مطالب مرتبط:
روسیه آماده همکاری با آمریکا برای جبران تولید نفت در بازار است
بازار داغ حمل نفت ایران در آستانه تحریم های آمریکا
بازار شایعات مذاکره ایران و آمریکا،چه تاثیری بر بازار نفت دارد؟
هشدار آژانس بین المللی انرژی به آمریکا: تحریم نفت ایران در بازار جهانی طوفان به پا می کند
در آستانه آغاز تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران؛ آمریکا 11 میلیون بشکه نفت به بازار تزریق کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 06:062018-09-22اقتصادي

یادداشت میهمان؛ بازی آمریکا با کارت سعودی در مدیریت بازار نفت


برخی تحلیلگران معتقدند که عربستان سعودی در بازه زمانی طولانی مدت قادر به ادامه روند افزایش تولید نفت به صورت قابل توجه نخواهد بود؛ چراکه این کشور جهت استمرار صادرات نفت، - نیازمند تثبیت منابع انرژی است.

" گروه بین الملل خبرگزاری فارس - سیده مهدیه قرشی: اظهارات اخیر ریک پری ، وزیر انرژی آمریکا مبنی بر جبران کاهش صادرات نفت ایران توسط آمریکا، روسیه و عربستان، در حالی مطرح شد که نزدیک شدن به زمان اجرای تحریم های نفتی علیه ایران و به دنبال آن، افزایش قیمت نفت با حذف نفت ایران در بازار جهانی و کمبود عرضه موجی از نگرانی ها را در سطح جهانی پدید آورده است؛ به طوری که وضعیت بازار انرژی که با افت و خیزهایی در قیمت و میزان صادرات نفت مواجه بوده کارشناسان و تحلیلگران سیاسی و اقتصادی را با پیش بینی ها و فرضیات متعددی روبرو ساخته است.

از جمله این فرضیات بازی آمریکا با کارت عربستان سعودی در بازار انرژی است.

در شرایطی که عربستان سعودی برای نخستین بار از اواخر سال 2017، مبادرت به افزایش صادارت نفت خود به آمریکا به میزان یک میلیون بشکه در روز کرده است، برخی تحلیلگران معتقدند که این کشور در بازه زمانی طولانی مدت قادر به ادامه روند افزایش تولید نفت به صورت قابل توجه نخواهد بود؛ چراکه این کشور جهت استمرار صادرات نفت، نیازمند تثبیت منابع انرژی است، لذا باید ظرفیت های نفتی خود را افزایش دهد.

اما به نظر می رسد عربستان به دلیل وجود برخی عوامل، نمی تواند این روند را با شتاب ادامه دهد.

این کشور برای سرعت بخشیدن به افزایش صادارت نفت خود در غیاب ایران به واسطه نقشی که آمریکا برای این کشور در بازار نفت تعریف کرده است، باید موانعی را پشت سر بگذارد.

پایان دادن به مناقشات میان عربستان و کویت بر سر مناطق مرزی نفت خیز به عنوان یکی از منابع تثبیت کننده نفت عربستان در طولانی مدت می تواند تضمین کننده رشد صادارت نفت عربستان به آمریکا در ماه های آتی باشد.

اگرچه بررسی پیشینه فعالیت نفتی عربستان در سال گذشته نشان می دهد که تولید نفت این کشور به دلیل همراهی با پیمان کاهش تولید اوپک و غیر اوپک در سال 2017، از رکورد سالانه ای که در سال 2016 داشت، دچار روند نزولی شده بود و گزارش ماه سپتامبر اوپک با توجه به منابع ثانویه نیز بر این مهم صحه گذاشت که تولید نفت عربستان به 10 میلیون و 401 هزار بشکه در روز رسیده که 343 هزار بشکه بیشتر از تعهد این کشور بر مبنای تصمیم گیری نشست 171  این سازمان در سال 2016 است و همین امر هم، سبب شد که موسسه های پلاتس و پترولیوم اینتلیجنس، دو منبع از منابع ثانویه تولید نفت عربستان، اعتبار خود را از دست بدهند.

