مطالب مرتبط:
تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت
تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت
تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت
تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت
تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 شهریور 1397 ساعت 00:452018-09-20اقتصادي

تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت


افزایش قیمت مسکن در ماه های اخیر و از سویی کاهش توان خرید مردم، شرایط را برای رونق بازار واحدهای مسکونی بی کیفیت فراهم کرده است.

- : این وضعیت موجب شده تقاضای مردم در بازار مسکن به سمت حواشی شهر و بعضا واحدهای بی کیفیت مسکن مهر سوق یابد که این امر تا حدی نگرانی کارشناسان را موجب شده است.

در این میان، مسئولان و دست اندرکاران نیز از ساخت و سازهای شبانه و غیرمجاز در حاشیه شهرها، توسعه سکونتگاه های غیررسمی و خانه سازی های غیراصولی ابراز نگرانی می کنند.

آنان می گویند در این شرایط ممکن است خریداران کم بنیه از روی شتابزدگی و برای عقب نماندن از کورس قیمت ها بناچار دست به خرید واحدهای مسکونی بی کیفیت زده و سرمایه ها را هدر دهند.

* تقاضای مسکن به حاشیه شهر سوق یافته است رییس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر بجنورد گفت: با توجه به گرانی مسکن و کاهش توان مردم در تامین این نیاز اساسی، اکنون تقاضاها به حاشیه های شهر سوق یافته و خرید و فروش به این مناطق کشیده شده است.

سیدمحسن موسوی اظهار داشت: البته اکنون بازار مسکن، وضعیتی مبهم و نامشخص دارد و با افزایش قیمت ها، هیچ تعادلی میان عرضه و تقاضا در این بازار وجود ندارد.

وی تصریح کرد: به نظر می رسد این وضعیت، ممکن است در شهر بجنورد منجر به گسترش بیشتر حاشیه شهر و سکونتگاه های غیر رسمی شود.

وی اظهار داشت: سیاست های تامین مسکن روشن و شفاف نبوده و قشر ضعیف جامعه اکنون در تامین مسکن با مشکل جدی روبه رو شده اند و در این شرایط امکان رشد و توسعه سکونتگاه های غیررسمی متصور بوده و ممکن است متاثر از گرانی ها، بخشی از نیازها برای مسکن به شکل شتاب زده به سمت این سکونتگاه ها هدایت شود.

رییس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر بجنورد گفت: قیمت کنونی مسکن کاذب است و شاهد نوسان قیمت گذاری و اختلاف آن در مناطق مختلف شهر هستیم و مشاوران املاک در هر منطقه قیمتی را برای مسکن تعیین می کنند که هیچ یک کارشناسی نیست.

وی با بیان اینکه اکنون شاهد رونق سوداگری در بازار خرید و فروش و اجاره مسکن هستیم، اظهار داشت: ضروری است دستگاه های نظارتی نظارت بیشتری بر بازار مسکن داشته باشند.

موسوی تصریح کرد: این تفاوت قیمت ها حاصل بی ثباتی در حوزه اقتصاد مسکن است و راه حل اضطراری برای رونق ساخت و ساز، کنترل و ثبات وضعیت اقتصاد است.

رییس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر بجنورد تصریح کرد: اکنون ثبات در اقتصاد مسکن وجود ندارد، قیمت مصالح ساختمانی در نوسان است و سیاست گذاری ها برای تامین مسکن اقشار کم درآمد نامشخص است.

* مردم برای خرید مسکن شتابزده عمل نکنند مدیر امور شعب بانک مسکن در خراسان شمالی گفت: با توجه به افزایش قیمت مسکن از مردم درخواست می شود برای خرید مسکن شتابزده عمل نکنند.

مجید اسدی فر اظهار داشت: با افزایش قیمت مصالح در اقلام مختلف همچون میلگرد، آهن و سیمان، قیمت تمام شده تولید مسکن هم افزایش یافته و مسکن روند رو به گرانی داشته است.

