مطالب مرتبط:
در گفت وگوی تفصیلی فارس با یک تولیدکننده داخلی مطرح شد بی برنامگی در صنعت لوازم خانگی بازار را بهم ریخت نه تحریم ها
آنچه بازار لوازم خانگی را بهم ریخت
آنچه بازار لوازم خانگی را بهم ریخت
آنچه بازار لوازم خانگی را بهم ریخت
بازار لوازم خانگی هم چنان کالایی برای فروش ندارد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 شهریور 1397 ساعت 10:462018-09-21اقتصادي

2 علت اصلی بهم ریختگی بازار لوازم خانگی


علاوه بر نداشتن برنامه برای مقابله با تحریم ها، موضوع جلوگیری از عدم افزایش قیمت لوازم خانگی متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه هم در بروز وضعیت کنونی بازار لوازم خانگی مؤثر بود.

- "،  این روزها وضعیت بازار لوازم خانگی به دلیل کمیاب بودن لوازم خانگی و گرانی بسیار مورد بحث است.

فروشندگان و فعالان بازار علت گرانی ها و کمیاب شدن لوازم خانگی را عدم عرضه لوازم خانگی از سوی تولید کنندگان به بازار عنوان می کنند در حالی که تولید کنندگان با رد این موضوع وضعیت اخیر بازار لوازم خانگی را افزایش تقاضا عنوان می کنند.

به هرحال پس از گران شدن بسیاری را برای مردم فراهم کرده است.

برای بررسی دلایل اصلی وضعیت بازار لوازم خانگی گفت وگویی با حسین رحمانی نیا مدیرعامل یکی از شرکت های تولید کننده لوازم خانگی داخلی انجام شده که در ادامه آمده است: * برخی تولیدکنندگان لوازم خانگی تولید را کاملا متوقف کردند فارس: آقای رحمانی نیا با توجه به اینکه کمتر از یک سال پیش فروشندگان لوازم خانگی از رکود بازار لوازم خانگی گلایه مند بودند، دلایل گرانی و کمیاب شدن یکباره لوازم خانگی چیست؟ افزایش قیمت" ارز بازار لوازم خانگی را بهم ریخته یا اینکه تحریم هایی که هنوز نیامده باعث بروز چنین اتفاقاتی در بازار لوازم خانگی شده است؟ رحمانی نیا: قطعا علت بروز همه اتفاقات در حوزه لوازم خانگی تحریم ها نبوده بلکه بخش زیادی از مسائل پیش آمده در این بازار به مسائل مدیریتی و بی برنامگی در بخش صنعت" تولید لوازم خانگی ارتباط دارد.

در کشور ما تصمیمات و بحران های اقتصادی به سرعت در روند تولیدات صنعتی تاثیرگذار است بنابراین از آنجا که از قبل برای بحران تحریم آمادگی و برنامه ریزی نداشتیم این اتفاق افتاد و اثرات روانی هم مزید به علت شد.

علاوه بر نداشتن برنامه برای مقابله با تحریم ها، موضوع جلوگیری از عدم افزایش قیمت لوازم خانگی متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه هم در بروز وضعیت کنونی بازار لوازم خانگی مؤثر بود.

وقتی مواد اولیه تولید افزایش قیمت دارد اما تولید کننده نمی تواند قیمت نهایی محصولش را متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه افزایش دهد مجبور می شود تولید را تعطیل کند که این اتفاق در بخش تولیدات لوازم خانگی افتاد و تولید کنندگان برای جلوگیری از ضرر و زیان مجبور به توقف تولید شدند.

بنابراین اتفاق نامیمونی به طور نانوشته در بخش تولیدات لوازم خانگی به وقوع پیوست و متعاقب آن تولیدکنندگان دست از تولید برداشتند و اقدام به تعدیل نیروی انسانی" کردند بطوری که در حال حاضر برخی از تولیدکنندگان لوازم خانگی بطور کامل تولیدات خود را متوقف کرده اند.

همچنین برخی از تولید کنندگان لوازم خانگی به مسئولان اعلام کرده اند که اگر تمهیدات لازم توسط مسئولان و متولیان بخش صنعت صورت نگیرد ممکن است آنها هم مجبور به تعطیلی واحد تولیدی خود شوند.

