مطالب مرتبط:
در گفت وگوی تفصیلی فارس با یک تولیدکننده داخلی مطرح شد بی برنامگی در صنعت لوازم خانگی بازار را بهم ریخت نه تحریم ها
آنچه بازار لوازم خانگی را بهم ریخت
آنچه بازار لوازم خانگی را بهم ریخت
آنچه بازار لوازم خانگی را بهم ریخت
بازار لوازم خانگی هم چنان کالایی برای فروش ندارد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 شهریور 1397 ساعت 10:462018-09-21اقتصادي

2 علت اصلی بهم ریختگی بازار لوازم خانگی


علاوه بر نداشتن برنامه برای مقابله با تحریم ها، موضوع جلوگیری از عدم افزایش قیمت لوازم خانگی متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه هم در بروز وضعیت کنونی بازار لوازم خانگی مؤثر بود.

- "،  این روزها وضعیت بازار لوازم خانگی به دلیل کمیاب بودن لوازم خانگی و گرانی بسیار مورد بحث است.

فروشندگان و فعالان بازار علت گرانی ها و کمیاب شدن لوازم خانگی را عدم عرضه لوازم خانگی از سوی تولید کنندگان به بازار عنوان می کنند در حالی که تولید کنندگان با رد این موضوع وضعیت اخیر بازار لوازم خانگی را افزایش تقاضا عنوان می کنند.

به هرحال پس از گران شدن بسیاری را برای مردم فراهم کرده است.

برای بررسی دلایل اصلی وضعیت بازار لوازم خانگی گفت وگویی با حسین رحمانی نیا مدیرعامل یکی از شرکت های تولید کننده لوازم خانگی داخلی انجام شده که در ادامه آمده است: * برخی تولیدکنندگان لوازم خانگی تولید را کاملا متوقف کردند فارس: آقای رحمانی نیا با توجه به اینکه کمتر از یک سال پیش فروشندگان لوازم خانگی از رکود بازار لوازم خانگی گلایه مند بودند، دلایل گرانی و کمیاب شدن یکباره لوازم خانگی چیست؟ افزایش قیمت" ارز بازار لوازم خانگی را بهم ریخته یا اینکه تحریم هایی که هنوز نیامده باعث بروز چنین اتفاقاتی در بازار لوازم خانگی شده است؟ رحمانی نیا: قطعا علت بروز همه اتفاقات در حوزه لوازم خانگی تحریم ها نبوده بلکه بخش زیادی از مسائل پیش آمده در این بازار به مسائل مدیریتی و بی برنامگی در بخش صنعت" تولید لوازم خانگی ارتباط دارد.

در کشور ما تصمیمات و بحران های اقتصادی به سرعت در روند تولیدات صنعتی تاثیرگذار است بنابراین از آنجا که از قبل برای بحران تحریم آمادگی و برنامه ریزی نداشتیم این اتفاق افتاد و اثرات روانی هم مزید به علت شد.

علاوه بر نداشتن برنامه برای مقابله با تحریم ها، موضوع جلوگیری از عدم افزایش قیمت لوازم خانگی متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه هم در بروز وضعیت کنونی بازار لوازم خانگی مؤثر بود.

وقتی مواد اولیه تولید افزایش قیمت دارد اما تولید کننده نمی تواند قیمت نهایی محصولش را متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه افزایش دهد مجبور می شود تولید را تعطیل کند که این اتفاق در بخش تولیدات لوازم خانگی افتاد و تولید کنندگان برای جلوگیری از ضرر و زیان مجبور به توقف تولید شدند.

بنابراین اتفاق نامیمونی به طور نانوشته در بخش تولیدات لوازم خانگی به وقوع پیوست و متعاقب آن تولیدکنندگان دست از تولید برداشتند و اقدام به تعدیل نیروی انسانی" کردند بطوری که در حال حاضر برخی از تولیدکنندگان لوازم خانگی بطور کامل تولیدات خود را متوقف کرده اند.

همچنین برخی از تولید کنندگان لوازم خانگی به مسئولان اعلام کرده اند که اگر تمهیدات لازم توسط مسئولان و متولیان بخش صنعت صورت نگیرد ممکن است آنها هم مجبور به تعطیلی واحد تولیدی خود شوند.