وی گفت: در این شرایط ممکن است مردم به سراغ واحدهای بی کیفیت بروند و واحدهای بساز و بفروشی متقاضی پیدا کنند.

این مسئول بانکی خراسان شمالی در باره تقاضا برای خرید مسکن مهر افزود: با توجه به اینکه هنوز تصمیمی برای افزایش قیمت مسکن مهر گرفته نشده و البته افزایش قیمت در این بخش بعید به نظر می رسد، پیش بینی می شود که متقاضی برای واحدهای مسکن مهر هم بیشتر شود.

اسدی فر با اشاره به اینکه با افزایش قیمت مسکن، توان مردم برای خرید مسکن کاهش یافته، گفت: در این شرایط حتی افزایش سقف تسهیلات ساخت، نمی تواند راهکار درستی برای رونق دادن به بازار ساخت و ساز باشد زیرا در این صورت، متقاضیان دریافت وام بدهکارتر و توانشان برای بازپرداخت کمتر می شود.

رییس امور شعب بانک مسکن در خراسان شمالی گفت: البته شورای پول و اعتبار هنوز تصمیمی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن نگرفته و پرداخت تسهیلات به روال گذشته است اما افزایش سقف تسهیلات مسکن در صورتی مفید خواهد بود که سطح درآمد مردم افزایش یافته و توان بازپرداخت تسهیلات وجود داشته باشد.

اسدی فر با بیان اینکه در وضعیت کنونی، مردم در بازپرداخت وام ها دچار مشکل هستند، اظهار داشت: افزایش قیمت ارز، بازار مسکن را هم تحت تاثیر قرار داده و شمار زیادی از سازندگان که از وضعیت آینده بازار مسکن و فروش واحدها نگرانند، دست از کار کشیده اند.

رییس شعب بانک مسکن خراسان شمالی افزود: البته با کمک های دولت به ساخت مسکن در قالب خانه اولی ها، ساخت و ساز در این بخش رونق گرفته و استقبال خوبی از صندوق مسکن یکم در استان شده است.

اسدی فر گفت: بر این اساس احتمال می رود خرید و فروش در بافت فرسوده بیشتر شود زیرا نرخ سود برای ساخت و ساز در بافت فرسوده در قالب وام های خانه اولی پایین است و زوجین می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

وی تصریح کرد: تاکنون در این استان سه هزار و 661 نفر برای مسکن یکم ثبت نام کرده اند و 459 فقره وام به مبلغ 256 میلیارد ریال پرداخت شده که این روند ادامه دارد.

رییس امور شعب بانک مسکن خراسان شمالی تصریح کرد: نرخ سود وام های مسکن یکم برای زوجین برای ساخت و ساز در بافت فرسوده 6 درصد و سایر موارد 8 درصد است و این نرخ پایین، سبب شده تا استقبال از آن مطلوب باشد.

اسدی فر با بیان اینکه در خصوص پرداخت تسهیلات به انبوه سازان هم مشکلی وجود ندارد، گفت: در دولت تدبیر و امید، انبوه سازان برای ساخت 2 هزار و 763 واحد، 2 هزار و 530 میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده اند.

وی تاکید کرد: برای رونق بازار مسکن و خارج شدن از وضعیت و مشکلات کنونی، باید بی ثباتی موجود در عرصه اقتصاد حل شود.

* نظارت ها باید بیشتر شود رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی هم با ابراز نگرانی از گرایش مردم به خرید مسکن بی کیفیت در مناطق حاشیه ای، گفت: در این شرایط ممکن است ساخت و سازهای شبانه بیشتر شود و واحدهای مسکونی غیراصولی و بدون مجوز ساخته شوند.

علی اکبر رمضانی اظهار داشت: بر این اساس باید نظارت ها بر ساخت و ساز و نیز خرید و فروش ها بیشتر شود تا سرمایه های ملی صرف ساخت و یا خرید واحدهای بی کیفیت نشود.

