مطالب مرتبط:
مرگ سرخ به از زندگی ننگین؛ پیام نهضت حسینی
عزاداری حسینی تبیین پیام آزادی نهضت عاشوراست
عزاداری حسینی تبیین پیام آزادی نهضت عاشوراست
لزوم استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای نشر جهانی پیام نهضت حسینی
قمار کی روش با فوتبال ایران / مرگ و زندگی در دستان مرد پرتغالی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 شهریور 1397 ساعت 23:052018-09-21سياسي

مرگ سرخ بِه از زندگی ننگین؛ پیام نهضت حسینی


ـ حجت الاسلام والمسلمین محمد سروش محلاتی به بیان نکاتی در زمینه تبیین معنای ننگ و عار پرداخت و بیان کرد: در کلمات ائمه(ع) وجود دارد که نباید زیر یوق دیگران رفت و فقط باید تسلیم و عبد خدا بود.

- گروه اندیشه ــ حجت الاسلام والمسلمین محمد سروش محلاتی به بیان نکاتی در زمینه تبیین معنای ننگ و عار پرداخت و بیان کرد: در کلمات ائمه(ع) وجود دارد که نباید زیر یوق دیگران رفت و فقط باید تسلیم و عبد خدا بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا"؛ مراسم شام غریبان امام حسین(ع) شب گذشته با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محمد سروش محلاتی در بنیاد حضرت زینب کبری(س) برگزار شد که در ادامه سخنان وی از نظر می گذرد؛به جا است که از پیام های این نهضت حظ و بهره ای داشته باشیم، یکی از تعابیری که در کلمات امام به کار رفته است، تعبیر عار است که ما در زبان فارسی آن را به ننگ ترجمه می کنیم هرچند عار نیز به کار می رود، آنچه مدنظر است این که تاملی صورت گیرد برای این که ببینیم ننگ در زندگی چیست؟ و براساس منطق امام حسین(ع) کدام زندگی زندگی ننگین است.

در ادبیات فارسی و هم در ادبیات عربی ما اشعار فراوانی داریم که نهضت امام حسین(ع) را با مسئله گریز از ننگ و عار پیوند می دهد و بیان می کند که امام حسین(ع) حاضر شد شهادت را قبول کند ولی ننگ را در زندگی قبول نکند.

جان خود را فدا کند اما عزت خود را نگه دارد، شاعری بود قبل از انقلاب در تهران به نام خوشدل تهرانی، شعر می گفت و روحانی هم بود، سال 65 از دنیا رفت، شاید معروف ترین شعر او همین اشعارش در مورد امام حسین(ع) باشد و با توجه به فضای اجتماعی قبل از انقلاب مورد توجه قرار گرفت.

بزرگ فلسفه قتل شاه دین این است که مرگ سرخ بِه از زندگی ننگین است؛ حسین(ع) مظهر آزادگی و آزادی است خوشا کسی که چنینش مرام و آیین است؛ نه ظلم کن به کسی و نه زیر بار ظلم برو که این مرام حسین است و منطق دین است؛ همین نه گریه بر آن شاه تشنه لب کافی است اگرچه گریه بر آلام قلب تسکین است؛ ببین که مقصد عالی وی چه بوده ای دوست که درک آن سبب عز و جاه و تمکین است.

در آن مصرع بیت اول و دوم آن که بزرگ فلسفه قتل شاه دین این است که مرگ سرخ به از زندگی ننگین است؛ آیا این واقعا یک استنباط و یک اجتهاد است؟ یک برداشت از حرکت امام است؟ یا خیر واقعا امام حسین منطقش این بود که مرگ سرخ به از زندگی ننگین است.

این اجتهاد ما نیست، این برداشتی از نهضت امام حسین نیست، این عین کلام حضرت است، در مقاتل آمده که امام مانند امروز یعنی عاشورا در حالی که می جنگید رجز می خواند و در هنگام حمله این اشعار را از امام نقل کرده اند مرگ بهتر است از این که انسان عار و ننگ را قبول کند؛ در مرگ خفت نیست و قابل تحمل است در مقایسه با ننگن و عار و اما عار هم قابل تحمل است، ننگ در میان مردم بهتر است از این که انسان آتش جهنم را بخرد.

