مطالب مرتبط:
امام حسین(ع) با بدترین دشمنان سیاسی خود با ادب و کرامت مواجه می شوند/ راهی جز رجوع به پیام های روشن امام حسین(ع) نداریم
امام حسین(ع) با بدترین دشمنان سیاسی خود با ادب و کرامت مواجه می شوند/ راهی جز رجوع به پیام های روشن امام حسین(ع) نداریم؛ ظریفیان در گفت وگو با شفقنا
ظریف: ایثار امام حسین(ع) حامل این پیام ماندگار است؛ به پا خواستن برای عدالت، پیروزی به بار می آورد
انقلاب ما همان راهی را می پیماید که امام حسین (ع) انتخاب کرده است / نباید از جوسازی ها و ناامیدی هایی که دشمن ایجاد می کند ترسید
پیام معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش به مناسبت فرا رسیدن آغاز سال تحصیلی معلمان با استفاده از درس های مدرسه امام حسین(ع) به دانش آموزان ارزش زندگی را بیاموزند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 شهریور 1397 ساعت 23:412018-09-21سياسي

امام حسین(ع) با بدترین دشمنان سیاسی خود با ادب و کرامت مواجه می شوند/ راهی جز رجوع به پیام های روشن امام حسین(ع) نداریم


این استاد دانشگاه با ابراز تأسف از این که حداقل در یکی دو دهه ی اخیر شاهد نوعی رویکرد مناسکی و ظاهری به ماجرای کربلا و قیام امام حسین(ع) بوده ایم، - " در تراژدی بودن واقعه ی کربلا تردیدی نیست؛ مساله ای که بعد عاطفی این ماجرا را تشدید کرده است و حتی بزرگان و دانشمندان غیرمسلمان را تحت تأثیر قرار داده.

به گونه ای که برخی مثل مسیو گبن معتقدند که فاجعه کربلا، بعد از قرن ها متمادی حس شفقت خونسردترین و دل سخت ترین خواننده را تحریک می کند و منقلبش می سازد.

اما عاشورا گرچه یک تراژدی منقلب کننده است،همه، این نیست.

دکتر غلامرضا ظریفیان، استاد تاریخ با اشاره ای که به برخی برخوردهای غیراخلاقی و توهین آمیز و سیاست زدگی در منابر عاشورایی می کند، به شفقنا می گوید که بعد عاطفی عاشورا در یکی دو دهه ی گذشته، بیشتر گسترش پیدا کرده است و طبیعی است که ظرف مناسبی برای این نوع برخوردها و این نوع گویش های هتاکانه و غیرمناسب به شمار می رود.

او همچنین در بخش دیگری از سخنانش با هشدار نسبت به این که اگر امروز جامعه ی ما در حال دچار شدن به آسیب های جدی است یا دچار آسیب های جدی شده است و به نوعی لایه هایی از خرافه، دروغ، تظاهر، نفاق و خشونت را در برخی مسایل می بینیم، به نظر می رسد که با این منبع بزرگ و سرمایه ی عظیم فاصله گرفته ایم و راه درمان بسیاری از آسیب های اخلاقی، اجتماعی و سیاسی را بازگشت به پیام های روشن امام حسین(ع) و قیام کربلا می داند.

متن کامل گفت وگوی شفقنا با دکتر غلامرضا ظریفیان را بخوانید: دکتر غلامرضا ظریفیان در گفت وگو با شفقنا با اشاره به سیاست بازی و حزبی گرایی در منابر و مراسم سوگواری حسینی اظهار کرد: این شکل استفاده ابزاری از منابر و گستردگی آن پدیده ای نوظهور است؛ به این معنا که بیشتر در یکی دودهه ی اخیر رواج داشته است.

قبل از انقلاب و در گذشته نیز در برخی منابر، اتفاقاتی مشابه رخ می داد و البته بیشتر، افرادی را نفی یا نسبت به آن ها هتاکی می کردند؛ افرادی که از دیدگاه آن ها دچار انحرافات فکری بودند.

برای مثال مرحوم صالحی نجف آبادی نظریه ای داشت که در کتابش به نام شهید جاوید آن را مطرح کرده بود و به همان دلیل در برخی از منابر آن دوران گاهی به جای نقد، مورد هتاکی و توهین قرار می گرفت.

