مطالب مرتبط:
تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت
تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت
تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت
تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت
تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 شهریور 1397 ساعت 00:452018-09-20اقتصادي

تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت


افزایش قیمت مسکن در ماه های اخیر و از سویی کاهش توان خرید مردم، شرایط را برای رونق بازار واحدهای مسکونی بی کیفیت فراهم کرده است.

- : این وضعیت موجب شده تقاضای مردم در بازار مسکن به سمت حواشی شهر و بعضا واحدهای بی کیفیت مسکن مهر سوق یابد که این امر تا حدی نگرانی کارشناسان را موجب شده است.

در این میان، مسئولان و دست اندرکاران نیز از ساخت و سازهای شبانه و غیرمجاز در حاشیه شهرها، توسعه سکونتگاه های غیررسمی و خانه سازی های غیراصولی ابراز نگرانی می کنند.

آنان می گویند در این شرایط ممکن است خریداران کم بنیه از روی شتابزدگی و برای عقب نماندن از کورس قیمت ها بناچار دست به خرید واحدهای مسکونی بی کیفیت زده و سرمایه ها را هدر دهند.

* تقاضای مسکن به حاشیه شهر سوق یافته است رییس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر بجنورد گفت: با توجه به گرانی مسکن و کاهش توان مردم در تامین این نیاز اساسی، اکنون تقاضاها به حاشیه های شهر سوق یافته و خرید و فروش به این مناطق کشیده شده است.

سیدمحسن موسوی اظهار داشت: البته اکنون بازار مسکن، وضعیتی مبهم و نامشخص دارد و با افزایش قیمت ها، هیچ تعادلی میان عرضه و تقاضا در این بازار وجود ندارد.

وی تصریح کرد: به نظر می رسد این وضعیت، ممکن است در شهر بجنورد منجر به گسترش بیشتر حاشیه شهر و سکونتگاه های غیر رسمی شود.

وی اظهار داشت: سیاست های تامین مسکن روشن و شفاف نبوده و قشر ضعیف جامعه اکنون در تامین مسکن با مشکل جدی روبه رو شده اند و در این شرایط امکان رشد و توسعه سکونتگاه های غیررسمی متصور بوده و ممکن است متاثر از گرانی ها، بخشی از نیازها برای مسکن به شکل شتاب زده به سمت این سکونتگاه ها هدایت شود.

رییس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر بجنورد گفت: قیمت کنونی مسکن کاذب است و شاهد نوسان قیمت گذاری و اختلاف آن در مناطق مختلف شهر هستیم و مشاوران املاک در هر منطقه قیمتی را برای مسکن تعیین می کنند که هیچ یک کارشناسی نیست.

وی با بیان اینکه اکنون شاهد رونق سوداگری در بازار خرید و فروش و اجاره مسکن هستیم، اظهار داشت: ضروری است دستگاه های نظارتی نظارت بیشتری بر بازار مسکن داشته باشند.

موسوی تصریح کرد: این تفاوت قیمت ها حاصل بی ثباتی در حوزه اقتصاد مسکن است و راه حل اضطراری برای رونق ساخت و ساز، کنترل و ثبات وضعیت اقتصاد است.

رییس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر بجنورد تصریح کرد: اکنون ثبات در اقتصاد مسکن وجود ندارد، قیمت مصالح ساختمانی در نوسان است و سیاست گذاری ها برای تامین مسکن اقشار کم درآمد نامشخص است.

* مردم برای خرید مسکن شتابزده عمل نکنند مدیر امور شعب بانک مسکن در خراسان شمالی گفت: با توجه به افزایش قیمت مسکن از مردم درخواست می شود برای خرید مسکن شتابزده عمل نکنند.

مجید اسدی فر اظهار داشت: با افزایش قیمت مصالح در اقلام مختلف همچون میلگرد، آهن و سیمان، قیمت تمام شده تولید مسکن هم افزایش یافته و مسکن روند رو به گرانی داشته است.

