مطالب مرتبط:
مهار17هزار و 900 هکتار کانون تولید ریزگرد در حاشیه دریاچه ارومیه
مهار 17900 هکتار کانون تولیدریزگرد در حاشیه دریاچه ارومیه
مهار 17900 هکتار کانون تولیدریزگرد در حاشیه دریاچه ارومیه
شناسایی 4 کانون گردوغبار در آذربایجان غربی/ بیابان زایی در حاشیه دریاچه ارومیه
اختصاص 700 میلیارد ریال برای اجرای طرح های بیابان زدایی در حاشیه دریاچه ارومیه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 شهریور 1397 ساعت 07:452018-09-21اجتماعي

خطر گسترش کانون گرد و غبار در حاشیه دریاچه ارومیه + فیلم


طرح تثبیت کانون های گرد و غبار در حاشیه دریاچه ارومیه و طرح تصفیه فاضلاب های شهری و انتقال پساب آن به دریاچه ارومیه، از آن دست پروژه هایی است که از ابتدای شروع کار ستاد احیای دریاچه ارومیه در اولویت قرار گرفته و گرچه تاکنون در اجرای این برنامه های مصوب، - موفقیت هایی حاصل شده، اما هنوز ستاد به دلیل نبود اعتبارات کافی نتوانسته است به وعده های خود به طور کامل عمل کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، هفته گذشته تعدادی از خبرنگاران حوزه محیط زیست با حضور در استان آذربایجان غربی، ضمن بررسی آخرین وضعیت آبی دریاچه ارومیه از طرح های در دست اقدام دستگاه های مختلف در راستای حفظ اکوسیستم دریاچه ارومیه بازدید کردند.

تثبیت کانون های گرد و غبار در حاشیه دریاچه ارومیه از جمله طرح هایی است که به دلیل آثار مخرب آن بر سلامت ساکنان استان های آذربایجان غربی و شرقی، همچنین لطمات جبران ناپذیر آن بر زمین های کشاورزی مورد توجه ستاد احیای دریاچه ارومیه از زمان شکل گیری این نهاد نظارتی قرار گرفته است.

یکی از مهم ترین کانون های گرد و غبار نمکی در حاشیه دریاچه ارومیه در روستای جبل کندی است که زمانی جزو پیکره دریاچه ارومیه بود اما امروز به بیابان و برهوتی هولناک تبدیل شده است.

هنگام ورود به منطقه جبل کندی واضح ترین و شاید تکراری ترین جمله ای که به ذهن هر بازدیدکننده ای می آید، این است که این منطقه نمی تواند متعلق به استان آذربایجان غربی باشد چون همه آذربایجان غربی را به عنوان یکی از پربارش ترین استان های کشور می شناسند؛ استانی که نسبت به متوسط کشوری، بارش های خوبی دریافت می کند اما این واقعیت تلخ وجود دارد که مدیریت نامناسب آب و توسعه ناپایدار کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه تا حدی پیش رفته که دریاچه دیروز را به بیابان امروز تبدیل کرده است؛ بیابانی که به گفته فرهاد سرخوش - مدیر دفتر ستاد احیای دریاچه ارومیه در استان آذربایجان غربی -در سال 1374 به طور کامل زیر آب بود اما طی سال های گذشته به دلیل عقب نشینی آب دریاچه به تدریج به چنین شرایطی دچار شد تا اینکه در طول 20 سال گذشته به دلیل کاهش 40 سانتیمتر از دریاچه ارومیه در هر سال به یک بیابان تمام عیار تبدیل شد.

این مسئول استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه که در بازدید از منطقه جبل کندی همراه خبرنگاران است، می گوید: وسعت دریاچه ارومیه در سال 74، 5000 کیلومتر مربع بود، درحالی که در شرایط حاضر به 1700 کیلومتر مربع تقلیل یافته است.

بقیه مساحت دریاچه ارومیه طی سال های گذشته تبدیل به حاشیه شده است.

بر اساس نقشه راه تعریف شده در ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز اکولوژیک دریاچه 1374 متر است که در این صورت 4000 کیلومتر مربع از دریاچه زیر آب خواهد رفت.

سرخوش با بیان اینکه از منطقه جبل کندی تا دریاچه ارومیه 13 کیلومتر فاصله است،اظهارمی کند: جبل کندی در 40 کیلومتری شمال شهر ارومیه واقع شده است و از روستاهای مشرف به دریاچه ارومیه به حساب می آید.

