مطالب مرتبط:
مجالس عزاداری اهل بیت (ع) جای سیاست بازی نیست
سیره اهل بیت(ع) در منابر و عزاداری ها تبیین شود
باید از انجام هر کاری که با شأن و جایگاه مجالس عزاداری اهل بیت علیهم السّلام منافات دارد، پرهیز شود/ استفاده از آلات موسیقی، مناسب با عزاداری سالار شهیدان علیه السّلام نیست
مداح کهنه کار اهل بیت(ع) در گفت وگو با فارس: شهید حججی محصول سخنرانی امام بود/مداح نباید به پاکت های روضه نیازی داشته باشد
تصاویر/ عزاداری تاسوعای حسینی در حرم کریمه اهل بیت (ع)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 شهریور 1397 ساعت 10:552018-09-21سياسي

مداح پیشکسوت فارس از باید و نبایدهای مجالس عزاداری می گوید/ اهمیت تبیین منطق قرآنی اهل بیت(ع)


لطف الله حقیقی، مسئول هیئت رزمندگان اسلام استان فارس به بیان باید و نبایدهایی از مجالس عزاداری حسینی پرداخت و گفت: باید در طول سال به سراغ جامعه مداحان و جوانان برویم و امر به معروف کنیم و مشخص کنیم که چگونه خوانده و چه شعری بخوانند.

- مداح پیشکسوت فارس از باید و نبایدهای مجالس عزاداری می گوید/ اهمیت تبیین منطق قرآنی اهل بیت(ع) " گروه اجتماعی ـ لطف الله حقیقی، مسئول هیئت رزمندگان اسلام استان فارس به بیان باید و نبایدهایی از مجالس عزاداری حسینی پرداخت و گفت: باید در طول سال به سراغ جامعه مداحان و جوانان برویم و امر به معروف کنیم و مشخص کنیم که چگونه خوانده و چه شعری بخوانند.

لطف الله حقیقی، مداح پیشکسوت استان فارس و مسئول هیئت رزمندگان اسلام استان فارس در گفت وگو با ایکنا "از فارس، با یادآوری اهمیت کار مداحی گفت: یکی از زبان های هنرمندانه ای که می تواند نهضت امام حسین(ع) را به جامعه معرفی کند و آن اهداف مقدس را همچنان زنده و پویا نگه دارد، زبان شعر و مداحی است.

وی افزود: مقام معظم رهبری بر روی این موضوع بسیار با حساسیت برخورد کردند و هر سال وقت زیادی به شاعران و مخصوصاً شاعران آیینی و جامعه مداحین کشور و مبلغان تخصیص می دهند که باید از رهنمودهای معظم له در این زمینه استفاده کنیم.

هجمه دشمنان بر علیه نهضت حسینی پرشتا ب تر شده است حقیقی با اشاره به هجمه های اخیر دشمنان علیه نهضت حسینی گفت: امسال هجمه ای که مانند سال های گذشته اما پر شتاب تر به نهضت مقدس امام حسین(ع) شده است برای این است که بخواهند این حرکت خودجوش مردمی و الهی را تعطیل کنند ولی این مسئله امکان پذیر نیست و دشمن هم به این حقیقت رسیده است لذا دشمنان ما دنبال این هستند که این مجالس را از محتوا تهی کنند.

داشتن اخلاص؛ گام نخست ایجاد محتوا در مجالس عزاداری این مداح پیشکسوت استان فارس با طرح این سئوال که محتوای عزاداری های حسینی چیست، مسئله نخست را داشتن اخلاص و با اخلاص وارد صحنه شدن دانست و گفت: هر کسی باید در حد توان و وسع خودش قربهالی الله وارد عرصه شود و اگر خدای نکرده موضوع انتفاعی شخصی وارد این قضیه شود ضرر می کنیم و به جامعه هم ضرر می زنیم برای اینکه از آن محتوا دور می شویم و نمی توانیم آن محتوای غنی را داشته باشیم.

منطق قرآنی اهل بیت(ع) را در مجالس بیان کنیم وی به تحریف هایی که امروز بیش از گذشته در عزاداری های حسینی وارد شده است نیز اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال مقام معظم رهبری می فرماید شما 20 مرتبه هم تکرار کنید حسین(ع)، این خوب است اما چه چیزی عاید جامعه و شنوندگان و اهالی مجالس می شود؟ ما باید شعارهای امام حسین (ع)، رجزهای شهدای عاشورا و اهداف قیام عاشورا و منطق قرآنی اهل بیت(ع) را در این نوحه ها و شعارها و شعرها بیاوریم و از این طریق به جامعه معرفی کنیم.

علت مانایی شعرهای عاشورایی در طول تاریخ حقیقی با اشاره به مانایی شعرهای عاشورایی شاعرانی چون دعبل خزاعی در طول تاریخ گفت: علت این ماندگاری آن است که اینان از مقاتل صحیح، بیانات دقیق و نغز شهدای کربلا نسبت به تبیین اهداف این نهضت مقدس استفاده کردند و سرچشمه را به دست آورده و آن را دنبال کردند.

مداحی ها و آهنگ های سوگواری باید منطبق بر فقه و رسوم ما باشد مسئول هیئت رزمندگان اسلام استان فارس با بیان اینکه امروز متأسفانه برخی از ترفندهای دشمن در لفافه صلح، دوستانه و محبت دارد به جامعه مداحین عرضه می شود و ما باید فریب دشمن را نخوریم، گفت: باید متوجه نفوذ دشمن در این عرصه باشیم؛ استفاده از برخی از آهنگ ها هرچقدر هم امروز برای جوانان ما جذاب باشد، اما ما حق نداریم از آن ها استفاده کنیم؛ مقام معظم رهبری نیز در این زمینه فرمودند هیچ ایراد ندارد که شما جوانان دنبال ساختن آهنگ های مفید باشید اما آهنگی که با فقه و سنت و آداب و رسوم چندین صد ساله ما هماهنگی کامل داشته باشد و باید دنبال این ها برویم و استفاده از اشعار هم همین است.

امام حسین(ع) دنبال این بودند که ذلت را از جامعه مسلمانان کنند وی با تأکید بر اینکه در واقعه عاشورا ذلت معنا و مفهومی ندارد، گفت: امام حسین(ع) دنبال این بودند که ذلت را از جامعه مسلمانان و اسلام دور کنند و اگر آن حضرت فرمودند هیهات مناالذله معنایش این نیست که امام حسین(ع) شخصاً زیر بار ذلت نمی رود اینکه اظهر من الشمس است و اصلاً خاندان رسالت اهل ذلت پذیری نبودند چنانچه امام حسین(ع) در همان مدینه که تشریف داشتند آقا و بزرگ بودند و با کرامت والای انسانی زندگی می کردند لذا اینکه امام حسین می فرماید هیهات منا الذله منظور این است که خودم که زیر بار ذلت نمی روم وظیفه دارم که جامعه هم روشن کنم و مسلمان نباید ذلت پذیر باشد.

حقیقی با تصریح اینکه ذلت پذیری در شکل های گوناگون ممکن است متجلی شود، گفت: یک روز ما را تهدید به حمله اقتصادی، روز دیگر حمله نظامی، فرهنگی، سلامت و امداد و بهداشت و غیره می کنند، ما در تمام این موارد باید آقا زندگی کنیم مثل امام حسین(ع) و حضرت علی(ع) زیرا .

الْعِزَّهُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِینَ.

؛.

عزت از آن خدا و از آن پیامبر او و از آن مؤمنان است.

و باید این هدف را دنبال کنیم.

وی در ادامه با یادآوری این نکته که بزرگان دین، آسیب های عزاداری را شناسایی کرده اند، گفت: شهید آیت الله مطهری در سه جلد کتاب حماسه حسینی دقیقاً این تحریف ها را بیان کرده اند و ما باید این ها را مطالعه کنیم البته امروز نیز علمای بزرگ در دسترس ما هستند که بتوانند این تحریف ها را شناسایی و تبیین کنند.

برای آسیب شناسی مجالس دینی باید به سراغ کارشناسان دین برویم این مداح برجسته استان فارس ادامه داد: این علمای بزرگ کارشناس دینی هستند که باید از ظرفیت آن ها استفاده کنیم، چطور است که ما برای سلامت جسمی خودمان سراغ کارشناس مربوطه که پزشک و دکتر است می رویم و با حساسیت هم اینکار را انجام می دهیم اما برای کارهای دینی به سراغ کارشناس نمی رویم لذا امیدواریم که دغدغه ای در این حرکت نداشته باشیم و اگر دشمن هم حرکتی برای ایجاد تحریف در این حرکت های حسینی کند، یک موج است و تمام می شود زیرا امام مصباح الهدی و سفینهالنجاه است و همچنان ما را به صراط مستقیم هدایت می کند.

وی در ادامه در پاسخ به اینکه آیا برای تأثیرگذاری بیشتر نیاز به بازگشت به شیوه های سنتی عزاداری داریم و نیاز است که شیوه های نوین عزاداری آسیب شناسی شوند، گفت: ما باید واقعیت ها را بپذیریم؛ اینکه دشمن دشمنی می کند تا ارزش های ما را از ما بگیرد، شکی در آن نیست و به نماز و مجالس عزاداری و حجاب و فقه و حلال و حرام ما حمله می کند و این کار دشمن است و طبیعی است و ما هم نمی توانیم این موضوع را انکار کنیم، اما ما به عنوان یک مسلمان و انسان متدین آموزش دیده در مکتب اهل بیت(ع) چه کار کرده ایم؟ لغزش ها را به تمام مداحان بسط ندهیم حقیقی گفت: در اینجا گله ای از برخی از رسانه ها و برخی از دوستان حتی در سلک روحانیت وجود است و این است که از همان ابتدای محرم که می شود شروع می کنند به توصیه کردن و چهار لغزشی که در جاهایی برخی از مداحان ما داشته اند را تعمیم می دهند در صورت که کلیت این نیست و همه جامعه مداحان ما به این لغزش ها دچار نیستند.

در طول سال به سراغ جوانان و مداحان برویم مسئول هیئت رزمندگان اسلام استان فارس اضافه کرد: سئوال اینجاست که ما برای این کار در طول سال چه کار کرده ایم؟ باید در طول سال به سراغ جامعه مداحان و جوانان برویم و امر به معروف کنیم و مشخص کنیم که چگونه خوانده و چه شعری بخوانند و آن ها را راهنمایی و دستگیری کنیم و مطالب صحیح و شعر ناب را در اختیارشان بگذاریم.

انتقاد از غفلت مسئولان فرهنگی در به چاپ رسیدن اشعار بی محتوا وی از غفلت های مسئولان فرهنگی در این عرصه نیز انتقاد کرد و گفت: مسئولان فرهنگی کشور ما چرا باید اجازه دهند شعرهایی که وزین نیست و حقیقت ندارد و یا اینکه بر او ایراداتی وارد است، اصلاً به عرصه چاپ برسد و چرا این ها را کارشناسی نمی کنند.

حقیقی افزود: اما با همه این کمبودها و مشکلاتی که وجود دارد، امروز می بینیم به لطف پروردگار مداحانی پرورش پیدا کرده اند که کم هم نیستند و بسیار خوب در این عرصه می درخشند چناچه امروز یک مداح جوان در نماز جمعه تهران چنان می خواند که مورد غضب دشمن قرار می گیرد لذا معلوم است که کار او تأثیرگذار بوده است.

مداحی ها باید به شیوه سنتی و تأثیرگذار انجام شونداین مداح پیشکسوت استان فارس همچنین با تأکید بر اینکه مداحی ها باید به شیوه سنتی و تأثیرگذار انجام شوند، گفت: آن زمانی که فرهنگ مطالعه جامعه و دانش و تحصیل جامعه پایین بود آن چیزی که توانست مردم را در صراط مستقیم اهل بیت(ع) نگه دارد همین مجالس و نوع عزاداری ها و سروده ها بود که به شیوه سنتی عمل می شد و مجلس امام حسین(ع) تبدیل به دانشگاه و مدرسه درس شده بود و در آن مردم رشد و نمو پیدا می کردند و امروز هم ما باید همان مسیر را بیپماییم.

وی اضافه کرد: ضمن اینکه باید پای کار باشیم و تلاش کنیم با حساسیت زیاد این قضیه را دنبال کرده و ترفندهای دشمن را خنثی کنیم در عین حال از آن طرف هم نگرانی نیست، چون چراغ هدایت دست امام حسین(ع) است و به آن سمت و سو هم ما را هدایت می کند.


کلید واژه ها: مجالس عزاداری - عزاداری - مداح - فارس - حسینی - مقام معظم رهبری - پیشکسوت - جامعه - استان - امر به معروف - حقیقی - قرآنی - اهمیت - اسلام - مداحی - هایی - مداحان - شاعران - جوانان - رهبری - معروف - زبان - امام - مقدس - اجتماعی - حساسیت - تعطیل - امروز - کشور - زنده

آخرین اخبار سرویس:
آمریکا نمی تواند ایران را وادار به مذاکره مجدد کند

چرا تکلیف نمایشگاه مطبوعات روشن نمی شود؟

تعبیر خواب سوره حجر - خواندن سوره حجر در خواب چه تعبیری دارد؟

جهانگیری می ماند یا می رود؟ /گروه اقتصادی منسجم دولت با گرایش نامشخص/دور زدن تحریم با «نفتکش های ارواح»

ابراز نگرانی نمایندگان از کمبود بودجه فرهنگی در حضور «دژپسند»

رشد 3.5 برابر نقدینگی هم دولت روحانی را یاری نکرد

ربا خواری مصداق با جنگ خداوند است

استخدام شرکت بیژن شایا گستر( نماینده رسمی دنت) در گیلان

دستیار ویژه لاریجانی: عربستان از شورای حقوق بشر سازمان ملل اخراج شود

افرادی که به فکر دور زدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان می باشند را به مردم معرفی می کنیم

صلاحیت وزیران پیشنهادی عصر شنبه در مجلس بررسی می شود

دلیل تیراندازی امشب اهواز چه بود؟

مجری هایی که ممنوع التصویر شدند +عکس

سومین مهلت 4ماهه FATF به ایران برای سوءاستفاده از وضعیت اقتصادی کشور است

چرا خداوند برای هر پیامبر، یک دشمن هم قرار داده است؟

تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد یک ماه به تعویق افتاد

گفت و شنود/ مدیر عامل!

هشدار درباره زبان فارسی و تنفر از کلاس های آن

نصب 4 موشک بر روی «پیکان ایرانی» +تصاویر

تجهیز هواپیماهای سنگین ارتش به تایرهای ایرانی +عکس

درگیری های آقای بازیگر در شغل دومش +عکس

استاندار ایلام اعلام وضعیت فوق العاده کرد

واکنش وزارت امور خارجه به شایعه کناره گیری ظریف

اولین تصویر از 12 مرزبان ربوده شده

شایعه کناره گیری ظریف ارزش پاسخگویی ندارد

نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد با حضور ایران آغاز بکار کرد

تاکید ظریف بر حفظ حقوق ایرانیان مقیم خارج از کشور در کمیسیون امنیت ملی

آقای جهانگیری! وعده هایی که دادید «یادتان هست»؟

واکنش کیانوش عیاری به توقیف قطعی «کاناپه»

تکذیب آیات الهیه، اثر تداوم بر گناه است / معدهٔ نفس هرگز سیر نخواهد شد!

مدیر مسئول کیهان با 14 شکایت جدید دولت به دادگاه رفت

شایعه کناره گیری ظریف ارزش پاسخگویی ندارد

خروج احتمالی آمریکا از پیمان موشک های هسته ای فاجعه بار است

و بازهم تیپ پرحاشیه «حمید فرخ نژاد» /عکس

آخرین اخبار از ​مشاهده شئ پرنده مشکوک در اهواز

طوفان در مسیر راهپیمایی اربعین

بررسی ادامه طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس در کمیسیون شوراها

سران آل خلیفه نگران اوضاع داخلی کشور خود هستند

وزارت خارجه ایران: خبرسازی متوهمان ارزش تکذیب هم ندارد

آیه ای که نشان دهنده احترام دین اسلام به سایر ادیان است

رامرود، قلعه ناشناخته در تاسوکی سیستان

راوی شکست خورد ه ها و طرد شده ها

فیلمبرداری از صفحه نمایش کامپیوتر با یک نرم افزار

«ماه مصنوعی» خیابان های چین را روشن می کند

جیش الظلم تصاویر مرزبانان ربوده شده را منتشر کرد

عکس/ شناسنامه دکتر علی شریعتی

اینفوگرافی / چگونه در خواب لاغر شویم؟

چه بهتر که مرگ را در آغوش بگیریم و به گونه ای بمیریم که خدا را خوش آید

رفع ایرادات شورای نگهبان از لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان

قاسمی: دولت کانادا آمادگی لازم برای پیشبرد روابط با ایران را ندارد

مطرود در خاموشی

92 سال از ورود تلفن به تهران گذشت

جدا سازی گذرگاه بین الملل اینترنت از دولت چه عواقبی دارد؟

تاریخ مجسّم سینمای ایران

دست بارسلونا شکست

فیلم: انتقادات تند نماینده شیراز از روحانی بخاطر عدم نامگذاری روز کوروش بزرگ

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 30 مهر 97

مقایسه روابط تجاری ایران با اروپا و افغانستان توسط جلیلی

رضا بهلول زاده: حتماً در المپیک 2020 مدال می گیریم

افتخارآفرینی با بارانداز و کمرگیری روی تشک بوینس آیرس

خاشقجی، پیامدهای جهانی ودغدغه های ترامپ

وصلت به شرط مصلحت

بازار کساد ادعاهای عربستان

ترامپ ناقوس «جنگ سرد جدید» را به صدا در می آورد

دورنـــما

گلوله باری یک فرد ناشناس بر مردم در فلوریدا

همه ی خدمات حوزه ی کسب وکار گوگل به روی ایرانی ها بسته شده است

مسیرهای راهپیمایی جاماندگان اربعین در پایتخت اعلام شد

نطق پارسایی درباره نام گذاری روز کوروش

صندوق بازنشستگی کشوری از گزینه پیشنهادی وزارت رفاه حمایت کرد

آسفالت شدن تاریخ «مادها» گردشگران را به هگمتانه نرساند!

بررسی پلاک 5700 خودرو برای پیدا کردن قاتل

آرزوهای بربادرفته

حوادث جهان

برخی نمایندگان از پاسخ ظریف قانع نشدند

حکم اعدام باقری درمنی، محمد سالم و وحید مظلومین تایید شد

تصاویر/ بدرقه اولین کاروان هنرمندان خراسان جنوبی به پیاده روی اربعین حسینی

طرز تهیه لیمو عمانی خانگی

زنان هم نعوظ دارند

شهرداران هم مشمول قانون بازنشستگی می شوند

سازهای خاکی وآوایی که از دل این خاک برکشیدند

مناقشه بر سر یک عنوان: «ارشاد» بماند یا نماند؟

هزینه خدمات پرستاری در منزل بالاست، بیمه ها پوشش دهند

شاخص معرفی وزرای جدید، کارآمدی و هماهنگی با سیاست های دولت بود

سد بنگاهداری و صندوق های ورشکسته

سرعت گیرهای یک اَبَر وزارت

هر آنچه درباره زنان در رابطه جنسی می دانید اشتباه است

جلسه رای اعتماد وزرای پیشنهادی شنبه ظهر برگزار می شود

وزارت تعرفه و قیمت

دژپسند و دژ تحریم ها

فرصتی مبارک

گزینه فرا نحله ای

تزریق نیروی جدید به کابینه

خودتحریمی اینجاست

گفت وگوی صریح دولتی ها با خصوصی ها

نخستین تصویر از 12 مرزبان ایرانی ربوده شده در مرز پاکستان

چرا خداوند نماز را واجب کرد؟ /حدیث حضرت زهرا(س)

احتمال تغییر سهم قطعی معدل در کنکور 98

دپوی سیب درختی در کنارجاده های مهاباد + فیلم

پیروزی اخمت گروزنی با محمدی

مداح پیشکسوت فارس از باید و نبایدهای مجالس عزاداری می گوید/ اهمیت تبیین منطق قرآنی اهل بیت(ع)

مداح پیشکسوت فارس از باید و نبایدهای مجالس عزاداری می گوید/ اهمیت تبیین منطق قرآنی اهل بیت(ع)