وی گفت: در این شرایط ممکن است مردم به سراغ واحدهای بی کیفیت بروند و واحدهای بساز و بفروشی متقاضی پیدا کنند.

این مسئول بانکی خراسان شمالی در باره تقاضا برای خرید مسکن مهر افزود: با توجه به اینکه هنوز تصمیمی برای افزایش قیمت مسکن مهر گرفته نشده و البته افزایش قیمت در این بخش بعید به نظر می رسد، پیش بینی می شود که متقاضی برای واحدهای مسکن مهر هم بیشتر شود.

اسدی فر با اشاره به اینکه با افزایش قیمت مسکن، توان مردم برای خرید مسکن کاهش یافته، گفت: در این شرایط حتی افزایش سقف تسهیلات ساخت، نمی تواند راهکار درستی برای رونق دادن به بازار ساخت و ساز باشد زیرا در این صورت، متقاضیان دریافت وام بدهکارتر و توانشان برای بازپرداخت کمتر می شود.

رییس امور شعب بانک مسکن در خراسان شمالی گفت: البته شورای پول و اعتبار هنوز تصمیمی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن نگرفته و پرداخت تسهیلات به روال گذشته است اما افزایش سقف تسهیلات مسکن در صورتی مفید خواهد بود که سطح درآمد مردم افزایش یافته و توان بازپرداخت تسهیلات وجود داشته باشد.

اسدی فر با بیان اینکه در وضعیت کنونی، مردم در بازپرداخت وام ها دچار مشکل هستند، اظهار داشت: افزایش قیمت ارز، بازار مسکن را هم تحت تاثیر قرار داده و شمار زیادی از سازندگان که از وضعیت آینده بازار مسکن و فروش واحدها نگرانند، دست از کار کشیده اند.

رییس شعب بانک مسکن خراسان شمالی افزود: البته با کمک های دولت به ساخت مسکن در قالب خانه اولی ها، ساخت و ساز در این بخش رونق گرفته و استقبال خوبی از صندوق مسکن یکم در استان شده است.

اسدی فر گفت: بر این اساس احتمال می رود خرید و فروش در بافت فرسوده بیشتر شود زیرا نرخ سود برای ساخت و ساز در بافت فرسوده در قالب وام های خانه اولی پایین است و زوجین می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

وی تصریح کرد: تاکنون در این استان سه هزار و 661 نفر برای مسکن یکم ثبت نام کرده اند و 459 فقره وام به مبلغ 256 میلیارد ریال پرداخت شده که این روند ادامه دارد.

رییس امور شعب بانک مسکن خراسان شمالی تصریح کرد: نرخ سود وام های مسکن یکم برای زوجین برای ساخت و ساز در بافت فرسوده 6 درصد و سایر موارد 8 درصد است و این نرخ پایین، سبب شده تا استقبال از آن مطلوب باشد.

اسدی فر با بیان اینکه در خصوص پرداخت تسهیلات به انبوه سازان هم مشکلی وجود ندارد، گفت: در دولت تدبیر و امید، انبوه سازان برای ساخت 2 هزار و 763 واحد، 2 هزار و 530 میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده اند.

وی تاکید کرد: برای رونق بازار مسکن و خارج شدن از وضعیت و مشکلات کنونی، باید بی ثباتی موجود در عرصه اقتصاد حل شود.

* نظارت ها باید بیشتر شود رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی هم با ابراز نگرانی از گرایش مردم به خرید مسکن بی کیفیت در مناطق حاشیه ای، گفت: در این شرایط ممکن است ساخت و سازهای شبانه بیشتر شود و واحدهای مسکونی غیراصولی و بدون مجوز ساخته شوند.

علی اکبر رمضانی اظهار داشت: بر این اساس باید نظارت ها بر ساخت و ساز و نیز خرید و فروش ها بیشتر شود تا سرمایه های ملی صرف ساخت و یا خرید واحدهای بی کیفیت نشود.

