مطالب مرتبط:
مرگ سرخ به از زندگی ننگین؛ پیام نهضت حسینی
عزاداری حسینی تبیین پیام آزادی نهضت عاشوراست
عزاداری حسینی تبیین پیام آزادی نهضت عاشوراست
لزوم استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای نشر جهانی پیام نهضت حسینی
قمار کی روش با فوتبال ایران / مرگ و زندگی در دستان مرد پرتغالی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 شهریور 1397 ساعت 23:052018-09-21سياسي

مرگ سرخ بِه از زندگی ننگین؛ پیام نهضت حسینی


ـ حجت الاسلام والمسلمین محمد سروش محلاتی به بیان نکاتی در زمینه تبیین معنای ننگ و عار پرداخت و بیان کرد: در کلمات ائمه(ع) وجود دارد که نباید زیر یوق دیگران رفت و فقط باید تسلیم و عبد خدا بود.

- گروه اندیشه ــ حجت الاسلام والمسلمین محمد سروش محلاتی به بیان نکاتی در زمینه تبیین معنای ننگ و عار پرداخت و بیان کرد: در کلمات ائمه(ع) وجود دارد که نباید زیر یوق دیگران رفت و فقط باید تسلیم و عبد خدا بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا"؛ مراسم شام غریبان امام حسین(ع) شب گذشته با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محمد سروش محلاتی در بنیاد حضرت زینب کبری(س) برگزار شد که در ادامه سخنان وی از نظر می گذرد؛به جا است که از پیام های این نهضت حظ و بهره ای داشته باشیم، یکی از تعابیری که در کلمات امام به کار رفته است، تعبیر عار است که ما در زبان فارسی آن را به ننگ ترجمه می کنیم هرچند عار نیز به کار می رود، آنچه مدنظر است این که تاملی صورت گیرد برای این که ببینیم ننگ در زندگی چیست؟ و براساس منطق امام حسین(ع) کدام زندگی زندگی ننگین است.

در ادبیات فارسی و هم در ادبیات عربی ما اشعار فراوانی داریم که نهضت امام حسین(ع) را با مسئله گریز از ننگ و عار پیوند می دهد و بیان می کند که امام حسین(ع) حاضر شد شهادت را قبول کند ولی ننگ را در زندگی قبول نکند.

جان خود را فدا کند اما عزت خود را نگه دارد، شاعری بود قبل از انقلاب در تهران به نام خوشدل تهرانی، شعر می گفت و روحانی هم بود، سال 65 از دنیا رفت، شاید معروف ترین شعر او همین اشعارش در مورد امام حسین(ع) باشد و با توجه به فضای اجتماعی قبل از انقلاب مورد توجه قرار گرفت.

بزرگ فلسفه قتل شاه دین این است که مرگ سرخ بِه از زندگی ننگین است؛ حسین(ع) مظهر آزادگی و آزادی است خوشا کسی که چنینش مرام و آیین است؛ نه ظلم کن به کسی و نه زیر بار ظلم برو که این مرام حسین است و منطق دین است؛ همین نه گریه بر آن شاه تشنه لب کافی است اگرچه گریه بر آلام قلب تسکین است؛ ببین که مقصد عالی وی چه بوده ای دوست که درک آن سبب عز و جاه و تمکین است.

در آن مصرع بیت اول و دوم آن که بزرگ فلسفه قتل شاه دین این است که مرگ سرخ به از زندگی ننگین است؛ آیا این واقعا یک استنباط و یک اجتهاد است؟ یک برداشت از حرکت امام است؟ یا خیر واقعا امام حسین منطقش این بود که مرگ سرخ به از زندگی ننگین است.

این اجتهاد ما نیست، این برداشتی از نهضت امام حسین نیست، این عین کلام حضرت است، در مقاتل آمده که امام مانند امروز یعنی عاشورا در حالی که می جنگید رجز می خواند و در هنگام حمله این اشعار را از امام نقل کرده اند مرگ بهتر است از این که انسان عار و ننگ را قبول کند؛ در مرگ خفت نیست و قابل تحمل است در مقایسه با ننگن و عار و اما عار هم قابل تحمل است، ننگ در میان مردم بهتر است از این که انسان آتش جهنم را بخرد.