اما با توجه به این موارد، چنین برآوردی محتمل است که تداوم اجرای سیاست نفتی جدید از سوی عربستان در قبال صدور نفت در منطقه و جهان، به اتصال به منابع پایدار نفتی و حداکثر استفاده از قابلیت های این کشور در تولید نفت خام دارد.

در چنین حالتی می توان متصور بود که عربستان سعودی می تواند در روندی دائمی قیمت جهانی نفت را کاهش داده و در موازنه منفی با ایران، جایگزین این کشور در شرایط تحریم باشد.

البته نباید اقدامات عربستان در شتاب دادن به صادرات نفت خود به آمریکا را مدیریت بازار جهانی نفت توسط عربستان تلقی کرد؛ چراکه این کشور نمی تواند در حالی که هنوز درخصوص منابع پایدار نفتی خود به ثبیت نرسیده است، به مدیریت این بازار بپردازد.

از طرفی تا زمانی که آمریکا و روسیه در منطقه حضور فعال داشته و سهم عمده ای از بازار انرژری را در اختیار دارند، عربستان صرفا می تواند به عنوان یک بازیگر مزدور که سیاست مستقل نفتی ندارد و براساس استراتژی نفتی ترامپ، به حضور خود ادامه دهد.

  بر همین اساس یکی از راه های دستیابی به مدیریت بازار نفت از طریق ثبیت منابع نفتی، تسلط بر منابع نفت خیز است و از آنجا که یکی از مهمترین مناطق در این باره، مناطق مورد مناقشه میان عربستان و کویت است، پایان دادن به اختلافات این دستیابی را سهولت می بخشد.

مناقشه عربستان و کویت البته این مناقشه محدود به عربستان و کویت نبوده و سایر کشورهای عربی نیز دچار چنین اختلافاتی هستند.

در واقع کشورهای عربی در دهه های گذشته گام هایی جدی برای پایان بخشیدن به این اختلافات برداشته اند، اما این اقدامات مؤثر نبوده و ویژگی اختلافات ارضی و مرزی در این منطقه پایداری آنهاست.

این واقعیت به عوامل متعددی از جمله تحمیلی بودن مرزها، کشف نفت و منابع انرژی، موقعیت استراتژیک برخی مناطق یا جزایر، تمایلات توسعه طلبانه دولت های منطقه در قبال یکدیگر و دخالت قدرت های فرامنطقه ای باز می گردد و در این بین، تمایلات توسعه طلبانه کشورهای منطقه در قبال یکدیگر و موقعیت استراتژیک مناطق مورد مناقشه، در ایجاد بن بست اختلافات مرزی در منطقه نقش اساسی دارد به طوری که حل این اختلافات منوط به رفع این عوامل است.

اختلافات کویت و عربستان نیز که به اوایل قرن بیستم باز می گردد، تاکنون با وجود انعقاد چند تفاهم نامه میان این دو کشور، همچنان لاینحل باقی مانده است.

علنی شدن درگیری میان عربستان و کویت در سال 2015 موجب شد که کویت از اقدام ریاض پیرامون بستن میادین نفتی مشترک با کویت در منطقه الخفجی با قابلیت صدور 300 هزار بشکه نفت در روز، متحمل خسارات هنگفت شود.

این در حالی بود که کویت مشغول برنامه ریزی برای ساخت پالایشگاه بزرگی در منطقه بود.

علاوه بر این، ابهاماتی به علت روشن نشدن وضع جزایر ام المرادم و کارو وجود دارد که کویت خواستار ضمیمه شدن آنها به خاک خود است، اما عربستان حاکمیت مشترک با کویت بر این جزایر را خواستار است.

در عین حال این اقدام عربستان مبنی بر بستن میادین نفتی مشترک میان دو کشور، به منطقه صفر و میدان وفرا نیز تسری یافت؛ منطقه ای به مساحت 6200 مایل مربع که طبق برآوردهای اداره اطلاعات انرژی امریکا و ژورنال نفت و گاز، ظرفیت تولید  میلیارد بشکه نفت و یک تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی را دارا بوده و تا قبل از علنی شدن اختلافات میان دو کشور، هر دو طرف سهم مساوی از این منابع دریافت می کردند.

بر همین اساس، عربستان برای تامین ظرفیت های بیشتر در تولید نفت نیازمند چرخش برخی رویه ها و سیاست ها در قبال کشورهایی مانند کویت است.

به نظر می رسد تشکیل جبهه نفتی آمریکا با روسیه و عربستان در مقابل ایران با هدف جایگزین شدن نفت این کشورها به جای نفت ایران نمی تواند در درازمدت ادامه یابد؛ چراکه تحریم نفت ایران به هر صورت قیمت جهانی نفت را افزایش خواهد داد.

این در حالی است که  اگرچه قرار است عربستان در نقش تعدیل کننده بازار نفت، موجب کاهش قیمت جهانی نفت شود و با افزایش میزان صادرات خود این کمبود را جبران کند، اما از طرف دیگر برداشت ذخایر نفتی از سوی آمریکا نیز نمی تواند امری دنباله دار در نظر گرفته شود زیرا کشورهای صنعتی به مدت 30 روز ذخایر انرژی و 60 روز ذخایر تجاری دارند و براساس مقررات آژانس انرژی باید 90 روز ذخیره انرژی داشته باشند.

بنابراین ادامه روند استفاده از ذخایر انرژی برای امریکا به طور دائمی در درازمدت نیز فراهم نیست.

همچنین این مهم را نباید از نظر دور داشت که ذخیره سازی ها عموما محدود بوده و در صورت برداشت مداوم از ذخایر و افزایش آن، بازار نفت، دوباره با افزایش قیمت نفت مواجه خواهد بود و این مغایر با دیپلماسی نفتی کشورها از جمله جبهه نفتی برساخته آمریکاست.

بنابراین آنچه در حال حاضر در بازار نفت در جریان است امری موقتی و گذراست.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/boigrx
کلید واژه ها: عربستان - آمریکا - صادرات نفت - عربستان سعودی - افزایش - نفت عربستان - کشور - تولید - انرژی - بازار - صادرات - ایران - سعودی - طولانی - نفت ایران - بازار نفت - صادرات نفت ایران - خبرگزاری فارس - اوپک - نفتی - بازار جهانی - افزایش قیمت - جهانی - میزان - تصمیم گیری - خبرگزاری - کاهش - بازی - قیمت - صورت

آخرین اخبار سرویس:
پول هایمان در حساب مسکن مهر است، اما خانه ای نداریم

حکم اعدام دو متهم پرونده مفاسد اقتصادی قطعی شد

بهره برداری از مهمانسرای سبز دانشگاه یزد تا انتهای پاییز امسال

مبادلات تجاری در بازارچه سیرانبند از سر گرفته می شود

تقدیر از 4 صادر کننده نمونه در استان البرز

گلایه مشاور رییس جمهوری از تناقض های قانونی در مناطق آزاد

ثبت اطلاعات 6 هزار و 700 نفر در سامانه جامع پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی

تعداد ثبت نام زائران اربعین در قم 50 درصد افرایش یافت

باغات در اراضی شیب دار اردبیل توسعه یافت

آغاز عملیات اجرایی اولین مدرسه خیّری در استان گیلان

نیاز صنعت چرم کشور به پوست اندازی

مبادلات تجاری در بازارچه سیرانبند از سر گرفته می شود

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت برازنده تجارت در تهران

نحوه کاشت لوبیا سبز در باغچه

عمل 700 میلیون تومانی مانعی برای بینا شدن/ کودک رامهرمزی نیازمند کمک های مردمی + فیلم

