مطالب مرتبط:
مجالس عزاداری اهل بیت (ع) جای سیاست بازی نیست
سیره اهل بیت(ع) در منابر و عزاداری ها تبیین شود
باید از انجام هر کاری که با شأن و جایگاه مجالس عزاداری اهل بیت علیهم السّلام منافات دارد، پرهیز شود/ استفاده از آلات موسیقی، مناسب با عزاداری سالار شهیدان علیه السّلام نیست
مداح کهنه کار اهل بیت(ع) در گفت وگو با فارس: شهید حججی محصول سخنرانی امام بود/مداح نباید به پاکت های روضه نیازی داشته باشد
تصاویر/ عزاداری تاسوعای حسینی در حرم کریمه اهل بیت (ع)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 شهریور 1397 ساعت 10:552018-09-21سياسي

مداح پیشکسوت فارس از باید و نبایدهای مجالس عزاداری می گوید/ اهمیت تبیین منطق قرآنی اهل بیت(ع)


لطف الله حقیقی، مسئول هیئت رزمندگان اسلام استان فارس به بیان باید و نبایدهایی از مجالس عزاداری حسینی پرداخت و گفت: باید در طول سال به سراغ جامعه مداحان و جوانان برویم و امر به معروف کنیم و مشخص کنیم که چگونه خوانده و چه شعری بخوانند.

- مداح پیشکسوت فارس از باید و نبایدهای مجالس عزاداری می گوید/ اهمیت تبیین منطق قرآنی اهل بیت(ع) " گروه اجتماعی ـ لطف الله حقیقی، مسئول هیئت رزمندگان اسلام استان فارس به بیان باید و نبایدهایی از مجالس عزاداری حسینی پرداخت و گفت: باید در طول سال به سراغ جامعه مداحان و جوانان برویم و امر به معروف کنیم و مشخص کنیم که چگونه خوانده و چه شعری بخوانند.

لطف الله حقیقی، مداح پیشکسوت استان فارس و مسئول هیئت رزمندگان اسلام استان فارس در گفت وگو با ایکنا "از فارس، با یادآوری اهمیت کار مداحی گفت: یکی از زبان های هنرمندانه ای که می تواند نهضت امام حسین(ع) را به جامعه معرفی کند و آن اهداف مقدس را همچنان زنده و پویا نگه دارد، زبان شعر و مداحی است.

وی افزود: مقام معظم رهبری بر روی این موضوع بسیار با حساسیت برخورد کردند و هر سال وقت زیادی به شاعران و مخصوصاً شاعران آیینی و جامعه مداحین کشور و مبلغان تخصیص می دهند که باید از رهنمودهای معظم له در این زمینه استفاده کنیم.

هجمه دشمنان بر علیه نهضت حسینی پرشتا ب تر شده است حقیقی با اشاره به هجمه های اخیر دشمنان علیه نهضت حسینی گفت: امسال هجمه ای که مانند سال های گذشته اما پر شتاب تر به نهضت مقدس امام حسین(ع) شده است برای این است که بخواهند این حرکت خودجوش مردمی و الهی را تعطیل کنند ولی این مسئله امکان پذیر نیست و دشمن هم به این حقیقت رسیده است لذا دشمنان ما دنبال این هستند که این مجالس را از محتوا تهی کنند.

داشتن اخلاص؛ گام نخست ایجاد محتوا در مجالس عزاداری این مداح پیشکسوت استان فارس با طرح این سئوال که محتوای عزاداری های حسینی چیست، مسئله نخست را داشتن اخلاص و با اخلاص وارد صحنه شدن دانست و گفت: هر کسی باید در حد توان و وسع خودش قربهالی الله وارد عرصه شود و اگر خدای نکرده موضوع انتفاعی شخصی وارد این قضیه شود ضرر می کنیم و به جامعه هم ضرر می زنیم برای اینکه از آن محتوا دور می شویم و نمی توانیم آن محتوای غنی را داشته باشیم.

منطق قرآنی اهل بیت(ع) را در مجالس بیان کنیم وی به تحریف هایی که امروز بیش از گذشته در عزاداری های حسینی وارد شده است نیز اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال مقام معظم رهبری می فرماید شما 20 مرتبه هم تکرار کنید حسین(ع)، این خوب است اما چه چیزی عاید جامعه و شنوندگان و اهالی مجالس می شود؟ ما باید شعارهای امام حسین (ع)، رجزهای شهدای عاشورا و اهداف قیام عاشورا و منطق قرآنی اهل بیت(ع) را در این نوحه ها و شعارها و شعرها بیاوریم و از این طریق به جامعه معرفی کنیم.

علت مانایی شعرهای عاشورایی در طول تاریخ حقیقی با اشاره به مانایی شعرهای عاشورایی شاعرانی چون دعبل خزاعی در طول تاریخ گفت: علت این ماندگاری آن است که اینان از مقاتل صحیح، بیانات دقیق و نغز شهدای کربلا نسبت به تبیین اهداف این نهضت مقدس استفاده کردند و سرچشمه را به دست آورده و آن را دنبال کردند.

مداحی ها و آهنگ های سوگواری باید منطبق بر فقه و رسوم ما باشد مسئول هیئت رزمندگان اسلام استان فارس با بیان اینکه امروز متأسفانه برخی از ترفندهای دشمن در لفافه صلح، دوستانه و محبت دارد به جامعه مداحین عرضه می شود و ما باید فریب دشمن را نخوریم، گفت: باید متوجه نفوذ دشمن در این عرصه باشیم؛ استفاده از برخی از آهنگ ها هرچقدر هم امروز برای جوانان ما جذاب باشد، اما ما حق نداریم از آن ها استفاده کنیم؛ مقام معظم رهبری نیز در این زمینه فرمودند هیچ ایراد ندارد که شما جوانان دنبال ساختن آهنگ های مفید باشید اما آهنگی که با فقه و سنت و آداب و رسوم چندین صد ساله ما هماهنگی کامل داشته باشد و باید دنبال این ها برویم و استفاده از اشعار هم همین است.

امام حسین(ع) دنبال این بودند که ذلت را از جامعه مسلمانان کنند وی با تأکید بر اینکه در واقعه عاشورا ذلت معنا و مفهومی ندارد، گفت: امام حسین(ع) دنبال این بودند که ذلت را از جامعه مسلمانان و اسلام دور کنند و اگر آن حضرت فرمودند هیهات مناالذله معنایش این نیست که امام حسین(ع) شخصاً زیر بار ذلت نمی رود اینکه اظهر من الشمس است و اصلاً خاندان رسالت اهل ذلت پذیری نبودند چنانچه امام حسین(ع) در همان مدینه که تشریف داشتند آقا و بزرگ بودند و با کرامت والای انسانی زندگی می کردند لذا اینکه امام حسین می فرماید هیهات منا الذله منظور این است که خودم که زیر بار ذلت نمی روم وظیفه دارم که جامعه هم روشن کنم و مسلمان نباید ذلت پذیر باشد.

حقیقی با تصریح اینکه ذلت پذیری در شکل های گوناگون ممکن است متجلی شود، گفت: یک روز ما را تهدید به حمله اقتصادی، روز دیگر حمله نظامی، فرهنگی، سلامت و امداد و بهداشت و غیره می کنند، ما در تمام این موارد باید آقا زندگی کنیم مثل امام حسین(ع) و حضرت علی(ع) زیرا .

الْعِزَّهُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِینَ.

؛.

عزت از آن خدا و از آن پیامبر او و از آن مؤمنان است.

و باید این هدف را دنبال کنیم.

وی در ادامه با یادآوری این نکته که بزرگان دین، آسیب های عزاداری را شناسایی کرده اند، گفت: شهید آیت الله مطهری در سه جلد کتاب حماسه حسینی دقیقاً این تحریف ها را بیان کرده اند و ما باید این ها را مطالعه کنیم البته امروز نیز علمای بزرگ در دسترس ما هستند که بتوانند این تحریف ها را شناسایی و تبیین کنند.

برای آسیب شناسی مجالس دینی باید به سراغ کارشناسان دین برویم این مداح برجسته استان فارس ادامه داد: این علمای بزرگ کارشناس دینی هستند که باید از ظرفیت آن ها استفاده کنیم، چطور است که ما برای سلامت جسمی خودمان سراغ کارشناس مربوطه که پزشک و دکتر است می رویم و با حساسیت هم اینکار را انجام می دهیم اما برای کارهای دینی به سراغ کارشناس نمی رویم لذا امیدواریم که دغدغه ای در این حرکت نداشته باشیم و اگر دشمن هم حرکتی برای ایجاد تحریف در این حرکت های حسینی کند، یک موج است و تمام می شود زیرا امام مصباح الهدی و سفینهالنجاه است و همچنان ما را به صراط مستقیم هدایت می کند.

وی در ادامه در پاسخ به اینکه آیا برای تأثیرگذاری بیشتر نیاز به بازگشت به شیوه های سنتی عزاداری داریم و نیاز است که شیوه های نوین عزاداری آسیب شناسی شوند، گفت: ما باید واقعیت ها را بپذیریم؛ اینکه دشمن دشمنی می کند تا ارزش های ما را از ما بگیرد، شکی در آن نیست و به نماز و مجالس عزاداری و حجاب و فقه و حلال و حرام ما حمله می کند و این کار دشمن است و طبیعی است و ما هم نمی توانیم این موضوع را انکار کنیم، اما ما به عنوان یک مسلمان و انسان متدین آموزش دیده در مکتب اهل بیت(ع) چه کار کرده ایم؟ لغزش ها را به تمام مداحان بسط ندهیم حقیقی گفت: در اینجا گله ای از برخی از رسانه ها و برخی از دوستان حتی در سلک روحانیت وجود است و این است که از همان ابتدای محرم که می شود شروع می کنند به توصیه کردن و چهار لغزشی که در جاهایی برخی از مداحان ما داشته اند را تعمیم می دهند در صورت که کلیت این نیست و همه جامعه مداحان ما به این لغزش ها دچار نیستند.

در طول سال به سراغ جوانان و مداحان برویم مسئول هیئت رزمندگان اسلام استان فارس اضافه کرد: سئوال اینجاست که ما برای این کار در طول سال چه کار کرده ایم؟ باید در طول سال به سراغ جامعه مداحان و جوانان برویم و امر به معروف کنیم و مشخص کنیم که چگونه خوانده و چه شعری بخوانند و آن ها را راهنمایی و دستگیری کنیم و مطالب صحیح و شعر ناب را در اختیارشان بگذاریم.

انتقاد از غفلت مسئولان فرهنگی در به چاپ رسیدن اشعار بی محتوا وی از غفلت های مسئولان فرهنگی در این عرصه نیز انتقاد کرد و گفت: مسئولان فرهنگی کشور ما چرا باید اجازه دهند شعرهایی که وزین نیست و حقیقت ندارد و یا اینکه بر او ایراداتی وارد است، اصلاً به عرصه چاپ برسد و چرا این ها را کارشناسی نمی کنند.

حقیقی افزود: اما با همه این کمبودها و مشکلاتی که وجود دارد، امروز می بینیم به لطف پروردگار مداحانی پرورش پیدا کرده اند که کم هم نیستند و بسیار خوب در این عرصه می درخشند چناچه امروز یک مداح جوان در نماز جمعه تهران چنان می خواند که مورد غضب دشمن قرار می گیرد لذا معلوم است که کار او تأثیرگذار بوده است.

مداحی ها باید به شیوه سنتی و تأثیرگذار انجام شونداین مداح پیشکسوت استان فارس همچنین با تأکید بر اینکه مداحی ها باید به شیوه سنتی و تأثیرگذار انجام شوند، گفت: آن زمانی که فرهنگ مطالعه جامعه و دانش و تحصیل جامعه پایین بود آن چیزی که توانست مردم را در صراط مستقیم اهل بیت(ع) نگه دارد همین مجالس و نوع عزاداری ها و سروده ها بود که به شیوه سنتی عمل می شد و مجلس امام حسین(ع) تبدیل به دانشگاه و مدرسه درس شده بود و در آن مردم رشد و نمو پیدا می کردند و امروز هم ما باید همان مسیر را بیپماییم.

وی اضافه کرد: ضمن اینکه باید پای کار باشیم و تلاش کنیم با حساسیت زیاد این قضیه را دنبال کرده و ترفندهای دشمن را خنثی کنیم در عین حال از آن طرف هم نگرانی نیست، چون چراغ هدایت دست امام حسین(ع) است و به آن سمت و سو هم ما را هدایت می کند.


کلید واژه ها: مجالس عزاداری - عزاداری - مداح - فارس - حسینی - مقام معظم رهبری - پیشکسوت - جامعه - استان - امر به معروف - حقیقی - قرآنی - اهمیت - اسلام - مداحی - هایی - مداحان - شاعران - جوانان - رهبری - معروف - زبان - امام - مقدس - اجتماعی - حساسیت - تعطیل - امروز - کشور - زنده

آخرین اخبار سرویس:
رویداد هم اندیشی در عرصه بیمه سلامت در گیلان فراخوان داد

پزشکیان مطرح کردن: وادار شدن نمایندگان به امضای برخی طرح ها

500 شرکت کارآفرین در دانشگاه شریف فعالیت می کنند

مردم سروآباد سهمی غرور آفرین در دفاع از نظام اسلامی دارند

صحیح یا غلط بودن رابطه احساسی در محل کار

اعتراض علی مطهری به تقطیع سخنانش: برنامه «حالا خورشید» عوام فریب است

44 سناتور سابق آمریکایی: در حال ورود به یک دوره خطرناک هستیم

همکاری نیروهای مرزبانی ایران و جمهوری آذربایجان گسترش می یابد

40 برنامه مهم ارتش در دهه فجر اجرا می شوند

سردار جعفری: دشمنان در حال ناامید شدن هستند

تعهد اشتغال استان بر محوریت بخش خصوصی است

لزوم کوتاه شدن فرآیند طرح جامع تفصیلی در شهرسازی

عکس | زیبا بروفه در مراسم تشییع پیکر همسرش پیام صابری

قدردانی از بسیجیان نمونه در صدا و سیمای مرکز کرمان

وزیر راه و شهرسازی:زندگی مطلوب در بافت های قدیم برقرار شود

انتزاع روستای عمارت از استان اردبیل تکذیب شد

دیدار دست اندرکاران کنگره شهدای استان خراسان جنوبی با مقام معظم رهبری

جای خالی مسئولان در مناظرات دانشجویی

کنسول سفارت سوریه در تهران: امنیت در سوریه برقرار است

سردار صفوی: ماهیت جنگ های آینده دریاپایه و هواپایه، پرشدت و کوتاه مدت خواهد بود

نمایندگان را به مخالفت با کودک همسری فراخواند/ حمله ها به طرح کودک همسری بی سابقه است

تایید تست اخیر موشک بالستیک ایران / فرمانده نیروی هوافضای سپاه: 40 تا 50 تست در سال انجام می دهیم / تست اخیر برای آمریکا بسیار مهم بود که فریادشان درآمد

آخرین اطلاعات از جمعیت شناس بازداشت شده

تایید تست اخیر موشک بالستیک ایران

ضامن قانونی تغییر فرمت چک

​هم صدا با سیاه مستِ سایه تاکِ

سردار جعفری: دشمنان آرزوی براندازی نظام را به گور خواهند برد

یک نهاد خاص نمایندگان را به مخالفت علیه طرح کودک همسری تشویق می کند

دولت عزم جدی برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات ندارد

پرچم شهدا مانع وادادگی و تسلیم در برابر دشمنان می شود/ همه دستاوردهای انقلاب به برکت خون شهدا است

تشکیل پرونده جدید برای کارگر نیشکر هفت تپه در دادسرا

مهمترین اولویت دولت بازگشت ثبات اقتصادی به کشور است

دعای ویژه امام زمان (عج) برای مردم / لباسی که با پوشیدن آن مشمول لطف منجی عالم قرار خواهیم گرفت

علیرضا بای مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی شد

چرا فکر می کردیم مزد کارگران ترمیم می شود؟

دوچرخه سواری شهردار جدید تهران/عکس

جهانگرد: نمی توان تاکسی های اینترنتی را بدون توجه به سایر شرایط نقد کرد

از کپی کردن اقدامات دیگر کشورها در حوزه ی شهر هوشمند اجتناب کنید/ هر شهر و محله برای هوشمندسازی نیازمند نقشه راه بومی است

تصمیم موتلفه درباره اظهارات رییسی چیست؟

کامران در گفت وگو با فارس: مگر تفحص «لولو» است که نمی گذارند در مجلس انجام شود؟

برنامه های هفته پژوهش اعلام شد

انتزاع روستای عمارت از استان اردبیل تکذیب شد

گسترش فرهنگ احسان در جامعه نیازمند آموزش های اثربخش است

مختاری: اغلب مطالعات در حوزه و دانشگاه متناسب با واقعیت های عینی جامعه نیست 

کنگره ملی 2000 شهید استان خراسان جنوبی

پست 250 مدیریت قائم مقام، مشاور و جانشین در  سازمان شهرداری تهران حذف  می شود

تاکید وزیر راه و شهرسازی بر احیای بافت اطراف حرم مطهر شاهچراغ

پاسخ انقلاب اسلامی ایران به تهدیدات دشمنان + فیلم

هنر انقلاب اسلامی نهالی نیازمند کمک است

از فقر و نداری مردم نمی ترسم!

پیکر شهید مدافع حرم «علی محمدی» در ورامین تشییع می شود

اصلاح طلبان نگران جایگزین این دولت در 1400 هستند

خودداری از برخورد با عاملان اصلی توزیع رانت چه تبعاتی دارد؟

الان نباید اختلافات را عمیق کنیم (گفت وگو با امیررضا واعظی آشتیانی، معاون سابق وزیر صنعت دولت نهم)

نسخه پیچی روانشناسانه در فضای مجازی

آیت الله جوادی آملی: عده ای موش صفت فقط در حال ذخیره کردن ذخایر طلا و ارز هستند

ظریف به تماشای مارموز نشست

وقتی علم الهدی یک جوان را از مسجد فراری داد

درخواست عُلما برای فیلترینگ اینستاگرام

تست موشکی سپاه تایید شد

تصاویر| دیدار مسئولان کنگره شهدای خراسان جنوبی با رهبر انقلاب

محمدامین انصاری ورود پیکر 72 شهید تازه تفحص شده به کشور- شلمچه

اختتامیه مسابقات مناظره دانشجویی

پاسخ انقلاب اسلامی ایران به تهدیدات دشمنان

انعکاس رویدادهای خبری استان از بخش خبری 20 نوزدهم آذر

آخرین اطلاعات از جمعیت شناس بازداشت شده

نشست پیشگامان شبکه های اجتماعی عربی/ جایزه پیشگامان شبکه های اجتماعی

«عزیز کرده» نقد شد

نقش کانون های فرهنگی در ترویج مسئولیت اجتماعی دانشجویان

لزوم افزایش اعتبارات کمیته امداد بر اساس نرخ تورم در بودجه 98

دستگیری سارقان طلافروشی امامت

تولید پسته یک پنجم پارسال

خود شناسی (انسان شناسی)

چه تفکری به دولت اجازه نقد امام معصوم را می دهد ؟

اطلاعیه نظام پزشکی درباره کتاب CPT و هزینه های آن

نقش برجسته تنگ سولک بهمیی ترمیم می شود

وزیر راه و شهرسازی:زندگی مطلوب در بافت های قدیم برقرار شود

سازمان های داخلی حمایت محتوایی از جویشگرهای بومی نمی کنند

نایب رییس اول شورای عالی نظامی پزشکی: فعالیت حدود 5 هزار نفر در نظام پزشکی بدون دریافت حقوق/ رییس جدید سازمان تا سه ماه آینده انتخاب می شود

جهان ازمواهب اقدامات ایران درمبارزه با مواد مخدر بهره منداست

نماینده تهران: نهادی خاص برخی نمایندگان را به مخالفت با کودک همسری فراخواند/ حمله ها به طرح کودک همسری بی سابقه است

موضوع «گفت وگو» در کشور ما مغفول مانده است

سفیر جدید ایران در چین با روحانی دیدار کرد

اختتامیه مسابقات قرآن کریم کارکنان ارتش

بیانیه انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی

کرسی تلاوت قرآن - محلات

ضرورت مشارکت همه سلائق دانشجویی در اردوهای جهادی

کارت های ملی قدیمی در سال 98 فاقد اعتبارند

امضای تفاهمنامه همکاری آموزش و توانمندسازی ایثارگران

رونمایی از ویژه نامه چهارزبانه «المرایا»

همایش «تبیین ابعاد شخصیت مرحوم آیت الله حائری» برگزار می شود

ای کاش کسی پیدا شود و بنویسد چمران چه کرد

سمپوزیوم «نوشریعتی و مسائل امروز جامعه ما» برگزار می شود

آمریکا رو به افول است/ هراسی از تهدیدها نداریم

دو شهید گمنام میهمان کنگره ملی 2 هزار شهید خراسان جنوبی

می توان موج تحصیلکرده دانشگاهی را هدایت کرد تا به پختگی لازم برسند

دفتر نهاد رهبری مسئول عزل و نصب مسئولان دانشگاهی نیست

پرده جدید از اقدامات مجرمانه درمنی از کلاهبرداری 323 هزار تن قیر به ارزش 2 هزار میلیارد تا هدایت شبکه بزرگ فساد

رویداد هم اندیشی در عرصه بیمه سلامت در گیلان فراخوان داد

نماینده تهران: نهادی خاص برخی نمایندگان را به مخالفت با کودک همسری فراخواند/ حمله ها به طرح کودک همسری بی سابقه است

مداح پیشکسوت فارس از باید و نبایدهای مجالس عزاداری می گوید/ اهمیت تبیین منطق قرآنی اهل بیت(ع)

مداح پیشکسوت فارس از باید و نبایدهای مجالس عزاداری می گوید/ اهمیت تبیین منطق قرآنی اهل بیت(ع)