او با بیان این که در ارتباط با حسینیه ی ارشاد و به ویژه مرحوم دکتر شریعتی نیز چنین گزارشاتی داریم که در برخی منابر یا جلسات خاص با عبارت های غیراخلاقی و نامأنوس در مورد این گونه افراد صحبت می شد، تصریح کرد: تفاوت این مساله در امروز با گذشته در شکل بسیار علنی و سازمان یافته ی آن و همچنین گستردگی تأثیرگذاری آن به دلیل وسعت فضای مجازی است.

در گذشته اگر چنین اتفاقی رخ می داد، در یک محفل خصوصی یا چند ده نفری بود که به همان جمع محدود می شد و حداکثر آن افراد در یکی دو جا گزارش می کردند اما امروز به این شکل نیست.

در حالی که اگر امروز نسبت به فرد یا جریانی هتاکی شود یا استفاده ای ابزاری از منابر صورت بگیرد، به دلیل توانایی موجود در فضای مجازی به شکل میلیونی توزیع می شود و طبیعتاً آثار بسیار مخربی را در پی خواهد داشت.

در یکی دو دهه ی اخیر شاهد رویکرد مناسکی و ظاهری به قیام امام حسین(ع) بوده ایم این استاد دانشگاه با ابراز تأسف از این که حداقل در یکی دو دهه ی اخیر شاهد نوعی رویکرد مناسکی و ظاهری به ماجرای کربلا و قیام امام حسین(ع) بوده ایم، گفت: در حقیقت بیشتر، شکل ظاهری قضیه رشد و توسعه پیدا کرده و بخش عاطفی این قیام ترویج شده و گسترش پیدا کرده است.

البته بعد عاطفی، یکی از ابعاد قیام کربلا است اما این موضوع نیز مطرح است که فضاهای ابزاری در این فضاهای عاطفی، ساده تر قابل تسری است.

یک فضای عقلانی مقتضیاتی دارد که وقتی کسی می خواهد نقدی به فرد یا جریانی داشته باشد، جدا از این که آن نقد درست باشد یا نباشد، باید اصولی از جمله اصول اخلاقی را رعایت کند.

او ادامه داد: در حالی که در فضای عاطفی، این محاورات است که بیشترین تأثیر را دارد.

ابعاد این فضا یعنی بعد عاطفی عاشورا در یکی دو دهه ی گذشته، بیشتر گسترش پیدا کرده است و طبیعی است که ظرف مناسبی برای این نوع برخوردها و این نوع گویش های هتاکانه و غیرمناسب به شمار می رود.

در همه ی مراحل حرکت امام از مدینه تا کربلا یک عبارت غیراخلاقی از ایشان شنیده نمی شود ظریفیان با تأکید بر این که باید به یک نکته توجه و آن را از برخورد ابزاری جدا کرد، در بیان آن نکته گفت: در این که عاشورا یک واقعه ی چندضلعی است و ابعاد مختلفی اعم از عرفانی، هنری، فقهی و… دارد و دارای پیام های مختلف است، تردیدی نیست.

یکی از وجوه مهم قیام کربلا نیز به طور قطع بعد سیاسی آن نقد سیاست و نقد قدرت است.

از این نکته نباید غفلت کرد اما این موضوع نیز باید مورد توجه قرار گیرد که در همه ی مراحل از حرکت امام حسین از مدینه تا خود کارزار کربلا که کارزار حق و باطل و یک کارزار خونین است و در نهایت به آن جنایت بزرگ تاریخی می انجامد، در عباراتی که امام حسین(ع) با بدترین دشمنان روی زمین استفاده می کند، یک عبارت غیراخلاقی یا یک بیان خارج از عرف دیده نمی شود.

او تصریح کرد: امام که از دید ما شیعیان هم معصوم، هم حجت و هم میزان است و یارانش که الگوهای بزرگ و هویت سازی برای جامعه به شمار می روند، در آن صحنه ها حضور دارند.

در همه ی بیانات ایشان از ابتدای حرکت از مدینه، اقامت در مکه، حرکت به سمت کوفه و آن زمان که گزارش های بسیار تلخ را در برخورد با هانی بن عروه و مسلم بن عقیل به امام حسین دادند و آن زمان که حر جلوی کاروان امام حسین را می گیرد و ایشان را به سمت کربلا هدایت می کند و حتی در روز عاشورایی که روز رویارویی مستقیم شمشیرها و خونریزی بوده است، هیچ عبارت غیراخلاقی از ایشان شنیده نمی شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: حتی آن زمانی که آن اتفاق بسیار ناجوانمردانه و هتاکانه در آخرین لحظات عمر مبارک امام حسین(ع) رخ می دهد و دستور حمله به چادر کودکان و زنان داده می شود، حتی وقتی در حال حمله هستند، امام، آن جمله ی مشهور را می فرمایند که اگر دین هم ندارید، لااقل آزاده باشید .

این گونه دشمن و بدترین دشمن روزگار را مورد خطاب قرار می دهند.

او با اشاره به ماجرای کودک شش ماهه ی امام حسین و طلب آب برای علی اصغر و نوع برخوردی که رخ داد ،گفت: حتی در این واقعه به عنوان تلخ ترین حالتی که برای هر انسانی ممکن است رخ دهد، یک عبارت تند یا غیراخلاقی از زبان مبارک امام صادر نمی شود و امام حسین(ع) از نصیحت و خیرخواهی برای دشمن خود استفاده می کند.

در شب عاشورا چه گفت وگوهایی در رویارویی با عمر سعد دارد؛ او همه ی هستی امام حسین را به خطر انداخته است اما امام برای او دلسوزی می کند که من حاضرم همه ی آن چه را تو خسارت می بینی، جبران کنم و … .

امام و یارانش سعی می کنند با بدترین دشمنان سیاسی خود با ادب و کرامت رو به رو شوند ظریفیان با تأکید بر این که امام حسین(ع) برای ما حجت است، اظهار کرد: واقعه ی عاشورا به دلیل همین مضامین بلند اخلاقی است که جاودانه مانده، البته علاوه بر ابعاد دیگر آن و این که در عین حال یک واقعه ی سیاسی است.

این که امام حسین و یارانش سعی می کنند با بدترین دشمنان سیاسی خود با ادب، کرامت و دلسوزی رو به رو شوند؛ این متر را می توان در برابر بیانات بسیار وهن آلود و پرده درانه ی برخی گذاشت که در تسویه حساب کردن با رقبای سیاسی خود در این مجالس می زنند.

خود این یک متر و معیار است.

او با اشاره به مقاله ای از یک عالم بسیار بزرگ لبنان، علامه سید محسن امین عاملی عزاداری های نامشروع که اتفاقاً جلال آل احمد هم آن را ترجمه کرده است، گفت: در آنجا سید محسن امین عالمی فهرستی از عزاداری های نامشروع را ذکر می کند؛ می توان به فهرست این عالم بزرگ برای این عزاداری های نامشروع، تحریف، توهین، تعدی، تهمت و پرده دری را اضافه کرد.

عزاداری، سینه زدن و نوحه خواندن برای امام حسین از مستحبات موکد است اما هر نوع توهین و تهمت و دور شدن از ساحت اخلاق نیز امر حرام است.

در واقع نمی شود برای یک هدف خوب از ابزار نامشروع استفاده کرد.

به دلیل گسترش اثرگذاری با فضای مجازی، تخریب های اعتقادی و اخلاقی سخنان وهن آلود در منابر بیشتر خواهد بود این استاد دانشگاه ادامه داد: طبیعتا هم به دلیل این که این نوع روابط و سخنان، امروز امکان گسترش و تسری بیشتری دارند و در فضای عاطفی نیز صورت می گیرند، تخریب های اعتقادی و اخلاقی آن هم فراوان خواهد بود.

غیر از این که گناه بزرگی است که انسان از این منبع عظیم فداکاری، اخلاق و عامل هویت بخش مسلمان ها و حتی غیرمسلمان ها این گونه بهره برداری کند.

پیام امام حسین علاوه بر دینی بودن، کاملاً بشری است او پیام امام حسین(ع) را علاوه بر دینی بودن، پیامی کاملاً بشری خواند و افزود: به همین دلیل هم در بستر تاریخی و حتی در دوره ی معاصر دیده می شود بسیاری از افرادی که مسلمان نبودند نیز امام حسین(ع) به عنوان مقتدایی که با آن صبوری، متانت، استواری و قوت استدلال با عده ی قلیلی در برابر عده ی کثیری قرار گرفت، می شناسند.

در نهایت نیز آن منطق استوار است که در تاریخ پیروز می شود.

در بیانات نلسون ماندلا، گاندی، نهرو و بسیاری افراد دیگر این موضوع دیده می شود و خسارت بسیار بزرگی است که آن منطق اخلاقی-عقلانی امام حسین را به ابزارهای برخورد با رقبای سیاسی یا منکوب کردن آن ها یا عباراتی وهن آلود و امثال آن آغشته کنیم.

برخورد امام حسین با دشمنان، متر خوبی برای نقد برخورد برخی افراد در منابر است این استاد دانشگاه تصریح کرد: اگر امام حسین(ع) مقتدا و چراغ هدایت است، همین شاخص برخورد امام حسین در کربلا با اسرا و دشمن و همچینن برخورد حضرت زینب و حتی یارانشان و …، متر و سنجش خوبی برای نقد برخورد بسیار زشت برخی افراد در برخی منابر و مجالس است و این که برخوردهایی که امروز شاهدیم، چقدر با منطق امام حسین و هویت و باطن قیام ایشان در تعارض است.

امام حسین بیانات بسیار صریحی برای حرکت خود دارند.

از زمانی که از مدینه حرکت کردند، در چند ماه حضورشان در مکه و خطبه های مختلف ایشان در آنجا، در برخورد با افرادی که به ایشان تأکید می کنند که به سمت عراق و کوفه نیاید و در نهایت در پاسخ هایی که به نامه های اهل کوفه و بصره داده اند، عصاره ی حرکت امام روشن است.

اسلام یزید از باطن تهی شده بود او با بیان این که هر چند در ارتباط با اصل و انگیزه ی حرکت امام حسین چند نظریه وجود دارد که خود بحث مهم و موضوع مستقلی است، گفت: در ابتدا از امام حسین(ع) این را خواستند که یا بیعت کنند یا بپذیرند که کشته شوند، ایشان نیز از تأیید حکومت باطل امتناع کردند.

اصلاً دلیلی که امام از مکه به مدینه آمدند، این بود که نمی خواستند یزید را تأیید کنند.

اسلام یزید به تعبیر حضرت علی(ع) در ارتباط با معاویه، یک اسلام وارونه است؛ اسلامی که کاملاً از درون تهی شده و ظاهر اسلام را دارد یعنی مناسک، حج، روزه و امثال آن در جامعه رواج دارد اما باطن آن تهی شده است؛ باطنی که مهم ترینش عدالت، اخلاق و ایمان آگاهانه ی آزادانه ی مهربانانه ی مسوولانه به شمار می رود.

ظریفیان با اشاره به مثال ملموسی از بزرگان در بحث تهی شدن باطن گفت: وقتی اناری را سوراخ می کنند و عصاره ی آن را می مکند، از باطن خود خالی می شود اما می توان آن انار را باد کرد و ظاهرش را مثل اول کرد.

در حقیقت جامعه ی دینی در دوره ی معاویه و یزید، از باطن خود که عدالت، توحید واقعی و اجتناب از طاغوت و اخلاق بود، تهی شده بود.

امام حسین نمی فرمایند که من یزید را به رسمیت نمی شناسم بلکه می گویند که مثلی لا یبایع مثله ؛ حتی مثل من و یک فرد غیر از من هم نباید با فردی مثل یزید بیعت کند.

چرا که یزید، ادعای امیرالمومنینی و خلافت مسلمین را دارد در حالی که هیچ یک از شاخص های آن را ندارد.

امام قصد نداشت نظامی که به نام دین است اما وارونه عمل می کند را به رسمیت بشناسد او با بیان این که امام حسین(ع) در نامه ای که به مردم بصره می دهد، به صراحت اعلام می کند که امام و پیشوا چه کسی است و باید چه ویژگی هایی داشته باشد، اظهار کرد: در ابتدا می فرمایند که باید آگاه به کتاب باشد یعنی کتاب (قرآن) را بشناسد و مسلط بر آن باشد.

همچنین قائم به قسط باشد؛ در حقیقت امام نمی تواند قائم به قسط نباشد.

قسط هم به معنای توزیع عادلانه ثروت و قدرت و کرامت است یعنی باید این سه ویژگی را داشته باشد.

به اعتبار بسیاری از محققان مسلمان و نه فقط شیعه، یزید دارای هیچ یک از این شاخص های اصلی نبود و امام قصد نداشت چنین نظامی را که به نام دین است و کاملاً وارونه عمل می کند، به رسمیت بشناسد و نه می خواست با آن همکاری کند.

اساس امر به معروف و نهی از منکر، نصیحت اصحاب قدرت به خیر و نفی و نهی اعمال ظالمانه، خلاف عدالت و خلاف اخلاق قدرت است این استاد دانشگاه تصریح کرد: امام حسین در عین حال فرمودند که من برای قدرت و جاه طلبی حرکت و خروج نمی کنم بلکه آمده ام تا به سیره ی پیامبر حرکت کنم.

از دیدگاه امام، تنها مساله این نیست که حکومت با سیره ی پیامبر(ص) مشکل پیدا کرده است بلکه قدرت، این سیره را تحریف کرده و در جامعه هم دچار مشکل شده است.

به همین دلیل حضرت می فرمایند که من برای اصلاح امت جدم آمده ام و می خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم.

این جمله نشان می دهد که اساس امر به معروف و نهی از منکر، نصیحت اصحاب قدرت به خیر و نفی و نهی اعمال ظالمانه، خلاف عدالت و خلاف اخلاق قدرت است.

امام در اینجا ماهیت امر به معروف و نهی از منکر را روشن می کنند.

امر به معروف و نهی از منکر ابزاری برای هر انسان موحد است که بر قدرت نظارت کند او با اعتقاد بر این که با توجه به بیانات امام حسین(ع)، امر به معروف و نهی از منکر ابزاری برای هر انسان موحد و شهروندی است که بر قدرت نظارت کند، گفت: براساس این نظارت نیز در ابتدا قدرت را با زبان رسا به خیر، عدالت و اخلاق بخواند و در عین حال اگر قدرت از این مسیر منحرف شد، آن را از حرکت های ظالمانه، غیرعادلانه و غیراخلاقی نهی کند.

این ماهیت قیام امام حسین است که به شکل خلاصه مطرح شد.

امام حسین(ع) مباحث مفصلی دارند اما چکیده ی آن، این است.

باطن دین، همین است و به همین دلیل باید این مراسم ها، یادبودها و محرم را زنده نگه داریم؛ چه در جامعه ای که حکومت دینی دارد و چه جامعه ای که ندارد اما مسلمان و بخصوص شیعه است.

اگر جامعه ای ادعای دینداری دارد، باید از ظلم و ستم به دور باشد ظریفیان ادامه داد: اگر جامعه ای ادعای دینداری دارد، باید از ظلم و ستم به دور باشد، فاصله ی طبقاتی در آن کم باشد و انصاف و صداقت، سنت و سکه ی رایج آن جامعه باشد.

همچنین علم و دانش، کانون حرکت آن جامعه و برنامه ریزی آن جامعه باشد و در عین حال آن جامعه تربیت شود به این که در برابر ظلم و ستم و تعدی واکنش نشان دهد و بی تفاوت نباشد.

این جامعه ای است که هر ساله محرم به ما می آموزد که این گونه زندگی کنیم و اگر این گونه زندگی نمی کنیم، طبیعی است که با آن ماهیت و باطن قیام امام حسین فاصله گرفته ایم.

می توان جامعه، نظام و همچنین سخنرانی ها و مداحی ها را با این متر مقایسه کرد.

قیام امام حسین(ع) رهایی بخش و هویت بخش است و پرده های نادانی را می درد او با اشاره به زیارت مشهور اربعین که بسیار هم معتبر و مستند است، گفت: در این زیارت، جمله ی توضیح دهنده ی روشن حرکت امام حسین است.

در آن روایت ذکر شده است که امام حسین خون قلب خود را داد تا بندگان خدا را از جهل و سرگشتگی و گمراهی بیدار کند.

قیام امام حسین(ع) رهایی بخش، هویت بخش و آزادی بخش است و پرده های نادانی را می درد.

این موارد، عصاره ی قیام امام حسین هستند و مداحی ها، اشعار و سخنرانی های ما همه و همه باید کمک کند که هر ساله این مفاهیم تکرار و تمرین و زنده شود.

اگر در منابر با این امر فاصله پیدا کنیم و اگر خدای ناکرده ضد اخلاق و ظالمانه باشد، بدانیم که اگر تصور کنیم عاشوراست، این فرهنگ در برابر کاروان امام حسین قرار دارد و نه در کنار کاروان امام.

این استاد دانشگاه با بیان این که حوادثی که در آن ها هزاران انسان کشته شده اند، در عالم کم نبوده است، گفت: در جنگ جهانی دوم چهل میلیون انسان کشته شده اند، چرا برای آن ها مراسم نمی گیرند؟ چرا یک تکرار تاریخی هر ساله انجام نمی دهند؟ چرا این همه شور، شعف و انگیزه برای بزرگداشت آن وجود ندارد؟ به این دلیل که این حقیقت تاریخی، روشنگر، حیات بخش و تربیت کننده ی انسان های فداکار، صادق و اخلاقی است؛ انسان هایی که وقتی در برابر بدی قرار می گیرند، با کرامت با آن ها برخورد می کنند.

زندگی امام حسین نه فقط در واقعه ی عاشورا حتی در آن بخش ده ساله ی امامت ایشان و حتی قبل از آن پر است از افرادی که در برابر او قرار گرفته اند و به خاندان او توهین کرده اند.

برای درمان آسیب های اخلاقی، اجتماعی و سیاسی خود راهی جز رجوع به پیام های روشن امام حسین(ع) نداریم او تصریح کرد: در این گونه برخوردها با امام می بینیم که امام حسین(ع) چگونه با احترام و کریمانه حتی از آن ها پذیرایی و بعد با عمل خود، آن ها را شرمنده می کند.

بر این اساس اگر امروز جامعه ی ما در حال دچار شدن به آسیب های جدی است یا دچار آسیب های جدی شده است و به نوعی لایه هایی از خرافه، دروغ، تظاهر، نفاق و خشونت را در برخی مسایل می بینیم، به نظر می رسد که با این منبع بزرگ و سرمایه ی عظیم فاصله گرفته ایم و برای درمان بسیاری از آسیب های اخلاقی، اجتماعی و سیاسی خود راهی جز رجوع به پیام های روشن امام حسین(ع) و قیام کربلا نداریم.


کلید واژه ها: امام حسین(ع) - کربلا - عاشورا - امام - دکتر - شفقنا - مراسم سوگواری - استاد دانشگاه - قبل از انقلاب - تراژدی - دکتر شریعتی - حسینی - سیاسی - بزرگ - پیام - دانشگاه - اجتماعی - خواننده - شریعتی - سرمایه - تاریخ - جامعه - ارشاد - خشونت - فاجعه - هشدار - مراسم - امروز - پدیده - درمان

آخرین اخبار سرویس:
توضیحات پزشکیان درباره جزییات جلسه غیرعلنی مجلس با حضور ظریف

یک استاد دانشگاه: تغییر ولیعهد عربستان غیرممکن نیست

انتشار اولین تصویر از فیلم تختی

نخستین جلسه رسیدگی به پرونده مدیر عامل شرکت نودیس پرداز آغاز شد

اروپایی ها در CFT با ما همراه بودند/ در مهلت 4 ماهه FATF باید سازوکار تعیین وبه تصویب برسد

اروپا وعده داده از 13 آبان موضوع سازوکارهای مالی را حل کند/ ظریف معتقد است نباید با خودتحریمی تفاهم های دوجانبه را خدشه دار کرد

صندوق های بازنشستگی ابرچالش کشور هستند

انتصاب سرپرست فرمانداری باوی

انتقاد نماینده مجلس از ممنوعیت صادرات سیب زمینی

تفاوت نسل ها مانع سکون و درجازدگی جامعه می شود

قرآن، ایمان و تقوا را شرط نزول برکات می شمارد/ رفتار بی انصافانه نسبت به رقبا نداشته باشیم