* افزایش تقاضا برای خرید واحدهای مسکن مهر سرپرست معاونت بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی نیز گفت: با توجه به افزایش قیمت واحدهای مسکونی در استان، استقبال از واحدهای مسکن مهر بیشتر شده است.

جواد عمادیان فر با بیان اینکه اکنون واحدهای مسکن مهر که در گذشته بدون متقاضی بوده، خریدار پیدا کرده، اظهار داشت: البته کیفیت واحدهای مسکن مهر با توجه به قیمت تمام شده آن مناسب است.

وی با اشاره به روی آوردن مصرف کنندگان به واحدهای مسکونی حاشیه شهر گفت: افزایش قیمت مسکن سبب شده تا برخی از تقاضاها به حاشیه های شهر سوق یابد و در این شرایط امکان افزایش حاشیه نشینی دور از انتظار نیست.

سرپرست معاونت بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی گفت: ضروری است ادارات و نهادهای مرتبط با تخلفات ساخت و ساز در نقاط حاشیه ای شهر ها برخورد جدی کرده و از توسعه این مناطق جلوگیری کنند.

وی با اشاره به اینکه واحدهای بدون متقاضی مسکن مهر در استان زیاد نیست، اظهار داشت: در بجنورد 150 واحد مسکن مهر بدون متقاضی وجود داشت که در سه ماه گذشته و با توجه به شرایط پیش آمده 70 واحد تاکنون واگذار شده و برای دیگر واحدها نیز متقاضیانی نامنویسی کرده اند.

وی افزود: با توجه به بررسی های انجام شده و مقایسه انجام شده، آمار صدور پروانه ساختمانی و ساخت و ساز در 2 سه ماه اخیر رونق داشته است.

عمادیان فر گفت: شمار پروانه های صادر شده در پنج ماهه سال 96 در بجنورد 832 فقره برای ساخت یکهزار و 720 واحد بود که این رقم در پنج ماهه امسال به یکهزار و 80 پروانه برای 2 هزار و 409 واحد رسیده است.

* تاثیر قیمت مصالح عمادیان فر خاطرنشان کرد: بی شک عواملی چون قیمت مصالح، نرخ ارز و تورم عمومی بر بازار مسکن تاثیرگذار است و با توجه به جو روانی بازار در نتیجه گرانی و نوسان نرخ ارز، قیمت مصالح به نحو حباب گونه رشد کرده، به طوریکه قیمت مصالح اولیه ساختمان مثل آهن و میلگرد چون از طریق بورس خریداری می شود و بورس هم متاثر از نرخ ارز است، افزایش داشته است.

وی اظهار داشت: قمیت آهن و میلگرد از ابتدای امسال 40 درصد رشد کرده و نتیجه این افزایش قیمت ها بر قیمت مسکن تاثیر داشته است.

سرپرست معاونت بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی گفت: از سوی دیگر افزایش تقاضا برای مسکن هم بر قیمت مسکن تاثیرگذار بوده است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایرنا ، تاریخ انتشار: 27 شهریور 1397 ، کدخبر: 83036825 ، www.

irna.

ir
کلید واژه ها: مسکن - قیمت - بی کیفیت - بازار - بازار مسکن - بجنورد - افزایش قیمت - شهرسازی - تامین - گرانی - حاشیه - خرید - خرید و فروش - اسلامی - اقتصاد - معماری - مردم - شرایط - افزایش قیمت مسکن - شورای - مصالح ساختمانی - اقشار کم درآمد - مشاوران املاک - افزایش - نظارت - موسوی - مناطق - توسعه - اجاره مسکن - قیمت مسکن

آخرین اخبار سرویس:
بانک کنلون چین تعاملات خود با ایران را از هفته آینده قطع می کند

