مطالب مرتبط:
امام حسین(ع) با بدترین دشمنان سیاسی خود با ادب و کرامت مواجه می شوند/ راهی جز رجوع به پیام های روشن امام حسین(ع) نداریم
امام حسین(ع) با بدترین دشمنان سیاسی خود با ادب و کرامت مواجه می شوند/ راهی جز رجوع به پیام های روشن امام حسین(ع) نداریم؛ ظریفیان در گفت وگو با شفقنا
ظریف: ایثار امام حسین(ع) حامل این پیام ماندگار است؛ به پا خواستن برای عدالت، پیروزی به بار می آورد
انقلاب ما همان راهی را می پیماید که امام حسین (ع) انتخاب کرده است / نباید از جوسازی ها و ناامیدی هایی که دشمن ایجاد می کند ترسید
پیام معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش به مناسبت فرا رسیدن آغاز سال تحصیلی معلمان با استفاده از درس های مدرسه امام حسین(ع) به دانش آموزان ارزش زندگی را بیاموزند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 شهریور 1397 ساعت 23:412018-09-21سياسي

امام حسین(ع) با بدترین دشمنان سیاسی خود با ادب و کرامت مواجه می شوند/ راهی جز رجوع به پیام های روشن امام حسین(ع) نداریم


این استاد دانشگاه با ابراز تأسف از این که حداقل در یکی دو دهه ی اخیر شاهد نوعی رویکرد مناسکی و ظاهری به ماجرای کربلا و قیام امام حسین(ع) بوده ایم، - " در تراژدی بودن واقعه ی کربلا تردیدی نیست؛ مساله ای که بعد عاطفی این ماجرا را تشدید کرده است و حتی بزرگان و دانشمندان غیرمسلمان را تحت تأثیر قرار داده.

به گونه ای که برخی مثل مسیو گبن معتقدند که فاجعه کربلا، بعد از قرن ها متمادی حس شفقت خونسردترین و دل سخت ترین خواننده را تحریک می کند و منقلبش می سازد.

اما عاشورا گرچه یک تراژدی منقلب کننده است،همه، این نیست.

دکتر غلامرضا ظریفیان، استاد تاریخ با اشاره ای که به برخی برخوردهای غیراخلاقی و توهین آمیز و سیاست زدگی در منابر عاشورایی می کند، به شفقنا می گوید که بعد عاطفی عاشورا در یکی دو دهه ی گذشته، بیشتر گسترش پیدا کرده است و طبیعی است که ظرف مناسبی برای این نوع برخوردها و این نوع گویش های هتاکانه و غیرمناسب به شمار می رود.

او همچنین در بخش دیگری از سخنانش با هشدار نسبت به این که اگر امروز جامعه ی ما در حال دچار شدن به آسیب های جدی است یا دچار آسیب های جدی شده است و به نوعی لایه هایی از خرافه، دروغ، تظاهر، نفاق و خشونت را در برخی مسایل می بینیم، به نظر می رسد که با این منبع بزرگ و سرمایه ی عظیم فاصله گرفته ایم و راه درمان بسیاری از آسیب های اخلاقی، اجتماعی و سیاسی را بازگشت به پیام های روشن امام حسین(ع) و قیام کربلا می داند.

متن کامل گفت وگوی شفقنا با دکتر غلامرضا ظریفیان را بخوانید: دکتر غلامرضا ظریفیان در گفت وگو با شفقنا با اشاره به سیاست بازی و حزبی گرایی در منابر و مراسم سوگواری حسینی اظهار کرد: این شکل استفاده ابزاری از منابر و گستردگی آن پدیده ای نوظهور است؛ به این معنا که بیشتر در یکی دودهه ی اخیر رواج داشته است.

قبل از انقلاب و در گذشته نیز در برخی منابر، اتفاقاتی مشابه رخ می داد و البته بیشتر، افرادی را نفی یا نسبت به آن ها هتاکی می کردند؛ افرادی که از دیدگاه آن ها دچار انحرافات فکری بودند.

برای مثال مرحوم صالحی نجف آبادی نظریه ای داشت که در کتابش به نام شهید جاوید آن را مطرح کرده بود و به همان دلیل در برخی از منابر آن دوران گاهی به جای نقد، مورد هتاکی و توهین قرار می گرفت.

او با بیان این که در ارتباط با حسینیه ی ارشاد و به ویژه مرحوم دکتر شریعتی نیز چنین گزارشاتی داریم که در برخی منابر یا جلسات خاص با عبارت های غیراخلاقی و نامأنوس در مورد این گونه افراد صحبت می شد، تصریح کرد: تفاوت این مساله در امروز با گذشته در شکل بسیار علنی و سازمان یافته ی آن و همچنین گستردگی تأثیرگذاری آن به دلیل وسعت فضای مجازی است.

در گذشته اگر چنین اتفاقی رخ می داد، در یک محفل خصوصی یا چند ده نفری بود که به همان جمع محدود می شد و حداکثر آن افراد در یکی دو جا گزارش می کردند اما امروز به این شکل نیست.

در حالی که اگر امروز نسبت به فرد یا جریانی هتاکی شود یا استفاده ای ابزاری از منابر صورت بگیرد، به دلیل توانایی موجود در فضای مجازی به شکل میلیونی توزیع می شود و طبیعتاً آثار بسیار مخربی را در پی خواهد داشت.

در یکی دو دهه ی اخیر شاهد رویکرد مناسکی و ظاهری به قیام امام حسین(ع) بوده ایم این استاد دانشگاه با ابراز تأسف از این که حداقل در یکی دو دهه ی اخیر شاهد نوعی رویکرد مناسکی و ظاهری به ماجرای کربلا و قیام امام حسین(ع) بوده ایم، گفت: در حقیقت بیشتر، شکل ظاهری قضیه رشد و توسعه پیدا کرده و بخش عاطفی این قیام ترویج شده و گسترش پیدا کرده است.

البته بعد عاطفی، یکی از ابعاد قیام کربلا است اما این موضوع نیز مطرح است که فضاهای ابزاری در این فضاهای عاطفی، ساده تر قابل تسری است.

یک فضای عقلانی مقتضیاتی دارد که وقتی کسی می خواهد نقدی به فرد یا جریانی داشته باشد، جدا از این که آن نقد درست باشد یا نباشد، باید اصولی از جمله اصول اخلاقی را رعایت کند.

او ادامه داد: در حالی که در فضای عاطفی، این محاورات است که بیشترین تأثیر را دارد.

ابعاد این فضا یعنی بعد عاطفی عاشورا در یکی دو دهه ی گذشته، بیشتر گسترش پیدا کرده است و طبیعی است که ظرف مناسبی برای این نوع برخوردها و این نوع گویش های هتاکانه و غیرمناسب به شمار می رود.

در همه ی مراحل حرکت امام از مدینه تا کربلا یک عبارت غیراخلاقی از ایشان شنیده نمی شود ظریفیان با تأکید بر این که باید به یک نکته توجه و آن را از برخورد ابزاری جدا کرد، در بیان آن نکته گفت: در این که عاشورا یک واقعه ی چندضلعی است و ابعاد مختلفی اعم از عرفانی، هنری، فقهی و… دارد و دارای پیام های مختلف است، تردیدی نیست.

یکی از وجوه مهم قیام کربلا نیز به طور قطع بعد سیاسی آن نقد سیاست و نقد قدرت است.

از این نکته نباید غفلت کرد اما این موضوع نیز باید مورد توجه قرار گیرد که در همه ی مراحل از حرکت امام حسین از مدینه تا خود کارزار کربلا که کارزار حق و باطل و یک کارزار خونین است و در نهایت به آن جنایت بزرگ تاریخی می انجامد، در عباراتی که امام حسین(ع) با بدترین دشمنان روی زمین استفاده می کند، یک عبارت غیراخلاقی یا یک بیان خارج از عرف دیده نمی شود.

او تصریح کرد: امام که از دید ما شیعیان هم معصوم، هم حجت و هم میزان است و یارانش که الگوهای بزرگ و هویت سازی برای جامعه به شمار می روند، در آن صحنه ها حضور دارند.

