مطالب مرتبط:
تکرار دوباره داستان مالباختگان سرمایه گذاری های وسوسه انگیز
تکرار دوباره داستان مالباختگان سرمایه گذاری های وسوسه انگیز
تکرار داستان مالباختگان سرمایه گذاری های بی پایه
اولویت های شستا افزایش سرمایه گذاری های هوشمند ، تسریع  واگذاری ها و کاهش هزینه هاست
پرداخت هزینه در حوزه کاهش سوانح یک نوع سرمایه گذاری است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 شهریور 1397 ساعت 14:422018-09-21اقتصادي

تکرار دوباره داستان مالباختگان سرمایه گذاری های وسوسه انگیز/ هزینه سوداگری را این بار چه کسی می دهد؟


پرونده جدیدی از اعتمادهای بی پایه بر سودآوری حداکثری رو شده و اینبار مالباختگان خریداران آنلاین سکه و طلا هستند، اما آیا دولت باز هم مثل موسسات غیرمجاز، - جور این سوءاستفاده را خواهد کشید؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازاکوفارس به نقل از مهر، هنوز پرونده موسسات اعتباری غیرمجاز بسته نشده و اموال این موسسات به طور کامل به بانک مرکزی به عنوان قیم این موسسات در پرداخت خسارت مالباختگان پرداخت نشده است، که پرونده جدیدی از سوءاستفاده و کلاهبرداری مالی دهها میلیارد تومانی از افرادی رو شده است که به دنبال کسب سود بیشتر آن هم در فضای خاکستری اقتصاد ایران بوده اند.

این بار اما دیگر صحبت از سپرده گذاری در موسسات اعتباری بدون شناسنامه نیست که دهها شعبه در گوشه و کنار این کشور ایجاد کرده بودند؛ بلکه نوع مدرنی از کلاهبرداری شکل داده و بدون اینکه فرد سرمایه گذار بداند که طرف معامله اش کیست، صرفا با برخی نشانه هایی که می تواند محلی برای سرمایه گذاری سودآور باشد، بده- بستان شکل می گیرد.

پشت پرده سرمایه گذاری های وسوسه انگیز البته بخش دیگری از ماجرا عملا به سیاستگذاری های اقتصادی کشور هم بازمی گردد؛ همان سیاست هایی که اوضاع را برای بازارهای سرمایه گذاری در بسیاری از رشته ها سخت و دشوار کرد و سرمایه گذاری های سرگردان بسیاری را با سودای کسب سود بیشتر و حتی با انگیزه حفظ ارزش دارایی، روانه برخی معاملات سودآور، اما پرریسک کرد.

با اوج گیری تغییرات و نوسانات قیمتی سکه و دلار در بازار، بسیاری از مردم به این فکر افتادند که سرمایه های هر چند اندک و در برخی مواقع کلان خود را روانه بازارها و فعالیت هایی کنند که علاوه بر اینکه سودآوری مناسبی برایشان داشته باشد، ارزش سرمایه شان را هم حفظ کند؛ غافل از اینکه ممکن حرکت های سوداگرایانه در بازار طلا و ارز، نه تنها ارزش پولشان را حفظ نکند و برایشان سودآور نباشد، بلکه کل دارایی شان را هم بر باد دهد.

نکته حائز اهمیت در این میان، عدم توجه بسیاری از سرمایه گذاران به اعتبار آن دسته از سرمایه پذیرانی است که در این شرایط نابسامان اقتصادی، سودهای غیرمتعارف را به آنها پیشنهاد می دهند که برخی از آنها، عملا پایدار نیست و ریسک بالایی را به همراه دارد.

به این معنا که بسیاری از سرمایه گذاران در پرونده خرید و فروش آنلاین سکه و طلا که اکنون هم با مشکل مواجه شده اند و تا حدودی مالباخته به شمار می روند، بدون توجه به برخی فاکتورهای اصلی اعتماد به طرف دوم سرمایه گذاری که عملا سرمایه پذیر نامیده می شود، اقدام به انتقال وجوه مالی کرده اند.