* فارس: شما توقف تولید را در بخش لوازم خانگی در برخی برندها را عنوان می کنید در حالی که تولید کنندگان لوازم خانگی به این مساله اذعان نمی کنند و آن را نمی پذیرند؟ این گفته شما براساس چه مستنداتی است؟ رحمانی نیا: در حال حاضر علت کمبود لوازم خانگی عدم تولید برنامه ریزی و عدم حمایت از تولید کنندگان است.

اما به هرحال از شرایط آسیب پذیر یک عده سودجو هم سوءاستفاده می کنند بطوریکه به محض اینکه این سودجویان متوجه شدند، تولید کنندگان لوازم خانگی به علت شرایط پیش آمده تولید را کاهش یا متوقف می کنند به بازار وارد شدند و با خرید و احتکار لوازم خانگی وضعیت بازار لوازم خانگی را بهم ریختند.

البته دولت" از این موضوع مطلع شد و با تشکیل ستاد ضد احتکار و اختفا برخورد خود با این سودجویان را آغاز کرد.

* 2 علت اصلی بهم ریختگی بازار لوازم خانگی بنابراین بطور کلی مشکل اول در بازار لوازم خانگی تامین مواد اولیه و موضوع دوم تصمیم گیری برای افزایش قیمت کالای نهایی متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه است.

ورق 650 نفر نیروی انسانی نیازمند سودآوری شرکت است و سودآوری باعث می شود تا شرکت از بین نرود و چرخ آن بچرخد.

فارس: شما علت بهم ریختگی بازار لوازم خانگی را عدم تامین مواد اولیه و همچنین افزایش نیافتن قیمت لوازم خانگی متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه عنوان می کنید؟ در حالی که از ابتدای امسال تاکنون دو بار لوازم خانگی افزایش قیمت یافته است یک بار در اواخر فروردین ماه مجوز افزایش قیمت لوازم خانگی صادر شد و به تازگی هم سازمان حمایت بدون ابلاغ کتبی و رسمی مجوز افزایش قیمت 20 تا 25 درصدی را برای تولید کنندگان صادر کرده است.

آیا این میزان افزایش قیمت کافی نبوده است؟ رحمانی نیا: مجوز افزایش قیمت اخیر لوازم خانگی، هنوز به صورت رسمی ابلاغ نشده است و شرکت های تولید کننده لوازم خانگی هنوز برای اعمال افزایش قیمت ابهام دارند زیرا ممکن است این افزایش قیمت را اعمال کنند و سپس مورد سوال سازمان حمایت قرار بگیرند که براساس چه مجوزی این افزایش قیمت را اعمال کرده اند.

بنابراین باید مسئولین امر تکلیف افزایش قیمت را رسما اعلام کنند و برای اینکه بازار از حالت قفل شدن خارج شود مسئولین امر باید برای اعلام رسمی افزایش قیمت سرعت عمل به خرج دهند.

وقتی اجازه افزایش قیمت محصول تمام شده متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه به تولید کنندگان داده نمی شود، تولید کننده باید به مصرف کننده سوبسید بدهد و قطعا در چنین شرایطی یک تولید کننده به حیات تولیدی خود نمی تواند ادامه دهد و مجبور می شود تولید خود را متوقف کند.

فارس: مواد اولیه چقدر افزایش قیمت داشته است؟ رحمانی نیا: قیمت مواد اولیه حدود 80 تا 90 درصد افزایش یافته است البته بخشی از این افزایش قیمت ها افسار گسیخته و به دلیل سودجویی است.

اما بهرحال ما مواد اولیه مورد نیاز بخش تولید خود را باید با چنین افزایش قیمتی خریداری کنیم.

متاسفانه به دلیل آسیب پذیر بودن و هزینه کارگری دارد بنابراین قیمت ارز به صورت مستقیم روی 85 درصد از قیمت مواد اولیه اثرگذار است.

فارس: چقدر از قطعات مورد نیاز برای تولید شما از طریق واردات تامین می شود و با توجه به تحریم ها چه مشکلاتی برای تامین این قطعات دارید؟ رحمانی نیا: نزدیک به 30 درصد مواد اولیه مورد نیاز ما مانند فوم، کمپرسور و موتور فن از طریق واردات تامین می شود.

فارس: با توجه به تحریم ها مشکلی هم برای تامین این قطعات و مواد اولیه دارید؟ رحمانی نیا: بله داریم، اما سعی کرده ایم این موارد را با تهیه از کشورهای مختلف تامین کنیم.

قبلا قطعات مورد نیازمان را از کره تهیه می کردیم اما با آغاز تحریم ها و با توجه به روابط نزدیکی که بین کره و آمریکا وجود دارد کشور کره دیگر حاضر به فروش این قطعات به ما نیست بنابراین ما هم با تغییر کشور مبدا برای واردات قطعات و مواد اولیه مورد نیاز لوازم خانگی سعی کرده ایم تا مشکلاتمان را حل کنیم.

* فارس: پس از بروز گرانی ها و کمبود در حوزه لوازم خانگی شما اعلام کردید که برای جبران کمبود در بازار لوازم خانگی آمادگی دارید که به صورت سه شیفت تولید کنید؟ این اتفاق افتاد؟ رحمانی نیا: ما به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی تصمیم گرفتیم که در این بخش به کمک دولت بیاییم و اعلام کردیم که حاضر هستیم در صورت کمک دولت و رفع موانع، به صورت سه شیفت کار کرده تا بخشی از نیاز بازار را تامین کنیم، اما به طور عملی تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

* فارس: چرا این اتفاق نیفتاد؟ رحمانی نیا: دولت کمک نکرد.

البته ما در صدد تامین مواد اولیه از مبادی مختلف هستیم و انشاء الله برای تولید در ماه های آتی مشکلی نخواهیم داشت ولی از دولت انتظار داریم که در رفع برخی مشکلات از جمله تامین ورق از فولاد به ما کمک کند.

در حال حاضر ورق فولاد در بازار موجود نیست و باید آن را از بازار سیاه تامین کرد.

بنابراین وقتی یک ماده اولیه آنقدر گران می شود که به شدت قیمت تمام شده را تحت تاثیر قرار می دهد تولید کننده هم در چنین شرایطی ترجیح می دهد که مدتی تولید را متوقف کند تا مجبور به پرداخت قیمت نامتعارف مواد اولیه نشود و همین موضوع کمبود در کالا در بازار را رقم می زند.

در شرایطی که ما آمادگی خود را برای تولید در سه شیفت اعلام کردیم از وزارت صنعت، معدن و تجارت" انتظار داشتیم تا ورق فولاد مورد نیاز ما را از شرکت های زیر مجموعه خود تامین کند که این اتفاق نیفتاد.

برای تامین ABS هم که شرکت تولید کننده آن زیر مجموعه پتروشیمی ها و ستاد اجرایی فرمان امام هستند وزارت صنعت می توانست به ما کمک کند که در این راستا هم اتفاقی صورت نگرفت.

* فارس: با توجه به اینکه اکنون در شرایط تحریم باید قطعات مورد نیاز تولیدات را از کشورهای مختلف تهیه کنید این امر بر روی کاهش کیفیت کالای تولیدی تاثیر نگذاشته است؟ رحمانی نیا: خیر، چه بسا برخی قطعات را با کیفیت بهتری تهیه می کنیم.

شرکت تولیدی ما هر قطعه و هر نوع ماده اولیه را قبل از ورود به چرخه تولید تست می کند و در صورت اخذ استانداردهای لازم آن را وارد چرخه تولید می کند، بنابراین تغییر مبادی واردات قطعات تاثیری در کیفیت محصول تولیدی ما نخواهد داشت و با وجود تمام مشکلات از تولید محصولات کیفی صرف نظر نخواهیم کرد.

در حال حاضر روزانه 350 دستگاه لوازم خانگی تولید و به بازار عرضه می کنیم در حالی که پیش از این روزانه 250 دستگاه تولید می کردیم.

فارس: یک تولید کننده برای ادامه تولید چه انتظاری از دولت دارد؟ رحمانی نیا: انتظار ما تثبیت قیمت ارز با هر نرخ مورد تایید دولت است.

تثبیت نرخ ارز در هر نرخی تکلیف تولید کنندگان را روشن می کند.

در بازار متلاطم تولید لوازم خانگی، عدم ثبات نرخ ارز منجر شده است که بسیاری از تولید کنندگان جرات تولید دوباره را نداشته باشند و تصور من آن است که اگر نرخ ارز تثبیت شود تولید کننده ها هم بتوانند برای تولید برنامه ریزی کنند.

*الان بهترین فرصت برای تقویت تولید کنندگان داخلی است فارس: چند درصد بازار لوازم خانگی را تولیدات داخلی تشکیل می دهد؟ رحمانی نیا: به دلیل سیاست های غلط ، قاچاق" لوازم خانگی و واردات بین 50 تا 70 درصد از بازار لوازم خانگی وارداتی است و حدود 30 درصد از تولیدات داخلی تامین می شود.

* فارس: در سال حمایت از کالای ایرانی چه انتظاری از مسئولان می رود؟ رحمانی نیا: در سالی که به نام معاف می شود و در مقابل کالایی که در کشور ما تولید می شود را به قیمت تمام شده نهایی که در خارج از کشور تولید می شود عرضه می کند.

ما باید کالای ایرانی تولید کنیم و فرمایش رهبری در حمایت از تولید کالای ایرانی حمایت از تولید برندهای ایرانی در داخل کشور نبوده است.

ما ظرفیت بلااستفاده بسیار فراوانی داریم که با تقویت این ظرفیت ها می توانیم تولید را افزایش دهیم.


کلید واژه ها: لوازم خانگی - بازار لوازم خانگی - تولید - افزایش قیمت - بازار - افزایش - تولید کنندگان - قیمت - قیمت لوازم خانگی - تحریم - رحمانی - برنامه - گرانی - برنامه ریزی - بحران - هایی - مدیرعامل - اقتصادی - تعطیل - مردم - کشور - زیان - رکود

آخرین اخبار سرویس:
پیشنهاد بانک ها برای جلوگیری از خروج سپرده ها

نیاز به ظرفیت سازی های جدید پروپیلنی

اثر محسوس طرح کاهش در بهبود کیفیت هوا

رویکرد درآمدزایی شهرداری در سال 98

علت افزایش قیمت بسته های اینترنتی از زبان وزیر ارتباطات

قیمت سکه طرح جدید افت کرد/نرخ به 4 میلیون و 90 هزار تومان رسید

آبخیزداری بالادست سدِ زاینده رود شده است

کاهش 17.5 درصدی ورود گردشگران خارجی به ابیانه

6 راه مالیاتی برای افزایش درآمد کشور/50 هزار میلیارد معافیت داریم

استخدام کارشناس فروش،پشتیبانی امور مشتریان در سایت شابش- تهران

رشد تولید لاستیک در ایران

هدیه همراه اول به مردم آبادان

مصائب گوشت قرمز

وضعیت پیچیده ارزهای صادراتی

4 مصوبه جدید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید

استخدام کارگر فنی جوشکار با مزایا در تهران

ساعت و قیمت توزیع گوشت دولتی

مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست

اثرات نرخ ارز و نوسانات آن بر صنایع فلزی

پرداخت سه هزار و 608 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه در بانک کارگشایی

استخدام کارشناس فنی،کارمند مارکتینگ در شرکت پرهیز کالا مهر

از تحریم داخلی پرهیز کنیم

قدردانی دادستان عمومی وانقلاب مرکز استان البرز از بانک کشاورزی

بنزین؛ نرخ واقعی، عدالت توزیعی و خودروهای خوش اشتها

توسعه نفت با پول های مردمی

علت افزایش قیمت بسته های اینترنتی از زبان وزیر ارتباطات

عراق به تعهداتش در مورد کاهش تولید نفت پای بند است

تغییرات دیروز شاخص کل فرابورس ایران

سخنگوی کمیسیون تلفیق: مصوبه مربوط به واردات بدون انتقال ارز لغو شد

قیمت ارز مسافرتی در 3 بهمن 97

بسته جدید برای تنظیم بازار

ارتباط سطح خوشحالی با میزان آلودگی هوا

نصب آب شیرین کن در آبادان به گام نهایی رسید

کارشکنی وزارت نفت در مسیر عرضه نفت در بورس پایان ندارد

کانال مالی سوییس آماده راه اندازی است

پشت پنجره «اودئون»

نامزدهای انتخابات هیات نمایندگان 20 درصد افزایش یافت

پرونده سلامت 1.8 میلیون نفر کرمانشاهی الکترونیکی شد

بیش از 11میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی در دلگان پرداخت شد

آخرین پرواز بویینگ 727 در خطوط هوایی ایران انجام شد

قیمت دلار به 11 هزار و 540 تومان رسید

شرایط سال گذشته درمورد افزایش ظرفیت ها وجود ندارد/ پیش از برگزاری آزمون ظرفیت ها را 20 درصد افزایش دادیم

ساخت 507 سایت جدید اپراتور ایرانسل سال آینده در فارس

توسعه صنایع دستی با بهره گیری از پیشکسوتان استان مرکزی

اعلام شرایط فروش بلیت چارتری

کاهش نرخ خرید ارزهای بانکی

استخدام مشاور تولید رنگ های صنعتی،کارشناس تولید رنگ های صنعتی

استخدام بازاریاب با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

ترخیص 85 درصد قطعات واگن های مترو از گمرک

توسعه صنایع دستی با بهره گیری از پیشکسوتان استان

چهارشنبه 3 بهمن | قیمت خرید دلار در بانک ها؛ دلار و یورو ارزان شد

احتمال تغییر سود سپرده های ماه شمار

افزایش سهمیه گوشت گرم در میادین تره بار

شتاب حرکت علمی کشور به هیچ وجه کُند یا متوقف نشود

100 درصد روستا های بالای 50 خانوار استان همدان راه آسفالته دارند

علت افزایش قیمت بسته های اینترنتی از زبان وزیر ارتباطات

بنیاد برکت 500 طرح اشتغال زایی راه اندازی می کند

آخرین تغییرات قیمت ارز (97/11/03)

آخرین تغییرات قیمت سکه و طلا (97/11/03)

نرخ سفر به 3 مقصد محبوب ایرانی ها + جدول پروازها

آغاز دهمین رویداد بین المللی در و پنجره در سایت تهران

دلار در بانک و بازار چند؟ 97/11/03

قیمت خرید دلار در بانک ها در 3 بهمن 97

وابستگی کامل صنعت دامداری کشور حاصل «قاچاق گله های مولد»

دبیرکل کانون بانک های خصوصی در گفت وگو با فارس مطرح کرد اثر غیرمستقیم بخشنامه جدید بانک مرکزی در حذف حساب های پشتیبان

شاخص بورس 883 واحد رشد کرد

برگزاری مانور مشترک سه گانه در شرکت گاز استان

واریز عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن

مردم می خواهند رانت های کشور به حداقل برسد

70 درصد پیشرفت فیزیکی در سد کلان و تصفیه خانه

پاسخ تحریم ماهان را به صورت حقوقی و قاطع جواب می دهیم

پرداخت 6 هزار فقره کمک هزینه جهیزیه و ازدواج به نیازمندان فارس

هشدار ویزالند به هزینه های چند ده میلیونی برای اخذ ویزای کانادا

وال استریت سقوط کرد

مدیران بر اساس فرهنگ و منابع استان برنامه ریزی کنند

اختصاص یک و نیم میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستاها

آیا اسب سرکش مسکن رام شده است؟

احتمال تغییر شرایط پرداخت سود به سپرده های بانکی

امضای 6 قرارداد نفتی به ارزش تقریبی 4400 میلیارد تومان

توییت وزیر در مورد افزایش مشارکت معلمان در تصمیم سازی + عکس

قیمت دلار کاهشی شد

چالش 10 سال خودروهای پرفروش جهان +قیمت و تصاویر

دلار در سومین روز بهمن چقدر قیمت خورد؟

افزایش 25 درصدی پرداخت زکات در مهاباد

فروش بنزین این بار در کنار خیابان/تخلف جایگاه داران در صورت پر کردن بطری +تصاویر

دولت سکان بازار ارز را به دست می گیرد

مردم از پشت پرده زندگی کودکان خیابانی اطلاعی ندارند

تحقق برنامه های شهری نیازمند عاملیت های مدنی است

علت افزایش قیمت بسته های اینترنتی از زبان وزیر ارتباطات

واگذاری واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی به کمیته امداد

واریز عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن

نوسانات جزیی نرخ ارز/قیمت دلاردرصرافی های بانکی به11540تومان رسید

دلار در سومین روز بهمن چقدر قیمت خورد؟

مردم دلارهای خود را به طلا تبدیل کنند

زنگنه: کشف یک چاه جدید در آبادان/ اطلاعات میزان تولید نفت را نمی دهم

بهای اجاره در گیشا چند؟

چرا در بودجه ایران، بزغاله یکی هفت صنار نیست

بودجه عمرانی غیر شفاف

هایلندرهای 2020 تویوتا به رقابت با فوردهای اکسپلورر می روند+عکس

افزایش 60 درصدی تعداد تراکنش های درگاه های پرداخت اینترنتی بانک صادرات ایران

2 علت اصلی بهم ریختگی بازار لوازم خانگی

2 علت اصلی بهم ریختگی بازار لوازم خانگی