزی گرفته نشده است/ پیشنهاد مشابه وزارت صنعت و بخش خصوصی

افزایش 6 درصدی سازش در کردکوی

سالانه 300 میلیون دلار برای آموزش اتباع هزینه می شود

وضعیت بد بورسیه تحصیلی در روسیه

آخرین آمار بازی های موبایلی در ایران

افزایش 25 تا 30 درصدی سود سهام عدالت/ زمان واریز؛ دی ماه

توافقی با همتی نشد و پیمان سپاری ارزی همچنان پابرجاست

سلطان سکه و همدستش به دار آویخته شدند+تصاویر

جزییات ذخایر دارویی ایران در تحریم

سلطان سکه و همدستش اعدام شدند

افتتاح ساختمان جدید شعبه بانک صنعت و معدن استان سیستان و بلوچستان در زاهدان

سلطان سکه و همدستش اعدام شدند

بانک تجارت خراسان رضوی رتبه نخست در صدور ضمانت نامه

فیلم | بانک در خدمت مردم یا مردم در خدمت بانک!

مهلت شرکت در مرحله دوم طرح همگامان سپه 2 تا بهمن 97

ساختارسازی دیجیتالی، زمینه ساز رشد سازمان است

افزایش قیمت طلا به دنبال عقب گرد دلار

ایده های جدید و جذاب برای چیدمان میز در پاییز /تصاویر

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد: رشد اقتصادی 3.4- برای ایران در سال 2019

استخدام کارشناس تضمین کیفیت در شرکت تارا صنعت چوبین در تهران

باران های پربرکت پاییز کم آبی را جبران می کند؟

سلطان سکه «وحید مظلومین» و محمداسماعیل قاسمی اعدام شدند!

استخدام کارشناس فروش حرفه ای در شرکت به نوین تجارت نارین

خبری خوش برای بیماران پیوند

کاهش نرخ 9 ارز بین بانکی/ نرخ ارز بانکی در 23 آبان ماه 97

قیمت امروز مرغ (97/08/23)

4 میلیون شیء تاریخی در موزه های کشور/ رشد 200 درصدی ساخت موزه های غیردولتی

درآمد امامزاده سلیمان بن علی گناوه افزایش یافت

آغاز پرداخت مطالبات مالباختگان «مکتب فرش، گلیم و گبه کرمانشاهان»

فاز دوم توسعه موزه تخت جمشید اجرا می شود

قیمت نفت باز هم کاهش یافت!

رشد جهانی در حال کند شدن است/ بازارها باید هوشیار باشند

دولت دارد فاتحه صنعت پوشاک را می خواند

استفاده ازسوخت LNG در شناورها به جای گازوییل/ LNG بانکرینگ می شود

لزوم یکپارچگی در راهبرد ملی استانداردسازی

جریمه های سنگین در انتظار مشترکان پرمصرف آب

چرخش چرخ گردشگری کردستان بر محور زیر ساخت

زیرساخت راه اندازی سامانه پایش تصویری در کنگان فراهم شد

برداشت مرکبات از باغات قصرشیرین آغاز شد

کشف قنات 2 هزار ساله در داراب فارس

گیشه دستور می دهد چه اتفاقاتی در تئاتر بیفتد

تقاضای مصرف انرژی در جهان 26.7 درصد افزایش می یابد

وزیر راه و شهرسازی: بابت مشکلات مسکن مهر پوزش می خواهم

برگزاری نشست کارگروه صیانت از منابع آب گلستان در گرگان+فیلم

آغاز فصل برداشت زعفران در شهرستان ثلاث باباجانی

بومی سازی بیش از 80 درصد از تجهیزات صنعت

ساندرو های مخفی در انبار به امید گرانی!

