مطالب مرتبط:
الگوی توزیع و انفاق در اقتصاد مقاومتی
کشف استعداد های ورزشی در اولین شهر الگوی اقتصاد مقاومتی کشور
الگوی کار و تولید در اقتصاد مقاومتی/عبدالملک مروان از عبادت تا خونریزی
الگوی مصرف در اقتصاد مقاومتی/پرهیز از حرام و اسراف
کشف استعداد های ورزشی در اولین شهر الگوی اقتصاد مقاومتی کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 شهریور 1397 ساعت 02:322018-09-20سياسي

الگوی توزیع و انفاق در اقتصاد مقاومتی


در رویکرد اسلامی نسبت به اقتصاد، مشارکت مردم در کمک به فقرا و نیازمندان بسیار پر رنگ است.

هر چند اسلام برای دولت نقشی اساسی در فقر زدایی در نظر می گیرد، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری حوزه ،همزمان با آغاز ماه محرم، ماه حزن واندوه شیعیان حضرت سید الشهداء(ع)، مطالبی در چندین شماره با عنوان منبر اقتصاد مقاومتی از محمد جواد توکلی از اساتید اقتصاد، با موضوع اقتصاد مقاومتی در عاشورا تقدیم علاقه مندان می شود:( الگوی توزیع درآمد و انفاق در اقتصاد مقاومتی، مردمی بودن انفاق در اقتصاد مقاومتی، چرخه تولید، مصرف انفاق در رویکرد اقتصادی اسلام، الگوی تامین اجتماعی مسجد محور) وَفِی أَمْوَالِهِمْ حَقٌّ لِلسَّائِلِ وَالْمَحْرُومِ(الذاریات:19).

امام صادق(ع) : المال لله یضعه عند الرجل ودایع و جوز لهم ان یاکلوا قصدا و ینکحوا قصدا و یرکبوا قصدا و یعودوا بما سوی ذلک علی فقراء المومنین و یرموا به شعثهم فمن فعل ذلک کان ما یاکل حلالا و یشرب حلالا و یرکب حلالا و ینکح حلالا و من عدا ذلک کان علیه حراما (وسائل الشیعه، ج 11، ص 500)انفاق در راه خدا نقطه قوت اندیشه اقتصادی اسلامدر رویکرد اسلامی نسبت به اقتصاد، مشارکت مردم در کمک به فقرا و نیازمندان بسیار پر رنگ است.

هر چند اسلام برای دولت نقشی اساسی در فقر زدایی در نظر می گیرد، ولی از مردم سلب مسئولیت نمی کند.

البته در عین حال اسلام افراد را تشویق می کند که خودشان اقدام به کار و تلاش کنند و تا حد ممکن از وابستگی به دیگران بپرهیزند.

اسلام کار و تلاش برای کسب روزی جهت تامین خود و خانواده را واجب عینی می داند.

با این وجود، برخی از افراد جامعه یا توانایی کار کردن ندارند و یا درآمدشان کفاف نیازهای مصرفی آن ها را نمی دهد اسلام برای حل این مشکل سعی در ترویج فرهنگ انفاق و ایثار نموده است.

[1] تاکید اسلام بر فرهنگ ایثار و انفاق ناشی از اعتقاد به وجود حیات جاودانه و جنبه مقدمی دنیا برای آخرت است.

[2] تصویر دقیق امام صادق از وظایف مسلمانانامام صادق(ع) در روایتی که در بالا آمده به زیبایی وظیفه مسلمانان در فقر زدایی را گوشزد می کند.

در این روایت بر چند نکته تاکید شده است: امانت بودن اموال نزد انسان: حضرت ابتدا بر این نکته تاکید می کنند که مالکیت ما بر اموال مالکیت اعتباری است و مالکیت حقیقی از ان خدا است و تنها به صورت ودیعه در اختیار ما گذاشته شده است: المال لله یضعه عند الرجل ودایع لزوم توجه به دستورات صاحب واقعی اموال: امام صادق (ع) با توجه به ودیعه بودن اموال نزد افراد می فرمایند که پس ما باید ببینیم که خداوند متعادل که این اموال را نزد ما به امانت گذاشته، چه دستوری در مورد چگونگی استفاده از آنها دارد.