کارگاه صنعت دستی احرامی بافی در مهریز راه اندازی شد

مبادلات تجاری در بازارچه سیرانبند از سر گرفته می شود

ایران با خرید طلا به دنبال تقویت اقتصاد و پول ملی

ثبت اطلاعات 6 هزار و 700 نفر در سامانه جامع پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی

رضا رحمانی گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت صمت کیست؟

ب ام و 530i بخریم یا نه؟

فرودگاه امام: کاهش 10 درصدی سفر هوایی به خارج

زعفران کیلویی 12 میلیون تومان

به صدا درآمدن آژیر خطر در سرزمین های اشغالی

استخدام پرسنل خانم در بخش بسته بندی واحد تولیدی کیک و بیسکوییت

جایگاه آذربایجان غربی در صادرات

روستای هریان رزن چه مشکلاتی دارد؟

ثبت نام دوبرابری اصفهانی ها و چهارمحالی ها در سماح

امروز چه خبر بود؟ از معرفی وزیران جدید به مجلس و تصادف اتوبوس زائران ایرانی در عراق تا لغو طرح دوفوریتی استثنا برای قانون منع به کار گیری بازنشستگان

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد: رشد 3.5 برابر نقدینگی در دولت روحانی باعث رونق در اقتصاد نشد

تقدیر از 4 صادر کننده نمونه در استان البرز

حذف دفترچه کاغذی بیمه در 605 بیمارستان

آغاز برداشت ذرت در استان قم

قدرت اقتصادی پایتخت 10.5 میلیارد دلار کسری دارد/ اقتصاد ایران بدون درآمدهای نفتی حرفی برای گفتن ندارد

تشکیل کمیته ای در کمیسیون انرژی به منظور مدیریت قاچاق سوخت

استخدام حسابدار جهت شرکت رادین پخش توکل در رشت

کار هنرمندانه دولت، اضافه کردن موانع است

نماینده مجلس: تغییرات رییس جمهوری در کابینه هوشمندانه است

انتظار 5ساله مردم عنبر آباد برای تکمیل بیمارستان

دفاتر سود جو با تبلیغات وعده های ویزای یک روزه/ برخورد سازمان حج و زیارت با دفاتر متخلف

باغات در اراضی شیب دار اردبیل توسعه یافت

پی نیروگاه های برق آبی کشور آذربایجان را تکمیل می کند

9 درصد در برخورداری از بزرگراه از میانگین کشوری عقب هستیم

آغاز عملیات اجرایی اولین مدرسه خیّری در استان گیلان

جزییات تخصیص 500 میلیون دلار به دارو

تصاویر/ حذف ارز دانشجویی و سرنوشتی که یک شبه خراب می شود

استخدام راننده با ماشین آقا آشنا به کار پخش در رشت

ابراز نگرانی وزیر دفاع انگلیس از افزایش خودکشی نظامیان

موافقت شریعتمداری با استعفای کرباسیان +سند

اخلال گر بازار ارز به 15 سال حبس محکوم شد

خدمات رسانی نظام بانکی به زائران اربعین

افزایش کمک حامیان به ایتام و محسنین قزوین

سهم استان کرمان در صادرات کشور

صادرات شاخص خراسان جنوبی 22 میلیون دلار ارزآوری داشت

طرح های بهسازی فرودگاه طبس افتتاح شد

برداشت نیشکر در کشت وصنعت کارون شوشتر آغاز شد

بازگشت مجدد 42 واحد تولیدی استان البرز به چرخه تولید

طراحی لامبورگینی ایرانی سرآغاز اتفاقات بزرگ در صنعت خودروسازی است

377 نفر در خراسان شمالی از قانون مشاغل سخت بهره مند شدند

دفترچه های کاغذی بیمه سلامت تا پایان سال حذف می شود

کوتاهی در کیفیت و بهداشت آرد و نان قابل چشم پوشی نیست

امکان شیوع آنفلوآنزای پرندگان درکهگیلویه وبویراحمد وجود دارد

سهم بالای استان کرمان در صادرات

تعجب هومن سیدی از مبلغ ورودی به تخت جمشید/ عکس

صادرات یکی از برنامه های اصلی گروه خودروسازی سایپا است

خسروتاج: صادرکنندگان با فروش ارز خود به بهبود وضعیت ارزی کمک کنند

پست هومن سیدی درباره مبلغ ورودی به تخت جمشید

عکس | زانو زدن و رفتار عجیب جلوی اسحاق جهانگیری

اختلاف جهانگیری و شریعتمداری چقدر جدی است؟ + تصاویر

صادرات شاخص خراسان جنوبی 22 میلیون دلار ارزآوری داشت

تأخیر در انتخاب و رای اعتماد به وزیر، تبعات اجرایی دارد

وام مسکن 300میلیون تومان می شود؟

وام مسکن 300 میلیون تومان می شود؟/ جزییات ایجاد 300هزار شغل جدید +نمودار/ شوک بزرگ به میزبان جام ملت های آسیا +عکس

تشکیل کمیته ای در کمیسیون انرژی به منظور مدیریت قاچاق سوخت

افزون بر 600 میلیون دلار محصولات غیرنفتی از ورامین صادر شد

طرح های بهسازی فرودگاه طبس به بهره برداری رسید

طراحی لامبورگینی ایرانی سرآغاز اتفاقات بزرگ در صنعت خودروسازی است

377 نفر در خراسان شمالی از قانون مشاغل سخت بهره مند شدند

برداشت نیشکر در کشت وصنعت کارون شوشتر آغاز شد

دفترچه های کاغذی بیمه سلامت تا پایان سال حذف می شود

موفقیت عرضه نفت در بورس تنها به اراده وزارت نفت نیاز دارد

کوتاهی در کیفیت و بهداشت آرد و نان قابل چشم پوشی نیست

بازگشت مجدد 42 واحد تولیدی استان البرز به چرخه تولید

هیچ گونه خطایی در اپلیکیشن «بله» وجود ندارد/ ثبت نام 40 هزار نفر برای دریافت ارز زیارتی

570 کالای چهارمحال و بختیاری مشمول استاندارد اجباری

صادرات 56میلیون دلار فرش ماشینی از آران و بیدگل

آغاز برداشت ذرت علوفه ای در گلپایگان

کاهش قیمت دلار به 13800 تومان | سکه 4 میلیون و 300 هزار تومان

جهانگیری: تا الان اجازه برکناری مدیرم را پیدا نکردم چه برسد به وکیل، وزیر و ...

دفترچه های کاغذی بیمه سلامت تا پایان سال حذف می شود

عضو کمیسیون عمران: احتمالا در چند ماه آینده قیمت مسکن به شدت کاهش می یابد

قیمت گوشی موبایل 40 درصد ارزان می شود؟

چگونه متوجه نقص دودکش بخاری بشویم؟

استخدام 4 ردیف شغلی در شرکت پارس کرون در تهران

ظرفیت تولید اسمی برق به 79هزار و 665 مگاوات رسید

نمره عملکرد آخوندی در وزارت راه وشهرسازی زیر 10 است

جزییات طرح ایجاد 300هزار شغل جدید به تفکیک استان

استعفای مدیرعامل ایمیدرو پذیرفته شد

چگونه 100 هزار «دینار» عراقی بگیریم؟

تولید نهال مقاوم به خشکسالی در نی ریز

یادداشت میهمان؛ بازی آمریکا با کارت سعودی در مدیریت بازار نفت

یادداشت میهمان؛ بازی آمریکا با کارت سعودی در مدیریت بازار نفت