شماره 116/ مسابقه پیامکی «بشارت 1452»

استقرار موکب «شهید حجت اسدی» قزوین در کربلای معلی

9 آذرماه؛ آغاز انتخابات کانون «مداحان و شعرای آیینی» در همدان

مسابقات قرآن را از پروژه محوری به یک فرآیند رساندیم/ آماده پاسخگویی به منتقدان

هشدار نماینده سیستانی نسبت به بازگشت دوباره داعش

اربعین حسینی تجلی اقتدار و عظمت اسلام است

قول کشورهای غربی برای اجرای سازوکار مالی انتقال پول با ایران

یک استاد دانشگاه: تغییر ولیعهد عربستان غیرممکن نیست

ثبت هر 20 دقیقه 1 ازدواج در استان کرمان

دومین کنگره شهدای دانشجو در دانشگاه یاسوج برگزار می شود

روایت بیگی از جزییات نشست غیرعلنی مجلس/ظریف: ناچار هستیم FATF را بپذیریم

همایش جهانی اربعین ، خط مقدم جنگ نرم با استکبار جهانی

خدمات رسانی قرارگاه اربعین بسیج و سپاه به زائران اربعین به ویژه زائران غیرایرانی

چگونه با تمرکز کامل کار کنیم؟

 برکات زیارت امام حسین(ع) در کلام امام باقر(ع)

هنگام بروز حادثه یا گم کردن مدارک در اربعین چه کنیم؟

شکایت از پزشکان ارتوپدی بالا است / برخی مسئولان مردم را به جان پزشکان می اندازند

کمالی:
 
 فردی در انتخابات 1400 رییس جمهور می شود که امروز نامش مطرح نیست/ بود و نبود برخی در عدم وحدت است/ شورای نگهبان به نقش پدری چرخش پیدا کند

افتتاح طولانی ترین پل دریایی جهان بین چین و هنگ کنگ

آیت الله عالمی:
 
 آمریکایی ها هیچ گاه از سر دوستی و خیرخواهی با ما به تعامل نخواهند نشست

هلاکت رهبر گروه انصارالخلیفه فیلیپین

هشدار آمریکا به روسیه ؛ فکر کمک به ایران را نکن

60درصد مبتلایان هپاتیت B شناسایی نشده اند/ دغدغه مهم ما کنترل هپاتیت B و Cاست

میرسلیم:
 
 وزرای پیشنهادی روحانی شخصیت های موجهی هستند/70٪؜ کارخانه ها و معادن کشور تعطیل شدند/ در وزارت صمت دیگر مجالی برای کارآموزی نداریم

"داووس صحرا" در سایه قتل خاشقجی امروز افتتاح می شود

رضا رویگری و همسرش در کنار نگین صدق گویا

استخدام کانتر کار جهت رستوران ایتالیایی در تهران

استخدام بسته بند آقا جهت رستورانی در تهران

استخدام رنگ و مش کار جهت آرایشگاه بانوان در تهران

استخدام همکار خانم مسلط به word جهت دفتر فنی در اصفهان

استخدام شرکت زبان وران فناوری

استخدام سرپرست انبار برای شرکت معتبر در تهران

استخدام 2 نفر پیک موتوری بصورت تمام وقت در تهران

استخدام حسابدار آشنا به نرم افزار هلو در شرکت تولیدی

اظهارات استاندار اسبق آذربایجان شرقی در مورد کمک های ایران به جمهوری آذربایجان در جنگ قره باغ

استخدام سه رده شغلی برای یک آشپزخانه در قم

استخدام حسابدار خانم مسلط به نرم افزار پارسیان در اصفهان

استخدام کارگر نیمه ماهر جهت کارگاه mdf در تبریز

پاسخ کدخدایی به زیباکلام

گلزار و گودرزی مجری های خوبی نیستند

استفتائات رهبری در مورد جلوگیری از بارداری

می کُشم و تسلیت می گویم /تفاوت فلسفه طرح استیضاح و استعفا با بازی صندلی ها در کابینه /گفتگو های فراگیر نتیجه رویکرد جدید روحانی

عباس عبدی:خروج جهانگیری ازدولت مسأله ای را حل نمی کند/ مثل معاون اول های دیگرعمل کندتا ببیندبعد چه می شود