لزوم رعایت اعتدال در مصرف: بنا به فرمایش امام صادق(ع) خداوند از ما خواسته است که در مصرف اموال رعایت اعتدال را بکنیم (و جوز لهم ان یاکلوا قصدا و ینکحوا قصدا و یرکبوا قصدا) و مابقی اموالمان را در راه خداوند ببخشیم (و یعودوا بما سوی ذلک علی فقراء المومنین و یرموا به شعثهم) ملاک حلال و حرام: رعایت اعتدال در مصرف و بخشش مازاد به فقرا حضرت در ادامه می فرماید که هر کس این گونه عمل کند یعنی از اموال تحت اختیارش به اعتدال مصرف کنند و مازادش را به فقرا ببخشد، مصارفش حلال است فمن فعل ذلک کان ما یاکل حلالا و یشرب حلالا و یرکب حلالا و ینکح حلالا؛ ولی کسی که از این رویه عدول کند مرتکب حرام خواری شده است: و من عدا ذلک کان علیه حراماچرخه تولید، مصرف و انفاقدر اقتصاد اسلامی بین اجزای سبک زندگی اقتصادی ارتباط هماهنگی وجود دارد.

در رویکرد اسلامی نسبت به فرهنگ اقتصادی مطلوب، همان گونه که گفته شد، هرچند تمایل به کسب روزی حلال امری مطلوب و پسندیده است؛ حرص و طمع ناپسند است.

اسلام در عین ترویج فرهنگ کار و تلاش در عرصه تولید، قناعت و پرهیز از اسراف و تجمل گرایی در عرصه مصرف و انفاق و ایثار در عرصه توزیع را توصیه می نماید.

در نگرش اسلامی، تضعیف این ارزش ها در جامعه باعث آسیب پذیر شدن افراد و جامعه می شود.

حرص نسبت به دنیا ریشه انحراف قوم شعیب و داودقرآن کریم با اشاره به داستان قوم شعیب (ع)، انحراف آن ها را به علت حریص بودنشان بر دنیا برشمرده که با صراحت به پیامبرشان شعیب گفتند ای شعیب! آیا نمازت به تو دستور می دهد که آنچه را پدرانمان می پرستیدند ترک کنید یا آنچه را می خواهیم در اموالمان انجام ندهیم؟( قالوا یا شعیب اصلاتک تامرک ان نترک ما یعبد آبائنا او ان نفعل فی اموالنا ما نشاء؛ هود: 87) .

همچنین خداوند متعال با اشاره به داستانی مربوط به زمان داوود (ع) بیان می کند که هنگامی که حرص بر انسان غلبه کند حتی نسبت به برادر ضعیف و ناتوان خود مرتکب ظلم فاحش می شود.

خلاصه داستان چنین است که: دو برادر به عنوان شکایت نزد داوود(ع) آمدند یکی از آنها گفت: این برادر من نود و نه میش دارد و من تنها یکی دارم، اما او اصرار می کند که این یکی را نیز به من واگذارد و در سخن بر من غلبه کرده است.

آیا این انصاف است که صاحب نود و نه گوسفند مخصوصا اگر برادر باشد به تنها گوسفند برادرش چشم دوخته باشد.

(ان هذا اخی له تسع و تسعون نعجه و لی نعجه واحده فقال اکفلنیها و عزنی فی الخطاب).

دستان سخاوتنمد امام حسینامام حسین علیه السلام بعد از شنیدن سخنان وی را به قنبر کرده، فرمود: آیا از مال حجاز، چیزی به جای مانده است؟ قنبر گفت: بلی، چهار هزار دینار داریم.

چهار هزار دینار خیلی است! هر دینار یعنی یک سکه طلا.

امام فرمود: قنبر! آن ها را حاضر کن که این شخص در مصرف آن ها ما سزاوارتر و نیازمندتر است.