* فارس: شما توقف تولید را در بخش لوازم خانگی در برخی برندها را عنوان می کنید در حالی که تولید کنندگان لوازم خانگی به این مساله اذعان نمی کنند و آن را نمی پذیرند؟ این گفته شما براساس چه مستنداتی است؟ رحمانی نیا: در حال حاضر علت کمبود لوازم خانگی عدم تولید برنامه ریزی و عدم حمایت از تولید کنندگان است.

اما به هرحال از شرایط آسیب پذیر یک عده سودجو هم سوءاستفاده می کنند بطوریکه به محض اینکه این سودجویان متوجه شدند، تولید کنندگان لوازم خانگی به علت شرایط پیش آمده تولید را کاهش یا متوقف می کنند به بازار وارد شدند و با خرید و احتکار لوازم خانگی وضعیت بازار لوازم خانگی را بهم ریختند.

البته دولت" از این موضوع مطلع شد و با تشکیل ستاد ضد احتکار و اختفا برخورد خود با این سودجویان را آغاز کرد.

* 2 علت اصلی بهم ریختگی بازار لوازم خانگی بنابراین بطور کلی مشکل اول در بازار لوازم خانگی تامین مواد اولیه و موضوع دوم تصمیم گیری برای افزایش قیمت کالای نهایی متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه است.

ورق 650 نفر نیروی انسانی نیازمند سودآوری شرکت است و سودآوری باعث می شود تا شرکت از بین نرود و چرخ آن بچرخد.

فارس: شما علت بهم ریختگی بازار لوازم خانگی را عدم تامین مواد اولیه و همچنین افزایش نیافتن قیمت لوازم خانگی متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه عنوان می کنید؟ در حالی که از ابتدای امسال تاکنون دو بار لوازم خانگی افزایش قیمت یافته است یک بار در اواخر فروردین ماه مجوز افزایش قیمت لوازم خانگی صادر شد و به تازگی هم سازمان حمایت بدون ابلاغ کتبی و رسمی مجوز افزایش قیمت 20 تا 25 درصدی را برای تولید کنندگان صادر کرده است.

آیا این میزان افزایش قیمت کافی نبوده است؟ رحمانی نیا: مجوز افزایش قیمت اخیر لوازم خانگی، هنوز به صورت رسمی ابلاغ نشده است و شرکت های تولید کننده لوازم خانگی هنوز برای اعمال افزایش قیمت ابهام دارند زیرا ممکن است این افزایش قیمت را اعمال کنند و سپس مورد سوال سازمان حمایت قرار بگیرند که براساس چه مجوزی این افزایش قیمت را اعمال کرده اند.

بنابراین باید مسئولین امر تکلیف افزایش قیمت را رسما اعلام کنند و برای اینکه بازار از حالت قفل شدن خارج شود مسئولین امر باید برای اعلام رسمی افزایش قیمت سرعت عمل به خرج دهند.

وقتی اجازه افزایش قیمت محصول تمام شده متناسب با افزایش قیمت مواد اولیه به تولید کنندگان داده نمی شود، تولید کننده باید به مصرف کننده سوبسید بدهد و قطعا در چنین شرایطی یک تولید کننده به حیات تولیدی خود نمی تواند ادامه دهد و مجبور می شود تولید خود را متوقف کند.

فارس: مواد اولیه چقدر افزایش قیمت داشته است؟ رحمانی نیا: قیمت مواد اولیه حدود 80 تا 90 درصد افزایش یافته است البته بخشی از این افزایش قیمت ها افسار گسیخته و به دلیل سودجویی است.

اما بهرحال ما مواد اولیه مورد نیاز بخش تولید خود را باید با چنین افزایش قیمتی خریداری کنیم.

متاسفانه به دلیل آسیب پذیر بودن و هزینه کارگری دارد بنابراین قیمت ارز به صورت مستقیم روی 85 درصد از قیمت مواد اولیه اثرگذار است.

فارس: چقدر از قطعات مورد نیاز برای تولید شما از طریق واردات تامین می شود و با توجه به تحریم ها چه مشکلاتی برای تامین این قطعات دارید؟ رحمانی نیا: نزدیک به 30 درصد مواد اولیه مورد نیاز ما مانند فوم، کمپرسور و موتور فن از طریق واردات تامین می شود.

فارس: با توجه به تحریم ها مشکلی هم برای تامین این قطعات و مواد اولیه دارید؟ رحمانی نیا: بله داریم، اما سعی کرده ایم این موارد را با تهیه از کشورهای مختلف تامین کنیم.

قبلا قطعات مورد نیازمان را از کره تهیه می کردیم اما با آغاز تحریم ها و با توجه به روابط نزدیکی که بین کره و آمریکا وجود دارد کشور کره دیگر حاضر به فروش این قطعات به ما نیست بنابراین ما هم با تغییر کشور مبدا برای واردات قطعات و مواد اولیه مورد نیاز لوازم خانگی سعی کرده ایم تا مشکلاتمان را حل کنیم.

* فارس: پس از بروز گرانی ها و کمبود در حوزه لوازم خانگی شما اعلام کردید که برای جبران کمبود در بازار لوازم خانگی آمادگی دارید که به صورت سه شیفت تولید کنید؟ این اتفاق افتاد؟ رحمانی نیا: ما به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی تصمیم گرفتیم که در این بخش به کمک دولت بیاییم و اعلام کردیم که حاضر هستیم در صورت کمک دولت و رفع موانع، به صورت سه شیفت کار کرده تا بخشی از نیاز بازار را تامین کنیم، اما به طور عملی تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

* فارس: چرا این اتفاق نیفتاد؟ رحمانی نیا: دولت کمک نکرد.

البته ما در صدد تامین مواد اولیه از مبادی مختلف هستیم و انشاء الله برای تولید در ماه های آتی مشکلی نخواهیم داشت ولی از دولت انتظار داریم که در رفع برخی مشکلات از جمله تامین ورق از فولاد به ما کمک کند.

در حال حاضر ورق فولاد در بازار موجود نیست و باید آن را از بازار سیاه تامین کرد.

بنابراین وقتی یک ماده اولیه آنقدر گران می شود که به شدت قیمت تمام شده را تحت تاثیر قرار می دهد تولید کننده هم در چنین شرایطی ترجیح می دهد که مدتی تولید را متوقف کند تا مجبور به پرداخت قیمت نامتعارف مواد اولیه نشود و همین موضوع کمبود در کالا در بازار را رقم می زند.

در شرایطی که ما آمادگی خود را برای تولید در سه شیفت اعلام کردیم از وزارت صنعت، معدن و تجارت" انتظار داشتیم تا ورق فولاد مورد نیاز ما را از شرکت های زیر مجموعه خود تامین کند که این اتفاق نیفتاد.

برای تامین ABS هم که شرکت تولید کننده آن زیر مجموعه پتروشیمی ها و ستاد اجرایی فرمان امام هستند وزارت صنعت می توانست به ما کمک کند که در این راستا هم اتفاقی صورت نگرفت.

* فارس: با توجه به اینکه اکنون در شرایط تحریم باید قطعات مورد نیاز تولیدات را از کشورهای مختلف تهیه کنید این امر بر روی کاهش کیفیت کالای تولیدی تاثیر نگذاشته است؟ رحمانی نیا: خیر، چه بسا برخی قطعات را با کیفیت بهتری تهیه می کنیم.

شرکت تولیدی ما هر قطعه و هر نوع ماده اولیه را قبل از ورود به چرخه تولید تست می کند و در صورت اخذ استانداردهای لازم آن را وارد چرخه تولید می کند، بنابراین تغییر مبادی واردات قطعات تاثیری در کیفیت محصول تولیدی ما نخواهد داشت و با وجود تمام مشکلات از تولید محصولات کیفی صرف نظر نخواهیم کرد.

در حال حاضر روزانه 350 دستگاه لوازم خانگی تولید و به بازار عرضه می کنیم در حالی که پیش از این روزانه 250 دستگاه تولید می کردیم.

فارس: یک تولید کننده برای ادامه تولید چه انتظاری از دولت دارد؟ رحمانی نیا: انتظار ما تثبیت قیمت ارز با هر نرخ مورد تایید دولت است.

تثبیت نرخ ارز در هر نرخی تکلیف تولید کنندگان را روشن می کند.

در بازار متلاطم تولید لوازم خانگی، عدم ثبات نرخ ارز منجر شده است که بسیاری از تولید کنندگان جرات تولید دوباره را نداشته باشند و تصور من آن است که اگر نرخ ارز تثبیت شود تولید کننده ها هم بتوانند برای تولید برنامه ریزی کنند.

*الان بهترین فرصت برای تقویت تولید کنندگان داخلی است فارس: چند درصد بازار لوازم خانگی را تولیدات داخلی تشکیل می دهد؟ رحمانی نیا: به دلیل سیاست های غلط ، قاچاق" لوازم خانگی و واردات بین 50 تا 70 درصد از بازار لوازم خانگی وارداتی است و حدود 30 درصد از تولیدات داخلی تامین می شود.

* فارس: در سال حمایت از کالای ایرانی چه انتظاری از مسئولان می رود؟ رحمانی نیا: در سالی که به نام معاف می شود و در مقابل کالایی که در کشور ما تولید می شود را به قیمت تمام شده نهایی که در خارج از کشور تولید می شود عرضه می کند.

ما باید کالای ایرانی تولید کنیم و فرمایش رهبری در حمایت از تولید کالای ایرانی حمایت از تولید برندهای ایرانی در داخل کشور نبوده است.

ما ظرفیت بلااستفاده بسیار فراوانی داریم که با تقویت این ظرفیت ها می توانیم تولید را افزایش دهیم.


کلید واژه ها: لوازم خانگی - بازار لوازم خانگی - تولید - افزایش قیمت - بازار - افزایش - تولید کنندگان - قیمت - قیمت لوازم خانگی - تحریم - رحمانی - برنامه - گرانی - برنامه ریزی - بحران - هایی - مدیرعامل - اقتصادی - تعطیل - مردم - کشور - زیان - رکود

آخرین اخبار سرویس:
پرواز تهران - خارگ در بوشهر نشست

وزیر نفت فقط دنبال واردات بنزین است/ نظر مردم در مورد نحوه سهمیه‎ بندی بنزین

وقف 9 میلیاردی مردم گناباد برای راهپیمایی اربعین

تسلاموتورز قید خودروهای کاملا خودران را زد!

خلیج فارس در سازمان مالکیت فکری به ثبت جهانی رسید

استخدام Sys admin در شرکت پردازش و ذخیره سازی سریع داده

10 شاخص مهم برای تغییر در برق کشور آماده شد

قیمت محصولات میتسوبیشی در بازار + جدول

پتروپالایشگاه هایی که مالزی را تبدیل به قطب انرژی می کند

استخدام کارشناس مالی جهت شرکت معتبر فعال در زمینه معدن

سناریوهای کنترل مصرف بنزین

رشد 8 برابری مصرف برق نسبت به رشد جمعیت

جهان در انتظار خودروهای برقی بدون باتری!

واردات پوشاک ممنوع شد ولی قاچاق متوقف نشد

600میلیون یورو در بازار ثانویه بدون مشتری ماند

استخدام کارشناس فروش حضوری

استخدام ویزیتور

استخدام کارشناس فروش

پوشاک در انتظار ارز نیما

گچ سمنان و پسته دامغان ثبت جهانی شد

30 درصد مساحت مشهد در پهنه با خطر خیلی بالا قرار دارد

بهسازی محور تکاب - دندی با 30 درصد پیشرفت در حال اجراست

طرح جمع آوری پسماندها در 70 روستای مراغه اجرا می شود

تخلف در شرکت های لیزینگ؛ رامک خودرو، خودرو ها را تحویل نمی دهد

جزییات عرضه ارز پتروشیمی ها در نیما

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش در شرکت ساتراپ الکتریک در یزد

برداشت 20 تن انار ترش در ماسال

سود میلیاردی متهمان از اختلاط گندم با شن و ماسه

اعلام برائت از طرح پیش فروش لوازم خانگی

هزینه گزاف خودروهای برقی فولکس

آزادسازی قیمت لوازم خانگی به نفع کیست؟

صدور ویزا دو روز مانده به اربعین متوقف می شود

آخرین آمار از معاملات ارزی نیما

پرواز تهران - خارگ در بوشهر نشست

130 هزار شغل در زمینه لبنیات در ایران وجود دارد

ایجاد گذر فرهنگ و هنر در رشت، منوط به تعامل شهرداری است

بازگشت به کار2 هزار کارگر البرزی

چینی ها در احداث خط آهن جلفا- چشمه ثریا مشارکت می کنند

گزارشی از وجود فلزات سنگین در آب شرب روستایی نداشته ایم

خلیج فارس ایران به ثبت جهانی رسید

شهرکهای کشاورزی ؛ راهکاری برای مدیریت کمبود آب

گرانی لوازم خانگی،​ بازار تعمیرات این کالا را گرم کرده است

تکمیل طرح گازرسانی به 15روستای استان قم

گرانی 70 درصدی لوازم صوتی و تصویری

ضرورت تغییر آرایش در صنعت برق/ نیاز به تعاملات ثروت ساز و بازاریابی

مصرف برق در ایران هشت برابر رشد جمعیت کشور

جزییات عرضه ارز پتروشیمی ها در نیما

اوضاع مسکن در آستانه یک تغییر + قیمت

اجاره آپارتمان در عباس آباد چند است؟

پارسال فقط 1.2 میلیارد دلار کالا به مناطق آزاد وارد شد

معاون وزیر نفت در شهریور 37 میلیون تومان حقوق گرفته؟

قیمت روز انواع سرخ کن در بازار + جدول

قیمت پایه جدید 28 محصول پتروشیمی اعلام شد

کاهش 15 درصدی قیمت گوشی تلفن همراه

استخدام کارگر حرفه ای در فروشگاه مرغ و ماهی نواب

رجبی، رییس اتحادیه فروشندگان لبنیات سنتی: 25 درصد از شیرخام کشور به تولید محصولات لبنی سنتی می رسد

مصرف لبنیات در کشور به زیر خط فقر رسیده است

استخدام حسابدار مالی برای شرکت خصوصی در تهران

نگرانی از کمبود نفت بازار پس از تحریم های ایران

دستاورد «تقریبا هیچ» آخوندی در بخش مسکن

استخدام منشی خانم جهت امور اداری در تهران

معاون وزیر بهداشت: سرانه مصرف لبنیات در کشور نگران کننده است

شرطی برای ادامه معاملات سکه آتی

سهم 66 درصدی فروش صادراتی در فروش فولاد خوزستان مشهود است

ربیع خواه بازی نکند بهتر است

استخدام کلاف ساز (راحتی کار) در محدوده افسریه تهران

هند به هیچ عنوان به دنبال کاهش تولید فولاد نیست

طلای جهانی به 1228.15 دلار رسید

نامزد جمال خاشقجی تحت محافظت قرار گرفت

توزیع سبد کالای حمایتی دولت آغاز شد

استخدام کابینت ساز فلز و ورق کار فنی ماهر در تهران

تقاضای کاذب واحدهای صنفی لوازم خانگی

استخدام رنگ کار چوب ماهر در تهران

دستاورد تقریبا هیچ آخوندی در بخش مسکن/از رکود سنگین تا جولان آزادانه سوداگران

بلاک چین پردرآمدترین رشته مهندسی شده است

سونامی طردشدگی

جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی چقدر است؟

هشدار شهیندخت مولاوردی درباره قتل های خانوادگی

نرخ 39 ارز بین بانکی در تاریخ 30 مهرماه 97+ جدول

رونمایی از ثروتمندترین و موفق ترین زنان جهان در 2018

کیش اینوکس 2018 امروز آغاز می شود

فازهای گازی عسلویه آماده ورود به فصل سرما / افزایش 20 درصدی تولید اتان پالایشگاه سوم مجتمع گاز پارس جنوبی

یک میلیون خودروی برقی در آمریکا فروخته شد

نحوه پرداخت ارز مسافرتی در مرز و خاک عراق

انتظار کشنده برای رونمایی از بوگاتی شیرون سوپر اسپرت

مدیر عامل توانیر: صنعت برق همیشه تحت فشار اقتصادی بوده است

عمل به تعهدنامه ارزی برای صادرکنندگان عملا غیر ممکن است

افزایش غیرقانونی 6 برابری برخی کالاهای مصرفی مردم

هشدار کانون صرافان: دلالان ارزی را آزاد نکنید/مجوزتان باطل می شود

عراق هزینه تماس با ایران در ایام اربعین را 50 درصد کاهش داد

جمع آوری کمک های نقدی در مراسم «جمعه نیکی» برای کمک به نیازمندان خاورمیانه رکورد زد

شرط مهم آمریکا برای دادن معافیت مالیاتی به خریداران نفت ایران

استخدام نیروی نگهدار خانم جهت مراقبت از سالمند خانم

بخشودگی بدهی یک واحد تولیدی در ایرانشهر

استخدام فروشنده ماهر خانم یا آقا جهت نمایشگاه مبلمان در تهران

خلیج فارس ثبت جهانی شد

استخدام فروشنده آقا جهت همکاری به صورت تمام وقت و نیمه وقت

استخدام کارگر ماهر جهت کار در مکانیکی در تهران

تسهیلات ویژه رجا برای زائران در مسیر کرمانشاه و مهران

استخدام نیرو جهت واحد بازرگانی یک شرکت خصوصی در همدان

2 علت اصلی بهم ریختگی بازار لوازم خانگی

2 علت اصلی بهم ریختگی بازار لوازم خانگی