مطالب مرتبط:
توصیه های مهم رهبر انقلاب/ روحانی به مجلس می رود/ تعیین موارد «تعارض منافع»/ پشت پرده ماهی گیری با کشتی های چینی/ آخرین وضعیت برداشت یک و نیم میلیارد دلاری
توصیه های مهم رهبر انقلاب/ روحانی به مجلس می رود/ موارد «تعارض منافع» تعیین شد/ پشت پرده ماهی گیری با کشتی های چینی در دریای جنوب/ آخرین وضعیت برداشت یک و نیم میلیارد دلاری
پیکر مطهر 2 شهید گمنام در تنکابن به خاک سپرده شد
آسمانی شدن مادر سه شهید دفاع مقدس
گزارش خبرنگار اعزامی فارس از اندونزی چمیانی: در قرعه کشی شانس نداشتیم/ کشتی گیری طلا می خواهد نباید دنبال قرعه آسان باشد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 شهریور 1397 ساعت 01:122018-09-21سياسي

سیدرضا کشتی گیری که از خاک به افلاک رسید/ توصیه های مادر شهید قریشی به مسئولان


من برای ناموسم می روم و حال آدم خجالت می کشد در خیابان های شهر قدم بزند.

فرزندان ما رشادت کردند، از جان خود گذشتند؛ - "، در 31 شهریور 1359 رژیم بعثی عراق با تصمیم و طرح قبلی و با هدف برانداختن نظام نوپای جمهوری اسلامی جنگی تمام عیار را علیه ایران اسلامی آغاز کرد.

از این رو 31 شهریور سالروز شروع جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان آغاز هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است و تا 6 مهر ادامه دارد.

آن روزها نام و نان بهایی نداشت و آنچه میدان دار بود، قیام بود و عروج.

آن روزها ماندن بی معنا بود و مردن در بستر، ننگی بزرگ.

آن روزها شهادت، شاهراهی به وسعت افق داشت.

آن روزها فاصله خاک تا افلاک و کویر تا بهشت، یک میدان مین بود.

خاکریزها، بوی بهشتِ مردانی را گرفته بود که سر به سر، تن به مرگ می سپردند تا مبادا وجبی از کیان دین و وطن، به دست کفتاران حریص و متجاوز بیفتد؛ چرا که دفاع مقدس، رساترین واژه در قاموس ایستادگی این ملّت قهرمان است.

در آستانه فرا رسیدن هفته دفاع مقدس به سراغ یکی از خانواده های شهدا در مرکز مازندران رفتیم و پای درددل و صحبت های این خانواده معظم نشسته ایم.

فخرالسادات عمادی مادر شهید محمد رضا قریشی که به گرمی پذیرای ما بود در ابتدای این دیدار عکس فرزندش را در آغوش می گیرد و اینگونه شهیدش را معرفی می کند: رضای من متولد مهرماه 1347 بود که در اردیبهشت ماه سال 1366 و در آستانه 19 سالگی به مقام شهادت نائل آمد.

سیدرضا اول دبیرستان بود که به جبهه رفتوی با بیان اینکه سید رضا اول دبیرستان بود که به جبهه رفت، می گوید: سید رضا به عنوان بسیجی در سال 1365 برای مدت دو ماه در پادگان گهرباران ساری دوره آموزش را گذراند و سپس بعد از تقریبا دو ماه برای 60 روز به کردستان رفت و سپس به دلیل بیماری برگشت.

مادر شهید قریشی اظهار کرد: سید رضا سال بعد یعنی در سال 1366 نیز ابتدا به هفت تپه اعزام و سپس به بانه کردستان رفت.

برای مرتبه بعدی که نزدیک به دو ماه در شلمچه بود، از آن جا که یک آرپیچی زن خوب بود، به پیشنهاد فرمانده اش دوباره به کردستان بازگشت و به ما طی یک تلگراف اطلاع داد که روانه بانه می شود.

از سر گذشتن سرگذشت ماستخانم عمادی خاطرنشان کرد: در بانه در یک درگیری، یکی از همسنگرانش هدف گلوله قرار می گیرد و سید رضا که برای بردنش می رود مورد اصابت گلوله توپخانه دشمن قرار می گیرد و بخشی از صورتش رفت و به شهادت می رسد.

این مادر شهید با بیان اینکه فرزندم در مورخه هفتم اردیبهشت ماه 1366 که مصادف با ایام ماه مبارک رمضان بود با زبان روزه به شهادت رسید، گفت: یک هفته بعد یعنی در چهاردهم اردیبهشت 1366 فرزندم تشییع و در ملامجدالدین ساری دفن شد.