شاید وجه مشترک این پرونده هم با موسسات اعتباری غیرمجاز تنها در مواردی کوچک خلاصه شود که توانسته اعتماد سرمایه گذاران و مردم را جلب کند.

در موسسات اعتباری غیرمجاز تعداد شعبی که به صورت آشکارا و با وجود تعداد بالای دستگاههای نظارتی و ناظری قوی همچون بانک مرکزی هر روز از صبح زود مطابق با روال ادارات دولتی و بانکها کرکره های خود را بالا می دادند و با پایان ساعات اداری و بعضا بیشتر، چراغ کسب و کار خود را خاموش می کردند و به فعالیت روزانه خود پایان می دادند.

تکرار پرونده موسسات اعتباری غیرمجاز در معاملات آنلاین سکه مردم هم اغلب بی توجه به هشدارهایی که نهادهای سیاستگذاری همچون بانک مرکزی اعلام می کردند، تنها به سوالات کوچکی از شعب بابت کسب اعتماد بیشتر بسنده کرده و در مقابل این پاسخ را دریافت می کردند که مشکلی وجود ندارد و در حال طی مراحل قانونی برای اخذ مجوزهای لازم از بانک مرکزی هستند؛ برخی از همین موسسات هم که بعضا با نام های مقدسی برای جلب اعتماد هر چه بیشتر مردم شکل گرفته بودند، خود را تحت نظارت بانک مرکزی می دانستند، در حالیکه نه سپرده قانونی نزد بانک مرکزی داشتند و نه به تعهدات موسسات اعتباری مجاز و بانکها برای سپرده گیری از مردم، نزد سیاستگذار پایبند بودند.

در هر حال داستان هر چه که بود، ارایه سودهای موهومی به مردم و برخی سرمایه گذاری های همین موسسات در بازار ملک و املاک سبب شد که آنها یکی پس از دیگری اعلام ورشکستگی کرده و صاحبانشان متواری شوند؛ یا در حالت خوشبینانه، سرپرستی آنها برای ساماندهی به سایر بانکها و موسسات اعتباری مجازی سپرده شود تا بلکه سامان بگیرند؛ به خصوص اینکه بسیاری از افرادی که سمت هیات مدیره این موسسات را یدک می کشیدند، نه علم مدیریت مالی می دانستند و نه به قواعد و قوانین سرمایه گذاری آن هم از نوع بانکداری آشنا بودند، بلکه آنها فقط ولع کسب سرمایه بیشتر از مردم را داشته و با طرح درصدهای بالا برای نرخ سود بانکی، سرمایه گذاران را اغوا می کردند.

اما تمام آرزوها و آمال سرمایه گذاران این موسسات، به یکباره نقش بر آب شد و نه تنها دیگر خبری از نرخ های سود بالا برای سپرده ها وجود نداشت، بلکه حتی بازگشت اصل سپرده ها هم با اما و اگرهای بسیار مواجه بود.

حال همان داستان و سناریوها البته در سطح کوچکتر خود، دوباره تکرار شده است.

این بار اما نه برای نرخ سود بانکی، بلکه برای خرید و فروش آنلاین سکه و طلا.

مالباختگان خرید و فروش آنلاین سکه از وضعیت امروزشان می گویند؟ هستند تعداد زیادی از افرادی که سرمایه های خرد و کوچک خود را برای خرید و فروش آنلاین سکه و طلا اختصاص داده و اکنون با متواری شدن صاحب سایت، صدها میلیون تومان سرمایه شان برباد رفته است.

یکی از مالباختگان این موسسه در گفتگو با اظها رکرد: بعد از پیگیری مالباختگان خرید و فروش آنلاین سکه ، نماد اعتماد الکترونیکی از روی صفحه این سایت برداشته شد و اتحادیه نیز دستور پلمب داد، در حالیکه از مدیران قبلی این مرکز خرید و فروش حتی در اتحادیه تقدیر هم به عمل آمده بود.

متاسفانه تا پیش از این، هیچ هشداری در این رابطه به صورت عمومی و گسترده داده نشده بود تا مردم بدانند که این چنین معاملاتی از پشتوانه نظارتی برخوردار نیست.

وی افزود: مرکز توسعه تجارت الکترونیک که ارایه دهنده نماد اعتماد الکترونیکی به این سایت بوده باید پاسخگو باشد؛ ضمن اینکه به هر حال مردم هم به فکر حفظ ارزش دارایی خود هستند؛ اگرچه شاید باید دقت بیشتری می کردیم.

خرید و فروش آنلاین سکه و طلا ممنوع است؟ این اظهارات در شرایطی مطرح می شود که مطابق با قوانین بانک مرکزی، خرید و فروش آنلاین سکه و طلا ممنوع است و مجوز چنین کاری به هیچ مرجعی داده نشده است.

این در حالی است که اتحادیه طلا و جواهر هم هشدار داده است که به هیچ سایتی برای خرید و فروش آنلاین سکه و طلا مجوز نداده است، بنابراین مردم باید در این رابطه، دقت کافی را به عمل آورده و استعلامات لازم را قبل از هر گونه سرمایه گذاری در این خصوص انجام دهند.

بر اساس ماده 11 قانون پولی و بانکی کشور، نظارت بر معاملات طلا و ضرب مسکوکات طلا از وظایف بانک مرکزی است؛ گزارش ها حاکی است به غیر سایت معاملات سکه و طلای ثامن که فعالیت ان متوقف شده است، تعداد زیادی سایت دیگر در این زمینه مشغول به کار هستند که بسیاری از آنها به عنوان یک شرکت در سازمان ثبت شرکت ها به ثبت رسیده و هیچ مجوزی هم برای انجام معاملات سکه طلا از بانک مرکزی ندارند.

آنگونه که آمار غیررسمی نشان می دهد، بیش از سه هزار نفر از سایت خرید و فروش آنلاین ثامن که اکنون به تخلف در معاملات آنلاین متهم است و صاحبان آن نیز متواری هستند، معامله انجام می داده اند که برخی از آنها، رقم های میلیاردی در این زمینه هزینه کرده و اکنون مال خود را از دست داده اند.

ابراهیم محمدولی، رییس اتحادیه طلا و جواهر البته در این رابطه اعلام کرده که دو ماه قبل نسبت به معاملات این سایت به اماکن نامه زده بود و خواستار پلمب آن شده بود، اما اماکن این هشدار را جدی نگرفته بود و شاید اگر این سایت همان دو ماه قبل پلمب می شد، تعداد مالباختگان امروز بسیار کمتر بود.

به هر حال به نظر می رسد در این فضای مه آلوده اقتصادی، مردم نباید به راحتی سرمایه های خود را وارد سرمایه گذاری های به ظاهر سودآور اما بی پایه و پرریسکی کنند که نه تنها سودی نصیبشان نمی کند، بلکه اصل سرمایه هایشان را هم به باد می دهد.


کلید واژه ها: سرمایه گذار - سرمایه - سرمایه گذاری - موسسات اعتباری - سرمایه گذاران - کلاهبرداری - بازار - سوءاستفاده - اقتصاد - اقتصادی - بدون شناسنامه - آنلاین - دارایی - هایی - اقتصاد ایران - سپرده گذاری - خرید و فروش - بانک مرکزی - بازار طلا - خرید - پرده - شناسنامه - کشور - معاملات - پیشنهاد - میلیارد - داستان - انگیزه - هزینه - ایران