برخی ها بودند که اصرار داشتند وقتی امام به طرف کوفه می آیند از این سفر منصرف شوند و آنجا نیز امام چند شعر خواندند البته این شعرها را که استشهاد کردند از سروده های امام حسین نیست، در صدر اسلام یک فرد انصاری چند بیت گفته بود که امام در پاسخ به برخی منتقدان اشعاری را خواندند که این است من حرکت می کنم، مرگ برای شخصی که جوانمرد است عار نیست، من را از مرگ نهراسان، برای جوانمرد مردن عار نیست، مرگی که در جست و جوی حق باشیم و با انگیزه حق خواهی و در راه جهاد باشد.

مرگی که انسان همراه با انسان های شایسته از آن استقابل کند و در برابر مجرمان باشد.

بعد فرمودند اگر زنده بمانم ندامت ندارم و اگر مردم و در این مسیر جان دادم باز هم دردی متوجه من نیست، ولی خفت و خواری برای تو همین کافی است که زنده باشی اما همراه با خفت و خواری باشد و فرمودند این نوع زندگی را نمی خواهم.

برخی از نمونه هایی است که امام مسئله ننگن و عار را مطرح کردند، اما وارد بحث خودم می شوم، ما چند نگاه مختلف به رفتار غلط داریم، گاهی یک رفتار غلط را از نگاه دین می سنجیم و گاهی از نگاه اخلاق و گاهی از نگاه توده مردم حساب می کنیم.

اگر رفتار غلط را با نگاه دین از آن تعبیر کنیم دین از واژه گناه استفاده می کند، این یک تبعیر دینی است.

اگر هم کار خلاف را با نگاه اخلاقی تعبیر کنیم، اخلاق معمولا از تعبیر شر در مقابل خیر استفاده می کند، از تعبیر رذیلت در برابر فضیلت استفاده می کند.

ولی تعبیر سوم از زبان مردم استفاده می شود و گاهی انطباق با دین و اخلاق هم دارد اما مردم نسبت به کار خلاف که داوری می کنند و قبول نمی کنند تعبیر ننگ به کار می برند.

ممکن است کاری که گناه است در جامعه ننگ تلقی نشود، فردی نماز نمی خواند گناه کرده اما در جامعه ننگ شمرده نمی شود، ولی آنچه را که مردم بر خلاف شخصیت انسانی فرد می بینند آن کار را ننگ و عار تلقی می کنند که مشتمل بر یک داوری اجتماعی است در حالی که در اخلاق الزاما این داوری و قضاوت در کار نیست لذا معمولا قلمرو عار مضیق تر است.

امام علی(ع) در نهج البلاغه وقتی سخن از فرار از جنگ می آورد، درست است که معصیت اما جدای از این گناه در فرهنگ عربی اینطور بوده که ننگ و عار بزرگی است و اگر کسی از جنگ فرار کند این ننگ در نسل او می ماند.

بعد امام در نهج البلاغه فرمود به اصحاب که اگر در میدان جنگ به شما دشنام گفته شد از ناحیه زنان، جواب ندهید و فرمودند این ننگی است که از زمان جاهلیت در میان مردم بود که با زن ها کسی برخورد کند، این ننگ است.

ننگ و عار با این مفهوم که دارد در چند حوزه مطرح است، حوزه اول قلمرو زندگی فردی یک انسان است، شخص کار زشتی می کند که او را تقبیح می کنند، این محل بحث ما نیست، گاهی ننگ در یک گروه و طبقه به نام یک جمعیت تمام می شود، ننگی برای یک گروه اتفاق می افتد و این هم محل بحث نیست، گاهی اوقات ننگ و عار برای یک جامعه است، یعنی اتفاقی می افتد که همه شهروندان برای همه آنها بدنامی به دنبال دارد.

چهار اینکه گاهی اوقات ننگ و عار برای یک حکومت است و حکومتی را بدنام می کند و اینها متفاوت است؛ آن که امام حسین مطرح می کند ننگی است که در برابر دشمن اتفاق می افتد که از امام می خواهد که تسلیم شود و امام تسلیم نمی شود.

ولی همه ننگ و عارها این نیست، همه ذلت و خفت و خواری در اینجا خلاصه نمی شود، ننگ و عار میدان وسیعی دارد.

یک دیوانی است منسوب به امام علی است و نمی شود به طور قطعی گفت برای امام است، امام در آنجا می فرماید صخره هایی را از قله ای کردن و به دوش گرفتن کار سختی است، ولی امام فرمود این کار بسیار سخت برای من راحت تر است از این که منت کسی را بکشم.

من حاضرم آن صخره را حرکت دهم اما زیر بار منت نروم، سنگینی صخره بیش از سنگینی بار منت است، امام اینطور فرمدند.

مردم می گویند خیلی از کارها ننگ است، امام کارهایی را انجام می داد که اینها را ما ننگ و عار می دانیم، این که امام کارگری کند، در اطراف مدینه و در باغ های یهودیان کار کند خیلی ها نمی پسندند، با شان انسان سازگار نیست، امام فرمود خیلی از این افراد که می گویند فلان کار عار می دانند امام فرمود کار عار نیست، دست خود را در مقابل دیگران دراز کردن عار و ننگ است و عار این نیست که انسان روی پای خود بایستد عار این است که انسان از مردم ولو پدر و مادرش چیزی بخواهد.

تعبیری که امام دارند که در سایه درخواست از دیگران عار وجود دارد نشان می دهد که عزت و ذلت را فقط در قلمرو مسائل سیاسی قرار ندهید، آن هم یک قلمرو عزت است که اصولش آنجا نیز باید رعایت کرد ولی فقط و فقط عزت و ذلت آنجا است؟ همین که مقابل دشمن ایستاد و فریاد زد هیات منا الذله درست است؟ خیر؛ خیلی قلمروهای دیگر برای مسئله عزت و ذلت وجود دارد و چه بسا آنها که در مقابل دشمنان بیرونی عزیزانه حرف می زنند در قلمروهای دیگر ذلیلانه حرف می زنند.

یک جا ذلت و یک جا عزت که هنر نیست.

اگر ما از مسائل اجتماعی و سیاسی نیز فاصله بگیریم و به فردوسی برگردیم، می گوید تن مرده و گریه دوستان بِه از زنده و خنده دشمنان؛ مرا عار آید از این زندگی که سالار باشم کنم بندگی ؛ این عار است.

این فقط حوزه سیاست را نمی گیرد اقتصاد را هم می گیرد که ملتی تحت فشار باشند و در برابر دیگران دست دراز کنند این خقت است.

حوزه زندگی فردی را نیز شامل است که کسی بخواهد در مقابل دیگران گردن خم کند.

این کلمه یوق خیلی تعبیر زشتی است، یوق دیگران را قبول کردن، همین ننگ و عار است، اگر بنا است ما بنده کسی باشیم بنده خدا هستیم، تسلیم تسلیم خدا، بنده هیچ کس، بالاترین انسان هم که خاتم انبیاء است نیز می شود عبدالله و ما حق نداریم که خود را عبدالامام بدانیم.

رابطه بندگی وجود ندارد.

اسلام آمده انسان ها را از بندگی خودشان نجات دهد.

چطور وقتی صحبت از یوق بیگانه است همه قبول می کنند که تحت یوق بیگانه نباید بود، اما در داخل مجاز هستیم که یوق کسی را قبول کنیم؟ یوق، یوق است، بیرونی یا درونی؛ تحت یوق کسی نباید قرار گرفت، وقتی پیامبر برای اهل کتاب نامه می نوشت این آیه را انتخاب می کرد که من شما را دعوت می کنم به پیامی که نسبت به ما و شما مساوی است، اگر نفعی دارد برای هر دو علی السویه دارد، پیام عبودیت و بندگی خدا است، و دوم این است که ما نباید خودمان را رب و صاحب اختیار دیگری قرار دهیم.

ننگ این است که انسان زندگی کند تحت یوق دیگران، آزادی خودش را از دست بدهد، اما چرا انسان ها به بردگی گرفته می شوند و چرا نمی توانیم شخصیت خود را حفظ کنیم؟ این اتفاق این است که اول چشم انسان را می بندند و می گویند دست من را بگیر تا تو را ببرم، کسی که چشم را بست و دیگران او را بردند هر کجا خواستند می برند.