در حال حاضر نیز حدود 7400 هکتار از زمین ها به شنزارهای روان مبدل شده و روز به روز بر وسعت تپه های آن افزوده می شود که تهدیدی جدی برای 30 روستا اطراف این منطقه، باغات و اراضی کشاورزی به شمار می رود حتی روستای مقاتل در حاشیه کانون های گرد و غبار جبل کندی از سال 93 بر اثر طوفان های نمکی به تدریج مجبور به مهاجرت شدند و در حال حاضر این روستا به طور کامل خالی از سکنه شده است.

مجید موسی زاده - مدیر پروژه تثبیت کانون های گرد و غبار جبل کندی - می گوید: قبل از عملیات تثبیت گرد و غبار در کانون های غبار خیز جبل کندی به دلیل شدت طوفان ها به هیچ وجه امکان این نبود که در این عرصه بایستیم و صحبت کنیم حتی بارها این طوفان های مخرب باعث شکسته شدن دوربین های عکاسی و فیلمبرداری شد.

او در مورد نحوه ورود منابع طبیعی به دریاچه ارومیه می گوید: به دنبال دریافت گزارش های متعدد از مردم محلی مبنی بر وجود مشکلات زیست محیطی در اطراف دریاچه ارومیه، دانشگاه صنعتی شریف، مطالعه ای در این زمینه انجام داد که نتایج آن ثابت می کرد در این منطقه علاوه بر خشک شدن دریاچه ارومیه مشکل دیگری هم وجود دارد که گرد و غبار ناشی از خشکی دریاچه است.

در همین مقطع بود که سازمان جنگل ها از سوی ستاد احیای دریاچه ارومیه احضار و از آن خواسته شد که تثبیت گرد و غبار را برعهده بگیرد.

مرگ سرزمین بر اثر طوفان های نمکی مدیر پروژه تثبیت کانون های گرد و غبار با اشاره به اینکه از بهمن ماه سال 93 عملیات تثبیت گرد و غبار در چهار کانون بحرانی آذربایجان غربی بدون تخصیص بودجه شروع شد و تاکنون بیش از 95 درصد کانون های تحت مدیریت منابع طبیعی مهار شده است، در مورد کانون گرد و غبار جبل کندی توضیح می دهد: در جبل کندی، ماسه های روان به سمت روستاها حرکت می کرد و گرد و غبار ناشی از آن تا حدود 40 کیلومتر را تحت تاثیر مستقیم قرار می داد حتی تا 500 کیلومتر هم قابلیت حرکت داشت.

گرد و غبارهایی که حاوی نمک و عناصر سنگین و به شدت خطرناک است و وقتی روی اراضی می نشیند باعث مرگ سرزمین می شود.

موسی زاده با اشاره به اینکه 7300 هکتار کانون گرد و غبار در منطقه جبل کندی شناسایی شده است، در مورد جزییات عملیات تثبیت گرد و غبار می گوید: 830 هکتار قرق و 480 هکتار عملیات کاشت انجام شده است.

دو گونه بومی برای مهار گرد و غبار انتخاب شده که هر دو بومی منطقه است.

یکی نهال شورگز (Tamarix) و دیگری بوته قره داغ (Nitraria) است.

درختچه قره داغ گونه ای است که به شدت با ماسه مقابله می کند، به طوری که هر اندازه ماسه بیشتر شود، رشد این گونه نیز بیشتر می شود.

به این شکل که ماسه را بغل می کند و ارتفاع می گیرد.

این گونه می تواند تا چهار متر ارتفاع بگیرد و تا از طریق جذب انرژی جنبشی باد، سرعت آن را بگیرد و مانع حرکت ماسه ها می شود.

این گونه هر 12 روز یک بار تا 10 نوبت، به اندازه 30 لیتر آبیاری می شود.

میرصمد سیدموسوی - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان غربی- نیز با حضور در کانون غبارخیز جبل کندی با اشاره به تکلیف منابع طبیعی برای تثیبت گرد وغبار ناشی از خشکیدگی دریاچه ارومیه می گوید: علاوه بر کاشت بوته و نهال در منطقه جبل کندی، با هدف کاهش سرعت باد در این منطقه 130 کیلومتر بادشکن غیر زنده از چوب های هرس شده درخت گز یا شاخه های خشک این درخت ایجاد کرده ایم که به دلیل طرح شطرنجی، نقش زیادی در خنثی کردن بادهای دیوانه این منطقه دارند که هر بار از یک منطقه می وزد.

این بادشکن با همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و تامین بخشی از اعتبارات توسط این نهاد اجرایی شد.

وی می افزاید: منابع طبیعی در مجموع در شهرستان های سلماس، ارومیه و میاندوآب، پروژه های بیولوژیک و بیومکانیک برای مهار گرد و غبار اجرا کرده است.

از سال 93 تا 96، حدود 25 میلیارد تومان برای نهال کاری و بوته کاری در 2300 هکتار و تثبیت کانون های بحرانی در 8300 هکتار از اراضی این سه شهرستان انجام شده است.

احداث بادشکن غیر زنده، استقرار ایستگاه های پایش و سنجش گرد و غبار، اصلاح و پرورش گززارهای طبیعی، قرق و ساماندهی چرا از دیگر اقدامات انجام شده در این مناطق است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، ستاد احیای دریاچه ارومیه علاوه بر تثبیت کانون های گرد و غبار حاشیه دریاچه ارومیه، پروژه هایی با هدف آبرسانی به دریاچه را مد نظر دارد.

طرح تصفیه فاضلاب های شهری در 13 محل از جمله پروژه های در دست اجراست که متاسفانه به دلیل کمبود اعتبارات و عدم پرداخت به موقع بودجه مصوب ستاد احیای دریاچه ارومیه به دو طرح انتقال فاضلاب تصفیه شده ارومیه و تبریز کاهش یافت.

یکی از دیدنی ترین بخش های سفر به ارومیه، در قالب بازدید از طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه، طرح تصفیه فاضلاب شهری ارومیه با هدف انتقال آن به دریاچه ارومیه بود.

دیدنی بودن این طرح از این جهت است که چنین تجربه ای در سراسر کشور قابل اجرا است تا بتوانیم ضمن تلاش برای کاهش مصرف آب، روی آب های بازچرخانده شده نیز حداقل در احیای تالاب ها و دریاچه ها سرمایه گذاری کنیم البته بوی تعفن فاضلاب شهری از چندین متر مانده، ما را به محل تصفیه خانه فاضلاب ارومیه راهنمایی می کند؛ فاضلابی که طی فرآیندی نسبتا پیچیده شامل دانه گیری، لجن گیری و .

فاضلاب شهری را به پسابی با کیفیت استاندارد تبدیل می کند که قابلیت استفاده مجدد دارد.

متاسفانه طرح انتقال پساب تصفیه خانه فاضلاب ارومیه، هم به دلیل کمبود اعتبارات از برنامه عقب افتاده اما بنا به تاکید کورورش ستاری دباغی - مدیر دفتربرنامه ریزی، ارزیابی و کنترل طرح های فاضلاب استان آذربایجان غربی - در صورت تامین 45 میلیارد تومان در سال جاری و تکمیل تجهیزات در نیمه اول سال 98، اجرای انتقال پساب شهر ارومیه به دریاچه ارومیه به بهره برداری می رسد.

وی میافزاید: تجهیزات مورد نیاز برای تکمیل مودول (فاز) سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه، سالانه 52 میلیون متر مکعب پساب به دریاچه ارومیه منتقل خواهد شد.

پیشرفت کل این فاز تصفیه خانه، 79 درصد است که طبق مدرن ترین تصفیه خانه برنامه ریزی شده است.

تاکنون 106 میلیارد تومان برای این طرح تخصیص داده شده و 45 میلیارد تومان هم برای سال 97 درستاد احیای دریاچه ارومیه مصوب شده است.

همچنین مهرعلی فتاحی - مدیر طرح های فاضلاب استان آذربایجان غربی - با اشاره به سلامت فاضلاب تصفیه شده می گوید: شاخص BOD ورودی تصفیه خانه فاضلاب 300 گرم در لیتر است که در خروجی این شاخص به 10 میلی گرم در لیتر می رسد.

بر اساس اعلام سازمان حفاظت محیط زیست فاضلاب تصفیه شده با شاخص زیر 40 گرم در لیتر برای استفاده در کشاورزی و تزریق به آب های سطحی فاقد ایراد است که خوشبختانه شاخص این پساب به زیر 10 گرم می رسد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، پیش از این هم بارها مسئولان ستاد احیای دریاچه ارومیه از عیسی کلانتری رییس این ستاد گرفته تا مسعود تجریشی مدیر دفتر برنامه ریزی ستاد، بارها نسبت به خلف وعده های دولت در اختصاص بودجه احیای دریاچه ارومیه اعتراض کرده و هشدار داده اند که در صورت عدم پرداخت اعتبارات مصوب، احیای دریاچه ارومیه در هاله ابهام قرار خواهد گرفت.

در آخرین اظهار نظر تجریشی به ایسنا گفته است که ستاد احیای دریاچه ارومیه به دلیل کمبود اعتبارات از برنامه های خود عقب افتاده است.

تجریشی برای نمونه به طرح های انتقال فاضلاب های تصفیه شده در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اشاره کرده و تاکید کرده است که از مجموع 13 پروژه تصفیه فاضلاب و انتقال آن به دریاچه ارومیه تنها دو پروژه تبریز و ارومیه در حال اجراست و به احتمال قوی تا پایان سال جاری تکمیل می شود بنابراین بیشترین ضررها متوجه پروژه هایی شده است که با عملیاتی کردن آن امکان رساندن آب به دریاچه ارومیه فراهم می شد اما به دلیل نبود اعتبارات اجرای آن امکان پذیر نشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، حوضه آبریز دریاچه ارومیه با مساحتی بیش از 5000 کیلومتر مربع، حوضه ای کوهستانی و مرتفع در شمال غرب ایران و اراضی آن عمدتا شامل نواحی کوهستانی، تپه ها، فلات ها، دریاچه، دشت ها و سایر اراضی است.

دریاچه ارومیه با ارتفاع بیش از 1270 متر از سطح دریا از مهم ترین و با ارزش ترین اکوسیستم های آبی ایران و جهان است.

این دریاچه بزرگ ترین و شورترین دریاچه دائمی و داخلی ایران و گودال مستطیل شکلی است که در گودترین نقطه حوضه آبریز قرار گرفته است.


کلید واژه ها: دریاچه ارومیه - دریاچه - ارومیه - آذربایجان غربی - آذربایجان - گرد و غبار - استان - حاشیه - پربارش ترین استان های کشور - بیابان - خبرنگاران - منطقه - کشاورزی - هایی - شرایط - امروز - محیط زیست - کشور - مدیر - بارش - نامناسب - واقعیت - انتقال - مدیریت - روستای - موفقیت - برنامه - فاضلاب - سلامت - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
50 هزار زائر اربعین از مرز شلمچه گذر کردند

پل کابلی شوشتربعد از مرمت زیر بار ترافیک رفت

معرفی هوش مصنوعی با تاریخچه ای باستانی+کاربرد ها و پیش بینی هایی درباره آینده آن

مدارس 10 شهر خوزستان فردا تعطیل است

تردد خودروهای شخصی به طرف مرزمهران ممنوع شد

پل کابلی شوشتربعد از مرمت زیر بار ترافیک رفت

50 هزار زائر اربعین از مرز شلمچه گذر کردند

مدارس 10 شهر خوزستان فردا تعطیل است

پل کابلی شوشتربعد از مرمت زیر بار ترافیک رفت

آیا سربازی 24 ماه می شود؟

سیل در کازرون خسارت به همراه داشت

10 شهر خوزستان شنبه تعطیل اعلام شد

پل کابلی شوشتربعد از مرمت زیر بار ترافیک رفت

عکس/ مهربانی سرباز وظیفه

152 هزار زن خانه دار تحت پوشش تامین اجتماعی قرار گرفتند

تردد در مرزهای شلمچه و چذابه آرام و روان است

بیش از یک هزار شهروندکرجی رصد خورشیدی انجام دادند

مدارس ابتدایی 10 شهرستان خوزستان روز شنبه تعطی شد

مدارس 10 شهر خوزستان فردا تعطیل است

بیش از یک هزار شهروندکرجی رصد خورشیدی انجام دادند

فردا؛ مدارس خوزستان تعطیل است

مدارس 10 شهر خوزستان فردا تعطیل است

مدارس 10 شهر خوزستان فردا تعطیل هستند

موج جدید بارش ها از فردا در البرز آغاز می شود

هواشناسی ایلام به زائران اربعین هشدار داد

افق روشن پیش روی دانشگاه های ایران

جشنواره ورزش با خانواده در ارومیه برگزار شد

موج جدید بارش ها از فردا در البرز آغاز می شود

امکان صدور روادید همزمان با گذرنامه فراهم شد

مدارس ابتدایی 10 شهرستان خوزستان روز شنبه تعطیل شد

هواشناسی ایلام به زائران اربعین هشدار داد

ورود بیش از 500 زائر خارجی به ایران

مدارس 10 شهر خوزستان فردا تعطیل است

موج جدید بارش ها از فردا در البرز آغاز می شود

مدارس 10 شهر خوزستان فردا تعطیل است

موج جدید بارش ها از فردا در البرز آغاز می شود

جشنواره ورزش با خانواده در ارومیه برگزار شد

کودکی مداد رنگی می خواهد تا سقف خانه اش را رنگین کمان کند

افزایش دما در خراسان رضوی

کوچکترین قورباغه 7 میلی متری+عکس

عکسی که نشنال جئوگرافیک از دختر ایرانی منتشر کرد

رگبار باران و رعد و برق از فردا تا دوشنبه

دفاتر حج و زیارت تا اربعین حق تعطیلی ندارند

پیاده روی اربعین حسینی در یاسوج، لنده و سوق

اعلام محدودیت ها و ممنوعیت های ترافیکی جاده های کشور برای اربعین

استخدام منشی خانم در شرکت مدیران پارسیان در تهران

هفته پر بارش در راه است

تکریم ارباب رجوع اولویت سیستم اداری شهرستان مهریز+آلبوم تصاویر

زائران اربعین بیشتر با چه مشکلات و بیماری هایی مواجه می شوند؟

نکاتی درباره کوله پشتی تا دانش آموزان دچار گزگز و درد کمر نشوند

نیمه کاره ماندن ایستگاه پمپاژ آب واشیان

ترافیک در برخی مقاطع آزادراه قزوین- کرج- تهران سنگین است

تا کربلا طرح خدمات و امداد گروه خودروسازی سایپا به زائرین عتبات عالیات

اجرای طرح ترافیکی ویژه اربعین از فردا

تاثیر قطب نمای جدید آموزش و پرورش بر کتاب های درسی

ترافیک در برخی مقاطع آزادراه قزوین- کرج- تهران سنگین است

کامو و چوگان؛ بهشت گمشده کویر

عملیات احداث 11 باب مدرسه در اندیمشک آغاز شد

پخت نان نذری برای زائران اربعین حسینی

عملیات احداث 11 باب مدرسه در اندیمشک آغاز شد

ازدحام زائران اربعین حسینی در مرز بین المللی مهران

چالوس یک طرفه می شود

پارکهای دیدنی و مکانهای گردشگری مالزی و باکو

زائران اربعین بیشتر با چه مشکلات و بیماری هایی مواجه می شوند؟

خدمات رسانی موکب ها به زائران اربعین حسینی

تصاویر/ وقتی ماریجوانا در کانادا قانونی می شود

هرمزگان قطب پرورش شتر پرنده در کشور

بارشهای پراکنده پاییزی و لطافت هوا

شهروند خبرنگار،بارش تگرگ در استهبان

ثبت نام بیش از 53 هزار زائر اربعین در تبریز

سیلاب در بخش قائمیه کازرون

طرح ترافیکی ویژه اربعین از 28 مهر ماه جرا می شود

آیا سربازی 24 ماه می شود؟

بلاتکلیفی اجرای چهار بانده کردن مسیر دهلران به اندیمشک+گزارش

ازدحام زائران اربعین در مرز مهران

هوای کدام استان ها بارانی می شود؟

مشارکت ناوگان حمل و نقل جاده ای سمنان به زائران اربعین حسینی 

پیمانی شدن 40هزار نیروی قراردادی

جوان ترین تپ اختر کهکشان راه شیری

هفته پر بارش در راه است/ جزییات

پیمانی شدن 40 هزار نیروی قراردادی در شهرداریهای کشور

منعی برای بکارگیری مدیران بازنشسته در مدارس وجود ندارد

زمین چمن روستای کرگان هفته تربیت بدنی به بهره برداری می رسد

عکس روز: شیر آسیایی در لندن

ورود سامانه بارشی از غرب کشور/ پیش بینی بارش باران برای روز یکشنبه

خروج 17 هزار زائر اربعین حسینی از مرز چذابه

ماجرای جعلی بودن کارت معافیت حسین ماهینی

ماجرای جعلی بودن کارت معافیت حسین ماهینی

گردان نانوایان ، در راه کربلا

هفته پر بارش در راه است/ جزییات

پخت نان نذری برای زائران اربعین حسینی

چالوس یک طرفه می شود

ورود سامانه بارشی از غرب کشور/پیش بینی بارش باران برای روز یکشنبه

کارشناسان بیمه در مسیر تردد زائران اربعین حضور دارند

آسمان کربلا بارانی شد + فیلم

کارشناسان بیمه در مسیر تردد زائران اربعین حضور دارند

همایش کویر نوردی عمومی در دلگان برگزار شد

مرزهای شلمچه و چذابه شبانه روز برای تردد زائران فعال هستند

بسیج امکانات شهرداری برای برگزاری مراسم اربعین

اعزام 1350 خادم خدماتی به مرزها

خطر گسترش کانون گرد و غبار در حاشیه دریاچه ارومیه + فیلم

خطر گسترش کانون گرد و غبار در حاشیه دریاچه ارومیه + فیلم