مطالب مرتبط:
مهار17هزار و 900 هکتار کانون تولید ریزگرد در حاشیه دریاچه ارومیه
مهار 17900 هکتار کانون تولیدریزگرد در حاشیه دریاچه ارومیه
مهار 17900 هکتار کانون تولیدریزگرد در حاشیه دریاچه ارومیه
شناسایی 4 کانون گردوغبار در آذربایجان غربی/ بیابان زایی در حاشیه دریاچه ارومیه
اختصاص 700 میلیارد ریال برای اجرای طرح های بیابان زدایی در حاشیه دریاچه ارومیه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 شهریور 1397 ساعت 07:452018-09-21اجتماعي

خطر گسترش کانون گرد و غبار در حاشیه دریاچه ارومیه + فیلم


طرح تثبیت کانون های گرد و غبار در حاشیه دریاچه ارومیه و طرح تصفیه فاضلاب های شهری و انتقال پساب آن به دریاچه ارومیه، از آن دست پروژه هایی است که از ابتدای شروع کار ستاد احیای دریاچه ارومیه در اولویت قرار گرفته و گرچه تاکنون در اجرای این برنامه های مصوب، - موفقیت هایی حاصل شده، اما هنوز ستاد به دلیل نبود اعتبارات کافی نتوانسته است به وعده های خود به طور کامل عمل کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، هفته گذشته تعدادی از خبرنگاران حوزه محیط زیست با حضور در استان آذربایجان غربی، ضمن بررسی آخرین وضعیت آبی دریاچه ارومیه از طرح های در دست اقدام دستگاه های مختلف در راستای حفظ اکوسیستم دریاچه ارومیه بازدید کردند.

تثبیت کانون های گرد و غبار در حاشیه دریاچه ارومیه از جمله طرح هایی است که به دلیل آثار مخرب آن بر سلامت ساکنان استان های آذربایجان غربی و شرقی، همچنین لطمات جبران ناپذیر آن بر زمین های کشاورزی مورد توجه ستاد احیای دریاچه ارومیه از زمان شکل گیری این نهاد نظارتی قرار گرفته است.

یکی از مهم ترین کانون های گرد و غبار نمکی در حاشیه دریاچه ارومیه در روستای جبل کندی است که زمانی جزو پیکره دریاچه ارومیه بود اما امروز به بیابان و برهوتی هولناک تبدیل شده است.

هنگام ورود به منطقه جبل کندی واضح ترین و شاید تکراری ترین جمله ای که به ذهن هر بازدیدکننده ای می آید، این است که این منطقه نمی تواند متعلق به استان آذربایجان غربی باشد چون همه آذربایجان غربی را به عنوان یکی از پربارش ترین استان های کشور می شناسند؛ استانی که نسبت به متوسط کشوری، بارش های خوبی دریافت می کند اما این واقعیت تلخ وجود دارد که مدیریت نامناسب آب و توسعه ناپایدار کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه تا حدی پیش رفته که دریاچه دیروز را به بیابان امروز تبدیل کرده است؛ بیابانی که به گفته فرهاد سرخوش - مدیر دفتر ستاد احیای دریاچه ارومیه در استان آذربایجان غربی -در سال 1374 به طور کامل زیر آب بود اما طی سال های گذشته به دلیل عقب نشینی آب دریاچه به تدریج به چنین شرایطی دچار شد تا اینکه در طول 20 سال گذشته به دلیل کاهش 40 سانتیمتر از دریاچه ارومیه در هر سال به یک بیابان تمام عیار تبدیل شد.

این مسئول استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه که در بازدید از منطقه جبل کندی همراه خبرنگاران است، می گوید: وسعت دریاچه ارومیه در سال 74، 5000 کیلومتر مربع بود، درحالی که در شرایط حاضر به 1700 کیلومتر مربع تقلیل یافته است.

بقیه مساحت دریاچه ارومیه طی سال های گذشته تبدیل به حاشیه شده است.