* افزایش تقاضا برای خرید واحدهای مسکن مهر سرپرست معاونت بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی نیز گفت: با توجه به افزایش قیمت واحدهای مسکونی در استان، استقبال از واحدهای مسکن مهر بیشتر شده است.

جواد عمادیان فر با بیان اینکه اکنون واحدهای مسکن مهر که در گذشته بدون متقاضی بوده، خریدار پیدا کرده، اظهار داشت: البته کیفیت واحدهای مسکن مهر با توجه به قیمت تمام شده آن مناسب است.

وی با اشاره به روی آوردن مصرف کنندگان به واحدهای مسکونی حاشیه شهر گفت: افزایش قیمت مسکن سبب شده تا برخی از تقاضاها به حاشیه های شهر سوق یابد و در این شرایط امکان افزایش حاشیه نشینی دور از انتظار نیست.

سرپرست معاونت بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی گفت: ضروری است ادارات و نهادهای مرتبط با تخلفات ساخت و ساز در نقاط حاشیه ای شهر ها برخورد جدی کرده و از توسعه این مناطق جلوگیری کنند.

وی با اشاره به اینکه واحدهای بدون متقاضی مسکن مهر در استان زیاد نیست، اظهار داشت: در بجنورد 150 واحد مسکن مهر بدون متقاضی وجود داشت که در سه ماه گذشته و با توجه به شرایط پیش آمده 70 واحد تاکنون واگذار شده و برای دیگر واحدها نیز متقاضیانی نامنویسی کرده اند.

وی افزود: با توجه به بررسی های انجام شده و مقایسه انجام شده، آمار صدور پروانه ساختمانی و ساخت و ساز در 2 سه ماه اخیر رونق داشته است.

عمادیان فر گفت: شمار پروانه های صادر شده در پنج ماهه سال 96 در بجنورد 832 فقره برای ساخت یکهزار و 720 واحد بود که این رقم در پنج ماهه امسال به یکهزار و 80 پروانه برای 2 هزار و 409 واحد رسیده است.

* تاثیر قیمت مصالح عمادیان فر خاطرنشان کرد: بی شک عواملی چون قیمت مصالح، نرخ ارز و تورم عمومی بر بازار مسکن تاثیرگذار است و با توجه به جو روانی بازار در نتیجه گرانی و نوسان نرخ ارز، قیمت مصالح به نحو حباب گونه رشد کرده، به طوریکه قیمت مصالح اولیه ساختمان مثل آهن و میلگرد چون از طریق بورس خریداری می شود و بورس هم متاثر از نرخ ارز است، افزایش داشته است.

وی اظهار داشت: قمیت آهن و میلگرد از ابتدای امسال 40 درصد رشد کرده و نتیجه این افزایش قیمت ها بر قیمت مسکن تاثیر داشته است.

سرپرست معاونت بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی گفت: از سوی دیگر افزایش تقاضا برای مسکن هم بر قیمت مسکن تاثیرگذار بوده است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایرنا ، تاریخ انتشار: 27 شهریور 1397 ، کدخبر: 83036825 ، www.

irna.

ir
کلید واژه ها: مسکن - قیمت - بی کیفیت - بازار - بازار مسکن - بجنورد - افزایش قیمت - شهرسازی - تامین - گرانی - حاشیه - خرید - خرید و فروش - اسلامی - اقتصاد - معماری - مردم - شرایط - افزایش قیمت مسکن - شورای - مصالح ساختمانی - اقشار کم درآمد - مشاوران املاک - افزایش - نظارت - موسوی - مناطق - توسعه - اجاره مسکن - قیمت مسکن

آخرین اخبار سرویس:
رشد 2 برابری شرکت های دانش بنیان واحدهای فناور در اردبیل طی سال آینده