جهیزیه ایرانی چند میلیون تومان آب می خورد؟

دفترچه بیمه سلامت حذف می شود

طلا تا پایان سال گران تر می شود

استخدام جوشکار آرگون و co2 برای لبنیات ناب در اصفهان

استخدام حسابدار صنعتی آقا در لبنیات ناب

استخدام متخصص فروش و بازاریابی در لبنیات ناب

کارت به کارت از مبدأ 5 بانک در موبایلت امکان پذیر شد

قیمت ارز در بانک ها/ مسافرتی 12 هزار و 820 تومان

دفترچه بیمه سلامت حذف می شود

470 بازرسی از وسایل بازی قم صورت گرفت

در ماه های آینده شاهد افزایش حقوق کارگران و کارمندان خواهیم بود/ قطعا تغییرات حقوق قبل از پایان سال خواهد بود

اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان در اصفهان

استخدام صندوقدار در مجموعه چلوکباب رفتاری در تهران

رفع تصرف هفت ونیم هکتار زمین ملی در جیرفت

قاضی تعزیرات: گوشت تنظیم بازار قابل ردگیری نیست

راه اندازی خط تولید اکریلیک در شرکت پلی اکریل اصفهان

قرارداد بیمه تکمیلی فرهنگیان تا آخر آبان تعیین تکلیف می شود

تجویز ماهیانه 380 هزار نسخه دارویی

تدوین سند ملی ایمنی غذا در کشور

انفجار توالت های فرنگی و مصدومیت ده ها نفر در آمریکا

بازار داغ و باور نکردنی بلیط در استادیوم آزادی!

کاهش قیمت ها در بازار کساد خودروهای داخلی

کشتی متروکه در اثر سونامی+عکس

پیرمرد تهرانی پسرش را با بنزین به آتش کشید!

توسعه بیمه های اختیاری یک ضرورت است

قیمت سکه در بازار طلا امروز 1 آبان 97 + جدول

اولین تفاهم نامه سرمایه گذاری درحوزه ICT جزیره کیش امضا شد

10 تا 12 هزار میلیارد تومان برای تقویت قدرت خرید مردم پیش بینی شد

شیوه عجیب مشاوران املاک در دامن زدن به حباب قیمت

تجویز ماهیانه 380 هزار نسخه دارویی

کاهش جذب نیتروژن گیاهان با افزایش دما و دی اکسید کربن

فراکسیون امید نگاه مثبتی به گزینه های پیشنهادی دارد

تداوم رکود تورمی در شهریور/ افزایش 2 برابری قیمت مسکن در منطقه 5

بانک جهانی 403 میلیون دلار به آموزش افغانستان اختصاص داد

آغاز اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم

استخدام مدیر فروش حرفه ای آقا در یک شرکت خصوصی در تهران

قطع گاز فردا در برخی از مناطق شهر اهواز

تامین سوخت مورد نیاز مناطق سخت گذر چهارمحال و بختیاری

پای دستگاه بازیافت زباله در مبدا به شیراز باز شد

ثبت سفارش و ترخیص 4 وسیله ارتباطی منوط به دریافت شناسه کالا شد

طرح سینما امید در شهرستان ایرانشهر

فیلم سقوط بالگرد سکوی فاز 12 پارس جنوبی

تشکیل 266 پرونده قاچاق کالا در کهگیلویه و بویراحمد

افتتاح نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان در جمهوری آذربایجان