کلید واژه ها: امام حسین - امام - زندگی - قبل از انقلاب - اجتهاد - محمد - ادبیات - برداشت - ادبیات فارسی - تسلیم - تهران - فلسفه - فارسی - معروف ترین - پیام - بزرگ - گریه - سخنرانی - اجتماعی - عاشورا - روحانی - اندیشه - برگزار - معروف - آزادی - مراسم - حسینی - ترجمه - امروز - بنیاد

آخرین اخبار سرویس:
آیت الله جنتی نمایندگان مجلس را نصیحت کرد

روایتی از حاشیه های دیدار خانواده های شهدا با رهبر انقلاب

پزشکیان: برخی به دنبال پرونده سازی هستند

اهمّیّت فراگیری احکام

وکیل سابق ترامپ: مأموریتم سرپوش گذاشتن بر اقدامات کثیف رییس جمهور بود

ترزا می بعد از گرفتن رأی اعتماد: باید برگزیتی را که مردم می خواهند به اجرا بگذاریم

کنایه ولایتی به دلارهای گاو شیرده

بن سلمان مسئول قتل خاشقچی است

استقبال دیدنی خاله معاون اول رییس جمهور ایران در زادگاه مادری وی+عکس

نشست «پیشگیری از بد رفتاری های علمی» برگزار می شود

ترزا می نخست وزیر باقی ماند

«شب نقاشی» در دانشگاه برندایس، هنر اسلامی را به دانشجویان معرفی کرد

اطلاعات تایید نشده نباید به گزارش های سازمان ملل راه یابد

مراقب غفلت های خود باشیم/انواع غفلت

اطلاعات تایید نشده نباید به گزارش های سازمان ملل راه یابد

قمی: برای مقابله با توطئه های آمریکا همه باید وحدت داشته باشیم

توصیه های امام رضا(ع) به حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

افزایش دو برابری کشف سوخت قاچاق در مرزها

ساز و کار مالی اروپا تا سه هفته آینده

قمی: برای مقابله با توطئه های آمریکا همه باید وحدت داشته باشیم

انتقاد آیت الله جنتی از نمایندگان مجلس

خواننده فرمول یک روی صحنه می رود/نخستین کنسرت زمستانی حمید هیراد در برج میلاد

از «تب تاب» افتادن اجرای «بنیامین» به دلایل نامعلوم

جریان دانشجویی همیشه به دنبال حفظ منافع ملی بوده/ مدینه فاضله غرب دل های ناامید را می لرزاند

سناتور آمریکایی: برجام «یک پنی» به ایران نداد

چرا دور اول مذاکرات یمنی - یمنی در سوئد امید بخش نبود؟

توصیه وزیر دفاع به دانشجویان

از «تب تاب» افتادن اجرای «بنیامین» به دلایل نامعلوم

آیا افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان در سال 98 کافی است؟

گلایه جلودارزاده از مسائل متغیر نظام بانکی

اتاق مطالعات ایران در دانشگاه سالامانکا اسپانیا گشایش یافت

انتقاد تند روحانی به معاهده آب وهوایی پاریس/ لایحه پیوستن به پاریس از دستور کار خارج می شود؟

اتلاف مواد غذایی بزرگ ترین تهدید امنیت غذایی در کشور

11 هزار لوح گلی تخت جمشید به کشور برمی‎ گردد

مجلس نمایندگان آمریکا راه تصویب قطعنامه ضدعربستان در جنگ یمن را بست

آیا امکان ابطال کارت ملی هوشمند در صورت مفقودی وجود دارد؟

گردشگری فضایی یک گام به واقعیت نزدیک تر می شود

چرا دور اول مذاکرات یمنی - یمنی در سوئد امید بخش نبود؟

هوس جدید عمرالبشیر

استخدام کارمند حسابداری خانم در محدوده انقلابِ تهران

روزنامه های پنجشنبه 22 آذر 97

1784 شی تاریخی ایران از آمریکا به میهن باز می گردد

سائل آبرومند فرستاده الهی است| ضعیف شدن اقتصاد دینداری را دچار مشکل می کند

تأکید دولت بر رهنمودهای بودجه ایِ رهبر انقلاب

دین تا چه مقدار در زندگی و دنیای کنونی انسان دخالت دارد؟

اتلاف مواد غذایی بزرگ ترین تهدید امنیت غذایی در کشور

دشمن با تزریق نا امیدی به دنبال تحمیل جنگ روانی است

رفتاری که به فرموده امام سجاد(ع) مایه آسایش دو گیتی است

تقدیر نمایندگان مجلس از فعالیتهای صدا و سیمای مرکز کرمان

قطعنامه ضد سعودی سناتورهای آمریکایی یک گام دیگر به تصویب نزدیک تر شد

نخستین مرکز شتابدهی و نوآوری بلاکچین راه اندازی می شود

تصاویر/ امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان فرهنگ و ارتباطات و حوزه های علمیه