سپس به منزل رفته و ردای خود را که بردی (یمانی) بود، از تن درآورده و دینارها را در آن پیچیده، به خاطر شرم و حیا از اعرابی، از لای در به آن مرد نیازمند داد و اشعار او را نیز با همان وزن پاسخ گفت:خذها فانی الیک معتذر ***** و اعلم بانی علیک ذو شفقهاین ها را بگیر؛ من از تو عذر می خواهم (ببخشید که خیلی کم است) و بدان که من به تو علاقمند و مهربان هستم.

لو کان فی سیرنا الغداه عصا **** امست سمانا علیک مندفقهاگر امروز قدرت و حکومتی دست ما بود، آسمان جود و رحمت ما بر تو ریزش می کرد.

لکن ریب الزمان ذو غیر ***** والکف منی قلیله النفقه.

ولی حوادث روزگار در حال دگرگونی است (بدین جهت تنگدست شده) و بخشش ما اندک شده است.

[2] .

مرد عرب آن هدیه ها را گرفته و گریست.

امام حسین علیه السلام فرمود:آیا عطای ما را کم شمردی؟ گفت: نه، هرگز! بلکه به این می اندیشم که این دستان پر مهر و با سخاوت چگونه در زیر خاک پنهان خواهد شد![3]الگوی تامین اجتماعی مردمی مسجد محوریکی از الگوهای موثر برای فقر زدایی الگوی تامین اجتماعی مسجد محور است.

این الگو در برخی مساجد به صورت عملی اجرا شده است.

بر اساس این الگو، مسجد هر محل به عنوان پایگاهی برای فقرزدایی از فقرای همان محل با اتکا به کمک های توانمندان آن منطقه مطرح می شود.

نمونه واقعی تامین اجتماعی مردمی را می توان در رفتار حضرت امیرالمومنین دید که حضرت خودشان شبانه نان و خرما بر دوش می گرفت و در کمال احترام و به صورت ناشناس و با حفظ کامل کرامت فقرا به درب خانه آنها می برد.

در این الگو هم کرامت فقرا حفظ می شود و هم با کمترین هزینه از جمله هزینه های نیروی انسانی افراد هم محله به صورت داوطلبانه درگیر در فقرزدایی می شوند.

در این مدل چون افراد ساکنان محله خود را می شناسند، هزینه تشخیص متکدیان از فقرای واقعی کاهش می یابد.

در این الگو می توان از ظرفیت مساجد برای جمع آوری تجهیزات انبار شده در خانه ها استفاده نمود و آن را به فقرا رساند.

اگر الگوی کاملی از این مراکز تامین اجتماعی شکل بگیرد، می توان بین این مراکز در مساجد مختلف ارتباط برقرار کرد و پایگاه مرکزی را در مساجد جامع هر شهر قرار داد.

کتف مجروح سید الشهداهنگام تدفین شهدای کربلا، هنگامی که به زخم بدن حضرت امام حسین (ع) نگاه می کردند متوجه شدند که در کتف امام برآمدگی و آثار زخمی وجود دارد که شباهتی به زخم شمشیر و نیزه ندارد.

امام سجاد (ع) در توضیح این مساله فرمود: از بس پدرم شب ها آرد و خرما به شانه می گرفت و به خانه فقرا می برد، کتفشان زخمی شده بود و این برآمدگی ها برجای مانده از آن زمان است.


کلید واژه ها: اقتصاد مقاومتی - اقتصاد - اسلام - پایگاه اطلاع رسانی - امام - صادق - مسلمانان - مردم - اقتصادی - تامین اجتماعی - خبرگزاری حوزه - اسلامی - اطلاع رسانی - ایثار - تامین - درآمد - توزیع - فرهنگ - مصرف - خبرگزاری - دولت - خانواده - اجتماعی - وابستگی - شیعیان - زیبایی - عاشورا - اندیشه - گزارش - وظیفه

آخرین اخبار سرویس:
چرا جنبش دانشجویی در دولت هاشمی به حاشیه رفت؟

افق پیش روی انقلاب اسلامی تمدن سازی دینی در گستره جهانی است

ایران یک گذرگاه حیاتی برای ما است

چند نفر خارجی برای درمان به ایران آمده اند؟

میرسلیم: شکاف طبقاتی در کشور در حال افزایش است

ساز مخالف اپوزیسیون انگلیس کوک شد

برگی از نهج البلاغه: آنچه از دنیا به دست می آوری تو را خشنود نسازد، و بر آنچه در دنیا از دست می دهی زاری کنان تأسّف مخور

این افراد در روز قیامت بزرگتـرین افسـوس، را خواهند خورد

خروج هندی ها از بندر چابهار کذب است/ ادامه پروژه های زیرساختی بندر شهید بهشتی را با قدرت

وقفچی در گفت وگو با فارس لازمه مبارزه با فساد و اعمال نظارت معقول وجود دولت الکترونیک در کشور است

آیا آمریکا و روسیه در پشت اعتراض های مردمی فرانسه هستند؟

نشست شورای اداری با حضور معاون اول رییس جمهوری

چرا فکر می کردیم مزد کارگران ترمیم می شود؟

فرزندکشی در دزفول

هشدار درباره گسترش یک ویروس خطرناک!

هفته آینده؛ بررسی 2 طرح استیضاح در کمیسیون آموزش مجلس

افتتاح همزمان 1200 طرح اشتغال شهری و روستایی در سطح کشور

آمریکایی ها بدانند که ایران حبس نشدنی است/ نسبت به مسأله هیچ بنگاه اقتصادی بی تفاوت نیستیم

اینفوگرافی / سرنوشت همه استیضاح های مجلس دهم

هفتمین نشان «سلامت اجتماعی» به واعظ مهدوی اعطاء شد

عوامل و تبعات افزایش سن ازدواج از نگاه کارشناسان

روز دانشجو نباید به بیان مسائل و دغدغه های سیاسی محدود شود

واکنش مردم به ادعای ارزانی پس از برجام

روزنامه های سه شنبه 20 آذر 97

آیا آمریکا و روسیه در پشت اعتراض های مردمی فرانسه هستند؟

عناوین روزنامه های سیاسی 20 آذر 97/ چالش دولت و دانشگاه ها +تصاویر

آیین نامه اجرایی نحوه برگزاری دوره های آموزشی حین خدمت ضابطان نظامی ابلاغ شد

چرا مخالفید؟ /اولین مخالف خوان، واقعیت های جامعه است جناب رییس جمهور! /راهکار های پیشگیری از کودک آزاری جنسی در مدرسه

گردهمایی فصلی مدیران مدارس علمیه لرستان در بروجرد برگزار می شود

استخدام کارشناس فنی و مهندسی در واحد صنعتی

با مسئول بانک ملی به عنوان مالک شرکت گروه ملی برخورد جدی خواهیم کرد

اعلام آمادگی اروپا برای کمک به تصویب توافقنامه برگزیت

دعوت به همکاری بازاریاب میدانی در شرکت دینگ

جدال بر سر حضور دو زن مسلمان در مجلس آمریکا

رییس شورای اروپا: مجددا درباره برگزیت مذاکره نمی کنیم

فقط می خواستم از ته دل حلالم کنی و ازم راضی باشی

عکس| استقبال گرم خاله معاون اول رییس جمهور

خواب عمیق مجری مشهور ایرانی سر ضبط برنامه/عکس

نخستین نعمتی که خداوند به آدمی می دهد، چیست؟

قتل به خاطر سیستم واگذاری اراضی پایاب سدخدا آفرین

استقبال از جهانگیری توسط خاله اش

جنگنده های میگ 29 در خط اورهال + عکس

وعده ارزانی 20 درصدی با FATF؛ پس از گرانی 200 درصدی با برجام

آلمانی ها مشتری دستگاه های قدیمی یک کارخانه سیمان

گفتمان انقلابی و مطالبه عدالت رسالت دانشجوی انقلابی است

مصوبه بخشودگی وام های کشاورزان به زودی عملیاتی می شود

انجمن های دانشجویی تکلیف خود را روشن کنند/ روش ما با جنبشی ها فرق دارد

قدیری ابیانه : 40 سالگی انقلاب یک شکست برای دشمن است

مردم سالاری دینی نخستین دستاورد انقلاب اسلامی است

ایسنا صدای جنبش های دانشجویی باشد

تصاویر/ مراسم بزرگداشت آیت الله موسوی خلخالی

ضرغامی: تلگرام با دستور روحانی فیلتر شد

در گفت وگوی فارس با یک کارشناس ارشد در حوزه اینترنت اشیا مطرح شد سونامی اینترنت اشیا در صنعت در حال وقوع است/این فناوری محور توسعه چین و ناجی اشتغال هند شد

اینم پایان رویای منچستر!

آلمانی ها مشتری دستگاه های قدیمی یک کارخانه سیمان

مردم سالاری دینی نخستین دستاورد انقلاب اسلامی است

قدیری ابیانه : 40 سالگی انقلاب یک شکست برای دشمن است

تصاویر/ سلسله نشست های علمی و نظریه پردازی در مدارس علمیه کاشان

بسیاری از فیلم ها و سریال های تلویزیونی، نسبتی با سبک زندگی اسلامی ندارند

مستند «تکرار فیضیه 2 » تولید و به روی آنتن می رود

ورود کمیته ویژه مجلس به موضوع قاچاق لوازم آرایشی

حجاریان: گلوله را از مخچه من درآورید تا جوابتان را بدهم

قدیری ابیانه : 40 سالگی انقلاب یک شکست برای دشمن است

تصاویر/ دیدار اعضای کمیته فرهنگی و تبلیغی اربعین حوزه علمیه قم با آیت الله اعرافی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 20 آذر 97

مردم سالاری دینی نخستین دستاورد انقلاب اسلامی است

16 آذر روز مجهادت در راه علم و تقویت ایمان دینی است

16 آذر روز مجهادت در راه علم و تقویت ایمان دینی است

فامیلی اصلی اسحاق جهانگیری چیست؟

علم می تواند تجربه نزدیک به مرگ را توضیح دهد؟

هرچی آرزوی خوبه مال من

توهمی بنام کنش های مدنیِ داوطلبانه در ایران!

اینفوگرافی / سرنوشت همه استیضاح های مجلس دهم

مراسم سالگرد درگذشت آیت الله موسوی خلخالی برگزار شد

بودجه سال 98 کل کشور چه زمانی به صحن علنی پارلمان می آید؟

همسر «مهناز افشار» شکایت کرد/ از مهریه میلیاردی تا شیرخشک های فاسد

کاریکاتوری در واکنش به اظهارات کریمی قدوسی

عروس «قزاق»

تصاویر/ یازدهمین نشست مدیران میانی واحدهای ستادی مرکز مدیریت حوزه

16 آذر روز مجهادت در راه علم و تقویت ایمان دینی است

جایگاه خودمان را مشخص کنیم، انقلاب اسلامی پابرجاست

عروس «قزاق»

نظر اقتصاددانان درباره خودروسازان

برای تبدیل مسکن به منزل راه طولانی در پیش داریم

جلوی ضرر را هر جا بگیریم سود کردیم

میرسلیم: فساد سیاسی را به چشم می بینیم

ریزش سقف مدرسه در رامهرمز

پیامد های خطرناک یک ادبیات مخرب وارداتی

کرباسچی: دانشگاه و دانشجو نباید پیاده نظام احزاب یا نظام سیاسی کشور شوند

نماینده سازمان ملل از طرح های احیای دریاچه ارومیه بازدید کرد

در جامعه هستند ولی با جامعه نیستند

نقشه راه مسکن

زمانی مناسب برای دفن دائمی اسپیسی

تمرین شفافیت

زمستان سرد تفلیس؛ گرمای دوستی ایران

گرانی کله پاچه مردم را سیرابی خور کرده است

رهایی 5 نفر از محکومان به قصاص از پای چوبه دار در شوشتر

بسته ارزی 4200 تومانی مبلغ بالایی از ذخایر ارزی مملکت را به حراج گذاشت

چه قوانینی در ارسال لوایح پالرمو و پولشویی به مجمع تشخیص نقض شد؟

درخواست جانبازان برای لغو مصوبه نحوه تأمین هزینه های بیمه درمانی ایثارگران

الگوی توزیع و انفاق در اقتصاد مقاومتی

الگوی توزیع و انفاق در اقتصاد مقاومتی