محمدرضا مروجی اعلام کرد: موسسه ملل 8 هزار میلیاردی می شود

استراتژی بانک مهر اقتصاد بر مبنای ارزش های انسانی قرار دارد

امضای تفاهمنامه ساخت و تکمیل مدارس شهدای بانک ملی ایران در کردستان

بانک کشاورزی امسال سررسید و تقویم چاپ نخواهد کرد

برگزاری پنجمین جشنواره سالانه بانک محبوب من

برنده جشنواره رونمایی سامانیوم جایزه خود را دریافت کرد

بازدید مدیر امور شعب و بازرسی بانک حکمت ایرانیان از مدیریت منطقه غرب

پیشنهاد سبد خودرو به خریداران خودروهای تحریمی

اعلام رضایت اتحادیه تعاونی درودگران و مبل سازان از عملکرد بانک توسعه تعاون

آغاز جشنواره پذیرندگان پایانه های فروش بانک ایران زمین با هزاران جایزه

رانا 61 میلیون تومان شد + جدول

جزییات 9 قرارداد شرکت ملی نفت با شرکت‎های ایرانی

وزیر اقتصاد آلمان: تولید برق از ذغال سنگ باید هرچه سریعتر در آلمان آغاز شود

افت یک درصدی قیمت نفت در سایه رکود اقتصادی چین

18 هزار واحد مسکن مهر در پردیس و پرند طی دهه فجر تحویل می شود

ضرورت برنامه ریزی  وتلاش برای حل مشکلات مردم

امیدوارم با پرداخت حق کشف، به جلوگیری از قاچاق اشیای تاریخی کمک کنیم

بودجه تولید، در جیب شرکت های دولتی

پس از خودرو، فولاد و پلیمر شریعتمداری برای قیر هم نامه نوشت/ تقاضای عجیب وزیر کار از وزیر نفت

وزیر نفت کویت خبرداد سرمایه گذاری کویت برای تولید روزانه 4.750 میلیون بشکه نفت

دستگیری 5 اخلالگر اقتصادی در لرستان

تولید سالانه 60 هزار اصله نهال در نهالستان مهاباد

اجرای طرح ویژه بازرسی و نظارت بر بازاردر یزد

بهره برداری از سایت نمایشگاه های بین المللی قم

صادرات 7.2 میلیارد دلار مواد معدنی از کشور

کالای ایرانی برای رسیدن به روسیه از هند می گذرد!/ دستور ویژه پوتین برای گسترش تبادلات با ایران

اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه افتتاح می شود

قیمت FOB فرآورده های اصلی در بهمن ماه اعلام شد

بیمه اعتمادبخش بازارهای کسب و کار

حضور بیمه ملت در جمع فعالان صنعت نفت و انرژی

رکورد جدید سودآوری بیمه ما با رشد 107 درصدی

حمایت انجمن قطعه سازان ایران از مدیرعامل جدید سایپا

نرخ طلای سرخ در تابلوی بورس کالا جهانی می شود

«اطلاعیه مشترک ایرانسل و پیام رسان گپ» صادر شد

دیواندری اعلام کرد؛ برگزاری هشتمین همایش بانکداری الکترونیک؛ نهم و دهم بهمن ماه

50 هزار دلار وام بدون بهره مسلمانان ویسکانسین به کارکنان بدون حقوق دولت تعطیل شده

هزینه حقوق کارکنان دولت چقدر است؟

تصاویر / گران ترین شهرهای جهان برای زندگی

استخدام کارشناس فیزیک باسابقه کار در آزمایشگاه در بهران آسانبر

بانک پاسارگاد هیچ بدهی ندارد

قیمت ارز مسافرتی امروز 97/11/02

قیمت خرید دلار در بانک ها امروز 97/11/02

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 97/11/02

رشد اقتصاد جهان آهسته تر از حد انتظار شده است

واردات گوشی مسافری از قبل آزاد بوده و تغییری در روال موجود ایجاد نشده است

هوش مصنوعی تولید انواع دارو را ساده می کند

جواد تکجو چرخ زندگی جوانان «بی کار» نمی چرخد

روسیه به تعهداتش در قبال کاهش تولید نفت پای بند است

رکوردی بی نظیر؛ ایران دهمین کشور صادر کننده فولاد خام است/ خام فروشی کاهش پیدا کرده است

نکاتی درباره رزمایش قطع اینترنت که نمی دانید/ قلمرو اختیارات پدافند غیرعامل به اینترنت رسید!