در همه ی بیانات ایشان از ابتدای حرکت از مدینه، اقامت در مکه، حرکت به سمت کوفه و آن زمان که گزارش های بسیار تلخ را در برخورد با هانی بن عروه و مسلم بن عقیل به امام حسین دادند و آن زمان که حر جلوی کاروان امام حسین را می گیرد و ایشان را به سمت کربلا هدایت می کند و حتی در روز عاشورایی که روز رویارویی مستقیم شمشیرها و خونریزی بوده است، هیچ عبارت غیراخلاقی از ایشان شنیده نمی شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: حتی آن زمانی که آن اتفاق بسیار ناجوانمردانه و هتاکانه در آخرین لحظات عمر مبارک امام حسین(ع) رخ می دهد و دستور حمله به چادر کودکان و زنان داده می شود، حتی وقتی در حال حمله هستند، امام، آن جمله ی مشهور را می فرمایند که اگر دین هم ندارید، لااقل آزاده باشید .

این گونه دشمن و بدترین دشمن روزگار را مورد خطاب قرار می دهند.

او با اشاره به ماجرای کودک شش ماهه ی امام حسین و طلب آب برای علی اصغر و نوع برخوردی که رخ داد ،گفت: حتی در این واقعه به عنوان تلخ ترین حالتی که برای هر انسانی ممکن است رخ دهد، یک عبارت تند یا غیراخلاقی از زبان مبارک امام صادر نمی شود و امام حسین(ع) از نصیحت و خیرخواهی برای دشمن خود استفاده می کند.

در شب عاشورا چه گفت وگوهایی در رویارویی با عمر سعد دارد؛ او همه ی هستی امام حسین را به خطر انداخته است اما امام برای او دلسوزی می کند که من حاضرم همه ی آن چه را تو خسارت می بینی، جبران کنم و … .

امام و یارانش سعی می کنند با بدترین دشمنان سیاسی خود با ادب و کرامت رو به رو شوند ظریفیان با تأکید بر این که امام حسین(ع) برای ما حجت است، اظهار کرد: واقعه ی عاشورا به دلیل همین مضامین بلند اخلاقی است که جاودانه مانده، البته علاوه بر ابعاد دیگر آن و این که در عین حال یک واقعه ی سیاسی است.

این که امام حسین و یارانش سعی می کنند با بدترین دشمنان سیاسی خود با ادب، کرامت و دلسوزی رو به رو شوند؛ این متر را می توان در برابر بیانات بسیار وهن آلود و پرده درانه ی برخی گذاشت که در تسویه حساب کردن با رقبای سیاسی خود در این مجالس می زنند.

خود این یک متر و معیار است.

او با اشاره به مقاله ای از یک عالم بسیار بزرگ لبنان، علامه سید محسن امین عاملی عزاداری های نامشروع که اتفاقاً جلال آل احمد هم آن را ترجمه کرده است، گفت: در آنجا سید محسن امین عالمی فهرستی از عزاداری های نامشروع را ذکر می کند؛ می توان به فهرست این عالم بزرگ برای این عزاداری های نامشروع، تحریف، توهین، تعدی، تهمت و پرده دری را اضافه کرد.

عزاداری، سینه زدن و نوحه خواندن برای امام حسین از مستحبات موکد است اما هر نوع توهین و تهمت و دور شدن از ساحت اخلاق نیز امر حرام است.

در واقع نمی شود برای یک هدف خوب از ابزار نامشروع استفاده کرد.

به دلیل گسترش اثرگذاری با فضای مجازی، تخریب های اعتقادی و اخلاقی سخنان وهن آلود در منابر بیشتر خواهد بود این استاد دانشگاه ادامه داد: طبیعتا هم به دلیل این که این نوع روابط و سخنان، امروز امکان گسترش و تسری بیشتری دارند و در فضای عاطفی نیز صورت می گیرند، تخریب های اعتقادی و اخلاقی آن هم فراوان خواهد بود.

غیر از این که گناه بزرگی است که انسان از این منبع عظیم فداکاری، اخلاق و عامل هویت بخش مسلمان ها و حتی غیرمسلمان ها این گونه بهره برداری کند.

پیام امام حسین علاوه بر دینی بودن، کاملاً بشری است او پیام امام حسین(ع) را علاوه بر دینی بودن، پیامی کاملاً بشری خواند و افزود: به همین دلیل هم در بستر تاریخی و حتی در دوره ی معاصر دیده می شود بسیاری از افرادی که مسلمان نبودند نیز امام حسین(ع) به عنوان مقتدایی که با آن صبوری، متانت، استواری و قوت استدلال با عده ی قلیلی در برابر عده ی کثیری قرار گرفت، می شناسند.

در نهایت نیز آن منطق استوار است که در تاریخ پیروز می شود.

در بیانات نلسون ماندلا، گاندی، نهرو و بسیاری افراد دیگر این موضوع دیده می شود و خسارت بسیار بزرگی است که آن منطق اخلاقی-عقلانی امام حسین را به ابزارهای برخورد با رقبای سیاسی یا منکوب کردن آن ها یا عباراتی وهن آلود و امثال آن آغشته کنیم.

برخورد امام حسین با دشمنان، متر خوبی برای نقد برخورد برخی افراد در منابر است این استاد دانشگاه تصریح کرد: اگر امام حسین(ع) مقتدا و چراغ هدایت است، همین شاخص برخورد امام حسین در کربلا با اسرا و دشمن و همچینن برخورد حضرت زینب و حتی یارانشان و …، متر و سنجش خوبی برای نقد برخورد بسیار زشت برخی افراد در برخی منابر و مجالس است و این که برخوردهایی که امروز شاهدیم، چقدر با منطق امام حسین و هویت و باطن قیام ایشان در تعارض است.

امام حسین بیانات بسیار صریحی برای حرکت خود دارند.

از زمانی که از مدینه حرکت کردند، در چند ماه حضورشان در مکه و خطبه های مختلف ایشان در آنجا، در برخورد با افرادی که به ایشان تأکید می کنند که به سمت عراق و کوفه نیاید و در نهایت در پاسخ هایی که به نامه های اهل کوفه و بصره داده اند، عصاره ی حرکت امام روشن است.

اسلام یزید از باطن تهی شده بود او با بیان این که هر چند در ارتباط با اصل و انگیزه ی حرکت امام حسین چند نظریه وجود دارد که خود بحث مهم و موضوع مستقلی است، گفت: در ابتدا از امام حسین(ع) این را خواستند که یا بیعت کنند یا بپذیرند که کشته شوند، ایشان نیز از تأیید حکومت باطل امتناع کردند.

اصلاً دلیلی که امام از مکه به مدینه آمدند، این بود که نمی خواستند یزید را تأیید کنند.

اسلام یزید به تعبیر حضرت علی(ع) در ارتباط با معاویه، یک اسلام وارونه است؛ اسلامی که کاملاً از درون تهی شده و ظاهر اسلام را دارد یعنی مناسک، حج، روزه و امثال آن در جامعه رواج دارد اما باطن آن تهی شده است؛ باطنی که مهم ترینش عدالت، اخلاق و ایمان آگاهانه ی آزادانه ی مهربانانه ی مسوولانه به شمار می رود.

ظریفیان با اشاره به مثال ملموسی از بزرگان در بحث تهی شدن باطن گفت: وقتی اناری را سوراخ می کنند و عصاره ی آن را می مکند، از باطن خود خالی می شود اما می توان آن انار را باد کرد و ظاهرش را مثل اول کرد.

در حقیقت جامعه ی دینی در دوره ی معاویه و یزید، از باطن خود که عدالت، توحید واقعی و اجتناب از طاغوت و اخلاق بود، تهی شده بود.

امام حسین نمی فرمایند که من یزید را به رسمیت نمی شناسم بلکه می گویند که مثلی لا یبایع مثله ؛ حتی مثل من و یک فرد غیر از من هم نباید با فردی مثل یزید بیعت کند.

چرا که یزید، ادعای امیرالمومنینی و خلافت مسلمین را دارد در حالی که هیچ یک از شاخص های آن را ندارد.

امام قصد نداشت نظامی که به نام دین است اما وارونه عمل می کند را به رسمیت بشناسد او با بیان این که امام حسین(ع) در نامه ای که به مردم بصره می دهد، به صراحت اعلام می کند که امام و پیشوا چه کسی است و باید چه ویژگی هایی داشته باشد، اظهار کرد: در ابتدا می فرمایند که باید آگاه به کتاب باشد یعنی کتاب (قرآن) را بشناسد و مسلط بر آن باشد.

همچنین قائم به قسط باشد؛ در حقیقت امام نمی تواند قائم به قسط نباشد.

قسط هم به معنای توزیع عادلانه ثروت و قدرت و کرامت است یعنی باید این سه ویژگی را داشته باشد.

به اعتبار بسیاری از محققان مسلمان و نه فقط شیعه، یزید دارای هیچ یک از این شاخص های اصلی نبود و امام قصد نداشت چنین نظامی را که به نام دین است و کاملاً وارونه عمل می کند، به رسمیت بشناسد و نه می خواست با آن همکاری کند.

اساس امر به معروف و نهی از منکر، نصیحت اصحاب قدرت به خیر و نفی و نهی اعمال ظالمانه، خلاف عدالت و خلاف اخلاق قدرت است این استاد دانشگاه تصریح کرد: امام حسین در عین حال فرمودند که من برای قدرت و جاه طلبی حرکت و خروج نمی کنم بلکه آمده ام تا به سیره ی پیامبر حرکت کنم.

از دیدگاه امام، تنها مساله این نیست که حکومت با سیره ی پیامبر(ص) مشکل پیدا کرده است بلکه قدرت، این سیره را تحریف کرده و در جامعه هم دچار مشکل شده است.

به همین دلیل حضرت می فرمایند که من برای اصلاح امت جدم آمده ام و می خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم.

این جمله نشان می دهد که اساس امر به معروف و نهی از منکر، نصیحت اصحاب قدرت به خیر و نفی و نهی اعمال ظالمانه، خلاف عدالت و خلاف اخلاق قدرت است.

امام در اینجا ماهیت امر به معروف و نهی از منکر را روشن می کنند.

امر به معروف و نهی از منکر ابزاری برای هر انسان موحد است که بر قدرت نظارت کند او با اعتقاد بر این که با توجه به بیانات امام حسین(ع)، امر به معروف و نهی از منکر ابزاری برای هر انسان موحد و شهروندی است که بر قدرت نظارت کند، گفت: براساس این نظارت نیز در ابتدا قدرت را با زبان رسا به خیر، عدالت و اخلاق بخواند و در عین حال اگر قدرت از این مسیر منحرف شد، آن را از حرکت های ظالمانه، غیرعادلانه و غیراخلاقی نهی کند.

این ماهیت قیام امام حسین است که به شکل خلاصه مطرح شد.

امام حسین(ع) مباحث مفصلی دارند اما چکیده ی آن، این است.

باطن دین، همین است و به همین دلیل باید این مراسم ها، یادبودها و محرم را زنده نگه داریم؛ چه در جامعه ای که حکومت دینی دارد و چه جامعه ای که ندارد اما مسلمان و بخصوص شیعه است.

اگر جامعه ای ادعای دینداری دارد، باید از ظلم و ستم به دور باشد ظریفیان ادامه داد: اگر جامعه ای ادعای دینداری دارد، باید از ظلم و ستم به دور باشد، فاصله ی طبقاتی در آن کم باشد و انصاف و صداقت، سنت و سکه ی رایج آن جامعه باشد.

همچنین علم و دانش، کانون حرکت آن جامعه و برنامه ریزی آن جامعه باشد و در عین حال آن جامعه تربیت شود به این که در برابر ظلم و ستم و تعدی واکنش نشان دهد و بی تفاوت نباشد.

این جامعه ای است که هر ساله محرم به ما می آموزد که این گونه زندگی کنیم و اگر این گونه زندگی نمی کنیم، طبیعی است که با آن ماهیت و باطن قیام امام حسین فاصله گرفته ایم.

می توان جامعه، نظام و همچنین سخنرانی ها و مداحی ها را با این متر مقایسه کرد.

قیام امام حسین(ع) رهایی بخش و هویت بخش است و پرده های نادانی را می درد او با اشاره به زیارت مشهور اربعین که بسیار هم معتبر و مستند است، گفت: در این زیارت، جمله ی توضیح دهنده ی روشن حرکت امام حسین است.

در آن روایت ذکر شده است که امام حسین خون قلب خود را داد تا بندگان خدا را از جهل و سرگشتگی و گمراهی بیدار کند.

قیام امام حسین(ع) رهایی بخش، هویت بخش و آزادی بخش است و پرده های نادانی را می درد.