آغاز جلسه غیر علنی مجلس برای بررسی وضعیت ایران در FATF با حضور ظریف

عکسی جالب از احمدی نژاد، قالیباف و لاریجانی

16 هزار دانش آموز گناوه ای در انتخابات شوراها شرکت کردند

جوانان توانایی حل مشکلات صنعت را دارند

اروپایی ها ایستادگی خوبی در موضوع برجام داشته اند

ماموریت های دانشگاه فراملی؛ بازگشت به ریل آموزش عالی

پارلمان ارمنستان به لایحه اصلاح قوانین انتخاباتی رای نداد

تصویب بودجه ساخت 17 مدرسه در سال جاری توسط بانک ملی

تردد 320 هزار زائر از مرز مهران

مهرداد حسیبی درگذشت

گشتی در مقبره الشعرا تبریز مدفن عارفان و شاعران نامی+ عکس

گزارش ظریف و عراقچی از CFT به نمایندگان در پشت در های بسته

هیچ گونه مانعی برای سرمایه گذاران در ایران پیش نمی آید

نامه امیرالمومنین به نیروهای مسلح و مرزداران

پوشش جالب موتورسواران چینی در سرما

عباس آخوندی کیست، چه کرد، چه گفت و چه شد؟

هند به توسعه بندر چابهار تعهد کامل دارد

بازنشستگان و سالمندان، «چشم و چراغ» رادیو گفت و گو

قبول مسئولیت وزارت اقتصاد رفتن روی مین است

زنان غیر هاشمی و واقعه عاشورا؛ از همسر یزید تا مادر مختار ثقفی

روحانی بزرگ، ناجی سیاسی عراق می شود

رییس ستاد کل نیروهای مسلح درگذشت پدر سردار حاجی زاده را تسلیت گفت

سخنگوی وزارت امور خارجه خبرداد: تشکیل کمیته های مشترک میان ایران و پاکستان برای آزادی مرزبانان میرجاوه / از هیچ اقدامی برای آزادی مرزبانان کوتاهی نمی کنیم

جهانگیری: سال های آینده با چالش بزرگی در صندوق های بازنشستگی مواجه خواهیم شد

5 آبان؛ جلسه رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی

لاریجانی درگذشت پدر فرمانده هوافضای سپاه را تسلیت گفت

پیام تسلیت ستاد حقوق بشر به رییس مرکز رسانه قوه قضاییه

پیشنهادهای 10گانه برای توسعه چابهار و بنادر کشور

مطهری: دولت به مسئله کولبران توجه بیشتری داشته باشد

پلیس در خدمت به زائران خود را به مقررات سازمانی محدود نمی کند

تسلیت لاریجانی به فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران

نماینده مجلس: ایران باید مقر تروریست ها در پاکستان را با موشک بزند

سکونت گاه های پارینه سنگی در مازندران کشف شد

تصاویر/ کارگاه آموزشی «حماسه اربعین» در اهواز

رهبر انقلاب آخرین بار چه زمانی به کربلا مشرف شده اند؟

اعتیاد و معیشت بیشترین علت طلاق است

استخدام کارگر ساده در یک کارگاه فلز کاری محدوده پردیس بومهن

استخدام مسئول دفتر در شرکت پادجامه عصر در تهران

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به شورای عالی سیاستگذاری پیوست

طالقانی: دولت همراه با اصلاح طلبان است

مجلس علنی شد

یامین پور: تا راه امام حسین (ع) را جهانی نکنیم، انگار کاری نکرده ایم

در انتخابات 1400 چه کسی رییس جمهور می شود؟

قضاوت بی نیاز از کارشناسی نیست

ترامپ: چرا مرا دوست ندارند؟

مهمان نوازی کودک خردسال از زائران اربعین حسینی + فیلم

امام حسین(ع) با بدترین دشمنان سیاسی خود با ادب و کرامت مواجه می شوند/ راهی جز رجوع به پیام های روشن امام حسین(ع) نداریم

امام حسین(ع) با بدترین دشمنان سیاسی خود با ادب و کرامت مواجه می شوند/ راهی جز رجوع به پیام های روشن امام حسین(ع) نداریم