مطالب مرتبط:
سهم ناچیز ایران از تجارت سنگ های قیمتی/ خام فروشی عقیق و فیروزه تا کِی ادامه خواهد داشت؟
لزوم جلوگیری از خام فروشی نفت
پتروشیمی ها خام فروشی می کنند
ایستگاه اوله خام فروشی
باید از خام فروشی قیر طبیعی کرمانشاه جلوگیری شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 شهریور 1397 ساعت 09:252018-09-21اقتصادي

خام فروشی عقیق و فیروزه تا کِی ادامه خواهد داشت؟


تجارت سنگ های قیمتی یکی از عرصه های فعالیتی پرسود به شمار می رود که با وجود گردش بالای مالی این حوزه در جهان سهم ایران بسیار ناچیز برآورد می شود - شعارسال":تجارت سنگ های قیمتی یکی از عرصه های فعالیتی پرسود به شمار می رود که با وجود گردش بالای مالی این حوزه در جهان سهم ایران بسیار ناچیز برآورد می شود.

اِقبال به سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در جهان، از عقبه تاریخی بسیار کهنی برخوردار است، عرصه ای با تاریخ 5 هزار ساله که از قضا ایران در این عرصه، صاحب نام است، شهرت ایران در این بخش به واسطه تمدن و تاریخ و فرهنگ کهن این مرز و بوم برجسته و قابل توجه است.

بنابر گزارش های موجود و اخبار واصله،گردش مالی تجارت سنگ های قیمتی و زینتی حدود 1000 میلیارد دلار بر آورد می شود اما متأسفانه با وجود سابقه دیرین ایران در این عرصه و برخورداری از معادن سنگ قیمتیِ بسیار، سهم ایران در تجارت این نوع از سنگ ها حدود 500 میلیون دلار تخمین زده می شود که به نسبت عقبه تاریخی کشورمان و برخورداری از منابع و معادن بسیار، این عدد و رقم بسیار ناچیز و اندک به نظر می رسد.

دُر، بابا قوری، چشم گربه ای، جاسپر، چشم ببری، گارنت،کریزکلات، روزکوارتز، عقیق و فیروزه، نمونه هایی از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی جهان به شمار می رود که معادن آن در ایران غنی است و با در نظر گرفتن مروارید خلیج فارس که شهرتی جهانی دارد بیش از پیش به ظرفیت های بالقوه موجود در این عرصه پی خواهیم برد.

شهرهای خراسان، آذربایجان شرقی، اصفهان، زنجان، همدان و لرستان از حوزه های جغرافیایی محسوب می شود که از حیث سنگ های قیمتی غنی هستند.

"فعالیت های سنتی، ارزش افزوده ناچیزی را برای ایران به جای می گذارد متأسفانه،خام فروشی، در این بخش گریبانگیر معادن کشور شده، منابعی که با فرآوری روز می توانند از ارزش افزوده قابل توجهی برخوردار شوند و به تبع سود سرشاری را برای اقتصاد کشور به ارمغان بیاورند.

سعید مولایی، یکی از فعالان این عرصه ؛ تصریح کرد: فعالیت های سنتی بر روی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در ایران، ما را از سودی قابل توجه محروم ساخته و تا زمانی که این رَویه و روند در حال استمرار است همچنان شاهد سهم ناچیز ایران از تجارت خیره کننده سنگ های قیمتی در جهان خواهیم بود.

وی افزود: به تعبیری باید اذعان کرد: در این بخش نیز سایه خام فروشی بر فعالیت ها سنگینی می کند در صورتی که با پیشرفت و توسعه و استفاده از فناوری های روز قادر به سود 20 برابری و در برخی موارد 300 تا 400 برابری فعالیت در این بخش خواهیم بود اما این توفیق در صورت تکیه بر فعالیت های سنتی مرسوم در ایران، هیچگاه محقق نخواهد شد.

مولایی بیان کرد: تأکید بر ظرفیت های درونی و لزوم استفاده از فناوری های روز بر پایه منطق و مبانی منسجمی، استوار شده و اساسا حصول این امر یکی از مولفه های اساسی در سیاست های اقتصاد مقاومتی به شمار می رود، اما متأسفانه در این بخش به دلیل برخی کم توجهی ها و بی تدبیری ها شاهد از دست رفتن فرصت های بسیاری هستیم.

این فعال در عرصه ساخت جواهرات قیمتی گفت: در نقطه مقابل، کشوری همچون ترکیه و تایلند با واردات چنین سنگ هایی به واسطه فرآوری و پیاده سازی تکنیک های روز در تراش سنگ ها و ابداعات جدید و خلاقیت و نوآوری در طرح ها، به تجارت پرسود و قابل توجهی نائل شده اند و امروز یکی از پایه های توسعه اقتصادی کشورهای ترکیه و تایلند بر این مقوله متکی است.

چندی پیش، محمدجواد پیش بین رییس کانون هماهنگی صنعت و بازار جواهرات و سنگ های زینتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفت وگو با رسانه ها در تشریح ظرفیت های بالقوه طبیعی ایران از حیث سنگ های قیمتی گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده 39 گوهر سنگ قابل تراش برای کاربرد در زیورآلات در کشور شناسایی شده و این امر مویدِ پتانسیل قوی ایران به لحاظ ساختار زمین شناسی و تنوع کانی سازی در منطقه است و از این میزان، 20نوع سنگ در خراسان وجود دارد که با این اوصاف می توان این استان را یکی از پرظرفیت ترین و توانمندترین حوزه های جغرافیایی در ایران، از مَنظَرِ وجود و وفور سنگ‎های قیمتی مطرح کرد.

وی افزود: عدم نیاز جدی این صنعت به حمل و نقل، ( به دلیل کوچک بودن تولیدات و حمل آسان آن ) و فضای کم و محدودِ کارگاه های مورد نیاز، از مزیت های قابل توجه این صنعت در اشتغالزایی هر چه بیشتر محسوب می شود و بنابر مطالعات انجام شده از ابتدای شناسایی یک سنگ در معدن تا استخراج تراش و فرآوری و تبدیل آن به نگین و فروش در بازار، حدود 200 حرفه مختلف مشغول به فعالیت می شوند که این امر موید ظرفیت های بالای این صنعت در اشتغالزایی و توسعه فرصت های شغلی است.

تلاس برای لحاظ کردن اقتصاد دانش بنیان در عرصه سنگ های قیمتی اگرچه فعالیت سنتی یکی از مشکلات عمده و موانع جدی پیش روی این صنعت برای ارزش افزوده هر چه بیشتر است اما ظاهرا در سال های اخیر با هدف لحاظ کردن اقتصاد دانش بنیان، اقداماتی در جهت حرفه ای شدن تراش و تولید سنگ ها عملیاتی و در دستور کار قرار گرفته است.

چندی پیش، اسماعیل قادری فر مدیرکل دفتر تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفت وگو با رسانه ها در این خصوص بیان کرد: با توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی و تأکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد دانش بنیان، درصدد هستیم این حوزه را با فناوری های پیشرفته عجین کنیم و با تحقق اهداف از پیش تعیین شده در این عرصه، شاهد ثروت سازی از علم در کشور خواهیم بود.

وی گفت: کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با مشارکت بخش خصوصی و اعضای فعال در آن (از جمله اتحادیه سنگ های قیمتی) تلاش می کنند خلاءهایی که در این عرصه وجود دارد را مرتفع کنند و با اِعمال کردن دانش و فناوری روز شاهد رونق اقتصادی هر چه بیشتر در این عرصه باشیم.

ضرورت استخراج حرفه ای سنگ فیروزه و پرهیز از روش های سنتی یکی از سنگ هایی که در ایران از نام و آوازه جهانی برخوردار است به فیروزه نیشابوری معطوف می شود، شهرت این سنگ از شهری است به همین نام (فیروزه) در 40 کیلومتری نیشابور که بنابر محاسبات انجام شده، ذخایر قطعی این معادن بیش از 8 هزار و 500 تن برآوُرد می شود که در سال حدود 40 تن از آن با عناوین گوناگون همچون ابوی، توفان، عجمی، شجری و شکوفه استخراج و عرضه می شوند.

یکی از الزاماتِ این حوزه به استفاده از فناوری های روز در استخراج این سنگ باز می گردد و به زعم کارشناسان در صورت طراحی، تراش و فرآوری اصولی بر روی این سنگ، فیروزه نیشابوری قادر به رقابت با سنگ های قیمتی همچون زُمُرُد است.

متأسفانه آنچنان که برخی اخبار و گزارش ها نشان می دهد بعضا در برخی موارد برای استخراج فیروزه از روش های انفجاری استفاده می شود که امید آن می رود با انجام تحقیقات و استفاده از توانمندی نخبگان کشور، از روش های سنتی در استخراجِ این سنگ گرانبها، فاصله گرفته شود و با لحاظ کردن فناوری های روز، به شیوه های مدرن تری مبادرت ورزیده شود، اگرچه ظاهراً استفاده از روش های انفجاری صرفا در مواقعی که امر استخراج با مانع و دشواری مواجه می شود استفاده می شود اما با توجه به آسیب رسانی این شیوه و تبعات زیست محیطی آن، امید است با نگاه دانش بنیان در تمامی سطوح، استخراج، ساخت، عرضه و بازاریابی، شاهد تحولی چشمگیر در اقتصاد سنگ فیروزه و دیگر سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی موجود در ایران باشیم.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار29شهریور 97، کد خبر: 6671884، www.

yjc.

ir
کلید واژه ها: سنگ های قیمتی - ایران - جهان - ارزش افزوده - تاریخ - معادن - فروشی - سنتی - تاریخی - مالی - کشور - آذربایجان - خلیج فارس - صورت - دلار - میلیارد - پیشرفت - فناوری - لرستان - اقتصاد - محروم - توسعه - اخبار - فرهنگ - صورتی - همدان - گزارش - جهانی - فارس - گربه

آخرین اخبار سرویس:
قیمت روز ارز های دولتی 28 آذر 1397

چرا نفت ارزان شد؟

توضیحات سازمان هدفمندسازی یارانه ها در خصوص یک خبر

میوه و آجیل شب یلدا را ارزان تر بخرید

اخطار به 52 واحد غیرمجاز جمع آوری و تفکیک پسماند منطقه 15

300 درصد رشد سرمایه ای داشته ایم

وزیر صنعت: قیمت لوازم خانگی 10 درصد کاهش خواهد یافت

دولت باید هرچه زودتر تکلیف مسکن اجتماعی را روشن کند/ سالانه 500 هزار واحد مسکونی باید در کشور عرضه شود

استخدام پیک موتوری جهت فست فود در تهران

استخدام کارگر نیمه ماهر جهت قالب سازی در تهران

آگهی های استخدام استان تهران | چهارشنبه 28 آذر 97

استخدام کارگر نیمه ماهر برقکار در تهران

شاخص بورس 3063 واحد افت کرد

زن مسلمان در مواجهه با چالش های پیش رو

برگزاری مجمع عمومی سالیانه بانک پاسارگاد

چرا قیمت نفت می ریزد؟

انتشار مشخصاتی منحصر به فرد از گوشی اقتصادی سامسونگ گلکسی M20

قرارداد جدید عراق برای حفاری 40 چاه در مجنون

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار امروز

لزوم ورود نهادهای نظارتی درباره عدم کاهش نرخ اجناس با وجود دلار 10 هزاری

H30 کراس 5 میلیون تومان ارزان شد/قیمت خودرو در 28 آذر 97

صدور اجاره ترخیص 30 درصد از واگن های مترو

شمخانی: بینی ترامپ را به خاک می مالیم

استخدام منشی خانم جهت یک شرکت بازرگانی در تهران

استخدام پیک تمام وقت جهت فست فود در سعادت آبادِ تهران

سرانجام مبهم طرح مبارزه با سوداگری مسکن

قیمت طلا و سکه در بازار آزاد امروز چهارشنبه 28 آذر

ساخت دو پالایشگاه نفت سنگین در جاسک

صدور حکم WTO به نفع ترکیه علیه تعرفه های آمریکا

خودرو ارزان شد

باز هم شاهد کاهش قیمت ها در بازار ارز خواهیم بود

واکنش وزیر کار به درخواست افزایش مجدد مزد97

استخدام پیک موتوری متاهل در سعادت آباد تهران

90 هزار کلاس سامانه گرمایشی استاندارد ندارد

نگاهی به پدیده پولشویی و گستره جهانی آن

وظیفه راهداری و حمل و نقل، خدمات دهی به مردم و ایمنی جاده ها است

مهر تأیید سهامداران بر عملکرد بانک پاسارگاد

رشد ارزآوری با صادرات هدفمند زعفران از طریق بورس کالا

فروش آرد در کشور با سامانه جدید بانک سپه ساماندهی شد

استخدام گرافیست خانم با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

عقب ماندگی 65 درصدی حقوق بازنشستگان

ضرورت رسیدگی به تاخیر اتحادیه اروپا در تعیین تکلیف وضعیت کانال مالی SPV

استخدام دو نفر پزشک عمومی GP مسلط به کارهای اورژانسی در تهران

استخدام راننده کامیونت بدون اتومبیل در یک نمایشگاه مبل

ارقام کلی منابع و مصارف لایحه بودجه سال 1398 کل کشور بازنگری شد

هند پول خرید نفت را به حساب 5 بانک ناشناس می ریزد

لزوم جمع آوری بخاری های نا ایمن در مدارس

شست وشوی خودرو با شلنگ آب در پاکستان ممنوع شد

بهای 14 محصول لبنی پرمصرف اعلام شد

کاهش دستکم 10درصدی قیمت لوازم خانگی

آخرین وضعیت پروژه برقی شدن قطار تهران – مشهد

بارش های نرمال تاثیری در جبران کمبود منابع آبی ندارد

استخدام پزشک متخصص چشم جهت کلینیک در تهران

قرارداد جدید عراق برای حفاری 40 چاه در مجنون

استخدام قصاب ماهر مرغ و کارگر ساده در تهران

بهای 14 محصول لبنی پرمصرف اعلام شد

تماشا کنید: پورشه 718 کیمن T معرفی شد

H30 کراس 5 میلیون تومان ارزان شد/ قیمت خودرو امروز 1397/09/28

تقدیر استاندار خراسان جنوبی از بانک صادرات ایران

تامین مالی طرح های بزرگ در استان البرز توسط بانک صنعت و معدن

قیمت خرید دلار در بانک‎ها امروز 28 آذر

امروز در جلسه هیات دولت چه گذشت؟

همدان در تکاپوی یک رویداد خانگی + پوستر

تلاش دلالان برای دردست گرفتن بازار ارز

واعظی: روحانی از انتصاب داماد خود خبر نداشت

استخدام مهندس معمار در شرکت آلوسیس در تهران

شمارش معکوس برای اجرای تعهدات شهرداری تهران به شهر کهریزک

رشد 2.8 درصدی درآمد دولت/ 71 درصد درآمد مالیاتی مصوب محقق شد

واکنش وزیر کار به درخواست افزایش مجدد مزد 97

اطلاعات تورمی مرکز آمار با واقعیت منطبق نیست

یورو 11725 تومان شد/قیمت ارز مسافرتی در 28 آذر 97

استخدام کارشناس فروش لوازم آرایشی با حقوق ثابت و پورسانت

استخدام سرپرست مالی با سابقه کار در تهران

افراد بدون داشتن مستند اقدام به پلمپ واحدها می کنند

آخرین تغییرات قیمت سکه و طلا (97/9/28)

تعداد نمادهای درج در بازار دوم فرابورس به 107 رسید

عقب ماندگی 65 درصدی حقوق بازنشستگان

دلار در کانال 10 هزار تومان، اما چرا قیمت ها بالا مانده اند؟

استخدام کارشناس فروش با فن بیان بالا در مجتمع چاپ و طرح

استخدام گرافیست مسلط به امور چاپ و بسته بندی

نصف مردم ایران در مصرف آب شرب خوش مصرف هستند

استخدام حسابدار مسلط به پارسیان در مجتمع چاپ و طرح

جریمه 500 هزار خودروی فاقد معاینه فنی در پایتخت

کمالی پور: قیمت خیار در تهران 8000 و در کرمان 1400 تومان است

تذکر سلیمی درباره عدم ارائه گزارشی نسبت به تکلیف اروپا برای کانال مالی

آماده باش پلیس پیشگیری برای شب یلدا

فلسفه وجودی بانک تسهیل گری در تامین مالی طرح های صنعتی و معدنی کشور است

خاک را رها کنیم

تداوم اجرای برنامه افزایش ظرفیت تولید نفت در آزادگان جنوبی

قیمت طلا و سکه در بازار امروز چهارشنبه 28 آذر +جدول

قرارداد جدید عراق برای حفاری 40 چاه در مجنون

خوراک دال عدس

برنامه ریزی برای صرفه جویی 15 میلیارد مترمکعبی آب در برنامه ششم

قرض الحسنه، نگین بانکداری اسلامی

اسنک با طعم ذرت دامی/ نقش مسئول فنی کارخانجات غذایی

قیمت لوازم خانگی 10 درصد کاهش می یابد

سقوط سنگین قیمت نفت/ قیمت اوراق بالا رفت

افزایش 91 درصدی سود هر سهم ولساپا

افتتاح خط تولید انبوه مته حفاری جهاد دانشگاهی خوزستان با مشارکت بانک ملی ایران

نرخ طلا ، سکه و ارز / بازگشت دلار به کانال 10 هزار تومان

خام فروشی عقیق و فیروزه تا کِی ادامه خواهد داشت؟

خام فروشی عقیق و فیروزه تا کِی ادامه خواهد داشت؟