با دیدن جمعیت متوجه شهادت سید رضا شدموی در خصوص نحوه اطلاع از خبر شهادت فرزندش به ما می گوید: چند نفر به منزل ما آمدند اما نتوانستند موضوع شهادت فرزندم را مطرح کنند و سپس به منزل عموی سید رضا رفتند و به آن ها اطلاع دادند که سپس آمد و رفت خانواده های فامیل به خانه ما زیاد شد، اما کسی چیزی نمی گفت.

من با دیدن این آمد و رفت ها دلم شک زد و به پایگاهی واقع در میدان ساعت که خبر از مجروحین و شهدا می داد مراجعه کردم، آن زمان چهل سالم بود، دقیقا 37 سال پیش؛ آن ها از من پرسیدند کسی به شما مراجعه نکرده، خبری نداده است؟ و پس از شنیدن پاسخ نه، آن ها هم چیزی به من نگفتند و من روانه خانه شدم که در نزدیکی خانه و با دیدن جمعیت متوجه شهادت فرزندم شدم.

از من می خواست برای رزمندگان شال و کلاه ببافماین مادر شهید در ادامه به بیان خاطرات این شهید بزرگوار پرداخت و بیان کرد: هر بار که می خواست به جبهه اعزام شود برایم مقداری کاموا می آورد و به من می گفت: برای رزمندگان کلاه و شال بباف و من می دوختم و بسته بندی میکردم و به من می گفت: من جبهه هم هستم شما بدوزید و برای رزمندگان ارسال کنید و برای رزمندگان بفرستید.

برای نماز اول وقت کلاس درس را ترک کردخانم عمادی ادامه می دهد: سید رضا از کوچکی مظلوم بود.

همیشه با پدرش به مسجد می رفت.

یک بار کلاس پنجم بود.

با شنیدن صدای اذان به آرامی از کلاس خارج شد و وضو گرفت و در گوشه ای از حیاط مدرسه مشغول نماز شد؛ در این میان، معلم مدرسه متوجه غیبت او شد و او در جواب گفت: پدرم به من گفته باید نمازت را در اول وقت بخوانی و او در آن سن، کلاسش را برای اقامه نماز ترک کرد.

لباس نو را اول به دوستانش می داد بعد خودش می پوشیدمادر شهید قریشی عنوان کرد: هر بار که لباس نویی می خرید، اول به دوستانش می داد و سپس خودش می پوشید و هر وقت از او می پرسیدم لباس تازه ات کو؟ می گفت: دوستانم ندارند و من خجالتم می آید جلوی آن ها پوشاک نو بپوشم، ابتدا به آن ها دادم که بپوشند و بعدا خودم می پوشم.

هر وقت ناراحتم به خوابم می آیدوی اضافه کرد: زمانی که می خواست عازم جبهه شود، من هیچ مخالفتی نکردم و افتخار می کنم که پسرم شهید شد.

او هر بار که من ناراحتی دارم، به خوابم می آید و در زمان قید حیات پدرش هم وقتی پدرش مریض بود، به خوابش می آمد.

پشت انقلاب هستیم و هرگز پشیمان نمی شویممادر شهید با بیان اینکه طی این سال ها هیچ کمکی از ارگانی نگرفتیم، می گوید: برادرشهید هم مستاجر است و هم شغل آزاد دارد، دو خواهرش هم با وجود آنکه فوق لیسانس دارند بیکارند، مراجعه هم کردیم، پاسخی نگرفتیم؛ در زمانی که پدر مرحوم شهید بیمار بودند نیز کمک خاصی به ما نشد، با همه این ها ما انتظاری نداریم، پشت انقلاب هستیم و هرگز هم پشیمان نمی شویم.

آدم خجالت می کشد در خیابان های شهر قدم بزند/ خون شهدا را پایمال نکنیدخانم قریشی با اشاره به وضعیت کنونی جامعه می گوید: فرزندم زمانی که می رفت گفت: من برای ناموسم می روم و حال آدم خجالت می کشد در خیابان های شهر قدم بزند.

فرزندان ما زحمت کشیدند، رشادت کردند، از جان خود گذشتند؛ نباید خون آن ها پایمال شود.

جوانان و مسئولان ما باید چون رزمندگان ما در زمان جنگ قوی و استوار باشند.

مسئولان کشور به حق رفتار کننداین مادر شهید تصریح کرد: مسئولان کشور باید به حق رفتار کنند تا مردم برقرار باشند.

به جوانان توجه کنند، به مشکلاتشان توجه کنند، جامعه متاسفانه پر از فساد شده است، گرانی داد مردم را در آورده است، به اقتصاد مردم توجه کنند؛ مردم ما انتظار زیادی از آن ها ندارند.

آدم برای وطنش می جنگد نه چیز دیگر.

حمید برادر کوچکتر رضا که در آن زمان به دلیل سن کمش و علیرغم میل و تلاشش نتوانست روانه جبهه شود، درباره برادرش می گوید: طی این سال ها، هیچ کمکی به ما نکرده اند و ما هم دنبال آن نبوده ایم.

وی افزود: پدرم که در 13 خرداد سال جاری فوت کرده است در کارخانه سیمان نکا کار می کرد و پس از شهادت برادرم، از طریق جهاد او نیز به جبهه رفت و اصلا به دنبال سابقه یا کارت و نامه ای نبود و می گفت: آدم برای وطنش به جبهه می رود نه چیز دیگر.

برادر شهید قریشی بیان کرد: پدرم همواره به ما سفارش می کرد: نماز بخوانید، قران بخوانید و لقمه حلال به فرزندانتان بدهید.

وی یادآور شد: سید رضا بچه محل و همرزم شهیدانی چون شهید مجتبی و مصطفی علمدار، شهید کاکویی، شهید دانش، شهید شاکری، شهید سلطان تویه و شهید سالیانه بود و وقتی برای اول بار می خواست به جبهه برود، به من گفت: من عازم جبهه هستم و وقتی عازم شدم آن وقت به خانواده اطلاع بده.

سید رضا قهرمان کشتی بودبرادر کوچکتر شهید قریشی در مورد براردش می گوید: سید رضا کشتی گیر بود.

او یکبار در نوجوانان استان در رشته فرهنگی دوم شد، در جام شهدا هم دوم شد، در جام اموزشگاه های کشور نیز هم مقام سوم و هم مقام دوم را بدست آورد، بعد از شهادتش تا چند سال کشتی گیران به خانه ما می آمدند و عزاداری می کردند؛ یک سالن ورزشی هم به نام او افتتاح شد.

وی در بخش پایانی سخنانش یک خاطره دیگر از برادرش را بیان می کند و با زبان خنده می گوید: یک بار برای مسابقات کشتی آموزشگاه ها به گرگان رفتیم، 18 نفر از مازندران بودیم که همه مان تصمیم گرفتیم برای صبحانه به کله پزی برویم، رفتیم و یک دل سیر خوردیم؛ اما جالب آنکه هر 18 نفرمان باختیم و کسی مدال نگرفت.

ضرورت تکثیر فرهنگ شهادت در میان مردم و مسئولاندر راه بازگشت به صمیمت و صفای این خانواده می اندیشم، به نوجوانانی که با اعتقادی مثال زدنی، روانه جبهه ها می شدند؛ به خانواده هایی که پای اعتقاداتشان حتی به قیمت از دست دادن فرزندانشان ایستاده اند، به ارزش هایی که جوانانمان را از سکوی قهرمانی کشتی به سکوی افتخار شهادت می کشاند، به خانواده هایی که هنوز که هنوز است انتظاری از این جامعه و انقلاب ندارند و علیرغم کاستی ها، استوارتر از گذشته پای این انقلاب و نظام ایستاده اند و ما امروز در این روزها باید چون جمله این مادر شهید همچون رزمندگان قوی و استوار باشیم، مسئولانمان باید مخلصانه برای این مردم و نظام کار کنند، باید فرهنگ شهادت در جای جای این کشور و در تمام رده های مدیریتی و اقشاری مردم ساری و جاری باشد.

آری، هفته دفاع مقدس، فرصتی است که بار دیگر دل و جانمان را به شهدایی گره بزنیم که به ما درس آزادگی، رشادت، توانستن، ایمان، وطن پرستی، حفظ ناموس و ولایتمداری دادند.

آری، ما از همین نسلیم، نسلی که عزت، سربلندی و افتخارش را مرهون ولایت، اعتقاد، دینداری، اراده، خداپرستی و تلاش بی امانش دارد.