آخرین اخبار سرویس:
تاجران چینی را گردشگر کنیم

ایجاد شورای تجاری سازی برای ورود پارک فناوری خراسان به پروژه های بزرگ

240 هزار دستگاه خودرو در کشور نوسازی می شود

ضرورت ثبت نام سهام داران بانک سامان در سامانه سِجام

معلم تمام وقت و بررسی افزایش ساعات تدریس معلمان

استخدام چرخکار خانم مسلط به کیف دوزی در تولیدی کیف چرم

استخدام راننده خاور با ماشین مسقف فلزی در تهران

استخدام شرکت پخش محصولات آرایشی و بهداشتی آناهید آدرینا

استخدام تکنسین آزمایشگاه یا مهندس مواد غذایی و کارگر ساده

بازگشت نفت به کانال 100 دلار و نگرانی آمریکا و اروپا از تحریم نفت ایران

شرکت تولید و پخش

استخدام بازاریاب

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به کارمندان در برخی بانک ها همچنان ادامه دارد + جدول

بیانیه وزارت نفت درباره وجود مافیا در بورس انرژی

شور دانش آموزی در نمایشگاه کتاب کردستان

بدهی هایی که 5 برابر نقدینگی آورد!

احضار چند تهیه کننده به کمیته انضباطی؛ هشدار درباره ورود پولهای کثیف به سینما

ریزش 220 هزار تومانی قیمت سکه طلا

فرصت طلایی خودروسازان ایرانی برای صادرات

به این دلیل ولوو ایمن است + فیلم

ب ام و 500.000.000 یورو از جنگ تجاری چین و آمریکا ضرر کرد

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در تهران

استخدام کارشناس بازاریابی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

ارائه خدمات آموزشی و مالی به زنان روستایی در اولویت قرار گیرد

بیش از 800 تن گردو در پاوه برداشت می شود

نرخ تورم در استان اصفهان از متوسط کشوری پایین تر است

ضرورت ثبت نام سهام داران بانک سامان در سامانه سِجام

پوشش دهی پرداخت وام به زنان سرپرست خانوار افزایش می یابد

بیش از 800 تن گردو در پاوه برداشت می شود

ارائه خدمات آموزشی و مالی به زنان روستایی در اولویت قرار گیرد

دفاتر خدمات الکترونیک درکاهش اطاله دادرسی موثر است

دوهزار میلیارد ریال اوراق برای اتوبوسرانی مشهد منتشر می شود

شرکت های چینی در مازندران پالایشگاه نفت می سازند

صدور اسناد مالکیت کاداستری در خراسان شمالی 21 درصد افزایش یافت

تمام سیگارهایی که وارد می شود قاچاق است!

پوشک بزودی ارزان می شود

قدرت نمایی دلار در برابر یورو و پوند

تامین 100 درصدی اعتبار پروژه های شهرداری بیرجند

احضار چند تهیه کننده به کمیته انضباطی؛ هشدار درباره ورود پولهای کثیف به سینما

جندقیان: تعامل پست بانک با دهیاری ها، سرآغاز ایجاد یک سرمایه اجتماعی ارزشمند بود

سطح یک توانگری مالی بیمه نوین با 172 درصد تمدید شد

سهم های بازار راه خود را جدا می کنند

رشد ترانزیت کالاهای غیر نفتی در بنادر قشم

قانون حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی کشور ابلاغ شد

کاهش 17 درصدی پرونده های مسن

دبیر اجرایی گروه اقدام مالی: FATF اطمینان می دهد که ایران محلی امن برای سرمایه گذاری است

خبری از افزایش حقوق تا سال آینده نیست!/ حقوق بگیران فقط برای زنده ماندن حقوق می گیرند

60 درصد نابینایان شناسایی شده «مرد» هستند/تنبلی چشم؛ مهمترین عامل شیوع نابینایی

اگر به نیت سود طلا می خرید مخاطب این توصیه رییس اتحادیه طلا هستید

دلار به زیر 7 هزار تومان بازخواهد گشت؟

منابع آب محمودآباد با فاضلاب آلوده شده؟

افزایش فوتی های ناشی از مصرف قرص برنج/اختلال روانپزشکی در 23 درصد ایرانیان

تست باتری گلکسی نوت 9 و آیفون XS Max [تماشا کنید]

​روان سازی خدمات بانک صادرات ایران برای فعالان بازار سرمایه

قیمت بلیت اتوبوس تهران تا مهران 70 تا 150 هزار تومان تعیین شد

سفر 3روزه به استانبول چقدر آب می خورد؟

فولاد خام؛ پیشرو در رشد تولید

رهن و اجاره آپارتمان 60 تا 70 متری در تهران چند؟

آرتیبیشن جزو 18 تیم برتر اتاق بازرگانی تهران به جیتکس راه یافت

تامین مستمر، قیمت رقابتی و کیفیت پایدار از اهداف اصلی شرکت رنا است

رنگارنگ ترین شهر آسیای شرقی کجاست؟

صنعت خودرو پیشقراول نبرد اقتصادی است

ارتقای سطح آشپزی با ماکروویو جدید NeoChef ال جی

تولید خودرو 46 درصد کاهش یافت

بیش از 434 هزار لیتر سوخت قاچاق در قصرشیرین کشف شد

انتصاب سرپرست جدید فروش و بازاریابی سایپا

اصناف واردکننده لاستیک می شوند؟

حبس نرخ دلار در کانال 14 هزار تومان

کاهش 3 هزار تومانی قیمت گوشت گوسفندی در بازار

سهام داران برای خرید به صف شدند

افزایش فوتی های ناشی از مصرف قرص برنج

استخدام کارشناس تولید با مدرک صنایع، مکانیک و مدیریت صنعتی

بدهی هایی که 5 برابر نقدینگی آورد!

کاهش مطلوبیت آب آشامیدنی خوزستان/آبی که به درد شست وشو هم نمی خورد

نامه به رییس جمهور درباره بیماران EB، اوتیسم و سرطانی/روحانی به درخواست های ما اهمیت نمی دهد

سهام سافت بانک 8 درصد سقوط کرد

مدیریت چرا و کنترل دام در مناطق عشایری حوزه لار پایان یافت

هفت مورد جعل استاندارد در قزوین شناسایی شد

روستا محور توسعه اقتصاد مقاومتی است

رشد 28 درصدی صادرات در شش ماهه ابتدای 97

مقاوم سازی 800 واحد مسکونی روستایی

زنان محور اقتصاد روستایی

برای بازگشایی مرز خسروی منتظر موافقت عراقی ها هستیم

شرکت های چینی در مازندران پالایشگاه نفت می سازند

لایحه خرید 23 دستگاه اتوبوس درون شهری قم تصویب شد

افزون بر36 هزار دام سنگین علیه بیماری تب مالت واکسینه شدند

پرداخت بیش از 17 میلیارد تومان تسهیلات صندوق کارآفرینی امید

سفیر ازبکستان: استان مرکزی، هدف مراودات اقتصادی

خوراکی های ممنوعه برای بوفه مدارس

منابع آب محمودآباد با فاضلاب آلوده شده؟

سناریو جدید دولت برای جلوگیری از بیکاری بیشتر

تضمینی برای خروج ایران از فهرست سیاه وجود ندارد+ فیلم

رباتی که ساخت و ساز را بازرسی می کند

جزییات جدید از اختلاس نفتی در جنوب کشور

پژو پارس 66 میلیون و 500 هزار تومان شد/قیمت خودرو در 23 مهر 97

زمان بررسی احیای کارت سوخت در مجلس

آخرین تحولات بازار مرغ و ماهی/ قیمت مرغ به ثبات رسید

استخدام بسته بند

بررسی آنر 7A chr(8211) مقرون به صرفه تر از همیشه!

مسئول افزایش قیمت نفت با کیست؟/ بررسی واکنش بازار به احتمال «توافق لحظه آخری» ایران و آمریکا

تکرار دوباره داستان مالباختگان سرمایه گذاری های وسوسه انگیز/ هزینه سوداگری را این بار چه کسی می دهد؟

تکرار دوباره داستان مالباختگان سرمایه گذاری های وسوسه انگیز/ هزینه سوداگری را این بار چه کسی می دهد؟