بر اساس نقشه راه تعریف شده در ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز اکولوژیک دریاچه 1374 متر است که در این صورت 4000 کیلومتر مربع از دریاچه زیر آب خواهد رفت.

سرخوش با بیان اینکه از منطقه جبل کندی تا دریاچه ارومیه 13 کیلومتر فاصله است،اظهارمی کند: جبل کندی در 40 کیلومتری شمال شهر ارومیه واقع شده است و از روستاهای مشرف به دریاچه ارومیه به حساب می آید.

در حال حاضر نیز حدود 7400 هکتار از زمین ها به شنزارهای روان مبدل شده و روز به روز بر وسعت تپه های آن افزوده می شود که تهدیدی جدی برای 30 روستا اطراف این منطقه، باغات و اراضی کشاورزی به شمار می رود حتی روستای مقاتل در حاشیه کانون های گرد و غبار جبل کندی از سال 93 بر اثر طوفان های نمکی به تدریج مجبور به مهاجرت شدند و در حال حاضر این روستا به طور کامل خالی از سکنه شده است.

مجید موسی زاده - مدیر پروژه تثبیت کانون های گرد و غبار جبل کندی - می گوید: قبل از عملیات تثبیت گرد و غبار در کانون های غبار خیز جبل کندی به دلیل شدت طوفان ها به هیچ وجه امکان این نبود که در این عرصه بایستیم و صحبت کنیم حتی بارها این طوفان های مخرب باعث شکسته شدن دوربین های عکاسی و فیلمبرداری شد.

او در مورد نحوه ورود منابع طبیعی به دریاچه ارومیه می گوید: به دنبال دریافت گزارش های متعدد از مردم محلی مبنی بر وجود مشکلات زیست محیطی در اطراف دریاچه ارومیه، دانشگاه صنعتی شریف، مطالعه ای در این زمینه انجام داد که نتایج آن ثابت می کرد در این منطقه علاوه بر خشک شدن دریاچه ارومیه مشکل دیگری هم وجود دارد که گرد و غبار ناشی از خشکی دریاچه است.

در همین مقطع بود که سازمان جنگل ها از سوی ستاد احیای دریاچه ارومیه احضار و از آن خواسته شد که تثبیت گرد و غبار را برعهده بگیرد.

مرگ سرزمین بر اثر طوفان های نمکی مدیر پروژه تثبیت کانون های گرد و غبار با اشاره به اینکه از بهمن ماه سال 93 عملیات تثبیت گرد و غبار در چهار کانون بحرانی آذربایجان غربی بدون تخصیص بودجه شروع شد و تاکنون بیش از 95 درصد کانون های تحت مدیریت منابع طبیعی مهار شده است، در مورد کانون گرد و غبار جبل کندی توضیح می دهد: در جبل کندی، ماسه های روان به سمت روستاها حرکت می کرد و گرد و غبار ناشی از آن تا حدود 40 کیلومتر را تحت تاثیر مستقیم قرار می داد حتی تا 500 کیلومتر هم قابلیت حرکت داشت.

گرد و غبارهایی که حاوی نمک و عناصر سنگین و به شدت خطرناک است و وقتی روی اراضی می نشیند باعث مرگ سرزمین می شود.

موسی زاده با اشاره به اینکه 7300 هکتار کانون گرد و غبار در منطقه جبل کندی شناسایی شده است، در مورد جزییات عملیات تثبیت گرد و غبار می گوید: 830 هکتار قرق و 480 هکتار عملیات کاشت انجام شده است.

دو گونه بومی برای مهار گرد و غبار انتخاب شده که هر دو بومی منطقه است.

یکی نهال شورگز (Tamarix) و دیگری بوته قره داغ (Nitraria) است.

درختچه قره داغ گونه ای است که به شدت با ماسه مقابله می کند، به طوری که هر اندازه ماسه بیشتر شود، رشد این گونه نیز بیشتر می شود.

به این شکل که ماسه را بغل می کند و ارتفاع می گیرد.

این گونه می تواند تا چهار متر ارتفاع بگیرد و تا از طریق جذب انرژی جنبشی باد، سرعت آن را بگیرد و مانع حرکت ماسه ها می شود.

این گونه هر 12 روز یک بار تا 10 نوبت، به اندازه 30 لیتر آبیاری می شود.

میرصمد سیدموسوی - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان غربی- نیز با حضور در کانون غبارخیز جبل کندی با اشاره به تکلیف منابع طبیعی برای تثیبت گرد وغبار ناشی از خشکیدگی دریاچه ارومیه می گوید: علاوه بر کاشت بوته و نهال در منطقه جبل کندی، با هدف کاهش سرعت باد در این منطقه 130 کیلومتر بادشکن غیر زنده از چوب های هرس شده درخت گز یا شاخه های خشک این درخت ایجاد کرده ایم که به دلیل طرح شطرنجی، نقش زیادی در خنثی کردن بادهای دیوانه این منطقه دارند که هر بار از یک منطقه می وزد.

این بادشکن با همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و تامین بخشی از اعتبارات توسط این نهاد اجرایی شد.

وی می افزاید: منابع طبیعی در مجموع در شهرستان های سلماس، ارومیه و میاندوآب، پروژه های بیولوژیک و بیومکانیک برای مهار گرد و غبار اجرا کرده است.

از سال 93 تا 96، حدود 25 میلیارد تومان برای نهال کاری و بوته کاری در 2300 هکتار و تثبیت کانون های بحرانی در 8300 هکتار از اراضی این سه شهرستان انجام شده است.

احداث بادشکن غیر زنده، استقرار ایستگاه های پایش و سنجش گرد و غبار، اصلاح و پرورش گززارهای طبیعی، قرق و ساماندهی چرا از دیگر اقدامات انجام شده در این مناطق است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، ستاد احیای دریاچه ارومیه علاوه بر تثبیت کانون های گرد و غبار حاشیه دریاچه ارومیه، پروژه هایی با هدف آبرسانی به دریاچه را مد نظر دارد.

طرح تصفیه فاضلاب های شهری در 13 محل از جمله پروژه های در دست اجراست که متاسفانه به دلیل کمبود اعتبارات و عدم پرداخت به موقع بودجه مصوب ستاد احیای دریاچه ارومیه به دو طرح انتقال فاضلاب تصفیه شده ارومیه و تبریز کاهش یافت.

یکی از دیدنی ترین بخش های سفر به ارومیه، در قالب بازدید از طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه، طرح تصفیه فاضلاب شهری ارومیه با هدف انتقال آن به دریاچه ارومیه بود.

دیدنی بودن این طرح از این جهت است که چنین تجربه ای در سراسر کشور قابل اجرا است تا بتوانیم ضمن تلاش برای کاهش مصرف آب، روی آب های بازچرخانده شده نیز حداقل در احیای تالاب ها و دریاچه ها سرمایه گذاری کنیم البته بوی تعفن فاضلاب شهری از چندین متر مانده، ما را به محل تصفیه خانه فاضلاب ارومیه راهنمایی می کند؛ فاضلابی که طی فرآیندی نسبتا پیچیده شامل دانه گیری، لجن گیری و .

فاضلاب شهری را به پسابی با کیفیت استاندارد تبدیل می کند که قابلیت استفاده مجدد دارد.

متاسفانه طرح انتقال پساب تصفیه خانه فاضلاب ارومیه، هم به دلیل کمبود اعتبارات از برنامه عقب افتاده اما بنا به تاکید کورورش ستاری دباغی - مدیر دفتربرنامه ریزی، ارزیابی و کنترل طرح های فاضلاب استان آذربایجان غربی - در صورت تامین 45 میلیارد تومان در سال جاری و تکمیل تجهیزات در نیمه اول سال 98، اجرای انتقال پساب شهر ارومیه به دریاچه ارومیه به بهره برداری می رسد.

وی میافزاید: تجهیزات مورد نیاز برای تکمیل مودول (فاز) سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه، سالانه 52 میلیون متر مکعب پساب به دریاچه ارومیه منتقل خواهد شد.

پیشرفت کل این فاز تصفیه خانه، 79 درصد است که طبق مدرن ترین تصفیه خانه برنامه ریزی شده است.

تاکنون 106 میلیارد تومان برای این طرح تخصیص داده شده و 45 میلیارد تومان هم برای سال 97 درستاد احیای دریاچه ارومیه مصوب شده است.

همچنین مهرعلی فتاحی - مدیر طرح های فاضلاب استان آذربایجان غربی - با اشاره به سلامت فاضلاب تصفیه شده می گوید: شاخص BOD ورودی تصفیه خانه فاضلاب 300 گرم در لیتر است که در خروجی این شاخص به 10 میلی گرم در لیتر می رسد.

بر اساس اعلام سازمان حفاظت محیط زیست فاضلاب تصفیه شده با شاخص زیر 40 گرم در لیتر برای استفاده در کشاورزی و تزریق به آب های سطحی فاقد ایراد است که خوشبختانه شاخص این پساب به زیر 10 گرم می رسد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، پیش از این هم بارها مسئولان ستاد احیای دریاچه ارومیه از عیسی کلانتری رییس این ستاد گرفته تا مسعود تجریشی مدیر دفتر برنامه ریزی ستاد، بارها نسبت به خلف وعده های دولت در اختصاص بودجه احیای دریاچه ارومیه اعتراض کرده و هشدار داده اند که در صورت عدم پرداخت اعتبارات مصوب، احیای دریاچه ارومیه در هاله ابهام قرار خواهد گرفت.

در آخرین اظهار نظر تجریشی به ایسنا گفته است که ستاد احیای دریاچه ارومیه به دلیل کمبود اعتبارات از برنامه های خود عقب افتاده است.

تجریشی برای نمونه به طرح های انتقال فاضلاب های تصفیه شده در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اشاره کرده و تاکید کرده است که از مجموع 13 پروژه تصفیه فاضلاب و انتقال آن به دریاچه ارومیه تنها دو پروژه تبریز و ارومیه در حال اجراست و به احتمال قوی تا پایان سال جاری تکمیل می شود بنابراین بیشترین ضررها متوجه پروژه هایی شده است که با عملیاتی کردن آن امکان رساندن آب به دریاچه ارومیه فراهم می شد اما به دلیل نبود اعتبارات اجرای آن امکان پذیر نشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، حوضه آبریز دریاچه ارومیه با مساحتی بیش از 5000 کیلومتر مربع، حوضه ای کوهستانی و مرتفع در شمال غرب ایران و اراضی آن عمدتا شامل نواحی کوهستانی، تپه ها، فلات ها، دریاچه، دشت ها و سایر اراضی است.

دریاچه ارومیه با ارتفاع بیش از 1270 متر از سطح دریا از مهم ترین و با ارزش ترین اکوسیستم های آبی ایران و جهان است.

این دریاچه بزرگ ترین و شورترین دریاچه دائمی و داخلی ایران و گودال مستطیل شکلی است که در گودترین نقطه حوضه آبریز قرار گرفته است.


کلید واژه ها: دریاچه ارومیه - دریاچه - ارومیه - آذربایجان غربی - آذربایجان - گرد و غبار - استان - حاشیه - پربارش ترین استان های کشور - بیابان - خبرنگاران - منطقه - کشاورزی - هایی - شرایط - امروز - محیط زیست - کشور - مدیر - بارش - نامناسب - واقعیت - انتقال - مدیریت - روستای - موفقیت - برنامه - فاضلاب - سلامت - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
امنیت مالی و روانی بازنشستگان به یک اندازه مهم است

گزینش داوطلبان تدریس در مدارس غیر دولتی نیشابور

آلودگی هوا چهارمین عامل خطر مرگ/لزوم استفاده ازابزار فرهنگ سازی ترافیکی برای کنترل آلودگی هوا

منتفی بودن فعالیت 8 نهاد در انتشار بوی بد در تهران/آغاز راستی آزمایی درباره تنها فرضیه مطرح

استخدام کارشناس فروش با شرایط عالی در یک موسسه فرهنگی هنری

تداوم آلودگی هوای تبریز در سومین روز پیاپی

70 هزار متر مربع از محلات و معابر سنندج بهسازی شد

شمار کلاس های درس خراسان شمالی 230 درصد رشد یافت

مدارس شبانه روزی سمیرم با مشکلات مواجه هستند

مسابقات ورزشی اولیای دانش آموزان مدارس فریمان

منتفی بودن فعالیت 8 نهاد در انتشار بوی بد در تهران/آغاز راستی آزمایی درباره تنها فرضیه مطرح

محدودیت های ترافیکی محور کرج - چالوس

محدودیت های ترافیکی جاده چالوس

آموزش درست کردن گل های نمدی

کارگاه تربیت معلم قرآن پیش دبستانی در قاین برگزار می شود

اصفهان میزبان رؤسای گردشگری 17 کلان شهر می شود

محدودیت های ترافیکی جاده چالوس

احتمال تشدید آلودگی هوا در پنجشنبه و جمعه+نقشه

برداشت ماهی از استخرهای پرورش شهرستان مهرستان

پول خیران ، لبخند دانش آموزان ، بی خبری مسئولان

نیازمندی های استخدامی اصفهان 4 بهمن 97

نیازمندی های استخدامی خراسان جنوبی 4 بهمن 97

نیازمندی های استخدامی خوزستان 4 بهمن 97

استخدام مسئول دفتر مدیرعامل در شرکت رسپیناتک در تهران

استخدام برنامه نویس وردپرس،مسئول دفتر مدیرعامل در تهران

لطفا «تیتر یک» نشوید

40 برگ زرین

ورودی 97 دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی به صورت پیمانی

نیازمندی های استخدامی البرز 4 بهمن 97

نیازمندی های استخدامی خراسان رضوی 4 بهمن 97

کاهش آلودگی هوای تهران از جمعه/برف و باران در راه است

پول خیران، لبخند دانش آموزان، پُز مسئولان

اس ام اس تبریک تولد متولدین بهمن ماه

باز هم باران می بارد؟

19 روز برفی و بارانی طی دی ماه در آذربایجان غربی ثبت شد

اجرای برنامه های حفاظتی ویژه منابع طبیعی استان تهران

با حکم وزیر آموزش وپرورش، مدیرکل آموزش وپرورش خراسان شمالی منصوب شد

آگهی استخدام مدیر - امروز 4 بهمن 97

افزایش 4 تا 8 درجه ای دمای هوای گیلان از امروز

کلیه استخدامی های گیلان و رشت - 4 بهمن 97

کلیه استخدامی های خراسان رضوی و مشهد - 4 بهمن 97

آسمان زنجان  صاف تا قسمتی ابری

ازدواج، فرصت تحصیل از 29 دانش آموز در آذربایجان شرقی را گرفته است

پربرف ترین روستای دنیا/ عکس

استخدام کارمند اداری رشته های طراحی لباس ، معماری در تهران

کودکان خیابانی قاچاقی وارد کشور می شوند؟

لااله الاالله الملک الحق المبین

استخدام کارشناس و مشاور تحصیلی جهت فروش محصولات آموزشی/گیلان

استخدام منشی خانم با بیمه و مزایا در یک موسسه آموزشی- تهران

آسمان صاف همراه با غبارمحلی

تخریب محیط زیست و بطری پلاستیکی که تکان نخورد

تصویری از سینه سرخ ایرانی در کردستان

چگونه یک پروژه 3 ماهه در 20 روز به سرانجام رسید؟

اجرای برنامه های حفاظتی ویژه منابع طبیعی استان تهران

چرا دست کم دو بزرگراه تهران نیازمند عوارض تردد است؟

شیء گران بهایی در خمره ها وجود ندارد

اختلال ارتباطی یکی از مشکلات خانواده ها

ضرورت آموزش مهارت های زندگی در مدارس

منطقه ای شگفت انگیز در قشم +عکس

معلمان سرداران فرهنگی هستند

فرونشستی در ونک نداشته ایم/اعطای وام و تسهیلات به خسارت دیدگان

نوآوری و خلاقیت علمی لازمه حل آسیب ها و معضلات اجتماعی است

برگزاری ­سومین دوره آموزشی تخصصی گردشگری مناطق 22 گانه

کشف محوطه باستانی در شهرری

کاهش طول همزیستی زوجین، معضلی که نیازمند ریشه یابی است

کتاب دعا با تصویر سلطان سکه در حرم امام رضا(ع)؟

توزیع چهارهزار کیسه پارچه ای توسط شرکت بیدبلندخلیج فارس میان دانش آموزان بهبهان

از شایعه تا واقعیت ماجرای تصویر سلطان سکه در حرم امام رضا(ع)

سوالات ارشد مجموعه مدیریت جهان گردی - دولتی 88

کشف محوطه باستانی در شهرری

کشف سیستم آبرسانی و فاضلاب 1000ساله شهر ری + تصویر

نامز دهای گروه آموزش و پرورش و علوم نظامی کتاب سال اعلام شد

ساختار معیوب وزارت آموزش و پرورش به روایت یک فیلم تلخ

چگونه کودک خلاق تربیت کنیم؟

کودکانی که دیرتر آموزش توالت رفتن می بینند، سریعتر این آموزش ها را یاد می گیرند

اصلاح هندسی معابر پرتردد شهر قدس

کودکان کار صاحب مدرسه می شوند

ترخیص 85 درصد از واگن های خریداری شده مترو از گمرک

فراخوان جشنواره سرود دانش آموزی «خاطرات شنیداری چهل سالگی انقلاب»

به دنبال شهری انسان محور

احتمال ورود به شرایط ناسالم در شهر تهران وجود دارد

محیط بانان ترسو نیستند

دریاچه ارومیه در شرایطی نیست که با آزمون و خطا پیش برویم

افزایش نزولات آسمانی در خراسان شمالی

زیباترین سدهای ایران را بشناسید

کاهش آلودگی هوای تهران از جمعه/برف و باران در راه است

گشایش دو کتابخانه دانش آموزی در روستاهای نیشابور

نقش آرزوها را ببینید!

دوره آموزشی حرفه ای سربازان جهرم

تهران با 18 روز هوای پاک!

هشدار سازمان هواشناسی به تهرانی ها

برنامه نویسی کودکان نابینا و کم بینا به لطف مایکروسافت

امینی: تصفیه خانه شمال شهرداری اقدامی قابل تقدیر در بازچرخانی آب است

تمامی رانندگان آژانس ها مکلف به اخذ پروانه تاکسیرانی هستند

زنگ خطر بحران کم آبی در سیستان و بلوچستان

یخ زدن آبشار نیاگارا بخاطر شدت سرما

خدمات تأمین اجتماعی غیرحضوری می شود

اقامه نماز باران در رودخانه خشکیده کاجو

تاثیر آلودگی هوا برروی خوشحالی مردم!

سامانه جامع خدمات غیرحضوری از ماه آینده

خطر گسترش کانون گرد و غبار در حاشیه دریاچه ارومیه + فیلم

خطر گسترش کانون گرد و غبار در حاشیه دریاچه ارومیه + فیلم