کلید واژه ها: هفته دفاع مقدس - دفاع مقدس - جمهوری اسلامی - کردستان - شهادت - شهید - اسلامی - مادر - ماه مبارک رمضان - خانواده - شهریور - مقدس - بانه - جمهوری - ایران - گلوله - جنگ تحمیلی - عراق - جبهه - رژیم - مازندران - مسئولان - فرزندان - پیشنهاد - خیابان - بیماری - توصیه - اعزام - تصمیم - دیدار

آخرین اخبار سرویس:
اگر اجرای قانون اساسی را دنبال کنیم،نیازی به همه پرسی نداریم

اولین تور دوچرخه سواری یگانهای ویژه ناجا

طرح تعیین تکلیف قانون حاکم بر امور استخدامی دانشگاه های غیردولتی مسترد شد

بانوی 76 ساله آمریکایی الاصل مددجوی کمیته امداد کردستان است

پورابراهیمی در صحن مجلس: نظام بانکی درباره منابع جذب نشده برای کمک به اشتغال پاسخگو باشد

توضیح مجمع تشخیص درباره مصوبه اخیر پیرامون لایحه مبارزه با پولشویی

کنعانی مقدم: چانه زنی هنگام بررسی بودجه وجهی ندارد

زور علم الهدی به مهدوی کنی نرسید

تاکید بر حمایت از کتاب فروشی ها

اخبار منتشره در مورد کودک آزاری نگران کننده است

وزیر راه: پرواز چارتر خلاف قانون است

مشاهده یک گونه پرنده جدید در تالاب «میقان»

تلگرام به کاربران هاتگرام و طلاگرام هشدار داد

قزوین تا 2 سال آینده به «هاب فناوری» کشور تبدیل می شود

انتقاد تند و تیز ترکیه از اروپا در قضیه خاشقجی

3 کارمند اختلاسگر دستگیر شدند

زیباترین تصاویر از موجودات دریایی نئونی

همسر «مهدی بازرگان» درگذشت

تیک تاک تغییر قدرت از غرب به شرق به صدا در آمده است

امکان قطع یارانه در استان ها به منظور درآمدزایی وجود دارد/ برخی یارانه بگیران روزانه یک میلیارد تومان درآمد دارند/ مجلس قطعا برروی مسائل کلی کشور نظارت می کند

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: به احتمال زیاد مواد منفجره حادثه تروریستی چابهار از راه دریا وارد کشور شده است

ملت ها بدون زنان انسان ساز شکست می خورند/ اسلام کرامت واقعی زنان را آشکار کرد

اکبر رنجبرزاده: دولت نباید برای جبران کسری بودجه شتاب زده دنبال افزایش قیمت بنزین باشد/ افزایش قیمت بنزین نوعی بی عدالتی و ظلم به مردم است

عثمانی: تذکر نماینده بوکان نسبت به اظهارات کریمی قدوسی/ برانداز واقعی از جایگاه ولایت هزینه می کند اما کسی که به فکر نظام باشد از جایگاه خود برای حفظ ولایت هزینه می کند

جزییاتی از احتمالات چگونگی ورود مواد منفجره در حادثه چابهار

نمایندگان عدم کفایت ریاست جمهوری را کلید بزنند/ 200 نفر از مسئولان کشور مانند اختاپوس روی جمهوری اسلامی افتاده اند

همسان سازی حقوق بازنشستگان هنوز به جایی نرسیده است

استیضاح ظریف منتفی شد

ماجرای فروش بخش شمالی پارک جمشیدیه چیست؟

مجمع تشخیص مصلحت نظام: مجلس نمی تواند اصلاحات مجمع را تغییر دهد/ نیازی به طرح مجدد لوایح اختلافی در مجلس نیست

تعلیم و تربیت مهم ترین وظیفه آموزش و پرورش است

ماجرای فروش بخش شمالی پارک جمشیدیه چه بود؟

168 طرح در مرکز تحقیقات کشاورزی آذربایجان غربی اجرا می شود

5 سؤال نمایندگان مجلس از ظریف اعلام وصول شد

تازه ترین برنامه ریزی ها برای حج تمتع 98

بیان دستاوردهای انقلاب به کار کارشناسی نیاز دارد

ارتقا سلامت کارکنان نیروهای نظامی وانتظامی اهمیت بالایی دارد

پژوهش و فناوری کلید توسعه و پیشرفت کشور است

در نشست امروز هیأت رییسه فراکسیون تابش و حسین زاده نواب رییس فراکسیون امید شدند

طرح 30 گانه لبیک برای ارتقای سطح نزاجا در حال اجراست

بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی اهواز خواستار مطالبات خود شدند

حق منطقه جنگی فرهنگیان استان بوشهر برقرار شد

صلح دو طایفه بعد از 20 سال درگیری در شوش

سالروز حماسه 9 دی باید در شان مردم انقلابی برگزار شود

موفقیت های سیاسی و میدانی انصارالله

پیگیری کیفیت نامطلوب برخی نان ها در سمنان + فیلم

ارتقای سواد آماری بین مردم و مسوولان، لازمه توسعه کشور است

عکس/ اوانجلین لیلی بازیگر سریال «لاست» با حجاب کامل

استیضاح ظریف منتفی شد

دوران رهبری آقا دوران امام صادق و امام باقر (ع) را تداعی می کند

همه یاران ازدست رفته یک رییس جمهور؛ ترامپ در مسیر رییس جمهور اسبق ایران

الیاس حضرتی: نگران ترور لاریجانی بودیم!

مهناز افشار چه قولی به دادستانی تهران داد؟

توضیح مجمع تشخیص درباره مصوبه اخیر پیرامون لایحه مبارزه با پولشویی

کشور باید از آمادگی دائمی برای وقوع زلزله های بزرگ برخودار باشد

جشنواره ققنوس عرصه ای برای جهت دهی آثار هنری به نیازهای روز انقلاب

گفتار خداوند در روز قیامت با انسان عجول

زور علم الهدی به مهدوی کنی نرسید

فیلم/ نماهنگ «سلام خدا بر شهیدان»

روز سه شنبه نشست هماهنگی بزرگداشت 9 دی برگزار می شود

کسی که به همسرش در منزل کمک کند در زمره شهدا است

کنعانی مقدم: چانه زنی هنگام بررسی بودجه وجهی ندارد

روزنامه شرق مجرم شناخته شد

عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی کهگیلویه وبویراحمد

168 طرح در مرکز تحقیقات کشاورزی آذربایجان غربی اجرا می شود

تفاهم نامه همکاری وزارت دادگستری با سازمان اسناد

دانش آموزان باید حضور در عرصه های اجتماعی را تجربه کنند

ارسال 3 هزار ویلچر هدیه ای به معلولان مناطق محروم و کم برخوردار

پلمپ 155 شرکت حمل و نقل

ایثارگران به دنبال پست و مقام نیستند

توضیح مجمع تشخیص درباره مصوبه اخیر پیرامون لایحه مبارزه با پولشویی

انتشار اولین نشریه دانشجویی با خط بریل در دانشگاه یزد

7 رشته مقطع تخصصی حوزه علمیه خراسان تصویب و ابلاغ شد

برگزاری مراسم روز پژوهش در دانشکده علوم و فنون قرآن

محروم بودن گیلان با وجود نزدیکی به پایتخت مایه تأسف است

جشنواره ایده های برتر باید ادامه دار و هدفدار باشد

به جای بستن پرونده مترو، توسعه آن را کور کردند/ فاجعه ای جبران ناپذیر در شمال پایتخت

دستگاه ها یاری رسان فعالان عرصه وقف باشند

ثبت نام دروس آزاد حوزه آغاز شد

ساحت شهدا بالاتر از جناح بندی سیاسی است

گره گشایی از مشکلات حاشیه نشین های تبریز به سبک دو روحانی جهادی

سند آمایش اردبیل تا پایان سال تکمیل می شود

کلیات لایحه بودجه آماده ارائه به مجلس است/ جابجایی چند عدد

نامه نمایندگان 3 استان به سران قوا و شورای عالی امنیت ملی درباره آب

اساتید در تبیین دستاوردهای انقلاب نقش مؤثری دارند

اقدامات نرم افزاری و سخت افزاری دولت در زمینه پولشویی

همایش ملی «تازه های روانشناسی با تأکید بر هدایت های قرآنی» برگزار می شود

گزارش تصویری برگزاری جشن تلکلیف دانش آموزان ناحیه یک ساری

تجلیل و تکریم عباسیان از اختر یازدهم

هوشیار نباشیم داستان سال 84 در 1400 تکرار می شود

تصمیم مجلس درباره استعفای نمایندگان اصفهان

توضیح مجمع درباره مصوبه اخیر پیرامون لایحه مبارزه با پولشویی

امام حسن عسکری(ع) در بدترین شرایط بهترین تصمیمات را گرفتند

وزیر ارشاد در مجلس چه گفت؟

جلوی کاسه های داغ تر از آش را بگیرید

پشت بامی که باغ مرکبات شد

شاخص بورس 2778 واحد افت کرد

مشکل کاغذ ناشران حل شد/کتاب یک برند فرهنگی است

اپوزیسیون ترکیه برای برگزاری اعتراضات مشابه "جلیقه زردها" فراخوان داد

سیستان و بلوچستان صاحب 3 بیمارستان جدید می شود

سیدرضا کشتی گیری که از خاک به افلاک رسید/ توصیه های مادر شهید قریشی به مسئولان

سیدرضا کشتی گیری که از خاک به افلاک رسید/ توصیه های مادر شهید قریشی به مسئولان