برخی ها بودند که اصرار داشتند وقتی امام به طرف کوفه می آیند از این سفر منصرف شوند و آنجا نیز امام چند شعر خواندند البته این شعرها را که استشهاد کردند از سروده های امام حسین نیست، در صدر اسلام یک فرد انصاری چند بیت گفته بود که امام در پاسخ به برخی منتقدان اشعاری را خواندند که این است من حرکت می کنم، مرگ برای شخصی که جوانمرد است عار نیست، من را از مرگ نهراسان، برای جوانمرد مردن عار نیست، مرگی که در جست و جوی حق باشیم و با انگیزه حق خواهی و در راه جهاد باشد.

مرگی که انسان همراه با انسان های شایسته از آن استقابل کند و در برابر مجرمان باشد.

بعد فرمودند اگر زنده بمانم ندامت ندارم و اگر مردم و در این مسیر جان دادم باز هم دردی متوجه من نیست، ولی خفت و خواری برای تو همین کافی است که زنده باشی اما همراه با خفت و خواری باشد و فرمودند این نوع زندگی را نمی خواهم.

برخی از نمونه هایی است که امام مسئله ننگن و عار را مطرح کردند، اما وارد بحث خودم می شوم، ما چند نگاه مختلف به رفتار غلط داریم، گاهی یک رفتار غلط را از نگاه دین می سنجیم و گاهی از نگاه اخلاق و گاهی از نگاه توده مردم حساب می کنیم.

اگر رفتار غلط را با نگاه دین از آن تعبیر کنیم دین از واژه گناه استفاده می کند، این یک تبعیر دینی است.

اگر هم کار خلاف را با نگاه اخلاقی تعبیر کنیم، اخلاق معمولا از تعبیر شر در مقابل خیر استفاده می کند، از تعبیر رذیلت در برابر فضیلت استفاده می کند.

ولی تعبیر سوم از زبان مردم استفاده می شود و گاهی انطباق با دین و اخلاق هم دارد اما مردم نسبت به کار خلاف که داوری می کنند و قبول نمی کنند تعبیر ننگ به کار می برند.

ممکن است کاری که گناه است در جامعه ننگ تلقی نشود، فردی نماز نمی خواند گناه کرده اما در جامعه ننگ شمرده نمی شود، ولی آنچه را که مردم بر خلاف شخصیت انسانی فرد می بینند آن کار را ننگ و عار تلقی می کنند که مشتمل بر یک داوری اجتماعی است در حالی که در اخلاق الزاما این داوری و قضاوت در کار نیست لذا معمولا قلمرو عار مضیق تر است.

امام علی(ع) در نهج البلاغه وقتی سخن از فرار از جنگ می آورد، درست است که معصیت اما جدای از این گناه در فرهنگ عربی اینطور بوده که ننگ و عار بزرگی است و اگر کسی از جنگ فرار کند این ننگ در نسل او می ماند.

بعد امام در نهج البلاغه فرمود به اصحاب که اگر در میدان جنگ به شما دشنام گفته شد از ناحیه زنان، جواب ندهید و فرمودند این ننگی است که از زمان جاهلیت در میان مردم بود که با زن ها کسی برخورد کند، این ننگ است.

ننگ و عار با این مفهوم که دارد در چند حوزه مطرح است، حوزه اول قلمرو زندگی فردی یک انسان است، شخص کار زشتی می کند که او را تقبیح می کنند، این محل بحث ما نیست، گاهی ننگ در یک گروه و طبقه به نام یک جمعیت تمام می شود، ننگی برای یک گروه اتفاق می افتد و این هم محل بحث نیست، گاهی اوقات ننگ و عار برای یک جامعه است، یعنی اتفاقی می افتد که همه شهروندان برای همه آنها بدنامی به دنبال دارد.

چهار اینکه گاهی اوقات ننگ و عار برای یک حکومت است و حکومتی را بدنام می کند و اینها متفاوت است؛ آن که امام حسین مطرح می کند ننگی است که در برابر دشمن اتفاق می افتد که از امام می خواهد که تسلیم شود و امام تسلیم نمی شود.

ولی همه ننگ و عارها این نیست، همه ذلت و خفت و خواری در اینجا خلاصه نمی شود، ننگ و عار میدان وسیعی دارد.

یک دیوانی است منسوب به امام علی است و نمی شود به طور قطعی گفت برای امام است، امام در آنجا می فرماید صخره هایی را از قله ای کردن و به دوش گرفتن کار سختی است، ولی امام فرمود این کار بسیار سخت برای من راحت تر است از این که منت کسی را بکشم.

من حاضرم آن صخره را حرکت دهم اما زیر بار منت نروم، سنگینی صخره بیش از سنگینی بار منت است، امام اینطور فرمدند.

مردم می گویند خیلی از کارها ننگ است، امام کارهایی را انجام می داد که اینها را ما ننگ و عار می دانیم، این که امام کارگری کند، در اطراف مدینه و در باغ های یهودیان کار کند خیلی ها نمی پسندند، با شان انسان سازگار نیست، امام فرمود خیلی از این افراد که می گویند فلان کار عار می دانند امام فرمود کار عار نیست، دست خود را در مقابل دیگران دراز کردن عار و ننگ است و عار این نیست که انسان روی پای خود بایستد عار این است که انسان از مردم ولو پدر و مادرش چیزی بخواهد.

تعبیری که امام دارند که در سایه درخواست از دیگران عار وجود دارد نشان می دهد که عزت و ذلت را فقط در قلمرو مسائل سیاسی قرار ندهید، آن هم یک قلمرو عزت است که اصولش آنجا نیز باید رعایت کرد ولی فقط و فقط عزت و ذلت آنجا است؟ همین که مقابل دشمن ایستاد و فریاد زد هیات منا الذله درست است؟ خیر؛ خیلی قلمروهای دیگر برای مسئله عزت و ذلت وجود دارد و چه بسا آنها که در مقابل دشمنان بیرونی عزیزانه حرف می زنند در قلمروهای دیگر ذلیلانه حرف می زنند.

یک جا ذلت و یک جا عزت که هنر نیست.

اگر ما از مسائل اجتماعی و سیاسی نیز فاصله بگیریم و به فردوسی برگردیم، می گوید تن مرده و گریه دوستان بِه از زنده و خنده دشمنان؛ مرا عار آید از این زندگی که سالار باشم کنم بندگی ؛ این عار است.

این فقط حوزه سیاست را نمی گیرد اقتصاد را هم می گیرد که ملتی تحت فشار باشند و در برابر دیگران دست دراز کنند این خقت است.

حوزه زندگی فردی را نیز شامل است که کسی بخواهد در مقابل دیگران گردن خم کند.

این کلمه یوق خیلی تعبیر زشتی است، یوق دیگران را قبول کردن، همین ننگ و عار است، اگر بنا است ما بنده کسی باشیم بنده خدا هستیم، تسلیم تسلیم خدا، بنده هیچ کس، بالاترین انسان هم که خاتم انبیاء است نیز می شود عبدالله و ما حق نداریم که خود را عبدالامام بدانیم.

رابطه بندگی وجود ندارد.

اسلام آمده انسان ها را از بندگی خودشان نجات دهد.

چطور وقتی صحبت از یوق بیگانه است همه قبول می کنند که تحت یوق بیگانه نباید بود، اما در داخل مجاز هستیم که یوق کسی را قبول کنیم؟ یوق، یوق است، بیرونی یا درونی؛ تحت یوق کسی نباید قرار گرفت، وقتی پیامبر برای اهل کتاب نامه می نوشت این آیه را انتخاب می کرد که من شما را دعوت می کنم به پیامی که نسبت به ما و شما مساوی است، اگر نفعی دارد برای هر دو علی السویه دارد، پیام عبودیت و بندگی خدا است، و دوم این است که ما نباید خودمان را رب و صاحب اختیار دیگری قرار دهیم.

ننگ این است که انسان زندگی کند تحت یوق دیگران، آزادی خودش را از دست بدهد، اما چرا انسان ها به بردگی گرفته می شوند و چرا نمی توانیم شخصیت خود را حفظ کنیم؟ این اتفاق این است که اول چشم انسان را می بندند و می گویند دست من را بگیر تا تو را ببرم، کسی که چشم را بست و دیگران او را بردند هر کجا خواستند می برند.


کلید واژه ها: امام حسین - امام - زندگی - قبل از انقلاب - اجتهاد - محمد - ادبیات - برداشت - ادبیات فارسی - تسلیم - تهران - فلسفه - فارسی - معروف ترین - پیام - بزرگ - گریه - سخنرانی - اجتماعی - عاشورا - روحانی - اندیشه - برگزار - معروف - آزادی - مراسم - حسینی - ترجمه - امروز - بنیاد

آخرین اخبار سرویس:
برخی کارکنان گمرک در پرونده قاچاق خودرو تحت تعقیب هستند/ پرونده فعالان زیست محیطی بزودی تعیین تکلیف می شود

عوامل شهادت محیط بان گلستانی دستگیر شدند

دستاوردهای سفر سیدمحمد بطحایی به استان قم

زیارت در اربعین تنها در باب ثواب نیست بلکه یک بحث سیاسی هم در میان است

تبیین فرهنگ جهاد و شهادت برای نسل آینده ضروری است

توسعه خطوط ریلی تنها راهکار ترافیک پایتخت است

از بازداشت و آزادی برای «نیمه پنهان» تا اتهام سرقت فیلمنامه

راه اندازی نهضت اشتغال در چارچوب اقتصاد مقاومتی

رییس جمنا: خاشقچی منحرف بود

کندی تجارت خارجی در گمرکات از دلایل رونق قاچاق است

سازمانها و نهادهای متولی در بحث پیشگیری از جرم جزیره‎ای عمل نکنند/ برنامه‎های تک بعدی به سرانجام نمی رسد

FATF مانع از تکثیر بابک زنجانی ها می شود

شب فرخی یزدی در یزد برگزار شد

رشته دانشگاهی عینک سازی دوباره احیا شود

محسن رضایی: در یکی از مهم ترین رویارویی های انقلاب اسلامی با آمریکا قرار داریم

فردا برای حل مشکلات کودکان کار دیر است

دی میستورا: به دلایل شخصی ماموریتم را تمام می کنم

خیران دیار دارالمرحمه سمنان به رفع بیکاری کمک کنند

آیت الله مکارم شیرازی: زیارات اربعین نبود صحبتی از شیعه هم نبود/ در عرصه تبلیغی دچار کمبود هستیم

مصباح یزدی: واژه انقلاب باچپی بودن قرابت پیداکرده/ نماینده ولی فقیه درسپاه:ورودبانوان به استادیوم خطراست

تایید جعلی بودن مدرک تحصیلی «سید مهدی هاشمی»

تصاویر/ همایش آموزشی مبلغین اربعین

نظارت جمعی بر کاربران با اینترنت اشیاء

​مسئولیت جدید آیت الله جنتی در مجلس خبرگان

صاحبنظران در مورد الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت چه می گویند

بازگشایی بازارچه سیف در مرز کردستان به کجا رسید؟

بزودی؛ تعیین تکلیف پرونده فعالان زیست محیطی

شکستن سکوت یاغی درباره شایعات مربیگری در رئال

نماینده مجلس: دانشگاه‎ها مشکلات جامعه را حل کنند

راه موفقیت در مبارزه با قاچاق کالا مدیریت واحد است/ در بخش اندکی از دستگاه های ما فساد وجود دارد

دغدغه خبرنگاران مسائل معشیتی است/ اعطای مجوز به روزنامه و نشریات موازی اشکال قانونی دارد

بازدید استاندار کرمانشاه از طرح های تولیدی و کشاورزی شهرستان صحنه

دیدار رییس سازمان تبلیغات با علما

550 هزار طرح اشتغال زیر نظر کمیته امداد است

کریمی: در حوزه حضور زنان در جامعه دچار عقب افتادگی هستیم

بیرانوندی: دانشگاه‎ها مشکلات جامعه را حل کنند

سازمان تامین اجتماعی در بی اثر کردن تحریم دشمنان نقش اساسی دارد

مشکل شخصی «حالا خورشید» را به اغما برد

برخی عناصر گمرک در پرونده های قاچاق خودرو تحت تعقیب هستند

اعتیاد؛ بیشترین عامل ایجاد مشکلات خانواده ها

رییس شورای حوزه علمیه کرمانشاه: ماموریتی بالاتر از هدایت انسان نیست

رای شورای عالی حوزه به تشکیل دروس تخصصی خارج / معتقد به دروس آزاد هستیم

تسهیل در واسپاری کمیته ها به مراکز تخصصی/برگزاری دروس خارج تخصصی در دستور کار قرار گرفت

«پیمان سپاری ارزی» به معنای اجبار صادرکنندگان به بازگرداندن ارز است

برای تعدادی از متهمان حادثه تروریستی اهواز قرار صادر شده است

آیت الله مکارم شیرازی: آموزش و پرورش، نسلی متعهد و کارآمد تربیت کند

مسئولیت جدید آیت الله جنتی در مجلس خبرگان

برنامه دشمن، تصویرسازی غلط از ایران است

پیکر محیط بان فقید پارک ملی گلستان در گنبد تشییع شد

کاهش درآمد شهرداری ها به افزایش بنگاه داری دولت می انجامد

خیران دیار دارالمرحمه سمنان به رفع بیکاری کمک کنند

گفتمان مناسب، لازمه پیشرفت استان سمنان است

دیدار رییس جمهور با خانواده ایثارگران

مشهد میزبان بیست و هفتمین دوره اجلاسیه سراسری نماز است

مراسم سالگرد ارتحال آیت الله خاتمی در اردکان

صدور مجوز تولید 3 هزار اسباب بازی سالم

خیران دیار دارالمرحمه سمنان به رفع بیکاری کمک کنند

گفتمان مناسب، لازمه پیشرفت استان سمنان است

چتر اشتغال آفرینی کمیته امداد روی سر یک سوم بیکاران کشور

بیرانوندی: دانشگاه‎ها مشکلات جامعه را حل کنند

غیبت امروز «رشیدپور» ؛حاشیه ساز شد

6 عامل شهادت محیط بان گلستانی بازداشت شدند

اجرانشدن برنامه های توسعه، اجحاف در حق مردم است

برگزاری مراسم تودیع و معارفه دادستان عمومی و انقلاب قزوین

همایش روز جهانی غذا

قدردانی از مسئولان برگزاری رزمایش 20 هزار نفری بسیجیان

فرزندان پاسدار حریم ولایت تجلیل شدند/چتری از گلبرگ سپاس برگونه های یادگاران شهید مدافع حرم

روند کند تجارت خارجی در گمرکات از دلایل رونق قاچاق کالاست

گردهمایی فعالان مردمی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی گیلان در عرصه اربعین

سرخط اخبار هواپیمایی،فرودگاه ها و سفر در 25 مهر 1397

آغاز به کار دومین نشست شیعه پژوهی در آلمان+عکس

آیت الله مکارم شیرازی در دیدار با بطحایی: تزکیه و آموزش و پرورش باید در کنار هم باشند

انتقاد از یک نماینده مجلس در شورای گسترش قرآن مازندران

لایحه قانون مطبوعات بزودی به مجلس می رود

برای تعدادی از متهمان حادثه تروریستی اهواز قرار صادر شده است

با تصویب لایحه حمایت از محیطبانان مانع آسیب های جسمی و روحی آنان شویم

جلیلی: اگر روند صحیحی وجود دارد، باید پشتیبانی شود ولو اینکه دولت روحانی آن را انجام دهد

گلایه از انتقال آمبولانس اورژانس اجتماعی در 2 شهر استان گلستان

موانع سفر زائرن اربعین رفع شود

چگونه جوانان را جذب مسجد و نماز کنیم

دوره تربیت مشاوره در حوزه مازندران برگزار شد

دلتمردان در تار اقتصاد نامناسب گیر افتاده اند

ترکیه به دنبال معافیت برای خرید نفت از ایران

رییس جمهور به آذربایجان غربی سفر می کند

استخدام کارمند ارتباط با مشتری خانم در مجتمع لوازم خانگی نور

آیت الله علوی گرگانی: آموزش وپرورش باید تربیت نسل نو را در قالب آموزه های اهل بیت(ع) انجام دهد

نانسی پلوسی: ترامپ تنها به دنبال پول عربستان است

امیرعبداللهیان: بعید نیست عربستان خاشقجی را ترور کرده باشد

رُبات های کارگر در کدام کشور ها بیشتر به کار گرفته می شوند؟

آیا داوینچی چپ دست بوده است؟!

حقایق تاریخی که به دلایلی از چشم ما پنهان مانده اند

حوزه تفسیر صحیح حقوق بشر را به دنیا ارائه دهد/ جهان تشنه تفکر ناب اسلامی است

غنی: امروز همه ما در گلیم غم نشسته ایم

مسئولیت جدید آیت الله جنتی در مجلس خبرگان

آغاز به کار نخستین شتابدهنده کسب و کار های حوزه سلامت

دیدار وزیر بهداشت با رییس حوزه علمیه اصفهان

وظیفه مدیران توسعه متوازن است

آیین بهره برداری از طرح های اشتغال زایی اجتماع محور و تسهیلات محور بنیاد برکت برگزار شد

آینده پرفروغی برای ایران اسلامی رقم خواهیم زد/ اگر ملت به صحنه نیایند، دشمن مردم را به اردوگاه خود می برد/ بحث سرنوشت آزادی و استقلال و یا ماندن استعمارگران در منطقه است

سازمان تامین اجتماعی در بی اثر کردن تحریم دشمنان نقش اساسی دارد

مرگ سرخ بِه از زندگی ننگین؛ پیام نهضت حسینی

مرگ سرخ بِه از زندگی ننگین؛ پیام نهضت حسینی