این موارد، عصاره ی قیام امام حسین هستند و مداحی ها، اشعار و سخنرانی های ما همه و همه باید کمک کند که هر ساله این مفاهیم تکرار و تمرین و زنده شود.

اگر در منابر با این امر فاصله پیدا کنیم و اگر خدای ناکرده ضد اخلاق و ظالمانه باشد، بدانیم که اگر تصور کنیم عاشوراست، این فرهنگ در برابر کاروان امام حسین قرار دارد و نه در کنار کاروان امام.

این استاد دانشگاه با بیان این که حوادثی که در آن ها هزاران انسان کشته شده اند، در عالم کم نبوده است، گفت: در جنگ جهانی دوم چهل میلیون انسان کشته شده اند، چرا برای آن ها مراسم نمی گیرند؟ چرا یک تکرار تاریخی هر ساله انجام نمی دهند؟ چرا این همه شور، شعف و انگیزه برای بزرگداشت آن وجود ندارد؟ به این دلیل که این حقیقت تاریخی، روشنگر، حیات بخش و تربیت کننده ی انسان های فداکار، صادق و اخلاقی است؛ انسان هایی که وقتی در برابر بدی قرار می گیرند، با کرامت با آن ها برخورد می کنند.

زندگی امام حسین نه فقط در واقعه ی عاشورا حتی در آن بخش ده ساله ی امامت ایشان و حتی قبل از آن پر است از افرادی که در برابر او قرار گرفته اند و به خاندان او توهین کرده اند.

برای درمان آسیب های اخلاقی، اجتماعی و سیاسی خود راهی جز رجوع به پیام های روشن امام حسین(ع) نداریم او تصریح کرد: در این گونه برخوردها با امام می بینیم که امام حسین(ع) چگونه با احترام و کریمانه حتی از آن ها پذیرایی و بعد با عمل خود، آن ها را شرمنده می کند.

بر این اساس اگر امروز جامعه ی ما در حال دچار شدن به آسیب های جدی است یا دچار آسیب های جدی شده است و به نوعی لایه هایی از خرافه، دروغ، تظاهر، نفاق و خشونت را در برخی مسایل می بینیم، به نظر می رسد که با این منبع بزرگ و سرمایه ی عظیم فاصله گرفته ایم و برای درمان بسیاری از آسیب های اخلاقی، اجتماعی و سیاسی خود راهی جز رجوع به پیام های روشن امام حسین(ع) و قیام کربلا نداریم.


کلید واژه ها: امام حسین(ع) - کربلا - عاشورا - امام - دکتر - شفقنا - مراسم سوگواری - استاد دانشگاه - قبل از انقلاب - تراژدی - دکتر شریعتی - حسینی - سیاسی - بزرگ - پیام - دانشگاه - اجتماعی - خواننده - شریعتی - سرمایه - تاریخ - جامعه - ارشاد - خشونت - فاجعه - هشدار - مراسم - امروز - پدیده - درمان

آخرین اخبار سرویس:
فرماندار گنبد: دستاوردهای انقلاب به مردم گزارش شود

ویدئو/ تلاش خستگی ناپذیر مادر شهید یمنی برای کمک به فقرا

آغاز دوره آموزشی، تربیتی پیشگیری از اعتیاد در مشهد

فرماندار گنبد: دستاوردهای انقلاب به مردم گزارش شود

دانلود آهنگ جدید امیرعلی بنام یا هیچکی یا تو

روشنگری دبیرستاد حقوق بشر در مورد ریاکاری استکبار در مواجهه با گردش اطلاعات

اجرای سرودهای انقلابی در 40 نقطه از سطح رشت / جانمایی تندیسی ماندگار برای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

نگاهی به شاخص های مهم بودجه در سال آینده

افتتاح همزمان یک هزار و 200 طرح اشتغالزا در سراسر کشور

عصر امروز صورت گرفت اعتراض دانشجویان به حضور محکومان سال های 78 و 88 در دانشگاه تربیت مدرس

نیازمند بازتعریف دقیقی از کتاب و سرانه مطالعه هستیم/ قرآن خوانی بدون تأمل مطالعه نیست

کسانی که نظام محاسبات فکری شان انقلابی نیست، نباید در رأس تصمیم گیری ها باشد

توسعه خدمات بهداشتی و درمانی از اقدامات دولت تدبیر و امید است

خودسرها امروز دست به هر کاری می زنند/ افشاگری وظیفه دانشجویان برای خلاص شدن از گروه های خودسر است

دانشگاه باید کانون مبارزه با فساد باشد/ از دولت بخاری به نفع مردم بلند نمی شود

دوره آموزشی، تربیتی پیشگیری از اعتیاد در مشهد آغاز شد

رییس جمهور و تیم اقتصادی دولت هنوز جنگ اقتصادی را باور نکرده اند

مستند هاشمی زنده است در دانشگاه ها رونمایی می شود

انگشت فرزندان انقلاب برای دفاع روی ماشه است

مطهری: اگر شهید مطهری بود اجازه اشغال سفارت آمریکا را نمی داد

نحوه مواجهه غرب با حوادث فرانسه، معیارهای دوگانه جهان سلطه را آشکار کرد

به کارگران "هپکو" کمتر از گل گفته نشد

دیدار روسای پژوهشگاه های ملی کشور با رییس مجلس شورای اسلامی

پزشکیان: ادبیات گفت و گو در دانشگاه های ما از دست رفته است

زمان دور بعدی مذاکرات بین دولت یمن و انصارالله

فرمانده داعش در ننگرهار افغانستان کشته شد

تصادفات رانندگی در پارس آباد کاهش یافت

جهانگیری در زادگاهش عنوان کرد افتتاح همزمان یک هزار و 200 طرح اشتغالزا در سراسر کشور

تعویق رای گیری درباره توافق برگزیت به علت اختلافات فراوان

صنعت خودروی ضعیف با بازشدن در واردات پسرفت می کند

قتلی بر سر اراضی پایاب خداآفرین در شهرستان صورت نگرفته است

ترزا مِی رای گیری درباره برگزیت را به تعویق انداخت

نماینده مجلس: راهی جز کار و تلاش در جنگ اقتصادی نداریم

برگزاری نشست هم اندیشی فرمانده ارتش با تعدادی از دانشجویان دافوس

انگشت فرزندان انقلاب برای دفاع روی ماشه است

تعویق را گیری درباره توافق برگزیت به علت اختلافات فراوان

نماینده مجلس: راهی جز کار و تلاش در جنگ اقتصادی نداریم

دانلود آهنگ جدید کامران مولایی بنام وقتی بارون میزنه

دیدار روسای پژوهشگاه های ملی کشور با رییس مجلس شورای اسلامی

ترزا می رسماً تعویق رأی گیری بریگزیت را اعلام کرد

ضرغامی: روحانی تلگرام را فیلتر کرد

گشایشی در کار نیست

کمیسیون انتخابات برندگان احتمالی انتخابات از پنج ولایت را اعلام کرد

چقدر از هزینه های پزشکی را به طور میانگین مردم از جیب می دهند؟ +فیلم

دلداری کمند امیرسلیمانی برای اندوه زیبا بروفه+عکس

به علت اختلافات رای گیری درباره توافق برگزیت به بعد موکول شد

جامعه استعداد بازگشتن به دوران احمدی نژاد را دارد

آقای استاندار؛ وقتی سخن از سران فتنه شد خواب بودید که نشنیدید؟

در حاشیه حوزه/ از شعاری بودن لباس تا موجبات سقوط عدالت در روحانیت

ترزا می تعویق رای گیری در مجلس بابت برگزیت را به طور رسمی اعلام کرد

واکنش جمعی از طلاب به سخنان رییس دانشگاه ایلام آقای استاندار؛ وقتی سخن از سران فتنه شد خواب بودید که نشنیدید؟

صنعت خودروی ضعیف با بازشدن در واردات پسرفت می رود

13هزار عضو داوطلب در هلال احمر فارس خدمت رسانی می کنند

میزان آمادگی دستگاهها برای مقابله با بحران سنجیده شود

کنفرانس توسعه برنامه های مدارس قرآنی در سودان

شش کتاب و 150 مقاله علمی پژوهشی در همایش اخلاق و رسانه رونمایی می شود

حجاریان: وظیفه دانشجویان در برابر گروه های خودسر افشاگری است

دیدار روسای پژوهشگاه های ملی کشور با رییس مجلس شورای اسلامی

مردم دوباره به احمدی نژاد رای می دهند؟

لاریجانی:فقط با فریاد نمی توان با فساد مبارزه کرد/آمادگی مجلس برای تدوین قانون مدون برای حراست ها

