مطالب مرتبط:
تمرکز دولت بر نوسازی بافت فرسوده هزینه ساخت مسکن را کاهش می دهد
بررسی بسته پیشنهادی دولت برای نوسازی بافت های فرسوده
تسهیل گران رابط بین مردم و دولت برای نوسازی بافت های فرسوده
ضروری ترین نیاز نوسازی بافت های فرسوده تهران؛ حمایت مالی دولت/در بازآفرینی شهری موفق نبودیم
نبود منابع بهانه دولت برای تعلل در نوسازی بافت فرسوده
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 شهریور 1397 ساعت 06:462018-09-21اقتصادي

نوسازی بافت های فرسوده دغدغه اصلی دولت


ایرنا - نوسازی بافت های مسکونی شهری و روستایی با هدف افزایش رفاه و سلامت مردم و کمک به توسعه زندگی شهری و روستایی، در سال های گذشته به یکی از دغدغه های مهم دولت تدبیر و امید تبدیل شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، بافت فرسوده شهری به عرصه هایی از محدوده قانونی شهرها اطلاق می شود که به سبب فرسودگی کالبدی، نبود دسترسی مناسب سواره، تاسیسات، خدمات و زیرساخت های شهری آسیب پذیر بوده و از ارزش مکانی، محیطی و اقتصادی ناچیزی برخوردارند.

این بافت ها همچنین به دلیل فقر ساکنان و مالکان آنها امکان نوسازی خود به خودی نداشته و نیز سرمایه گذاران انگیزه ای برای سرمایه گذاری در آن ندارند.

نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده شهری در سال های گذشته به یکی از مهمترین دغدغه های دولت تبدیل شده است.

قرارگیری بخش عمده ای از شهرهای کشور در مسیر گسل های متعدد و وقوع زمین لرزه های متوسط و بزرگ، دولت را بر آن داشته است تا با اتخاذ راهکارهای موثر، زمینه نوسازی عرصه های آسیب پذیر در مقابل زلزله را فراهم کند.

تعداد زیاد قوانین و مقررات مصوب سال های گذشته، شاهدی بر این ادعا است به طوری که در بالاترین مقیاس تصمیم گیری کشور و در بخش سیاست های کلی نظام در حوزه مسکن به این موضوع اشاره شده است.

قوانین برنامه توسعه، قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، نمونه های دیگری از افزایش توجه به این مقوله است.

ازسویی کارشناسان می گویند: نوسازی واحدهای مسکونی در بافت های فرسوده افزون بر کاهش خسارت های ناشی از زلزله باعث کم شدن پدیده مهاجرت روستاییان به شهرها و کم رنگی پدیده حاشیه نشینی و آسیب های اجتماعی زاییده آن می شود.

زیبا و دلنشین تر کردن محیط زندگی روستاها، رونق گردشگری و ایجاد اشتغال از حداقل مزایای نوسازی خانه های روستایی است که ضرورت توجه بیشتر به این مقوله را ناگزیر کرده است.

تراکم ساختمانی در محدوده ای اندک، دسترسی سخت به درون بافت، ناامنی در برابر زلزله، آسیب پذیری و معضلات اجتماعی از چالش های بافت های فرسوده شهری است.

بافت فرسوده و ناکارآمد شهری به مناطقی اطلاق می شود که عناصر تشکیل دهنده آن اعم از تاسیسات روبنایی، زیربنایی، ابنیه، خیابان ها و دسترسی ها، دچار فرسودگی و ناکارآمدی شده است.

براساس آخرین آمار وزارت مسکن و شهرسازی، اکنون 20 میلیون نفر از جمعیت ایران در بافت های تاریخی، فرسوده و سکونت گاه های غیررسمی زندگی می کنند که نیازمند همت مردم و مسوولان برای نوسازی، بهسازی و مقاوم سازی است.

به گفته مسوولان، در 110 شهر کشور یک هزار و 100 سکونتگاه غیررسمی شناسایی شده است.

** برنامه های در دست اجرا معاون مسکن روستایی و بازسازی مناطق سانحه دیده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: 250 هزار واحد مسکونی روستایی در سراسر کشور در دست مقاوم سازی و بازسازی است.

عزیزالله مهدیان افزود: 200 هزار واحد از این تعداد مسکن روستایی مقاوم سازی می شود و 50 هزار واحد در مناطق زلزله زده در دست بازسازی است.

وی بیان کرد: با توجه به زلزله خیز بودن بیشتر مناطق کشور و وقوع زمین لرزه های متعدد در سال های مختلف، در قالب اجرای طرح مقاوم سازی مسکن روستایی از سال 84 تاکنون بیش از 40 درصد از واحدهای مسکونی روستایی مقاوم سازی شده است.

مهدیان افزود: براساس طرح مقاوم سازی مسکن روستایی، سالانه باید 200 هزار واحد مسکونی مقاوم سازی شود که از سال 84 تاکنون دو میلیون و 200 واحد مسکونی مقاوم سازی شده است.

معاون مسکن روستایی و بازسازی مناطق سانحه دیده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: براساس برنامه ریزی ها، پنج میلیون و 300 هزار واحد روستایی در کشور وجود دارد که تا سال 1405 افزون بر 75 درصد آنها مقاوم سازی می شود.

64 هزار روستا در کشور وجود دارد که 37 هزار روستا بالای 20 خانوار جمعیت دارد.

وی بیان کرد: امسال به 200 هزار واحد مسکونی 250 میلیون ریال تسهیلات بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی پرداخت خواهد شد.

مهدیان اظهار داشت: در سال جاری 50 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای مقاوم سازی واحدهای روستایی به روستاییان پرداخت می شود.

او با اشاره به زمین لرزه سال 96 کرمانشاه گفت: 27 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی و هشت هزار میلیارد ریال کمک بلاعوض برای مقاوم سازی 35 هزار واحد مسکونی و 60 هزار واحد تعمیری در کرمانشاه پرداخت می شود.

تعداد واحدهای مسکن روستایی مقاوم سازی شده کشور پیش از سال 84، هفت درصد مجموع واحدهای مسکونی روستایی بود.

30 درصد جمعیت کشور در مناطق روستایی ساکن هستند.

** اقدام های پیش بینی شده معاون پشتیبانی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کهگیلویه و بویراحمد از برنامه ریزی برای پرداخت تسهیلات 250 میلیون ریالی برای نوسازی چهار هزار واحد مسکونی روستایی این استان در سال جاری خبر داد.

اسماعیل باقری افزود: 80 هزار واحد مسکونی روستایی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که تاکنون 42 درصد آن مقاوم سازی شده است.

وی ادامه داد: 45 هزار واحد مسکونی روستایی این استان برابر 58 درصد نیاز به مقاوم سازی دارد.

معاون پشتیبانی بنیاد مسکن کهگیلویه و بویراحمد گفت: تسهیلات بازسازی پرداختی به شهرهای زیر 20 هزار نفر 300 میلیون ریال با 60 میلیون ریال کمک بلاعوض و میزان تسهیلات بازسازی واحدهای روستایی 200 میلیون ریال با 50 میلیون ریال کمک بلاعوض بوده که به واحدهای حادثه دیده در زلزله و سیل پرداخت شد.

او با اشاره به زمین لرزه اردیبهشت 97 شهرستان های بویراحمد و دنا اظهار داشت: بیش از 11 هزار واحد مسکونی آسیب دیده از این زلزله شناسایی شده است.

معاون پشتیبانی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: هفت هزار و 779 خانه آسیب دیده از زلزله در این دو شهرستان تاکنون برای دریافت تسهیلات نوسازی و بازسازی پرونده تشکیل داده اند.

باقری افزود: چهار هزار و 511 واحد مسکونی آسیب دیده از زلزله در بویراحمد و دنا بازسازی و سه هزار و 248 واحد مسکونی این دو شهرستان نوسازی خواهد شد.

وی بر لزوم نهادینه کردن مشارکت مردم برای مقاوم سازی واحدهای مسکونی و تلاش برای رفع مشکل ضمانت های بانکی تاکید کرد.

**نوسازی واحدهای مسکونی بافت فرسوده دوگنبدان نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح نوسازی سه هزار واحد مسکونی بافت فرسوده دوگنبدان تا پایان سال 1398 تکمیل و بهره برداری می شود.

غلامرضا تاجگردون افزود: تاکنون مالکان دو هزار و 140 واحد مسکونی برای نوسازی مراجعه کرده اند.

یک هزار و 800 واحد شرایط بازسازی داشته اند که تاکنون یک هزار و 630 واحد مجوز بازسازی دریافت کرده اند.

تاجگردون گفت: بازسازی 800 واحد مسکونی بافت فرسوده شهر دوگنبدان به پایان رسیده و مالکان در آنها سکونت دارند و ساخت 200 واحد در مرحله نازک کاری و 300 واحد نیز درحال اجرا است.

نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: یک هزار و 700 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح احیای بافت فرسوده این شهر در قالب تسهیلات و طرح های بازآفرینی هزینه شده که تنها شش میلیارد ریال آن از محل اعتبارهای استانی است.

تاجگردون گفت: تعداد واحدهای مسکونی فرسوده شهر دوگنبدان پنج هزار و 200 واحد است که براساس برنامه ریزی تا پایان سال جاری یکهزار و 800 واحد نوسازی می شود.

اجرایی شدن این طرح افزون بر ساخت خانه های ایمن برای ساکنان فقیر پایین شهر، دگرگونی سیمای شهر و چهار برابر شدن ارزش دارایی های مردم را سبب شده است.

معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: طرح احیای بافت فرسوده شهر دوگنبدان به عنوان یک الگوی موفق در سایر مناطق کشور قابل اجرا است.

عزیزالله مهدیان افزود: همت مضاعف مسوولان، بانک ها و دستگاه های اجرایی استانی، شهرستانی و مشارکت مردم در این طرح ستودنی است.

مهدیان ابراز داشت: تجربه های طرح احیای بافت های آسیب دیده از بلاهای طبیعی مانند سیل و زلزله در استان های گلستان و کرمانشاه نشان داد که برای تامین مصالح ساختمانی نیز باید در کنار مردم بود.

فرماندار گچساران نیز گفت: تخریب واحدهای مسکونی به صورت رایگان به مالکان 30 تا 40 میلیون ریال کمک کرده است.

عبدالرحیم رحیمی با اشاره به تشکیل نشست های بسیار برای جلب مشارکت مردم در مساجد، هماهنگی با بانک ها، نهادهای حمایتی کمیته امداد و بهزیستی برای حمایت های ویژه، شهرداری برای تسهیل در تخریب و اعطای مجوز و اجرای طرح های بازآفرینی شهری افزود: طرح احیای بافت فرسوده دوگنبدان دستاورد تلاش مجموعه ای از مسوولان است.

وی با بیان اینکه در کمتر از 10 درصد از گستره شهر دوگنبدان معادل 164 هکتار 25 درصد از مردم سکونت داشتند که بیشتر در خانه های گچ و سنگ با دیوارهایی با قطر 50 تا 60سانتی متری ساکن بودند، ابراز داشت: با توجه به هشدار کارشناسان مبنی بر امکان فاجعه انسانی در صورت وقوع بلاهای طبیعی طرح احیای بافت فرسوده دوگنبدان به صورت پایلوت کشوری اجرایی شد.

طرح احیای بافت فرسوده شهر دوگنبدان که از سال 1387 تصویب شد چندین سال به دلیل نبود اعتبار راکد بود و در سال 1394 عملیات اجرایی آن شروع شد.

20 هزار نفر در واحدهای مسکونی بافت فرسوده شهر دوگنبدان ساکن هستند که آسیب های فرهنگی و خطر حوادث طبیعی و انسان ساز آنها را تهدید می کند و این طرح فرصتی برای کاهش این آسیب ها است.

** خدمات انجام شده معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: 35 هزار واحد مسکونی روستایی این استان تاکنون مقاوم سازی شده است.

سهراب اصالت زاده افزود: سه هزار و 156 واحد مسکونی روستایی از سال گذشته تاکنون در استان مقاوم و بازسازی شد که از این تعداد یک هزار و 500 واحد بازسازی بوده است.

معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: از این تعداد واحد حوادثی بازسازی شده یک هزار و 200 هزار مورد در روستا و 300واحد در شهرهای زیر 20 هزار نفر بوده است.

وی بیان کرد: چهار هزار متقاضی روستایی اکنون با هدف دریافت تسهیلات مقاوم سازی مسکن پشت نوبت هستند که از این تعداد تاکنون دو هزار متقاضی برای بهره مندی از وام 250 میلیون ریالی معرفی شده اند.

اصالت زاده افزود: متقاضیان برای نوسازی و بهسازی مسکن خود در روستاهای شهرستان می توانند تسهیلات ساخت دریافت کنند.

کهگیلویه و بویراحمد یک هزار و 700 روستا دارد که در 700 روستای آن بیش از 20 خانوار و در یک هزار روستای آن نیز کمتر از 20 خانوار سکونت دارند.

**حمایت از اقشار کم درآمد برای نوسازی مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: این نهاد حمایتی برای مددجویان این استان از سال گذشته تاکنون یک هزار و 946 واحد مسکونی با بیش از 94 میلیارد ریال احداث، خریداری و تعمیر کرده است.

فرید محبی افزود: از این تعداد واحد مسکونی یک هزار و 142 مورد تعمیر، 278 واحد ساخت مسکن روستایی، 152 واحد ساخت و خرید مسکن شهری و 129 واحد تکمیل واحدهای نیمه تمام شهری و روستایی بوده است.

محبی اظهار داشت: ساخت 800 واحد مسکونی ویژه مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) کهگیلویه و بویراحمد با اعتبار 280 میلیارد ریال امسال آغاز می شود.

وی به مشارکت خیران و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام در تامین اعتبار این واحدهای مسکونی اشاره کرد و افزود: براساس توافق نامه میزان تعیین شده برای هر واحد مسکونی 350 میلیون ریال است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) کهگیلویه و بویراحمد به مشکل مسکن در مناطق محروم اشاره کرد و گفت: نداشتن مسکن و مسکن های بی کیفیت و غیرقابل سکونت یکی از معضلات تولید فقر در خانواده های کمیته امداد است.

محبی تصریح کرد: ساخت 154 واحد مسکن شهری و روستایی، تعمیر 572 واحد روستایی، تکمیل 189 واحد نیمه تمام شهری و روستایی و 134 واحد سرویس بهداشتی با اعتبار 64 میلیارد و 400 میلیون ریال از سوی این نهاد حمایتی در سال جاری اجرا خواهد شد.

وی افزود: یکی از نیازهای ضروری بسیاری از خانواده های زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) مسکن است.

حدود 53 درصد از جمعیت 78 هزار نفری زیر پوشش این نهاد را در کهگیلویه و بویراحمد زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند.

32 هزار و 719 خانوار با جمعیتی افزون بر 78 هزار نفر مستمری بگیر کمیته امداد امام خمینی (ره) کهگیلویه و بویراحمد هستند و به سه هزار و 600 خانوار با جمعیت 12 هزار و 600 نیز خدمات تک یا چند موردی در طول سال ارائه می شود.

9 درصد از جمعیت کل این استان زیر پوشش این نهاد حمایتی قرار دارند.

18 هزار سالمند بالای 60 سال و یک هزار و 200 بیمار سخت درمان زیرپوشش کمیته امداد این استان هستند.

75 درصد افراد زیرپوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) کهگیلویه و بویراحمد روستایی، 23 درصد شهری و 2 درصد نیز عشایر است.

پژوهش های نشان می دهد برای نوسازی بافت های فرسوده در هر کجای کشور واگذاری تمامی اختیارات، منابع و وظایف دولت به شهرداری ها در حوزه نوسازی شهری و تحقق نظام مدیریت یکپارچه شهری در حوزه نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده شهری امری ضروری است.

براساس یافته های پژوهشی با توجه به ماهیت میان بخشی موضوع، ضرورت طراحی نظام مدیریت یکپارچه در این حوزه بشدت احساس می شود.

همچنین با توجه به رویکرد برون سپاری و خصوصی سازی در گستره ملی و شهری، شناسایی فعالیت های قابل واگذاری و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی نیز باید یکی از اولویت های حوزه نوسازی شهری باشد.


کلید واژه ها: نوسازی - فرسوده - بافت - روستایی - بافت فرسوده - دولت - دولت تدبیر و امید - زلزله - زندگی - آسیب های اجتماعی - قانون - اجتماعی - تاسیسات - سرمایه گذاران - افزایش - قوانین - کشور - سرمایه - مسکن - سرمایه گذاری - تدبیر و امید - حاشیه نشینی - جمعیت ایران - پدیده - توسعه - ایرنا - حمایت - زندگی شهری - تصمیم گیری - آسیب پذیری

آخرین اخبار سرویس:
یارانه نقدی آبان شنبه واریز می شود

دستمزد کارگران و کارمندان در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

تعامل مجلس، دولت و بخش خصوصی راهکار حل مشکلات کشاورزی است

تعامل مجلس، دولت و بخش خصوصی راهکار حل مشکلات کشاورزی است

970 متر از شبکه آبرسانی شهر قطور اصلاح شد

رشد 27 در صدی کالا در مرز بین الملی مهران

زمینه سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی و گردشگری استان فراهم شود

توضیحات شرکت گاز دزفول در خصوص افزایش بدهی قبوض

شخم زمستانی شالیزارهای آستارا آغاز شد

معاون اداره راهداری البرز بازداشت شد

تولید خودروهای فاقد استاندارد تا یکسال آینده متوقف می شود ؟!

شخم زمستانی شالیزارهای آستارا آغاز شد

توضیحات شرکت گاز دزفول در خصوص افزایش بدهی قبوض

2هزار بازرسی از مصالح ساختمانی مناطق زلزله زده صورت گرفت

اولین انتصاب در وزارت صنعت

درگذشت «نوربخش» و «تاج الدین» در حادثه تصادف رانندگی +تصاویر

50 درصد معادن کرمانشاه فعال هستند

زمینه سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی و گردشگری استان فراهم شود

اجرای مرحله نخست طرح باز آفرینی مسجد جامع

یک میلیارد تن ذخایر معدنی در کرمانشاه شناسایی شده است

طرح های دسیگوال برای 2018

سفر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به گیلان لغو شد

ریسک عظیم فولکس واگن ؛ خرید باتری برای 50 میلیون خودروی برقی

پرداخت یارانه 200 هزار تومانی به کارگران و کارمندان با حقوق زیر 3 میلیون

قیمت نفت با احتمال کاهش عرضه در بازار افزایش یافت

اثر تصویب نهایی CFT بر بازار مسکن

2هزار بازرسی از مصالح ساختمانی مناطق زلزله زده صورت گرفت

یک میلیارد تن ذخایر معدنی در کرمانشاه شناسایی شده است

هیوندای توسان TL یا کیا اسپورتیج QL – شباهت ها و تفاوت های میان دو برادر!

استخدام برنامه نویس Python،Linux SysAdmin در تهران

وزیر رفاه خبر داد: کارمندان و کارگران با حقوق زیر 3 میلیون یارانه حمایتی می گیرند

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت منصوب شد

قیمت طلا و سکه کاهش یافت

استخدام کارشناس ارشد بازرگانی خارجی در شرکت دایا صنعت در تهران

استخدام مهندس صنایع،فروشنده در گروه صنعتی نامیرا در تهران

صادرات فرش ایران پس از تحریم یک سوم شد

قیمت طلا 3 دلار افزایش یافت

بهره برداری از دو طرح صنعتی در گلستان

کارگروه تامین مواد اولیه صنوف کیف، کفش و طلا تشکیل می شود

کارگروه تامین مواد اولیه کیف، کفش و طلا تشکیل می شود

منابع آبی شیروان 30 درصد کاهش یافت

توزیع 25 هزار تن کود شیمیایی کشاورزان لرستانی

آخرین میزان بارش های سامانه اخیر در فارس

منابع آبی شیروان 30 درصد کاهش یافت

کارگروه تامین مواد اولیه کیف، کفش و طلا تشکیل می شود

کارگروه تامین مواد اولیه صنوف کیف، کفش و طلا تشکیل می شود

رفع «آبگرفتگی» 140 نقطه حاد شهر کرمانشاه

ادامه روند نزولی قیمت سکه /نرخ دلار 12600 تومان

پالایش گاز ایلام رتبه برتر پژوهش کشور را کسب کرد

مواد اولیه داخلی صنعت تایر با ارز آزاد تامین می شود

مشکلات راه های خراسان جنوبی در نشست با وزیر راه بررسی شد

دفع آبهای سطحی کرمانشاه 160 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

افزایش دو برابری صادرات درصورت توسعه مرزهای باشماق و سیرانبند

سقوط قیمت سکه ادامه دارد

کاهش قیمت دلار در صرافی‎ها به کانال 11000 تومان

زمین های بلااستفاده دستگاه های دولتی ظرفیت مناسبی برای رونق بخش مسکن هستند

قیمت طلا 3 دلار افزایش یافت

مروری بر ویژگی های سوپرمارکت آنلاین اسنپ فود

استخدام کارشناس فروش حرفه ای در شرکت اوژن در تهران

قیمت طلا افزایش یافت

قیمت نفت با احتمال کاهش عرضه در بازار افزایش یافت

دفع آبهای سطحی کرمانشاه 160 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

قیمت طلا 3 دلار افزایش یافت

مشکلات راه های خراسان جنوبی در نشست با وزیر راه بررسی شد

مواد اولیه داخلی صنعت تایر با ارز آزاد تامین می شود

زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه اعلام شد

جزییات تصادف خودروی مسوولان وزارت کار در استان گلستان/ پنج مصدوم/حال سه نفر وخیم است+فیلم و عکس

توزیع بسته حمایتی سبد کالا بین مدد جویان نهادهای حمایتی

جایگاه ضعیف مطالعه بین مردم ایران

تامین 80 درصد نیاز خودروسازان در داخل

مشکلات تعاونی های مرزنشینان غرب هرمزگان باید حل وفصل شود

تحریم های تلافی جویانه اتحادیه اروپا برای آمریکا

قیمت طلا 3 دلار افزایش یافت

فروش سی تن از انواع ماهی در بازار گورزانگ میناب

اذعان به تخلف پنج میلیارد تومانی در اجرای پروژه زیرگذر شرقی ساری

کارگران و کارمندان یارانه 200 هزار تومانی می گیرند

پرداخت یارانه 200 هزار تومانی به کارگران و کارمندان

سید تقی نوربخش و عبدالرحمن تاج الدین در اثر سانحه جان باختند

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی جان باخت

کارگران و کارمندان یارانه 200 هزار تومانی می گیرند

سید تقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در گذشت

نماینده رشت: مشکوک الوصول در سیستم بانکی به معنی اختلاس است

جزییات تصادف خودروی مسوولان وزارت رفاه در استان گلستان

نماینده رشت: مشکوک الوصول در سیستم بانکی به معنی اختلاس است

سرنوشت 61 تن طلای پیش فروش، چه شد؟

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی جان باخت

پیشنهاد جدید برای بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی

راه اندازی پمپ بنزین در شهر سوق

مروارید خلیج فارس، نارنگی سیاهو و خرمای پیارم رونمایی شد

نوربخش و تاج الدین درگذشتند

اختصاص 420 میلیارد تومان برای اشتغال خراسان رضوی

عملکرد تولید زعفران خراسان شمالی 2 برابر کشور است

سرانجام 500 میلیون یوروی دارو چه شد؟

حسنی: مشکوک الوصول در سیستم بانکی به معنی اختلاس است

وضعیت آب سدهای امیر کبیر و طالقان خوب شد

زندگی حمید باقری درمنی، مردی که دیروز به خاطر کلاهبرداری از شرکت نفت اعدام شد

تایید توافق موقت ایجاد منطقه آزاد تجاری بین اوراسیا و ایران

عملکرد تولید زعفران خراسان شمالی 2 برابر کشور است

جزییات سانحه رانندگی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی

امضای پاییز بر پیشانی خیام

نوسازی بافت های فرسوده دغدغه اصلی دولت

نوسازی بافت های فرسوده دغدغه اصلی دولت