انجام بیش از 46 هزارمورد بازرسی از بازار کهگیلویه و بویراحمد

85 درصد گوشت قرمز مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود

سهم ایران از بازار 30 میلیارد دلاری گل منطقه تنها 25 میلیون دلار است

خریداری 32 هزار سکه توسط یک خانواده

تعهدات درمان بازنشستگان توسط تامین اجتماعی اجرا نمی شود

کارآمدی و اشراف بر مشکلات؛ ملاک فراکسیون ولایی برای رای اعتماد به وزرا

حراج ویلچر، پایان نامه و یادگارهای دیگری از استیون هاوکینگ

سهمیه بندی بنزین و ایجاد فشار بر مردم بی دلیل است

ارزیابی ریسک کسب و کارهای اینترنتی پیش از ارائه درگاه ممکن شد

فروش نقدی ام وی ام 315 اکسلنت

ماجرای رایگان شدن بنزین در تایوان چیست؟

بازار سیاه بلیت پروازهای اربعین/ نرخ پرواز از 3 میلیون گذشت

قیمت سکه امروز به 4میلیون و320 هزارتومان رسید

کاهش 40 درصدی سرطان ها با تغییر سبک زندگی

​شیوه عجیب مشاوران املاک در دامن زدن به حباب قیمت

شرایط عرضه نفت در بورس مناسب است

خانواده ای با 32 هزار سکه طلا!

تحقق 120 میلیارد ریال سود بیمه نوین از تسعیر ارز

قیمت طلا و سکه در بازار

پژو206 تیپ دو 57.5 میلیون تومان شد/قیمت خودرو در 1 آبان 97

بلیت در بازار سیاه به یک میلیون و 500 هزار تومان رسید

استخدام دستیار مدیر عامل در شرکت تجهیزگران کیمیا فارمد

استخدام کارشناس حسابداری و کارشناس حسابداری بازرگانی

درآمد هر ایرانی چقدر باید باشد؟

تاثیرات مخرب چندین دهه جنگ بالای طبعیت در افغانستان

قیمت ارز مسافرتی امروز 97/08/01

استخدام کارشناس بازرگانی

التهابات بازار ارز کم شده است/ بعد از 13 آبان آرامش بازار بیشتر می شود

صادرات در تنگنا

53 متهم ارزی دستگیر شدند

درآمد هر ایرانی 6میلیون تومان شود بعد قیمت بنزین را آزاد کنید

رییس بانک مرکزی: التهابات بازار ارز کم شده است/ بعد از 13 آبان آرامش بازار بیشتر می شود

برترین سه چرخه های دنیا + تصاویر

یاماها دوچرخه برقی خود را معرفی کرد

قیمت ارز در بانک ها/ مسافرتی 12 هزار و 820 تومان

کاهش 2.24 درصدی رشد پیک مصرف برق در تابستان 97

پوشش بیمه همگانی طبق روال سابق است

پاشنه آشیل واردات بخش گل و گیاه کشور پیاز لیلیوم است

آخرین مهلت ثبت نام سفر اربعین اعلام شد

دادستان تهران خبر داد: خریداری 32 هزار سکه طلا توسط یک خانواده/ 53 متهم ارزی دیگر دستگیر شدند

تجمع رانندگان تاکسی مریوان در اعتراض به وضعیت معیشتی/در خرج زندگی درمانده ایم

استخدام کارشناس برنامه ریزی و اجرای تبلیغات در تهران

استخدام مسئول دفتر، تراشکار،جوشکار در یک شرکت معتبر تولیدی

عمر دوباره مسجد 180 ساله حاج رجبعلی خیاط

واگذاری مدیریت بندر چابهار به هند کذب است

خیران کرمانشاه 60 میلیارد ریال به کمیته امداد کمک کردند

پاشنه آشیل واردات بخش گل و گیاه کشور پیاز لیلیوم است

شیب مصرف گاز به سمت حوزه صنعت سوق یافته است

بسته حمایت غذایی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

گرانی 100 تا 300 درصدی قیمت قطعات خودرو

پوشش بیمه همگانی طبق روال سابق است

پورابراهیمی: وزارت صنعت، معدن و تجارت محور تمرکز جنگ اقتصادی است

وضعیت صادرات چای خشک از ابتدای سال

خریداری 32 هزار سکه توسط یک خانواده/دستگیری 53متهم ارزی

خبری مهم برای زوار اربعین/ باجه های ارزی در عراق شبانه روزی شد

تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت

تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت