مطالب مرتبط:
توصیه های مهم رهبر انقلاب/ روحانی به مجلس می رود/ تعیین موارد «تعارض منافع»/ پشت پرده ماهی گیری با کشتی های چینی/ آخرین وضعیت برداشت یک و نیم میلیارد دلاری
توصیه های مهم رهبر انقلاب/ روحانی به مجلس می رود/ موارد «تعارض منافع» تعیین شد/ پشت پرده ماهی گیری با کشتی های چینی در دریای جنوب/ آخرین وضعیت برداشت یک و نیم میلیارد دلاری
پیکر مطهر 2 شهید گمنام در تنکابن به خاک سپرده شد
آسمانی شدن مادر سه شهید دفاع مقدس
گزارش خبرنگار اعزامی فارس از اندونزی چمیانی: در قرعه کشی شانس نداشتیم/ کشتی گیری طلا می خواهد نباید دنبال قرعه آسان باشد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 01:122018-09-21سياسي

سیدرضا کشتی گیری که از خاک به افلاک رسید/ توصیه های مادر شهید قریشی به مسئولان


من برای ناموسم می روم و حال آدم خجالت می کشد در خیابان های شهر قدم بزند.

فرزندان ما رشادت کردند، از جان خود گذشتند؛ - "، در 31 شهریور 1359 رژیم بعثی عراق با تصمیم و طرح قبلی و با هدف برانداختن نظام نوپای جمهوری اسلامی جنگی تمام عیار را علیه ایران اسلامی آغاز کرد.

از این رو 31 شهریور سالروز شروع جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان آغاز هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است و تا 6 مهر ادامه دارد.

آن روزها نام و نان بهایی نداشت و آنچه میدان دار بود، قیام بود و عروج.

آن روزها ماندن بی معنا بود و مردن در بستر، ننگی بزرگ.

آن روزها شهادت، شاهراهی به وسعت افق داشت.

آن روزها فاصله خاک تا افلاک و کویر تا بهشت، یک میدان مین بود.

خاکریزها، بوی بهشتِ مردانی را گرفته بود که سر به سر، تن به مرگ می سپردند تا مبادا وجبی از کیان دین و وطن، به دست کفتاران حریص و متجاوز بیفتد؛ چرا که دفاع مقدس، رساترین واژه در قاموس ایستادگی این ملّت قهرمان است.

در آستانه فرا رسیدن هفته دفاع مقدس به سراغ یکی از خانواده های شهدا در مرکز مازندران رفتیم و پای درددل و صحبت های این خانواده معظم نشسته ایم.

فخرالسادات عمادی مادر شهید محمد رضا قریشی که به گرمی پذیرای ما بود در ابتدای این دیدار عکس فرزندش را در آغوش می گیرد و اینگونه شهیدش را معرفی می کند: رضای من متولد مهرماه 1347 بود که در اردیبهشت ماه سال 1366 و در آستانه 19 سالگی به مقام شهادت نائل آمد.

سیدرضا اول دبیرستان بود که به جبهه رفتوی با بیان اینکه سید رضا اول دبیرستان بود که به جبهه رفت، می گوید: سید رضا به عنوان بسیجی در سال 1365 برای مدت دو ماه در پادگان گهرباران ساری دوره آموزش را گذراند و سپس بعد از تقریبا دو ماه برای 60 روز به کردستان رفت و سپس به دلیل بیماری برگشت.

مادر شهید قریشی اظهار کرد: سید رضا سال بعد یعنی در سال 1366 نیز ابتدا به هفت تپه اعزام و سپس به بانه کردستان رفت.

برای مرتبه بعدی که نزدیک به دو ماه در شلمچه بود، از آن جا که یک آرپیچی زن خوب بود، به پیشنهاد فرمانده اش دوباره به کردستان بازگشت و به ما طی یک تلگراف اطلاع داد که روانه بانه می شود.

از سر گذشتن سرگذشت ماستخانم عمادی خاطرنشان کرد: در بانه در یک درگیری، یکی از همسنگرانش هدف گلوله قرار می گیرد و سید رضا که برای بردنش می رود مورد اصابت گلوله توپخانه دشمن قرار می گیرد و بخشی از صورتش رفت و به شهادت می رسد.

این مادر شهید با بیان اینکه فرزندم در مورخه هفتم اردیبهشت ماه 1366 که مصادف با ایام ماه مبارک رمضان بود با زبان روزه به شهادت رسید، گفت: یک هفته بعد یعنی در چهاردهم اردیبهشت 1366 فرزندم تشییع و در ملامجدالدین ساری دفن شد.

با دیدن جمعیت متوجه شهادت سید رضا شدموی در خصوص نحوه اطلاع از خبر شهادت فرزندش به ما می گوید: چند نفر به منزل ما آمدند اما نتوانستند موضوع شهادت فرزندم را مطرح کنند و سپس به منزل عموی سید رضا رفتند و به آن ها اطلاع دادند که سپس آمد و رفت خانواده های فامیل به خانه ما زیاد شد، اما کسی چیزی نمی گفت.

من با دیدن این آمد و رفت ها دلم شک زد و به پایگاهی واقع در میدان ساعت که خبر از مجروحین و شهدا می داد مراجعه کردم، آن زمان چهل سالم بود، دقیقا 37 سال پیش؛ آن ها از من پرسیدند کسی به شما مراجعه نکرده، خبری نداده است؟ و پس از شنیدن پاسخ نه، آن ها هم چیزی به من نگفتند و من روانه خانه شدم که در نزدیکی خانه و با دیدن جمعیت متوجه شهادت فرزندم شدم.

از من می خواست برای رزمندگان شال و کلاه ببافماین مادر شهید در ادامه به بیان خاطرات این شهید بزرگوار پرداخت و بیان کرد: هر بار که می خواست به جبهه اعزام شود برایم مقداری کاموا می آورد و به من می گفت: برای رزمندگان کلاه و شال بباف و من می دوختم و بسته بندی میکردم و به من می گفت: من جبهه هم هستم شما بدوزید و برای رزمندگان ارسال کنید و برای رزمندگان بفرستید.

برای نماز اول وقت کلاس درس را ترک کردخانم عمادی ادامه می دهد: سید رضا از کوچکی مظلوم بود.

همیشه با پدرش به مسجد می رفت.

یک بار کلاس پنجم بود.

با شنیدن صدای اذان به آرامی از کلاس خارج شد و وضو گرفت و در گوشه ای از حیاط مدرسه مشغول نماز شد؛ در این میان، معلم مدرسه متوجه غیبت او شد و او در جواب گفت: پدرم به من گفته باید نمازت را در اول وقت بخوانی و او در آن سن، کلاسش را برای اقامه نماز ترک کرد.

لباس نو را اول به دوستانش می داد بعد خودش می پوشیدمادر شهید قریشی عنوان کرد: هر بار که لباس نویی می خرید، اول به دوستانش می داد و سپس خودش می پوشید و هر وقت از او می پرسیدم لباس تازه ات کو؟ می گفت: دوستانم ندارند و من خجالتم می آید جلوی آن ها پوشاک نو بپوشم، ابتدا به آن ها دادم که بپوشند و بعدا خودم می پوشم.

هر وقت ناراحتم به خوابم می آیدوی اضافه کرد: زمانی که می خواست عازم جبهه شود، من هیچ مخالفتی نکردم و افتخار می کنم که پسرم شهید شد.

او هر بار که من ناراحتی دارم، به خوابم می آید و در زمان قید حیات پدرش هم وقتی پدرش مریض بود، به خوابش می آمد.

پشت انقلاب هستیم و هرگز پشیمان نمی شویممادر شهید با بیان اینکه طی این سال ها هیچ کمکی از ارگانی نگرفتیم، می گوید: برادرشهید هم مستاجر است و هم شغل آزاد دارد، دو خواهرش هم با وجود آنکه فوق لیسانس دارند بیکارند، مراجعه هم کردیم، پاسخی نگرفتیم؛ در زمانی که پدر مرحوم شهید بیمار بودند نیز کمک خاصی به ما نشد، با همه این ها ما انتظاری نداریم، پشت انقلاب هستیم و هرگز هم پشیمان نمی شویم.

آدم خجالت می کشد در خیابان های شهر قدم بزند/ خون شهدا را پایمال نکنیدخانم قریشی با اشاره به وضعیت کنونی جامعه می گوید: فرزندم زمانی که می رفت گفت: من برای ناموسم می روم و حال آدم خجالت می کشد در خیابان های شهر قدم بزند.

فرزندان ما زحمت کشیدند، رشادت کردند، از جان خود گذشتند؛ نباید خون آن ها پایمال شود.

جوانان و مسئولان ما باید چون رزمندگان ما در زمان جنگ قوی و استوار باشند.

مسئولان کشور به حق رفتار کننداین مادر شهید تصریح کرد: مسئولان کشور باید به حق رفتار کنند تا مردم برقرار باشند.

به جوانان توجه کنند، به مشکلاتشان توجه کنند، جامعه متاسفانه پر از فساد شده است، گرانی داد مردم را در آورده است، به اقتصاد مردم توجه کنند؛ مردم ما انتظار زیادی از آن ها ندارند.

آدم برای وطنش می جنگد نه چیز دیگر.

حمید برادر کوچکتر رضا که در آن زمان به دلیل سن کمش و علیرغم میل و تلاشش نتوانست روانه جبهه شود، درباره برادرش می گوید: طی این سال ها، هیچ کمکی به ما نکرده اند و ما هم دنبال آن نبوده ایم.

وی افزود: پدرم که در 13 خرداد سال جاری فوت کرده است در کارخانه سیمان نکا کار می کرد و پس از شهادت برادرم، از طریق جهاد او نیز به جبهه رفت و اصلا به دنبال سابقه یا کارت و نامه ای نبود و می گفت: آدم برای وطنش به جبهه می رود نه چیز دیگر.

برادر شهید قریشی بیان کرد: پدرم همواره به ما سفارش می کرد: نماز بخوانید، قران بخوانید و لقمه حلال به فرزندانتان بدهید.

وی یادآور شد: سید رضا بچه محل و همرزم شهیدانی چون شهید مجتبی و مصطفی علمدار، شهید کاکویی، شهید دانش، شهید شاکری، شهید سلطان تویه و شهید سالیانه بود و وقتی برای اول بار می خواست به جبهه برود، به من گفت: من عازم جبهه هستم و وقتی عازم شدم آن وقت به خانواده اطلاع بده.

سید رضا قهرمان کشتی بودبرادر کوچکتر شهید قریشی در مورد براردش می گوید: سید رضا کشتی گیر بود.

او یکبار در نوجوانان استان در رشته فرهنگی دوم شد، در جام شهدا هم دوم شد، در جام اموزشگاه های کشور نیز هم مقام سوم و هم مقام دوم را بدست آورد، بعد از شهادتش تا چند سال کشتی گیران به خانه ما می آمدند و عزاداری می کردند؛ یک سالن ورزشی هم به نام او افتتاح شد.

وی در بخش پایانی سخنانش یک خاطره دیگر از برادرش را بیان می کند و با زبان خنده می گوید: یک بار برای مسابقات کشتی آموزشگاه ها به گرگان رفتیم، 18 نفر از مازندران بودیم که همه مان تصمیم گرفتیم برای صبحانه به کله پزی برویم، رفتیم و یک دل سیر خوردیم؛ اما جالب آنکه هر 18 نفرمان باختیم و کسی مدال نگرفت.

ضرورت تکثیر فرهنگ شهادت در میان مردم و مسئولاندر راه بازگشت به صمیمت و صفای این خانواده می اندیشم، به نوجوانانی که با اعتقادی مثال زدنی، روانه جبهه ها می شدند؛ به خانواده هایی که پای اعتقاداتشان حتی به قیمت از دست دادن فرزندانشان ایستاده اند، به ارزش هایی که جوانانمان را از سکوی قهرمانی کشتی به سکوی افتخار شهادت می کشاند، به خانواده هایی که هنوز که هنوز است انتظاری از این جامعه و انقلاب ندارند و علیرغم کاستی ها، استوارتر از گذشته پای این انقلاب و نظام ایستاده اند و ما امروز در این روزها باید چون جمله این مادر شهید همچون رزمندگان قوی و استوار باشیم، مسئولانمان باید مخلصانه برای این مردم و نظام کار کنند، باید فرهنگ شهادت در جای جای این کشور و در تمام رده های مدیریتی و اقشاری مردم ساری و جاری باشد.

آری، هفته دفاع مقدس، فرصتی است که بار دیگر دل و جانمان را به شهدایی گره بزنیم که به ما درس آزادگی، رشادت، توانستن، ایمان، وطن پرستی، حفظ ناموس و ولایتمداری دادند.

آری، ما از همین نسلیم، نسلی که عزت، سربلندی و افتخارش را مرهون ولایت، اعتقاد، دینداری، اراده، خداپرستی و تلاش بی امانش دارد.


کلید واژه ها: هفته دفاع مقدس - دفاع مقدس - جمهوری اسلامی - کردستان - شهادت - شهید - اسلامی - مادر - ماه مبارک رمضان - خانواده - شهریور - مقدس - بانه - جمهوری - ایران - گلوله - جنگ تحمیلی - عراق - جبهه - رژیم - مازندران - مسئولان - فرزندان - پیشنهاد - خیابان - بیماری - توصیه - اعزام - تصمیم - دیدار

آخرین اخبار سرویس:
ماجرای یک تراکتور و سفارت رژیم صهیونیستی در آنکارا

نظر یک نماینده مجلس درباره نتیجه تحریم های نفتی آمریکا بر اقتصاد ایران

مدافع محصولات تراریخته راهی اجلاس تنوع زیستی می شود!

موشک های بالستیک دریایی سپاه 700 کیلومتری شدند

رشد 5 درصدی سهام منچستر یونایتد با پیشنهاد بن سلمان!

در همدان 35 درصد مدارس فرسوده اند و 34 درصد با نفت گرم میشوند

صمیمانه های دانشجویی با آیت الله علم الهدی/ وقتی امام جمعه مشهد از دانشجویان برای نشستن بر روی سن دعوت می کند

همه تجهیزات مورد نیاز را خودمان تامین می کنیم

خدمات خروج موقت خودرو برای زائران اربعین رایگان شد

جزییات تازه طرحی که حقوق کارمندان را بر اساس نرخ تورم ماهیانه محاسبه می کند

32 هزار هکتار زمین در خراسان شمالی رفع تداخل شد

جلسه ستاد اربعین در مهران با حضور وزیر کشور

انتخاب ایران به عنوان ریاست اجلاس منطقه ای مجمع جهانی سلامت

حجت الاسلام خاموشی رییس سازمان اوقاف شد

? سیاه نمایی کمبودها در استان اقدام قابل قبولی نیست

اعلام برنامه های همایش «ادبیات کودک و دیگری»

تصویب نهایی «بسته حمایتی»؛ یکشنبه آینده/تا الان جزو گزینه های پیشنهادی وزارت نبوده ام

برخی فکر می کنند تولد فرزند نابینا یعنی فاجعه

بررسی لایحه CFT در شورای نگهبان به کجا رسید؟

اسامی عجیب و غریب ثبت شده تا سال 70/ از «گرگ آقا» و «کابوس» تا «پنیر» و «نیمکت»

پاسخ فاطمه حسینی به ادعای امارات در اجلاس بین المجالس جهانی

سلبریتی هایی که بدون آرایش آن ها را نمی شناسید +عکس

معرفی رییس و اعضای شورای امر به معروف و نهی از منکر بانک کشاورزی

نسخه جدید فتوشاپ ویژه کاربران اپل رونمایی شد

مجلس به ماجرای پذیرش دانشجویان پزشکی در دانشگاه آزاد ورود کرد

باند سارقان طلا به زانو در آمدند

گیر کردن دست یک کودک در نقاله ی پله برقی

وضعیت شهردار تهران هنوز مشخص نیست

امروز، آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان رشته های پزشکی دانشگاه آزاد

اربعین یک حرکت منطقه ای و بین المللی است

حفظ اراضی زراعی و باغی فیروزکوه حفظ شود / صدور 125 مورد اخطاریه در طرح ویژه گشت

گردهمایی نخبگان جهان اسلام زمینه ساز ریشه کنی تفکر تکفیری است/ قارون های زمان علیه اجلاس بین المللی وحدت کارشکنی می کنند

غبطه رهبر انقلاب به زوّار اربعین حسینی +فیلم

حجت الاسلام و المسلمین خاموشی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه شد

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به دانشجویان برای زیارت اربعین حسینی

تجدید میثاق مسئولان سازمان عقیدتی سیاسی ارتش با آرمان های حضرت امام(س)

خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی در مرز چذابه آغاز شد

دفاتر الکترونیک ابزاری نوین در کاهش زمان دادرسی است

دفاع رییس شورای شهر از عملکرد شهردار مشهد باید قدردان خدمات شهردار بود

حومه پایتخت به بورس خرید و فروش زباله تبدیل شده است

24مهر یکی از وقایع تاثیرگذار انقلاب اسلامی ایران بود

اجتماع بزرگ اربعین کمر دشمنان را به خاک مالیده است

فرمانده جدید سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد معرفی شد

چگونه اعتصاب از جاده ها به کلاس های درس رسید؟/ اولادقباد: جای معلم در زندان و خط مسافرکشی نیست

بیش از 10 پروژه فرودگاهی با حضور رییس مجلس و وزیر راه افتتاح شد

تلاش برای ابقای شهردار تهران با اصلاح قانون

آخرین آمار از ثبت نامی ها در سامانه سقا نور/ ثبت نام 15 هزار نفر دانشجوی پسر مشمول برای مراسم اربعین

انتقال کامل زندانیان تهران از البرز به زودی انجام خواهد شد/ از سال 94 آمار ورودی زندانیان سیر نزولی داشته است

راه حل یک نماینده برای دور زدن تحریم ها

نشست دانشجویان سیستان و بلوچستان با حضور اعضای شورای زاهدان برگزار می شود/ حل مشکلات حاشیه نشینی؛ مطالبه دانشگاهیان

حجت‎الاسلام خاموشی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه شد

طرح نمایندگان برای مجازات برخی مدیران/ کدام دستگاهها مشمول قانون هستند؟

دریادار سیاری: در تامین تجهیزات نظامی بی نیازیم

راهپیمایی اربعین، یک نهضت سراسری و مذهبی است

انجام عمل با دستگاه لاپاراسکوپی در دهدشت

اربعین دانشجویی تا یکم آبان

لزومِ آگاه سازی مردم از واقعیتِ شرایط اقتصادی

خون خاشقجی و روانشناسی خودکامگی

روحانیون قوه قضاییه در بحث مبارزه با فساد بسیار مسئولند

رد یا تصویب FATF مخالف اهداف راهبردی نظام نیست

سلیمی نمین: دعوت از کارشناسان جریانات مختلف موجب هماهنگی می شود

بازداشت یک مدیر ارشد به جرم اخذ رشوه

واکنش افشانی به حواشی تغییر معاون برنامه ریزی شهرداری در فضای مجازی

تا الان که جزو گزینه های پیشنهادی وزارت نبوده ام

بازی بلد باشیم، رأی لاهه، نان شب هم هست (گفت وگو با مجید تفرشی، پژوهشگر تاریخ معاصر)

بررسی دوگانه عاطفه و اندیشه شعر آیینی در شیراز

احتمال حمایت اصلاح طلبان از لاریجانی در 1400 (گفت وگو با محمود صادقی، نماینده تهران)

از گردهمایی اصولگرایان تا بی اطلاعی جامعه روحانیت مبارز

گزارش تصویری حضور هیئتی از جمهوری آذربایجان در همایش « قره باغ خاک اسلام » زنجان

باید توان رزمی خود را افزایش دهیم

محسن هاشمی: پروسه انتخاب شهردار یک هفته دیگر آغاز می شود

جان اهالی «رجب علی» در خطر است

کشته شدن عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز تکذیب شد

46 شهر در اطراف تهران ایجاد شده است

کردهای سوریه از ولید معلم دلگیر شدند

باحکم وزیر ارشاد؛ رییس جدید سازمان اوقاف منصوب شد

استخدام کارمند در شرکت امیرکبیر فرزانگان ایرانیان در تهران

گازِ تحریم ناپذیر را جایگزین نفتِ تحریم پذیر کنید

لزوم ارائه گزارش معاون شهردار درباره وضعیت اشتغال معلولان در شهرداری

صحن حضرت فاطمه(س) آماده برای پذیرایی از زائران اربعین/تصاویر

ساخت موشک جدید توسط سپاه؛ دنیا حیرت زده می شود

5 میلیارد دلار در اقتصاد تاجیکستان سرمایه خارجی جذب شد

لایحه ایمنی حمل و نقل دانش آموزان هنوز به شورا ارسال نشده است

دست پلید آمریکا در تمام ظلم های جهان وجود دارد

جسد خاشقجی در اسید حل شده است

محسن هاشمی: از موضوع شنود بگذرید/ جایم در شورا راحت است

تجمع بازنشستگان کشوری مقابل برنامه و بودجه/ دستمزدمان فقط ده روز از ماه را کفاف می دهد

دفاع رییس شورای شهر از عملکرد شهردار مشهد/ باید قدردان خدمات شهردار بود

حجت الاسلام سیدمهدی خاموشی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه شد

هاشمی: از موضوع شنود بگذرید/ جایم در شورا راحت است

عبدالباری عطوان: قرارداد سه جانبه برای بستن پرونده ترور خاشقجی

محسن هاشمی: از موضوع شنود بگذرید/ جایم در شورا راحت است

دانلود آهنگ جدید نیام یوکی بنام پاییز

اجرایی کردن طرح های مصباح برای هر مسئولی لازم و ضروری است

شهرک دانشگاهی در گرمسار ایجاد شود

دنیاگرایی منجر به محرومیت از بهره های معنوی می شود/ حسنات قرائت سوره جمعه

نیاز به عبادت در وجود همه انسان ها وجود دارد

همایش «زندگی به سبک شهدا» در لرستان برگزار می شود

حجت الاسلام خاموشی رییس سازمان اوقاف شد

توجه به همدلی؛ راهی برای برقراری یک ارتباط خوب

سیدرضا کشتی گیری که از خاک به افلاک رسید/ توصیه های مادر شهید قریشی به مسئولان

سیدرضا کشتی گیری که از خاک به افلاک رسید/ توصیه های مادر شهید قریشی به مسئولان