واگذاری مسئولیت های معاونت اجرایی به بخش های مختلف دولت

ادامه کاهش قیمت نفت

1.5 میلیارد دلار قطعه خودرو وارد کشور شد

عرضه ی مستقیم ماهی در بندرعباس/لزوم تامین به موقع گاز خانگی در هرمزگان

78 مدرسه کانکسی در خراسان شمالی وجود دارد

قطار از ریل خارج شده منطقه 22 به ریل قانون باز می گردد

68 میلیارد تومان کمک معیشت به مددجویان مازندرانی پرداخت شد

طرز تهیه پوتین

افزایش قیمت طلا به دنبال عقب گرد دلار

طرح جدید مجلس برای جلوگیری از سوداگری در حوزه مسکن

شیب سقوط قیمت نفت تندتر شد

توزیع ماهانه 22 هزار تن گندم برای تامین آرد نانوایی های مازندران

برداشت مرکبات از باغات قصرشیرین آغاز شد

چرخش چرخ گردشگری کردستان بر محور زیر ساخت

دژپسند جلوی فرار مالیاتی 40 درصدی را بگیرد

سقوط 4 دلاری قیمت نفت جهانی

چرا قیمت دلار و سکه در روزهای گذشته کاهش یافت؟

رجبی: باید به دنبال جذب سرمایه در تکمیل پروژه های نیمه کاره باشیم

قیمت جهانی نفت امروز 97/08/23

دفاع رییس اتحادیه آجیل از قیمت 200 هزار تومانی پسته

دولت دارد فاتحه صنعت پوشاک را می خواند

چرا قیمت دلار و سکه طی روزهای اخیر نزولی شد؟

مسئولان، من یک ایده نو دارم

بیش از 80 درصد فرش دستباف ایران صادر می شود

حکم وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی اجرا شد

دعوت به همکاری سالن زیبایی فرا

استخدام فروشنده در نمایشگاه ماشین های سنگین

استخدام خیاط ماهر خانم جهت خیاطی در قم

استخدام دو رده شغلی جهت شرکت تولیدی در هشتگرد

جزییات اجرای حکم سلطان سکه منتشر شد

پروژه های راهسازی نیمه تعطیل و در حالت رکود هستند/مشکلات اعتباری دامنگیر پروژه ها

هیچ مسکن اجتماعی احداث نشد

کاهش نرخ 9 ارز بین بانکی + جدول

قیمت جهانی نفت امروز 97/08/23|برنت با سقوط 4 دلاری 65 دلار شد

کشتی های چینی سوخت یارانه ای از ایران دریافت می کنند

در نمایشگاه تراکنش ایران (ITE 2018)؛ دکتر مجید قاسمی به عنوان چهره برگزیده صنعت بانکداری کشور انتخاب شد

نگاه صادرکنندگان به اصلاحیه شیوه بازگشت ارز صادراتی

چرا قیمت دلار و سکه طلا سیر نزولی در پیش گرفته است؟

ورود حدود یکهزار و 500 قطعه غازخاکستری به تالاب کانی برازان مهاباد

از افزایش دستمزد کارگران چه خبر؟

استخدام یک نفر تراشکار ماهر با سابقه کار در زنجان

آیا این خودرو جانشین هیوندای سانتافه می شود؟

بهره برداری از مدرسه 12 کلاسه در مرادآباد چابهار

استخدام زیگزال دوز خانم جهت همکاری در شهر قم

افزایش 15درصدی سطح زیرکشت محصول به درشهرستان خاتم+آلبوم تصاویر

استخدام همکار خانم جهت دکوراسیون داخلی آراد در زنجان

استخدام یک فروشنده جهت غرفه پوشاک کوثر در شهر قم

انتظار افزایش 60 درصدی بودجه 98 دانشگاه ها/ارز فرصت مطالعاتی حذف نمی شود

بی برنامگی در صنعت لوازم خانگی بازار را بهم ریخت نه تحریم ها

بی برنامگی در صنعت لوازم خانگی بازار را بهم ریخت نه تحریم ها