قطعنامه ضد سعودی سناتورهای آمریکایی یک گام دیگر به تصویب نزدیک تر شد

قطعنامه ضد سعودی در سنای آمریکا یک گام دیگر به تصویب نزدیک تر شد

پیام تسلیت متفاوت «امیرمهدی ژوله» به زیبا بروفه/عکس

تقدیم استوارنامه سفیر جدید ایران به رییس جمهور قزاقستان

تصاویر/ امضای تفاهم نامه همکاری بین صدا و سیما و حوزه های علمیه

تصاویر/ گردهمایی سراسری مدیران سازمان تبلیغات اسلامی در قم

لایحه ممنوعیت پوشش اسلامی در مدارس و دانشگاه های هلند رای نیاورد

راز علنی کردن اختلافات میان کارگزاران و اطرافیان روحانی

مهلت ارسال آثار به جشنواره رسانه های شهری 97 تا 20 دی ماه تمدید شد

وکیل: چارچوب استانداردی در مورد آیین قانونگذاری و تنقیح قوانین نداریم

پیام تسلیت متفاوت «امیرمهدی ژوله» به زیبا بروفه/عکس

گفت و شنود/ بشکه!

کارگاه نسخ خطی ایرانی در هلند برگزار شد

وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح طلبان بود

تصاویر/ اولین همایش علمی پژوهشی «اخلاق و رسانه»

نظربایف: از اجرای برجام حمایت می کنیم

بررسی انقلاب فرانسه این هفته در «دوران»

طرح استیضاح وزیر علوم و تاکید بر آن، برای چندمین بار آرامش دانشگاهیان را برهم می زند

تقویت مشارکت مردم در تصمیم گیری ها

شلیک هشدار سنا به ترامپ؛ سناتورها به پیشبرد قطعنامه ضدسعودی رأی دادند

انصارالله : دور جدید مذاکرات در صنعا برگزار شود

دروغ گویان چگونه رسوا می شوند؟

روحانیت هیچ گاه صحنه دفاع از انقلاب را ترک نمی کند

درخواست انتخاب عکس خبرنگار زندانی اسپوتنیک برای روی جلد مجلهٔ تایم

ترزا می از هم حزبی هایش رأی اعتماد گرفت

خط حزب الله 163| رمز پیروزی

بیانات در دیدار جمعی از خانواده های شهدا

خانه ات شهیدآباد است!

دیدار جمعی از خانواده های شهدا

عکس / دیدار جمعی از خانواده های شهدا

دیدار جمعی از خانواده های شهدا با رهبر انقلاب

اطلاع نگاشت متحرک | یک جنبش ضد آمریکایی

نماهنگ | منقلب کننده دل ها

دیدار دست اندرکاران کنگره شهدای استان خراسان جنوبی با رهبر انقلاب

وکیل: چارچوب استانداردی در مورد آیین قانونگذاری و تنقیح قوانین نداریم

انگلیس: در تلاش برای بهره ‎مندی ایران از منافع برجام هستیم

بوشهر پایلوت توانمندسازی استارت آپهای فناوری اطلاعات شد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 22 آذر 97

دهمین نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری پارس

نهادی خاص برخی نمایندگان را به مخالفت با کودک همسری فراخواند

نگران مواد حذف شده لایحه امنیت زنان در قوه قضاییه هستیم

فقط یک پیشنهاد بود ، امضا نکردم

خداحافظی 250 تن از مدیران ارشد با شهرداری تهران

15 میلیون نفر در استان تهران یارانه نقدی دریافت می کنند

تلگرام با دستور روحانی فیلتر شد

مسئولان باید از فرصت بدست آمده در انقلاب برای خدمت به مردم استفاده کنند نه ثروت اندوزی

ترزا می از هم حزبی هایش رأی اعتماد گرفت

«می» نخست وزیری انگلیس باقی ماند

مرگ سرخ بِه از زندگی ننگین؛ پیام نهضت حسینی

مرگ سرخ بِه از زندگی ننگین؛ پیام نهضت حسینی