امیر خانزادی: انگشت فرزندان انقلاب برای دفاع روی ماشه است

انتقاد دانش آموزان تهرانی از دستگیری دانش آموزان پاریسی

ری شهری: مسئولان نباید سبب ایجاد فاصله بین نظام و مردم شوند/دشمن برای ضربه زدن به نظام درتلاش برای تخریب روحانیت است

حجاریان: در قضیه کوی دانشگاه و قضایای 88 پلیس قانون شکنی فراوان کرد

رهایی 5 محکوم به قصاص از چوبه دار در شوشتر

موگرینی: همچنان نسبت به بازگشت تحریم ها علیه ایران متاسف هستیم

تجربه رشید سکای از آموزش انگلیسی به محمد بن سلمان

​درآمدی بر منازل سلوک بر پایه قرآن

ذکری برای گشایش در زندگی

همدردی «امیر جعفری» و همسرش با «زیبا بروفه» +عکس

به دنبال استیضاح لاریجانی نیستیم

خبر های کوتاه بخش خبری 20 نوزدهم آذر 97+ فیلم

نشست هم اندیشی فرمانده کل ارتش با تعدادی از دانشجویان دافوس ارتش برگزار شد

نخستین جلسه ستاد مرکزی اربعین سال 98 برگزار شد

آقامحمدی عنوان کرد لزوم افزایش رقابت پذیری در صنعت پتروشیمی/ فرصت تحریم برای حذف حلقه های زائد در بومی سازی فناوری

تخصیص حقابه های زیست محیطی قم با جدیت پیگیری شود

سایه حواشی ماندن یا رفتن شهرداراهواز بر جلسه شورای شهر

ایجاد الگوی متناسب با انقلاب اسلامی وظیفه حوزه و دانشگاه است

نباید ارتباط جوانان با نسل انقلاب قطع شود

ترزا مِی رای گیری درباره برگزیت را به تعویق انداخت

دست فرزندان انقلاب برای دفاع بر روی ماشه است

حوزه فضایی وضعیت رضایت بخشی ندارد

نباید ارتباط جوانان با نسل انقلاب قطع شود

دانلود آهنگ جدید حامد همایون بنام خلسه

دانلود موزیک ویدیو جدید حامد همایون بنام خلسه

سوال عمادالدین باقی از دانشجویان درباره 16 آذر 

پیام سید محمد خاتمی به مناسبت روز دانشجو 

ظریفیان: جامعه ما استعداد بازگشتن به دوران احمدی نژاد را دارد 

سخنرانی سردار حاجی زاده دانشگاه علم و صنعت

دیدار رهبر انقلاب با آیت الله گلپایگانی در سال 70

فلاحت پیشه: درخواست کنندگان استیضاح ظریف بین خودشان توافق کردند استیضاح صورت نگیرد

عکس | جنگنده های میگ 29 ارتش در خط اورهال

​«هاشمی زنده است» رونمایی می شود

از اسلامی سازی دانشگاه ها تا مدیریت کلان نهادهای فرهنگی

خاطره روحانی از وزیری که به دلیل حجاب اجازه ساخت فرودگاه امام(ره) را به سرمایه گذار خارجی نداد + فیلم

میزان آمادگی دستگاهها برای مقابله با بحران سنجیده شود

13هزار عضو داوطلب در هلال احمر فارس خدمت رسانی می کنند

سند علم و فناوری قزوین چشم انداز استان را تا سال 1424 مشخص کرده است

درباره نشانه نوشته

ترزا می: رای گیری درباره لایحه برگزیت را به تعویق می اندازم

امام حسین(ع) با بدترین دشمنان سیاسی خود با ادب و کرامت مواجه می شوند/ راهی جز رجوع به پیام های روشن امام حسین(ع) نداریم

امام حسین(ع) با بدترین دشمنان سیاسی خود با ادب و کرامت مواجه می شوند/ راهی جز رجوع به پیام های روشن امام حسین(ع) نداریم