قیمت خودرو امروز 1397/11/02

له شدن دردناک زنی زیر چرخ های کامیون در خاش

دولت طلبکار

رکوردی بی نظیر؛ ایران دهمین کشور صادر کننده فولاد خام است

کلاهبرداری 22 میلیاردی یک بیمارستان خصوصی

افزایش 20 میلیارد دلاری درآمد نفتی کشور

نظارت بر بازار شب عید در آذربایجان شرقی

آمار تورم دی ماه اعلام شد

ثبت نام خودرویی که تحویل داده نمی شود!!

Flip راهکاری نوین و هوشمند برای همفکری

هزینه حقوق کارکنان دولت چقدر است؟

فراخوان عظیم کیا هیوندای؛ احتمال آسیب دیدگی موتور 1.6 میلیون خودرو

استخدام کارشناس فروش تلفنی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

سامانه های غیرفعال و سکوت مسئولان

رشد 10 تا 1000درصدی بارش ها+جدول

قیمت مسکن 90 درصد رشد کرد

مرغ دو نرخی شد، ممنوعیت صادرات تخم‎ مرغ

صادرات گوجه فرنگی آزاد، تخم مرغ ممنوع شد

پروژه ملی فولادسازی بردسیرکرمان افتتاح شد

واردات حدود 150 هزار تن گوشت به کشور /احداث 60واحد جدید دام سنگین

رزمایش قطع خدمات پرداخت به سرویس گیرندگان دارای سرور خارجی

برگزاری جلسه مشترک تولیدکنندگان و صادرکنندگان با معاون ارزی

تاکید بر حمایت از تولید و نظارت و کنترل بر بازار

کیش قطب پشتیبانی صنایع نفت و گاز در کشور

عرضه نفت در بورس بدون مشتری!

بهره برداری از سایت نمایشگاههای بین المللی قم

رزمایش قطع اینترنت در ایران/ قطع خدمات بانکی به سرورهای خارجی

نتیجه جلسات اقتصادی باید برای مردم ملموس باشد

آغاز جمع آوری پوشاک قاچاق از فروشگاه ها

کهریزک از بازداشتگاه تا مرکز سروش /ظرفیت پذیرش 600 معتاد متجاهر /وجود 15 تا 19 هزار معتاد متجاهر در پایتخت

پیش بینی رییس اتحادیه از بازار مسکن در سال آینده

خوش خدمتی جدید عربستان به آمریکا

میزان ذخیره مرغ و گوشت قرمز منجمد در قزوین افزایش می یابد

برای شناسایی صنعتگران واقعی اهتمام داریم

فروش بیمارستان به کارکنان تزریق روحیه کرده/ به خاطر حجم بالای بدهی، بیمارستان باید با تعرفه خصوصی اداره شود

تولید بیش از 2 هزار تن قارچ در استان مرکزی

رییس کل بانک مرکزی؛ مهمان امشب برنامه زنده تلویزیونی

آذربایجان غربی؛ رتبه سوم سرمایه گذاری خارجی در کشور

ایجاد نمایشگاه خوداشتغالی و کارآفرینی دانشجویان

راهکارهای مناسبی برای درآمدهای پایدار تعریف شود

پیشنهاد اخذ عوارض از بهره برداری املاک تجاری

پیشنهاد تعیین قیمت 1930 تومانی گندم برای تقویت امنیت غذایی کشور

قیمت خودرو امروز 1397/11/02

فرمول رشد سفرهای زمستانی

قیمت واحدهای 70 متری در تهران چند؟ + جدول

«سورپرایز» در اردوی جمهوری خواهان؟

بورس انرژی در جزیره کیش راه اندازی می شود

صادرات گوجه فرنگی آزاد، تخم مرغ ممنوع شد

قیمت خرید دلار در بانک ها امروز 97/11/02

تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت

تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت