مطالب مرتبط:
سهم ناچیز ایران از تجارت سنگ های قیمتی/ خام فروشی عقیق و فیروزه تا کِی ادامه خواهد داشت؟
لزوم جلوگیری از خام فروشی نفت
پتروشیمی ها خام فروشی می کنند
ایستگاه اوله خام فروشی
باید از خام فروشی قیر طبیعی کرمانشاه جلوگیری شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 شهریور 1397 ساعت 09:252018-09-21اقتصادي

خام فروشی عقیق و فیروزه تا کِی ادامه خواهد داشت؟


تجارت سنگ های قیمتی یکی از عرصه های فعالیتی پرسود به شمار می رود که با وجود گردش بالای مالی این حوزه در جهان سهم ایران بسیار ناچیز برآورد می شود - شعارسال":تجارت سنگ های قیمتی یکی از عرصه های فعالیتی پرسود به شمار می رود که با وجود گردش بالای مالی این حوزه در جهان سهم ایران بسیار ناچیز برآورد می شود.

اِقبال به سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در جهان، از عقبه تاریخی بسیار کهنی برخوردار است، عرصه ای با تاریخ 5 هزار ساله که از قضا ایران در این عرصه، صاحب نام است، شهرت ایران در این بخش به واسطه تمدن و تاریخ و فرهنگ کهن این مرز و بوم برجسته و قابل توجه است.

بنابر گزارش های موجود و اخبار واصله،گردش مالی تجارت سنگ های قیمتی و زینتی حدود 1000 میلیارد دلار بر آورد می شود اما متأسفانه با وجود سابقه دیرین ایران در این عرصه و برخورداری از معادن سنگ قیمتیِ بسیار، سهم ایران در تجارت این نوع از سنگ ها حدود 500 میلیون دلار تخمین زده می شود که به نسبت عقبه تاریخی کشورمان و برخورداری از منابع و معادن بسیار، این عدد و رقم بسیار ناچیز و اندک به نظر می رسد.

دُر، بابا قوری، چشم گربه ای، جاسپر، چشم ببری، گارنت،کریزکلات، روزکوارتز، عقیق و فیروزه، نمونه هایی از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی جهان به شمار می رود که معادن آن در ایران غنی است و با در نظر گرفتن مروارید خلیج فارس که شهرتی جهانی دارد بیش از پیش به ظرفیت های بالقوه موجود در این عرصه پی خواهیم برد.

شهرهای خراسان، آذربایجان شرقی، اصفهان، زنجان، همدان و لرستان از حوزه های جغرافیایی محسوب می شود که از حیث سنگ های قیمتی غنی هستند.

"فعالیت های سنتی، ارزش افزوده ناچیزی را برای ایران به جای می گذارد متأسفانه،خام فروشی، در این بخش گریبانگیر معادن کشور شده، منابعی که با فرآوری روز می توانند از ارزش افزوده قابل توجهی برخوردار شوند و به تبع سود سرشاری را برای اقتصاد کشور به ارمغان بیاورند.

سعید مولایی، یکی از فعالان این عرصه ؛ تصریح کرد: فعالیت های سنتی بر روی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در ایران، ما را از سودی قابل توجه محروم ساخته و تا زمانی که این رَویه و روند در حال استمرار است همچنان شاهد سهم ناچیز ایران از تجارت خیره کننده سنگ های قیمتی در جهان خواهیم بود.

وی افزود: به تعبیری باید اذعان کرد: در این بخش نیز سایه خام فروشی بر فعالیت ها سنگینی می کند در صورتی که با پیشرفت و توسعه و استفاده از فناوری های روز قادر به سود 20 برابری و در برخی موارد 300 تا 400 برابری فعالیت در این بخش خواهیم بود اما این توفیق در صورت تکیه بر فعالیت های سنتی مرسوم در ایران، هیچگاه محقق نخواهد شد.

مولایی بیان کرد: تأکید بر ظرفیت های درونی و لزوم استفاده از فناوری های روز بر پایه منطق و مبانی منسجمی، استوار شده و اساسا حصول این امر یکی از مولفه های اساسی در سیاست های اقتصاد مقاومتی به شمار می رود، اما متأسفانه در این بخش به دلیل برخی کم توجهی ها و بی تدبیری ها شاهد از دست رفتن فرصت های بسیاری هستیم.

این فعال در عرصه ساخت جواهرات قیمتی گفت: در نقطه مقابل، کشوری همچون ترکیه و تایلند با واردات چنین سنگ هایی به واسطه فرآوری و پیاده سازی تکنیک های روز در تراش سنگ ها و ابداعات جدید و خلاقیت و نوآوری در طرح ها، به تجارت پرسود و قابل توجهی نائل شده اند و امروز یکی از پایه های توسعه اقتصادی کشورهای ترکیه و تایلند بر این مقوله متکی است.

چندی پیش، محمدجواد پیش بین رییس کانون هماهنگی صنعت و بازار جواهرات و سنگ های زینتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفت وگو با رسانه ها در تشریح ظرفیت های بالقوه طبیعی ایران از حیث سنگ های قیمتی گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده 39 گوهر سنگ قابل تراش برای کاربرد در زیورآلات در کشور شناسایی شده و این امر مویدِ پتانسیل قوی ایران به لحاظ ساختار زمین شناسی و تنوع کانی سازی در منطقه است و از این میزان، 20نوع سنگ در خراسان وجود دارد که با این اوصاف می توان این استان را یکی از پرظرفیت ترین و توانمندترین حوزه های جغرافیایی در ایران، از مَنظَرِ وجود و وفور سنگ‎های قیمتی مطرح کرد.

وی افزود: عدم نیاز جدی این صنعت به حمل و نقل، ( به دلیل کوچک بودن تولیدات و حمل آسان آن ) و فضای کم و محدودِ کارگاه های مورد نیاز، از مزیت های قابل توجه این صنعت در اشتغالزایی هر چه بیشتر محسوب می شود و بنابر مطالعات انجام شده از ابتدای شناسایی یک سنگ در معدن تا استخراج تراش و فرآوری و تبدیل آن به نگین و فروش در بازار، حدود 200 حرفه مختلف مشغول به فعالیت می شوند که این امر موید ظرفیت های بالای این صنعت در اشتغالزایی و توسعه فرصت های شغلی است.

تلاس برای لحاظ کردن اقتصاد دانش بنیان در عرصه سنگ های قیمتی اگرچه فعالیت سنتی یکی از مشکلات عمده و موانع جدی پیش روی این صنعت برای ارزش افزوده هر چه بیشتر است اما ظاهرا در سال های اخیر با هدف لحاظ کردن اقتصاد دانش بنیان، اقداماتی در جهت حرفه ای شدن تراش و تولید سنگ ها عملیاتی و در دستور کار قرار گرفته است.

چندی پیش، اسماعیل قادری فر مدیرکل دفتر تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفت وگو با رسانه ها در این خصوص بیان کرد: با توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی و تأکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد دانش بنیان، درصدد هستیم این حوزه را با فناوری های پیشرفته عجین کنیم و با تحقق اهداف از پیش تعیین شده در این عرصه، شاهد ثروت سازی از علم در کشور خواهیم بود.

وی گفت: کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با مشارکت بخش خصوصی و اعضای فعال در آن (از جمله اتحادیه سنگ های قیمتی) تلاش می کنند خلاءهایی که در این عرصه وجود دارد را مرتفع کنند و با اِعمال کردن دانش و فناوری روز شاهد رونق اقتصادی هر چه بیشتر در این عرصه باشیم.

ضرورت استخراج حرفه ای سنگ فیروزه و پرهیز از روش های سنتی یکی از سنگ هایی که در ایران از نام و آوازه جهانی برخوردار است به فیروزه نیشابوری معطوف می شود، شهرت این سنگ از شهری است به همین نام (فیروزه) در 40 کیلومتری نیشابور که بنابر محاسبات انجام شده، ذخایر قطعی این معادن بیش از 8 هزار و 500 تن برآوُرد می شود که در سال حدود 40 تن از آن با عناوین گوناگون همچون ابوی، توفان، عجمی، شجری و شکوفه استخراج و عرضه می شوند.

یکی از الزاماتِ این حوزه به استفاده از فناوری های روز در استخراج این سنگ باز می گردد و به زعم کارشناسان در صورت طراحی، تراش و فرآوری اصولی بر روی این سنگ، فیروزه نیشابوری قادر به رقابت با سنگ های قیمتی همچون زُمُرُد است.

متأسفانه آنچنان که برخی اخبار و گزارش ها نشان می دهد بعضا در برخی موارد برای استخراج فیروزه از روش های انفجاری استفاده می شود که امید آن می رود با انجام تحقیقات و استفاده از توانمندی نخبگان کشور، از روش های سنتی در استخراجِ این سنگ گرانبها، فاصله گرفته شود و با لحاظ کردن فناوری های روز، به شیوه های مدرن تری مبادرت ورزیده شود، اگرچه ظاهراً استفاده از روش های انفجاری صرفا در مواقعی که امر استخراج با مانع و دشواری مواجه می شود استفاده می شود اما با توجه به آسیب رسانی این شیوه و تبعات زیست محیطی آن، امید است با نگاه دانش بنیان در تمامی سطوح، استخراج، ساخت، عرضه و بازاریابی، شاهد تحولی چشمگیر در اقتصاد سنگ فیروزه و دیگر سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی موجود در ایران باشیم.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار29شهریور 97، کد خبر: 6671884، www.

yjc.

ir
کلید واژه ها: سنگ های قیمتی - ایران - جهان - ارزش افزوده - تاریخ - معادن - فروشی - سنتی - تاریخی - مالی - کشور - آذربایجان - خلیج فارس - صورت - دلار - میلیارد - پیشرفت - فناوری - لرستان - اقتصاد - محروم - توسعه - اخبار - فرهنگ - صورتی - همدان - گزارش - جهانی - فارس - گربه

آخرین اخبار سرویس:
طلسم عرضه اولیه بورس شکست

از فراز و فرودهای جنرال الکتریک GE چه درس هایی می توان گرفت؟

تلگرام ضد فیلتر می شود؟

رشد 45 درصدی استخراج مجتمع سرب و روی انگوران

کشتی آرای: کاهش قیمت ارز طلا را ارزان کرد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/07/25

قیمت ارز مسافرتی امروز 97/07/25

قیمت خرید دلار در بانک‎ها امروز 97/07/25

طلسم عرضه اولیه بورس شکست

گزارش تصویری | برداشت طلای سفید در گلستان

قیمت گوشی وان پلاس 6T لو رفت!

خانه های ورزش در روستاهای تکاب افزایش می یابد

ثبت نام یک میلیون نفر برای اربعین

چرا زنان عاشق طلا هستند؟!

واردات گوشی موبایل 35 درصد بیشتر شد

سیستان و بلوچستان اولویت اول بهسازی مسکن روستایی کشور 

ایجاد اشتغال هزار و 500 نفری در منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان

جدیدترین مدل های پالتو زنانه برای پاییز 2018 (عکس)

بلاتکلیفی مدیریت چندین هزار هیات ورزشی با ابلاغ قانون منع بکارگیری بازنشستگان

سفیر ایران در روسیه: حذف ایران از بازار جهانی نفت می تواند قیمت آن را به بالای 100 دلار برساند/ امکان حذف ایران از این بازار وجود ندارد

سهم 16 درصدی تعاونی ها در بورس کالا

آخرین قیمت فروشگاه ها در موتور جست وجوی قیمت ترب

مجلس پیگیر اختصاص ردیف اعتبار متروی تبریز در بودجه آینده است

پرداخت 8 هزار میلیارد تومان تسهیلات ازدواج در کشور

آغاز افول نفت شیل در آمریکا

به مطالب کذب توجه نکنیم و به انتشار شایعه دامن نزنیم

بورس در گیر و دار عرضه اولیه و تحریم

اتلاف حجم زیادی از مواد غذایی در رستوران های انگلیس

نگاهی به برترین سایت های B2B دنیا

توصیه عجیب اوپک به تولیدکنندگان نفت

تولید نفت در خلیج فارس افزایش می‎یابد

تلاش بانکها برای جذب سپرده ها به هر قیمتی

​عسگراولادی از شروع بازرگانی خود می گوید

​راهکارهای یک نماینده برای مشکلات ارزی دانشجویان خارج از کشور

مظنه آپارتمان های 30 ساله تهران

استخدام شش رده شغلی در موسسه باغ آینه

استخدام تکنسین برق و مکانیک با تجربه در استان سمنان

استخدام سه رده شغلی در مرکز بهداشت و درمان بوشهر

مشخصات فنی و آپشن/ سایپا کوییک

توضیحاتی درباره باطل شدن معاینه فنی 20 هزار خودرو

اجرای قانون جامع معلولین در اولویت شهرداری تهران است/ زیرساخت های شهر دسترس پذیر برای نابینایان و معلولین فراهم می شود

استفاده 100 درصدی از نیروگاه بادی

در این شرکت همه کتاب می خوانند

طلسم عرضه اولیه بورس شکست

امکان خروج زوار اربعین حسینی با اتوبوس های ایرانی از مرز شلمچه

مجلس پیگیر اختصاص ردیف اعتبار متروی تبریز در بودجه آینده است

مجلس پیگیر اختصاص ردیف اعتبار متروی تبریز در بودجه آینده است

حدود سه هزار پرواز در فرودگاه کرمانشاه انجام شد

سیستان و بلوچستان ضعیف ترین سازهای مسکن روستایی کشور را دارد

افزایش قیمت نفت پس از کاهش ناگهانی ذخایر آمریکا/ ریاض با کاهش تولید، به تهید واشنگتن پاسخ داد

جابجایی بیش از 2 میلیون مسافر در استان کرمانشاه

بانک صادرات با سپهر دانش بانکداری را به مدارس برد

سیستان و بلوچستان ضعیف ترین سازهای مسکن روستایی کشور را دارد

نوسانات ارزی مانع سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی است

انفجارهای سیاره ای بیش از حد تصور ما رخ می دهند

مجلس پیگیر اختصاص ردیف اعتبار متروی تبریز در بودجه آینده است

تنبیه برای برداشت 148 هزار میلیاردی

طلسم عرضه اولیه بورس شکست

طلسم عرضه اولیه بورس شکست

تخصیص ارز نیمایی به ایرلاین ها کند است

سازمان حمایت مثل تعزیرات زیرمجموعه وزارت دادگستری قرار گیرد/بازرس نباید ذی نفع باشد

بازگشت کارخانه های داروگر، روغن جهان و تولی پرس به مدار تولید

2700 میلیارد صرفه جویی اقتصادی با استفاده از ابلاغ الکترونیکی

توزیع 2500 بسته نوشت افزار دربین دانش آموزان جازموریان توسط بانک کشاورزی

بدهی 16 میلیارد تومانی آموزش و پرورش خراسان رضوی به معلمان

استخدام کارمند دفتری فروش آشنا به قطعات رایانه در یک شرکت معتبر

نگران رسید کاغذی تراکنش های بانک ملی ایران نباشید

تهیه آیین نامه بیمه بیکاری، یارانه و بیمه خبرنگاران از سوی دولت

نوسانات ارزی مانع سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی است

ماجرای تکراری بدهی بانک ها به بانک مرکزی/ تنبیه برای برداشت 148 هزار میلیاردی

نیازمند بانک مرکزی جامع و قوی هستیم

مجلس به دنبال حذف یارانه پردآمدها

آخرین قیمت انواع تویوتا در بازار تهران +جدول

موافقت رییس جمهور با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان

پرداخت 8هزار میلیارد تومان تسهیلات ازدواج در کشور+فیلم

در این شرکت همه کتاب می خوانند

قیمت مزدا وانت در بازار + جدول

آخرین قیمت سکه طلا ارز 25 مهر 97

نگرانی از افزایش مهاجرت روستاییان به شهرها در کهگیلویه و بویراحمد

BMW مدل جدید X7 را معرفی کرد+ عکس

ارائه خدمات بهینه به بنگاه هایی که اطلاعات مالیاتی می دهند

سلطان خشکبار پاسخ می دهد: روحانی در اقتصاد بهتر عمل کرد یا احمدی نژاد؟

برگزاری نشست مشترک اصناف و بازاریان فریمان

برداشت 6 هزار تن انار در استان

پرداخت هزار و 200 میلیارد تسهیلات به عشایر

استقبال وزارت کشور از ایده های خلاقانه در خصوص توسعه مترو

قیمت طلا و ارز در بازار امروز

یک روز تاریخی؛ ثبت رکورد سرعت 809.5 کیلومتر بر ساعت توسط توربیناتور [تماشا کنید]

بوم گردی؛ اشتغالزایی به سبک سنتی + تصاویر

کاهش قیمت سکه در بازار

5 تُن سنگ برای 20 گرم طلا + عکس

استخدام 3 ردیف شغلی جهت شرکت فعال در زمینه نفت و گاز

آگهی های استخدام استان تهران | چهارشنبه 25 مهر 97

استخدام کترینگ دورچین

حذف یارانه دهک های بالا در دستور کار مجلس قرار دارد

استخدام کارشناس مهندس برق در شرکت سیمان سفید نی ریز

استخدام نیروی آشپز سوخاری ماهر در تهران

استخدام کارمند خدمات فرودگاهی در شرکت هواپیمایی ایران ایرتور

استخدام پیک موتوری تمام وقت ونیمه وقت در خراسان رضوی

استخدام تعدادی کارگر ساده خانم در تولیدی پوشاک زنانه

خام فروشی عقیق و فیروزه تا کِی ادامه خواهد داشت؟

خام فروشی عقیق و فیروزه تا کِی ادامه خواهد داشت؟